Z tohto článku sa dozviete, čo zahŕňa opatrenia na obnovu po mŕtvici a ktoré funkcie tela najčastejšie potrebujú byť obnovené. Ako môžete trénovať svaly bez použitia drahého vybavenia a špecialistov?

Rehabilitácia po cievnej mozgovej príhode je súbor opatrení, ktoré sú zamerané na najskoršie a najkompletnejšie prispôsobenie človeka životu v nových podmienkach. Nové podmienky sú následky ochorenia: čiastočná alebo úplná strata funkcií rúk a (alebo) nôh, ako aj zhoršená reč, pamäť a inteligencia. To všetko spôsobuje čiastočné dočasné alebo úplné postihnutie, sociálne nesprávne prispôsobenie (neschopnosť žiť ako mŕtvica), kvalita života klesá.

Dôsledky mŕtvice závisia od toho, ktoré oblasti mozgu boli ovplyvnené.

Komplex opatrení na rehabilitáciu začína v prvých hodinách po mŕtvici a pokračuje po prepustení z nemocnice. Počas mozgovej príhody existujú tri fázy:

 1. akútna (až 21-28 dní);
 2. subakútna - obdobie do 3 mesiacov;
 3. doba zotavenia je až jeden rok.

Nasleduje obdobie dlhodobých dôsledkov, keď práca na vašom fyzickom tele, ktorá začala v akútnom období, pokračuje. Pacient je stále pod dohľadom špecialistov, podstupuje liečbu v sanatóriu, pravidelne navštevuje kliniku a "škola života" pre ľudí, ktorí utrpeli mozgovú príhodu.

Lekári, ktorí sa s touto problematikou zaoberajú, sú rehabilitačné terapeuti, ale obvykle sa s rehabilitáciou zaoberá celá skupina lekárov.

Rehabilitanti lekárov sa venujú rehabilitácii pacientov po mŕtvici

Čo presne musí byť obnovené po mŕtvici?

Po úderu trpí niekoľko funkcií, bez obnovenia ktorého nie je možné vrátiť sa k plnému životu: motor, reč a kognitívne.

Dysfunkcie a frekvencia, s ktorou sa vyskytujú, sú uvedené v tabuľke 1.

Tieto údaje sú uverejnené v časopise Neurologia v Registri Neurologického výskumného ústavu (jednotná databáza všetkých záznamov o pacientoch, ktoré prešli touto inštitúciou).

Pohybové poruchy

Poruchy reči

Kognitívne poruchy (pamäť, mentálne schopnosti)

Kognitívne poruchy sú pozorované počas prvých troch mesiacov, po ktorých nasleduje zotavenie v 30% prípadov do konca prvého roka. Ak dôjde k mŕtvici v starobe (po 75 rokoch), potom bude s najväčšou pravdepodobnosťou tento proces zhoršený.

Tak dochádza k porušovaniu: čiastočné porušenie motorických funkcií, strata reči a strata inteligencie.

Princípy a ciele rehabilitácie

Základ pre rýchly návrat osoby do prevádzky je založený na niekoľkých zásadách (ako a kedy začať a pokračovať v obnove):

 1. Skorší začiatok rehabilitačných opatrení.
 2. Pravidelné (denne alebo niekoľkokrát denne), adekvátne (zaťaženie, ktoré je možné uskutočniť), dlhodobá liečba liekom a cvičením. Celá rehabilitačná doba môže byť niekoľko mesiacov až niekoľko rokov.
 3. Aktívna túžba, účasť pacienta, pomoc blízkych ľudí.

Úlohy rehabilitácie (čo treba urobiť, čo hľadá):

 1. Čiastočné alebo úplné obnovenie stratených funkcií.
 2. Najskoršia sociálna adaptácia pacienta.
 3. Preventívne opatrenia na zabránenie zhoršenia dôležitých funkcií. Choroba prináša silné emocionálne nepohodlie, ale v žiadnom prípade sa nemôže "vzdať".
 4. Prevencia opakujúcich sa úderov.

Iba na základe zásad môžu dosiahnuť ciele! Neexistujú žiadne iné spôsoby! Psychologicky je pre takýchto pacientov veľmi ťažké, zmysel a radosť sa stráca, je neobvyklé cítiť závislosť. Sami však dnes môžete začať opravovať situáciu.

Neurológovia sa domnievajú, že na obnovenie motorických funkcií by sa mali vytvoriť nové spôsoby interakcie medzi končatinami a mozgovými centrami. To je možné. Už 50% pacientov, ktorí utrpeli mŕtvicu do konca prvého roka, môže čiastočne alebo úplne obnoviť motorické funkcie, ktoré sú v počiatočnom štádiu také dôležité.

Komplexné rehabilitačné opatrenia

Lekári sa domnievajú, že ak je aspoň jedna väzba v komplexnom zotavení pacienta po mŕtvici chybná, účinok sa výrazne zníži. Integrovaný prístup zahŕňa:

 1. Lieky alebo lieky: kurzy a (alebo) neustále.
 2. Obnova porúch reči.
 3. Obnova funkcií motora.
 4. Obnova kognitívnych funkcií.
 5. Psychologické poradenstvo pre pacienta a príbuzných.

Do týchto pacientov sa zaoberajú lekári nasledujúcich špecializácií:

 1. Resuscitátory (v jednotke intenzívnej starostlivosti a intenzívnej starostlivosti).
 2. Neurochirurgovia, vaskulárni chirurgovia. Niekedy sa odporúča obnoviť tok krvi v tepnách (veľké cievy, ktoré krmivajú mozog).
 3. Neurológovia.
 4. Psychoneurologists.
 5. Kardiológovia (ak je potrebná korekcia kardiovaskulárnych porúch), rehabilitačné terapeuti (tvoria individuálny rehabilitačný plán, tzv. IPR).
 6. Rečníci, afaziológovia (zotavenie rečových porúch), fyzioterapeuti.
 7. Profesionálni terapeuti (vyučujú samoobslužné zručnosti v odborných pracovných seminároch).
 8. Masážni terapeuti.
 9. Špeciálne vyškolený ošetrovateľský personál.

Celý komplex aktivít, ktorý sa začal v nemocnici, vždy pokračuje doma. V priebehu jedného alebo niekoľkých mesiacov sú pacienti na práceneschopnosti a vyvíjajú sa stratené funkcie.

Počas tohto obdobia sú nevyhnutne navštíviť doma odborníci (zo zoznamu uvedených vyššie), ktorí pomôžu a usmerňujú vzdelávanie správnym smerom; zmenia lieky alebo ich opustia. Neskôr (po 6 mesiacoch) môžete ísť do sanatória. Keď štát umožní pacientovi navštevovať školu života pre ľudí s rovnakými problémami.

1. Liečba liečiv

Lieky uvedené v tabuľke 2 sa používajú v kúrach, intravenózne, intramuskulárne alebo vo forme tabliet. Výber závisí od štádia rehabilitácie, charakteristických vlastností celkového stavu, lokalizácie zóny zamerania. Zranenie je segment mozgových buniek, ktorý utrpel počas cievnej mozgovej príhody (niektoré z nich zomierajú úplne, niektoré sú obnovené).

2. Obnova porúch reči

Keďže ide o vyššie duševné funkcie, trvá ich viac ako dva roky. Samozrejme, tento výraz je značný. Ale dieťa trávi viac času na to!

Človek sa znovu naučí hovoriť, čítať a písať. Obnovenie vlastnej reči je založené na obrázkoch. Tento proces sa podobne podobá podobným metódam používajúcim dieťa.

Speech therapist používa obrázky na obnovenie reči pacienta

V ďalšom štádiu rečový terapeut učí človeka rozprávať a rozprávať, zapojiť sa do dialógu. Začnite s triedami na 20 až 30 minút a zvyšujte ich trvanie až hodinu. Posledným bodom je naučiť sa monológ.

Rehabilitácia reči po mŕtvici nastáva na pozadí farmakoterapie s liekmi, ktoré zlepšujú prívod krvi do mozgu.

3. Zotavenie pamäti a duševných schopností, práca s psychológiou

Pre tieto úlohy používajte liečbu drogami. Monitorovanie obnovenia funkcií sa uskutočňuje podľa výsledkov elektroencefalogramu.

Povinné triedy s psychológiou. Do konca prvého roka dochádza k zotaveniu pamäte u tretiny všetkých pacientov.

Mŕtvica je tragédia pre chorých a ich príbuzných. Psychológovia považujú za mimoriadne dôležitú komunikáciu pacienta, spoločnú zábavu, prechádzky. Môžete pomôcť nielen s liekmi, ale aj so slovami.

Práca psychológa a / alebo psychiatra je zameraná na identifikáciu depresií, psychopatických stavov (napríklad epilepsie) a vytvorenie motivačného faktora pre oživenie. Psychológ hľadá nové ciele a pomáha pacientovi stanoviť ciele - tak doktor vytvára záujem o život v nových podmienkach. Aj psychológ určite prediskutuje jeho stav a liečbu pacienta - to je hlavná vec pre pacienta.

4. Obnovenie funkcií motora

Toto zotavenie sa začína od prvých hodín po mŕtvici, ak nie sú žiadne kontraindikácie vo forme angíny (ischémia srdca), arteriálnej hypertenzie. Celý komplex opatrení na obnovenie funkcií motora musí byť použitý doma.

 • Antispastické konštrukcie končatín. Ak dôjde k spazmu a nútenému ohýbaniu končatiny, potom sa opatrovník pokúša postaviť svoju nohu alebo paži do prirodzenej polohy.
 • Pasívne cvičenia. Flexionárne a extenzívne účinky na veľké kĺby končatín vykonávajú lekári alebo príbuzní.
 • Selektívna masáž. Zdvíhanie, otepľovanie končatín.
 • 5. deň sa pozícia tela stáva vertikalizovanou pomocou vertikalizátora (špeciálneho zdravotníckeho zariadenia). Verticalizer
 • Elektrostimulácia neuromuskulárneho aparátu. Eliminuje parestéziu (strata citlivosti pokožky), zlepšuje prietok krvi na perifériu (ako sa nazývajú všetky vzdialené oblasti zo srdca). Elektrostimulácia neuromuskulárneho aparátu
 • Ozokerite aplikácie. Baliaci alebo baliaci parafínový obal na postihnutú končatinu - tepelné ošetrenie. Doma môžete ponoriť nohy alebo ruky do teplej vody na 15 minút. Zlepšuje krvný obeh, odstraňuje tón. ozokeritotherapy
 • Vírivé kúpele na ruky, hydromasáž rúk alebo nôh. Vzhľadom na skutočnosť, že sa do kúpeľa dodáva vzduch pod tlakom, vzniknú určité vírové toky, ktoré majú vplyv podobný masáži. Vírivé kúpele na ruky a nohy
 • Aktívne pasívne končatiny. Existujú simulátory lôžka, v ktorých môže byť lôžko pacienta so stratenými funkciami nohy začať trénovať. Cvičné stroje sú navrhnuté tak, aby simulovali chôdzu.
 • Individuálna pozornosť si zaslúži domácu činnosť. Rozvíjajú prsty rúk. V domácnosti je veľmi dôležité: zapnite a vypnite svetlo, oblečte a odlúčte, umyte. Doma sa môžete znova naučiť uchopenie pohybov, podobne ako to robí dieťa. Nie je tak jednoduché vziať hrnček a lyžicu a v skutočnosti takéto akcie sú lepšie ako drahé trenažéry. Môžete si vyriešiť grity, šiť, vyšívať, pracovať s hlinkou, strih a tak ďalej. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

tréneri

Proces obnovy po mozgovej príhode je dlhý, môže to stáť za nákup simulátora. Existuje obrovská skupina simulátorov určených na aktívne (na úkor pacienta) alebo pasívne (na úkor prístroja) akcie v postihnutých končatinách ramien a / alebo nohy:

 1. Simulátory sedadiel pre rozvoj zdvíhacích schopností z kresla;
 2. Tréningové základne pre učenie chôdze;
 3. Cvičné kolesá pre ruky a nohy.
Roboty alebo robotické zariadenia

V roku 2010 japonskí lekári dali verejnosti úplne nový prístup k obnoveniu motorických funkcií. Metóda bola založená na predpoklade, že centrálny nervový systém je veľmi plastický a je možné ho trénovať (mozog) vo fáze pozorovania.

Robotické pomôcky pomáhajú mozgovým pacientom obnoviť funkciu postihnutých končatín a zlepšiť ich mobilitu

Pacient po cievnej mozgovej príhode je mimoriadne nemotorizovaný a princíp "pozorovania a pohybu" na seba (virtuálna realita) dokonale stimuluje túžbu zapojiť sa. Metóda jasne dokazuje, ako sa postihnutá končatina pohybuje. Človek si pamätá opakované pohyby a začína napodobňovať.

výhľad

Snáď hlavná vec, ktorá obťažuje týchto pacientov, je postihnutie.

V mnohých ohľadoch prognóza závisí od rozsahu poškodenia mozgu, lokalizácie zamerania a porúch, ktoré sprevádzajú mozgovú príhodu. Situácia je jasná z hľadiska prognózovania (zdravotného postihnutia alebo nie) do konca prvého mesiaca po udalosti.

V tabuľke 3 sú uvedené údaje o Rusku, ktoré zverejnili lekári katedrálskej nemocnice Moskovskej lekárskej akadémie, nazvanej po Sechenov v roku 2012 (Journal of Clinical Gerontology):

Úspešná rehabilitácia po mŕtvici je záležitosťou celej rodiny.

