Koagulogram je súbor krvných buniek, ktorý indikuje proces zrážania. Vzhľadom k tomu, zrážanlivosť je ochranná, to znamená, že poskytuje normálnu hemostázu, analýza má druhý názov - hemostasiogram, koagulačná hemostáza. Hoci systém zrážania kože nie je jediným mechanizmom podporujúcim telo. Primárna hemostáza je zabezpečená krvnými doštičkami a vaskulárnymi vlastnosťami.

Zvýšená zrážanlivosť (hyperkoagulácia) vedie k trombóze pri krvácaní, ale môže spôsobiť patológiu vo forme trombózy a tromboembólie.
Pokles (hypokokoagulácia) sa pozoruje pri krvácaní, ale je používaný pod kontrolou na liečbu trombózy.

Všetky indikátory, ktoré tvoria krvný koagulogram, sú orientačné. Pre úplné posúdenie je potrebná štúdia faktorov zrážanlivosti. Existuje ich iba trinásť, ale nedostatočnosť každého človeka vedie k vážnym problémom.

Indikácie pre štúdium

V lekárskej praxi existujú situácie, kedy je potrebné zamerať sa na zrážanie krvi pacienta. Krvný test na koagulogram je priradený:

 • ak osoba má zjavné príznaky častého krvácania, modriny na koži od najmenších modrín;
 • v príprave na chirurgickú liečbu;
 • pri ochoreniach pečene, srdca a krvných ciev;
 • vyšetrovať príčiny poškodenia mechanizmu obrany proti imunite;
 • sledovať stav tehotnej ženy.

Štúdie koagulovateľnosti sú nevyhnutné na selekciu liečiva, ktoré znižuje túto vlastnosť krvi, s tendenciou k vaskulárnej trombóze (ischemická choroba srdca, mŕtvica, kŕčové žily, srdcové arytmie). Pri týchto ochoreniach sa uskutočňuje kontrolná analýza na kontrolu účinku liekov.

Pravidlá pre zrážanie krvi

Náklady na nesprávnu analýzu sú závažné krvácanie alebo naopak vaskulárna trombóza s vývojom poruchy cirkulácie orgánov.

Na zabezpečenie presnosti získania indikátorov odberu krvi na koagulograme sa vykonáva iba vtedy, ak sú splnené potrebné podmienky:

 • odoberajú krv na prázdny žalúdok - to znamená, že pacient by nemal jesť od 8 do 12 hodín, ľahká večera je povolená v noci predtým, je prísne zakázané brať alkoholické nápoje (vrátane piva);
 • nemôžete piť čaj, kávu a džúsy jednu hodinu predtým, než zoberiete krv;
 • Navrhuje sa piť pohár obyčajnej vody iba 15-20 minút pred vstupom do miestnosti na ošetrenie;
 • neodporúčaná fyzická aktivita, tvrdá práca;
 • by mali byť upozornení na neustále používanie antikoagulancií.

Všeobecné požiadavky na vykonanie akýchkoľvek analýz:

 • nemôžete darovať krv na pozadí stresovej situácie, únavy;
 • v prípade závratov z pohľadu krvi a injekcií je potrebné upozorniť zdravotníckeho pracovníka (analýza je vykonaná v pozícii pacienta ležiacej na gauči).

Najvhodnejší čas na analýzu je ráno, po dobrom spánku, pred raňajkami.

Minimálna sada indikátorov

Rozložený koagulogram obsahuje veľa ukazovateľov. Používa sa na diagnostiku množstva dedičných ochorení. Nie všetky laboratóriá lekárskych inštitúcií dokážu definovať každý test. Na to potrebujete špeciálne vybavenie.

V praxi preto analýza zahŕňa optimálnu súpravu, ktorá umožňuje posúdiť spolu s indikátormi primárnej hemostázy (počet krvných doštičiek, čas krvácania, kapilárna rezistencia, agregácia krvných doštičiek, zrážanie zrazeniny) koagulačných vlastností krvi.

Čo poskytuje minimálne informácie o zrážaní? Zvážte najobľúbenejšie ukazovatele, ich štandardy a možnosti odchýlok.

Čas koagulácie krvi

Z ulnárnej žily sa odoberajú 2 ml krvi. Bez pridania stabilizujúcich látok sa naleje do 1 ml do dvoch skúmaviek, ktoré sú umiestnené vo vodnom kúpeli na simuláciu telesnej teploty. Stopky okamžite začnú. Rúry sú mierne naklonené a monitorujú tvorbu zrazeniny. Za spoľahlivý výsledok sa považuje priemer, ktorý sa získal v čase dvoch rúr.

Sadzba sa pohybuje od piatich do desiatich minút.

Predĺženie času zrážania na 15 alebo viac minút naznačuje nedostatok enzýmu protrombinázu, nedostatok protrombínu a fibrinogénu, vitamín C. Toto je očakávaný následok účinku podaného heparínu, ale nežiaduci (vedľajší) účinok antikoncepčných prostriedkov.

Zjednodušená metóda používa jednu trubku, výsledok bude menej presný.

Protrombínový index (protrombínový čas)

Podstata metódy: štúdia sa uskutočňuje podľa predchádzajúcej schémy, ale do skúmavky sa pridá roztok chloridu vápenatého a štandardný roztok tromboplastínu. Schopnosť koagulovať s dostatočným množstvom tromboplastínu sa testuje.

Norm - od 12 do 20 sekúnd.

Predĺženie času naznačuje problémy pri syntéze enzýmu protrombinázy, tvorby protrombínu a fibrinogénu. Chronické ochorenie pečene, nedostatok vitamínov, absorpcia čriev a dysbakterióza vedú k tejto patológii.

Výsledok vo forme indexu je vyjadrený percentuálnym pomerom protrombínového času štandardnej plazmy k získanému výsledku pacienta. U zdravých ľudí je to 95-105%. Pokles indexu má podobný význam ako predĺženie protrombínového času.

Čas aktivovaného parciálneho tromboplastínu (APTT)

Definícia APTT je modifikácia plazmatickej recalcifikačnej reakcie s prídavkom fosfolipidov (štandardný roztok erytrofosfatidu alebo kefalínu). Umožňuje odhaliť nedostatok faktorov koagulability plazmy, považuje sa za najcitlivejší indikátor koagulogramu.

Normálna hodnota: 38-55 sekúnd.

Skrátenie hodnoty sa považuje za rizikový faktor pre trombózu. Predĺženie sa pozoruje pri liečbe heparínom alebo s vrodeným nedostatkom faktorov zrážanlivosti.

Plazmový fibrinogén

Definícia fibrinogénu je založená na vlastnosti premeny na fibrín pridaním špeciálnych činidiel. Fibrínové vlákna sa prenesú na filter a zvážia sa alebo premenia na farebný roztok rozpustením. Obe metódy nám umožňujú kvantitatívne odhadnúť ukazovateľ.

