Moderná medicína umožňuje vysoko presné štúdie, pomáha diagnostikovať komplexné patologické ochorenia v počiatočných štádiách. Jedným z nich je test prototypínu Kvik. Na aké účely sa uskutočňuje podobná analýza, ktorá nám umožňuje určiť a aké výsledky naznačujú, analyzujeme nižšie.

Protrombín a jeho funkcie

Protrombín je komplexný proteín, ktorý sa aktívne podieľa na procese zrážania krvi. Biosyntéza proteínovej molekuly sa vyskytuje v pečeni. Pre tento zložitý proces si vyžaduje veľa vitamínov K. Vďaka nedostatku tohto vitamínu vedie k syntéze abnormálnych molekúl, ktoré môžu tvoriť krvné zrazeniny - smrteľné krvné zrazeniny, ktoré interferujú s normálnym prietokom krvi.

Hlavnou funkciou protrombínu je normalizácia zrážania krvi. Práve na tieto účely sa na stanovenie prítomnosti krvných chorôb používa koagulogram. Protrombínový index, ktorý charakterizuje stupeň zrážania krvi, vám umožňuje získať podrobnú predstavu o prítomnosti ochorenia.

Niekedy sa laboratórna analýza nazýva protrombín, ale tieto koncepty by mali byť oddelené.

Protrombínová analýza pomáha určiť rýchlosť zrážania krvi a samotný protrombín je priamo zapojený do tohto procesu.

Indikácie pre štúdiu

Lekár môže predpísať podobný krvný test na zrážanie v niekoľkých prípadoch:

 • existujú problémy s zrážaním krvi charakterizované dlhodobým krvácaním;
 • keď je znížená výkonnosť pečeňových a pečeňových enzýmov;
 • existujú podozrenia z prítomnosti onkologických ochorení krvi;
 • s kontrolou zrážania v období užívania antikoagulancií.

Existujú aj iné nepriame dôvody na vykonanie takého krvného testu, ktoré sú nastavené individuálne.

Najčastejšie sa analýza vykonáva u žien vo veku 45-60 rokov. Na pozadí hormonálnych zmien sa mení štruktúra krvi a jej kvantitatívna a kvalitatívna zmena zloženia.

Neváhajte a položte svoje otázky na personál hematológ priamo na stránkach v komentároch. Budeme odpovedať, položte otázku >>

Viac informácií o analýze a ak je predpísané

Počas tohto obdobia je ženská telo najviac náchylná na vývoj onkologických ochorení, ktoré možno identifikovať podobným krvným testom.

Príprava na analýzu

Krv sa užíva ráno až do 11 hodín. Najpresnejšie výsledky sa dosiahnu, ak sa krv užíva na prázdny žalúdok. Je dôležité pripraviť sa na analýzu podľa týchto usmernení:

 1. 2-3 dni pred analýzou odmietnite vyprážané tučné jedlá a silné alkoholické nápoje, ktoré predstavujú dodatočné zaťaženie pečene
 2. .3 hodiny pred odobratím krvi pacient nemá fajčiť, pretože nikotín môže spôsobiť prudký pokles protrombínového indexu.
 3. Ak je potrebná konštantná medikácia, ich použitie by sa malo ukončiť 6 hodín pred odberom krvi.
 4. Obmedzte fyzickú námahu, ktorá vedie k únave.
Neodporúča sa odobrať krv od žien počas menštruácie, keď sa uskutočňuje obnova krvi. V priebehu tehotenstva majú výsledky testov svoje vlastné chyby a posúvajú frekvenciu o niekoľko bodov.

Krv odobraná z žily sa umiestni do skúmavky so špeciálnym fyziologickým roztokom. Potom sa trubica umiestni do centrifúgy a čaká na oddelenie plazmy, ktorá sa ďalej podrobí podrobnejšiemu vyšetreniu.

Aké testy pomáhajú určiť protrombín?

Existuje niekoľko foriem na určenie hladiny protrombínu v krvi:

 1. Kvantový protrombín je najpopulárnejší a najpresnejší spôsob zrážania plazmy, v ktorom je získaný výsledok percento, ktoré odráža aktivitu protrombínového komplexu plazmy počas určitého času kontrolnej plazmy. Jednoducho povedané, Kvik protrombín je pomer aktivity plazmy k času zrážanlivosti v kontrolnej vzorke.
 2. Protrombínový index INR (International Normalized Ratio) je relatívna analýza, ktorá nemá veľmi presné údaje. Účinná je v prípade, že existuje potreba nepretržitého monitorovania zrážanlivosti pri liečbe pacienta s nepriamymi antikoagulanciami.
 3. Protrombínový index - výsledky sú opakom vyššie uvedenej analýzy, čo vám umožňuje určiť pomer normálneho protrombínového času k výsledkom sledovaného pacienta. Táto analýza je považovaná za zastaranú, pretože existuje množstvo jej analógov s presnejšími ukazovateľmi.
 4. Protrombínový čas je numerický ukazovateľ odrážajúci rýchlosť zrážania krvi.

Treba mať na pamäti, že analýza INR je relatívna, pretože poskytuje iba indikátory protrombínového indexu vzorky krvi, ktorá je predmetom štúdie, na všeobecne akceptované normálne ukazovatele. Nie vždy INR je menovaný ako rutinné vyšetrenie. Najčastejšie používajú INR odborníci WHO pracujúci v oblasti mikrobiológie. Indikátory INR majú určité nezrovnalosti s výsledkami spoločnosti Kvik, ale význam tejto štúdie je podobný.

Kwik analýza prináša vylepšené výsledky. Takáto štúdia sa môže uskutočniť za prítomnosti chýb, pretože jej vysoká presnosť pomáha presnejšie stanoviť protrombínový index a čas.

Analytické ukazovatele

Ako bolo uvedené vyššie, analýza Kwik umožňuje definovať dva dôležité ukazovatele:

 • protrombínový index - ukazovateľ vypočítaný pomerom normálnych výsledkov protrombínového času k výsledkom vyšetrovanej vzorky krvi;
 • protrombínový čas je čas v sekundách, počas ktorého protrombínové proteíny môžu ovplyvniť zrážanie plazmy.

Protrombínová analýza spoločnosti Kvik vám umožňuje určiť protrombínový čas a protrombínový index vytvorením kontrolného grafu, ktorý zobrazuje ukazovatele zrážanlivosti v percentách počas dvoch fáz hemostázy.

Norma ukazovateľov

Treba mať na pamäti, že interpretáciu analýzy možno individualizovať pre každé laboratórium. Závisí to od ukazovateľov ako:

 • individuálne stanovené normy;
 • kvalita činidiel a upgrady vybavenia;
 • pacientov (s antikoagulanciami, antibiotikami a inými liekmi, ktoré ovplyvňujú indikátory).

Výsledky štúdie sú prezentované vo forme grafu, na ktorom sú zobrazené kontrolné body, ktoré ukazujú stupeň koagulácie krvi v určitej dobe.

Rýchlosti ukazovateľov protrombínu sú uvedené v tabuľke.

Kvantov protrombín: prepis, normálne hodnoty

Štúdia protrombínu je určená lekárom s cieľom určiť, ako rýchlo krvné zrazeniny. Protrombín od firmy Kvik veľmi často umožňuje identifikovať vážnu patológiu v tele. Typicky je takáto analýza určená ženám v menopauze, tiež v chorobách gastrointestinálneho traktu, v pečeni, v iných prípadoch. Metodiku tejto štúdie navrhol Kvik už v tridsiatych rokoch minulého storočia. To má dnes obľubu. Výsledok štúdie je vyjadrený ako percento.

Protrombín Kviku. Čo to znamená?