Mŕtvica je akútna porucha v krvnom obehu mozgu. Klinický obraz tejto choroby je pomerne rôznorodý a môže závisieť od rôznych faktorov, ktoré ovplyvňujú tak celkový stav pacienta, ako aj rýchlosť a kvalitu jeho regenerácie.

Ilustrácie mozgových procesov vyskytujúcich sa počas mozgovej príhody.

Rehabilitácia po cievnej mozgovej príhode poskytuje komplex rôznych aktivít zameraných na úplné obnovenie funkcií, ktoré pacient stratil. Predpokladané výsledky rehabilitačných opatrení závisia primárne od veľkosti a rozsahu poškodenia mozgovej oblasti. Takéto techniky zahŕňajú lekárske, psychologické, pedagogické, sociálne a právne techniky a činnosti, ktoré umožňujú rýchlo obnoviť všetky telesné funkcie.

Hlavné body v rehabilitácii

Hlavné princípy rehabilitačných aktivít pre túto chorobu sú:

Skorý začiatok rehabilitácie

Akonáhle stav pacienta dovolí, mali by sa vykonať doslovne od prvých dní po porážke. Takéto skoré opatrenia pomôžu urýchliť proces obnovy, vytvoriť predpoklady pre obnovenie stratených funkcií a tiež zabrániť výskytu sekundárnych komplikácií, ako je tromboflebitída, stagnácia pneumónie, záplaty, zmršťovanie a svalová dystrofia.

Všadeprítomné postupy

Rehabilitačné opatrenia by sa mali uskutočniť na neurologickom oddelení a potom pokračovať v rehabilitačnom centre alebo sanatóriu a doma.

Podpora rodiny

Rodinní príslušníci pacienta by sa mali aktívne zapojiť do celého procesu hojenia. Mali by pomôcť pacientovi vykonávať všetky úlohy "domácich úloh" psychicky a fyzicky a sledovať jeho stav.

Podpora je jednou z najdôležitejších podmienok úspešnej rehabilitácie po mŕtvici.

Presnosť a úplnosť implementácie všetkých potrebných rehabilitačných opatrení pacientom umožňuje urýchliť proces obnovy a vrátiť stratené funkcie.

Vlastnosti rehabilitácie motorov

Pri liečbe pacientov s mozgovou príhodou s ťažkými pohybovými poruchami je kinesitherapy (fyzioterapeutické cvičenia) jedným z hlavných. Jeho úlohou je obnoviť (čiastočne alebo úplne) objem pohybov, zručnosť a silu v postihnutých končatinách, ako aj zachovať rovnovážne funkcie a zručnosti v samoobsluhu.

V rehabilitačných centrách je okrem fyzických cvičení predpísaná aj elektrostimulácia neuromuskulárneho aparátu pre postihnuté končatiny. Triedy využívajúce techniky biofeedback sa tiež odporúčajú.

Fyzická liečba by sa mala vykonávať od prvých dní po mŕtvici. Akonáhle všeobecný stav pacienta a jeho vedomie umožňujú začať ich vykonávať, mali by ste okamžite začať s triedami.

Spočiatku sa vykonáva komplex pasívnej gymnastiky, v ktorom pohyby a pohyby postihnutých končatín nie sú vykonávané samotnými pacientmi, ale rehabilitačnými terapeutmi alebo ich príbuznými alebo opatrovníkmi. Všetky pohyby by sa mali vykonávať reguláciou úrovne tlakových a impulzných parametrov. V procese nabíjania nezabudnite pacienta pozastaviť na odpočinok.

Fyzická aktivita je dobrá, ale všetko by malo byť mierne. Preto je starostlivosť špecialistu v počiatočných fázach povinná.

Následne sa cvičenie môže stať zložitejšou, v priebehu svojho trvania sa pacient začína sedieť a potom - sedieť sám a potom sa z postele. U pacientov s ťažkou parézou (pohybovou poruchou) nohy by ste mali vykonávať cvičenia ležiace (v posteli alebo v sede). Pacient sa naučí vstať najprv s podporou a potom samostatne, priľnúť k čelnému panelu alebo rám nožnej časti.

Potom sa môžete začať učiť chodiť. Spočiatku ide o krok na mieste, a neskôr - pohyb okolo oddelenia, opierajúci sa o lôžko rám. Potom - mali by ste začať učiť seba chôdzu s podporou štvorpodlažnej a potom trojnohej trstiny.

Pacienti môžu začať cvičenie bez podpory len s miernou alebo strednou parézou nohy. Pritom by mali mať dobrý pocit rovnováhy. Objem pohybu by sa mal postupne zvyšovať: po prvé ide o pohyb okolo miestnosti a potom pozdĺž chodby, schodov a výstupu na ulicu.

Obnovenie ďalších zručností

Proces obnovy domácich zručností a samoobsluhy sa tiež vyskytuje v postupnom režime. Rehabilitácia po mŕtvici sa vykonáva vo forme postupného školenia pre najjednoduchšie činnosti:

 • jesť jedlo;
 • hygienické zručnosti;
 • používanie kúpeľne a toalety;
 • vlastné obliekanie.

V prípade ataxie (koordinačná porucha) a hemiparézy (neúplná paralýza polovičnej časti tela) je možné v byte vytvoriť rôzne zariadenia na samostatné používanie toalety a kúpeľne: pripevniť zábradlie v blízkosti záchodovej misy, špeciálne konzoly v kúpeľni a tiež poskytnúť drevenú vysokú stoličku vo vani. Takéto prvky pomôžu pacientovi ľahšie sa prispôsobiť novým podmienkam a rýchlo pocítiť ich nezávislosť.

V prípade dobrých ukazovateľov obnovenia schopností chôdze a sebaobsluhy sa pacienti môžu zapojiť do jednoduchých domácich úloh, aby zvýšili svoje sebavedomie. Pacienti v mladšom veku sa budú môcť pripraviť na jednoduché typy následných prác (počítač, sedavé práce atď.).

Stálosť a optimizmus - tieto črty v tejto situácii jednoznačne nie sú nadbytočné.

Metódy riešenia komplikácií po úderoch

Jednou z najzávažnejších komplikácií v období po mozgovej príhode je spasticita (nárast tónu) vo svaloch a väzy postihnutých končatín. Rehabilitácia po cievnej mozgovej príhode zahŕňa množstvo opatrení zameraných na zníženie stupňa spasticity:

 • liečba zavedením špecializovaného dlhotrvajúceho liečiva - sú prekrývajúce sa na končatinách niekoľko hodín (2 krát za deň), čo umožňuje, aby svaly, v ktorých je tón zvýšený, boli v roztiahnutej polohe;
 • svalová masáž, kde dochádza k nárastu tónu - tento efekt vyzerá ako pomalé tlmenie pomerne pomalého chodu, pri rýchlejšom rytme možno použiť hlboké hnetenie alebo trenie na masáž antagonistických svalov, v ktorých sa tón nezmenil alebo mierne zvýšil;
 • tepelné spracovanie - na tento účel sa na oblasť spastických svalov používajú lokálne aplikácie s parafínom alebo ozokeritom;
 • lieky - v niektorých prípadoch môžu byť predpísané špecializované lieky - svalové relaxanciá.

Pre pacientov so spasticitou je zakázané robiť cvičenia, ktoré ju môžu posilniť. Napríklad: stláčanie gumových krúžkov alebo guľôčky, použitie expandérov na vytvorenie funkcie flexe v lakťových kĺboch.

Takmer u 15% pacientov s postihnutím po mozgovej príhode dochádza k zmenám v kĺboch ​​postihnutých končatín. Na zníženie týchto komplikácií použite nasledujúce opatrenia:

 • Fyzioterapeutické lieky proti bolesti: akupunktúra, magnetická terapia, elektroliečba alebo laserová terapia;
 • procedúry, ktoré zlepšujú trofizmus v postihnutých tkanivách: ozokeritové alebo parafínové kúpele, používanie vodných procedúr a používanie anabolických hormónov;
 • v takzvanom syndróme "chorého ramena" sa odporúča použiť fixačnú bandáž.

Rehabilitácia funkcie reči

K tomu použite triedy s neuropsychológiou a cvičenia s aphasiologistom rečovým terapeutom, ktorý je vybavený domácimi úlohami. Rehabilitácia po úprave na obnovenie vlastného prejavu a na zlepšenie pochopenia významu slov druhých môže zahŕňať rôzne cvičenia. Sú zamerané na odstránenie porušovania čítania, písania a účtov.

V tejto situácii je izolácia reči pacienta veľmi nebezpečná. Nielen špecializované cvičenia, ale aj obyčajná každodenná rečová komunikácia s pacientmi prispievajú k obnove ich rečových funkcií a pochopeniu iných.

Sociálna a psychologická adaptácia

U pacientov s mozgovou príhodou sa často zaznamenávajú reči a motorické deficity, strata sociálneho statusu a bolestivé syndrómy. Vedú k porušovaniu sociálnej a psychickej adaptácie. Aby sa zabránilo zhoršeniu stavu pacienta, mali by sa vytvoriť priaznivé psychoklimácie v rodine a udržať si optimálnu náladu pacienta. Pacient by mal inšpirovať realistický prístup k svojej chorobe, ako aj vysvetliť možné možnosti a výsledky opatrení na liečbu a obnovu.

V prípadoch, keď sa pacienti nemôžu vrátiť do práce, mali by byť podporovaní pocitom nevyhnutnosti a ak je to možné, mali by byť zapojení do rôznych domácich povinností. Môžete sa tiež pokúsiť nájsť zaujímavý koníček, ako aj uľahčiť účasť pacienta na kultúrnych a spoločenských podujatiach. V tejto fáze je možné užívať antidepresíva.

Obnova pacienta je záležitosťou celej rodiny. Jeho úspech závisí od celkového úsilia.

Obnova po mŕtvici: smer, prístup, prevencia relapsu

Napriek tomu, že prevalencia akútnych vaskulárnych porúch v mozgu (úrazy) a úmrtnosť z nich sú pomerne veľké, moderná medicína má potrebné spôsoby liečby, ktoré umožňujú mnohým pacientom zostať nažive. Čo potom? Aké podmienky a požiadavky pacient má pre svoj ďalší život po mozgovej príhode? Zvyčajne väčšina z nich zostáva trvale postihnutá a stupeň obnovenia stratených funkcií závisí výlučne od včasnej, kompetentnej a komplexnej rehabilitácie.

Ako viete, v rozpore s mozgovou cirkuláciou s poškodením mozgu dochádza k strate rôznych schopností tela, ktoré sú spojené s porážkou určitého úseku centrálneho nervového systému. U väčšiny pacientov je motorická funkcia a reč najčastejšie narušená, v závažných prípadoch sa pacient nemôže dostať hore, sedieť, jesť jedlo a kontaktovať so zamestnancami a príbuznými. V takejto situácii je možnosť aspoň čiastočného návratu do predchádzajúceho stavu priamo súvisieť s rehabilitáciou po mŕtvici, ktorá sa má začať od prvých dní po nástupe choroby.

Trasy a etapy rehabilitácie

Je známe, že počet neurónov v mozgu prevyšuje naše každodenné potreby, avšak v podmienkach nešťastia a ich smrti počas mŕtvice je možné "zapnúť" predtým nečinné bunky, vytvoriť prepojenia medzi nimi a tak obnoviť niektoré funkcie.

Na obmedzenie veľkosti lézie v najskorších termínoch sú takéto lieky predpísané po mŕtvici, ktorá môže:

 • Znížte opuch okolo postihnutého tkaniva (diuretiká - manitol, furosemid);
 • Učiniť neuroprotektívny účinok (Actovegin, Cerebrolysin).

Čím viac je možné zachovať nervové bunky okolo lézie v počiatočnom období po mŕtvici, tým účinnejšie bude ďalšia liečba a rehabilitácia.

Činnosti spojené s obnovou by sa mali vyberať a vykonávať individuálne v závislosti od závažnosti stavu a charakteru porušovania, ale vykonávajú sa vo všetkých nasledujúcich hlavných smeroch:

 1. Použitie fyzikálnej terapie a masáže na korekciu pohybových porúch;
 2. Obnova reči a pamäte;
 3. Psychologická a sociálna rehabilitácia pacienta v rodine a spoločnosti;
 4. Prevencia komplikácií s oneskorenou komplikáciou po mozgovej príhode a recidivujúcej mozgovej príhody, berúc do úvahy existujúce rizikové faktory.

Ischemická mozgová mŕtvica alebo srdcový záchvat sprevádza nekróza a smrť neurónov so zhoršenou funkciou tej časti centrálneho nervového systému, v ktorom sa vyvinula. Mravcové infarkty s malými rozmermi a hemisférickou lokalizáciou spravidla majú spravidla priaznivú prognózu a obdobie obnovy môže prebiehať rýchlo a veľmi efektívne.

Hemoragická mŕtvica zbavuje väčšinu tých, ktorí ju prežili, a u prežívajúcich pacientov najčastejšie vedie k pretrvávajúcemu narušeniu rôznych funkcií bez možnosti ich úplného alebo dokonca čiastočného zotavenia. Je to spôsobené tým, že krvácanie spôsobuje smrť významného množstva nervového tkaniva, prerušuje interakciu medzi zostávajúcimi neurónmi v dôsledku opuchu mozgu. V takejto situácii, dokonca ani roky pravidelných a pretrvávajúcich tried, bohužiaľ, nie vždy dávajú očakávaný výsledok.