Považuje sa za normálne od 5,9 do 11,7 μmol / l (2,0-3,5 g / l).

Pokles fibrinogénu sa pozoruje pri kongenitálnych ochoreniach, nazývaných fibrinogénia a závažných poškodení pečene.

Indikátor sa zvyšuje s infekčnými ochoreniami, malígnymi nádormi, chronickými zápalovými ochoreniami, trombózou a tromboembolizmom po poranení, pôrode a chirurgických zákrokoch s hypofunkciou štítnej žľazy.

U detí je rýchlosť nižšia, takže u novorodencov je množstvo fibrinogénu 1,25-3,0 g / l.

Vykonajte test na fibrinogén B. U zdravého človeka je negatívny.

Vylepšený koagulogram

Diagnóza ochorení si vyžaduje presnejšie stanovenie postihnutého v celom systéme koagulácie. Preto je potrebné určiť ďalšie zložky koagulogramu.

Trombínový čas

Podstata metódy: určuje schopnosť plazmy zrážať sa pridaním štandardného aktívneho roztoku trombínu.

Norma 15-18 sekúnd.

Zvyšuje sa čas s dedičným nedostatkom fibrinogénu, zvýšenou intravaskulárnou koaguláciou a poškodením pečeňových tkanív. Metóda je bežná pri liečbe liekov zo skupiny fibrinolitikov a heparínu.

Zrážanie krvných zrazenín

Metóda je veľmi podobná predchádzajúcej metóde, ale určuje nielen zrážanie zrazeniny, ale aj stupeň kompresie. Odpoveď je uvedená v kvalitatívnej definícii (0 je neprítomná, 1 je prítomná) av kvantitatívnom (norma je od 40 do 95%).

Pri trombocytopénii dochádza k zníženiu spätného vychytávania. Rast je charakteristický pre rôzne anémie.

Plazmačný čas na precenenie

Podstata metódy: vo vodnom kúpeli sa zmieša plazma a roztok chloridu vápenatého v pomere 1: 2, stopky sa zaznamenávajú so stopkami. Štúdia sa opakuje až trikrát a vypočíta sa priemerný výsledok.

Normálna hodnota je 1-2 minúty.

Kratší čas naznačuje hyperkoagulačné vlastnosti krvi.

Predĺženie je zaznamenané v prípade vrodenej nedostatočnosti faktorov zrážanlivosti plazmy, prítomnosti liečiv v krvi, ako je heparín, s trombocytopéniou.

Trombotest

Analýza je kvalitatívnym vizuálnym posúdením prítomnosti fibrinogénu v krvi. Trombotest 4-5 stupňov je normálny.

Heparínová plazmatická tolerancia

Test ukazuje, ako rýchlo vzniká fibrínová zrazenina pridaním heparínu k testovanej krvi.

Za normálnych okolností sa to stane za 7-15 minút.

Pri predĺžení indikátora sa hovorí o zníženej tolerancii na heparín. Často pozorované pri ochoreniach pečene. Ak je tolerancia kratšia ako sedem minút, možno predpokladať hyperkoaguláciu.

Fibrinolytická aktivita

Analýza umožňuje zhodnotiť vlastnú schopnosť krvi rozpustiť krvné zrazeniny. Indikátor závisí od prítomnosti plazmového fibrinolyzínu.

Rýchlosť je od 183 minút do 263. Ak je výsledok znížený, znamená to zvýšenie krvácania.

Hodnota koagulogramu počas tehotenstva

Fyziologická reorganizácia krvného obehu tehotnej ženy si vyžaduje dodatočný objem krvi, nový placentárny obeh, produkciu ďalších buniek a látok zodpovedných za hemostázu matky a plodu.

Na sledovanie normálneho vývoja v tehotenstve sa každý trimester predpisuje koagulačný test. Spravidla sa koagulabilita mierne zvýši. Je to telo tehotnej ženy, ktorá sa chráni pred stratou krvi. Dekódovacie indikátory môžu zabrániť:

 • trombotické komplikácie (venózna trombóza končatín);
 • možný potrat;
 • včas diagnostikovať prerušenie placenty;
 • pripraviť sa na pôrod.

Dokonca aj veľké množstvo ukazovateľov koagulogramu nie je dostatočné na diagnostikovanie vrodených ochorení. Prebieha štúdia koagulačných faktorov.

Hodnotenie indikátora si vyžaduje porovnanie jednotlivých skupín testov s prihliadnutím na biochemické krvné testy, poznatky o charakteristických zmenách chronických ochorení.

Ako je analýza určená na zrážanie krvi: dekódovanie a frekvencia

Test krvnej zrážanlivosti je nepostrádateľnou súčasťou mnohých komplexných štúdií závažných ochorení pečene, počas tehotenstva alebo v prípade žilových patológií. Odporúča sa, aby sa táto štúdia neopustila pri príprave na operáciu. Čo nazýva analýza a aké by mali byť "zdravé" výsledky? Hovoríme.

Prečo testy zrážania krvi?

Poruchy koagulačného systému krvi sú jedným z hlavných dôvodov vzniku mnohých kardiovaskulárnych ochorení. Ak dôjde k poklesu údajov, dôjde k zvýšenému krvácaniu, ale ak sa zvýši, riziko vzniku krvných zrazenín sa zvýši. Aby sme pochopili, ako dobre dochádza k zrážaniu, je priradená vhodná analýza. Jeho lekárska definícia je "koagulogram".

Účinok koagulačného systému je pomerne komplikovaný, napríklad ako obvyklý strih. Hĺbka a umiestnenie poranenia určuje intenzitu, ktorou krv bude prúdiť. Akonáhle vznikne potreba ochrany, začnú hrať krvné bunky: zhromažďujú sa na tomto mieste, aby vytvorili potrebnú bariéru - zrazeninu.

Z dôvodu zrazeniny sa objavuje prekážka, ktorá zabraňuje toku kvapaliny z poškodenej časti tela. V skutočnosti chráni telo pred nadmerným strate krvi a tiež zabraňuje prenikaniu infekcie do miesta poranenia, "spojuje" okraje rany.

Súčasne musí krv zostať tekutá, aby mohla pokračovať v cirkulácii normálne v tele. Keď krv koaguluje na požadovanom mieste, dôjde k vyváženému zriedeniu.

Indikátorom rovnováhy je čas, počas ktorého prebieha proces zrážania a spätného riedenia. Ak sa v tejto lehote vyskytne nejaká odchýlka, lekári odporúčajú uskutočniť podrobný krvný test a presne určiť všetky parametre.

Kto potrebuje túto analýzu urobiť

Prerušenie procesu zrážania je plné infarktu, mŕtvice a trombózy. So zníženou sadzbou nie je možné predpovedať, ako sa uskutoční operácia alebo podanie: pacient môže jednoducho krvácať na smrť. Včasné odhalenie porušení tiež pomáha predchádzať vzniku nebezpečných chorôb.