Proteíny majú obrovský vplyv na zrážanie krvi. Najdôležitejším v tomto prípade je protrombín. Protrombínová molekula sa syntetizuje v našej pečeni. Pre úspešné dokončenie tohto procesu v tele by mala byť v normálnom množstve stopových prvkov a vitamínov, najmä vitamínu K. Štúdie ukazujú, že nedostatok tohto vitamínu prispieva k tvorbe krvných zrazenín, oni naopak, zasahujú do správneho krvného obehu.

Stupeň zrážanlivosti sa vyznačuje protrombínovým indexom (PTI). Umožňuje vám identifikovať patologické procesy v tele.

Kvantový protrombín je určený pomerom časovej aktivity protrombínového proteínu k kontrolnej vzorke. Vyjadruje sa v percentách. Charakterizuje tvorbu protrombínu - je znázornená prvá fáza plazmatickej homeostázy, faktor koagulovateľnosti II sa odhaduje.

Účel analýzy

Protrombín Kviku bol menovaný v nasledujúcich prípadoch:

 • Časté krvácanie alebo krv sa nezastaví dlho po zranení.
 • Problémy s pečeňou, obličkami, tenkým črevom.
 • Podozrenie na rakovinu krvi.
 • Krvná kontrola antikoagulancií.
 • Pred operáciou.
 • Ženy v období menopauzy v dôsledku zmien hormonálnych hladín, aby sa vylúčila rakovina.

Najčastejšie ukazovatele protrombínu zaujímajú odborníci ako anesteziológ-resuscitátor, kardiológ, gastroenterológ, pulmonológ, pediatr, traumatológ, chirurg, terapeut.

Analýza protrombínu pomocou Kvik. Príprava na postup

Výskum protrombínu nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu, rovnako ako pri iných krvných testoch. Existujú však určité vlastnosti:

 • Krv sa užíva na prázdny žalúdok. Posledné jedlo je najneskôr osem hodín pred procedúrou.
 • Niekoľko dní pred darovaním krvi na protrombín na Kvik musíte vylúčiť tučné jedlá, ktoré sú bohaté na vitamín K, nejedia jahody, strukoviny, pečeň, kapustu, zelený čaj.
 • Vylúčte alkoholické nápoje, pretože ich použitie ničí vitamín K a to má negatívny vplyv na výsledok testu.
 • Pred darovaním krvi môžete piť čistú vodu len jednu hodinu pred podaním.

Kontaktujte lekára

Ak vám bol pridelený krvný test na protrombín Kvik, oznámte to lekárovi o všetkých liekoch, ktoré užívate. Niektoré lieky ovplyvňujú hladiny protrombínu. Patria medzi ne diuretiká s heparínom, antibakteriálne látky, aspirín, barbituráty, kortikosteroidy, antikoncepčné prostriedky. Malo by sa tiež hlásiť, ak užívate športové výživové doplnky, niektoré zložky kompozície môžu ovplyvniť analýzy.

Polovica hodiny pred konaním je zakázané fajčiť. Potrebujete relaxovať a upokojiť sa. Negatívne emócie a fyzická aktivita negatívne ovplyvňujú výsledok.

Pri menštruácii sa neodporúča určiť protinkín Kvik, výsledky budú nepresné.

Na analýzu sa skúma venózna krv. Kapilárna kvapalina nie je vhodná na tieto účely. Po určitý čas sa získaný materiál ponechá, kým sa plazma neoddelí. Je predmetom rôznych štúdií.

Stanovenie protrombínu

Protrombín v krvi sa stanovuje niekoľkými spôsobmi:

 • Najpopulárnejší je protrombín pre Kvik. Poskytuje presnejšie informácie. Štúdie ukazujú percentá. Plazmatická aktivita, čas, počas ktorého má čas k zrúteniu, sa stanoví počas analýzy, ktorá sa nazýva protrombín Kviku.
 • INR (medzinárodný normalizovaný pomer) vykazuje relatívny výsledok. Najčastejšie sa takáto štúdia uskutočňuje pri užívaní antikoagulancií na monitorovanie stavu.
 • Protrombínový index. Postup je považovaný za zastaraný. Zriedka sa používa v medicíne, pretože existuje mnoho presnejších analógov.
 • Protrombínový čas indikuje rýchlosť zrážania krvi.

Treba mať na pamäti, že INR vykazuje relatívne výsledky. Táto analýza je najčastejšie používaná mikrobiológmi. Kvantov protrombín poskytuje rozšírené výsledky, presný čas a PET.

Dekódovanie, rýchlosť Kvikov

Pri dešifrovaní analýzy výskumníci rozpoznávajú IPT a čas, počas ktorého prebieha skladanie, tento indikátor je označený v sekundách. Výsledkom je graf, ktorý znázorňuje percento koagulačných indikácií. Každé laboratórium svojou vlastnou formou dešifruje výsledok, môže závisieť od agentov a kvality zariadenia, o tom, ako pacient užíval drogy, o vlastnostiach liečby, o jednotlivých normách.

Ak je protrombín predpísaný Kvikom, sadzba sa stanoví bez ohľadu na pohlavie. Indikátor ovplyvňuje iba stav tela. Normálny protrombínový čas je 9-12 sekúnd, PTI pre dospelého je 82-142%.

Tento indikátor je dôležitý počas tehotenstva, aj pri malých zmenách by mala byť hospitalizovaná žena. Abnormality protrombínu indikujú abnormality v tele.

Zvýšený výkon

Vyššia ako normálna rýchlosť naznačuje hyperkoaguláciu. V prípadoch menších odchýlok je potrebné vykonať dodatočné vyšetrenie a zistiť dôvod. Po určení vhodného dôvodu porušenia protrombínovej normy môže lekár predpísať správnu liečbu.

Zvýšené hladiny protrombínu môžu naznačovať nasledujúce problémy:

 • zvýšené hladiny heparínu v krvi;
 • tvorba malígnych novotvarov;
 • krvné zrazeniny v cievach;
 • srdcové problémy;
 • vrodené nedostatky koagulačného faktora II, V, VII, X;
 • získaný nedostatok koagulačných faktorov v dôsledku amyloidózy, nefrotického syndrómu, zhoršenej funkcie pečene, chronických ochorení;
 • antikoagulačná liečba;
 • prítomnosť heparínu;
 • v chronickej a akútnej leukémii - DIC;
 • používanie antibiotík, preháňadlá, anabolické steroidy, aspirín, chinidín, kyselina nikotínová, chinín, tiazidové diuretiká;
 • dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie.

Nízka rýchlosť

Ak sa zníži protrombín Kvik, čo to znamená? To môže naznačovať hypokoaguláciu (tendencia krvácania) a je spôsobená nedostatkom vitamínu K. Tento vitamín je potrebný pri syntéze koagulačných faktorov. Zvyčajne môže dôjsť k nedostatku vitamínu K pri črevných ochoreniach, dysbakterióze. Protrombín sa znižuje, ak dôjde k porušeniu pečene, ako aj pankreasu. Dôvodom na nižšie skóre je možné užívať a lieky, ktoré môžu ovplyvniť zrážanie krvi.

Dôvody pre nízky protrombín zahŕňajú tieto ukazovatele:

 • trombóza a tromboembolizmus;
 • polycythemia;
 • dehydratácia, strata tekutín po hnačke a vracaní;
 • infarkt myokardu alebo stav preinfarkácie;
 • skok, zvýšenie aktivity faktora zrážanlivosti VII;
 • zranenia, ktoré spôsobili, že veľké množstvo tromboplastínu vstúpi do krvného obehu;
 • cirhóza, hepatitída;
 • popôrodné obdobie;
 • vrodený nedostatok niektorých koagulačných faktorov krvi;
 • výrazný dedičný alebo získaný nedostatok fibrinogénu v krvi.