Obnova po cievnej mozgovej príhode môže trvať dostatočne dlho, takže účinnosť opatrení prijatých v tejto dobe závisí od trpezlivosti a vytrvalosti príbuzných, priateľov a samotného pacienta. Je dôležité vniesť pocit optimizmu a vieru v pozitívny výsledok, pochváliť pacienta a povzbudiť, pretože mnohí z nich sú náchylní na prejavy apatie a podráždenosti.

Pri porážke niektorých častí mozgu je zvlášť výrazný asteno-depresívny syndróm, takže sa nedotýkajte, ak osoba, ktorá utrpela cievnu mozgovú príhodu, nie je v dobrej nálade, bručí sa u členov rodiny a odmieta robiť cvičenia alebo masáže. Nestojí za to, aby trvali na ich povinnom správaní, možno bude stačiť len hovoriť a nejako odvrátiť pacienta.

Zdravotné postihnutie po mŕtvici je stále významným zdravotným a sociálnym problémom, pretože aj pri najvyššej opatrnej a včasnej liečbe a rehabilitácii väčšina pacientov stále nespĺňa úplne svoje stratené schopnosti.

Terapia, ktorá pomôže pacientovi zotaviť sa rýchlejšie, by sa mala začať čoskoro. Spravidla sa môže začať vo fáze hospitalizácie. Metodológia fyzikálnej terapie, rehabilitačných lekárov a masážnych terapeutov pomôže oddelenie neurológie alebo vaskulárnej patológie mozgu. Keď sa stav pacienta stabilizuje, je potrebné ho preniesť na rehabilitačné oddelenie s cieľom pokračovať v rehabilitačnej liečbe. Po prepustení z nemocnice je pacient sledovaný na klinike v mieste bydliska, kde vykonáva potrebné cvičenia pod dohľadom špecialistu, absolvuje fyzioterapeutické procedúry, masáže, psychoterapeut alebo logopéd.

Obnova funkcií motora

Medzi dôsledky mozgovej príhody patrí motorické poruchy jedno z hlavných miest, pretože sú vyjadrené v rôznej miere u takmer všetkých pacientov bez ohľadu na to, či došlo k infarktu alebo krvácaniu do mozgu. Sú vyjadrené ako paréza (čiastočná strata pohybov) alebo paralýza (úplná imobilizácia) v ramenách alebo nohách. Ak sú obe ruky aj noha súčasne postihnuté na jednej strane tela, hovorí o hemiparéze alebo hemiplegii. Stáva sa, že zmeny na končatinách nie sú rovnaké v závažnosti, je však oveľa ťažšie obnoviť funkciu ruky kvôli potrebe doladiť motorické zručnosti a písanie.

Existujú rôzne spôsoby obnovenia funkcie motora:

 • Cvičebná terapia;
 • Elektrická stimulácia;
 • Použitie metódy biofeedback.

Fyzikálna terapia

Hlavným a najcennejším spôsobom obnovenia z paralýzy je fyzioterapia (kinesitherapy). Medzi jeho úlohy patrí nielen vývoj bývalej sily, rozsah pohybu v postihnutých končatinách, ale aj obnovenie schopnosti stáť, chodiť, udržiavať rovnováhu a tiež vykonávať bežné domáce potreby a sebaobsluhy. Takéto zvyčajné akcie pre nás ako obliekanie, umývanie, jesť jedlo môžu spôsobiť vážne ťažkosti s porážkou dokonca jednej končatiny. Pacienti s ťažkými poruchami nervovej aktivity nemôžu sedieť sami v posteli.

Rozsah a povaha cvičení závisí od závažnosti stavu pacienta. V prípadoch hlbokých nezrovnalostí sa najprv aplikuje pasívna gymnastika: Inštruktor cvičebnej terapie alebo príbuzní vykonávajú pohyby s končatinami pacienta na lôžku, obnovujú tok krvi vo svaloch a vytvárajú kĺby. Keď sa cítite lepšie, pacient sa naučí sám sedieť a potom vstať a chodiť sám.

Pasívne cvičenie počas rehabilitácie po mŕtvici

V prípade potreby použite podperu - stoličku, čelo, palicu. S dostatočnou rovnováhou je možné chodiť po prvom okne, potom cez byt a dokonca aj po ulici.

Niektorí pacienti s malými oblasťami poškodenia mozgu a dobrým regeneračným potenciálom začínajú vstávať a dokonca chodiť po oddelení v priebehu prvého týždňa nástupu mŕtvice. V takýchto prípadoch je možné zachovať schopnosť pracovať, čo je veľmi dôležité pre ľudí v mladšom veku.

S priaznivým obdobím po mozgovej príhode je pacient prepustený z nemocnice na zotavenie doma. V tomto prípade je hlavnou úlohou spravidla príbuzní a priatelia, ktorých trpezlivosť naďalej závisí od ďalšej rehabilitácie. Nemali by ste sa unaviť pacientom s častými a zdĺhavými cvičeniami. Ich trvanie a intenzita by sa mali postupne zvyšovať s obnovou určitej funkcie. Na uľahčenie pohybu pacienta doma je dobré mu poskytnúť špeciálne zábradlie do sprchy, WC a malých stoličiek, aby ďalšia podpora nebola nadbytočná.

Video: súbor aktívnych cvikov po mŕtvici

Osobitná pozornosť by sa mala venovať obnoveniu ručnej funkcie a schopnosti vykonávať malé pohyby a písanie. Je potrebné vykonať cvičenia na rozvoj svalov ruky, návrat koordinácie pohybov prstov. Je možné použiť špeciálne simulátory a ručné expandéry. Spolu s telocvičňou bude tiež užitočné použiť ručnú masáž, ktorá pomáha zlepšovať trofizmus vo svaloch a znižuje spasticitu.

Pracujte a hrajte terapiu na obnovenie pohyblivosti rúk

Tento proces môže trvať veľa času a vytrvalosti, ale výsledkom budú nielen tie najjednoduchšie manipulácie, ako je česanie, holenie, viazanie šnúrok, ale dokonca aj sebapríprava a jesť.

S priaznivým priebehom rehabilitačného obdobia je potrebné rozšíriť okruh komunikačných a domácich povinností pacienta. Je dôležité, aby sa človek cítil ako plnohodnotný člen rodiny a nie bezmocná zdravotne postihnutá osoba. Nemali by ste zanedbávať konverzácie s takýmto pacientom, aj keď nemôže plne odpovedať na otázky. Pomôže to zabrániť možnej apatii, depresii a izolácii pacienta s neochotou na ďalšie zotavenie.

Spôsoby, ako "zviesť" pacienta zvonku

Spôsob elektrickej stimulácie svalových vlákien je založený na účinkoch impulzných prúdov rôznych frekvencií. Súčasne sa zlepšuje troficita v postihnutom tkanive, zvyšuje sa svalová kontraktilita, tón sa normalizuje so spastickou parézou a paralýzou. Zvlášť sa odporúča použitie elektrostimulácie pre dlhodobých pacientov, u ktorých je ťažká alebo nemožná aktívna gymnastika. V súčasnosti existuje veľa rôznych zariadení, ktoré umožňujú používať túto metódu doma pod dohľadom ošetrujúceho lekára kliniky.

Pri použití metódy biofeedback pacient vykonáva určité úlohy a súčasne s lekárom dostáva zvukové alebo vizuálne signály o rôznych funkciách svojho tela. Tieto informácie sú pre lekára dôležité na posúdenie dynamiky zotavenia a pacient navyše umožňuje zvýšiť rýchlosť reakcie, rýchlosť a presnosť akcie a pozorovať pozitívny výsledok cvičení. Spravidla sa metóda realizuje pomocou špeciálnych počítačových programov a hier.

Rehabilitácia pomocou metódy biofeedback

Spolu s pasívnou a aktívnou kinesitériou je dobrý účinok aj pri použití masáže po mŕtvici, obzvlášť so sklonom k ​​spasticite a dlhodobej obnovenej rehabilitácii. Vykonáva sa bežnými technikami a nemá významné rozdiely v porovnaní s inými neurologickými ochoreniami.

Masáž je možné začať aj v nemocnici v počiatočných fázach obdobia po mozgovej príhode. To pomôže masérovi nemocnice alebo rehabilitačnému centru. V budúcnosti môže byť masáž doma dôveryhodná aj pre špecialistov, alebo samotní príbuzní dokážu zvládnuť svoje základné princípy.

Obnova reči a pamäte

Obnova reči po mŕtvici je dôležitá etapa, predovšetkým sociálna rehabilitácia pacienta. Čím skôr sa zistí kontakt, tým skôr sa vráti do bežného života.

Kapacita reči trpí u väčšiny, ktorí prežili mŕtvicu. To sa môže spájať nielen so zhoršeným fungovaním svalov tváre a kĺbov, ale aj s poškodením rečového centra umiestneného v pravej ruke na ľavej pologuli. Pri porážke príslušných častí mozgu môže zmiznúť schopnosť reprodukovať zmysluplné frázy, počítanie a pochopenie obrátenej reči.

Pomôcť pacientovi v prípade takýchto porúch príde špecialista - rečovný terapeut - aphazolog. S pomocou špeciálnych techník a neustáleho tréningu pomôže nielen pacientovi, ale aj poradenstvo svojej rodine a priateľom v súvislosti s ďalším rozvojom prejavu. Vedenie cvičení na obnovenie reči by malo začať čo najskôr, triedy by mali byť pravidelné. Úloha príbuzných pri opätovnom získaní schopnosti hovoriť a komunikovať s ostatnými nemôže byť nadhodnotená. Dokonca aj keď sa zdá, že pacient nerozumie nič, nezabudnite ho a izolujte ho od komunikácie. Možno, aj keď nie je schopný niečo povedať, je si dobre vedomý adresovanej reči. Časom sa začne vyjadrovať jednotlivé slová a potom celé vety. Obnova reči prispieva veľa k návratu schopnosti písať.

Väčšina pacientov, ktorí utrpeli mozgovú mŕtvicu, má zhoršenú pamäť. Sotva pamätajú na minulé udalosti svojho života, tváre príbuzných sa im môžu zdať neznáme. Aby ste obnovili pamäť, musíte ju neustále trénovať jednoduchými cvičeniami a technikami. V mnohých ohľadoch tieto cvičenia môžu pripomenúť triedy s malými deťmi. Takže s pacientom sa môžete naučiť rýmy škôlky, ktoré sa ľahko zapamätajú a reprodukujú. Po prvé stačí zapamätať si jednu vetu, potom celú stanu, ktorá sa postupne komplikuje a zvyšuje množstvo zapamätaného materiálu. S opakovaním fráz môžete ohýbať prsty a vytvárať ďalšie asociatívne spojenia v mozgu.

Okrem obrysov si môžete spomenúť na udalosti v živote pacienta, ako sa stalo deň, čo sa stalo pred rokom alebo pred mesiacom a tak ďalej. Pomocou obnovy pamäti, reči a kognitívnych funkcií môžete prejsť na riešenie krížových hádaniek a zapamätanie si rôznych textov.

Triedy na obnovu pamäte sú užitočné pre neustále vykonávanie: pri jedle, pri čistení domu, na prechádzkach. A čo je najdôležitejšie, nemali by pacientovi spôsobovať úzkosť a spôsobiť negatívne emócie (spomienky na nepríjemné udalosti z minulosti).

Video: cvičenia na obnovenie reči v aferentnej afázii

Psychologická a sociálna rehabilitácia

Okrem starostlivosti o pacientov po cievnej mozgovej príhode, ozdravenia motorických a kognitívnych funkcií, psychologickej a sociálnej adaptácie nie je dôležitá. Je obzvlášť dôležité u mladých pacientov s malým poškodením mozgu, ktorí sa pravdepodobne vrátia k svojmu bývalému spôsobu života a práci.

Vzhľadom na možnú bolesť, neschopnosť vykonať známe aktivity, účasť na verejnom živote, ako aj potreba neustálej pomoci ostatných sú takí pacienti náchylní na depresiu, záchvaty podráždenosti a zdržanlivosť. Úlohou príbuzných je poskytovať priaznivú psychickú situáciu v rodine, podporovať a podporovať pacienta.

Niekedy existujú halucinácie po mozgovej príhode a pacient ich môže popísať svojim príbuzným. V takýchto prípadoch, nebojte sa: spravidla je na ich odstránenie vymenovanie špeciálnych liekov.

Realizované rehabilitačné aktivity musia byť v súlade so skutočnými funkčnými schopnosťami tela, berúc do úvahy hĺbku neurologických porúch. Nie je nutné izolovať pacienta s odkazom na stratu schopnosti prejsť na normálnu reč alebo zabudnúť - je lepšie mu vyzvať správne slovo alebo zveriť jednoduchú domácu úlohu. Pre mnohých, pre efektívne zotavenie a optimistický postoj k cvičeniu, je dôležité cítiť potrebu.

Okrem vytvárania domáceho psychologického komfortu poskytujú triedy s psychoterapeutom dobrý účinok av prípade potreby predpisujú lieky (sedatíva, antidepresíva).

Sociálna adaptácia zohráva dôležitú úlohu pri návrate do bežného života. Je dobré, keď existuje možnosť vrátiť sa k predchádzajúcej práci alebo vykonať inú, jednoduchšiu. Ak je osoba už vyradená z dôchodku alebo výsledné porušenie neumožňuje pracovať, musíte hľadať iné spôsoby socializácie: návštevu divadla, výstavy, hľadanie koníčky.

