Z tohto článku sa dozviete, čo je akrocyanóza, prečo sa objavuje a ako sa s ňou vysporiadať.

Akrocyanóza je modrý odtieň kože a slizníc. Pysky, špičky nosa, prsty alebo prsty, uši, nasolabiálny trojuholník sa môžu modliť. K tomu dochádza v dôsledku porúch obehu v malých plavidlách. Dôvody pre toto často spočívajú v ochoreniach srdca.

Tento príznak môže byť nebezpečný alebo nie, v závislosti od príčiny.

Liečbu príčin akrocyanózy vykonáva kardiológ alebo srdcový chirurg. Niekedy táto funkcia nevyžaduje žiadnu liečbu.

Šesť typov akrocyanózy

V závislosti od toho, čo vyvoláva modrý odtieň kože, existuje šesť foriem akrocyanózy:

 1. Central. Vyskytuje sa v dôsledku vrodených alebo získaných srdcových chýb, cievnych ochorení.
 2. Difúzne. Jedným z príznakov porušenia pravostrannej komory.
 3. Anestézie. Vychádzajúc z chladu. Niekedy to naznačuje choroby, ale je tiež charakteristické pre zdravých ľudí.
 4. Kŕčovitý. Vzniká kvôli kŕčeniu malých plavidiel.
 5. Toxický. Vyskytuje sa pri otravení tela toxickými látkami.
 6. Idiopatická (bez objasnenej príčiny). Neukazuje choroby.

dôvody

1. Príčiny centrálnej akrokyanózy

Centrálna forma sa vyvíja v dôsledku zvýšenia hladiny obnoveného hemoglobínu (ktorý nie je spojený s kyslíkom) vo venóznej krvi, ako aj stagnácie venóznej krvi a nedostatočného okysličovania krvi v pľúcnom kruhu.

Dôvodom môže byť:

 • Vrodené "modré" srdcové chyby: stenóza (zúženie) alebo atrézia (fúzia) trikuspidálnej chlopne, Fallotov tetrad (kombinácia defektov predsieňového septa, zväčšenie pravej komory, zúženie pľúcneho kmeňa a nesprávne umiestnenie aorty),
 • Porucha medzikomorových prepážok.
 • Stenóza pľúcneho kmeňa.
 • Srdcové zlyhanie (môže byť vyvolané hypertenziou, aterosklerózou koronárnych artérií, získanými srdcovými poruchami).
 • Pľúcna embólia.
 • Chronické ťažké ochorenia priedušiek a pľúc, pri ktorých dochádza k poškodeniu dýchania.
Príčiny centrálnej akrokyanózy

2. Príčiny rozptýlenia

Difúzna forma sa objaví v rozpore s pravou komorou.

3. Príčiny anestézie

Odrodová anestézia sa vyskytuje ako reakcia tela na chlad (keď koža klesne na 15-20 stupňov). K tomu dochádza u zdravých ľudí v procese bežného prenosu tepla. V tomto prípade je ľahká kyanóza kože.

Výrazný tmavomodrý odtieň pri najmenšom zmrazení možno pozorovať, keď:

 • infekčná mononukleóza;
 • hepatitída;
 • cirhóza pečene;
 • leukémie.

Vysvetľuje to fakt, že v týchto chorobách sa tvoria aglutiníny - látky, ktoré "spájajú" červené krvinky spolu so znížením teploty, čo bráni prekrveniu.

4. Príčiny spazmického

Spazmodická forma - špecifická reakcia tela ľudí s astén-neurotickým syndrómom. Ako odpoveď na akékoľvek dráždenie u takýchto osôb dochádza k spazmu malých ciev. Najčastejšie sa tento jav pozoruje u adolescentov.

5. Príčiny toxických

Toxický typ ochorenia sa vyvinie v prípade otravy látkami, ktoré vedú k tvorbe methemoglobínu alebo sulfaemoglobínu v krvi.

6. Príčiny idiopatického

Príčiny idiopatickej akrocyanózy nie sú úplne pochopené. Je známe, že modrý odtieň pokožky sa prejavuje spazmom artérií (malými tepnami) a dilatovanými venulami (malými žilami). Avšak osoba je absolútne zdravá. Idiopatická forma je často charakteristická pre dospievajúce dievčatá. Táto funkcia je často spojená s hormonálnymi zmenami alebo znakmi nervového systému.

Aj u novorodencov sa môže vyskytnúť idiopatická akrocyanóza. Predčasne narodené deti sú predovšetkým náchylné k tomuto. Je to spôsobené tým, že pľúca a kardiovaskulárny systém sa ešte prispôsobili životu mimo materského organizmu. Takáto cyanóza kože zvyčajne zmizne počas niekoľkých dní alebo týždňov.

Akokyanóza akéhokoľvek typu sa zvyšuje pri vystavení nízkym teplotám, ako aj počas cvičenia.

Charakteristické príznaky

Ochorenie sa môže prejaviť ako ľahký modrastý odtieň pokožky a slizníc, rovnako ako výrazná tmavá farba. Závisí to od týchto faktorov:

 • Závažnosť ochorenia - s "modrými" vrodenými malformáciami a ťažkým srdcovým zlyhaním, sú najvýraznejšie.
 • Hrúbka kože - čím silnejšia je, tým menej sa vyskytuje tento príznak.
 • Pigmentácia kože - u ľudí s tmavou kožou, je ťažšie odlíšiť modrú farbu, je možné ju pozorovať len na perách a na nechty.
 • Počet malých krvných ciev v koži. Ide o individuálnu funkciu. Čím viac z nich je, tým výraznejšia akrocyanóza.

Farba závisí od typu ochorenia: srdcové chyby a zlyhanie srdca, koža sa stáva tmavo modro-fialovo-červená a pri ochoreniach pľúc - popola-modrošedá.

Medzi ďalšími príznakmi akrocyanózy vyvolanej srdcovým ochorením je možné rozlíšiť zvýšené potenie končatín, opuch postihnutých oblastí.

diagnostika

Ak ste si všimli modrastý nádych kože a slizníc, najskôr sa poraďte s kardiológa. To môže byť jeden z príznakov chronického srdcového zlyhania.

Na diagnostiku použite:

 1. EKG - umožňuje preskúmať elektrickú aktivitu srdca, jeho rytmus.
 2. EchoCG (ultrazvuk srdca) - umožňuje identifikovať srdcové chyby, ktoré by mohli vyvolať srdcové zlyhanie.

Ak nebola zistená choroba srdca, vykonajte prieskum pľúc a pečene, ako aj krvné testy.

Metódy diagnostiky akrocyanózy

Srdcové chyby, ktoré vyvolávajú modrý nádych u detí, môžu byť diagnostikované aj v štádiu vnútromaternicového vývoja počas fetálneho echoCG. Je to veľmi dôležité, pretože pacienti s ťažkými vrodenými srdcovými poruchami niekedy potrebujú operovať ihneď po narodení.

Liečba akrokyanózou

Liečba by mala byť zameraná na odstránenie základnej choroby. Pri akrokyanóze srdcového pôvodu sa neuskutočňuje žiadna špecifická liečba tohto príznaku. Odstráňte príčinu, ktorá spôsobila akrocyanózu.

Vrodené a získané srdcové chyby potrebujú chirurgickú korekciu. Niekedy tiež vykonávajú liečbu srdcového zlyhania pomocou liekov, ktoré znižujú tlak a zlepšujú výkonnosť myokardu.

Ak cyanóza nie je spojená s chorobami, nevyžaduje liečbu. Ak je to potrebné, idiopatická akrocyanóza sa môže použiť na posilnenie ciev, aby sa zabránilo patologickej expanzii venulov. Takéto prostriedky zahŕňajú prípravky obsahujúce kyselinu askorbovú, rutín, draslík a horčík. Predtým, ako ich začnete užívať, poraďte sa s praktickým lekárom.

