Kompletný krvný obraz poskytuje cenné diagnostické informácie. Často v laboratóriách používajú automatické hematologické pulty, ktoré umožňujú odhadnúť počet leukocytov, erytrocytov, krvných doštičiek a niektorých ďalších krvných zložiek. Napriek pohodliu automatického započítania sa metódy mikroskopického vyšetrenia považujú za najviac informatívne. Jedným z nich je počet trombocytov v spoločnosti Phonio.

Čo sú krvné doštičky?

Krvné doštičky sa nazývajú nejadrové krvinky, ktoré sú syntetizované tkanivami červenej kostnej drene. Ich životný cyklus je asi 7 dní, po ktorom sú zlikvidované v pečeni a slezine. V krvných doštičkách je proces starnutia výraznejší ako v iných krvinkách.

Rovnako ako iné zložky krvi, krvné doštičky sú rozdelené na mladé, zrelé a staré. U zdravých ľudí by počet zrejúcich buniek nemal prekročiť 95%. Ak analýza odhalí veľkú koncentráciu mladých tiel, naznačuje to vývoj niektorých chorôb, medzi ktoré patrí početné poškodenie krvných ciev atď. Okrem mladých sa krvné doštičky často nachádzajú v krvnej plazme. Tento jav naznačuje porušenie procesu výroby a využitia buniek.

Úloha v tele

Krvné doštičky sa aktívne podieľajú na procesoch spojených s tvorbou krvných zrazenín. Tiež produkujú špeciálnu látku potrebnú na regeneráciu tkanív, stimuláciu delenia buniek, reguláciu úrovne priepustnosti bunkových membrán a udržanie vaskulárnej elasticity.

Kvantitatívne a kvalitatívne zloženie krvných doštičiek je cenné pri diagnostike chorôb srdca a krvných ciev. Vysoký počet týchto organizmov sa nazýva trombocytóza, nízke číslo sa nazýva trombocytopénia.

Čo je to metóda Phonio?

Počet trombocytov Phonio je analýza, ktorá pomáha identifikovať presný počet týchto buniek v krvi a diagnostiku mnohých chorôb u ľudí. V tomto prípade sa počítavanie krvných doštičiek uskutočňuje v krvnom škvrne na tisíc červených krviniek, po čom sa tento počet prepočíta v pomere 1 μl alebo 1 liter. Táto technika je považovaná za veľmi presnú, ktorá sa používa na diagnostiku mnohých patológií.

Na analýzu sa odoberá krv z prsta. Celkový počet krvných doštičiek v krvnej jednotke sa nazýva koagulogram. Tento typ štúdie je predpísaný každému pacientovi, pretože analýza pomáha podozrievať a identifikovať mnohé choroby.

Príprava na analýzu

Niektoré faktory môžu ovplyvniť výsledok analýzy trombocytov. V tejto súvislosti je potrebné riadne pripraviť na darcovstvo krvi. Pacient v predvečer pred zberom biologického materiálu by mal zvážiť nasledujúce odporúčania:

 • darovanie krvi by sa malo uskutočniť 8 hodín po poslednom jedle, pretože mnohé potraviny môžu ovplyvniť index farby krvných buniek;
 • v predvečer analýzy sa nemôže zapojiť do športu. Ak osoba vykonala akúkoľvek fyzickú aktivitu, výsledok štúdie môže byť nepresný;
 • materiál sa zhromažďuje ráno;
 • čo najpresnejšie informácie možno získať pri opätovnom podaní krvi. To pomáha sledovať koncentráciu krvných doštičiek v priebehu času.

Okrem toho by mal lekár určite povedať, či už boli lieky prijaté predtým. Mnoho liekov môže tiež vyvrátiť výsledok.

Počet trombocytov Phonio

Pri počítaní doštičiek používa technik niekoľko typov činidiel. Ide o etyléndiamíntetraacetát sodný alebo síran horečnatý. Reagencie sa odoberajú pipetou metánu CEE.

Analýza sa uskutočňuje v niekoľkých etapách:

 1. Jedno činidlo a krv sa pridajú do skúmavky pomocou pipety. Množstvo činidla sa odoberá na značku 75, objem krvi sa označuje značkou K.
 2. Výsledná hmota je dobre zmiešaná a používa sa na výrobu škvŕn.
 3. Ak sa používa síran horečnatý, rozmazanie sa zafarbí spôsobom Romanovsky-Giemsa počas 120 minút a 45 minút, ak technik vezme etyléndiamíntetraacetát sodný. Súčasne sa krvné doštičky farbia vo fialovo-ružovej farbe.

Pomocou mikroskopu sa doštičky a erytrocyty počítajú až do tisícok červených krviniek. Ak chcete zistiť počet krvných doštičiek, násobia sa počtom červených krviniek v 1 mikrolitri a výsledný údaj sa rozdelí o tisíc. Špecifická farba študovaných buniek pomáha získať najspoľahlivejšie výsledky. To je dôvod, prečo mnohí odborníci používajú metódu Phonio na stanovenie počtu trombocytov.

Výhody techniky

Metóda počítania červených krviniek bola úspešne používaná mnohými lekármi po mnoho rokov. Táto technika má niekoľko výhod, medzi ktoré patria:

 • pri vyšetrovaní krvi pod mikroskopom jasne vidí laboratórny technik študovaný materiál, farbu, tvar, počet buniek;
 • v prípade potreby môže byť analýza vykonaná kedykoľvek počas dňa;
 • metóda je ľahko použiteľná, čo je spojené s jednoduchým vzorcom, ale zároveň veľmi informatívne.

Čo môže naznačovať nízke sadzby

Trombocytopénia alebo nízka koncentrácia erytrocytov v krvi osoby signalizuje vývoj rôznych nežiaducich stavov. Medzi najčastejšie príčiny nízkych sadzieb patrí:

 • radiačná expozícia pacienta;
 • účinky na telo olova a iných škodlivých látok;
 • patológie krvného systému;
 • kolagenóza pacienta (súbor ochorení spojených s pojivovým tkanivom);
 • genetická predispozícia;
 • chronická nefritída.

U pacientov s trombocytopéniou sa pozorujú klinické prejavy ako časté krvácanie z nosa, krvácanie ďasien a subkutánne krvácanie. U žien sa choroba prejavuje vo forme ťažkých a dlhších období.

Zaobchádzanie s takýmto stavom zahŕňa odstránenie základnej príčiny porušenia. Používa terapiu liekom. V závažných prípadoch sa vykonáva odstránenie sleziny alebo transplantácia kostnej drene.

Dôvody zvýšenia výkonnosti

Pri náraste počtu uvažovaných buniek na jednotke krvi je to otázka trombocytózy. Spravidla ide o sekundárnu patológiu, ku ktorej dochádza na pozadí nasledujúcich podmienok:

 • liečba určitými liekmi;
 • odložená operácia;
 • odstránenie sleziny;
 • veľká krvná strata;
 • zápal mozgu;
 • patológia obličiek a pečene;
 • vývoj onkologických útvarov;
 • nedostatok železa, anémia.

