Hypertenzia je syndróm pretrvávajúceho zvýšenia tlaku v tepnách, keď je systolický tlak vyšší ako 139 mm Hg. Art. A diastolický nad 89 mm Hg. Art.

Normálny arteriálny krvný tlak zdravého človeka sa považuje za 120 a 80 mm Hg. Art. (Systolický / diastolický). Existujú dva typy hypertenzie: primárna (esenciálna) hypertenzia a symptomatická hypertenzia (aka sekundárna).

Pravdepodobne každý človek aspoň raz v živote čelil zvýšenému tlaku, zažil to sám alebo sa o tom dozvedel prostredníctvom sťažností príbuzných a priateľov. Nielenže je hypertenzia nebezpečná sama o sebe, ale je tiež katalyzátorom a príčinou mnohých ďalších, oveľa nebezpečnejších ochorení, ktoré nie sú zriedka smrteľné.

Štúdie vedcov ukázali, že zmeny ukazovateľov krvného tlaku o 10 mm Hg zvyšujú riziko vážnych patologických stavov. Srdce, krvné cievy, mozog a obličky sú najviac postihnuté. Práve tieto orgány dostávajú úder, takže sa nazývajú aj "cieľové orgány". Úplne vyliečiť toto ochorenie je nemožné, ale krvný tlak môže byť udržiavaný pod kontrolou.

štatistika

Tu sú niektoré štatistické fakty:

 1. Arteriálna hypertenzia bola zistená u 20-30% z celkovej dospelej populácie.
 2. Prevaha patológie rastie s vekom: u starších osôb vo veku 60-65 rokov dosahuje výskyt 50-65%.
 3. Vo veku 40 rokov je arteriálna hypertenzia bežnejšia u mužov, zatiaľ čo po 40 rokoch je u žien častejšie diagnostikovaná. Je to spôsobené ochranným účinkom estrogénov, ktoré sa prestali aktívne rozvíjať počas menopauzy.
 4. U 90% pacientov s arteriálnou hypertenziou nie je možné identifikovať príčinu patológie. Táto forma ochorenia sa nazýva nevyhnutná alebo primárna.
 5. U 3-4% pacientov je zvýšený tlak vysvetlený problémami s obličkami, v 0,1-0,3% - endokrinnými patológiami. Stres, hemodynamické, neurologické faktory a lieky majú aktívny vplyv na rozvoj hypertenzie.

Príčiny vývoja

Čo to je a aké sú rizikové faktory? Príčiny hypertenzie sú rôzne. Základom rozdelenia hypertenzie na primárnu a sekundárnu je etiológia tejto choroby.

Primárna epizóda sa vyskytuje nezávisle na pozadí určitých rizikových faktorov. Patria medzi ne:

 1. Dedičnosť. Bohužiaľ je to najčastejšia príčina ochorenia. Je zvlášť poľutovaniahodné, že žiadne drogy nemôžu zmeniť tento rizikový faktor a znížiť jeho vplyv na ľudské zdravie.
 2. Paul. Často hypertenzia postihuje ženy, čo sa vysvetľuje zodpovedajúcim hormonálnym zázemím.
 3. Age. 55 rokov pre ženy a 60 rokov pre mužov sa už považujú za rizikové faktory rozvoja hypertenzie.
 4. Obezita. Nadmerná telesná hmotnosť ovplyvňuje činnosť srdca a vedie k rýchlemu vyčerpaniu energetických rezerv myokardu (srdcového svalu).
 5. Diabetes mellitus.
 6. Nadmerné vystavenie stresu;
 7. Fyzická nečinnosť. Choroba 21. storočia je narušením práce rôznych orgánov a systémov v dôsledku sedavého životného štýlu.

Rizikové faktory zvyšujú krvný tlak postupne, čo vedie k rozvoju hypertenzie.

Klasifikácia krvného tlaku

Podľa tejto klasifikácie, ktorú WHO prijala v roku 1999, sú tieto ukazovatele klasifikované ako "štandardné" AD:

 1. Optimálne - menej ako 120/80 mm Hg. Art.
 2. Normálne - menej ako 130/85 mm Hg.
 3. Normálne zvýšená - 130-139 / 85-89 mm Hg

A ukazovatele arteriálnej hypertenzie sú klasifikované podľa stupňov:

 • 1 stupeň (hypertenzia je mäkká) - 140-159 / 90-99 mm Hg
 • 2 stupne (mierna hypertenzia) - 160-179 / 100-109 mm Hg
 • Stupeň 3 (závažná hypertenzia) - 180 a vyššia / 110 a vyššia
 • Borderline hypertenzia - 140-149 / 90 a nižšia. (Zahŕňa epizodický nárast krvného tlaku, po ktorom nasleduje jeho spontánna normalizácia).
 • Izolovaná systolická hypertenzia - 140 a viac / 90 a nižšia. (Systolický krvný tlak sa zvyšuje, ale diastolický krvný tlak zostáva normálny).

Klasifikácia chorôb

Počas diagnostického vyšetrenia je veľmi ťažké určiť miesto koncentrácie patologických faktorov, ktoré spôsobujú zvýšenie tlaku. Patogenéza má tiež rozdiely vzhľadom na typy ochorení. Existuje nasledujúca klasifikácia arteriálnej hypertenzie:

 1. Pľúcna esenciálna arteriálna hypertenzia - považovaná za jeden z typov arteriálnej hypertenzie, ktorá sa zriedka vyskytuje, ale predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudský život. Určenie tohto ochorenia príznakmi je veľmi ťažké a je ešte ťažšie liečiť. Pľúcna arteriálna hypertenzia vzniká v dôsledku zvýšenej rezistencie pľúcnych ciev a v dôsledku toho nedostatočného prietoku krvi.
 2. Malígny. Príznaky takejto hypertenzie sú prezentované vo forme vysokého krvného tlaku na úroveň 220/130. dochádza k radikálnej zmene v oku a opuchu disku optického nervu. Ak bola diagnóza vykonaná včas, potom vyliečiť tento typ hypertenzie je skutočná.
 3. Renovaskulárna arteriálna hypertenzia. Dôvody na vznik tohto typu ochorenia sú prítomnosť patologických stavov, ako je vaskulitída, ateroskleróza ciev a malígne tumory v obličkách. Patogenéza ochorenia sa znižuje na tvorbu charakteristického tlaku, ktorý môže byť reprezentovaný normálnym systolickým a zvýšeným diastolickým krvným tlakom.
 4. Labilná arteriálna hypertenzia. Tento typ ochorenia sa vyznačuje periodickou normalizáciou tlaku. Pacienti trpiaci touto formou arteriálnej hypertenzie nie sú označovaní ako chorí, pretože tento stav nie je patológia. V niektorých prípadoch sa krvný tlak v priebehu určitého časového intervalu vráti do normálu.

Arteriálna hypertenzia 1, 2, 3 stupne

Na stanovenie stupňa arteriálnej hypertenzie je potrebné stanoviť normálne hodnoty krvného tlaku. U ľudí vo veku nad 18 rokov je tlak, ktorý nepresahuje 130/85 mm Hg, považovaný za normálny. Tlak 135-140 / 85-90 je hranica medzi normou a patológiou.

Podľa úrovne nárastu krvného tlaku sa rozlišujú nasledovné stupne arteriálnej hypertenzie:

 1. Svetlo (140-160 / 90-100 mmHg) - tlak sa zvyšuje pod vplyvom napätia a fyzickej námahy, po ktorej sa pomaly vracia k normálnym hodnotám.
 2. Stredná (160-180 / 100-110 mm Hg) - BP kolíše počas dňa; nie sú pozorované príznaky poškodenia vnútorných orgánov a centrálneho nervového systému. Hypertenzívne krízy sú zriedkavé a mierne.
 3. Ťažké (180-210 / 110-120 mmHg). Pre túto fázu sú charakteristické hypertenzívne krízy. Pri vykonávaní lekárskej prehliadky pacientov je zistená prechodná cerebrálna ischémia, hypertrofia ľavej komory, zvýšený sérový kreatinín, mikroalbuminúria, zúženie retinálnych artérií sietnice.
 4. Mimoriadne ťažké (nad 210/120 mmHg). Hypertenzívne krízy sa vyskytujú často a sú ťažké. Závažné poškodenie tkanív vedie k dysfunkcii orgánov (chronické zlyhanie obličiek, nefroangioskleróza, disekcia aneuryzmy krvných ciev, edém a krvácanie zrakového nervu, cerebrálna trombóza, zlyhanie srdcovej ľavej komory, hypertenzná encefalopatia).

Priebeh arteriálnej hypertenzie môže byť benígny alebo malígny. Malígna forma je charakterizovaná rýchlou progresiou symptómov, pridaním závažných komplikácií kardiovaskulárnych a nervových systémov.

Prvé znaky

Hovoríme o bežných príznakoch arteriálnej hypertenzie. Mnohí často ospravedlňujú svoju indispozíciu únavou a telo už dáva plné signály, aby ľudia nakoniec venovali pozornosť ich zdraviu. Deň po dni, systémové zničenie ľudského tela, hypertenzia vedie k vážnym komplikáciám a vážnym následkom. Náhly srdcový záchvat alebo nečakaná mŕtvica je, bohužiaľ, smutný vzor. Nediagnostikovaná arteriálna hypertenzia môže "pokojne zabiť" človeka.

