Najmenšou skupinou leukocytov sú bazofily, ktoré v ľudskom tele vykonávajú mnoho funkcií.

Obzvlášť nielen udržujú prietok krvi v malých cievach a poskytujú migračnú cestu k iným leukocytom v tkanive, ale tiež účinne ovplyvňujú rast nových kapilár.

Ak dospelý zvýšil bazofily v krvi, potom to naznačuje vývoj ochorenia - bazofílie. Príčiny tohto ochorenia sú rôzne, nižšie považujeme za hlavné ochorenia, v dôsledku ktorých sa bazofily v krvi zvyšujú nad normou.

Basofilové funkcie

Hlavnou funkciou tohto typu granulocytov je účasť na zápalovom procese a vývoji alergických reakcií, a to anafylaktického šoku. Navyše bazofily blokujú toxíny, ktoré vstúpili do tela cez pokožku (jedy hmyzu a zvierat) a znižujú zrážanlivosť krvi v dôsledku prítomnosti heparínu v nich. V mieste basofilnej deštrukcie dochádza k opuchu tkaniva, svrbeniu a začervenaniu.

Môžete zhrnúť základné funkcie bazofilov v ľudskom tele:

 • potlačenie a "blokovanie" alergénov;
 • zabránenie šírenia cudzorodých častíc v tele;
 • zachovanie obranyschopnosti tela;
 • regulácia priepustnosti a tónu mikrovesselov;
 • udržiavanie vody a koloidného stavu, ako aj metabolizmus kože;
 • neutralizácia toxínov a jedov vrátane hmyzu;
 • účasť na procesoch koagulability a fagocytózy.

Ak sú bazofily zvýšené u dospelých, znamená to, že by sa mal vyriešiť problém v anamnéze, analyzovať skôr choroby a pacientove životné podmienky. Ďalej uvažujeme podrobnejšie, prečo sú v krvi dospelých zvýšené bazofily a aké choroby vedú k takýmto ukazovateľom.

Basophil Norm

Bežný počet bazofilov sa mení v závislosti od veku a vypočíta sa ako percento z celkového počtu leukocytov v krvi:

 • pre dospelého: 0,5 až 1%;
 • novorodenec: 0,75%;
 • 1 mesiac: 0,5%;
 • 1 rok: 0,6%;
 • 2 roky: 0,7%

Ako je zrejmé, rýchlosť bazofilov v krvi je od 0,5% do 1% z celkového počtu leukocytov. V absolútnom vyjadrení ide o približne 0,3 nanol na liter krvi.

Príčiny zvýšených bazofilov

Prečo sú bazofily zvýšené v krvi dospelého, čo to znamená? Rôzne stavy môžu vyvolať zvýšenie bazofilných hodnôt nad normou, od okamžitej reakcie po podávanie liečiva až po dlhotrvajúci zápalový proces.

Zvážte hlavné príčiny zvýšených bazofilov u dospelých:

 1. Alergické reakcie. Po kontakte s alergénom sa uvoľnia špeciálne granuly obsiahnuté v bunkách. To spôsobuje typické príznaky alergie: svrbenie, vyrážka, edém atď.
 2. Pri akútnych infekčných ochoreniach pečene sú bazofily tiež zvýšené.
 3. Zápal (vrátane chronického), ktorý sa nachádza v gastrointestinálnom trakte. Zvlášť jasne sa pozoruje účinok pri akútnom zápale čreva.
 4. Často bazofily v krvi sú zvýšené v období pred menštruáciou.
 5. Konštantná expozícia nízkym dávkam žiarenia (napríklad to platí pre tých, ktorí pracujú s röntgenovými prístrojmi).
 6. Choroby obehového systému.

Preto úplný krvný obraz so zvýšeným počtom bazofilných granulocytov najprv hovorí o penetrácii antigénu niekoho iného, ​​ktorý svojimi vlastnosťami absolútne nezapadá do antigénneho zloženia tohto organizmu, preto sa druhý pokus snaží čo najskôr odmietnuť nepriateľa.

Niekedy je odpoveď veľmi násilná a rýchla (anafylaktický šok), potom pacient potrebuje rovnakú promptnú lekársku pomoc (zavedenie adrenalínu, hormónov), inak bude smutný výsledok rýchlo.

Fyziologické príčiny

Fyziologické procesy, ktoré spôsobujú zvýšenie bazofilov:

 1. Pri menštruácii, na začiatku ovulácie, keď sa hladiny estrogénu zvyšujú v krvi.
 2. Počas regenerácie tela po infekcii.
 3. Bazofily sa zvyšujú v dôsledku malej expozície radiačným dávkam, rádiológovia a laboratórni asistenti často trpia.
 4. Po užití antikoncepčných liekov, ktoré obsahujú veľké množstvo estrogénu.

Príčiny bazofílie sú teda veľa, takže by ste mali prejsť dôkladnou skúškou, aby ste zistili príčiny každého jednotlivého prípadu. Samošetrenie je úplne neprijateľné.

Zvýšené bazofily u dieťaťa

Čo to znamená? Stav, keď sú bazofily dieťaťa zvýšené, sa nazýva bazofília a jej príčiny sú rôzne:

 1. Otrava.
 2. Kusy hmyzu.
 3. Helminth infestation..
 4. Hemolytická anémia.
 5. Nedostatok železa
 6. Sinusitída je chronická.
 7. Nefrotický syndróm.
 8. Infekčné choroby
 9. Prijatie určitých liekov.
 10. Generalizovaná alergia, liek alebo strava.
 11. Myxedém alebo nedostatočné zásobovanie tkanív a orgánov hormónmi štítnej žľazy.
 12. Ochorenia krvi: myeloidná leukémia, chronická, akútna leukémia, polycytémia vera, Hodgkinova choroba.
 13. Gastrointestinálne patológie chronického priebehu, napríklad ulcerózna kolitída. Basofily sa môžu zvýšiť, ak sa akútna choroba stane akútnou.

Zníženie hladiny bazofilov je možné iba včasnou liečbou základnej choroby, ktorá spôsobila ich zvýšenie, pričom je potrebné do stravy dieťaťa zaviesť produkty obsahujúce vitamín B12 (mlieko, vajcia, obličky).

Čo robiť, ak sú zvýšené bazofily

Vo väčšine prípadov sa bazofília vytvrdí, ak sa odstráni bezprostredná príčina jej výskytu, najmä sa vylieči základná choroba. V niektorých prípadoch však možno pozorovať vysokú hladinu bazofilov u relatívne zdravých ľudí a potom je potrebné použiť tieto odporúčania:

 1. Zvýšte saturáciu tela vitamínom B12, pretože sa aktívne podieľa na tvorbe krvných buniek a mozgu. Môžete to urobiť špeciálnymi prípravkami alebo pridaním jedál z mäsa, obličiek, vajec a mlieka do stravy.
 2. Zahrňte v strave vitamíny obsahujúce železo a potraviny: pečeň (hlavne kurča), pohánka, ryby a iné morské plody.

Ak sa v krvi zvyšujú bazofily, v niektorých prípadoch stačí prerušiť užívanie liekov: antityroidu, estrogénu a podobne. U žien sa bazofília môže vyskytnúť počas ovulácie, počas prvých dní menštruačného cyklu, ako aj počas tehotenstva. Je to spôsobené priamym spojením medzi hladinou estrogénu a progesterónu v krvi a počtom bazofilov.

Basofília - zvýšenie absolútneho obsahu bazofilov

Bazofily sú schopné podieľať sa na rôznych alergických reakciách, ktoré závisia od imunoglobulínov triedy E, a tieto stavy vyvolávajú bazofíliu alebo keď je zvýšený absolútny obsah bazofilov.

Absolútny obsah bazofilov

V ľudskej krvi je kvapalná časť alebo plazma a bunkové prvky. Väčšina krvi nosičov kyslíka - červených krviniek. Leukocyty alebo obranné bunky sú rozdelené do niekoľkých populácií: lymfocyty, monocyty, ktoré nemajú segmentované jadro (agranulocyty) a granulocyty. Medzi granulocytmi existujú aj tri populácie: najviac neutrofilov v krvi, významne menej eozinofilov (až do 5%), ktoré sú zodpovedné za alergickú senzibilizáciu organizmu a najmenej bazofily.