Rozšírenie výskumu

Ak vyššie uvedené metódy neposkytujú úplné informácie, rozšíri sa štúdia hemostatického systému. Lekár by mal preskúmať jednotlivé funkcie, ako aj kvantitatívne hodnoty faktorov plazmy a krvných doštičiek. Protrombínové testy poskytujú základ pre hľadanie rôznych porúch v hemokoagulácii, naznačujú ďalšie výskumné cesty. Na tieto účely sa používajú nasledujúce parametre hemostasogramu:

 • Trombínový čas alebo indikátor indikujúci prechod fibrinogénu na fibrín.
 • Medzinárodný normalizovaný postoj.
 • Faktory trombocytov sú stanovené.
 • Určenie aktivovaného parciálneho tromboplastínového času.
 • Analýza rozpustného komplexu fibrín-monomér, lupus antikoagulant, D-dimér a ďalšie.

Uvedené laboratórne testy umožňujú nielen študovať vonkajšiu dráhu hemostázy špecifickej analýzy, ale tiež poskytnúť príležitosť nájsť porušenia interného hemokoagulačného systému.

Ako zvýšiť protrombín

Ak štúdie preukázali zníženie protrombínu pre Kvik, ošetrujúci lekár poskytne odporúčania na jeho opravu. Odporúča zaradiť do stravy prírodné produkty obsahujúce vitamín K. Bude potrebné normalizovať vodnú rovnováhu, aby sa optimalizovala spotreba čistej vody, musí byť znížená na dva litre denne.

Používajte potraviny, ktoré podporujú zrážanie krvi. Patria medzi ne kapusta (karfiol a obyčajné), špenát, mrkva, kukurica, vlašské orechy, banány, červené bobule. Pohanková kaša, živočíšne tuky, strukoviny, pečeň, biely chlieb sú užitočné v takýchto prípadoch. Tieto produkty musia byť v ponuke denne. V tomto prípade by mala byť strava plná iných vitamínov a minerálov, uvedené výrobky, stačí ju doplniť.

Aby sa predišlo výskytu krvácania, lekár odporúča odstrániť odvar na základe žihľavy, tansy a raka.

Zníženie protrombínu

Mnohí sa pýtajú, čo má znížiť protrombín Kviku. Na mierne zníženie hodnoty je vhodná strava, ktorá by mala obsahovať paradajkový džús, paradajky, cesnak, cibuľu, medvede, ľanové semienko, olivový olej. Odporúča sa používať morské plody, ryby, plody a bobule: citróny, čerešne, maliny, brusnice, jahody.

Zvýšený protrombínový signál, že krv je príliš silná. To nepriaznivo ovplyvňuje fungovanie srdca, ohrozuje tvorbu krvných zrazenín a vo všeobecnosti nepriaznivo ovplyvňuje stav tela. Existujú lieky, ktoré znižujú krvnú hustotu, ale ak sú z nejakého dôvodu kontraindikované? Napríklad tehotné alebo dojčiace.

Nasledujúci recept pomôže:

 • Vezmite tri sladké a kyslé jablká, dve polievkové lyžice čistého zeleného čaju, jednu lyžicu medu.
 • Jablká nakrájame na tenké plátky, vložíme do termosky (1,5-2 l), nalejeme rovnaký čaj a pridáme med. Naliať horúcu vodu (90 stupňov), nie vriacej vode, trvať tri hodiny.
 • Pripravte infúziu skoro ráno a pijte počas dňa. Takže každé ráno v priebehu týždňa si napiť a piť. Úroveň protrombínu sa kontroluje pomocou analýz.

Ak je protónín Kvik zvýšený, čo to znamená pre dospelého

Protrombín je proenzým syntetizovaný v pečeni pod vplyvom vitamínu K. Tento glykoproteín je jedným z hlavných indikátorov hemostasiogramu (analýza zrážania krvi). Ako prekurzor trombínu (proteín, ktorý stimuluje proces tvorby trombu), protrombín v krvnom teste odráža stav celého koagulačného systému. Protrombín sa tiež nazýva druhý faktor hemostázy.

Monitorovanie hodnôt protrombínu umožňuje posúdiť riziko hyperkoagulability alebo krvácania, ako aj diagnostiku niektorých patológií pečene a gastrointestinálneho traktu.

Začatie tvorby krvnej zrazeniny v reakcii na porušenie integrity cievnej steny nastáva pozdĺž vonkajšej dráhy koagulácie. Na tvorbu krvnej zrazeniny v oblastiach s pomalým prietokom krvi alebo abnormálne zmenenou cievnou stenou je zodpovedná vnútorná dráha hemostázy.

Pre komplexnú štúdiu hemostázy je najbežnejšie používanou štúdiou:

 • protrombínový čas (PT);
 • aktivovaný parciálny tromboplastínový čas;
 • počet krvných doštičiek;
 • kvantifikácia fibrinogénu.

Čo znamená "kviku"?

Armand Kvik v priebehu svojho výskumu vypracoval tri rôzne testy, ale zaujímame sa o jeho jednostupňový test množstva protrombínu prítomného v krvnej plazme a stanovenie času zrážania protrombínu.

Práve tento test umožnil široko používať výraz "Kvik". Musíme vzdať hold skutočnosti, že je to test Armand Kwick, ktorý poskytuje najpresnejší obraz o schopnosti zrážať krv.

Čo je protrombín Kviku

Na štúdium hladiny protrombínu v krvi sa používa: protrombín podľa Kvika a medzinárodný normalizovaný postoj. Tieto indikátory odrážajú protrombínový čas, ktorý charakterizuje tvorbu protrombínu a trombínu, tj 1. a 2. fázu plazmatickej hemostázy.

Protrombínový čas Kvik je metódou odhadu nedostatočných stavov protrombínového komplexu a vykazuje aktivitu vonkajšieho mechanizmu hemostázy. Výsledok analýzy je zobrazený ako percento aktivity protrombínu stanovenej podľa špeciálneho plánu vytvoreného s použitím zriedenia štandardnej plazmy. Pri vykreslení sa berie do úvahy protrombínový čas, to znamená, čas hemostázy v plazme zaznamenaný v sekundách po podaní zmesi tromboplastínu-Ca.

Tiež v štúdii hemostázy možno hodnotiť protrombínový index Kviku. Protrombínový index (PTI) je pomer PV v normálnom (hodnoty u zdravých ľudí) až PV pacienta. Analýza odpovedí je napísaná v percentách.

Kvik protrombín a IPT umožňujú presne odrážať stupeň protrombínovej aktivity u pacienta v porovnaní s PV v kontrolnej plazme (hodnoty u zdravých ľudí). Táto metóda výpočtu umožňuje získať spoľahlivé výsledky aj v oblastiach s nízkymi hodnotami, pretože na rozdiel od PTI a PV nezávisí od citlivosti laboratórnych činidiel na minimálne hodnoty protrombínu. To môže výrazne znížiť pravdepodobnosť chýb v diagnostike.

U zdravých ľudí môže byť protrombín pre Kvik a PTI rovnaký. Pri nízkych protrombínoch (najčastejšie pozorované u pacientov liečených AN (nepriame antikoagulanciá)) sa tieto indikátory môžu odlišovať.

Ako dodatočný spôsob vyjadrenia testu na protrombín sa používa INR. Ide o medzinárodný normalizovaný postoj, ktorý sa používa na posúdenie kvality a účinnosti liečby NA.

Tento ukazovateľ sa vypočíta pomocou špeciálneho vzorca:

Medzinárodný normalizovaný pomer = (PW pacienta / priemerný PF je normálny) * hodnota medzinárodného indexu citlivosti.

Index citlivosti - odráža stupeň citlivosti tromboplastínu.

Hodnoty medzinárodného normalizovaného vzťahu, ktoré sa musia dosiahnuť ošetrením pacienta pomocou liekov typu AN, budú závisieť od cieľa liečby a sú určené lekárom v súlade s diagnózou pacienta.

Pri interpretácii výsledkov je potrebné poznamenať, že výsledky prototymbínu a medzinárodného štandardizovaného vzťahu Kviku sa zvrátia.
závislosť. To znamená, že znížený protrombín pre Kviku bude sprevádzaný nárastom INR.

