Hypertenzívna kríza - nebezpečná komplikácia hypertenzie, ktorá si vyžaduje naliehavú starostlivosť. Každá osoba trpiaca hypertenziou by si mala pamätať, že táto hypertenzná kríza sa môže vyskytnúť takmer v každom okamihu a na štádiu III pacienta nezáleží na I. alebo III. Preto, aby ste vedeli, ako poskytnúť prvú pomoc pre prudké zvýšenie krvného tlaku, by ste mali poznať nielen všetkých hypertenzných pacientov, ale aj ich blízkych.

Dôvody pre vznik hypertenznej krízy sú veľa. Táto podmienka sa najčastejšie vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

 • samočinné zrušenie antihypertenzívnych liečiv alebo ich nepravidelné použitie;
 • emočný stres;
 • zmena počasia, najmä zmeny atmosférického tlaku;
 • únava;
 • zneužívanie alkoholu;
 • prejedanie, ťažké jedlo;
 • nadmerné cvičenie;
 • nezrovnalosti v centre regulácie krvného tlaku v mozgu spôsobené rôznymi dôvodmi.

Niektorí pacienti si mylne myslia, že rýchle zníženie krvného tlaku na bežné hodnoty pomôže rýchlo sa zbaviť príznakov sprevádzajúcich hypertenznú krízu. V žiadnom prípade nemôže byť tlak drasticky znížený, čo môže viesť k vzniku kolapsu sprevádzajúceho stratu vedomia. V závažných prípadoch to môže viesť k vývoju ischemických zmien v mozgu a iných orgánoch v dôsledku zhoršeného prietoku krvi.

Predpokladá sa, že krvný tlak by sa mal postupne znižovať, nie viac ako 20-30 mm. Hg. Art. v jednu hodinu Ak sa prvýkrát objavia príznaky hypertenzívnej krízy u pacienta, mali by ste okamžite konzultovať lekára alebo zavolať záchrannú službu.

Prvá pomoc pri hypertenznej kríze

Následný kardiológ učí svojich hypertenzných pacientov účinky hypertenznej krízy. Mnohí pacienti sa s touto chorobou dokážu sami vyrovnať a nepožadujú lekársku pomoc. Ale niekedy hypertenzná kríza môže byť prvým prejavom hypertenzie, ktorej existencia by človek predtým nevie.

Čo robiť pri núdzovej starostlivosti pri hypertenznej kríze:

 1. V prvom rade je potrebné pacienta upokojiť. Panik je zlý spojenec v akýchkoľvek havarijných situáciách a v tejto situácii úzkosť ďalej zvýši tlak. Môžete užívať Corvalol, tinktúru valerianu alebo matku.
 2. Je potrebné obnoviť dýchanie. Pre to musíte urobiť niekoľko hlbokých nádychov a dychov. Musíte tiež zabezpečiť tok čerstvého vzduchu do miestnosti, kde sa pacient nachádza, otvorením okna alebo okna.
 3. Je žiaduce, aby bol pacient uložený do postele, aby sa polohol polohou pomocou vankúšov, zohrial sa a poskytol odpočinok.
 4. Na svoju hlavu by ste mali dať ľadovú alebo studenú kompresiu a na teľiach alebo na zadnej strane hlavy umiestniť horčicové omietky, alebo na nohy a holenie (15-20 minút) na tepláky.
 5. Musíte si vziať mimoriadnu dávku liekov na tlak predpísaný lekárom. Ak pocítite bolesť za hrudnou kosťou a dýchavičnosť, užite 1 tabletu nitroglycerínu a zavolajte posádke sanitky. Počas čakania na príchod lekára, ak je to potrebné, užite ďalšie 2 tablety v intervale 5 minút. Nie je možné prevziať viac ako 3 tablety nitroglycerínu.
 6. Pre ľudí trpiacich hypertenziou lekári odporúčajú, aby vždy držali také antihypertenzívne lieky ako captopril (capoten) alebo (nifedipine corinfar, cordaflex). Lepšie je diskutovať o príjme týchto liekov pri hypertenznej kríze s lekárom v plánovanej dávke. Ak sa objavia príznaky hypertenzívnej krízy, môžete užívať ½ tablety captoprilu (25 mg) alebo 10 mg nifedipínu pod jazyk (pod jazyk). Ak očakávaný účinok po užití týchto liekov v určenom dávkovaní nedosiahol za pol hodinu, potom môžete užiť ďalšiu dávku z rovnakej dávky, ale nie viac! Ak po 30 minútach nedôjde k žiadnemu účinku, musíte zavolať lekárovi.
 7. Krvný tlak by sa mal merať aspoň raz za 20 minút. Ak sa krvný tlak počas udalostí nezníži, stav pacienta sa zhorší, bolesť na hrudníku alebo iné výstražné príznaky, je naliehavé zavolať tím ambulancie. V niektorých prípadoch je hypertenzná kríza ukončená intravenóznym alebo intramuskulárnym podaním liekov lekárom. Pri komplikovanej hypertenznej kríze, ako aj pri prvom výskyte tejto choroby je nevyhnutná hospitalizácia v nemocnici, ktorá by sa nemala opustiť.

Aby sa zabránilo nebezpečným komplikáciám hypertenzného ochorenia, pacient musí neustále nezávisle monitorovať krvný tlak, zaznamenávať výkon v špeciálnom denníku a nesmie chýbať použitie antihypertenzívnych liekov predpísaných lekárom. Koniec koncov, iba jedna liečba preskočiť môže viesť k skoku krvného tlaku.

Ktorý lekár sa má kontaktovať

Zvyčajne príde lineárny tím pre ambulancie na výzvu na vysoký tlak. po poskytnutí pomoci pacientovi, ak je to potrebné, dodané do kardiologickej nemocnice. Navyše pacient vyšetruje neurológ, aby vylúčil mozgovú príhodu a oftalmológ, aby vylúčil poškodenie sietnice, vykoná sa EKG.

Núdzový algoritmus pre hypertenznú krízu, predpoveď

Z tohto článku sa dozviete, akú by mala byť naliehavá pomoc pri hypertenznej kríze, ako ju správne poskytnúť.

Hypertenzívna kríza je ostrý a náhly nárast krvného tlaku, sprevádzaný určitým súborom príznakov a sťažností pacienta. Pri kríze je ťažké určiť špecifické hodnoty problémov krvného tlaku, pretože je potrebné stavať na pracovnom tlaku konkrétneho pacienta. Pre osoby, ktoré majú normálny alebo dokonca mierne znížený tlak v normálnom rytme života, môže byť značka krvného tlaku nad 130/90 mmHg hypertenznou krízou. Art. Pre hypertenzných "skúsených" s pracovným tlakom 150/100 mm Hg. Art. Tlak okolo 200/120 mm Hg bude rozhodujúci. Art. a vyššie. Hypertenzná kríza sa môže vyskytnúť na pozadí už dlho existujúcej hypertenzie a po prvýkrát prekonať úplne zdravú osobu.

Preto ak máte podozrenie na hypertenznú krízu, je dôležité nespoliehanie sa na špecifické indikátory tonometra, ale na sťažnosti pacienta:

 • sčervenanie tváre, potenie, pocit horúčavy;
 • bolesť hlavy, závrat;
 • nevoľnosť a vracanie bez reliéfu;
 • blikanie predných pamiatok, tmavnutie očí a iné poruchy zraku;
 • nedostatok vzduchu, dýchavičnosť;
 • bolesť konstrikčnej prírody v srdci, za hrudnou kosťou;
 • tachykardia - palpitácie srdca nad 90-100 úderov za minútu;
 • zmätok, strata orientácie vo vesmíre, poruchy reči;
 • vzrušenie, panika, strach zo smrti.

