Z tohto článku sa dozviete: čo je obťažujúca ateroskleróza ciev dolných končatín, aké sú jej štádiá. Aké sú dôsledky tejto choroby, metódy diagnostiky a liečby.

Obliterujúce ochorenia sú ochorenia, pri ktorých sa lumen cievy zužuje, až do úplného zablokovania. Najčastejším ochorením tejto skupiny je ateroskleróza.

Pri obliterujúcej ateroskleróze dolných končatín sa cholesterolové plaky ukladajú do tepien nohy. Ak čas nezačne liečiť, patológia môže viesť k invalidite v dôsledku narušenia ciev.

Ak sa objavia známky aterosklerózy, ihneď sa obráťte na svojho miestneho praktického lekára, ktorý vás odkáže na angiológa, špecialistu na vaskulárnu liečbu.

Nemožno úplne vyliečiť chorobu pomocou konzervatívnej terapie. Ale liečba pomôže vyhnúť sa nebezpečným komplikáciám a zlepšiť vaše pohodlie.

Príčiny aterosklerózy obliterans

Choroba sa vyskytuje v dôsledku metabolických porúch.

Faktory, ktoré prispievajú k rozvoju ochorenia:

 • dedičnosť,
 • nezdravá strava
 • sedavý životný štýl
 • fajčenie a alkoholizmus
 • vek nad 40 rokov.

Ak má niekto z vašej rodiny aterosklerózu, držte sa strave a vyhnite sa zlým návykom, pretože máte obzvlášť zvýšené riziko ochorenia.

Štyri stupne patológie

Obliterány aterosklerózy sa vyskytujú v niekoľkých fázach:

 1. Predklinická ateroskleróza. V tejto fáze sa príznaky ešte nevyjadrujú. Choroba v prvej fáze môže byť identifikovaná len so špeciálnym vyšetrením plavidiel. Na vnútornej (vnútornej stene) tepien sa nachádzajú malé tukové usadeniny vo forme pruhov a škvŕn.
 2. Slabšie vyjadrenie. Častejšie škvrny cholesterolu sa nachádzajú na stenách ciev. Prvé príznaky sa začnú objavovať v tejto fáze. Ak začnete liečbu v tomto štádiu, môžete sa vyhnúť komplikáciám a zabrániť ďalšiemu vývoju ochorenia.
 3. Silne vyslovene. Na vnútornej strane tepien sú pozorované významné zmeny. Lipidové usadeniny majú formu plakov, začínajú zúžiť lúmen krvných ciev. V tomto štádiu už existujú všetky príznaky choroby, ktoré v žiadnom prípade nemožno ignorovať. Už v tomto štádiu vývoja môže patológia spôsobiť zdravotné komplikácie krvného obehu.
 4. Vyhlásil. V tejto fáze je práca plavidiel úplne narušená. Kusy aterosklerotických plátov sa vypúšťajú a cirkulujú vnútri tepien. Aj na cievach sa objavujú aneuryzmy (patologické zväčšenia), v dôsledku ktorých sa tepna môže pretrhnúť. Okrem toho plaketa môže úplne zablokovať nádobu. Z tohto dôvodu je prívod krvi do dolných končatín vážne narušený.

príznaky

Prvé príznaky (druhá fáza ochorenia)

 • Začať neustále získať studené nohy;
 • nohy často zanedbávajú;
 • opuch končatín;
 • ak ochorenie postihuje jednu nohu, potom je vždy chladnejšia než zdravá;
 • bolesť v nohách po dlhej prechádzke.

Tieto prejavy sa objavujú v druhej fáze. V tejto fáze vývoja aterosklerózy človek môže chodiť 1000-1500 metrov bez bolesti.

Ľudia často nevenujú pozornosť symptómom ako nevoľnosť, prerušovaná necitlivosť, bolesť pri chôdzi na dlhé vzdialenosti. A márne! Koniec koncov, začať liečbu v druhom štádiu patológie, môžete zabrániť komplikáciám o 100%.

Príznaky, ktoré sa objavujú v troch fázach

 • Nechty rastú pomalšie ako predtým;
 • na nohách začínajú vypadávať vlasy;
 • bolesti sa môžu spontánne objaviť denne aj v noci;
 • bolesť sa objaví po chôdzi na krátke vzdialenosti (250-900 m).

Toto všetko nastáva kvôli nedostatočnému prívodu krvi do tkanív nohy. Ak nezačnete liečbu, ochorenie sa čoskoro dostane do štádia 4 - najnebezpečnejšej.

Vyjadrenia štádia 4

Keď osoba má 4 stupne aterosklerózy nohy obliterans, nemôže chodiť 50 metrov bez bolesti. Pre takýchto pacientov sa stane pre tých pacientov aj nákupná cesta a niekedy len vychádzka do dvora, pretože stúpanie a sestup schodov sa zmenia na mučenie. Často sa môžu pacienti s ochorením štádia 4 pohybovať len po celom dome. A ako sa vyvíjajú komplikácie, prestávajú vôbec vstávať.

V tomto štádiu liečby ochorenia sa obštrukcia aterosklerózy dolných končatín často stáva impotentnou, môže len krátko zmierniť symptómy a zabrániť ďalšej eskalácii komplikácií, ako sú:

 • tmavnutie kože na nohách;
 • vredy;
 • gangréna (s touto komplikáciou je potrebná amputácia končatiny).

Diagnóza aterosklerózy obliterans

Na identifikáciu ochorenia musí pacient podrobiť niekoľkým diagnostickým postupom.

1. Počiatočná kontrola

Lekár skúma symptómy pacienta, jeho zdravotný záznam (predtým prenášané ochorenia), meria krvný tlak v pažích a nohách, počúva pulzáciu v artériách dolných končatín.

2. Duplexné skenovanie nádob na nohy

Táto metóda umožňuje posúdiť stav tepien. Pri duplexnom vyšetrení sa lekár môže pozrieť na tvar ciev, zistiť rýchlosť prietoku krvi cez ne.

3. Periférna arteriografia

Toto je štúdia artérií nohy s röntgenovým prístrojom. Pred vyšetrením sa pacientovi podáva kontrastné činidlo. Ak je pacient alergický na ne, postup je kontraindikovaný.

Periférna arteriografia umožňuje identifikovať aneuryzmy, blokovanie krvných ciev. Lekári zvyčajne predpisujú jednu z metód na výber: duplexné skenovanie alebo arteriografia. Uprednostňuje sa prvý postup, pretože nevyžaduje zavedenie kontrastnej látky a umožňuje podrobnejšie posúdenie krvného obehu v nohách.

Procedúra periférnej arteriografie

4. Angiografia pána

Toto je vyšetrenie artérií s MRI. Angiografia pána detailne zobrazuje stav krvných ciev a umožňuje detegovať aj malé patologické zmeny štruktúry krvných ciev a ciev. Tento postup je predpísaný, ak nie je možné urobiť konečnú diagnózu po duplexnom skenovaní alebo arteriografii (zvyčajne je liečba predpísaná po jednom z týchto postupov).

liečba

Choroba sa môže úplne vyliečiť iba pomocou protetických ciev. Ale takáto radikálna metóda je potrebná iba v 3-4 etapách: pri 1 až 2 stačí, aby sa užívali lieky, ktoré zabraňujú ďalšiemu ukladaniu plaku a zmierňujú nepríjemné príznaky aterosklerózy.

Konzervatívna liečba (lieky)

Môžu robiť v počiatočných štádiách ochorenia (prvý a druhý). Pomocou liekov môžete znížiť príznaky, zlepšiť kvalitu života pacienta a zabrániť ďalšiemu vývoju ochorenia. Po operácii je potrebná liečba. Prijať drogy bude musieť neustále v priebehu života.

Chirurgická liečba

Operácia je predpísaná v štádiách 3 a 4, keď konzervatívna terapia už nie je účinná.

Chirurgická liečba obliterujúcej aterosklerózy môže spočívať v stentovaní, obídení postihnutých tepien alebo ich nahradenie umelými protézami.

Angioplastika a stentovanie nohy tepny

Operácia môže byť otvorená aj minimálne invazívna. Minimálne invazívne intervencie sú bezpečnejšie, ale používajú sa len vtedy, ak je chorá časť tepny malá.