Čísla nižšie vás zaujímajú. Pre ľudí s vysokým krvným tlakom:

 • Cievne lézie nôh sa vyskytujú dvakrát častejšie.
 • Ischemická choroba srdca sa rozvíja štyrikrát častejšie.
 • Ťahy sa vyskytujú 7 krát častejšie.

Preto je veľmi dôležité navštíviť lekára, ak máte obavy:

 1. Časté bolesti hlavy;
 2. závraty;
 3. Pocit pociťovania v hlave;
 4. "Mušky" v očiach a zvuky v ušiach;
 5. Tachykardia (palpitácie srdca);
 6. Bolesť v srdci;
 7. Nevoľnosť a slabosť;
 8. Pocit úzkosti končatín a popálenie tváre ráno;
 9. Nepríjemnosť končatín;
 10. Nevysvetliteľná úzkosť;
 11. Podráždenosť, tvrdohlavosť, hádzanie z jedného extrému do druhého.

Mimochodom, pokiaľ ide o posledný bod, hypertenzia skutočne necháva odtlačok na ľudskú psychiku. Existuje dokonca aj špeciálny lekársky termín "hypertonický v prírode", takže ak sa človek zrazu stáva ťažko komunikovať, nesnažte sa to zmeniť k lepšiemu. Dôvodom je choroba, ktorá sa musí liečiť.

Malo by sa pamätať na to, že hypertenzia, ktorej sa nevenuje náležitá pozornosť, môže život podstatne skrátiť.

Symptómy arteriálnej hypertenzie

Klinický priebeh arteriálnej hypertenzie je premenlivý a je určený nielen úrovňou zvýšenia krvného tlaku, ale aj cieľovými orgánmi, ktoré sa podieľajú na patologickom procese.

V počiatočnom štádiu hypertenzie sú typické poruchy nervového systému:

 • prechodné bolesti hlavy, najčastejšie lokalizované v okcipitálnom regióne;
 • závraty;
 • pocit pulzácie krvných ciev v hlave;
 • hučanie v ušiach;
 • poruchy spánku;
 • nevoľnosť;
 • búšenie srdca;
 • únava, letargia, pocit slabosti.

S ďalšou progresiou ochorenia sa okrem vyššie uvedených symptómov spája aj dýchavičnosť, ku ktorej dochádza počas telesnej námahy (lezenie po schodoch, jogging alebo chôdza).

Zvýšenie krvného tlaku je viac ako 150-160 / 90-100 mmHg. Art. ktoré sa vyznačujú týmito vlastnosťami:

 • tupá bolesť v srdci;
 • necitlivosť prstov;
 • svalový tremor, ako triaška;
 • sčervenanie tváre;
 • nadmerné potenie.

Ak je arteriálna hypertenzia sprevádzaná zadržiavaním tekutín v tele, potom opuchy viečok a tváre, opuch prstov spája tieto príznaky.

Na pozadí arteriálnej hypertenzie sa u pacientov vyskytuje spazmus retinálnych artérií, čo sprevádza zhoršenie zraku, výskyt škvŕn vo forme bleskov a predná pamäť. Pri výraznom zvýšení krvného tlaku sa môže vyskytnúť krvácanie sietnice, čo vedie k slepote.

Kedy navštíviť lekára?

Je veľmi dôležité dohodnúť si schôdzku s lekárom, ak máte obavy z tohto príznaku:

 • časté bolesti hlavy;
 • závraty;
 • pocity pulzovania v hlave;
 • "Mušky" v očiach a tinnitus;
 • tachykardia (palpitácie srdca);
 • bolesť v srdci;
 • nevoľnosť a slabosť;
 • opuch končatín a opuchy tváre ráno;
 • necitlivosť končatín;
 • nevysvetliteľná úzkosť;
 • podráždenosť, tvrdohlavosť, hádzanie z jedného extrému do druhého.

Malo by sa pamätať na to, že hypertenzia, ktorej sa nevenuje náležitá pozornosť, môže život podstatne skrátiť.

Riziko 3. stupňa hypertenzie - čo to je?

Pri formulovaní diagnózy sa okrem stupňa hypertenzie uvádza aj stupeň rizika. Pod rizikom v tejto situácii sa hovorí o pravdepodobnosti kardiovaskulárnych ochorení u pacienta do 10 rokov. Pri posudzovaní stupňa rizika sa vezme do úvahy veľa faktorov: vek a pohlavie pacienta, dedičnosť, životný štýl, prítomnosť sprievodných ochorení a stav cieľových orgánov.

Pacienti s arteriálnou hypertenziou sú rozdelení do štyroch hlavných rizikových skupín:

 1. Šanca na rozvoj kardiovaskulárnych ochorení je menej ako 15%.
 2. Výskyt ochorenia u takýchto pacientov je 15-20%.
 3. Frekvencia vývoja dosahuje 20-30%.
 4. Riziko u tejto skupiny pacientov je vyššie ako 30%.

Pacienti s diagnostikovanou arteriálnou hypertenziou triedy 3 patria do 3 alebo 4 rizikových skupín, pretože tento štádiu ochorenia je charakterizovaný poškodením vnútorných orgánov cieľa. Skupina 4 sa tiež nazýva skupina s veľmi vysokým rizikom.

To určuje potrebu stanoviť diagnózu rizika hypertenzie stupňa 3 4 urýchlene vykonávať intenzívnu liečbu. To znamená, že pre pacientov s rizikovými skupinami 1 a 2 je pacientovo monitorovanie a použitie liekov bez liečby prijateľné, pacienti s rizikovými skupinami 3 a 4 vyžadujú okamžité podanie antihypertenzívnej liečby ihneď po diagnostikovaní.

Arteriálna hypertenzia stupeň 2 riziko 2 - čo to je?

Pri stupni 2 môžu chýbať rizikové faktory alebo bude k dispozícii len jedno alebo dva podobné znaky. V riziku 2 je pravdepodobnosť ireverzibilnej zmeny orgánov po 10 rokoch, plná infarktu a mŕtvica, 20%.

V dôsledku toho sa diagnostikuje "arteriálna hypertenzia 2 stupňov, riziko 2", keď tento tlak trvá dlho, nie sú žiadne endokrinné poruchy, ale jeden alebo dva vnútorné cieľové orgány už začali podliehať zmenám, objavili sa aterosklerotické plaky.

prevencia

Mali by sa prijať profylaktické opatrenia na zníženie rizika hypertenzie. V podstate je to:

 1. Prevencia zlých návykov: pitie alkoholu, drog, fajčenie, prejedanie.
 2. Aktívny životný štýl. Kalenie. Dosiahnuté fyzické námahy (korčule, lyže, plávanie, jogging, cyklistika, chôdza, rytmus, tanec). Pre chlapcov vo veku 5 až 18 rokov je rýchlosť fyzickej aktivity 7-12 hodín týždenne, u dievčat 4 - 9 hodín.
 3. Vyvážená strava, ktorá zabraňuje nadmernej hmotnosti. Obmedzenie príjmu soli.
 4. Zvýšená odolnosť voči stresu, priaznivé psychologické prostredie v rodine.
 5. Povinné meranie krvného tlaku v rôznych obdobiach života.

Diagnóza arteriálnej hypertenzie

Pri zberu anamnézy sú špecifikované trvanie arteriálnej hypertenzie a najvyššie hodnoty krvného tlaku, ktoré boli predtým zaregistrované; akýkoľvek náznak prítomnosti alebo prejavu PVA, HF alebo iných komorbidít (napríklad mŕtvica, zlyhanie obličiek, ochorenie periférnych artérií, dyslipidémia, diabetes mellitus, dna) a rodinná anamnéza týchto ochorení.

História života zahŕňa úroveň fyzickej aktivity, fajčenie, alkohol a stimulanty (predpísané lekárom a užívané samostatne). Výživa určuje množstvo konzumovanej soli a stimulantov (napríklad čaj, káva).

Hlavnými cieľmi diagnostiky tohto patologického procesu je stanovenie stabilného a zvýšeného stupňa krvného tlaku, eliminácia alebo detekcia symptomatickej hypertenzie a posúdenie celkového rizika.

 • Vykonajte biochemickú analýzu na určenie koncentrácie glukózy, kreatinínu, draslíkových iónov a cholesterolu.
 • nezabudnite prejsť EKG, echo cg.
 • podstúpiť ultrazvuku obličiek.
 • skontrolujte renálne tepny, periférne cievy.
 • preskúmajte fundus oka.

Tiež dôležitou diagnostickou metódou vyšetrenia je sledovanie tlaku počas dňa, poskytovanie potrebných informácií o mechanizmoch kardiovaskulárnej regulácie s dennou variabilitou krvného tlaku, nočnej hypertenzie alebo hypotenzie a jednotnosť antihypertenzného účinku liekov.

Liečba hypertenzie

V prípade arteriálnej hypertenzie je potrebné začať liečbu zmenou životného štýlu a bezdrogovej terapie. (Výnimkou je syndróm sekundárnej hypertenzie, v takýchto prípadoch je tiež indikovaná liečba choroby, ktorej symptómom je hypertenzia).

Liečebný režim zahŕňa terapeutickú výživu (s obmedzeným príjmom tekutiny a stolovej soli s obezitou - s obmedzenými dennými kalóriami); obmedzenie príjmu alkoholu, odvykanie od fajčenia, dodržiavanie pracovného a odpočinku, fyzikálna terapia, fyzikálna terapia (elektroliečba, liečivá elektroforéza, teplokrvná alebo čerstvá, radónová, uhličitá, hydrosulfidová kúpeľ, kruhové a ventilátorové sprchy atď.).