Analýza môže byť predpísaná pre podozrenie na kardiovaskulárne choroby alebo poruchy koagulácie. V niektorých prípadoch je to povinné. Tieto situácie zahŕňajú:

 • prenatálne obdobie;
 • podozrenie na dedičnú chorobu;
 • pred a po operácii;
 • potreba dlhodobého užívania antikoagulancií;
 • akútne poškodenie krvného obehu mozgu;
 • ochorenia imunitného systému.

Ak sa počas rutinnej analýzy zistí zníženie hladiny krvných doštičiek, objaví sa potreba hemostasiogramu.

S týmito patológiami sa musí skontrolovať funkcia koagulačného systému, aby sa potvrdila diagnóza a zabránilo možným komplikáciám.

Prečo krvná zrazenina

Koagulabilita je pomerne zložitý biologický proces. Počas tejto operácie sa vytvára fibrín - špeciálny proteín potrebný na tvorbu zrazenín. Je to kvôli nim, že krv sa stáva menej tekutým, jeho konzistencia sa začína podobať tvarohu. Rýchlosť zrážania krvi závisí vo veľkej miere od tohto proteínu.

Regulácia zrážania kože závisí od dvoch systémov tela: nervového a endokrinného. Kvôli plynulosti krvných buniek nie sú navzájom spojené a môžu sa ľahko pohybovať cez cievy. Niekoľko funkcií závisí od stavu tekutiny:

 • trofický;
 • transport;
 • termoregulačné;
 • ochranný účinok.

V prípade porušenia integrity cievnych stien existuje naliehavá potreba v procese koagulability: bez vzniku zrazeniny v problémovej oblasti môže osoba vážne trpieť.

Krv si zachováva kvapalnú formu kvôli špeciálnemu antikoagulačnému systému a hemostáza je zodpovedná za tvorbu zrazenín.

Funkcie doručenia analýzy počas tehotenstva

Počas tehotenstva dochádza k vážnym fyziologickým zmenám. Zapojené do procesu:

 • krvi;
 • endokrinný systém;
 • vylučujúce orgány;
 • CNS;
 • kardiovaskulárny systém;
 • hemostázové prepojenia.

Často počas tohto obdobia dochádza k výraznému zvýšeniu koagulačných faktorov krvi, ktoré možno pripísať fyziologickej norme. Analýza zrážania krvi počas tehotenstva je povinná.

V období nosenia dieťaťa krvou sa vyskytujú určité zmeny, vrátane nasledujúcich:

 • zníženie aktivity C-proteínu;
 • znížená antitrombínová aktivita;
 • potlačenie fibrinolýzy;
 • zvýšenie vlastností agregácie trombocytov.

Zmeny súvisiace s procesom hemostázy sú prispôsobivé. Sú nevyhnutné, aby sa zabránilo nadmernému krvácaniu počas pôrodu a po pôrode. K tomu dochádza v dôsledku postupného, ​​ale konštantného poklesu fibrinolytickej aktivity a zvýšenej koagulácie.

Vzhľadom na závažné hormonálne zmeny, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva, sa hemostatický systém mení. Taktiež to ovplyvňuje aj tvorba uteroplacentárneho obehu. Niektoré ženy vyvíjajú DIC: najprv sa vyskytuje hyperkoagulácia, ktorá sa postupne nahrádza hypocoaguláciou.

To môže viesť k významnej strate krvi. Aby sme tomu zabránili, je potrebné analyzovať analýzu nielen v prvom trimestri, ale aj v nasledujúcich dvoch, aby odborníci mohli sledovať všetky zmeny. Uistite sa, že viesť štúdiu by mali byť predovšetkým ženy, ktoré trpia hypertonus maternice alebo mal potrat.

Stojí za zváženie, že rýchlosť zrážania krvi u tehotných žien sa môže líšiť od bežných, je to v poriadku vecí. Vysvetlite všetky nuansy dekódovania analýzy v prípade ošetrujúceho lekára.

Ako sa pripraviť

Pred vykonaním analýzy je potrebná určitá príprava, na ktorej bude závisieť spoľahlivosť údajov. Zrážanie krvi sa môže meniť v dôsledku pôsobenia rôznych faktorov, z ktorých väčšina je priamo závislá od pacienta.

Existujú určité pravidlá, ktoré treba dodržiavať pri príprave. Najjednoduchší zoznam je:

 1. Darovanie krvi musí byť výlučne na prázdny žalúdok. Každá potravina môže deformovať výsledky analýzy.
 2. Je žiaduce, aby posledné jedlo bolo 12 hodín pred odberom krvi.
 3. V predošlej noci sa môže piť len čistá voda, ale v obmedzených množstvách. Nadmerný prívod kvapaliny môže tiež vyvrátiť výsledok.
 4. Ráno pred plotom čaj a káva sú prísne zakázané.
 5. 2-3 dni pred kampaňou na darovanie krvi je žiaduce vyhnúť sa pikantným a mastným potravinám: tieto produkty môžu ovplyvniť proces zrážania.
 6. Alkohol sa môže konzumovať len 3-4 dni pred analýzou, v deň dodávky je zakázané fajčiť.
 7. Ak je to možné, je žiaduce eliminovať vážne fyzické námahy.

Stojí za to, že niektoré lieky ovplyvňujú krvnú tekutinu. Ak sú niektoré lieky predpísané v čase zberu, stojí za to upovedomiť lekára, ktorý predpisuje analýzu, inak by dešifrovanie bolo chybné.

Bežné údaje

Schopnosť krvného zrútenia sa určuje vykonaním laboratórnych testov. Tak môže byť použitá aj venózna a kapilárna krv z prsta. Každý z testov vyžaduje špecifický typ krvi a umožňuje identifikovať stav jednotlivých častí koagulačného systému.

Čo ukazuje koagulogram krvi. Ako darovať krv na koagulograme

Všetci lekári chorých predpisujú množstvo rôznych testov. Avšak za to, čo sú určené, nie každý vie. V tomto článku sa bude diskutovať o tom, čo je krvný koagulogram.

Označenie konceptov

Rozumieme základnému konceptu, ktorý sa v tomto článku bude aktívne používať. Takže krvný koagulogram je jeho analýza pre homeostázu. Inými slovami, samotný systém zrážania krvi sa bude skúmať.

Zrážanlivosť krvi je proces zahusťovania krvi z kvapalnej konzistencie na stav tzv. Zrazeniny. Ide o prirodzený fenomén, určitú ochrannú reakciu tela na stratu krvi. Samotný proces zrážania je regulovaný takými dôležitými systémami, ako sú endokrinné a nervové.

Príprava na testovanie

Ako darovať krv na koagulograme, čo potrebujete vedieť? Po prvé, stojí za to povedať, že je potrebné pripraviť sa na tento postup vopred. Iba takto získané výsledky budú správne a budú schopné poukázať na prítomnosť problémov alebo ich absenciu.

