Z tohto článku sa dozviete: čo je blokáda AV, ako liečba a prognóza závisia od závažnosti života, ako dlho je implantovaný kardiostimulátor, ako udržať srdce doma.

Atrioventrikulárny blok je ukončenie nervového impulzu medzi predsieňami a komorami srdca.

To je to, čo sa deje s najťažším atrioventrikulárnym blokom (stupeň 3)

Koordinovaná práca srdca je koordinovaná autonómnym systémom vedenia srdca. Skladá sa zo špeciálnych svalových vlákien, ktoré sú schopné viesť nervový impulz. "Vodca" autonómneho vodivého systému srdca je vegetatívny nervový systém.

Zvláštnosť srdcového vodivého systému spočíva v tom, že jeho vlákna sú schopné nezávisle vytvárať impulzy potrebné na kontrakciu. Počet impulzov klesá zhora nadol.

Vodivý systém srdca sa nazýva autonómny, pretože sám vytvára impulzy na zníženie myokardu. To dáva osobe istú mieru bezpečnosti pre prežitie. S ťažkými zraneniami, stratou vedomia a inými katastrofami srdce naďalej porazí a zvyšuje šance na život.

Za normálnych okolností vzniká sínusový uzol rytmus s frekvenciou 60 až 90 úderov za minútu. S touto frekvenciou sú atria znížené. Úlohou atrioventrikulárnej časti je oddialiť excitačnú vlnu na ceste do komôr. Zúženie komôr začína až po ukončení práce. Frekvencia atrioventrikulárnej časti je 40-60 impulzov. Na celý život to nestačí, ale stále lepšie ako nič.

Atrioventrikulárny uzol - súčasť srdcového vodivého systému

Stav, v ktorom sa impulz nevykonáva zo sínusového uzla, sa nazýva blok AV. Čím je úroveň nižšia, tým menší je počet impulzov, ktoré srdce dostáva. Zníženie srdcovej frekvencie spôsobuje, že krvný obeh je neúčinný av závažných prípadoch ohrozuje život.

Kardiológ sa zaoberá liečbou srdcového bloku. Mala by sa riešiť v prípade, že človek cíti prerušenie. Po 40 rokoch sa odporúča každoročne konzultovať s kardiológom, aby sa tento problém "chytil" v počiatočnom štádiu. Počiatočné formy blokád dobre reagujú na liečbu, môžete s nimi žiť mnoho rokov. V prípade blokády strednej závažnosti môžu byť kompenzované pravidelným užívaním liekov a správnym striedaním pohybu a odpočinku. Závažné prípady sa liečia implantáciou kardiostimulátora, s ktorým môžete úspešne žiť až do vysokého veku.

Atrioventrikulárny blok 2 stupne

Atrioventrikulárny blok stupeň 2 - je patológia CCC, ktorej podstatou je zastaviť alebo spomaliť prechod pulzu z predsiene do komôr.

Priebeh ochorenia môže byť asymptomatický alebo môže byť sprevádzaný takými klinickými príznakmi ako závraty, slabosť, znížený pulz, strata vedomia.

Liečba môže byť konzervatívna aj operatívna (implantácia kardiostimulátora).

dôvody

Patológie, ako je blokáda AV stupňa 2, vyplývajú z účinkov týchto dôvodov:

1. Zvyšovanie citlivosti vagus nervu. Môžu sa vyskytnúť v dôsledku mechanických účinkov na nervy, bolesti.

2. Prijímanie kardioaktívnych liekov (beta-blokátory, Digoxin, lieky na arytmiu, niektoré antidepresíva a mnohé ďalšie). Tieto prostriedky ovplyvňujú AV uzol (nepriamo alebo priamo), čo spôsobuje rozvoj blokády.

3. Zápalové ochorenia:

 • reumatizmus, ORL;
 • myokarditída;
 • endokarditída;
 • Lyme choroba.


4. Infiltračné patológie:

 • hemochromatóza;
 • amyloidóza;
 • malígnych novotvarov (mnohopočetný myelóm a lymfómy);
 • sarkoidózu.

5. Metabolické poruchy a endokrinné patológie:

 • sklerodermia;
 • hyperkaliémia;
 • reumatoidná artritída;
 • gipermagniemiya;
 • dermatomyozitída;
 • hypertyreóza;
 • kolagenéza (s vaskulárnou léziou);
 • tyreotoxická paralýza;
 • myxedema.

6. Iné ochorenia:

 • akútny infarkt;
 • srdcové nádory;
 • trauma;
 • svalová dystrofia;
 • chirurgia srdca na vrodené malformácie;
 • nočná obštrukčná spánková apnoe;
 • niektoré komplikácie ochorení CVD;
 • idiopatická veková fibróza srdcového skeletu.

U niektorých pacientov môže byť zdedená AV blokáda o 2 stupne.

Existujú nasledujúce typy ochorenia:

 • AV blokáda 2 stupne typu 1 (iný názov - Mobitts 1);
 • AV blokáda 2 stupne 2 typy (iný názov - Mobitts 2);
 • neúplná AV blokáda vysokého stupňa.

Aj blokáda AV môže byť:

 • pretrvávajúca blokáda;
 • prechodná AV blokáda o 2 stupňoch (tiež nazývaná prechodná AV blokáda o 2 stupne);
 • prerušovaná blokáda.

príznaky

Klinické príznaky ochorenia závisia od stupňa poškodenia AV uzla, príčiny blokády, prítomnosti sprievodných patológií kardiovaskulárneho systému a ich lokalizácie.

Druhý stupeň AV blokády má výraznejšie príznaky ako skorá forma ochorenia. Klinické príznaky, ako sú pridané do dýchavičnosti a slabosti:

 • spomalenie srdcového tepu (pocit smrti);
 • stála únava a neochota robiť najzákladnejšie veci;
 • mierne bolesti hlavy.

diagnostika

Diagnóza sa robí na základe anamnézy, vyšetrenia pacienta a údajov EKG. AV blok 2 stupne na EKG je nasledovný:

AV blokáda 2. stupňa Mobitz 1 sa vyznačuje skutočnosťou, že PQ interval je predĺžený, ale pri každom srdcovom cykle je stále menej a menej. Nakoniec to vedie k tomu, že interval RR sa skracuje a všetko končí so stratou komplexu QRS.

AV blok 2 stupňov Mobitz 2 na EKG je nasledovný:

 • interval PQ je vždy rovnaký, nie je vykonaná časť predsieňových impulzov, PP interval je konštantný;
 • začatá blokáda je charakterizovaná skutočnosťou, že pre každý QRS existuje viac než jedna vlna P, QRS komplexy s druhým typom blokády sú široké.

liečba

Pred začatím liečby AV bloku 2 lekár zistí príčiny vzniku tejto patológie.

- Ak bola príčina ochorenia liekom, potom musíte zmeniť dávkovanie alebo prestať užívať úplne. To zvyčajne stačí na obnovenie rytmu srdca.

- V iných prípadoch predpísaná konzervatívna liečba zameraná na odstránenie základnej patológie, ktorá spôsobila blokádu. Ak je súčasne srdcová choroba (vrátane kongenitálneho), potom je pacientovi predpísaný priebeh atropínu a beta adrenomimetiká.

- V prípade srdcového infarktu, angíny pektoris, ochorenia koronárnych artérií, myokarditídy, intravenózneho podania Izadrinu.

- Pri AV blokáde, počas ktorej je komplikovaná zlyhaním srdca, sa pacientom podáva Glukagón intravenózne. Ak existuje stagnácia ochorenia, potom v liečebnom režime zahŕňajú vazodilatátory a diuretiká.

- Ak je farmakologická liečba neúčinná (napríklad ak sa diagnostikuje AV blok 2 stupeň Mobitz 2) - liečba by mala byť okamžitá (inštalácia kardiostimulátora).

Ak sa nelieči, AV blokáda môže viesť k vzniku srdcovej astmy a dokonca k smrti. Táto choroba je obzvlášť nebezpečná pre ľudí, ktorí zneužívajú alkohol a pre starších ľudí.

výhľad

S touto chorobou prognóza nie je tak závislá od stupňa blokády ako od jej úrovne. Okrem toho je prognóza ovplyvnená dôvodom rozvoja blokády a závažnosti sprievodných patologických stavov srdca.

Pacienti žijú s AV blokom typu 2 stupňa 1 plného života, je potrebné iba neustále monitorovať stav srdcového svalu.

Prognóza je výrazne horšia, ak sú ovplyvnené distálne časti vodivého systému, pretože to zvyšuje pravdepodobnosť vývoja kompletného srdcového bloku.

Dnes, vzhľadom na skutočnosť, že bolo možné nainštalovať dokonalé a vysoko kvalitné kardiostimulátory, prognóza tejto choroby sa výrazne zlepšila a šance na priaznivý výsledok výrazne vzrástli.

Atrioventrikulárny blok

Atrioventrikulárna (atrioventrikulárna) blok (atrioventrikulárny blok) - narušenie funkcie vedenia, ktorá sa vyjadruje v spomalenie alebo zastavenie prechode elektrického impulzu medzi predsieňou a komôr a vedie k poruche srdcového rytmu a hemodynamiky. AV blokáda môže byť asymptomatická alebo sprevádzaná bradykardiou, slabosťou, závratmi, mŕtvicami a stratou vedomia. Atrioventrikulárny blok je potvrdený elektrokardiografiou, Holter ECG monitoringom, EFI. Liečba atrioventrikulárneho bloku môže byť liečba alebo srdcová chirurgia (implantácia kardiostimulátora).

Atrioventrikulárny blok

Na AV bloku srdce je spomalenie alebo úplné zastavenie impulzu z átria ku komorám v dôsledku poškodenia správne AV uzla, zväzok His alebo ramienka bloku. V tomto prípade je nižšia úroveň lézie, tým ťažšie sú prejavy blokády a neuspokojivá prognóza. Prevalencia atrioventrikulárneho bloku je vyššia u pacientov so sprievodnou kardiopatológiou. Medzi osobami s ochorením srdca sa AV AV-blokáda stupňa I vyskytuje v 5% prípadov, v II. Stupni - v 2% prípadov sa u pacientov starších ako 70 rokov objavuje blokáda AV stupňa III. Stupňa. Náhla srdcová smrť sa podľa štatistických údajov vyskytuje u 17% pacientov s úplnou AV blokádou.

Atrioventrikulárny uzol (AV uzol) je súčasťou systému srdcového vedenia, ktorý zabezpečuje konzistentné zníženie atriov a komôr. Pohyb elektrických impulzov zo sínusového uzla sa spomaľuje v AV uzle, čo umožňuje zníženie predsieň a krvný tlak do komôr. Po krátkom oneskorení sa impulzy šíria pozdĺž zväzku His a jeho nohy do pravého a ľavého srdca, čo prispieva k ich excitácii a kontrakcii. Tento mechanizmus poskytuje alternatívne zníženie myokardu predsiení a komôr a udržuje stabilnú hemodynamiku.

Klasifikácia AV blokády

V závislosti od úrovne, pri ktorej dochádza k narušeniu elektrického impulzu, sa izoluje proximálna, distálna a kombinovaná atrioventrikulárna blokáda. V proximálnej AV blokáde môže byť vedenie impulzu narušené na úrovni predsiení, AV uzla, kmeňa Jeho zväzku; distálny - na úrovni odbočných línií Jeho; pri kombinácii - dochádza k narušeniu viacerých úrovní vodivosti.