Odporúčania zahŕňajú pravidelné cvičenie pod holým nebom, najmenej 30 minút denne, 3-5 krát týždenne; úbytok hmotnosti pred dosiahnutím BMI od 18,5 do 24,9; vysokotlaková strava bohatá na ovocie, zeleninu, nízkotučné potraviny so zníženým množstvom nasýtených a celkových tukov; príjmu sodíka.

Liečba liečiv

Podľa odporúčaní Moskovskej asociácie kardiológov je potrebné liečiť hypertenziu pomocou liekov v nasledujúcich prípadoch:

 1. S nárastom krvného tlaku na 160/100 mm Hg. Art. a vyššie;
 2. Ak je krvný tlak nižší ako 160/100 mm Hg. Art. v prípade neúčinnosti liečby bez drog;
 3. So zapojením cieľových orgánov (hypertrofia ľavej komory srdca, zmeny v oku, zmeny v sedimente moču a / alebo zvýšenie hladín kreatinínu v krvi);
 4. Ak existujú dva alebo viaceré rizikové faktory koronárnej choroby srdca (dyslipidémia, fajčenie atď.).

Na liečbu možno použiť nasledujúce skupiny liečiv:

 1. Diuretiká (diuretiká);
 2. Alfa blokátory;
 3. Beta-blokátory;
 4. Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (ACE);
 5. Antagonisty angiotenzínu II;
 6. Antagonisty kalcia;

Výber konkrétneho činidla na liečbu hypertenzie závisí od stupňa nárastu krvného tlaku a rizika vzniku ochorenia koronárnych artérií, rovnako ako veku, pohlavia, súvisiacich ochorení a individuálnych charakteristík pacienta.

Diuretiká (diuretiká)

Diuretiká odporúčané pre hypertenziu zahŕňajú:

Tieto lieky sa ukázali ako vysoko účinné lieky, ktoré majú pozitívny účinok na kardiovaskulárny systém a sú pacientmi ľahko tolerované. Najčastejšie sa s nimi začína liečiť hypertenzia za predpokladu, že neexistujú žiadne kontraindikácie vo forme cukrovky a dny.

Zvyšujú množstvo moču vylučovaného organizmom, čo odstraňuje prebytočnú vodu a sodík. Diuretiká sa často predpisujú v kombinácii s inými liekmi, ktoré znižujú krvný tlak.

Blokátory kalciových kanálov

Vďaka blokáde prívod vápnika do sarkoplazmy hladkých myocytov krvných ciev zabraňuje vazospazmu, vďaka ktorému sa dosiahne hypotenzívny účinok. Ovplyvňujú aj cievy mozgu, a preto sa používajú na prevenciu porúch cerebrálnej cirkulácie. Sú tiež lieky voľby bronchiálnej astmy kombinovanej s arteriálnou hypertenziou. Najčastejšie vedľajšie účinky sú bolesť hlavy a opuch nôh.

 • diltiazem;
 • Verapamil - spomaľuje srdcovú frekvenciu a preto sa neodporúča používať s beta-blokátormi.

Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (ACE)

 • kaptopril;
 • perindopril;
 • ramipril;
 • trandolapril;
 • fosinopril;
 • Enalapril.

Tieto lieky majú vysoký stupeň účinnosti. Pacienti sú dobre tolerovaní. ACE inhibítory zabraňujú tvorbe angiotenzínu II, hormónu, ktorý spôsobuje vazokonstrikciu. Z tohto dôvodu sa rozšíria periférne krvné cievy, srdce sa stáva ľahším a krvný tlak sa znižuje. Pri užívaní týchto liekov sa znižuje riziko nefropatie na pozadí diabetes mellitus, morfofunkčné zmeny, ako aj smrť u ľudí trpiacich srdcovým zlyhaním.

Antagonisty angiotenzínu II

 • Valzartan;
 • irbesartan;
 • kandesartan;
 • Losartan.

Táto skupina liekov je zameraná na blokovanie vyššie uvedeného angiotenzínu II. Predpísané sú v prípadoch, keď nie je možné liečiť inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín, pretože tieto lieky majú podobné vlastnosti. Taktiež neutralizujú účinok angiotenzínu II na krvné cievy, prispievajú k ich rozširovaniu a znižovaniu krvného tlaku. Stojí za zmienku, že tieto lieky v niektorých prípadoch prekračujú účinnosť ACE inhibítorov.

Antagonisti vápnika

 • verapamil;
 • diltiazem;
 • nifedipín;
 • Norvasc;
 • Nekompenzované.

Všetky lieky v tejto skupine rozširujú cievy, zvyšujú ich priemer, zabraňujú vzniku mŕtvice. Sú veľmi účinné a ľahko tolerujú pacienti. Majú dostatočne široký pozitívny rozsah vlastností s malým zoznamom kontraindikácií, čo im umožňuje aktívne používať pri liečbe hypertenzie u pacientov rôznych klinických kategórií a vekových skupín. Pri liečbe hypertenzie sú v kombinovanej terapii najviac požadované antagonisty vápnika.

Kombinované lieky

Kombinácia dvoch antihypertenzívnych liekov je rozdelená na racionálne (dokázané), možné a iracionálne. Racionálne kombinácie: IAPP + diuretikum, ARB + ​​diuretikum, ACC + diuretikum, ARB + ​​ACC, IAPP + ACC, β-AB + diuretikum. Existujú pevné kombinácie (v jednej tablete) vo forme hotových liekových foriem, ktoré majú značné ľahké používanie a zvyšujú adherenciu pacienta na liečbu:

 • ACE inhibítor diuretikum (Noliprel A, Korenitek, Enap N, Fozikard N, Berlipril plus, Rami-Hexal compositum, Liprasid, Enalozid, Co-Dyroton)
 • ACE inhibítor + antagonista vápnikov (Equator, Gipril A, Prestanz, Rami-Azomeks)
 • ARB + ​​diuretikum (Gizaar, Lozarel Plus, Co-Diovan, Lozap +, Walz (Vazar) H, Diocor, Mikardis plus)
 • ARA + antagonisty vápnika (Amzaar, Exforge, Lo-Azomex)
 • Antagonista vápnika (dihydropyridín) + β-AB (Beta-Azomex)
 • Antagonista kalcia (ne-dihydropyridín) + ACE inhibítor (Tarka)
 • Antagonista vápnika (dihydropyridín) + diuretikum (Azomex N)
 • β-AB + diuretikum (Lodoz)

Jednou z najpoužívanejších je kombinácia ACE inhibítorov a diuretík. Indikácie použitia tejto kombinácie: diabetická a nediabetická nefropatia, mikroalbuminúria, hypertrofia ľavej komory, diabetes mellitus, metabolický syndróm, pokročilý vek, izolovaná systolická hypertenzia.

Invázne metódy

Výskum sa uskutočňuje aj pri minimálne invazívnej liečbe čiastočnou renálnou sympatikovou denerváciou, ktorá je rezistentná voči bežnej liečbe bez liekov a liečiv s najmenej tromi antihypertenzívami, z ktorých jeden je diuretikum so systolickým krvným tlakom v liečbe najmenej 160 mm Hg vrátane malígna arteriálna hypertenzia [36]. Takýto zásah bude postačujúci na to, aby sa držal raz, a pacient v priebehu času už nebude potrebovať neúčinný u týchto pacientov striktný harmonogram každodennej liečby a prejsť k liečeniu s nimi.

Je možné, že prerušenie podávania liekov v budúcnosti umožní koncipovanie a vykonávanie dieťaťa bez ovplyvnenia plodu pomocou antihypertenzívnej liečby. V ľudskom tele nie sú žiadne cudzie predmety. Všetka manipulácia sa uskutočňuje endovaskulárnou metódou pomocou špeciálneho katétra vloženého do renálnych artérií. Na štúdium dlhodobých účinkov takejto denervácie v Spojených štátoch bola vybraná skupina 530 ľudí. Podľa 2 000 takýchto operácií mimo USA sa v priebehu dvoch rokov podarilo 84% pacientov dosiahnuť pokles systolického tlaku najmenej o 30 mm Hg a diastolický tlak - nie menej ako 12 mm Hg.

V rovnakom čase navrhol F. I. Inozemtsev podobnú liečbu arteriálnej hypertenzie a väčšinu ďalších ochorení vnútorných orgánov, ale vo svojej dobe neexistovali potrebné lieky a minimálne invazívne postupy. Bola preukázaná účinnosť liečby touto metódou rezistentnej arteriálnej hypertenzie u pacientov s ťažkým a stredne závažným chronickým zlyhaním obličiek [37]. Pri absencii dlhodobých nebezpečných účinkov u pacientov s rezistentnou arteriálnou hypertenziou sa plánuje široko používať túto metódu špecificky na liečbu mnohých iných ochorení a rezistentnej, obzvlášť malígnej, arteriálnej hypertenzie, je nepravdepodobné, že by bola široko používaná na liečbu konvenčnej hypertenzie, ktorá nie je rezistentná voči liečeniu.

Invazívna liečba a pred touto štúdiou bola široko používaná podľa indikácií pri liečbe ochorení prejavujúcich sa sekundárnou hypertenziou a symptomatických zložiek hypertenzie. Napríklad sa používa na liečbu patologickej kŕčovitej kŕčovej artérie (zalomenie a zvinovanie), ktorá môže byť vrodená, vyskytuje sa pri kombinácii aterosklerózy a arteriálnej hypertenzie, je dôsledkom arteriálnej hypertenzie a prispieva k jej posilneniu a progresii. Najčastejšie sa nachádzajú vo vnútornej karotidovej tepne, zvyčajne - pred vstupom do lebky.

