Krv je jednou z najdôležitejších tekutín v ľudskom tele, závisia od toho všetky životné procesy, ktoré sa vyskytujú v pracovných orgánoch. Samotná krv má aj niekoľko funkcií a zrážanie je jedným z nich. Nedostatočné a nadmerné zrážanie krvi môže viesť k smrti. Ak chcete skontrolovať túto vlastnosť krvi, musíte vyšetriť koaguláciu látky, čiže prejsť krvný test.

Výsledkom tohto prieskumu je posúdenie schopnosti krvi zhluťť (koagulovať). Toto vyšetrenie je tiež známe ako hemostasiogram alebo koagulogram. Analýza ukazuje obraz, kde hlavnými ukazovateľmi budú hodnoty krvných systémov (koagulácia a antikoagulácia).

Ako a prečo krvné zrazeniny

Proces zrážania krvi je dosť komplikovaný. Napríklad na mieste nového poškodenia (poranenie, poranenie a iné podobné poranenia) musia byť krvné bunky zoskupené a tvoriť akýsi "zátku", krvnú zrazeninu, ktorá zabraňuje unikaniu tekutiny z poškodenej cievy. Krvná zrazenina zastaví neoprávnenú stratu krvi, zatiaľ čo chráni nádobu pred infekciami a mechanickými časticami, zvlášť "lepením" okrajov poškodených tkanív. Ale krv musí udržiavať svoj tekutý stav, inak všetky procesy v tele budú oslabené.

Na udržanie takých vlastností krvi je mechanizmus hemostázy súčasne sprevádzaný dvoma absolútne opačnými procesmi: riedenie a koagulácia tekutiny. Normálny stav krvnej tekutiny je rovnováha medzi oboma procesmi. Takže na koagulograme pomocou grafovania môžete vidieť, ako je táto rovnováha zachovaná.

Ako sa zráža krv

Krv sa odoberie z žily. Potom sa vzorka umiestni do skúmavky, kde sa pridá špeciálna látka, aby sa zabránilo zhrubnutiu krvi. Ďalej sa skúma vzorka a určí sa množstvo základných a pomocných parametrov.

Hlavné parametre analýzy:

 1. Protrombínový čas (PTV), protrombínový index (PTI) alebo medzinárodný normalizovaný pomer (INR). Je možné vykonať buď jeden z uvedených testov, alebo všetky uvedené (v závislosti od vybavenia laboratória). V zásade majú všetci rovnakú hodnotu a zobrazujú podobné ukazovatele, ktoré sa potom môžu navzájom porovnávať. Toto testovanie charakterizuje vonkajšiu dráhu skladania kvapaliny.
 2. Aktivovaný parciálny trombínový čas (APTT) - testovanie interného spôsobu zastavenia krvácania.
 3. Trombínový čas (TV) - tvorba zrazeniny. Tento stupeň koagulácie krvi je posledný, prítomnosť krvnej zrazeniny indikuje prítomnosť fibrínu v tekutine.

Posledne menovaný je produkt vytvorený interakciou rozpustného fibrinogénového proteínu a látky nazývanej trombín. Fibrín sa stáva nerozpustnou proteínovou látkou, ktorá tvorí trombus (zrazenina). Tvorba takejto zrazeniny môže tiež naznačovať zápalový proces v tele.

Ďalšie parametre analýzy:

 1. Antitrombín III je faktorom antikoagulačného systému. Jeho nedostatok krvi vedie k vzniku trombózy vnútorných orgánov, kŕčových žíl a tak ďalej.
 2. D-dimérov. Tento výrobok spôsobuje prirodzenú deštrukciu zrazeniny. Tento test sa vykonáva s včasnou diagnózou trombózy, profylaktickou liečbou pľúcnej embólie a inými cievami.
 3. Proteín C je faktorom v antikoagulačnom systéme. Nedostatok látky môže vyvolať výskyt vnútorných krvných zrazenín po operácii (po operácii), po pôrode a podobne.
 4. Lupus antikoagulant (VA) sa testuje, ak existuje podozrenie na vznik antifosfolipidového syndrómu.

Indikácie pre analýzu

Krvný test na zrážanie sa predpísal v nasledujúcich prípadoch:

 • Je potrebné identifikovať príčiny nekontrolovaného krvácania alebo tvorby krvných zrazenín.
 • DIC syndróm.
 • Diagnóza tromboembolizmu, hemofílie, antifosfolipidového syndrómu.
 • Skontrolujte reakciu tela na heparín a iné lieky, ktorých použitie môže ovplyvniť procesy koagulácie.
 • Pred a po operácii, ako aj s použitím trombolýzy, koronárnej angiografie a iných manipulácií.

Príprava tela na odber vzoriek krvi

Krv by sa mala darovať ráno a na prázdny žalúdok, je žiaduce, aby od posledného jedla prešlo aspoň 8-12 hodín. Ak pacient fajčí, je lepšie nefajčiť večer. Ak pacient užíva akýkoľvek liek, musí sa to oznámiť.

Dešifrovanie výsledkov analýzy

Normy hlavných indikátorov zrážania krvi:

 • PTV 11-16 sekúnd;
 • PTI 80-120%;
 • INR 0,8-1,2 U;
 • APTT 21-35 sekúnd;
 • TV 14-21 s;
 • fibrinogén u dospelých 2-4 g / l;
 • fibrinogénu u novorodencov 1,25-3,00 g / l.

Krvný test na zrážanie kože je pomerne zložitý viacstupňový proces. Často bez špecializovaného hodnotenia jednoducho nestačí. Hoci každý faktor je testovaný oddelene, posudzuje sa celkový obraz: účinok látok a procesov na seba, účinnosť terapie.

Ak liečebné prípravky cieľového terapeutického účinku ovplyvňujú procesy koagulácie krvi, obraz koagulogramu sa významne zmení (v dôsledku cielenej liečby). Napríklad, užívanie warfarínu vedie k zvýšeniu hladiny INR až na 4,5 U (zatiaľ čo norma je 2-3 U). Pomáha to znížiť riziko tvorby krvných zrazenín.

Indikátory krvného testu môžu mať rôzne významy za rôznych laboratórnych podmienok. Závisí od zloženia činidiel, ktoré sa používajú na výskum v konkrétnej inštitúcii. Preto je dôležité pri úplnom vyšetrení pokúsiť sa otestovať v tej istej laboratóriu.

Vlastnosti ukazovateľov zrážania krvi u tehotných žien

Každá žena počas tehotenstva je iná. Niektorí majú všetko, iní majú patológiu. Ženy v zrážkovej koagulácii musia prejsť.

Upozorňujeme, že vzhľadom na neustále zmeny tela ženy počas tehotenstva sú vlastnosti krvi predmetom rovnakých zmien. Takže v prvom trimestri tehotenstva dochádza k pomalému zrážaniu krvi a tým bližšie k vyriešeniu záťaže, k zvýšeniu krvnej kapacity. Je to prirodzený proces, takže sa ženské telo pripravuje na zníženie straty krvi počas pôrodu.

Bola táto stránka užitočná? Zdieľajte ju vo svojej obľúbenej sociálnej sieti!

Ako je analýza určená na zrážanie krvi: dekódovanie a frekvencia

Test krvnej zrážanlivosti je nepostrádateľnou súčasťou mnohých komplexných štúdií závažných ochorení pečene, počas tehotenstva alebo v prípade žilových patológií. Odporúča sa, aby sa táto štúdia neopustila pri príprave na operáciu. Čo nazýva analýza a aké by mali byť "zdravé" výsledky? Hovoríme.

Prečo testy zrážania krvi?

Poruchy koagulačného systému krvi sú jedným z hlavných dôvodov vzniku mnohých kardiovaskulárnych ochorení. Ak dôjde k poklesu údajov, dôjde k zvýšenému krvácaniu, ale ak sa zvýši, riziko vzniku krvných zrazenín sa zvýši. Aby sme pochopili, ako dobre dochádza k zrážaniu, je priradená vhodná analýza. Jeho lekárska definícia je "koagulogram".

