Test krvnej zrážanlivosti je nepostrádateľnou súčasťou mnohých komplexných štúdií závažných ochorení pečene, počas tehotenstva alebo v prípade žilových patológií. Odporúča sa, aby sa táto štúdia neopustila pri príprave na operáciu. Čo nazýva analýza a aké by mali byť "zdravé" výsledky? Hovoríme.

Prečo testy zrážania krvi?

Poruchy koagulačného systému krvi sú jedným z hlavných dôvodov vzniku mnohých kardiovaskulárnych ochorení. Ak dôjde k poklesu údajov, dôjde k zvýšenému krvácaniu, ale ak sa zvýši, riziko vzniku krvných zrazenín sa zvýši. Aby sme pochopili, ako dobre dochádza k zrážaniu, je priradená vhodná analýza. Jeho lekárska definícia je "koagulogram".

Účinok koagulačného systému je pomerne komplikovaný, napríklad ako obvyklý strih. Hĺbka a umiestnenie poranenia určuje intenzitu, ktorou krv bude prúdiť. Akonáhle vznikne potreba ochrany, začnú hrať krvné bunky: zhromažďujú sa na tomto mieste, aby vytvorili potrebnú bariéru - zrazeninu.

Z dôvodu zrazeniny sa objavuje prekážka, ktorá zabraňuje toku kvapaliny z poškodenej časti tela. V skutočnosti chráni telo pred nadmerným strate krvi a tiež zabraňuje prenikaniu infekcie do miesta poranenia, "spojuje" okraje rany.

Súčasne musí krv zostať tekutá, aby mohla pokračovať v cirkulácii normálne v tele. Keď krv koaguluje na požadovanom mieste, dôjde k vyváženému zriedeniu.

Indikátorom rovnováhy je čas, počas ktorého prebieha proces zrážania a spätného riedenia. Ak sa v tejto lehote vyskytne nejaká odchýlka, lekári odporúčajú uskutočniť podrobný krvný test a presne určiť všetky parametre.

Kto potrebuje túto analýzu urobiť

Prerušenie procesu zrážania je plné infarktu, mŕtvice a trombózy. So zníženou sadzbou nie je možné predpovedať, ako sa uskutoční operácia alebo podanie: pacient môže jednoducho krvácať na smrť. Včasné odhalenie porušení tiež pomáha predchádzať vzniku nebezpečných chorôb.

Analýza môže byť predpísaná pre podozrenie na kardiovaskulárne choroby alebo poruchy koagulácie. V niektorých prípadoch je to povinné. Tieto situácie zahŕňajú:

 • prenatálne obdobie;
 • podozrenie na dedičnú chorobu;
 • pred a po operácii;
 • potreba dlhodobého užívania antikoagulancií;
 • akútne poškodenie krvného obehu mozgu;
 • ochorenia imunitného systému.

Ak sa počas rutinnej analýzy zistí zníženie hladiny krvných doštičiek, objaví sa potreba hemostasiogramu.

S týmito patológiami sa musí skontrolovať funkcia koagulačného systému, aby sa potvrdila diagnóza a zabránilo možným komplikáciám.

Prečo krvná zrazenina

Koagulabilita je pomerne zložitý biologický proces. Počas tejto operácie sa vytvára fibrín - špeciálny proteín potrebný na tvorbu zrazenín. Je to kvôli nim, že krv sa stáva menej tekutým, jeho konzistencia sa začína podobať tvarohu. Rýchlosť zrážania krvi závisí vo veľkej miere od tohto proteínu.

Regulácia zrážania kože závisí od dvoch systémov tela: nervového a endokrinného. Kvôli plynulosti krvných buniek nie sú navzájom spojené a môžu sa ľahko pohybovať cez cievy. Niekoľko funkcií závisí od stavu tekutiny:

 • trofický;
 • transport;
 • termoregulačné;
 • ochranný účinok.

V prípade porušenia integrity cievnych stien existuje naliehavá potreba v procese koagulability: bez vzniku zrazeniny v problémovej oblasti môže osoba vážne trpieť.