Rýchlosť buniek v rôznych populáciách

Pri analýze metódou Fonio je norma 120 až 400 tisíc buniek na kubický milimeter skúmaného materiálu. Kolísanie hraníc závisí od veku pacienta a jeho pohlavia. U žien, mužov a detí sú odchýlky v rámci týchto hraníc považované za normu.

 • deti do jedného roka - od 100 do 420 tisíc za mm 3;
 • deti od roku - od 180 do 320 tisíc za mm 3;
 • muži - od 180 do 400 tisíc na mm 3;
 • ženy od 180 do 340 tisíc na mm 3.

U dospievajúcich môžu hladiny krvných doštičiek klesnúť na 70 tisíc na mm3. U mužov je maximálny počet týchto Býkov zaznamenaný vo veku 40 rokov. Takéto odchýlky sa nevyhnutne berú do úvahy pri diagnostike, vysvetlenej fyziologickými a vekovými charakteristikami organizmu.

Čo ovplyvňuje hladinu krvných doštičiek?

Pokles alebo rast uvažovaných buniek neznamená vždy vývoj akejkoľvek patológie. Niekedy hladina týchto teliesok kolíše v dôsledku intenzívnej a pravidelnej fyzickej námahy s nesprávnou výživou. Mnoho ľudí sa môže zdať divné, že počet krvných doštičiek stúpa so strate krvi. Je to spôsobené pokusom tela kompenzovať stratu krvi zvýšiť produkciu svojich tvarovaných prvkov.

Často sa zvyšujú sadzby u ľudí, ktorí užívajú alkohol po dlhú dobu. Pri užívaní liekov s trombocytopenickým účinkom sa porušuje miera krvných doštičiek. Dokonca aj neohrozené krvácanie z nosa môže ovplyvniť výsledky analýzy.

Metódy normalizácie ukazovateľov

Prvá vec, ktorú treba urobiť pri detekcii zvýšeného alebo zníženého počtu krvných doštičiek v krvi, je vykonať ďalšie vyšetrenie pacienta s cieľom identifikovať patológiu, ktorá spôsobila takýto stav. Hlavnou metódou liečby trombocytopénie a trombocytózy je boj proti základnej príčine. Ak sa porucha vyvíja z neškodných dôvodov, počet krvných doštičiek sa môže zvýšiť pomocou nasledujúcich metód:

 • opustiť škodlivé produkty, odstrániť z strave alkoholické nápoje, červené hrozno, zelený čaj, čučoriedky, paradajky;
 • zahrnúť do dennej stravy jablká, pohánková kaša, rybie pokrmy, papriky, pečeň;
 • podľa vymenovania špecialistu sa uskutočňujú špeciálne lieky;
 • Vitamíny A, B a C pomôžu zvýšiť počet buniek.

Zníženie koncentrácie uvažovaných prvkov krvi pomôže odmietnuť extrémne športy, primerané hodnotenie stresových situácií, vyhýbanie sa konfliktom doma av práci.

Ak chcete znížiť počet krvných doštičiek, odborníci odporúčajú dodržiavať tieto pravidlá:

 • užívajte kyselinu acetylsalicylovú podľa predpisu ošetrujúceho lekára;
 • vylúčiť zo psie ruže, granátové jablko, mango a iné jedlá, ktoré zvyšujú hladinu krvných doštičiek;
 • konzumovať prípravky na prípravu horčíka niekoľkokrát za rok;
 • používajte najmenej jeden a pol litra vody denne.

Počítanie krvných doštičiek pomocou metódy Fonio je jednou z najpresnejších metód krvného testu. S touto analýzou doktor dokáže zistiť množstvo patológií a nájsť vhodnú liečbu pre pacienta. Táto analýza sa vykonáva aj s preventívnym účelom, ktorý je potrebný na včasnú diagnostiku chorôb a zabraňuje vzniku vážnych následkov na ich pozadí.

Phonio Platelets

Foniokrvné krvné doštičky sú najbežnejšou a najspoľahlivejšou metódou počítania počtu malých krvných doštičiek, ktoré sa tvoria v kostnej dreni. Charakteristickým znakom takého testu je to, že krvné bunky sa nepočítajú v kvapalnej forme, ale v zafarbenej škvrne.

Táto analýza neobsahuje žiadne obmedzenia týkajúce sa pohlavia a vekovej kategórie, a preto je povolená pre deti a ženy počas tehotenstva.

Na získanie najspoľahlivejších informácií je potrebné dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel prípravy, o ktorých hematológ varuje každého pacienta vopred.

Potreba vykonať takýto laboratórny test nie je len identifikovať zvýšený alebo znížený počet krvných doštičiek v krvi, ale aj sledovať účinnosť liečby.

Výhody metódy

V súčasnosti existuje niekoľko metód na počítanie hladiny krvných doštičiek: fluorescenčná mikroskopia, použitie elektronických počítadiel, použitie komory Gryazev. Vo väčšine prípadov sa však používa metóda Fonio.

Pozitívne aspekty tejto štúdie:

 • vysoká presnosť - dosiahnutá pomocou špeciálnej formy výpočtu, ktorej zložky sú ľahko detekované v kvapke krvi;
 • rýchlosť realizácie - obdobie od zberu biologického materiálu až po dosiahnutie výsledkov nie je dlhšie ako 2 hodiny a za použitia najnovšieho vysoko presného vybavenia trvá celý proces nie viac ako polhodinu;
 • nie je potrebné drahé činidlá - na aktiváciu krvných doštičiek je dostačujúce zavádzanie koagulantov a náter je zafarbený špeciálnym roztokom.

Práve tieto faktory umožňujú získať presnejšie informácie ako všeobecný klinický krvný test alebo koagulogram.

Okrem toho počet trombocytov má nasledujúce vlastnosti:

 • dobrá vizualizácia bunkových prvkov;
 • štúdium biologického materiálu sa môže vykonať kedykoľvek a nie okamžite po prijatí krvi;
 • Výpočet hladiny malých krvných doštičiek je uľahčený ich "väzbou" na 1000 erytrocytov na 1 ml krvi.

Avšak táto technika môže mať chyby, ktoré sú spojené s nízkou kvalitou škvŕn alebo nerovnomerným rozdelením doštičiek v špeciálnom skle.

Faktory ovplyvňujúce kvalitu analýzy

Odborníci z oblasti hematológie, ktorí sa zaoberajú dekódovaním výsledkov, identifikujú niekoľko hlavných faktorov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť kvalitu aj výsledok analýzy.

