Basofily sú krvné bunky, ktorých tvorba prebieha v kostnej dreni, potom vstupujú do krvi, cirkulujú v nej niekoľko hodín a potom sa posielajú do tkanív, kde zostávajú 8-12 dní.

Toto je najmenšia leukocytová skupina, ktorá sa zúčastňuje predovšetkým alergických reakcií okamžitého typu.

Keď sa bazofily znižujú v krvi dospelého pacienta, naznačujú prítomnosť ochorenia - basopénia. Takýto stav možno diagnostikovať, ak je obsah bazofilov v periférnej krvi menší ako 0,01 x 109 / l. Je dokonca problematické, aby odborníci okamžite urobili konkrétne závery, avšak často ide o vyčerpanie zásob leukocytov v tele.

Ak sú bazofily znížené u dospelých, príčiny môžu byť úplne odlišné, najčastejšie sa o nich bude diskutovať v tomto článku.

Úloha bazofilov v tele

Zloženie basofilu sa vyskytuje v kostnej dreni, odkiaľ vstupuje do krvného obehu a cirkuluje v ňom niekoľko hodín. Okrem toho sa bazofilné leukocyty migrujú do bunkových tkanív, zostávajú tam 8 až 12 dní, kde vykonávajú svoje základné funkcie.

Hlavnou funkciou bazofilov je včas rozpoznať a potlačiť alergény, zabrániť ich šíreniu v tele a zavolať zvyšok granulocytov do miesta zápalu.

Basofily sa priamo podieľajú na alergických reakciách. Okrem toho sa nachádzajú v tenkých kapilárach, kde sú zodpovedné za tok krvi. Napriek tomu, že jednou z funkcií bazofilov je fagocytóza, ich úloha pri posilňovaní imunitného systému alebo ochrane tela je extrémne malá. Tieto biele bunky zohrávajú dôležitú úlohu v procese zrážania krvi a prispievajú k zvýšeniu vaskulárnej permeability. Sú tiež zodpovedné za kontrakciu niektorých svalových skupín.

norma

Keď sa krv odoberá na všeobecný krvný test, je známe, že definícia bazofilov je zahrnutá do výpočtu špecifického vzorca leukocytov.

Teda miera bazofilov je indikovaná v nasledujúcich ukazovateľoch:

 • Novorodenci - 0,75%
 • Deti vo veku 1 mesiac - 0,5%
 • Jedno ročné dieťa - 0,6%
 • Deti vo veku 2 roky - 0,7%
 • Dospelí - od 0,5 do 1%

Zvýšenie počtu bazofilných buniek (keď sú bazofily zvýšené v krvi - viac ako 0,2 * 109 / l) sa nazýva bazofília. Pokles počtu bazofilných buniek v periférnej krvi (keď je znížený a analýza ukazuje menej ako 0,01 * 109 / l) sa nazýva basopénia.

Príčiny nízkych bazofilov

Prečo sa bazofily znižujú u dospelých, čo to znamená? Hlavné príčiny, keď sú bazofily diagnostikované v krvi pod normou, môžu byť nasledovné patologické stavy:

 • infekčné choroby;
 • stres;
 • tehotenstva;
 • Cushingova choroba;
 • hypertyreóza.
 • s pravidelnými stresovými podmienkami;
 • s alergiami so živými prejavmi;
 • s infekčnými ochoreniami;
 • s aktívnou prácou štítnej žľazy;
 • pri ochoreniach nadobličiek;
 • s pneumóniou;
 • pri súčasnom užívaní niektorých hormonálnych liekov.

Stojí za zmienku, že v období ovulácie a tehotenstva je možné tieto ukazovatele pozorovať. Preto je veľmi dôležité urobiť diagnózu v komplexe. Treba povedať, že stresové situácie môžu výrazne znížiť obsah bazofilov v periférnej krvi.

Čo robiť, ak sú bazofily znížené

Rovnako ako v každom inom prípade by ste predovšetkým mali hľadať hlavnú príčinu tohto javu. Ak sa zistí takáto choroba, hlavná terapia by mala byť zameraná na boj s ním, a potom úroveň bazofilov dosiahne potrebnú rýchlosť.

Ak neexistujú dôvody na zvýšenie ich úrovne, je možné, že to bolo spôsobené všeobecným oslabením imunity, čo znamená, že všetky sily by mali smerovať k posilneniu imunity.

Basofília - zvýšenie absolútneho obsahu bazofilov

Bazofily sú schopné podieľať sa na rôznych alergických reakciách, ktoré závisia od imunoglobulínov triedy E, a tieto stavy vyvolávajú bazofíliu alebo keď je zvýšený absolútny obsah bazofilov.

Absolútny obsah bazofilov

V ľudskej krvi je kvapalná časť alebo plazma a bunkové prvky. Väčšina krvi nosičov kyslíka - červených krviniek. Leukocyty alebo obranné bunky sú rozdelené do niekoľkých populácií: lymfocyty, monocyty, ktoré nemajú segmentované jadro (agranulocyty) a granulocyty. Medzi granulocytmi existujú aj tri populácie: najviac neutrofilov v krvi, významne menej eozinofilov (až do 5%), ktoré sú zodpovedné za alergickú senzibilizáciu organizmu a najmenej bazofily.

"Bazofily", preložené z latinčiny, znamenajú "milovníkov základne", v tomto prípade bunky, ktoré sa farbia základnými alebo zásaditými farbivami. V našej krvi sú takéto bazofilné granulocyty zvyčajne len 0,5% všetkých leukocytov v tele. Bazofily sa produkujú v červenej kostnej dreni a potom vstupujú do krvi. Tam sú len 4 - 8 hodín a potom cez kapilárny krvný tok do tkanív tela a vykonávajú svoju funkciu tam 2 dni. Následne zomreli bazofily.

Čo tieto bunky majú čas robiť vo svojom živote? Fagocytizujú škodlivé mikroorganizmy, ale hlavná funkcia bazofilov je podobná práci buniek žírneho tkaniva. Vo vnútri bazofilných granúl sú rôzne kyslé proteíny, napríklad heparín.

Podrobnejšie informácie nájdete v článku "Basofil (bas) v rámci všeobecného krvného testu".

bazofíliu

Uvádzame zoznam tých stavov, ktoré sú spojené s diagnosticky významnou bazofíliou, v ktorej koncentrácia týchto leukocytov presahuje 1%:

 • zápalové ochorenia gastrointestinálneho traktu, ktoré sú založené na imunitnom mechanizme, napríklad Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy;
 • ochorenie ovčích kiahní a herpesvírusovej choroby;
 • použitie pre terapeutické účely ženských hormónov - estrogénu, ako aj antagonistov hormónov stimulujúcich štítnu žľazu;
 • rôzne alergie na potraviny alebo drogy;
 • nedostatočnosť štítnej žľazy - myxedém alebo hypotyreóza;
 • požívanie cudzích proteínov vrátane parenterálneho;
 • chronické malígne ochorenia krvi, ako je myeloidná leukémia alebo Hodgkinove lymfómy;
 • s rôznymi hemolytickými anémiami sprevádzanými zvýšeným rozpadom červených krviniek, ako aj po splenektómii alebo odstránením sleziny.