Účinok koagulačného systému je pomerne komplikovaný, napríklad ako obvyklý strih. Hĺbka a umiestnenie poranenia určuje intenzitu, ktorou krv bude prúdiť. Akonáhle vznikne potreba ochrany, začnú hrať krvné bunky: zhromažďujú sa na tomto mieste, aby vytvorili potrebnú bariéru - zrazeninu.

Z dôvodu zrazeniny sa objavuje prekážka, ktorá zabraňuje toku kvapaliny z poškodenej časti tela. V skutočnosti chráni telo pred nadmerným strate krvi a tiež zabraňuje prenikaniu infekcie do miesta poranenia, "spojuje" okraje rany.

Súčasne musí krv zostať tekutá, aby mohla pokračovať v cirkulácii normálne v tele. Keď krv koaguluje na požadovanom mieste, dôjde k vyváženému zriedeniu.

Indikátorom rovnováhy je čas, počas ktorého prebieha proces zrážania a spätného riedenia. Ak sa v tejto lehote vyskytne nejaká odchýlka, lekári odporúčajú uskutočniť podrobný krvný test a presne určiť všetky parametre.

Kto potrebuje túto analýzu urobiť

Prerušenie procesu zrážania je plné infarktu, mŕtvice a trombózy. So zníženou sadzbou nie je možné predpovedať, ako sa uskutoční operácia alebo podanie: pacient môže jednoducho krvácať na smrť. Včasné odhalenie porušení tiež pomáha predchádzať vzniku nebezpečných chorôb.

Analýza môže byť predpísaná pre podozrenie na kardiovaskulárne choroby alebo poruchy koagulácie. V niektorých prípadoch je to povinné. Tieto situácie zahŕňajú:

 • prenatálne obdobie;
 • podozrenie na dedičnú chorobu;
 • pred a po operácii;
 • potreba dlhodobého užívania antikoagulancií;
 • akútne poškodenie krvného obehu mozgu;
 • ochorenia imunitného systému.

Ak sa počas rutinnej analýzy zistí zníženie hladiny krvných doštičiek, objaví sa potreba hemostasiogramu.

S týmito patológiami sa musí skontrolovať funkcia koagulačného systému, aby sa potvrdila diagnóza a zabránilo možným komplikáciám.

Prečo krvná zrazenina

Koagulabilita je pomerne zložitý biologický proces. Počas tejto operácie sa vytvára fibrín - špeciálny proteín potrebný na tvorbu zrazenín. Je to kvôli nim, že krv sa stáva menej tekutým, jeho konzistencia sa začína podobať tvarohu. Rýchlosť zrážania krvi závisí vo veľkej miere od tohto proteínu.

Regulácia zrážania kože závisí od dvoch systémov tela: nervového a endokrinného. Kvôli plynulosti krvných buniek nie sú navzájom spojené a môžu sa ľahko pohybovať cez cievy. Niekoľko funkcií závisí od stavu tekutiny:

 • trofický;
 • transport;
 • termoregulačné;
 • ochranný účinok.

V prípade porušenia integrity cievnych stien existuje naliehavá potreba v procese koagulability: bez vzniku zrazeniny v problémovej oblasti môže osoba vážne trpieť.

Krv si zachováva kvapalnú formu kvôli špeciálnemu antikoagulačnému systému a hemostáza je zodpovedná za tvorbu zrazenín.

Funkcie doručenia analýzy počas tehotenstva

Počas tehotenstva dochádza k vážnym fyziologickým zmenám. Zapojené do procesu:

 • krvi;
 • endokrinný systém;
 • vylučujúce orgány;
 • CNS;
 • kardiovaskulárny systém;
 • hemostázové prepojenia.

Často počas tohto obdobia dochádza k výraznému zvýšeniu koagulačných faktorov krvi, ktoré možno pripísať fyziologickej norme. Analýza zrážania krvi počas tehotenstva je povinná.

V období nosenia dieťaťa krvou sa vyskytujú určité zmeny, vrátane nasledujúcich:

 • zníženie aktivity C-proteínu;
 • znížená antitrombínová aktivita;
 • potlačenie fibrinolýzy;
 • zvýšenie vlastností agregácie trombocytov.

Zmeny súvisiace s procesom hemostázy sú prispôsobivé. Sú nevyhnutné, aby sa zabránilo nadmernému krvácaniu počas pôrodu a po pôrode. K tomu dochádza v dôsledku postupného, ​​ale konštantného poklesu fibrinolytickej aktivity a zvýšenej koagulácie.

Vzhľadom na závažné hormonálne zmeny, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva, sa hemostatický systém mení. Taktiež to ovplyvňuje aj tvorba uteroplacentárneho obehu. Niektoré ženy vyvíjajú DIC: najprv sa vyskytuje hyperkoagulácia, ktorá sa postupne nahrádza hypocoaguláciou.

To môže viesť k významnej strate krvi. Aby sme tomu zabránili, je potrebné analyzovať analýzu nielen v prvom trimestri, ale aj v nasledujúcich dvoch, aby odborníci mohli sledovať všetky zmeny. Uistite sa, že viesť štúdiu by mali byť predovšetkým ženy, ktoré trpia hypertonus maternice alebo mal potrat.

Stojí za zváženie, že rýchlosť zrážania krvi u tehotných žien sa môže líšiť od bežných, je to v poriadku vecí. Vysvetlite všetky nuansy dekódovania analýzy v prípade ošetrujúceho lekára.

Ako sa pripraviť

Pred vykonaním analýzy je potrebná určitá príprava, na ktorej bude závisieť spoľahlivosť údajov. Zrážanie krvi sa môže meniť v dôsledku pôsobenia rôznych faktorov, z ktorých väčšina je priamo závislá od pacienta.

Existujú určité pravidlá, ktoré treba dodržiavať pri príprave. Najjednoduchší zoznam je:

 1. Darovanie krvi musí byť výlučne na prázdny žalúdok. Každá potravina môže deformovať výsledky analýzy.
 2. Je žiaduce, aby posledné jedlo bolo 12 hodín pred odberom krvi.
 3. V predošlej noci sa môže piť len čistá voda, ale v obmedzených množstvách. Nadmerný prívod kvapaliny môže tiež vyvrátiť výsledok.
 4. Ráno pred plotom čaj a káva sú prísne zakázané.
 5. 2-3 dni pred kampaňou na darovanie krvi je žiaduce vyhnúť sa pikantným a mastným potravinám: tieto produkty môžu ovplyvniť proces zrážania.
 6. Alkohol sa môže konzumovať len 3-4 dni pred analýzou, v deň dodávky je zakázané fajčiť.
 7. Ak je to možné, je žiaduce eliminovať vážne fyzické námahy.

Stojí za to, že niektoré lieky ovplyvňujú krvnú tekutinu. Ak sú niektoré lieky predpísané v čase zberu, stojí za to upovedomiť lekára, ktorý predpisuje analýzu, inak by dešifrovanie bolo chybné.

Bežné údaje

Schopnosť krvného zrútenia sa určuje vykonaním laboratórnych testov. Tak môže byť použitá aj venózna a kapilárna krv z prsta. Každý z testov vyžaduje špecifický typ krvi a umožňuje identifikovať stav jednotlivých častí koagulačného systému.

Určenie a dekódovanie krvi na zrážanie

Každá osoba aspoň raz vykonala krvný test. Je to v podstate jednoduchá klinická analýza. Ale niekedy sú pacienti poslaní na krvný test na zrážanie, čo je veľmi dôležité pri diagnostike mnohých ochorení, a tiež len na monitorovanie stavu tela.

Zrážanie krvi: prečo

Charakteristika koagulácie krvi u ľudí

Ľudské telo je schopné chrániť sa. Jedným z "prostriedkov" takejto ochrany je zrážanie krvi. Samotný proces zrážania krvi je veľmi zložitý. Je to vidieť na príklade jednoduchého rezu. Niekedy môže osoba postihnúť kožu. A ak v dôsledku jednoduchého poškodenia krv nebude silno klesať, potom ak to bude rez, v závislosti od toho, kde sa to stalo, bude závisieť intenzita krvácania.

Po vzniku poškodenia sa krvné bunky začnú zhlukovať a postupne sa tvorí korok, alebo sa nazýva aj zrazenina. Je to táto zrazenina a zabraňuje úniku kvapaliny.