 1. Pred vykonaním analýzy nemôžete jesť 10-12 hodín. Preto je táto analýza vykonaná ráno. Pacientovi je povedané, že nie je možné mať raňajky. To znamená, že analýza sa vykonáva na prázdny žalúdok.
 2. Večer, v deň pred darovaním krvi, pacientovi bola odporúčaná ľahká večera bez tukových jedál, údenín, vyprážaných potravín.
 3. Pite ráno pred analýzou je možné. Avšak iba čistá voda bez plynu. Zakázaná káva, čaj, džúsy.
 4. Ak pacient vyfúca, mali by ste sa upustiť od cigariet jednu hodinu pred vykonaním testu.
 5. Lekári odporúčajú: pred vykonaním krvného testu na koagulogram je potrebné vypiť pohár čistej vody (200-250 ml).
 6. V deň analýzy sa neodporúča fyzicky ani emocionálne preťažovať.
 7. Bezprostredne pred odberom krvi by mal byť pacient pokojný a vyrovnaný. Pulz by mal odraziť.
 8. Ak osoba užíva lieky, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť krvi, je potrebné o tom povedať lekárom.
 9. Ak pacient netoleruje proces odberu krvi, odborníci by o tom mali byť tiež upozornení.

Ako a odkiaľ?

Ak je pacientovi predpísaný koagulogram, odkiaľ pochádza krv? Plot sa bude vyrábať z žily. Výsledná kvapalina sa umiestni do skúmaviek (až do určitej značky), v ktorej bol deň predtým pridaný konzervačný prostriedok.

 1. Miesto punkcie je predbežne spracované alkoholom (ale nie éterom).
 2. Odstránenie sa vykoná až po úplnom vyschnutí alkoholu.
 3. Najlepšie je nevyužiť krúžok pred krvou. Faktom je, že priťahovanie končatiny človeka aktivuje zrážanie krvi, v takom prípade môžu byť výsledky deformované.
 4. Prvé 5-6 kvapiek krvi v skúmavke nie sú povolené (navlhčite), pretože môžu obsahovať tkanivový tromboplastín.

Dôležité: ak je pacientovi predpísané niekoľko testov, od začiatku sa zozbiera krv na zistenie koagulogramu, fibrinogénu a protrombínového indexu.

svedectvo

Kedy je možné predpísať krvný koagulogram?

 1. Ak má pacient problémy s zrážaním krvi.
 2. Táto analýza je nutne priradená pacientom, ktorí idú na operáciu.
 3. Ak pacient (pacient) má maternicové alebo iné krvácanie.
 4. Táto analýza je potrebná u pacientov, ktorí sú liečení antikoagulanciami.
 5. Ak má pacient v minulosti infarkt alebo mŕtvicu.
 6. Táto analýza je potrebná pre ľudí, ktorí majú problémy s pečeňou alebo cievnou prácou.
 7. Pri autoimunitných ochoreniach je tiež potrebné darovať krv na koagulogram.
 8. Analýza sa často pripisuje tehotným ženám.
 9. Indikácie pre jeho dodanie sú kŕčové žily dolných končatín.

Čas zrážania

Medzi hlavné ukazovatele koagulogramu sa vyčleňuje čas zrážania krvi. Takže lekári určujú, koľko krvi bude prúdiť napríklad od okamihu rezu a úplného zastavenia. Normálny odstup:

 • od 30 sekúnd do 5 minút, pokiaľ ide o kapilárnu krv;
 • asi 10-15 minút, ak je to žilová krv.

Tento indikátor vám umožňuje posúdiť, ako dobre sa krvné doštičky vyrovnávajú s ich úlohou. Ak môže dôjsť k zvýšeniu trvania krvácania z rany:

 1. S nedostatkom vitamínu C v tele.
 2. Ak sa z určitého dôvodu zníži počet krvných doštičiek.
 3. Ak pacient dlhodobo užíva antikoagulanciá - napríklad liek "Aspirín".
 4. S hemofíliou alebo ochorením pečene.

Rýchlejšie indikátory ako krv môžu koagulovať, ak pacient užíva hormonálnu antikoncepciu, alebo ak predtým došlo k silnému krvácaniu.

Toto je protrombínový index. Tento indikátor je veľmi dôležitý, pretože vám umožňuje sledovať stav pečene. Jeho normálna hodnota je 80-120%. PTI sa môže zvýšiť v nasledujúcich prípadoch:

 1. Ak je žena tehotná (to je normálne).
 2. Ak pacient užíva orálnu antikoncepciu.
 3. Ak existuje riziko vzniku nebezpečných krvných zrazenín.

Ak je PET pod normálnou hodnotou, je pacientovi krvácanie. A aby bol tento ukazovateľ v štandardných medziach, pacient by mal užívať vitamín K.

Trombínový čas

Aké ďalšie ukazovatele sú dôležité, ak je pacientovi predpísaný krvný koagulogram? Toto je trombínový čas. Bežne je to 15-20 sekúnd. Počas tohto obdobia sa meria proces premeny fibrinogénu na fibrín. Ak sa dá tento indikátor získať dlhšie, môže to znamenať nasledujúce problémy:

 • Nadbytočný fibrinogén v krvi pacienta;
 • v tele je nedostatok bielkovín;
 • závažné zlyhanie obličiek.

Ak je pacient liečený liekom, ako je heparín, tento indikátor by mal byť prísne kontrolovaný. Ako je to určené v medicíne? Krvný koagulogram - INR, t. medzinárodný normalizovaný postoj.

Táto skratka znamená "aktívny čiastočný tromboplastínový čas". Stojí za to povedať, že ide o najcitlivejší indikátor krvného zrážania. Ukazuje, ako rýchlo vzniká krvná zrazenina po priľnutí plazmy chloridu vápenatého alebo iných zložiek. Normálna rýchlosť je 30-40 sekúnd. Ak je koagulogram krvi (APTT) vyšší ako normálne, môže to znamenať, že pacient má chorú pečeň alebo chýba vitamín K vo svojom tele.

Ide o aktivovaný čas rekalcifikácie. Tento indikátor vám umožňuje zistiť, ako prebieha jeden z etáp krvnej koagulácie. Normálne údaje: 50 až 70 sekúnd. Ak sú údaje nižšie, môže to znamenať, že pacient má stav trombofílie. Ak je časový interval podstatne dlhší, môže to byť nasledovné:

 • významné zníženie počtu krvných doštičiek v krvi;
 • liečba heparínom;
 • jeden z kritických stavov: trauma, horieť, šok.