Špecializované sanatórium je ďalšou metódou sociálnej adaptácie. Okrem fyzioterapeutických procedúr, tried s rôznymi odborníkmi, pacient niekedy dostáva takú nevyhnutnú zmenu prostredia a ďalšiu komunikáciu.

Prevencia neskorých komplikácií a recidivujúcich mŕtvic

Väčšina pacientov a ich príbuzní majú záujem o otázku, ako sa vyhnúť opakovaniu hroznej choroby a jej komplikácií v budúcnosti? Čo je potrebná liečba po cievnej mozgovej príhode? Na to stačí dodržiavať jednoduché podmienky:

 1. Pokračovanie iniciovaných rehabilitačných aktivít (cvičebná terapia, masáž, výcvik pamäti a reči);
 2. Použitie fyzioterapeutických metód expozície (magneto, laserová terapia, termoterapia) na boj proti zvýšeniu svalového tonusu v postihnutých končatinách, primeranú úľavu od bolesti;
 3. Normalizácia krvného tlaku (s krvácaním a prítomnosťou hypertenzie), vymenovanie protidoštičkových látok (s ischemickými léziami mozgu);
 4. Normalizácia životného štýlu s výnimkou zlých návykov, dodržiavanie stravy po mŕtvici.

Vo všeobecnosti neexistujú žiadne prísne obmedzenia a zásadné zvláštnosti vo výžive, takže po mŕtvici môžete jesť čokoľvek, čo nepoškodzuje zdravého človeka.

Je však potrebné vziať do úvahy komorbiditu a charakter zmien. Pri porušení funkcie panvových orgánov, pozície pacienta na chrbte sa odporúča vylúčiť produkty, ktoré spomaľujú prechod črevného obsahu a zvyšujú podiel zeleninových šalátov, ovocia a obilnín. Aby sa predišlo poruchám močového systému, je lepšie, aby sa neprichádzali kyslé, slané, rovnako ako jedlá z močiarov.

Strava pre mozgovú mŕtvicu závisí od mechanizmu nástupu akútnej cerebrovaskulárnej príhody a predchádzajúcich príčin. Takže s krvácaním v dôsledku hypertenzie je lepšie jesť slané jedlá, piť veľa tekutín, silnú kávu a čaj.

Je potrebné dodržať anti-aterosklerotickú stravu po mŕtvici ischemického typu (mozgový infarkt). Inými slovami, nemali by ste uprednostňovať mastné, vyprážané potraviny, ľahko prístupné sacharidy, ktoré prispievajú k rozvoju aterosklerotických lézií cievnych stien. Je lepšie ich nahradiť nízkotučným mäsom, zeleninou a ovocím.

Mŕtvica a alkohol - veci nie sú kompatibilné, bez ohľadu na to, či pacient mal srdcový infarkt alebo krvácanie. Pitie dokonca malých dávok alkoholu vedie k zvýšeniu srdcovej frekvencie, vysokému krvnému tlaku a môže tiež prispieť k vaskulárnemu kŕčeniu. Tieto faktory môžu spôsobiť recidivujúcu mŕtvicu so zhoršením neurologických porúch a dokonca smrteľným výsledkom.

Mnohí pacienti, predovšetkým v mladom veku, majú záujem o to, či je sex po mŕtvici prijateľný. Vďaka mnohým štúdiám vedci dokázali nielen to, že mu nepriniesli žiadne škody, ale aj výhody rehabilitačného procesu. Existujú však určité nuansy spojené s vážnym ochorením:

 • Možná dysfunkcia urogenitálneho systému, znížená citlivosť a potencia;
 • Užívanie antidepresív, podráždenosti a apatia s poklesom sexuálnej túžby;
 • Porucha motora, ktorá bráni sexu.

S priaznivým priebehom obdobia zotavenia je možné vrátiť sa k normálnym manželským vzťahom, akonáhle pacient cíti silu a túžbu v sebe. Morálna podpora a teplo manžela tiež prispeje k zlepšeniu psycho-emocionálneho stavu. Mierna fyzická námaha a pozitívne emócie budú mať mimoriadne priaznivý vplyv na ďalšie zotavenie a návrat do plnohodnotného života.

Dôsledky mŕtvice na všeobecné zdravie osoby závisia priamo od objemu a lokalizácie lézie v mozgu. Pri ťažkých a rozsiahlych mŕtviciach sú nevyhnutné komplikácie iných orgánov, z ktorých najčastejšie sú:

 1. Zápalové procesy dýchacieho systému (kongestívna pneumónia u pacientov na lôžku);
 2. Dysfunkcia panvových orgánov pridaním sekundárnej infekcie (cystitída, pyelonefritída);
 3. Tlakové vredy, najmä s nedostatočnou starostlivosťou;
 4. Zníženie črevnej pohyblivosti s pomalším pohybom obsahu, ktorý je plný vývoja chronického zápalu a zápchy.

Pri starostlivosti o pacienta s mozgovou príhodou je potrebné si uvedomiť, že človek, ktorý zrazu stratil svoj predchádzajúci spôsob života, schopnosť pracovať a komunikovať vo svojom známym prostredí vyžaduje prejav nielen morálnej podpory, ale aj náklonnosť a láskavosť.

Všeobecne je rehabilitácia po ischemickej mŕtvici rýchlejšia a ľahšia ako po krvácaní. Mnohí pacienti sa vrátia do svojho bežného spôsobu života skôr skoro a mladí a zdatní dokonca obnovia svoje zručnosti v predchádzajúcej práci. Výsledok a dôsledky choroby, ktorú utrpela, závisia od trpezlivosti, vytrvalosti a túžby zotavovať sa nielen od pacienta, ale aj od jeho príbuzných. Hlavná vec je veriť šťastnému výsledku a potom pozitívny výsledok nebude trvať dlho čakať.

Prispôsobenie po mŕtvici

Na správnu rehabilitáciu po mŕtvici: čo a ako sa zotaviť

Z tohto článku sa dozviete, čo zahŕňa opatrenia na obnovu po mŕtvici a ktoré funkcie tela najčastejšie potrebujú byť obnovené.

Obsah:

Ako môžete trénovať svaly bez použitia drahého vybavenia a špecialistov?

Rehabilitácia po cievnej mozgovej príhode je súbor opatrení, ktoré sú zamerané na najskoršie a najkompletnejšie prispôsobenie človeka životu v nových podmienkach. Nové podmienky sú následky ochorenia: čiastočná alebo úplná strata funkcií rúk a (alebo) nôh, ako aj zhoršená reč, pamäť a inteligencia. To všetko spôsobuje čiastočné dočasné alebo úplné postihnutie, sociálne nesprávne prispôsobenie (neschopnosť žiť ako mŕtvica), kvalita života klesá.

Dôsledky mŕtvice závisia od toho, ktoré oblasti mozgu boli ovplyvnené.

Komplex opatrení na rehabilitáciu začína v prvých hodinách po mŕtvici a pokračuje po prepustení z nemocnice. Počas mozgovej príhody existujú tri fázy:

 1. akútna (až 21-28 dní);
 2. subakútna - obdobie do 3 mesiacov;
 3. doba zotavenia je až jeden rok.

Nasleduje obdobie dlhodobých dôsledkov, keď práca na vašom fyzickom tele, ktorá začala v akútnom období, pokračuje. Pacient je stále pod dohľadom špecialistov, podstupuje liečbu v sanatóriu, pravidelne navštevuje kliniku a "škola života" pre ľudí, ktorí utrpeli mozgovú príhodu.

Rehabilitanti lekárov sa venujú rehabilitácii pacientov po mŕtvici

Čo presne musí byť obnovené po mŕtvici?

Po úderu trpí niekoľko funkcií, bez obnovenia ktorého nie je možné vrátiť sa k plnému životu: motor, reč a kognitívne.

Dysfunkcie a frekvencia, s ktorou sa vyskytujú, sú uvedené v tabuľke 1.

Tieto údaje sú uverejnené v časopise Neurologia v Registri Neurologického výskumného ústavu (jednotná databáza všetkých záznamov o pacientoch, ktoré prešli touto inštitúciou).

Pohybové poruchy

Poruchy reči

Kognitívne poruchy (pamäť, mentálne schopnosti)

Kognitívne poruchy sú pozorované počas prvých troch mesiacov, po ktorých nasleduje zotavenie v 30% prípadov do konca prvého roka. Ak dôjde k mŕtvici v starobe (po 75 rokoch), potom bude s najväčšou pravdepodobnosťou tento proces zhoršený.

Tak dochádza k porušovaniu: čiastočné porušenie motorických funkcií, strata reči a strata inteligencie.

Princípy a ciele rehabilitácie

Základ pre rýchly návrat osoby do prevádzky je založený na niekoľkých zásadách (ako a kedy začať a pokračovať v obnove):

 1. Skorší začiatok rehabilitačných opatrení.
 2. Pravidelné (denne alebo niekoľkokrát denne), adekvátne (zaťaženie, ktoré je možné uskutočniť), dlhodobá liečba liekom a cvičením. Celá rehabilitačná doba môže byť niekoľko mesiacov až niekoľko rokov.
 3. Aktívna túžba, účasť pacienta, pomoc blízkych ľudí.

Úlohy rehabilitácie (čo treba urobiť, čo hľadá):

 1. Čiastočné alebo úplné obnovenie stratených funkcií.
 2. Najskoršia sociálna adaptácia pacienta.
 3. Preventívne opatrenia na zabránenie zhoršenia dôležitých funkcií. Choroba prináša silné emocionálne nepohodlie, ale v žiadnom prípade sa nemôže "vzdať".
 4. Prevencia opakujúcich sa úderov.

Iba na základe zásad môžu dosiahnuť ciele! Neexistujú žiadne iné spôsoby! Psychologicky je pre takýchto pacientov veľmi ťažké, zmysel a radosť sa stráca, je neobvyklé cítiť závislosť. Sami však dnes môžete začať opravovať situáciu.

Neurológovia sa domnievajú, že na obnovenie motorických funkcií by sa mali vytvoriť nové spôsoby interakcie medzi končatinami a mozgovými centrami. To je možné. Už 50% pacientov, ktorí utrpeli mŕtvicu do konca prvého roka, môže čiastočne alebo úplne obnoviť motorické funkcie, ktoré sú v počiatočnom štádiu také dôležité.

Komplexné rehabilitačné opatrenia

Lekári sa domnievajú, že ak je aspoň jedna väzba v komplexnom zotavení pacienta po mŕtvici chybná, účinok sa výrazne zníži. Integrovaný prístup zahŕňa:

 1. Lieky alebo lieky: kurzy a (alebo) neustále.
 2. Obnova porúch reči.
 3. Obnova funkcií motora.
 4. Obnova kognitívnych funkcií.
 5. Psychologické poradenstvo pre pacienta a príbuzných.

Do týchto pacientov sa zaoberajú lekári nasledujúcich špecializácií:

 1. Resuscitátory (v jednotke intenzívnej starostlivosti a intenzívnej starostlivosti).
 2. Neurochirurgovia, vaskulárni chirurgovia. Niekedy sa odporúča obnoviť tok krvi v tepnách (veľké cievy, ktoré krmivajú mozog).
 3. Neurológovia.
 4. Psychoneurologists.
 5. Kardiológovia (ak je potrebná korekcia kardiovaskulárnych porúch), rehabilitačné terapeuti (tvoria individuálny rehabilitačný plán, tzv. IPR).
 6. Rečníci, afaziológovia (zotavenie rečových porúch), fyzioterapeuti.
 7. Profesionálni terapeuti (vyučujú samoobslužné zručnosti v odborných pracovných seminároch).
 8. Masážni terapeuti.
 9. Špeciálne vyškolený ošetrovateľský personál.

Celý komplex aktivít, ktorý sa začal v nemocnici, vždy pokračuje doma. V priebehu jedného alebo niekoľkých mesiacov sú pacienti na práceneschopnosti a vyvíjajú sa stratené funkcie.

Počas tohto obdobia sú nevyhnutne navštíviť doma odborníci (zo zoznamu uvedených vyššie), ktorí pomôžu a usmerňujú vzdelávanie správnym smerom; zmenia lieky alebo ich opustia. Neskôr (po 6 mesiacoch) môžete ísť do sanatória. Keď štát umožní pacientovi navštevovať školu života pre ľudí s rovnakými problémami.

1. Liečba liečiv

Lieky uvedené v tabuľke 2 sa používajú v kúrach, intravenózne, intramuskulárne alebo vo forme tabliet. Výber závisí od štádia rehabilitácie, charakteristických vlastností celkového stavu, lokalizácie zóny zamerania. Zranenie je segment mozgových buniek, ktorý utrpel počas cievnej mozgovej príhody (niektoré z nich zomierajú úplne, niektoré sú obnovené).

Použitie po tom, ako lekári vylúčia hemoragickú mozgovú príhodu.

2. Obnova porúch reči

Keďže ide o vyššie duševné funkcie, trvá ich viac ako dva roky. Samozrejme, tento výraz je značný. Ale dieťa trávi viac času na to!

Človek sa znovu naučí hovoriť, čítať a písať. Obnovenie vlastnej reči je založené na obrázkoch. Tento proces sa podobne podobá podobným metódam používajúcim dieťa.