Krv si zachováva kvapalnú formu kvôli špeciálnemu antikoagulačnému systému a hemostáza je zodpovedná za tvorbu zrazenín.

Funkcie doručenia analýzy počas tehotenstva

Počas tehotenstva dochádza k vážnym fyziologickým zmenám. Zapojené do procesu:

 • krvi;
 • endokrinný systém;
 • vylučujúce orgány;
 • CNS;
 • kardiovaskulárny systém;
 • hemostázové prepojenia.

Často počas tohto obdobia dochádza k výraznému zvýšeniu koagulačných faktorov krvi, ktoré možno pripísať fyziologickej norme. Analýza zrážania krvi počas tehotenstva je povinná.

V období nosenia dieťaťa krvou sa vyskytujú určité zmeny, vrátane nasledujúcich:

 • zníženie aktivity C-proteínu;
 • znížená antitrombínová aktivita;
 • potlačenie fibrinolýzy;
 • zvýšenie vlastností agregácie trombocytov.

Zmeny súvisiace s procesom hemostázy sú prispôsobivé. Sú nevyhnutné, aby sa zabránilo nadmernému krvácaniu počas pôrodu a po pôrode. K tomu dochádza v dôsledku postupného, ​​ale konštantného poklesu fibrinolytickej aktivity a zvýšenej koagulácie.

Vzhľadom na závažné hormonálne zmeny, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva, sa hemostatický systém mení. Taktiež to ovplyvňuje aj tvorba uteroplacentárneho obehu. Niektoré ženy vyvíjajú DIC: najprv sa vyskytuje hyperkoagulácia, ktorá sa postupne nahrádza hypocoaguláciou.

To môže viesť k významnej strate krvi. Aby sme tomu zabránili, je potrebné analyzovať analýzu nielen v prvom trimestri, ale aj v nasledujúcich dvoch, aby odborníci mohli sledovať všetky zmeny. Uistite sa, že viesť štúdiu by mali byť predovšetkým ženy, ktoré trpia hypertonus maternice alebo mal potrat.

Stojí za zváženie, že rýchlosť zrážania krvi u tehotných žien sa môže líšiť od bežných, je to v poriadku vecí. Vysvetlite všetky nuansy dekódovania analýzy v prípade ošetrujúceho lekára.

Ako sa pripraviť

Pred vykonaním analýzy je potrebná určitá príprava, na ktorej bude závisieť spoľahlivosť údajov. Zrážanie krvi sa môže meniť v dôsledku pôsobenia rôznych faktorov, z ktorých väčšina je priamo závislá od pacienta.

Existujú určité pravidlá, ktoré treba dodržiavať pri príprave. Najjednoduchší zoznam je:

 1. Darovanie krvi musí byť výlučne na prázdny žalúdok. Každá potravina môže deformovať výsledky analýzy.
 2. Je žiaduce, aby posledné jedlo bolo 12 hodín pred odberom krvi.
 3. V predošlej noci sa môže piť len čistá voda, ale v obmedzených množstvách. Nadmerný prívod kvapaliny môže tiež vyvrátiť výsledok.
 4. Ráno pred plotom čaj a káva sú prísne zakázané.
 5. 2-3 dni pred kampaňou na darovanie krvi je žiaduce vyhnúť sa pikantným a mastným potravinám: tieto produkty môžu ovplyvniť proces zrážania.
 6. Alkohol sa môže konzumovať len 3-4 dni pred analýzou, v deň dodávky je zakázané fajčiť.
 7. Ak je to možné, je žiaduce eliminovať vážne fyzické námahy.

Stojí za to, že niektoré lieky ovplyvňujú krvnú tekutinu. Ak sú niektoré lieky predpísané v čase zberu, stojí za to upovedomiť lekára, ktorý predpisuje analýzu, inak by dešifrovanie bolo chybné.

Bežné údaje

Schopnosť krvného zrútenia sa určuje vykonaním laboratórnych testov. Tak môže byť použitá aj venózna a kapilárna krv z prsta. Každý z testov vyžaduje špecifický typ krvi a umožňuje identifikovať stav jednotlivých častí koagulačného systému.

