Príčiny a liečba hrubé krvi je témou, ktorá je pre mnohých pacientov dôležitá. Obehový systém vykonáva najdôležitejšiu životnú funkciu - dodáva živiny a kyslík do všetkých orgánov a tkanív. Fluidita krvi je podporovaná koordinovanou prácou koagulačných (hemostatických) a antikoagulačných systémov, ako aj určitým pomerom medzi plazmou a inými prvkami prietoku krvi.

Keď je systém nevyvážený, kvalita krvi je narušená, stáva sa kyslou, zahusťuje, čo vedie k narušeniu dopravnej funkcie a hrozí, že bude mať vážne následky na srdce, krvné cievy a mozog. Aby sa zabránilo nebezpečným komplikáciám, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc pri prvých problémových príznakoch a zistiť príčinu zhoršenia zdravia.

Hrubá krv: definícia

Čo znamená termín "hrubá krv"? Naša krv pozostáva z kvapalnej časti (plazmy) a krvných buniek (vytvorených prvkov), ktorých obsah určuje jej hustotu. Pomer medzi hlavným médiom je definovaný ako hematokritové číslo (hematokrit), ktorého rýchlosť sa zvyšuje s krvnými zrazeninami.

Zvýšenie hladiny fibrinogénu, protrombínu, erytrocytov, cholesterolu a ďalších tvarovaných prvkov ovplyvňuje viskozitu krvi. Výsledkom je, že krvné bunky nemôžu plne vykonávať svoje funkcie - tkanivá a orgány nedostávajú dostatok živín a kyslíka, nedokážu vyliečiť produkty rozpadu. Okrem toho sa rýchlosť prietoku krvi spomaľuje, riziko vzniku krvných zrazenín sa zvyšuje a srdcový sval sa rýchlejšie vyčerpáva, pretože je ťažké pumpovať ťažkú, silnú krv.

Viskozita krvi sa porovnáva s viskozitou vody. Viskozita plazmy by normálne mala presiahnuť hodnotu vody 1,7 - 2,3 krát. A index viskozity celej krvi (plazmové + tvarové prvky) je zvyčajne 5 jednotiek. Identifikácia abnormalít pomôže dokončiť krvný obraz, ktorý so zvyšujúcimi sa úrovňami tvarovaných prvkov ukáže zvýšenie hematokritu. Tento výsledok by mal varovať lekára a stať sa dôvodom na úplné vyšetrenie a identifikovať príčiny, ktoré prispievajú k zvýšeniu viskozity krvi.

Prečo je v človeku hrubá krv?

Krvný obeh je ovplyvnený mnohými dôvodmi. Medzi patologickými stavmi, ktoré prispievajú k zhrubnutiu krvi, lekári volajú dehydratáciu kvôli nedostatočnému príjmu tekutín. Mnohí ľudia nevedia, že na udržanie optimálnej rovnováhy nie je potrebné piť kávu, sladkú sódu, džúsy alebo čaj, ale čistú, filtrovanú vodu. Často sa príčinou dehydratácie stáva otrava jedlom, sprevádzaná narušením rovnováhy vody a elektrolytov v dôsledku nadmerného vracania a pretrvávajúcej hnačky. Okrem toho sa pozoruje dehydratácia pri infekčných ochoreniach sprevádzaných vysokou horúčkou, pretože telo stráca tekutinu v dôsledku nadmerného potenia a častého močenia.

Krvné zrazeniny môžu vyvolať dlhodobé užívanie viacerých liekov. Takéto liečivá zahŕňajú hormóny, perorálne kontraceptíva, diuretiká a prostriedky na zvýšenie erektilnej funkcie u mužov. Tieto lieky sa majú užívať len na lekársky predpis av indikovaných dávkach. To pomôže predchádzať nepríjemným následkom.

Chyby vo výžive majú tiež významný vplyv na zloženie krvi. Nadmerná spotreba uhľohydrátových potravín a sladidiel vedie k zvýšeniu hladiny cukru v krvi, tukové potraviny zvyšujú hladinu cholesterolu a bielkovinové potraviny "okysličujú" krv, pretože bielkoviny sú trávené a aminokyseliny sa uvoľňujú do krvného obehu. Ale ani čerstvá zelenina a ovocie nie sú vždy prospešné. Ak sa pestujú s použitím veľkého množstva chemikálií, existuje riziko otravy organizmu pesticídmi a ťažkými kovmi.

Čo robí krv hrubšou?

Nie poslednou úlohou v rozvoji patologického procesu je nedostatok fyzickej aktivity a zlé návyky. Avitaminóza, nedostatok vitamínov a mikroelementov spojených s nevyváženou výživou prispieva aj k narušeniu toku krvi. Okrem toho má silná úloha pri stresových situáciách a konštantnom nervovom napätí určitú úlohu pri zvyšovaní hematokritu. Príčinou porúch je aj vekový faktor, pretože postupne sa telo akumuluje rôzne patológie, ktoré postupujú s vekom a spôsobujú narušenie činnosti hematopoetického systému.

Nie vždy zvýšená viskozita krvi je spôsobená dehydratáciou tela alebo chybami vo výžive. Patológia sa môže vyvinúť na pozadí chronických ochorení, infekcií alebo traumatických situácií. Najdôležitejšie sú:

 • endokrinné poruchy (diabetes mellitus typu 1 a 2);
 • potravinové toxikologické infekcie;
 • niektoré typy leukémie;
 • myelóm;
 • ťažké patológie pečene a obličiek (cirhóza, hepatitída, zlyhanie obličiek);
 • ochorenia kardiovaskulárneho a dýchacieho systému;
 • hyperfunkcia sleziny, ochorenia nadobličiek;
 • nedostatok tráviacich enzýmov;
 • kŕčové žily;
 • parazitárne, vírusové, bakteriálne infekcie;
 • masívne vnútorné krvácanie;
 • ťažké tepelné popáleniny.

Len v zriedkavých prípadoch môže byť zvýšená viskozita krvi spojená s vrodenými anomáliami - poruchami srdca a pľúc, poruchami metabolizmu.

Príčiny hrubšej krvi u mužov a žien

Príčinou silnej krvi u mužov môže byť trvalé fajčenie, zneužívanie alkoholu. Sedavý životný štýl a obezita v kombinácii so zlými návykmi vedú k ochoreniam kardiovaskulárnych a endokrinných systémov, spôsobujú hypertenziu, aterosklerózu a iné patologické stavy súvisiace s nerovnováhou lipidov, zvýšeným cholesterolom a krvnými zrazeninami.

V procese nosenia dieťaťa prechádza materské telo významné zmeny zamerané na zabezpečenie plného rozvoja plodu. V tomto období majú ženy hematokrit. Ide o fyziologický znak, akýsi druh ochrannej reakcie tela na možnú stratu krvi počas pôrodu.