"Bazofily", preložené z latinčiny, znamenajú "milovníkov základne", v tomto prípade bunky, ktoré sa farbia základnými alebo zásaditými farbivami. V našej krvi sú takéto bazofilné granulocyty zvyčajne len 0,5% všetkých leukocytov v tele. Bazofily sa produkujú v červenej kostnej dreni a potom vstupujú do krvi. Tam sú len 4 - 8 hodín a potom cez kapilárny krvný tok do tkanív tela a vykonávajú svoju funkciu tam 2 dni. Následne zomreli bazofily.

Čo tieto bunky majú čas robiť vo svojom živote? Fagocytizujú škodlivé mikroorganizmy, ale hlavná funkcia bazofilov je podobná práci buniek žírneho tkaniva. Vo vnútri bazofilných granúl sú rôzne kyslé proteíny, napríklad heparín.

Podrobnejšie informácie nájdete v článku "Basofil (bas) v rámci všeobecného krvného testu".

bazofíliu

Uvádzame zoznam tých stavov, ktoré sú spojené s diagnosticky významnou bazofíliou, v ktorej koncentrácia týchto leukocytov presahuje 1%:

 • zápalové ochorenia gastrointestinálneho traktu, ktoré sú založené na imunitnom mechanizme, napríklad Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy;
 • ochorenie ovčích kiahní a herpesvírusovej choroby;
 • použitie pre terapeutické účely ženských hormónov - estrogénu, ako aj antagonistov hormónov stimulujúcich štítnu žľazu;
 • rôzne alergie na potraviny alebo drogy;
 • nedostatočnosť štítnej žľazy - myxedém alebo hypotyreóza;
 • požívanie cudzích proteínov vrátane parenterálneho;
 • chronické malígne ochorenia krvi, ako je myeloidná leukémia alebo Hodgkinove lymfómy;
 • s rôznymi hemolytickými anémiami sprevádzanými zvýšeným rozpadom červených krviniek, ako aj po splenektómii alebo odstránením sleziny.

Môže tiež dôjsť k rozvoju bazofílie v rôznych chronických léziách obličiek vrátane autoimunitnej etiológie. Aby sme mohli uviesť laboratórny príznak bazofílie, môžeme nazvať ďalší indikátor: konkrétne zvýšenie absolútneho počtu bazofilov o viac ako 150 jednotiek v jednom mikrolitri.

Na záver by sa malo povedať, že nie je možné presne stanoviť žiadnu z týchto stavov na základe samotnej bazofílie zistenej v klinickom krvnom teste. To si vyžaduje ďalšie metódy inštrumentálnej a laboratórnej diagnostiky a bazofília umožní len podozrenie na jednu z porúch a začne diagnostické vyhľadávanie.

Zvýšený absolútny obsah bazofilov - príčiny bazofílie

obsah

Bazofily alebo bazofilné granulocyty sa nazývajú bielych krviniek s veľkým jadrom a granulami v cytoplazme. Bunky sa tvoria v kostnej dreni, po ktorej sa prenášajú z krvného riečiska do tkanív vnútorných orgánov, kde zachovávajú svoju životnú aktivitu až 12 dní. Pri dešifrovaní krvného testu vo forme leukocytov je koncentrácia týchto telies označená samostatne. Špeciálne priradené grafy týkajúce sa relatívneho a absolútneho obsahu bazofilov. Zvýšená úroveň - signál, ktorý musíte vykonať komplexné vyšetrenie tela a určiť príčinu odchýlky.

Basofilové funkcie

Basofilné granulocyty sú typom bielych krviniek. Ich percento v krvi je prakticky najnižšie, ale to im nebráni vo vykonávaní mnohých dôležitých funkcií.

Segmenty, ktoré tvoria bunku, sú naplnené takými látkami:

 • prostaglandín;
 • leukotriénu;
 • serotonín;
 • kyslé glykozaminoglykány;
 • zlúčeniny heparínu a histamínu.

Basofily, rovnako ako iné typy leukocytov, sú imunokompetentné bunky, ale majú svoju vlastnú úzku špecializáciu.

Chránia telo pred dodávateľmi, schopné rozpoznať a zničiť cudzie telá.

Hlavné funkcie bazofilov:

 1. Udržiavajte normálny krvný obeh v malých plavidlách.
 2. Poskytnite výživu tkanivám.
 3. Zúčastnite sa rastu nových kapilár.
 4. Zabezpečte neobmedzenú migráciu iných typov lymfocytov.
 5. Chráňte telo pred infekciami.
 6. Potlačenie aktivity alergénov.
 7. Aktivujte agregáciu doštičiek.

Bazofily v krvi sa podieľajú na reakciách bezprostredného a oneskoreného typu. Pomáhajú organizmu bojovať proti alergiám, vystaveniu parazitom, patogénom infekčných a zápalových ochorení.

Avšak v niektorých prípadoch môžu byť bazofilné granulocyty nebezpečné. Po kontakte so špeciálnymi typmi alergénov (hlavne s jedlom, drogami) alebo hmyzovými jedmi, bazofily sú schopné spustiť vývoj anafylaktického šoku.

Absolútne a relatívne normy

Úroveň bazofilov v krvi je možné stanoviť pomocou komplexného vyšetrenia krvi, keď sa vypočíta leukocytový vzorec a rýchlosť sedimentácie erytrocytov.

Funkčné bazofilné granulocyty sú prítomné v plazme vo veľmi malých množstvách. Koncentrácia buniek nezávisí od pohlavia a závisí len od veku osoby. Preto sú absolútne a relatívne normy rovnaké pre mužov a ženy, ale pre deti je táto hodnota mierne vyššia. V tehotenstve dochádza tiež k miernemu zvýšeniu hladiny bazofilov u žien, čo sa tiež považuje za normálne.

Absolútna miera bazofilov v krvi:

 1. Dospelí - 0,01 - 0,08 x 10 9 buniek na liter.
 2. Pre novorodencov - 0,07-0,6 x 10 9.
 3. U detí od roku - 0 - 0,14 x 10 9.
 4. U dospievajúcich 0 - 0,05 x 10 9.

Basofília a basopénia, to znamená zvýšenie alebo zníženie koncentrácie bazofilov v krvnej plazme, sú klinické prejavy, ktoré sprevádzajú nebezpečné choroby. Veľmi zjednodušujú diagnostiku patologických procesov, ktoré sa vyskytujú v tele.

Príčiny bazofílie

Zvýšenie koncentrácie bazofilných granulocytov v krvi na 0,2 x 10 9 a vyššie sa nazýva bazofília. Toto porušenie je zriedkavé, ale takmer vždy naznačuje výskyt zápalových alebo iných patologických procesov v tele.

Basofília sa najčastejšie vyskytuje z takýchto dôvodov:

 • hormonálna nerovnováha spôsobená nesprávnym fungovaním štítnej žľazy;
 • ochorenia krvného systému (leukémia rôznych etiológií);
 • infekcie;
 • choroby tráviaceho systému;
 • patológia dýchacích ciest;
 • alergické reakcie, pri ktorých je organizmus v dlhodobom kontakte s alergénom.

Umelé aj prírodné alergény môžu spôsobiť zvýšenie bazofilných granulocytov:

 1. Najčastejšie sa reakcia prejavuje uhryznutím hmyzu alebo vlasmi z domácich zvierat, peľom alebo prídavnými látkami v potravinách.
 2. Basofília sa môže vyskytnúť pri hemolytickej alebo železo-nedostatočnej anémii, cukrovke, v dôsledku zhoršenia imunitného systému.

Ako vidíte, existuje veľa dôvodov na zvýšenie bazofilov v krvi.

Liečba bazofílie je odstránenie príčiny. Ak po diagnostikovaní tela nie sú nájdené patologické procesy, lekár predpíše diétnu terapiu. V strave pacienta by mali byť produkty obsahujúce dostatok železa (morské plody, pečeň, mäso). Spravidla to stačí na normalizáciu absolútnych a relatívnych ukazovateľov obsahu bazofilov v krvi.