Na zníženie závažnosti idiopatickej akrokyanózy použite aj kontrastné kúpele na ruky a nohy, kontrastné pranie, trietie postihnutých oblastí kafrovým olejom.

Na zmiernenie kŕčov v arteriole môžete vypiť jeden z týchto prírodných liekov:

 • Ľubovník bodkovaný;
 • večný;
 • harmanček;
 • břízy.

Jedzte rastliny ako odvar alebo čaj.

Pred použitím si poraďte sa s lekárom a starostlivo si prečítajte návod, ak si zakúpite bylinky z lekárne.

výhľad

Závisí to od choroby, ktorá spôsobila akrocyanózu.

S vrodenými modrými zlozvykmi je prognóza slabá. Ak v blízkej budúcnosti nepoužívate pacienta po narodení, porušenie štruktúry srdca vedie k smrti.

Srdcové zlyhanie pri absencii riadnej liečby vedie aj k vážnym následkom (narušenie pečene, obličiek, pľúc) a smrti. Avšak včasné odstránenie príčiny (s pomocou konštantnej medikácie alebo chirurgického zákroku) sa pacient vráti do normálu.

Pri idiopatickej a spazmodickej akrocyanóze je prognóza priaznivá. Ak neboli zistené žiadne choroby, táto podmienka sama o sebe nie je nebezpečná pre zdravie a život. Ale napriek tomu je ťažké liečiť. Možno povedať, že idiopatická forma akrocyanózy nie je zdravotný problém, ale kozmetický. Ak sa vyskytne problém počas dospievania, zvyčajne ide o vek.

Čo je acrocyanóza: výskyt choroby, liečba, prevencia

Akrocyanóza je modravé zafarbenie kože, ktoré nie je nezávislou chorobou. Je to vždy symptóm nejakého problému v tele. Dôvody tohto javu pri nedostatočnej dodávke arteriálnej krvi malých kapilár. Akrocyanóza sa prejavuje v oblastiach nášho tela, ktoré sú vzdialené od srdca.

Prečo sa vyvíja akrocyanóza?

Keď je množstvo hemoglobínu obnovené (to znamená, že nie je spojené s kyslíkom) v žilnej krvi, koža sa stáva modrastou v oblastiach mimo srdca. Takýto jav môže byť spôsobený nerovnováhou medzi potrebou tela na kyslík a množstvom krvi, ktorá tečie do určitej oblasti.

Dôvodom tejto nerovnováhy môže byť spomalenie prietoku krvi, v vazospazme. Najčastejšie je akrocyanóza spôsobená chronickým zlyhaním srdca alebo vrodeným srdcovým ochorením, čo znižuje hladinu kyslíka v pľúcnom obehu.

Existujú však aj iné príčiny, napríklad u dospievajúcich dievčat na pozadí hormonálnej úpravy, často dochádza k spazmu periférnych ciev, čo vedie k zmene farby kože v niektorých oblastiach.

Okrem toho môžu byť príčinou kŕčové žily alebo hypotermia, pretože oba tieto problémy vedú k značnému oslabeniu toku krvi. Prerušenie sympatického nervového systému, otravy niektorými látkami sú tiež na zozname príčin akrocyanózy.

Choroby ako astma alebo emfyzém môžu tiež viesť k akrocyanóze.

Zvyčajne sa rozlišujú typy akrocyanózy v závislosti od ich pôvodu:

 • centrálne sa rozvíja s prudkým poklesom množstva kyslíka v pľúcnom obehu, kardiovaskulárnej patológie;
 • difúzie v dôsledku porušenia pravej komory;
 • sympatický spôsobuje vazospazmus v reakcii na akékoľvek podnety;
 • podstatné sa vyskytuje u adolescentov;
 • anestézia sa vyvíja počas hypotermie.

Akrocyanóza detí

Cyanóza kože sa môže pozorovať u novorodencov. Najčastejšie ide o periférnu akrocyanózu, ktorá je dočasným fenoménom. Tiež sa nazýva fyziologická, pretože je spojená s charakteristikami tela novorodencov, ktorá sa ešte prispôsobila novým podmienkam života mimo materského organizmu.

V mnohých zdravých deťoch, v prvých dňoch svojho pobytu doma, zostáva embryonálny typ krvného obehu, preto v novorodencoch vidíte modrasté oblasti, ktoré sú zvyčajne lokalizované okolo úst, na rukách, na nohách.

Ak dôjde k prehĺbeniu akrocyanózy, keď sa dieťa otriasne, keď kričí, obavy. Táto podmienka netrvá dlho, pretože sa telo prispôsobí novonarodeným, úplne zmizne.

V niektorých prípadoch môže mať táto podmienka neustále stav bledosť kože novorodencov. To je príznakom nedostatočného nasýtenia krvi kyslíkom a hypoxiou.

Tento stav vyžaduje veľkú pozornosť, pretože môže byť spôsobený kongenitálnymi poruchami kardiovaskulárneho systému a vyžaduje okamžitú pomoc. Z tohto dôvodu pediatri považujú za potrebné vykonať ďalšie vyšetrenia detí s akrocyanózou, aby sa zabezpečili proti prípadom patologických stavov srdca.

Výskyt akrokyanózy

Stav ciev a kože závisí od rozsahu, v akom sa vyskytne akrokyanóza. Môže to byť ľahká kyanóza a môže byť intenzívna a skôr tmavej farby.

Pri lokalizácii je najčastejšie v perách najčastejšie sfarbenie kože, zvyčajne ich cyanóza výrazne vyniká na pozadí bežného sfarbenia jazyka, vnútorného povrchu líc.

Na druhom mieste vo frekvencii je akrokyanóza rúk a nôh, sprevádzaná rovnakými zmenami v nechtoch. Menej časté možno nájsť cyanózu niektorých častí tváre, uší. Môže to byť brada, špička nosa, oblasť nasolabiálneho trojuholníka.

Ak je tento stav spôsobený ochorením dýchacieho systému alebo srdca, potom cyanóza zostane vždy. Keď kŕmia cievy, fenomén akrokyanózy pretrváva nejaký čas v závislosti od trvania kŕče.

Ak sa prechladnutie stalo príčinou, potom po zahriatí všetko prechádza a pokožka nadobúda normálnu farbu. Situácia môže byť obyčajná domácnosť, napríklad zabudnete na rukavice a je zima vonku, alebo nosíte ťažký vak, ktorý má na prstoch upnuté krvné cievy.

V takom prípade môžu byť ruky alebo prsty modré, ale akonáhle sa obnoví normálny prietok krvi, získajú svoju normálnu farbu.

Ďalšie príznaky

 • Lokálne zníženie teploty kože;
 • Lokálny hyperhidróza;
 • U pacientov s kardiologickým profilom sa opuch oblastí acrocyanózy.

V tomto probléme nie je žiadna bolesť, ale v niektorých prípadoch môže byť nepríjemné. Pri dlhších prejavoch zaznamenalo mnoho pacientov výskyt konvulzívnych kontrakcií v oblasti cyanózy. Trofické poruchy sa nevyvíjajú na miestach odfarbovania kože, je to jeden z dôležitých diagnostických znakov.

liečba

Pri liečbe akrokyanózy treba najprv zistiť príčinu, čiže presnú diagnostiku. Na tento účel lekár hovorí s pacientom, zistí, za akých podmienok sa cyanóza objaví a zmizne.

Ak existuje podozrenie na kardiovaskulárne poruchy, na ich zistenie sa vykonajú diagnostické postupy. EKG, ultrazvukom srdcových štandardných testov, ale môžu byť predpísané aj iné. Na objasnenie diagnózy sa môže vykonať studený test, ktorý ukáže reakciu ciev.

Skúška za studena.

Ďalej, keď sa odstránia príčiny alebo zmierni stav kardiovaskulárnych ochorení, koža sa stáva podobnou farbou ako normálna, alebo vo všeobecnosti nadobúda prirodzenú farbu. Liečba nie je predpísaná pre samotnú akrocyanózu, ale pre jej príčinu.