Po prvé, treba poznamenať, že pre takýto laboratórny test existuje špecifická príprava:

 • Krv nie je odobratá od pacienta v stave intoxikácie, pretože na tomto pozadí sa miera krvných doštičiek zvyšuje o 3-4 krát.
 • Štúdia sa nevykonáva so silnou fyzickou únavou človeka, ako aj v prípade dlhotrvajúceho vplyvu stresových situácií. Takéto poruchy môžu spôsobiť nadmernú tvorbu tvarových prvkov, ktoré sú len dočasné a neobsahujú žiadne informácie o skutočnom stave vecí.
 • Analýza sa vykonáva na prázdny žalúdok.
 • Týždeň pred návštevou lekára musíte úplne odmietnuť užívať akékoľvek lieky. Ak z nejakého dôvodu nie je možné urobiť, lekár by mal byť informovaný.

Najlepší čas na odber vzoriek je ráno, konkrétne od 7 do 9 ráno.

Druhou podmienkou ovplyvňujúcou výsledok je kvalita reagencií. Ak sa používajú nekvalitné látky, získajú sa falošné pozitívne odchýlky od normy. V takýchto situáciách musí osoba vykonať test trikrát, s intervalom 2-3 dni. To umožní minimalizovať chyby.

Okrem toho sa zohľadňujú osobitné podmienky tela, a to:

 • tok menštruácie;
 • dieťa;
 • dojčenia;
 • najsilnejšia fyzická námaha.

Tieto okolnosti vedú k tomu, že účinnosť technológie Fonio výrazne klesá.

Priebeh postupu

Počítanie krvných doštičiek podľa metódy Fonio zahŕňa zafarbenie krvného škvrne so špeciálnym farbivom. Podobné krvné bunky sa vypočítajú na 1000 erytrocytov, potom sa premenia na pomer 1 liter krvi.

Reagencie použité počas tohto testu sú:

 • 14% roztok síranu horečnatého;
 • Farbivo Romanovskiy-Giemsa;
 • svorky Leyshman a Mai-Grunwald.

Pred aplikáciou tejto alebo nejakej látky na pokožku pacienta je potrebné ju predbežne upraviť. Malá chyba je vykonaná na odoberanie krvi z prsta. Štúdia nepoužíva prvú kvapku krvi. Potom sa aplikuje malá kvapka roztoku jednej z vyššie uvedených látok a jemne sa zmieša. Z výslednej zlúčeniny sa urobí náter na ďalšie štúdium. Stojí za zmienku, že krv je vysušená a zafarbená použitím metódy Pappenheim.

Ďalej sa podložka umiestni pod mikroskop a zníži sa počet červených krviniek na tisíc. Používajú sa iba blízke bunky, ktoré tvoria skupiny medzi sebou. Jednotlivé inklúzie nemajú v tejto štúdii žiadnu hodnotu.

Po získaní požadovanej hladiny červených krviniek sa parametre krvných doštičiek vypočítavajú podľa nasledujúceho vzorca - X = AhB a výsledné číslo sa delí 1000, pričom:

 • X je požadovaný počet krvných doštičiek;
 • A počet krvných doštičiek v roztieraní na tisíc erytrocytov;
 • B je koncentrácia červených krviniek v liter krvi;
 • 1000 - index červených krviniek v testovacom nátere.

Druhou možnosťou laboratória je, že určité množstvo magnézie alebo EDTA sa zavedie do skúmavky s kapilárnou krvou, zmieša sa dôkladne a pripraví sa škvrna. Potom sa zmes suší a farbí pomocou jedného z vyššie uvedených farbív. Výpočtový vzorec zostáva nezmenený.

Je to tak, že miera krvných doštičiek sa určuje ako u dospelých, tak aj u detí.

Ukazovatele normy a odchýlky od nej

Sadzba Phonio platelets sa mierne líši v závislosti od vplyvu niekoľkých faktorov, a to: pohlavia a vekovej skupiny.

Stanovená prípustná hladina opísanej zložky krvi je 1 kubický meter. milimetrov krvi sa pohybuje od 120 do 400 tisíc.

Počet krvných doštičiek podľa metódy Fonio

Phonio platelets - analýza, ktorá umožňuje určiť presný počet krvných doštičiek v krvi a zistiť príčiny mnohých ochorení. Tieto krvné bunky sú dôležitým faktorom pri koagulácii krvi.

Pozrime sa, aký je podstatou tejto metódy krvnej analýzy a čo ukazujú jej indikátory.

Podstata metódy Phonio, analytický algoritmus

Mnoho pacientov nevie, čo to je - počítanie krvných doštičiek indikovanou metódou. Vypočítanie počtu trombocytov Phonio sa vykonáva na tisíc červených krviniek v krvných náteroch zafarbených špeciálnym farbivom. Potom sa získané množstvo prepočíta v pomere 1 liter alebo 1 μl.

Metóda umožňuje presne určiť počet týchto krviniek, čo zase zvyšuje presnosť diagnostiky.

Ako sa vykonáva analýza

Celkový počet týchto buniek v určitom objeme krvi sa nazýva koagulogram. Krv sa odoberá z prsta. Aby sme ju prešli na analýzu, je potrebné, aby každá osoba bola vyšetrená, pretože takýto indikátor môže pomôcť lekárovi identifikovať mnohé nebezpečné patológie.

Pri darovaní krvi do krvných doštičiek zvážte nasledovné:

 1. Ich rýchlosť je maximálna po fyzickom preťažení a jedení. Z tohto dôvodu by sa materiál nemal uskutočňovať skôr ako osem hodín po poslednom jedle.
 2. To isté platí aj pre fyzickú aktivitu: ak sa analýza vykonáva v stave vzrušenia osoby alebo sa subjekt nedávno zúčastnil ťažkej fyzickej práce, výsledky môžu byť nepresné.
 3. Analýza sa uskutočňuje ráno.
 4. Aby sa maximalizovala presnosť analýzy, postup sa musí opakovať ešte dvakrát, s prestávkou 3-5 dní.

Ako sa zohľadňujú výsledky?

Na výpočet metódy Fonio je potrebný 14% roztok síranu horečnatého a 2,6% roztok etyléndiamíntetraacetátu sodného. Reagencie sa odoberajú pomocou Panchenkovovej kapiláry.

 1. Jedna z činidiel sa vstrekuje do skúmavky, mala by byť v kapilári na úroveň "75". Pridáva sa krv odobratá tou istou nádobou (mala by byť na značku "K".).
 2. Komponenty sa musia dôkladne premiešať a pripraviť tenké zdvihy.
 3. Sú nanášané podľa Romanovsky-Giemsovej metódy počas dvoch až troch hodín, ak bol odobratý síran horečnatý, alebo 35-45 minút, ak bol odobratý EDTA. V tomto čase dochádza k farbeniu doštičiek. Bude maľované vo fialovo-ružovom odtieni.

Ako sa počítajú krvné doštičky? Aby sa to dosiahlo, z pohľadu mikroskopu sa červené krvinky a krvné doštičky počítajú až do 1 000 červených krviniek. Počet krvných doštičiek v krvi možno nájsť vynásobením ich počtu v nátere počtom erytrocytov v 1 μl a delením výsledného produktu o 1000. Špecifická farba buniek pomáha lekárovi presnejšie vypočítať počet analyzovaných buniek.