Ak je obsah bazofilov v krvi zvýšený, čo to znamená?

Obsah bazofilov v ľudskej krvi je pomerne nízky, ale napriek tomu vykonávajú dôležité úlohy pre telo. Tieto malé telá sú typom bielych krviniek, ktoré vylučujú biologicky aktívne látky počas zápalových a alergických procesov. Vzhľadom na to, že táto zložka krvi je zodpovedná za implementáciu alergickej reakcie okamžitého typu, väčšinou sú bazofily zvýšené u dospelých s vývinom anafylaktického šoku, pollinózy, bronchiálnej astmy, ako aj vtákov, vosa a jedovaté hady.

Vzhľadom na to, že táto krvná zložka má informatívnu funkciu, je potrebné podrobnejšie rozprávať o príčinách zvýšených bazofilov u dospelých a detí.

Basofily: úlohy v tele

Ako sme už povedali, hlavnou úlohou bazofilov je podieľať sa na tvorbe odpovede na zápalový proces alebo na prenikanie alergénu do tela.

Podrobnejšie, bazofily vykonávajú nasledujúce funkcie:

 • blokujú a inhibujú antigény;
 • zastaviť migráciu cudzích častíc do tela;
 • podporovať imunitu;
 • regulovať priepustnosť a tón kapilár;
 • udržiavať vodu a koloidnú rovnováhu v tele;
 • podieľať sa na fagocytóze;
 • podieľať sa na procese zrážania krvi.

Zvýšené hladiny bazofilov v krvi sa nazývajú bazofília. Ak sa vo vašom krvnom teste zistí, že počet bazofilov je zvýšený, potom by sa táto podmienka nemala prehliadať. V tomto prípade je potrebné poradiť sa s odborníkom, predovšetkým s praktickým lekárom.

Percento bazofilov v krvnom vyšetrení: čo to znamená?

Počet bazofilov vo výsledkoch krvných testov na celom svete je zvyčajne vyjadrený v percentách vzhľadom na ostatné bielych krviniek.

Zvyčajne je výsledok krvného testu u dospelých takýto:

 • stab leukocyty - 1-6%;
 • segmentované neutrofily - 47-72%;
 • eozinofily - 0,5 až 5%;
 • bazofilné bunky - 0-1%;
 • lymfocyty - 19-37%;
 • monocyty - 3-11%.

U novorodenca je počet bazofilov v leukocytovej formulácii 0,75% av prípade dieťaťa v prvom roku života je 0,6%.

Percento bazofilov vo vzorci leukocytov je relatívnym ukazovateľom.

Aký je absolútny obsah bazofilov v krvnom teste?

Absolútny obsah bazofilov je presnejšími indikátormi a umožňuje odhadnúť skutočný počet takýchto buniek v krvi.

Bežne je absolútny index bazofilov od 0,01 do 0,065 x 109 / l alebo 0,3 nanol litra krvi.

Zvýšené bazofily: príčiny

Dôvody, že počet bazofilov v krvi je zvýšený u dospelých, môže byť fyziologickým aj patologickým faktorom.

Z patologických príčin bazofílie je potrebné poznamenať:

 • ovulačnej fázy menštruačného cyklu u žien. V tomto období sa veľké množstvo estrogénu uvoľňuje do krvného obehu, čo spôsobuje bazofíliu. Taktiež ak užívate lieky, ktoré obsahujú estrogény, mali by ste informovať lekára, ktorý predpísal všeobecné klinické krvné testy, aby sa predišlo nesprávnej interpretácii výsledkov analýzy;
 • obdobie rekonvalescencie po infekčných ochoreniach;
 • po röntgenových vyšetreniach, pretože malé dávky žiarenia môžu zvýšiť bazofily v krvi.

Ale najčastejšie sa zvyšuje počet bazofilných leukocytov pri rôznych ochoreniach a patologických stavoch, a to:

 • hypofunkcia štítnej žľazy;
 • okamžitý typ alergickej reakcie;
 • chronická myeloidná leukémia;
 • polycythemia;
 • akútna leukémia;
 • Hodgkinova choroba;
 • akútne vírusové infekcie;
 • Hodgkinov lymfóm;
 • chronický zápal hrubého čreva;
 • Crohnova choroba;
 • chronická dermatitída;
 • anémia spôsobená hemolýzou erytrocytov;
 • chronický zápal dutín;
 • stav po odstránení sleziny;
 • radiačná choroba;
 • užívanie liekov, ktoré inhibujú funkciu štítnej žľazy;
 • hyperestrogenemia.

Zvýšené bazofily v krvi dieťaťa: kedy to môže byť?

V detskej krvi by absolútny počet bazofilov nemal prekročiť 0,2 * 109 / l.

Ak sú bazofilné leukocyty zvýšené u dieťaťa, možno predpokladať, že má chorobu, a to:

 • akútna vírusová infekcia, ako napríklad ovčie kiahne;
 • Helmintiáza;
 • alergie;
 • ochorenia krvného systému (myeloidná leukémia, anémia s nedostatkom železa, hemolytická anémia a iné);
 • zápalové ochorenia (chronická sinusitída, ulcerózna kolitída).

Aj počet bazofilov sa môže zvýšiť v dôsledku vývoja reakcie tela na uhryznutie hmyzom, ako sú včely alebo vosy.

Príklady interpretácie niektorých výsledkov kompletného krvného obrazu

Monocyty zdvihnuté s bazofily

U dieťaťa sa môže pozorovať súčasné zvýšenie počtu monocytov a bazofilov, keď sa dieťa zubuje a mení sa na trvalé. Z patologických príčin nárastu týchto indikátorov sú najbežnejšie helmintické alebo parazitárne invázie a infekčné choroby.

Eosinofily sa zvýšili spolu s bazofily.

Eozinofilné a bazofilné leukocyty v tele sú zodpovedné za tvorbu alergickej reakcie. Preto sa tieto ukazovatele najčastejšie zvyšujú na pozadí alergií akejkoľvek povahy.

Ak vy alebo Vaše dieťa máte zvýšený index bazofilov v krvi, nemusí to vždy znamenať, že ste niekto chorý, ale stále nemôžete robiť bez odbornej rady. Dospelí sa musia poradiť s praktickým lekárom a deti potrebujú vidieť pediatra. Iba lekár po vykonaní komplexného vyšetrenia tela bude schopný určiť príčinu takýchto zmien v krvi.

Krvné bazofily

Basofily sú typom bielych krviniek (bielych krviniek), ktoré ako neutrofily a eozinofily pochádzajú z kostnej drene. Basofily v krvi strácajú obmedzené časové obdobie: dostanú sa do krvného riečišťa z kostnej drene, odtiaľ sa po niekoľkých hodinách odstráni. Ich hlavný životný cyklus (10-12 dní) prebieha v tkanivách. Hlavná funkcia bazofilov je ochranná.

Tieto bunky sú dôležitou súčasťou imunitných procesov v tele. Akékoľvek ochranné a alergické reakcie organizmu (vrátane tých, ktoré sú nebezpečné pre zdravie) sa vykonávajú s aktívnou pomocou bazofilov. Tieto bunky (rovnako ako iné bielych krviniek) sa tiež podieľajú na vývoji zápalových procesov v tele počas infekcií a mechanických poškodení.

Charakteristickým znakom bazofilov ako buniek je prítomnosť veľkého množstva granúl v cytoplazme a prítomnosť veľkého jadra pozostávajúceho z lalokov. Bazofily obsahujú zvýšené množstvo biologicky aktívnych zlúčenín: prostaglandín, serotonín, histamín.

Norma bazofilov v krvi

Basofily sú najmenšie skupiny bielych krviniek. Keď narazia na alergén alebo cudzí prostriedok, bazofily umierajú: zničia granuly biologicky aktívnymi látkami, ktoré vstupujú do krvi a spôsobujú typický klinický obraz zápalových a alergických reakcií.