Koncentrácia fibrinogénu

Normálna rýchlosť: od 5,9 do 11,7 μmol / l. Môže ísť s rôznymi ochoreniami pečene. Zvýšenie v nasledujúcich situáciách:

 1. Ak má pacient zlé nádory.
 2. Pri akútnych infekčných ochoreniach.
 3. S nedostatkom hormónov štítnej žľazy.

Tento indikátor označuje "rozpustné fibrín-monomérne komplexy". Toto je marker intravaskulárnej koagulácie. Preukazuje zmenu fibrínu pod vplyvom trombínu a plazmínu. Horná hranica normy: 4 mg / 100 ml. Môže sa meniť v závislosti od rovnakých dôvodov ako fibrinogén.

Trombotest

Čo ukazuje koagulogram krvi, ak sa uvažuje o takomto indikátore ako trombotest? Umožňuje určiť množstvo fibrinogénu obsiahnuté v krvi pacienta. Normálne indikátory: trombotest 4. alebo 5. stupeň.

Plazmatická heparínová tolerancia

Tento indikátor indikuje množstvo trombínu v krvi. V tomto prípade bude možné zistiť, v akom časovom období sa tvorí fibrínová zrazenina v krvnej plazme (toto by malo nastať po zavedení heparínu do krvi). Normálny výkon: 7-15 minút. Heparínová rezistencia na krv sa znižuje, ak má pacient problémy s pečeňou (15 minút alebo viac). Hyperkoagulácia (typická pre tehotné ženy), prítomnosť rakoviny, ochorenia kardiovaskulárneho systému, ako aj pooperačné obdobie - tieto problémy môžu spôsobiť indikácie, pri ktorých je tolerancia krvi menšia ako 7 minút.

Fibrinolytická aktivita

Tento indikátor umožňuje zistiť, ako môže krv nezávisle rozpúšťať krvné zrazeniny. Fibrinolyzín, ktorý je v plazme a môže štiepiť štruktúru krvnej zrazeniny, je za to zodpovedný. Ak má pacient krvné zrazeniny rozpúšťajúce sa rýchlejšie ako normálne, potom má riziko krvácania.

Vévodské postavy

Ak pacient potrebuje krvný test na koagulogram, môže sa skúmať aj trvanie krvácania podľa Dukea. V tomto prípade bude pacientka prenikať prstom. Hĺbka prenikania lancety (špeciálny nástroj) - 4 mm. Potom približne každých 20-30 sekúnd špeciálny papier od pacienta odstráni kvapky krvi. Po odstránení jednej kvapky lekár zaznamená čas, počas ktorého sa z rany objaví ďalšia. Týmto spôsobom sa pacient skontroloval na zrážanie kapilárnej krvi. V ideálnom prípade by sa tento údaj mal pohybovať v priebehu polovice až dvoch minút.

fibrinogénu

Rád by som ešte raz pripomenul, že koagulogram vyšetruje - zrážanie krvi. Je veľmi dôležité vyšetriť proteín syntetizovaný v pečeni, nazývaný fibrinogén. Za špeciálnych podmienok sa syntetizuje v hematopoetickom systéme na takú dôležitú látku ako je fibrín. Normálny obsah fibrinogénu v krvi zdravého človeka: 2-4 g / l. Ak sa môžu indikátory znížiť:

 1. Ak žena má toxémia pri nesení dieťaťa.
 2. Ak má pacient cirhózu pečene.
 3. Pri veľmi závažných formách ochorenia, ako je hepatitída.
 4. Ak dôjde k poruche homeostázy.
 5. S nedostatkom telesných vitamínov B alebo kyseliny askorbovej.
 6. Tieto miery sa môžu znížiť, ak pacient užíva rybí olej, anabolické alebo antikoagulančné lieky.

Ukazovatele fibrinogénu prevyšujú normu v nasledujúcich prípadoch:

 1. Pri akútnych infekciách.
 2. S pneumóniou.
 3. Pri zápalových procesoch.
 4. Počas nosenia dieťaťa.
 5. Po pôrode.
 6. Po operáciách.
 7. S infarktom alebo mozgovou príhodou.
 8. Po prijatých popáleninách.
 9. Výsledkom hormonálnej antikoncepcie.

Dôležité: fibrinogén B musí byť negatívny.

Zrážanie krvných zrazenín

Po dodaní krvného koagulogramu by mala byť hodnota tohto ukazovateľa 45 až 65%. V tomto prípade sa skúma zníženie objemu krvnej zrazeniny, jej zníženie spolu s uvoľňovaním krvného séra. Sadzby sa zvyšujú v dôsledku anémie. Znížte, ak počet trombocytov u pacienta klesne alebo počet erytrocytov narastá.

Tento indikátor poskytuje informácie o plazme. Norma: 60 až 120 sekúnd. Je to jeden z najdôležitejších indikátorov homeostázy. Ak je čas menej, môžeme povedať, že pacient má hyperaktívne zrážanie krvi.

Niekoľko slov o deťoch

Je dôležité povedať, že u malých pacientov sa niektoré ukazovatele mierne líšia od vyššie uvedených noriem, iné významne. Takže napríklad optimálne množstvo fibrinogénu v detskej krvi je asi 1,25-3,00 g / l. Súčasne u dospelých - 2-4 g / l. Deti možno túto analýzu priradiť v nasledujúcich situáciách:

 1. Pred operáciou.
 2. S častým krvácaním.
 3. Ak sa vyskytnú podozrenia z hemofílie alebo iných ochorení, ktoré postihujú obehový systém.

Niekoľko slov o tehotných ženách

Pre dámy, ktoré nesú dieťa, sa táto analýza vykonáva trikrát za 9 mesiacov (1 krát v každom trimestri). To je veľmi dôležité, pretože hormonálny systém tehotnej ženy sa mení, čo ovplyvňuje homeostázu (zmeny nie sú patologické, ale fyziologické, to je normálne). Tiež táto štúdia pomôže identifikovať riziko potratu alebo predčasného pôrodu (ktoré sa často vyskytuje v dôsledku krvných zrazenín). V prvom trimestri sa môže zvýšiť rýchlosť zrážania krvi, čo je bližšie k poklesu pôrodu. To všetko je normálne, pretože týmto spôsobom sa telo snaží chrániť pred možným krvácaním a veľkou stratou krvi. Ak výsledky lekára nie sú splnené, žena bude musieť túto analýzu znovu preniesť. Ak je pre tehotnú ženu predpísaný koagulogram (krvný test), rýchlosť ukazovateľov bude trochu iná ako u zdravých osôb:

 1. Trombínový čas: 11-18 sekúnd.
 2. Fibrinogén: 6 g / l.
 3. Protrombín: 78 až 142%.
 4. APTTV: 17-20 sekúnd.

Ak je žena v pozícii, je veľmi dôležité, aby študovala takýto ukazovateľ ako protrombín. Jeho odchýlka od normy môže naznačovať, že pacient má riziko patologického prerušenia placenty.