S ohľadom na dobu trvania AV bloku prideliť svoje akútny (infarkt myokardu, predávkovanie drog, atď...), intermitentná (prerušované - v ICHS sprievode prechodnú koronárnej nedostatočnosti) a chronických foriem. Podľa elektrokardiografických kritérií (spomalenie, periodicita alebo úplná absencia impulzného vedenia do komôr) existujú tri stupne atrioventrikulárneho bloku:

 • I stupeň - atrioventrikulárne vedenie cez AV uzol je spomalené, ale všetky impulzy z predsiene dosahujú komory. Nie je klinicky uznávaný; na EKG sa interval P-Q predĺži> 0,20 sekúnd.
 • II. Stupeň - neúplný atrioventrikulárny blok; nie všetky predsieňové impulzy dosiahnu komory. Na EKG - periodická strata komorových komplexov. Existujú tri typy Mobitz AV-blokády stupňa II:
  1. Typu I Mobittsa - oneskorenie každý nasledujúci impulz v uzle AV výsledky v celkovom oneskorenie jednej z nich a zrážanie komorového komplexu (obdobie Samoilova - Wenckebach).
  1. Mobitz Typ II - Kritické impulzné oneskorenie sa vyvíja náhle, bez predchádzajúceho predĺženia doby oneskorenia. Súčasne je zaznamenaná absencia každého sekundárneho (2: 1) alebo tretieho (3: 1) impulzu.
 • Stupeň III - (kompletný atrioventrikulárny blok) - úplné zastavenie prechodu impulzov z predsiene do komôr. Predsieňová zmluva pod vplyvom sínusového uzla, komôr v ich vlastnom rytme, najmenej 40-krát za minútu, čo nestačí na zabezpečenie dostatočného prekrvenia.

Atrioventrikulárna blokáda stupňa I a II je čiastočná (neúplná), blokáda stupňa III - úplná.

Dôvody pre rozvoj AV blokád

Podľa etiológie sa funkčný a organický atrioventrikulárny blok líši. Funkčná AV blokáda v dôsledku zvýšeného tónu parasympatického nervového systému. Atrioventrikulárny blok I a stupeň II v izolovaných prípadoch pozorovaný u mladých fyzicky zdravých jedincov, vyškolených športovcov, pilotov. Zvyčajne sa vyvíja vo sne a zmizne počas fyzickej aktivity, čo sa vysvetľuje zvýšenou aktivitou vagusového nervu a považuje sa za variant normálu.

AV-blokády organického (srdcového) genéza sa vyvíjajú v dôsledku idiopatickej fibrózy a sklerózy srdcového vodivého systému pri rôznych ochoreniach. Príčiny srdcového AV blokáda môže slúžiť pri reumatických procesov v myokardu, kardiosklerosis, syfilitické srdcovej nedostatočnosti, infarktu mezikomorového septa, ochorenia srdca, kardiomyopatia, myxedém, difúzna ochorenie spojivového tkaniva, myokarditída rôzneho pôvodu (autoimunitné, záškrt, thyrotoxic), amyloidóza, sarkoidóza, hemochromatózy, srdcové nádory atď. S blokádami srdcového AV sa môže najskôr pozorovať čiastočná blokáda, avšak s progresiou kardiopatológie sa vyvíja blokáda štádia III. Yeni.

Rozvojom atrioventrikulárny blok môže spôsobiť rôzne chirurgické zákroky: aortálnej chlopne, plastové vrodené srdcové chyby, atrioventrikulárny RFA srdca, pravej srdcovej katetrizácie a ďalšie.

Vrodená forma atrioventrikulárnej blokády (1:20 000 novorodencov) je v kardiológii pomerne zriedkavá. V prípade vrodenej AV blokády je pozorovaná neprítomnosť vodivých častí systému (medzi predsieňou a AV uzlom medzi AV uzlom a komôr alebo oboch nôh ramienka blok), ktorá zodpovedá stupňu vývoja blokády. U štvrtiny novorodencov sa atrioventrikulárna blokáda kombinuje s inými vrodenými abnormalitami srdca.

Jednou z príčin atrioventrikulárny blok nie je nezvyčajné, intoxikácie drogami: srdcové glykozidy (digitalis), beta-blokátory, blokátory kalciových kanálov (verapamil, diltiazem, aspoň - corinfar), antiarytmiká (chinidín), soli lítia, niektoré lieky a ich kombinácie.

Príznaky blokády AV

Znakové klinické prejavy atrioventrikulárny blok, závisí na úrovni poruchy vedenia, stupeň blokády, etiológie a závažnosti súbežné ochorenia srdca. Bloky, ktoré sa vyvinuli na úrovni atrioventrikulárneho uzla a nespôsobujú bradykardiu, sa nevykazujú klinicky. V prípadoch ťažkej bradykardie sa vyvinie AV-blokáda s touto topografiou porúch. Z dôvodu nízkej srdcovej frekvencie a poklesu minútového prietoku krvi počas fyzickej námahy majú títo pacienti slabosť, dýchavičnosť a niekedy aj angína. Vzhľadom na pokles cerebrálneho krvného toku je možné pozorovať závraty, prechodné pocity zmätenosti a mdloby.

Pri stupni atrioventrikulárneho bloku II cítia pacienti pocit straty pulznej vlny ako prerušenia srdcovej oblasti. Keď AV blok typu III sú útoky Morgagniho-Adams-Stokes: spomalenie srdcovej frekvencie na 40 alebo menej tepov za minútu, závraty, slabosť, stmavnutie očami, krátku stratu vedomia, bolesť v srdci, cyanózou v tvári, snáď - kŕče. Vrodená AV blokáda u pacientov detstva a dospievania môže byť asymptomatická.

Komplikácie AV blokád

Komplikácie atrioventrikulárnych blokád sú spôsobené najmä výrazným spomalením rytmu, ktoré sa vyvíja na pozadí organickej lézie srdca. Najbežnejší priebeh AV blokády je sprevádzaný objavením alebo zhoršením chronického srdcového zlyhania a rozvojom ektopických arytmií vrátane ventrikulárnej tachykardie.

Priebeh kompletného atrioventrikulárneho bloku môže byť komplikovaný vývojom záchvatov Morgagni-Adams-Stokes spojených s hypoxiou mozgu v dôsledku bradykardie. Začiatku útoku môže predchádzať pocit tepla v hlave, záchvaty slabosti a závraty; počas útoku sa pacient zmení na bledosť, potom sa rozvinie cyanóza a strata vedomia. V tomto bode môže byť potrebné, aby pacient vykonal nepriamu masáž srdca a mechanické vetranie, pretože dlhodobá asystóla alebo pridanie ventrikulárnych arytmií zvyšuje pravdepodobnosť náhlej srdcovej smrti.

Opakované epizódy straty vedomia u starších pacientov môžu viesť k rozvoju alebo zhoršeniu duševno-duševných porúch. Menej často sa pri AV blokácii môže vyvinúť arytmogénny kardiogénny šok, častejšie u pacientov s infarktom myokardu.

V podmienkach nedostatočnosti krvného zásobenia AV blokádami sa niekedy pozorujú javy kardiovaskulárnej insuficiencie (kolaps, synkopa), exacerbácia koronárneho srdcového ochorenia a ochorenia obličiek.

Diagnóza blokády AV

Pri vyhodnocovaní histórie pacienta v prípade podozrenia na atrioventrikulárny blok zistiť, tým, preneseného za infarkt myokardu, myokarditída a ďalšie kardiopatology, lieky porušenie átrioventrikulárne vedenie (digitalis, beta-blokátory, blokátory kalciových kanálov, atď).

Počúvaním tepovej frekvencie auscultated správny rytmus, prerušovaný dlhými pauzami, čo naznačuje stratu komorových kontrakcií, bradykardia, vzhľadu pištoľou Aj Strazhesko tónom. Zvýšenie pulzácie cervikálnych žíl je stanovené v porovnaní s karotickými a radiálnymi artériami.

Pri elektrokardiograme sa AV blokáda prvého stupňa prejavuje predĺžením P-Q intervalu> 0,20 s; Stupeň II - sínusový rytmus s prestávkami v dôsledku zrážania komorových komplexov po vlnách P, vznik komplexov Samoilov-Wenckebach; Stupeň III - zníženie počtu komorových komplexov faktorom 2-3 v porovnaní s predsieňovým (od 20 do 50 za minútu).

Denné sledovanie EKG na Holterovej AV blokáde umožňuje porovnať pacientove subjektivní pocity s elektrokardiografickými zmenami (napríklad mdloby s ťažkou bradykardiou), posúdiť stupeň bradykardie a blokády, vzťah k aktivite pacienta, lieky, určiť prítomnosť indikácií na implantáciu kardiostimulátora atď.

Pomocou elektrofyziologickej štúdie srdca (EFI) sa určuje topografia AV bloku a určujú sa indikácie jeho chirurgickej korekcie. Pri prítomnosti sprievodnej kardiopatológie a jej detekcie počas AV blokády sa uskutočňuje echokardiografia, MSCT alebo MRI srdca.

Dodatočné laboratórne testy AV blokády sú indikované za prítomnosti komorbidných stavov a ochorení (stanovenie hladiny elektrolytu v krvi počas hyperkalémie, obsah antiarytmík počas predávkovania, aktivita enzýmov pri infarkte myokardu).

Liečba AV blokád

Pri stupni atrioventrikulárneho bloku I, ktorý sa vyskytuje bez klinických prejavov, je možné len dynamické pozorovanie. Ak je blokáda AV spôsobená liekom (srdcové glykozidy, antiarytmiká, β-blokátory), je potrebná úprava dávky alebo úplné zrušenie.

V prípade AV blokády vzniku srdca (v prípade infarktu myokardu, myokarditídy, kardiostikrózy atď.) Sa uskutočňuje priebeh liečby β-adrenomulantmi (izoprenalínom, ortsiprenalínom), je indikovaná ďalšia implantácia kardiostimulátora.

Isoprenalín (sublingválne), atropín (intravenózne alebo subkutánne) sú lieky prvej pomoci na úľavu útokov Morgagni-Adams-Stokes. Pri príznakoch kongestívneho zlyhania srdca, predpísaných diuretík, srdcových glykozidov (s opatrnosťou), vazodilatancií. Ako symptomatickú liečbu chronickej formy AV blokád sa liečba uskutočňuje s teofilínom, extraktom Belladonna, nifedipínom.

Radikálnym spôsobom liečenia AV blokov je inštalácia kardiostimulátora (EX), obnovenie normálneho rytmu a srdcovej frekvencie. Indikácie pre implantáciu endokardiálneho EX sú prítomnosť anamnézy záchvatov Morgagni-Adams-Stokes (dokonca aj jedno); ventrikulárna frekvencia menšia ako 40 za minútu a periódy asystoly 3 sekundy alebo viac; AV blokáda stupňa II (typ II podľa Mobitzovho) alebo III stupňa; kompletný AV blok, sprevádzaný angínou pectoris, kongestívnym zlyhaním srdca, vysokou arteriálnou hypertenziou atď. Ak chcete rozhodnúť o otázke operácie, poraďte sa so srdcovým chirurgom.

Prognóza a prevencia AV blokád

Vplyv rozvinutého atrioventrikulárneho bloku na budúci život a pracovnú schopnosť pacienta je determinovaný mnohými faktormi a predovšetkým úrovňou a stupňom blokády, základnou chorobou. Najzávažnejšia prognóza pre AV blokádu triedy III: pacienti sú postihnutí, rozvoj srdcového zlyhania.

Komplikuje prognózu vývoja distálnych AV blokád v dôsledku hrozby úplnej blokády a zriedkavého ventrikulárneho rytmu, ako aj ich výskytu na pozadí akútneho infarktu myokardu. Včasná implantácia kardiostimulátora môže zvýšiť očakávanú dĺžku života pacientov s AV blokádami a zlepšiť ich kvalitu života. Kompletná kongenitálna atrioventrikulárna blokáda prognosticky výhodnejšia ako získaná.