Význam protrombínového komplexu a jeho hodnoty v tele

Výsledok protrombínového času závisí od nasledujúcich faktorov hemostázy:

 • druhý - protrombín (profrent);
 • piaty je labilný faktor (proteínový kofaktor);
 • siedma je prokonvertin (proferment);
 • Desiaty faktor - Stuart (preferment).

Tieto faktory tvoria takzvaný protrombínový komplex. Protrombínový čas (PT) bude tiež závisieť od schopnosti pečene syntetizovať proteín. Keďže sú faktory protrombínového komplexu syntetizované v pečeni, táto analýza sa môže použiť pri diagnostike jej patológií.

Treba tiež poznamenať, že syntéza protrombínového komplexu sa uskutočňuje len v prítomnosti vitamínu K. Vzhľadom na skutočnosť, že nepriame antikoagulanciá vykazujú antagonizmus voči vitamínu K, môže byť protrombínový test účinne použitý na sledovanie terapie pomocou HA.

Indikácie pre test

 • rôzne patologické stavy koagulačného systému;
 • screening hemostázy;
 • sledovanie koagulácie s dlhodobou liečbou drogami;
 • diagnostikovanie patologických ochorení pečene sprevádzané porušovaním jeho funkcie syntézy bielkovín;
 • komplexné vyšetrenie pacientov pred operáciou.

Štúdia stavu hemostatického systému je potrebná pre pacientov s:

 • závažné krvácanie do ďasien, nosné, ťažké menštruačné krvácanie, dlhotrvajúce krvácanie po poraneniach a ranách, chronická anémia, ľahko tvorená hematómami, krvácanie do svalov a kĺbov;
 • potrat, opakované potraty;
 • strata videnia neznámeho pôvodu;
 • dedičné patológie systému zrážania krvi;
 • ochorenie pečene;
 • trombóza;
 • podozrenie na DIC a pľúcnu embóliu (pľúcna embólia);
 • patológií kardiovaskulárneho systému.

Výskum na úrovni protrombínu počas tehotenstva je povinný. Tento test umožňuje posúdiť riziko a predchádzať krvácaniu počas pôrodu a abstinencie placenty (s redukovaným protrombínom), ako aj trombóze (so zvýšenou hodnotou).

Ako testovať protrombín

Používa sa na diagnostiku venóznej krvi. Materiál sa má užívať na prázdny žalúdok. Mäso je vylúčené najmenej dvanásť hodín pred analýzou. Hodinu pred štúdiom je potrebné vylúčiť fajčenie, stres a cvičenie. Pitná šťava, káva, sladký čaj a sýtené nápoje sú zakázané. Príjem vody nemá vplyv na výsledky analýzy. Alkohol by sa mal vylúčiť týždeň pred zberom materiálu.

Oddelená kategória pacientov pozostáva z osôb podstupujúcich liečbu AN. Na štúdium protrombínu v tejto kategórii pacientov je potrebné prísne sledovať použitie antagonistov vitamínu K (warfarín). Ak lekár nestanovil individuálny režim, potom v deň pred diagnózou sa denná dávka lieku raz za štyri až päť večer.

Protrombínu. Norma a dekódovanie analýz

Kvit protrombínová dávka je od 70 do 120% alebo od 78 do 142% v závislosti od laboratória. V tejto súvislosti by sa mali riadiť normovými ukazovateľmi uvedenými vo formulári s výsledkami.

Norma u tehotných žien tiež zodpovedá hodnotám od 70 do 120% alebo od 78 do 142%. V posledných mesiacoch tehotenstva možno pozorovať mierne zvýšenie hodnôt.

Hodnoty medzinárodného normalizovaného vzťahu u dospelých sa pohybujú od 0,8 do 1,2. U pacientov liečených nepriamymi antikoagulanciami sa hodnoty môžu posunúť z 2,0 na 3,0. U jedincov s protetickými ventilmi je miera INR od 2,5 do 3,5.

Pre deti vo veku do troch dní je norma medzinárodného normalizovaného pomeru v rozmedzí od 1,15 do 1,35.

Od troch dní do mesiaca - od 1,05 do 1,35.

Od mesiaca do roka života - od 0,86 do 1,22.

Od roku do šiestich rokov - od 0,92 do 1,14.

Od šiestich do jedenástich rokov - od 0,86 do 1,2.

Od jedenástich do šestnástich rokov - od 0,97 do 1,3.

Od veku šestnástich sa sadzba INR nelíši od dospelých.

Od prvého do trinásteho týždňa - od 0,8 do 1,2.

Od trinásteho až dvadsiateho prvého - od 0,56 do 1,1.

Od 21. do dvadsiateho deviateho - od 0,5 do 1.13.

Od 29. do tridsiateho piateho - od 0,58 do 1,17.

Od 35. rokov od 0,15 do 1,14.

Hodnoty sú zapísané v sekundách.

Pre deti do troch dní je PV frekvencia medzi 14,4 a 16,4.

Od troch dní do mesiaca - od 13,5 do 16,4.

Od mesiaca do roka života - od 11,5 do 15,3.

Od roka do šiestich rokov - od 12,1 do 14,5.

Od šiestich do jedenástich rokov - od 11,7 do 15,1.

Od jedenástich do šestnástich rokov - od 12,7 do 16,1.

Príčiny zvýšenia alebo zníženia protrombínu

 • zvýšená tendencia k trombóze;
 • hyperkoagulačný stupeň DIC;
 • počiatočné štádia hlbokej žilovej trombózy;
 • tehotenstvo (možné zvýšenie v posledných mesiacoch);
 • zvýšená aktivita siedmeho faktora hemostázy;
 • polycythemia;
 • tromboembolické;
 • onkologické nádory a ich aktívne metastázy;
 • tromboembolické;
 • hrozba akútneho infarktu myokardu;
 • hyperglobulinaemia;
 • zhrubnutie krvi v dôsledku silnej dehydratácie.

Zvýšenie protrombínu u Kviku je sprevádzané poklesom medzinárodného normalizovaného pomeru. Tento model v analýzach naznačuje vysoké riziko vzniku krvných zrazenín.

Protrombín Kvik sa zníži (a zvýši sa medzinárodný normalizovaný ukazovateľ) na:

 • nedostatky prvej, druhej, piatej, siedmej a desiatej hemostázy;
 • hypofibrinogenaemia;
 • disfibrinogenemii;
 • nedostatok vitamínu K;
 • stavy novorodencov spôsobené nedostatkom materského vitamínu K počas tehotenstva (hemoragická diatéza novorodencov);
 • amyloidóza;
 • hypocoagulačná fáza DIC;
 • adenómu alebo rakoviny pankreasu (pankreasu);
 • nefrotický syndróm:
 • celiakiová malabsorpcia;
 • akútna leukémia;
 • antifosfolipidový syndróm;
 • kongestívne HF (zlyhanie srdca);
 • infekčný toxický šok;
 • závažné pečeňové patológie (vrátane alkoholického pôvodu);
 • obštrukčného žltačka.

Zníženie protrombínu v Kviku a zvýšenie indikátora INR sa vyznačuje zvýšeným krvácaním a patologickými stavmi spôsobenými nedostatkami koagulačných faktorov.

Pri analýze je potrebné vziať do úvahy, že Kvik protrombín sa znižuje s:

 • zneužívanie alkoholu
 • s kyselinou nalidixovou
 • neomycín,
 • streptomycín,
 • sulfónamidy,
 • tetracyklíny,
 • streptomycín,
 • chloramfenikol,
 • levotyroxín,
 • warfarín,
 • heparín,
 • diuretiká,
 • vysoké dávky vitamínu A,
 • kyseliny acetylsalicylovej vo vysokých dávkach.