Hlavnou funkciou krvnej zrazeniny, ktorá sa tvorí, je chrániť telo pred nadmerným strate krvi, ako aj chrániť poškodenú oblasť pred infekciou. Ten druh "lepí" časti.

Ale napriek potrebe tvorby krvnej zrazeniny musí krv cirkulovať, to znamená zostať tekuté, inak o pár minút neskôr môže umierať.

Tieto procesy v tele sa nazývajú koagulácia a skvapalnenie. To znamená, že ak je potrebné zastaviť krvácanie, dochádza k zrážaniu, ale keď sa zastaví, krv sa skvapalňuje.

Navyše, aby organizmus fungoval tak, ako by mal, musí existovať rovnováha, to je určitý čas, v intervaloch, v ktorých sa tieto procesy uskutočňujú. V prípade podozrenia z abnormalít a predpísaných krvných zrazenín.

Keď je táto analýza predpísaná

Takto žiadny lekár predpíše pacientovi krvný test koagulácie. A preto existuje niekoľko údajov, kedy bude špecialista vydávať vhodné pokyny:

 1. Problémy s zrážaním krvi. Niektorí ľudia si všimnú, že ich krv sa dlho zastaví a táto zmena nastala náhle. Alebo naopak, krv začala sa zrážať príliš rýchlo, čo je tiež zlé.
 2. Problémy s pečeňou. Vzhľadom na skutočnosť, že existujú problémy s pečeňou, môže telo produkovať viac červených krviniek a v dôsledku toho sa uvoľní viac bilirubínu.
 3. Kŕčové žily s najväčším rizikom kŕčových žíl v dolných končatinách.
 4. Choroby kardiovaskulárneho systému, keď srdce nefunguje podľa požiadaviek organizmu.
 5. Autoimunitné ochorenia, pri ktorých sa dá povedať, že telo napadne sám.
 6. DIC syndróm, počas ktorého sa celé telo zrúti, krv prestáva zrážať a "tečie" doslova zo všetkých strán.
 7. Podozrenie z hemofílie, počas ktorého krv takmer prestáva zrážať a akékoľvek, aj keď malé poškodenie môže byť smrteľné.

Je potrebné zistiť príčiny krvácania, ktoré sú spôsobené nepochopiteľnými faktormi. Tiež povinná analýza zrážania krvi je predpísaná všetkým tehotným ženám, pretože počas tohto obdobia sa zvyšuje záťaž na telo a všetci na to reagujú svojou vlastnou cestou. Niektorí si nevšimnú zmenu a niektorí sa začínajú sťažovať na zhoršenie zdravia.

Počas liečby, ktorá sa vykonáva pomocou nepriamych antikoagulancií, je potrebné neustále monitorovať zrážanlivosť krvi.

Hlavným účelom antikoagulancií je zníženie aktivity trombínu, v dôsledku čoho môže krv zastaviť zrážanlivosť tak, ako by mala, t.j. doba trvania sa zvýši.

Užitočné video o zrážaní krvi.

Pred a po chirurgickom zákroku je pacient povinný sledovať stav celého organizmu, ako aj krvnú zrážanlivosť. Pred chirurgickým zákrokom je to dôležité, pretože ak krv sa zrazí pomaly, riziko závažného krvácania sa zvyšuje a operácia môže byť pred normalizáciou zrušená. To sa môže stať samo o sebe a vo väčšine prípadov je potrebné "vylievať" trombózu. Pokiaľ ide o pooperačné obdobie, je dôležité, aby sa rany hojili rýchlo, to znamená, že krv by mala koagulovať normálne (minimalizovať riziko krvácania alebo krvných zrazenín).

V prípade, že lekár predpíše krvný test na zrážanie, je potrebné to urobiť, pretože je lepšie byť bezpečný opäť.

Príprava na analýzu zrážania krvi

Zvláštna pozornosť by sa mala venovať bezprostrednej príprave na analýzu, pretože spoľahlivosť získaných výsledkov závisí od toho. Často je to, že získané výsledky sú nesprávne. A to môže byť chyba laboratória, ktorý produkuje krv, alebo samotného pacienta.

Je známe, že schopnosť krvných zrazenín sa môže meniť pod vplyvom rôznych faktorov, ktoré sú priamo závislé od osoby. Preto sa všetci lekári odporúčajú pripraviť.

Príprava je nasledovná:

 • Darujte krv na pôst. V žiadnom prípade nemôžete jesť pred odberom krvi, pretože to okamžite povedie k nepravdivým výsledkom. Najlepšie nie je jesť po dobu 12 hodín, to znamená, že posledné jedlo by malo byť najneskôr do 18 hodín. Ale niektorí lekári hovoria, že nemôžete aspoň mať raňajky, pretože ľudia zriedka jesú v noci a obdobie pôstu je asi 6 hodín, a niekedy aj osem, čo je dosť.
 • Je lepšie piť len vodu. Ale pravda, nemali by ste sa naň opierať a piť v litroch, pretože to môže negatívne ovplyvniť výsledky. Je prísne zakázané používať kávu alebo čaj ráno. Ak je potrebné darovať krv v horúcom období, potom je v tomto prípade nudné piť čo najviac.
 • Niekoľko dní pred analýzou by mali byť mastné a korenené potraviny úplne vylúčené z stravy, pretože môžu ovplyvniť zrážanlivosť.
 • Počas troch dní musíte odstrániť používanie alkoholu, pretože nepriaznivo ovplyvňuje celé telo a najmä krv.
 • Asi hodinu pred darovaním krvi musíte prestať fajčiť.
 • Ak je to možné, odstráňte silné fyzické námahy. Samozrejme, že je nemožné vyhnúť sa po schodoch ako aj klesať, ale je lepšie odložiť návštevu telocvičnej večer v predošlej večeri.
 • Tiež lekári dôrazne odporúčajú upozorniť ich na užívanie liekov, pretože niektorí z nich krvácajú a niektorí naopak.

Analýza dekódovania

Opis krvného testu na zrážanie

Lekári uvažujú o niekoľkých parametroch, ktoré sa odzrkadľujú v získaných výsledkoch. Každá z nich môže naznačovať určitú odchýlku.

Medzi hlavné parametre patria:

 1. Čas prietoku krvi. Tento indikátor znamená čas od punkcie prsta až po úplné zastavenie krvi. V normálnom stave, keď nie sú žiadne odchýlky, bude tento čas približne dva alebo tri minúty. Niekedy je možné, že toto obdobie sa predlžuje z dôvodu nedostatku vitamínov, užívania liekov, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi a stres.
 2. Vlastnosť krvných doštičiek sa spojí alebo, ako to hovoria lekári, agreguje. Normálny ukazovateľ sa zvažuje od 0 do 20 percent. Toto je zvyčajne ovplyvnené nárastom krvných doštičiek, ku ktorému dochádza na pozadí určitých ochorení.
 3. Schopnosť krvných doštičiek priľnúť k poškodeným oblastiam alebo vedecky k adhézii. Normálna sadzba bude v rozpätí od 20 do 50 percent.
 4. Čas zrážania. Pozornosť sa venuje tomu, ako sa začala tvoriť zrazenina. To znamená, že po odbere vzoriek krvi jej laboratórny asistent pozoruje a hovorí čas. V takom prípade, ak sa krv odoberie z prsta, norma bude od 30 sekúnd do dvoch minút. Ak sa z krvi odoberie krv, považuje sa za normálnu dobu päť až desať minút.
 5. Protrombovaný index, ktorý sa vyjadruje vo vzťahu k času koagulácie pacientovho plaku k času koagulácie zdravého človeka. Protrombín je komplexný proteín, ktorý stimuluje tvorbu trombínu.
 6. Trombínový čas, počas ktorého sa fibrinogén premieňa na fibrín. Rozsah sa pohybuje od 15 do 18 sekúnd.
 7. Fibrinogén, ktorého obsah u zdravého človeka by mal byť medzi 2 a 4 gramy na liter krvi.
 8. APTT, čo znamená aktivovaný čiastočný tromboplastínový čas, ktorý sa pohybuje od 30 do 40 sekúnd.