Vzhľadom k tomu, že bazofily patria do leukocytov, ich kvantitatívny indikátor je meraný a indikovaný lekármi ako percento z celkového počtu leukocytov. Menej často sú absolútne hodnoty uvedené v lekárskych záznamoch (klinické krvné testy).

Rýchlosť bazofilov u dospelých je 0,5-1%.

V absolútnom vyjadrení je množstvo vyjadrené nasledovne: 0,01-0,065 * 109 g / l.

Rýchlosť bazofilov u detí: 0,4-0,9%.

V lekárskych formách sú položky týkajúce sa počtu bazofilov nasledovné:

 • BA% (bazofily) je relatívnym ukazovateľom bazofilov;
 • BA (bazofily abs.) - absolútny počet bazofilov.
Obsah bazofilov v krvi indikuje prítomnosť zápalových alebo alergických procesov v tele.

Táto hodnota nemá rozhodujúcu diagnostickú hodnotu, ale niekedy je potrebné, aby lekári vedeli o celkovej aktivite leukocytov v rôznych patologických podmienkach.

Bazofily sa zvýšili

Stav, pri ktorom sú bazofily zvýšené, sa nazýva bazofília. Absolútny obsah bazofilov v krvi nie je konštantný: kvantitatívne indexy týchto buniek sú ovplyvnené rôznymi vonkajšími a vnútornými okolnosťami. Avšak zriedkavo sa pozoruje nadmerné zvýšenie hladiny bazofilov.

Hlavné dôvody zvýšenia bazofilov v krvi dospelého:

 • ochorenia krvi;
 • chronické a akútne patologické stavy gastrointestinálneho traktu (ulcerózna kolitída, gastritída, duodenálny vred a žalúdočný vred);
 • myxedém (závažný nedostatok pankreatického hormónu);
 • alergické reakcie akéhokoľvek typu: žihľavka, pruritus, respiračné orgány, dermatitída, ekzém a iné prejavy nedostatočnej činnosti obranného systému;

 • hemolytická anémia;
 • kurací kiahní;
 • diabetes mellitus;
 • onkologické ochorenia priedušiek a pľúc v počiatočnom štádiu;
 • intoxikácia inej povahy;
 • hormonálne lieky na ochorenia štítnej žľazy;
 • užívanie estrogénu alebo kortikosteroidov.
 • Ochorenia krvi a alergické reakcie sú najčastejšími stavmi, v ktorých sú bazofily v krvi zvýšené u dospelých. Dôvody zvýšenia bazofilov u dieťaťa môžu byť podobné, s tým rozdielom, že na zoznam najčastejších príčin detskej bazofílie sa pridáva helminthické invázie a otravy jedmi.

  Je potrebné sa zamerať na ochorenia krvi, ktoré prispievajú k bazofílii.
  Patológie tohto typu zahŕňajú:

  • chronická leukémia (malígne ochorenie krvi);
  • akútna leukémia;
  • Hodgkinova choroba (Hodgkinova choroba) - malígna lézia lymfatického systému;
  • pravá polycytémia (benígne ochorenie krvného systému).

  Ktorákoľvek z uvedených ochorení môže viesť k zvýšeniu počtu leukocytov rôznych skupín v krvnej plazme, vrátane bazofilov.

  Ak sú bazofily zvýšené v krvi dieťaťa a dospelého v malých množstvách, môže to naznačovať prítomnosť akéhokoľvek zápalového procesu v tele (chronický alebo akútny). Tieto procesy, ktoré chránia telo pred nepriaznivými faktormi, sa môžu vyskytnúť v zažívacom, močovom systéme, respiračných orgánoch.

  Vystavenie nepriaznivým faktorom spúšťa imunitné odpovede, ktoré naznačujú prítomnosť účinných látok obsiahnutých v granulách bazofilov. Uvoľňovanie histamínu, prostaglandínu a ďalších prvkov a zaisťuje spustenie mechanizmu ochrany tkanív a orgánov pred cudzími vplyvmi.

  U žien môže bazofília indikovať začiatok menštruačného cyklu, počas ovulácie sa pozoruje aj mierne zvýšená hladina bazofilov.

  Ďalším dôvodom pre vysoký obsah granulocytov - nedostatok železa v tele.

  Ak teda vo svojej laboratórnej analýze bazofilov nad normou, čo to naozaj znamená, môže povedať len lekár. Samodiagnostika je nielen bezvýznamná, ale aj škodlivá pre zdravie.

  Zníženie hladiny bazofilov je tiež lekárska výsadou. Po vykonaní kompetentnej a včasnej liečby základnej choroby sa počet týchto krvných buniek zvyčajne vráti do normálu. Ak sa príčina bazofílie stala dlhodobým užívaním hormonálnych liekov, lieky sa zrušia alebo nahradia analógmi bez vedľajších účinkov.

  Na normalizáciu zloženia krvi po hlavnom priebehu liečby zápalových a infekčných ochorení je predpísaná pomocná terapia vo forme užívania vitamínových komplexov a špeciálnej stravy s povinnou dostupnosťou produktov obsahujúcich vitamín B12. Táto zlúčenina má všeobecne pozitívny účinok na funkciu krvi. Neustále zvyšovaný počet bazofilov je dôkazom chronickej patológie, ktorá sa musí odhaliť a odstrániť.

  Basofily sa znížili

  Stav krvi, keď sa bazofily znižujú, sa nazýva basopénia: naznačuje vyčerpanie zásob leukocytov v krvotvorných orgánoch.

  Dôvody poklesu bazofilov u dospelých môžu byť veľmi odlišné:

  • akútne infekčné choroby;
  • hypertyreóza - nadmernú aktivitu hormónov štítnej žľazy;
  • stresové situácie;
  • vyčerpanie tela;
  • zvýšená fyzická aktivita;
  • Cushingov syndróm (hyperkortizolizmus) - hyperaktivita nadobličkovej kôry.

  Nie každá situácia, ktorá vedie k basopénii, vyžaduje terapeutickú odpoveď. Často sa znížený počet týchto prvkov obehového systému vráti do normálu nezávisle.

  Zníženie počtu bazofilov sa často pozoruje u tehotných žien v prvom trimestri. Tento indikátor je často nepravdivý, pretože v období gravidity plodu u žien sa zvyšuje celkový objem krvi zvýšením jeho kvapalnej frakcie. To znamená, že počet krviniek zostáva rovnaký: iba ich počet na jednotku objemu klesá.

  Ak nájdete vo forme krvného testu, že bazofily sú zvýšené alebo znížené, mali by ste túto situáciu prediskutovať so svojím lekárom. Možno vám zašle ďalšiu diagnostiku alebo užších špecialistov. Nie je možné ignorovať odchýlku od normy, ale nemali by ste sa vopred ani pýšiť: je možné, že situácia je dočasná.

  Absolútny obsah bazofilov

  Biele krvinky sú známe ako niekoľko druhov. Ich obsah jasne vyjadruje stav mnohých orgánov a systémov. Absolútny obsah bazofilov dieťaťa a dospelého odráža schopnosť tela reagovať na zavádzanie cudzích mikroorganizmov alebo alergénov.

  Čo je to?

  Basofily sú rôzne granulocytové leukocyty, najmenšie z nich. Celkový počet bazofilov v tele je však dosť veľký. Veľkosť buniek sa pohybuje od 10 do 12 mikrónov. Tieto bunky sa diferencujú a dozrievajú v kostnej dreni, podobne ako iné krvinky. Syntéza je aktivovaná interleukínmi 3 a 4. Väčšina životného cyklu bazofilov prebieha v tkanivách. Už zrelé bunky vstupujú do krvi. Po vstupe do krvi migrujú do tkaniva takmer okamžite. Hlavný životný cyklus buniek prechádza mimo krvi.

  Hlavné funkcie

  Vo svojej cytoplazme majú bazofilné funkcie mnoho granúl obsahujúcich bioaktívne látky: histamín, serotonín, prostaglandíny, leukotriény, chondroitín sulfát, dermatansulfát, "faktor aktivácie krvných doštičiek", heparansulfát. Tieto látky sú hlavnými mediátormi alergie a uvoľňujú sa tak počas degranulácie, ako aj pri autolýze buniek. Z toho vyplýva hlavná úloha bazofilov - účasť na alergických reakciách.