Pri gangréne alebo viacerých vredoch sa vykoná amputácia. Zvyčajne sa taká komplikácia vyskytuje iba v štádiu 4 aterosklerózy. Je nevyhnutné urobiť všetko pre vyliečenie choroby predtým, ako je potrebná takáto radikálna liečba.

Životný štýl a diéta

Ak užívate len drogy, ale naďalej žijete rovnakým spôsobom života, liečba nebude mať požadovaný pozitívny účinok.

Po prvé, ak ste našli obštrukciu aterosklerózy ciev dolných končatín, musíte sa vzdať zlých návykov.

Prvé prestať fajčiť. Nikotín zužuje krvné cievy, čo vedie k ďalšiemu zhoršeniu krvného obehu v nohách.

Tiež nedovoľte, aby ste často a pili veľa. Alkohol prispieva k tvorbe edému, ktorý sa prejavuje už v dôsledku hemodynamických porúch aterosklerózy.

Časť liečby je špeciálna diéta. Dodržujte pravidlá zdravej výživy: odmeňte mastné, vyprážané, údené, pikantné, cukrovinky, rýchle občerstvenie, pečenie, sladké, sýtené nápoje. Obmedzte množstvo živočíšneho tuku. Jedzte maximálne 20 gramov masla denne (a to by malo byť vysokokvalitné maslo, nie margarín alebo nátierka obsahujúca trans-tuky).

Pridajte do stravy viac potravín, ktoré znižujú hladinu cholesterolu. Tu je ich zoznam:

 • citrusové plody (grapefruity, citróny, pomaranče);
 • avokádo;
 • granátové jablká;
 • jablká;
 • bobule (brusnice, jahody, ryža, čučoriedky, hrozno).

Ľudové opravné prostriedky

Nesnažte sa nahradiť tradičné lieky ľudovými prostriedkami - to povedie k ďalšiemu vývoju ochorenia. Platí to najmä pre pacientov s aterosklerózou 3. a vyššieho stupňa - tu nie je možné urobiť bez chirurgického zásahu akýmkoľvek spôsobom. Tradičná medicína však ponúka veľa nástrojov, ktoré môžu byť výborným doplnkom k tradičnej terapii a robia liečbu ešte úspešnejšou.

Pred použitím ľubovoľných ľudových liekov sa poraďte so svojím lekárom, pretože môžu mať kontraindikácie.

Ľudové lieky na aterosklerózu obliterans nožných ciev:

Liečba aterosklerózy nožných ciev

Pravidelne každý z nás cíti malú bolesť v nohách, ale spravidla ho nevenujeme pozornosť. Robíme to úplne márne, pretože nemôžeme hovoriť o únave alebo bežnej indispozícii, ale o vážnom ochorení. Jednou z nich je ateroskleróza ciev dolných končatín, najbežnejšia patológia, ktorá sa vyvíja v dospelosti, je približne 65-70 rokov.

Čo je skryté pri tejto chorobe?

Za aterosklerózy nohy sa rozumie ochorenie, pri ktorom sa vyskytuje množstvo zmien - porušenie prechodu krvi cez periférne cievy, vznik tkanivového trofizmu atď. Najčastejšie ateroskleróza postihuje veľké tepny brušnej a hrudnej dutiny. To vedie k patologickým zmenám v popliteálnych, tibiálnych a femorálnych tepnách, pričom lúmen sa zmenšuje o viac ako 50-55%.

O vývoj choroby môže trvať viac ako desať rokov, počas ktorých bude sedieť pokojne vo vnútri.

Etapy aterosklerózy

Odborníci identifikujú niekoľko štádií vývoja patológie krvných ciev nohy. Prvá - predklinická - je sprevádzaná výrazným porušením metabolizmu lipidov (lipoidóza). V dolných končatinách sú bolesti, ale vyskytujú sa len po dlhej vzdialenosti a ťažkej fyzickej námahe.

Normálne a náchylné plavidlá

V druhom štádiu sa prvé príznaky aterosklerózy začínajú pociťovať - ​​nohy po rane 250 až 1000 m pošliapané. Tretie obdobie (kritická ischémia) sa vyznačuje výraznými symptómami ochorenia. Bolestivý syndróm sa objaví po 50 metroch pešo. V poslednej (štvrtej) fáze je koža nohy ovplyvnená trofickými vredmi, nekrózou (čiernou kožou) a gangrénou a ťažké nepohodlie v nohách sa vyskytuje dokonca aj v pokojnom stave, vrátane v noci.

Je dôležité. Ak sa liečba aterosklerózy dolných končatín nezačala ani v tomto štádiu, prípad sa môže skončiť v gangréne s amputáciou nohy.

Hlavné dôvody

Faktory vyvolávajúce vývoj tejto choroby môžu byť veľmi odlišné. Podarilo sa nám spojiť hlavné dôvody:

 • Fajčenie je hlavnou príčinou aterosklerózy. Nikotín obsiahnutý v tabaku vedie k arteriálnym spazmom a zabraňuje prechodu krvi cez cievy. Toto je priama cesta k tromboflebitíde a ateroskleróze;
 • nadváhou;
 • Časté konzumácie potravín bohatých na živočíšne tuky a zvyšovanie hladín cholesterolu;
 • Zdravotné problémy - cukrovka, znížená produkcia hormónov pohlavných hormónov a štítnej žľazy, arteriálna hypertenzia a iné;
 • Genetická predispozícia;
 • Chronický stresový zážitok;
 • Vysoký krvný tlak.
 • age;
 • Rodová príslušnosť - často muži s aterosklerózou nohy;
 • Znížená aktivita motora;
 • Veľký psycho-emocionálny stres;

Ako zjavné

Ako sme už povedali, ateroskleróza ciev dolných končatín sa dlhodobo nezobrazuje a potom sa okamžite objaví niekoľko vážnych problémov. Neexistuje žiadny jediný znak, ktorý by umožnil rozpoznať začínajúce ochorenie v čase? Samozrejme, existuje. Všetci sú pred vami:

 • Nepríjemnosť nohy;
 • Prerušovaná klaudikácia;
 • Zriedkavo - embólia alebo akútna trombóza;
 • Neustále chilliness a pocit vnútorného chladu;
 • Cyanóza a bledosť kože;
 • Kŕče - obzvlášť často v noci trápené;
 • Bolestivé pocity - od slabých po veľmi silné;
 • Nedostatok pulzácie na členku, poplitealnej fuse a na stehne;
 • Trofické javy, ktoré sa prejavujú exfoliáciou nechtov a výskytom vredov na prstoch a podpätkoch, ako aj vypadávanie vlasov na nohách;
 • Bolesť v končatinách, horšie pri chôdzi;
 • Cyanóza (lupus) kože.

Ako diagnostikovať

Včasná a správna diagnóza aterosklerózy ciev dolných končatín zohráva dôležitú úlohu, pretože s jej pomocou sa môžete dozvedieť o príčinách ochorenia a predpísať správnu liečbu. V nemocnici by ste mali rozhodne nasledovné konzultácie a postupy:

 • MR angiografia;
 • MSCT angiografia;
 • Meranie tlaku pomocou výpočtu indexu brachiálneho členku;
 • Periférna arteriografia;
 • Duplexné skenovanie periférnych artérií (USDG);
 • Pulzácia artérií končatín;
 • Konzultácia s cievnym chirurgom.

Tiež lekári zaznamenajú prítomnosť alebo absenciu trofických porúch na nohách, stanovujú vaskulárnu permeabilitu pomocou DS a USDG a počúvajú systolický šelest nad stenótnymi tepnami.

Nebolo by zbytočné vykonať ďalší malý test. Pacient potrebuje zdvihnúť nohy v polohe náchylnosti o 45 stupňov. Súčasne sa kolená nemôžu ohýbať. Počas postupu sa zaznamenáva miera blednutia na chodidlách nohy a celková únava chodidiel.

liečba

Liečba tejto závažnej a nebezpečnej choroby závisí od závažnosti a zložitosti jej symptómov. Môže to byť ľudová i tradičná. Diskutujeme o všetkých podrobnostiach každého z nich.