V závislosti od výsledkov, ktoré získala osoba, sa bude rozhodovať o tom, či sa liečba predpíše alebo nie.

Všimol si si chybu? Vyberte ho a stlačte klávesy Ctrl + Enter, aby ste nám to povedali.

Krvný test na zrážanie, ako prejsť

Ako urobiť test krvnej zrážanlivosti: koľko dní sa vykonáva, príprava, hladovanie alebo nie

Dokonca aj zo škôl biológie, každý vie, že jednou z kľúčových vlastností plazmy je jej zrážanie. Avšak nie veľa ľudí premýšľa nad tým, čo tento parameter naznačuje, a ako to môže ovplyvniť ľudské zdravie. Medzitým existujú situácie, kedy nielen pohoda závisí od presne definovaných parametrov krvi, ale aj od života ľudí. Poďme zistiť, ako urobiť krvný test na zrážanie s cieľom získať najspoľahlivejšie výsledky.

Čo je zrážanie krvi

Plazma nielen nepretržite cirkuluje cez krvné cievy tela, saturuje bunky látkami potrebnými na plné fungovanie, ale aj nezávisle reguluje integritu obehového systému. Preto v prípade vaskulárnych poranení, niekedy dokonca nepodstatných pre ľudí, krv koaguluje, vytvára malé zrazeniny nazývané krvné zrazeniny, ktoré uzavrú medzeru v cieve a zastavujú krvácanie. Po obnovení integrity cievy sa krvná zrazenina rozpustí a vráti sa do tekutého stavu.

Biologický systém, ktorý reguluje proces zastavenia krvácania a ďalšieho rozpúšťania krvných zrazenín sa nazýva hemostáza. Je rozdelená na:

V prvom prípade krvácanie zastavuje v dôsledku spazmu ciev, na ktorých stenách dochádza k adhézii trombocytov, v dôsledku čoho mechanicky zasahujú poškodenú stenu.

V druhom prípade krvácanie prestalo v dôsledku zmeny kvality krvi pod vplyvom koagulačných faktorov. Tento mechanizmus sa bude ďalej posudzovať. Poruchy zrážania krvi sa môžu prejaviť pri zvýšenej alebo zníženej zrážanlivosti.

Ak sa plazma začína zrážať príliš rýchlo, riziko vzniku krvných zrazenín sa zvyšuje, čo vedie k zhoršeniu ponuky krvi, tromboflebitíde a v niektorých prípadoch k tromboembolizmu, ktorý je plný smrteľného výsledku, ak lekárska starostlivosť nie je poskytnutá včas.

Znížená koagulácia krvi zvyšuje riziko krvácania, vrátane interných, ktoré je ťažké diagnostikovať včas. Veľká krvná strata môže tiež viesť k smrti človeka.

Z tohto dôvodu väčšina ochorení spojených s krvácaním vyžaduje okamžitú liečbu. A kvôli identifikácii týchto porušení je potrebné pravidelne sledovať faktory zrážanlivosti krvi.

To sa môže uskutočniť špeciálnym testom zrážanlivosti krvi - koagulogramom, ktorý umožňuje analyzovať 13 plazmatických a 22 trombocytových faktorov, ktoré ovplyvňujú koaguláciu krvi. Štúdia sa neodporúča počas menštruácie. Coagulogram, čo je táto analýza? Ide o štúdiu, ktorá ukazuje čas zrážania krvi a určuje, ktoré z faktorov ovplyvňujúcich rýchlosť zlyhali.

Kto je vystavený štúdiu

Príčiny zlyhania hemostázy sú podmienene rozdelené do troch typov:

 1. genetické, spôsobené mutáciami génov zodpovedných za fungovanie obehového systému,
 2. v dôsledku užívania liekov, ktoré ovplyvňujú krvné vlastnosti,
 3. somatických vznikajúcich na pozadí akýchkoľvek ochorení.

Ak boli skoršie ochorenia spojené s poruchami koagulácie považované takmer za trest smrti a očakávaná dĺžka života pacientov s hemofíliou neprekročila 30 rokov, potom úspechy modernej medicíny umožňujú kontrolu ochorenia a zabezpečujú plný život týchto pacientov.

Čím skôr sa zistí patológia, tým účinnejšia bude predpísaná liečba.

V nasledujúcich situáciách sa môže odporučiť vyšetrenie hematológom a darovanie krvi na koagulogram z žily:

 • s častým výskytom modrín na tele, niekedy neprimerané,
 • s predĺženým krvácaním so zraneniami, chirurgickým zákrokom, extrakciou zubov,
 • s častým a dlhotrvajúcim nazálnym, maternicovým, hemoroidálnym krvácaním,
 • na posúdenie stavu hemostázy,
 • pri hľadaní príčin dysfunkcie imunitného mechanizmu,
 • v procese vyšetrenia počas predoperačnej prípravy,
 • pred pôrodom alebo prípravou na cisársky rez,
 • s podozrením na hemofíliu, ktorá sa zvyčajne zistí v ranom detstve, alebo iné hemopatológie,
 • s dlhodobým užívaním liekov, ktoré ovplyvňujú koaguláciu krvi: antikoagulanciá, množstvo nesteroidných protizápalových liekov, fibrinolytiká, perorálne kontraceptíva a iné,
 • pri liečbe trombózy vrátane ciev v čreve, dolných končatinách,
 • pri ischemickej chorobe srdca,
 • pri ochoreniach pečene, najmä pri cirhóze,
 • v atriálnej fibrilácii
 • v prítomnosti akútnych zápalových procesov v tele.
Odporúčané: rýchlosti zrážania krvi

Okrem týchto situácií sa uskutočňuje výskum:

 • krvný koagulogram sa tiež vykonáva na novorodenca, aby sa vylúčili možné vrodené krvné patológie, ktoré sú bohužiaľ celkom bežné,
 • ženy počas alebo po menopauze,
 • ľudia trpiaci kŕčovými žilkami robia analýzu,
 • tehotné ženy v každom trimestri,
 • ľudia nad 40 rokov.

Príprava na štúdiu

Pred odovzdaním krvi na analýzu by ste mali byť oboznámení s pravidlami prípravy na štúdiu. Ich porušenie môže viesť k nepravdivým výsledkom.

Príprava koagulogramu zahŕňa nasledujúce činnosti pacienta:

 • Môžem darovať krv po jedle? Vzorka na analýzu sa podáva výlučne na prázdny žalúdok. Po poslednom jedle by malo prejsť aspoň 12 hodín.
 • V deň pred štúdiom by nemali jesť mastné, údené, korenené jedlá, alkoholické nápoje, omamné látky.
 • Príprava na dodávku plazmy zahŕňa odmietnutie ťažkých potravín v predvečer štúdie.
 • Najmenej hodinu pred analýzou je zakázané fajčiť.
 • Analýza sa musí brať na prázdny žalúdok, ale na potlačenie smädu sa môže piť čistá ne-sýtená voda, ale v žiadnom prípade káva, čaj, mlieko, kompót, džús alebo iné nápoje.
 • Nemôžete vykonať štúdiu na pozadí stresu, únavy, silnej fyzickej námahy a počas menštruácie.
 • Je možné darovať krv počas intoxikácie? Rozhodne nie! Alkohol by sa mal úplne vylúčiť 7 dní pred odberom krvi.

Ak je to možné, mali by ste prestať užívať antikoagulačné lieky, ktoré môžu narušiť interpretáciu analýzy. Ak odmietnutie užívania takýchto liekov ohrozuje život a zdravie osoby, mal by to oznámiť laboratórnemu technikovi, ktorý vykoná štúdiu.

Nezabudnite, že dôkladná príprava na analýzu bude kľúčom k presnosti výskumu a určeniu primeranej liečby.

Ako sa pripraviť na štúdium, ak užívate lieky, lekár musí objasniť. Treba tiež pripomenúť, že výsledok štúdie môže ovplyvniť menštruáciu, lekári počas mesačného obdobia nedoporučujú darovať krv na zrážanie. Je potrebné prísne dodržiavať všetky pravidlá prípravy, inak môže byť výsledok nesprávny.