Prvá pomoc pri hypertenznej kríze je veľmi dôležitým aspektom pri zachovaní života a zdravia pacienta. Je veľmi dôležité, aby každý človek poznal princípy prvej pomoci pre pacienta s hypertenzívnou krízou, pretože aj najjednoduchšie kroky pomáhajú získať vzácne minúty pred príchodom lekárov.

Zvyčajne je hlavnou prvou zdravotníckou pomôckou v tomto stave lekári a zdravotní asistenti terénnej ambulancie, ako aj praktickí lekári ambulantných ambulancií a ambulancií. Ďalej je pacient hospitalizovaný v špecializovaných terapeutických alebo kardiologických oddeleniach, kde bude pomáhať úzke špecialisti - kardiológovia.

Najdôležitejší princíp prvej pomoci pri hypertenznej kríze: "Neubližujte!". Je lepšie vykonať minimálne akcie ako preháňať pomocou "pomoci". V ďalšom texte budeme analyzovať typické chyby v prvej pomoci.

Je dôležité si uvedomiť, že to nie je samotná hypertenzná kríza, ale najťažšie komplikácie, ktoré môže spôsobiť: infarkt myokardu, fibrilácia predsiení, pľúcny edém, kŕče a iné patológie.

Prvá pomoc a ďalšia špecializovaná liečba tohto závažného ochorenia by mala byť zameraná konkrétne na prevenciu takýchto komplikácií.

Čo robiť, ak máte podozrenie na hypertenznú krízu

Pri hypertenzívnej krízovej situácii algoritmus vyzerá takto:

 1. Po prvé, je potrebné zavolať sanitku alebo začať starostlivo prepravovať pacienta do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia.
 2. Pokúste sa nájsť monitor krvného tlaku, merať krvný tlak a počítať impulz obete.
 3. Je veľmi dôležité upokojiť pacienta, vytvoriť pre neho pokojnú a pokojnú atmosféru, aby ste v ňom vniesli vieru v šťastný výsledok.
 4. Je potrebné sa opýtať pacienta, či trpí hypertenziou, aké lieky užíva, či už dnes užíval lieky alebo zabudol, či pije alkohol. Všetky tieto informácie je potrebné podrobne poskytnúť lekárom.
 5. Pacient musí byť premiestnený do polovice sediacej polohy s nohami dole - tým sa znižuje návrat venóznej krvi z ciev dolných končatín, čo výrazne znižuje záťaž srdca. V rovnakej polohe musíte prepraviť pacienta do zdravotníckeho zariadenia.
 6. Ak je to možné, dajte postihnutého na čerstvý vzduch, otvorte okná a dvere, odblokujte golier, aby ste poskytli čerstvý vzduch a uľahčili dýchanie.
 7. S rýchlym tlkot srdca - tachykardiou, keď je pulz viac ako 90 úderov za minútu a pacient si sťažuje, že "srdce vyskakuje z hrudníka" - taká technika, ako je masáž krčných kostí, je účinná. Aby ste to dosiahli, mali by sa trieť alebo masírovať bočné plochy krku v oblasti pulzácie karotickej artérie na oboch stranách. Trvanie masáže je 10-15 minút.
 8. Ak má obeť antihypertenzívny liek, musíte mu dať jednu ďalšiu dávku lieku. Účinok bude najefektívnejší a najrýchlejší pri absorpcii tablety alebo jej umiestnení pod jazyk.
 9. Druhým potrebným liekom bude akákoľvek sedatívna medikácia - valerián, matka, kombinované sedatíva, Corvalol a tak ďalej.
 10. Tretia a posledná droga schválená na prijatie bez lekára je nitroglycerín. Tento liek je uznaný Svetovou zdravotníckou organizáciou alebo WHO ako najlepší spôsob, ako zabrániť infarktu myokardu a poskytnúť prvú pomoc v prednemocničnom štádiu pre záchvaty arteriálnej hypertenzie, angíny pectoris a bolesti v oblasti srdca. Tento liek by mal byť v každej automobilovej súprave na lekárne, ako aj v súpravách prvej pomoci verejných inštitúcií: čerpacích staníc, nákupných centier, obchodov atď. Nitroglycerín existuje vo forme tabliet, kapsúl a sprejov. Štandardná jednorazová dávka nitroglycerínu je 0,5 mg. To, že je nevyhnutné vziať pod jazyk alebo tvár. Takisto je potrebné si zapamätať čas užívania nitroglycerínu a informovať jeho prijímaný zdravotnícky personál.

Príchod lekári vyhodnotí situáciu, zmení tlak a pulz, odstráni kardiogram a začne intravenózne podávanie liekov, ktoré znižujú tlak. Potom bude obeť doručená najbližšej kardiológii alebo jednotke intenzívnej starostlivosti, kde dostane špecializovanú pomoc, ako aj podrobnú diagnostiku možných komplikácií hypertenznej krízy.

Bežné chyby v predhospitalizačnej starostlivosti

Skúmame najbežnejšie a hrubé chyby prvej pomoci pri hypertenznej kríze:

 • Odmietnutie vykonávať naliehavé činnosti pacienta alebo iných. Prvá potrebná pomoc pri hypertenznej kríze je pomerne jednoduchá a nevyžaduje špeciálne vedomosti a zručnosti.
 • Panikajte okolo. Vzrušenie, zbytočný rozruch a nervozita druhých môžu výrazne zvýšiť úzkosť pacienta a zhoršiť priebeh krízy.
 • Prijímanie zranených "cudzích" liekov na hypertenziu. Je absolútne neprijateľné ponúknuť pacientovi lieky na hypertenziu predpísanú inému pacientovi. To môže mať veľmi vážne dôsledky. Napríklad, užívanie určitých skupín liekov s anomáliami renálnych artérií môže viesť k závažnému zlyhaniu obličiek a zhoršiť hypertenznú krízu.
 • Prijímanie alkoholu s cieľom "rozšírenia plavidiel". Tento účinok alkoholu je veľmi krátkodobý a vplyv etylalkoholu na prácu srdca iba zhorší obraz krízy. Okrem toho môže alkohol v kombinácii s nitroglycerínom a protitlakovými liekmi poskytnúť nepredvídateľné výsledky. Alkoholová intoxikácia významne vymaže klinický obraz hypertenznej krízy a narúša diagnózu.
 • Užívanie dvojitých alebo trojnásobných dávok liekov "pre spoľahlivosť". Je to úplne neprijateľné neoprávnené zvýšenie dávok liekov. Ak máte v úmysle dať obete svoje štandardné lieky proti tlaku, mala by byť jedna štandardná dávka. Dávka nitroglycerínu by nemala presiahnuť 1 mg!
 • Tlakový pokles je príliš rýchly. Všetky odporúčania kardiológov na svete naznačujú, že úroveň zníženia krvného tlaku pri liečbe hypertenznej krízy by nemala byť vyššia ako 20-25% počiatočného tlaku počas dvoch až troch hodín.
 • Zakrytie príčin krízy od lekárov - napríklad príjem alkoholu alebo určité lieky. Bude tiež hrubá chyba, že lekári nebudú informovaní o tom, že užívajú lieky z tlaku a nitroglycerínu.