Okrem toho môžu byť ovplyvnené vertebrálne, subklavické tepny a brachiocefalický kmeň. V artériách dolných končatín je tento typ obehových ochorení oveľa menej bežný a má menej klinického významu ako v brachiocefalických cievach. Invazívna liečba pre patologickú kožu, ktorá sa môže vyskytnúť u takmer tretiny ľudí a nie je vždy príčinou hypertenzie, spočíva v resekcii postihnutého segmentu, po ktorom nasleduje priama anastomóza.

účinky

Hypertenzia je nebezpečenstvo, pokiaľ ide o pravdepodobnosť závažných komplikácií. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že s hypertenziou symptómy môžu chýbať dlho a príznaky abnormalít sa objavujú len vtedy, keď choroba postihla životne dôležité orgány.

Cievne poruchy:

 • zvýšenie veľkosti srdca;
 • záchvaty angíny;
 • progresívne poruchy srdca;
 • srdcový záchvat;
 • prerušované klaudikácie;
 • stratifikačná aneuryzma aorty.

Patologické zmeny v obličkách:

 • príznaky poškodenia funkcie obličiek;
 • nefroskleróza.

Poruchy mozgu:

 • zníženie vizuálnej funkcie;
 • neurologické poruchy;
 • mŕtvice;
 • prechodný ischemický záchvat;
 • dyscirkulatívnej encefalopatie.

Popísané zmeny sú často nezvratné a ďalšia liečba je zameraná na udržanie života pacienta. Bez adekvátnej liečby môže mať vysoký krvný tlak smrteľné následky.

výhľad

Prognóza arteriálnej hypertenzie závisí od povahy priebehu (malígny alebo benígny) a od štádia ochorenia. Faktory, ktoré zhoršujú prognózu, sú:

 • rýchla progresia príznakov poškodenia cieľových orgánov;
 • Hypertenzia v štádiu III a IV;
 • vážne poškodenie ciev.

Veľmi nepriaznivý priebeh arteriálnej hypertenzie sa pozoruje u mladých ľudí. Majú vysoké riziko vzniku mŕtvice, infarktu myokardu, zlyhania srdca, náhlej smrti.

Pri skorom začatí liečby arteriálnej hypertenzie as starostlivým sledovaním všetkých odporúčaní ošetrujúceho lekára je možné spomaliť progresiu ochorenia, zlepšiť kvalitu života pacientov a niekedy dosiahnuť dlhodobú remisiu.

Riziko 2. stupňa arteriálnej hypertenzie 3

Hypertenzia je syndróm pretrvávajúceho zvýšenia tlaku v tepnách, keď je systolický tlak vyšší ako 139 mm Hg. Art. A diastolický nad 89 mm Hg. Art.

Normálny arteriálny krvný tlak zdravého človeka sa považuje za 120 a 80 mm Hg. Art. (Systolický / diastolický). Existujú dva typy hypertenzie: primárna (esenciálna) hypertenzia a symptomatická hypertenzia (aka sekundárna).

Pravdepodobne každý človek aspoň raz v živote čelil zvýšenému tlaku, zažil to sám alebo sa o tom dozvedel prostredníctvom sťažností príbuzných a priateľov. Nielenže je hypertenzia nebezpečná sama o sebe, ale je tiež katalyzátorom a príčinou mnohých ďalších, oveľa nebezpečnejších ochorení, ktoré nie sú zriedka smrteľné.

Štúdie vedcov ukázali, že zmeny ukazovateľov krvného tlaku o 10 mm Hg zvyšujú riziko vážnych patologických stavov. Srdce, krvné cievy, mozog a obličky sú najviac postihnuté. Práve tieto orgány dostávajú úder, takže sa nazývajú aj "cieľové orgány". Úplne vyliečiť toto ochorenie je nemožné, ale krvný tlak môže byť udržiavaný pod kontrolou.

Príčiny vývoja

Čo to je a aké sú rizikové faktory? Príčiny hypertenzie sú rôzne. Základom rozdelenia hypertenzie na primárnu a sekundárnu je etiológia tejto choroby.

Primárna epizóda sa vyskytuje nezávisle na pozadí určitých rizikových faktorov. Patria medzi ne:

 1. Dedičnosť. Bohužiaľ je to najčastejšia príčina ochorenia. Je zvlášť poľutovaniahodné, že žiadne drogy nemôžu zmeniť tento rizikový faktor a znížiť jeho vplyv na ľudské zdravie.
 2. Paul. Často hypertenzia postihuje ženy, čo sa vysvetľuje zodpovedajúcim hormonálnym zázemím.
 3. Age. 55 rokov pre ženy a 60 rokov pre mužov sa už považujú za rizikové faktory rozvoja hypertenzie.
 4. Obezita. Nadmerná telesná hmotnosť ovplyvňuje činnosť srdca a vedie k rýchlemu vyčerpaniu energetických rezerv myokardu (srdcového svalu).
 5. Diabetes mellitus.
 6. Nadmerné vystavenie stresu;
 7. Fyzická nečinnosť. Choroba 21. storočia je narušením práce rôznych orgánov a systémov v dôsledku sedavého životného štýlu.

Rizikové faktory zvyšujú krvný tlak postupne, čo vedie k rozvoju hypertenzie.

Arteriálna hypertenzia 1, 2, 3 stupne

V medicíne je obvyklé klasifikovať hypertenziu postupne.

 • v 1 stupni, krvný tlak, spravidla neopúšťa limity 140-150 / 90-99 mm Hg. stĺpec.
 • Stupeň 2 je charakterizovaný týmito indikátormi: 160-179 / 100-109 mm Hg. stĺpec.
 • 3 stupne vývoja sa prejavujú vo výške 180 mm Hg. Art. pri 110 mm Hg. Art. a je veľmi alarmujúce.

Treba poznamenať, že závažnosť arteriálnej hypertenzie sa určuje len pri zohľadnení všetkých možných rizikových faktorov rozvoja ochorení kardiovaskulárneho aparátu.

Symptómy arteriálnej hypertenzie

Klinický obraz závisí od štádia a formy ochorenia.

Zvýšenie tlaku v prípade arteriálnej hypertenzie nemusí byť pri meraní krvného tlaku sprevádzané žiadnymi príznakmi a môže byť náhodne zistené. V niektorých prípadoch môže spôsobiť bolesť hlavy, závraty, blikanie pred očami, bolesť v srdci.

Pri závažných kardiovaskulárnych, neurologických, renálnych symptómoch alebo léziách sietnice (napríklad klinicky manifestovaná ateroskleróza koronárnych ciev, srdcové zlyhanie, hypertenzná encefalopatia, zlyhanie obličiek) sa môže vyskytnúť ťažká arteriálna hypertenzia.

Skorý príznak vysokého krvného tlaku - IV srdcový tón. Zmeny v sietnici môžu zahŕňať zúženie arteriol, krvácanie, exsudáciu a v prítomnosti encefalopatie opuch bradavky zrakového nervu. Zmeny sú rozdelené do štyroch skupín podľa zvýšenej pravdepodobnosti zlej prognózy (existujú klasifikácie Kiss, Wegener a Barker):

 • Stupeň 1 - konstrikcia arteriol;
 • Stupeň 2 - konstrikcia a skleróza artérií;
 • 3. fáza - krvácanie a exsudácia okrem zmien v krvných cievach;
 • 4. fáza - opuch bradavky zrakového nervu.

Hlavnou metódou diagnostiky arteriálnej hypertenzie je zistenie zvýšeného krvného tlaku.

Kedy navštíviť lekára?

Je veľmi dôležité dohodnúť si schôdzku s lekárom, ak máte obavy z tohto príznaku:

 • časté bolesti hlavy;
 • závraty;
 • pocity pulzovania v hlave;
 • "Mušky" v očiach a tinnitus;
 • tachykardia (palpitácie srdca);
 • bolesť v srdci;
 • nevoľnosť a slabosť;
 • opuch končatín a opuchy tváre ráno;
 • necitlivosť končatín;
 • nevysvetliteľná úzkosť;
 • podráždenosť, tvrdohlavosť, hádzanie z jedného extrému do druhého.

Malo by sa pamätať na to, že hypertenzia, ktorej sa nevenuje náležitá pozornosť, môže život podstatne skrátiť.

Riziko 3. stupňa hypertenzie - čo to je?

Pri formulovaní diagnózy sa okrem stupňa hypertenzie uvádza aj stupeň rizika. Pod rizikom v tejto situácii sa hovorí o pravdepodobnosti kardiovaskulárnych ochorení u pacienta do 10 rokov. Pri posudzovaní stupňa rizika sa vezme do úvahy veľa faktorov: vek a pohlavie pacienta, dedičnosť, životný štýl, prítomnosť sprievodných ochorení a stav cieľových orgánov.

Pacienti s arteriálnou hypertenziou sú rozdelení do štyroch hlavných rizikových skupín:

 1. Šanca na rozvoj kardiovaskulárnych ochorení je menej ako 15%.
 2. Výskyt ochorenia u takýchto pacientov je 15-20%.
 3. Frekvencia vývoja dosahuje 20-30%.
 4. Riziko u tejto skupiny pacientov je vyššie ako 30%.

Pacienti s diagnostikovanou arteriálnou hypertenziou triedy 3 patria do 3 alebo 4 rizikových skupín, pretože tento štádiu ochorenia je charakterizovaný poškodením vnútorných orgánov cieľa. Skupina 4 sa tiež nazýva skupina s veľmi vysokým rizikom.