Existuje však množstvo patologických príčin hrubých krviniek u tehotných žien. Medzi nimi je porušenie zrážania krvi v dôsledku zvýšenej produkcie fibrínu, exacerbácie kŕčových žíl a ďalších chronických ochorení. Ak viskozita krvi výrazne prekračuje prípustné limity, je mu predpísaná liečba. Lieky sa vyberajú individuálne, berúc do úvahy všeobecný stav a priebeh tehotenstva. V niektorých prípadoch je možné stabilizovať situáciu úpravou stravy.

Symptómy hrubšej krvi

Nasledujúce príznaky môžu znamenať problém:

 • celkové zhoršenie zdravia, slabosť, ospalosť, únava;
 • konštantná smäd, sucho v ústach;
 • svalová slabosť, slabá tolerancia cvičenia;
 • výskyt dýchavičnosti, poruchy srdcového rytmu;
 • závraty, bolesti hlavy, ťažkosti v hlave;
 • rozptýlenie, poruchy pamäti;
 • depresívne stavy;
 • studené končatiny v dôsledku poškodenia krvného obehu;
 • tvorba uzlíkov na žilách;
 • pocit necitlivosti a brnenia v končatinách;
 • pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku.

V niektorých prípadoch je patológia asymptomatická a náhodná je nárast viskozity krvi po vykonaní laboratórnych testov.

Aké testy ukazujú silnú krv?

Ak máte podozrenie, že sa vaša krv zahusťuje, mali by ste sa poradiť s lekárom a podstúpiť sériu diagnostických postupov. Najprv je potrebné darovať krv na všeobecnú a biochemickú analýzu, na vytvorenie koagulogramu, na vykonanie testu glukózovej tolerancie.

Všetky štúdie sú zamerané na identifikáciu odchýlok od normálnych hodnôt a určenie úrovne vytvorených prvkov v krvi. Koagulogram poskytuje predstavu o fungovaní hemostatického systému a krvnej zrážanlivosti, na ktorej závisí trvanie krvácania. Analýza APTT dôkladnejšie posúdi účinnosť vnútornej koagulačnej dráhy krvi, určuje hladinu antikoagulancií, plazmatických enzýmov. Okrem toho sa uskutočňuje štúdia zameraná na stanovenie lipidového profilu (hladiny triglyceridov a cholesterolu).

Navyše, ak existuje podozrenie na ochorenie, pacient bude označený:

 • Ultrazvuk brušnej dutiny a malá panva;
 • EKG, Echo-KG;
 • MRI, CT;
 • test na stanovenie nádorových markerov.

Pri identifikácii základnej choroby, ktorá prispieva k porušeniu hematokritu, úzko-endokrinológ, gastroenterológ, pulmonológ, kardiológ, onkológ atď., Sú priťahovaní k liečbe pacienta.

Hrubá krv: aké nebezpečenstvo?

Riziko vzniku nebezpečných komplikácií so zvýšenou viskozitou krvi závisí od jeho príčin.

Hrubá, ťažká krv znižuje rýchlosť krvného prietoku, čo je zvlášť výrazné na úrovni malých ciev (kapiláry). Preto charakteristické porušenie krvného obehu, chladné končatiny, zvýšené riziko krvných zrazenín, upchatie krvných ciev. Ak sa takáto krvná zrazenina rozbije a zatvorí koronárnu artériu alebo mozgovú cievu, nevyhnutne existujú následky, ktoré ohrozujú život - infarkt myokardu alebo ischemickú mozgovú príhodu.

Medzi ďalšie účinky krvných zrazenín, experti hovoria:

 • vývoj aterosklerózy;
 • hlboká žilová trombóza;
 • ischémia dolných končatín;
 • rozvoj srdcového alebo zlyhania obličiek;
 • akumulácia krvných zrazenín v kapilárach, po ktorej nasleduje tkanivová nekróza;
 • hrozba vnútorného krvácania;
 • rýchle opotrebovanie srdcového svalu, nútené pumpovať silnú krv.

Spomalenie prietoku krvi nevyhnutne vedie k narušeniu dodávok kyslíka a živín do tkanív, čo ohrozuje vznik hypoxie, akumuláciu toxických produktov rozkladu, uvoľňovanie voľných radikálov a urýchlenie procesu starnutia.

Porušenie hemostázy je sprevádzané oslabením steny krvných ciev, adhéziou krvných doštičiek, tvorbou aterosklerotických plátov, zvýšením krvného tlaku, zvýšeným rizikom krvácania alebo intracerebrálnym krvácaním. Čo robiť, ak hrozí veľmi silná krv s ťažkými komplikáciami? Je potrebné konzultovať s lekárom, podstúpiť laboratórne testy a po potvrdení diagnózy začať liečbu.

Metódy liečby

Liečebný režim zvolí lekár jednotlivo, berúc do úvahy dôvody, ktoré porušujú hematokrit. Neexistuje žiadny jediný spôsob riešenia zhrubnutia krvi, pretože taktika liečby do značnej miery závisí od základnej choroby, na pozadí ktorej sú funkcie hematopoetického systému poškodené. Na obnovenie prietoku krvi je potrebné korigovať priebeh metabolických procesov a prijať opatrenia zamerané na zníženie viskozity krvi a na boj proti tvorbe krvných zrazenín.

Pri riedení krvi používajte nasledujúce skupiny liekov:

 • Antiagregačné lieky - lieky na liečbu aspirínu a kyseliny salicylovej (kardiopirín, kardiogénny, aspirínový kardio), ktoré znižujú viskozitu krvi a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.
 • Antikoagulanciá (Heparin, Curantil, Warfarín) zabraňujú zrážaniu krvi, zlepšujú tok krvi a zabraňujú trombotickým komplikáciám.
 • Prípravky na posilnenie krvných ciev a elimináciu príznakov kŕčových žíl - Capilar, Lioton.

Ak je to potrebné, predpisujte lieky na zníženie nadmernej kyslosti krvi, lieky na normalizáciu hladín cholesterolu, ako aj vitamínové komplexy obsahujúce vitamíny B a C a ďalšie prostriedky symptomatickej liečby.

Liečba hrubšej krvi u žien spočíva v normalizácii hormonálnej hladiny, v eliminácii komorbidít. Pri abnormálnom zvýšení lipidov a "zlého" cholesterolu sú muži a ženy predpísané lieky na zníženie hladiny lipidov, korigujú stravu a životný štýl.

Diéta s hustou krvou

Lekári odporúčajú monitorovať dostatočný príjem tekutiny v tele. Nemali by ste nahradiť čistú vodu nápojmi s kávou, čajom alebo cukrom. Na udržanie rovnováhy potrebnej na normálny prietok krvi pomáha filtrovaná alebo minerálna voda bez plynu. Je to silný prostriedok prevencie krvných zrazenín a krvných zrazenín. Denná denná sadzba - nie menej ako 1,5 - 2 litre tekutiny.

Nezabudnite sledovať vašu stravu. Zo stravy by mali byť vylúčené produkty, ktoré prispievajú k zahusteniu krvi. V tomto zozname:

 • bohaté mäsové bujóny;
 • tučné mäso, údené mäso, klobásy, bravčová masť;
 • vyprážané, korenené jedlá;
 • uhorky, konzervované potraviny;
 • sladkosti, pečivo, pečivo;
 • silný čaj, káva, alkohol.