Zvýšenie hodnôt Kvik môže mať za následok:

 • dlhodobý príjem vitamínu K vo vysokých dávkach alebo jeho nadbytok s jedlom (zelená, bravčová pečeň atď.),
 • pravidelné užívanie antihistaminík, vitamínu C, kofeínu,
 • perorálne kontraceptíva obsahujúce estrogén,
 • liečba kortikosteroidmi, barbiturátmi, rifampicínom, fenobarbitalom.

Analýza protrombínu pomocou Kvik - norma a odchýlky

Medzi najčastejšie analýzy výskumnej prothrombin plazmové indexu, ktorý umožňuje hodnotiť prácu, a preto pre diagnostiku ochorení pečene, zažívacieho traktu a inou patológiou, je "prothrombin Quick" alebo "percento protrombínu Quick."

Protrombín je proteín (α2-gobulín), ktorý sa syntetizuje v pečeni a je neustále prítomný v plazme, kde jeho koncentrácia je 15 mg / dl.

Pre plnú syntézu proteínu vyžaduje vitamín K. Preto je jeho nedostatok alebo pečeňové ochorenie, čo vedie k prudkému zníženiu produkcie protrombínu, ktorý je základom pre diagnostický test významnosti metódou pre Swire hepatológ a gastroenterológie.

Protrombín je nestabilný proteín, ktorý sa ľahko rozpadá na menšie molekulárne zlúčeniny v čase kŕčania krvných ciev. Po dezintegrácii je veľkou časťou trombín, enzýmový aktivátor zrážania krvi a stimulátor tvorby krvných zrazenín. Z tohto dôvodu je protrombínový test zahrnutý do výskumného komplexu na prípravu koagulogramu.

Kvik protrombín je vysoko labilný test. Ak sa v pečeni vyskytnú abnormality, potom po 18 až 20 hodinách jeho koncentrácia klesne na úroveň, ktorá nezabezpečí normálnu zrážanlivosť.

Tento skríning, aj keď nie je štandardizovaný, je všeobecne akceptovaný vo svete aj preto, že je v porovnaní s inými metódami veľmi citlivý v oblasti nižších hodnôt a preto je viac všestranný ako testy na protrombínový čas alebo protrombínové indexy vykonávané inými metódami.

Protrombínová norma

Kvikov test je protrombínový pomer časovej aktivity protrombínového proteínu k kontrolnej vzorke v percentách. Charakterizuje tvorbu protrombínu - prvú fázu homeostázy v plazme a hodnotí koagulačný faktor II.

 • Krv pre štúdiu je odobratá z žily.
 • Referenčné ukazovatele: 75-145%.
 • Fyziologická norma počas tehotenstva: 85-150%.
 • Protrombínový čas v sekundách: 9,8-12,1; u tehotných žien: 11-18.

Nižšie sú uvedené tabuľky, kde sú obidva indikátory rovnaké pre mužov i ženy, ale líšia sa podľa veku pacientov.

Súčasné zvýšenie protrombínového času a% indexu Kwiku indikuje pokles schopnosti koagulácie krvi a nižšie hodnoty naznačujú tendenciu k trombóze.

Indikácie pre štúdium

Definícia prototypovových indexov Kviku u mužov, žien a detí je zaujímavá pre nasledujúcich lekárov: anesteziológ-resuscitátor, gastroenterológ (hepatológ), kardiológ, pediatr, pulmonológ, terapeut, traumatológ, chirurg. Najčastejšie je analýza protrombínu predpísaná v nasledujúcich prípadoch:

 • počas liečby antikoagulanciami;
 • pred operáciou;
 • diagnostika benígneho myeloblastómu, polycetémiu, patológie so zvýšením alebo poklesom zrážania plazmy, ochorenia pečene, tenkého čreva, obličiek;
 • podozrenie na rakovinu krvi alebo zhubné nádory.

V priebehu klinického vyšetrenia u starších osôb, stanovenie protrombínu často nie sú priradené k mužmi a ženami, pretože majú na pozadí menopauzy, dramaticky mení štruktúru plazmy, čo zvyšuje šance na rakovinu.

Príprava na analýzu

Pravidlá na prípravu pacienta na odber vzoriek v plazme počas štúdie o protrombíne sú v podstate totožné s pravidlami vykonanými pred všeobecnými klinickými alebo biochemickými laboratórnymi vyšetreniami, ale majú aj vlastnosti:

 1. Plot sa drží až do 11-00 a na prázdny žalúdok. Interval medzi posledným jedlom a plazmatickým príjmom by mal byť minimálne 8-12 hodín.
 2. 1-2 dni pred štúdiom je potrebné vylúčiť tukové potraviny z stravy, pretože spôsobuje zvýšenie črevnej produkcie vitamínu K2 (menachinón). Mali by ste sa zdržať potravín a nápojov, ktoré majú zvýšené hladiny vitamínu K1:
  • zelený čaj;
  • hovädzie alebo bravčové pečeň;
  • repa;
  • zelená listová zelenina, najmä špenát;
  • všetky druhy kapusty;
  • strukoviny vrátane sójových bôbov;
  • okrúhlica, reďkev, daikon, reďkovka;
  • horčica;
  • pripravené potraviny s množstvom konzervačných látok;
  • tučné sladké krémy;
  • orechy.
 3. Alkohol a nízkoalkoholické nápoje by sa nemali užívať, pretože zničí vitamín K a to výrazne ovplyvní stanovenie
 4. Podrobná konzultácia so špecialistom, ktorá predpisuje tento skríning, je potrebná, pretože existuje dlhý zoznam liekov, ktoré môžu výrazne znížiť a zvýšiť výsledky. Medzi ne patria:
  • nepriame vitamín K antikoagulanciá, vikasol, vitamíny A a C;
  • antibiotiká;
  • antihistaminiká;
  • anabolické a kortikosteroidy;
  • aspirín;
  • barbituráty, fenobarbital;
  • heparín;
  • diuretiká;
  • kofeín;
  • kyselina nikotínová;
  • perorálne kontraceptíva;
  • chloralhydrátu.
 5. Športovci, ktorí užívajú hotové komplexy športovej výživy, je potrebné dôkladne oboznámiť lekára so zložkami týchto potravinových doplnkov.
 6. Ráno štúdie môžete piť len vodu. Posledný príjem vody - 1 hodina.
 7. 30 minút pred zozbieraním plazmy je potrebné prestať fajčiť a prinášať telo do stavu fyzického a emočného odpočinku.

Je dôležité mať na pamäti, že ženy sa počas kritických dní menštruačného cyklu neodporúčajú robiť žiadne štúdie o protrombíne.

Zvýšený a znížený protobromín Kvik

Dôvody, ktoré môžu spôsobiť zvýšenie protrombínového indexu a predĺžený čas zrážania plazmy, zahŕňajú:

 • liečba nepriamymi antikoagulanciami, inhibítormi zrážanlivosti a množstvom iných liekov;
 • dedičný alebo získaný nedostatok zrážanlivosti II;
 • prítomnosť auto-protilátok proti koagulačnému faktoru II;
 • Nedostatok vitamínu K v dôsledku nevyvážených diét, vstrebávanie alebo čreva a pečene dysbacteriosis patológiou - cholestáza, chronická pankreatitída, pankreasu alebo žlčníka rakovina;
 • ochorenia so zhoršenou fibrínovou polymerizáciou, ako aj zvýšenie hladiny antitrombínu a / alebo antitromboplastínu;
 • hyperglobulinemický príznak;
 • DIC syndróm;
 • akútne a chronické leukémie, zhubné nádory;
 • masívne transfúzie krvi.

Ak je vysoký protrombínový index určený Kvikom, pravdepodobnosť zlyhania obličiek je vysoká. Toto zvýšenie vyžaduje konzultáciu s nefrologom na diagnostiku obličkovej amyloidózy alebo nefrotického syndrómu.

U gravidných žien korekcia zvýšeného protrombínu zabráni prerušeniu placenty, ako aj výskytu masívneho krvácania po pôrode.

Predlžovanie plazmatickej koagulačnej doby je považované za dôležitý indikátor pre diagnózu hemofílie a von Willebrandovej choroby.