  Aktivácia basofilov alergénom

  Jadro bazofilu je mierne segmentované, skôr veľké, ale takmer neviditeľné kvôli akumulácii granúl. Ostatné organely sú takmer nevyvinuté. Granuly sú nanesené alkalickými farbivami. Mikroskopické vyšetrenie natívneho náteru bazofilu zafarbeného podľa Romanovského-Giemsy má fialovú farbu (kvôli fenoménu metachromasie). Granuláty s toluidínovou modrou farbou sú červené.

  Existujú určité podobnosti medzi žírnymi bunkami a bazofily. Ich granule obsahujú tiež heparín a histamín; môžu uvoľniť obsah svojich granúl v reakcii na zavedenie alergénu. Ale v kostnej dreni sú tvorené z rôznych kmeňových buniek. A žírne bunky, na rozdiel od bazofilov, vstupujú do krvného obehu nediferencovaných.

  Hlavné funkcie bazofilov v ľudskej krvi:

  • V odpovedi na zavedenie do organizmu cudzieho mikroorganizmu alebo alergénu. V reakcii na infekciu sa spúšťa imunitná odpoveď, počas ktorej sa uvoľňujú mediátory zápalu vrátane tých, ktoré sú v granulách týchto buniek. Uvoľňovanie histamínu a prostaglandínov aktivuje lymfocyty a inaktivuje škodlivé činidlo.
  • Keď sa stretnú s alergénom, sú schopní adsorbovať IgE na seba, rovnako ako žírne bunky. Keď sa znova stretnete s rovnakým alergénom. Komplex antigén-protilátka sa tvorí na cytoleme a mediátory alergie sa uvoľňujú z granúl.
  • Do určitej miery je schopný fagocytózy. Primárnou funkciou je prilákať iné granulocyty krvi do miesta zápalu. Spôsobuje alergie (opuch tkaniva, začervenanie, svrbenie).
  • S pomocou heparínu a histamínu podporujú reologické vlastnosti krvi.
  • Zabraňujú nadmernej tvorbe krvných zrazenín v cievach alebo začnú proces koagulácie.
  • Zabezpečte výživu tkanív, podporujte rast krvných ciev.

  norma

  Vo všeobecnosti analýza absolútneho obsahu bazofilov v krvi nemá žiadnu diagnostickú hodnotu. Dôležitejšie je pomer týchto buniek v porovnaní s inými leukocytmi, čo je percentuálny podiel v leukocytovom vzorci, pozrite sa na štandardy pre obsah bazofilov v krvi dospelých a detí:

  • Normálna hodnota pre dospelých je 0-1% (0,01-0,065 * 109 g / l).
  • Normálna hodnota pre deti je 0,4 - 0,9%.
  Norma bazofilov u dospelých vo forme leukocytov

  zvýšiť

  Absolútny obsah bazofilov v krvi sa zvyšuje - (bazofília).

  Absolútna veľkosť je veľmi variabilná. Ak pri dešifrovaní krvného testu absolútny obsah bazofilov v krvi má jednu z nasledujúcich hodnôt:

  • Absolútny obsah bazofilov 0,08
  • Absolútny obsah bazofilov 0 09
  • Absolútny obsah bazofilov je 0,10 a viac. To, že takýto stav možno klasifikovať ako bazofíliu.

  Hlavné príčiny bazofílie:

  • patológia gastrointestinálneho traktu (vredy, gastritída, kolitída);
  • hypotyreóza;
  • akútne a chronické ochorenie pečene;
  • akútna leukémia (objavuje sa eozinofilno-bazofilná asociácia);
  • Hodgkinova choroba;
  • skutočná polyémia;
  • chronická leukémia krvi;
  • reakcie z precitlivenosti (anafylaktický typ);
  • vírusové infekcie;
  • otravy toxínov (botulizmus, hmyzový jed);
  • tuberkulózny proces;
  • anémia spôsobujúca nedostatok železa;
  • používanie estrogénových prípravkov.

  Basofília u detí sa môže vyskytnúť v dôsledku:

  • napadnutie červami;
  • otrava;
  • chronických ochorení (mierne zvýšenie).

  U žien sa môže počas ovulácie vyskytnúť bazofília.

  Nie je potrebné sa zaoberať samodiagnostikou, ak v analýze krvi došlo k zvýšeniu absolútneho obsahu bazofilov u dieťaťa a dospelého. Iba lekár môže urobiť správne závery.

  znižujúce

  Absolútny obsah bazofilov sa zníži (na 0,0) (basofilopénia):

  Príčiny nízkeho absolútneho obsahu bazofilov v krvi:

  • liečba kortikosteroidmi;
  • hypertyreóza;
  • exacerbácia chronických infekcií alebo prítomnosť akútnych infekcií;
  • hyperkortizolizmus;
  • obdobie zotavenia po vírusových infekciách;
  • vystavenie malým dávkam ionizujúceho žiarenia;
  • stres.

  Všeobecne platí, že zmena bazofilov v tele nemá žiadnu diagnostickú hodnotu. Navyše neexistuje žiadna taká vec ako basopenie v diagnostike. Ak vykonáte kompetentnú liečbu, krvný stav sa rýchlo vráti do normálu.

  Absolútny obsah bazofilov 0,00 počas tehotenstva nie je nezvyčajný. Znižuje sa na 0, je zriedkavé, častejšie je tesne pod normálnou hodnotou. V prvom trimestri gravidity sa tento stav často pozoruje. Ale je to klamlivé. Nie je znížená bazofilná frakcia. Množstvo tekutiny v krvi rastie, celkový objem tekutiny sa zvyšuje. Znižuje sa iba počet buniek na jednotku objemu.

  záver

  Basofily sú bunky, ktoré v tele vykonávajú významné funkcie. Z vyššie uvedených záverov je jasné, že absolútne hodnoty obsahu bazofilov v krvi nemajú špeciálnu diagnostickú hodnotu.

  Takáto podmienka ako basopénia neexistuje vôbec, pretože v krvi je veľmi málo bazofilov.

  Basofília sa vyskytuje hlavne v prítomnosti alergických reakcií, chronických ochorení a ochorení krvného systému. Dúfame, že sme vám pomohli zistiť, aký je absolútny obsah bazofilov, aké sú ich normy a čo robiť, ak je tento ukazovateľ zvýšený alebo znížený u dieťaťa a dospelého.

  Krvné bazofily

  Zvyčajne by relatívny počet bazofilov v krvi nemal prekročiť 1%. Bazopénia a bazofília môžu naznačovať prítomnosť zápalových procesov, krvných ochorení atď.

  Stanovenie bazofilov v rámci leukocytového vzorca klinického krvného testu sa vykonáva na identifikáciu zápalových procesov a alergických reakcií.

  Bazofily samotné sú typom leukocytov a sú krvinky odvodené z granulocytov.

  Všeobecné informácie

  Basofily sú granulocyty, ktoré sú distribuované v periférnej krvi. Vyrábajú sa v kostnej dreni a uvoľňujú sa do séra, po ktorom sa ukladajú do tkanív. Životný cyklus bazofilu je približne 7-12 dní.

  Keď sa objaví zápalový proces, bazofily a iné biele telieska sú nasmerované do krbu. Sú zodpovedné za výrobu histamínu (boj proti alergickej reakcii), sérotonínu (neurotransmiter, ktorý inhibuje stres a depresiu) a heparínu (látky, ktorá znižuje zrážanlivosť krvi). Bazofily obsahujú aj prostaglandíny, ktoré spolu s histamínom viažu stimul (alergén) a neutralizujú ho. V tomto bode pacient zaznamená vývoj zápalových procesov (horúčka, horúčka, slabosť, opuch tkaniva atď.). To všetko je reakciou na zvýšený prietok krvi a zvýšenie priepustnosti ciev, za ktoré sú zodpovedné bazofily.

