Aj pre zdravú osobu je biochemický krvný test povinný najmenej raz za rok. Pomocou tejto analýzy je možné posúdiť, či sú určité vnútorné orgány normálne. Ďalším veľmi populárnym typom analýzy je koagulogram. Vo svojom rámci je súčasne zahrnutých niekoľko typov testov, ktoré pomáhajú hodnotiť zrážanlivosť krvi, či je INR v súlade s normou.

Všeobecné informácie

INR znamená medzinárodný normalizovaný postoj. Na posúdenie zrážania ľudskej krvi je potrebné použiť analýzu, ktorá určuje protrombínový čas. Vykonať takúto analýzu je jednoduché. V laboratórnych podmienkach sa do krvi pridá špeciálny tkanivový faktor, po ktorom sa zaznamená čas tvorby zrazeniny. Výsledným číslom je PTV.

U zdravého človeka by tento ukazovateľ mal byť v rozmedzí od 70 do 100 percent. Ak analýza ukazuje indikátor pod touto normou, potom má osoba zvýšené riziko náhleho krvácania. Ak sa rýchlosť odchyľuje smerom nahor, môže to znamenať zvýšenú trombózu.

K dnešnému dňu sa na určenie tohto indikátora používajú rôzne metódy, a preto v závislosti od reakčného činidla bude dekódovanie analýzy odlišné.

Nezabudnite skontrolovať v laboratóriu, kde ste urobili analýzu, aké ukazovatele pre nich sú normou. Stojí za zmienku, že tento ukazovateľ sa najčastejšie používa v postsovietskom priestore, zatiaľ čo v iných krajinách sa používa iný ukazovateľ - INR, ktorý je navyše stabilnejší.

MPR umožní štandardizovanú analýzu PTV. V dôsledku toho sa ukazovateľ získaný v rôznych laboratóriách nebude veľmi líšiť. Celkovo je MNR rovnaká analýza, ktorá určuje PTW, ale dekódovanie zahŕňa použitie špeciálneho štandardizovaného faktora.

Analýzu INR vykonáva priebežne tí, ktorí užívajú antikoagulanty, ako je Warfin. Aby sme pochopili, čo je ideálna dávka pre krv človeka, je potrebné priebežne robiť analýzu. Jeho dekódovanie pomáha pochopiť, ako efektívne liečenie alebo prevencia.

Ak hovoríme o ľuďoch, ktorí neužívajú žiadne antikoagulanciá, ukazovatele môžu byť nasledovné:

 • Indikátor MHP 1 hovorí, že osoba má normálnu úroveň PTV.
 • MPP s hodnotou dvoch exponátov má zvýšený čas zrážania.
 • MNR s hodnotou troch, respektíve, označuje trojnásobný nadbytok normy.

Treba zdôrazniť, že optimálna hodnota MNR je vypočítaná s prihliadnutím na váš stav. Napríklad u pacientov s fibriláciou predsiení je rýchlosť číslom od dvoch do troch.

Počas tehotenstva

Počas tehotenstva u žien dochádza k závažným zmenám organizmu. Nie je prekvapujúce, že ukazovateľ MNR sa mení s každým trimestrom, pretože zrážanie krvi je dôležitým ukazovateľom počas pôrodu.

Počas tehotenstva sa tvorí tretí okruh krvného obehu u žien, u ktorých sa zúčastňuje maternica a placenta. Z tohto dôvodu je zvýšená hladina protrombínu v tehotenstve v krvi, pretože množstvo samotnej krvi sa zvyšuje. Za normálnych okolností sa počas tehotenstva zvyšuje hladina fibrinogénu, čo vedie k zníženiu PTV. Ak je rýchlosť netehotnej ženy 24-35 sekúnd, potom je počas tehotenstva znížená na 17-20 sekúnd.

Najčastejšie počas tehotenstva je potrebné trikrát testovať INR. Avšak, ak sa vyskytnú nejaké komplikácie, napríklad úroveň je zvýšená, nie znížená, zmena sa vykonáva častejšie. Nezabudnite, že akékoľvek odchýlky od normy počas tehotenstva môžu spôsobiť potrat, predčasný pôrod, problémy s vývojom plodu.

Dešifrovanie získanej analýzy by malo vždy vykonávať kvalifikovaný odborník, ktorý vám v prípade potreby predpíše vhodnú liečbu. Nemali by ste sa obrátiť na svojich priateľov, pretože rastie riziko problémov s nenarodeným dieťaťom.

Výsledky dekódovania

Indikátor INR závisí predovšetkým od toho, aké účinné sú určité krvné proteíny. Oni sa nazývajú koagulačné faktory. Pečeň je zodpovedná za tvorbu týchto zložiek, na nich pôsobia antikoagulanciá. To je dôvod pre povinné testovanie INR pacientmi užívajúcimi príslušné lieky.

Samozrejme, nie je to jediný dôvod, prečo vám môže lekár poslať takúto analýzu. Napríklad takýto test je potrebný pred akýmkoľvek chirurgickým zákrokom. U zdravého človeka, pri bežnom chirurgickom zákroku by mal byť indikátor v rozmedzí od 0,85 do 1,25. Ak hovoríme o medzinárodne uznávanej norme, INR by mala byť v rámci 1. Rovnaká úroveň by sa mala zachovať s rôznymi terapiami, ale množstvo ochorení znamená nárast počtu. Napríklad problémy s krvnými cievami, môže priniesť číslo na 3-4.5.

Ak osoba neprijme žiadne lieky, ktoré ovplyvňujú zriedenie krvi a jeho počet presahuje hodnotu 1,25, existuje riziko vzniku niekoľkých patológií:

 • problémy s zrážaním krvi;
 • ochorenie pečene;
 • nesprávna absorpcia tuku v črevách;
 • stav preinfarkovania;
 • malígnych nádorov.

Ak sa v analýze zistil indikátor viac ako šesť, potom osoba potrebuje okamžitú hospitalizáciu, pretože existuje vážne riziko krvácania. Je to tiež o vnútornom krvácaní, ktoré môže byť výsledkom akéhokoľvek zápalového alebo ulcerózneho ochorenia gastrointestinálneho traktu. Cievne poruchy mozgu, problémy s obličkami, to všetko vytvára vysoké riziko krvácania.

Znížené množstvo INR v tele môže byť príčinou nedostatku vitamínu K, nedostatku protrombínu, ktorý má vrodenú alebo získanú povahu. Nekróza alebo poranenie s veľkou stratou krvi tiež ovplyvňuje tento indikátor. Počas pôrodu a počas tehotenstva majú ženy nižšie počty.

Mnohé počas tehotenstva

Čo je normou INR? Čo robiť v prípade odmietnutia?

INR je medzinárodný normalizovaný postoj. Toto je jeden z ukazovateľov koagulogramu. Použitie tejto hodnoty je určené zrážaním krvi. Prostredníctvom tejto analýzy môžete sledovať krv pacienta, ktorý užíva antikoagulanciá.

Ako sa vykonáva krvný test INR? Norma pre človeka

Analýza sa uvádza na prázdny žalúdok. Po extrakcii krvi z žily sa k nej pridá tkanivový tromboplastín. Keď sa pacient práve začína užívať antikoagulancia, často sa musí prejsť testom INR, ktorého miera sa môže zmeniť. Po výbere vhodného lieku a úpravy dávky je analýza predpísaná menej často. Takže na začiatku pacient príde darovať krv každý druhý deň, a potom iba 2-4 krát za mesiac. Ak chcete vypočítať hodnotu INR, musíte zvážiť protrombínový čas. Toto je obdobie, počas ktorého má zrazenina čas na tvorbu krvi v dôsledku pridania činidiel. Normalizovaný pomer sa vypočíta vydelením protrombínového času pacienta časom považovaným za normálny. Potom sa výsledok vynásobí indexom citlivosti tromboplastínu, ktorý je uvedený na obale reagentu použitého v laboratóriu. V ideálnom prípade by norma INR mala byť od 0,8 do 1,15 jednotiek. Čím vyššia je rýchlosť, tým lepšia koagulácia.