Coagulogram: aký druh analýzy, interpretácia ukazovateľov hemostázy

Coagulogram - komplexná analýza zrážania krvi. Štúdie žilovej krvi metódou koagulometrie pomáhajú posúdiť stav a účinnosť fungovania rôznych častí krvných systémov, ako je koagulácia, antikoagulácia a fibrinolytika.

Ukazujú sa koagulácie alebo hemostasiogram na posúdenie možného rizika hyper- a hypocoagulácie, zvýšenej a zníženej krvnej zrážanlivosti, pravdepodobnosti vzniku krvných zrazenín alebo krvácania.

Ako sa pripraviť na test krvnej zrážanlivosti

Táto štúdia sa vykonáva striktne na prázdny žalúdok s prerušením po poslednom jedle najmenej 12 hodín. Pri poslednom jedle sa odporúča vylúčiť korenené, mastné, konzervované jedlá s množstvom korenia z diéty. Do nápojov je vylúčená len čistá, neminerálna voda, džúsy, kompóty, nápoje a alkohol.

Bezprostredne pred analýzou po dobu 30 minút sa odporúča vyhnúť sa fyzickému, emocionálnemu a psychickému stresu (chôdza, vzrušenie), ako aj fajčeniu.
Pri súčasnom alebo nedávno ukončenom liečení antikoagulanciami je potrebné oznámiť odborníkovi názov, dávku a trvanie liečby.
Ak v procese odberu krvi dochádza k pocitu nauzey, závratov, poškodenia zdravia, musíte okamžite informovať zdravotnícky personál.

Ako vykonať analýzu?

Venózna krv sa odoberá z klinickej žily bez použitia krúžku. Aby sa vyhovelo pravidlám koagulácie, sú naplnené dve skúmavky, má sa študovať biomateriál z plniacej nádrže druhej priority obsahujúcej koagulant.

Kde dávajú krv na hemokultogram?

Krvný test na hemostasiogram sa vykonáva vo verejných a súkromných klinikách a laboratóriách, táto analýza patrí medzi základy. Všetky certifikované laboratóriá s potrebnou sadou reagencií a zariadení môžu vykonávať analýzu ukazovateľov hemostázy.
Náklady na testy závisia od laboratória a súboru hodnotených krvných faktorov.

Koľko dní je urobený koagulogram?

Priamy krvný test trvá od 24 do 48 hodín, čo je spôsobené potrebou vyhodnotiť rôzne indikátory pri interakcii s činidlami v určitých intervaloch. Pri vysokej pracovnej záťaži laboratórnych lekárov a nutnosti prepravy biomateriálu sa môže čas štúdia zvýšiť.

V akých prípadoch je predpísaný krvný koagulačný test.

Bez ohľadu na prítomnosť akýchkoľvek príznakov a znakov abnormalít v krvnej koagulácii je predpísaná hemostáza pri príprave na operáciu a počas gestačného obdobia. Preto sa hodnotí pravdepodobnosť život ohrozujúcich rizík krvácania a tvorby krvných zrazenín počas operácie alebo podávania (prirodzene alebo počas cisárskeho rezu).
Ďalšie indikácie pre túto analýzu sú:

 • gestóza tehotenstva, ako aj opakované potraty;
 • zranenia s vnútorným a / alebo vonkajším krvácaním;
 • prítomnosť tendencie k trombóze, trombóze, kŕčové žily krvných ciev, tendencia k tromboembolizmu;
 • srdcový záchvat, anamnéza mozgovej príhody, predinfrakčné stavy, ischémia, arytmia;
 • patológia obehového systému;
 • abnormálna funkcia pečene;
 • kontrola stavu počas antikoagulačnej liečby;
 • hemoragické patológie, chronická anémia, časté krvácanie z nosa, ťažká menštruácia vrátane krvi vo výtoku (moč, výkaly), náhla strata zraku atď.
 • dlhodobá liečba anabolickými liekmi, glukokortikosteroidmi, užívaním perorálnych kontraceptív;
 • rutinné lekárske vyšetrenie.

Komponenty hemostatického systému

Systém hemostázy zahŕňa biologické látky a biochemické mechanizmy, ktoré zabezpečujú udržiavanie krvi v tekutom stave a prevenciu a zastavenie krvácania. Hlavnou funkciou systému hemostázy je udržiavanie rovnováhy medzi koagulačnými a anti-koagulačnými faktormi. Nerovnováha sa dosahuje hyperkoaguláciou (zvýšené zrážanie krvi, čo vedie k tvorbe krvných zrazenín) a hypokoaguláciou (nízka zrážanlivosť, ktorá ohrozuje dlhodobé krvácanie).

Krvnú zrážanlivosť zabezpečujú dva mechanizmy: vonkajšie a vnútorné. Pri poranení tkaniva a porušovaní stien krvných ciev sa uvoľňuje tkanivový tromboplastín (faktor III), ktorý spúšťa proces zrážania krvi. Vnútorný mechanizmus vyžaduje kontakt s kolagénom endotelu cievnych stien a krvných zložiek.

Indikátory a štandardy hemostázy

Pri skúmaní ukazovateľov môžu rôzne laboratóriá používať rôzne techniky. Teda rýchlosť koagulačného procesu sa pohybuje od 5 do 10 až 8 až 12 minút v závislosti od zvolenej metódy (podľa Lee-Whiteovej alebo podľa Mass a Margo). Vyhodnotenie súladu s normou by sa malo vykonávať v súlade s predpismi konkrétneho laboratória.

koagulácia

Všeobecné informácie

Každý kvalifikovaný lekár vie, že liečba ktoréhokoľvek pacienta je najlepšie začať zhromažďovaním anamnézy, ktorá nie je ničím iným ako zbierkou informácií o stave ľudského zdravia.

Spravidla každé lekárske vyšetrenie začína samotným prieskumom pacienta o jeho predchádzajúcich ochoreniach alebo chirurgických intervenciách, alergických reakciách alebo dedičnej predispozícii na určité ochorenia atď.

Potom lekár predpíše množstvo laboratórnych testov alebo jednoduchých testov, ktoré pomôžu doplniť históriu informácií o vývoji choroby, ako aj informácie potrebné na výber spôsobu liečby alebo ďalšej diagnostiky.

Koagulačné štúdie (skrátený koagulogram) zaujímajú dôležité miesto medzi laboratórnymi krvnými testami, ktoré sa nevyhnutne vykonávajú v rámci prípravy na chirurgický zákrok, napríklad pri cvičení po voľbách alebo počas tehotenstva.

Coagulogram - čo to je?

Mnohí pacienti márne sa začínajú obávať, keď počujú od svojho ošetrujúceho lekára takéto nezvyčajné na prvý pohľad slová ako koagulogram alebo iný hemostasogram. Takže čo je táto analýza koagulogramu a prečo sa to robí?