Krvný test Fonio je vysoko presný, takže mnohí odborníci používajú údaje získané touto metódou.

Funkcia metódy Phonio

Táto technika je dnes najbežnejšia. Hlavným rozdielom tejto metódy od ostatných je to, že obsah tvarových prvkov sa berie do úvahy v roztieraní (je farebný).

Výhody tejto metódy sú nasledujúce:

 • technik môže vidieť všetky bunky v škvrne;
 • krv sa vyšetruje kedykoľvek bez ohľadu na čas získania vzorky krvi;
 • Vzorec na počítanie počtu buniek je pomerne jednoduchý, navyše toto číslo závisí od tisícok červených krviniek v mikrolitroch.

Čo hovoria nízke

Ak dôjde k zníženiu počtu krvných doštičiek, znamená to, že sa objavuje trombocytopénia. Stáva sa to:

 • keď sú vystavené žiareniu;
 • v prípade otravy olovom a inými látkami;
 • pri rôznych ochoreniach krvného systému;
 • ak človek vyvíja kolagén;
 • s vývojom chronickej nefritídy.

Ľudia s nízkym počtom krvných doštičiek majú často vnútorné krvácanie, modriny a hematóm, čo je dôsledkom zníženia elasticity krvných ciev. Tiež priťahujú pozornosť petechiae, tj bodové krvácanie.

Čo znamená zvýšený počet krvných doštičiek?

Zvýšenie počtu krvných doštičiek v krvi (trombofília) sa pozoruje v týchto prípadoch:

 • používanie určitých drog;
 • ak pacient podstúpil operáciu;
 • ak má osoba slezinu odstránenú;
 • po zraneniach, ak boli sprevádzané veľkou stratou krvi;
 • s vývojom malígnych novotvarov u ľudí;
 • s anémiou nedostatku železa.

Ak sú trombocyty osoby zvýšené, je to veľmi nebezpečné pre svoje zdravie a život. V tomto prípade je riziko trombózy významne zvýšené. Zároveň sa tvorí krvná zrazenina vnútri cievy, ktorá zabraňuje normálnemu toku krvi.

Zvlášť nebezpečné je zvýšenie počtu týchto buniek u tehotných žien. To môže mať veľmi nepríjemné dôsledky:

 • výrazná toxóza tehotných žien;
 • potrat;
 • závažná retencia plodu;
 • kŕčové žily;
 • trombóza nôh u tehotných žien;
 • rast krvnej zrazeniny vo vnútri cievy (tromboembolizmus);
 • srdcový záchvat

Pri takých ochoreniach ako je zápal membrán mozgu, pečene, pľúc, toxoplazmózy sa tiež zvyšuje počet krvných doštičiek. Tento stav je sprevádzaný zvýšenou hladinou leukocytov.

Normy u žien, mužov a detí

Rýchlosť krvných doštičiek podľa metódy Fonio je od 120 do 400 tisíc v jednom kubickom milimetri krvi. Avšak ukazovatele získané pri analýze rôznych skupín obyvateľstva sa výrazne líšia. Takéto rozdiely sú variantmi normy.

Takže norma u detí od jedného roka - 180 až 320 tisíc v jednom milimeter kubický. U novorodencov sú normálne hranice počtu krvných doštičiek o niečo širšie - od 100 do 420 tisíc v jednom kubickom milimete krvi.

U mužov sa počet krvných doštičiek pohybuje od 180 do 400 tisíc. Ich maximálny počet je pozorovaný vo veku 40 rokov. Okrem toho dochádza k miernemu poklesu počtu krvných doštičiek, ale neklesne pod 320 tisíc.

Sadzba pre ženy je 180-340 tisíc z uvedených krvných prvkov. Maximálny počet je 16 rokov. Počas menštruácie klesá normálna rýchlosť týchto buniek na 150 tisíc. U dospievajúcich môže tento počet dokonca klesnúť na 75 tisíc.

Aké faktory ovplyvňujú počet krvných doštičiek?

Mnohé faktory sa podieľajú na zvýšení počtu krvných doštičiek. Všetky akútne infekcie v tele nevyhnutne vedú k zvýšeniu počtu týchto krviniek. To isté platí aj s porušeniami hematopoetického systému, s rakovinovými patologiami.

Ak má človek často stres, ovplyvňuje aj počet krvných doštičiek. Zdá sa byť zvláštne, že pri strate krvi rastie počet takýchto tvarovaných prvkov. Ale ľudské telo sa snaží kompenzovať stratu krvi.

Zvýšené krvné doštičky sa vyskytujú aj u dlhodobých užívateľov alkoholu.

Ak človek trvá dlho a nekontrolovane užíva lieky, ktoré majú trombocytopenické vlastnosti, potom sa nakoniec výrazne mení jeho krv. To isté platí aj pri porážke mnohých orgánov, najmä štítnej žľazy, pečene atď. Niekedy krvácanie z nosa alebo rez môže negatívne ovplyvniť počet krvných doštičiek a znížiť ich počet.

Ako normalizovať počet krvných doštičiek

Opatrenia na normalizáciu počtu týchto tvarových prvkov sa výrazne líšia v závislosti od toho, aké výsledky sa dosiahli počas analýzy. Všetky opatrenia však budú zbytočné, ak škodlivé faktory naďalej ovplyvňujú telo. Musia sa najskôr odstrániť. Musíme sa snažiť vyhnúť emočnému a fyzickému preťaženiu.

Takže môžete zvýšiť počet krvných doštičiek nasledujúcimi spôsobmi:

 1. Ak chcete vylúčiť zo stravy solenie, alkohol, morský kel, hrozno (červené).
 2. Zahrňte do stravy produkty ako čerstvé ryby, pečeň, bulharský korenie, jablká, pohánka.
 3. Lekár predpíše potrebné lieky na zvýšenie počtu krvných doštičiek. Samošetrenie je prísne zakázané!
 4. Nepoužívajte lieky, ktoré majú ako vedľajšie účinky trombocytopéniu.
 5. Vezmite vitamíny, ako sú skupiny A, B, C.

Aby sme znížili počet týchto krviniek, musíme najskôr vytvoriť spôsob života a znížiť množstvo stresu. Nepoužívajte traumatické športy.

Ak chcete znížiť počet týchto krviniek, potrebujete:

 • užívať lieky kyseliny acetylsalicylovej v dávkach odporúčaných lekárom;
 • opustiť ružové boky, banány, mango, granátové jablko, pretože takéto výrobky zvyšujú počet krvných doštičiek;
 • zaviesť do stravy viac brusníc, čučoriedok, rakytníka, repy a iných produktov;
 • brať multivitamíny a prípravky z horčíka;
 • sledovať denné množstvo vody a zabrániť dehydratácii.