Výskumný postup

Nesprávna analýza môže predstavovať obrovské riziko pre zdravie a život pacienta. Je dôležité nielen riadne sa pripraviť na vyšetrenie, ale aj zabezpečiť, aby bol laboratórny technik kvalifikovaný na odber krvi na výskum. Preto pochopíme, ako darovať krv na analýzu.

Postup vykonania odberu vzoriek plazmy je nasledovný:

 • Pre koagulogram sa krv odoberá z žily, nie z prsta.
 • Pri vykonávaní odberu krvi nie je potrebné použiť šatový pás.
 • Odber vzoriek na analýzu sa vykonáva so sterilnou jednorazovou injekčnou striekačkou alebo vakuovým systémom na odber krvi.
 • Ihla na odber krvi by mala mať veľkú medzeru.
 • Odstránenie vény by malo vykonávať skúsený laboratórny technik, aby sa zabránilo poškodeniu steny a krvi pri vstupe do vzorky veľkým množstvom tkanivového tromboplastínu, ktorý môže skresľovať výsledky.
 • Krv sa zhromažďuje v dvoch sterilných skúmavkách.
 • Skúmavka, odkiaľ sa odoberá krv na výskum, je vyplnená v druhom kroku.
Odporúčané: Prečo má dieťa vysoký obsah červených krviniek

Tí pacienti, ktorí už absolvovali analýzu na koagulogram a zaujímajú sa o to, koľko dní sa má dekódovanie vykonať, musíte pochopiť, že na ich vykonanie budete musieť vykonať množstvo chemických reakcií.

Okrem toho čakacia doba na výsledok závisí od toho, či sa vykoná podrobná alebo skrátená analýza.

Koľko analýzy sa vykonáva? V priemere trvá niekoľko hodín na dekódovanie výsledkov, ale s veľkým pracovným zaťažením pre lekára môže byť výsledok daný deň po testovaní. Platnosť výsledkov pre každý študovaný faktor je individuálna, koagulogram je platný niekoľko dní až mesiac.

Vlastnosti štúdie

Aby sa pri dešifrovaní koagulogramu získali spoľahlivé informácie, je potrebné vziať do úvahy schopnosť organizmu meniť vlastnosti krvi počas určitých životných cyklov.

Prečo nie je možné darovať plazmu počas menštruácie? Počas menštruácie koagulogram zvyčajne vykazuje nepresné výsledky. Keď sa telo pripravuje na intenzívny odtok krvi uvoľnenej v maternici počas menštruácie, trochu sa zriedi a zrážanlivosť sa znižuje. Vzhľadom na to, že tento proces začína niekoľko dní pred menštruáciou, analýza pred nimi by sa tiež nemala vykonávať. Po skončení menštruačného obdobia sa plazmatické zloženie normalizuje, čo umožňuje kvalitatívne analyzovať jeho vlastnosti. Lekári odporúčajú vykonať koagulogram približne v polovici cyklu, aby sa vylúčil účinok hormonálnej reštrukturalizácie na zloženie krvi.

Počas tehotenstva dochádza k fyziologickej zmene ženského tela a vytvára sa ďalší uteroplacentárny kruh krvného obehu. Keď sa obdobie zvyšuje, koagulačná schopnosť krvi sa postupne zvyšuje, ale nepovažuje sa to za patológiu, ale je normálna.

Týmto spôsobom sa telo pripravuje na budúce rody a snaží sa minimalizovať možnú stratu krvi.

Koagulogram umožňuje včas nájsť a predchádzať nasledujúcim problémom:

 • exfoliácia placenty;
 • potratovosť plodu;
 • venózna trombóza.

Preto počas každého trimestra musí tehotná žena darovať krv na analýzu zrážania, aby lekár mohol včas monitorovať budúcu matku a dieťa.

Stupeň spoľahlivosti analýzy bude závisieť od kvality prípravy na vyšetrenie a výber krvi. Takže účinnosť liečby predpísanej na jej základe a bezpečnosť rôznych chirurgických zákrokov. Preto by ste mali brať veľmi zodpovedný postoj k odporúčaniam uvedeným v tomto článku, aby ste neuvádzali ošetrujúceho lekára do omylu.

Analýza zrážania krvi, ako prejsť na prázdny žalúdok: dekódovanie

Koagulogram alebo analýza zrážania krvi je zahrnutá v celkovom výskume ochorení pečene, imunitného systému a kŕčových ochorení. Okrem toho sa štúdia uskutočňuje v prevádzkovej dobe, počas tehotenstva, v takých chvíľach, keď pacient čaká na veľkú stratu krvi.

Posúdenie koagulability

Krv a jej zrážanlivosť je najkomplexnejší proces biologickej povahy, v dôsledku čoho sa fibrín tvorí v tele (špeciálny proteín). Fibrín pomáha pri tvorbe krvných zrazenín v tele, takže krvná látka vytvára tvarohovú štruktúru a jej tekutosť zmizne. Z toho môžeme dospieť k záveru, že zrážanie krvi je reakciou na ochranu tela, ktorá ho zachráni pred stratou krvi.

Regulácia zrážania kože sa vykonáva v endokrinných a nervových systémoch. Vzhľadom na skutočnosť, že krv je tekutá, jej bunky sa navzájom nelepia a ľahko sa pohybujú cez cievy. Je to kvapalná konzistencia krvi, ktorá je potrebná na vykonávanie nasledujúcich funkcií:

 • transport;
 • výživné;
 • termoregulačné.

Ak sú však poškodené steny krvných ciev, existuje potreba, aby krv mohla tvoriť nádor vo forme zrazeniny, presnejšie krvnej zrazeniny, v poškodenej oblasti, a to pri zrážaní. Komplexná schopnosť krvi zachovať svoju kvapalnú formu naraz a jej schopnosť produkovať a odstraňovať krvné zrazeniny, ak je to potrebné, poskytuje krvný koagulačný systém nazývaný hemostáza a nezrážanie systému.

Porušenie takéhoto procesu zrážania krvi môže znamenať pre človeka výskyt takých závažných ochorení ako je trombóza, mŕtvica alebo srdcový záchvat.

Preto v súvislosti s vyššie uvedenými ochoreniami je potrebné odovzdať krvný test krvných doštičiek včas, aby sa zabránilo takýmto diagnostikám.

Indikácie na analýzu zrážania krvi

Koagulogram alebo krvný test na zrážanie sa vykonáva vďaka viacerým indikáciám, ktoré súvisia s nasledujúcimi ochoreniami:

Analýza zrážania krvi je tiež predpísaná kvôli určitému stavu tela:

 • tehotenstva;
 • predoperačné obdobia a pooperačné podmienky pacientov;
 • sledovať liečbu antikoagulanciami;
 • dlhšie trvanie krvácania.

Darovanie krvi na takúto analýzu je potrebné na prázdny žalúdok, to znamená, že od posledného okamihu jedla by malo trvať najmenej pol dňa.

Je potrebné obmedziť príjem liekov a informovať lekára.

Pre túto analýzu sa krv odoberie z žily. Ďalej sa látka umiestni do skúmavky a súčasne pridáme látku, ktorá podporuje krvné zrazeniny. Potom sa vykoná testovanie s identifikáciou hlavných a sekundárnych parametrov.

 1. Štúdia sa vykonáva na základe náhodných testov:
 • protrombínový čas - PTV;
 • protrombínový index - PTI;
 • medzinárodný normalizovaný postoj - INR.

Testovanie je možné pomocou všetkých vyššie uvedených testov, to všetko závisí od vybavenia laboratórnej miestnosti.

 1. Aktivovaný parciálny trombínový čas - ACHT, testovanie vnútornej cesty na zastavenie krvácania.
 2. Trombínový čas - televízia, výskyt krvnej zrazeniny. Hlavný a posledný moment koagulácie krvi, kde detekcia krvnej zrazeniny indikuje prítomnosť fibrínu v tekutine.

Jeho tvorba bude produktom, ktorý vznikol počas vzájomnej reakcie fibrinogénového proteínu a trombínu. Predtým rozpustný fibrín sa stane nerozpustným proteínom, ktorý umožní vytvorenie určitej zrazeniny.