Speech therapist používa obrázky na obnovenie reči pacienta

V ďalšom štádiu rečový terapeut učí človeka rozprávať a rozprávať, zapojiť sa do dialógu. Začnite s triedami na 20 až 30 minút a zvyšujte ich trvanie až hodinu. Posledným bodom je naučiť sa monológ.

Rehabilitácia reči po mŕtvici nastáva na pozadí farmakoterapie s liekmi, ktoré zlepšujú prívod krvi do mozgu.

3. Zotavenie pamäti a duševných schopností, práca s psychológiou

Pre tieto úlohy používajte liečbu drogami. Monitorovanie obnovenia funkcií sa uskutočňuje podľa výsledkov elektroencefalogramu.

Povinné triedy s psychológiou. Do konca prvého roka dochádza k zotaveniu pamäte u tretiny všetkých pacientov.

Mŕtvica je tragédia pre chorých a ich príbuzných. Psychológovia považujú za mimoriadne dôležitú komunikáciu pacienta, spoločnú zábavu, prechádzky. Môžete pomôcť nielen s liekmi, ale aj so slovami.

Práca psychológa a / alebo psychiatra je zameraná na identifikáciu depresií, psychopatických stavov (napríklad epilepsie) a vytvorenie motivačného faktora pre oživenie. Psychológ hľadá nové ciele a pomáha pacientovi stanoviť ciele - tak doktor vytvára záujem o život v nových podmienkach. Aj psychológ určite prediskutuje jeho stav a liečbu pacienta - to je hlavná vec pre pacienta.

4. Obnovenie funkcií motora

Toto zotavenie sa začína od prvých hodín po mŕtvici, ak nie sú žiadne kontraindikácie vo forme angíny (ischémia srdca), arteriálnej hypertenzie. Celý komplex opatrení na obnovenie funkcií motora musí byť použitý doma.

 • Antispastické konštrukcie končatín. Ak dôjde k spazmu a nútenému ohýbaniu končatiny, potom sa opatrovník pokúša postaviť svoju nohu alebo paži do prirodzenej polohy.
 • Pasívne cvičenia. Flexionárne a extenzívne účinky na veľké kĺby končatín vykonávajú lekári alebo príbuzní.
 • Selektívna masáž. Zdvíhanie, otepľovanie končatín.
 • 5. deň sa pozícia tela stáva vertikalizovanou pomocou vertikalizátora (špeciálneho zdravotníckeho zariadenia). Verticalizer
 • Elektrostimulácia neuromuskulárneho aparátu. Eliminuje parestéziu (strata citlivosti pokožky), zlepšuje prietok krvi na perifériu (ako sa nazývajú všetky vzdialené oblasti zo srdca). Elektrostimulácia neuromuskulárneho aparátu
 • Ozokerite aplikácie. Baliaci alebo baliaci parafínový obal na postihnutú končatinu - tepelné ošetrenie. Doma môžete ponoriť nohy alebo ruky do teplej vody na 15 minút. Zlepšuje krvný obeh, odstraňuje tón. ozokeritotherapy
 • Vírivé kúpele na ruky, hydromasáž rúk alebo nôh. Vzhľadom na skutočnosť, že sa do kúpeľa dodáva vzduch pod tlakom, vzniknú určité vírové toky, ktoré majú vplyv podobný masáži. Vírivé kúpele na ruky a nohy
 • Aktívne pasívne končatiny. Existujú simulátory lôžka, v ktorých môže byť lôžko pacienta so stratenými funkciami nohy začať trénovať. Cvičné stroje sú navrhnuté tak, aby simulovali chôdzu.
 • Individuálna pozornosť si zaslúži domácu činnosť. Rozvíjajú prsty rúk. V domácnosti je veľmi dôležité: zapnite a vypnite svetlo, oblečte a odlúčte, umyte. Doma sa môžete znova naučiť uchopenie pohybov, podobne ako to robí dieťa. Nie je tak jednoduché vziať hrnček a lyžicu a v skutočnosti takéto akcie sú lepšie ako drahé trenažéry. Môžete si vyriešiť grity, šiť, vyšívať, pracovať s hlinkou, strih a tak ďalej. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

tréneri

Proces obnovy po mozgovej príhode je dlhý, môže to stáť za nákup simulátora. Existuje obrovská skupina simulátorov určených na aktívne (na úkor pacienta) alebo pasívne (na úkor prístroja) akcie v postihnutých končatinách ramien a / alebo nohy:

 1. Simulátory sedadiel pre rozvoj zdvíhacích schopností z kresla;
 2. Tréningové základne pre učenie chôdze;
 3. Cvičné kolesá pre ruky a nohy.
Roboty alebo robotické zariadenia

V roku 2010 japonskí lekári dali verejnosti úplne nový prístup k obnoveniu motorických funkcií. Metóda bola založená na predpoklade, že centrálny nervový systém je veľmi plastický a je možné ho trénovať (mozog) vo fáze pozorovania.

Pacient po cievnej mozgovej príhode je mimoriadne nemotorizovaný a princíp "pozorovania a pohybu" na seba (virtuálna realita) dokonale stimuluje túžbu zapojiť sa. Metóda jasne dokazuje, ako sa postihnutá končatina pohybuje. Človek si pamätá opakované pohyby a začína napodobňovať.

výhľad

Snáď hlavná vec, ktorá obťažuje týchto pacientov, je postihnutie.

V mnohých ohľadoch prognóza závisí od rozsahu poškodenia mozgu, lokalizácie zamerania a porúch, ktoré sprevádzajú mozgovú príhodu. Situácia je jasná z hľadiska prognózovania (zdravotného postihnutia alebo nie) do konca prvého mesiaca po udalosti.

V tabuľke 3 sú uvedené údaje o Rusku, ktoré zverejnili lekári katedrálskej nemocnice Moskovskej lekárskej akadémie, nazvanej po Sechenov v roku 2012 (Journal of Clinical Gerontology):

Takže približne 40% pacientov po mŕtvici má dobrú šancu na zotavenie.

V skutočnosti má 75% pacientov postihnutie po mozgovej príhode a polovica týchto pacientov je schopných ľudí. Preto je rehabilitácia po mŕtvici mimoriadne dôležitá nielen pre ľudí postihnutých touto chorobou, ale je to aj sociálne závažný problém. Preto v polyklinike organizujú "Školy života", kde lekári rôznych špecializácií dlho pracujú s pacientmi v núdzi: pomáhajú im naučiť sa žiť a zotavovať sa po čiastočne stratených funkciách.

Integrovaný prístup k rehabilitácii po mŕtvici, interakcia lekárov rôznych špecialít s pacientom pomáha takmer polovici z nich vrátiť sa do svojho bývalého života. Avšak 5-6% ľudí potrebuje trvalú starostlivosť o život.

Liečba srdca a krvných ciev © 2016 | Mapa stránok Kontakt | Ochrana súkromia Dohoda o užívaní Pri citovaní dokumentu sa vyžaduje odkaz na miesto označujúce zdroj.

Odporúčania pre duševnú a sociálnu adaptáciu - po mŕtvici

Osoba, ktorá utrpela mozgovú príhodu, často prerušuje vzťahy s vonkajším svetom, osobnosť pacienta sa mení tak či onak - dochádza k jeho duševnej a sociálnej poruche (porucha kondície). Preto je úlohou nielen lekárov, metodológov v terapeutickej gymnastike, rečových terapeutov, psychológov, ale aj príbuzných a priateľov, inými slovami všetci, ktorí sa zúčastňujú na rehabilitačnom procese, obnovenie jeho sociálnych kontaktov, každodenných zručností a do určitej miery pracovných schopností.

U mnohých pacientov môže obnovenie každodenných schopností spočiatku zaostávať za obnovou pohybov. Takíto pacienti s už dobre obnovenými pohybmi sa nemôžu obliecť, potrebujú pomoc pri umývaní v kúpeli, bojí sa ísť von sám. Úlohou tejto štádia oživenia je trénovať pacienta, aby sa plne slúžil v každodennom živote,

naučiť sa robiť bez pomoci pri obliekaní, osvetľovať plyn, ohrievať jedlo, používať kúpeľňu, ísť von sám.

Niekoľko faktorov môže oddialiť obnovenie samoobslužnej a pracovnej kapacity. Takže u niektorých pacientov, ktorí utrpeli mozgovú príhodu, sa vyvíjajú nežiaduce zmeny v emocionálnych a volebných vlastnostiach a mení sa postoje k sebe a sebe. Tieto zmeny zabraňujú procesu sociálnej adaptácie pacienta.

Napríklad, s rozsiahlymi léziami kôry v pravej hemisfére mozgu, spolu so zhoršeným pohybom v ľavých končatinách, u pacientov dochádza k poklesu motorickej a duševnej aktivity. U rôznych pacientov môže byť toto zníženie aktivity vyjadrené v rôznej miere: od benígneho, neopatrného postoja k chorobe (k existujúcej motorickej poruche) k dokončeniu apatia.

Dokonca aj pri pomerne dobrých spätných pohyboch môžu pacienti ležať v posteli rovno. Ak ich umiestníte pred televízor, budú tiež hodinky bezohľadne sledovať jeden program za druhým. V tomto prípade nemožno predpokladať, že ich myšlienky sa vznášajú niekde ďaleko. Môžu vysvetliť všetko, čo videli. Ale to, čo vidia a počujú, ich nevyvolávajú správne emócie. Bezpečnosť pamäte a inteligencie u takýchto pacientov je spojená s emocionálnou temnotou a nedostatkom iniciatívy.

Súčasne s prehnanosťou emócií a nedostatkom iniciatívy u takýchto pacientov existujú aj ďalšie zmeny osobnosti: dezinhibácia, prejavujúca sa v neprítomnosti, tendenciu k vtipom a nevhodným poznámkam. A toto všetko môže nastať aj medzi tými, ktorí sa pred chorobou vyznačovali vysokou kultúrou správania. Často sa u pacientov, ktorí utrpeli mozgovú príhodu v pravej hemisfére mozgu, vyskytujú rôzne prejavy nekritického postoja k ich ochoreniam a existujúcemu motorickému defektu: od podhodnotenia až po úplné nerešpektovanie a dokonca popretie (anosognózny syndróm).

Zotavenie chôdze, seba-starostlivosti a pracovnej schopnosti u pacientov

so zníženou duševnou a fyzickou aktivitou a anosognóza je značne obmedzená. Vykonávajú rôzne akcie, nie tak na vnútornej motivácii, ako na výsledok stimulácie zvonku. Napríklad cvičenia v terapeutickej gymnastike sa vykonávajú len za prítomnosti metodika, zatiaľ čo v ostatných prípadoch ležia alebo sedia nečinne.

S takýmito pacientmi je potrebná pretrvávajúca práca s cieľom rozvíjať ich potreby pohybu, chôdze a samoobsluhy. V prvej fáze to vyžaduje stálu stimuláciu zvonku.

Úloha rodiny pri realizácii tejto stimulácie je neoceniteľná, najmä po prepustení pacienta z nemocnice. Doma, pod kontrolou príbuzných a priateľov, by mal pravidelne absolvovať kurzy terapeutickej gymnastiky. Je nevyhnutné zapojiť pacienta do výkonu domácich povinností, ktoré sú preňho možné, ako napríklad účasť na čistení miestnosti, umývanie riadu a nastavenie stola.

Je žiaduce, aby každý deň vytvoril plán (lepšie napísaný) s presným a podrobným uvedením toho, kedy a čo má pacient urobiť. Samozrejme, samozrejme, samotné písomné pokyny nestačia a je potrebné, aby neustále povzbudzoval pacienta k práci, niekedy dokonca prekonal odpor z jeho strany.

Pacientovi by sa malo neúnavne pripomenúť, že žiadne zázračné liečebné postupy a metódy fyzioterapie nevedú k vyriešeniu narušených pohybov bez akejkoľvek snahy, aby mu vysvetlili, že ak je 45-60 minút denne pracovať s metodikom terapeutických cvičení a TV, nebude to viesť k pozitívnym zmenám jeho stavu.

Skúsenosti ukázali, že pretrvávajúce úsilie príbuzných a príbuzných pacienta, pretrvávajúce zamestnania komplexu rehabilitačnej terapie vedú k významnej obnove pohybov, každodenných zručností, sociálnych kontaktov a vyhladzovania porúch v emocionálnej a volebnej sfére. Ich predchádzajúca aktivita sa postupne vracia k pacientom, začne sa samostatne zaoberať terapeutickými cvičeniami, zaujíma sa o ostatných, rodinu, záležitosti práce a produkcie, postupne sa zapájajú do spoločenského života, mnohí sa vrátia na svoje bývalé pracovisko.

Ovládanie emocionálno-volebnej sféry

Kombinácia slabosti, zvýšenej únavy s nízkou depresívnou náladou je základom príznakov astén-depresívneho syndrómu. Takéto zmeny zo strany emocionálno-volebnej sféry sa často vyskytujú v dôsledku mŕtvice (asténia - slabosť, bezmocnosť, depresia - nízka, depresívna nálada). Prítomnosť tohto syndrómu u pacientov bráni úspešnej implementácii nápravných opatrení.

Faktom je, že vzhľadom na rýchlo sa rozvíjajúcu únavu, takí pacienti netrpia dlhými sedeniami a kvôli nízkej nálade, nedostatku dôvery v svoju silu a schopnosť zotaviť sa, často to dokonca odmietajú. Ich nálada môže byť opísaná ako stav odovzdania.