Coagulogram: aký druh analýzy, interpretácia ukazovateľov hemostázy

Coagulogram - komplexná analýza zrážania krvi. Štúdie žilovej krvi metódou koagulometrie pomáhajú posúdiť stav a účinnosť fungovania rôznych častí krvných systémov, ako je koagulácia, antikoagulácia a fibrinolytika.

Ukazujú sa koagulácie alebo hemostasiogram na posúdenie možného rizika hyper- a hypocoagulácie, zvýšenej a zníženej krvnej zrážanlivosti, pravdepodobnosti vzniku krvných zrazenín alebo krvácania.

Ako sa pripraviť na test krvnej zrážanlivosti

Táto štúdia sa vykonáva striktne na prázdny žalúdok s prerušením po poslednom jedle najmenej 12 hodín. Pri poslednom jedle sa odporúča vylúčiť korenené, mastné, konzervované jedlá s množstvom korenia z diéty. Do nápojov je vylúčená len čistá, neminerálna voda, džúsy, kompóty, nápoje a alkohol.

Bezprostredne pred analýzou po dobu 30 minút sa odporúča vyhnúť sa fyzickému, emocionálnemu a psychickému stresu (chôdza, vzrušenie), ako aj fajčeniu.
Pri súčasnom alebo nedávno ukončenom liečení antikoagulanciami je potrebné oznámiť odborníkovi názov, dávku a trvanie liečby.
Ak v procese odberu krvi dochádza k pocitu nauzey, závratov, poškodenia zdravia, musíte okamžite informovať zdravotnícky personál.

Ako vykonať analýzu?

Venózna krv sa odoberá z klinickej žily bez použitia krúžku. Aby sa vyhovelo pravidlám koagulácie, sú naplnené dve skúmavky, má sa študovať biomateriál z plniacej nádrže druhej priority obsahujúcej koagulant.

Kde dávajú krv na hemokultogram?

Krvný test na hemostasiogram sa vykonáva vo verejných a súkromných klinikách a laboratóriách, táto analýza patrí medzi základy. Všetky certifikované laboratóriá s potrebnou sadou reagencií a zariadení môžu vykonávať analýzu ukazovateľov hemostázy.
Náklady na testy závisia od laboratória a súboru hodnotených krvných faktorov.

Koľko dní je urobený koagulogram?

Priamy krvný test trvá od 24 do 48 hodín, čo je spôsobené potrebou vyhodnotiť rôzne indikátory pri interakcii s činidlami v určitých intervaloch. Pri vysokej pracovnej záťaži laboratórnych lekárov a nutnosti prepravy biomateriálu sa môže čas štúdia zvýšiť.

V akých prípadoch je predpísaný krvný koagulačný test.

Bez ohľadu na prítomnosť akýchkoľvek príznakov a znakov abnormalít v krvnej koagulácii je predpísaná hemostáza pri príprave na operáciu a počas gestačného obdobia. Preto sa hodnotí pravdepodobnosť život ohrozujúcich rizík krvácania a tvorby krvných zrazenín počas operácie alebo podávania (prirodzene alebo počas cisárskeho rezu).
Ďalšie indikácie pre túto analýzu sú:

 • gestóza tehotenstva, ako aj opakované potraty;
 • zranenia s vnútorným a / alebo vonkajším krvácaním;
 • prítomnosť tendencie k trombóze, trombóze, kŕčové žily krvných ciev, tendencia k tromboembolizmu;
 • srdcový záchvat, anamnéza mozgovej príhody, predinfrakčné stavy, ischémia, arytmia;
 • patológia obehového systému;
 • abnormálna funkcia pečene;
 • kontrola stavu počas antikoagulačnej liečby;
 • hemoragické patológie, chronická anémia, časté krvácanie z nosa, ťažká menštruácia vrátane krvi vo výtoku (moč, výkaly), náhla strata zraku atď.
 • dlhodobá liečba anabolickými liekmi, glukokortikosteroidmi, užívaním perorálnych kontraceptív;
 • rutinné lekárske vyšetrenie.