Norma INR: odchýlky

Ak výsledok analýzy ukázal, že hodnota INR je viac ako 1, ale pacient nepodlieha riedeniu, môže to byť signál výskytu nasledujúcich patologických stavov:

 • poruchy krvácania;
 • hemoragické ochorenie u novorodencov (indikuje nedostatok draslíka);
 • ochorenie pečene (tento orgán je zodpovedný za zrážanie);
 • narušenie žlče v dvanástniku cez pečeň;
 • znížená absorpcia tuku v čreve;
 • abnormalita sa pozoruje aj v prípade liekov na dnu, steroidy, antibiotiká.

Čo robiť, ak je porušená norma INR? V prípade, že indikátor je 6,0 alebo viac, pacient potrebuje naliehavú liečbu. Ak ignorujete takéto výsledky testov, môže dôjsť k krvácaniu. Toto je obzvlášť nebezpečné, ak má človek patológiu, ako je zápal alebo žalúdočný / črevný vred, ochorenia mozgových ciev, hypertenzia a zlyhanie obličiek. Ak je norma INR znížená, môže to znamenať, že:

 • nesprávna analýza (z centrálnej žily cez katéter);
 • zmenený hematokrit;
 • plazma strávila dlho v chladničke;
 • antitrombín III je zvýšený;
 • pacient užíva diuretiká, antikonvulzíva, antikoncepčné lieky, glukokortikoidy.

Dôležité pravidlá

Riedidlá sa musia odobrať súčasne. Analýza sa musí vykonať v jednej laboratóriu. Krv sa podáva súčasne. Napríklad, ak sa prvýkrát analýza odovzdala ráno, o 7 hodine, potom sa budete musieť opäť vrátiť do laboratória o sedem ráno.

Pokrok neostáva

V súčasnosti existujú špeciálne zariadenia, ktoré vám umožňujú nezávisle monitorovať INR doma. Je to veľmi výhodné, nie je potrebné ísť niekam, stáť v rade, nie je závislý od laboratória, lekárov. Pri najmenšej zmene indikátora je potrebné konzultovať s lekárom.

Pridať komentár

Coagulogram počas tehotenstva

INŠTITÚCIA-ROZVOJA: Štátna inštitúcia "Republikánské vedecké a praktické centrum" Matka a dieťa "

AUTORI: Dr. med. Veda ON Charkevich, Dr. med. Sciences V.V. Dmitriev, Dr. med. Sciences LA Smirnova, T.V. Bekasova, I.V. Kurlovich

Indikácia používania hemostasiologickej kontroly (ďalej len navrhovaná metóda) je tehotenstvo od skorých gestačných období (do 12 týždňov) s opakovaným vyšetrením 24, 36 týždňov a pred pôrodom. Ak sa indexy koagulogramu odchyľujú od normy, štúdia sa vykonáva s cieľom dynamickej kontroly účinnosti liečby až do normalizácie indexov koagulácie krvi.

KONTRAINDIKÁCIE NA POUŽITIE

EFEKTÍVNOSŤ POUŽITIA METÓDY

Individuálny diferencovaný prístup k interpretácii výsledkov koagulogramu a štúdia hemostázy v navrhovaných štádiách vyšetrenia umožňuje včasnú diagnostiku patológie koagulácie krvi a stanovenie rozsahu terapeutických opatrení s prihliadnutím na vedúci mechanizmus porúch. Navrhovaná metóda umožňuje objektívne zhodnotenie stavu hemostázy bez ohľadu na úroveň pôrodníckej nemocnice (I, II, III a republikánskej úrovne).

POPIS TECHNOLÓGIE POUŽÍVANIA METÓDY

Prihláste sa na konzultáciu o koagulograme počas tehotenstva

1. Algoritmus na štúdium hemostázy u tehotných žien zahŕňa nasledujúce kroky: počiatočné, pokročilé a hĺbkové (tabuľka 1).

Algoritmus pre štúdium hemostázy u tehotných žien

150-400 x109 / l 5-12 min 2,0-4,0 g / l 0,8-1,0 alebo 80-105%

2. APTT (aktivovaný čiastočný tromboplastínový čas)

5. INR (medzinárodný normalizovaný postoj)

9. Rozpustné fibrín-monomérne komplexy (SFMK)

4. Aktivita agregácie krvných doštičiek (indukovaná)

5. Proti kardiolipínové protilátky (IgG a ^ M)

6. Antikoagulancia typu lupus (so zvýšením R APTT

x106 M / l Nepresahujte diagnostický prah alebo hodnotu v ovládacom zariadení

Počiatočná fáza štúdie hemostázy zahŕňa jednoduché, ale informatívne laboratórne kontrolné testy, ktoré umožňujú diferencovaný prístup k rozšírenej a hĺbkovej kontrole systému hemostázy u tehotných žien. Medzi indikátory počiatočného štádia patria: počet krvných doštičiek, čas zrážania krvi, koncentrácia fibrinogénu,

Ak sa hodnoty všetkých štyroch indikátorov počiatočného štádia nelíšia od normy pri absencii sťažností, anamnestických indikácií a klinických príznakov odrážajúcich hrozbu ukončenia tehotenstva, nedochádza k porušeniu hemostázy, ktorá môže ovplyvniť priebeh tehotenstva.

Ak sa hodnoty všetkých štyroch indikátorov počiatočného štádia nelíšia od normy v prítomnosti sťažností, anamnestických indikácií alebo klinických príznakov odrážajúcich hrozbu potratov, je potrebné plánovaným spôsobom rozšíriť rozsah štúdií koagulogramu.

Ak sú hodnoty všetkých štyroch indikátorov počiatočného štádia odlišné od normy, bez ohľadu na prítomnosť (alebo neprítomnosť) sťažností, anamnestických indikácií a klinických príznakov má pacient narušenú hemostázu, ktorá môže viesť k reprodukčným stratám. Takýto pacient potrebuje rozšíriť rozsah štúdií hemostázy podľa núdzových indikácií s cieľom objasniť príčinu, mechanizmus porúch a určiť objem korekčnej liečby.

Ak sa hodnoty jedného, ​​dvoch alebo troch indikátorov líšia (alebo sa nelíšia) od normy, potom dostupné informácie nestačia na to, aby urobili diagnostické rozhodnutie a určili rozsah korekčnej terapie. Tento pacient potrebuje plánované rozšírenie rozsahu štúdií koagulogramu s ohľadom na sťažnosti, anamnestické indikácie a klinické príznaky s cieľom určiť ďalšiu taktiku.

Pokročilým štádiom je koagulogram, štúdia koagulačného systému, ktorá umožňuje identifikovať pacientov s rizikom vzniku trombohemoragických komplikácií počas tehotenstva a pôrodu. Zahŕňa metódy na štúdium hemostázy cievnej a trombocytovej koagulácie, fibrinolytického systému, ako aj markerov intravaskulárnej koagulácie a fibrinolýzy.

Hĺbka štúdie hemostáza dopĺňa skorá štádia výskumu a ďalej zahŕňa stanovenie hladiny markerov intravaskulárnej koagulácie (FDP a D-dimér, SfmC), fyziologických antikoagulantov (S a C proteíny, antitrombín III), registrácia agregácie doštičiek činnosti, antifosfolipidové syndróm markerov (APS).

