Najskôr je potrebné poznamenať, že bigeminia a trigeminia sú varianty ventrikulárneho extrasystolu. Extrasystolia je druh poruchy srdcového rytmu, ktorý je charakterizovaný výskytom ektopických srdcových rytmov. Tento koncept odráža stav, v ktorom sa kontrakcie predsiení alebo komôr nenachádzajú v tých cestách vedenia, ktoré zvyčajne nasledujú impulzy. Extrasystoly môžu byť predsieňové a komorové.

V prípadoch, keď sa extrasystoly striedajú s normálnymi kontrakciami srdca prostredníctvom jednej kontrakcie, hovoria o srdcových bigemách (1: 1) a keď dve normálne kontrakcie naznačujú ventrikulárnu triémiu (1: 2). Preto jedna výnimočná kontrakcia po troch normálnych sa nazýva kvadriémia (1: 3) a po štyroch pentamínémiach. Tieto typy extrasystolov sa spájajú s konceptom alorytmie.

bigeminia na EKG: každý druhý komplex - extrasystol

Okrem toho izolovaný pár extrasystolov (dva po sebe) a časté skupinové extrasystoly, ak sú sledované v rade v množstve troch alebo viacerých. V druhom prípade extrasystol môže byť považovaný za krátky jog ventrikulárnej tachykardie.

Podľa štatistík vyskytuje extrasystol viac ako 68% ľudí. Súčasne väčšina (63%) je ventrikulárne extrasystoly, približne 25% je predsiene a zvyšné prípady sú v supraventrikulárnej bigeminii a trigeminii, ako aj ich kombináciách. Výskyt ventrikulárnej bigeminie je zaznamenaný u viac ako 60% pacientov s myokardiálnou ischémiou a viac ako u 80% pacientov s akútnym infarktom myokardu.

Príčiny bigeminie a trigeminie

Normálne jediné predsieňové a ventrikulárne extrasystoly sa normálne vyskytujú u zdravých osôb. Takmer nie sú cítiť a nespôsobujú nepríjemné pocity. Častejšie extrasystoly, ako napríklad aloritmia, ako aj časté spárované extrasystoly a jogy komorovej tachykardie, nemožno považovať za normálny variant a sú dôvodom pre podrobné vyšetrenie kardiovaskulárneho systému.

Takže hlavné príčiny epizód bigeminy a trigeminie sú:

 • Akútny infarkt myokardu,
 • Predávkovanie srdcovými glygozidmi alebo tzv. Glykosidová intoxikácia s prípravkami digitalis a digitalis - strofantín, digoxín, korglikon a iní,
 • Získané defekty mitrálnej a aortálnej chlopne,
 • Prenášaná reumatická horúčka (reumatizmus) s léziou vnútorného obloženia srdca - endokarditída,
 • Dôsledky myokarditídy - zápalový proces v hrúbke srdcového svalu a dokonca aj menšie zmeny v zúžení sú základom pre patologický obeh impulzu cez vlákna myokardu,
 • Postinfrakčná kardioskleróza (PEAX) - zmeny v normálnej štruktúre myokardu.

Ak pacient po úplnom vyšetrení nenašiel organické poškodenie myokardu, je pravdepodobné, že príčinou bigemií a trigeminie je narušenie vegetatívnych účinkov na srdce pri vegetatívno-vaskulárnej dystónii. Táto patológia vyžaduje konzultáciu s neurológom.

Symptómy bigeminie a trigeminie

Symptómy predčasných úderov typu bi- alebo trigeminie pozostávajú zo srdcových a neurologických symptómov.

Srdcové prejavy pozostávajú z pocitu rytmického tlaku pacienta v oblasti srdca, ktorý sa strieda so zmyslom zastavenia, vyblednutia srdca. Toto obdobie zodpovedá kompenzačnej pauze na EKG. Existuje tiež vnútorný tras, pocit nedostatku vzduchu a nepohodlie za hrudnou kosťou alebo v ľavej polovici hrudníka s prítlačným alebo bodavým znakom.

Neurologické príznaky sa vyskytujú v dôsledku porušenia celého cyklu srdcového tepu, čo vedie k nedostatočnému množstvu krvi prúdiacej do mozgu. V tomto prípade môže pacient pocítiť letargiu, ospalosť, blikajúce mušky pred očami a slabosť. V zriedkavých prípadoch sa môže objaviť krátkodobá synkopa, najmä ak je alorytmia kombinovaná s inými poruchami srdcového rytmu.

V prípade podobných symptómov, najmä tých, ktoré sú spojené s vysokým alebo nízkym krvným tlakom, by mal pacient ihneď konzultovať s lekárom (na klinike alebo pri núdzovej zdravotnej starostlivosti).

diagnostika

Diagnóza bigeminie a trigeminie sa objaví po EKG.

extrasystoly podľa typu bigeminie, trigeminie a kvadrigémie na EKG

V prípade, že pacient zaznamenáva pravidelné podobné sťažnosti, ale na EKG sa zaznamenávajú len jednotlivé extrasystoly, pacient je povinný denne monitorovať krvný tlak a EKG (podľa Holtera). To je nevyhnutné na "zachytenie" extrasystolov, posúdenie stupňovania extrasystolov Ryanom (Rayn) alebo Launom (Lown) a získanie prognostickej klasifikácie extrasystolov (pozri nižšie).

Ďalej, ak je pacient skutočne registrovaný bigeminia alebo trigeminia, je potrebné vykonať úplné vyšetrenie na určenie príčiny arytmie. Dodatočné metódy skúšania sú pridelené:

 1. Všeobecné a biochemické krvné testy na elimináciu zápalového procesu a na vyhodnotenie spektra krvných lipidov (pre aterosklerózu a ischemickú chorobu),
 2. Ultrazvuk srdca alebo Echo-x (echokardioskopia), ktorý umožňuje identifikovať štrukturálne alebo morfologické zmeny srdca,
 3. Cvičenie s fyzickou aktivitou (bežecký pás - test, skúška s 6-minútovou chôdzou, bicyklová ergometria) na posúdenie významu fyzickej aktivity pri výskyte bigeminie a trigeminie, ako aj na hodnotenie tolerancie cvičení pri ischémii alebo pri chronickom srdcovom zlyhaní.

Video: bigeminy na elektrokardiograme

liečba

Ak pacient vylúčil organické srdcové ochorenia ako príčinu bigeminie a trigeminie, potom potrebuje vyšetriť neurológ s liečbou vegetatívno-vaskulárnej dystónie.

Po prvé je potrebné opraviť spôsob života s dostatočným množstvom jedla a spôsobom práce a odpočinku. Je tiež potrebné normalizovať psychický stav pacienta a poskytnúť psycho-emocionálny komfort. Kontrastujúce duše, nalievanie a trenie vlhkou handričkou sú veľmi dobre vycvičené kardiovaskulárnym systémom.

V prípade, že pacient má ako príčinu konkrétne srdcové ochorenie, vyžaduje liečbu bez zlyhania. V niektorých prípadoch môže byť indikovaná aj chirurgická korekcia srdcových ochorení.

Okrem primárnej liečby sú pacientovi predpísané na nepretržité používanie beta-adrenergné blokátory, napríklad sotalol, nebilet, coronal, concor a ďalšie, ako aj blokátory vápnikového kanála, diltiazem, verapamil atď.. Tieto lieky môžu znížiť srdcovú frekvenciu a znížiť vodivosť patologických impulzov ventrikulárneho myokardu.

Cordarone, lidokaín a chinidín na intravenózne podanie sa používajú ako núdzová pomoc v prípade náhleho výskytu častých bigeminií alebo trigeminie.

V prípade, že je antiarytmická liečba kontraindikovaná pacientovi alebo je zistená jeho zlá tolerancia a / alebo neúčinnosť, musí sa odstrániť potreba RFA (rádiofrekvenčná ablácia) - čo je kaučutie predsieňového tkaniva alebo komory, ktorou prechádzajú patologické impulzy.

Sú možné komplikácie bigeminie a trigeminie?

Komplikácie sa môžu objaviť u pacientov s akýmkoľvek extrasystolom - ventrikulárnym a predsieňovým.