Prognóza hypertenznej krízy

Prognóza ochorenia závisí od:

 1. Vek pacienta. Čím mladší a zdravší je pacient, tým ľahšie bude vydržať tento vážny stav.
 2. Typ krízy a poškodenie cieľových orgánov. Komplikovaná kríza s poškodením mozgu, obličiek alebo infarktu myokardu je absolútne nepriaznivý stav, čo vedie k ťažkej invalidite a dokonca k smrti.
 3. Primeranosť poskytovania v prípade hypertenznej krízy prvej pomoci a následnej liečby. Predčasná liečba a profylaxia komplikácií sa začína, tým väčšia je šanca pacienta na šťastný výsledok.
 4. Podmienky, ktoré zhoršujú prognózu a zvyšujú úmrtnosť: obezita, diabetes mellitus, tendencia k trombóze, chronické ochorenie srdca a obličiek, alkoholizmus, fajčenie.

Asi 60% prípadov hypertenzných kríz je dôsledkom dlhého a nekontrolovaného priebehu arteriálnej hypertenzie, preto je dôležité efektívne a systematické liečenie hypertenzie. Lieky na vysoký krvný tlak sa majú veľmi opatrne a denne užívať.

Núdzová starostlivosť pri hypertenznej kríze: algoritmus

Arteriálna hypertenzia, dokonca aj teraz, keď sú zavedené najnovšie technológie v modernej medicíne, je jednou z najbežnejších. Podľa štatistík trpí touto chorobou tretina celkovej dospelej populácie. Táto choroba si vyžaduje osobitnú liečbu a neustále sledovanie. V opačnom prípade hrozí nebezpečenstvo komplikácií, z ktorých jedna je hypertenzná kríza (GC).

Prečo potrebujete lekársku pomoc?

Naliehavá starostlivosť o hypertenznú krízu by mala byť poskytnutá čo najskôr, pretože šance na závažné komplikácie, ako je infarkt myokardu alebo mozgová príhoda a iné lézie vnútorných orgánov, sú vysoké. Poskytnúť prvú pomoc v takýchto situáciách môžu samotní pacienti alebo ich príbuzní. Pacienti s hypertenziou by si mali byť vedomí svojej choroby čo najviac. Najprv by mal pacient a jeho príbuzní pochopiť, aké symptómy sú charakteristické pre GK.

Hypertenzívna kríza. Prvá pomoc Príznaky. liečba

Hypertenzívna kríza - prudký nárast krvného tlaku. Môže dosiahnuť veľmi vysoké hodnoty, napríklad až do 240/120 mm Hg. Art. a ešte vyššie. V tomto prípade pacient trpí náhlym zhoršením zdravia. Zdá sa, že:

 • Bolesti hlavy.
 • Tinnitus.
 • Nevoľnosť a zvracanie.
 • Hyperémia (začervenanie) tváre.
 • Tremor končatín.
 • Sucho v ústach.
 • Palpitácie srdca (tachykardia).
 • Vizuálne poruchy (blikanie múch alebo závoj pred očami).

Ak zaznamenáte tieto príznaky, je potrebná núdzová starostlivosť pri hypertenznej kríze.

dôvody

Často sa hypertenzná kríza vyvíja u pacientov trpiacich chorobami, ktoré sú sprevádzané vysokým krvným tlakom (TK). Ale môžu nastať bez predchádzajúceho pretrvávajúceho nárastu.

Nasledujúce choroby alebo stavy môžu prispieť k rozvoju GK:

 • hypertenzia;
 • menopauza u žien;
 • aterosklerotická choroba aorty;
 • ochorenie obličiek (pyelonefritída, glomerulonefritída, nefroptóza);
 • systémové choroby, ako je lupus erythematosus a iné;
 • nefropatia počas tehotenstva;
 • feochromocytóm;
 • Isenko-Cushingova choroba.

V takýchto štátoch môžu akékoľvek silné emócie alebo skúsenosti, fyzické preťaženie alebo meteorologické faktory, konzumácia alkoholu alebo nadmerná konzumácia slaných potravín spôsobiť krízu.

Napriek takýmto rôznym príčinám je bežná v tejto situácii prítomnosť dysregulácie vaskulárneho tónu a arteriálnej hypertenzie.

Hypertenzívna kríza. Clinic. Prvá pomoc

Klinický obraz pri hypertenznej kríze sa môže mierne líšiť v závislosti od jeho formy. Existujú tri hlavné formy:

 1. Neurovegetatívne.
 2. Voda-soľ, alebo edematous.
 3. Kŕčovitý.

Naliehavá pomoc pri hypertenznej kríze, akákoľvek z týchto foriem by mala byť poskytnutá naliehavo.

Neurovegetatívna forma

Táto forma GC je najčastejšie vyvolaná náhlym emočným nadmerným vzrušením, v ktorom dochádza k ostrému uvoľňovaniu adrenalínu. Pacienti dobre vyjadrili úzkosť. Vyskytla sa hyperémia (začervenanie) tváre a krku, tras (chvenie) rúk, sucho v ústach. Mozgové príznaky, ako napríklad silná bolesť hlavy, tinitus, závrat, sú spojené. Môže to byť rozmazané videnie a zrak pred očami alebo závojom. Odhalila silnú tachykardiu. Po odstránení útoku má pacient zvýšené močenie s oddelením veľkého množstva jasného ľahkého moču. Trvanie tejto formy HA sa môže pohybovať od jednej hodiny do piatich. Spravidla táto forma HA nepredstavuje nebezpečenstvo pre život.

Forma vody a soli

Táto forma HA je najčastejšie u žien, ktoré majú nadváhu. Príčinou vzniku útoku je porušenie systému renín-angiotenzín-aldosterón, ktorý je zodpovedný za tok krvi obličiek, objem cirkulácie krvi a rovnováhu vody a soli. Pacienti s edematóznou formou HA sú apatitívni, inhibovaní, nedostatočne orientovaní v priestore a čase, koža je bledá, opuch tváre a prstov. Pred nástupom útoku môžu nastať prerušenia srdcového rytmu, slabosť svalov a zníženie diurézy. Hypertenzívna kríza tejto formy môže trvať niekoľko hodín až dní. Ak je poskytnutá núdzová starostlivosť v čase hypertenznej krízy, má priaznivý priebeh.

Konvulzívna forma

Toto je najnebezpečnejšia forma HA, nazývaná tiež akútna arteriálna encefalopatia. Je to nebezpečná pre jeho komplikácie: opuch mozgu, vývoj intracerebrálneho alebo subarachnoidálneho krvácania, pareza. Takíto pacienti majú tonické alebo klonické kŕče, po ktorých nasleduje strata vedomia. Táto podmienka môže trvať až tri dni. Ak nie je včas poskytnutá núdzová starostlivosť pre hypertenznú krízu tohto typu, pacient môže zomrieť. Po odstránení útoku u pacientov s amnéziou je často pozorovaný.

Prvá pomoc Akčný algoritmus

Zistili sme, že závažnou komplikáciou artériovej hypertenzie a iných patologických stavov je hypertenzná kríza. Núdzová pomoc - postupnosť opatrení, ktoré je potrebné vykonať jasne - musí byť rýchlo vyriešená. Po prvé, príbuzní alebo priatelia by mali požiadať o naliehavú starostlivosť. Postupnosť ďalších krokov je nasledovná:

 • Pokiaľ je to možné, musíte človeka upokojiť, najmä ak je veľmi nadšený. Emocionálny stres prispieva len k zvýšeniu krvného tlaku.
 • Navrhnite pacienta, aby sa posadil do postele. Pozícia tela - polovica sedenia.
 • Otvorte okno. Mal by sa poskytnúť primeraný čerstvý vzduch. Odtiahnite golier oblečenia. Dýchanie pacienta by malo byť rovnomerné. Je potrebné pripomenúť mu, aby dýchal hlboko a rovnomerne.
 • Dajte antihypertenzíva, ktoré neustále trvá.
 • Pod jazyk pacienta vložte jednu z núdzových pomôcok na zníženie krvného tlaku: "Copoten", "Captopril", "Corinfar", "Nifedipín", "Kordaflex". Ak medicínsky tím nedorazí za pol hodinu a pacient sa nezlepšil, môžete medikáciu zopakovať. Takéto prostriedky núdzového zníženia krvného tlaku nemôžu byť dané viac ako dvakrát.
 • Môžete ponúknuť pacientovú tinktúru valeriánov, motherwort alebo "Corvalol".
 • Ak sa obáva bolesti za hrudnou kosťou, podajte nitroglycerínovú pilulku pod jazykom.
 • Ak má človek chlad, pokryte ho teplou vodou alebo plastovými fľaštičkami s teplou vodou a zakryte koberec.