Liečba liečiv

 • Vitamíny B;
 • Vitamín C;
 • Kapsle z rybacieho oleja;
 • Vápnikové prípravky.
 • Trenie s kafrovým olejom;
 • Aplikácie ozokeritu, parafínu alebo bahna;
 • Kontrastné zásobníky na nohy alebo ruky;
 • Kúpele s liečivými rastlinami.

V prípade kardiovaskulárnych ochorení musí byť všetka liečba zameraná na základnú chorobu. V tomto prípade nepomôžu žiadne iné opatrenia, iba súbor opatrení prinesie účinok. Srdcové lieky sú predpísané kardiológa po dôkladnom vyšetrení a diagnostike.

Ak sa tento problém vyskytne u novorodencov v periférnej forme, ošetrenie sa vôbec nevyžaduje, stačí len chvíľu počkať.

prevencia

Najjednoduchší spôsob, ako zabrániť akrocyanóze, ktorá je spôsobená hypotermiou. Stačí sa starať o teplé oblečenie a nemusíte byť v chlade príliš dlho. Pre prevenciu problémov spôsobených cievnymi kŕčmi, vhodný aktívny a zdravý životný štýl. Nezabudnite chodiť vo vzduchu, zapojiť sa do nejakej fitnes alebo tanca, vykonať temperačné procedúry.

Upozornenie na akrocyanózu spôsobené srdcovými patológiami bude okamžitá návšteva lekára a začiatok liečby základnej choroby.

akrocyanóza

Akrocyanóza je cyanotický odtieň kože, ktorý je spôsobený nedostatočným prívodom krvi do malých kapilár. Najviac sa vyskytuje v oblastiach tela čo najďalej od srdca: prsty končatín, pery, špička nosa a ušnice.

obsah

Všeobecné informácie

Termín "akrocyanóza" bol prvýkrát použitý v roku 1896 od Krok (J.V. Crocq), ktorý opísal primárnu poruchu tónu periférnych ciev a označil jednu z jeho foriem.

Táto porucha nie je nezávislá choroba, pretože sa vždy vyskytuje v dôsledku akýchkoľvek abnormalít v tele.

Akrocyanóza u novorodencov nie je vždy známkou prítomnosti patológie - často sa zistí v oblasti nohy, rúk a nasolabiálneho trojuholníka u detí narodených pred predpísanou dobou. Príznaky akrokyanózy u dojčiat sú čoraz výraznejšie pri hypotermii, plače a veľkej úzkosti.

tvar

Zameranie na príčinu akrocyanózy je niekoľko typov:

 • Anestetikum, ktoré sa vyskytuje ako reakcia pri vystavení chladu na povrchu kože. Mierna výrazná cyanóza je fyziologický fenomén, ktorý sa vyvíja, keď teplota pokožky klesne na 15 - 20 ° C.
 • Základné alebo idiopatické. Táto forma akrokyanózy v dôsledku spazmu malých artérií sa prejavuje pretrvávajúcim namodralým nádychom na pery, ruky a iné akrálne časti tváre fyzicky zdravých žien počas puberty. Je pozorovaný dokonca aj v teple a pri pokojových podmienkach, intenzívnejší počas fyzickej aktivity alebo pod vplyvom chladu.
 • Centrálne alebo difúzne, čo je spôsobené prudkým poklesom hladiny kyslíka v pľúcnom obehu. Vyskytuje sa s výrazným zvýšením obsahu obnoveného hemoglobínu vo venóznej krvi (5,2 g%) v dôsledku zhoršeného okysličenia krvi v pľúcach.
 • Spazmodický, ktorý sa vyvíja v dôsledku kŕče malých ciev v reakcii na akékoľvek podnety. V dospievaní sa zisťuje u pacientov s astén-neurotickým syndrómom.

Príčiny vývoja

Výskyt akrocyanózy je spojený so zvýšeným využitím kyslíka periférnymi tkanivami alebo s pomalšou lineárnou rýchlosťou prietoku krvi, čo spôsobuje zvýšenie obnoveného hemoglobínu (deoxyhemoglobínu) vo venóznej krvi.

Anestetická forma akrokyanózy sa vyvíja v dôsledku zvýšeného využitia kyslíka organizmom v procese udržiavania potrebnej výmeny tepla. Okrem toho počas ochladzovania tela dochádza u niektorých zdravých jedincov k intravaskulárnej autoaglutinácii (adhézii) červených krviniek, čo bráni periférnemu krvnému obehu.

Studené aglutiníny (protilátky, ktoré pri vystavení nízkym teplotám spôsobujú tvorbu konglomerátov červených krviniek) sa môžu tiež tvoriť pri infekčnej mononukleóze, atypickej pneumónii, infekčnej hepatitíde, cirhóze pečene, leukémii a niektorých chronických infekciách.

Príčina esenciálnej akrocyanózy zostáva nevysvetliteľná. Akokyanóza rúk a akrálnych častí tváre sa v tomto prípade predpokladá ako dôsledok spazmu arteriolov a rozšírenia kožných kapilár a venulov (preto sa pozoruje pretrvávajúci cyanotický odtieň tváre u jedincov, ktorí sú pravidelne vystavení počasiu a súvisiacej expanzii ciev).

Pri výraznom zvýšení hladiny deoxyhemoglobínu sa vyvinie centrálny alebo difúzny typ akrokyanózy.

Príčinou centrálnej akrokyanózy môže byť:

 • respiračné zlyhanie spôsobené bronchopulmonárnou patológiou;
 • stenóza pľúcneho kmeňa;
 • tromboembolizmus pľúcnej artérie;
 • zlyhanie srdca;
 • venózny arteriálny skrat (defekt ventrikulárnej septa, v ktorom je v susednej aorte kanálik významného množstva venóznej krvi), sútok vena cava do ľavej predsiene a niektoré ďalšie srdcové chyby.

Akrocyanóza sa môže vyskytnúť aj pri:

 • otravy jedmi alebo liekmi, ktorých použitie spôsobuje sulfhemoglobín alebo methemoglobín (derivát hemoglobínu, ktorý nie je schopný nosiť kyslík);
 • Raynaudova choroba (vazospastické ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu malých tepien a arteriol);
 • Buergerova choroba, ktorá je imunopatologickým zápalovým ochorením tepien a žíl (vo väčšine prípadov malého a stredného priemeru);
 • poroindomický syndróm šupinového svalu, čo je komplikácia radikulitídy krčnej chrbtice;
 • syndróm krčnej chrbtice (prítomnosť ďalšej tvorby malých vlákien);
 • sklerodermia (systémová skleróza, ktorá je charakterizovaná porušením vaskulárnej inervácie);
 • Sudekov syndróm (bolestivý syndróm, ktorý sa vyskytuje po poškodení končatín a je sprevádzaný predĺženými trofickými a vazomotorickými poruchami);
 • kŕčové žily.

patogenézy

Akrocyanóza je spôsobená zvýšenou koncentráciou obnoveného hemoglobínu v krvi kapilár s výrazne spomaleným prietokom krvi.

Závažnosť akrocyanózy závisí od množstva získanej hemoglobínu a od množstva menších faktorov, ktoré nespôsobujú cyanózu, ale prispievajú k jej výskytu. Tieto faktory zahŕňajú:

 • Hrúbka kože.
 • Množstvo pigmentu v koži (normálne alebo patologické). Pri výraznej pigmentácii kože (u Cigánov atď.), Žltačky alebo Addisonovej choroby sa cyanóza nachádza len na slizniciach alebo na lôžku nechtov.
 • Koncentrácia krvného oxyhemoglobínu.
 • Veľkosť, umiestnenie a počet krvných naplnených funkčných kapilár a venulov, ktoré sú v danej oblasti pokožky (vrátane žíl papilárnej vrstvy). Cyanóza je vždy výraznejšia na tenkej, mierne pigmentovanej koži, vybavenej veľkým množstvom krvných ciev.
 • Účinok na teplotu povrchu pokožky.
 • Zvýšený žilový periférny tlak.