Atrioventrikulárna blokáda je spravidla spôsobená základnou chorobou alebo patologickým stavom, preto jej prevenciou je odstránenie etiologických faktorov (liečba srdcovej patológie, eliminácia nekontrolovaného príjmu liekov, ktoré ovplyvňujú impulzy, atď.). Na prevenciu exacerbácie stupňa AV blokády je indikovaná implantácia kardiostimulátora.

Kardiológ - miesto o chorobách srdca a krvných ciev

Cardiac Surgeon Online

AV blokáda

V závislosti od závažnosti AV bloku (atrioventrikulárny blok) môže byť 1., 2. a 3. stupeň (kompletný).

AV blokádou prvého stupňa je predĺženie PQ intervalu viac ako 0,20 s. Nachádza sa u 0,5% mladých ľudí bez príznakov ochorenia srdca. Staršia AV blokáda 1. stupňa je najčastejšie výsledkom izolovanej choroby vodivého systému (Lenegrovej choroba).

Počas AV blokády 2. stupňa nedosiahne časť predsieňových impulzov komory. Blokáda sa môže vyvinúť na úrovni AV uzla a systému His-Purkinje.

 • Ak sa počas blokády AV (napr. 4: 3 alebo 3: 2) intervaly PQ líšia a pozorujú sa časopisy Wenckebach, hovoria o blokáde AV typu Mobitz typu I 2. stupňa.
 • Pri blokáde AVB druhého stupňa typu Mobitz I sú komplexy QRS zvyčajne úzke, pretože blokáda sa vyskytuje nad zväzkom Jeho na úrovni AV uzla.
 • Dokonca aj vtedy, keď sa pozoruje blokáda zväzku His balíka v priebehu AV blokády typu Mobitz I, úroveň AV bloku je s najväčšou pravdepodobnosťou na úrovni AV uzla. Avšak v tomto prípade je jeho Jeho elektrogram nevyhnutný na potvrdenie úrovne blokády.

Veľmi pokročilá blokáda AV (3: 1, 4: 1 a vyššia) sa týka druhej blokády AV typu Mobitz II. QRS komplexy sú súčasne zvyčajne široké (charakteristická blokáda pravého alebo ľavého ramena His) a hladina blokády je pod AV uzlom. AV blokáda typu Mobitz II sa zvyčajne vyskytuje na úrovni systému His-Purkinje alebo pod ním. Často ide do úplnej blokády AV.

Blokáda AV v treťom stupni alebo úplná blokáda AV môže byť získaná a vrodená.

Klinický obraz

Stupeň 1 AV blok je zvyčajne bez symptómov.

 • Keď sa interval PQI predlžuje, tón srdca sa stáva tichším, preto pre AV blok 1. stupňa je charakteristický tichý tón, s AV blokom 2. stupňa typu Mobitz I, hlasitosť tónu I klesá z cyklu na cyklus a úplná blokáda AV ona je celá iná.
 • Pri úplnom AV bloku môže dôjsť k funkčnému mezosystolickému hluku.

etiológie

Príčiny AV blokády sú uvedené v tabuľke. Najčastejšou príčinou je izolovaná choroba vodivého systému (Lenegreova choroba). Okrem toho môže dôjsť k AV blokáde počas infarktu myokardu, zvyčajne počas prvých 24 hodín, vyskytuje sa u pacientov s nižším infarktom myokardu a u 2% pacientov s predošlým infarktom myokardu.

Čo je blokáda AV 2 stupne

Pri prechodnom AV bloku 2 je vodivosť elektrického impulzu z predsiene do komôr čiastočne narušená. Atrioventrikulárny blok sa niekedy vyskytuje bez viditeľných symptómov, môže byť sprevádzaný slabosťou, závratmi, angínou, v niektorých prípadoch stratou vedomia. AV uzol je súčasťou systému srdcového vedenia, ktorý poskytuje konzistentné zníženie predsiení a komôr. Pri porážke AV uzla sa elektrický impulz spomalí alebo vôbec netečie a v dôsledku toho dochádza k poruche orgánu.

Príčiny a rozsah ochorenia

Atrioventrikulárny blokový stupeň 2 sa môže pozorovať u zdravých zaškolených ľudí. Tento stav sa rozvíja počas pokoja a prechádza počas fyzickej námahy. Starnúci ľudia a ľudia s organickou chorobou srdca sú najviac náchylní na túto patológiu:

 • ischemická choroba;
 • infarkt myokardu;
 • srdcové choroby;
 • myokarditída;
 • opuch srdca.

Niekedy sa choroba vyvíja na pozadí predávkovania liekov, kongenitálna patológia je menej častá. Príčinou atrioventrikulárneho bloku môže byť chirurgický zásah: vloženie katétra do pravého srdca, výmena chlopne, orgánová plastika. Choroby endokrinného systému a infekčných ochorení prispievajú k rozvoju blokády o 2 stupne.

V medicíne je atrioventrikulárna blokáda rozdelená na 3 stupne. Klinický obraz v 1. štádiu ochorenia nemá výrazné príznaky. V tomto prípade dochádza k spomaleniu prechodu impulzov v časti orgánu.

Pri stupni 2 je charakteristické spomalenie a čiastočný prechod sínusových impulzov, takže komory nedostávajú signál a nie sú vzrušené. V závislosti od stupňa straty impulzov existuje niekoľko možností blokovania 2 stupňov:

 1. Mobitz 1 - charakterizuje postupné predlžovanie intervalu P-Q, kde pomer zubov P a QRS komplexov je 3: 2, 4: 3, 5: 4, 6: 5 atď.
 2. Ďalšia možnosť, Mobitz 2, sa vyznačuje neúplnou blokádou s konštantným P-Q intervalom. Po jednom alebo dvoch impulzoch sa vodivosť systému zhoršuje a tretí signál už nepríde.
 3. Možnosť 3 znamená vysoký stupeň blokády 3: 1, 2: 1. Pri diagnostike na elektrokardiograme vypadne každá sekunda, ktorá neprechádza impulzom. Táto podmienka vedie pacienta k spomaleniu tepovej frekvencie a bradykardie.

AV blok (stupeň 2) s ďalším poškodením vedie k úplnému zablokovaniu, keď do komôr neprechádza impulz. Tento stav je charakteristický pre chorobu 3. stupňa.

Príznaky a liečba

Symptómy patológie sa vyvíjajú na pozadí zriedkavého srdcového tepu a porúch obehu. Závraty sa vyskytujú v dôsledku nedostatočného prietoku krvi v mozgu, pacient môže istý čas stratiť vedomie. Pacient pocíti zriedkavé silné tremory v hrudníku, spomaľuje pulz.

Pri hodnotení stavu pacienta odborník zistí, či už predtým utrpel infarkt myokardu, kardiovaskulárne ochorenia alebo zoznam prijatých liekov. Hlavnou metódou výskumu je elektrokardiografia, ktorá umožňuje zachytiť a graficky reprodukovať prácu srdcového systému. Každodenné sledovanie programu Holter umožňuje posúdiť stav pacienta v pokoji a počas malého fyzického namáhania.

Ďalšie štúdie sa vykonávajú pomocou echokardiografie, multispirálnej počítačovej kardiografie a zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie.

Ak sa po prvýkrát objavila AV blokáda (stupeň 2), pacientovi je predpísaný priebeh farmakoterapie. Zrušte všetky lieky, ktoré spomaľujú vedenie impulzu. Predpísajte prostriedky na zvýšenie srdcovej frekvencie a blokovanie vplyvu nervového systému na sínusový uzol. Tieto lieky zahŕňajú Atropín, Izadrin, Glukagón a Prednisolón. V prípadoch chronickej choroby sa navyše predpisuje Belloid, Corinfar. Teopek sa odporúča pre tehotné ženy a ľudí s epilepsiou. Dávka je predpísaná lekárom v závislosti od stavu pacienta.

Dlhodobé zlyhanie srdca prispieva k akumulácii tekutiny v tele. Ak chcete odstrániť stagnáciu, užite diuretiká Furosemid, hydrochlorotiazid.

Závažná forma ochorenia s AV blokádou stupňa 2 Mobitts 2 vyžaduje radikálnu liečbu. Na tento účel sa vykoná operácia na inštaláciu kardiostimulátora - zariadenia, ktoré riadi rytmus a srdcovú frekvenciu. Indikácie na operáciu:

 • klinický obraz pacienta s častým mdlobom;
 • AV blokáda (stupeň 2) Mobitzovho typu 2;
 • Útok Morgagni-Adams-Stokes;
 • srdcová frekvencia menej ako 40 úderov za minútu;
 • srdcové zlyhanie s frekvenciou viac ako 3 sekundy.

Moderná medicína používa najnovšie zariadenia, ktoré pracujú na požiadanie: elektródy uvoľňujú impulzy len vtedy, keď začne klesať srdcová frekvencia. Operácia spôsobuje minimálne poškodenie a vykonáva sa pri lokálnej anestézii. Po inštalácii stimulátora u pacientov sa pulz normalizuje, bolesť zmizne a stav zdravotného stavu sa zlepšuje. Pacienti musia spĺňať všetky požiadavky lekára a navštíviť kardiológa. Trvanie prístroja je 7-10 rokov.

Predpovedanie a prevencia choroby

V chronickom priebehu patológie sú možné závažné komplikácie. Pacienti trpia srdcovým zlyhaním, ochorením obličiek, arytmiou a tachykardiou, existujú prípady infarktu myokardu. Zlé dodávanie krvi do mozgu vedie k závratom a mdlobám a môže byť porušením intelektuálnej aktivity. Útok na Morgagni-Adams-Stokes, ktorého príznakom je horúčka, bledosť kože, nevoľnosť a mdloby, sa pre človeka stáva nebezpečným. V takýchto prípadoch pacient potrebuje naliehavú pomoc: masáž srdca, umelé dýchanie, volanie na reanimáciu. Útok môže mať za následok zástavu srdca a smrť.

Prevencia choroby spočíva v včasnej liečbe srdcových patológií, hypertenzie a kontroly hladín cukru v krvi. Je potrebné vyhnúť sa stresu a prepätiu.

Ak je zablokovanie AV druhého stupňa zakázané:

 • zapojiť sa do profesionálneho športu;
 • podlieha nadmernému fyzickému namáhaniu;
 • dym a piť alkohol;
 • Po inštalácii kardiostimulátora, elektrických a elektromagnetických polí sa treba vyhnúť fyzioterapii a poraneniu hrudníka.

Plánovaná pasáž elektrokardiogramu pomôže identifikovať ochorenie v počiatočných štádiách a uskutoční konzervatívnu liečbu, ktorá prispeje k úplnému zotaveniu a návratu k normálnemu životnému štýlu.

Čo je blok srdca 2 stupne

Pri výskyte porúch vo funkcii sínusového uzla v rôznych oblastiach srdcového svalu môžu vzniknúť nové zdroje. Poskytujú elektrické impulzy.

Nové prezentované zdroje môžu mať negatívny vplyv na sínusový uzol, súťažiť s ním alebo zhoršiť jeho činnosť.

Môže dôjsť k zablokovaniu šírenia vlny srdcovým svalom. Všetky uvedené negatívne javy môžu byť sprevádzané arytmiami av najhoršom prípade blokádami, ktoré sa nazývajú atrioventrikulárne.

 • Všetky informácie na stránke sú len informačné a nepredstavujú manuál pre akciu!
 • Len doktor vám môže poskytnúť presnú diagnózu!
 • Naliehavo vás žiadame, aby ste sa neuchovávali, ale aby ste sa zaregistrovali u špecialistov!
 • Zdravie pre vás a vašu rodinu!