Ako môžete vidieť, metóda počítania krvných doštičiek spoločnosťou Fonio je veľmi presná. A ak analýza ukázala nezrovnalosti s normou, môžete rýchlo a účinne upraviť mieru týchto krviniek a predísť nebezpečným následkom.

Ak nie je potrebné odstrániť porušenia spojené s odchýlkami počtu takýchto buniek od normy, je možný vývoj veľmi závažných patologických stavov.

Č. TRO, krvné doštičky, mikroskopia (počítanie v zafarbenej nátierke metódou Fonio)

 • diagnostika polycytémie, trombocytopénia, trombocytóza;
 • monitorovanie terapie.

Interpretácia výsledkov výskumu obsahuje informácie pre ošetrujúceho lekára a nie diagnóza. Informácie v tejto časti nemožno použiť na vlastnú diagnostiku a samoliečbu. Správna diagnóza sa vykoná lekárom s využitím výsledkov tohto vyšetrenia a potrebných informácií z iných zdrojov: anamnéza, výsledky iných vyšetrení atď.

 • fyzické preťaženie;
 • zápalové procesy (systémové zápalové ochorenia, osteomyelitída, tuberkulóza);
 • anémia spôsobená stratou krvi, niektoré typy hemolytickej anémie;
 • po operácii;
 • onkologické ochorenia (nie hemoblastóza);
 • splenektómia;
 • akútna strata krvi alebo hemolýza. Tumorová trombocytóza:
 • myeloproliferatívne ochorenia vrátane erytémie, idiopatickej hemoragickej trombocytémie.
 • Whiskott-Aldrichov syndróm;
 • Syndróm Chediak-Higashi;
 • Fanconiho syndróm;
 • Mei-Hegglinova anomálie;
 • Bernard-Soulierov syndróm (syndróm obrovských krvných doštičiek). Získaná trombocytopénia:
 • idiopatická autoimunitná trombocytopenická purpura;
 • lieková trombocytopénia;
 • systémový lupus erythematosus;
 • trombocytopénia spojená s infekciou (vírusové a bakteriálne infekcie, rickettsióza, malária, toxoplazmóza);
 • splenomegália;
 • aplastická anémia a myeloftiáza (náhrada kostnej drene nádorovými bunkami alebo vláknitým tkanivom);
 • metastázy nádorov v kostnej dreni;
 • megaloblastická anémia;
 • paroxysmatická nočná hemoglobinúria;
 • Fisher-Evansov syndróm (autoimunitná hemolytická anémia a trombocytopénia);
 • DIC (diseminovaný syndróm intravaskulárnej koagulácie);
 • masívne transfúzie krvi, mimotelový obeh;
 • v novorodeneckom období (predčasnosť, hemolytická choroba novorodenca, neonatálna autoimunitná trombocytopenická purpura);
 • kongestívne zlyhanie srdca;
 • trombóza obličkových žíl.
 • protinádorové lieky, predpísané Thioguanín, vinblastín, vinkristín - zriedkavo);
 • citlivosť jednotlivcov pôsobenie liekov: niektorých analgetík (paracetamol, antipyrín, aspirín, kodeín, meperidín, forminy, nesteroidné protizápalové lieky (ibuprofén, indometacín, naproxén, oxyfenbutazón, funatsetin, fenylbutazón, parametadion, fenytoín, trimethadion, kyselinu valproovú) antihistaminiká (chlórfeniramín, difenhydramín), antimikrobiálne látky (p-aminosalicylová kyselina, amfotericín B, cefalosporíny, chloramfenikol, klondamitsin, klotrimazol, erytritol mitsin, izoniazid, novobiocín, organický arzén drogy, penicilín, pyrazínamid, rifampicín, stibophen, streptomycín, sulfónamidy, tetracyklíny, vankomycín) tyreostatík (metimazol, propyltiouracil, tiouracilom), kardiovaskulárne lieky (alprenolol, amiodarón, amrinon, kaptopril, digitoxín, mexiletín, nitroglycerín, oxyprenolol, chinidín, rezerpín, tokainid), diuretiká (acetazolamid, bumetanid, diazoxid, furosemid, ortuti diuretiká, tiazidy, triamterén), kovy (bizmut, ortuť, zlúčeniny zlata a striebra), g poglichnym z, ganciklovir, heparín, hydroxychlorochín, alfa-interferón, levamisol, metyldopa, penicilamín, jodid draselný, prednizón, prokaínu, chinínu, ranitidín, timoksifen, tiklopidín, vitamín K) a alkohol.
 • Klinická laboratórna diagnostika. Národné vedenie. Za 2 t. - M., GEOTAR-Media, 2012.
 • Lewis, SM, Bane, B., Bates, I. Praktická a laboratórna hematológia. - M. GEOTAR-Media, 2009, 672 s.
 • Všeobecné informácie

* Špecifikovaná doba nezahŕňa deň prevzatia biomateriálu

Celá krv (s EDTA)

Metóda Phonio (zafarbená mikroskopia).

V tejto časti môžete zistiť, koľko stojí za dokončenie tejto štúdie vo vašom meste, pozri popis testu a tabuľku interpretácie výsledkov. Výberom, kde majú byť testované "doštičiek, mikroskopia (počítané v farbených náteroch metódou Foni)" v Moskve a ďalších ruských mestách, nezabudnite, že analýza cien, hodnota biomateriálov zachytenie postupov, metód a načasovanie výskumu v krajských zdravotníckych úradov sa môžu líšiť.

Výskum Phonio trombocytov

Krvné doštičky sú unikátne bunky bez jadra, ktoré nielen aktívne podieľajú na regenerácii bunkových štruktúr, ale tiež bránia vzniku ťažkého krvácania, ale tiež regulujú procesy permeability bunkových membrán. Ich množstvo v krvi môže naznačovať zdravotný stav a odchýlky od normy sú prvým dôvodom vývoja patologických procesov kardiovaskulárneho systému. Tieto bunky sa syntetizujú z plazmy megakaryocytov - veľkých buniek kostnej drene. Očakávaná dĺžka života nie je skvelá - iba 5-7 dní, po ktorej sa využívajú slezinou a čiastočne pečeňou. Trombocyty sú charakterizované starnutím, na ktorom závisí kvalitatívne zloženie krvi. Na stanovenie hladiny krvných doštičiek v krvi pomocou laboratórnej analýzy Phonia, v ktorej sa najpresnejšie vykoná výpočet. Vlastnosti tejto metódy a spôsoby výpočtu budú uvedené nižšie.

Phonio Study

Táto metóda laboratórneho výskumu zahŕňa odobranie krvi z prsta, po ktorom sa zmieša s činidlami a mikroskop skúma tento náter. Stanovenie počtu krvných doštičiek sa vypočíta pomocou vzorca, ktoré zodpovedá pomeru k erytrocytom, ako najťažšie a objemnejšie krvinky. To znamená, že každý náter je považovaný za 1000 erytrocytov. Tento pomer umožňuje presnejšie identifikovať prítomnosť patológií pri syntéze krvných doštičiek a tiež znižuje riziká detekcie pseudobrombocytózy.