 1. Antitrombín 3 je výsledkom nezabezpečenia upchatia systému. Ak to nestačí v krvi, vedie k trombóze, kŕčovému ochoreniu a iným ochoreniam.
 2. "D" je dimér, produkt, ktorý spôsobuje prirodzený proces vymiznutia trombu. Toto testovanie sa uskutočňuje v počiatočnom štádiu trombózy, pričom sa zabráni zablokovaniu pľúcnej tepny a iných ciev.
 3. Proteín "C" je faktorom antikoagulačného systému. Pri nedostatku tejto látky sa po operačnej perióde objaví výskyt krvných zrazenín, je vyvolaná pomoc pre pôrodníka.
 4. Lupusový antikoagulant "BA" sa testuje na možnú diagnózu venóznej alebo arteriálnej trombózy.

Analýza a interpretácia ich výsledkov

Ak sa sleduje zrážanie krvi, akú je miera hlavných ukazovateľov štúdie? Podrobný výklad týchto ukazovateľov:

 • PTV - 11-16 sekúnd;
 • PTI - 80-120%;
 • INR - 0,8-1,2 U;
 • APTTV - 21-35 sekúnd;
 • TV - 14-21 sekúnd;
 • fibrinogén u dospelých - až do 4 g / l;
 • fibrinogénu u dojčiat - 1,25 - 3,00 g / l.

Analýza zrážania krvi je veľmi vážny proces charakterizovaný rôznymi štádiami testovania. Testujú každú chvíľu samostatne, ale poskytujú úplné hodnotenie založené na vzájomnom vplyve látok a procesov.

Ak liečebné výrobky terapeutickej povahy môžu ovplyvniť zrážanlivosť krvi, celý obraz sa prirodzene zmení, čo prispeje k zlepšeniu kvality liečebného procesu a zníži riziko vzniku krvných zrazenín.

Tehotenstvo a indikátory testov zrážanlivosti krvi

Analýza koagulability krvi počas tehotenstva je povinný postup, pretože niektoré budúce mamičky robia všetko normálne bez komplikácií, zatiaľ čo iné môžu mať rôzne druhy patológií.

Vzhľadom na zjavné zmeny v ženskom tele počas tehotenstva je vplyv na vlastnosti krvnej zložky obrovský. Počas prvých mesiacov tehotná žena často odhaľuje pomalé zrážanie krvi, a pred pôrodom sa naopak zvyšuje. Vďaka týmto prirodzeným procesom sa tehotná žena pripravuje na prevenciu alebo zníženie straty krvi počas pôrodu.

Hodnotiť tento článok: (2 hlasov: 5.00 z 5) Na stiahnutie.

Existujú problémy a stretnutie s lekárom.

Analýza zrážania krvi - norma, transkript

Skúška koagulácie krvi - koagulogram. Zrážanlivosť je jednou z najdôležitejších vlastností, ktorá umožňuje zastaviť krvácanie v prípade poškodenia stien krvných ciev.

Funkcie systému zrážania krvi

Proces zrážania kože je úzko spojený so systémom homeostázy, ktorého hlavnou úlohou je udržať optimálny objem krvi v tele. Homeostáza má dva mechanizmy:

 • Primárny mechanizmus sa nazýva cievny trombocyt. Keď k tomu dôjde, tvorba takzvaného "bieleho trombu", ktorý pozostáva z lepených krvných doštičiek.
 • Sekundárny alebo koagulačný mechanizmus je presne koagulácia krvi. Keď sa vytvorí blokáda poškodenej oblasti hustá fibrínová zrazenina, ktorá sa tiež nazýva "červený trombus". Toto meno dostal kvôli červenej farbe červených krviniek, ktoré sú základom fibrínovej zrazeniny.

Nesmiete tiež zabudnúť na konečnú fázu homeostázy, ktorá je resorpciou krvnej zrazeniny, ktorá sa stala zbytočnou. Zrazenina, ktorá chráni pred stratou krvi, zvyčajne zmizne po obnovení nádoby a zmiznutí jej potreby.

Indikácie pre analýzu

V ďalšej analýze zrážania krvi nazývanej koagulogram. Základom pre účel štúdie môže byť:

 • autoimunitné ochorenia;
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • diabetes mellitus;
 • kŕčové žily;
 • hemochromatóza.

Okrem toho sa takáto analýza odporúča pre určité špecifické podmienky tela, ako napríklad:

 • tehotenstva;
 • obdobie pred operáciou a po ňom;
 • antikoagulačná liečba na monitorovanie stavu pacienta;
 • príliš dlhé krvácanie.

odpis

Pri dešifrovaní testu zrážanlivosti krvi sa údaje získané v laboratóriu porovnávajú s normami. Obvykle sa pri vykonávaní koagulogramu berú do úvahy 8 indikátorov:

 • Krvný test na čas zrážania. Normálna doba žilovej krvi je 5-10 minút a pre kapilárnu krv je to 2 minúty.
 • APTTV - táto skratka znamená aktivovaný čiastočný tromboplastínový čas. Sadzba pre tento indikátor je od 24 do 35 sekúnd. Zvýšenie tohto indikátora naznačuje zlú schopnosť koagulovať a pokles času naznačuje zvýšenú koaguláciu.
 • Protrombínový index alebo protrombínový čas sa odčíta, aby sa odhadla vonkajšia koagulačná dráha. Jeho miera je od 80 do 120%. Zníženie tohto indikátora nám poukazuje na hyperkoaguláciu a jeho zvýšenie naznačuje pokles funkcie koagulácie krvi.
 • Fibrinogén je jedným z plazmatických proteínov a normálne jeho množstvo je od 5,9 do 11,7 μmol / l. Zvýšenie tohto indikátora sa vyskytuje v zápalovom procese, zvyšuje sa aj pri popáleninách, srdcovom infarkte a počas tehotenstva. Ak je znížená, môže to znamenať ochorenie pečene alebo DIC.
 • Takýto ukazovateľ ako trombínový čas nám umožňuje odhadnúť konečný stupeň koagulácie. Jeho rýchlosť je od 11 do 17,8 sekúnd. Zvýšenie tejto doby sa môže pozorovať pri nedostatku fibrinogénu, ako aj pri liečbe heparínom a hyperbilirubinémiou. Zníženie tohto indikátora môže naznačovať DIC alebo veľké množstvo fibrinogénu v krvi.
 • Ďalším ukazovateľom je plazmatický čas na recalcifikáciu, ktorý sa normálne pohybuje od 60 do 120 sekúnd.
 • Zníženie krvnej zrazeniny, ktorá sa zvyčajne pohybuje od 44 do 65%.
 • Posledným parametrom je tolerancia voči heparínu v plazme. Dnes sa tento ukazovateľ vždy nepoužíva a jeho rýchlosť sa pohybuje od 3 do 11 minút.

Koagulácia je veľmi zložitý proces, ktorý závisí od mnohých faktorov, takže je dôležité brať do úvahy ďalšie parametre koagulogramu:

 • Proteín C je koagulačný proteín, ktorého nedostatok môže spôsobiť akútnu trombózu.
 • Antitrombín je látka, ktorá je faktorom systému proti zrážaniu kože a pomáha predchádzať vzniku krvných zrazenín, ak nie sú potrebné.
 • D-dimér je produktom kolapsu krvnej zrazeniny, jeho definícia pomáha vopred identifikovať možnosť trombózy a predchádzať jej.
 • Lupus antikoagulant sa zvyčajne stanovuje pre podozrenie na autoimunitné ochorenia alebo antifosfolipidový syndróm.

Pri dešifrovaní koagulogramu je potrebné vziať do úvahy, že normy krvného testu na zrážanie sa môžu významne líšiť v závislosti od veku pacienta a od niektorých špecifických stavov tela, napríklad tehotenstva.

Ako to urobiť

Je veľmi dôležité dodržiavať niektoré jednoduché pravidlá pri testovaní krvi v čase zrážania, čo prispeje k presnejšej a spoľahlivejšej analýze. Odporúča sa urobiť krvný test ráno, pretože niektoré indikátory sa môžu počas dňa meniť. Pred analýzou je potrebné v priebehu dňa trochu obmedziť príjem potravy a za posledných 12 hodín je lepšie vôbec nejednúť. Tiež je potrebné opustiť sladké nápoje, uprednostňujúc vodu. Ak pacient prijal akékoľvek lieky, ktoré môžu ovplyvniť zrážanlivosť krvi, lekár by mal byť upozornený.