Všeobecná liečba

Ak chcete dosiahnuť pozitívne zmeny v boji proti ateroskleróze nožných ciev, pripravte sa na prísne vykonávanie odporúčaní odborníkov:

 • Postupujte podľa nízkej hladiny cholesterolu. Absolútne nemôžete jesť maslo, pasty, margarín, maslo, tučné mäso, klobásy, mliečne výrobky s vysokým percentom tuku, drobov, hranolčekov, alkoholu, pečivej múky, majonézy;
 • Upravte svoju váhu.
 • Prestať fajčiť a alkohol;
 • Choďte na pohodlnú a priestrannú obuv;
 • Buďte veľmi opatrní pri rezaní nechtov;
 • Nezabudnite starostlivo ošetriť všetky drobné zranenia nohy a chodidiel;
 • Zabráňte podchladeniu;
 • Použite dávkované cvičenie - prechádzajte miernym tempom aspoň polhodinu denne, plavete, cvičte na bicykli;
 • Liečba sprievodných ochorení - hypertenzia, cukrovka atď.

Prístup liečebnej liečby

Liečba aterosklerózy dolných končatín zahŕňa rad liekov a procedúr. Len ich môže predpísať kvalifikovaný lekár, preto navštívte nemocnicu.

Čo môže liečiť túto chorobu?

 • Protidoštičkové lieky (napríklad aspirín a reopolyglukín) - zabraňujú výskytu krvných zrazenín a slúžia ako najlepšia prevencia infarktu a mŕtvice;
 • Lieky, ktoré zvyšujú fyzickú aktivitu pacienta. Vďaka Pentoxifylline a Cilostazolu je chôdza prakticky bezbolestná a celkový prietok krvi v dolných končatinách je omnoho lepší;
 • Lieky s anti-trombocytovým účinkom - majú pozitívny účinok na obehový systém a znižujú hladinu cholesterolu v krvi;
 • Antikoagulanciá (warfarín, heparín) - nedovoľujú zrážaniu krvi v cievach, zabraňujú tvorbe krvných zrazenín;
 • Antispazmodiká (Drotaverín) - zmierňujú kŕče a zmierňujú bolesť;
 • Antibiotické masti (Oflokain, Delaskin, Levomekol, Dimexide) sa používajú v prítomnosti trofických vredov;
 • Lieky, ktoré zlepšujú výživu tkaniva (Zincteral);
 • Vazodilatátory (Vazonit, Agapurin, Vazaprostan, Pentoxifylline, Pentillin, Trenal);
 • vitamíny;
 • Fyzioterapeutické postupy - darsonvalizácia, elektroforéza s novokainom, hyperbarická oxygenácia.

Chirurgická liečba

Chirurgia - posledné opatrenie pri liečbe aterosklerózy dolných končatín. Spravidla je operácia predpísaná pre výraznú ischémiu a výskyt veľmi silných komplikácií.

V tomto prípade budeme diskutovať o nasledujúcich postupoch:

 • Posunovanie - vytvorenie ďalšej cesty pre prietok krvi okolo miesta zúženia tepny;
 • Balóniková angioplastika - zavedenie do dutiny cievy balónika, ktoré rozširuje arteriálny lúmen;
 • Stentácia tepien - v postihnutej nádobe je umiestnená trubicová vzpera, ktorá udržuje priemer tepny na požadovanej úrovni;
 • Endarterektómia - odstránenie postihnutej oblasti cievy spolu s aterosklerotickým plakom;
 • Autodermoplastika - používa sa na liečbu trofických vredov, ktoré sú zle podliehajúce miestnej terapii;
 • Protetika - nahradenie postihnutých častí tepny autovládnou alebo syntetickou nádobou;
 • Amputácia nekrotizovaného oddelenia nohy s následnou inštaláciou protézy.

Tradičné metódy liečby

Prebieha nekonvenčný prístup k liečbe aterosklerózy ciev dolných končatín, avšak v tomto prípade budete potrebovať radu skúseného odborníka. Pokiaľ ide o recepty, pred nami najviac efektívne a populárne možnosti.

Recept číslo 1 - tinktúra

 • Gaštan konský (ovocie) - 20 g;
 • Spoločný chmeľ - 45 g;
 • Svetlice v tvare svetlíka - 35 g;
 • Voda - v množstve 200 g kvapaliny na 2 g zmesi.
 1. Kombinujte bylinkovú zmes.
 2. Naplňte ju len vriacou vodou.
 3. Trvať na tri hodiny.
 4. Vezmeme si deň na ½ šálky.

Recept číslo 2 - odvar

 • Heřmánek (kvety) - 1 lyžička;
 • Rezeda - 1 lyžička;
 • Plantain - 1 lyžička;
 • Ľubovník bodkovaný - 1 lyžička;
 • Voda - 200 ml;
 • Sage - 1 lyžička.

Ak je to žiaduce, kompozícia sa môže mierne meniť:

 • Šalvia - 1 lyžička;
 • Plantain - 1 lyžička;
 • Ľubovník bodkovaný - 1 lyžička;
 • Churn - 1 lyžička;
 • Heřmánek (kvety) - 1 lyžička;
 • Voda - 200 ml.
 1. Pripojíme všetky komponenty.
 2. Naplňte zmes (1 polievková lyžica) vriacou vodou.
 3. Trvať na deň v tmavom skrini.
 4. Používame na aplikácie na nohy ráno a pred spaním. Pred postupom by sa mali nohy dôkladne umyť.

Recept číslo 3 - trenie

 • Olivový olej - 1 polievková lyžica. lyžice;
 • Rašelinový olej - 1 polievková lyžica. lyžička.
 1. Zmiešajte oba oleje.
 2. Túto zmes pretrepíme do postihnutej pokožky ako krém.
 3. Používame tri týždne.

Recept číslo 4

 • Kôprové semená (rozdrvené) - 1 polievková lyžica. lyžice;
 • Vriaca voda - 200 ml.
 1. Naplňte kopr iba vriacou vodou.
 2. Dávame čas na trvanie.
 3. Pijeme štyri čajové lyžičky štyrikrát denne.

Recept číslo 5

 • Koreň elecampanu (suchý) - 20 g;
 • Tinktura propolisu (20%) - 100 ml;
 • Alkohol - 100 ml.
 1. Rozdrviť koreň elecampanu a naliať ho do fľaše tmavého skla.
 2. Trvajte 20 dní v tmavom skrini.
 3. Pridajte tinktúru propolisu.
 4. Dávame trikrát denne s 25 - 30 kvapkami.

Recept číslo 6

 • Rowanová kôra - 400 g;
 • Voda - 1 l.
 1. Vyplňte kôru horského popola s 1 litrom vriacej vody.
 2. Kuchajte 2 hodiny na pokojnom ohni.
 3. Dajte chlad a prefiltrujte cez gázu, zložitej v niekoľkých vrstvách.
 4. Pili sme pred jedlom.

Ateroskleróza nôh ciev je vážnou a veľmi nebezpečnou chorobou, ktorá vyžaduje naliehavé a kvalifikované opatrenia. Len v tomto prípade môžeme dúfať, ak nie absolútne oživenie, aspoň pre výrazné zlepšenie zdravia.

Ateroskleróza ciev v nohách: výskyt, liečba, prognóza

Ateroskleróza ciev dolných končatín je jednou z najzávažnejších a najnebezpečnejších ochorení dolných končatín. Je charakterizovaná tým, že v dôsledku zablokovania krvných ciev aterosklerotickými plakmi alebo krvnými zrazeninami dochádza k čiastočnému alebo úplnému zastaveniu prietoku krvi v dolných končatinách.

Pri ateroskleróze dochádza k zúženiu (stenóze) alebo úplnému prekrytiu (oklúzii) lumenov ciev, ktoré dodávajú krv do dolných končatín, čo zabraňuje normálnemu toku krvi do tkanív. S arteriálnou stenózou vyššou ako 70% dochádza k výraznej zmene ukazovateľov rýchlosti a charakteru krvného toku, dochádza k nedostatočnému dodávaniu krvi do buniek a tkanív kyslíkom a živinami a normálne prestáva fungovať.

Porážka tepien vedie k bolesti v nohách. V prípade progresie ochorenia, ako aj pri nedostatočnej alebo nesprávnej liečbe sa môžu objaviť trofické vredy alebo dokonca nekróza končatín (gangréna). Našťastie sa to stáva pomerne zriedka.

Aterosklerózne obliterány dolných končatín sú veľmi časté ochorenie krvných ciev nohy. Najvyšší počet prípadov sa zistil vo vekovej skupine staršej ako 60 rokov - 5-7%, vo veku 50-60 rokov - 2-3% a 40-50 rokov - 1%. Aterosklerózu možno diagnostikovať aj u mladších ľudí - u 0,3% z nich ľudia vo veku 30 až 40 rokov ochorejú. Je pozoruhodné, že muži trpia aterosklerózou 8 krát častejšie ako ženy.