Nízky protrombín môže byť spôsobený nasledujúcimi dôvodmi:

 • užívanie riedidiel krvi a perorálnych kontraceptív;
 • tromboembolizmus a trombóza;
 • polycythemia;
 • stav preinfarkcie, infarkt myokardu;
 • prudká strata objemu tekutín, vrátane po zvracaní, hnačka;
 • nekróza alebo zranenia, ktoré spôsobili, že veľké množstvo tromboplastínu vstúpi do krvného riečišťa;
 • skok v aktivite koagulačného faktora VII;
 • hepatitída, cirhóza;
 • po pôrode.

Ak po narodení dieťa vyvine hemoragickú diatézu, znamená to, že matka má počas tehotenstva stav tehotenstva, hladina vitamínu K bola výrazne pod normálnou hodnotou.

Ako normalizovať hladinu protrombínu

Ak chcete opraviť mierny pokles aktivity protrombínu, ošetrujúci špecialista môže predpísať stravu so zvýšeným množstvom potravín obsahujúcich prírodný vitamín K (pozri zoznam v časti Príprava na skríning). Odporúča sa normalizovať vodnú bilanciu optimalizáciou spotreby kvapaliny na 2 litre čistej vody denne. Aby sa predišlo možnému krvácaniu, odporúčame sa vzdať používania liečivých odvarov založených na tansy, rašeliníku a žihľave.

Pri miernom znížení produkcie protrombínu sa bude podávať strava s preferenčným obsahom rajčiakov, rajčiakovej šťavy, veľkého množstva cibule a cesnaku, ľanového semena, medu a olivového oleja. Aj ryby a morské plody ochucené jablčným octom sa odporúčajú. Z ovocia: citróny, maliny, jahody, brusnice a čerešne.

Je potrebné objasniť. Normalizácia významných odchýlok protrombínových indexov od normy je možná iba po zistení a, ak je to možné, odstránení skutočného základu takéhoto klinického príznaku.

Čo je protrombín Kviku

Medzi markery v krvných testoch, ktoré umožňujú identifikovať patologické procesy v počiatočných štádiách, vedúci miesto preberá protbín podľa Kvika. V lekárstve sa tento ukazovateľ používa na odhad času zrážania krvi, ako aj na štúdiu účinnosti tráviaceho traktu (črevo, žalúdok, pečeň).

Kvant protrombín vykazuje mieru koagulácie krvi

Protrombínové funkcie

Protrombín (PT) je proteín s komplexnou štruktúrou, ktorý sa syntetizuje v pečeni a nevyhnutne s pomocou vitamínu K. Látka je neoddeliteľnou súčasťou hemostázy (koagulačný krvný systém) a vykonáva dôležitú funkciu v ľudskom tele - je zodpovedná za normalizáciu viskozity plazmy.

Určenie hladiny protrombínu

Na stanovenie procesov koagulácie krvi sa používa špeciálna analýza - koagulogram.

Táto výskumná metóda sa tiež nazýva protrombínový test, ktorý zahŕňa nasledujúce ukazovatele:

 • Kvantový protrombín (pomenovaný podľa vedca A. Quick, ktorý najprv navrhol použitie PT na posúdenie zrážanlivosti krvi) - porovnanie výsledkov pacientov so štandardnými plazmatickými hodnotami (stanovenými v percentách);
 • protrombínový čas (PTV) - čas, počas ktorého sa tvorí krvná zrazenina v krvi na zastavenie krvácania;
 • protrombínový index (PTI) - charakterizuje stupeň zrážania krvi;
 • medzinárodný normalizovaný pomer (INR) - pomer pacientovej úrovne PTV k štandardnému PTV.

Hlavné ukazovatele koagulogramu

Protrombínový marker Kviku sa používa oveľa častejšie ako PTV a PTI. Je to spôsobené nízkou univerzálnosťou týchto ukazovateľov, ktorá neumožňuje porovnávanie hodnôt získaných v rôznych laboratóriách.

Indikácie pre štúdium

Protrombínový test ukazuje klinický obraz krvného stavu a môže byť pridelený pacientovi v nasledujúcich situáciách:

 • podozrenie na vývoj patologických zmien tvorby krvi;
 • abnormality v metabolizme vitamínu K (nedostatok alebo prebytok dôležitej látky v tele);
 • závažná porucha pečene alebo patologické zmeny v zažívacom trakte;
 • tvorba trombózy v súvislosti s deštrukciou fosfolipidov vlastnými protilátkami imunity (antifosfolipidový syndróm);
 • podozrenie na patológiu krvi malígneho charakteru.

Protrombínový test je predpísaný, keď sa objaví antifosfolipidový syndróm.

Ako sa pripraviť na postup

Vzhľadom na skutočnosť, že komplexný proteín sa tvorí v pečeni, aktívne reaguje na akékoľvek vonkajšie podnety (potraviny, nápoje, emočný a fyzický stres). Aby boli výsledky protrombínového testu spoľahlivé, pacient musí byť vhodne pripravený na štúdiu.

 1. Materiál sa užíva na prázdny žalúdok ráno. Dôležité je od večera až do času darovania krvi, nejedzte ani nepite. Je dovolené používať vodu bez plynu.
 2. Pred procedúrou (najlepšie 48 hodín) nejedzte tučné a vyprážané jedlá, nevzdávajte múku a alkohol.
 3. V deň analýzy nefajčite.
 4. Pokúste sa obmedziť fyzickú aktivitu 1-2 dni pred darovaním krvi. V tejto dobe sa vyhýbajte stresu a emocionálnej námahe.

Dva dni pred štúdiom nemôžete jesť tučné jedlá

Pacienti, ktorí pravidelne užívajú antagonisty vitamínu K (warfarín), majú užívať dennú dávku lieku 14-16 hodín pred podaním. V opačnom prípade môže ich príjem značne deformovať výsledky štúdie.

Protrombínové dávky

Množstvo protrombínu v krvi sa môže meniť v závislosti od veku a niektorých fyziologických stavov (tehotenstvo).

Protrombín Kviku

Protrombín (PT) vo svojej štruktúre je komplexný proteín, ktorý je súčasťou ľudského tela. V klinickej praxi sa používa na analýzu času zrážania. Tento proteín je súčasťou komplexnej štúdie krvných koagulačných procesov, nazývaných koagulogram. Okrem stanovenia tohto proteínu zahŕňa aj protrombínový čas (PT), protrombínový index (PI) a medzinárodný normalizovaný pomer (INR).

Čo je protrombín Kviku

Najpopulárnejšou metódou na charakterizáciu tohto proteínu je takzvaný Kvikov protrombín (PC). To bolo pomenované tak na počesť vedca A. Kvik, ktorý navrhol metódu pre analýzu hladiny PT v krvi v roku 1935. Doteraz bola metóda Kviky získaná širokou popularitou a je široko používaná pri dešifrovaní koagulogramu. Jadro tejto techniky spočíva v porovnaní koagulogramu pacienta s referenčnou hodnotou normálnej plazmy. Výsledok PC je vyjadrený ako percento.

Príliš malý počítač je považovaný za rýchlosť nižšiu ako 78 percent, ak je hodnota vyššia ako 142 percent.

PC test je široko používaný nielen v koagulógiách na stanovenie aktivity faktorov zrážanlivosti, ale aj na štúdium zdravia pečene, žalúdka a črevného systému. Stojí za povšimnutie, že FV a protrombínový koagulačný index (PI) sa používajú oveľa menej často, pretože ich univerzálnosť je nižšia - dáta získané v rôznych laboratóriách sa nedajú porovnávať.

Indikácie na analýzu na PC sú uvedené ľuďom v nasledujúcich prípadoch:

 • podozrenia z porušenia krvnej zrážanlivosti;
 • na kontrolu liečby pri užívaní antikoagulancií (heparín, warfarín);
 • zvýšené riziko abnormálnej funkcie pečene;
 • antifosfolipidový syndróm;
 • pre poruchy, pri ktorých je metabolizmus vitamínu K pod normálnou alebo vyššou hodnotou.