Z výrobkov, ktoré podporujú zriedenie krvi, by sa malo hovoriť:

 • čerstvá zelenina (cesnak, cuketu, paradajky, uhorky, repa);
 • plody (citrusy, granátové jablká, jablká, hrušky, slivky)
 • morské ryby, morské plody;
 • zelenina, zázvor;
 • bobule (jahody, čučoriedky, maliny, brusnice);
 • orechy;
 • rastlinné oleje (ľanové, olivové, slnečnicové);
 • klíčené obilniny;
 • korenie a korenie (kurkuma, tymian, oregano).

Z alternatívnych prostriedkov na zníženie viskozity krvi odborníci odporúčajú hirudoterapiu (liečbu pijavicami). Prilepujú sa na kožu, vpichujú do krvi špeciálne enzýmy, ktoré prispievajú k jej zriedeniu a zlepšeniu tekutosti.

Ľudové opravné prostriedky

Na zriedenie krvi v tradičnej medicíne sa už dlho používajú infúzie a odvar z liečivých bylín. Na tento účel sa používa palina, gaštan konský, sladký ďatelina, čakanka, ďatelina, hloh a vrbová kôra. Tu sú niektoré obľúbené recepty:

Látkový vývar

Listy a kvety tejto rastliny obsahujú látku kumarín, čo je prirodzený antikoagulant, ktorý zriedi krv. Pre varenie vývar 1 polievková lyžica. l. suchá surovina sa naliala sklenenou vriacou vodou, infuzovala sa 15 minút pod uzatvoreným vekom, prefiltrovala sa a niekoľkokrát denne sa podávala v objeme 50 ml.

Odvar z vrbovej kôry

Rozdrviť suchú kôru, merať 1 polievková lyžica. l. a nalejte 400 ml vriacej vody. Zmes sa mieša pri nízkej teplote po dobu 20 minút a trvá 4 hodiny v uzavretej nádobe. Filtruje hotový vývar, rozdelí ho na tri časti a počas dňa vypije tento objem. Dĺžka liečby je najmenej mesiac.

Kaštanová tinktúra

Ovocie gaštan konský drvený kladivom, zbierať pevnú kôru, a vyhodiť buničinu. Do nádoby vložte 50 g drvenej kôry, nalejte 500 ml vodky a nechajte na tmavom mieste 2 týždne. Po uplynutí tohto obdobia sa hotová tinktúra odčerpá a odoberie sa 1 lyžička. pol hodiny pred jedlom. Uvedená dávka tinktúry by mala byť predriedená v štvrtine šálky chladnej, varenej vody.

Pred začatím liečby ľudovými liekmi je potrebné konzultovať s lekárom, pretože niektoré choroby sú kontraindikáciou ich použitia.

Aké nebezpečenstvo môže mať hrubá krv, príčiny a liečba mužov, žien a detí?

Hlboká krv nepodporuje zdravie z mnohých dôvodov. Krv je najdôležitejším tekutým médiom tela. Poskytuje dopravu živín a kyslíka, reguluje činnosť vnútorných orgánov, podieľa sa na procesoch regenerácie tkanív, udržuje termoreguláciu a stálosť vnútorných médií tela.

Aby krv mohla plne vykonávať všetky svoje funkcie, musí byť v kvapalnom stave. Fluidita krvi je udržiavaná prácou krvného antikoagulačného systému a na zabránenie krvnej straty je systém krvného zrážania (hemostatická). Prerušenie týchto dvoch systémov je sprevádzané zmenami viskozity krvi a mikrotrombogenézou alebo tendenciou krvácania.

Index viskozity krvi

Treba poznamenať, že viskozita krvi je zabezpečená automatickou reguláciou hladín krvného objemu (množstvo krvi v tele je normálne udržiavané na konštantnej úrovni), ako aj pomer množstva plazmy a tvarovaných prvkov.

Zvyčajne je viskozita krvi päťnásobkom viskozity vody. Zvýšenie počtu vytvorených prvkov alebo zníženie objemu kvapalnej časti krvi (počas dehydratácie alebo horúčky) zvyšuje hrúbku krvi a výrazne zhoršuje jeho hemodynamické parametre.

Hrubá krv zvyšuje zaťaženie srdca a horšie prechádza cez cievy, vedie k poškodeniu obličiek, porušuje nasýtenie orgánov a tkanív kyslíkom a tiež zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín, mŕtvice, infarktu atď. Treba poznamenať, že hrubá krv je jednou z hlavných príčin cirkulačnej dekompenzácie u pacientov s HLS (chronické pľúcne srdce).

Zvýšenie viskozity krvi sprevádza významné poruchy mikrocirkulácie v pľúcach, zvýšenie LAS (pľúcna arteriálna rezistencia), ako aj masívna tvorba krvných zrazenín a zvyšuje riziko tromboembolických porúch.

Čo je hrubá krv

Hrubá krv je krv so zvýšenou viskozitou spojenou so zvýšením počtu vytvorených prvkov alebo s poklesom percenta plazmy.

Hlavným dôvodom zvýšenia viskozity krvi je nárast počtu červených krviniek - erytrocytóza. Hustá krv môže byť tiež dôsledkom zvýšenia počtu krvných doštičiek alebo zvýšenia ich adhéznych alebo agregačných vlastností, zvýšenia hladín fibrinogénu, zvýšenej zrážanlivosti krvi atď.

Normálna viskozita krvi zaisťuje stálosť prietoku krvi cez cievy. Viskozita krvi určuje stupeň vnútorného trenia krvi, ktorý vyplýva zo skutočnosti, že rôzne vrstvy krvi sa pohybujú pri rôznych rýchlostiach, rovnako ako stupeň trenia krvi proti stenám krvných ciev.

Viskozita krvi je normálna

Viskozita plazmy a viskozita celej krvi (prvky s tvarom plazmy +) sa porovnávajú s viskozitou vody.

Aké je nebezpečenstvo hrubšej krvi na zdravie?

Pri patologickom zvýšení viskozity krvi dochádza k "odporu" k prietoku krvi. Z dôvodu ťažkého a pomalého prechodu krvi cez cievy dochádza k zvýšenému zaťaženiu srdca, ktoré je nútené pracovať v intenzívnom režime a dochádza k narušeniu mikrocirkulácie a dodávania krvi do orgánov a tkanív.

Vzhľadom na pomalý pohyb hrubých krvin cez cievy sa vytvárajú priaznivé podmienky pre vznik krvných zrazenín a zvýšenú koaguláciu krvi.

Zníženie hladiny "dobrého" cholesterolu v krvi a zvýšenie počtu "zlých" lipidov a triglyceridov významne zvyšuje viskozitu krvi, jeho tendenciu tvoriť krvné zrazeniny a je sprevádzané aj výskytom aterosklerotických plakov v cievach.

Pri pokročilej ateroskleróze ukladá cholesterol nielen zúženie lumen ciev, ale tiež vedie k zápalu cievnej intimy a výraznému poklesu elastických vlastností ciev.