Predčasné predčasné predsieňovanie sa môže zmeniť na fibriláciu predsiení a flutter a ventrikulárnu bigeminiu alebo trigeminiu na ventrikulárnu tachykardiu, na komorovú fibriláciu a viesť k asystolii (zastavenie srdca). Prevencia komplikácií je včasný začiatok liečby chorôb vedúcich k bigeminii a trigeminii.

výhľad

Samostatné extrasystoly v zásade nie sú nebezpečné bez organickej patológie srdca, na rozdiel od skupiny a spárované, čo môže viesť k paroxyzému komorovej tachykardie.

Tabuľka klasifikácie komorových extrasystolov pomocou Lown

Prognóza bigeminie a trigeminie je determinovaná prognostickou klasifikáciou extrasystolov Lown (Lown):

 • Stupeň 1 - menej ako 30 jednoduchých extrasystolov za hodinu
 • Stupeň 2 - viac ako 30 jednoduchých extrasystolov za hodinu,
 • Grade 3 - polymorfné (rôzne formy) a polytopické (z rôznych častí komorového myokardu) extrasystoly,
 • 4A - spárované extrasystoly,
 • 4 triedy B - skupinové extrasystoly,
 • Stupeň 5 - "skoré" extrasystoly, keď extrasystol objaví na pozadí stále pretrvávajúcej normálnej kontrakcie srdca.

Preto prognóza pre prvé dve triedy je priaznivá, napríklad ak má pacient niekoľko extrasystolov za hodinu, pravidelne sa strieda s normálnymi kontrakciami srdca po jednom alebo dvoch.
Tretie až piate triedy sú prognosticky nepriaznivé, pretože existuje vysoké riziko vzniku fatálnych porúch rytmu. To znamená, že ak bigeminia a trigeminia striedajú so spárovanými, skupinovými alebo skorými extrasystoly, môžu byť nebezpečné z hľadiska vývoja komplikácií.

Na záver treba poznamenať, že extrasystoly typu bigeminia a trigeminie sú nebezpečné len vtedy, ak sú spôsobené vážnou patológiou myokardu. Inak, napríklad v prípade vegetatívne-vaskulárnej dystónie, tento typ extrasystolov zmizne, keď sa normalizuje vplyv autonómnych nervov na srdce.

allodromy

1. Malá lekárska encyklopédia. - M.: Medicínska encyklopédia. 1991-1996. 2. Prvá pomoc. - M.: Veľká ruská encyklopédia. 1994 3. Encyklopedický slovník medicínskych pojmov. - M.: Sovietská encyklopédia. - 1982-1984

Pozrite sa, čo je "allorythmy" v iných slovníkoch:

allodromy - (allorhythmia; allo + gréckej rhythmos rytmus, rytmus, blues bije alloritmicheskaya..) formu srdcovej arytmie, vyznačujúci sa tým, nasledujúce regulárne obchôdzky každý (bigemínia), každý druhý (trigeminie) alebo tretí...... Great Medical Dictionary

EXTRAPYRAMIDOVÝ SYSTÉM - je najstarším fylogenetickým motorom a tonikálnym mechanizmom, ktorý sa už nachádza v rybách. Jeho hlavnou časťou je striatum corpus striatum, čo zhoršuje anat poněkud. Fiziol. substrát, niekedy sa tiež nazýva... Veľká lekárska encyklopédia

allyrytmický extrasystol - viď. Allorytmia... Veľký lekársky slovník

Extrasystoly - extrasystoly (extrémne nadmerné + grécke systolé kontrakcie) srdcová arytmia charakterizovaná výskytom jednorazových alebo spárovaných predčasných kontrakcií srdca (extrasystoly) spôsobených stimuláciou myokardu, postupujúc ako...... encyklopédia

Extrasystólia - Extrasystolová predčasná depolarizácia a kontrakcia srdca alebo jeho jednotlivých komôr, najčastejšie zaznamenaný typ arytmií. Extrasystoly sa nachádzajú u 60% 70% ľudí. Sú väčšinou funkčné (neurogénne), ich...... Wikipedia

Extrasystólia - ICD 10 I49.349... Wikipedia

INTOXIKÁCIA KARDIAC GLYKOSIDOV - med. Intoxikácia srdcovými glykozidmi (SG) je stav, ktorý sa vyvíja v dôsledku toxických účinkov SG. Intoxikácia sa môže vyskytnúť ako na pozadí predávkovania, tak aj pri normálnej koncentrácii prípravkov digitalis v krvnej plazme......

TACHYCARDIUM VAROXISMAL STOMACH - med. Ventrikulárna paroxyzmálna tachykardia (ZHPT) náhle začala a náhle ukončila útoky tachykardie spôsobené patologickými ohniskami automatizmu v komorovom myokarde. Srdcová frekvencia > 100 za minútu Lokalizácia arytmogénnej zóny...... Sprievodca chorobou

EXTRASISTOLIA - med. Extrasystoly predčasnej depolarizácie a kontrakcie srdca alebo jeho jednotlivých komôr, najčastejšie zaznamenaný typ arytmií. Extrasystoly sa nachádzajú u 60% 70% ľudí. Sú väčšinou funkčné (neurogénne), ich... Príručka o chorobách

FOSGEN - (CoC12), chloridu kyseliny uhličitej k anhydridu, k anhydridu k rojovi, prechádza do zmydelnenia. Najjednoduchším spôsobom, ako získať F., je priame spojenie chlóru s oxidom uhoľnatým v prítomnosti uhlia ako katalyzátora. Reakcia sa riadi rovnicou: C12 + +...... Veľká lekárska encyklopédia

Extrasystoly trigeminia

Hodnotenie a charakteristiky extrasystolov. Alorytmia, bigeminia, trigeminia

Na EKG sa väčšina extrasystolov líši od cyklov OR v rôznych tvaroch alebo smeroch (vzhľadom k obrysom) alebo od polohy P vlny (supraventrikulárne extrasystoly) alebo od šírky, tvaru a smeru jednotlivých QRST zubov (komorové extrasystoly), niektorých ďalších znakov, ako aj po extrasystole sa zvýšila pauza. Táto pauza sa nazýva kompenzačná, pretože je dlhšia ako intervaly medzi jednotlivými cyklami OR, ako keby úplne alebo nekompletne kompenzovala (úplná alebo nekompletná kompenzačná prestávka) skrátený pre-ektopický interval. Kompletná kompenzačná pauza (CP) sa nazýva, ak je súčet s pre-ektopickým intervalom, ktorý sa rovná trvaniu a súčtu intervalov interceptorov s 2 cyklami. Neúplné KP je kratšie ako plné. Po vložení extrasystolov chýba kompenzačná prestávka, ak je extrasystol zaznamenaný na pozadí predsieňovej fibrilácie a ak sa lokalizácia extrasystolov a vodičov hlavného rytmu zhoduje.

P-vlna alebo komplex QRS, ktoré určujú lokalizáciu monofokálnych extrasystolov, často majú rovnaký tvar, ale môžu sa líšiť v dôsledku porúch vedenia.

Hodnotenie extrasystolov sa uskutočňuje podľa rôznych parametrov.

Jednotlivé (jednorazové) extrasystoly sú reprezentované oddelenými predčasnými cyklami celkovo nie viac ako 5 za 1 min. Mierne časté jednotlivé ES sú reprezentované samostatnými predčasnými redukciami v množstve od 6 do 10 za 1 minútu. Ak je počet jednotlivých ES v 1 min. viac ako 10, sú označované ako časté jediné extrasystoly.

Extrasystol sa nazýva čoskoro, ak je prvý zub (P alebo QRS) vrstvený na vlne T pred extrasystolom cyklu PR.

Spárované extrasystoly (spárované extrasystoly). ide o dve ES nasledujúce po sebe s krátkym intervalom (menej ako 0,6 s). Prvému z nich predchádza interval spojky, po druhom sa stanoví kompenzačná prestávka. Takéto extrasystoly sú nepriaznivou prognózou, pretože často predchádza výskytu paroxyzmálnej tachykardie.

Vložený (interpolovaný) extrasystol (WEC) je extrasystol, ktorý sa nachádza medzi dvoma susednými cyklami hlavného rytmu. Hrúbka všetkých veterných elektrární - skoro alebo vznikla na pozadí bradykardie. Toto je zvyčajne ventrikulárny alebo AV extrasystol, ale v zriedkavých prípadoch môže byť WEC predsiene. WPP nemá žiadnu kompenzačnú pauzu. Interval OP, v ktorom je zaklinený (P - P), sa nezmení, avšak v dôsledku zvýšenia intervalu P - Q post - extrasystolického cyklu sa často pozoruje mierne zvýšenie intervalu R - R tohto cyklu. Zaznamenáva sa aj často aberantnosť postextrasystolického QRS komplexu v dôsledku funkčnej intraventrikulárnej blokády.