Na analýzu sa zhromažďuje malé množstvo venóznej krvi. Pred testom sa neodporúča jesť najmenej šesť hodín pred testom. V deň pred testom stojí za to obmedziť spotrebu tučných a vyprážaných potravín. Ľudia, ktorí užívajú antagonisty vitamínu K (warfarín) pravidelne, patria do špeciálnej kategórie prípravy na analýzu. Mali by deň pred testom brať dennú dávku lieku najneskôr do 16:00.

Stojí za zmienku, že prítomnosť produktov v rozklade fibrínových alebo myelómových proteínov v tele môže ovplyvniť výsledky štúdie.

Iba lekár by mal urobiť dekódovanie výsledkov testov a určenie správnej terapie. Bude schopný vyhodnotiť celý komplex týchto koagulogramov a posúdiť riziká a závažnosť ochorenia.

Čo je výsledkom analýzy na PC. Vysvetlenie štúdie

Ak sa protribín Kviku výrazne zvýšil (výrazne nad 150%), potom môžeme predpokladať nasledovné ochorenia:

 • vrodený nedostatok niektorých koagulačných faktorov;
 • nedostatok koagulačných faktorov, ale už získaných v podmienkach určitých ochorení pečene, amyloidózy, nefrotického syndrómu, prítomnosti autoprotilátok koagulačných faktorov;
 • zníženie hladiny aktivity vitamínu K v dôsledku cholestázy (a niektorých ďalších ochorení);
 • diseminovaný syndróm intravaskulárnej koagulácie (DIC);
 • konzumácia liekov vrátane nepriamych antikoagulancií, inhibítorov zrážanlivosti (heparín, warfarín), anabolické steroidy, antibiotiká, kyselina acetylsalicylová, laxatíva, metotrexát, kyselina nikotínová, diuretiká;
 • fibrínové funkčné poruchy.

Ak je rýchly index znížený, doktor môže urobiť nasledovné diagnózy:

 • trombóza (upchatie žíl s krvnými zrazeninami);
 • polycytémia (nadmerné krvné zrazeniny, hyperkoagulácia);
 • poškodenie tkaniva vedúce k vnikaniu tromboplastínu do krvných ciev;
 • tehotenstva a po pôrode;
 • konzumácia určitých liekov (perorálne kontraceptíva, merkaptopurín).

Štúdium PC u žien počas tehotenstva

Skúška zrážanlivosti počas tehotenstva je nevyhnutne predpísaná ženám ako potrebná štúdia, ktorá je súčasťou koagulogramu spolu s indexom zrážanlivosti. Dešifrovanie štúdie o indexe zrážanlivosti a PC umožní lekárovi odborne sledovať zdravie a predchádzať mnohým nebezpečným odchýlkam.

Treba poznamenať, že u žien počas tehotenstva je miera PC mierne znížená kvôli vzniku a vývoju nového kruhu krvného obehu z matky na dieťa. Tiež úroveň nad normou pomáha ženke pripraviť sa na veľkú stratu krvi počas pôrodu.

Ak je PC počas tehotenstva zvýšená, môže spôsobiť vážne krvácanie počas pôrodu vrátane vnútorného krvácania. Nedostatok na normálnu rýchlosť indexu môže viesť k hemolytickému šoku. Miera úmrtnosti žien počas pôrodu z tejto patológie je vyššia ako z akéhokoľvek iného dôvodu.

Indikátory pod normou sú dôvodom na vymenovanie koagulantov.

Zníženie PC počas tehotenstva ohrozuje ženu s trombózou, blokovaním krvných ciev a súvisiacimi komplikáciami. V takýchto situáciách lekári zvyčajne predpisujú antikoagulanciá - riedidlá (warfarín).

Protrombínový test pre rýchle: normálne

Protrombínový test (PT) je jednoduchá a všadeprítomná metóda na štúdium koagulácie.

Bol vyvinutý v roku 1935 americkým lekárom a výskumníkom Armandom Jamesom Quickom. Oveľa neskôr bolo v 80. rokoch 20. storočia navrhnuté vypočítané INR (MICH), aby sa zohľadnili výsledky PT u pacientov, ktorí dostávali nepriame antikoagulančné lieky. Schopnosť účinne kontrolovať účinky nepriamych antikoagulancií, hlavne warfarínu, viedla k dopytu po tomto koagulačnom technike a jeho rozšírenému využitiu.

Princíp metódy

PT je založené na určení koagulačného času po pridaní tromboplastínu k BTP. Posledne uvedená látka je prokoagulačná látka biologického pôvodu obsahujúca fosfolipidy a tkanivový faktor. Indukcia koagulácie v PT nastáva v dôsledku aktivácie prokonvertínu tkanivovým faktorom v prítomnosti fosfolipidov a Ca ++ iónov.

Činidlá a zariadenia

 • Tromboplastín-vápnikové činidlo.
 • Fyziologický 0,9% roztok chloridu sodného (používa sa na zriedenie BTP vzoriek v štúdii aktivity protrombínu pomocou Kvik).
 • Vzorka normálneho BTP.
 • Koagulometer (v neprítomnosti koagulometra - vodný kúpeľ a stopky).

Vzorky krvi na výskum Určiť použitý PV BTP. Charakteristiky prípravy vzoriek BTP sú podrobne popísané v dodatku 3.

Hodnotenie výsledkov výskumu

Normálne hodnoty PV sú zvyčajne špecifikované výrobcom činidlom tromboplastínu a vápnika, ale tieto informácie by mali byť použité iba pre približný odhad rozsahu normy, pretože výsledky štúdie záleží na technológii jej vykonania, reagenčnej série, a mnohých ďalších faktoroch. Pre lepšie vyhodnotenie výsledkov PT bežné používať odhady (PO, MHO a kol.), Na základe výsledkov stanovenia PT v teste a kontrolných (normálne) vzoriek založené.

Protrombínový pomer (PO).

Na výpočet softvéru použite nasledujúci vzorec:

PO = PV (b) / PV (k), kde PV (b) je protrombínový čas pacienta, PV (k) je protrombínový čas normálneho BTP.

Softvér neberie do úvahy schopnosť tromboplastínov interagovať rôznymi spôsobmi s dekarboxylovanými koagulačnými faktormi (PIVKA), preto je tento indikátor vhodný len na skríning hodnotenia vonkajšieho koagulačného mechanizmu u pacientov, ktorí neprijímajú nepriame antikoagulancie (s cirhózou, DIC atď.). Na rozdiel od PF, inter-sériová variácia tromboplastínu významne neovplyvňuje výsledky výpočtu softvéru.

Normálny softvér nepresahuje hodnotu 1,3. Zníženie tohto indikátora o menej ako 0,8 často naznačuje nedostatky v preanalytickej fáze štúdie alebo chyby pri meraní FV vzorky normálneho BTP.

Medzinárodný normalizovaný postoj.

Je známe, že antikoagulanciá hypocoagulation účinok založený na inhibíciu vitamínu K epoksidreduktazy (VKOR), ktorý upravuje schopnosť glutamyl karboxylázy karboxylát protrombínového komplexu faktorov (II, VII, IX a X) a fyziologický antikoagulácie (proteín C a S).

Určenie nepriamych antikoagulancií pre pacienta prirodzene spôsobuje porušenie vonkajšej dráhy koagulácie, avšak stupeň predĺženia PV významne závisí od použitého tromboplastínu. Vypočítaný indikátor MHO prijatý v roku 1983 Výborom pre normalizáciu v hematológii WHO má za cieľ štandardizovať výsledky stanovenia PT u pacientov, ktorí dostávajú nepriame antikoagulančné lieky. Na jeho výpočet potrebujete informácie o MICH tromboplastíne.