Môže tiež dôjsť k rozvoju bazofílie v rôznych chronických léziách obličiek vrátane autoimunitnej etiológie. Aby sme mohli uviesť laboratórny príznak bazofílie, môžeme nazvať ďalší indikátor: konkrétne zvýšenie absolútneho počtu bazofilov o viac ako 150 jednotiek v jednom mikrolitri.

Na záver by sa malo povedať, že nie je možné presne stanoviť žiadnu z týchto stavov na základe samotnej bazofílie zistenej v klinickom krvnom teste. To si vyžaduje ďalšie metódy inštrumentálnej a laboratórnej diagnostiky a bazofília umožní len podozrenie na jednu z porúch a začne diagnostické vyhľadávanie.

Basofily sa znížili u dospelých

Basofily (BAS, BA) - populácia bielych krviniek obsahujúcich granuly s enzýmami cirkulujúcimi v krvnom riečisku. Ak je absolútny počet bazofilných granulocytov v krvi menší ako 0,01 x 109 / l a relatívne bazofily u dospelých sú znížené na 0%, naznačuje to basopénia.

Bazopeniya

Indikátory relatívnych bazofilov odrážajú podiel týchto granulocytov na celkovom počte leukocytov. Počet týchto buniek je malý. A normálne pre dospelých umožnilo percento bazofilov od 0% do 1%.

Ak analytická forma naznačí BA 0%, znamená to, že v skúšanej vzorke nebol jediný bazofil.

Termín "basopénia" nie je úplne správny, pretože 0% relatívnych bazofilov, dokonca aj v úplnej absencii absolútneho BAS, sa nepovažuje za povinný indikátor ochorenia. Hodnota 0% celkového krvného testu u dospelého pacienta je v normálnom rozmedzí.

Tento výsledok hovorí len o výraznom, takmer 0, znížení počtu danej populácie buniek, ale nie o ich úplnom zmiznutí z tela.

Príčiny poklesu bazofilu

Basofily u dospelých sú znížené na 0 s poklesom bariérovej funkcie imunity a hovoria o takých podmienkach, ako sú:

 • akútna fáza imunitnej odpovede;
 • infekčné choroby;
 • anémia B12-deficientná, B9-nedostatočná;
 • duševné poruchy;
 • agranulocytóza;
 • stres;
 • tehotenstva;
 • ochorenia nadobličiek;
 • fyzické preťaženie;
 • liečba hormonálnymi liekmi - prednizón, progesterón;
 • hyperfunkcia štítnej žľazy;
 • Cushingov syndróm.

Zníženie hodnoty BAS na 0% naznačuje všeobecnú depléciu počas pôstu alebo poruchu absorpcie prospešných živín v zažívacom trakte. Basofily sa znížia na 0 v prvých dňoch infekcie infekčnými ochoreniami.

Akútny nástup alergickej reakcie alebo infekcie je sprevádzaný aktívnou migráciou bazofilov, eozinofilov a lymfocytov do zápalového zaostrenia. Výtok leukocytov z krvného riečiska spôsobuje dočasné zníženie obsahu všetkých bielych krviniek na 0.

Takýto pokles je normálna fyziologická odpoveď imunitného systému dospelého človeka a hovorí o jeho schopnosti a vysokej reaktivite.

Bazopénia počas tehotenstva

BAS môže byť znížená na 0 v začiatku tehotenstva. Počas tohto obdobia sa zvýši objem cirkulujúcej krvi v ženskom tele a percento bazofilných leukocytov sa zníži. Absolútna hodnota BA je súčasne vyššia ako 0 a najčastejšie je v rámci fyziologickej normy.

Počas tehotenstva je u žien znížená hodnota BAS s anémiou nedostatku kyseliny listovej. Vysoká potreba vitamínu B9 je zaznamenaná v rastúcom plodu, zvýšená spotreba kyseliny listovej na tvorbu krvi u matky a plodu, potrebu vitamínu a na vytvorenie placenty.

Výsledky bazofilného testu na anémiu spôsobené nedostatkom vitamínu B12 sa znížili na takmer 0%. Diéta obsahujúca mäso, syr, vajcia, mliečne výrobky pomôže obnoviť úroveň populácie normálnym hodnotám.

Profylaktické vitamíny pri plánovaní tehotenstva, najmä kyseliny listovej, môžu znížiť riziko vzniku anémie počas tehotenstva a znížiť pravdepodobnosť vývojových defektov u plodu.

agranulocytóza

S poklesom obsahu granulocytov v leukocytovej receptúre u dospelých na úroveň 0,75 x 109 / l indikujú stav agranulocytózy. Najcharakteristickejším príznakom je prudký pokles neutrofilov, eozinofilov a zníženie na 0% BA.

Neprítomnosť bielych krviniek obsahujúcich granuly alebo zníženie ich hladiny na 0% sa zaznamenáva:

 • blokovaním produkcie týchto populácií v kostnej dreni;
 • v prípade tvorby imunitných komplexov, ktoré zničia ich vlastné bunky.

Porušenie tvorby granulocytov v kostnej dreni sa nazýva myelotoxická agranulocytóza, vyvolaná u dospelých pôsobením žiarenia, liečbou cytotoxickými liekmi, antibiotikami gentomicínom, chloramfenikolom, penicilínom.

Imunitná agranulocytóza sa rozvíja pod vplyvom:

 • zápalové ochorenie štítnej žľazy autoimunitnej tyroiditídy;
 • infekčné choroby - malária, chrípka, detská obrna;
 • kolagenózy - systémový lupus erythematosus, reumatizmus, sklerodermia;
 • nekrotické zmeny v tkanivách - ulcerácia ústnej sliznice, kože, vredy v žalúdku, črevá.

Agranulocytóza u dospelých je sprevádzaná závažnými klinickými príznakmi. Vysoká horúčka, bolesť v krku, kĺby, kŕče sťahovavých svalov, ťažkosti s prehĺtaním, ťažké potenie sú prejavy poklesu hladiny všetkých typov granulocytov v krvnom riečisku.

Ak je črevo viac postihnuté, potom dochádza k bolestivému nadúvaniu, hnačke. Basofily, neutrofily a eozinofily s nekrotickými vredmi v čreve boli znížené na 0, také zníženie výsledkov analýzy obsahu granulocytov u dospelých naznačuje riziko perforácie črevnej steny.

záver

Zníženie bazofilov u dospelých, ak neexistujú žiadne iné abnormality vo vzorci leukocytov, nevyžaduje špeciálnu liečbu. Zníženie rýchlosti bazofilných granulocytov je iba znakom patológie, ktorá sa vytvára v tele.