Alorhytmia (alorytmický extrasystol) je extrasystol, v ktorom sa ES vyskytuje pravidelne po rovnakom počte cyklov OR: bigeminia, trigeminia atď.

Bigeminia (extrasystolická bigeminia). Extrasystoly sa zaznamenávajú pravidelne pre každý cyklus OP, t.j. sa pozoruje striedanie, napríklad sínusové a extrasystolické cykly v pomere 1: 1. Intervaly spojenia všetkých extrasystolov sú rovnaké.

Trigeminie. Pozoruje sa v dvoch variantoch: 1) extrasystol by mal byť pravidelne po dvoch cykloch OR, opakovane mnohokrát, tj striedanie sínusových a extrasystolických cyklov v pomere 2: 1; 2) dve extrasystoly, bežiace v rade (párové extrasystoly), pravidelne po jednom cykle OR, t.j. pomer sínusových a extrasystolických cyklov je 1: 2. Druhá možnosť je správnejšie označená ako predčasné dvojité spomalenie typu trigeminie a hodnotená ako závažnejšia patológia porúch rytmu.

Quadrigeminia je extrasystol, pri ktorom sa po troch cykloch OR pravidelne sleduje extrasystol, to znamená pomer cyklov OR ku extrasystolickému 3: 1. Druhý variant je tiež zriedka možný, podobne ako druhý variant trigeminie, ale s pomerom 1: 3 alebo 2: 2.

Skryté extrasystoly (alorhytmické). Na pozadí registrovaného alorhymu (akejkoľvek formy) sa pozorovali oblasti EKG bez extrasystolov a s nepárnym počtom OR cyklov medzi posledným ES v zázname alorhytmie a prvým ES nasledujúceho obdobia alorhytmie.

Obsah predmetu "EKG na extrasystoloch":

Internet ambulancie zdravotníckych portálov

O zistených chybách napíšte [email protected]

trigeminie

Trigeminia - (trigeminia) - srdcová arytmia, pri ktorej sa srdcový tep kombinuje do troch skupín. Prvá kontrakcia je zvyčajne normálna a druhá a tretia sú skoré extrasystoly (pozri Ektopická systóla).

Nájdených v 15 otázkach:

Kardiológ 12. marca 2015 / @ anonymný / Nazarovo

. od 18:00 do 19:00 Z nich: • Jeden 422 (188 v noci), max. množstvo za hodinu - 62 od 18:00 do 19:00. • Typ trigeminie 3 (v noci) v 1 epizóde. Trvanie epizódy 00:00:00. Celkový deň noci 13: 22- -14: 00 14: 00- -15: 00 15: 00- 16: 00 16: 00-17. otvoriť

Kardiológ 3. júna 2014 / Alyona / Tver

. alebo sínusovej arytmie. Tabuľka všeobecných štatistických údajov o poruchách srdcového rytmu: celkový počet komôr 116 kusov jediný 116 kusov bigeminy 5/25 (ep / kusy), supraventrikulárne 535 kusov jednoduché 388 kusov spárované 71 kusov skupina 1/5 (ep / kusy) 1/4 trigeminia ) otvorené

Kardiológ 6. februára 2014 / @ Anonymous / Moskva

. Sinusový rytmus.Min.CHSS 69, max.173, priemer 98. Cirkadiánny index 1.19, Ventrikulárny e / s 2. Supraventrikulárne e / s 5180, jednotlivé a skupiny, trigeminia je zaznamenaná. V segmente ST sa nezistili žiadne významné výkyvy. Ďakujeme vopred za vašu odpoveď. S pozdravom, otvorená Irina

Kardiológ 21. apríla 2013 / Alexander...

. popoludní, 106 v noci), osamelý 7603 (4862 popoludní, 2741 v noci), podľa typu bigemia 1081 (410 popoludní, 671 v noci), trigeminia typu 2173 (1227 popoludní, 946 v noci). Dynamika st-t. odchýlky st segmentu nie sú zaznamenané. Dynamika intervalu qt. Rozšírený qt: qt syndróm. otvoriť

Detský kardiológ 13. septembra 2012 / Elena / Komsomolsk-on-Amur

. EKG dieťa vo veku 6 rokov. Záverom je napísané: Sinus bradyarrhythmia (Vyjadrené). Jednorazové supraventrikulárne extrasystoly. Trigeminie. Polo-vertikálna elektrická poloha srdca. Odchýlka elektrickej osi doprava. Skrátený PQ interval (syndróm

kardiológ 22. augusta 2012 / Marina

Vážený pane doktor, mám 54g, trpím žltomnosťou, niekedy sú trigeniemi a paroxysmi žltej farby.Tchikardii.Uzi-do veku, žiadna antirhythmická pomoc, snažila som sa otvoriť (1 ďalší odkaz)

22. augusta 2012 / Marina

nestabilná ventrikulárna tachykardia, extrasystolická ventrikulárna arytmia jav t.ch. aloritrirovannaya Yav t.ch.

Pediatrický kardiológ 24. mája 2012 / Elena / Vladimir

. AQRS, krupobitie. 71 HR, 152 Záver: migrácia kardiostimulátora s HR = 152 jednotiek / min Jednorazové a skupinové komorové extrasystoly. Trigeminie. Kompletná blokáda pravého ramena zväzku. Aké závažné je to a ak sú výsledky EKG správne, ak je dieťa v kontakte. otvoriť

Kardiológ 23. mája 2012 / Natalia / 0

. a parný kúpeľ. Dočasná alorhytmia typu bi-, trigeminie, predčasných komorových úderov. (ZHES iba 8667, iba bigeminy 551, trigeminia 38) Po ukončení odporúčania. Concor 5 mg raz denne. diéty a obmedzenie fyzického stresu. otvoriť

Kardiológ 7. septembra 2010 / Alexey / Surgut

. za minútu v aktívnom čase, častá ventrikulárna ektopická aktivita - 3291 ventrikulárnych extrasystolov, ventrikulárna biterémia - 15, spárovaná - 1, solitérne komorové extrasystoly - 3236, prechodné zmeny segmentu ST nie sú registrované; Echokardiografia. otvoriť

Kardiológ 4. marca 2010 / Valentine... / Saki

. Normálna srdcová frekvencia. HR = 66 beats./min. Časté (57 na vstup) extrasystoly komôr. Bigemínia. Trigeminia Výkonné pomalé vlny malého obdobia (od 10 do 30 s), pravdepodobne centrálneho pôvodu, na pozadí neadekvátnych. otvoriť

Kardiológ 18. decembra 2009 / Ekaterina... / 0

. -Betalok ZOK 2r / d + Alllapinin 3t / d za mesiac 4. Po mesiaci som znova nastavil Holter - Acorn Extrasystoles 22052, bigeminy 551, trigeminia - 448, min HR-52, max. sec. epizódy AV blokády 1 stupňa. otvoriť

. HR 83 / min, max. 148 / min, min. 58 / min Zaznamenalo sa 28872 ventrikulárnych extrasystolov, vrátane 588 veršov, trigeminia, celkovo 1,465 a 6-bigeminia, 20 atriálnych extrasystolov. Mesiac užívam amiodorón 2 tablety denne. Bolesti sa stali o niečo menej, ale. otvoriť

. ektopická aktivita s max. číslo 854e / s za hodinu, para. Polymorfné ventrikulárne extrasystoly, bigeminy, trigeminiya. variabilita rytmu je normálna. Kardiológ vymenoval Concor Cor, Magne B6, ale nenastali žiadne zmeny a došlo k prerušeniam. otvoriť

Ventrikulárny extrasystol

Ventrikulárne extrasystoly (rovnako ako predsiene) sa môžu vyskytnúť aj u zdravých jedincov bez toho, aby boli sprevádzané klinikou a bez významných následkov (obrázok 12.19). Zdrojom komorových extrasystolov je zvyčajne ektopické centrum v komorách. Na EKG sa zaznamenávajú široké QRS komplexy, pretože impulz sa pomaly šíri cez ventrikulárny myokard, hlavne v dôsledku medzibunkových kontaktov a nie cez vodivý systém srdca. Zub P pred QRS komplexom extrasystolov chýba.