Vo svojom správaní povrchne sa niekedy podobajú na pacientov so zníženou motorickou aktivitou, ktoré sa vyskytujú pri porážke v pravej hemisfére mozgu, aj keď dôvody sú odlišné. Toto treba brať do úvahy pri vykonávaní obnovovacích činností. Ak je teda u pacientov s astén-depresívnym syndrómom znížená aktivita spojená s rýchlou únavou a nedostatkom dôvery v úspech, hypoaktivita (s postihnutím na pravú hemisféru) je dôsledkom hlbokého porušenia voličských procesov, emocionálneho poškodenia a podhodnotenia jeho stavu.

Psychoterapia zohráva dôležitú úlohu pri prekonávaní astne-depresívneho syndrómu spolu s liekmi podporujúcimi náladu (antidepresíva) a tonusom centrálneho nervového systému (neurostimulátory). Nielen lekár, ale aj rodina a príbuzní pacienta musia v ňom neustále posilňovať vieru v jeho silu, dôveru, že v novej zmenenej situácii nájde jeho

miesto v živote. Pri rozhovoroch s pacientom je potrebné zdôrazniť dôležitosť jeho názoru pre členov rodiny a konzultovať s ním všetky rodinné záležitosti.

Veľkú úlohu podľa našich pozorovaní môžu zohrávať pracovníci, ktorí podporujú pacienta s nádejou na návrat do práce. S nárastom nálady, s optimistickejším pohľadom na budúcnosť sa únava znižuje, stáva sa pre pacienta jednoduchšie vydržať fyzickú námahu.

Počas rehabilitácie majú pacienti často rôzne neurotické reakcie sprevádzané strachom. Najčastejšie sa obávajú, že vyjdú sami. Ale niekedy je strach z nezávislého pohybu aj v priestoroch. Takýto pacient môže chodiť sám - spoliehať sa na palicu alebo dokonca bez nej a odporúča sa, aby si niekto istý, že bude s ním proti pádu. Predchádzajúce pády, ktoré sa niekedy vyskytujú počas prvých pokusov o nezávislý pohyb po mŕtvici, často prispievajú k posilneniu týchto obáv.

Ďalšie obavy súvisiace s nezávislým pohybom tiež robia veci ťažké: strach zo schodov, výťah, veľké otvorené priestory atď. Hoci sa pacienti môžu pohybovať relatívne dobre v uzavretých priestoroch (v byte, v nemocničnom koridore), stále majú strach bez sprievodu ľudí. choďte po schodoch a ešte viac využite mestskú dopravu.

Existujú rôzne metódy na prekonanie takýchto obáv, vrátane liečebnej terapie, ktorá znižuje strach s trankvilizérmi. Príbuzní a priatelia pacienta však môžu pomôcť: zúčastniť sa každodenného tréningu pacienta pri chôdzi po schodoch, pri používaní výťahu a pri jeho nezávislom pohybe po ulici.

Spočiatku sprievodca pacientovi pomáha iba, pomáha mu a v budúcnosti je len v blízkosti. Keď pacient nadobudne schopnosť chôdze, musí ukázať príklady, ktoré môže robiť bez vonkajšej pomoci. Je to s tým

prax - postupné rozširovanie nezávislosti - strach rýchlo zmizne s časom. No zároveň je nemožné, čo sa nazýva tlačenie pacienta, donútenie jeho nezávislosti: to môže viesť k opačnému účinku - zvýšenému strachu.

Dôležitú úlohu v boji proti strachom a iným neurotickým prejavom (nespavosť, podráždenosť) hrá autogénne tréningy, ktoré sa dajú robiť aj doma.

Prekonanie obáv zo seba-hypnózy

Pacienti s následkami mŕtvice by mali vykonávať autogénne tréningové cvičenia v polohe na chrbte na gauči alebo pohovke, v pohodlnej polohe, ktorá podporuje maximálnu relaxáciu svalov. Pod hlavou by mal byť položený nízky vankúš, uzavreté oči, ramená tiahnuté pozdĺž tela. V priemere každá relácia trvá 30-40 minút a je lepšie ich minúť ráno (hneď po spánku) a večer (pred spaním).

Pri autogénnom tréningu sa odporúča súbor šiestich štandardných cvičení, z ktorých každý sa naučí počas niekoľkých zasadnutí. Na začiatku každej relácie pacient mentálne vyslovuje frázu "Som úplne pokojný", kým to zvládne pocit pokoja, pokoja a oddelenia od každodenných starostí. Tento prípravný návrh návrhu vytvára interné nastavenie pre následné cvičenia.

Ale nie každý, ktorý používa tento jednoduchý vzorec, môže spôsobiť odpočinok. Ľudia so zvýšenou vzrušivosťou by sa mali postupne prispôsobovať s pomocou dôsledného sebapoľovania:

- Kompletný mier pokrýva moje telo. obklopuje ma.

Prípravné vzorce pokoja sa vyslovujú pomaly, pomaly a podporujú obrazové zastúpenie.

Funkcie životného štýlu

Okrem nadmernej nedostatočnej výživy, metabolických porúch a rozvoja aterosklerózy prispieva k sedavému životnému štýlu. Bohužiaľ, mnohí ľudia, ktorých povolanie je charakterizované nedostatkom pohybu, nekontrolujú tento rizikový faktor: ich voľný čas sa nepoužíva na telesnú výchovu a šport, lyžovanie, pešiu turistiku, pešiu turistiku, plávanie, nie je zábava pracovať na záhrade. Toto je o to dôležitejšie pre ľudí, ktorí utrpeli mŕtvicu, ktorej činnosť je obmedzená buď motorickou poruchou, alebo oneskorením spôsobeným mentálnymi zmenami, apatiou a neochotou robiť čokoľvek.

Úloha rodiny v organizácii pacienta pre normálny motorový režim je neoceniteľná. Okrem terapeutickej gymnastiky, ktorá sa má vykonať 2-3 krát denne, pacienti potrebujú denné prechádzky (najlepšie 2-3 krát denne), trvanie a trvanie závisí od závažnosti parezy a stavu srdcovej aktivity. Tieto otázky sú vo veľkej miere regulované v závislosti od zdravotného stavu pacienta a frekvencie jeho pulzu.

Pacienti s dobrou obnovou pohybov môžu prechádzať s postupným zvyšovaním ich trvania (časom a vzdialenosťou), prechádzkami v nerovnom teréne s dobrým oživením pohybov, dovolenkami na krátkych lyžiach, plávaním v bazéne, nenavádzajúcim športom (stolným tenisom, biliardom atď. )..

Samozrejme, je potrebné pravidelne konzultovať s lekárom, vykonať elektrokardiografickú štúdiu, merať krvný tlak. Počas kurzov v terapeutickej gymnastike môže pacient ovládať svoj pulz na prechádzkach. Maximálny prípustný počet zrážok pre osoby vo veku 40 rokov sa považuje za 180, pre vek 50 - 170, 60 rokov - 160 (to sa rovná 220 mínus vek). Počas terapeutických cvičení s rýchlym chôdzou by impulz nemal prekročiť 75% maximálneho počtu srdcových tepien, ale je lepšie, ak nepresahuje 60%.

Pre osobu 40 rokov je teda povolené zrýchlenie pulzu 108-135 úderov za minútu, 50 rokov - 102-127, 60 rokov - 96-120, 70 rokov - 90-112. Vzhľadom na to, že ochorenie mozgových ciev je často sprevádzané poškodením ciev srdca, záťaž by sa mala postupne zvyšovať. Ak pocítite pocity všeobecnej slabosti, potenie a ešte väčšiu bolesť v oblasti srdca alebo závrat, cvičenie sa musí ihneď zastaviť a poraďte sa s lekárom. Pokračovanie v triedach je možné len po súhlase lekára.

Prispievanie k rozvoju cievnej mozgovej príhody je neuropsychologický nadmerný tlak sprevádzaný negatívnymi emóciami, ktoré sa vo vedeckej literatúre av každodennom prejave nazývajú "stres". Dôvodom môžu byť napríklad rôzne problémy a konflikty v rodine av práci, nespokojnosť s ich situáciou, neschopnosť realizovať svoje plány, choroby alebo smrť blízkeho.

Všetky tieto príčiny môžu byť často prítomné v jednom alebo druhom štádiu života pacienta po mŕtvici. Zdravé psychologické prostredie v rodine je spoľahlivou obranou proti rôznym psychickým stresom, ktoré čakajú na pacienta. Nepochybne s akýmikoľvek neočakávanými ťažkosťami, psychotrauma, sprevádzané silnými emocionálnymi reakciami, je potrebné obrátiť sa na pomoc s drogami, ale všetky je potrebné vykonať až po konzultácii s lekárom.

Rehabilitácia mŕtvice: dôsledky, liečba, zotavenie

Napriek pokroku v medicíne je mozgová mŕtvica stále vážnym problémom, pretože toto porušenie je ťažké predvídať, účinné metódy liečby nie sú k dispozícii všetkým a dôsledky tejto kardiovaskulárnej príhody sú veľmi vážne.

Dokonca aj vtedy, ak odborníci poskytli všetku potrebnú lekársku starostlivosť, frekvencia úmrtí v akútnom období mŕtvice zostáva vysoká a nebezpečenstvo pre život existuje aj po stabilizácii, pretože komplikácie sú vážne a niekedy sú nezlučiteľné so životom.

Prioritným problémom medicíny je samozrejme prežitie pacienta po mŕtvici. Ale nie menej dôležité je život človeka po tom, čo sa stalo. Čo robiť ďalej, ak sa niektoré funkcie tela stratia navždy?

Rehabilitácia po cievnej mozgovej príhode by mala byť komplexná a mala by zahŕňať nielen lekársku stránku, ale aj sociálnu

Ako viete, väčšina ľudí po mozgovej mŕtvici získa jeden alebo druhý stupeň zdravotného postihnutia. Niektorí sa nemôžu pohybovať sami, udržiavať si, hovoriť, zatiaľ čo iní dokonca strácajú schopnosť komunikovať s okolitým svetom, plniť základné životné potreby (jedlo, toaleta atď.).

Stupeň neurologickej nedostatočnosti závisí predovšetkým od typu mozgovej príhody (hemoragickej alebo ischemickej), jej lokalizácie a veľkosti poškodenej oblasti, od včasnej prvej a špecializovanej poskytovanej lekárskej starostlivosti. Ale veľkým prínosom pre kvalitu neskoršieho života je aj rehabilitácia po mŕtvici. Je to silný nástroj na hojenie a obnovu, ktorý umožňuje pacientovi dať pacientovi nohy po mozgovej príhode v obrazovom a priamom zmysle.

Je dôležité zdôrazniť! Stupeň reziduálnych účinkov po mŕtvici, ako aj ich zotavenie (niekedy kompletné) závisí priamo od správneho, včasného a komplexného rehabilitačného programu.

Návod na rehabilitáciu po mŕtvici

Je dobre známe, že počet nervových buniek v mozgu je niekoľkonásobne vyšší než množstvo potrebné na ukončenie našich každodenných úloh (telo používa len 5-7% mozgových neurónov). Preto, ak časť fungujúcich buniek zomrie, existuje každá šanca, že osoba bude schopná aktivovať niektoré "spiace" neuróny, objavia sa nové interneuronálne spojenia a stratená funkcia sa môže čiastočne zotaviť, aj keď sú známe nejednotkové prípady úplnej obnovy pacienta mŕtvice.

Ale aby ste to dosiahli, potrebujete veľkú túžbu, trpezlivosť a čas a vhodná rehabilitácia a podpora milovaných vám pomôže.

Obnova videa ťahu:

Kedy je potrebné začať rehabilitáciu?

Je potrebné začať s regeneráciou od prvých dní po mŕtvici, akonáhle ohrozuje život v akútnom období ochorenia. Všetky nápravné opatrenia by sa mali vyberať na striktne individuálnom základe a mali by zohľadňovať všetky znaky konkrétneho prípadu ochorenia a rozsah lézie.

Všeobecné odporúčania týkajúce sa obdobia začatia rehabilitačnej liečby:

 1. Po ischemickej mozgovej príhode - týždeň po katastrofe, ak neexistujú žiadne kontraindikácie.
 2. Po hemoragickej mŕtvici - po 2-3 týždňoch.

Podľa Európskej asociácie pre štúdium mŕtvice by mala byť rehabilitácia zahájená najneskôr 3-4 týždne po vzniku mozgovej mozgovej príhody.

Na základe údajov z klinických štúdií včasné vymenovanie nápravných opatrení významne zlepšuje prognózu obnovy a znižuje počet opakovaných úderov ako neskôr.

Spravidla sa oživenie uskutočňuje počas prvého roka po mŕtvici, pričom najrýchlejšie výsledky sa dosiahli v prvej polovici roka. Ak do konca tohto obdobia niektoré funkcie neboli obnovené, pravdepodobne by sa to už nemalo očakávať.

Rehab program

Rehabilitačný program by sa mal v každom jednotlivom prípade vyberať osobitne, čím by sa zanechali abnormality pacienta. Vymáhanie sa zvyčajne skladá z týchto častí:

 • terapeutické cvičenie na obnovenie motorickej aktivity vrátane jemných motorických zručností;
 • rehabilitácia funkcie reči a písanie;
 • sociálna adaptácia;
 • špecializovaná psychologická pomoc;
 • intervencie na boj proti dlhodobým komplikáciám mozgovej príhody;
 • diétne potraviny;
 • prevencia opakujúcich sa úderov.