Použitím výsledkov bazofilového testu je možné včas identifikovať patológiu imunitného systému. Obzvlášť relevantná včasná diagnostika u starších ľudí. V nich bazofily znížené na 0 môžu naznačovať imunodeficienciu, agranulocytózu, ktorá vzniká v dôsledku patológie kostnej drene alebo rozvoja autoimunitnej choroby.

Basofily sa znížili

Počas krvného testu sa dá zistiť, že bazofily sú znížené. Pozrime sa, čo môže povedať a aké dôvody môžu tieto indikátory spustiť.

Aká je zvláštnosť znížených bazofilov u dospelých?

Basofily sú veľké granulocyty, ktoré po tom, čo sa tvoria v kostnej dreni, vstupujú do krvi. Je to vďaka nim, že v tele sa môže vyvinúť alergická reakcia. Akonáhle bazofily vstupujú do tkaniva obsahujúceho histamín, keď sú napríklad hmyzom hmyzom, môžu zabrániť šíreniu jedu v celom tele kvôli svojej značnej veľkosti. U zdravých dospelých tvoria bazofily malú skupinu buniek a ich nárast môže naznačovať priebeh ochorenia.

Čo môže znamenať, ak sú bazofily nižšie ako normálne?

Tento jav sa nazýva basopénia. Je možné ju diagnostikovať pomocou indikátorov, ako je 0,01 x 109 / l bazofilov v krvi. Hoci to niekedy je dosť ťažké, a väčšinou lekári reagujú viac, keď sú naopak povýšené. Napriek tomu však takýto obsah môže hovoriť aj o vývoji rôznych chorôb.

Čo môže znížiť obsah bazofilov v krvi?

Hlavné dôvody, pri ktorých sa znížia bazofily u dospelých, môžu byť nasledovné patologické stavy:

 • akútna infekcia v tele;
 • hypertyreóza;
 • akútna pneumónia;
 • zvýšená funkcia štítnej žľazy;
 • Itsenko-Cushingov syndróm.

Prijatie kortikosteroidných liekov vyvoláva výrazný pokles obsahu týchto buniek, takže je veľmi dôležité, aby ste to urobili na základe odporúčania a dohľadu ošetrujúceho lekára, aby ste nepoškodili vaše telo. Stojí za zmienku, že v období ovulácie a tehotenstva je možné tieto ukazovatele pozorovať. Preto je veľmi dôležité urobiť diagnózu v komplexe. Treba povedať, že stresové situácie môžu výrazne znížiť obsah bazofilov v periférnej krvi.

Ako sa testovať na bazofily?

Vzhľadom na to, že obsah počtu bazofilov v krvi môže byť ovplyvnený mnohými faktormi, predtým, než začnete testovať, mali by ste svojho lekára oboznámiť so všetkými liekmi, ktoré ste užívali v tejto chvíli a s tými, ktoré ste mohli dlho piť v predchádzajúcich mesiacoch. V tomto prípade najčastejšie lekár vopred stanovuje pacientovi všetky pravidlá, ktoré treba dodržiavať pred a počas darovania krvi na diagnostiku.

Nižší počet bazofilov

Biele krvinky sa nazývajú leukocyty a jednou z ich odrôd sú bazofily, ktoré sú súčasne s neutrofily a eozinofily, ktoré pochádzajú z kostnej drene. Ďalej, ich cesta prechádza cez periférny krvný obeh, kde sa pretrvávajú niekoľko hodín, do tkanív, v ktorých vykonávajú svoju funkciu počas desiatich dní. Basofily hrajú pre organizmus dôležitú úlohu a ich zloženie je určené analýzou krvi. Odchýlka bazofilov od normálnych indexov na nižšiu úroveň naznačuje zdravotné problémy a potrebu prijať určité opatrenia.

Hlavné funkcie

Basofily sa priamo podieľajú na alergických reakciách. Okrem toho sa nachádzajú v tenkých kapilárach, kde sú zodpovedné za tok krvi. Napriek tomu, že jednou z funkcií bazofilov je fagocytóza, ich úloha pri posilňovaní imunitného systému alebo ochrane tela je extrémne malá. Tieto biele bunky zohrávajú dôležitú úlohu v procese zrážania krvi a prispievajú k zvýšeniu vaskulárnej permeability. Sú tiež zodpovedné za kontrakciu niektorých svalových skupín.

U novorodencov sa pozoruje zvýšená hladina obsahu bazofilov, ktorá sa vráti do normálu až v prvom roku života dieťaťa.

Pri rôznych zápalových procesoch, pri ktorých sa pozoruje svrbenie a pálenie, začervenanie a opuch tkanív, sa zúčastňujú aj bazofily. Ak zápalová reakcia v tele trvá dlhý čas, potom v dôsledku rýchlejšej tvorby nových buniek v kostnej dreni dochádza k patologickému stavu, na ktorý sa odvolávajú lekári ako bazofilocytóza. Toto je typické pre dospelý organizmus aj pre deti.

Bazofily pomáhajú zabezpečiť potrebný prietok krvi v niektorých skupinách ciev a navyše prispievajú k rastu nových kapilár v ľudskom tele. Vzhľadom na skutočnosť, že granule týchto bielych krviniek obsahujú heparín, sú schopné ovplyvniť koagulačnú schopnosť krvi. Aj napriek ich schopnosti fagocytózy však bazofily nemajú absolútne žiadnu úlohu pri udržiavaní imunity ľudského tela. Ich hlavným účelom je zabrániť šíreniu rôznych alergénov v tele.

Normálny výkon

Po všeobecnom vyšetrení krvi a výsledkoch lekári skúmajú počty leukocytov, ktoré zahŕňajú bazofily. Pre každú vekovú skupinu sa určujú ich percentuálne percentá týchto buniek. Absolútny obsah bazofilov v zdravom tele je 0,050 +/- 0,007 x 109 / l a relatívny je v rozmedzí 0,4 až 1%. Relatívne indikátory ukazujú percento bazofilov na celkovej úrovni leukocytov v tele. Súčasne je absolútny počet týchto bielych buniek pre všetky vekové skupiny v rámci rovnakých limitov. Absolútne a relatívne ukazovatele pre rôzne vekové skupiny sú uvedené v tabuľke.

Basofily v krvi sú neprítomné alebo znížené

Počet bazofilov v leukocytomograme ukazuje imunitný stav tela a signalizuje prejavy alergických reakcií alebo problémy s tvorbou krvi. Preto v prípade zníženia basofilov je dôležité okamžite identifikovať príčinu a prijať vhodné opatrenia na odstránenie patológie.