Ventrikulárne extrasystoly u pacientov s poškodením štruktúry srdca vyžadujú osobitnú pozornosť. Napríklad, ventrikulárne extrasystoly sú často pozorované u pacientov s infarktom myokardu. Časté komorové extrasystoly (viac ako 10 / h), ako aj párové alebo trojité - nepriaznivé prognostické znamienko, ktoré poukazuje na vysoké riziko úmrtia u pacientov v tejto kategórii.

Extrasystoly môžu pravidelne sledovať určité množstvo normálnych kontrakcií srdca. Preto je bigeminia nasledujúca extrasystoly pre každý normálny komorový komplex, trihéminia na každú sekundu, quadriheminia pre každú tretinu atď.

Asymptomatické ventrikulárne extrasystoly u zdravých jedincov nevyžadujú liečbu. Beta-blokátory (antiarytmiká triedy II) sú vystavené osobám, ktorých komorové extrasystoly sú sprevádzané klinickými prejavmi.

Ventrikulárna tachykardia

Tri po sebe idúce ventrikulárne extrasystoly by sa mali považovať za paroxizmus ventrikulárnej tachykardie (obrázok 12.20). Existujú dve formy ventrikulárnej tachykardie (VT): pretrvávajúce, ktoré trvajú viac ako 30 s alebo vyžadujú prerušenie v dôsledku závažných symptómov a nestabilné. Obe formy VT sú zvyčajne pozorované u pacientov so štrukturálnymi zmenami v myokarde, ale niekedy sa môžu vyskytnúť u zdravých jedincov.

Klinické príznaky KT sa líšia v závislosti od trvania paroxyzmie tachykardie a prítomnosti srdcového ochorenia pozadia. Symptómy nízkeho srdcového výdaja sú typické: hypotenzia a strata vedomia.

Pri ZhT na elektrokardiograme sú registrované široké QRS komplexy s frekvenciou 100 - 200 min-1. S monomorfnými VT, QRS komplexy majú rovnaký tvar; v prípade polymorfnej VT sa ich forma stále mení, čo naznačuje, že depolarizácia sa vyskytuje pri pôsobení impulzov pochádzajúcich z rôznych ohniskov automatizmu v komorách. Niektoré arytmie, napríklad atriálna tachykardia s blokovaním zväzku His, sa môžu podobať VT. Diferenciálna diagnostika sa v týchto prípadoch uskutočňuje na základe analýzy vzájomného usporiadania zubov P a QRS komplexov (na VT nie je medzi nimi spojenie). Elektrofyziologické mechanizmy výskytu VT sa líšia u rôznych pacientov. Aj keď príčinou VT môže byť zvýšenie automatizácie ektopických foci, je teraz všeobecne akceptované, že najčastejšie toto poruchy rytmu sú spôsobené opätovným vstupom excitačnej vlny.

Doprevádzané klinickými prejavmi alebo pretrvávajúcimi paroxyzmami VT vyžadujú osobitnú pozornosť, pretože môžu byť transformované do ventrikulárnej fibrilácie - stav, ktorý ohrozuje život pacienta pri absencii núdzovej starostlivosti. Liečba pacientov s VT zvyčajne začína elektrickou kardioverziou a následným podaním antiarytmických látok na potlačenie komorového rytmu. V niektorých prípadoch je indikovaná implantácia permanentného defibrilátora. Metódy liečby asymptomatickej alebo nestabilnej VT zostávajú predmetom diskusie, pretože použitie antiarytmických liekov nezdá sa, že zlepšuje dlhodobú prognózu, ale môže sa zhoršiť v dôsledku vedľajších účinkov (arytmogénnych) antiarytmík.

Pirouetová tachykardia (Torsades de pointes)

Torsades de pointes alebo pirouetová ventrikulárna tachykardia je charakterizovaná skutočnosťou, že na EKG komplexy QRS neustále menia amplitúdu, akoby sa otáčali okolo izoelektrickej línie (obrázok 12.21). Po depolarizácii v zmenenom myokarde (spúšťacou aktivitou) môže byť príčinou torsades de pointe, najmä u pacientov s predĺženým QT intervalom, napríklad pri užívaní niektorých antiarytmických liekov vrátane 2% pacientov užívajúcich chinín s elektrolytovými poruchami (hypokaliémia, hypomagnémia ) alebo vrodené predĺženie QT intervalu.

Pirouetová tachykardia je takmer vždy sprevádzaná zhoršenou hemodynamikou, ale často ide sama o sebe. Paroxysm torsades de pointe je vystavený riziku náhlej straty vedomia a vzniku fibrilácie komôr. Ak sa objaví torsades de pointe za prítomnosti porúch liekov alebo elektrolytov, zrušenie liekov alebo obnovenie indukcie elektrolytu pomáha eliminovať arytmie. Intravenózne podanie magnézie vám tiež umožňuje obnoviť normálny rytmus. Okrem toho liečba pacientov v tejto kategórii by mala byť zameraná na skrátenie QT intervalu a prevenciu opakujúcich sa paroxyzmov (vrátane intravenóznych injekcií izoproterenolu a inštalácie umelého kardiostimulátora).

Na rozdiel od toho u pacientov s vrodeným predĺžením QT intervalu sú lieky prvej línie betablokátory, pretože v týchto prípadoch môže stimulácia sympatického nervového systému viesť k zvýšeným arytmiám.

Ako sa alorhytmia líši v type, jej prejavu a liečbe

Porucha srdcového rytmu, v ktorej dochádza k pravidelnému striedaniu (cez jednu, dve alebo tri kontrakcie) normálnych a mimoriadnych vĺn (extrasystoly), sa nazýva alorhytmia. Je obrazne nazývaný poriadny chaos. Ektopické zameranie môže byť v atriovom, atrioventrikulárnom uzle, ako aj v ventrikulárnom myokardu (najčastejšie). Na liečbu predpísaných liekov alebo chirurgických zákrokov.

Prečítajte si v tomto článku.

Prečo sa vyskytujú ventrikulárne alorhytmie?

Ak sa u zdravých ľudí objaví vzácne mimoriadne kontrakcie, nevyžaduje lekársku korekciu, potom alorytmia znamená prítomnosť stabilného zdroja patologických impulzov v myokarde, významné porušenie excitability a vodivosti myokardu. Príčiny tejto patológie môžu byť:

A tu je viac o parasystole na EKG.

Klasifikácia podľa typu

Alloritmia je usporiadaná verzia extrasystolu, v ktorej sa na EKG nachádza striedanie abnormálnych a normálnych komplexov. V závislosti od ich pomeru boli identifikované viaceré formy narušenia rytmu.

bigemínia

Po každej normálnej excitačnej vlne na EKG sa zaznamená predčasná kontrakcia z patologického zamerania.

trigeminie

Existujú dve možnosti pre vzhľad extrasystolov:

 • dva normálne srdcové a jeden extrasystol;
 • jeden správny komplex a dva mimoriadne.

Táto forma arytmie spravidla odráža zhoršenú elektrickú stabilitu myokardu počas srdcového infarktu, myokarditídy a endokarditídy.

quadrigeminie

Vyskytne sa, ak sa po troch normálnych systolických vlnách vyskytne jeden extrasystol. Tvrdšia možnosť je inverzný vzťah - tri abnormálne kontrakcie a jedna normálna. Kvadrygeminia sú menej časté ako bigeminia a trigeminia, v priebehu času sa môžu transformovať na predsieňový alebo ventrikulárny flutter.

Predsieňový flutter v dôsledku alorytmie

Symptómy epizód aloritmie

Poruchy rytmu v alorytmickej forme extrasystolov sa vykonávajú na kardiologické a neurologické prejavy. Pacienti zaznamenávajú pravidelné trepky v ľavej polovici hrudníka, ktoré sa striedajú s pocitom vyblednutia srdcovej činnosti. Zvyčajne dochádza k bolesti z kŕčajúceho alebo piercingu, ťažkosti s dýchaním.

Impulz pre mimoriadne kontrakcie sa môže vyskytnúť v akejkoľvek časti vodivého systému, nedosahuje časti srdca nerovnakou rýchlosťou. Z tohto dôvodu je narušená sekvencia excitácie vlákien a synchrónna činnosť srdca. Nedostatočné množstvo krvi vstupuje do komôr, čo znižuje srdcový výkon. Chudobná výživa mozgu sa prejavuje:

 • závraty,
 • všeobecná slabosť
 • tmavé oči
 • mdloby.