Krvný koagulogram: analýza zrážanlivosti, čo je súčasťou analýzy, štandardy, ako prejsť

Dnes budeme hovoriť o koagulograme - krvnom teste, ktorý bude dešifrovať ukazovatele, ktoré (APTTV, PET, INR a ďalšie) sú druhom propedeutiky vnútorných ochorení, pretože tak či onak sú markery tejto štúdie dôležité pri diagnostike a náprave takmer akejkoľvek patológie. Čo je to koagulogram krvi? Prečo sa lekár odvoláva na toto vyšetrenie? Čo je súčasťou koagulogramu a aký je výklad jeho indikátorov a akú úlohu hrá faktor krvnej zrážanlivosti v našom tele? Dnes podrobne analyzujeme zoznam markerov popisujúcich kvalitu plazmatického koagulačného systému, ktorého komplexom je v skutočnosti koagulogram.

Aké sú testy na zrážanie krvi

Aká je analýza zrážania? Tento test sa nazýva test krvnej koagulácie. Treba poznamenať, že všeobecná štúdia plazmy tiež obsahuje koagulogramovú analýzu, ktorá charakterizuje koaguláciu. Toto je najmä výsledok krvného testu na krvné doštičky a zrážanie krvi. Zníženie počtu krvných doštičiek v porovnaní so štandardnou hodnotou naznačuje určité problémy. Úplný krvný obraz však neposkytuje dostatočné informácie pre diagnózu a lekár predpíše kontrolu koagulogramu.

Krvný koagulogram (analýza hemostasogramu alebo hemotestu) je jeden a ten istý: Analýza zahŕňa súbor ukazovateľov, ktoré ukazujú kvalitu hemostázy, mechanizmus zabezpečujúci bežnú udržiavanie tekutých krvných podmienok a ak dôjde k poškodeniu tkaniva, nastane krvácanie alebo koagulácia.

Ako sa pripraviť na analýzu koagulogramu

Aby boli normy zrážanlivosti presné, analýza sa robí ráno prázdnym žalúdkom. V predvečer, 8-12 hodín pred zozbieraním plazmy, je potrebné upustiť od príjmu potravy a sladkých nápojov. Alkohol a veľa potravín je lepšie zastaviť nie menej ako jeden deň. Hodinu pred postupom sa odporúča nefajčiť a tiež nesmiete vykonávať aktívnu fyzickú námahu a nesmiete byť vystavený emočnému stresu. Bezprostredne pred darovaním krvi na koagulogram sa musíte uklidniť a pokúsiť sa normalizovať srdcovú frekvenciu (pulz).

Pri liečbe antikoagulanciami, nedávnym chirurgickým zákrokom alebo transfúziou krvi, musíte informovať lekára, aby sa na tomto pozadí interpretovali správne normy skreslenia krvi na hemostasogram *. Nie je potrebné vykonať krvný test na koaguláciu * v akútnych obdobiach chronických ochorení a počas vírusovej infekcie.

* Ďalej sa termíny hemostasogram a koagulogram použijú rovnako, pretože sú synonymá.

Zoznam ukazovateľov koagulácie a ich interpretácie

V závislosti od podozrenia ošetrujúceho lekára môžete byť priradený k základnej (malej) analýze koagulogramu alebo pokročilému. Ako ste pravdepodobne už uhádli, druhá pokrýva širší rozsah ukazovateľov krvných testov na zrážanie. A teraz sa podrobnejšie dozvieme o každom z nich.

Aké sú teda ukazovatele zrážanlivosti obsiahnuté v analýze zahrnuté v koagulograme? To najmä ukazovatele:

 • fibrinogén;
 • Trombínový čas;
 • Protrombínový čas;
 • Protrombínový index (PTI);
 • Medzinárodný normalizovaný vzťah;
 • APTT alebo aPTT (aktivovaný čiastočný (čiastočný) tromboplastínový čas);
 • D-dimér;
 • Skríning antikoagulancií Lupus;
 • Proteín C;
 • Proteín S;
 • Tolerancia (citlivosť) krvnej plazmy na heparín;
 • Rozpustný komplex fibrínového monoméru alebo FPC;
 • Trvanie krvácania na vojvodovi;
 • Testy krvnej zrážanlivosti podľa Lee Whiteovej;
 • Antitrombín III;
 • Indukovaná agregácia s ADP;
 • Indukovaná agregácia s adrenalínom.
Odporúčané: Čo je protrombínový čas v krvnom teste

Teraz začneme dekódovať:

1. Začnime s fibrinogénom, ktorý v podstate nie je nič viac ako plazmatický proteín, ktorý je základom systému krvného zrážania. Takzvaný faktor I. Vytvára sa v pečeni a je v krvi, keď nastane krvácanie alebo ich hrozba. Vysoké hladiny fibrinogénu v krvi môžu poskytnúť dôvody naznačujúce akútny zápalový proces v tele pacienta, nekrózu tkaniva, srdcový infarkt, mozgovú príhodu, dysfunkciu štítnej žľazy (hypotyreózu) a rakovinu.

Nízka hodnota tohto markera je charakteristická pre závažné poškodenie pečene, zlyhanie srdca, promyelocytovú leukémiu, DIC.

2. Čas potrebný na premenu fibrinogénu na krvnú zrazeninu sa nazýva trombín. Výsledná zrazenina sa nazýva fibrín a na jej základe je proteín s vysokou molekulovou hmotnosťou.

Pri nízkych trombínových časoch existuje vysoké riziko vzniku krvných zrazenín a vaskulárneho upchania a naopak dlhší protrombínový čas v porovnaní so štandardným časom naznačuje vysoké riziko veľkej straty krvi v prípade krvácania, názov tendencie krvácania je hemosyndróm.

Najmenšia odchýlka tohto ukazovateľa by mala spôsobiť dôkladnejšie preskúmanie ostatných ukazovateľov.

3. Protrombínový čas v koagulograme označuje skutočný čas tvorby krvnej zrazeniny a meria sa v sekundách.

4. Predchádzajúci ukazovateľ tvoril základ pre výpočet takého krvného ukazovateľa ako protrombínový index (PTI), ktorý sa rovná pomeru normálnej hodnoty k skutočnému výsledku štúdie. Budeme hovoriť neskôr o normatívnych hodnotách PTI a ďalších indikátoroch charakterizujúcich schopnosť našej krvi zrážať sa.

5. INR alebo medzinárodný normalizovaný postoj ukazuje reakciu tela na jedno z najdôslednejších a najskúsenejších antitrombotických liekov - warfarínu. Spolu s používaním tohto lieku je potrebné prísne sledovanie indikátora INR v krvi. Jeho referenčné hodnoty by nemali presiahnuť 2,0 až 3,0, pretože porušenie dolnej hranice zvyšuje riziko ischemickej cievnej mozgovej príhody a hornej hemoragickej (tj intrakraniálnej hemoragie).

6. APTT alebo APTT štandardy (aktivovaný čiastočný (čiastočný - z latinského, čiastočného) tromboplastínového času) odráža čas koagulácie krvi počas testu za účasti aktivátorov zrážania, čo môže byť čiastočný tromboplastín a chlorid vápenatý. Koagulogram APTT teda indikuje účinnosť koagulačných faktorov v koagulačnom procese.

7. V dôsledku rozpadu fibrínu a v dôsledku deštrukcie trombu sa vytvorí produkt nazývaný D-dimér. Krvný test na určenie tohto markera sa vykonáva s cieľom eliminovať riziko hlbokej trombózy. Pozitívna testovacia hodnota pre D-dimér v krvnej vzorke je nepriaznivým prognostickým faktorom pre pacienta s hlbokou venóznou trombózou dolných končatín.

Výsledky tejto analýzy na koagulograme prekračujúcej štandardnú hodnotu môžu naznačovať DIC, srdcový záchvat, prítomnosť krvných zrazenín v žilách a artériách, renálna alebo hepatálna insuficiencia, zápalové procesy v tele a ťažká gystóza tehotných žien.