To určuje potrebu stanoviť diagnózu rizika hypertenzie stupňa 3 4 urýchlene vykonávať intenzívnu liečbu. To znamená, že pre pacientov s rizikovými skupinami 1 a 2 je pacientovo monitorovanie a použitie liekov bez liečby prijateľné, pacienti s rizikovými skupinami 3 a 4 vyžadujú okamžité podanie antihypertenzívnej liečby ihneď po diagnostikovaní.

Arteriálna hypertenzia stupeň 2 riziko 2 - čo to je?

Pri stupni 2 môžu chýbať rizikové faktory alebo bude k dispozícii len jedno alebo dva podobné znaky. V riziku 2 je pravdepodobnosť ireverzibilnej zmeny orgánov po 10 rokoch, plná infarktu a mŕtvica, 20%.

V dôsledku toho sa diagnostikuje "arteriálna hypertenzia 2 stupňov, riziko 2", keď tento tlak trvá dlho, nie sú žiadne endokrinné poruchy, ale jeden alebo dva vnútorné cieľové orgány už začali podliehať zmenám, objavili sa aterosklerotické plaky.

prevencia

Mali by sa prijať profylaktické opatrenia na zníženie rizika hypertenzie. V podstate je to:

 1. Prevencia zlých návykov: pitie alkoholu, drog, fajčenie, prejedanie.
 2. Aktívny životný štýl. Kalenie. Dosiahnuté fyzické námahy (korčule, lyže, plávanie, jogging, cyklistika, chôdza, rytmus, tanec). Pre chlapcov vo veku 5 až 18 rokov je rýchlosť fyzickej aktivity 7-12 hodín týždenne, u dievčat 4 - 9 hodín.
 3. Vyvážená strava, ktorá zabraňuje nadmernej hmotnosti. Obmedzenie príjmu soli.
 4. Zvýšená odolnosť voči stresu, priaznivé psychologické prostredie v rodine.
 5. Povinné meranie krvného tlaku v rôznych obdobiach života.

Diagnóza arteriálnej hypertenzie

Pri zberu anamnézy sú špecifikované trvanie arteriálnej hypertenzie a najvyššie hodnoty krvného tlaku, ktoré boli predtým zaregistrované; akýkoľvek náznak prítomnosti alebo prejavu PVA, HF alebo iných komorbidít (napríklad mŕtvica, zlyhanie obličiek, ochorenie periférnych artérií, dyslipidémia, diabetes mellitus, dna) a rodinná anamnéza týchto ochorení.

História života zahŕňa úroveň fyzickej aktivity, fajčenie, alkohol a stimulanty (predpísané lekárom a užívané samostatne). Výživa určuje množstvo konzumovanej soli a stimulantov (napríklad čaj, káva).

Hlavnými cieľmi diagnostiky tohto patologického procesu je stanovenie stabilného a zvýšeného stupňa krvného tlaku, eliminácia alebo detekcia symptomatickej hypertenzie a posúdenie celkového rizika.

 • Vykonajte biochemickú analýzu na určenie koncentrácie glukózy, kreatinínu, draslíkových iónov a cholesterolu.
 • nezabudnite prejsť EKG, echo cg.
 • podstúpiť ultrazvuku obličiek.
 • skontrolujte renálne tepny, periférne cievy.
 • preskúmajte fundus oka.

Tiež dôležitou diagnostickou metódou vyšetrenia je sledovanie tlaku počas dňa, poskytovanie potrebných informácií o mechanizmoch kardiovaskulárnej regulácie s dennou variabilitou krvného tlaku, nočnej hypertenzie alebo hypotenzie a jednotnosť antihypertenzného účinku liekov.

Liečba hypertenzie

V prípade arteriálnej hypertenzie je potrebné začať liečbu zmenou životného štýlu a bezdrogovej terapie. (Výnimkou je syndróm sekundárnej hypertenzie, v takýchto prípadoch je tiež indikovaná liečba choroby, ktorej symptómom je hypertenzia).

Liečebný režim zahŕňa terapeutickú výživu (s obmedzeným príjmom tekutiny a stolovej soli s obezitou - s obmedzenými dennými kalóriami); obmedzenie príjmu alkoholu, odvykanie od fajčenia, dodržiavanie pracovného a odpočinku, fyzikálna terapia, fyzikálna terapia (elektroliečba, liečivá elektroforéza, teplokrvná alebo čerstvá, radónová, uhličitá, hydrosulfidová kúpeľ, kruhové a ventilátorové sprchy atď.).

Odporúčania zahŕňajú pravidelné cvičenie pod holým nebom, najmenej 30 minút denne, 3-5 krát týždenne; úbytok hmotnosti pred dosiahnutím BMI od 18,5 do 24,9; vysokotlaková strava bohatá na ovocie, zeleninu, nízkotučné potraviny so zníženým množstvom nasýtených a celkových tukov; príjmu sodíka.

Liečba liečiv

Podľa odporúčaní Moskovskej asociácie kardiológov je potrebné liečiť hypertenziu pomocou liekov v nasledujúcich prípadoch:

 1. S nárastom krvného tlaku na 160/100 mm Hg. Art. a vyššie;
 2. Ak je krvný tlak nižší ako 160/100 mm Hg. Art. v prípade neúčinnosti liečby bez drog;
 3. So zapojením cieľových orgánov (hypertrofia ľavej komory srdca, zmeny v oku, zmeny v sedimente moču a / alebo zvýšenie hladín kreatinínu v krvi);
 4. Ak existujú dva alebo viaceré rizikové faktory koronárnej choroby srdca (dyslipidémia, fajčenie atď.).

Na liečbu možno použiť nasledujúce skupiny liečiv:

 1. Diuretiká (diuretiká);
 2. Alfa blokátory;
 3. Beta-blokátory;
 4. Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (ACE);
 5. Antagonisty angiotenzínu II;
 6. Antagonisty kalcia;

Výber konkrétneho činidla na liečbu hypertenzie závisí od stupňa nárastu krvného tlaku a rizika vzniku ochorenia koronárnych artérií, rovnako ako veku, pohlavia, súvisiacich ochorení a individuálnych charakteristík pacienta.

výhľad

Hoci zvýšený krvný tlak je hlavným rizikovým faktorom závažných komplikácií, prognóza pre konkrétneho pacienta môže byť celkom priaznivá.

AH, rovnako ako akákoľvek iná choroba, vyžaduje značnú pozornosť a rešpekt. Včasná detekcia tejto choroby, vykonávanie adekvátnej liečby, ako aj presná a konzistentná zhoda pacienta so všetkými predpismi ošetrujúceho lekára výrazne zlepšujú prognózu.

Ak je vysoký tlak dlhý a zriedkavo sa vracia do normálu, keď je horný (systolický) tlak 160-180 mm Hg a nižší (diastolický) 100-110 mm Hg, diagnostikuje sa 2. (stredný) stupeň hypertenzie,

Aby sa predišlo intenzívnejším parametrom hypertenzie a prechodu na vyšší stupeň ochorenia, je potrebné podstúpiť adekvátnu liečbu. A je potrebné určiť príčiny tejto choroby.

Benígna alebo malígna hypertenzia postupuje v rôznych rýchlostiach. Malígna hypertenzia postupuje rýchlo a môže byť smrteľná. Našťastie existuje benígna hypertenzia, ale tento typ ochorenia je nebezpečný s príznakmi aj komplikáciami a tendenciou sa zhoršovať.

Táto patológia sa považuje za jednu z najbežnejších a najnebezpečnejších chorôb storočia a zaberá jedno z prvých miest na svete. Rovnako sa to týka ľudí oboch pohlaví. Do veľkej miery to je spôsobené modernými stravovacími návykmi v priemyselných krajinách alebo národnými tradíciami spotreby soli vo veľkom množstve mnohými ďalšími faktormi.

Svet neustále zvyšuje počet starších ľudí av tejto kategórii ľudí je diagnostikovaná hypertenzná choroba v 50 až 60% prípadov. Hlavným dôvodom vysokého tlaku a jeho skokov sa spája zníženie priemeru cievneho lôžka, zhoršenie elasticity stien krvných ciev, čo vedie k pomalšiemu prietoku krvi. Srdce vyvíja väčšie úsilie na pumpovanie krvi, čo sprevádza skoky krvného tlaku.

Príčiny hypertenzie, 2. stupeň

Pacienti s hypertenziou stupňa 2 sú náchylnejší na všetky druhy komplikácií. Choroba je v hraničnom stave predtým, ako sa dostaví na hypertenziu triedy 3, ktorá je závažná a vedie k vážnym zdravotným následkom. To sa musí vyhnúť.

Vysoký krvný tlak spôsobuje nasledujúce dôvody:

 • ateroskleróza (zhutnenie, znížená vaskulárna elasticita);
 • nevyvážená strava, obezita;
 • dedičnosť (genetická predispozícia);
 • sedavý životný štýl;
 • zlé návyky (alkohol, fajčenie);
 • vaskulárne patológie;
 • predĺžený emočný stres (stres);
 • hormonálne poruchy (najmä v predklimatickom období u žien);
 • problémy s obličkami;
 • opuch;
 • endokrinné patológie;
 • zadržiavanie tekutín v tele;
 • narušenie močového mechúra.