Starší pacienti s aterosklerotickými zmenami v tepnách, ktoré dodávajú mozog, môžu mať ischemické ataky a príznaky mŕtvice.

Pozrite sa na video o arytmii, jej typoch a liečbe:

Diagnostické metódy

Detekcia aloritmie na EKG zvyčajne nie je ťažké. V zriedkavých prípadoch môže byť narušenie rytmu zaznamenané s denným monitorovaním od spoločnosti Holter. Ale diagnostické vyhľadávanie nekončí tam, ak príčina tejto arytmie nie je známa. Preto sa pacientom s novo diagnostikovaným extrasystolom podáva:

 • Ultrazvuk na detekciu malformácií, endokarditídy;
 • EKG s testami na cvičenie alebo stresom EchoCG na určenie tolerancie fyzickej aktivity a možných prejavov zlyhania obehu, ischémie myokardu;
 • krvný test na určenie aktivity zápalu, stav metabolizmu cholesterolu;
 • CT a MRI scintigrafiu na štúdium štruktúry srdcového svalu;
 • elektrofyziologická štúdia na zistenie skrytých foriem alorhytmie.

Možnosti liečby

Obnova srdcového rytmu počas aloritmie sa uskutočňuje výberom antiarytmických liekov, pričom neúčinnosť je predpísaná rádiofrekvenčnou abláciou.

lekársky

Prítomnosť častých záchvatov alorhytmie, klinické prejavy srdcových arytmií, ako aj vaginálne poruchy systémového a intrakardiálneho krvného toku sú indikáciami na predpisovanie liekov, ktoré blokujú:

 • beta adrenoreceptory - bisoprolol, Atenol;
 • kalcium kanály - Verapamil, Diltiazem;
 • sodíkové kanály - novokainamid, lidokaín;
 • draslíkové kanály - Sotalol, Cordaron.

Ak sa dosiahne trvalé zlepšenie, postupné zníženie dávky je možné po dvoch mesiacoch stabilizácie rytmu. Pri malígnej forme arytmie môže byť hrozba jej premeny na predsieňovú alebo ventrikulárnu fibriláciu a užívanie antiarytmických liekov môže byť celoživotné. Pre účinnú liečbu je potrebné nájsť príčinu extrasystolov a vykonať plnohodnotnú liečbu ochorenia pozadia.

Pri užívaní liekov sa aktívne uhlie podáva vo vysokých dávkach, podáva sa Unithiol a podáva sa draselná soľ. Premývanie žalúdka, infúzna terapia a hemodialýza sú neúčinné.

chirurgický

V niektorých prípadoch nie je možné obnoviť normálny rytmus aj pri zmene viacerých liekov a ich kombinácii. V tomto prípade je priradený postup rádiofrekvenčnej ablácie (kauterizácie) zdroja extrasystolov, ak bol identifikovaný. Ak nie je možné zistiť patologickú zónu excitácie a ťažký stav pacienta abláciou, môže byť vytvorený umelý celkový priečny blok, potom môže byť inštalovaný kardiostimulátor.

A tu je viac o predsieňovej arytmii.

Alorhytmia je striedanie extrasystolov s normálnym drvením v určitom pomere. Bigeminiya a trigeminiya sú najčastejšie možnosti, vyskytujú sa v prítomnosti jaziev v myokarde, zápalovom procese alebo predávkovaní glykozidmi. Manifestácie alorhytmie sú spojené so zhoršenou funkciou srdca a nedostatočným prietokom krvi do mozgových buniek.

Diagnóza patológie zahŕňa identifikáciu arytmií, záťažové testy a hľadanie príčin vývoja. Na liečbu sa používajú antiarytmiká a rádiofrekvenčná ablácia zdroja extrasystolov.

Supraventrikulárne a ventrikulárne predčasné údery - porušenie srdcového rytmu. Existuje niekoľko variantov prejavov a foriem: časté, zriedkavé, bigeminy, polytopické, monomorfné, polymorfné, idiopatické. Aké sú príznaky tejto choroby? Ako sa lieči?

Ak sa zistí extrasystol, nemusí byť okamžite potrebné liečenie. Supraventrikulárne alebo komorové predčasné úseky srdca môžu byť prakticky eliminované len zmenami životného štýlu.

Ak máte podozrenie na arytmiu, testy vám pomôžu presne diagnostikovať. Čo je potrebné testovať na určenie diagnózy, s výnimkou krvi?

Pri chorobách srdca, aj keď nie sú jasne exprimované, sa môžu vyskytnúť polytopické extrasystoly. Sú to ventrikulárne, supraventrikulárne, predsieňové, polymorfné, osamelé, supraventrikulárne, časté. Príčiny môžu byť tiež úzkosť, takže liečba pozostáva z kombinácie liekov.

Ochorenie, ako sú predčasné predsieňové údery, môže byť osamelé, časté alebo zriedkavé, idiopatické, polytropické, blokované. Aké sú jej príznaky a príčiny vzhľadu? Ako sa to objavuje na EKG? Aká liečba je možná?

Pre extrasystoly, predsieňovú fibriláciu a tachykardiu sa používajú lieky, nové aj moderné, ako aj tie staršej generácie. Aktuálna klasifikácia antiarytmických liekov umožňuje rýchlo vybrať zo skupín na základe indikácií a kontraindikácií

Pod vplyvom určitých ochorení sa vyskytujú časté extrasystoly. Sú z rôznych typov - solitárne, veľmi časté, supraventrikulárne, monomorfné komory. Dôvody sú rôzne, vrátane. cievnych a srdcových ochorení u dospelých a detí. Aká je predpísaná liečba?

Parasystol na elektrokardiograme nie je diagnostikovaný tak často. Ochorenie má príznaky podobné extrasystole. Liečba je zmena životného štýlu, užívanie liekov, niekedy je potrebná operácia.

Funkčné extrasystoly sa môžu vyskytnúť u mladých aj starých. Dôvody často spočívajú v psychickom stave a prítomnosti chorôb, ako je IRR. Čo je určené na detekciu?

Allorytmus je

Srdcová trigeminia je druh extrasystoly, pri ktorom je každé tretie excitovanie a kontrakcia myokardu predčasné. Epizódy bigeminie a trigeminie sa môžu objaviť aj u prakticky zdravých jedincov, ale v mnohých prípadoch naznačujú prítomnosť štrukturálnych a funkčných porúch kardiovaskulárneho systému.

Príčiny trigeminie

Epizóda trigeminie sa môže objaviť aj u zdravého človeka. Podľa rôznych údajov je frekvencia detekcie tohto typu arytmie počas dňa na pozadí celkového zdravia 50-90% s tendenciou k nárastu s vekom.

Často však výskyt trigeminie je spôsobený určitými patologickými procesmi v tele, ako sú:

 • Zlé návyky: fajčenie, zneužívanie alkoholu, užívanie omamných a iných psychoaktívnych látok.
 • Nadbytočná spotreba čaju a kávy.
 • Štrukturálne poškodenie myokardu.
 • Endokrinné choroby.
 • Poruchy rovnováhy elektrolytov a iné.

Po identifikácii trigeminie nie je vždy možné identifikovať príčinu jej vývoja. Ďalšie terapeutické taktiky závisia viac od špecifického typu arytmie ako od príčiny jej vývoja.

Typy trigeminie

Trigeminy sa líšia v závislosti od umiestnenia centra predčasného budenia. V súlade s tým sa izoluje supraventrikulárna a ventrikulárna trigeminia.

Zdrojom supraventrikulárnej trihéminie je zameranie predčasného budenia umiestneného v systéme srdcového vedenia nad bodom rozvetvenia His bundle. Táto oblasť zahŕňa štruktúry vodivého systému, ktoré prechádzajú do predsieňového myokardu.

Ventrikulárna trigeminia sa vyvíja v dôsledku výskytu predčasného impulzu pod vekom zväzku His. Zvyčajne sú zdrojmi extrasystolov vlákna Purkinje, ktoré prenikajú do ventrikulárneho myokardu.

Supraventrikulárna trigeminia: čo je to?