Fakt: Fajčiari mužov nad 50 rokov majú najväčšie riziko, že dostanú obštrukciu aterosklerózy.

Hlavné príčiny aterosklerózy

Hlavnou príčinou aterosklerózy je fajčenie. Nikotín obsiahnutý v tabaku spôsobuje spazmus tepien, čím zabraňuje prechodu krvi cez cievy a zvyšuje riziko krvných zrazenín v nich.

Ďalšie faktory vyvolávajúce aterosklerózu artérií dolných končatín, ktoré vedú k skoršiemu výskytu a závažnému priebehu ochorenia:

 • zvýšené hladiny cholesterolu s častou konzumáciou potravín bohatých na živočíšne tuky;
 • vysoký krvný tlak;
 • obezita;
 • genetická predispozícia;
 • diabetes mellitus;
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • častý stres.

Varovanie! Nebezpečenstvo omrzliny alebo dlhodobé ochladzovanie nohy, prenášané v mladom veku omrzliny, môže byť tiež rizikovým faktorom.

Symptómy aterosklerózy nohy

Hlavným príznakom, ktorý treba venovať pozornosť, je bolesť v nohách. Najčastejšie dochádza k bolesti pri chôdzi vo svaloch lýtka a svalov stehien. Pri pohybe svalov dolných končatín sa zvyšuje potreba arteriálnej krvi, ktorá dodáva kyslík do tkanív. Počas cvičenia zúžené tepny nemôžu plne uspokojiť potrebu tkanív pre arteriálnu krv, ktorá v nich spôsobuje hladovanie kyslíka a prejavuje sa vo forme intenzívnej bolesti. Na začiatku ochorenia prechádza bolesť pomerne rýchlo, keď cvičenie prestane, ale potom sa opäť vráti s pohybom. Existuje takzvaný syndróm prerušovaného klaudikácie, ktorý je jedným z hlavných klinických príznakov ateroskleróznych obliteranov artérií dolnej končatiny. Bolesť v svaloch stehien sa nazýva bolesť typu vysokej prerušovanej klaudikácie a bolesti v teliách nohy sa nazývajú bolesti typu nízkeho prerušovaného klaudikácie.

V starobe je takáto bolesť ľahko zamenená s bolestivými pocitmi v kĺboch ​​spojených s artrózou a inými ochoreniami kĺbov. Artróza je charakterizovaná nie svalovými, ale špecificky artikulárnymi bolesťami, ktoré majú najvyššiu intenzitu na začiatku pohybu a potom trochu oslabujú, keď pacient "kráča".

Okrem bolesti svalov nôh počas chôdze môže obliterácia aterosklerózy artérií dolných končatín spôsobiť u pacientov nasledujúce príznaky (jeden alebo niekoľko naraz):

 1. Chilliness a necitlivosť v nohách, zhoršené lezenie po schodoch, chôdze alebo iné zaťaženie.
 2. Teplotné rozdiely medzi dolnými končatinami (noha ovplyvnená aterosklerózou ciev je zvyčajne mierne chladnejšia ako zdravá).
 3. Bolesť v nohe bez fyzickej námahy.
 4. V oblasti nohy alebo dolnej tretiny nohy sa nenachádzajú rany alebo vredy.
 5. Na prstoch a nohách sa vytvárajú tmavé prsty.
 6. Ďalším príznakom aterosklerózy môže byť zmiznutie pulzu na tepnách dolných končatín - za vnútorným členkom, v popliteálnej fúzii, na stehne.

Etapy choroby

Podľa existujúcej klasifikácie arteriálnej vaskulárnej insuficiencie nohy môžu byť uvedené príznaky rozdelené do 4 štádií vývoja ochorenia.

 • I. fáza - bolesť v nohách, ktorá sa objavuje až po veľkej fyzickej námahe, napríklad pri chôdzi na dlhé vzdialenosti.
 • Stupeň IIa - bolesť pri chôdzi na pomerne krátkych vzdialenostiach (250-1000 m).
 • Stupeň IIb - vzdialenosť od bezbolestnej chôdze klesá na 50 - 250 m.
 • Štádium III (kritická ischémia) - bolesť nohy sa vyskytuje pri chôdzi na vzdialenosť menšiu ako 50 m. V tomto štádiu môže začať bolesť svalov dolných končatín aj vtedy, ak je pacient v kľude, hlavne v noci. Na zmiernenie bolesti pacienti majú tendenciu znižovať nohy z lôžka.
 • V tomto štádiu sa vyskytujú trofické vredy. Zvyčajne sa na oblasť prstov alebo päty objavujú oblasti zakalenia pokožky (nekróza). V budúcnosti môže viesť k vzniku gangrény.

Aby nedošlo k vylúčeniu aterosklerózy do extrémneho štádia, je dôležité diagnostikovať ju včas a vykonať liečbu v lekárskej inštitúcii.

Liečba aterosklerózy dolných končatín

Toto ochorenie vyžaduje individuálny individuálny liečebný režim pre každého jednotlivého pacienta. Liečba aterosklerózy dolných končatín závisí od štádia ochorenia, jeho trvania, stupňa poškodenia krvných tepien. Okrem toho sa pri diagnostike a príprave klinického obrazu tiež zohľadňuje prítomnosť sprievodných ochorení u pacienta.

Ak sa v počiatočnom štádiu zistí oneskorenie aterosklerózy, môže stačiť eliminovať rizikové faktory na zlepšenie stavu. V tomto prípade pomôžte:

 1. Povinné zastavenie fajčenia a iné zlé návyky.
 2. Dietetické diéty a zníženie hladiny cholesterolu.
 3. S nadváhou alebo obezitou - korekcia hmotnosti.
 4. Udržujte normálny krvný tlak na úrovni maximálne 140/90 mm Hg. Art.
 5. Pravidelná fyzická aktivita (chôdza, bazén, cvičebný bicykel atď.).
 6. Pre pacientov s diabetes mellitus - kontrola hladiny cukru v krvi.

Pri ateroskleróze plavidiel je prísne zakázané používať nasledujúce produkty: maslo, margarín, masť, margarín, mastné mäso, klobásy, koláče, vedľajšie produkty, mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku, opekané zemiaky, zmrzlina, majonéza, pečenie múky.

Dôležité: Sedavý spôsob života znižuje pružnosť krvných ciev a urýchľuje progresiu ochorenia.

V iných štádiách liečby aterosklerózy ciev dolných končatín sa používajú nasledujúce metódy:

 • konzervatívny;
 • Endovaskulárne (minimálne invazívne);
 • Operatívny.

Konzervatívna liečba

Môže sa použiť aj v počiatočnom štádiu ochorenia, ako aj v prípadoch, keď stav pacienta neumožňuje použitie iných metód (komplikácie s komorbiditou). Konzervatívna liečba zahŕňa použitie liekov, fyzioterapiu a zahŕňa pneumopresúru, dávkovanie chôdze a fyzikálnu terapiu.

Lieky, ktoré úplne obnovujú normálny krvný obeh v blokovanej tepne a liečia aterosklerózu, bohužiaľ ešte neexistujú. Liečba liekov môže poskytnúť len podporu a ovplyvniť malé cievy, ktorými prechádza krv okolo zablokovanej časti tepny. Liečba liekov je zameraná na rozšírenie týchto "riešení" a na kompenzáciu nedostatočného prekrvenia.

Špeciálne lieky sa používajú na zmiernenie kŕčov z malých arteriálnych ciev, zriedia krv a chránia steny tepien pred ďalšími poškodeniami, z ktorých niektoré musia byť opité a iné by sa mali užívať neustále.

Okrem liekov sú pacientom predpísané pneumopressoterapia - masáž mäkkých tkanív nohy pomocou špeciálneho zariadenia. Pomocou striedavého nízkeho a vysokého tlaku v manžeti, ktoré sa nosia na končatine, sa rozširujú periférne tepny, prietok krvi do kože, svalov a podkožného tkaniva sa zvyšuje a stimulujú sa krvné cievy.

Endovaskulárna liečba

Najbežnejšou metódou liečby aterosklerózy ciev nohy sú endovaskulárne metódy - arteriálna stentácia, balónová dilatácia, angioplastika. Umožňujú obnoviť normálny krvný obeh v cievnej nádobe bez operácie.