  Hlavným cieľom bazofilov je podieľať sa na okamžitej a zriedkavejšej reakcii z precitlivenosti. Nachádzajú sa medzi prvými v srdci zápalu a ako to vyžadujú iné krvné bunky na boj proti zahraničným agentom. Tento proces sa nazýva fagocytóza a je jednou z funkcií ľudského imunitného systému. Ak zápalový proces trvá viac ako 3 dni, kostná dreň začne produkovať viac bazofilov. Tento stav v medicíne sa nazýva basofilocytóza.

  Bazofily tiež ovplyvňujú zrážanie krvi prírodným heparínom, zvyšujú kapilárnu permeabilitu, prispievajú k tvorbe nových krvných ciev, stimulujú redukciu hladkého svalového tkaniva.

  Indikácie pre analýzu

  Analýza bazofilov je potrebná v nasledujúcich prípadoch:

  • plánovaná preventívna kontrola;
  • vyšetrenie pred operáciou;
  • diagnostika zápalových a infekčných procesov, ako aj krvných ochorení;
  • monitorovanie účinnosti liečby.

  Zníženie počtu bielych teliesok (basopénia) u detí môže spôsobiť endokrinnú dysfunkciu, zhoršenú tvorbu krvi a v dôsledku toho vznik leukémie. U žien môže bázopenie naznačovať tehotenstvo.

  Zvyčajne sa bazofilové štúdie neuskutočňujú oddelene, ale výsledky sa dekódujú v rámci vzorca leukocytov. Úroveň bazofilov poskytuje myšlienku rôznych zápalových procesov, alergických reakcií (dôležitých pre diagnostiku anafylaktického šoku), rakoviny (rakoviny krvi).

  Konštrukcia leukocytového vzorca sa uskutočňuje na základe komplexnej klinickej analýzy krvi.

  Basophil Norm

  Pri dešifrovaní výsledkov leukocytového vzorca sa nasledujúce normy považujú za normu bazofilov:

  • novorodenci - 0,75%;
  • dojčatá (1 mesiac života) - 0,5%;
  • dojčatá (2-12 mesiacov) - 0,4-0,9%;
  • deti (12 rokov) - 0,7%;
  • dospievajúci (vo veku od 12 do 21 rokov) - 0,6-1%;
  • dospelí (starší ako 21 rokov) - 0,5-1%.

  Okamžite po narodení sa zvyšuje počet bazofilov u ľudí. Je to spôsobené vytvorením nezávislého imunitného systému. V prvom mesiaci života ukazovateľ mierne klesá, stabilizuje sa vo veku 12 rokov a opäť stúpa v dospelosti.

  Nasledujúce hodnoty bazofilov sa môžu pozorovať vo forme analýzy: VA% (relatívne množstvo ako percento iných leukocytov) a BA # (absolútne množstvo, ktoré je normálne 0,01-0,065 * 109 gramov / liter).

  Zvýšenie basofilu (bazofília)

  Stav sa vyvíja s nárastom počtu bazofilov o viac ako 0,2 x 109 g / l.

  Je to dôležité! Basofília môže spôsobiť hormonálne lieky (estrogény), antityroidné lieky.

  V klinickej praxi sa zriedkavo pozoruje nárast bazofilov, ktorý je charakteristický pre:

  • choroby gastrointestinálneho traktu (chronická forma):
   • ulceratívna kolitída;
   • enterokolitída;
   • gastritídu;
   • peptický vred a 12 dvanástnikový vred atď.;
  • patológie obehového systému:
   • myeloidná leukémia (chronická forma);
   • leukémia (akútna forma);
   • polycytémia (zvýšený počet červených krviniek na jednotku objemu krvi);
   • hemolytická anémia s nedostatkom železa;
   • lymfogranulomatóza atď.;
  • individuálna reakcia na dráždivú látku (alergia);
  • štádia skorého odpustenia infekčných chorôb;
  • Hodgkinova choroba (malígna patológia postihujúca lymfatický systém);
  • hypotyreóza (nedostatočnosť štítnej žľazy, vyjadrená poklesom sekrečnej funkcie);
  • onkológia (rakovina krvi, pľúca).

  Zvýšenie počtu bazofilov naznačuje porušenie imunitného systému a aktívnu inváziu zahraničného agenta. Taktiež sa zaznamenáva chronická bazofília u pacientov, ktorí odstránili slezinu.

  Zníženie basofilu (Basopenia)

  Pri basopénii je počet bazofilov patologicky znížený (menej ako 0,01 * 109 g / l).

  Je to dôležité! Zníženie bazofilov sa často zaznamenáva v prvom trimestri tehotenstva, čo súvisí s aktívnym zvýšením prívodu krvi (kvapalnej fázy) bez zvýšenia počtu krviniek. V tomto prípade sa však základná myšlienka považuje za falošnú a neznamená patologický proces.

  Basopenie je tiež zaznamenaná počas ovulácie (uprostred menštruačného cyklu), pričom sa užívajú chemoterapeutické lieky, kortikosteroidy a ďalšie "ťažké" lieky pre telo.

  Počet bazofilov sa môže znížiť v mnohých patológiách:

  • akútne infekcie a choroby;
  • nervové a duševné poruchy;
  • hypertyroidizmus (zvýšená sekrečná aktivita štítnej žľazy);
  • akútna pneumónia.

  Iba kvalifikovaný špecialista môže dešifrovať leukocytovú formu s ohľadom na počet bazofilov: terapeut, špecialista na infekčné ochorenia, hematológ alebo funkčný diagnostik.

  Čo robiť, ak sú bazofily zvýšené a aké nebezpečenstvo predstavuje prekročenie normy tohto indikátora

  Basofily sú jednou z odrôd leukocytov. Tieto krvné bunky sú jednou zo zložiek imunitného systému a tiež signalizujú výskyt zápalových procesov v tele, hormonálnu nerovnováhu a prítomnosť alergických reakcií. Ak je v krvi vysoký obsah bazofilov, čo to znamená? Častejšie sú bazofily zvýšené u dospelých. U žien počas tehotenstva a na začiatku menštruačnej fázy sa zvýšenie na 60% hornej normy nepovažuje za prejav patológie. Basofilné telieska sa stanovujú pomocou všeobecného krvného testu. V závislosti od spôsobu výskumu rozlišujte 2 hodnoty.

  1. Makroindikátor - absolútny obsah bazofilov v krvi je 0,01-0,065 × 10,0 v zmysle 1 liter krvi.
  2. Mikroskopické vyšetrenie ako percento iných krviniek. Norma - 0,5-1% v testovanej kvapaline.

  Vo väčšine kliník sú výsledky indikované v makroindikátoch. Ak je absolútny obsah 0,2 x 10 (3-krát vyšší ako norma), potom bazofily sú zvýšené.

  Prečo sa bazofilné telá zvyšujú?

  Bazofily v krvi sú zvýšené u dospelých z nasledujúcich dôvodov.

  1. Zápal, najmä pri reumatoidnej artritíde. ESR a leukocyty sú tiež zvýšené.
  2. Pri autoimunitných ochoreniach. Pri vysokých bazofiloch a ESR sú leukocyty normálne alebo nízke.
  3. S imunitnými ochoreniami - rubeola, ovčie kiahne, HIV. Nízke leukocyty, ESR v normálnom rozmedzí.
  4. Nedostatok železa. Aj nízky hemoglobín.
  5. Helminthiasis - vysoké eozinofily. Ak hlístky alebo ich metabolické produkty poškodili pečeňové bunky - vysoké červené krvinky a AST nad 25 v biochemickej analýze; sliznice gastrointestinálneho traktu - nie viac ako 10 tyčiniek.
  6. Crohnova choroba, gastrointestinálne vredy - ESR zvýšená na 12-15, tyčinky nad 15; so spastickou kolitídou - ESR nad 18 rokov.
  7. Alergia - môže byť pri normálnych ďalších indikátoroch. A ak sa uvoľní veľa histamínu - ESR 20 alebo viac.
  8. Diabetes - na pozadí vysokého cukru. V mnohých moderných klinikách sa vykonáva všeobecný krvný test a test na cukor v rámci jediného odberu vzoriek.
  9. Pri onkologických ochoreniach, leukocytoch, erytrocytoch dochádza k nárastu počtu krvných doštičiek, prudko klesá hladina hemoglobínu.
  10. Ak vznikla bazofília v dôsledku užívania liekov - zvyšok indikátorov môže byť normálny, musíte vykonať ďalšie vyšetrenia.
  11. Zväčšená štítna žľaza - navyše, biochemická analýza jódu, histamínu.
  12. S rozšírenou slezinou alebo po jej odstránení - na pozadí nízkych červených krviniek.