2. Indikácie pre štúdiu hemostázy

Počiatočná fáza sa vykoná pre všetky tehotné ženy, keď sa podrobujú registrácii do 12 týždňov, 22-24, 34-36 týždňov a pred pôrodom. Štúdia by sa mala uskutočniť v klinických laboratóriách pôrodníckej lekárskej profylaktickej inštitúcie (MPI) všetkých úrovní.

Rozšírený koagulogram sa vykoná, ak je k dispozícii:

 • abnormálne indikátory počiatočnej fázy štúdie hemostázy;
 • tehotné ženy s prítomnosťou patológie, čo môže naznačovať porušenie hemostatického systému:

- menorágia (ťažká predĺžená menštruácia) pred tehotenstvom;

- epizódy krvácania z nosa, ďasná;

- ochorenia krvotvorných orgánov a pečene;

- patológia zrážania krvi u príbuzných.

 • tehotné ženy s pôrodníckou a gynekologickou patológiou:

- skorá preeklampsia u gravidných žien stredného a ťažkého stupňa;

- neskorá gestóza tehotných žien bez ohľadu na závažnosť;

- akútna tuková hepatóza tehotnej ženy (OHHB) alebo jej podozrenie;

- Syndróm HELLP alebo jeho podozrenie;

- zvyčajný potrat;

- nepredvídateľné tehotenstvo alebo prenatálna smrť plodu v predchádzajúcich tehotenstvách;

- dlhodobé riziko potratu v súčasnom tehotenstve (najmä v prípade dlhej tokolýzy)

- intrauterinná retardácia rastu;

- fetálna smrť plodu alebo smrť jedného z plodov počas viacnásobného tehotenstva;

- predčasné oddelenie bežne umiestnenej placenty;

- trestný potrat alebo podozrenie z neho;

- Genitálny karcinóm v skutočnom tehotenstve alebo histórii.

 • v prítomnosti nasledujúcej extragenitálnej patológie:

- vrodené a získané srdcové chyby a ochorenia kardiovaskulárneho systému, prevádzkované srdce;

- ochorenia krvi, močových a hepatobiliárnych systémov;

- epizódy trombózy alebo tromboembolizmu v histórii a počas skutočného tehotenstva;

- trombocytopénia alebo trombocytóza;

- porušenie metabolizmu tukov II-III stupeň;

- všetky typy vírusových syndrómov (vrátane adiposogenitálneho syndrómu);

- diabetes, gestačný diabetes;

- kolagenéza (systémový lupus erythematosus atď.), prítomnosť lupusového antikoagulancia;

- dedičný nedostatok antitrombínu III, proteíny C a S, dysfibrinogénia, paroxysmatická nočná hemoglobinúria;

- objavenie príznakov systémovej zápalovej reakcie v prítomnosti 3 alebo viacerých ložísk infekcie, napríklad 1) kolpitída, sinusitída, pyelonefritída; 2) otitis, bronchitída, endokervitída, atď.);

- choroby dýchacieho systému, sprevádzané syndrómom respiračnej tiesne.

 • v prítomnosti iných stavov:

Krvný test na protrombínový index

Na stanovenie stavu systému zrážania krvi je určený krvný test na identifikáciu protrombínového indexu. Môže byť nízky alebo vysoký protrombínový index.

Protrombín je proteín, prekurzor trombínu, ktorý ovplyvňuje tvorbu krvných zrazenín. Protrombínový index je jedným z dôležitých indikátorov koagulogramu, ktorý odráža stav krvného koagulačného systému.

Vzhľadom na to, že protrombín sa produkuje s účasťou vitamínu K v pečeni, protrombínový index krvi umožňuje posúdiť stav tohto orgánu a gastrointestinálneho traktu.

Pri vykonávaní krvného testu na obsah protrombínu vykonajte rôzne výpočty:

1. Protrombínový index spoločnosti Kvik je najrozšírenejšou analýzou obsahu protrombínu, možno ho použiť na pochopenie toho, aký aktívny protrombín je. V tomto prípade sa protrombínový index vypočíta v percentách porovnaním plazmy pacienta s kontrolnou plazmou.

2. Protrombínový čas - indikátor v sekundách odráža čas, počas ktorého krvná zrazenina pacienta.

3. Protrombínový index je percentuálny pomer normatívneho protrombínového času k protrombínovému času pacienta.

4. protrombínového index INR - Táto analýza je odporúčaný pre použitie odborníkov, ktorí a medzinárodné komisiou monitorovania liečby pacientok s nepriamymi antikoagulanciami - lieky, ktoré spomaľujú zrážanie krvi a znižuje hladinu bielkoviny protrombínu. Lieky sa používajú na liečbu trombózy, tromboflebitídy, pľúcnej embólie, takže protrombínový index INR umožňuje lekárovi vyhodnotiť účinnosť liečby týchto ochorení.

Protrombínový index počas tehotenstva

Hemostasiogram (koagulácia) počas tehotenstva je vymenovaný na povinnom základe, ako pomer protrombínového tehotných žien - dôležitý ukazovateľ, ktorý umožňuje, aby sa zabránilo nadmernému krvácaniu počas pôrodu alebo prevencii vzniku krvných zrazenín.

Ak žena má protrombínový index znížený (menej ako 80%), potom existuje riziko krvácania a je rozumné predpisovať koagulanty pacientovi. Ak je protrombínový index zvýšený, to znamená, že je rádovo 100%, lieky sú predpísané tehotnej žene, aby sa zabránilo zvýšeniu koagulácie krvi.

Dôležité pre tehotnú ženu je ukazovateľ protrombínového času. Lekár, ktorý pozná čas zrážania ženy? môže zabrániť krvácaniu, alebo ak začne, vývoj hemolytického šoku u ženy, ktorý je vo väčšine prípadov príčinou smrti ženy pri pôrode.

Tehotné ženy majú odlišný postoj k potrebe registrácie v prenatálnej klinike. Niekto spĺňa všetky odporúčania lekára a niekto verí, že veľké množstvo testov poškodzuje zdravie a rodinný rozpočet.

Hlavná vec, ktorú treba mať na pamäti, tehotné ženy: pokiaľ lekár nevie, že ona mala pomer protrombín sa zníži, nedá zabrániť odtrhnutie placenty, alebo krvácanie po pôrode, a naopak vysoký pomer protrombínového stačí zadať lekári vystavení riziku vzniku trombózy placentárnych ciev.

Protrombínový index - analýza a interpretácia jeho výsledkov

Čo znamená Váš protrombínový index? Analýza, jej výsledky v laboratórnej otázke na formulári, v ktorom sú indikátory normy. Dávame ich tu:

 • protrombínový čas je zvyčajne 9-12,6 sekúnd;
 • nízky index protrombínu - menej ako 77%; že index protrombínu je zvýšený, je indikovaný indikátorom vyšším ako 120%;
 • INR je zvyčajne 0,85-1,15;
 • protrombínový index krvi vypočítaný metódou Quick je zvyčajne 78 až 142%.

Okrem normy ukazovateľa "protrombínový index" je dôležité vedieť, čo ohrozuje osobu s poklesom protrombínového indexu alebo prečo sa tento indikátor zvyšuje.

Takže ak je protrombínový index znížený, môže to znamenať nedostatok vitamínu K, získaný alebo vrodený nedostatok protrombínového proteínu.

Pokiaľ na obrázkoch hore normálne prothrombin, nie je dôvod na podozrenie, že hrozba infarktu, mŕtvice, tromboembolickej choroby, prítomnosť zhubných novotvarov, polycythemia (vysoký počet červených krviniek).

Ako môžete vidieť, krvné testy na obsah protrombínových proteínov sú dôležité pre tehotnú ženu, ako aj pre tých, ktorí práve plánujú tehotenstvo. Dávajte pozor na seba, naučte sa dôverovať pozornému lekárovi, je to jediný spôsob, ako sa vyhnúť nežiaducim následkom počas pôrodu a komplikáciám po ňom.