Ďalej budú pôsobiť lekári. Niekedy pri diagnostikovaní hypertenznej krízy je dostatočná núdzová starostlivosť - algoritmus opatrení prijatých rodinou a zdravotníckymi pracovníkmi, ktorí prišli na výzvu, a hospitalizácia sa nevyžaduje.

Nemocný doma. Čo robiť

Ak je pacient doma sám, musí najprv užívať hypotenzívnu látku a potom otvoriť dvere. Toto sa deje tak, že tím, ktorý prišiel na výzvu, sa mohol dostať do domu, ak sa pacient zhorší, a potom mu pomôcť. Po otvorení zámku predných dverí musí pacient vytočiť číslo "03" a zavolať lekárom.

Lekárska pomoc

Ak má pacient hypertenznú krízu, núdzová pomoc zdravotnej sestry pozostáva z intravenózneho podávania lieku Dibazol a diuretík. S nekomplikovaným GK to niekedy postačuje.

V prípade tachykardie, beta-blokátory poskytujú pozitívnu dynamiku, to sú Obzidan, Inderal, Rausaledil. Tieto lieky sa môžu podávať intravenózne aj intramuskulárne.

Okrem toho musí pacient podať liekom Corinfar alebo Nifedipine hypotenzívny liek pod jazyk.

Ak je hypertenzná kríza komplikovaná, pohotovostná starostlivosť je poskytovaná lekármi v jednotke intenzívnej starostlivosti. Niekedy je GK komplikovaná príznakmi akútneho zlyhania ľavej komory. Gangliobloktorov v kombinácii s diuretikami má dobrý účinok.

S rozvojom akútnej koronárnej nedostatočnosti je pacient umiestnený aj na jednotke intenzívnej starostlivosti a sú injikované lieky Sustac, Nitrosorbit, Nitrong a analgetiká. Ak nie je bolesť uvoľnená, môžu sa predpísať lieky.

Najhoršími komplikáciami HA sú vývoj infarktu myokardu, angíny pektoris a cievnej mozgovej príhody. V týchto prípadoch sa pacient ošetrí v jednotke intenzívnej starostlivosti a jednotke intenzívnej starostlivosti.

Lieky pre HA

Pri diagnostikovaní hypertenznej krízy sa štandardná pomoc v zásade prejavuje pomocou určitých skupín liekov. Cieľom liečby je zníženie krvného tlaku na zvyčajné počty pacienta. Je potrebné mať na pamäti, že tento pokles by mal byť pomalý, pretože s rýchlym pádom môže pacient vyvolať kolaps.

 • Betablokátory dilatujú arteriálny lúmen a zmierňujú tachykardiu. Prípravy: "Anaprilin", "Inderal", "Metoprolol", "Obzidan", "Labetolol", "Atenolol".
 • ACE inhibítory majú vplyv na systém renín-angiotenzín-aldosterón (používajú sa na zníženie tlaku). Prípravy: "Enam", "Enap".
 • Liek "Clofelin" sa používa s opatrnosťou. S jeho prijatie môže mať prudký pokles krvného tlaku.
 • Svalové relaxanty - uvoľňujú steny tepien v dôsledku zníženého krvného tlaku. Prípravy: Dibazol a ďalšie.
 • Blokátory kalciového kanála sú predpísané pre arytmie. Prípravky: Cordipin, Normodipin.
 • Diuretiká odstraňujú nadbytočnú tekutinu. Prípravy: "Furosemid", "Lasix".
 • Nitráty rozširujú arteriálny lúmen. Prípravy: "Nitroprusside" a ďalšie.

Vďaka včasnej zdravotnej starostlivosti je prognóza pre HA priaznivá. Smrtiace prípady sa zvyčajne vyskytujú s ťažkými komplikáciami, ako je pľúcny edém, mŕtvica, zlyhanie srdca, infarkt myokardu.

Ak chcete zabrániť GC, mali by ste pravidelne monitorovať krvný tlak, systematicky užívať predpísané antihypertenzívne lieky a dodržiavať odporúčania kardiológa a nesmiete sa preťažovať fyzickou námahou, pokiaľ je to možné, vylúčiť fajčenie a alkohol a obmedziť príjem soli.

Prvá a núdzová starostlivosť o hypertenznú krízu

Hypertenzívna kríza - nebezpečný stav, ktorý sa prejavuje prudkým a rýchlym nárastom tlaku. Ak sa stav vyskytne na pozadí prítomnosti sekundárnych ochorení u osoby (srdcový záchvat, tachykardia, cerebrálna encefalopatia), vzniká komplikovaný priebeh ochorenia. Iná taktika na liečbu patológie pri nekomplikovanom vývoji choroby.

Hypertenzívna kríza s tachykardiou: núdzová starostlivosť

Liečba hypertenznej krízy s tachykardiou (zvýšená srdcová frekvencia) si vyžaduje určenie nasledujúcich liekov:

 1. Neselektívne betablokátory - propranolol v dávke 20-40 mg. Po terapeutickom účinku liečiva sa vyskytuje po 30 minútach. Trvanie akcie - 6 hodín. Treba mať na pamäti, že neselektívne beta-blokátory majú vedľajší účinok vo forme zúženia priedušiek. Kontraindikácie pri užívaní liekov sú blokáda a slabosť sínusového uzla. Liečba sa má používať starostlivo pri chronických a alergických ochoreniach pľúc, zlyhaní pečene, vaskulárnych ochoreniach;
 2. Činidlo centrálneho hypotenzného účinku - klonidín počas krízy sa užíva perorálne v dávke až do 150 mg. Trvanie účinku - až 12 hodín a prvé účinky sa dosiahnu za pol hodinu. Použitie klonidínu vyvoláva vedľajšie účinky: ospalosť, suchosť v ústach, závraty, bradykardiu, zníženie sekrécie žalúdka. Kontraindikácie k použitiu klonidínu sú rôzne typy srdcového bloku a aterosklerózy.

Ak dôjde k hypertonickému typu, liečba sa nesmie začať, kým sa srdcová frekvencia nezmení.

Núdzová starostlivosť pre hypertenzný typ bez tachykardie

Lieky predpísané na liečbu hypertenznej krízy bez tachykardie:

 • Krátkodobo pôsobiaci antagonista (nifedipín) - užívaný pod jazyk v dávke 10 mg. Po začatí liečby môže byť prvý hypotenzný účinok sledovaný po 10-15 minútach a trvanie účinku - až 6 hodín. Vedľajší účinok lieku sa prejavuje nauzeu, slabosť, zníženie frekvencie kontrakcií myokardu. Nifedipín nemôžete používať na srdcový záchvat, srdcové zlyhanie, mitrálnu stenózu;
 • Pred použitím kaptoprilu (pod jazyk v dávke 25 mg) sa prvé účinky pozorujú po 20-40 minútach. Trvanie lieku - až do jedného dňa. Po užití dávky lieku u ľudí sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky: zúženie renálnych artérií, hnačka, kožná vyrážka, kašeľ, proteín v moči. Kontraindikácie pre kaptopril sú tehotenstvo, vysoká citlivosť na ACE inhibítory, autoimunitné ochorenia, chronické zlyhanie obličiek, slabosť supresie kostnej drene. U pacientov mladších ako 18 rokov sa liek neodporúča, rovnako ako u ľudí s cukrovkou a kardiálnou sklerózou.