Naliehavosť ciev a ich neschopnosť normálneho natiahnutia krvným prietokom tiež zvyšujú zaťaženie srdca. Takzvaný začarovaný kruh narušeného krvného obehu sa vytvára. Hrubá krv prispieva k rozvoju aterosklerózy a ateroskleróza prispieva k ďalšiemu zvýšeniu viskozity krvi.

Zníženie srdcového výdaja pri srdcovom zlyhaní vedie k progresii porúch mikrocirkulácie a ischémii orgánov a tkanív. Tiež sa zvyšuje tvorba krvných zrazenín a zvyšuje sa riziko vzniku infarktu, mŕtvice, tromboembolizmu, ischémie dolných končatín atď.

Krvné zrazeniny, tvorba mikrotribov a ischémia na pozadí srdcového zlyhania prispievajú k vzniku chronického zlyhania obličiek.

Silná krv - príčiny

Aby sme mohli odpovedať na otázku, čo znižuje krv v osobe, je potrebné zvážiť, čo ovplyvňuje jej viskozitu. Hlavné príčiny zvýšenia krvnej hustoty a viskozity sú:

 • porušenie deformačnej kapacity červených krviniek;
 • polycythemia;
 • zvýšenie počtu buniek doštičiek;
 • zvýšená agregácia a adhézia krvných doštičiek;
 • zvýšenie počtu trombocytov;
 • znížený objem plazmy;
 • zvýšenie triglyceridov a "zlého" cholesterolu;
 • zvýšenie množstva fibrinogénu.

Primeraný prietok krvi v mikrovaskulatúre je možný iba vďaka tomu, že normálne červené krvinky sú schopné významnej deformácie a preto pokojne prechádzajú cez dutinu cievy, oveľa menšie ako ich priemer.

Štúdie ukázali, že bez toho, aby červené krvinky mohli zmeniť tvar s nárastom hematokritu o viac ako 65% (normálne je hematokrit u žien od 36 do 42% a u mužov od štyridsať do 48%), krvný prietok v cievach by sa úplne zastavil. Avšak vzhľadom na schopnosť erytrocytových buniek meniť svoj tvar je prietok krvi možný dokonca aj pri maximálnej krvnej hustote s hematokritom deväťdesiatpäť a dokonca sto percent.

Z tohto dôvodu s poklesom plasticity erytrocytov (kosáčikovitá anémia) sa pozoruje prudké zvýšenie viskozity krvi aj pri nízkom hematokritu. Viskozita krvi sa tiež zvyšuje so zápalovými procesmi, ktoré sprevádzajú zvýšené ESR (sedimentácia erytrocytov).

Okrem červených krviniek počet krvných doštičiek významne ovplyvňuje hustotu krvi. So zvýšenou tvorbou krvných doštičiek, ako aj ich zvýšenou tendenciou k agregácii a adhézii, krv nie je len zhrubnutá, ale tvorba aktívnej trombu začína v malých a stredných kalibroch.

Ak je rovnováha lipidov narušená zvýšením obsahu triglyceridov a "zlého" cholesterolu, zvyšuje sa viskozita krvi, zvyšuje sa tendencia tvorby krvných zrazenín a vyvíja sa ateroskleróza.

Aterosklerotická vaskulárna lézia je sprevádzaná pomalším prietokom krvi a tvorbou vírového prietoku krvi. To vedie k agregácii erytrocytov, aktívnej produkcii induktorov agregácie krvných doštičiek a adhézii na steny žilových ciev mladých granulocytových buniek. Spôsobuje zápalové poškodenie žíl a tvoria sa žilové krvné zrazeniny.

Prečo je krv silná

Krvné zrazeniny sa môžu vyskytnúť na pozadí:

 • mnohopočetný myelóm;
 • leukémie;
 • erythrocytózy;
 • radiačná choroba;
 • eritremii;
 • pancytopénia;
 • thrombocytosis;
 • hyperglykémia;
 • hypoxia;
 • horúčka;
 • Waldenstrom makroglobulinémia;
 • dedičná koagulopatia sprevádzaná zvýšenou viskozitou krvi;
 • kolagenóza;
 • autoimunitné ochorenia;
 • zvýšené hladiny fibrinogénu;
 • hyperlipidémia a ateroskleróza;
 • vaskulitída;
 • malárie;
 • hypovitaminóza;
 • napadnutie červami;
 • nadmerná produkcia imunoglobulínov;
 • infekčné a zápalové ochorenia;
 • dlhotrvajúci stres a nespavosť;
 • rozsiahle lézie;
 • dehydratácia (hnačka, vracanie);
 • nedostatočný príjem tekutín;
 • malígnych novotvarov a ich aktívnych metastáz;
 • diabetes;
 • metabolický syndróm;
 • hypertenzia;
 • zlyhanie srdca;
 • chronická pľúcna choroba srdca;
 • metabolická acidóza;
 • alkoholizmus;
 • dlhé fajčenie;
 • srpkovitá anémia;
 • predĺžená hypoxia, otrava oxidom uhoľnatým, žijúci v ekologicky nepriaznivých oblastiach;
 • závažné ochorenie pečene (cirhóza, hepatitída);
 • nedostatok estrogénu alebo nadprodukcia androgénu;
 • syndróm polycystických ovárií u žien;
 • závažné alergické reakcie.

Značné zhrubnutie krvi však môže spôsobiť trombózu ciev placenty, zhoršený fetoplacentrický prietok krvi, hypoxia plodu, retardáciu intrauterinného rastu, vyblednutie tehotenstva, spontánny potrat a opakovaný potrat, abrupcia placenty, predčasný pôrod atď.

Hrubá krv v detskej príčine

Príčiny krvných zrazenín u detí sa nelíšia od základných príčin u dospelých. A napriek tomu deti často majú hustú krv na pozadí parazitických ochorení a dehydratácie (vracanie a hnačka na pozadí črevných infekcií).

Počas prvých týždňov po pôrode sa testy vrátia do normálu samostatne.

V zriedkavých prípadoch môže byť zvýšená viskozita krvi spojená s vrodenými srdcovými nedostatkami, abnormalitami vývoja pľúc, hypoxiou a asfyxiou, hyperglykémiou, vrodeným hypotyreoidizmom.

Hrubá krv - príčiny a liečba u mužov

U mužov je hlavnou príčinou zvýšenej viskozity krvi nerovnováha lipidov a zvýšenie triglyceridov a "zlého" cholesterolu. Často dochádza k zvýšeniu viskozity krvi v pozadí:

 • obezita
 • telesnej aktivity,
 • fajčenie
 • hypertenzívne ochorenie.

Silná krv - symptómy u žien a mužov

Zvýšenou viskozitou krvi sa prejavuje porúch mikrocirkulácie, studené končatiny, senzorické poruchy, znecitlivenie prstov, plazivej pocity na koži, závraty, bolesti hlavy, zníženie ostrosti videnia, mramorovanie kože, slabosť, porušením postihnutia, depresívne poruchy, insomnia, mánia, psychóza, pokles pamäť a rýchlosť reakcie, konštantná smäd, svrbenie a suchosť kože a slizníc.