Ak je v krvi nedostatok trombínu, mali by ste tiež vyhľadávať lekársku pomoc. Nízke hladiny protrombínu môžu spôsobiť:

 • nedostatok fylochinónu (vitamín K);
 • nedostatok určitých aminokyselín (najmä arginínu a lyzínu);
 • rôzne ochorenia pečene;
 • vrodeného nedostatku protrombínu v tele.

Norma MNO

Rýchlosť INR pre mnohých ľudí, dokonca aj pre tých, ktorí užívajú priamo antikoagulanciá, by sa mala pohybovať od 0,7 do 1,2. Pri liekoch s nepriamym účinkom sú normálne hodnoty od 2,0 do 3,5.

INR sa používa na testovanie pacientov s rizikom tvorby krvných zrazenín s dlhodobým užívaním antikoagulancií. Existujú špeciálne pravidlá INR. Pomocou týchto liekov lekár zvolí požadovanú dávku liekov a kontroluje stav pacienta. Používa sa na stanovenie celkovej homeostázy tela, komplex reakcií zameraných na prevenciu alebo zastavenie krvácania. Je tiež indikátorom na posúdenie syntézy koagulačných faktorov, ktoré sa tvoria v pečeni, a úrovne nasýtenia vitamínu K v tele.

INR počas tehotenstva

Nepostrádateľný index koagulácie rolí hrá počas tehotenstva. Počas tohto obdobia sa v ženskom tele vytvorí tretí okruh krvného obehu, takzvaný uteroplacentrický. Z tohto dôvodu sa hladina protrombínu v ženskom tele výrazne zvyšuje, pretože množstvo krvi, ktoré cirkuluje v tele očakávanej matky, sa zvyšuje. Je úplne normálne, že hladina fibrinogénu je tiež zvýšená v tele, čím sa skracuje protrombínový čas. Ak je normálne 24-35 sekúnd, potom počas tehotenstva 17-20.

Zvyčajne počas tehotenstva je podobná analýza uvedená iba trikrát po celú dobu. Ale s komplikáciami sa odporúča, aby sa táto analýza vyskytovala častejšie. V prípade problémov existuje riziko potratu, predčasného pôrodu, oneskoreného vývoja plodu a hypoxie. Preto včasná diagnóza nebude zbytočná a v prípade potreby bude lekár schopný predpísať špeciálny liečebný postup.

 • Placentálna abúzia u tehotných žien.

Čo znamená nízka úroveň PTI?

V prípadoch užívania antikoagulancií môže hladina IPT klesnúť na 45-40%. Pri hrozbe krvných zrazenín lekár kontroluje dávku týchto liekov. Po zvýšení alebo znížení dávky lieku je potrebná analýza IPT. Sadzba pre takýchto pacientov určuje ošetrujúci lekár. Ak sa protrombínový index neznižuje na pozadí užívania antikoagulancií, môže to znamenať napríklad nedostatok vitamínu K, závažné ochorenia pečene alebo gastrointestinálneho traktu ako celku a u tehotných žien pred narodením riziko krvácania počas pôrodu.

Čo je INR?

Tento indikátor je štandardom pre stanovenie koagulácie krvi. Hodnota INR reaguje na aktivitu niektorých krvných proteínov, ktoré sú faktormi zrážanlivosti. Takéto proteíny sa produkujú v pečeni za účasti vitamínu K. Tieto faktory zrážanlivosti reagujú na lieky - nepriame antikoagulanciá, napríklad dabigatran, warfarín alebo ich analógy. V tomto prípade dochádza k hypokoagulácii, t.j. koagulácia krvi sa vyskytuje pomalšie. Pre niektorých pacientov je nevyhnutné, že mnohí z nich sú nútení užívať antikoagulancia na celý život.

Krvný test PTI. INR: norma

V koagulograme, s výnimkou analýzy IPT, a ďalšie ukazovatele majú veľký význam. Pri vymedzení nepriamych antikoagulancií sa zníži PTI. Ale pre analýzu IKT sa miera v každej laboratóriu môže mierne líšiť, preto bol zavedený štandardizovaný test - INR. Lekári ju používajú na monitorovanie systému zrážania krvi, keď pacienti dostávajú antikoagulanciá. INR sa v týchto prípadoch priradí paralelne s takýmto indikátorom ako krvný test na PET. Norma INR u zdravých ľudí sa pohybuje od 0,8 do 1,2. Pri užívaní antikoagulancií klesá koagulabilita, dochádza k hypokoagulácii a INR sa môže zvýšiť 2-3 krát normálne, napríklad počas chirurgického zákroku srdca alebo kŕčových žíl, aby sa zabránilo tvorbe krvných zrazenín. Ak sa krv stáva silnejšou, zrážanlivosť sa zvyšuje, a preto sa miera INR znižuje.

Hypocoagulation. V akých situáciách je to potrebné?

Pri analýze PTI je norma 95 až 100% a hodnota INR je od 0,8 do 1,2. Pripomeňme si, že takéto normy by mali byť absolútne zdravými ľuďmi. Existujú však situácie, keď sú hodnoty INR nevyhnutné na to, aby boli udržiavané vo vysokých počtoch, respektíve čísla PTI budú nižšie ako norma, t. bude to hypokotačný stav. Táto podmienka sa dosiahne prijatím nepriamych antikoagulancií. Len lekár môže určiť dávku lieku. Pacienti, ktorí neustále užívajú takéto lieky, by sa mali pravidelne podrobiť krvnému testu na INR.

 • V prípade fibrilácie predsiení by sa hodnoty INR mali udržiavať medzi 2,0 a 3,0.
 • Ťažký stav - pľúcna embólia (pľúcna embólia) (tromboembolizmus pľúcnej artérie) - vyžaduje aj udržiavanie hladiny INR v rozmedzí 2,0-3,0.
 • Po operácii na srdci je potrebné užívať antikoagulanciá, zatiaľ čo v prípade výmeny aortálnej chlopne musia byť čísla INR udržiavané v príslušnom rozsahu 2,0-3,0 a v prípade výmeny mitrálnej chlopne by mala byť 2,5-3,5.
 • Pri niektorých chybách srdcových chlopní (mitrálny alebo aortálny defekt) a pri prevencii tromboembólie by hladina tohto indikátora mala byť v rozmedzí 2,0-3,0.
 • Pri liečbe žilovej trombózy by čísla INR mali zodpovedať 2,0-3,0.

Pri znížení indexov INR pod povolené limity zvýšte dávku "warfarínu" alebo jeho analógov. Toto sa vykonáva výhradne pod lekárskym dohľadom a laboratórnym výskumom. Zvýšenie hypocoagulácie (zvýšenie hodnôt INR) nad povolený koridor môže tiež negatívne ovplyvniť zdravie pacientov. Na prvom mieste je nebezpečné rôznymi krvácaním. Môžu byť buď vnútorné (maternicové, žalúdočné alebo intracavitárne) alebo vonkajšie, spôsobené rôznymi zraneniami alebo poraneniami. Ak sú hodnoty INR vyššie ako prípustná hranica indikovaná pre konkrétny stav, dávka antikoagulancií sa má znížiť. Niektorí pacienti musia sledovať hladinu INR po celý život.

Ako prejsť krvný test na INR a PET?

Krv na takéto štúdie sa podáva v miestnosti na ošetrenie. Venózna krv sa odoberie do skúmavky s antikoagulanciou, zvyčajne s citrátom sodným. Pomer medzi zhromaždenou krvou a antikoagulanciou by mal byť 9: 1. Vzorka sa dobre premieša prevrátením trubice, aby sa zabránilo tvorbe krvných zrazenín. Krv sa ihneď posiela do laboratória. Analýza sa musí vykonať najneskôr dve hodiny po odbere vzoriek krvi. Nedodržanie týchto podmienok môže skresľovať výsledok analýzy. Krv sa zvyčajne podáva ráno na prázdny žalúdok, ale ak je to potrebné, táto analýza môže byť vykonaná v inom čase citológiou, t.j. naliehavo.