Rytmus moderného života s jeho stresmi a zrýchlenými rýchlosťami spočiatku spôsobuje malé tlakové skoky (o 20-40 jednotiek). Ale kvôli potrebe prispôsobiť sa zvýšenému stresu a žiť v režime zvýšeného krvného tlaku, všetky orgány a systémy osoby trpia: srdce, krvné cievy, mozog, pľúca. Riziko mŕtvice, infarktu, pľúcneho edému a ďalších závažných následkov sa zvyšuje.

Arteriálna hypertenzia 2 spôsobuje takéto riziká:

 • zhoršenie celkového stavu;
 • strata normálnej funkcie mozgu;
 • čo spôsobuje poškodenie orgánov silnejšie ako ostatné, ktoré trpia vysokým tlakom alebo kvapkami.

Komplikujúc klinický obraz priebehu ochorenia a takéto faktory: vek (muži nad 55 rokov, ženy nad 65 rokov), zvýšený cholesterol v krvi, dlhotrvajúci fajčenie, cukrovka, dedičná predispozícia, metabolické poruchy.

Počas 10 rokov hypertenzia 1 poškodzuje funkcie orgánov o 15%.

2. stupeň hypertenzie má riziko nezvratných zmien v orgánoch: hypertenzia 2. stupňa - príznaky (3 stupne) rizík:

4 typy rizika vzniku hypertenzie

 • 1 riziko (nízkych) zmien orgánov menej ako 15%;
 • 2 riziko (priemerné) zmeny orgánov (srdce, oči, obličky) o 15-20%. stupeň rizika 2: Tlak stúpa nad normou z 2 provokačných faktorov, zvyšuje sa hmotnosť pacienta, nezaznamenávajú sa endokrinné patológie;
 • 3 riziko - 2 stupne riziko pre 20-30%. Pacient má 3 faktory, ktoré spôsobujú zvýšenie tlaku (ateroskleróza, diabetes, dysfunkcia obličiek alebo iné), prietok krvi v koronárnych tepnách sa zhoršuje, čo vedie k ischémii;
 • 4 riziko - 30% poškodenie orgánov. Vývoj choroby vyvoláva 4 faktory - chronické ochorenia ovplyvňujúce rast tlaku a progresiu hypertenzie (ateroskleróza, ischémia, diabetes, ochorenie obličiek). Jedná sa o pacientov, ktorí prežili 1-2 infarkt myokardu.

Pri 2 stupňoch sa predpokladá riziko 3: do akej miery sú riziká vystavené komplikáciám. A aké faktory je potrebné bojovať, aby sa im vyhli. Riziká sú nastaviteľné (ktoré je možné eliminovať) a nie sú nastaviteľné. Aby ste znížili riziko progresie ochorenia, je nevyhnutné radikálne zmeniť životný štýl, odstrániť nastaviteľné riziká (prestať fajčiť, alkohol, vrátiť normálnu hmotnosť).

Nádrže, srdce, obličky a oči trpia najviac pri náraze tlaku. Musí sa skontrolovať stav týchto orgánov, aby sa určilo, koľko škôd utrpeli vysoký tlak a či sa môžu vyhnúť komplikáciám.

Diagnóza hypertenzie

Pri vyšetrení a pri sťažnostiach pacienta lekár predpokladá diagnózu, predpisuje monitorovanie krvného tlaku. Do 2 týždňov musíte denne merať tlak 2-3 krát a zaznamenávať údaje v špeciálnej forme.

Ak má pacient hypertenziu 1 (v 1. štádiu), môže byť diagnostikovaná arteriálna hypertenzia o 2 stupňoch fyzikálnym vyšetrením:

 • štúdium harmonogramu krvného tlaku ako výsledku monitorovania;
 • vyšetrenie kože a ciev končatín;
 • stetoskop na počúvanie srdca a pľúc;
 • poklepaním prstami oblasti srdca;

Niekedy počas tohto vyšetrenia môže lekár pochybovať o pravdepodobnosti patologických zmien v kardiovaskulárnom systéme.

Diagnóza je potvrdená inštrumentálnymi vyšetreniami:

 1. Testy moču a krvi;
 2. Ultrazvuk obličiek, endokrinných žliaz, pankreasu a pečene;
 3. Echokardiogram a ultrazvuk srdca;
 4. Doppler.

Zohľadňujú sa aj rizikové faktory:

 • vek (viac ako 55 rokov);
 • zvýšený cholesterol (> 6,6 mmol / l);
 • fajčenie;
 • dedičnosť (rané ochorenia CAS v rodine);
 • diabetes mellitus;
 • zníženie alebo zvýšenie HDL (lipoproteíny s vysokou hustotou - dobrý cholesterol);
 • mikroalbuminúria - znak poškodenia obličiek (proteín v moči).

príznaky

Pri stupni 2 hypertenzie sa objavujú rôzne príznaky. Aké sú príznaky hypertenzie stupňa 2? Pacient sa sťažuje na slabosť, únavu, zníženú pracovnú schopnosť, rozmazané videnie (predný pohľad), závraty, poruchy spánku.

Môžu existovať ďalšie prejavy:

 • bolesti hlavy (v chrámoch, occiput);
 • závrat
 • opuch končatín tváre, vzhľad kapilárnej mriežky;
 • slabosť a bezmocnosť ráno;
 • zvonenie v ušiach;
 • tachykardia;
 • znížená koncentrácia a strata pamäti;
 • bielka na očné bielkoviny;
 • časté močenie;
 • emocionálna nestabilita.

V prípade hypertenzie 2 stupňov je nevyhnutné ihneď začať liečbu, aby sa zabránilo zhoršeniu a prechodu na tretí (závažný) stupeň ochorenia, nebezpečenstvo tohto štádia sa mnohonásobne zvyšuje.

Liečba hypertenzie

Liečba zahŕňa stabilizáciu (normalizáciu) tlaku a pôsobenie na príčinu, ktorá spôsobuje jeho zvýšenie. Na liečenie hypertenzie druhého stupňa sa používajú rôzne metódy (lieky, tradičná medicína, diéty atď.). Pri komplexnej terapii sú vybrané lieky, ktoré sú kombinované a komplementárne s minimálnymi vedľajšími účinkami a rizikami komplikácií.

Po prvej liečbe v počiatočnom štádiu ochorenia lekári odporúčajú, aby sa pacient vzdal zlých návykov, vyhnúť sa stresovým situáciám, vykonávať relaxačné cvičenia, dodržiavať diétu, odpočívať a zlepšovať spánok.

V závažných štádiách hypertenzie sú antihypertenzívne a diuretické lieky vybrané na zníženie tlaku; vazodilatátory, statíny (anti-cholesterol), neurotransmitery, sedatíva a ďalšie na liečbu súvisiacich ochorení. Ak sa v budúcnosti dokážete vyrovnať s hypertenznými prejavmi (s cieľom prevencie), mali by ste užívať predpísané lieky na dodržiavanie odporúčaní lekára.

Lieky na liečbu

 • diuretiká (diuretiká) furosemid, veroshpiron, tiazid, ravel, diuver;
 • statíny (nižšia hladina cholesterolu v krvi) Zovasticic, atorvastatín;
 • antihypertenzíva (redukcia tlaku) captopril, enalapril, bisoprolol, artil, fiziotenz, lisinopril a iné;
 • ARBA inhibítory: kandesartan, losartan, amlodipín, eprosartan, irbesartan, telmisartan, valsartan;
 • zriedenie liekov (zníženie krvnej hustoty) aspikard, kardiomagnyl, lospirín, zvončeky, tromboASS.

Lieky sú vybrané na základe individuálnych ukazovateľov pacientov, aby nedošlo k poškodeniu, ani k zhoršeniu stavu pacienta.

Toto zohľadňuje:

 • age;
 • obezita;
 • patológie endokrinného systému;
 • fyzická aktivita;
 • chronické choroby (cukrovka);
 • či existujú patológie kardiovaskulárneho systému (angína, tachykardia, iné);
 • existujú nejaké poruchy v iných orgánoch;
 • skóre testov (hladiny cholesterolu).

Liečba sa vykonáva pod stálym dohľadom a dohľadom ošetrujúceho lekára za účasti kardiológa, neuropatológov, oftalmológov a ďalších špecialistov. V prípade potreby zmeňte lieky, ktoré spôsobujú nežiaduce účinky analógov.

Hypertenzia 2 stupne: znaky

Ľudia, ktorí žijú s hypertenziou, potrebujú vedieť, že len málo ľudí dokáže úplne vyliečiť túto chorobu. Čo je nebezpečné ochorenie v dvoch fázach. Prejav komplikácií hypertenzie 2 stupne, charakterizované príznakmi:

 • letargia, únava, opuch (komplikácie obličiek);
 • necitlivosť prstov, sčervenanie kože (cievy);
 • očná patológia, rozmazané videnie;
 • náhle skoky krvného tlaku (hypertenzné krízy).

Čo je nebezpečné? Pri hypertenzii stupňa 2 sú príznaky zhoršenia vyžadujúce okamžitý zásah lekárov.

Symptómy hypertenznej krízy:

 • zvýšená srdcová frekvencia, dýchavičnosť;
 • inhibované vedomie, letargia;
 • tremor končatín;
 • slzy a panika;
 • nevoľnosť a vracanie;
 • porucha moču;
 • opuch;
 • sucho v ústach;
 • kŕče;
 • mdloby.

Hypertenzia stupeň 2: riziko

Hypertenzná kríza v nekontrolovanom vývoji môže viesť k mŕtvici, infarktu myokardu, opuchu mozgu alebo pľúc. V dôsledku komplikácií hypertenzie 2 trpia hlavné orgány osoby (mozog, srdce, cievy, obličky, oči).