Je to tiež možné porušenie srdcového rytmu, dýchavičnosť, slabosť.

Tiež je známy mramorový odtieň kože nohy a výrazné kŕčové žily. Kľudy sú studené na dotyk, koža je drsná a nepružná. Možno vzhľad trhlín a vredov. Existuje tiež neustále chilliness končatín a zlé uzdravenie dokonca aj malé rany a škrabance.

U pacientov s erytrocytózou sa môže objaviť špecifický fialový tón pleti, časté mdloby a pravidelné nazálne krvácanie.

Čo sa nazýva test krvnej hustoty?

Na stanovenie hustoty krvi a určenie príčiny nárastu jej viskozity sa uskutočňuje

 • všeobecný a biochemický krvný test;
 • stanovenie hematokritu;
 • zrážanie krvi a koagulačný test;
 • stanovenie lipidového profilu (frakcie cholesterolu a triglyceridy).

Pre podozrenie erythrocytózy určiť stupeň saturácie kyslíkom arteriálnej krvi, plazmatické hladiny erytropoietín a parciálny tlak kyslíka, pri ktorej je hemoglobín nasýtený s viac ako päťdesiat percent (P50).

Podľa indikácií je možné vykonať:

 • biopsia kostnej drene
 • ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny a malej panvy,
 • elekrokardiografy,
 • echokardiogram
 • na štúdium hormonálneho profilu.

Potrebujem opravu viskozity krvi

Mierne zvýšenie viskozity krvi nevyžaduje lekársku liečbu a môže sa upraviť predpisovaním vyváženej stravy, zvýšeného pitného režimu a normalizácie telesnej aktivity.

Bez včasnej korekcie môže hustá krv spôsobiť vývoj:

 • hlboká žilová trombóza,
 • infarktu myokardu,
 • ateroskleróza,
 • cievna mozgová príhoda,
 • chronické zlyhanie obličiek a srdca,
 • tromboembolizmus,
 • ischémia dolných končatín,
 • život ohrozujúce poruchy srdcového rytmu atď.

Hrubá krv - čo robiť

Liečbu vysokej viskozity krvi by mala vykonávať výlučne lekár a pod kontrolou laboratórnych parametrov. Samoliečenie môže viesť k nadmernému poklesu zrážanlivosti krvi a krvácaniu.

Liečba sa vyberá v závislosti od závažnosti pacienta a hlavnej príčiny krvných zrazenín.

Pacienti s dehydratáciou ukazuje orálny rehydratáciu a infúznu terapiu s cieľom nielen na náhradu deficitu tekutiny, ale aj k obnoveniu rovnováhy elektrolytov.

Hyperlipidemické lieky a diéta sú indikované na hyperlipidémiu a aterosklerózu.

Odporúča sa tiež nefajčí a konzumácia alkoholu, normalizáciu fyzickej aktivity, zvýšenie spotreby zeleniny a čerstvej zeleniny, vylúčenie zo stravy mastných a vyprážaných jedál, zvýšiť príjem tekutín na dva - dva a pol litra denne (pokiaľ nie je choroba srdca a obličiek).

Za mierneho poklesu viskozity krvi, elastické vlastnosti zotavenie plavidla, zníženie "zlého" cholesterolu a zníženie rizika trombu odporúča doplnky obsahujúce:

 • omega-3 mastných kyselín,
 • rybí olej,
 • horčík,
 • vitamíny A, E a skupina B,
 • kyselina askorbová.

Strava týchto pacientov by mala byť vyvážená a musí obsahovať zvýšené množstvo otrúb, čerstvého ovocia a zeleniny, jahôd, zázvoru, citrónu, čučoriedky, maliny, paradajky, papriky, cukety, repa, cesnak, ľanový olej, kuracie mäso, králičie mäso, varenú rybou. Čierna čokoláda a kakao sú tiež užitočné.

 • sladkosti,
 • čerstvé pečenie
 • sýtené nápoje
 • rýchle občerstvenie
 • údené mäso a šťavy.

Efektívne časté dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu, plávanie, jazda na bicykli atď.

Podľa údajov predpísaných liekov Aspirín, Kardiopirín, Cardiomagnyl, Magnekard. Môže sa použiť heparín, warfarín atď.

Pri silnom zvýšení viskozity krvi môže byť predpísaný plazmaferézny postup.

Prečo má človek hustú krv, ako sa tenká?

Hrubá krv nie je nezávislé ochorenie, ale symptóm, ktorý sa vyskytuje pri rôznych poruchách v tele. Ak nezačnete včasnú liečbu, začnú v mnohých orgánoch a systémoch vzniknúť deštruktívne a niekedy aj nezvratné procesy.

Krv sa zahustí pri poruche v tele

Viskozita krvi je normálna

Hrubá krv (zvýšený viskozitný syndróm) sa vyskytuje so zvýšením hodnôt hematokritu, čo je porušení pomeru medzi hladinou enzýmov a plazmy.

Viskozita v krvi sa meria pomocou viskozimetra - pomocou prístroja sa porovnáva rýchlosť krvi a destilovanej vody. V ideálnom prípade by sa krv mala pohybovať 4-5 krát pomalšie ako voda, rýchlosť viskozity plazmy je 1,4 až 2,2 jednotky. Relatívna viskozita celej krvi u mužov je 4,3 - 5,7 jednotiek, u žien - 3,9 - 4,9. Hustota krvi je 1,050 až 1,064 g / ml.

Prvé klinické príznaky ochorenia sa začínajú objavovať, ak ukazovatele prekročia 4 jednotky.

U novorodencov sú hladiny hemoglobínu a leukocytov vyššie ako u dospelých, takže viskozita je 10-11, ku koncu prvého mesiaca života, výkonnosť dieťaťa klesne na 6, potom sa postupne znižuje.

Miera viskozity krvi u žien a mužov

U adolescentov sa na pozadí hormonálneho nastavenia v tele mierne zvyšuje viskozita v plazme, stačí upraviť denný režim, čím sa vytvorí správne menu, aby sa indikátory normalizovali.

Príčiny silnej krvi

Kvalitatívne ukazovatele plazmy závisia od mnohých faktorov - výživa, práca vnútorných orgánov, režim dňa. Stres, závislosť sa takmer vždy stáva príčinou vzniku syndrómu vysokej viskozity.

Z toho, čo krv sa zahusťuje - chyby vo výžive:

 1. Vášeň pre rýchle sacharidy, bielkovinové jedlá. Sladkosti zvyšujú množstvo glukózy a bielkovinové potraviny obsahujú mnoho aminokyselín, ktoré sú nedotované v krvi - všetky tieto faktory prispievajú k rozvoju vysoko viskózneho syndrómu.
 2. Zvýšený cholesterol s pravidelným používaním alkoholu, rýchleho občerstvenia, mastných a iných nezdravých potravín.
 3. Otrava tela ťažkými kovmi, pesticídy, ktoré sa hromadia v zelenine a ovocí pri spracovaní silnými chemikáliami.
 4. Avitaminóza - zvýšenie hustoty sa pozoruje vtedy, keď v tele absentuje kyselina askorbová a vitamíny B.