Komponenty hemostatického systému

Systém hemostázy zahŕňa biologické látky a biochemické mechanizmy, ktoré zabezpečujú udržiavanie krvi v tekutom stave a prevenciu a zastavenie krvácania. Hlavnou funkciou systému hemostázy je udržiavanie rovnováhy medzi koagulačnými a anti-koagulačnými faktormi. Nerovnováha sa dosahuje hyperkoaguláciou (zvýšené zrážanie krvi, čo vedie k tvorbe krvných zrazenín) a hypokoaguláciou (nízka zrážanlivosť, ktorá ohrozuje dlhodobé krvácanie).

Krvnú zrážanlivosť zabezpečujú dva mechanizmy: vonkajšie a vnútorné. Pri poranení tkaniva a porušovaní stien krvných ciev sa uvoľňuje tkanivový tromboplastín (faktor III), ktorý spúšťa proces zrážania krvi. Vnútorný mechanizmus vyžaduje kontakt s kolagénom endotelu cievnych stien a krvných zložiek.

Indikátory a štandardy hemostázy

Pri skúmaní ukazovateľov môžu rôzne laboratóriá používať rôzne techniky. Teda rýchlosť koagulačného procesu sa pohybuje od 5 do 10 až 8 až 12 minút v závislosti od zvolenej metódy (podľa Lee-Whiteovej alebo podľa Mass a Margo). Vyhodnotenie súladu s normou by sa malo vykonávať v súlade s predpismi konkrétneho laboratória.

Ako je krv na zrážanie

Dokonca aj zo škôl biológie, každý vie, že jednou z kľúčových vlastností plazmy je jej zrážanie. Avšak nie veľa ľudí premýšľa nad tým, čo tento parameter naznačuje, a ako to môže ovplyvniť ľudské zdravie. Medzitým existujú situácie, kedy nielen pohoda závisí od presne definovaných parametrov krvi, ale aj od života ľudí. Poďme zistiť, ako urobiť krvný test na zrážanie s cieľom získať najspoľahlivejšie výsledky.

Čo je zrážanie krvi

Plazma nielen nepretržite cirkuluje cez krvné cievy tela, saturuje bunky látkami potrebnými na plné fungovanie, ale aj nezávisle reguluje integritu obehového systému. Preto v prípade vaskulárnych poranení, niekedy dokonca nepodstatných pre ľudí, krv koaguluje, vytvára malé zrazeniny nazývané krvné zrazeniny, ktoré uzavrú medzeru v cieve a zastavujú krvácanie. Po obnovení integrity cievy sa krvná zrazenina rozpustí a vráti sa do tekutého stavu.

Biologický systém, ktorý reguluje proces zastavenia krvácania a ďalšieho rozpúšťania krvných zrazenín sa nazýva hemostáza. Je rozdelená na:

V prvom prípade krvácanie zastavuje v dôsledku spazmu ciev, na ktorých stenách dochádza k adhézii trombocytov, v dôsledku čoho mechanicky zasahujú poškodenú stenu.

V druhom prípade krvácanie prestalo v dôsledku zmeny kvality krvi pod vplyvom koagulačných faktorov. Tento mechanizmus sa bude ďalej posudzovať. Poruchy zrážania krvi sa môžu prejaviť pri zvýšenej alebo zníženej zrážanlivosti.

Ak sa plazma začína zrážať príliš rýchlo, riziko vzniku krvných zrazenín sa zvyšuje, čo vedie k zhoršeniu ponuky krvi, tromboflebitíde a v niektorých prípadoch k tromboembolizmu, ktorý je plný smrteľného výsledku, ak lekárska starostlivosť nie je poskytnutá včas.

Znížená koagulácia krvi zvyšuje riziko krvácania, vrátane interných, ktoré je ťažké diagnostikovať včas. Veľká krvná strata môže tiež viesť k smrti človeka.

Z tohto dôvodu väčšina ochorení spojených s krvácaním vyžaduje okamžitú liečbu. A kvôli identifikácii týchto porušení je potrebné pravidelne sledovať faktory zrážanlivosti krvi.