Najskôr je potrebné poznamenať, že ide o pomerne bežnú metódu v modernej medicíne na štúdium fungovania systému hemostázy ľudského tela, ktorý je zodpovedný za také životne dôležité funkcie, ako je zastavenie krvácania pri poškodení krvných zrazenín alebo krvných ciev, ako aj udržanie normálneho tekutého stavu krvi.

Preto je odpoveď na otázku, čo je hemostasogram - štúdia, ktorá určuje, ako funguje systém hemostázy tela. Test krvnej koagulácie pomáha študovať takú dôležitú krvnú funkciu ako schopnosť koagulácie, t.j. tvorba krvných zrazenín.

Po obdržaní výsledkov koagulácie môže ošetrujúci lekár vopred predpovedať výsledok operácie alebo pôrodu. Informácie o zrážaní krvi sú dôležité v núdzových situáciách, napríklad keď je človek zranený, keď počet trvá niekoľko sekúnd a musíte čo najrýchlejšie zastaviť krvácanie.

Preto sa sotva stojí za to obávať, koľko stojí táto štúdia. Koniec koncov, cena hemostasogramu nemožno porovnávať s istotou, že pacient bude nažive a dobre.

Indikácie pre určenie takejto analýzy ako hemostasiogramu sú prítomnosť nasledujúcich ochorení u pacienta:

 • intestinálna trombóza;
 • mŕtvice;
 • tromboembolické;
 • trombóza cievnych a kŕčových žíl dolných končatín;
 • chronická cirhóza;
 • preeklampsie;
 • zápalové procesy v akútnom štádiu;
 • hemoragické patológie, napríklad trombocytopénia, hemofília, von Willebrandova choroba.

Okrem toho musí byť takáto analýza predpísaná na určenie miery koagulácie krvi pri príprave plánovaných operácií, napríklad cisárskym rezom, ako aj počas tehotenstva na posúdenie stavu hemostázy a pred nezávislými dodávkami. Na výmennej karte každej ženy je jednoducho povinný mať taký krvný test ako koagulogram.

Systém ľudskej hemostázy

Po zistení, že ide o takú skúšku na hemostázu, stojí za to podrobnejšie sa zaoberať takouto koncepciou, ako je zrážanie krvi. Začať možno, je určiť. Takže hemostatický systém ľudského tela je najdôležitejší biologický systém, ktorého hlavné funkcie možno považovať za zachovanie základných parametrov krvi, ako aj zastavenie krvácania.

Ľudské telo nie je pre nič, čo sa nazýva celý vesmír a porovnáva sa so zložitým mechanizmom. A hemostatický systém môže slúžiť ako živý príklad toho, ako dômyselne sú ľudia usporiadaní. Krv je jedinečná biologická tekutina, ktorá dokáže v našom tele doslova robiť zázraky.

Nielen, že cirkuluje cez cievy, ale neviditeľne obnovuje žily a tepny počas celého svojho života kvôli svojej schopnosti vytvárať tromby alebo husté zrazeniny, t.j. zvlnenie

Existujú tri hlavné zložky systému ľudskej hemostázy:

 • Endoteliálne cievne bunky (vnútorná vrstva pozostávajúca z plochých buniek obklopujúcich lymfatické a krvné cievy, rovnako ako srdcová dutina), ktoré pri roztrhnutí cievnych stien alebo iných poraneniach môžu uvoľňovať také biologicky aktívne zložky ako prostacyklín, trombomodulín a oxid dusnatý. Na druhej strane spôsobujú tvorbu krvných zrazenín.
 • Krvné doštičky alebo krvné doštičky, ktoré majú schopnosť "navzájom sa držať", aby sa ďalej vytvorila primárna hemostatická zátka.
 • Plazmatické faktory (celkovo 15 plazmatických faktorov, z ktorých väčšina sú enzýmy), ktoré tvoria fibrínovú zrazeninu v dôsledku chemických reakcií, ktoré by mali konečne zastaviť krvácanie.

V nadväznosti na všetko, čo je uvedené vyššie, môžeme jednoznačne odpovedať na otázku, čo krvný test na hemostázu ukazuje počas tehotenstva, pri príprave plánovanej operácie alebo počas diagnostiky. Táto analýza prináša predstavu o tom, ako dobre alebo zle zraste krv pacienta. Inými slovami, ako rýchlo dokážu lekári zastaviť krvácanie, keď k nemu dôjde.

Interpretácia krvného koagulogramu

Koagulogram obsahuje rôzne indikátory, ktoré musia byť schopné správne čítať, t. pochopiť a analyzovať, inými slovami, dešifrovať. Bohužiaľ, nie každý lekár má schopnosť dešifrovať hemostasiogramové indikátory. A len vysoko kvalifikovaný špecialista môže správne interpretovať určité parametre tejto analýzy.

Po vykonaní laboratórnych vyšetrení krvi pacienta a získaní výsledkov ošetrujúci lekár porovnáva dekódovanie koagulogramu s normou stanovenou pre dospelých pacientov, ako aj pre deti. Je dôležité si uvedomiť, že miera koagulácie pre dieťa, muža alebo tehotnú ženu je veľmi odlišná. Je to primárne spôsobené zvláštnosťami fungovania tela ľudí rôznych pohlaví v rôznych vekových kategóriách.

Indikátory koagulogramu

Zvážte parametre analýzy krvnej zrážanlivosti, menovite normálne indikátory hemostasiogramu. Potom budeme podrobnejšie analyzovať každú z nich a budeme hovoriť o rozšírenom alebo rozšírenom koagulograme.

Stojí za zmienku, že v nižšie uvedenej tabuľke je niekoľko variantov normálnych indikátorov takýchto hemostasogramových parametrov, ako je čas krvácania a čas zrážania krvi. Je to spôsobené rozdielnym výkladom normy pre tieto parametre odborníkmi, ktorí ich skúmajú.

Skúška zrážanlivosti krvi

Analýza koagulability krvi je povinnou súčasťou vyšetrenia na zisťovanie ochorení pečene, venóznych patológií, počas tehotenstva, prebieha pred operáciou. Ak chcete získať spoľahlivé výsledky, musíte sa pripraviť na nadchádzajúcu štúdiu.

Kompletný test krvnej zrážanlivosti môže vykazovať abnormality v pečeni a žilách.

Test krvnej zrážanlivosti - čo to je?

Koagulačný test sa nazýva koagulogram, hemostasogram, ktorý umožňuje odhaliť latentné ochorenia mnohých vnútorných orgánov. S pomocou tejto laboratórnej štúdie sa monitorujú funkcie hemostázy - komplexný biologický systém, ktorý je zodpovedný za udržanie optimálnej viskozity krvi, včasnú deštrukciu krvných zrazenín a zastavenie krvácania.

Súčasne by krv mala mať dostatočnú úroveň viskozity, aby pokryla poškodenie stien nádob v rozpore s ich celistvosťou.