Hlavným dôvodom zvýšenej viskozity je dehydratácia, nedodržiavanie vodného režimu, používanie pitnej vody s nízkou kvalitou.

Nadbytočný cholesterol zahusťuje krv

Aké ochorenia zvyšujú viskozitu krvi

Ale vždy hustá krv je znakom nezdravé stravy alebo životného štýlu, často sa na patogických stavoch vyvíja patologický stav. Hlavným dôvodom sú cievne ochorenia, kŕčové žily, chronické srdcové zlyhanie.

Aké problémy môžu naznačovať zvýšený viskózny syndróm:

 • ochorenia obličiek - telo nemá čas na to, aby sa vylúčilo z poškodenia bielkovín, keď vnikne do krvi, spôsobuje jeho acidifikáciu;
 • ochorenia pečene - pri hepatitíde, cirhóze sa zníži syntéza krvných bielkovín, čo negatívne ovplyvňuje zloženie tekutiny;
 • zníženie enzymatickej aktivity v prípade pankreatitídy, cholecystitídy, dysbakteriózy - potravina nie je úplne trávená, do krevného obehu preniká podoxidovaná častica;
 • vírusové, bakteriálne infekcie, infekcie parazitmi;
 • predĺžený nárast teploty;
 • vnútorné krvácanie;
 • onkologické patológie - myelóm, niektoré formy leukémie;
 • diabetes, iné endokrinné ochorenia;
 • hyperfunkcia sleziny;
 • problémy s orgánmi dýchacieho systému;
 • rozsiahle tepelné popáleniny.

Hepatitída C zahusťuje krv

Symptómy krvných zrazenín

Syndróm zvýšenej viskozity má rozmazaný klinický obraz, dá sa spoľahlivo identifikovať iba pomocou testov. Existujú však niektoré príznaky, ktoré môžu naznačovať prítomnosť patológie.

Kľúčové vlastnosti:

 • časté bolesti hlavy;
 • hučanie v ušiach;
 • rozmazané videnie, roztrhnutie, problémy s pamäťou;
 • syndróm chronickej únavy, slabosť, ospalosť, všeobecná nevoľnosť;
 • hnisavé bolesti, znecitlivenie, mravčenie paží a nôh, končatiny sú takmer vždy chladné;
 • pokožka sa stáva čírou, suchou;
 • silný pocit smädu;
 • depresívnych stavov.
Ak sa krv stáva lepkavou a viskóznou, človek sa obáva vysokého krvného tlaku, dýchavičnosti, častého krvácania z nosa, začína sa rozbiehať uzliny na žilách.

Vízia sa môže zhoršiť v dôsledku zahustenia krvi.

Ktorý lekár sa má kontaktovať?

Ak sa vyskytnú príznaky zvýšenej viskozity plazmy, je potrebné navštíviť praktického lekára, ktorý po vyšetrení a počiatočnej diagnóze dokáže poradiť kardiológovi, endokrinológovi, gastroenterológovi, onkológu.

Ako určiť hustotu krvi?

Aby sme vedeli o úrovni viskozity, je potrebné dôkladne preskúmať, pretože nárast výkonu sa vyskytuje pri rôznych chorobách.

Aké testy musíte prejsť:

 • Klinický krvný test - sa vyskytuje syndróm zvýšenej viskozity s vysokým hemoglobínom a ESR, zvýšenie počtu červených krviniek, pokles počtu krvných doštičiek;
 • analýza hematokritu;
 • stanovenie zrážanlivosti krvi;
 • koagulogram - metóda pomáha určiť stav hemostázy;
 • výpočet času tromboplastínu.

Na stanovenie úrovne viskozity je potrebné vykonať krvný test.

Len na základe výsledkov laboratórnych testov môže lekár diagnostikovať syndróm zvýšenej viskozity, ďalšia diagnóza bude zameraná na identifikáciu príčiny. Osoba bude musieť urobiť EKG, ultrazvuk, MRI a CT, endoskopiu, robiť biochémiu, test na nádorové markery.

Čo robiť s hustou krvou

Pri diagnostikovaní syndrómu so zvýšenou viskozitou je potrebné začať liečbu liekom, dodržiavať špeciálnu diétu, alternatívna medicína sa môže brať ako podporná a pomocná terapia.

Riedidlá krvi

Pri vysokej viskozite je liečba zameraná na odstránenie ochorenia, ktoré sa stalo príčinou zvýšenej hustoty, prevencie trombózy.

Ako odstrániť krv:

 • lieky na báze kyseliny acetylsalicylovej - aspirín-kardio, kardiomagnyl, kardiopyrín, eliminujú viskozitu, majú trombolytický účinok;
 • priamo pôsobiace antikoagulanciá - heparín, Curantil;
 • Dihydroquercitín, Capilar - lieky posilňujú steny ciev, urýchľujú proces regenerácie, zabraňujú oxidácii tukov v bunkových membránach;
 • lieky na elimináciu prejavov kŕčových žíl - Lioton;
 • Tablety s heparínom - zlepšuje plazmatickú kvalitu;
 • znamená boj proti nadmernej kyslosti krvi - Alka-Mine.

Okrem toho by ste mali užívať vitamínové komplexy s vysokým obsahom kyseliny askorbovej, vitamíny skupiny B.

Capilar - prostriedok na posilnenie stien krvných ciev

Liečba ľudových liečiv

Niektoré liečivé rastliny a rastliny pomáhajú znižovať viskozitu krvi, ale je lepšie užívať ľudské lieky s liekmi.

Ako odstrániť krvné zrazeniny doma:

 1. Nalijte 200 ml vriacej vody 10 g rozdrvených kyslíkových kvetencov na suchom koši, rozmiešajte na nízkej teplote až do varu, nechajte 6 hodín v uzavretej nádobe. Pijte celú dávku liekov počas dňa v malých dúškoch. Trvanie liečby je 15-20 dní.
 2. Nalejte 220 ml vriacej vody 2 lyžice. l. tráva ďatelina, varte na minimálne teplo po dobu 10 minút, chladné, napätie, vezmite 50 ml bujónu trikrát denne.
 3. Varte 400 ml vriacej vody 1 lyžička. vŕba kôra, varte zmes na nízkej teplote po dobu 20 minút, nechajte v zapečatenej nádobe po dobu 4-5 hodín. Pite 180 ml trikrát denne.
Aby ste si udržali optimálnu hustotu plazmy, musíte každodenne pred raňajkami ustúpiť 10-15 ml slnečnicového oleja v ústach, nemusíte ju prehĺtať, mali by ste to vyplieniť, keď sa zmení na bielu.

Jedlo pri zahustení krvi

Diéta pomôže odstrániť menšiu viskozitu, zabráni vzniku patológie.