Vykonajte také postupy na röntgenových snímkach, na špeciálnych zariadeniach. Nakoniec položili na pacientovu nohu tlak a on musí byť držaný v posteli 12-18 hodín.

Chirurgická liečba

Ak sú okludované tepny v nohách príliš dlhé na endovaskulárne techniky, na obnovenie krvného obehu v nohách sa používa jeden z nasledujúcich typov chirurgických zákrokov:

 1. Protetika arteriálneho miesta s umelou cievou (aloproteza);
 2. Posunovanie - obnovenie toku krvi presmerovaním pohybu krvi cez umelú cievu (skrat). Časť saphenóznej žily samotného pacienta sa môže použiť ako skrat;
 3. Trombendarterektómia - odstránenie aterosklerotického plaku z postihnutej tepny.

Foto: operácia na odstránenie povlaku z postihnutej nádoby.

Chirurgické techniky môžu byť kombinované alebo doplnené inými typmi operácií. Ak sa operácia uskutočňuje vo štvrtom štádiu ochorenia, keď sa už objavili mŕtve zóny, uskutoční sa chirurgické odstránenie týchto miest a uzatvorenie trofických vredov s kožným štepom.

Ak klesne ateroskleróza do extrémneho štádia, keď pacient vyvinul gangrénu dolných končatín a je už nemožné obnoviť prietok krvi, vykoná sa amputácia nohy. Niekedy sa stáva jediným spôsobom, ako zachrániť život pacienta.

Ako sa vyvarovať tejto choroby?

Prevencia aterosklerózy zahŕňa v prvom rade:

 • Odvykanie od fajčenia.
 • Správna výživa, bez cholesterolu.
 • Fyzická aktivita.

Sú to tri veľryby, ktoré znižujú riziko aterosklerózy ciev dolných končatín. Nemusíte sa vyčerpať s cvičením, môžete len robiť každodenné prechádzky a robiť gymnastiku pre nohy. Okrem toho ako profylaktický prostriedok pomáha špeciálna akupresúra a recepty tradičnej medicíny.

Prečítajte si viac o komplexnej prevencii aterosklerózy, prečítajte si tu.

Ateroskleróza dolných končatín - príčiny, diagnóza a liečba

Ateroskleróza artérií dolných končatín je nebezpečná patológia ciev, ktorá sa vyvinie prevažne v starobe. V počiatočnom štádiu choroba nevykazuje charakteristické symptómy, v pokročilých prípadoch môže byť potrebná amputácia končatín, aby sa zabránilo závažným komplikáciám.

Včasné vyšetrenie pri prvých príznakoch aterosklerózy tepien umožní lekárovi predpísať účinný konzervatívny priebeh liečby pre pacienta.

Čo je arterioskleróza?

Neupravené tepny akejkoľvek časti tela majú taký lúmen, ktorý zabezpečuje neobmedzený pohyb krvi a následne zásobovanie tkanivom.

Aterosklerotické zúženie hlavných tepien končatín je dôsledkom akumulácie tukov na vnútorných stenách. Vytvorené plaky sú najskôr fixované v medzibunkovom priestore, táto fáza vývoja patológie je zvyčajne označovaná termínom "tukové miesto".

Zmeny vyskytujúce sa v tomto štádiu môžu byť stále zastavené, ale takéto plaky sú najčastejšie detegované náhodou počas vyšetrenia nádob.

Postupne sa aterosklerotické plaky zväčšujú a to vedie k tomu, že priemer ciev sa zmenšuje, a preto je narušený fyziologický prísun krvi. Nedostatok kyslíka a živín spôsobuje zníženie elasticity postihnutých ciev, ich zvýšenú krehkosť a zmeny v priľahlých tkanivách.

Postupne sa vápnik nahromadí vnútri tukových plátov, stáva sa tvrdým. Atherokalcinóza významne zhoršuje zásobovanie krvou, v dôsledku hypoxie dochádza k nekróze tkaniva. Existuje tiež nebezpečenstvo možného prelomu z koncových častí plaku krvnej zrazeniny, ktorá môže upchať veľkú tepnu a spôsobiť nezvratné zmeny.

Stenózna ateroskleróza artérií dolných končatín je bežnejšia u starších pacientov starších ako 60 rokov, ale táto choroba je zriedka diagnostikovaná u mladých ľudí mladších ako 40 rokov. Muži sú chorí takmer osemkrát častejšie ako ženy a dlhodobé fajčenie hrá dôležitú úlohu pri zúžení krvných ciev a ukladaní plakov v tepnách.

Príčiny ochorenia

Stenózna ateroskleróza hlavných artérií dolných končatín sa vyskytuje pod vplyvom rôznych faktorov, ktoré vyvolávajú ochorenie.

Pravdepodobnosť vzniku patológie sa zvyšuje u ľudí:

 1. S dedičnou predispozíciou. Spolu s génmi sa prenášajú znaky lipidového metabolizmu v tele, hormóny, štruktúra arteriálnych stien, špecifickosť imunity, ktorá ovplyvňuje rýchlosť aterosklerózy.
 2. So zlými návykmi. Cigaretový nikotín je vybavený aterogénnym účinkom, ale okrem toho fajčenie vedie k spazmu krvných ciev a to zhoršuje prietok krvi a spôsobuje, že chudobný cholesterol zostáva v tepnách. Alkohol vo veľkom množstve a lieky nie sú pre telo menej škodlivé, ale tiež veľmi rýchlo menia normálnu funkciu cievnej steny. Na druhej strane používanie vysoko kvalitného liehu v najmenšom množstve sa považuje za prevenciu ukladania plakov v nádobách.
 3. Pri súbežných ochoreniach. Ateroskleróza dolných končatín je ťažká pre diabetes mellitus, pacienti s takouto diagnózou cholesterolových plakov sa tvoria veľmi rýchlo. Rizikovou skupinou sú tí, ktorí sú dlho chorí s arteriálnou hypertenziou a hypotyreózou štítnej žľazy.
 4. Obezita.
 5. Pri nedostatočnej fyzickej aktivite. Hypodynamia prispieva k stagnácii krvi v dolných končatinách, to znamená, že sú vytvorené vhodné podmienky na oddialenie cholesterolu.
 6. S psycho-emocionálnym zdĺhavým alebo často opakujúcim sa stresom.
 7. Pri zápalových procesoch vo veľkých tepnách.

Riziko aterosklerózy sa zvyšuje s vekom a čím viac provokujúce faktory pôsobia na ľudské telo, tým väčšia je pravdepodobnosť poškodenia ciev.

Je zrejmé, že ateroskleróza tepien končatín sa častejšie začína rozvíjať po rozsiahlej omrzlinovej záťaži, vážnom poranení, operácii brucha.

Hlavné prejavy ochorenia

So starostlivou pozornosťou venovanou ich zdraviu môžu byť podozrivé aj počiatočné príznaky aterosklerózy končatín.

Odporúča sa, aby sa prieskum uskutočnil v krátkom čase, ak sa zaznamenajú tieto zmeny:

 • Svrbenie a príležitostné husacie kosti v nohách. Pacienti často určujú podobnosť týchto symptómov s tými, ktoré sa objavujú po dlhodobej extrúzii končatiny. Ale nepohodlie v nohách s aterosklerózou sa vyskytuje bez sprievodných dôvodov.
 • Pocit chladu v postihnutej končatine. Táto funkcia je pozorovaná v teplých ročných obdobiach.
 • Bledosť kože.
 • Zníženie tuku a svalovej vrstvy na nohách, stehnách, chodidlách. Degenerácia tkaniva je spojená s nedostatkom živín a kyslíka.
 • Peeling kože, praskliny v nohách, zmena farby nechtov. Na pozadí aterosklerózy sa často vyvíjajú hubové choroby.
 • Strata vlasov na nohách bez následného rastu vlasov. Táto zmena je tiež spojená s degeneratívnymi procesmi v koži.
 • Pain. Najprv sa objavujú bolestivé pocity počas fyzickej námahy, v počiatočnom štádiu sa objavuje "prerušované klaudikácia". V pokročilých prípadoch môže byť bolesť v kľude.
 • Vzhľad neprirodzene burgundského farbenia kože nôh a nôh. Zatemnenie naznačuje trombózu a je prekurzorom nekrózy.
 • Trofické, nehojajúce vredy na nohách, častejšie sa vytvárajú v oblasti nohy.
 • Gangréna. Tkanivová nekróza sa vyskytuje v poslednom štádiu aterosklerózy a rýchlejšia komplikácia sa vyskytuje u ľudí s cukrovkou a mnohých iných sprievodných patológií.