Metódy obnovenia

Moderná medicína má pomerne široký arzenál rehabilitačných techník, z ktorých môžete urobiť vynikajúci a efektívny rehabilitačný program:

 • fyzioterapeutické metódy (laserová terapia, balneoterapia, elektrostimulácia, elektroforéza, baroterapia, bahenné kúpele atď.);
 • mechanické obnovovacie techniky (kinezioterapia);
 • masáž, manuálna terapia, osteopatia;
 • terapeutické cvičenie (cvičenie);
 • techniky alternatívnej medicíny (apitherapia, akupunktúra, bylinná medicína, homeopatia);
 • odborná pomoc hovoriaceho terapeuta;
 • psychologická pomoc;
 • protetiky a špecializovanej ortopedickej starostlivosti;
 • rekonštrukčná chirurgia, napríklad pri kontrakcii svalov;
 • kúpeľná liečba;
 • sociálna adaptácia (školenie pre samoobslužné služby, organizáciu života v domácnosti a pomocné vybavenie domova pacienta, poskytovanie nepočujúcich alebo tyflotechnik);
 • pracovná rehabilitácia.

Ideálne je, ak existuje možnosť odkázania pacienta na špecializované rehabilitačné centrum. Vzhľadom na všadeprítomný nárast výskytu mŕtvice tieto centrá fungujú vo všetkých veľkých mestách. V takomto centre, navrhnutom špeciálne pre pacientov po mŕtvici, existujú všetky technické a personálne podmienky na čo najrýchlejšie obnovenie a úplnú obnovu.

Ak pacient nemôže byť identifikovaný v rehabilitačnom stredisku (ide o pomerne drahý typ liečby), v prípade potreby sa môže dosiahnuť horší výsledok pri zotavovaní v kliniky a doma.

Obnova fyzickej aktivity a cvičebnej terapie

Všetci pacienti po mŕtvici potrebujú do určitej miery obnoviť motorickú aktivitu, pretože najčastejšie dôsledky vaskulárnej katastrofy bez ohľadu na typ (cerebrálna ischémia alebo krvácanie) sú paréza a paralýza končatín.

Pre opis: paréza sa nazýva čiastočná strata schopnosti pohybu, ktorá sa často prejavuje poklesom svalovej sily v pažích alebo nohách. Paralýza je úplná strata schopnosti aktívneho pohybu.

Po údere mozgovej poruchy sú pohybové poruchy nerovnomerné, v závislosti od toho, ktoré svaly utrpeli, to je oblasť mozgu, ktorá je zodpovedná za jej inerváciu pohybu. Možno pozorovať:

 • monoparézou alebo monoparálom jednej ruky alebo nohy;
 • hemiparéza (hemiparálna) je imobilizácia rúk a nôh na jednej strane tela;
 • parapareza môže byť horná (obe ruky sa nehýbajú) a nižšie (obe nohy sú ovplyvnené);
 • tetrapareza je najzávažnejším motorickým postihnutím po zdvihnutí, žiadna z končatín nie je schopná aktívnych pohybov.

Treba poznamenať, že obnovenie funkcie dolných končatín v ich celistvosti je jednoduchšie ako ruky, pretože je dosť ťažké získať jemné motorické zručnosti.

Existuje niekoľko techník na obnovenie motorickej aktivity, hlavným dôvodom je fyzioterapia.

 • zabrániť komplikáciám predĺženého núteného odpočinku lôžka (záchvaty, tromboembolizmus, kongestívna pneumónia, progresia srdcového zlyhania, svalová atrofia);
 • zabrániť tvorbe kontraktov svalov vo svalových skupinách, ktoré sú v stave hypertonie po mŕtvici;
 • zvýšiť svalovú silu paretických končatín;
 • zlepšiť metabolické a mikrocirkulačné procesy v telesných tkanivách;
 • zlepšiť fungovanie vnútorných orgánov;
 • obnoviť stratené motorické zručnosti a funkcie počas mŕtvice;
 • obnoviť jemné motorické zručnosti rúk.

Terapeutická gymnastika by sa mala uskutočňovať postupne a začínať prvými dňami po mŕtvici.

 1. Počiatočná fáza (pasívne obdobie).
 2. Cvičenie v posteli.
 3. Cvičenie v sede.
 4. Cvičenie v stoji.

Počiatočná etapa terapeutickej gymnastiky sa nazýva pasívna, pretože pacient nemôže ešte vykonávať aktívne pohyby zo zdravotných dôvodov alebo je pre ne kontraindikovaný. Metódy pasívnej gymnastiky sú zamerané hlavne na prevenciu komplikácií po mŕtvici.

Špeciálne prístroje na správne uloženie pacienta po ošetrení mŕtvice a polohy

Liečba začína od správnej polohy pacienta v posteli (položenie), rovnako ako pravidelná zmena polohy. To pomáha predchádzať vzniku záchvatov, vaskulárnej trombózy, svalovej kontraktúry.

Je dôležité si pamätať! Typ inštalácie závisí od pohybových porúch, ktoré sa vyskytujú u tohto pacienta, a preto by takéto odporúčania mali poskytnúť len špecialisti, ktorí sa zaoberajú liečbou pacienta.

Súbežne pokračujte v pasívnych cvičeniach. Spodná línia spočíva v tom, že pohyby končatín vykonávajú cudzinec (lekársky personál alebo príbuzní po tréningu).

Každý kĺb sa postupne rozvíja, začína od stredu ramien, končia obvodovými kĺbmi nohy (rameno, lakeť, zápästia, malé kĺby rúk, bedra, kolena, členku a malých kĺbov nohy). Pohyby musia byť v súlade s typom kĺbového ohybu, predĺženia, kruhového otáčania, addukcie a únosu. Mali by ste začať s malou amplitúdou a postupne ju maximálne dosiahnete pre určitý kĺb.

Komplex pasívnych cvičení u pacientov s mozgovou príhodou

Je nevyhnutné vykonať dychové cvičenia na prevenciu stagnujúcej pneumónie, ako aj masáže.

Cvičebná terapia v posteli odpočinku začína, keď človek môže samostatne vykonávať určité pohyby v rámci hraníc svojej lôžka pri ležaní a neexistujú žiadne lekárske kontraindikácie. Je potrebné vybrať a pravidelne vykonávať cvičenie pre horné končatiny, pre nižšie, ako aj pre ostatné svaly tela. Môže vám pomôcť fyzioterapeut alebo rehabilitačný terapeut. Špecialista vyučuje všetky jemnosti cvičení, vysvetľuje, koľko a ako často musia byť vykonané.

Cvičenie v sedacej polohe spravidla začína 3-4 týždne po mŕtvici. V tejto dobe sa väčšina ťažko pracujúcich pacientov podarí zaujať sedenie. Na začiatok sa musíte naučiť jednoduché sedenie nohami bez podpory pod chrbtom. Mal by sa začať s 2-3 minútami, postupne prinášať čas dominovať.

Po predchádzajúcom úspechu môžete pokračovať v špeciálnom cvičení pre všetky svalové skupiny. V tomto štádiu je už možné začať s obnovou rečových funkcií (špeciálne cvičenie pre artikulárne svaly), jemné motorické zručnosti rúk (hlavne tu sa vyvinuli detské hračky pre rozvoj jemnej funkcie ruky).

Video prenos obnovy pohybov a jemných motorických zručností po mŕtvici:

Cvičenie v stojacej polohe začína pokusmi pacienta postaviť sa. Samozrejme, najskôr by mali byť tieto pokusy iba s vonkajšou pomocou a tiež s použitím špeciálneho ortopedického príslušenstva na ďalšiu podporu.

Spravidla terapeutická gymnastika najskôr zahŕňa krátke postavenie pri posteli, postupne je potrebné zvyšovať čas. Potom musíte začať chodiť s vonkajšou pomocou blízko postele, v miestnosti alebo komore. Trvanie a vzdialenosť prechádzok by sa mala postupne zvyšovať. Vynikajúce výsledky prináša chôdza na čerstvom vzduchu za príjemného počasia pre pacienta. Po tejto fáze môžete začať cvičenia v stojacom postavení, čo môže zahŕňať aj cvičenia na rôznych simulátoroch.

Pokračovanie jemných motorických zručností pomocou herných techník je veľmi účinné.

Ostatné metódy obnovenia pohybu

Súčasne sa zlepšujú metabolické a mikrocirkulačné procesy v tkanivách, kontraktilita svalov sa zvyšuje a patologický hypertonus klesá. Táto technika sa používa hlavne u pacientov, u ktorých je cvičenie ťažké alebo neúčinné. Dnes existuje veľa druhov zariadení na elektrickú stimuláciu doma.

Takisto často používajú špeciálny typ cvičebnej terapie - mechanoterapia (alebo kinezioterapia). Jedná sa o obnovu liečby pomocou pohybov, ale s použitím špeciálnych simulátorov. Existuje niekoľko typov mechanických zariadení, ktorých pôsobenie je zamerané na vývoj konkrétnej svalovej skupiny. Aj v špecializovaných centrách nájdete také zariadenia pre správny styl pacienta (sú oveľa efektívnejšie ako manuálne poskytnúť potrebnú pozíciu chorým osobám).

Rehabilitácia motorov v špecializovanom centre pod dohľadom rehabilitačného lekára je rýchlejšia a kvalitnejšia.

Rehabilitácia funkcie reči a písanie

Druhým najčastejším dôsledkom mŕtvice je porucha reči alebo afázia.

Obnova tejto funkcie tela hrá dôležitú úlohu nielen v lekárskej rehabilitácii pacienta, ale aj v sociálnej. Čím skôr sa obnoví kontakt s vonkajším svetom, tým rýchlejšie sa človek môže vrátiť do normálneho a normálneho života.

Pre porovnanie: existujú dva hlavné typy afázie - motorické a senzorické. Motorová afázia - keď človek stráca schopnosť vyjadriť svoje myšlienky (namiesto slov, pacient dostane súbor nepochopiteľných zvukov), ale súčasne rozumie reči, ktorá mu bola adresovaná. Súbežne dochádza k hrubému porušovaniu listu a čítania. Senzorická afázia je, keď človek nerozumie slovám, ktoré mu boli adresované, ale môže vysloviť správne slová a rečové vzorce (vyjadriť svoje myšlienky).

Základom obnovy funkcie reči sú pravidelné kurzy s aphasiologistickým logopérom, ako aj povinné vykonávanie úloh doma. V tomto procese zohrávajú dôležitú úlohu blízky ľudia. V žiadnom prípade nemôže človek izolovať od komunikácie. Aj keď nechápete, čo chce povedať. Postupne sa pacienti začínajú vyslovovať jednotlivé slová, a potom celý konštrukt. Ak nie sú poškodené jemné motorické zručnosti, potom schopnosť písať vráti.

Reč po mŕtvici zotavuje dosť dlho, približne tento proces trvá až 2 roky. Preto v žiadnom prípade nemôže ustúpiť po prvých mesiacoch neefektívnych tried.

Video s cvičeniami na obnovenie reči pri motorickej afázii:

Sociálna adaptácia

Povinným spoločníkom obdobia po mozgovej príhode u mnohých pacientov je sociálna nesprávna úprava, ktorá je spojená so zhoršenou motorickou aktivitou, problémami s rečou, bolestivým syndrómom, poruchami panvových orgánov, stratou sociálneho postavenia a známym miestom v spoločnosti (to je obzvlášť ťažké pre ľudí v produktívnom veku).

Títo pacienti naozaj potrebujú v rodine zdravé klímu. V žiadnom prípade by sa nemali cítiť ako záťaž. Aby ste to mohli urobiť, môžete prísť s mnohými domácimi povinnosťami, ktoré môže chorá osoba vykonávať a cítiť sa ako užitočná a aktívna ako člen rodiny.

Je dobré, ak sa človek môže vrátiť k svojej predchádzajúcej práci alebo nájsť inú, ktorá je vhodnejšia zo zdravotných dôvodov. V rozvinutých krajinách sveta existujú špeciálne organizácie, ktoré pomáhajú ľuďom, ktorí majú mŕtvicu, nájsť prácu.

Ak je osoba už vyradená z dôchodku, je potrebné vykonať aj iné zábavné činnosti, napríklad pletenie, zbieranie, šitie a iné záľuby.

Pre rýchle zotavenie po mozgovej príhode je sociálna adaptácia veľmi dôležitá, pacient by sa nemal cítiť ako záťaž.

Je dôležité zabezpečiť osobe neustálu komunikáciu a pravidelnú zmenu situácie. Môžete vziať pacienta so sebou do obchodu, do kina, navštíviť. Tiež z času na čas môže človek odpočívať v sanatóriách.

Psychologická rehabilitácia

Vo veľkej miere účinnosť rehabilitácie závisí od vytrvalosti, trpezlivosti príbuzných a pacienta. Veľmi dôležitou súčasťou psychologickej rehabilitácie je podpora blízkych. Je potrebné neustále byť optimistický, podnecovať dôveru k úspechu v chorých, neustále povzbudzovať a chváliť.

Je potrebné vziať do úvahy, že častým dôsledkom mozgovej príhody je astén-depresívny syndróm, a preto obeť nemôže byť urazená, ak má zlú náladu, kričí na vás za nič, odmieta gymnastiku a masáže. V takom prípade nemusíte trvať na lekárskych zákrokoch, ale snažte sa upozorniť pacienta na iné veci, ako napríklad rozprávanie o vašej obľúbenej televíznej show.