Krvný test INR. Čo je to, koľko by malo byť normou, dekódovanie pre ženy, pre mužov počas tehotenstva

Pacienti, ktorí užívajú lieky na odsávanie krvných zrazenín, musia pravidelne podstupovať krvný test nazývaný INR. To určuje jeho hrúbku a umožňuje ošetrujúcemu lekárovi stanoviť mieru odberu koagulantov.

Čo znamená krv INR, význam skratky

INR je medzinárodný normalizovaný postoj. Táto štúdia sa vykonáva podľa medzinárodných noriem. Meranie zrážania krvi nastáva po sérii špeciálnych postupov.

Analýza INR je jednou z najdôležitejších výskumných metód, ktorá určuje rýchlosť zrážania krvi. Jeho účel je určený jedným štandardom pre všetkých pacientov. Bez ohľadu na umiestnenie prieskumu a typ nástroja bude výsledok vždy identický.

Nasledujúce údaje sa používajú na určenie informácií:

 1. Protrombínový čas. Informácie získané v procese zrážania krvi. Priemerný čas (10-16 sekúnd).
 2. Medzinárodný index citlivosti (MICH). Tromboplastín vyrába veľké množstvo spoločností. V každej vyrobenej látke je pas označujúci ich čistotu a citlivosť.

Po dokončení procedúry sú lekárom predpísaná liečba založená na výsledkoch testu na reguláciu funkcií krvného toku. Hodnota frekvencie analýzy. Pri vykonávaní testu INR jedenkrát za mesiac je správnosť lekárskeho predpisu 50%, ak je raz za desaťročie 80%.

Liečba je stanovená lekárom individuálne pre všetkých pacientov, pretože každý organizmus má svoju vlastnú reakciu na interakciu liekov a dávky warfarínu. Skúmanie je predpísané pri užívaní antagonistov vitamínu K, ktoré znižujú stupeň protrombínu v krvi.

Analýza INR sa pravidelne predkladá, keď:

Na kŕčové žily možno predpísať krvný test INR.

 • srdcové chyby;
 • tromboflebitída;
 • poruchy obehu v oblasti mozgu;
 • akútny karonárny syndróm;
 • fibrilácia predsiení.
 • Pacientom, ktorí majú inštalované umelé filtre na zabránenie prechodu krvných zrazenín do krvnej cievy, sa tiež vzťahuje test.

  Pred zavedením do praxe INR bola hladina warfarínu stanovená pomocou analýzy protrombínového času (PTV). Táto metóda má nízke náklady na výskum, ale neposkytuje presné výsledky. Nástroje často stanovujú rôzne koeficienty pre hladinu warfarínu v krvi jedného pacienta.

  Keď je predpísaná štúdia

  Skúmanie je predpísané pri užívaní antagonistov vitamínu K, ktoré znižujú stupeň protrombínu v krvi.

  Analýza INR sa pravidelne predkladá, keď:

  • kŕčové žily;
  • srdcové chyby;
  • tromboflebitída;
  • poruchy obehu v oblasti mozgu;
  • akútny karonárny syndróm;
  • fibrilácia predsiení.

  Pacienti, ktorí majú umelé filtre nainštalované, aby zabránili krvným zrazeninám prechádzať cez krvné cievy, sa musia podrobiť analýze každých šesť mesiacov.

  Pred zavedením praxe INR bola hladina warfarínu stanovená pomocou analýzy protrombínového času (PTV). Táto metóda má nízke náklady na výskum, ale neposkytuje presné výsledky. Nástroje často stanovujú rôzne koeficienty pre hladinu warfarínu v krvi jedného pacienta.

  Tiež by ste sa mali poradiť s lekárom s nasledujúcimi príznakmi:

  • intestinálna infekcia;
  • Zmena odpočinku a pracovného času;
  • pretrvávajúce krvácanie z nosa a ďasien;
  • zmeny klímy.

  Pri zmene času práce je po niekoľkých dňoch nutný krvný test INR. Bez antikoagulačnej liečby a monitorovania krvných parametrov sa môžu vyvinúť závažné ochorenia.

  Testovanie možno priradiť v 3 prípadoch:

  1. S chronickým ochorením. V tomto prípade je predpísanie testu predpísané všetkým pacientom užívajúcim warfarín a podobné koagulanty.
  2. Single. Štúdie tohto typu sa uskutočňujú za určitých okolností. Patria sem chirurgické zákroky, tehotenstvo, štúdium chorôb pri porušení hemostázy.
  3. Osobná vôľa. Postup môže byť pridelený na žiadosť osoby, ktorá chce diagnostikovať krvné cievy. Najčastejšie diagnostiku vykonávajú starší ľudia, muži a ženy, ktorých príbuzní boli predtým vystavení infarktu.

  Menšie odchýlky od normy môžu byť spôsobené zmenou klímy a fyzickou námahou. Ak je čas na zistenie abnormalít v krvnej plazme, môžete obnoviť prácu krvných ciev úpravou stravy alebo liekov.

  Často predpísaná analýza INR neznamená, že sa zhoršuje zdravie pacienta. Tento postup možno predpísať kontrolným indikátorom pri zmene dávkovania pacientov užívajúcich drogy alebo diétu.

  Príprava na analýzu

  Krvný test INR je štúdia, pri ktorej sa musia dodržať určité pravidlá pred zhromaždením biomateriálu. Darovanie žilovej krvi by malo byť na prázdny žalúdok. Potraviny je potrebné odmietnuť dlhšie ako 8 hodín. Pite iba vodu. Je prísne zakázané užívať alkohol deň pred konaním.

  1 hodinu pred analýzou potrebujete odstrániť fyzickú aktivitu a fajčenie. Neodporúča sa podstúpiť postup pre ženy počas menštruácie.

  Mierna konzumácia alkoholu má pozitívny vplyv na zrážanie krvi, respektíve index warfarínu klesá. Avšak zneužívanie alkoholu povedie k nerovnováhe ukazovateľov INR. V malých dávkach môže byť alkohol užívaný spolu s antikoagulanciami.

  Navyše alkoholické nápoje vedú k porušeniu ľudskej koordinácie, čo zvyšuje pravdepodobnosť pádu a zranenia. To môže byť hrozbou pre život pacienta, ktorý užíva koagulanty. Všetky vyššie uvedené pravidlá spadajú pod výnimku v prípade kritickej situácie a núdzovej starostlivosti.

  Po absolvovaní naliehavej analýzy je priradená opakovaná procedúra už vtedy, keď telo opäť pracuje. Je tiež možné kontrolovať krvnú zrážanlivosť doma. Existujú špeciálne zariadenia na auto-testovanie plazmy v krvi. Nevýhodou takýchto zariadení sú vysoké náklady.

  analýza

  Postup sa môže vykonať niekoľkými spôsobmi:

  1. Prenosné zariadenie. Testovanie pomocou špeciálnych zariadení bolo vykonané od 90. rokov. Takéto zariadenie prináša okamžitý výsledok. Krv sa ponorí na testovací prúžok a vloží sa do zariadenia. Monitor zobrazí výsledok testu so všetkými presnými údajmi. Tento typ procedúry sa vykonáva v nemocnici aj doma.
  2. Laboratórny výskum. V súčasnosti sa táto metóda testovania používa širšie. Krv je odobratá z žily a poslaná na vyšetrenie. Po určitom čase príde odpoveď s indikátormi a špecialista predpisuje ďalšie liečenie.