Vývoj akrokyanózy je možný pri:

 • Nedostatočná oxidácia krvi v pľúcach. Vyskytuje sa, keď čiastočný tlak kyslíka klesá v inhalovanom vzduchu, tracheálna stenóza, aspiracia cudzích telies, ktoré zabraňujú vniknutiu vzduchu do alveol, s predĺženou pľúcnou stagnáciou, chronickým obštrukčným emfyzémom a zhoršenou respiračnou dynamikou pľúc.
 • Zvýšené využitie kyslíka v tkanivách, ktoré môže byť spôsobené pomalším prietokom krvi počas žilovej štázy (lokálny alebo srdcový pôvod) alebo nedostatočným prívodom krvi (ischémia). Ischémia sa vyvíja, keď sa objem zdvihu ľavej komory zníži a klesne krvný tlak (počas kolapsu, ochladzovania atď.).
 • Miešanie arteriálnej krvi s významným množstvom venóznej krvi (v prípade priameho prietoku krvi cez žilové arteriálne skraty alebo pri prietoku krvi pľúcnym lôžkom bez oxidácie v infiltrovaných alebo zhroucených oblastiach pľúc). Na rozvoj cyanózy z venózneho oddelenia v arteriáliách bez oxidácie sa musí dodať tretina objemu krvi.

Akrocyanóza nie je vždy možné odhaliť v podmienkach pokoja - často sa prejavuje iba vtedy, keď sa počas fyzickej aktivity zvýši spotreba kyslíka súčasne s nárastom nad kritickou hodnotou hladiny obnoveného hemoglobínu v kapilárnej krvi.

príznaky

Symptómy akrocyanózy sú:

 • výskyt bolestivých modrých stavov na nohách a nadol a pri nízkej teplote okolia;
 • modrastý odtieň nosa, pery a ušnice;
 • zvýšená cyanóza pod vplyvom chladu (možno aj v prítomnosti fyzického a psychického prepätia) a jeho zmiznutie v teple a zdvíhanie končatín nahor;
 • pasienky (mierne opuch) rúk, nôh a prstov;
 • zvýšené potenie končatín, ktoré sprevádza cyanózu, ku ktorej dochádza so srdcovou chorobou.

Koža akrokyanózy je vždy chladná na dotyk a môže stratiť svoju elasticitu.

Základný typ akrokyanózy je obvykle sprevádzaný paralytickou expanziou venulov a subkapilárneho venózneho plexu.

Ak sa akrocyanóza vyvíja v dôsledku Raynaudovej choroby, útoky blednutia a cyanózy prstov sprevádzajú výskyt bolesti a následný vývoj nekrózy tkanív akrálnych častí. Keď sú vystavené chladným a silným emóciám, pozorujú sa kŕče prsných tepien, rozšírené kapiláry a stagnácia periférnej krvi.

Centrálny typ akrokyanózy, ktorý je výsledkom lézií srdca, je charakterizovaný tmavočerveným modrofialovým tónom pokožky av jej pľúcnom pôvode sa farba kože stáva šedo-šedou.

diagnostika

Akokyanóza je diagnostikovaná na základe údajov:

 • História;
 • všeobecná a biochemická analýza krvi;
 • EKG.

Diferenciálny diagnostický rozdiel medzi akrocyanózou a angiotrofneurózou a inými angioneurozami je test s vyvýšením končatín, pri ktorom rýchlo zmizne cyanotický odtieň v prítomnosti akrocyanózy.

Cyanóza centrálneho pôvodu sa vyznačuje normálnou teplotou pokožky (s akrocyanózou, po stlačení sa znižuje a získava jasne červenú farbu) a pretrvávajúci namodralý odtieň.

liečba

Liečba akrokyanózy je zameraná na odstránenie príčiny ochorenia. Liečba zahŕňa:

 • príjem vazodilatátorov;
 • liečba vitamínmi;
 • fyzikálna liečba;
 • diétna terapia;
 • masáže;
 • fyzioterapia.

Akrocyanóza: Symptómy a liečba

Acrokyanóza - hlavné príznaky:

 • Nadmerné potenie
 • Cyanóza kože
 • Znižuje elasticitu pokožky
 • Modrý nasolabový trojuholník
 • Studená pokožka
 • Sliznicová cyanóza
 • Opuch rúk
 • Edém nohy
 • Opuch prstov

Acrokyanóza - modrastá farba kože a slizníc. Končatiny, uši a nasolabiálny trojuholník môžu byť modré. Stáva sa to preto, že krvný tok je narušený v malých plavidlách. Hlavnými príčinami ochorenia sú ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Akrocyanóza nie je vždy život ohrozujúca. Prognóza je ovplyvnená príčinami, ktoré spôsobili vývoj patológie. Kardiochirurg alebo kardiológ by mal liečiť takéto patologické stavy.

etiológie

Výskyt ochorenia súvisí s veľkým spracovaním kyslíka tkanivami tela. To je tiež ovplyvnené spomalením toku krvi, čo zvyšuje hladinu hemoglobínu.

Akrocyanóza má rôzne príčiny v závislosti od formy ochorenia:

 • príčiny anestetickej formy - zdá sa, že kvôli vysokému využitiu kyslíka v tele, aby sa udržala výmena tepla, aby sa ochladilo telo u zdravého človeka, červené krvinky vo vnútri ciev sa začnú držať spolu, periférny krvný tok je obmedzený;
 • príčiny podstatnej formy - dnes neexistujú jasne definované dôvody pre výskyt tejto formy patológie, ale vedci predpokladajú, že akrocyanóza rúk a tváre v tejto situácii vzniká v dôsledku kŕče malých artérií a to je ovplyvnené expanziou kapilár kože, takže modrá pleť môže pozorovať ľudí, ktorí sú neustále vonku - kvôli tomu sa plavidlá rozširujú;
 • príčiny centrálnej a difúznej formy - hlavným dôvodom je zvýšenie hladiny deoxyhemoglobínu.

Príčiny centrálnej formy:

Vývoj akrokyanózy je spôsobený nasledujúcimi stavmi:

 • intoxikácia tela jedmi alebo liekmi, ktoré ovplyvňujú tvorbu určitých látok (deriváty hemoglobínu, ktoré nemajú kyslík);
 • Raynaudova choroba - malé tepny a arterioly sú poškodené;
 • Buergerova choroba - charakterizovaná imunopatologickým zápalovým ochorením, zápal sa vzťahuje na tepny a žily;
 • syndróm krčnej chrbtice;
 • sklerodermie.

Najčastejšou príčinou ochorenia sú kŕčové žily.

klasifikácia

V medicíne existuje šesť hlavných foriem ochorenia:

 • centrálna akrokyanóza - spôsobená vrodenými kardiovaskulárnymi ochoreniami alebo získaná;
 • difúzny - sa prejavuje pri porušení pravostrannej komory;
 • anestetika - dochádza pri nízkych teplotách, môže naznačovať prítomnosť patológií;
 • spazmodic - sa objaví, keď kŕče malých plavidiel;
 • toxické - typické pre intoxikáciu;
 • idiopatická - môže sa vyskytnúť bez akéhokoľvek dôvodu, nebude príznakom choroby.

Ak chcete presne určiť, aká forma choroby nastane, dokáže len lekár.

symptomatológie

Zjavenie akrokyanózy je slabé, keď má koža alebo sliznica modrastý nádych alebo výraznú modrú farbu.

Hlavné príznaky ochorenia:

 • na rukách, keď sú spustené a nohy manifestujú patologickú cyanózu - môžu sa vyskytnúť pri nízkych teplotách;
 • modrá farba nasolabického trojuholníka a uší;
 • pod vplyvom nízkej teploty sa prejavuje zvýšenie cyanózy - môže sa to prejaviť počas ťažkého fyzického alebo duševného stresu, znamenie zmizne v horúčave a ak zdvihnete ruky hore;
 • opuch rúk, prstov a nôh;
 • potenie končatín sa zvyšuje.