MHO = (software) mitch, kde softvér je protrombínový pomer, MICH je medzinárodný citlivostný index tromboplastínu.

Normálny rozsah indikátora MHO nie je akceptovaný, pretože tento indikátor je určený predovšetkým pacientom užívajúcim nepriame antikoagulančné lieky. Terapeutický interval MHO pre väčšinu klinických situácií súvisiacich s potrebou zabrániť trombotickým poruchám s nepriamymi antikoagulanciami je v rozmedzí 2-3. V niektorých situáciách by však tento rozdiel mal byť odlišný. Zníženie tohto indikátora o menej ako 0,8 často naznačuje nedostatky v preanalytickej fáze štúdie alebo chyby pri meraní FV vzorky normálneho BTP.

Index aktivity protrombínu podľa Kvika.

Ďalším variantom testu je stanovenie protrombínovej aktivity Kvikom. Technika na určenie tohto indikátora sa nelíši od metódy hodnotenia softvéru a MHO, je však navyše potrebné merať RO v zriedených vzorkách bežných BTP. Výsledky sa získajú pomocou kalibračného grafu, ktorý odráža závislosť koagulačného času normálneho BTP na stupni jeho riedenia. Protrombínová aktivita neriedenej normálnej združenej plazmy sa považuje za 100%, koagulačný čas rovnakej plazmy zriedenej dvakrát, ako 50%, 4-krát 25% a 8-krát 12,5%.

Protrombínová aktivita plazmidu Kvik sa nepovažuje za štandardizovaný indikátor, preto sú výsledky stanovenia odlišné pri použití rôznych tromboplastínov. Tento indikátor je vhodný na posúdenie vonkajšej dráhy koagulácie u pacientov, ktorí nedostávajú nepriame antikoagulanciá (v prípade cirhózy, DIC atď.).

U zdravých jedincov závisí ukazovateľ aktivity protrombínovej plazmy podľa Kvikovho variantu použitého tromboplastínu, použitého zariadenia a iných faktorov, preto je pre každé laboratórium vhodné špecifikovať lokálny rozsah normy. Zvýšenie tohto indikátora o viac ako 120% často poukazuje na chyby v preanalytickej fáze štúdie alebo na chybu pri meraní FV vzorky normálneho BTP.

Protrombínový index.

Protrombínový index je zastaraným spôsobom hodnotenia výsledkov účtovania PT. V súčasnosti by sa tento ukazovateľ nemal používať.

Interpretácia výsledkov výskumu

PT je jednou zo základných metód koagulačnej hemostázy. Predĺženie PT (zvýšenie PO, MPE, pokles aktivity protrombínu podľa Kvika) sa pozoruje s nízkou aktivitou alebo funkčnou inferioritou nasledujúcich koagulačných faktorov: VII, V, X, II a fibrinogénu. Preto PT u pacientov s ochoreniami pečene a žlčových ciest často odhaľuje dysfunkciu vonkajšieho koagulačného mechanizmu. Okrem toho, ak existujú inhibítory v krvi, konzumná koagulopatia a použitie priamych antikoagulancií, tento test tiež demonštruje patologické dôsledky.

Vrodený nedostatok faktora Stuart-Prauer a protrombínu a gipoprokonvertinemiya, nedostatok vitamínu K, hypo a dis- afibrinogenemia v klinickej praxi, tam sú veľmi zriedkavé, ale existujú by mal vždy na pamäti, keď zistí podlhovastý PT pacienta so syndrómom hemoragickej a normálnou funkciou pečene.

Pri liečbe rekombinantným faktorom Vila dochádza k výraznému skráteniu PV.

štandardizácie Fr je v súčasnosti vykonáva na základe stanovenia vedie MF vo vzorkách plazmy obsahujúcich pivko faktory a vypočítali sa ISI tromboplastín však viac alebo menej reprodukovateľné výsledky sa získajú iba pri použití MHO indexu u pacientov liečených perorálnymi antikoagulanciami. Bohužiaľ, koagulopatia vyplývajúce z deficitu koagulačných faktorov I a, V, VII, X, pečene a žlčových ciest PT pomocou tromboplastínu rôznych výrobcov (aj pri výpočte MHO) podstatne líšia.

Príčiny chýb

 • Kontakt s heparínom z venózneho katétra v testovanej krvi.
 • Hemolýza.
 • Použitie takzvaného protrombínového indexu a neštandardizovaných tromboplastínov spôsobuje hrubé chyby pri interpretácii PT.
 • Absencia alebo neúčinnosť vnútorného systému kontroly kvality.
 • Súčasné používanie rôznych ukazovateľov na hodnotenie výsledkov PT (napríklad MHO a aktivity plazmovej aktivity protrombínu u Kviku) u pacientov, ktorí dostávajú nepriame antikoagulančné látky, prirodzene vedie k zmätku pri hodnotení výsledkov. Na kontrolu liečby nepriamych antikoagulancií je povinnou a neobchodovateľnou požiadavkou výpočet ukazovateľa MHO.

Ostatné analytické technológie

Na stanovenie FV pomocou rôznych tromboplastínov. Tieto reagencie sú značne rozdielnou technológiou prípravy, zdrojom surovín (králičie mozog, placentou atď.), Ako aj jeho schopnosťou detegovať rôzne defekty vonkajšieho mechanizmu koagulácie.

Ďalším variantom PT je štúdia plazmy podľa Ouren. Na vykonanie tejto možnosti na hodnotenie vonkajšej koagulačnej dráhy sa do reakčného činidla dodatočne pridá koagulačný faktor V a fibrinogén, čo eliminuje vplyv týchto dvoch zložiek koagulačnej kaskády na výsledky PT.

V niektorých špeciálnych koagulometroch bola implementovaná technológia na stanovenie indexu MHO založená na použití metód suchého chémia (detektory INR).

Na zistenie účinkov inhibítorov typu lupus sa odporúča použiť zriedený tromboplastín, ktorý môže koagulovať normálny BTP v 40-45 s.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Liečte srdce

Tipy a recepty Stenózna koronárna skleróza, čo to je Príznaky a príznaky aterosklerózy koronárnych artérií srdca.Ateroskleróza je chronické ochorenie, počas ktorého sa cholesterolové plaky začínajú usadzovať na stenách krvných ciev, čo vedie k ich zhutneniu a zúženiu vnútorného tepnového kanála (jeho lúmen).

Ako vykonať auskultáciu srdca, pre ktoré je potrebné

Z tohto článku sa dozviete o takej starodávnej metóde štúdia zdravotného stavu, ako je auskultácia srdca. História metódy, základné princípy auskultácie a chorôb, ktoré možno identifikovať alebo prinajmenšom predpokladať pomocou tejto techniky.

Aortálna disekcia: klinické zobrazenie, typy, diagnostika a liečba

Aortálna disekcia - jedným z najvážnejších poškodení cievy, je smrteľná hrozba pre život. Podľa štatistík 65-70% obetí, ktoré nepožili pomoc, zomrie na ťažké vnútorné krvácanie.

Čo je MCHC v krvnom teste?

Prakticky pre každú žiadosť o lekársku starostlivosť je pacientovi predpísaný všeobecný (klinický) krvný test (OAK). Štúdia tekutiny hlavného tela umožňuje zistiť patologické zmeny vo svojom vzorci a napraviť ďalšie diagnostické opatrenia, vďaka čomu bude diagnóza stanovená.

bradykardia

Bradykardia je typ arytmie so srdcovou frekvenciou menšou ako 60 úderov za minútu. Vyskytuje sa ako variantná norma u vyškolených športovcov, ale častejšie sprevádza rôzne srdcové patológie.

Hrubá krv: príčiny a liečba

Každý vie, že prevencia patologických stavov kardiovaskulárneho systému môže zabrániť mnohým nebezpečným ochoreniam, ale na taký dôležitý bod, ako ukazovatele viskozity krvi, venuje malú pozornosť.