  Po ukončení liečby v nemocnici nie je liečivo znížené. Vymenovanie doktora warfarínu, ktorý je dlhý čas, často na celý život. Pri nezávislej analýze je potrebné poznať všetky normy liečby so zvýšeným alebo zníženým pomerom. Pacient môže vopred vytvoriť plán liečby koordináciou s kardiológom.

  Testovanie INR je pohodlnejšie ako také. Avšak väčšina pacientov sa obáva tejto metódy alebo jednoducho nie je schopná. Keďže väčšina pacientov je starších, nemajú fyzickú schopnosť absolvovať školenia, aby vedeli, ako používať zariadenie.

  Medzinárodné normy INR

  Podľa medzinárodných štandardov by index INR mal byť v rámci 1,0. V prípade patológií alebo nesprávneho dávkovania liekov sa indikátor odchýli od normy. So zvýšeným indexom warfarínu je potrebné znovu priradiť dávku lieku. To môže viesť k komplikáciám v tele a k otvoreniu krvácania.

  Nízky index je vyjadrený z dôvodu neefektívnej liečby, nie zriedenia krvi. Pri tejto liečbe sa mení štruktúra ciev a tvoria sa krvné zrazeniny. Za týchto podmienok je potrebné zvýšiť dávku koagulantov.

  Norma pre dospelých mužov a ženy je tehotná

  Krvný test INR je v prvom rade dostupnými ukazovateľmi práce obehových orgánov pre každú osobu. Štandardná sadzba pre dospelých mužov a žien je podobná. Rozlišuje sa od 0,8 do 1,2. Ak výsledok analýzy spadá pod stanovenú normu, potom je osoba zdravá a nemá žiadne patologické ochorenia.

  Počas tehotenstva sleduje zrážanlivosť krvi, lekári venujú zvýšenú pozornosť, pretože v tehotenstve dieťaťa očakáva matka zmenu práce tela. Žena v postavení indexu INR bude zvýšená. Toto sa považuje za normálne. Porušenie tela bude považované za index viac ako 4,0.

  Norma pre deti

  Pre novorodencov sa za normu považuje pomer od 0,8 do 1,2. Nižšie je uvedená tabuľka s všeobecnými ukazovateľmi, ktoré by zdravé dieťa malo mať.

  Interpretácia koagulogramu počas tehotenstva (s uvedením noriem)

  Koagulogram (alebo hemostasiogram) je analýza potrebná na posúdenie schopnosti krvných zrazenín. Je schopný poukázať na tendenciu tehotnej ženy tvoriť krvné zrazeniny alebo krvácanie, čo pomáha predchádzať vzniku patológií tvorby plodu, abstinencie placenty a komplikácií počas pôrodu.

  a s rozšíreným koagulogramom:

  Indikácie a príprava na darcovstvo krvi na koagulogram

  Počas tehotenstva sú poskytnuté tri plánované odbery krvi na koagulogram:

  1. Ihneď po registrácii za tehotenstvo.
  2. V rozpätí 22-24 týždňov.
  3. V rozmedzí 30-36 týždňov.

  Neplánované odber krvi pre hemostasogram sa vykonáva podľa údajov:

  • predĺžená predchádzajúca neplodnosť;
  • zvyčajný potrat;
  • komplikácie (viacnásobné tehotenstvo, tehotenstvo vyplývajúce z IVF, ako aj oneskorenie plodu v prenatálnom vývoji, skorá alebo neskoro preeklampsia, fetoplacentárna insuficiencia);
  • kŕčové žily v budúcej matke;
  • hematómy (modriny) po malých úrazoch, krvácanie z krvi, krvácanie ďasien pri čistení zubov;
  • fajčenie a iné zlé návyky tehotnej ženy;
  • potrebu hodnotenia pečene. V tomto prípade hemostasogram umožňuje zhodnotiť funkciu pečene sledovaním tvorby faktorov protrombínového komplexu v ňom;
  • sledovanie stavu systému zrážania krvi u žien, ktoré boli dlho liečené priamymi antikoagulanciami (napríklad heparín);
  • podozrenie z poškodenia krvného zrážania.

  Ak chcete získať spoľahlivé indikátory krvného zrážania, musíte urobiť pôstny hemostasiogram. Neodporúča sa podávať potravu 8 hodín pred testom, vrátane pitnej šťavy, čaju a kávy. Nepoužívajte sladkosti (vrátane žuvačky s cukrom). Môžete piť len čistú vodu bez plynu.

  Polovica hodiny pred darovaním krvi by ste sa mali zdržať fajčenia, ak má očakávaná matka taký zlý zvyk. Rovnako sa neodporúča fyzicky preťažiť 30-40 minút pred analýzou. Emocionálne by žena mala byť pokojná, len ľahké emócie sú prípustné.

  Krv na analýzu je odobratá z žily v podkroví ramena.

  Interpretácia ukazovateľov koagulogramu

  Jednoduchý hemostasogram nevyhnutne identifikuje:

  • Protrombín + INR
  • APTT
  • fibrinogénu
  • Trombínový čas

  Rozšírený koagulogram je predpísaný, ak existujú odchýlky v jednoduchom koagulograme alebo sa vykoná okamžite namiesto neho. Ďalej uveďte:

  • Antitrombín III (AT3)
  • D-dimér
  • Lupus antikoagulant

  Smer rozšíreného hemostasogramu je uvedený podľa údajov. Patria medzi ne:

  • zvyčajný potrat;
  • predchádzajúca dlhotrvajúca neplodnosť;
  • úmrtia plodu v minulosti;
  • viacnásobné tehotenstvo;
  • dedičné krvné poruchy;
  • závažné formy toxikózy (preeklampsia).

  Dekódovanie analýzy produkuje ošetrujúceho lekára v prenatálnej klinike.

  Normy indexov koagulogramu potrebné na dekódovanie výsledkov analýzy

  Protrombín + INR

  Protrombín (faktor II) je jedným z hlavných faktorov zrážania krvi. Pri včasnej detekcii odchýlok tohto indikátora od normy je lekár schopný včas zabrániť vzniku trombózy, odlúčenia placenty alebo vzniku krvácania počas podávania. Preto je žiaduce vykonať koagulogram v každom trimestri tehotenstva.

  Okrem toho hladina protrombínu umožňuje lekárovi predpokladať výskyt porúch pečene a tráviaceho systému ženy. Ako je protrombín spojený s týmito orgánmi? - pýtate sa.

  Odpoveďou je, že protrombín sa produkuje v pečeni za účasti vitamínu K. Jedna časť tohto vitamínu je produkovaná črevnou mikroflórou a druhá sa požíva jedlom, ktoré sa musí tráviť, aby sa získal prospešný vitamín K.

  Tráviaci trakt a pečeň sa podieľajú na tráviacom procese, pretože produkujú žlč pre žalúdočnú šťavu. A ak je hladina protrombínu znížená, znamená to:

  1) pečeň nemôže zvládnuť svoje povinnosti;

  2) ťažká absorpcia vitamínu K z gastrointestinálneho traktu (napríklad z dôvodu ochorení, ako je enterokolitída alebo ulcerózna kolitída);

  3) produkcia vitamínu K nie je úplne spôsobená poškodením intestinálnej mikroflóry.

  V tomto prípade sú priradené ďalšie krvné testy do pečeňových enzýmov (ALT a AST), ktoré sú najčastejšie súčasťou plus-plus biochemického krvného testu a sú napísané pokyny pre druhý kompletný test krvi a moču (prípadne výkalov). Ak je to potrebné, môžu tieto orgány predpísať ultrazvuk alebo iné diagnostické testy.

  Moderné laboratórium protrombín merané pomocou Kviku (%). Normálna hodnota protrombínu je v rozmedzí 78-142%.

  Niektoré laboratóriá počítajú len protitrombovaný index (PTI). Jeho normou v rôznych laboratóriách, je potrebné sa učiť z laboratória.