Znamená to, že sa môžu vyskytnúť zložité ochorenia: ateroskleróza, aneuryzma aorty, mozgová trombóza, angína. Steny krvných ciev sa zahustia, stanú krehkými a krvácanie sa vyskytuje v rôznych orgánoch.

Kyslíkové hladovanie mozgu vedie k bunkovej smrti a redukcii jej funkcií a encefalopatie. Nedostatok kyslíka v srdci (ischémia) nastáva angina pectoris.

Ak nechcete liečiť hypertenziu, človek dostane celý rad ochorení hlavných orgánov, čo výrazne znižuje kvalitu života, vedie k strate pracovných schopností a invalidity.

Hypertenzívni pacienti musia byť na výdajnom účte, pravidelne podstupovať vyšetrenie (krvné testy, testy moču, srdcové EKG) na zastavenie zhoršenia ochorenia. Zatiaľ čo doma, merajte krvný tlak ráno a večer so zhoršením stavu pomocou tonometra. Čo je hypertenzia 3 stupne. Ide o závažnú formu ochorenia s ireverzibilnými patologickými zmenami v hlavných orgánoch a vážnymi príznakmi. Niekedy títo pacienti potrebujú neustálu starostlivosť a nemôžu slúžiť sami.

Ľudové lieky vo forme odvarov, tinktúr a bylinných čajov je možné dlhodobo používať na zlepšenie stavu a ako doplnok k liečbe druhého stupňa hypertenzie:

 • odvar zberu trávy (matka, sušené chlebové močiare, praslička, liečivo koreňového valeriánu). Aplikuje sa pri tlakových rázoch pri stresových podmienkach odvar má diuretický účinok;
 • v prípade hypertenzie 2 stupňov je efektívna sada bylín: trávna matka, hlohu, kvety močiarové (2 časti); prasa, brezové listy, jarná adonis (1 časť);
 • Vezmite šťavu z kávy 1/4 šálky 3-4 krát denne.
 • zbierka: mäta pieporná, harmanček, husa striebristá, rašelina, kôra rakytníka (v rovnakých častiach).

Výživa pre hypertenziu

Pri hypertenzii je to kategoricky škodlivé:

 • tučné ryby a mäso;
 • cukrovinky: muffiny, koláče, zmrzlina;
 • rýchle občerstvenie;
 • živočíšne tuky (maslo, kyslá smotana):
 • korenené slané výrobky, údené mäso, konzervovanie;
 • silná káva, čaj.

Je potrebné obmedziť používanie soli, sacharidov (sladkosti, džem, cukor), alkoholu, prestať fajčiť.

Je užitočné použiť petržlen, cesnak, orechy, sušené ovocie, zeleninu a mliečne polievky. Pitie denne nie viac ako 1,5 litra tekutiny.

Koľko ľudí žije

Hypertenzia postihuje 20-30% populácie, s vekom, toto číslo sa zvyšuje na 50-60%. Hypertenzia zničí telo. Úplné zotavenie nie je možné, ale pacienti žijú úplne dlhé roky, podstupujú podpornú liečbu a na základe odporúčaní lekárov.

Ak je frivolné na liečenie tejto choroby, potom život nedáva druhú šancu. Veľmi dôležitá je túžba osoby zabrániť rozvoju tejto choroby. Existuje názor: Čím väčšia nadváha človek má, tým väčšie riziko je získanie tejto choroby. Zvyšuje riziko hypertenzie: hypodynamia, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu. A na odstránenie týchto faktorov môže človek sám.

prevencia

Zodpovedne liečiť vaše zdravie, prevencia hypertenzie 2 pomôže udržať kvalitu života na dlhú dobu. Pokúste sa udržať krvný tlak na prijateľnej úrovni, najmä pre ohrozených ľudí.

S diagnózou hypertenzie môžete žiť dlhé roky podľa jednoduchých odporúčaní:

 1. Power. Vyžaduje sa vyvážená strava. Obmedzte živočíšne tuky, sacharidy, príjem soli.
 2. Zlé návyky. Vylúčte nikotín, alkohol, drogy.
 3. Mode. Striedanie práce a odpočinku, plný spánok.
 4. Pohyb. Aktívny, mobilný životný štýl (nabíjanie, chôdza, jogging, plávanie).
 5. Hmotnosti. Vyhnite sa nadmernej hmotnosti, obezite.
 6. Stres. Vyhnite sa stresovým situáciám, nadmernému vzrušeniu.
 7. Rutinné inšpekcie.

Ak spozorujete tlakové skoky alebo príznaky hypertenzie, získajte monitor krvného tlaku a monitorujte krvný tlak jedenkrát denne. Nezabudnite navštíviť lekára. Táto choroba je nebezpečná pre všetky ľudské orgány a ak je ponechaná bez liečby, má vážne zdravotné dôsledky.

Stupeň 2 hypertenzia je patologický stav, v ktorom dochádza k pretrvávajúcemu zvýšeniu krvného tlaku na 160 milimetrov ortuti a vyššie. Takýto tlak je dosť ťažké normalizovať štandardnými a populárnymi metódami.

Hypertenzia nedávno diagnostikovaná častejšie a u ľudí takmer všetkých vekových skupín.

Každý rok sa počet pacientov rýchlo zvyšuje, najmä medzi obyvateľmi priemyselných miest.

Príčiny AH

Lekári hovoria, že hypertenzia o 2 stupňoch postihuje ľudí po 50 rokoch, keďže lúmen sa zužuje v cievach, krv sa stáva ťažšie na nich chodiť.

To znamená, že hypertenzia o 2 stupne, riziko nie je pre každého, na rozdiel od III stupňa, v ktorom je liečba ťažšie. Srdce vyvíja viac úsilia na pumpovanie krvnej tekutiny, čo vysvetľuje zvýšenie krvného tlaku.

Existuje však mnoho ďalších dôvodov:

 1. ateroskleróza ciev (strata prirodzenej elasticity ciev);
 2. genetická predispozícia;
 3. zlé návyky (fajčenie, alkohol);
 4. nadváha (čím viac extra libier, tým vyššie riziko ochorenia);
 5. diabetes mellitus typu 1, 2;
 6. narušenie štítnej žľazy;
 7. nadmerné množstvo soli v strave;
 8. neoplazmy rôznej povahy;
 9. vaskulárna lézia;
 10. hormonálna nerovnováha.

Patológia močového systému, obličky, predĺžené psycho-emocionálne preťaženie, sedavá práca budú ďalšími faktormi v rozvoji hypertenzie stupňa 2.

Spočiatku sa hypertenzia vyvíja v miernej forme, pričom tlak stúpa o nie viac ako 20-40 jednotiek. Ak pravidelne merať tlak, môžete vidieť, že sa z času na čas len zvyšuje. Porušenia takéhoto plánu nemajú osobitný vplyv na blahobyt človeka, nemusí si to ani všimnúť. Počas tohto obdobia sa organizácia prispôsobí zmenám. Keď tlak stúpne, zhoršuje činnosť mnohých orgánov a systémov.

Nie je vylúčené, že pacient bude mať hypertenznú krízu, ktorá môže spôsobiť:

 • mŕtvice;
 • srdcový záchvat;
 • strata videnia;
 • opuch mozgu, pľúc.

Riziká 2, 3, 4 stupne

Lekári rozdeľujú hypertenziu podľa stupňa rizika, ktorý môže znášať. Zároveň sa hodnotí faktory schopné zhoršiť zdravotný stav a pravdepodobnosť poškodenia cieľových orgánov a orgánov myslenia.

 1. pacient je muž a je starší ako 50 rokov;
 2. cholesterol krvnej plazmy 6,5 milimólov na liter;
 3. história je zaťažená slabou dedičnosťou;
 4. pacient dlho fajčil;
 5. má sediacu prácu.

Riziko hypertenzie 2 stupne je diagnóza, ktorá sa dá urobiť bez porúch endokrinného systému, mŕtvice a za prítomnosti vysokého krvného tlaku. Situácia zhorší nadváhu.

S 20-30% pravdepodobnosťou rizika regresívnych zmien srdca je to riziko 3. stupňa. Diagnóza, ktorá má aterosklerotické plaky a lézie malých ciev, je spravidla taká diagnóza. S najväčšou pravdepodobnosťou bude stav obličiek ďaleko od normy.

Príčinou ischemickej choroby srdca bude rýchle zhoršenie koronárneho obehu. Hypertenzia 2 stupne s rizikom 3 nie je nezvyčajná ani u ľudí vo veku 30-40 rokov.

Ak je história hypertenzie príliš veľa z týchto chorôb, je ohrozený štádiom 4. Zvýšenie tlaku sa ďalej zhoršuje narušením vo všetkých existujúcich vnútorných orgánoch. Riziko stupňa 4 v hypertenzii štádiu 2 je povedané, keď pacient mal infarkt, bez ohľadu na umiestnenie lézie.

Treba chápať, že riziko je len prognóza, nie je absolútnym ukazovateľom:

Stupeň rizika hypertenzie môže predpovedať len pravdepodobnosť vzniku komplikácií. Zároveň však možno zabrániť takýmto problémom, ak si vezmete svoje zdravie, lekárske predpisy s plnou zodpovednosťou (dodržiavanie zdravého životného štýlu, nutne vrátane správnej výživy, normalizovaného pracovného dňa, dobrého spánku, monitorovania krvného tlaku).