Koža je vždy chladná a neelastická.

diagnostika

Pri výskyte cyanózy kože alebo sliznice sa musíte poradiť s lekárom, pretože takéto lézie môžu hovoriť o ochoreniach kardiovaskulárneho systému.

Na identifikáciu príčin vzniku abnormálnej cyanózy kože sa vykoná nasledujúca diagnóza:

 • elektrokardiogram - možno študovať činnosť srdca;
 • ultrazvuk srdca - ukáže prítomnosť srdcových chýb, ktoré viedli k zlyhaniu srdca;
 • laboratórne krvné testy.

Ak vyšetrenie neukázalo prítomnosť srdcových abnormalít, vyšetrite pľúca a pečeň. Cyanóza kože sa môže vyskytnúť počas eksikoze - dehydratácie.

Akrocyanóza u novorodencov môže naznačovať závažné kongenitálne abnormality srdca, takže je potrebná operácia. V niektorých situáciách sa operácia vykonáva ihneď po pôrode. Je možné zistiť modrú farbu kože dieťaťa aj počas obdobia vnútromaternicového vývoja, keď sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie srdca plodu.

liečba

Liečba takýchto chorôb je zameraná na odstránenie hlavného dôvodu:

 • chirurgické operácie sa vykonávajú, ak sú zistené vrodené alebo získané srdcové nedostatky;
 • predpisovať používanie liekov na tlak;
 • využívať finančné prostriedky na udržanie práce srdca;
 • používať lieky na posilnenie ciev - pomáhajú zabrániť ich rozšíreniu.

Môžete používať kafrový olej, ktorý je potrebné treť na postihnutú oblasť. Ak chcete odstrániť spazmy arteriol, môžete použiť odvar z liečivých bylín, ale pred použitím domácich liečebných metód by ste sa mali poradiť s lekárom.

výhľad

Prognóza patológie závisí od príčiny akrocyanózy.

Ak sa narodí dieťa s modrou kožou, znamená to vážne narušenie práce srdca. V tomto prípade je potrebná naliehavá operácia, pretože nesprávna štruktúra srdca môže viesť k smrti.

Nepriaznivá prognóza nesprávneho liečenia srdcového zlyhania. Ohrozuje s takými komplikáciami, ako sú ochorenia obličiek, pečene a pľúc. Ak problém vyriešite včas, stav pacienta sa vráti do normálu.

V prípade akrokyanózy spazmickej alebo idiopatickej formy je prognóza priaznivá, ak sa súčasne nevyskytujú choroby.

Ak si myslíte, že máte Acrokyanózu a symptómy charakteristické pre túto chorobu, lekári vám môžu pomôcť: kardiológ, praktický lekár, pediatr.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostiku chorôb, ktorá vyberá možné ochorenia na základe zaznamenaných symptómov.

Falošná krupica je patológia infekčno-alergickej povahy, ktorá spôsobuje vznik laryngálneho edému s následnou stenózou. Zúženie dutiny dýchacieho traktu, vrátane hrtana, vedie k nedostatočnému prúdeniu vzduchu do pľúc a predstavuje ohrozenie života pacienta, a preto by mala byť pomoc v takom stave poskytnutá okamžite - v priebehu niekoľkých minút po útoku.

Cyanóza kože a slizníc je výskyt neprirodzeného namodralého odtieňa na určitých miestach tela a slizníc, ktoré sa môžu vyskytnúť u dieťaťa aj dospelého. Podľa lekárskeho výskumu je tento patologický stav spôsobený tým, že v krvi je zvýšené množstvo abnormálneho hemoglobínu, čo spôsobuje, že jeho farba vyzerá ako modrá. Súčasne dochádza k nedostatočnej saturácii krvi s kyslíkom, v dôsledku čoho sa do určitých častí tela krv neposkytuje v požadovanom objeme, čo spôsobuje cyanózu kože a slizníc.

Porucha predsieňového septa je kardiologická patológia vrodenej prírody, pri ktorej sa vytvára otvorená komunikácia medzi ľavým a pravým predsieňom. S touto patológiou v septe sa vytvorí jeden alebo niekoľko otvorov, ktoré oddeľujú ľavú a pravú dutinu. To vedie k patologickému vylučovaniu krvi, zhoršeniu srdcovej a systémovej hemodynamiky.

Menopauza (menopauza), ktorej doslovná definícia znamená ukončenie menštruácie, sa vyskytuje u žien ako dôsledok ukončenia funkcií vykonaných vaječníkmi po dosiahnutí určitého veku. Menopauza, ktorej symptómy sú pomerne zložité a vyjadrené vo vlastných prejavoch, sa vyskytuje, ak uplynul aspoň jeden rok od poslednej menštruácie u ženy.

Tromboflebitída je ochorenie charakterizované zápalovým procesom venóznych stien a vývojom trombózy (tvorba hustých krvných zrazenín vo vnútri ciev, ktoré bránia mikrocirkulácii krvi). Podľa štatistík sa symptómy tromboflebitídy vyskytujú u 10% populácie na svete, zatiaľ čo u 5% pacientov dôjde k rýchlemu ochoreniu, je sprevádzaná hlbokou žilovou trombózou a často vedie k zablokovaniu (embolizácii) pľúcnej artérie - stavu, ktorý si vyžaduje okamžitú liečbu a často vedie k smrti pacienta.

S cvičením a temperamentom môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Cyanóza: čo to je, príčiny, symptómy a formy, liečba

Cyanóza je klinickým príznakom mnohých patológií, pri ktorých koža pacientov nadobúda modrú farbu. Dôvodom takýchto zmien je nahromadenie deoxyhemoglobínu - hemoglobínu v krvi, ktorý tkanivám dodal kyslík. Krv vyčerpaná kyslíkom sa stáva tmavá, objavuje sa cez kožu a robí ju modrastou. To je najzreteľnejšie v miestach so zriedenou kožou - na tvári a ušiach.

Cyanóza sa vyskytuje u jedincov s poruchami obehu, ktoré vedú k generalizovanej alebo miestnej hypoxémii.

Pri nedostatočnom krvnom naplnení kapilár sa vyvíja akrokyanóza, ktorá sa prejavuje bledosťou kože prstov a prstov, špičkou nosa. Termín preložený z antického gréckeho jazyka znamená "tmavo modrá končatina".

Závažnosť cyanózy sa mení od sotva zrejmej cyanózy po fialovú pleť. Dočasná cyanóza sa vyskytuje v prípade nadmernej fyzickej námahy, pretrvávajúcej cyanózy - s dlhodobými prebiehajúcimi srdcovými alebo pľúcnymi ochoreniami.

klasifikácia

Centrálna cyanóza má rozptýlenú povahu a maximálnu závažnosť. Vyvíja sa so slabou arterializáciou krvi, ktorá vedie k hypoxii. V pľúcach dochádza k narušeniu výmeny plynov, prebytok oxidu uhličitého sa nahromadzuje v arteriálnej krvi, ktorá sa klinicky prejavuje modrou spojivkou očí, patra, jazyka, slizníc a tvárí a tváre. Kvalitatívne a kvantitatívne zmeny hemoglobínu v krvi vedú k porušeniu jeho transportnej funkcie a hypoxie.

prejavov cyanózy u dospelých a detí

Akrocyanóza je lokalizovaná na nohách, rukách, nosiči, ušiach, perách. Periférna cyanóza sa považuje za variantnú normu v prvých dňoch života novorodenca. Jeho pôvod je ľahko vysvetlený neúplným eliminovaným embryonálnym typom krvného obehu, najmä u predčasne narodených detí. Cyanóza kože je zvýšená otupením, kŕčom, plačom, úzkosťou. Keď sa dieťa úplne prispôsobí vonkajšiemu svetu, cyanóza zmizne.

Cyanóza sa deje:

 • Trvalé a prechodné, vyplývajúce z nízkej glukózy v krvi alebo zápalu meningí,
 • Celkové alebo bežné,
 • Regionálne alebo lokálne: periorálne, distálne,
 • Izolované.