Ak tento pomer berieme do úvahy podrobnejšie, najprv sa vypočíta celkový počet červených krviniek v nátere, po ktorom sa indikátor vynásobí ml alebo μl krvi. Získaná hodnota sa porovnáva s kvantitatívnym zložením krvných doštičiek.

Podstata metódy je založená na vzájomnej závislosti krvných frakcií. Inými slovami, so zvýšenou hladinou počtu krvných doštičiek, červené krvinky budú tiež viac. Priama proporcionalita umožňuje určiť nielen hladinu krvných doštičiek v krvnom nátere, ale aj prepočítať ju do litrov a mikrolitrov.

Sekvencia analýzy

Na analýzu hladiny krvných doštičiek vo Fonio sú zvyčajne indikácie, takže pacient je vopred pripravený na odber krvi. Navrhuje sa opustiť drogy, alkohol, mastné a sladké potraviny, ako aj sýtené nápoje 24 hodín pred štúdiom.

Analýza bude vyžadovať nasledujúce činidlá:

 • roztok síranu horečnatého - pôsobí ako koagulant;
 • Farbivo Romanovsky-Giemsa - umožňuje rozpoznať krvné doštičky v celkovej hmotnosti krvi, ktorej farba sa mení pod vplyvom farbiva.
Krv na analýzu sa odoberá z prsteňa, ktorý je dobre dezinfikovaný alkoholom alebo kyselinou mravčou.

Potom sa punkcia uskutočňuje pomocou rozrývača. Prvá krv, ktorá sa objaví, sa odstráni suchou bavlnou, pretože nie je vhodná na analýzu. Druhá kvapka, ktorá sa objaví na povrchu prsta, sa vstrekuje špeciálnym roztokom síranu horečnatého, po ktorom sa vytvorená látka odoberie špeciálnou sklenenou periodorézou v skúmavke. Prst pacienta sa lieči alkoholom, aby sa zabránilo infekcii.

Neváhajte a položte svoje otázky na personál hematológ priamo na stránkach v komentároch. Budeme odpovedať, položte otázku >>

Z získaných vzoriek sa škvrny pripravujú nanášaním malého množstva krvi na sklenenú šmýkačku, ako aj zavedením farbiva, ktoré pomôže pri výpočte frakcií. Doba farbenia sa pohybuje od 35 minút do 2 hodín v závislosti od kvality reagencií.

Pokrok odhodlania

Vizuálne určenie krvných doštičiek je jednoduché. V závislosti od veku môžu byť bunky sfarbené vo fialovej alebo ružovej farbe. Ich hranice sú ruženec a prítomnosť špecifických granúl je zaznamenaná v strede. Tvar je zaoblený pozdĺžne, niekedy s prítomnosťou rovných ovalov.

Na určitej pevnej ploche počítajte počet červených krviniek, ako aj koľko z nich tvoria krvné doštičky. Tento postup sa vykonáva až do započítania presne 1000 červených krviniek. V úvahe sa berú len blízke bunky, ktoré tvoria skupiny. Jednotlivé inklúzie nemajú žiadnu hodnotu a nebudú v štúdii predstavovať biologickú záťaž.

Sklenené šmýkačky sa pohybujú pod mikroskopom, kým sa nedosiahne požadovaná značka. Pre túto zmenu je zorné pole, ktoré je k dispozícii moderné technológie. Na niektorých klinikách sa tento výpočet vykonáva automaticky. Špeciálne mikroskopy dokážu nezávisle rozpoznať rôzne krvné frakcie a určiť ich pomer v celkovej hmotnosti.

Po získaní potrebných indikátorov sa počet krvných doštičiek vypočíta podľa vzorca:

 • x - požadovaná hladina krvných doštičiek;
 • a počet krvných doštičiek v nátere na 1000 erytrocytov;
 • b - počet červených krviniek v 1 litri krvi;
 • 1000 je indikátorom obsahu červených krviniek v nátere.

Výpočet počtu krvných doštičiek

Aby bolo jasnejšie, ako vykonať výpočet, pozrime sa na príklad. Počas laboratórnych výpočtov bolo zistené, že počet krvných doštičiek (uvedený v ppm, od hodnoty relatívneho počtu červených krviniek) 75. Na 1 μl červených krviniek je 5x10, čo znamená, že počet krvných doštičiek: 753,5x10 / 1000. Výsledkom je, že 1 μl krvi obsahuje 262 x 10, čo sa považuje za normálne.

Vlastnosti a výhody výskumnej metódy

Laboratórne počítanie a počítanie trombocytov má niekoľko výhod:

 1. Presnosť analýzy - je dosiahnutá pomocou vzorca výpočtu, ktorého zložky možno ľahko vypočítať v kvapke krvi.
 2. Rýchlosť vykonávania - od okamihu odberu krvi na získanie výsledku môže trvať najviac 2 hodiny a pomocou vysoko presného zariadenia, bude trvať len 20-30 minút.
 3. Nevyžadujú sa drahé činidlá - postačuje zaviesť koagulant na vyvolanie aktivity krvných doštičiek a na dosiahnutie krvného náteru so špeciálnym roztokom, ktorý zlepší proces rozpoznávania buniek bez jadra.
Hlavným rysom štúdie je dosiahnuť čo najpresnejšie výsledky než podrobnú analýzu krvi (koagulogram).

Čo ovplyvňuje kvalitu analýzy?

Existujú tri základné faktory, ktoré môžu výrazne ovplyvniť kvalitu a výsledok analýzy stanovenia počtu krvných doštičiek spoločnosťou Fonio:

 1. Príprava pacienta na analýzu - odber vzoriek krvi sa nerealizuje počas intoxikácie (počet trombocytov spolu s leukocytmi sa zvyšuje o 3-4 krát), ako aj s ťažkou fyzickou únavou a prítomnosťou dlhotrvajúceho stresu so všetkými následkami. Tieto štáty môžu spôsobiť nadmernú tvorbu krvných doštičiek, ktorá je výlučne periodická a neobsahuje informácie o skutočnom stave vecí. Predtým, než začnete užívať krv, je lepšie, aby ste nič nekonzumovali a tiež odmietli užívať akékoľvek lieky. Optimálny čas na odber vzoriek je ráno od 7 do 9 hodín.
 2. Kvalita činidla - pri používaní reagencií nízkej kvality môžu byť prítomné abnormálne činidlá. V tomto prípade je pacientovi ponúknuté, aby vykonal analýzu Fonio trikrát, s frekvenciou 2-3 dni. To vám umožní plne a presnejšie posúdiť zdravotný stav a minimalizovať chybu.
 3. Špeciálne podmienky tela - počas menštruácie u žien, tehotenstva, počas laktácie sa účinnosť techniky rýchlo znižuje. Faktom je, že hormóny, ktoré kontrolujú ženské telo, sa neustále prispôsobujú biologickým procesom a kontrolujú ich funkčnosť. U mužov sú tieto stavy pozorované pri silnej fyzickej námahe, najmä u športovcov a ťažkých.