Vodivý srdcový systém

Pokiaľ ide o srdcové impulzy, treba poznamenať, že sa vytvárajú pri vytváraní sínusového uzla. Nachádza sa v oblasti pravého predsieňa a je hlavnou.

Ide o sínusový uzol, ktorý zaručuje frekvenciu rytmických kontrakcií, ktoré sa prenášajú do atrioventrikulárneho uzla po nej.

Ten je umiestnený v oblasti medziobvodu. Od neho za vláknami, ktoré tvoria jeho zväzok. Nachádza sa v septa medzi komorami, z ktorých obe nohy prechádzajú: vpravo aj vľavo. Predstavuje zakončenie vetvy a končí na komorových bunkách myokardu.

Každá zložka vodivého systému môže nezávisle vytvárať vzrušenie a pri destabilizácii práce určitého uzla, ktorý stojí nad ním, jeho funkcia nahradí podklad.

Avšak v takejto situácii trpí stupeň frekvencie pulzu a v dôsledku toho rytmus, ktorý je do značnej miery znížený (zo 60 na 20 kontrakcií).

Príčiny patológie

Srdcový blok 2 stupne je vytvorený z dôvodu nasledujúcich faktorov:

 • genetická predispozícia a zdedené patológie;
 • ischemická choroba srdca a infarkt myokardu;
 • kardiálna skleróza, angína, myokarditída;
 • použitie obrovských dávok liečivých zložiek alebo použitie liekov, ktoré nie sú v súlade s lekárskymi odporúčaniami;
 • zmena hrúbky srdcového svalu.

Frekvencia srdcových kontrakcií u dospelých s normálnym zdravotným stavom je 60 až 80 opakovaní za 60 sekúnd. Ak v priebehu 3-5 sekúnd nie sú zaznamenané srdcové trápenia, potom osoba pravdepodobne stratí vedomie. Môže tiež začať konvulzívne kontrakcie a pri absencii pomoci špecialistov nastane smrť.

Prezentované patologické javy sa niekedy vytvárajú alebo môžu byť zaznamenávané neustále. Atrioventrikulárny blok je identifikovaný EKG.

Rozdiely srdcového bloku o 2 stupne

Pri 2 stupňoch srdcového bloku sa neuskutočňuje každý impulz z predsiení v oblasti komôr a preto dochádza k vypadnutiu niektorých kontrakcií uvedenej oblasti.

Na EKG sú najprv identifikované prejavy spomalenia alebo optimálnych komplexov.

Až potom, čo je to detekované zub, čo zodpovedá zníženiu fibrilácie oblasti a ventrikulárne kontrakcie nie je pozorovaný. To sa môže stať s každým piatym, štvrtým, tretím a akýmkoľvek následným znížením.

Bloky, ktoré sa formujú bez predchádzajúceho oneskorenia v cvičení, sa môžu transformovať na úplný blok srdca. Liečba pri detekcii blokády o 2 stupňoch závisí vo veľkej miere od vedúcej choroby.

V niektorých prípadoch sa používajú atropín a izadrín. Ak sa frekvencia kontrakcií srdca zníži výrazne, potom sa použije trvalá elektrická stimulácia srdca, menovite kardiostimulátora.

Liečebné metódy

Keď vznikne blokáda na základe abnormalít srdca (myokarditída alebo akútny infarkt myokardu), najprv bojujú proti vedúcej chorobe.

Algoritmus obnovy pre zámky stupňov 2 a 3 sa vyberá s prihliadnutím na to, kde sa porušenie nachádza v rámci vedenia:

 • Liečba sa uskutočňuje takými liečivami, ako je izadrín, alebo zavedením atropínu pod kožu.
 • Vo fáze liečby boli úplne eliminované fyzické. záťaž.
 • Lieková terapia nezaručuje požadovaný účinok.
 • Jedinou metódou liečby je elektrická stimulácia srdcového svalu.
 • Keď je blokáda akútna a je spôsobená infarktom myokardu, dochádza k prerušovanej stimulácii elektrickou energiou.
 • So stabilnou blokádou by malo byť prezentované opatrenie kontinuálne.
 • Ak nie je možné uskutočniť stimuláciu, tablety lieku Izuprelail alebo Euspiran sa umiestnia pod jazyk pacienta (v niektorých prípadoch sa používajú 0,5 tablety).
 • Na zavedenie vnútra žily sa tieto lieky rozpúšťajú v kompozícii glukózou (5%).
 • Neutralizované odstránením glykozidov.
 • Ak zablokovanie, ktorého rytmus nepresiahne 40 úderov počas 60 sekúnd, sa zachová aj po zlyhaní glykozidov, Atropín sa vloží do žily.
 • Okrem toho vo vnútri svalových implantátov Unitol injekcií (až 4 krát počas dňa).
 • Ak existuje taká potreba (zo zdravotných dôvodov), potom poskytnite dočasnú elektrickú stimuláciu.

Viac informácií o srdcovom bloku 2 nájdete tu.

Ľudové opravné prostriedky

Použitie ľudových receptov na obnovenie zdravia v srdcovej blokáde sa tiež odporúča koordinovať so špecialistom. Ale najprv je potrebné dodržiavať základné odporúčania týkajúce sa spôsobu života.

Je nevyhnutné odstrániť používanie alkoholu a cigariet, aby sa minimalizovalo používanie silnej kávy a čaju. Je nežiaduce používať soľ, ako aj vyprážané a mastné potraviny.

Pre rýchle zotavenie sú z menu vylúčené slané a údené jedlá, uprednostnené sú ovocie, zelenina, mäso a ryby s nízkym obsahom tuku, ako aj podobné mliečne výrobky.

Tradičná medicína môže ponúknuť nasledujúce jednoduché recepty, ktoré pomôžu srdcovým svalom plne fungovať:

 • 2 lyžičky. sušený nasekaný valeriánový koreň nalejte 100 ml vriacej vody a varíme 15 minút pod vekom.
 • Nástroj sa ochladí a prefiltruje, má sa používať trikrát denne a 1 polievková lyžica. l. pred jedlom.
 • Na jeho prípravu by mala byť 1 polievková lyžica. l. S kopcom citrónovej trávy nalejte 400 ml vriacej vody a trváte na 100% chladenie.
 • Následne sa nástroj odfiltruje a odoberie 0,5 šálky 3 denne pred jedlom.
 • Prezentovaná zmes je medzi športovcami veľmi potrebná.
 • 1 lyžička kvety rastliny nalejte 200 ml vriacej vody a zahrievajte 15 minút v kúpeli s vodou.
 • Kompozícia sa ochladí, prefiltruje a zriedi vodou na 200 ml.
 • Spotrebujte 0,5 šálok 30 minút pred jedlom.

Miešanie cibule a jablká, na prípravu ktorých chcete miešať 1 malú hlavu pravidelnej cibule. Potom riedenie jablkom jemným strúhadlom a zmes dôkladne premiešajte. Jedzte zmes musí byť do 2-krát medzi jedlami.

Zloženie mäty piepornej, na prípravu ktoré používať 1 polievková lyžica. l. jemne nasekané listy mäty, ktoré nalejú 200 ml vriacej vody. Infúzia zmesi sa vyžaduje pod vekom najmenej 60 minút. Bujón je filtrovaný a spotrebovaný pomaly, do 24 hodín.

Je potrebné vyhnúť sa fyzickému a emocionálnemu nadmernému stresu, nezabudnite dodržiavať režim odpočinku a fyzicky cvičiť čo najčastejšie.

účinky

Obdobia, v ktorých sa postihnutie vyskytuje, závisia priamo od toho, ako ťažké je vedúca choroba.

Prognóza závisí od základnej choroby a od úrovne blokády. Pesimistická predpoveď je spojená s distálnymi blokádami, pretože sú náchylné k neustálemu vývoju - dôsledky v tomto prípade budú najťažšie.

Absolútna srdcová blokáda distálneho typu je identifikovaná pravdepodobnosťou vzniku synkopy v 70% prípadov. Blokáda, ktorá sa vyvíja podľa proximálneho algoritmu, je určená možnosťou mdloby v 25% prípadov.

Treba poznamenať, že:

 • ak bol primárny záchvat Morgagni-Adams-Strox a nebola vykonaná žiadna transplantácia EXR, potom je očakávaná dĺžka života významne znížená a nebude viac ako 2,5 roka;
 • percento prežitia pacienta sa zvyšuje v dôsledku trvalého stimulovania;
 • prognóza po transplantácii je priamo úmerná povahe vedúcej choroby.

Ak došlo k infarktu myokardu prednej steny, potom v absolútnej blokáde dochádza k zhoršenému poškodeniu septa medzi komorami. To znamená, že prognóza je mimoriadne nepriaznivá: v 90% prípadov sa zistilo percento mortality z ventrikulárnej fibrilácie alebo srdcového zlyhania.

Srdcový blok 2 stupňov je nebezpečná patológia, ktorá môže zhoršiť život človeka vyvolaním mnohých komplikácií. Aby sa tomu zabránilo, treba podstúpiť správny a včasný priebeh liečby.

Prečítajte si, čo je blokáda ľavej nohy srdca.

Vzťah falošnej akordy a bloku srdca je opísaný v inom článku.

AV blokáda a charakteristické znaky pri 2 stupňoch

Atrioventrikulárny blok (blokáda AB) je porucha riadenia rytmu charakterizovaná abnormálnym rozšírením elektrického impulzu z predsiene do komôr.

Takáto porucha srdcovej aktivity môže viesť k významným hemodynamickým následkom, čo spôsobuje, že otázky diagnostiky a liečby tejto choroby sú relevantné.

Atrioventrikulárna blokáda vysokých (2 a 3) stupňov má najväčší klinický význam.

dôvody

Etiologické faktory vedúce k výskytu atrioventrikulárneho bloku sú nasledujúce:

 1. Funkčné: autonómna dysfunkcia, psycho-emocionálne preťaženie, reflexný efekt v patológii vnútorných orgánov.
 2. Koronárne: ischemická choroba srdca, myokarditída, srdcové chyby, kardiomyopatia, Leviova choroba a Lenegra.
 3. Toxické: predávkovanie adrenotropnými látkami (betablokátory), chemikálie (alkohol, soli ťažkých kovov), endogénna intoxikácia spojená s patológiou vnútorných orgánov (žltačka, zlyhanie obličiek).
 4. Elektrolytová nerovnováha: hyperkalémia, hypermagnezia.
 5. Hormonálna dysfunkcia: menopauza, hypotyreóza.
 6. Vrodené poruchy atrioventrikulárneho vedenia.
 7. Mechanické: poranenie srdca.
 8. Idiopatickej.

klasifikácia

Z povahy blokády toku:

 1. Prechodný (prechodný).
 2. Prerušované (prerušované).
 3. Chronická (trvalá).

Prvý typ patológie sa často vyskytuje pri infarkte myokardu spodnej steny, ktorý je spojený so zvýšeným tónom vagusového nervu.

V závislosti od miesta lézie v vodivom systéme sa rozlišujú nasledujúce typy atrioventrikulárnej blokády:

 1. Proximálny (atriálny, AV - uzol).
 2. Distal (poraziť zväzok His).

Druhý typ sa považuje za prognosticky nepriaznivú formu narušenia rytmu.

Je akceptované priradiť 3 stupne patológie:

 1. 1 je charakterizovaný pomalým vedením elektrického impulzu v ktorejkoľvek časti vodivého systému.
 2. Pri 2 sa vyskytuje postupné alebo neočakávané zablokovanie jedného a menej často dvoch alebo troch impulzov.
 3. Stupeň 3 predstavuje úplné zastavenie vedenia excitačnej vlny a funkčnú schopnosť kardiostimulátorov o 2 až 3 rádoch.