Najlepšou možnosťou pre psychologickú adaptáciu je pomoc profesionálneho psychoterapeuta, ktorý má skúsenosti s prácou s pacientmi po mozgovej príhode.

Boj proti komplikáciám po mŕtvici

V súvislosti s mŕtvicou, ako aj s potrebou dlhého pokoja v posteli, pacienti po mŕtvici podliehajú viacerým špecifickým komplikáciám. Nižšie sú najčastejšie z nich, rovnako ako metódy, ktoré im zabraňujú.

Svalová kontraktúra

Po mŕtvici môžu niektoré svaly, nad ktorými sa stráca kontrola v mozgu, môžu stať hypertonikou (spastická paralýza alebo paréza) a motorická aktivita v nich je stratená. Zároveň má končatina nútenú pasívnu pozíciu. Napríklad, ruka je stlačená proti telu, ohnutá na zápästie a lakte, ruka je zložená do pästi. Ak pravidelne nezmeníte pozíciu paralyzovanej končatiny, potom sa v priebehu času vytvorí svalovo rezistentná kontraktúra, ktorú možno opraviť iba rekonštrukčnou operáciou.

Aby sa zabránilo tejto komplikácii, používajú terapiu držania tela a pasívne cvičenia, ktoré sú opísané vyššie. Používajte aj mechanoterapiu. Pomocou správneho štýlu (spastické svaly musia byť natiahnuté) na špeciálnych tréningových prístrojových postelích môžete vyvrátiť riziko kontrakcie.

Masáž sa používa aj pri komplexnej profylaxii. Tie skupiny svalov, ktorých tón je zvýšený a svaly s normálnym tónom sú masírované intenzívnejšie, podliehajú ľahkej ručnej expozícii. Používa sa aj termoterapia (aplikácie parafínu a ozokeritu), zavedenie svalových relaxancií.

Pacienti so spastickou parézou sú prísne zakázaní cvičenie, čo môže zvýšiť svalový tonus, napríklad stláčanie gumovej gule v ruke, cvičenie s expandérom.

preležaniny

V každom prípade sú výtlačky po zdvihu výsledkom zlej starostlivosti o lôžko pacienta alebo jeho nedostatku vôbec.

K poznámke: liech je smrť mäkkých tkanív v miestach, kde sa vytvára veľký tlak pri dlhšom odpočinku lôžka, napríklad v oblasti kostných výbežkov. Najčastejšie sa vytvárajú zálievky v sakru a kocky, ramenné lopatky, zadky, podpätky.

Vývoj spánkov je založený na nedostatočnom prívode krvi do oblasti, ktorej tlak presahuje tlak vnútri krvných kapilár, čo vedie k ischémii a nekróze oddelenej časti tela. Na vytvorenie bolesti stačí, aby vyššie uvedené podmienky platili iba 2 hodiny.

Preto, aby sa zabránilo tejto strašnej komplikácii (často záplaty sú príčinou sepsy a smrti pacienta), je potrebné:

 • otočte pacienta do postele každé 2 hodiny;
 • monitorovať hygienu pokožky, najmä miesta vystavené zvýšenému tlaku;
 • uistite sa, že na lôžku nie sú žiadne záhyby, drobky, nepravidelnosti;
 • používať špeciálne antidekubitné matrace, funkčné lekárske postele;
 • denné ošetrenie vysokorizikových miest s alkoholovými antiseptikmi;
 • tonikoterapia.

Balónikový antidekubitový matrac

Kongestívna pneumónia

Príčinou tejto komplikácie je hypodynamia a predĺžená lôžka. Súčasne dochádza k stagnujúcim zmenám v krvnom riečisku pľúc, normálna ventilácia pľúcneho tkaniva je narušená, časť pľúc nezúčastňuje výmeny plynov, trpí drenážnou funkciou bronchiálneho stromu.

To všetko vedie k skutočnosti, že pľúcne tkanivo akumuluje hustý a viskózny spúta, čo je vynikajúce prostredie pre životné prostredie a reprodukciu patologických a podmienene patogénnych mikroorganizmov. A vzhľadom na oslabenú imunitu pacienta po mŕtvici, vývoj kongestívnej pneumónie sa vyskytuje veľmi často.

Je ťažké liečiť takúto pneumóniu, niekedy zápal pľúc spôsobuje mikrobiálne kmene odolné voči antibiotikám, ktoré sú často smrteľné.

Aby sa zabránilo používaniu zápalu pľúc:

 • dýchacie cvičenia;
 • liečba podľa pozície;
 • aktívna a pasívna cvičebná terapia;
 • profylaktické antibakteriálne lieky na predĺženú imobilizáciu;
 • vibračná a drenážna masáž;
 • príjem liekov proti kašľu.

Tromboembolické komplikácie

V súvislosti s fyzickou nečinnosťou sú takmer všetci pacienti, ktorí sú na posteli, náchylní k hlbokej žilovej trombóze dolných končatín (dokonca aj tým, ktorí predtým nemali kŕčové žily alebo tromboflebitídu). Hlavné nebezpečenstvo takýchto krvných zrazenín spočíva v tom, že môžu ľahko vypadnúť a pri pohybe po krvnom obehu spôsobujú tromboembolizmus vitálnych arteriálnych ciev, ako sú pľúcna tepna (PE), srdce a mozgové cievy (recidivujúca cievna mozgová príhoda) a ďalšie vnútorné orgány.

Prvým miestom frekvencie tromboembólie je pľúcna embólia. Je to hrozná komplikácia, ktorá môže viesť k okamžitej smrti. Preto prevencia venóznej trombózy končatín je prioritou pri rehabilitácii pacienta po mŕtvici.

 • užívanie liekov, ktoré zmierňujú krv a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín (nepriame a priame antikoagulanciá), tieto lieky sú predpísané iba na lekársky predpis a proces liečby vyžaduje konštantné laboratórne monitorovanie účinnosti a dávky lieku, pretože predávkovanie môže vyvolať krvácanie;
 • elastické obväzy dolných končatín, nosenie špeciálnych úpletov (nohavice so štiepením, pančuchy);
 • skorá aktivácia pacientov, pasívna a aktívna cvičebná terapia;
 • prerušovaná pneumokompresia dolných končatín (pravidelné nafúknutie špeciálnych fliaš, ktoré sú umiestnené na holenie);
 • odmietanie zlých návykov.

Opakovaná zdvih

Ak máte šťastie a už ste zažili jeden úder, potom v žiadnom prípade nemôžete pokúšať osudu dvakrát. Koniec koncov, recidivujúca mŕtvica, ak nie smrteľná, určite povedie k vážnemu postihnutiu. Preto je potrebné dodržiavať všetky odporúčania na prevenciu rekurentnej cievnej katastrofy:

 • denné sledovanie krvného tlaku, užívanie všetkých liekov odporúčaných lekárom na tento účel (samovzťahovanie, zmena dávkovania, výmena liekov je zakázaná);
 • konštantná terapia znižujúca hladiny lipidov (lieky, ktoré znižujú hladinu cholesterolu v krvi a tiež vedú k stabilizácii aterosklerotických plakov a ich čiastočnej regresii);
 • diétne potraviny;
 • ak je to potrebné, antikoagulačná liečba, najmä ak bola mozgová príhoda spôsobená kardiogénnou embolizáciou (fibrilácia predsiení);
 • zdravý životný štýl a vyhýbanie sa zlým návykom;
 • pravidelná fyzická aktivita v súlade s odporúčaniami lekára.

Pravidelné návštevy lekára a nezávislá kontrola krvného tlaku - účinná prevencia recidivujúcej cievnej mozgovej príhody

Diéta po mŕtvici

Mnohí pacienti sa čudujú, prečo potrebujú diétu po mŕtvici. Odpoveď na túto otázku je jednoduchá. Mozgová mŕtvica nie je nikdy samostatnou chorobou, je dôsledkom počiatočnej choroby. Preto napriek odloženej vaskulárnej katastrofe zostáva choroba, ktorá viedla k jej vzniku, a môže prispieť k opakovanému výskytu mozgovej príhody, dôsledky ktorých sú oveľa závažnejšie.

Medzi hlavné príčiny mŕtvice sa dá hovoriť:

 • hypertenzia;
 • systémová ateroskleróza vrátane mozgovej;
 • ochorenia srdca s poruchami jeho rytmu a hemodynamiky (fibrilácia predsiení, defekty, endokarditída, ischemická choroba srdca atď.).

Ako viete, všetky tieto choroby nevznikajú za nič. Veľkú úlohu pri ich vývoji zohrávajú rizikové faktory, ktoré nie sú opravené (pohlavie, vek, genetická predispozícia) a tie, ktoré je možné korigovať (fajčenie, diabetes, dyslipidémia, hypercholesterolémia, krvný tlak, hypodynamia, obezita).

Medzi uvádzanými rizikovými faktormi predisponujúcich ochorení (hypertenzia, ateroskleróza, srdcová patológia), ako aj samotná mŕtvica, má význam ľudskej výživy veľký význam. Mastné a vysokokalorické potraviny, obohatené živočíšnymi tukami, cholesterolom a jednoduchými sacharidmi, výrazne zvyšujú pravdepodobnosť, že osoba dostane kardiovaskulárnu katastrofu (mozgová príhoda, srdcový záchvat) a prvýkrát a druhýkrát.

Video s odporúčaniami stravy po mŕtvici:

Odporúčania pre výživu po mŕtvici:

 • vylúčte zo stravy alebo minimalizujte jedlo obohatené živočíšnymi tukami a cholesterolom (pamätajte, že cholesterol je živočíšny produkt, preto nemôže byť v rastlinných tukoch);
 • nahradiť živočíšne tuky so zeleninou (kyslou smotanou a slaninou s olivami, sezamom, ľanovým olejom);
 • Nejedzte potraviny, ktoré majú vysoký obsah jednoduchých sacharidov (sladké pečivo, koláče, koláče, sladkosti a iné sladkosti), môžu byť nahradené sušeným ovocím a orechmi;
 • obmedziť príjem soli na 3-5 gramov denne;
 • vylúčte silný čaj a kávu, sódu, alkohol, pikantné, údené jedlá, uhorky, uhorky (pomáhajú zvyšovať krvný tlak);
 • Ak nie sú žiadne kontraindikácie, vypite potrebné množstvo čistého ne-sýteného vodu.
 • zvýšiť množstvo morských živočíchov, čerstvého ovocia a zeleniny a zeleniny vo vašej strave;
 • variť jedlo, pečieme bez tuku, variť pre pár;
 • jesť potraviny s vysokým obsahom stopových prvkov, polynenasýtené omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú schopnosť znižovať lipidy.

Je dôležité si pamätať! Žiadne dietetické odporúčania týkajúce sa výživy nemôžu nahradiť lieky predpísané lekárom na liečbu hypertenzie, ochorenia srdca alebo inej choroby, ktorá spôsobila mŕtvicu. Preto v žiadnom prípade neodmietajte užívať liek, aj keď na prvý pohľad ochorenie ustúpilo.

Môžeme teda dospieť k záveru, že rehabilitácia po cievnej mozgovej príhode bude úspešná len vtedy, ak je komplexná, primeraná stavu človeka, ktorý mal mozgovú príhodu, včasný začiatok, podporu od blízkych a veľkú túžbu pacienta obnoviť normálny život.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Cerebrálna encefalopatia

Dyscirkulatívna encefalopatia (DEP) je pomaly progresívne ochorenie, ktorého podstatou je poškodenie malých krvných ciev mozgu na pozadí aterosklerózy. Počas tohto procesu sa tukové molekuly, proteíny a soli hromadia na stenách artériovej tepny.

Črevná trombóza

Črevná trombóza je ochorenie spôsobené vážnymi léziami jeho ciev. Je to pomerne zriedkavé, ale zároveň je pre ľudí veľmi nebezpečné.Život a zdravie pacienta závisia priamo od zanedbávania ochorenia a rýchlosti chirurga.

Kŕčové žily maternice

Podľa štatistík každá tretia žena čelí takému problému ako sú kŕčové žily.Kŕčové žily - patologické rozšírenie krvných ciev spolu s poškodeným krvným obehom postihnutej oblasti a chlopňovou nedostatočnosťou žíl.

Aortálna nedostatočnosť - príčiny, stupne, symptómy, liečba, prognóza a prevencia

Čo je aortálna nedostatočnosťAbnormálne fungujúca aortálna chlopňa spôsobuje, že ľavá komora vykazuje zvýšené zaťaženie, pretože objem krvi prekračuje normálnu hodnotu.

Dyscirkulatívna encefalopatia - symptómy a liečba DEP 1 stupňa

Dyscirkulatívna encefalopatia 1 stupeň je ochorenie spojené so zlým obehom mozgu, čo môže viesť k nežiaducim následkom.DEP s 1 stupňom je pomerne bežnou chorobou a to nie je prekvapujúce, pretože podľa lekárskych údajov trpí táto choroba každý druhý obyvateľ Ruska.

Aký je tlak nameranej osoby?

Každá osoba, ktorá aspoň raz v živote merala krvný tlak, ale ľudia často nerozumejú tomu, čo to znamená toto číslo na tonometri. Tieto ukazovatele, ako aj pulzná frekvencia, sú dôležitými faktormi pri určovaní stavu tela.