Taktika liečby hypertonickej krízy nekomplikovaného typu

Liečba nekomplikovaného typu sa uskutočňuje tak, že sa liek podáva perorálne alebo intramuskulárne. Na zníženie vysokého krvného tlaku počas krízy by sa mal užívať nifedipín, klonidín, kaptopril.

Ak sa zníženie tlaku vykonáva doma, musíte mať na pamäti, že optimálna liečba si vyžaduje hladké zníženie vaskulárneho tónu. Bude to stačiť na "zrazenie" úrovne 10 mmHg za hodinu.

Pri hypertenzii bez komplikácií so systolickým tlakom väčším ako 220 mm. Hg. Art a diastolic viac ako 120 mm. Hg. Art. Lekári očakávajú zníženie hladiny o 15% v priebehu 12-20 hodín. Účinnosť lieku sa musí sledovať v priebehu 15 - 30 minút. Ak sa tak nestane, musíte pridať ďalšie antihypertenzívne činidlo.

Nekomplikovaná hypertenzná kríza by sa mala začať liečiť jediným liekom. Počas prvého dňa sa hodnotí účinnosť liečby. Ak by bolo možné dosiahnuť cieľové hodnoty hypertenzie (160 x 110 mmHg) počas dňa, lieky možno považovať za úspešné pri prevencii krízy u konkrétnej osoby.

Liečba infarktu myokardu

Hypertenzná kríza pri infarkte myokardu je nebezpečná rýchlym rozvojom koronárneho syndrómu. Núdzová pomoc pre túto patológiu by sa mala poskytnúť osobe počas prvých 20 minút. Pri akútnom priebehu ochorenia sa tvorí ischémia myokardu.

Je zrejmé, že ostrý a zvýšený nárast srdcových ochorení bez primeranej pomoci bude smrteľný. Preto s výskytom hypertenzie lekári nielen určujú srdcovú frekvenciu, ale tiež predpisujú elektrokardiografiu, ktorá dokáže zistiť angínu a infarkt myokardu.

Hypertenzná kríza pri infarkte myokardu: liečba tabletkami

Liečba infarktu myokardu sa vykonáva s nasledujúcimi tabletkami:

 1. Sublingválny nitroglycerín (pod jazyk) v dávke 0,5 mg;
 2. Propranolol - intravenózne v 1 ml 1% roztoku;
 3. Enalaprinát - 1 250 mg intravenózne;
 4. Morfín - 1 ml 1% roztoku v 0,9% roztoku chloridu sodného;
 5. Kyselina askorbová 250 mg.

Prvá pomoc pri hypertenznej kríze

Prvá pomoc pre tri typy hypertenznej krízy je iná, takže liečba by mala byť správne zvolená.

V prvom druhu krízy sa príznaky ochorenia rýchlo rozvíjajú v priebehu 3-4 hodín, čo sprevádza nadmerné potenie, tachykardia, bolesť v zadnej časti hlavy, blikajúce muchy, sčervenanie kože, bolestivé pocity v chrámoch.

Druhý typ krízy sa formuje pomaly. Je to typický pre hypertenzných pacientov so skúsenosťami.

Núdzová starostlivosť o hypertenzívnu krízu doma:

 • Uchopte vodorovnú pozíciu;
 • Fyzický a emocionálny pokoj;
 • Studené do hlavy v podobe kompresie;
 • Vložte horčičné omietky na lýtko a spodnú časť chrbta;
 • Okamžite užite lieky.

Nie je potrebné robiť "improvizované" lieky. Keď príde sanitka, lekár alebo zdravotnícky asistent si podajú antihypertenzívnu látku, ale nie je známe, ako dlho bude trvať, kým kvalifikovaný tím sa dostane k pacientovi.

Núdzová starostlivosť v ťažkej kríze si tiež vyžaduje odstránenie nebezpečných príznakov súvisiacich ochorení:

 1. mŕtvice;
 2. Srdcový záchvat;
 3. Zlyhanie obličiek;
 4. Zlyhanie ľavej komory;
 5. Pľúcny edém.

Spravidla majú ľudia s vážnymi chorobami vo svojom arzenáli zoznam piluliek na účinné liečenie tejto choroby. Ak poskytnete prvú pomoc osobe s komplikovanou hypertenzívnou krízou, pozrite sa na jej súpravu prvej pomoci. Nájdete tu nielen vhodné lieky, ale podľa ich zoznamu budete môcť odhadnúť, aké ochorenia človek má.

Drogové postupy pre komplikovanú hypertenznú krízu

Pri komplikovanej hypertenznej kríze odporúčame nasledujúce postupy:

 • Odovzdanie dýchacích ciest;
 • Poskytovanie kyslíka (umelé vetranie);
 • Eliminácia žilových krvných zrazenín;
 • Liečba komplikácií;
 • Antihypertenzná terapia.

Nasledujúce tablety sa používajú na zníženie tlaku v komplikovanej hypertenznej kríze:

 • Nifedipín - pod jazykom (so srdcovým zlyhaním a pľúcnym edémom);
 • Klonidín - intravenózne alebo orálne;
 • Nitroprusid sodný - odkvapkávanie;
 • Kaptopril - pod jazykom (pri zlyhaní obličiek);
 • Fentolamín - intravenózne (s feochromocytómom);
 • Enalapril - intravenózne (pri chronickom zlyhaní srdca a encefalopatii).

Terapeutické opatrenia sa vykonávajú pod dohľadom lekára, keď je pacientovi vystavený odpočinok v posteli.

Núdzová starostlivosť v komplikovanej kríze

Núdzová starostlivosť môže začať užívaním nifedipínu v dávke 15-20 mg pod jazykom. Výber tejto drogy zo strany špecialistov je spôsobený tým, že jej terapeutické účinky sú dosť predvídateľné. Po 5-30 minútach od získania prostriedkov sa pozoruje postupné znižovanie tlaku. Maximálny účinok sa zobrazí po 4-6 hodinách. Ak počas 30 minút nedôjde k poklesu hypertenzie o 15%, mali by ste pochybovať o účinnosti lieku. V takejto situácii sa môže odporučiť pridanie iného lieku, ale výber dávky by mal urobiť lekár, ktorý zohľadní predchádzajúcu liečbu.

Existuje aj opačný názor lekárov s nízkou účinnosťou nifedipínu na pozadí prvej dávky. Musíte opakovať tabletku po 30 minútach. Tento prístup je racionálny pri tlakoch nad 180 mmHg. Farmakológovia z výskumu ukázali, že používanie lieku je efektívnejšie pri vysokom tlakovom počte.

Kontraindikácie nifedipínu:

 • bolesť hlavy;
 • ospalosť;
 • Tachykardia alebo bradykardia;
 • Precitlivenosť na liek.

Kapoten v dávke 25-50 mg tiež pomáha zbaviť sa hypertenznej krízy. Jeho menšia popularita je spôsobená nižšou predvídateľnosťou vedľajších účinkov činidla. Ak užívate captopril pod jazyk, antihypertenzívny účinok sa pozoruje po 10 minútach. Jeho trvanie je približne hodinu. Ak nie je účinok počas tohto obdobia viditeľný, môžete užiť inú tabletu. To významne zvyšuje pravdepodobnosť vedľajších účinkov:

 1. Suchý kašeľ;
 2. Zvýšenie močoviny;
 3. bronchospazmus;
 4. bolesť hlavy;
 5. mdloby;
 6. Proteín v moči;
 7. Renálne zlyhanie.