Okrem toho je stupeň 2 rozdelený na 2 typy - Mobitz 1 a Mobitz 2, ktorých charakteristiky budú uvedené nižšie.

Klinický obraz AB - blokády 2 stupňov

Klinické prejavy AV blokády závisia od jej typu, prítomnosti komorbidít, úrovne poškodenia vodivého systému. Môže to byť od asymptomatického až po stratu vedomia s nástupom konvulzívneho syndrómu. U pacientov s atrioventrikulárnym blokom 2 stupeň 1 sa príznaky vo väčšine prípadov nezaznamenali.

Možno ju pozorovať ako vedľajší účinok pri liečbe betablokátorov, niektorých antagonistov vápnika, preparátov digitalisu.

Táto patológia sa často pozoruje u pacientov s akútnym infarktom myokardu v dolnej stene. Funkčná porucha AV - vedenie typu Mobitz 1 sa pozoruje u mladých ľudí počas spánku, športovcov.

Atrioventrikulárna blokáda typu 2, ktorá je často sprevádzaná akútnym infarktom myokardu v prednej stene, sa považuje za nepriaznivejšiu.

Pacienti sa sťažujú na bolesť na hrudi, spomalenie a nepravidelný tep srdca, dýchavičnosť a všeobecnú slabosť.

Kvôli poklesu srdcovej frekvencie trpí zníženie minútového objemu krvného obehu, cerebrálny obeh, ktorý sa prejaví ako závraty, zmätenosť, mdloby.

V závažných prípadoch je taká porucha rytmu sprevádzaná stratou vedomia s výskytom klinických kŕčov, ktoré sa vyznačujú zmenou farby kože (cyanóza), poklesom krvného tlaku a plytkým dýchaním.

diagnostika

Poškodenie impulzov je diagnostikované na základe sťažností, anamnézy, objektívnych vyšetrení, laboratórnych vyšetrení a inštrumentálnych vyšetrení. Hlavným problémom pacientov s atrioventrikulárnym blokom je bradykardia a nepravidelný pulz. Z anamnézy možno nájsť údaje o provokačných faktoroch (stres, ťažké fyzické námahy), prítomnosť chronických ochorení, liečba určitými liekmi. Pri kontrole vzbudzuje pozornosť vzácny nepravidelný pulz, na jugulárnych žilách je samostatne veľká impulzová vlna auskultatívne určovaná periodicky hlasným prvým tónom.

Zlatým štandardom pre diagnostiku porúch rytmu zostáva elektrokardiografia a denné sledovanie Holterov. AV - zablokovanie 2 stupňov na karte s kardiogramom má nasledujúce charakteristiky

 1. postupné predlžovanie intervalu P-Q, prerušené prolapsom komorového (QRS) komplexu so zadržanou P vlnou;
 2. po strate komplexu sa zaznamená normálny P-Q interval, po ktorom nasleduje opakovanie predĺženia;
 3. Sínusový rytmus a často nepravidelný.
 4. Mobitz 2:
 5. pravidelná alebo chaotická strata komorového komplexu so zachovaním vlny P;
 6. P-Q interval je normálny alebo zvýšený bez tendencie progresívneho predĺženia;
 7. niekedy expanzia a deformácia komorového komplexu;
 8. Sinusový rytmus, ale nie vždy správny.

V prípade prechodnej blokády je denné monitorovanie Holtera viac informatívne.

Okrem toho sa vykonávajú laboratórne testy (všeobecné krvné a močové testy, biochémia krvi, štúdie hormonálnych stavov) a inštrumentálne (ultrazvuková diagnostika, scintigrafia, koronarografia), čo umožňuje zistiť porušenie vnútorných orgánov, odhaliť štrukturálne anomálie srdca a viesť k arytmiám.

Therapy AB - blokáda 2 stupne

Liečba závisí od typu blokády, závažnosti stavu pacienta, etiologických príčin ochorenia.

Existujú nasledujúce metódy liečby:

Drogová taktika zahŕňa použitie nástrojov na obnovenie rytmu.

V prípade AV blokády je atropín univerzálnou liečivou látkou.

Najúčinnejšia inštalácia trvalého alebo dočasného kardiostimulátora. Častejšie je takáto taktika potrebná s Mobitz 2, keď pacienti s typom 1 sú väčšinou vystavení dynamickému pozorovaniu.

Pre úspešnú liečbu patológie je potrebné identifikovať príčinu narušenia rytmu a zaviesť opatrenia na jej odstránenie rôznymi spôsobmi.

Terapia Morgagniho syndrómu - Adams - Stokes

Útok Morgagniho - Adamsa - Stokesa v živote pacienta môže byť prvý a posledný, preto táto podmienka vyžaduje poskytnutie núdzových opatrení resuscitácie nasledujúceho charakteru:

 1. Dajte pacientovi vodorovnú polohu so zdvihnutým koncom hlavy.
 2. Poskytnite dýchacie cesty, venózny prístup.
 3. Monitorujte životne dôležité funkcie.
 4. Podľa údajov je kyslík dodávaný.
 5. Intravenózna injekcia atropínu v odporúčanej dávke.
 6. Vedenie elektropulzovej terapie vhodným vybavením.
 7. Doručenie pacienta do nemocnice.

Atrioventrikulárny blok: príznaky a liečba

Normálny rytmus nášho srdca znamená, že telo je zdravé a všetky orgány dostávajú potrebné množstvo živín. Nebezpečná patológia, ktorá spomaľuje srdcový tep je - atrioventrikulárny blok.

Každý z nás by mal vedieť, čo sa môže stretnúť a čo treba urobiť. Nezabudnite, že tí, ktorí sú včas oboznámení, sú upozornení. Povieme vám, aký druh atrioventrikulárneho bloku, príčiny vývoja, aké symptómy môžu byť.

Atrioventrikulárna blokáda - popis

Atrioventrikulárny blok je jednou z najzložitejších ochorení, ktorá sa prejavuje akútnym narušením srdcového vedenia. Symptomatológia tejto diagnózy je rozsiahla, ale hlavným indikátorom je prudké zníženie srdcového rytmu, čo vedie k zlyhaniu srdca a častému strate vedomia u pacientov.

Štatistika, ktorú vykonávajú absolventi, naznačuje, že príčinou náhlej smrti u 18% ľudí zo 100% je práve atrioventrikulárny blok.

Príčinou atrioventrikulárneho bloku je spravidla porážka rôznych častí vedúceho systému srdca, čo poskytuje konzistentné zníženie komôr a predsiení. Medzi najzraniteľnejšie uzly patrí atrioventrikulárny uzol, ktorého názov je blokáda, ako aj zväzok Jeho alebo zväzok Jeho.

Dôvodom môže byť použitie určitých liekov (napríklad intravenózny papaverín alebo drotaverín), intenzívna fyzická námaha, avšak v prípade, že sa v týchto podmienkach vyskytne blokáda, nevyžaduje liečbu a nevedie k vážnym problémom.

Oveľa ťažšie je situácia u pacientov, ktorí už majú problémy so srdcom - ischemická choroba, srdcové chyby, rovnako ako infarkt myokardu, myokarditída, kardiomyopatia atď. Prognóza závisí od úrovne poškodenia srdca, ako aj od stupňa blokády.

Možný vývoj komplikácií, napríklad zhoršenie chronického srdcového zlyhania, výskyt ventrikulárnej tachykardie, vývoj hypoxie mozgu. Pravidelne opakovaná atrioventrikulárna blokáda môže viesť k rozvoju alebo zhoršeniu už existujúcich duševno-mentálnych porúch.

Rozsah a príznaky atrioventrikulárneho bloku

Atrioventrikulárny blok v závislosti od charakteristík vedenia pulzu je rozdelený do troch stupňov:

 1. Pri stupni atrioventrikulárneho bloku 1 spomalí vodivosť elektrického impulzu.

Klinický obraz je však asymptomatický, pretože blokovanie impulzov trvá mierne čas. Prvý stupeň ochorenia sa zvyčajne určí náhodne pri vyšetrení pacienta na akúkoľvek inú patológiu.

Symptómy atrioventrikulárneho bloku v tomto štádiu zvyčajne nespôsobujú osobe nepohodlie. Existuje však vždy riziko zvýšenia procesu a prechodu choroby na ťažšiu fázu. Tento stupeň blokády možno často pozorovať u úplne zdravých ľudí.

Vzhľadom na zvýšenú mieru rastu počas adolescencie sa atrioventrikulárny blok u detí pozoruje pomerne často. Zvýšená fyzická aktivita športovcov niekedy im spôsobuje problémy so srdcovými abnormalitami spôsobenými poklesom elektrickej vodivosti.

Niekedy reumatizmus alebo zvýšená excitabilita vagového nervového odtlačku na správanie elektrického impulzu. Okrem toho môže byť atrioventrikulárny blokový stupeň 1 spôsobený liekmi.

 • Druhý stupeň atrioventrikulárneho bloku je charakterizovaný neúplným vedením elektrických impulzov do komôr.

  Súčasne dochádza k náhlemu výpadku očí, zhoršeniu činnosti srdca, slabosti. Príznaky blokády o 2 stupňoch sú mdloby a strata vedomia. Táto situácia nastáva pri útokoch atrioventrikulárneho bloku, ktoré sa opakujú niekoľkokrát za sebou.

 • Najzávažnejší tretí stupeň ochorenia je pomerne nebezpečný typ srdcovej arytmie.

  Súčasne srdce je regulované komorami, t.j. prístup elektrického impulzu z predsiene do komôr je úplne zablokovaný.

  V dôsledku neprítomnosti elektrického impulzu pacient vyvinie bradykardiu - významný pokles srdcovej frekvencie. Počas tohto obdobia často nedosahuje 40 úderov za minútu.

  Symptómy atrioventrikulárneho bloku o 3 stupňoch sú nízky krvný tlak, dýchavičnosť, závrat a časté mdloby.

 • Prvý a druhý stupeň ochorenia sa považuje za nekompletný atrioventrikulárny blok. Neskoršie liečenie ochorenia môže v treťom, najnebezpečnejšom štádiu ochorenia viesť k vzniku neúplného atrioventrikulárneho bloku. A oneskorené poskytnutie núdzovej starostlivosti v prípade atrioventrikulárnej blokády triedy 3 môže viesť k smrti človeka.

  Atrioventrikulárny blok je formou blokády elektrického impulzu. Existuje atrioventrikulárna (AV) blokáda stupňov I, II a III v závislosti od oneskorenia, prerušenia alebo úplného neprítomnosti vedenia do komôr.

  Keď stupeň AV bloku I dosiahne každý pulz z predsiení komôr, jeho podržanie sa oneskorí o zlomok sekundy, keď prechádza cez atrioventrikulárny uzol. Toto oneskorenie nespôsobuje žiadne príznaky. I stupňový atrioventrikulárny blok je rozšírený u dobre vyškolených športovcov, dospievajúcich, mladých ľudí a ľudí s vysokou aktivitou nervu vagus.

  Rovnaký stav sa však vyskytuje pri reumatizme, ochorení srdca pri sarkoidóze a mnohých ďalších ochorení; môže to byť spôsobené určitými liekmi. Vo AV bloku II nie každý impulz z predsiení dosahuje komory. To vedie k tomu, že srdce sa zmenšuje zriedka a zvyčajne nepravidelne. Niektoré formy blokády 2. stupňa postupujú do 3. stupňa blokády.

  V stupni AV bloku III úplne chýba vedenie impulzov z predsiení do komôr a srdcová frekvencia a srdcový rytmus sú nastavené buď atrioventrikulárnym uzlom alebo priamo komorami. Bez stimulácie z normálneho kardiostimulátora (sínusový uzol) dochádza ku komorám veľmi zriedkavo, zvyčajne menej ako 40 krát za minútu.