Identifikácia skutočných zdravotných problémov pomôže len komplexnému vyšetreniu celého organizmu, ktorého predpokladom je neuspokojivý výsledok krvného testu Fonio.

Takže tento spôsob skúmania hladiny krvných doštičiek je nielen pohodlný a ľahko uskutočniteľný, ale umožňuje dosiahnuť presné výsledky.

Kalkus jednej kvapky krvi možno porovnať s literom alebo mikroliterom, takže odchýlky od normy, ak nejaké existujú, budú okamžite viditeľné. Náklady na procedúru sú malé a trvanie čakania na výsledky nepresiahne 3 hodiny. To vám umožní rýchlo získať potrebné údaje v kritických podmienkach pacienta, kedy každá sekunda môže byť posledná. Jednoduchosť vzorca umožňuje nezávisle vypočítať hladinu krvných doštičiek, ale dnes väčšina kliník používa špeciálne elektrónové mikroskopy, schopné produkovať všetky výpočty a nezávisle produkovať konečný výsledok.

Ako sú doštičky spočítané spoločnosťou Fonio?

Analýza trombocytov Phonio je bežnou metódou mikroskopického vyšetrenia, ktorá poskytuje najinformatívnejšie a presnejšie údaje.

Zvážte podstatu tejto analýzy, ako sa uskutočňuje, aké výhody a nevýhody má a aké sú bežné ukazovatele.

Úloha trombocytov

Krvné doštičky sú najmenšie nejadrové prvky sférickej krvi vytvorené v procese syntézy z veľkých buniek (megakaryocytov) kostnej drene.

Zohrávajú kľúčovú úlohu pri mechanizmoch primárnej a sekundárnej hemostázy v prípade poškodenia ciev.

Krvné doštičky sú na prvej línii obrany pri krvácaní.

Okrem toho sú zdrojom enzýmov (regeneračné a rastové faktory), ktoré prispievajú k týmto procesom:

 • stimulovať bunkovú syntézu;
 • regenerovať tkanivo;
 • podporujú pružnosť arteriálnych stien;
 • podieľať sa na regulácii priepustnosti bunkových membrán.

Rovnako ako leukocyty, krvné doštičky majú svoj vlastný životný cyklus (najviac 7 dní) a rozdelenie podľa fázy dozrievania je mladé, zrelé a staré. Avšak ich proces starnutia je najvýraznejší.

Normálne u zdravého človeka by úroveň zrelých buniek mala kolísať do 95%.

Odchýlky od normy naznačujú nasledovné:

 • vysoká koncentrácia mladých buniek - vývoj mnohých porúch v obehovom systéme;
 • prítomnosť degeneratívnych (starých) buniek v krvi - destabilizácia produkcie a spracovanie krvných buniek.

Podľa počtu krvných doštičiek môžete určiť stav ľudského koagulačného systému. Nadmerné dávky sa nazývajú trombocytóza, zníženie - trombocytopénia.

Aká je metóda Fonio?

Metóda Phonio je krvný test na prstoch založený na mikroskopickej analýze. Počet krvných doštičiek sa vypočíta vzorecom relatívnych odchýlok od absolútnej celkovej hodnoty červených krviniek.

Analýza sa uskutočňuje bez obmedzenia veku alebo pohlavia, takže je povolená aj pre novorodencov a tehotné ženy.

Podstatou tejto techniky je presný výpočet nízkeho alebo vysokého počtu krvných doštičiek, ktorý vám umožňuje vopred identifikovať vývoj patológií rôzneho pôvodu. Výsledky tejto metódy sa používajú na korekciu terapeutickej liečby.

Výhody a nevýhody

Dnes existuje veľa ďalších, ešte technologickejších výskumov. Vo väčšine prípadov však lekári využívajú metódu Fonio, ktorá má množstvo významných výhod.

Tabuľka znázorňujúca výhody metódy:

Jedinou nevýhodou metódy sa pokladá za zlú kvalitu škvrny alebo nerovnomerné rozloženie krvných buniek v laboratórnom skle, čo niekedy vedie k veľkým chybám.

Negramotnosť alebo nedbanlivosť laboratória, ako aj vybavenie pre výskum nízkej kvality môžu tiež ovplyvniť spoľahlivosť výsledkov.

Príprava na postup

Okrem toho, aby sa získali spoľahlivé údaje o počítaní krvných doštičiek pomocou metódy Fonio, musí pacient dodržiavať jednoduché pravidlá prípravy na darcovstvo krvi:

 • Do troch dní sa musíte zdržať alkoholu, tuku, vyprážaného.
 • Je potrebné darovať krv na prázdny žalúdok, najmenej 8 hodín od posledného jedla a tekutiny.
 • V predošlej večeri sa musíte vzdať každej fyzickej aktivity.
 • Pacient prichádza s krvou ráno v pevne stanovenom čase.

Po obdržaní pochybného výsledku sa analýza vykoná 2-3 krát s intervalom nie dlhším ako 5 dní.

Ako sa uskutočňuje počítanie?

Na stanovenie indexu doštičiek pomocou nasledujúcich činidiel:

 • síran horečnatý - sterilný 14% roztok;
 • Romanovsky-Giemsa pigment (farbivo);
 • (Leishman alebo Mai-Grunwald).
 1. Prst sa utreje suchý, prepichnutý.
 2. Na miesto vpichu sa na miešanie s krvou aplikuje kvapka roztoku síranu horečnatého.
 3. Tampóny sú vyrobené z krvnej zmesi, ktoré sú vysušené a zafarbené.

Počet krvných doštičiek sa uskutočňuje podľa vzorca: Y = A x B / 1000.

Kde A je absolútna hodnota červených krviniek, B je počet krvných doštičiek.

Schéma výpočtu je nasledovná:

 1. V roztieraní sa vypočíta 1000 1000 erytrocytov + identifikovaných krvných doštičiek.
 2. Na získanie absolútnej hodnoty výslednej hodnoty sa vynásobí počet červených krviniek v 1 μl a delí sa 1000.
 3. Získané množstvo je vyjadrené v ppm.

Normálne hodnoty

Počet doštičiek závisí vo veľkej miere od veku a faktorov ovplyvňujúcich zmenu objemu krvi.

U detí je rozsah hodnôt pomerne široký, pretože je určený všeobecným stavom dieťaťa. Relatívne stabilné sadzby sú po 4 rokoch.

Zástupcovia slabšieho pohlavia na ukazovateľoch sú ovplyvnení tým, čo deň a dokonca v akom čase začne menštruačný cyklus. Rýchlosť tvorby krvných doštičiek závisí od toho.