Nízka zrážanlivosť je plná vážnych krvných strát, smrti a so zvýšenou hustotou krvi, pravdepodobnosť tromboembólie, srdcový záchvat, mozgová príhoda je vysoká.

Je možné vytvoriť koagulogram na verejnej alebo súkromnej klinike, náklady závisia od typu analýzy. Základné výskumné náklady 350-1200 rubľov, cena podrobnej analýzy môže dosiahnuť až 3 tisíc rubľov. Bezplatné vyšetrenie vykonané počas tehotenstva a v núdzových prípadoch.

Výsledky analýzy o koagulabilite krvi je možné získať za 1-2 dni.

Indikácie pre analýzu

Lekári odporúčajú raz za rok urobiť koagulogram všetkým ľuďom na profylaktické účely, aby včas zistili skryté patológie. Pri ochoreniach, ktoré sa vyznačujú zrážaním krvi, poklesom počtu krvných doštičiek, je potrebné každý mesiac skontrolovať hladinu koagulability.

Keď je potrebné urobiť koagulogram:

 • pred operáciou, aby sa zabránilo silnej krvi alebo krvným zrazeninám;
 • s výskytom vonkajších príznakov porušenia ciev v nohách - kŕčové žily, trombóza;
 • ak existuje podozrenie na poruchu prívodu krvi do orgánov malého panvy, čriev, tromboembolizmu pľúc v tepnách, rozvoj diseminovanej koagulácie v cievach;
 • s častým krvácaním z nosa, subkutánne krvácanie;
 • pri vážnych kardiovaskulárnych ochoreniach - mŕtvica, infarkt myokardu, ischémia, arytmia;
 • tehotenstva, najmä pri ťažkej toxémii, pred pôrodom, cisárskym rezom, na identifikáciu príčin potratu;
 • chronické ochorenie pečene;
 • reumatoidná artritída, sklerodermia a iné patológie autoimunitnej povahy.

Ak nos často krváca, je potrebný koagulogram.

Pravidelná kontrola úrovne zrážanlivosti sa musí robiť pri užívaní liekov, ktoré zmierňujú krv, hormonálne lieky, anabolické steroidy, pri liečbe pijavicami.

Ženy, ktoré užívajú orálne antikoncepčné lieky, majú užívať koagulogram každé tri mesiace.

Ako sa pripraviť na štúdiu

Nesprávna príprava krvného testu môže mať vážne alebo smrteľné dôsledky, preto je potrebné dodržiavať jednoduché pravidlá, aby sa zabránilo falošným výsledkom. Koagulogram sa vždy užíva ráno na prázdny žalúdok.

Ako sa pripraviť na analýzu:

 • nedodávajte deti do 35-45 minút pred odberom krvi;
 • Dieťa do 5 rokov môže mať posledné jedlo 4 hodiny pred vyšetrením;
 • 3 dni pred vyšetrením by mali byť z potravy vylúčené alkoholické nápoje, korenené, mastné potraviny;
 • dospelí by nemali jesť 12 hodín;
 • večer pred analýzou môžete v malom množstve piť čistú vodu bez plynu, je prísne zakázané piť čaj a kávu;
 • pol hodiny pred užitím biomateriálu, musíte sa upokojiť, odstrániť intenzívnu fyzickú námahu;
 • fajčenie v deň analýzy nemôže byť.
Ak pacient užíva antikoagulanciá, malo by to oznámiť laboratórnemu technikovi.

Pred vykonaním testu je možné piť len vodu bez plynu.

Ako prejsť test krvnej zrážanlivosti

Odber vzoriek krvi na stanovenie úrovne zrážania sa vytvára z žily. Koža je ošetrená antiseptickým prípravkom, malá punkcia sa vykonáva injekčnou striekačkou alebo vákuovým systémom.

Laboratórny technik by mal starostlivo sledovať, že žily alebo blízke tkanivá nie sú poškodené - ak sa fragmenty tromboplastínu dostanú do materiálu na analýzu, negatívne to bude mať vplyv na výsledok štúdie. 2 tuby sa naplnia krvou, druhá časť sa posiela na vyšetrenie.

Krv na analýzu zrážanlivosti získanú z žily

Ako rýchly test niektoré laboratóriá robia analýzu trvania krvácania na posúdenie stavu krvných doštičiek - ihlu sa prepichne do prstenca prsníka alebo do ušnice pomocou špeciálnej ihly. V ideálnom prípade by sa mali 2-3 minúty objaviť na rane sušené kôry. Hodnoty v rozmedzí 1-9 minút sa však považujú za platné. Indikátory dlhšie ako 15 minút naznačujú úplnú nekoherenciu krvi, prítomnosť závažných patologických stavov.

Vlastnosti darcovstva krvi počas tehotenstva

Koagulogram je zahrnutý do zoznamu povinných testov počas tehotenstva, pretože zlá zrážavosť, ako napríklad nadmerne viskózna krv, je nebezpečná pre život matky a dieťaťa.

Štúdia koagulovateľnosti u tehotných žien sa uskutočňuje každý trimester, v prítomnosti dedičných krvných porúch, patologických stavov srdca, krvných ciev, pečene, negatívneho faktora Rh, analýza bude musieť prejsť častejšie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

MCV v krvných testoch: normy a možné príčiny odchýlok

U praktického lekára nebol vždy k dispozícii ukazovateľ ako MCV v krvnom teste. Jeho výskum bol možný s rozsiahlym zavedením hardvérových analytických metód a automaticky sa vydáva, keď je do biochemického analyzátora vložené určité množstvo krvi.

Príčiny, príznaky otvoreného arteriálneho kanála, diagnostika a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je otvorený arteriálny kanál u detí, prečo sa táto vrodená vada vyvíja, ako sa prejavuje. Diagnóza a liečba tejto choroby.

Rehabilitácia po flebektómii

Každá osoba, ktorá sa rozhodne podstúpiť operáciu na odstránenie žily, je dôležité pochopiť, že správne zotavenie po flebektómii je rovnako dôležité ako samotná operácia. Je to spôsobené tým, že kŕčové žily sú len jedným z prejavov ochorenia.

Viedeň sa objavila na čele

Vyvinuté žily na hlave môžu naznačovať vnútorné patológie alebo fyziologické zmeny spojené s vekom. Často sa cievy začínajú pulzovať nervovým napätím a únavou. Hlavnou zónou prejavu je čelo a chrámy.

Migréna - príznaky a liečba

Neurologická abnormalita, ktorá je silnou špecifickou bolesťou hlavy, sa nazýva migréna. Ženy majú väčšiu pravdepodobnosť, že trpia touto chorobou ako zástupcovia silnejšieho pohlavia.

Otvorený arteriálny kanálik u detí: v ktorých prípadoch sa vykonáva operácia batalovského kanála

Pridal: admin v chorobách a liečbe 31.05.2018 0 35 zobrazeniaOtvorený arteriálny kanál (Batalov) u detí: je prognóza priaznivá?