  Zvýšené hladiny protrombínu (viac ako 142%) možno zistiť, ak:

  • sklon k tvorbe krvných zrazenín. Patria sem predinfrakčné stavy a infarkt myokardu, tromboembolické stavy, zvýšené hladiny globulínov v krvi a hypohydrácia, ktoré vznikajú v dôsledku zvýšenej viskozity krvi;
  • užívať lieky, ktoré inhibujú účinok kumarínu (napríklad vitamín K) alebo ho môžu znížiť (meprobamát a kortikosteroidy).

  Ak je protrombín znížený (menej ako 78%), potom sa zistí:

  • hypofibrinogénémia, charakterizovaná nízkymi hladinami fibrinogénu v krvi;
  • nedostatok vitamínu K v ženskom tele (hemoragická diatéza u dieťaťa);
  • nedostatok koagulačného faktora protrombín, čo vedie k tomu, že tehotná žena má tendenciu krvácať.

  Prijatie budúcej matky antikoagulanciami a kumarínmi, ako aj lieky, ktoré zvyšujú ich účinok, vedie tiež k zníženiu protrombínu v krvi.

  INR (International Normalized Ratio) udáva rýchlosť vzniku krvnej zrazeniny. Analýza na stanovenie hladiny protrombínu + INR sa pravidelne predpisuje ľuďom, ktorí užívajú antikoagulanciá - lieky, ktoré zabraňujú trombóze.

  Ak sa očakávajúca matka liečí priamymi antikoagulanciami, výsledky koagulogramu by mali tiež naznačovať hodnotu medzinárodného normalizovaného vzťahu, ktorý musí žena vopred informovať, že INR je tiež vypočítaná pre jej (INR - medzinárodný normalizovaný pomer).

  Ak žena nie je liečená liekmi na zriedenie krvi, hodnota INR zvyčajne nie je uvedená vo výsledkoch analýzy (jednoducho nie je vypočítaná, pretože to nie je potrebné).

  INR zdravého človeka je v rozsahu 0,8-1,2. Ale v závislosti od ochorenia a taktiky jeho liečby môže byť štandardný rozsah odlišný. Preto pre každého pacienta je norma tohto indikátora určená ošetrujúcim lekárom a nazýva sa "cieľovým rozsahom INR".

  Ak je INR pod normálnou hodnotou, dávka antikoagulancia je nedostatočná a riziko trombózy je stále vysoké.

  Ak je hodnota INR vyššia ako normálne, potom je vybraná dávka antikoagulancia nadmerná a teraz sa zvyšuje riziko krvácania.

  Výpočet INR je preto potrebný na úpravu dávkovania lieku predpísaného na zníženie rizika vzniku krvných zrazenín.

  APTTV (aktivovaný parciálny tromboplastínový čas) je obdobie, počas ktorého sa vytvára krvná zrazenina.

  V laboratóriu je táto doba určená nasledujúcimi skúsenosťami. Najprv sa oddelí krvná plazma a potom sa k nej pridávajú činidlá (vápenatá soľ kyseliny chlorovodíkovej, zmes kaolín-kefalín a ďalšie). To simuluje začiatok prirodzeného procesu zrážania krvi v ľudskom tele.

  Výsledkom experimentu je prítomnosť faktorov, ktoré sa podieľajú na koagulácii alebo ich nedostatku. Prítomnosť zložiek v krvi, ktoré spomaľujú proces zrážania sa tiež určuje. A samozrejme je zistená doba, počas ktorej sa vytvára krvná zrazenina.

  Normálna hodnota aPTT pre budúce matky je v rozmedzí 17-20 sekúnd.

  Pre netehotnú ženu je sadzba APTT zahrnutá v nasledujúcom časovom rámci 24,0 až 38,2 sekúnd.

  APTT = 21 sekúnd alebo viac. Ak po pridaní reagentov do krvnej plazmy vznikne zrazenina dlhšia ako 20 sekúnd, potom to naznačuje tendenciu krvácania kvôli prítomnosti ženy:

  • druhá alebo tretia fáza diseminovanej intravaskulárnej koagulácie (DIC);
  • hemofília A, B, C;
  • zvýšená produkcia protilátok proti fosfolipidom.

  APTTV sa môže zlepšiť v liečbe heparínom v budúcnosti matky, aby sa získal spoľahlivý výsledok, je potrebné zrušiť heparín 2 dni pred testom alebo darovať dodatočnú krv pre lupus antikoagulant a protilátky proti kardiolipínu.

  APTT = 16 sekúnd alebo menej. Ak sa zrazenina vytvorila za menej ako 17 sekúnd, znamená to:

  • počiatočná fáza syndrómu ICE, ktorá sa vyznačuje zvýšenou zrážanlivosťou krvi, keď sa zrazeniny rýchlo tvoria pri prijímaní zranení vo veľkých krvných cievach a zrážania v malých;
  • tromboembolizmus alebo trombóza;
  • zvýšený obsah aktivovaných koagulačných faktorov;
  • zranenie počas odberu vzoriek krvi na analýzu (analýza musí byť znova vykonaná, je lepšie odobrať krv z žily druhej ruky).

  fibrinogénu

  Ďalším faktorom zrážanlivosti krvi je fibrinogén. Fibrinogén (faktor I) je špeciálny proteín, ktorý sa má považovať za hlavnú zložku krvnej zrazeniny. U zdravých ľudí je produkovaný pečeňou a distribuovaný v celom obehovom systéme. V mieste poškodenia steny cievy sa fibrinogén premení na nerozpustný fibrín, ktorý sa stáva základom trombu. Táto zrazenina upcháva poškodenú nádobu, čím zastaví krvácanie.

  Iba s dostatočným počtom zložiek krvnej zrazeniny je krvná zrazenina stabilná a zostáva v mieste poškodenia cievy až do hojenia. Ak je nedostatok faktorov I a II, osoba je náchylná na zvýšené krvácanie a ak je nadmerná krvácanie, dochádza k trombóze bez akéhokoľvek poškodenia (tzn. Tvoria sa patologické tromby, ktoré sa môžu odtrhnúť od stien krvných ciev a blokovať prietok krvi).

  Fibrinogén sa meria v mg / dl alebo g / l. Ak chcete získať hodnotu zložky vg / l, je potrebné vypočítať pomocou vzorca:

  • do približne 12. týždňa tehotenstva je 2,00-4,00 g / l;
  • od 3 mesiacov až do konca obdobia tehotenstva je prípustné zvýšenie fibrínu na 6,5 ​​g / l;

  Hladiny fibrinogénu by nemali klesnúť pod 0,5 g / l. Toto je kritická hladina fibrinogénu v krvi.

  Zvýšené hladiny fibrinogénu môžu naznačovať:

  • priebeh akútnych zápalových a infekčných ochorení (napríklad chrípka);
  • nedostatok hormónov produkovaných štítnou žľazou;
  • porušovanie metabolizmu proteínov;
  • nedávna operácia;
  • zvýšené hladiny estrogénu;
  • rozsiahle popálenie.

  Nízky fibrinogén (menej ako 2,0 g / l) môže byť spôsobený:

  • DIC;
  • nedostatok vitamínov B12 a C;
  • toxicita;
  • zlyhanie srdca;
  • akútna promyelocytová leukémia;
  • popôrodné komplikácie;
  • závažné poškodenie pečene;
  • trombolytickej liečby.

  Trombínový čas

  Trombínový čas (TB) je čas, počas ktorého sa tvorí zrazenina po zmiešaní krvnej plazmy s trombínom. Počas tehotenstva je rýchlosť TV od 10,3 do 25 sekúnd.