Varovanie! ACE inhibítory sú počas tehotenstva kontraindikované. Vyvolávajú toxikózu.

Hyperkinetická kríza sa liečila klonidínom perorálne pod jazyk v dávke 0,075 mg. Hypotenzívny účinok možno vysledovať po 20-30 minútach, ale môže sa objaviť skôr.

Vedľajšie účinky klonidínu (klonidínu):

 • ospalosť;
 • Sucho v ústach;
 • Ťažkosti svalovej aktivity.

Nepoužívajte klonidín v nasledujúcich podmienkach:

 • Heart block;
 • Syndróm chorých sínusov;
 • Infarkt myokardu;
 • encefalopatia;
 • Cievne obliterany;
 • Depresie.

Ak je prudké zvýšenie tlaku spojené so zvýšením srdcovej frekvencie, liek sa má užívať sublingválne v dávke od 20 do 40 mg.

Ak existujú kontraindikácie pri užívaní beta-blokátorov, môžete použiť síran horečnatý v dávke od 1500 do 2500 mg (intravenózne podanie). Liečivo má nasledujúce mechanizmy účinku:

 • vazodilátor;
 • antikonvulzívum;
 • Upokojujúce.

Použitie síranu horečnatého je indikované na hypertenznú krízu s konvulzívnym syndrómom.

Nežiaduce účinky nápravy:

 1. bradykardia;
 2. Atrioventrikulárny blok.

Kontraindikácie pri používaní horčíka:

 • Zlyhanie obličiek;
 • bradykardia;
 • Atrioventrikulárny blok;
 • Myasthenia gravis;
 • bradykardia;
 • Blokovať 2 stupne.

Hypertenzívna kríza: prvá pomoc doma

Alternatív domácej krízovej reakcie na krízy pozostáva z nasledujúcich bodov:

 • Zavolajte sanitku;
 • Pred príchodom brigády si vezmite ležaciu pozíciu a utiahnite sa;
 • Každých 15 minút merajte krvný tlak;
 • Užívajte antihypertenzívum. Je lepšie používať štandardné tabletky, ktoré osoba užívala na liečbu hypertenzie;
 • Keď bolesť na hrudníku potrebuje podať jazyk nitroglycerínu;
 • Vezmite Corvalola a Valeriána;
 • Požiadajte svojho blízkeho, aby vysielal miestnosť;
 • Vytvorte ticho;
 • Znížte jas v miestnosti.

Pozorné vzťahy vyžadujú starších ľudí. Majú sekundárne ochorenia, takže pri používaní antihypertenzívnych liečiv sa môže sekundárna patológia zhoršiť.

Všetky liečebné opatrenia pred príchodom ambulancie sú vhodné na koordináciu s lekárom. Predtým zmerajte hladinu krvného tlaku a oznámte všetky komplikácie, aby ste optimálne vybrali antihypertenzívny liek.

Neočakávajte, že núdzovú starostlivosť poskytne lekársky tím. Na pozadí krízy existuje nebezpečenstvo pretrhnutia mozgových ciev (mŕtvica), ktoré sa môžu vytvoriť za niekoľko minút.

Hypertenzívna kríza - príznaky. Núdzová prvá pomoc pri hypertenznej kríze - akčný algoritmus

Stabilný primát v prípade tiesňových volaní má náhly ostrý skok v tlaku - útok hypertenzie. Tento nebezpečný stav si vyžaduje okamžitý lekársky zásah a nekontaktuje sa na klinike nasledujúci deň a ešte viac, hypertenzná kríza a samošetrenie sú nezlučiteľné!

Hypertenzná kríza - čo to je

Arteriálna hypertenzia sa často prejavuje ako vážna nebezpečná komplikácia, ktorá ohrozuje zdravie a funkciu človeka. Ako vzniká takýto kritický stav? Hypertenzívna kríza je útok náhleho nárastu systolického a diastolického tlaku. Spolu s poškodením funkcie niektorých orgánov (mozog, srdce, obličky). Tento fenomén sa vyskytuje častejšie v porovnaní s hypotonickým útokom.

Neexistuje presný východiskový štandard pre túto diagnózu, všetci pacienti majú svoje vlastné pracovné štandardy tlaku, z ktorých sa počíta počet ich nárastu a nástup príznakov. Je správnejšie brať do úvahy ostrý (za niekoľko hodín) zvýšenie krvného tlaku (BP) na osobnú výšky, sprevádzané problémami od bolesti hlavy až po zlyhanie neurologických a srdcových systémov - to je to, čo je kríza. Situácia môže byť vyvolaná vznikom dôvodov úplne inej povahy: stres, zmena počasia a klímy, alkohol, opustenie hypertenzívnych látok.

Hypertenzná kríza - klasifikácia

Podľa typu patogenézy existujú druhy kríz:

 • Eukinetic. Častým prípadom sa súčasne zvyšuje horný a dolný tlak. Komplikované poruchou ľavej komory srdca, ktorá je plná pľúcneho edému.
 • Hyperkinetická. Horný tlak stúpa rýchlo. Bolest pulzuje v hlave, pred mojimi očami sa objavujú "muchy", horúčka, slabosť v tele. Pacient je chorý a zvracia.
 • Objaví hypokinéza. Pomaly zvyšuje nižší tlak, zvyšuje bolesť hlavy a závraty. Existuje nevoľnosť, zvracanie.

Prítomnosť typu orgánových lézií môže spôsobiť nekomplikované a komplikované stavy:

 • Prvá možnosť je zvyčajná u hypertenzie I-II stupňa. Na pozadí rýchlo sa objavujúcich príznakov vysoký krvný tlak netrvá dlho, niekoľko hodín. Lieky účinne normalizujú stav tela, regulujú tlakové indikátory.
 • Druhá možnosť je charakteristická pre stupeň II-III. Kríza je komplikovaná hypertenznou encefalopatiou, čo vedie k dočasnej bolesti a bolesti hlavy, poruchám zraku. Postupne sa prejavujú prejavy, srdcová kríza alebo ischemická choroba, pľúcny edém, akútne zlyhanie obličiek, strata vedomia. Symptómy útoku môžu trvať dlhšie po normalizácii tlaku.

Hypertenzná kríza - príčiny

Pri exacerbácii spúšťacieho mechanizmu často pôsobí nepravidelne prijímať alebo odmietať predpísané lieky a nahradiť ich nekvalitnými prostriedkami. Ak chcete účinne liečiť tento problém je potrebné, dodržiavať schéma, osobne premyslené pre pacienta, s prihliadnutím na iné lieky prijaté. Treba mať na pamäti, že niektoré lieky - nesteroidy, estrogény, antidepresíva - oslabujú výsledok liekov na hypertenziu.

V etiológii sa okrem iných hlavných príčin hypertenznej krízy uvažuje:

 • psycho-emocionálne nervové napätie;
 • meteorologická závislosť;
 • zneužívanie alkoholu, kávy, fajčenia;
 • prebytok soli v potravinách;
 • nedostatok spánku;
 • hormonálne zmeny u žien;
 • choroby s príznakmi hypertenzie (obličiek, diabetes).

Kríza charakteristická pre hypertenziu sa môže prejaviť zdravým a spôsobiť, že trpíte bolesťou hlavy. Podľa medzinárodnej klasifikácie zdravia, kód ICD 10, choroba patrí k primárnej hypertenzii, ale môže byť v pozadí sekundárnych javov ochorenia. V patogenéze, v dôsledku porušenia cievnej regulácie, začína arteriálny kŕč, potom sa srdcový rytmus zúfalo, strach a panika. V dôsledku toho vzniká začarovaný kruh, reakcia prestáva byť samosprávou. Tlak spôsobuje ostrý skok, mnohé orgány spadajú do hypoxického stavu.