Basofily sú druh bielych krviniek, ktoré patria do triedy granulocytov a vykonávajú ochrannú funkciu tela a tiež sa podieľajú na systéme hemostázy. Tieto bunky sa tvoria v kostnej dreni a odtiaľ vstupujú do krvného obehu. Potom sa niekoľko hodín premiestňujú do tkanív, kde žijú asi 8-10 dní.

Hlavnou zložkou bazofilných granúl cytoplazmy (bazofily) je histamín. Pomáha znižovať hladké svaly a zvyšuje priepustnosť stien krvných ciev, čo spôsobuje tvorbu edému tkaniva, zníženie krvného tlaku a tiež zvyšuje viskozitu krvi.

Ďalšia zložka granulocytov - heparín má antagonistické vlastnosti heparínu.

Na povrchu buniek bazofilného granulocytov sú protilátky E, ktoré sa pri kontakte s alergénom viažu. Keď k tomu dôjde, granuly sa zničia a účinné látky sa uvoľňujú, čo spôsobuje alergické reakcie: vyrážka, edém, zadusenie.

Hlavné funkcie bazofilov sú:

 • udržiavanie toku krvi v malých krvných cievach,
 • tvorba nových kapilár,
 • dodávanie tkanivových buniek,
 • pohyb leukocytov na lézie patogénnych činidiel,
 • boj proti parazitom
 • blokujúc jed, ktorý vstupuje do tkanív tela a zabraňuje jeho ďalšiemu šíreniu, napríklad keď kousne had alebo jedovatý hmyz,
 • ochrana slizníc a pokožky pri prenikaní kliešťov alebo parazitov,
 • účasť na tvorbe alergických reakcií tela,
 • čistenie tkanív z biologicky aktívnych látok ich akumuláciou a ďalším odňatím.

normy

Basofily v krvi sa stanovujú pomocou laboratórnej analýzy vo forme absolútneho alebo relatívneho indikátora.

Absolútne číslo nezávisí od pohlavia alebo veku osoby a je v rozmedzí 0,01-0,065, vynásobené 10 až deviatym stupňom g / l.

Relatívny počet závisí od veku a je vyjadrený nasledujúcim pomerom k celkovému počtu bielych krviniek:

 • pre novorodenca 0,75%
 • u dieťaťa do 1 mesiaca 0,5%
 • jedno ročné dieťa 0,6%
 • deti do 2 rokov 0,7-0,9%,
 • u dospelých, 0,5-1%.

Prítomnosť alebo neprítomnosť bazofilov v krvi informuje lekára o zápalových procesoch alebo alergických reakciách, ktoré sa vyskytujú v tele.

Napriek skutočnosti, že tento ukazovateľ nemá nezávislú diagnostickú hodnotu, pri komplexnom posúdení rôznych patologických stavov by lekár mal vidieť údaje o leukocytoch. Podmienky, za ktorých sa bazofily znižujú alebo úplne chýbajú, môžu byť spôsobené fyziologickými zmenami v tele alebo spôsobujú rôzne ochorenia. Ignorovanie výsledkov analýzy sa neodporúča. Zvyčajne v takýchto prípadoch lekár predpíše ďalšie vyšetrenie alebo posiela pacientovi na konzultáciu úzkym odborníkom.

Ako ukazuje prax, asi 95% prípadov odchýlok v počte bazofilov z normálu je príčinou prítomnosti červov v ľudskom tele.

Bazopeniya

Stav, pri ktorom dochádza k poklesu počtu bazofilov pod normál, sa nazýva basopénia. Môže sa to vyskytnúť v nasledujúcich situáciách:

 • počas infekčných ochorení,
 • s predĺženými a častými stresovými stavmi,
 • s výraznými alergickými reakciami,
 • v prípade dysfunkcie nadobličkovej kôry, prítomnosti Cushingovho syndrómu,
 • v prípade hypertyreózy - nadmerne aktívna činnosť štítnej žľazy,
 • pri akútnej pneumónii,
 • po chemoterapii,
 • pri užívaní kortikosteroidov alebo niektorých hormonálnych liekov, napríklad progesterónu, prednizónu.

Nízky počet bazofilov u detí môže niekedy indikovať poruchu endokrinného systému alebo zhoršenú funkciu kostnej drene.

tehotenstvo

Basofily môžu byť znížené alebo chýba u žien v počiatočnom trimestri gravidity. Dôvodom je to, že v tomto čase vzniká ďalší kruh krvného obehu a objem kvapalnej časti krvi sa podstatne zvyšuje, zatiaľ čo počet vytvorených prvkov v ňom zostáva nezmenený.

Výsledkom je, že koncentrácia bazofilov vo vybranej vzorke krvi výrazne klesá.

Podobné výsledky sa považujú za nepravdivé a zníženie relatívneho počtu bazofilov počas tehotenstva je normou.

bazofíliu

Stav, v ktorom počet bazofilov v krvi presahuje prijaté normy, nazývané bazofília.

Zvýšený obsah týchto buniek môže byť spôsobený fyziologickými dôvodmi, napríklad počas ovulácie alebo menštruácie u žien, ale môže tiež naznačovať prítomnosť skrytých patológií:

 • rakoviny pľúc alebo priedušiek,
 • diabetes mellitus
 • akútna hepatitída,
 • gastrointestinálne poruchy: vredy, gastritída, kolitída atď.
 • ťažká intoxikácia tela,
 • varicella alebo iné akútne vírusové infekcie,
 • ochorenia krvi.

Aby sa znížila hladina bazofilov, lekár musí vykonať dôkladné vyšetrenie pacienta a zistiť dôvod odchýlky od normy.

Po správnej liečbe základnej choroby by sa hladina týchto buniek mala v priebehu času vrátiť do normálu.

Ak by príčinou zvýšeného počtu granulocytov užívali hormóny, potom ich lekár nahradí analógmi, ktoré nespôsobujú vedľajšie účinky alebo upravujú dávkovanie. Na korekciu leukocytogramov je možné predpísať špeciálnu diétu, komplex vitamínov alebo hormonálnu terapiu.

Napriek tomu, že nie je možné diagnostikovať túto alebo túto patológiu len na základe odchýlok bazofilov od normy, nemali by ste ignorovať zmenu ich počtu. Pretože tieto bunky vykonávajú dôležité funkcie v ľudskom tele, mali by byť monitorované na ich úroveň, pretože to pomôže včas rozpoznať latentné ochorenia a predpísať účinnú liečbu.

Absolútny obsah bazofilov

Biele krvinky sú známe ako niekoľko druhov. Ich obsah jasne vyjadruje stav mnohých orgánov a systémov. Absolútny obsah bazofilov dieťaťa a dospelého odráža schopnosť tela reagovať na zavádzanie cudzích mikroorganizmov alebo alergénov.

Čo je to?