  Basofily u žien

  Špecifické príčiny bazofílie u žien súvisia hlavne s hormonálnymi nerovnováhami.

  1. Počas tehotenstva v dôsledku intenzívneho uvoľňovania progesterónu.
  2. Počas sexuálnej túžby - zvýšený obsah estrogénu.
  3. Počas emocionálnych šokov môže byť obsah bazofilov v krvi zvýšený aj nízky. Aby ste sa uistili, že neexistujú žiadne patologické stavy, je potrebné vykonať kompletný krvný obraz v priebehu 3-5 dní niekoľkokrát denne.
  4. Ak hormóny žien znížia bazofily, môžu byť tiež vysoké - telo vníma hormonálnu deficienciu ako alergiu.

  Je to dôležité! Zvýšená hladina bazofilov signalizuje počiatočné štádiá karcinómov, ochorení prostaty a vaječníkov, zatiaľ čo iné diagnostické metódy zatiaľ nie sú schopné odhaliť tieto patológie.

  Známky bazofílie

  Basofília je komplexné ochorenie, ktoré spočíva v prejave ochrannej reakcie organizmu na vonkajšie alebo vnútorné podnety. Basofília sa diagnostikuje, ak je v krvi zvýšený obsah bazofilov najmenej 3 dni, ak sa analýza vykonávala trikrát alebo viackrát denne a neboli spojené žiadne ochorenia, pri ktorých sa bazofily nutne zvyšujú.

  Pri komorbidite sa objavujú príznaky patológie. Ak nie sú žiadne, príznaky bazofílie sa vyskytujú, ak je koncentrácia bazofilných teliesok v krvnej plazme 3 alebo viac krát vyššia ako horná normálna hodnota.

  1. Vyrážka je ochranná alergická reakcia a pupienky sú sprevádzané sčervenaním alebo zápalom.
  2. Svrbenie - neustále sa mení miesto lokalizácie, s rôznou intenzitou, môže byť sprevádzané teplotou pod hladinou.
  3. Sucho v ústach ako dôsledok nedostatku železa.
  4. Závrat, možná krátkodobá synkopa. Pri týchto príznakoch hemoglobín nepresahuje 50 mg.
  5. Ak sa odstráni slezina - nadmerné potenie, nízka krvná zrážavosť, častý zápal bez iných patologických stavov.
  6. Krehké nechty, vypadávanie vlasov, časté krvácanie v neprítomnosti vitamínu B12.

  liečba

  Obzvlášť bazofily nie sú normalizované. Po odstránení príčiny sa tento indikátor vráti do normálu. Pri diabete, reaktívne zápal vyvolala artritída, bez sleziny, alebo hypofunkcia atrofiou štítnej žľazy, tehotenstvo alebo z iných dôvodov súvisiacich s hormonálnou dysfunkciou u žien hodnoty sú obvykle iba v umelej zníženie obsahu bazofily, čo nie je žiaduce.

  Ak nie sú patológie, indikátor sa normalizuje nasledovne:

  1. Obohatenie tela organizmom: lieky - Actovegin, hematogén; potraviny - morské plody alebo pečeň (teľa a kura, v menšej miere bravčové); Ďalšie odporúčania - prechádzky na čerstvom vzduchu minimálne 2-3 hodiny denne.
  2. Alergia: lieky - suprastin, tavegil; strava - viac pečiva a menej rastlinných tukov; Odporúčania - zabráňte podchladeniu a náhlym zmenám teploty.
  3. Nedostatok vitamínu B12 - užívanie komplexov vitamínov a jesť viac vajec, mliečnych výrobkov, kvasnicových produktov.

  Je to dôležité! Basofily nie sú vždy normalizované po priebehu tejto alebo druhej liečby. Hemoglobín stúpa rýchlejšie a normalizujú sa leukocyty. Pri normalizácii týchto indikátorov je potrebné pokračovať v liečbe až do normalizácie bazofilov - asi týždeň.

  Basofily: funkcie, normálne, zvýšené krvné hladiny - príčiny, mechanizmus a prejavy

  Basofily (BASO) - malá skupina zástupcov granulocytov. Tieto malé (menšie než neutrofilné) bunky po vzniku ihneď idú na okraj (v tkanive) bez vytvorenia rezervy v kostnej dreni. Basofily žijú krátko, až týždeň. Slabšie fagocyty, ale to nie je ich úloha. Basofily sú nosiče receptorov imunoglobulínu E, výrobcovia histamínu a iných stimulujúcich látok, zúčastňujú sa procesu koagulácie (produkujú antikoagulant - heparín).

  Tkanivová forma bazofilov je žírne bunky, ktoré sa bežnejšie nazývajú mastocyty. Existuje mnoho bazofilov v koži, seróznych membránach, ako aj v spojivovom tkanive obklopujúcom kapilárne cievy. Tieto leukocyty majú stále veľa užitočných vlastností, avšak samotné bazofily nemajú nič v krvi - 0-1%, ale ak ich telo potrebuje, ich počet sa zvýši.

  Nie sú nižšie hodnoty.

  Rýchlosť bazofilov v periférnej krvi u dospelých je 0-1%, ale to neznamená, že vôbec neexistujú, napríklad ich alergická reakcia sa okamžite aktivuje a ich počet sa zvýši. V lekárskej praxi neexistuje taká vec ako "bazofilopénia".

  Napriek tomu, že leukocytový vzorec u detí má vlastnosti, ktoré sa môžu meniť s vekom a prekonávajú dva prekrytia, bazofily sa netýkajú všetkých týchto zmien - zostávajú na rovnakej norme - v priemere 0,5% (0-1%) a u novorodenca vo všeobecnosti nie je vždy možné ich uspokojiť. Všeobecne platí, že pomer bielych buniek vo vzorci (v percentách) u dojčiat sa môže značne líšiť aj počas dňa (plač, úzkosť, zavádzanie komplementárnych potravín, zmeny teploty, ochorenie), aby sa získal presnejší výsledok, výsledky sa hodnotia absolútnymi hodnotami.

  Absolútny obsah bazofilov bude normálne v rozmedzí od 0 do 0,09 x 10 9 / l (0,09 Giga / liter).

  Príčiny zvýšených hodnôt bazofilu môžu byť rôzne stavy, od okamžitej reakcie po podávanie liečiva až po dlhotrvajúci zápalový proces. Stručne povedané, hladiny týchto buniek sú zvýšené v prípade:

  • Akútne reakcie z precitlivenosti;
  • Niektoré hematologické ochorenia (hemofília, erytémia, hemolytická anémia, chronická myeloidná leukémia)
  • Po zavedení profylaktických vakcín;
  • Vírusové infekcie (ovčie kiahne, chrípka);
  • Reumatoidná artritída;
  • Tuberkulózny proces;
  • Anémia spôsobená nedostatkom železa;
  • Nešpecifická ulceratívna kolitída;
  • Malígne nádory z epiteliálneho tkaniva.

  Preto úplný krvný obraz so zvýšeným počtom bazofilných granulocytov najprv hovorí o penetrácii antigénu niekoho iného, ​​ktorý svojimi vlastnosťami absolútne nezapadá do antigénneho zloženia tohto organizmu, preto sa druhý pokus snaží čo najskôr odmietnuť nepriateľa. Niekedy je odpoveď veľmi násilná a rýchla (anafylaktický šok), potom pacient potrebuje rovnakú promptnú lekársku pomoc (zavedenie adrenalínu, hormónov), inak bude smutný výsledok rýchlo.