  Atrioventrikulárny blok stupňa III je nebezpečná arytmia, ktorá môže ovplyvniť čerpaciu funkciu srdca. Matiace, závraty a náhly vývoj srdcového zlyhania v tejto patológii sú celkom bežné.

  Ak sa komory častejšie podrobujú 40-krát za minútu, príznaky sú menej závažné, ale môže dôjsť k únave, krvný tlak môže klesnúť, keď osoba vstane a dýchavičnosť. Atrioventrikulárny uzol a komory sú nielen príliš pomalé, ale aj veľmi nespoľahlivé kardiostimulátory.

  Neúplný atrioventrikulárny blok

  Interval medzi kontrakciou predsiene a komôr sa predlžuje. S neúplnou blokádou, v závislosti od toho, aké výrazné je porušenie prechodu impulzu, sú tri stupne.

  1. I stupeň blokády je najbežnejšia a miernejšia forma. Vďaka nej prechádzajú všetky impulzy z átria do komôr, ale čas prechodu sa pred nami na normálne 0,18-0,19 sekundy predlžuje na 0,2-0,4 sekundy a viac a komory sa s určitým oneskorením dohodnú.
  2. Blokáda druhého stupňa je charakterizovaná postupným predlžovaním času prechodu impulzu z átria do komôr s následnou stratou jednej z kontrakcií v dôsledku nástupu momentu úplného porušenia priechodnosti.

  Súčasne sa pacienti sťažujú na zlyhanie srdca, závraty. Klinicky sa prejavuje dlhou diastolickou pauzou a periodickou stratou pulzu. Počas tohto obdobia predĺženého diastolu sa obnoví vodivá kapacita.

 • Pri blokáde stupňa III je vedenie impulzov tak znížené, že pravidelne nedosahujú komory a ich kontrakcie v určitých intervaloch (1: 2, 1: 3 atď.) Klesajú.
 • Liečbu. V prípade neúplného atrioventrikulárneho bloku je liečba určená príčinnými faktormi, ktoré ju spôsobili.

  Kompletný atrioventrikulárny blok

  S týmto zablokovaním je prechod impulzov z predsiene do komôr úplne narušený a tieto sa pohybujú na nezávislý automatický rytmus; súčasne dochádza k impulzom kontrakcie v ľubovoľnom bode vodičového systému pod atrioventrikulárnym uzlom.

  Počet komorových kontrakcií v tomto prípade je určený miestom vzniku automatického impulzu. Čím ďalej je to od atrioventrikulárneho uzla, tým skôr kontrakcia komôr, ktorých počet s úplnou blokádou môže dosiahnuť až 40-30-15 za minútu. Keď sa zoslabenie predsieňových a komorových kontrakcií zhoršuje, zvuk prvého tónu sa výrazne zvýši - Strážovský "kanónový tón".

  Kompletná blokáda je diagnostikovaná klinicky: pri vyšetrení pacienta v polohe na chrbte je možné počítať 70-80 zvlnenie jugulárnej žily pulzom 30-40.

  Pri predĺžených intervaloch medzi jednotlivými kontrakciami komôr, najmä v čase prechodu neúplného atrioventrikulárneho bloku na ukončenie, môže dôjsť k akútnej poruche cerebrálnej cirkulácie až po ischémiu.

  Klinický obraz

  Klinický obraz je odlišný - od mierneho zatemnenia vedomia po epileptiformné záchvaty, ktorý je určený dĺžkou zastavenia komôr (od 3 do 10-30 sekúnd); impulz na 10-20 úderov za minútu, je takmer nehmatný, krvný tlak nie je počuť. Toto je syndróm Morgagni-Edems-Stokes.

  Útoky sa môžu opakovať niekoľkokrát denne a môžu mať rôznu intenzitu. s dĺžkou trvania až 5 minút môže skončiť smrteľným. V čase prenosu neúplnej blokády na úplnú komorovú fibriláciu môže dôjsť, čo je príčinou náhlej smrti.

  Na potlačenie fibrilácie alebo ventrikulárnej fibrilácie sa elektrická defibrilácia používa pri pôsobení na srdce cez hrudník, v dôsledku ktorej kruhový excitačný prenos prestal. Blikanie komôr môže byť reverzibilným procesom s rýchlymi opatreniami.

  Atrioventrikulárny blok je spomalenie alebo zastavenie vedenia impulzov z predsiení do komôr. Pri vývoji atrioventrikulárneho bloku môže byť úroveň poškodenia vodivého systému rozdielna - porušenie vedenia v predsieni, atrioventrikulárnom uzle a dokonca aj v komorách.

  Príčiny atrioventrikulárnej blokády sú rovnaké ako pri iných poruchách vedenia. Sú však známe aj nezávisle sa rozvíjajúce degeneratívne-sklerotické zmeny srdcového vodivého systému, ktoré vedú k atrioventrikulárnej blokáde u starších pacientov (Lenegra a Lyova choroba).

  Prítomnosť kongenitálna AV bloku je taký vrodenou srdcovou vadou, ako defekt komorového septa, endokardiálnej fibroelastóza zriedka aorty koarktácia, Fallotova tetralógia, atrofia trikuspidálnej chlopne, aneuryzma membranózna septa.

  Existuje aj atrioventrikulárny blok, ktorý sa zdedil autozomálne dominantným spôsobom a prejavuje sa vo veku 30-60 rokov. Pred jeho výskytom sú často zaznamenané blokády Jeho zväzku v nohách.

  dôvody

  Príčiny tohto typu narušenia rytmu sú funkčné a organické poškodenia vodivého systému. V prvom prípade hovoríme o zvýšení tónu parasympatického nervového systému, vrátane vagus nervu. Medzi organickými poruchami, ktoré vedú k zmene štruktúry vlákien srdcového vodivého systému, sa rozlišujú:

  • Rôzne ochorenia kardiovaskulárneho systému ischemického (infarkt myokardu, angíny), zápalové (myokarditída), nádor (myxóm), autoimunitná povaha. Poruchy srdca môžu byť tiež spôsobené srdcovými poruchami, ktoré menia veľkosť komôr a hrúbku myokardu.
  • Komplikácie vznikajúce po chirurgickom zákroku s účinkom nervových vlákien atrioventrikulárneho spojenia (rádiofrekvenčná ablácia, náhrada ventilu).
  • Vrodená chyba je pomerne zriedkavá, ale môže byť tiež príčinou arytmií.

  Intoxikácia s liekmi, ktoré ovplyvňujú vedenie nervového impulzu pozdĺž srdcového vodivého systému, sa odlišuje do samostatnej skupiny. Patria medzi ne blokátory kalciového kanála, digoxín, beta-blokátory. Niekedy predávkovanie antidepresív, ako sú soli lítia, vedie k rozvoju atrioventrikulárneho bloku.

  Etiológia tejto choroby môže byť:

  • V prítomnosti ochorenia srdca. Patria medzi ne:
   • chronická srdcová ischémia;
   • infarkt srdcového svalu;
   • zápal srdcového svalu;
   • srdcové chyby;
   • kardio;
  • V prípade otravy liekmi:
   • glykozidy;
   • blokátory;
   • antiarytmické lieky;
  • V dôsledku zníženia produkcie hormónov štítnej žľazy;
  • Akútny infarkt myokardu;
  • Angina pectoris;
  • Nové nárasty v srdci;
  • endokarditída;
  • Amyloidóza, sarkoidóza;
  • Degeneratívna progresívna fibróza a kalcifikácia srdcových štruktúr;
  • Infekčný proces (napríklad endokarditída, reumatizmus);
  • Kvôli chirurgii srdca.

  Celý AV blok môže byť vrodený a získaný.

  1. Vrodená AV blokáda je zvyčajne spojená s poruchou vedenia AV uzla.

  Pacient nemusí mať príznaky v kľude, alebo môžu byť minimálne, ale kvôli pevnej tepovej frekvencii môže byť zistená zlá tolerancia cvičenia.

  Vrodený AV blok bol u pacientov bez štrukturálnych srdcových abnormalít často spojený s určitým typom materskej protilátky.

 • Dôvody získanej AV blokády sú nasledovné:
  • Predávkovanie jediného lieku, ktoré môže spomaliť AV vedenie, alebo kombinované použitie niekoľkých (napríklad súčasné užívanie betablokátorov a verapamilu).

  AV blokáda môže dôjsť pod vplyvom antiarytmiká triedy IA (chinidín, prokaínamid) trieda Ic (propafenón, etatsizin, flekainid), triedy II (beta-blokátory), trieda III (amiodarón, sotalol), trieda IV (blokátory kalciových kanálov verapamil a diltiazem) srdcové glykozidy.

  Ďalšie dôvody:

  • Infarkt myokardu: Infarkt v oblasti prednej steny môže byť komplikovaný AV blokom distálneho typu (v dôsledku poruchy rozvetvenia systému intraventrikulárneho vedenia); dolný infarkt myokardu v takmer 10% prípadoch je kombinovaný s proximálnym plným AV blokom, ktorý je zvyčajne nestabilný a rozkladá sa v priebehu niekoľkých hodín alebo dní.
  • Myokarditída pri Lymej chorobe, akútna reumatická horúčka.
  • Metabolické poruchy, napríklad ťažká hyperkalémia.
  • Komplikácie po prekonaní mitrálnej chlopne pri predsieňovej alebo interventrikulárnej septa alebo pri korekcii iných srdcových chýb.

  Atrioventrikulárny blok 1 stupeň alebo AV blok II stupňa Mobitz-1 sa môže vyskytnúť u zdravých ľudí v dôsledku vysokého tonusu vagus nervu. Toto sa pozoruje napríklad u adolescentov počas spánku. AV blokáda sa môže vyskytnúť aj pri vysokej tepovej frekvencii počas akejkoľvek tachykardie ako ochranného mechanizmu, ktorý zabraňuje príliš častému kontrakcii komôr.

  Bežnou príčinou kompletného AV bloku je infarkt myokardu. Pri chronických ochoreniach srdca blokáda v oblasti AV uzla spôsobuje proliferáciu spojivového tkaniva v tejto oblasti. To je možné pri kardiálnej skleróze v dôsledku srdcového infarktu, srdcového ochorenia, myokarditídy a iného vážneho poškodenia srdcového svalu.

  Prípady AV blokády v dôsledku degeneratívnych a sklerotických zmien vo vedení - Lenegra syndróm - sú popísané u starších pacientov. Bolo preukázané, že vrodená AV blokáda môže byť spojená s mutáciou v géne SCN5A, čo tiež spôsobuje predĺžené syndrómy Q-T a Brugada.

  Choroby súvisiace s infiltráciou srdcového svalu s patologickými tkanivami, ktoré bránia vedeniu AV uzla:

  • sarkoidóza;
  • hypotyreóza;
  • hemochromatóza;
  • Lyme choroba;
  • endokarditída.

  Stupeň AV vedenia môže byť tiež ovplyvnený systémovými ochoreniami: ankylozujúcou spondylitídou a Reiterovým syndrómom. Iatrogénne príčiny AV blokády (spojené s lekárskou intervenciou):

  • náhrada aortálnej chlopne;
  • operácie na hypertrofickú kardiomyopatiu;
  • korekcia vrodených chýb srdca;
  • niektoré lieky: digoxín, betablokátory, adenozín a iné antiarytmiká.

  patogenézy

  I stupňový atrioventrikulárny blok môže byť výsledkom oneskoreného vedenia v predsieni, AV uzle, jeho zväzku alebo v nohách. Dominantným miestom oneskoreného impulzu je AV uzol (u 83% pacientov). Oneskorenie atria alebo AV uzla s AVB I stupeň je prechodné alebo stabilné a môže pomaly postupovať smerom k vysokým stupňom AV-blokády.