Počas tehotenstva a počas menštruácie sa ukazovatele môžu znížiť na 150 tisíc / μl, čo sa považuje za normálne. Hodnota pod touto úrovňou alebo trvale znížené hodnoty však môže indikovať patologický stav.

U mužov dochádza k obnoveniu buniek s konštantnou pravidelnosťou. V tejto súvislosti je nižšia hranica normy medzi nimi vyššia ako hranica žien.

Normálne hodnoty u dospelých sú uvedené v tejto tabuľke:

U detí budú ukazovatele nasledovné:

Prečo je možné ich znížiť alebo zvýšiť?

V prípade odchýlok od normy je predpísaná opakovaná analýza. Ak sa výsledky opakovane potvrdia, potom to indikuje vývoj patológie.

Prebytok normy (trombocytóza alebo trombofília) sa vyskytuje na pozadí nasledujúcich deštruktívnych stavov:

 • narušenie kostnej drene;
 • meningokoková infekcia;
 • prítomnosť zápalového procesu v tele;
 • tkanivová nekróza;
 • vývoj onkológie (lymfogranulomatóza, myeloidná leukémia);
 • užívanie liekov;
 • po odstránení sleziny;
 • vážna strata krvi po otvorenom zranení alebo chirurgickom zákroku (stenting, chirurgia bypassu koronárnej artérie);
 • dysfunkcia pečene alebo obličiek (erytrocytóza, rakovina);
 • tuberkulóza alebo pneumónia;
 • chronické ochorenia hematopoetického systému;
 • spoločné faktory - fyzické preťaženie, dehydratácia, otravy, stres.

Ak sú krvné doštičky zvýšené u ženy počas tehotenstva, je to nebezpečný stav, ktorý ohrozuje vážne komplikácie:

 • výrazná toxicita;
 • potrat (akýkoľvek potrat);
 • vývojové oneskorenie plodu;
 • kŕčové žily;
 • trombóza (alebo tromboflebitída) dolných končatín;
 • tromboembolizmus (upchatie cievy mozgu, srdca, pľúcnej tepny atď.), proti ktorému sa vyvíjajú infarkty, mŕtvica a dokonca aj gangréna.

Nízke frekvencie alebo trombocytopénia sa často vyskytujú u predčasne narodených detí. Takéto anomálie sa obvykle vyskytujú na pozadí nedostatočného rozvoja orgánov alebo systémov.

Faktory, ktoré prispievajú k zníženiu počtu krvných doštičiek u novorodencov:

 • infekcia plodu v maternici;
 • materská a fetálna nekompatibility krvného typu;
 • asfyxia počas pôrodu;
 • dedičná anémia.

Príčiny znižovania počtu trombocytov u dospelých a detí vo veku nad 4 roky:

 • expozícia (ožarovanie);
 • intoxikácia jedmi alebo chémiou (olovo);
 • ochorenia krvi;
 • malígna onkológia;
 • zložité alergie;
 • kolagén;
 • ochorenia pečene (cirhóza, hepatitída);
 • po hemodialýze;
 • dysfunkcia štítnej žľazy;
 • infekcií rôznych etiológií;
 • autoimunitné patológie;
 • veľká krvná strata;
 • chronická nefritída;
 • alkoholizmus;
 • dedičnosť.

Nedostatok doštičiek je často sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:

 • časté krvácanie z nosa;
 • subkutánne a vnútorné krvácanie;
 • petechiae (bodové krvácanie);
 • rozsiahle hematómy alebo modriny;
 • bohatá menštruácia, ktorá trvá dlhšie ako obvykle.

Na stanovenie presnej diagnózy je potrebná ďalšia inštrumentálna skúška, ako aj návšteva úzkoprofilového lekára.

Ako dosiahnuť návrat normálnych hladín krvných doštičiek?

Hlavnou metódou normalizácie hladín krvných doštičiek je liečba choroby, ktorá spôsobila abnormality.

Znížená úroveň sa zvyšuje o:

 • užívanie liekov, ktoré stimulujú produkciu Býka;
 • užívanie vitamínov (K, B12, kyseliny listovej, železa);
 • používanie ľudových prostriedkov - žihľavka v akejkoľvek forme (odvar, šťava, infúzia), sezamový olej, tinktúra vervaínu.

Pri nedostatku krvných doštičiek sa odporúča sledovať terapeutickú diétu.

Je potrebné vylúčiť z diéty:

 • cibuľa, cesnak, horúce korenie, zázvor;
 • uhorky a uhorky;
 • mastné ryby;
 • tmavé hrozno.

A zahrňte do denného menu:

 • obilniny (pohánka, ryža, šošovica);
 • králik, morka;
 • hovädzí jazyk, srdce, pečeň;
 • orechy, zelené, zelený čaj.

Pri zvýšených rýchlostiach sa odporúčajú nasledujúce body:

 • užívanie liekov vrátane kyseliny acetylsalicylovej;
 • pitie vitamínového komplexu na báze horčíka;
 • vylúčiť - dogrose, banány, mango, granátové jablko;
 • zahrnúť do strave - brusnice, rakytník, repa, paradajky;
 • konzumovať dostatok tekutín.

Pri odchýlení sa na jednu alebo na druhú stranu sa odporúča prestať alkohol (dočasne), vyhnúť sa stresu a fyzickému preťaženiu a urobiť fyzickú terapiu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Znížená hodnota ESR

Diagnóza patológie začína krvným testom. Definícia ESR je jej neoddeliteľnou súčasťou.Údaje o rýchlosti sedimentácie erytrocytov dávajú predstavu o tom, do akej miery ide ochorenie a pomáhajú mapovať spôsoby ďalšieho lekárskeho zákroku.

Fetálna hypoxia: dôsledky pre dieťa

Bežný priebeh tehotenstva môže veľmi komplikovať diagnózu, ktorá hrozí pre budúcu matku - "fetálnu hypoxiu". Podľa štatistík každá tretia tehotná žena čelí tomuto problému do jedného alebo druhého stupňa.

Nadváha a tlak

Nadváha môže spôsobiť mnohé ochorenia a obezita je jedným z nich. Koniec koncov, nadmerná hmotnosť a tlak sú nezlučiteľné veci. Okrem toho, v priebehu času, osoba trpiaca nadváhou, existujú nové extra kilogramy.

Antidoštičkové činidlá - riedidlá krvi

Medzi protidoštičkové látky patrí skupina liekov, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.Pôsobia v štádiu zrážania krvi, počas ktorého dochádza k zhlukovaniu alebo agregácii krvných doštičiek.

Utesnenie aortálnej steny a aortálnej chlopne

Aorta je najväčšia nádoba v ľudskom tele, prostredníctvom ktorej sa cez menšie tepny distribuuje krv obohatená kyslíkom. Je priamo spojená s ľavou komorou srdca a tok arteriálnej krvi do nej je riadený prácou svalovej chlopne.