Miestna cyanóza sa rozvíja na miestach s najväčším počtom krvných ciev, periorálne - okolo úst, periorbitálneho - okolo očí. Môže sa objaviť cyanóza ktorejkoľvek časti ľudského tela s pľúcnou a srdcovou patológiou.

Existuje niekoľko typov cyanózy podľa pôvodu:

 1. Respiračný typ je spôsobený nedostatočným množstvom kyslíka v pľúcach a porušením dopravného reťazca jeho zásobovania bunkami a tkanivami. Vyvíja sa, keď dôjde k úplnému alebo čiastočnému narušeniu pohybu vzduchu pozdĺž dýchacieho traktu.
 2. Typ srdca - nedostatok prívodu krvi do orgánov a tkanív vedie k nedostatku kyslíka a modrej kože.
 3. Mozgový typ sa vyvíja, keď krv stráca svoju schopnosť pridať kyslík do hemoglobínu a dodávať ho do mozgových buniek.
 4. Metabolický typ sa rozvíja v rozpore s absorpciou kyslíka tkanivami.

Respiračná cyanóza zmizne 10 minút po kyslíkovej terapii, všetky ostatné typy pretrvávajú dlhú dobu. Masážny ušný lalok pomáha zbaviť sa akrocyanózy.

etiológie

S dysfunkciou srdca a krvných ciev, krv nemôže úplne dodať kyslík do buniek a tkanív tela, čo vedie k vzniku hypoxie. V tomto prípade sa na pozadí únavy, únavy, bolesti hlavy, nespavosti, bolesti na hrudníku, tachykardie, dýchavičnosti, dezorientácie, cyanózy objaví.

Cyanóza je klinickým príznakom rôznych ochorení vnútorných orgánov:

 • Srdce a cievy - ochorenia srdca, ischemická choroba srdca, pľúcna embólia, ochorenie kiahní a ateroskleróza,
 • Krv - polycytémia a anémia,
 • Respiračný systém - pneumónia, pneumotorax, pleuréza, pľúcny edém, bronchiolitída, respiračné zlyhanie, pľúcna embólia, infekcia, CHOCHP, pľúcny emfyzém, zadržanie dychu,
 • Otravy jedmi alebo drogami - nitrily, fenacetin, nitrobenzén obsahujúci liečivá, sulfónamidy, anilín, sedatíva, alkohol,
 • Predávkovanie liekom,
 • Kŕče, ktoré trvajú dlho
 • epilepsie,
 • Anafylaktický šok, angioedém,
 • Potravinová toxikinfekcia,
 • Zvlášť nebezpečné infekcie - cholera, mor,
 • Karcinoid tenkého čreva.

Existujú vrodené rodinné formy methemoglobinémie s autozomálnym recesívnym spôsobom dedičnosti.

U zdravých ľudí sa cyanóza môže vyskytnúť počas podchladenia, vo vysokých nadmorských výškach, v uvoľnenom, nevetranom priestore a pri lietaní bez kyslíkového zariadenia.

symptomatológie

charakteristických zón cyanózy

Cyanóza je príznakom život ohrozujúcich chorôb. V prípade centrálnej kyanózy sa koža periorbitálnych a periorálnych oblastí najprv zmení na modrú, potom sa rozšíri do oblastí tela s najtenšou pokožkou. Periférna cyanóza je najvýraznejšia v oblastiach vzdialených od srdca. Často sa spája s opuchom a opuchom žíl krku.

V závislosti od času výskytu môže byť cyanóza akútna, subakútna a chronická.

Cyanóza nemá nepriaznivý vplyv na celkovú pohodu pacientov, ale v kombinácii s inými príznakmi hlavnej patológie sa stáva dôvodom pre lekára. Ak sa náhle objaví cyanóza, rýchlo sa zvyšuje a má značný stupeň závažnosti, potom si vyžaduje núdzovú starostlivosť.

V závislosti od etiológie ochorenia je cyanóza sprevádzaná rôznymi príznakmi: ťažkým kašľom, dýchavičnosťou, tachykardiou, slabosťou, horúčkou a inými príznakmi intoxikácie.

 • Cyanóza pri bronchopulmonárnych ochoreniach sa prejavuje fialovým odtieňom kože a slizníc a je kombinovaná s dýchavičnosťou, mokrým kašľom, horúčkou, pocením a vlhkosťou. Tieto príznaky sú charakteristické pre záchvat bronchiálnej astmy, akútnu bronchitídu a bronchiolitídu, pneumóniu. Pri pľúcnej embólii sa intenzívna cyanóza vyvíja na pozadí bolesti na hrudníku a dýchavičnosti a pri pľúcnom infarkte sa kombinuje s hemoptýzou. Závažná cyanóza a ťažká dýchavica - príznaky tuberkulózy a karcinomatózy pľúc. Pacienti s podobnými symptómami vyžadujú urgentnú hospitalizáciu a respiračnú resuscitáciu.
 • Pri ochoreniach srdca je cyanóza jedným z hlavných príznakov. Spája sa s dýchavičnosťou, charakteristickými auskultatívnymi údajmi, vlhkosťou, hemoptýzou. Cyanóza pri srdcových chybách sprevádza sekundárna erytrocytóza, zvýšenie hematokritu a rozvoj kapilárnej stázy. Pacienti vyvíjajú deformácie prstov ako palička a nechty ako hodinky.

cyanóza u novorodenca so srdcovou poruchou a charakteristická štruktúra prstov dospelého pacienta s neošetreným zubom

Cyanóza nasolabického trojuholníka u dieťaťa sa nachádza v normálnych a patologických podmienkach. U novorodencov je koža taká tenká, že nádoby sú cez ňu priesvitné. Výrazná, pretrvávajúca cyanóza si vyžaduje naliehavú výzvu pediatra.

Cyanóza nepodlieha špeciálnemu ošetreniu. Keď sa objaví, uskutočňuje sa kyslíková terapia a posilňuje sa hlavná liečba. Liečba sa považuje za účinnú pri znižovaní závažnosti cyanózy a jej zmiznutia.

Pri absencii včasnej a účinnej liečby ochorení prejavujúcich sa cyanózou sa u pacientov objaví porucha nervového systému, celková rezistencia tela klesá, spánok a chuť do jedla sú narušené av ťažkých prípadoch môže človek spadnúť do kómy. Tento stav vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť v jednotke intenzívnej starostlivosti.

diagnostika

Diagnóza ochorení prejavujúcich sa cyanózou začína sťažnosťou na slyšenie a históriou. Pacient sa zistí, kedy sa objavila cyanóza kože, za akých okolností vznikla cyanóza, či je trvalá alebo paroxysmálna. Potom zistite lokalizáciu cyanózy a určite, ako sa jej odtieň mení počas dňa.

Po rozhovore s pacientom začnú všeobecné vyšetrenie, určia závažnosť svojho stavu a prítomnosť sprievodných ochorení. Lekár vykonáva auskultáciu srdca a pľúc.

Potom pokračujte v laboratórnych a inštrumentálnych metódach výskumu:

 1. Všeobecný krvný test
 2. Analýza arteriálneho krvného plynu,
 3. Pulzná oximetria - pacientovi sa na prst umiestni prstový oximetr, ktorý za niekoľko sekúnd určuje sýtosť krvi kyslíkom,
 4. Určenie rýchlosti prietoku krvi
 5. Štúdium funkcií srdca a pľúc,
 6. Vyšetrovanie vydychovaných plynov - kapnografia,
 7. elektrokardiogram,
 8. RTG hrudníka,
 9. Počítačová tomografia hrudníka,
 10. Srdcová katetrizácia.

Vlastnosti liečby

Liečba cyanózy je zameraná na odstránenie základnej choroby, ktorá spôsobila zožltnutie kože. Ak sa pre pacienta stáva ťažké dýchať, dýchanie presiahne 60 dychov za minútu, sedí opretý, stráca chuť do jedla, stane sa podráždeným a nespia dobre, musí sa poradiť s lekárom.