  Dôležité funkcie malej skupiny

  Veľký počet stimulačných látok, receptorov pre imunoglobulín E (IgE), cytokíny a komplement sú koncentrované na povrchu bazofilov. Vykonávajú reakcie bezprostredného typu (typu závislé od granulocytov), ​​kde tieto bunky hrajú hlavnú úlohu. Môžeme vidieť účasť bazofilov na vývoji anafylaktického šoku. Sekúnd - a osoba potrebuje núdzovú pomoc.

  Bazofily produkujú histamín, serotonín, heparín, proteolytické enzýmy, peroxidázu, prostaglandíny a iné biologicky aktívne látky (BAS), ktoré sa v súčasnosti ukladajú do granúl (to je to, na čo sú určené). Požitie cudzieho antigénu spôsobuje, že bazofily rýchlo migrujú na miesto "nehody" a vyhadzujú BAS z granúl a pomáhajú tak obnoviť poriadok v problémových oblastiach (rozšírenie kapilár, hojenie povrchov rany atď.).

  Ako je poznamenané, bazofily sú účastníkmi produkcie prírodného antikoagulantu, heparínu, ktorý zabraňuje zrážaniu krvi, ak to nie je potrebné, napríklad pri anafylaxii, keď existuje reálne nebezpečenstvo vzniku trombohemoragického syndrómu.

  Obranca alebo nepriateľ?

  S použitím funkčných schopností tkanivových mastocytov sa bazofily sústreďujú na svoje povrchy väzbové miesta s vysokou afinitou k IgE (nazývajú sa vysoko afinitné receptory - FcεR), ktoré ideálne spĺňajú potreby imunoglobulínov tejto triedy (E). Tieto miesta, to znamená FcεR receptory, na rozdiel od iných Fc-štruktúr, majú schopnosť viazať protilátky, ktoré sa voľne pohybujú v krvnom riečisku, a preto sú veľmi afinné. Keďže bazofily sú prirodzene vybavené výhodou, že majú takéto receptory, voľne plávajúce protilátky ich "rýchlo" rozumia, "sedia" a pevne "držia" (viažu). Mimochodom, eozinofily majú rovnaké receptory, takže sa vždy hromadia v zónach hypersenzitívnej reakcie bezprostredného typu, kde spoločne s bazofily vykonávajú efektorovú funkciu (pôsobia bunky IgE sprostredkovaných alergických reakcií).

  Schématicky, všetky tieto interakcie medzi protilátkami a receptormi bazofilných granulocytov môžu byť reprezentované nasledujúcim spôsobom:

  1. Protilátky, pohybujúce sa pozdĺž krvného riečišťa, hľadajú vhodné receptory, ktoré sú umiestnené na membránach bazofilných leukocytov. Po nájdení požadovaného predmetu sú k nemu pripojené protilátky, čo umožňuje prilákať antigény podobné ich špecifickosti.
  2. Antigény, prenikajúce do tela, spadajú do čakania, spojené s bazofilnými granulocytmi, protilátkami.
  3. Pri interakcii s protilátkami sa špecifické antigény "zosieťujú" s nimi, čo vedie k tvorbe agregátov IgE.
  4. Receptory signalizujú bazofily a žírne bunky na vyvolanie lokálnej zápalovej reakcie. To ich núti k aktivácii a začatie extrakcie obsahu granúl, to znamená biogénnych amínov a iných mediátorov okamžitej hypersenzitivity.
  5. Okamžite sa histamín so serotonínom a heparínom uvoľňuje z granulátov bazofilu (degranulácia), čo spôsobuje lokálnu dilatáciu mikrovaskulatúry v zápalovom zameraní. Priepustnosť kapilárnych stien sa zvyšuje, prietok krvi v tejto oblasti sa zvyšuje, tekutina sa hromadí v okolitých tkanivách a granulocyty cirkulujúce v ňom tečú z krvného riečišťa na miesto "katastrofy". Počas degranulácie samotné bazofily netrpia, ich životaschopnosť zostáva zachovaná, je to tak, že všetko je usporiadané takým spôsobom, že granule sú posielané na okraj bunky a prechádzajú cez póry membrány.

  Takáto rýchla reakcia sa môže stať ochrancom tela alebo slúži ako faktor priťahujúci sa k infekčnému zameraniu iných účastníkov imunitnej odpovede:

  • Neutrofily, ktoré majú všetky vlastnosti fagocytárnych buniek;
  • Makrofágy a monocyty, vzrušujúce a spracovanie cudzích látok;
  • Lymfocyty, ktoré ničia antigény alebo poskytujú príkazy na produkciu protilátok;
  • Samotné protilátky.

  Napriek tomu, v prvom rade, podobné udalosti (reakcie okamžitého typu) tvoria základ vývoja anafylaxie, a potom sú vnímané v odlišnej kapacite.

  Pre histamín a serotonín nie je charakterizovaný predĺžený účinok, pretože tieto látky nemôžu existovať dlhší čas. Medzitým lokálne zápalové zameranie nezmizne po zastavení účinku serotonínu a histamínu, boj proti infekcii je podporovaný inými zložkami reakcie (cytokíny, vazoaktívne metabolity - leukotriény a iné látky produkované v zápalovom zameraní).

  Klinické prejavy anafylaxie a núdzového šoku

  Môže sa prejaviť klinicky alergická (anafylaktická) reakcia:

  1. Anafylaktický šok, ktorý patrí medzi najzávažnejšie prejavy alergie (strata vedomia, pokles krvného tlaku) a vyžaduje okamžitú lekársku pomoc;
  2. Astmatické záchvaty u astmatických pacientov;
  3. Trvalé kýchanie a opuch nosovej sliznice (rinitída);
  4. Výskyt vyrážky (žihľavka).

  Je zrejmé, že najrýchlejšou odpoveďou tela na vstup cudzieho antigénu je anafylaktický šok. Čas nástupu je sekundy. Mnohí ľudia boli svedkami alebo prežili prípady, kedy hmyzový skus (častejšie včielka) alebo zavádzanie drog (zvyčajne novokauín v zubnej ordinácii) spôsobil prudký pokles tlaku, ktorý vytvoril hrozbu pre život. Ide o anafylaktický šok, ktorý by osoba, ktorá zažila podobnú hrôzu, mala na zvyšok svojho života spomenúť, pretože druhý prípad sa rozvinie ešte rýchlejšie. Avšak každá následná odpoveď je závažnejšia ako predchádzajúca reakcia - už existujú protilátky. A dobre, ak existuje protivoshokovaya lekárnička s adrenalínom a glukokortikoidmi...

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Čo zvyšuje ESR v krvi?

  Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

  Vasodilatátory pre bolesť v hlave

  Dnes sa dozviete, ktoré lieky vasodilatátora užívajte počas bolesti hlavy, oboznámte sa s hlavnými príznakmi a tiež o preventívnych opatreniach pre túto chorobu.Bolesť hlavy - hlavná príčina porúch obehu v mozgu.

  Zvýšené zrážanie krvi: príznaky, príčiny a liečba

  Ľudská krv je najdôležitejšou tekutinou v celom tele. Z krvného tlaku závisí od stavu osoby. Štruktúra kvapaliny nie menej ovplyvňuje vnútorné procesy orgánov.

  Príznaky a liečba syndrómu vertebrálnej artérie

  Z tohto článku sa dozviete: čo je syndróm chrbtice. Aké ochorenia vedú k výskytu patológie. Manifestácia tohto syndrómu a metódy vyšetrenia na diagnostiku.

  Sinusová tachykardia srdca: čo to je, príčiny a liečba

  Z tohto článku sa naučíte: podstatu ochorenia sínusovej tachykardie, príčiny a typy patológie. Symptómy, spôsoby liečby.Pri sínusovej tachykardii je frekvencia sínusového rytmu srdca viac ako 100 úderov za minútu.

  Čo znamená ESR v krvnom teste dieťaťa? Výsledky dekódovania

  Všeobecný alebo klinický krvný test zahŕňa určenie viacerých ukazovateľov, z ktorých každý odhaľuje špecifický aspekt stavu tela dieťaťa. Jeden z riadkov tabuľky v podobe získanej ako výsledok postupu je označený skratkou "ESR" a často vyvoláva otázky od mamičky - čo to znamená a ako zistiť, či je tento ukazovateľ v normálnom rozmedzí?