  Atrioventrikulárny blok II stupňa Mobitz typu I (Wenckebach) je spôsobený spomalením vedenia v AV uzle v 72% prípadov av systéme Jeho zväzku - 28%. Wenckebachov cykly môžu byť modifikované pod vplyvom iných javov (napríklad nadmerné vedenie alebo bradykardia súvisiace oneskorenia a blokády).

  Okrem toho úplná disociácia kontrakcií medzi predsieňami a komorami môže byť príčinou súčasného výskytu blokády druhého stupňa na viacerých miestach. V zriedkavých prípadoch sa pozoruje blokovanie dvoch po sebe idúcich P-vĺn v Wenkebachovom cykle. V niektorých prípadoch to možno vysvetliť prítomnosťou blokády v dvoch rôznych oblastiach, v iných - je zdokumentované iba jedno miesto bloku.

  V prípade AV blokády II stupňa typu Mobitz II intervaly P-R predchádzajúce zníženej redukcii sú vždy konštantné a nemenia ani po redukcii poklesu. V prípadoch, ktoré zodpovedajú poslednej kritérium, AV blokáda II Stupeň typu Mobitz II obmedzený systém His Purkyňových (35% prípadov úrovni ventriculonector a 65% - v distálnej His-Purkyňova systém).

  Atrioventrikulárny stupeň blok II v AV uzle má relatívne priaznivý priebeh a nevedie k náhlej asystole. Podľa všeobecne akceptovaného stanoviska AV blokáda stupňa II v systéme His-Purkinje často smeruje k kompletnej atrioventrikulárnej blokáde a útokom Morgagni-Adams-Stokes, ktorý si vyžaduje implantáciu kardiostimulátora.

  Kompletná blokáda AV môže byť lokalizovaná na troch miestach: uzol AV v 16-25% prípadov; zväzok Jeho v 14-20%; nohy jeho zväzku v 56-68% prípadov. Kompletný AV blok môže byť výsledkom vrodenej alebo získanej patológie. Vrodená kompletná AV-blokáda nie je vždy lokalizovaná v AV uzle, niekedy sa vyskytuje vo zväzku Jeho, najmä v jeho strednej časti. Vrodená AV blokáda je dôsledkom prítomnosti protilátok 48 kD triedy SS-B / La 52 kD SS-A / Ro a 60 kD SS-A / Ro u matky.

  Tieto protilátky prechádzajú placentou a ovplyvňujú selektívne vedenie systému srdca. Výskyt PAVAS je zdokumentovaný nie skôr ako 16. týždeň tehotenstva. Protilátky sú naďalej detegované v krvi novorodenca až do tretieho mesiaca života. "Latentný" transport protilátok sa zistil v priemere u 1% žien a predvídateľná úroveň narodenia dieťaťa s WASA je mnohonásobne nižšia.

  Pravdepodobne je výskyt autoimunitnej lézie atrioventrikulárneho spojenia ovplyvnený množstvom protilátkového titra (1:16 a vyššie). V prítomnosti protilátok SS-A / Ro a SS-B / La u matky a PAVAG u dieťaťa sa vytvorila asociácia s nasledujúcimi HLA haplotypmi: A1, A8, DR3, MB2 a MT2. Takéto HLA haplotypy, ako DR2, MB1 / MT1, sú charakteristické pre matky s pozitívnym titrom protilátok a pre deti bez WALAB.

  Pri vzniku progresie blokády z I až III stupňa sa zdá, že apoptóza buniek srdcového vedenia hrá významnú úlohu. Apoptóza nie je spojená so zápalom, pretože bunky počas apoptózy nie sú nikdy zväčšené a nie sú zničené predtým, ako sú absorbované makrofágmi a proces fagocytózy sa vyskytuje veľmi rýchlo.

  Apoptóza je nepostrádateľnou zložkou morfogenézy, pôsobí ako sprostredkovateľ medzi hormonálnymi a imunologickými faktormi a poskytuje homeostatickú stabilitu medzi hypertrofiou a atrofiou alebo ich kombináciou.

  Ako rozpoznať vzhľad blokády

  Príznaky závisia priamo od stupňa blokády, úrovne jej poškodenia, prechodu elektrických impulzov, prítomnosti iných ochorení u ľudí. Pri správnom rytme srdca príznaky chýbajú, je ťažké si všimnúť zablokovanie uzla v počiatočnom štádiu. Iba s prudkým poklesom srdcovej frekvencie pacienta sú príznaky: dýchavičnosť, slabosť, bolesť v hrudníku, závrat, až do straty vedomia, mdloby.

  Ak druhý stupeň blokády vedie k nepravidelnému srdcového tepu, tretí stupeň je charakterizovaný živými príznakmi: tmavnutie v očiach, zmätenosť, strata vedomia, akrocyanóza, záchvaty. Čiastočný atrioventrikulárny blok sa nezjavuje. Pacient často nevenuje žiadnu pozornosť bolesti hlavy, krátkodobej dyspnoe a únavu, a to je prvý zvonček a dôvod na konzultáciu s lekárom.

  S úplnou blokádou sa dýchavica stáva konštantnou, ťažké dýchanie, bolesť v oblasti srdca. Kardiálna astma, nebezpečný Morgagni-Adams-Stokesov syndróm, slabý stav, ktorý si vyžaduje naliehavú výzvu na sanitku a vyšetrenie lekárom, môže začať.

  Ako určiť stupeň rozvoja blokády


  Blokáda sa postupne rozvíja. Ako bolo uvedené vyššie, symptómy prvého stupňa chýbajú a môžu sa zistiť len pomocou EKG. Ale zriedkavo niekto pri absencii príznakov vedie výskum, ak, samozrejme, nie je včas plánované vyšetrenie pacienta. Vodivosť v prvom stupni je spomalená, pulzy sa dostanú do komory a vybavia ju krvou.

  Liečba v tomto štádiu sa nevyžaduje, ale vyhnúť sa zlým návykom a ťažkým nákladom, môžu viesť k nebezpečnejšiemu stavu tela. V druhom stupni impulzy čiastočne vybavujú komory v nedostatočnom objeme. V prestávkach medzi impulznými pasážami sa človek začína cítiť zle. Blokáda je neúplná, takže príznaky sú krátkodobé a stav sa rýchlo vráti do normálu.

  V budúcnosti, ak sa nelieči, vyvíja kompletné blokádu, v ktorej pulzy už nemôže dosiahnuť komoru, je porucha vedenia, sú komory začne pomaly klesať, atriálna kontrakcia začne ovládať sínusového oddelenia. Na pozadí týchto zmien dochádza k narušeniu hemodynamických procesov v srdci, k úplnej atrioventrikulárnej blokáde.

  Diagnóza atrioventrikulárneho bloku u tehotnej ženy

  Diagnóza sa robí v komplexe a je založená na:

  • Vyšetrenie (posudzuje stav kože, slizníc) a zber histórie, stanovenie klinického obrazu;
  • Auskultácia: 1 stupeň blokády - oslabenie prvého tónu, objaví sa ďalší atriálny tón; Stupeň 3 - výrazná bradykardia, prvý tón je silný; výrazné arytmie;
  • Krvný test na identifikáciu súvisiacich ochorení;
  • Analýza moču odhalí abnormality v obličkách.
  • Hormonálny výskum (určuje produkciu hormónov štítnou žľazou);
  • EKG umožňuje určiť prítomnosť arytmií, identifikovať typ a stupeň atrioventrikulárneho bloku;
  • EchoCG indikuje arytmogénnu kardiomyopatiu; EFI alebo elektrofyziologická štúdia vám umožňuje nájsť miesto tejto blokády.

  Príčiny AB u detí

  Hlavné etiologické faktory, ktoré vyvolávajú túto chorobu, sú:

  • Choroby kardiovaskulárneho systému;
  • Difterická myokarditída;
  • ischémia;
  • novotvary;
  • kardiomyopatia;
  • Vaskulárna vzdialenosť;
  • vagotónie;
  • Drogová intoxikácia;
  • Genetická predispozícia.

  Možno vývoj tejto choroby v dôsledku operácie na korekciu defektov v srdci. U detí sa táto choroba môže vyskytnúť v dôsledku porúch vývoja plodu. Alebo keď infikuje dieťa v maternici matky s chlamýdiami, streptokokmi, baktériami.

  diagnostika

  Najinformatívnejšou metódou diagnostiky atrioventrikulárneho bloku je EKG. Po jeho registrácii je možné presne určiť rozsah poškodenia, frekvenciu komorových kontrakcií, príznaky ischémie myokardu. Denné sledovanie pomocou systému Holter umožňuje stanoviť vzťah arytmií so zmenami v tóne parasympatického nervového systému v noci.

  Keďže pacient vedie denník, v ktorom zaznamenáva všetky svoje pocity, je možné presne určiť spojenie medzi príznakmi a výskytom blokády. Elektrofyziologický výskum sa vykonáva s cieľom objasniť špecifické miesto porušenia. Súčasne sú určené indikácie pre chirurgický zákrok.

  S kardiografiou ECHO sa skúmajú anatomické a funkčné znaky myokardu, ktoré by mohli viesť k rozvoju arytmie. Pri výskyte vyššie uvedených symptómov je nevyhnutné naliehavo požiadať o konzultáciu s kardiológom a vyšetrenie. Hlavnou metódou je detekcia atrioventrikulárneho bloku na EKG. Môže sa predpísať jednorazový elektrokardiogram alebo denná kontrola (Holterová metóda).

  V prieskume patrí aj elektrofyziologická štúdia. Pomocou tejto metódy je topografia študijnej oblasti vylepšená a údaje o chirurgickom zákroku sú zistené. Ak je to potrebné, ak existujú iné ochorenia srdca, na základe získaných údajov sa priraďuje hardvérové ​​vyšetrenie:

  Často existuje potreba laboratórnych testov, ktoré súvisia so súčasnými a chronickými ochoreniami pacienta: stanovenie úrovne antiarytmík v krvi, aktivita enzýmov a iné.

  Prvá pomoc

  V prípade akútnych prejavov atrioventrikulárneho bloku je potrebná núdzová lekárska starostlivosť. Pacient musí byť položený a zavolat 'sanitku. Takí pacienti potrebujú urgentnú hospitalizáciu. Pred prepravou pacienta na kliniku je potrebné pacientovi aplikovať roztok atropínu.

  Podľa stavu pacienta je možné použiť nepriamu masáž srdca. Novodrin vedie odkvapkávanie a pokračuje na ceste do nemocnice. V prípade ventrikulárnej fibrilácie sa na defibriláciu srdca použije výtok 200-300 J.

  V nemocnici je pacientovi poskytnutý odpočinok v lôžku, monitorovanie srdca pomocou EKG, prípravky, ktoré zlepšujú vodivosť a aktivitu myokardu. V prípade neúčinnosti liekov uskutočňujte elektrickú stimuláciu srdca.
  Núdzová liečba atrioventrikulárneho bloku, najmä jeho plná forma, môže zachrániť život niekoho.

  liečba

  Keď nie je potrebná liečba atrioventrikulárneho bloku 1 stupňa, iba dynamické pozorovanie. Pri 2 a 3 stupňoch atrioventrikulárneho bloku je potrebné vykonať opatrenia.