Symptómy štádia GB 2

Hypertenzia stupeň 2 sa vyznačuje nárastom tlaku na úroveň 160-180 / 100-110 mm. Hg. Art. Typické symptómy ochorenia sú:

 1. opuch tváre, najmä očných viečok;
 2. závraty a bolesti hlavy;
 3. sčervenanie kože tváre (hyperémia);
 4. pocit únavy, unavený aj po spaní a odpočinku;
 5. záchvaty blikajúcich "nohavíc" pred očami;
 6. opuch rúk;
 7. rýchly tep srdca;
 8. hluk, zvonenie v ušiach.

Okrem toho nie sú vylúčené nasledujúce príznaky: poškodenie pamäti, mentálna nestabilita, problémy s močením, dilatácia očných bielkovín, zahustenie steny ľavej komory.

Stáva sa, že hypertenzný človek sa sťažuje na úplnú alebo čiastočnú stratu pocitu vo falašoch prstov a prstov, niekedy veľa krvi vpadne do tváre a začína zhoršenie zraku. Pri absencii včasnej adekvátnej liečby dôjde k zlyhaniu srdca, rýchlej progresii aterosklerózy, poškodeniu funkcie obličiek.

Príznaky hypertenzie spôsobujú veľa ťažkostí počas tehotenstva, ale to nebráni tomu, aby žena nesla a zrodila absolútne zdravé dieťa. Avšak v prípade hypertenzie v III. Fáze je zakázané otehotnieť a porodiť, pretože existuje mimoriadne vysoké riziko, že matka zomiera pri pôrode. Ak počas hypertenzie v štádiu 2 hypertenzná kríza nedosiahne ženu, bude môcť porodiť prirodzene.

Ďalšia vec, keď bola zaťažená história žien. Počas celého tehotenstva a doručenie takejto ženy musí byť nevyhnutne pod stálym dohľadom ošetrujúceho lekára. Je tiež dôležité sledovať stav plodu, jeho srdcový tep. Možno budete musieť brať pilulky, ktoré:

 • dobre ovplyvňujú zdravie žien;
 • nebude mať vplyv na budúce dieťa.

V lekárskej praxi sa vyskytli prípady, keď sa v prvom trimestri ukazovatele krvného tlaku znížili na normálne alebo naopak, tlak sa výrazne zvýšil.

Keď má žena silné príznaky hypertenzie, tlak sa vytrvalo zvyšuje, môže trpieť toxémiou v neskorom tehotenstve. To nepriaznivo ovplyvňuje stav matky a dieťaťa. Ďalšie príznaky môžu začať, ako sú problémy s očami, vízie, zvýšené bolesti hlavy, nevoľnosť a zvracanie, ktoré neprinášajú úľavu.

Medzi najnebezpečnejšie a závažné komplikácie tohto stavu je potrebné poznamenať odtrhnutie sietnice, krvácanie do mozgu.

Diagnóza hypertenzie štádiu 2

Pri diagnostike hypertenzie o 2 stupne lekár určuje riziko komplikácií po inštruktážnom a fyzickom vyšetrení pacienta. Spočiatku lekár zhromažďuje anamnézu vrátane všetkých sťažností a symptómov. Potom sa monitoruje krvný tlak a merania sa vykonávajú ráno a večer po dobu 14 dní.

Ak pacient už bol diagnostikovaný s AH skôr, nebude ťažké určiť jeho prechod na stupeň III, pretože tento proces je charakterizovaný závažnejšími symptómami.

Nasledujúce diagnostické metódy sa používajú:

 • vyšetrovanie stavu periférnych plavidiel;
 • hodnotenie kože, opuch;
 • perkusie cievneho zväzku;
 • určenie perkusie parametrov srdca;
 • systematické meranie tlaku s tonometrom.

Na potvrdenie diagnózy arteriálnej hypertenzie stupeň 2 nemôže robiť bez ultrazvuku štítnej žľazy, pečene, obličky, pankreasu, ultrazvuku srdca. Okrem toho lekár predpíše EKG na posúdenie elektrickej aktivity srdca, echoCG na detekciu hypertrofie ľavej komory a na hodnotenie dekompenzácie srdca (pri rozťahovaní komory).

Hypertenzívni pacienti budú musieť darovať krv a moč pre všeobecnú analýzu, podstúpiť dopplerografiu, čo môže pomôcť pri identifikácii arteriálnej stenózy. Stupeň AG 2 sa stáva výsledkom prerušenia endokrinných žliaz, obličiek, funkčných morfologických porúch v cieľových orgánoch.

Liečebné metódy

Liečba hypertenzie by mala byť bez ohľadu na stupeň, ale ak miernu hypertenziu je možné opraviť len zmenou stravy a vyhýbaním sa zlým zvykom, 2 stupeň patológie vyžaduje použitie tabliet. Liečba je zvyčajne predpísaná lokálnym terapeutom alebo kardiológa, niekedy je potrebná konzultácia s neuropatológom.

Liečba sa vždy vykonáva komplexne, vrátane liekov s diuretikami:

Hypotenzívne tablety na zníženie tlaku a liekov v iných dávkových formách pomôžu vyliečiť ochorenie: Hartil, Physiotens, Bisoprolol, Lisinopril. Pri pravidelnom používaní zabraňujú hypertenznej kríze, komplikáciám.

Pacienti s hypertenziou budú predpisovať lieky, ktoré znižujú hladinu zlého cholesterolu v krvi: Atorvastatín, Zovasticor. Riedenie krvi sa vykonáva pomocou Cardiomagnyl, Aspikard. Je dôležité, aby tieto tablety boli prísne včasné, len tak budú mať pozitívny výsledok, zabránia hypertenzívnej kríze.

Pri príprave komplexnej liečby lekár zvolí lieky, ktoré sa dajú navzájom kombinovať alebo zlepšiť svoje vlastnosti. Ak je táto kombinácia vybratá nesprávne, existuje riziko komplikácií.

Pri vývoji liečebného režimu pre chorobu sa vždy berú do úvahy tieto faktory:

 • vek pacienta;
 • stupeň fyzickej aktivity;
 • prítomnosť endokrinných porúch;
 • ochorenia srdca, cieľové orgány;
 • hladiny cholesterolu v krvi.

Pri podávaní tabliet sa ukazuje, že monitoruje krvný tlak na posúdenie reakcie organizmu na liečbu. Ak je to potrebné, na liečbu iných užívaných liekov, ktoré poskytujú podobný účinok pri hypertenzii.

Hypertenzívna kríza

Hypertenzívna kríza je patologický stav, v ktorom sa úroveň tlaku dramaticky zvyšuje. Ak sa neprijme naliehavá liečba, môže pacient získať nebezpečné zdravotné problémy, dokonca smrť.

Ak dôjde k kríze, musí pacient prijať polosežnú pozíciu, zavolať na ambulančnú brigádu. Pred príchodom musíte užívať sedatívnu pilulku, snažiť sa nepokojiť, prijať ďalšiu dávku lieku na tlak, ktorú lekár predpísal.

Hypertenzívna kríza môže začať hladko alebo rýchlo. V niektorých prípadoch nie je možné robiť bez liekovej liečby a priebehu intravenóznych hypertenzívnych liekov. Nekomplikovaná kríza môže byť liečená doma, zvyčajne po niekoľkých dňoch sa stav pacienta úplne normalizuje.

Ak pacient presne dodržiava pokyny lekára, diagnóza hypertenzie 2. stupňa nebude vetou. Ľudia s touto chorobou môžu žiť dlho a bez nebezpečných komplikácií. Skutočnosť, že ide o 2 stupne hypertenzie a aké sú jej následky, bude popísané v tomto videu v tomto článku špecialistom.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Diéta na cievnu kalcifikáciu

Kalcifikácia aortálnej chlopneAko ľudské telo stárne, zvyšuje sa vylúhovanie vápnika z kostí do krvi. Ľudia vo veku 40 až 50 rokov a starší sú oboznámení s problémom vápnenia tela, čo vedie k rozvoju bežnej srdcovej patológie vo forme cievnej kalcifikácie, chlopňového srdcového aparátu.

Ako liečiť lymfóza dolných končatín?

Lymfóza z dolných končatín (lymfodémy nôh, lymfatické opuchy končatín) je ochorenie lymfatického systému charakterizované zhoršenou cirkuláciou lymfy a patologickou retenciou lymfy v tkanivách.

Správna výživa pre angínu pectoris

Angina pectoris - klinické prejavy koronárnej choroby srdca - prináša veľmi nepríjemný pocit vo forme horiacej bolesti za hrudnou kosťou, dýchavičnosť, neschopnosť vykonávať niekedy najjednoduchšiu fyzickú prácu.

Zoznam statínov na zníženie hladiny cholesterolu

Nebezpečenstvo vysokého cholesterolu je jeho tajomstvo. Minimálne usadeniny cholesterolu sa nachádzajú po 20 rokoch. A keď sa objavia príznaky - vo veku 40, 50, 60 rokov - tieto plaky sú staršie ako desať rokov.

Nádory vyvíjajúce sa z plavidiel

Kapilárny hemangióm kože. A - exophytický rastový hemangióm, pokrytý epidermou. B - medzi početnými nádorovými kapilárami, ktoré obsahujú krvné zrazeniny, viditeľné bunky spojivového tkaniva a cievneho pôvodu, ako aj leukocyty.

Krvácanie z očí: typy, príčiny, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete, čo môže byť krvácanie do oka, príčiny jeho výskytu, symptómy a diagnostické metódy, čo robiť v tejto situácii.Krvácanie je prietok krvi mimo krvných ciev.