Basofily sú rôzne granulocytové leukocyty, najmenšie z nich. Celkový počet bazofilov v tele je však dosť veľký. Veľkosť buniek sa pohybuje od 10 do 12 mikrónov. Tieto bunky sa diferencujú a dozrievajú v kostnej dreni, podobne ako iné krvinky. Syntéza je aktivovaná interleukínmi 3 a 4. Väčšina životného cyklu bazofilov prebieha v tkanivách. Už zrelé bunky vstupujú do krvi. Po vstupe do krvi migrujú do tkaniva takmer okamžite. Hlavný životný cyklus buniek prechádza mimo krvi.

Hlavné funkcie

Vo svojej cytoplazme majú bazofilné funkcie mnoho granúl obsahujúcich bioaktívne látky: histamín, serotonín, prostaglandíny, leukotriény, chondroitín sulfát, dermatansulfát, "faktor aktivácie krvných doštičiek", heparansulfát. Tieto látky sú hlavnými mediátormi alergie a uvoľňujú sa tak počas degranulácie, ako aj pri autolýze buniek. Z toho vyplýva hlavná úloha bazofilov - účasť na alergických reakciách.

Aktivácia basofilov alergénom

Jadro bazofilu je mierne segmentované, skôr veľké, ale takmer neviditeľné kvôli akumulácii granúl. Ostatné organely sú takmer nevyvinuté. Granuly sú nanesené alkalickými farbivami. Mikroskopické vyšetrenie natívneho náteru bazofilu zafarbeného podľa Romanovského-Giemsy má fialovú farbu (kvôli fenoménu metachromasie). Granuláty s toluidínovou modrou farbou sú červené.

Existujú určité podobnosti medzi žírnymi bunkami a bazofily. Ich granule obsahujú tiež heparín a histamín; môžu uvoľniť obsah svojich granúl v reakcii na zavedenie alergénu. Ale v kostnej dreni sú tvorené z rôznych kmeňových buniek. A žírne bunky, na rozdiel od bazofilov, vstupujú do krvného obehu nediferencovaných.

Hlavné funkcie bazofilov v ľudskej krvi:

 • V odpovedi na zavedenie do organizmu cudzieho mikroorganizmu alebo alergénu. V reakcii na infekciu sa spúšťa imunitná odpoveď, počas ktorej sa uvoľňujú mediátory zápalu vrátane tých, ktoré sú v granulách týchto buniek. Uvoľňovanie histamínu a prostaglandínov aktivuje lymfocyty a inaktivuje škodlivé činidlo.
 • Keď sa stretnú s alergénom, sú schopní adsorbovať IgE na seba, rovnako ako žírne bunky. Keď sa znova stretnete s rovnakým alergénom. Komplex antigén-protilátka sa tvorí na cytoleme a mediátory alergie sa uvoľňujú z granúl.
 • Do určitej miery je schopný fagocytózy. Primárnou funkciou je prilákať iné granulocyty krvi do miesta zápalu. Spôsobuje alergie (opuch tkaniva, začervenanie, svrbenie).
 • S pomocou heparínu a histamínu podporujú reologické vlastnosti krvi.
 • Zabraňujú nadmernej tvorbe krvných zrazenín v cievach alebo začnú proces koagulácie.
 • Zabezpečte výživu tkanív, podporujte rast krvných ciev.

norma

Vo všeobecnosti analýza absolútneho obsahu bazofilov v krvi nemá žiadnu diagnostickú hodnotu. Dôležitejšie je pomer týchto buniek v porovnaní s inými leukocytmi, čo je percentuálny podiel v leukocytovom vzorci, pozrite sa na štandardy pre obsah bazofilov v krvi dospelých a detí:

 • Normálna hodnota pre dospelých je 0-1% (0,01-0,065 * 109 g / l).
 • Normálna hodnota pre deti je 0,4 - 0,9%.
Norma bazofilov u dospelých vo forme leukocytov

zvýšiť

Absolútny obsah bazofilov v krvi sa zvyšuje - (bazofília).

Absolútna veľkosť je veľmi variabilná. Ak pri dešifrovaní krvného testu absolútny obsah bazofilov v krvi má jednu z nasledujúcich hodnôt:

 • Absolútny obsah bazofilov 0,08
 • Absolútny obsah bazofilov 0 09
 • Absolútny obsah bazofilov je 0,10 a viac. To, že takýto stav možno klasifikovať ako bazofíliu.

Hlavné príčiny bazofílie:

 • patológia gastrointestinálneho traktu (vredy, gastritída, kolitída);
 • hypotyreóza;
 • akútne a chronické ochorenie pečene;
 • akútna leukémia (objavuje sa eozinofilno-bazofilná asociácia);
 • Hodgkinova choroba;
 • skutočná polyémia;
 • chronická leukémia krvi;
 • reakcie z precitlivenosti (anafylaktický typ);
 • vírusové infekcie;
 • otravy toxínov (botulizmus, hmyzový jed);
 • tuberkulózny proces;
 • anémia spôsobujúca nedostatok železa;
 • používanie estrogénových prípravkov.

Basofília u detí sa môže vyskytnúť v dôsledku:

 • napadnutie červami;
 • otrava;
 • chronických ochorení (mierne zvýšenie).

U žien sa môže počas ovulácie vyskytnúť bazofília.

Nie je potrebné sa zaoberať samodiagnostikou, ak v analýze krvi došlo k zvýšeniu absolútneho obsahu bazofilov u dieťaťa a dospelého. Iba lekár môže urobiť správne závery.

znižujúce

Absolútny obsah bazofilov sa zníži (na 0,0) (basofilopénia):

Príčiny nízkeho absolútneho obsahu bazofilov v krvi:

 • liečba kortikosteroidmi;
 • hypertyreóza;
 • exacerbácia chronických infekcií alebo prítomnosť akútnych infekcií;
 • hyperkortizolizmus;
 • obdobie zotavenia po vírusových infekciách;
 • vystavenie malým dávkam ionizujúceho žiarenia;
 • stres.

Všeobecne platí, že zmena bazofilov v tele nemá žiadnu diagnostickú hodnotu. Navyše neexistuje žiadna taká vec ako basopenie v diagnostike. Ak vykonáte kompetentnú liečbu, krvný stav sa rýchlo vráti do normálu.

Absolútny obsah bazofilov 0,00 počas tehotenstva nie je nezvyčajný. Znižuje sa na 0, je zriedkavé, častejšie je tesne pod normálnou hodnotou. V prvom trimestri gravidity sa tento stav často pozoruje. Ale je to klamlivé. Nie je znížená bazofilná frakcia. Množstvo tekutiny v krvi rastie, celkový objem tekutiny sa zvyšuje. Znižuje sa iba počet buniek na jednotku objemu.

záver

Basofily sú bunky, ktoré v tele vykonávajú významné funkcie. Z vyššie uvedených záverov je jasné, že absolútne hodnoty obsahu bazofilov v krvi nemajú špeciálnu diagnostickú hodnotu.