8. Skríning antikoagulancií Lupus. Ak sa zistí analýza hemostázy lupusových antikoagulancií, je možné hovoriť o krvných zrazeninách, ktoré blokujú prietok krvi takmer v akejkoľvek časti tela, čo je mimoriadne nebezpečné a môže vyvolať také vážne riešenia, ako je srdcový záchvat, pľúcna embólia, potrat, atď.

Odporúčané: Čo znamená AST v biochemických krvných testoch

Lupusové antikoagulanciá môžu byť zistené v dôsledku analýzy zrážania krvi u ľudí s AIDS, u pacientov s rakovinou, rovnako ako u tých, u ktorých sa uskutočňuje zápalový proces.

9. Pokračovanie v diskusii o indikátoroch koagulácie sa zameriame na C proteíny - proteíny, ktoré spomaľujú čas zrážania krvi, čím zabraňujú cievnej oklúzii a trombóze. Hlavnou funkciou proteínu C je poskytnúť optimálnu trombóznu hmotu. Nedostatok tohto proteínu je vystavený zvýšenému riziku krvných zrazenín a spravidla je zdedený.

10. Zlepšuje vlastnosti proteínu C, proteínu S, čím spomaľuje koaguláciu.

11. Tolerancia heparínovej plazmy naznačuje čas, počas ktorého krvná zrazenina pochádza z okamihu podania heparínu. Prudký skok v takom čase naznačuje, že uvažovaný ukazovateľ je menší ako norma. Ak sa zrazenina tvorí pomalšie alebo nedôjde k žiadnym zmenám, plazma vo vzorke sa považuje za tolerantnú (stabilnú) k účinku heparínu.

12. Indikátor koagulogramu SFMK alebo rozpustného komplexu fibrínového monoméru ukazuje, ako vysoké je riziko trombózy a embólie (tvorba krvnej zrazeniny v dutine hlavnej cievy).

13. Vévodský test sa vykonáva prepichnutím hrotu prsta alebo ušnej lalovej šľapky so špeciálnou ihlou Frank. Doba, počas ktorej krvácanie spôsobené touto injekciou zastaví, je v skutočnosti hodnota tohto indikátora koagulogramu.

14. Krvná analýza zrážania Leeho Whiteom sa uskutočňuje špeciálnym spôsobom. Rozdiel spočíva v rýchlosti výskumu. Veľmi rýchlo používajte voskovanú striekačku a ostrú kanylu. Materiál sa odoberie v 1 ml v každej z troch špeciálnych skúmaviek, ktoré sa zahrievajú na 37 stupňov. Koagulácia krvi sa začína objavovať od chvíle, keď sa piest striekačky oneskorí počas odberu krvi. Tento čas sa sleduje. Skúšobné skúmavky so vzorkami naklonenými pri 50 stupňoch. Koagulačný proces končí, keď sa krv prestane ohýbať pri naklonení.

Ak je krv na koagulograme obmedzená rozdielom nadol od prijatých noriem, pacient môže trpieť ochorením, ako je hemofília. Tento faktor môže tiež naznačovať prítomnosť poškodenia pečene, nádorov v kostnej dreni, malígnych procesov v krvi, obštrukčnej žltačky, ťažkých infekčných ochorení, popálenín. Heparinoterapia a diatéza novorodencov môže tiež spôsobiť pomalé zrážanie krvi.

15. Antitrombín III je proteín určený na prevenciu žilovej trombózy. Jeho funkciou je inhibovať aktivitu hlavných faktorov zrážania krvi. Akonáhle sa v krvnom riečišti antitrombín III viaže na heparín, táto zlúčenina hrá kľúčovú úlohu pri spomalení procesu zrážania.

V skutočnosti je tento pár asi 80% z koagulačného systému.

Tento test môže preukázať dva typy nedostatkov tohto proteínu - kvalitatívne a kvantitatívne. Ak chápeme faktor množstva, potom hovoríme o kvalitatívnom nedostatku antitrombínu, máme na mysli jeho neschopnosť dokonca vyrovnať sa s inhibíciou koagulačných procesov v dostatočnom množstve.

16. Indukovaná agregácia trombocytov s ADP (adzín trifosfát, tvoriaci cievnu stenu), čo to je? Ochrana tela pred stratou krvi je vážna funkcia tela a krvné doštičky v ňom sú veľmi dôležité. Schopnosť týchto buniek spojiť sa navzájom (agregátom) a pripevniť ich na stenu cievy v mieste poškodenia v počiatočnom štádiu tvorby trombu, umožňuje zastaviť krvácanie.

Odporúčané: Čo ukazuje krv v biochemickej analýze

Schopnosť krvných doštičiek trombogenézy sa určuje indukovanou (nútenou) agregáciou, tj agregáciou vyvolanou zavedením určitých látok do tela. V tomto prípade je to ADP.

17. Štúdia indukovanej agregácie adrenalínu sa líši od predchádzajúceho indikátora indukčnou látkou. Posudzovanie schopností agregácie trombocytov sa spravidla posudzuje komplexne použitím ADP, kolagénu, adrenalínu a ristomycínu ako induktorov.

Keď je predpísaný na vykonanie analýzy zrážania

Takže koagulogram alebo hemostasiogram je analýza krvnej koagulácie a trvania krvácania a jeho výsledky sa používajú na diagnostiku radu patologických procesov a chorôb. Taký faktor, ako je zrážanie krvi, zohráva dôležitú úlohu pri korekcii stavov vyvolaných rôznymi druhmi porúch v systéme hemostázy.

Krvný koagulogram je povinný predpísaný pre tehotné ženy, pacientov, ktorí sa pripravujú na operáciu, pacienti s infarktom, mŕtvica, zápalové procesy rôzneho pôvodu, ochorenia pečene, hemofília. Kontrola času koagulácie krvi (VSC) je potrebná pri užívaní antikoagulancií na prevenciu trombózy, ako aj v mnohých iných prípadoch.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Pohyb krvi v ľudskom tele.

V našom tele sa krv nepretržite pohybuje pozdĺž uzavretého systému ciev v striktne definovanom smere. Tento nepretržitý pohyb krvi sa nazýva krvný obeh. Ľudský obehový systém je uzavretý a má 2 kruhy krvného obehu: veľký a malý.

Norma monocytov u detí

Ak sa vám zdá, že vaše dieťa je zle, ale nemôžete určiť príčinu svojej indispozície a on sám nie je schopný jasne formulovať svoje sťažnosti, je čas darovať krv dieťaťa na analýzu.

Aké lieky súvisia so statínmi a na čo sú určené?

Statíny sú prínosom pre ľudí s vysokým obsahom nezdravého cholesterolu vo forme lipoproteínu s nízkou hustotou (LDL) v krvi.LDL cholesterol podporuje tvorbu plakov v tepnách, ktoré zužujú krvné cievy a obmedzujú prietok krvi.

Dýchavičnosť pri srdcovom zlyhaní, ktorej liečba komplikuje základná choroba

Srdcové zlyhanie je sprevádzané dýchavičnosťou. Dokonca aj zdravá osoba po intenzívnej námahe prežíva dýchavičnosť.V týchto prípadoch však rýchlo prechádza, je to fyziologická reakcia a nie patológia.

Kompletný prehľad IRD podľa zmiešaného typu: príčiny, diagnóza, liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je IRR na zmiešanom type, ako sa prejavuje. Ťažkosti s diagnostikou, spôsobmi liečby a prognózou.Vegetatívna vaskulárna dystónia (VVD) je komplex symptómov z rôznych orgánov a systémov, ktoré sa objavujú na pozadí poruchy v ich regulácii prostredníctvom autonómneho nervového systému.

Čo je MCHC v krvnom teste?

Prakticky pre každú žiadosť o lekársku starostlivosť je pacientovi predpísaný všeobecný (klinický) krvný test (OAK). Štúdia tekutiny hlavného tela umožňuje zistiť patologické zmeny vo svojom vzorci a napraviť ďalšie diagnostické opatrenia, vďaka čomu bude diagnóza stanovená.