Klasifikácia patológie

Klasifikujte chorobu podľa zmien v tepnách a príznakoch ochorenia.

Existujú 4 štádiá patológie:

 • Prvá fáza je predklinická. V tomto štádiu sa vyskytuje lipoidóza - celková zmena metabolizmu tuku, ktorá sa prejavuje výskytom mastnej škvrny v tepnách. Bolestivosť nohy sa vyskytuje až po dlhej chôdzi alebo po ťažkom cvičení s dôrazom na dolné končatiny. Po odpočinku zmizne bolesť.
 • V druhej fáze patológie sa bolesť končatín objaví po prekonaní vzdialenosti 250-1000 metrov.
 • V tretej fáze dosiahne ischémia kritickú hodnotu. Bolesť končatín vzniká po prekonaní 50-100 metrov.
 • Štvrtou fázou je štádium výskytu vredov a nekrózy s možnou následnou gangrénou. Človek má pocit silnej bolesti a nepohodlie v nohách aj v noci počas pokoja.

diagnostika

Skúsený lekár už pri vyšetrovaní pacienta môže mať podozrenie na poškodenie tepien dolných končatín. Pozornosť sa venuje sfarbeniu kože, atrofii tkaniva a pulzácii tepien.

Pre presnú predpísanú diagnózu:

 • Angiografia. Ide o najpresnejšiu inštrumentálnu metódu na štúdium zmien krvných ciev. Najprv sa do tepny stehna vstrekne kontrastné činidlo a potom sa odoberie rôntgenové rameno končatiny. Angiografia umožňuje určiť všetky miesta vazokonstrikcie a prítomnosť obtokovej arteriálnej siete. Keďže tento postup je invazívny, nevykonáva sa v prípadoch závažného ochorenia obličiek av prípade intolerancie na kontrastné činidlo (jód).
 • Dopplerov ultrazvuk - technika, ktorá dokáže rozpoznať polohu zúženia v 95% prípadov.
 • Počítačová tomografia.
 • Krvné testy na stanovenie zlého cholesterolu a zrážanlivosti.

Diagnóza a stupeň aterosklerotického poškodenia sa vykonáva len po vyhodnotení všetkých údajov z prieskumu. Liečba sa vyberá v závislosti od identifikovaných patológií.

liečba

Ak má pacient šťastie a patológia sa zistí v počiatočnom štádiu vývoja, potom, aby sa predišlo ďalším zmenám a neutralizovali existujúce poruchy, môže byť potrebné vylúčiť vplyv provokujúcich faktorov na telo.

 • Po prvé prestať fajčiť;
 • Jedzte tak, aby sa telo dostalo čo najmenej živočíšneho tuku, čo je zdroj škodlivého cholesterolu;
 • Ak chcete schudnúť, ak sú k dispozícii ďalšie kilo;
 • Zabráňte zvýšeniu krvného tlaku nad 140 mm Hg. článok;
 • Posilniť fyzickú aktivitu. Nožnice sú užitočné pre pešiu turistiku, cykloturistiku, kúpanie, doma môžete robiť na stacionárnom bicykli;
 • Na liečbu chronických ochorení. Ak máte cukrovku, musíte neustále udržiavať normálnu hladinu glukózy v krvi.

Liečba stenóznej aterosklerózy artérií dolných končatín v druhom a nasledujúcich štádiách patológie je rozdelená na konzervatívnu, minimálne invazívnu a chirurgickú.

Zásady konzervatívnej liečby

Konzervatívne metódy liečby zahŕňajú liečbu a fyzioterapiu. Kurzy na špeciálne vybrané lieky v závislosti od zistených zmien sú navrhnuté na obdobie 1,5 - 2 mesiacov, musia sa opakovať až 4 krát za rok.

Z liekov, ktoré sa používajú hlavne:

 • Dezagreganty, tj prostriedky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Najslávnejší dezagregant je aspirín.
 • Lieky, ktoré zlepšujú prietokové vlastnosti krvi. Je to reopoliglyukin (intravenózne podávaný v nemocnici) a pentoxifylín.
 • Spazmolytiká. Účinok týchto liekov je zameraný na zníženie zúženia krvných ciev, čo zlepšuje prietok krvi.
 • Antikoagulanciá sú predpísané na dekompenzáciu.

Stanovuje sa účel statínov na normalizáciu cholesterolu v krvi. Keď sa často používa ateroskleróza a enzýmové prípravky, pretože choroba vo väčšine prípadov sprevádza zmeny v pankrease.

Niektoré lieky sa musia opiť jedenkrát, iné sa používajú pravidelne, v niektorých prípadoch sa liek bude musieť užívať po celý život. Vlastnosti výberu liečebných režimov závisia od štádia patológie a súvisiacich ochorení.

Minimálne invazívne liečebné techniky

Inovatívne metódy liečby pacientov s aterosklerózou dolných končatín - balónová dilatácia, angioplastika, stenirácia postihnutých artérií. Tieto minimálne invazívne procedúry obnovujú prietok krvi bez rozsiahlej chirurgie.

Vykonáva sa pomocou špeciálneho zariadenia, rehabilitačné obdobie trvá len málo času a pacient sa môže zotaviť doma.

Chirurgická liečba

Nie vždy sa môžu použiť minimálne invazívne techniky. Ak sú zablokované oblasti ciev veľké, potom je potrebná operácia na obnovenie krvného obehu. Pacientovi sa ponúka jeden z nasledujúcich typov chirurgických zákrokov:

 • Protetika modifikovanej časti nádoby so syntetickým materiálom.
 • Posunovanie je vytvorenie umelého kanála, ktorý umožní krvi cirkulovať v okruhu podľa potreby.
 • Trombendarterektómia - rezanie aterosklerotických plakov v cievach.

V prípadoch, keď je diagnostikovaná gangréna a neexistujú podmienky na obnovenie krvného obehu, je potrebná amputácia končatiny. Táto operácia je určená na uloženie životnosti pacienta.

Použitie obľúbených metód

Recepty z tradičnej medicíny sú zbytočné pri ateroskleróze, ak nepoužívate lieky predpísané lekárom. Ale rôzne odvary bylín, špeciálnych kúpeľov, tinktúr pomáhajú zlepšiť stav krvných ciev a zloženie krvi a zvyšujú celkový odpor tela.

 • Vývar z konského gaštanu, obyčajný chmeľ. Tieto byliny zvyšujú krvný obeh.
 • Kopytníky. Ich použitie zlepšuje mikrocirkuláciu a pomáha znižovať nepohodlie pri ateroskleróze.
 • Drog z cesnaku. 10 strúčiky cesnaku je potrebné vyčistiť, zraziť a naliať pohár nerafinovaného rastlinného oleja. Zmes sa má podávať infúziou jeden deň, po ktorom sa môže liečiť. Ak chcete liečiť čajovú lyžičku cesnakového oleja zmiešaného s lyžicou čerstvej lisovanej citrónovej šťavy, piť drogu trikrát denne.

Nezabudnite dodržiavať diétu. Odporúča sa jesť viac zeleniny a ovocia, grapefruit, melón, živé plody, orechy, syry, mastné ryby sú užitočné pri ateroskleróze. Musí sa vždy pamätať na to, že spotreba masla, mastného mäsa, klobás, koláčov, vedľajších produktov, vdoliek, majonézového tuku pri ateroskleróze by mala byť takmer úplne vylúčená.

Dodržiavanie diéty nielenže vráti elasticitu ciev, ale má aj pozitívny vplyv na stav celého organizmu. Je potrebné a piť viac, použitie čistej vody, kompóty, zelený čaj alebo čaj s citrónom, odšťavovanie niektorých rastlinných liekov je užitočné.

Ateroskleróza obliterans

Ateroskleróza obliterans - okluzívna stenótická lézia artérií dolných končatín, čo vedie k zlyhaniu obehu s rôznou závažnosťou. Ateroskleróza obliterans sa prejavuje chilliness, necitlivosť nohy, prerušované klaudikácie, bolesť a trofické poruchy. Základom diagnózy aterosklerózy obliterans je periférna angiografia, ultrazvukové vyšetrenie artérií, MRA a MSCT angiografia. Konzervatívna liečba aterosklerózy obliterans sa uskutočňuje analgetikami, antispazmodikami, antiagregačnými činidlami. Medzi chirurgické metódy patrí protetika, endarterektómia, tromboembolikómia, balónová angioplastika, bypass.