Zoznam užitočných produktov:

 • cibuľa, cesnak, paradajky, repa, cuketa, uhorky;
 • klíčené obilniny;
 • olej z ľanu, slnečnice, olivových strukovín;
 • citrusové plody, brusnice, jahody, maliny, čučoriedky, granátové jablko;
 • zázvor;
 • surové orechy;
 • chudé ryby a morské plody;
 • kuracie a králičie mäso;
 • tmavá čokoláda;
 • korenie a korenie - kurkuma, oregano, tymian.

Horká čokoláda je vhodná na zahusťovanie krvi.

Sladkosti s vysokým obsahom cukru, pečivo vyrobené z bielych múčnych druhov, sladké nápoje sýtené oxidom uhličitým, konzervované jedlá, mastné, údené potraviny by mali byť vylúčené zo stravy, je potrebné znížiť príjem soli. Zoznam zakázaných potravín zahŕňa pohánky, mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku, kapustu, šošovku, banány,

Čo hrozí zhrubnutím krvi

Stav celého organizmu závisí od kvalitatívnych ukazovateľov krvi, preto syndróm zvýšenej viskozity môže spôsobiť vznik vážnych, život ohrozujúcich chorôb.

Dôsledky:

 • akumulácia krvných zrazenín v malých cievach s následnou nekrózou tkaniva;
 • zablokovanie portálnej žily, mezenterické cievy;
 • srdcový záchvat;
 • mŕtvice;
 • zápal pobrušnice;
 • dysfunkcia mozgu;
 • skryté krvácanie.

Ak je krv veľmi silná, srdce musí vynaložiť viac úsilia na pokrok, čo vedie k rýchlemu starnutiu a poškodeniu orgánu.

Vzhľadom na hustú krv u ľudí sa často vytvárajú krvné zrazeniny.

prevencia

Aby ste zabránili zhrubnutiu krvi, musíte dodržať režim pitnej vody - vypiť 1,5 litra čistej vody bez plynu, zelený čaj bez cukru, v horúcom počasí a pri vyššej fyzickej námahe, množstvo kvapaliny by sa malo zvýšiť na 2,5 litra za deň.

Ako zabrániť zvýšeniu viskozity syndrómu:

 • vzdať sa zlých návykov;
 • jesť správne a pravidelne;
 • dostať spánok, vyhnúť sa stresu, fyzickej a duševnej únavnosti;
 • presunúť viac;
 • každoročne podstupujú rutinnú inšpekciu.

Chôdza je zdravá

Zvýšená viskozita krvi je dôvodom na dôkladné komplexné vyšetrenie tela, po identifikácii príčin patológie je potrebné začať liečbu drogami, preskúmať stravovanie a denný režim, zvýšiť množstvo spotrebovanej tekutiny.

Hodnotiť tento článok
(5 hodnotení, priemerná hodnota 4.80 z 5)

Analýza ukázala silnú krv - čo robiť v tomto prípade?

Krv je biologické prostredie, ktoré nám dáva príležitosť žiť. Pomocou srdca a ciev vyživuje tkanivá tela potrebnými mikroelementmi a kyslíkom, ktoré bunky potrebujú na normálne rozdelenie a rast. Súčasne krv očisťuje orgány metabolických produktov a oxidu uhličitého, ktoré sú ďalej vylučované z tela cez obličky a pľúca.

Veľký význam pre správny redox proces je hustota krvi a rýchlosť jeho pohybu cez cievy. Konzistencia plazmy je ovplyvnená rôznymi faktormi a správna činnosť celého organizmu závisí od jeho viskozity. Príliš hustá plazma vyvoláva vývoj mnohých závažných ochorení:

 • Infarkt myokardu.
 • Mŕtvica.
 • Trombóza.
Viskózna krv

Prečo je plazma viskózna?

Zo školy vieme, že krv je 90% plazmy a 10 je suché bunky: krvinky, biologicky aktívne látky atď. Porušenie tohto pomeru má známe meno - zhrubnutie krvi alebo zvýšený viskózny syndróm.

Faktory iniciujúce hustotu plazmy sú:

 • Dehydratácia tela s hojivou hnačkou alebo častým zvracaním.
 • Nerovnováha výslednej a požadovanej tekutiny.
 • Cievne ochorenie.
 • Patologické stavy pečene, ktoré vyvolávajú vznik cirhózy a hepatitídy.
 • Problémy s kostnou dreňou.
 • Odchýlky v práci endokrinných orgánov.
 • Srdcové zlyhanie chronickej povahy.
 • Zvýšená kyslosť krvi.
 • Infekcia tela parazitmi.
 • Zvýšená aktivita sleziny.
 • Zneužívanie alkoholu a nikotínu.
 • Systematické užívanie diuretík a perorálnych kontraceptív.
Perorálne antikoncepčné lieky

Detská horúčka

Klinický prejav

Symptomatológia zvýšenej viskozity plazmy nie je špecifická, môže sa vyskytnúť aj pri iných ochoreniach. Pacient sa sťažuje na:

 1. Chronická únava aj po dlhom spánku.
 2. Apatia.
 3. Znížená pracovná kapacita.
 4. Bolesti hlavy a závraty.
 5. Priehľadná koža.
 6. Studené končatiny aj pri vysokých teplotách okolia.
 7. Zlá pamäť, zabránené myslenie.
 8. Depresie.
 9. Suchá koža.
 10. Neustále smäd.
 11. Externá manifestácia trombóznych žíl.
Trombózne žily

Ak ste si všimli aspoň niektoré z vyššie uvedených symptómov, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc od lekára, aby ste čo najskôr zabránili negatívnym účinkom hustého plazmu.

Aké testy ukazujú hustotu krvi?

Ako určiť hustotu krvi analýzou krvi? Coagulogram a D-dimér vykazujú najlepšie výsledky. Keďže moderný liek používa nasledujúce metódy:

 1. Meranie počtu červených krviniek, ich sedimentácie a hladiny hemoglobínu.
 2. Analýza viskozity krvi (hematokrit).
 3. Skúška zrážanlivosti krvi.
 4. Analýza aktivovaného parciálneho tromboplastínového času.
koagulácia

Čo to znamená, ak pri analýze hrubšej krvi?

Zvýšená viskozita v plazme môže naznačovať nasledovné: prietok krvi v tele sa spomaľuje, obzvlášť škodlivý pre arterioly, venuly a kapiláry. Z dôvodu stagnácie plazmy dochádza k zhoršeniu metabolických procesov: kyslík a mikroživiny vstupujú v nedostatočnom množstve, čo vedie k hromadeniu voľných radikálov a nedostatočne oxidovaných produktov.

Čo inak môže znamenať hrubú krv v analýzach?

Pomalý krvný obeh zvyšuje priepustnosť cievnych stien, poškodzuje integritu ich endotelu a vyvoláva tvorbu aterosklerotických džemov. Vzhľadom na hustú plazmu sa krvné doštičky držia spolu, vytvárajú krvné zrazeniny a spôsobujú vznik infarktu, pľúcnej embólie a mozgovej príhody. Pri nesprávnej liečbe a preventívnych opatreniach môžu tieto ochorenia viesť k smrti.