Takáto podmienka ako basopénia neexistuje vôbec, pretože v krvi je veľmi málo bazofilov.

Basofília sa vyskytuje hlavne v prítomnosti alergických reakcií, chronických ochorení a ochorení krvného systému. Dúfame, že sme vám pomohli zistiť, aký je absolútny obsah bazofilov, aké sú ich normy a čo robiť, ak je tento ukazovateľ zvýšený alebo znížený u dieťaťa a dospelého.

Zníženie bazofilov v krvnom teste

Ak sú bazofily znížené, potom ľudské telo zažíva vývoj patologických procesov. Je potrebné prijať opatrenia na stabilizáciu ich úrovne.

Porušenie koncentrácie buniek nastáva v dôsledku tehotenstva alebo ovulácie. A tiež na pozadí akútnych infekčných ochorení alebo po stresových situáciách. Zníženie bazofilov v krvi dospelých je pozorované v dôsledku patologických procesov pri zápale pľúc alebo pri užívaní niektorých hormonálnych liekov.

Hlavné funkcie bazofilov

Bunky pochádzajú z kostnej drene spolu s neutrofily a eozinofily. V ľudskom tele hrajú veľkú úlohu. Po kostnej dreni sa bunky pohybujú krvným obehom cez obehový systém a plnia si svoje priame povinnosti. Nízke bazofily naznačujú, že existujú vážne poruchy ľudského zdravia.

Medzi hlavné vlastnosti a funkcie bielych krviniek:

 • zodpovedný za krvný obeh v tenkých kapilárach;
 • posilnenie imunity;
 • ochrana tela proti šíreniu alergénov;
 • udržiavanie procesu zrážania krvi;
 • schopnosť zvýšiť vaskulárnu permeabilitu;
 • sťahovanie určitých svalov.

Varovanie! U dojčiat sa hladina týchto krvných buniek zvyšuje po narodení. Jeho miera je dosiahnutá do 1 roka.

Navyše bazofily podporujú prietok krvi do určitých ciev. Vďaka nim sa objavujú nové kapiláry. Zrážanlivosť krvi je zabezpečená tým, že tieto bielych krviniek obsahujú potrebnú látku - heparín. Ale ich hlavnou funkciou je chrániť telo pred alergénmi.

Ak dieťa znížilo bazofily, pediatr predpísal ďalšie testy na určenie patologických procesov a predpísal účinnú liečbu pre zistené ochorenie.

Aká je miera bazofilov?

Na stanovenie koncentrácie bielych krviniek je pacientovi predpísaná všeobecná analýza. Ich počet je určený percentom leukocytov.

Lekári vylučujú absolútny obsah buniek a relatívnu koncentráciu. V prvom prípade sú všetky parametre rovnaké bez ohľadu na vek a pohlavie. Relatívny obsah bazofilov je určený vekom pacienta.

Absolútna a relatívna miera obsahu bazofilov podľa veku

Možné odchýlky, 109 / l

Parametre sa môžu odchýliť od štandardných noriem - zníženie alebo zvýšenie. Iba lekár môže povedať, čo to znamená.

Ak chcete pochopiť skutočné príčiny porušenia, musíte sa poradiť so špecialistom. Vymenuje ďalšie štúdie. A ak sa ukáže, že sa v tele dieťaťa alebo dospelého objavia patologické procesy, bude predpísaná vhodná liečba.

Ak je koncentrácia bazofilov narušená, mala by sa objaviť príčina tohto javu. Kvalifikovaný lekár môže vykonať vyšetrenie a urobiť presnú diagnózu. Po určení ochorenia predpíše účinnú liečbu špeciálnymi liekmi. Po obnovení sa bunková hladina stabilizuje.

Nízke skóre

Liečba takých porúch organizmu, pri ktorých sú bazofily pod normálnou hodnotou, nazývajú "basopénia". Táto patológia je ťažko identifikovateľná vzhľadom na to, že sa zriedkavo prejavuje. Odborníci však venujú pozornosť nízkym obsahom bielych krviniek v krvi dieťaťa alebo dospelého. Tento problém naznačuje vznik choroby bez výrazných znakov.

Nízke bazofily sa najčastejšie pozorujú počas tehotenstva a tiež vtedy, keď bola pacientovi podaná chemoterapia. Existujú ďalšie poruchy, ktoré sprevádzajú pokles počtu bielych krviniek:

 • prítomnosť hypertyroidizmu;
 • progresívne choroby infekčného pôvodu;
 • zápalový proces postihujúci pľúca;
 • zvýšená funkcia štítnej žľazy;
 • Itsenko-Cushingov syndróm.

Nižší obsah bazofilov sa môže vyskytnúť po užití určitých liekov z kategórie kortikosteroidov. Stáva sa to po dlhom stresujúcom stave. U detí dochádza k zníženiu hladiny buniek na pozadí endokrinných ochorení alebo patologických procesov, ktoré sa objavujú v kostnej dreni.

Porušenia sa môžu vyskytnúť v akomkoľvek veku u dieťaťa alebo dospelého. Odborníci preto odporúčajú absolvovať komplexnú skúšku. Rôzne faktory môžu ovplyvniť výsledky testov. Pred testmi je potrebné konzultovať s lekárom. Ak pacient užíva určité lieky, lekár by o tom mal byť varovaný.

Ak bude čas identifikovať príčiny nízkych hladín bazofilov, bude možné zabrániť vzniku vážnych ochorení. Lekár predpíše účinnú liečbu a rýchlosť bielych buniek sa stabilizuje.

Basofilová hladina počas tehotenstva

V prvom trimestri v analýze krvi tehotnej ženy môžu byť znížené hladiny bielych krviniek. K tomu dochádza na pozadí nárastu objemu krvi, spravidla jeho kvapalnej časti.

Počet buniek zostáva nezmenený v tele tehotnej ženy. Koncentrácia bazofilov v krvi, ktorá bola použitá na analýzu, klesá. To je celkom normálne.

Basofily nie sú najdôležitejšou skupinou krviniek, ale vykonávajú potrebné funkcie v ľudskom tele. Preto aj najmenšie zmeny koncentrácie môžu naznačovať vývoj ochorenia.

Úroveň znížených bazofilov u dospelých alebo detí nie je presným diagnostickým indikátorom. Zmeny sa môžu vyskytnúť v dôsledku vplyvu mnohých faktorov, napríklad na pozadí rôznych chorôb alebo fyziologických znakov. Odborníci odporúčajú kontaktovať kvalifikovaného lekára, ak ukazovatele úrovne buniek nespĺňajú štandardnú frekvenciu, najmä u dieťaťa.