Ateroskleróza obliterans

Ateroskleróza obliterans - chronické ochorenie periférnych artérií, charakterizované ich okluzívnou léziou a vyvolaním ischémie dolných končatín. V kardiológii a vaskulárnom chirurgickom zákroku je považovaná za hlavnú klinickú formu aterosklerózy (tretia frekvencia po IHD a chronickej cerebrálnej ischémii). Obliterujúca ateroskleróza dolných končatín sa vyskytuje v 3-5% prípadov, hlavne u mužov starších ako 40 rokov. Okluzívna stenótická lézia často postihuje veľké cievy (aortu, ilické tepny) alebo tepny strednej kalibry (popliteálne, tibiálne, femorálne). Pri ateroskleróze obliterány artérií horných končatín je obvykle ovplyvnená podkľúčová artéria.

Príčiny aterosklerózy obliterans

Obliterácia aterosklerózy je prejavom systémovej aterosklerózy, a preto jej výskyt súvisí s rovnakými etiologickými a patogénnymi mechanizmami, ktoré spôsobujú aterosklerotické procesy akejkoľvek inej lokalizácie.

Podľa moderných konceptov dyslipidémia, zmeny v stave cievnej steny, poškodenie funkcie receptorového aparátu, dedičný (genetický) faktor prispievajú k aterosklerotickej vaskulárnej lézii. Hlavné patologické zmeny pri odstraňovaní aterosklerózy ovplyvňujú intimitu tepien. Okolo ohniska lipoidózy dochádza k rastu a dozrievaniu spojivového tkaniva, čo sprevádza tvorba vláknitých plátov, vrstvenie krvných doštičiek a fibrínových zrazenín.

Pri narušenom krvnom obehu a nekróze plakov sa vytvárajú dutiny, ktoré sú naplnené tkanivovým detritom a aterotomatou hmotou. Ten sa môže preniknúť do lúmenu tepny a môže vstúpiť do distálneho krvného obehu a spôsobiť cievnu embóliu. Depozícia vápenatých solí v zmenených vláknitých plátoch dokončuje obliterujúcu léziu ciev, čo vedie k ich obštrukcii. Stenóza artérií pre viac ako 70% normálneho priemeru vedie k zmene ukazovateľov prírody a rýchlosti prietoku krvi.

Medzi faktory predisponujúce k výskytu obťažujúcej aterosklerózy patrí fajčenie, konzumácia alkoholu, zvýšený cholesterol v krvi, dedičná predispozícia, nedostatok fyzickej aktivity, preťaženie nervov, menopauza. Ateroskleróza obliterans sa vyvíja častejšie v prítomnosti súvisiacich ochorení, ako je arteriálna hypertenzia, diabetes mellitus (diabetická makroangiopatia), obezita, hypotyreóza, tuberkulóza, reumatizmus. Lokálne faktory, ktoré prispievajú k okluzívno-stenóznej lézbe tepien, zahŕňajú predtým omrzliny, poranenia nôh. Takmer u všetkých pacientov s aterosklerózou obliterans sa zistila ateroskleróza srdca a mozgových ciev.

Klasifikácia aterosklerózy obliterans

Pri obchádzaní aterosklerózy dolných končatín sa rozlišujú 4 etapy:

 • 1 - bezbolestná chôdza je možná na vzdialenosť viac ako 1000 m. Bolesť nastáva len pri ťažkej fyzickej námahe.
 • 2a - bezbolestná chôdza vo vzdialenosti 250-1000 m.
 • 2b - bezbolestná chôdza vo vzdialenosti 50-250 m.
 • 3 - fáza kritickej ischémie. Vzdialenosť bezbolestnej chôdze je menšia ako 50 m. Bolesť sa vyskytuje aj v pokoji a v noci.
 • 4 - fázové trofické poruchy. Na miestach päty a na prstoch sú oblasti nekrózy, ktoré môžu neskôr spôsobiť gangrénu končatiny.

Pri zohľadnení lokalizácie okluzívno-stenózneho procesu existujú: aterosklerózne obliterány segmentu aortoilia, femoral-popliteal segment, popliteal a tibiálny segment, multipodlažná arteriálna lézia. Z povahy lézie vylučujú stenózu a oklúziu.

Podľa prevalencie obliterujúcej aterosklerózy femorálnych a popliteálnych artérií existujú typy V okluzívnych stenóznych lézií:

 • I - obmedzená (segmentálna) oklúzia;
 • II - časté poškodenie povrchovej femorálnej artérie;
 • III - spoločná oklúzia povrchových femorálnych a popliteálnych artérií; plocha trifurkácie popliteálnej artérie je priepustná;
 • IV - úplné zničenie povrchovej femorálnej a popliteálnej artérie, zničenie vidlice popliteálnej artérie; priechodnosť hlbokej femorálnej tepny nie je zlomená;
 • V - okluzívna-stenótická lézia segmentu femuru-popliteal a hlbokej femorálnej artérie.

Varianty okluzívnych stenóznych lézií segmentu popliteal-tibial v obliteranoch aterosklerózy sú reprezentované typom III:

 • I - obliterácia popliteálnej artérie v distálnej časti a tibiálnych artérií v počiatočných sekciách; je zachovaná priechodnosť 1, 2 alebo 3 artérií holennej kosti;
 • II - vymazanie artérií nohy; vzdialená časť popliteálnych a tibiálnych artérií je prijateľná;
 • III - obliterácia popliteálnych a tibiálnych artérií; jednotlivé časti tepien nohy a chodidla sú prijateľné.

Symptómy aterosklerózy obliterans

Po dlhú dobu je vylučovanie aterosklerózy asymptomatické. V niektorých prípadoch je jeho prvým klinickým prejavom akútna trombóza alebo embólia. Zvyčajne sa postupne objavuje okluzívno-stenózna lézia artérií končatín. Počiatočné prejavy aterosklerózy obliterans zahŕňajú chilliness a necitlivosť v nohách, zvýšenú citlivosť nohy na chlad, "plazenie", horiace kože. Čoskoro dochádza k bolestiach lýtkových svalov pri chôdzi na dlhé vzdialenosti, čo naznačuje zúženie ciev a zníženie prívodu krvi do tkanív. Po krátkej zastávke alebo odpočinku sa bolesť znižuje, čo pacientovi umožní pokračovať v pohybe.

Intermitentný syndróm klaudikácie alebo periférnej ischémie je najtrvalejšou a najčastejším znakom aterosklerózy obliterans. Spočiatku, bolesť nútený, aby pacient zastaví len pri chôdzi na značnú vzdialenosť (1000 m alebo viac), a potom sa stále viac a viac, každý 100-50 m. Posilnenie lýtkových svaloch pri chôdzi pozorované počas výstupu do kopca alebo po schodoch. Pri Lericheovom syndróme - aterosklerotických zmenách v aorto-ilickom segmente sa bolesť lokalizuje vo svaloch hýždi, stehien a bedrovej oblasti. U 50% pacientov sa oklúzia aorta-ilického segmentu prejavuje impotenciou.

Ischémia tkanív v ateroskleróze obliterans je sprevádzaná zmenou farby kože dolných končatín: na začiatku ochorenia sa koža stáva bledou alebo slonovinou; v neskorších štádiách vylúčenia aterosklerózy, nohy a prsty nadobúdajú fialovo-modravé sfarbenie. Existuje atrofia podkožného tkaniva, vypadávanie vlasov na nohách a stehnách, hyperkeratóza, hypertrofia a vrstvenie nechtov. Známky hroziacej gangrény sú výskyt nehojacích trofických vredov v dolnej tretine nohy alebo chodidla. Najmenšie poškodenie (modriny, škrabance, odreniny, mozoly) ischemickej končatiny môže viesť k vzniku nekrózy a gangrény kože.