Príčinou vzniku supraventrikulárnej trigeminie je patologický impulz, ktorý sa vyskytuje v štruktúrach srdcového vodivého systému umiestneného v oblasti predsieňového myokardu. Z klinického hľadiska sa tento typ arytmie nemusí prejaviť žiadnym spôsobom, avšak väčšina pacientov má takéto sťažnosti ako:

 • "Prerušenia" v práci srdca.
 • Pocit "prevrátenia" v hrudníku.
 • Všeobecné ťažkosti, úzkosť.

Niektorí pacienti tiež opisujú dýchavičnosť, závraty a bolesti za hrudnou kosťou, ku ktorým dochádza počas epizódy extrasystoly. Tieto príznaky sú však spôsobené viac vegetatívnou odpoveďou ako významnými obehovými poruchami.

Na EKG je supraventrikulárna trigeminia charakterizovaná predčasnými QRS komplexmi s predchádzajúcimi zubami P, ako aj nekompletná kompenzačná pauza. Extrasystole sa vyskytuje každé dva dni normálneho srdca. Na objasnenie diagnózy je potrebné monitorovanie holterov.

Zvyčajne supraventrikulárna trigeminia nevyžaduje špeciálnu liečbu. V niektorých prípadoch je pacientovi preukázaná antiarytmická liečba beta-blokátormi alebo antagonistami vápnika, ako aj sedatívami, pretože táto arytmia často sprevádza duševné a psychosomatické poruchy neurotického stupňa.

Ventrikulárna trigeminia

Ventrikulárne predčasné údery typu trigeminia sa vyvíjajú v dôsledku predčasnej excitácie, ktorej zdrojom je ventrikulárny myokard srdca. Tento typ arytmie je oveľa bežnejší ako supraventrikulárne predčasné údery, vyskytuje sa na pozadí štrukturálnych zmien v kardiovaskulárnom systéme, čo vedie k iným terapeutickým prístupom.

Klinický obraz komorovej trigeminie je podobný ako u supraventrikulárnych, ale často sú identifikované objektívne symptómy arytmie:

 • Nepravidelný pulz.
 • Nerovnomerná pulzácia, určená palpáciou vrcholu srdca.
 • Auskultúra počúvala predčasný tlkot srdca s charakteristickým hlasným tónom.

Ventrikulárna trigeminia je oveľa častejšie sprevádzaná dýchavičnosťou, slabosťou, závratmi a bolesťou za hrudnou kosťou.

Komorová trigeminia na EKG

V typických prípadoch elektrokardiografická charakteristika komorovej trigeminie zahŕňa:

 • Prítomnosť predčasných komplexov QRS bez predchádzajúcich zubov P.
 • Komplexy QRS sa rozširujú (viac ako 0,12 sekúnd), deformujú a môžu sa podobať blokáde zväzku His balíka.
 • Prítomnosť úplnej kompenzačnej pauzy.

Extrasystol sa vyskytuje každé dve normálne kontrakcie (algorytmia typu trigeminie). Na objasnenie diagnózy je potrebné monitorovanie Holtera, ktoré dokáže odhaliť kombináciu bigeminie a trigeminie, ako aj iných porúch srdcového rytmu a vedenia.

Komorová trigeminia: liečba

Liečba ventrikulárnej trigeminie sa nelíši od akejkoľvek inej formy predčasných komorových úderov. Je nevyhnutné liečiť hlavné ochorenie srdca, aby sa kompenzoval a stabilizoval stav.

Pri liečbe predčasných srdcových komôr typu trigeminie sa používajú rôzne triedy antiarytmických liekov. Výber konkrétneho činidla závisí od celkového stavu pacienta a od formy komorovej trigeminie.

Kardiológ sa zaoberá liečbou srdcových chorôb Od výberu špecialistu závisí život a zdravie pacienta.
Chcete nájsť najlepší kardiológ vo vašom meste?
Používajte hodnotenie lekárov, ktoré je založené na spätnej väzbe pacienta.
Vyberte mesto bydliska

Kde je zdroj extrasystolov

Extrasystoly komôr sa vyskytujú v stene ľavej alebo pravej komory, často priamo vo vláknach vodivého systému. Ak nastane extrasystol na konci komorovej relaxačnej fázy, potom sa časovo zhoduje s inou predsieňovou kontrakciou. Atrium nie je úplne vyprázdnené, reverzná vlna preteká dutými žilami.

Zvyčajne komorové extrasystoly spôsobujú kontrakciu samotných komôr a neprenášajú impulzy opačným smerom k predsieňam. "Supraventrikulárne" sa vzťahuje na extrasystoly z ektopických ložísk umiestnených nad úrovňou komôr, atriov, atrioventrikulárneho uzla. Môžu byť kombinované s ventrikulárnym. Pankreatické extrasystoly sa nestávajú.

Správny rytmus zo sínusového uzla je zachovaný a je rozrušený iba kompenzačnými prestávkami po mimoriadnych úderoch.

dôvody

Príčiny predčasných srdcových komplikácií sa vyskytujú pri srdcovom ochorení:

 • zápalový charakter (myokarditída, endokarditída, intoxikácia);
 • ischémia myokardu (ohniská kardiostikrózy, akútny infarkt);
 • metabolické a dystrofické zmeny svalov a vodivého systému (porušenie pomeru sodíka draslíka v myocytoch a extracelulárnom priestore);
 • prudké vyčerpanie zásobovania energiou buniek spôsobené podvýživou, nedostatok kyslíka pri akútnom a chronickom srdcovom zlyhaní, dekompenzované malformácie.

Ventrikulárne extrasystoly sa môžu vyskytnúť u ľudí so zdravým kardiovaskulárnym systémom v dôsledku:

 • podráždenie vagového nervu (s prejedaním, nespavosťou, duševnou prácou);
 • zvýšený sympatický nervový tón (fajčenie, fyzická práca, stres, ťažká práca).

Druhy komorových extrasystolov

Klasifikácia komorových extrasystolov zohľadňuje frekvenciu patologických impulzov, lokalizáciu ektopických ložísk.

Extrasystoly z komôr, ako aj z iných ohniskov, môžu byť jednotlivé (jeden až 15-20 normálnych rezov) alebo skupina (3-5 ektopických rezov medzi normálnymi).

Konštantné opakovanie mimoriadnych jednotlivých kontrakcií po každom normálnom sa nazýva bigeminia a po dvoch normálnych trigeminiach. Extrasystolická arytmia podľa typu bigeminie alebo trigeminie sa týka alorytmov (nesprávne, ale pretrvávajúce poruchy rytmu).

V závislosti od počtu identifikovaných lézií sa rozlišujú extrasystoly:

 • monotopická (z jedného krbu);
 • polytopická (viac ako jedna).

Podľa umiestnenia v komorách sú najčastejšie mimoriadne kontrakcie ľavej komory. Pravostranný extrasystol je menej častý, možno kvôli anatomickým znakom vaskulárneho lôžka, zriedkavým ischemickým léziám pravého srdca.

B. Klasifikácia poznania - M.Wolf

Existujúca klasifikácia komorových predčasných úderov Lownom a Wolfom nepoužívajú všetci špecialisti. Ponúka päť stupňov extrasystoly pre infarkt myokardu s rizikom vzniku fibrilácie:

 • 1. stupeň - monomorfné mimoriadne skratky sú zaznamenané (nie viac ako 30 za hodinu pozorovania);
 • Stupeň 2 - častejšie, z jedného zamerania (viac ako 30 za hodinu);
 • stupeň 3 - extrasystol polytopickej;
 • Stupeň 4 - rozdelený podľa rytmu EKG ("a" - párovaný a "b" - volejbal);
 • Stupeň 5 - najnebezpečnejší prognostický typ "R až T" je registrovaný, čo znamená, že extrasystol sa "vyšplhal" na predchádzajúcu normálnu kontrakciu a je schopný narušiť rytmus.

Okrem toho je pridelený "nulový" stupeň pre pacientov bez extrasystoly.

Stupňové stupne (známky) od M. Ryana doplnili klasifikáciu B.Lown - M.Wolf pre pacientov bez infarktu myokardu.

V nich sa "gradácia 1", "gradácia 2" a "gradácia 3" úplne zhodujú s launistickou interpretáciou.

 • "Gradácia 4" - sa považuje vo forme párových extrasystolov v monomorfných a polymorfných variantoch;
 • "Gradácia 5" zahŕňa ventrikulárnu tachykardiu.