Hypertenzívna kríza - príznaky

Symptomatológia zhoršenia je rôznorodá, bolesť hlavy sa považuje za rozšírený príznak, najmä v počiatočných štádiách. Môžu sa začať cítiť závraty, objaví sa tinitus, nastupuje sa nevoľnosť. Bolesť je lokalizovaná v čele, occiput, v chrámoch, rastie s pohybom hlavy, je cítiť v očiach a môže byť charakterizovaná ako pulzujúci a lisovací. Ďalšie príznaky hypertenznej krízy:

 • náhly strach, úzkosť;
 • triaška;
 • sčervenanie, opuch tváre;
 • studené potenie;
 • Telové dúchanie sa chveje;
 • porucha zraku (zhoršená ostrosť, duchy, plášť, predná strana);
 • vracanie;
 • nedostatok vzduchu;
 • zvýšený srdcový tep.

Núdzová starostlivosť pri hypertenznej kríze

Keď sa objavia príznaky, prvá pomoc pri hypertenznej kríze sa robí v nasledujúcom poradí:

 1. Pokúste sa upokojiť a nie paniku.
 2. Uviažte alebo položte na vysoký vankúš.
 3. Uvoľnite oblečenie na krku.
 4. Zmerajte tlak a kontrolujte každú pol hodinu.
 5. Vytočte "03", zavolajte lekára.
 6. Užívajte predpísané antihypertenzívne lieky.
 7. Ak je bolesť hlavy závažná, odporúča sa diuretikum.
 8. Na upokojujúci nápoj Corvalol, valerián.
 9. Keď chladne teplé nohy, zabalte deku, alebo použite horčicovú omietku.
 10. Po núdzovej prehliadke lekárom môže byť nevyhnutná hospitalizácia, ktorá by sa nemala opustiť.

Liečba hypertenznej krízy

Zníženie krvného tlaku je potrebné postupne, aby sa zabránilo negatívnym účinkom na obličky a mozog. Stav by mal byť prerušený intravenózne klonidínom, nifedipínom, ktorý dosiahol pokles tlaku najviac o 25% v priebehu dvoch hodín. V najbližších šiestich hodinách je potrebné sledovať sťažnosti a znižovať krvný tlak na indikácie, v ktorých sa pacient cíti lepšie. Môže byť potrebná rozšírená diagnostika (auskultatívne zistiteľná aktivita iných orgánov).

Liečba hypertenznej krízy pokračuje v užívaní liekov mimo oddelenia intenzívnej nemocničnej starostlivosti, hoci spočiatku hospitalizácia nie je povinná pre všetkých, ale hlavne pre komplikované prípady. Prípady nekomplikovanej hyperkrízy sa po nevyhnutných injekciách (síran horečnatý) alebo pri užívaní lieku Captopril a Capoten tablety normalizujú ambulantne. Pacient sa naďalej zotavuje z hypertenznej krízy doma. Odstráňte fyzickú námahu, v kvapaline a soľ v limite stravovania. Potrebné je pohodlné psychologické prostredie.

Zastavenie hypertenznej krízy

Úlohou zatknutia hypertenznej krízy nie je normalizácia krvného tlaku, ale vylúčenie pacienta z nebezpečnej situácie, zníženie hypertenzie na 160-170 hornej a 90-100 nižšiu. Normalizácia sa odporúča pre tehotné ženy s toxikózou v poslednom trimestri a je možné pre dieťa alebo adolescenta s akútnou glomerulonefritídou. Základnými prostriedkami hyperkrízy sú Niprid, Nifedipine, sú podávané intravenózne pod kontrolou. Pri opuchoch spojte diuretiká.

Tlakové výstreky

Na normalizáciu tlakových lekárov kríza v ambulancii používa magnéziu. Musíme si uvedomiť, že táto droga je potrebná ako núdzová pomoc a nie konštantná terapeutická taktika! Stále existujú pacienti, ktorí často podstupujú takúto injekciu tlaku kvôli svojmu výraznému účinku - patria do rizikovej skupiny pre úmrtnosť. Zriedkavo, ak je magnézia predpísaná na nezávislé použitie.

Na klinike sa počas krízy podáva intravenózna injekcia:

 • Captopril, Klofelin, Lasix, Nifedilin - hladko regulujú krvný tlak;
 • Euphyllinum - uľahčuje dýchanie;
 • Relanium, Papaverine - zmierňuje svalový kŕč;
 • Nitroprussid sodný - na vyriešenie zlyhania ľavej komory srdca.

Ako odstrániť hypertenznú krízu doma

Ak z akéhokoľvek dôvodu nie je možné rýchle poskytovanie zdravotnej starostlivosti, hypertenzívni pacienti so skúsenosťami by mali mať injekčné striekačky a injekčné lieky na úľavu od útoku (krízy). Intramuskulárne injekcie Furosemidu, Dibazolu, Piracetamu, No-shpya av neprítomnosti ich zvyčajné pilulky na tlak pomáhajú odstrániť hypertenznú krízu doma. Ďalšie kroky:

 • Pacient potrebuje odblokovať obojok, ľahnúť si s hlavou nahor alebo si sadnúť.
 • Vyžaduje pokojný a čerstvý vzduch s tŕňom - ​​pripevnite na nohy výhrevnú podložku alebo horčicovú omietku.

Diéta pre hypertenznú krízu

V úlohe, ako sa zotaviť z hypertenznej krízy a vyliečiť chorobu s prejavmi záchvatov, diéta je dôležitým faktorom na zabránenie exacerbácii:

 • Výživa v hypertenzívnej kríze frakčná, 5-6 krát, kvapalina je obmedzená - nie viac ako jeden liter za deň.
 • Spotreba živočíšneho tuku, sacharidov, soli a výťažkov sa znižuje a potraviny bohaté na vlákninu, draslík, horčík a vitamíny sa zavádzajú do menu.
 • Jedlo je varené vo varenej forme.
 • Vypúšťanie (ovocie, kefír) sú potrebné na odstránenie nadbytočnej kvapaliny.

Obnova po hypertenznej kríze

Pri hypertenzii je žiaduce opustiť tabak a alkohol - mužov aj ženy. Obnova z hypertenznej krízy si vyžaduje zdravý životný štýl - cvičenie, plávanie, jazda na bicykli, lyžovanie, dokonca aj chôdza - to všetko má veľký vplyv na rehabilitáciu tela a všeobecnú prevenciu, ale nadmerné cvičenie bude musieť byť opustené. Úlohou pacienta počas krízy je vyhnúť sa stresovým situáciám, sledovať denný režim a kontrolovať tlak, ktorý by sa mal denne merať. Predpísané antihypertenzívne lieky sa musia aplikovať!

Komplikácie hypertenznej krízy

Dôsledky hypertenznej krízy sú vážne:

 • Porušenie mozgu hlavy, strata pamäti, zmätenosť vedomia.
 • Neurologické poruchy.
 • Srdcové zlyhanie je akútne a stagnuje.
 • Ischémia, infarkt myokardu.
 • Zmeny svalového tonusu, kŕče.
 • Aneuryzma aorty.

Čo s hypertenzívnou krízou?

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Prvá a prvá pomoc pri hypertenznej kríze - čo robiť a aké lieky užívať doma?