Vo všeobecnosti sa scenár priebehu aterosklerózy obliterans môže rozvíjať tromi spôsobmi. Pri akútnej forme obštrukcie aterosklerózy (14%) dochádza k rýchlemu zvýšeniu obturacie segmentu tepien, trofické poruchy až po gangrénu sa rýchlo a rýchlo rozvíjajú. Pacienti potrebujú urgentnú hospitalizáciu a amputáciu končatiny. U približne 44% pacientov sa klinika aterosklerózy obliterans vyvíja subakútne a pokračuje v opakovaných sezónnych exacerbáciách. V tomto prípade sa uskutočňuje priebeh ambulantnej a ambulantnej liečby, čo umožňuje spomaliť postup zničenia aterosklerózy. Chronická forma obštrukcie aterosklerózy (42%) prebieha pomerne priaznivo: v dôsledku dobre zachovanej priechodnosti veľkých ciev a vyvinutej siete zábran, trofické poruchy chýbajú dlho. S touto klinickou možnosťou má ambulantná liečba dobrý terapeutický účinok.

Diagnóza aterosklerózy obliterans

Algoritmus diagnostického vyšetrenia pacienta s podozrením na konzultácii s aterosklerózou zahŕňa cievne chirurg, stanovenie pulzácie tepien, meranie krvného tlaku s výpočtom členok-paže indexu UZDG (duplexné skenovanie) periférnych artérií, periférne artériografia, MDCT angiografia a MR angiografia.

Pri ateroskleróze obliterans je pulzácia pod oklúznym miestom oslabená alebo chýba a systolický šelest sa počuje nad stenózami tepien. Ovplyvnená končatina je zvyčajne chladná na dotyk, bledšia než naopak, s výraznými príznakmi svalovej atrofie, v ťažkých prípadoch s trofickými poruchami.

USDG a DS umožňuje určiť arteriálnu priepustnosť a úroveň oklúzie, aby sa stanovil stupeň dodávania krvi v distálnych častiach postihnutej končatiny. Pomocou periférnej angiografie s obliterujúcou aterosklerózou sa stanovuje rozsah a stupeň okluzívnej stenóznej lézie, povaha vývoja kolaterálnej cirkulácie a stav distálnej arteriálnej lôžka. Tomografická tomografická štúdia (MSCT alebo MR angiografia) potvrdzuje výsledky röntgenovej kontrastnej angiografie.

Diferenciálna diagnostika aterosklerotických lézií sa vykonáva vymazanie endarteritida thromboangiitis obliterans, Raynaudova choroba a syndróm, sedacieho nervu neuritídu, roztrúsená skleróza Mönckeberg.

Liečba aterosklerózy obliterans

Pri výbere liečebných metód pre aterosklerózu obliterans sa vedie prevalencia, štádium a povaha ochorenia. Môžu sa použiť lieky, fyzioterapia, sanatórium, ako aj angiosurgická liečba.

Na spomalenie progresie aterosklerotických zmien v artériách je potrebné eliminovať rizikové faktory - korekciu arteriálnej hypertenzie, poruchy metabolizmu sacharidov a lipidov, odvykanie od fajčenia. Účinnosť vaskulárnej terapie pre aterosklerózu obliterans závisí od dodržiavania týchto opatrení.

Medikamentózna liečba sa vykonáva vymazanie ateroskleróza lieky, ktoré znižujú agregáciu červených krviniek (reopoliglyukina infúzie, dextrán, pentoxifylín), antitrombotiká (acetylsalicylová-TA), spazmolytiká (papaverín, xantinol nikotinát, drotaverín) vitamíny. Na zmiernenie syndrómu bolesti sa používajú analgetiká, perirenálne a paravertebrálne blokády. Pri akútnej oklúzii (embólia alebo trombóza), uvedené podávanie antikoagulanciá (subkutánne a intravenózne heparín) a trombolytiká (intravenózna streptokináza, urokináza).

Z liečba nelékové arteriosklerózy obliterans nájde uplatnenie hyperbarická oxygenácie, fyzioterapia (elektroforéza, UHF, magnetické, interferenčné) a balneoterapiu (sírovodík, ihličnany, radón, bublinkové kúpele, bahenné kúpele), ozón, ILIB. Pri tvorbe trofických vredov sú bandážované s liekmi miestneho pôsobenia.

Chirurgická liečba aterosklerózy v štádiu 2-3 sa môže uskutočniť pomocou endovaskulárnej alebo otvorenej chirurgie. Metódy dolné končatiny revaskularizácia by mala obsahovať dilatáciu / zavedenie stentu postihnutých tepien, endarterektomie, thromboembolectomy, bypass (aorty-femorálne, aorta-bedrové-femorálne, bedrové-femorálne, stehenné-femorálne, axilárny-femorálne, subclavia, femorálne, stehenné-tibie, femoral-popliteal, manévrovací posun), protetiky (nahradenie) postihnutej cievy syntetickou protézou alebo autoveróznou, profundoplastikou, arterializáciou žíl chodidiel.

Paliatívne zákroky na obštrukciu aterosklerózy sa vykonávajú, keď radikálna chirurgická liečba nie je možná a sú zamerané na zvýšenie sekundárnej cirkulácie postihnutej končatiny. Patrí medzi bedrový sympatektómia, revascularizing osteotrepanation, periarterial sympatektómia a ďalšie. V kroku 4 vymazanie ateroskleróza často ukazuje, amputácii končatiny na optimálnej úrovni, s ohľadom na hranice ischemických porúch.

Prognóza a prevencia obličiek aterosklerózy

Ateroskleróza obliterans - vážna choroba, ktorá zaberá 3. miesto v štruktúre úmrtnosti na kardiovaskulárne choroby. Pri ateroskleróze obliterans existuje veľké nebezpečenstvo vzniku gangrény, ktorá si vyžaduje vysokú amputáciu. Prognóza ochorenia končatiny končatín je z veľkej časti určovaná prítomnosťou iných foriem aterosklerózy - mozgovej, koronárnej. Priebeh aterosklerózy obliterans je spravidla nepriaznivý u osôb s diabetes mellitus.

Medzi všeobecné preventívne opatrenia patrí eliminácia rizikových faktorov aterosklerózy (hypercholesterolémia, obezita, fajčenie, fyzická nečinnosť atď.). Je mimoriadne dôležité, aby sa zabránilo zraneniam chodidiel, hygienickej a preventívnej starostlivosti o nohy a pohodlnej obuvi. Systematické kurzy konzervatívnej terapie na zmiernenie aterosklerózy, ako aj včasná rekonštrukčná chirurgia vám umožnia zachrániť končatinu a výrazne zlepšiť kvalitu života pacientov.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

BioximiaForYou

Cholesterol s vysokou hustotou lipoproteínu (cholesterol-HDL alebo HDL). Lipoproteínový cholesterol s vysokou hustotou (HDL-C) je definovaný ako zostávajúce množstvo cholesterolu v sére po vyzrážaní lipoproteínov obsahujúcich apo-B (VLDL a LDL).

Zvratky na tele: mali by sa liečiť alebo prejsť? Ako rýchlo získať modrinu?

1. Aké sú modriny na tele?Modrina je najčastejším typom hematómu, t.j. takéto poškodenie traumatického tkaniva, pri ktorom sa kapiláry roztrhli a krv sa preliala do podkožného tuku bez poškodenia horných vrstiev kože.

Symptómy cerebrovaskulárnej insuficiencie: rozpoznanie choroby v čase!

Progresívna choroba spôsobená poruchou dodávania krvi do mozgu môže viesť k vážnym neurologickým poruchám až po úplnú stratu pracovných schopností a adaptáciu v spoločnosti.

Neutrofily: Normálne

Neutrofily alebo neutrofilné granulocyty sa nazývajú jedným z poddruhov leukocytov. Sú najpočetnejšou zložkou bielych krviniek. Podiel zrelých neutrofilov dosahuje takmer 2/3 ich celkovej hodnoty.

Mitrálna nedostatočnosť srdca: príčiny, prejavy a liečba

Mitrálny ventil blokuje krvnú regurgitáciu, to znamená, zabraňuje jeho spätnému toku. Preto je potrebné zablokovať otvor medzi ľavou komorou a átriom, čo sa stane, keď sa zatvoria ventilové listy.

Kompletný prehľad IRD podľa zmiešaného typu: príčiny, diagnóza, liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je IRR na zmiešanom type, ako sa prejavuje. Ťažkosti s diagnostikou, spôsobmi liečby a prognózou.Vegetatívna vaskulárna dystónia (VVD) je komplex symptómov z rôznych orgánov a systémov, ktoré sa objavujú na pozadí poruchy v ich regulácii prostredníctvom autonómneho nervového systému.