Ak máte cyanózu pier, srdcové búšenie, pocity tepla, kašeľ, modré nechty a ťažkosti s dýchaním, mali by ste okamžite zavolať sanitku.

Kyslíková terapia

Kyslíková terapia môže znížiť modrú farbu kože. Okysličovanie krvi sa dosiahne použitím kyslíkovej masky alebo stanu.

Komplexná liečba respiračného a srdcového zlyhania sprevádzaná hypoxiou nevyhnutne zahŕňa kyslíkovú terapiu. Vdýchnutie kyslíka maskou pomáha zlepšovať celkový stav a pohodu pacientov. Cyanotické záchvaty, ku ktorým dochádza pri fyzickej práci alebo na pozadí horúčky, zmiznú po krátkej inhalácii kyslíka.

Uzavretý kyslíkový stan je najvhodnejšou metódou kyslíkovej terapie, ktorá umožňuje regulovať zmes plynu a tlak zavedeného kyslíka. Môžete tiež vložiť kyslík cez kyslíkový valec, masku, vankúš alebo sondu. Centralizované zásobovanie kyslíkom sa uskutočňuje s použitím umelého vetrania pľúc.

Kokteil kyslíka eliminuje cyanózu a ďalšie účinky hypoxie. Zlepšuje kvalitu života mnohých pacientov, obnovuje silu, nasýti bunky kyslíkom, zlepšuje metabolizmus, pozornosť a reakciu. Kyslík je silná pena naplnená molekulami kyslíka. Pomocou špeciálnej kyslíkovej nádoby sa džúsy, ovocné nápoje a sirupy obohacujú kyslíkom nielen v podmienkach zdravotníckych zariadení, ale aj doma.

V súčasnosti sú kyslíkové koncentráty vyrábané v Európe, Amerike a Ázii veľmi populárne. Sú veľmi spoľahlivé, stabilné v prevádzke, takmer tiché, majú dlhú životnosť. Prenosné kyslíkové koncentráty si zaslúžia osobitnú pozornosť, pretože poskytujú pacientom pohodlie pohybu a udržiavanie mobilného životného štýlu.

Liečba liečiv

Lieková terapia je zameraná na zlepšenie toku kyslíka do tela a jeho dodanie do tkanív. Na tento účel sú pacientom predpísané lieky, ktoré zvyšujú pľúcnu a srdcovú aktivitu, normalizujú prietok krvi cez cievy, zlepšujú reologické vlastnosti krvi, zvyšujú erytropoézu.

Na zníženie cyanózy kože sú pacienti predpisovaní:

 • Bronchodilatátory - "Salbutamol", "Clenbuterol", "Berodual",
 • Antihypoxanty - Actovegin, Preddukálny, Trimetazidín,
 • Respiračné analeptiká - "Etimizol", "Tsititon",
 • Srdcové glykozidy - "Strofantin", "Korglikon",
 • Antikoagulanciá - "Warfarín", "Fragmin",
 • Neuroprotektory - Piracetam, Fezam, Cerebrolysin,
 • Vitamíny.

Ak je príčinou cyanózy ochorenie srdca, často sa ju možno zbaviť iba pomocou chirurgického zákroku.

Kyslíkové koktaily sa tiež používajú na prevenciu hypoxie u osôb s rizikom a pri chronických ochoreniach srdca a pľúc. Aby ste zlepšili kvalitu života a zabránili vzniku staroby, je potrebné dodržiavať základné pravidlá a odporúčania: liečiť chronické ochorenia včas, viesť zdravý životný štýl, chodiť veľa na čerstvom vzduchu, udržať si zdravie a milovať sa.

Akrocyanóza (cyanóza kože) je symptóm, nie choroba

Akrocyanóza je názov, ktorým sa v medicíne rozumie zmena farby (modrej) kože rúk, nôh, uší, nosa a pery osoby. Cyanóza kože často nie je nebezpečná pre zdravie a je považovaná za normálnu fyziologickú odpoveď tela - napríklad za studena. Avšak aj akrocyanóza môže byť príznakom závažných ochorení dýchacích a cirkulačných orgánov.

Prečo koža modrá?

Lekári rozlišujú medzi niekoľkými druhmi modrej kože, z ktorých každá má svoje vlastné príčiny a mechanizmy vývoja. Akrocyanóza sa vyskytuje v dôsledku cirkulačných porúch v najmenších kapilárach a prejavuje sa v oblastiach tela, ktoré sú najvzdialenejšie od srdca. Toto je jeho hlavný rozdiel od "obyčajnej" kyanózy, v ktorej má modrá pokožka všeobecnú povahu.

Modravé sfarbenie kože počas akrocyanózy je spôsobené zvýšeným obsahom karboxyhemoglobínu v krvi, ktorý sa hromadí v dôsledku spomalenia prietoku krvi v periférnych cievach.

Pri normálnom krvnom obehu sa hemoglobín a zlúčeniny oxidu uhoľnatého časom "evakuujú" z kapilár, zatiaľ čo pokožka zostáva zdravo-ružová.

Akrocyanóza sa vyvíja v prípade, že je z nejakého dôvodu vytečený krv a rekonštituovaný hemoglobín sa hromadí v najmenších cievach, čo spôsobuje, že pokožka stmavne a stane sa modrastou.

Formy akrocyanózy a ich príčiny

V závislosti od príčin sa rozlišuje niekoľko foriem akrocyanózy.

Lekári sa domnievajú, že najjednoduchším a najprirodzenejším typom anestézie je anestézia, pri ktorej sa modrina kože vyskytuje v dôsledku pôsobenia chladu na telo.

Základná (idiopatická) forma sa často vyskytuje u zdravých žien adolescentov a mladých žien. Príčinou porúch obehu v periférnych cievach sú hormonálne zmeny v tele, sprevádzané dočasnými narušeniami v autonómnom nervovom systéme. Cyanóza kože v tomto prípade je zvýšená nielen chladom, ale aj počas cvičenia alebo vzrušenia.

Centrálny (difúzny) typ nastáva, keď nie je dostatočné nasýtenie krvi kyslíkom, čo často sprevádza vážne ochorenia kardiovaskulárneho systému a dýchacích orgánov.

Spazmodická forma je charakteristická pre adolescentov a ľudí s duševnými poruchami, môže to byť príznak astén-neurotického syndrómu a niektoré neurosy, ktoré ovplyvňujú prácu autonómneho nervového systému.

Akokyanóza u novorodencov sa pozoruje v prvých dňoch alebo dokonca mesiacoch života. Je to spôsobené zmenou vnútromaternicového typu krvného obehu na "dospelého", čo neznamená prívod krvi cez pupočnú šnúru.

Cyanotická končatina u predčasne narodených alebo fyziologicky nezrelých detí s nízkou hmotnosťou je zvlášť výrazná. Zvyčajne cyanóza u novorodencov prechádza sama osebe a nevyžaduje žiadnu liečbu, ale dieťa musí byť preukázané lekárovi, pretože modrosť kože je tiež charakteristická pre vážne srdcové problémy - až do vrodených malformácií.

Choroby, ktoré spôsobujú akrozianoz

Trvalé alebo dočasné modrozelenie kože môže byť spôsobené mnohými chorobami.

A aj pri absencii chronických ochorení človek niekedy vyvinie akútnu formu cyanózy, ktorá sa objaví náhle, s rýchlo sa zvyšujúcou cyanózou pokožky. Tento stav vyžaduje naliehavú starostlivosť a hospitalizáciu, aby ste zistili príčiny nevyliečenia.

Chronická akrocyanóza a cyanóza môžu trvať dlhú dobu, zatiaľ čo modravé sfarbenie pokožky sa mení od mierneho až po jasne viditeľné.