Hypertenzívna kríza (kríza) - je jedným z najbežnejších javov, ktorý je prevažne diagnostikovaný u starších ľudí. Charakterom tohto patologického procesu je jeho neočakávaný prejav. Osoba s hypertenznou chorobou môže byť chytená kdekoľvek, či už je to verejná doprava, práca alebo outdoorová rekreácia.

Vo väčšine prípadov vyprovokujú útok stresujúce situácie, emocionálne kŕče, ktoré narušujú nervový systém. V dôsledku toho sa vyvíja vaskulárna porucha, ktorá sa objavuje na pozadí mentálneho stresu.

Hypertenzívna kríza môže spôsobiť infarkt myokardu a mŕtvicu. Preto potrebujete vedieť, ako poskytnúť pacientovi prvú pomoc doma pred príchodom zdravotníka. Podrobný algoritmus opatrení pre komplikovanú a nekomplikovanú krízu bude popísaný nižšie.

Čo môže vyvolať hypertenznú krízu?

Takéto faktory môžu vyvolať útok prudkého nárastu krvného tlaku:

 1. Neurosy, stres, emočný stres a akékoľvek iné narušenie nervového systému.
 2. Dedičnosť (ak v rodine niekto diagnostikoval hypertenziu).
 3. Patológia štítnej žľazy.
 4. Hormonálne zlyhanie. U žien môže byť začiatkom menštruácie, predmenštruačným syndrómom, menopauzou.
 5. Nesprávna výživa. V prípade arteriálnej hypertenzie je pacientovi zakázané konzumovať niektoré produkty - kávu, soľ a tiež alkoholické nápoje. Zanedbanie tohto pravidla vedie k rozvoju útoku.
 6. Fajčenia.
 7. Posilnený fyzický tréning, veľké zaťaženie orgánov zraku a sluchu (hlasná hudba, jasné svetlo, silné vibrácie).
 8. Zmena poveternostných podmienok. V tomto prípade telo nedokáže rýchlo obnoviť.
 9. Exacerbácia existujúcich ochorení v chronickej forme.
 10. Osteochondróza hornej chrbtice.
 11. Renálne zlyhanie.
 12. Náhle zrušenie ("abstinenčný syndróm") alebo neochota užívať lieky na zníženie krvného tlaku predpísané lekárom.

Každý z týchto faktorov môže vyvolať hypertenznú krízu.

Aký je klinický obraz hypertenznej krízy?

Núdzová prvá pomoc by mala byť vybavená vzhľadom na takéto znaky:

 1. Vysoký krvný tlak. Stojí za zmienku, že príznaky krízy sa môžu vyskytnúť aj pri miernom zvýšení tlaku.
 2. Abnormality srdca - stenokardia (bolesť), palpitácie srdca.
 3. Cirkulačné poruchy v mozgu. Prejavil sa vo forme bolesti hlavy, závratov, zmätenosti, reči a zrakových porúch.
 4. Porušenia fungovania autonómneho nervového systému - úzkosť, strach, rýchle dýchanie, potenie, triaška, pocit nedostatku vzduchu, nával krvi do hlavy.
 5. Poškodenie sluchu, škvrny alebo "pohľad" pred očami.

Orgány, ktoré trpia, keď dôjde k útoku, sa nazývajú "ciele". Obličky, srdce, mozog, cievy sú najčastejšie postihnuté.

Cieľové orgány pri hypertenznej kríze

Dôležité: Vážne nebezpečenstvo pre zdravie pacienta s diagnózou "arteriálnej hypertenzie" spôsobuje komplikovanú krízu. V takom prípade by poskytovanie lekárskej starostlivosti malo byť do 1 hodiny. V opačnom prípade ohrozuje vývoj mozgovej príhody, hypertenznej encefalopatie, infarktu, krvácania v dôsledku dlhotrvajúceho porušovania činnosti mozgu, srdca, ciev a obličiek.

Núdzová starostlivosť pri hypertenznej kríze

Čo robiť doma, keď milovaný má príznaky útoku?

Prvá pomoc pri hypertenznej kríze

Tu je algoritmus prvej pomoci:

 1. Zavolajte na ambulančnú brigádu.
 2. Pozícia pacienta počas útoku je veľmi dôležitá. Mala by to byť ležaná (zvýšená hlava).
 3. Utíšte pacienta. Aby ste to urobili, dajte mu tinktúru valeriánskej, matčiny, zriedte 40 kvapiek Corvalolu v 50 ml vody (najmä ak je útok sprevádzaný záchvatom paniky).
 4. Otvorte všetky okná. Poskytnite svojmu blížnemu prístup k čerstvému ​​vzduchu.
 5. Pred príchodom lekárskeho asistenta sa meria krvný tlak každých 10 minút.
 6. Ak sa pacient sťažuje na bolesť na hrudníku pri vysokom tlaku, nitroglycerínová tableta sa umiestni pod jazyk.
 7. Zrušiť tlačidlá na oblečenie, ktoré drží dych.
 8. Zníženie tlaku pomôže štandardným tabletám, ktoré pacient urobil s hypertenziou.
 9. Poskytnite pacientovi úplný pokoj, vypnite svetlá, TV, rádio.
 10. Neukazujte, že ste nervózni, snažte sa byť pokojní.

Dôležité: Starostlivosť o pacientov je potrebná opatrne. V tejto kategórii ľudí sa často pozorujú sekundárne patológie, ktoré sa môžu zhoršiť pri užívaní určitých liekov.

Prvá pomoc pred krízou sprevádzaná tachykardiou (palpitácie srdca)

Liečba útoku by mala začať meraním srdcovej frekvencie. Pri útoku tachykardie je "ambulancia" nasledujúca liečba.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Statíny na zníženie hladiny cholesterolu. Zoznam statínov na zníženie hladiny cholesterolu

Hypercholesterolémia obťažuje veľa ľudí. Je známe, že táto patológia je kľúčovým faktorom vo vývoji infarktu myokardu, aterosklerózy, periférnej artritídy a angíny pectoris.

Čo je nebezpečné pre kŕčové žily na bruchu a ako liečiť rozšírené žily

Príčiny problému"Hlava medúzy" sa objavuje v dôsledku objavenia sa bariéry v žilách, v dôsledku čoho sa krv začína pohybovať po "slepom".

Ak je vaša noha tesná, čo robiť? Kŕče nôh: prvá pomoc

Kŕče, inak - kŕče alebo kŕče, sú nedobrovoľné svalové kontrakcie sprevádzané akútnou bolesťou. Je takmer nemožné tolerovať a človek, ktorý má kŕče, potrebuje naliehavú pomoc.

Prolaps mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne - systolický prolaps mitrálnych chlopní v ľavej predsieni. Prolaps mitrálnej chlopne sa môže prejaviť ako zvýšená únava, bolesti hlavy a závrat, dýchavičnosť, bolesť srdca, mdloby, palpitácie a pocit prerušenia.

Šesť účinných spôsobov, ako zlepšiť cerebrálny obeh

Z tohto článku sa dozviete, ako zlepšiť krvný obeh v mozgu, v akých prípadoch a na aký účel by sa malo urobiť. Keďže poškodenie krvného obehu ovplyvňuje mozog, existuje niekoľko účinných spôsobov, ako to zlepšiť.

Príčiny, symptómy a liečba paroxyzmálnej tachykardie, dôsledky

Z tohto článku sa dozviete, čo je paroxysmatická tachykardia, čo ju môže vyvolať, ako sa prejavuje. Ako nebezpečné a liečiteľné.Pri paroxyzmálnej tachykardii dochádza k krátkodobému narušeniu paroxyzmálneho srdcového rytmu trvajúcom niekoľko sekúnd až niekoľko minút alebo hodín v podobe rytmického zrýchlenia srdcového tepu v rozsahu 140 až 250 úderov za minútu.