  1. Zrušenie liekov, ktoré ovplyvňujú pokles vodivosti impulzu z predsiene do komory:
   • glykozidy (lieky, ktoré zvyšujú silu, zmršťujú (zriedkavé) srdcový rytmus a spomaľujú vedenie pulzu cez srdce);
   • beta-blokátory (lieky, ktoré blokujú špeciálne nervové formácie (receptory), ktoré reagujú na adrenalín a noradrenalín - stresové hormóny);
   • antiarytmické lieky (lieky, ktoré normalizujú srdcový rytmus).
  2. Liečba základnej choroby, ktorá spôsobila atrioventrikulárny blok, napríklad:
   • infarkt myokardu (smrť buniek srdcového svalu v dôsledku nedostatočného zásobovania krvou). Ošetrené príjem trombolytiká (lieky, ktoré poškodzujú ozónovú trombov (krvných zrazenín)), antikoagulanciá (lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín), beta-blokátory (lieky, ktoré znižujú krvný tlak);
   • myokarditída (zápal srdcového svalu, najčastejšie v dôsledku infekčného ochorenia). Liečia sa antibiotikami (lieky, ktoré ničia mikroorganizmy).
  3. Prijatie beta-adrenergných liekov (lieky, ktoré zlepšujú vodivosť impulzov a zvyšujú silu kontrakcií srdca).
  1. Dočasná elektrostimulácia (EX) - prívod elektrických impulzov na obnovenie vodivosti srdca.
   • Držal pri plnom atrioventrikulárny blok alebo blokáde 2 ° mobitts 2 (náhle prerušenie impulzu), ktorý vznikol ako komplikácia akútnych kardiovaskulárnych ochorení (napríklad infarkt myokardu (smrť buniek srdcového svalu v dôsledku nedostatočného zásobovania krvou) alebo myokarditída (zápal svalov srdca, sa často vyskytuje kvôli infekčnej chorobe) a pred inštaláciou trvalého kardiostimulátora (EX).
  2. Inštalácia kardiostimulátora. Inštalácia špeciálneho prístroja obnovujúceho normálny rytmus a srdcovú frekvenciu.

  Pacienti s atrioventrikulárnym blokom 1 stupeň liečby sa nevyžadujú, ak nemá organickú patológiu srdca alebo ochorenia iných orgánov. V miernych prípadoch je spravidla dostatočné napraviť životný štýl - odstrániť mastné vyprážané potraviny, správne jesť, stráviť viac času vonku a eliminovať zlé návyky.

  V prítomnosti vegetatívne-vaskulárnej dystónie kontrastné duše ovplyvňujú kardiovaskulárny systém prospešne. V prípade, že pacient hovorí slabosť, únava a pokles aktivity sprevádzané nízkym krvným tlakom a pomalé srdcovej frekvencie (nie menej ako 55 za minútu), je možné kurzy, aby tinktúra ženšen, Schisandra alebo sibírsky ženšen ako tonikum a tonizujúce prípravky, ale iba po konzultácii s lekárom,

  Pri AV blokáde 2 a 3 stupňoch, zvlášť sprevádzané záchvatmi alebo ekvivalentmi MEA, pacient vyžaduje úplnú liečbu.
  Teda liečba základnej srdcovej choroby alebo iných orgánov prichádza do popredia. Zatiaľ čo sa diagnostikuje hlavná príčina blokády a prvé kroky sa robia pri liečbe blokády, pacientovi sú predpísané také lieky ako atropín, izadrín, glukagón a prednizolón (subkutánne, v tabletách alebo intravenózne v závislosti od lieku).

  Okrem toho pilulky môžu priradiť teopek, aminofylín alebo corinfar (nifedipín, cordaflex). Spravidla sa po liečbe základnej choroby obnoví vedenie AV uzla. Avšak vytvorená jazva v oblasti uzla môže v tomto mieste spôsobiť pretrvávajúce porušenie vodivosti a potom sa stane pochybnosť o účinnosti konzervatívnej liečby.

  V takýchto prípadoch je pre pacienta vhodnejšie inštalovať umelý kardiostimulátor, ktorý stimuluje predsieňové a ventrikulárne kontrakcie s fyziologickou frekvenciou a poskytuje správny rytmický impulz. Inštalácia EKS sa teraz môže vykonávať bezplatne podľa kvót získaných v regionálnych oddeleniach Ministerstva zdravotníctva.

  Vlastnosti liečby detí

  Podľa štatistík sa atrioventrikulárny blok u detí vyskytuje v 12% prípadov. V tomto veku u detí veľmi často pokračuje choroba. Dôvodom pre vznik plodu AV je vývojová patológia vnútri maternice matky. Plod môže byť ovplyvnený rôznymi infekciami.

  Veľmi často dochádza k porážke plodu ako dôsledok rôznych infekcií: streptokokov, stafylokokov, chlamydií atď. V niektorých prípadoch je choroba výsledkom genetickej predispozície. Ak sa vykoná chirurgický zákrok, ktorý koriguje srdcové chyby, môže to tiež viesť k atrioventrikulárnemu bloku.

  Deti, ktoré rozvinú túto chorobu, sa veľmi unavujú. Malí pacienti, ktorí môžu hovoriť si sťažujú na bolesti hlavy a bolesť v oblasti srdca. V niektorých prípadoch môžu mať deti pozornosť. Počas cvičenia má dieťa dýchavičnosť.

  Stane sa veľmi slabým. V kritickom stave dieťaťa sa implantuje umelý kardiostimulátor. Liečba atrioventrikulárneho bloku u detí priamo závisí od jeho príčin. Najčastejšie sa prvý stupeň ochorenia nezaobchádza. Najčastejšie sa deti liečia liekmi.

  Použitie konkrétneho liečiva sa uskutočňuje v závislosti od klinického priebehu choroby a individuálnych charakteristík pacienta.

  Atrioventrikulárny blok u detí je diagnostikovaný veľmi často. Ak ochorenie nedosiahne progresívny stav a nemá žiadne súvisiace ochorenia, dieťa sa jednoducho monitoruje. V opačnom prípade sa lieky používajú na liečbu alebo chirurgický zákrok.

  Je účinné používanie tradičnej medicíny?

  Liečba atrioventrikulárneho bloku v prvom stupni sa môže uskutočniť pomocou tradičnej medicíny. Veľmi často sa používajú obyčajné vaječné žĺtky na liečbu patológie. Tradičné lekárstvo ponúka rôzne recepty, aby si vyrobil liek, varí 20 vajec, oddelí žĺtky od nich, položí ich na taniere a pridá sa do nich olivový olej.

  Výsledný nástroj musí byť v rúre 20 minút. Po uplynutí tejto doby sa nástroj ochladí a umiestni do chladničky. Užívanie lieku na 1 lyžičku. deň pred jedlom. Po ukončení desaťdňového liečebného obdobia musíte urobiť rovnakú prestávku. Po opakovaní tohto kurzu. Veľmi často sa liečba srdcového bloku dá robiť pomocou divokej ruže.

  Na prípravu lieku musíte vziať ovocie v množstve 5 lyžíc. Sú umiestnené v pol litri vody. Varené ovocie zahrejte medom a nalejte do výsledného vývaru. Užívajte drogu je potrebné pred jedlom na štvrť šálku, čo povedie k zlepšeniu. Aj na liečbu ochorenia sa môžu použiť korene valeriánov.

  Prijatie ľudovej medicíny sa uskutočňuje pred jedlom. Jedna dávka lieku je jedna polievková lyžica. Táto droga sa vyznačuje sedatívnym účinkom, ktorý obnovuje kardiovaskulárny systém. Tiež liečba atrioventrikulárneho bloku sa môže uskutočňovať pomocou prasličky.

  Tento nástroj sa vyznačuje priaznivým účinkom na činnosť srdca a krvných ciev. Pri príprave lieku musíte vziať dve čajové lyžičky drvených bylín a naliať pohár vriacej vody. Infúzia lieku musí byť v priebehu 15 minút. Prijímanie národného opravného prostriedku sa uskutočňuje každé dve hodiny. Jedna dávka lieku je dve čajové lyžičky.

  Atrioventrikulárny blok je pomerne závažné ochorenie srdca, ktoré sa vyznačuje prítomnosťou troch etáp. V prvom štádiu ochorenia, ktorý je charakterizovaný pomerne slabými príznakmi, je pacient sledovaný hlavne. Ak sa vyskytnú komplikácie, uskutoční sa liečba liekom alebo chirurgická liečba.

  prevencia

  Medzi preventívne opatrenia patrí pravidelná konzultácia a vyšetrenie kardiológa. Ak je diagnóza potvrdená, stojí za to, aby ste liečbu brali vážne, pričom dodržiavali všetky odporúčania ošetrujúceho lekára. Samoliečenie sa neodporúča, pretože môže spôsobiť nebezpečné následky.

  Aby sa predišlo problémom s kardiovaskulárnym systémom, je nevyhnutné viesť správny životný štýl, fajčiarom sa odporúča, aby prestali fajčiť čo najskôr, aby nepiali alkohol, cvičiť. Okrem toho nesmieme zabúdať, že stopové prvky ako draslík a horčík majú dobrý vplyv na polohu srdcového svalu.

  Ak chcete pokryť ich nedostatočnosť, musíte mať správnu a plnohodnotnú stravu, takže existuje obmedzenie na používanie ďalších látok obsahujúcich draslík a horčík a pri ťažkých nákladoch používať lieky, ktoré ich obsahujú, podľa predpisu špecialistu. Obchádzanie stresových situácií so stranou, nezúčastňovanie konfliktov a iných nervových situácií.

  Spánok by mal byť dobrý, čo predstavuje 6 hodín, pracovný proces by mal byť zriedený s odpočinkom. Neodporúča sa viesť nudný život rovnakého druhu, priniesť jasné chvíle, aby ste zvýšili náladu, a potom vám všetky problémy prekonajú. Po zistení najmenších príznakov by ste mali okamžite navštíviť lekára a zvážiť s nimi pravdepodobné príčiny a prijať potrebnú liečbu.

  Z dôvodu nedbanlivosti väčšiny ľudí atrioventrikulárny blok vedie k malformáciám rôznych typov. Spravte svoje zdravie s úctou, nemôžete ho kúpiť za žiadne peniaze.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Post-tromboflebitický syndróm: pomôže Vám fyzioterapia?

  Post-tromboflebitický syndróm je komplex symptómov, ktoré sa vyskytujú po predchádzajúcej trombóze dolných končatín. Tento stav sa tiež nazýva posttromboflexia, posttrombotický syndróm alebo PTFS.

  Miera zrážania krvi u žien

  Krvná koagulácia alebo hemokoagulácia je biologický systém na výrobu fibrínových sietí v kvapalnom spojivovom tkanive, ktorý pri polymerizácii tvorí základ krvnej zrazeniny, zatiaľ čo kvapalina stráca tok cez žily a prejavuje vzhľad konzistencie tvarohu.

  Prečo sa bazofily znižujú v krvi, čo to znamená?

  Basofily sú krvné bunky, ktorých tvorba prebieha v kostnej dreni, potom vstupujú do krvi, cirkulujú v nej niekoľko hodín a potom sa posielajú do tkanív, kde zostávajú 8-12 dní.

  Aký je rozdiel medzi metódami REG a EEG?

  Povedzte nám viac o metódach diagnostiky mozgových stavov reg a eeg. Čo je lepšie?Semyon, REG a EEG - diagnostické opatrenia, ktoré sú potrebné na štúdium stavu mozgu a identifikáciu rôznych patológií tohto orgánu.

  Chôdza po mŕtvici

  Poruchy pohybu sú najčastejšie komplikácie mŕtvice. Sú pozorované u viac ako 80% pacientov. Z nich je len 20% úplne obnovených. Účinnosť rehabilitácie závisí od aktuálnosti lekárskej starostlivosti na začiatku mozgovej príhody, ako aj od toho, ako rýchlo začala rehabilitačná liečba.

  Recenzia vaskulitídy: aké sú príčiny, symptómy a liečba

  Z tohto článku sa dozviete: charakteristiky vaskulitídy, aká je táto choroba a ako ju liečiť. Druhy patológie, spôsoby liečby.Vaskulitída - čo to je?