Zoznam chorôb, pre ktoré je možný vývoj tohto stavu:

 • bronchiálna astma;
 • akútna bronchitída alebo pneumónia;
 • pľúcna embólia (PE);
 • pľúcna tuberkulóza;
 • rakovina pľúc;
 • pľúcny infarkt;
 • vrodené ochorenie srdca;
 • vegetatívna vaskulárna dystónia;
 • úzkosť a depresívne poruchy;
 • zápalové ochorenia tepien a žíl;
 • chronická obštrukčná choroba pľúc;
 • sklerodermia;
 • chronické srdcové alebo respiračné zlyhanie.

Tiež cyanóza rúk a tváre nastáva pri otravách jedmi a určitými liekmi, pod vplyvom ktorých sa hemoglobínové deriváty hromadia v krvi, neschopné prenášať kyslík do tkanív tela.

Krv sa stáva silnejšou a tmavšou, periférny krvný obeh je narušený, čo je dôvod, prečo prsty a nasolabiálny trojuholník modrú.

Ďalšie príznaky akrocyanózy

V závislosti od príčiny akrocyanózy môže mať pacient nasledujúce príznaky:

 • bolesť v modrých bodoch kože;
 • mierne opuchnutie chodidiel, rúk a prstov;
 • zvýšené potenie, "studený" pot;
 • dýchavičnosť;
 • tachykardia, bradykardia;
 • slabosť;
 • bolesti na hrudníku;
 • dýchavičnosť v pľúcach a mokrý kašeľ;
 • porušenie citlivosti pokožky vo forme brnenia, znecitlivenie, hrdzavé hrbole;
 • poruchy spánku a chuti do jedla.

Informácie o ďalších príznakoch pomáhajú lekárom určiť príčinu odfarbenia kože a urobiť správnu diagnózu. Napríklad, ak je pacient ťažko dehydratovaný, môže to byť tachykardia, suché sliznice, zníženie elasticity kože, pulzná labilita, pokles krvného tlaku, bledosť a modrosť kože. A srdcové choroby sú často sprevádzané mokrým kašľom, bolesťou a dýchavičnosťou.

Diagnostika akrokyanózy

Na určenie príčiny akrocyanózy je pacientovi predpísaná séria vyšetrení, vrátane:

 1. všeobecné a biochemické krvné testy
 2. ECG
 3. pulzná oximetria (stanovenie nasýtenia kyslíkom v krvi pomocou snímača, ktorý je vložený na prst)
 4. hrudníka x-ray

Lekár sa od pacienta rozhodne zistí, keď sa objaví modrastosť kože, ako sa jeho odtieň mení počas dňa, či cvičenie zvyšuje cyanózu a iné podnety, či sa končatiny počas pokoja a počas spánku modlia.

Na rozlíšenie akrocyanózy od angioneurozy sa používa test so zdvihnutým ramenom - pacient je požiadaný, aby zdvihol jedno rameno a držal ho v tejto polohe asi 30 sekúnd. Súčasne zmizne cyanóza kože spôsobená akrocyanózou (najmä v dospievaní).

Ak je to potrebné, pacientovi sú pridelené špecifické štúdie:

 1. stanovenie zloženia krvného plynu;
 2. meranie rýchlosti toku krvi;
 3. CT vyšetrenie alebo MRI hrudníka;
 4. Ultrazvuk srdca a Dopplera, Holter monitoring.

Ako sa liečí akrocyanóza

Liečba závisí od dôvodov, prečo sa zmenila farba kože pacienta. Ak vyšetrenie odhalilo ochorenie, ktoré spôsobuje modrú pleť, je potrebné najprv liečiť ju.

Ak je príčinou ochorenie srdca, pacient je poslaný na operáciu, po ktorom cyanóza často prechádza bez určenia špecifickej liečby.

Kyslíková terapia, ktorá sa používa aj pri liečbe respiračného a srdcového zlyhania, pomáha znižovať prejavy cyanózy. Pre novorodencov je najlepšou terapiou plyn v kyslíkovom stane, pre dospelých je vhodné použiť kyslíkový valec, vankúš alebo masku.

Dobrou pomocnou metódou je koktaily bohaté na kyslík. Predávajú sa v lekárňach, sú k dispozícii dospelým a deťom a často ich predpisujú lekári, aby zabránili hladovaniu tela kyslíkom.

Akrocyanóza u dospievajúcich sa môže liečiť fyzikálnou terapiou a vyváženou stravou. Obzvlášť často sa pozoruje cyanotický odtieň u chlapcov a dievčat s nižšou telesnou hmotnosťou. V tomto prípade dietetik predpíše postup podpory vitamínovej terapie a robí individuálnu výživu, aby rastúce telo dostalo správne množstvo bielkovín, tukov, sacharidov a minerálov.

Terapeutická masáž a fyzioterapia pomáhajú obnoviť narušený okrajový obeh. Niekedy môže byť užitočné mať kontrastnú sprchu, ktorá "cvičí" nádoby a slúži ako prevencia proti ich spasmám.

Všetky tieto metódy sú vhodné na liečbu cyanózy v týchto prípadoch, ak nie je znakom vážnych patologických stavov. Ale keď koža zmení modrú nie na fyziologické, ale zo zdravotných dôvodov, odporúča sa predpisovať lieky:

 1. bronchodilatátory ("Berodual", "Salbutamol") - rozšírenie priedušiek a zmiernenie kŕčov
 2. antihypoxiká ("Actovegin") - posilniť metabolizmus v tkanivách a zabrániť hladovaniu kyslíkom
 3. respiračné analeptické ("Cititon"), ktoré stimulujú respiračné a vazomotorické centrá mozgu
 4. antikoagulanciá ("warfarín"), ktoré zabraňujú zrážaniu krvi a tvorbe krvných zrazenín

Je to dôležité! Aj keď je pacient pevne presvedčený, že ide o presnú akrocyanózu a jej príčina sa nevzťahuje na závažné patologické ochorenia, nezávislý predpis liekov je neprijateľný! Vyzdvihnúť liekovú terapiu môže byť len lekár po komplexnom vyšetrení pacienta.

Akrocyanóza nie je škodlivá pre zdravie, ale cyanóza kože by sa nemala ignorovať, aby sa nestratila vývoj vážnych ochorení.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Zvýšená ESR u dieťaťa

Moderná medicína otvára nové hranice pre dôkladnú a najspoľahlivejšiu diagnostiku chorôb. Stojí za zmienku, že všeobecný krvný test je základný, ale súčasne jedným z najviac informatívnych spôsobov, ako sa dozvedieť o prítomnosti chorôb.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Kompletný krvný obraz: prepis a normy

Všeobecný (klinický) krvný test je jednou z najbežnejších metód vyšetrenia, ktorá umožňuje lekárovi zistiť príčiny niektorých príznakov (napríklad slabosť, závrat, horúčku atď.), Ako aj identifikovať niektoré ochorenia krvi a iných orgánov.

Biochemická analýza krvi INR a PTI - čo je to?

Biochemická analýza krvi (koagulogram) zahŕňa špeciálnu štúdiu a analýzu krvného PTI, ako aj analýzu INR, ktoré sú ukazovateľmi stavu systému koagulácie ľudskej krvi.

ESR 25 u ženy - norma alebo patológia?

ESR (alebo sedimentácia erytrocytov) je jedným z ukazovateľov celkového krvného obrazu. Je zahrnutá v zozname povinných indikátorov pri akomkoľvek krvnom teste a je nešpecifickým ukazovateľom, to znamená, že je ťažké ho interpretovať oddelene bez toho, aby sa bral do úvahy test krvného obehu, pretože ESR sa môže z fyziologických dôvodov alebo pri závažných chronických alebo zápalových ochoreniach zvýšiť.

Kalcifikácia stien brušnej aorty, čo to je

Kalcifikácia srdca a ciev: výskyt, príznaky, diagnostika, liečbaV starobe a za určitých patologických podmienok sa v ľudskom tele nahromadí nadbytočné množstvo vápnika, ktoré nemôže prirodzene vyhnúť.