  Zvýšenie televízie (viac ako 25 sekúnd) Hovorí o:

  • nízky fibrinogén (až do 0,5 g / l);
  • patológia pečene v dôsledku prítomnosti defektov fibrinogénu na molekulárnej úrovni;
  • produkt fibrinolytickej terapie;
  • vysoký obsah bilirubínu v krvnom sére;
  • prítomnosť priamych antikoagulancií v krvi pri liečbe heparínu alebo iných podobných liekov.

  Nízka TV (menej ako 10,3 s) Je pozorované, keď:

  • vysoká hladina fibrinogénu v krvi;
  • v počiatočnom štádiu vývoja DIC.

  Antitrombín III

  Antitrombín III (AT3) je komplexný proteín produkovaný vaskulárnymi a pečeňovými bunkami a inhibuje proces zrážania krvi. Je potrebné, aby sa zabránilo zvýšeniu tvorby krvných zrazenín (krvných zrazenín).

  V bežnom AT3 je 70-120%.

  Vysoký AT3 (viac ako 120%) sa pozoruje pri:

  • akútna hepatitída;
  • prítomnosť zápalu;
  • cholestáza;
  • ťažká akútna pankreatitída;
  • antikoagulačná liečba;
  • nedostatok vitamínu K.

  Zníženie AT3 (menej ako 70%) môže byť spôsobené:

  • vrodený nedostatok antitrombínu III;
  • akútne DIC;
  • ateroskleróza;
  • chronické zlyhanie pečene
  • liečba heparínom;
  • upchatie cievneho trombu.

  D-dimér

  D-dimér je indikátor, ktorý charakterizuje proces tvorby trombu a rozpustenie fibrínu. Obvykle sa do konca tehotenstva zvýši 3 až 4-násobok počiatočnej úrovne. Ale vzostup D-diméru by mal byť postupný. Rýchly rast môže naznačovať tehotenské komplikácie, možné ochorenie obličiek a diabetes mellitus.

  Norma D-diméru závisí od laboratória.

  Pre nezávislé laboratórium Invitro a kliniku Euromed sú štandardné hodnoty pre tehotné ženy:

  • I trimester - menej ako 286 ng / ml;
  • II trimester - menej ako 457 ng / ml;
  • Trimester III - menej ako 644 ng / ml.

  Hodnota D-diméru by nemala klesnúť pod 33 ng / ml.

  Pre kliniku AltraVita je rozdiel D-diméru počas tehotenstva odlišný:

  • Trimester - od 0 do 525 ng / ml;
  • Trimestrál II - od 438 do 1200 ng / ml;
  • III trimester - od 888 do 2085 ng / ml.

  Laboratórna služba "Helix" má svoje vlastné normy D-diméru pre tehotné ženy:

  • pred týždňom 13, 0-0,55 mkg / ml;
  • Týždeň 13-21 - 0,2 až 1,4 μg / ml;
  • 21 až 29 týždňov - 0,3 až 1,7 μg / ml;
  • 29 až 35 týždňov - 0,3 až 3 μg / ml;
  • 35-42 týždňov - 0,4-3,1 μg / ml.

  μg / ml • 1000 = ng / ml

  ng / ml • 0,001 = μg / ml

  Napríklad 500 ng / ml = 0,5 ug / ml.

  Zvýšenie hladiny sa pozoruje pri prítomnosti:

  • hlboká žilová trombóza, pľúcna tromboembólia;
  • DIC;
  • infekcia, sepsa;
  • zápal (s miernym zvýšením hodnoty D-diméru);
  • ochorenie pečene;
  • rozsiahle hematómy.

  Po trombolickej terapii alebo chirurgickom zákroku (aj po extrakcii zubov) môže dôjsť k zvýšeniu hodnoty D-diméru. Neskorá toxikóza tiež prispieva k zvýšeniu tohto ukazovateľa.

  Lupus antikoagulant

  Lupus antikoagulant (VA) - protilátky, ktoré bránia konverzii protrombínu na trombín. V normálnom tehotenstve chýba VA. Vzhľad protilátok hovorí o autoimunitných ochoreniach (napríklad systémový lupus erythematosus, antifosfolipidový syndróm), keď telo prijíma svoje vlastné bunky ako cudzie a začne s nimi bojovať. Zvyčajne je v prítomnosti BA v krvi aj zvýšenie APTT.

  Výsledok regulácie v sekundách - 31-44 sekúnd.

  Detekcia BA nastane, keď:

  • cievna oklúzia s trombom (trombóza, tromboembolizmus);
  • s pretrvávajúcim potratom spôsobeným antifosfolipidovým syndrómom (APS);
  • ulceratívna kolitída;
  • reumatoidná artritída alebo iné autoimunitné ochorenia;
  • prítomnosť infekčných ochorení (HIV, EBV, parvovírus B19, hepatitída).

  VA sa môže zistiť v ľudskej krvi, ale v malých množstvách až do 1,2 konvenčných jednotiek (v niektorých laboratóriách až do 9 cu). Ak antikoagulancia lupusu nie je podmienená, výsledky analýzy sú zaznamenané "negatívne", ak sú prítomné v krvi - "pozitívne".

  Liečba antikoagulanciami môže viesť k falošne pozitívnemu výsledku, takže analýza lupusového antikoagulancia sa má vykonať pred heparínom alebo heparínom nahradzujúcou liečbou.

  Ak sa počas liečby heparínom vykoná predĺžený uhologram, nemali by ste venovať pozornosť pozitívnej VA.

  V závislosti od množstva protilátok vo vzorke sa pripomína komentár: "slabo", "mierne" alebo "výrazne".

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Vyčerpávajúca kontrola stresovej mozgovej príhody: príčiny, symptómy a liečba

  Z tohto článku sa dozviete: priebeh cievnej mozgovej príhody, jej príznaky. Možné komplikácie, prognóza, ako liečiť patológiu.

  Prehľad pľúcnej embólie: čo to je, symptómy a liečba

  Z tohto článku sa dozviete, čo je pľúcna embólia (pľúcna embólia), aké príčiny vedú k jej vývoju. Ako sa táto choroba prejavuje a ako nebezpečná, ako ju liečiť.

  Liečba chorých žíl v nohách s tradičnou medicínou

  Kŕčové žily dolných končatín sú patologická zmena žilových ciev, čo spôsobuje bolesť, nepohodlie a plodnosť s nezvratnými dôsledkami. Okrem fyzického utrpenia choroba prináša morálne aj: opuchnuté žily v nohách vyzerajú ošklivo a z toho dôvodu musí žena nosiť nohavice po celú dobu.

  Cyanóza - príčiny a choroby

  Čo je to cyanóza?Artery v orgánoch vstupujú do hemoglobínu v kombinácii s kyslíkom. Krv nasýtená kyslíkom má jasne červenú farbu. V bunkách je kyslík nahradený oxidom uhličitým, potom je krv zaslaná žilami do srdca a pľúc. "Použitá" krv si zachováva modrastý nádych, kým sa v pľúcach oxid uhličitý obsiahnutý v hemoglobíne znovu nahradí kyslíkom.

  Raynaudova choroba: príčiny, symptómy a liečba, prognóza

  Raynaudova choroba - ochorenie, pri ktorom je narušená arteriálna prívod krvi do rúk alebo chodidiel. Ochorenie je paroxysmálne a zvyčajne postihuje horné končatiny symetricky.

  Diagnóza HDL cholesterolu - príčiny zníženia a spôsoby normalizácie

  Nedávno sme všetci spolu verili, že akýkoľvek cholesterol je veľmi zlý a snažili sme sa vyhnúť jedlám s vysokým obsahom. Potom vedci a lekári vyriešili tento problém a dospeli k záveru, že iba prebytočný "zlý" cholesterol poškodzuje telo a "dobrý" cholesterol je veľmi dôležitý pre normálne fungovanie všetkých systémov ľudského tela.