Všetky informácie o nízkych bazofiloch

V porovnaní s inými typmi leukocytov je v krvi niekoľko bazofilov. Tiež pochádzajú z kostnej drene a po zrenia vstúpia do krvného obehu. Po niekoľkých hodinách pohybu sa usadia v tkanivách tela. Ich životnosť je 10-12 dní. Počas tohto obdobia sa im podarí vykonávať svoje dôležité funkcie v ľudskom tele. Pozrime sa podrobnejšie na prípady, kedy sa u dospelého znížia bazofily, čo hovorí a ako sa monitorujú indikátory krvných buniek.

Prečo sa úroveň znižuje a na čom závisí?

Úloha bazofilov pri tvorbe ľudskej imunity je minimálna, ale keď sa zníži relatívny alebo absolútny obsah bazofilov, znamená to porušenie reakcie organizmu na alergén.

S indikátormi pod normou odborníci hovoria o vývoji basopénie. Na základe niektorých analýz je ťažké určiť skutočnú príčinu odchýlok, takže sa vykonáva ďalší výskum. V podstate tento jav hovorí o vývoji zápalového procesu.

V tomto prípade môžu byť príznaky mierne.

U gravidných žien sa v prvom trimestri gravidity môže zistiť znížená hladina krviniek. Dôvodom je zvýšenie cirkulujúceho objemu krvi. Mierny pokles sa považuje za normálny.

Zmena ukazovateľov závisí od mnohých faktorov, fyziologických aj patologických. Preto je dôležité hľadať pomoc pri odchýlkach v zložení krvi dospelého a dieťaťa.

Aké hodnoty sa považujú za znížené?

Relatívny obsah krvných buniek vo vzťahu k celkovému počtu leukocytov môže byť rôzny na základe veku. U dospelých pacientov je norma 0,5 až 1%. A absolútne množstvo počas celého života zostáva nezmenené a je 0,01-0,065 * 109 g / l. Diagnóza basopénie sa vykoná, ak sú hodnoty v krvi pacienta nižšie ako normálne. Táto situácia je veľmi zriedkavá a ťažko sa diagnostikuje.

Normálne hodnoty sú nasledujúce:

Neváhajte a položte svoje otázky na personál hematológ priamo na stránkach v komentároch. Budeme odpovedať, položte otázku >>

Ale s náležitou diagnózou a adekvátnou liečbou liekov je možné rýchlo normalizovať indikátory.

Pozrite si video o basofiloch

Príznaky a príznaky

Choroba prebieha väčšinou bez symptómov, pretože zmena počtu bazofilov je zanedbateľná na pozadí celkového počtu krviniek. Pacienti môžu mať:

 • zhoršenie celkového stavu;
 • časté infekčné a zápalové ochorenia;
 • tendencia k prejavu alergických reakcií (podráždenie a začervenanie kože, svrbenie, kýchanie, alergický kašeľ a výtok z nosa, žihľavka).

Dôvody poklesu

Existuje mnoho dôvodov na zníženie bazofilov:

Tehotenstvo a obdobie ovulácie u žien

V prvom trimestri gravidity je zmena indikátorov spojená so zvýšením množstva krvi, kým krvné bunky sú v stálej kompozícii.

Podobný jav sa vyskytuje aj pri ťažkej toxémii.

liečenie

Zníženie hladiny krvných buniek môže spôsobiť hormonálne lieky vrátane kortikosteroidov a chemoterapiu. Preto by mal byť liek prísne kontrolovaný lekárom. Nezávislá zmena dávkovania alebo frekvencie podávania môže nepriaznivo ovplyvniť stav tela.

infekcie

Choroby, ktoré sa vyskytujú v akútnej a chronickej forme (zápal pľúc, pneumónia a iné patologické stavy dýchacieho systému), môžu znížiť počet bazofilných leukocytov.

 • Hypertyreóza (zvýšená produkcia hormónov štítnej žľazy môže znížiť obsah bazofilov)
 • Itsenko-Cushingov syndróm
 • Stres a psycho-emocionálny stres
 • Vyčerpanie tela
 • Predĺžené alergické reakcie
 • Patológia kostnej drene.

Nebezpečenstvá a dôsledky

Akékoľvek zmeny v tele potrebujú starostlivé vyšetrenie. Pri nesprávnej liečbe alebo pri nedostatočnej liečbe môžu pacienti vyvinúť rôzne komplikácie. Infekčné a zápalové ochorenia sa môžu stať chronickými. Ak sa znížia bazofily, môže sa výrazne zvýšiť frekvencia a intenzita alergických reakcií, čo tiež nepriaznivo ovplyvní celkový stav tela.

Navyše zmena zloženia krvi môže ohroziť významné zníženie imunity.

liečba

Prečo je dôležité kontrolovať úroveň bazofilov?

Zníženie alebo zvýšenie počtu bazofilov indikuje prítomnosť patologického procesu v tele. Pravidelné monitorovanie stavu organizácie pomôže identifikovať rôzne choroby a odstrániť ich v počiatočnom štádiu vývoja.

Aké lieky je možné predpísať?

Špeciálne lieky na zvýšenie krvného obrazu neexistujú. Terapia má odstrániť príčinu, ktorá spôsobila pokles. Po správnej liečbe sa tieto indikátory vrátia do normálu.

Ak je príčinou lieky, lekár ich zruší alebo nahradí menej agresívnymi liekmi. Pri vystavení stresu je pacientovi predpísané sedatíva. Pri infekčných a zápalových ochoreniach je terapia zameraná na elimináciu patogénu a obnovenie obranyschopnosti organizmu.

Pri ochoreniach štítnej žľazy je potrebná ďalšia konzultácia s endokrinológiou, ktorá vyberie vhodné lieky na udržanie normálnych hormonálnych hladín.

Tipy na výživu a životný štýl

Zdravá a racionálna strava pomôže kontrolovať hladinu krviniek a zároveň poskytne telu energiu. Je potrebné jesť malé časti šesťkrát denne, aby sa všetky živiny mohli úplne stráviť, je potrebné vylúčiť všetko údené, vyprážané, mastné, konzervované z potravy. Je dôležité prestať piť alkohol a nikotín.

To nielen normalizuje hladinu krvných buniek, ale poskytuje aj vitalitu, pomáha zabrániť rozvoju rôznych patológií tela.

Je dôležité jesť jedlo na paru s minimálnym využitím oleja. V strave musí byť prítomná:

 • rôzne druhy ovocia
 • zelenina,
 • mäso a morské plody,
 • prírodné šťavy
 • kompóty.

Je lepšie odopierať sýtené nápoje. Namiesto kávy môžete použiť zelený čaj. Pomôže vyčistiť telo toxínov a odpadu.

Je dôležité venovať pozornosť režimu práce a odpočinku. Pre zdravie je veľmi dôležité plný spánok aspoň 7 hodín denne. Je dôležité pohybovať sa viac, robiť cvičenia, chodiť, plávať, zostať na čerstvom vzduchu.