Ako porazí bije pacienti

Príznaky predčasných srdcových komôr sa neodlišujú od mimoriadnych kontrakcií srdca. Pacienti sa sťažujú na pocit "vyblednutia" srdca, zastavenie a potom silný tlak v podobe rytmu. Niektorí sa cítia súčasne:

Zriedka extrasystolický je sprevádzaný pohybom kašľa.

Farebnejší popis je "prevrátenie" srdca, "tlačí na hrudník."

diagnostika

Použitie pri diagnostike elektrokardiografie (EKG) má veľký význam, pretože technika nie je ťažké ovládnuť, zariadenie sa používa na odstránenie doma, na "Prvá pomoc".

EKG odstránenie trvá 3-4 minúty (spolu s uložením elektród). Na aktuálny záznam počas tejto doby nie je vždy možné "chytiť" extrasystoly, aby im dal popis.

Na vyšetrenie zdravých jedincov sa používajú fyzické cvičenia, EKG sa vykonáva dvakrát: najprv v pokoji, potom po dvadsiatich drepinách. Pri niektorých profesiách spojených s veľkým preťažením je dôležité identifikovať prípadné porušenia.

Ultrazvuk srdca a krvných ciev umožňuje vylúčiť rôzne príčiny srdca.

Je dôležité, aby lekár zistil príčinu arytmie, preto sú predpísané:

 • kompletný krvný obraz;
 • C-reaktívny proteín;
 • globulínovej úrovni;
 • krv pre hormóny štítnej žľazy;
 • elektrolyty (draslík);
 • srdcové enzýmy (kreatínfosfokináza, laktátdehydrogenáza).

Idiopatická (nie je jasná v geneze) zostáva extrasystolí, ak pacient počas vyšetrenia neodhalil žiadne ochorenia a provokujúce faktory.

Vlastnosti arytmie u detí

Arytmia sa objavuje u novorodencov pri prvom počúvaní. Extrasystoly z komôr môžu mať vrodené korene (rôzne malformácie).

Získané predčasné komorové údery v detstve a dospievaní sú spojené s odloženou reumatickou chorobou srdca (po tonzilitíde), infekciami komplikovanými myokarditídou.

Extrasystoly u starších detí sú sprevádzané poruchami v endokrinnom systéme, vyskytujú sa vtedy, keď:

 • predávkovanie liekmi;
 • vo forme reflexu z rozšíreného žlčníka počas jeho dyskinézy;
 • intoxikácia proti chrípke, šarlach, osýpky;
 • otrava jedlom;
 • nervové a fyzické preťaženie.

V 70% prípadov sa pri bežnom vyšetrení dieťaťu náhodne zistí ventrikulárne predčasné údery.

Vyrastané deti zachytia prerušenie srdca a mimoriadne triašky, sťažujú sa na bodavé bolesti na ľavej strane hrudnej kosti. U dospievajúcich sa pozoruje kombinácia s vegetovaskulárnou dystóniou.

V závislosti od prevahy vagálnej alebo sympatickej nervovej regulácie sa pozorujú extrasystoly:

 • v prvom prípade - na pozadí bradykardie, počas spánku;
 • v druhej - s hrami, spolu s tachykardiou.

Diagnóza v detstve prechádza rovnakými štádiami ako u dospelých. Pri liečbe sa viac pozornosti venuje dennému režimu, vyváženej strave a ľahkým sedatívam.

Extrasystoly u tehotných žien

Tehotenstvo u zdravých žien môže spôsobiť vzácne ventrikulárne extrasystoly. To je charakteristické pre druhý trimestr kvôli nerovnováhe elektrolytov v krvi, vysokému stojanu membrány.

Prítomnosť ženských chorôb žalúdka, pažeráka a žlčníka spôsobuje reflexné extrasystoly.

V prípade akýchkoľvek sťažností tehotnej ženy na pocit prerušenia rytmu je potrebné vykonať vyšetrenie. Koniec koncov, proces tehotenstva výrazne zvyšuje zaťaženie srdca a prispieva k prejavom skrytých príznakov myokarditídy.

liečba

Liečba predčasných srdcových komplikácií zahŕňa všetky požiadavky na zdravý režim a výživu.

 • prestať fajčiť, piť alkohol, silnú kávu;
 • Nezabudnite jesť potraviny obsahujúce draslík vo vašej strave (plátno zemiakov, hrozienka, sušené marhule, jablká);
 • zdržať sa zdvíhania, silového tréningu;
 • ak spánok trpí, mali by sa odobrať ľahké sedatíva.

Lieková terapia spája:

 • so zlou toleranciou arytmií u pacienta;
 • zvýšený výskyt idiopatických (nejasných) skupinových úderov;
 • vysoké riziko vzniku fibrilácie.

V arzenáli lekára sú antiarytmické lieky rôznych síl a smerov. Priradenie musí byť v súlade s hlavným dôvodom.

Lieky sa veľmi starostlivo používajú na odložený infarkt, prítomnosť ischémie a príznaky srdcového zlyhania, rôzne blokády vodivého systému.

Na pozadí liečby sa účinnosť posudzuje opakovaným sledovaním Holtera: pozitívnym výsledkom je zníženie počtu extrasystolov o 70-90%.

Chirurgická liečba

Nedostatok účinku konzervatívnej terapie a riziko fibrilácie predsiení je indikáciou rádiofrekvenčnej ablácie (rca). Postup je vykonávaný v nemocnici srdcového chirurgického zákroku za sterilných podmienok chirurgickej jednotky. Pri lokálnej anestézii sa do podkľúčovej žily pacienta vloží katéter so zdrojom rádiofrekvenčného žiarenia. Ektopické ohniská sú vyvolávané rádiovými vlnami.

S dobrou "hit" v príčke impulzov, postup zabezpečuje účinnosť v rozmedzí 70 - 90%.

Používanie ľudových prostriedkov

Ľudové prostriedky sa používajú na extrasystoly funkčnej povahy. Ak dôjde k organickým zmenám v srdci, obráťte sa na lekára. Niektoré metódy môžu byť kontraindikované.

Niekoľko populárnych receptov
Doma v domácnosti je pohodlné a ľahké pripraviť liečivé byliny a rastliny v termose.

 1. Týmto spôsobom sa pripravujú odvary koreňa valeriána, nechtíka, chrpa. Pivovarstvo by malo byť založené na 1 lyžici suchých rastlinných materiálov na 2 šálky vody. Uchovávajte termosky po dobu najmenej troch hodín. Môžete variť v noci. Po namáhaní piť ¼ šálky 15 minút pred jedlom.
 2. Prasliak sa varí pomerne v polievkovú lyžicu na 3 šálky vody. Pijte lyžicu šesťkrát denne. Pomáha pri zlyhaní srdca.
 3. Alkoholickú tinktúru hlohu možno kúpiť v lekárni. Pijte 10 kvapiek trikrát denne. Aby ste sa pripravili, potrebujete každých 100 ml vodky 10 g sušeného ovocia. Trvať aspoň 10 dní.
 4. Medový recept: zmiešajte v rovnakých objemoch lisované reďkovky a med. Vezmite lyžicu trikrát denne.

Všetky vývary sú uložené v chladničke.

Moderné prognózy

Počas 40 rokov existencie pomohli vyššie uvedené klasifikácie lekárov, aby vložili potrebné informácie do programov automatického dešifrovania EKG. Je dôležité rýchlo získať výsledok výskumu v neprítomnosti špecialistu v prípade vzdialenej (vo vidieckych oblastiach) pacienta.

Na predpovedanie nebezpečných situácií je pre lekára dôležité vedieť:

 • ak má osoba komorové extrasystoly, ale nie je potvrdené ochorenie srdca, ich frekvencia a umiestnenie sú pre prognózu irelevantné;
 • riziko pacientov so srdcovými defektmi, organické zmeny hypertenzie, ischémia myokardu sa zvyšuje iba v prípade zníženia sily srdcového svalu (zvyšujúce sa srdcové zlyhanie);
 • vysoká by mala byť považovaná za riziko pre pacientov po infarkte myokardu v prítomnosti viac ako 10 komorových extrasystolov za hodinu pozorovania a identifikáciu zníženého objemu krvného uvoľňovania (bežný srdcový infarkt, srdcové zlyhanie).

Pacient sa musí poradiť s lekárom a vyšetriť ho v prípade nejasného prerušenia srdcového rytmu.

Viete, že:

Aby sme povedali aj najkratšie a najjednoduchšie slová, použijeme 72 svalov.