Silná krv a tehotenstvo

Vysoká viskozita krvi je nebezpečná pre plod a pre budúcu matku, pretože spôsobuje upchatie krvných ciev. Výsledkom je vývoj hypoxie plodu. zvyšuje riziko potratu alebo zmeškania potratov.

Plánovanie tehotenstva

Odborníci odporúčajú každej žene, ktorá sa chystá stať matkou, aby prešla špeciálnou analýzou hemostázy. Táto kontrola zabráni komplikáciám, minimalizuje prípadné porušenia a pomôže správne niesť plod počas celej predpísanej lehoty. Dnes neexistuje žiadna metóda na kontrolu viskozity krvi, ale najdôležitejšia je koagulogram.

Analýza je obzvlášť významná pre ženy, ktorým hrozí z takýchto dôvodov:

 1. Útoky srdca alebo údery u blízkych príbuzných.
 2. Ťažká fyzická námaha po dlhú dobu.
 3. Kŕčové žily.
 4. Genetická predispozícia.

Hrubá krv: čo robiť?

Ak test viskozity krvi preukázal prebytok normy, pacient naliehavo potrebuje náležitú liečbu.

V každodennej strave musí byť prítomná voda v správnych množstvách. Spravidla by mal priemerný človek piť jeden a pol do dvoch litrov tekutiny každý deň. Množstvo vody spotrebovanej osobou závisí od:

 • Hmotnosti.
 • Age.
 • Napájacie záťaže.
 • Indikátory teploty prostredia, v ktorom je pacient umiestnený.

Odborníci odporúčajú používať najmenej 2 litre tekutiny pre mladých ľudí v horúcom počasí s intenzívnou fyzickou námahou.

Predstavitelia tradičnej a tradičnej medicíny sa odporúčajú pridávať do denných diétnych potravín, ktoré znižujú hustú krv. Najefektívnejšie patrí:

 • Cibuľa a cesnak.
 • Morské ryby a morské plody.
 • Paradajky a rajčiaková šťava.
 • Cuketa.
 • Repa.
 • Pšenica naklíčená.
 • Výrobky z kakaa a tmavej čokolády.
 • Jahody.
 • Čučoriedky.
 • Maliny.
 • Granátové jablko a jeho šťava (iba varené).
 • Ľanový olej, slnečnica a olivy.
 • Biely králik a kuracie mäso.

Použitie týchto produktov znižuje viskozitu krvi, minimalizuje riziko tvorby krvných zrazenín a stimuluje metabolizmus v bunkách tkaniva.

Ak indikátor hustoty krvi v analýze príliš neprekračuje prípustné hodnoty, môže pacient stabilizovať svoj stav odstránením zo stravy:

 • Uzené mäso.
 • Konzervované potraviny.
 • Mastné mäso a jedlá z neho.
 • Pohanka.
 • Fatty aspic.
 • Mliečne výrobky s vysokým percentom tuku.
 • Kapusta.
 • Šošovka.
 • Sladké múčne pečivo.
 • Kalina.
 • Banány.
 • Chokeberry.
 • Liečivé rastliny (ľubovník bodkovaný a valerián).

Ak sa po opakovanej analýze hustoty krvi indikátory normalizujú, produkty z čierneho zoznamu sa môžu postupne pridávať do stravy, ale iba v malých množstvách.

Na zníženie hustoty plazmy môžu byť špeciálne farmakologické lieky. Zvyčajne sa v tomto prípade predpisujú lieky na báze aspirínu, pretože majú trombolytický účinok.

Najúčinnejšie lieky v tejto skupine sú:

 • Aspirínové kardio
 • Cardiomagnil.
 • Tromboass.
 • Kardiopirin.

Napriek vysokej výkonnosti nie sú vhodné na samoliečbu a sú predpisované lekárom až po dôkladnej diagnostike pacienta.

Ako preventívne opatrenie proti hustote plazmy dokáže lekár predpísať výživové doplnky, medzi ktoré patrí dihydroquerticín - prvok, ktorý zlepšuje reologické vlastnosti krvi. Pacienti, ktorým sa predpisuje prísne dodržiavanie diétnych obmedzení, sa ďalej podrobia mesačnej liečbe Flafitom alebo Capilarom.

Obrovskú úlohu v zvýšenej hladine hrubého krvného obehu v analýze zohráva pravidelné cvičenie a absencia deštruktívnych návykov.

Vysoká hustota plazmy v analýze nie je nezávislá choroba, ale symptóm negatívneho vplyvu rôznych faktorov na naše telo. Aby ste predišli komplikáciám s reologickou vlastnosťou plazmy, je potrebné aspoň raz za niekoľko mesiacov darovať krv na všeobecnú analýzu (určiť INR), sledovať vaše zdravie a vyhľadávať kvalifikovanú pomoc, ak sa necítite dobre.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kŕčové žily v maternici počas tehotenstva

Kŕčové žily sú ochorenie žíl, pri ktorých v počiatočnom štádiu, ak existujú priaznivé faktory rozvoja ochorenia (genetické predispozície, predĺžené státie na nohách, nadváha), krvný tok je narušený a spomalený.

Diagnóza HDL cholesterolu - príčiny zníženia a spôsoby normalizácie

Nedávno sme všetci spolu verili, že akýkoľvek cholesterol je veľmi zlý a snažili sme sa vyhnúť jedlám s vysokým obsahom. Potom vedci a lekári vyriešili tento problém a dospeli k záveru, že iba prebytočný "zlý" cholesterol poškodzuje telo a "dobrý" cholesterol je veľmi dôležitý pre normálne fungovanie všetkých systémov ľudského tela.

Expiračná dyspnoea: popis, príčiny a charakteristiky liečby

Starší ľudia hovoria, že prvým znakom starnutia je dýchavičnosť. S týmto názorom je možné súhlasiť, ale nie úplne. Niekedy je tento pocit znakom vážnej choroby, ktorá je tiež diagnostikovaná u mladých ľudí.

Je potrebné vedieť: čo je sínusová arytmia srdca a ako je to nebezpečné?

Srdce je významný orgán, ktorého práca zatiaľ nebola plne študovaná napriek úspechom a prelomom modernej medicíny.Jedná sa o druh pumpy, ktorá núti krv, ktorou cirkuluje cez obehový systém a vyživuje celé telo.

Krvácanie z očí: typy, príčiny, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete, čo môže byť krvácanie do oka, príčiny jeho výskytu, symptómy a diagnostické metódy, čo robiť v tejto situácii.Krvácanie je prietok krvi mimo krvných ciev.

Koronárna choroba srdca (CHD) - príznaky, príčiny, typy a liečba CHD

Dobrý deň, drahí čitatelia!V dnešnom článku sa budeme s vami diskutovať o takej chorobe, ako je ischemická choroba srdca (CHD), ako aj jej príznaky, príčiny, klasifikácia, diagnostika, liečba, ľudové lieky a prevencia CHD.