Ak sa znížila hladina bazofilov v dôsledku silnej fyzickej námahy, musíte ju znížiť.

prevencia

Aby sa zabránilo rôznym abnormalitám v zložení krvi, je potrebné podstúpiť pravidelné lekárske vyšetrenia a okamžite vyhľadať pomoc od odborníkov. Je tiež veľmi dôležité sledovať stav nervového systému, aby sa predišlo stresovým situáciám. Je to psycho-emocionálny stres, ktorý postihuje všetky ľudské orgány a systémy.

Správna výživa a zdravý životný štýl môžu obnoviť obranyschopnosť tela a pomôcť vyrovnať sa s rôznymi ochoreniami. Dodržiavanie týchto pravidiel môže normalizovať hladinu bazofilov bez použitia ďalších liekov.

Pri analýze krvi u dospelých sa bazofily znižujú, čo to znamená?

Akékoľvek zmeny zloženia krvi naznačujú prítomnosť patologického procesu, ktorý si vyžaduje dôkladnú diagnostiku a primeranú liečbu.

Preto nie je potrebné zaoberať sa samoliečbou, pretože to môže mať negatívne dôsledky.

Basofília - zvýšenie absolútneho obsahu bazofilov

Bazofily sú schopné podieľať sa na rôznych alergických reakciách, ktoré závisia od imunoglobulínov triedy E, a tieto stavy vyvolávajú bazofíliu alebo keď je zvýšený absolútny obsah bazofilov.

Absolútny obsah bazofilov

V ľudskej krvi je kvapalná časť alebo plazma a bunkové prvky. Väčšina krvi nosičov kyslíka - červených krviniek. Leukocyty alebo obranné bunky sú rozdelené do niekoľkých populácií: lymfocyty, monocyty, ktoré nemajú segmentované jadro (agranulocyty) a granulocyty. Medzi granulocytmi existujú aj tri populácie: najviac neutrofilov v krvi, významne menej eozinofilov (až do 5%), ktoré sú zodpovedné za alergickú senzibilizáciu organizmu a najmenej bazofily.

"Bazofily", preložené z latinčiny, znamenajú "milovníkov základne", v tomto prípade bunky, ktoré sa farbia základnými alebo zásaditými farbivami. V našej krvi sú takéto bazofilné granulocyty zvyčajne len 0,5% všetkých leukocytov v tele. Bazofily sa produkujú v červenej kostnej dreni a potom vstupujú do krvi. Tam sú len 4 - 8 hodín a potom cez kapilárny krvný tok do tkanív tela a vykonávajú svoju funkciu tam 2 dni. Následne zomreli bazofily.

Čo tieto bunky majú čas robiť vo svojom živote? Fagocytizujú škodlivé mikroorganizmy, ale hlavná funkcia bazofilov je podobná práci buniek žírneho tkaniva. Vo vnútri bazofilných granúl sú rôzne kyslé proteíny, napríklad heparín.

Podrobnejšie informácie nájdete v článku "Basofil (bas) v rámci všeobecného krvného testu".

bazofíliu

Uvádzame zoznam tých stavov, ktoré sú spojené s diagnosticky významnou bazofíliou, v ktorej koncentrácia týchto leukocytov presahuje 1%:

 • zápalové ochorenia gastrointestinálneho traktu, ktoré sú založené na imunitnom mechanizme, napríklad Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy;
 • ochorenie ovčích kiahní a herpesvírusovej choroby;
 • použitie pre terapeutické účely ženských hormónov - estrogénu, ako aj antagonistov hormónov stimulujúcich štítnu žľazu;
 • rôzne alergie na potraviny alebo drogy;
 • nedostatočnosť štítnej žľazy - myxedém alebo hypotyreóza;
 • požívanie cudzích proteínov vrátane parenterálneho;
 • chronické malígne ochorenia krvi, ako je myeloidná leukémia alebo Hodgkinove lymfómy;
 • s rôznymi hemolytickými anémiami sprevádzanými zvýšeným rozpadom červených krviniek, ako aj po splenektómii alebo odstránením sleziny.

Môže tiež dôjsť k rozvoju bazofílie v rôznych chronických léziách obličiek vrátane autoimunitnej etiológie. Aby sme mohli uviesť laboratórny príznak bazofílie, môžeme nazvať ďalší indikátor: konkrétne zvýšenie absolútneho počtu bazofilov o viac ako 150 jednotiek v jednom mikrolitri.

Na záver by sa malo povedať, že nie je možné presne stanoviť žiadnu z týchto stavov na základe samotnej bazofílie zistenej v klinickom krvnom teste. To si vyžaduje ďalšie metódy inštrumentálnej a laboratórnej diagnostiky a bazofília umožní len podozrenie na jednu z porúch a začne diagnostické vyhľadávanie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo je nebezpečná pľúcna embólia?

Pľúcna embólia je život ohrozujúca podmienka, že v takmer 90% prípadov končí smrť. Čo je trombóza v pľúcach, aké sú príznaky a príčiny? Koľko ľudí žije s touto patológiou a existujú nejaké liečby?

Mestská klinická nemocnica pomenovaná podľa DD Pletneva

Štátna rozpočtová inštitúcia Moskva Ministerstvo zdravotníctvaAneuryzma ileálnej tepnySpoločná iliaca artéria pochádza z abdominálnej aorty, delí sa na vonkajšie a vnútorné iliace tepny, zabezpečuje prívod krvi do panvových orgánov, u mužov dodáva močový mechúr, všetky testikulárne membrány, penis, svaly stehna atď.

Prečo sa zvyšujú segmentované neutrofily - príčiny a choroby

Niekedy sa pri všeobecnom vyšetrení krvi ľudia dozvedia, že majú zvýšené segmentované neutrofily. Keďže táto fráza hovorí málo pre väčšinu ľudí, odchýlka od normy, ktorá sa nachádza, je znepokojujúca.

Ako rýchlo obnoviť pohyb paralyzovanej paže po mŕtvici

Dôsledky mŕtvice sú v každom prípade rôzne. Môže to byť reč, pamäť alebo lézie horných končatín. Skúsený špecialista vám povie, ako obnoviť ruku po mŕtvici.

Ako liečiť ochorenie srdca hovädzieho dobytka

Býčie srdce alebo kardiomegália je nárast veľkosti srdca. Choroba môže byť vrodená alebo sa vyvinie pod vplyvom mnohých faktorov. Kardiomegália je nebezpečná choroba, pretože zvyšovanie veľkosti srdcového svalu narušuje jej výživu, čo môže časom viesť k zlyhaniu srdca a smrti.

Príčiny modrín od najmenšej rany

Tvorba modriny alebo modriny na tele je normálna, ak sa objaví v dôsledku fyzického nárazu (šok, silný tlak alebo mechanické poškodenie). Ak sa však hematómy objavia svojvoľne, bez akéhokoľvek vplyvu, mali by ste premýšľať o vašom zdraví.