Zubný kaz je najčastejšou infekčnou chorobou na svete, s ktorou ani chrípka nemôže konkurovať.

Podľa štúdií ženy, ktoré pijú niekoľko pohárov piva alebo vína týždenne, majú zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka.

Liek na kašeľ "Terpinkod" je jedným z predajných lídrov nie kvôli jeho liečivým vlastnostiam.

Počas života dosahuje priemerná osoba až dva veľké bazény slin.

Väčšina žien môže mať väčšiu radosť z toho, aby uvažovali o svojom krásnom tele v zrkadle ako o sexe. Takže ženy sa usilujú o harmóniu.

Naše obličky sú schopné vyčistiť tri litre krvi za jednu minútu.

Podľa mnohých vedcov sú komplexy vitamínov prakticky nepoužiteľné pre ľudí.

Keď milenci bozkávajú, každý z nich stráca 6,4 kalórií za minútu, ale zároveň si vymieňa takmer 300 druhov rôznych baktérií.

Každý má nielen jedinečné odtlačky prstov, ale aj jazyk.

Ľudské kosti sú štyrikrát silnejšie ako betón.

Podľa štatistík sa v pondelok zvyšuje riziko poškodenia chrbtice o 25% a riziko srdcového infarktu o 33%. Buďte opatrní.

Alergické lieky v Spojených štátoch utratí viac ako 500 miliónov dolárov ročne. Stále si myslíte, že sa nájde spôsob, ako konečne poraziť alergiu?

Ľudská krv "prechádza" cez nádoby pod obrovským tlakom a v rozpore s ich celistvosťou je schopná strieľať na vzdialenosť až 10 metrov.

Pri pravidelných návštevách solária sa nárast rakoviny kože zvyšuje o 60%.

Pojem bigemini

Z anatómie o školských lekciách vieme, že systolom je periodické stláčanie srdcových komôr a hromadenie krvi do cievneho systému. To si vyžaduje elektrický impulz. Dodáva sa prostredníctvom sínusového uzla, čo je plexus nervových buniek.

Takže s bigeminiou má každá systol extrasystol (ECS) - predčasné, mimoriadne kontrakcie komôr. A nie je to hlavný kardiostimulátor, ktorý ho spôsobuje, ale iné časti srdca, ktoré sú zvyčajne iba vodiči impulzu. Predpona bi - (latka "Twice") v tomto prípade znamená, že každá druhá komorová kontrakcia je extrasystolická.

Druhy bigeminie

Arytmia je rozdelená na typy v závislosti od miesta zaostrenia, v ktorom sa rodový impulz rozvíja.

Ventrikulárna bigeminia sa nazýva tak, že mimoriadny signál na zníženie srdcového svalu sa vyskytuje v komorách. Toto je najnebezpečnejší typ extrasystoly, ak má človek organické ochorenie srdca. Viac ako 60% starších ľudí je diagnostikovaných.

Supraventrikulárna alarytmia sa vyskytuje, keď je zameranie excitácie lokalizované v predsieni alebo v atrioventrikulárnom (atrioventrikulárnom) uzle. U zdravých ľudí je tento typ arytmie vyvolaný intoxikáciou, vysokou telesnou a stresujúcou záťažou. Táto patológia sa často objavuje u detí a dospievajúcich.

Príčiny ochorenia

Rôzne organické lézie kardiovaskulárneho systému môžu vyvolať extrasystoly:

 • Angína, kardiálna skleróza, infarkt myokardu;
 • Srdcové chyby;
 • Myokarditída, kardiomyopatia, myokardiodystrofia;
 • Vegetatívna vaskulárna dystónia.

Arytmia môže byť navyše spôsobená reakciou organizmu na chorobné procesy:

 • hypertyreóza;
 • Nádory rôznych etiológií;
 • Osteochondróza krčnej chrbtice;
 • alergie;
 • Patológia žalúdka, bránicová hernia, tuberkulóza;
 • Chronická tonzilitída, cholecystitída, kaz.

Okrem organickej, funkčnej aloritmie je diagnostikovaná. Vyskytuje sa v dôsledku nárazov nervov, depresie, neurózy, zneužívania alkoholu, kofeínu, nikotínu.

Arytmogénny účinok spôsobujú aj niektoré lieky: diuretiká, sympatolytiká, efedrín, aminofylín, prozerín, glukokortikoidy.

Srdcové zlyhanie môže byť tiež spôsobené častým nekontrolovaným príjmom akéhokoľvek lieku.

Znaky extrasystoly

Obraz choroby pozostáva hlavne z individuálnych pocitov. Človek pocíti silné chvenie srdca, po ktorom nasleduje vyblednutie v hrudi (kompenzačná pauza). Pre ľudí s neurózou v tejto chvíli sú horúce záblesky, nedostatok vzduchu, slabosť a pocit strachu. Pri organických arytmiách možné mdloby, závraty, angína.

diagnostika

Ak má lekár podozrenie na bigeminiu, pacientovi je pridelený EKG. Elektrokardiogramový obraz bude mať výrazný "nárast" v čase extrasystoly. EXs z rôznych ohniská poskytujú iný obraz. Kardiológ tiež počúva srdce v polohe pacienta ležiaceho a sediaceho, meria krvný tlak.

Na určenie príčin arytmií sú pridelené:

 1. Ultrazvuk srdcového svalu.
 2. EGD na určenie stavu tráviaceho traktu.
 3. Pokročilý krvný test na testy funkcie pečene, pre draslík, sodík, bilirubín, hladiny hormónov.

Liečba arytmií

Pri funkčných poruchách srdcového rytmu nie je potrebná špeciálna liečba. Kardiológ odporúča znížiť používanie kofeínu a alkoholu, aby sa prestala fajčiť. Niekedy sa vyžaduje zmena práce alebo životného prostredia. Stresový faktor zmizne a extrasystola prechádza sama.

Je zakázané nekontrolované lieky. Ak príčinou arytmií sú vnútorné ochorenia a chronické zápalové procesy, liečba je zameraná na ne.

V prípadoch, keď pacient silne reaguje na prejavy bigeminie alebo počet EX - viac ako 200 denne alebo sa vyskytnú poruchy v súvislosti so srdcovými ochoreniami, takéto lieky sú predpísané:

Ak počet ECS prekročí 20 tisíc denne a antiarytmiká nepomáhajú, je predpísaná rádiofrekvenčná ablácia srdca. Zväzky vlákien, ktoré poskytujú mimoriadne impulzy, zničí vysokofrekvenčný prúd.

Na záver

Prognóza funkčnej arytmie je vždy priaznivá, ak pacient dodržiava pokyny kardiológa. Čo sa týka organickej bigeminie, veľa závisí od stupňa poškodenia myokardu, stavu ciev a veku pacienta. ECS navyše znižuje uvoľňovanie krvi do kanála a dramaticky zhoršuje prívod krvi do životne dôležitých orgánov. Preto pocit zmeny v práci srdca, je lepšie okamžite ísť na špecialista.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

MRI mozgu a jeho ciev

MRI mozgu a jeho ciev sú nevyhnutnými typmi vyšetrenia hlavy, jej kostných štruktúr, látok a cievnej siete, ktorá sa živí hlavným orgánom osoby zodpovednej za monitorovanie metabolických procesov celého organizmu.

Externý hydrocefalus mozgu u dospelých

Ivan Drozdov 30.10.2017 0 Komentáre Externý hydrocefalus - akumulácia cerebrospinálnej tekutiny v subarachnoidnom priestore, spôsobená porušením jeho absorpcie do žilového lôžka.

Metódy rehabilitácie po infarkte myokardu

Z tohto článku sa dozviete: aké sú rehabilitačné opatrenia po infarkte myokardu? Aké úlohy vykonáva, čas a miesto (nemocnica, sanatórium, dom). Prečo potrebujeme rehabilitačné opatrenia a ako ovplyvňujú priebeh ochorenia.

Revízia kožnej hyperémie: príčiny patológie, typy, liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo znamená hyperémia kože, prečo sa vyskytuje a ako rozlišovať medzi normálnym prirodzeným začervenaním a patologickým začervenaním.

Vaskulárna kríza - symptómy a liečba

Cievne kríza - stav, v ktorom dochádza k náhlej zmene krvného obehu v cievach, čo je porušením sily krvného obehu. Termín "kríza" je náhlym, ostrým prejavom ochorenia v podobe útoku alebo útoku.