To sa môže uskutočniť špeciálnym testom zrážanlivosti krvi - koagulogramom, ktorý umožňuje analyzovať 13 plazmatických a 22 trombocytových faktorov, ktoré ovplyvňujú koaguláciu krvi. Štúdia sa neodporúča počas menštruácie. Coagulogram, čo je táto analýza? Ide o štúdiu, ktorá ukazuje čas zrážania krvi a určuje, ktoré z faktorov ovplyvňujúcich rýchlosť zlyhali.

Kto je vystavený štúdiu

Príčiny zlyhania hemostázy sú podmienene rozdelené do troch typov:

 1. genetické, spôsobené mutáciami génov zodpovedných za fungovanie obehového systému,
 2. v dôsledku užívania liekov, ktoré ovplyvňujú krvné vlastnosti,
 3. somatických vznikajúcich na pozadí akýchkoľvek ochorení.

Ak boli skoršie ochorenia spojené s poruchami koagulácie považované takmer za trest smrti a očakávaná dĺžka života pacientov s hemofíliou neprekročila 30 rokov, potom úspechy modernej medicíny umožňujú kontrolu ochorenia a zabezpečujú plný život týchto pacientov.

Čím skôr sa zistí patológia, tým účinnejšia bude predpísaná liečba.

V nasledujúcich situáciách sa môže odporučiť vyšetrenie hematológom a darovanie krvi na koagulogram z žily:

 • s častým výskytom modrín na tele, niekedy neprimerané,
 • s predĺženým krvácaním so zraneniami, chirurgickým zákrokom, extrakciou zubov,
 • s častým a dlhotrvajúcim nazálnym, maternicovým, hemoroidálnym krvácaním,
 • na posúdenie stavu hemostázy,
 • pri hľadaní príčin dysfunkcie imunitného mechanizmu,
 • v procese vyšetrenia počas predoperačnej prípravy,
 • pred pôrodom alebo prípravou na cisársky rez,
 • s podozrením na hemofíliu, ktorá sa zvyčajne zistí v ranom detstve, alebo iné hemopatológie,
 • s dlhodobým užívaním liekov, ktoré ovplyvňujú koaguláciu krvi: antikoagulanciá, množstvo nesteroidných protizápalových liekov, fibrinolytiká, perorálne kontraceptíva a iné,
 • pri liečbe trombózy vrátane ciev v čreve, dolných končatinách,
 • pri ischemickej chorobe srdca,
 • pri ochoreniach pečene, najmä pri cirhóze,
 • v atriálnej fibrilácii
 • v prítomnosti akútnych zápalových procesov v tele.

Okrem týchto situácií sa uskutočňuje výskum:

 • krvný koagulogram sa tiež vykonáva na novorodenca, aby sa vylúčili možné vrodené krvné patológie, ktoré sú bohužiaľ celkom bežné,
 • ženy počas alebo po menopauze,
 • ľudia trpiaci kŕčovými žilkami robia analýzu,
 • tehotné ženy v každom trimestri,
 • ľudia nad 40 rokov.

Príprava na štúdiu

Pred odovzdaním krvi na analýzu by ste mali byť oboznámení s pravidlami prípravy na štúdiu. Ich porušenie môže viesť k nepravdivým výsledkom.

Príprava koagulogramu zahŕňa nasledujúce činnosti pacienta:

 • Môžem darovať krv po jedle? Vzorka na analýzu sa podáva výlučne na prázdny žalúdok. Po poslednom jedle by malo prejsť aspoň 12 hodín.
 • V deň pred štúdiom by nemali jesť mastné, údené, korenené jedlá, alkoholické nápoje, omamné látky.
 • Príprava na dodávku plazmy zahŕňa odmietnutie ťažkých potravín v predvečer štúdie.
 • Najmenej hodinu pred analýzou je zakázané fajčiť.
 • Analýza sa musí brať na prázdny žalúdok, ale na potlačenie smädu sa môže piť čistá ne-sýtená voda, ale v žiadnom prípade káva, čaj, mlieko, kompót, džús alebo iné nápoje.
 • Nemôžete vykonať štúdiu na pozadí stresu, únavy, silnej fyzickej námahy a počas menštruácie.
 • Je možné darovať krv počas intoxikácie? Rozhodne nie! Alkohol by sa mal úplne vylúčiť 7 dní pred odberom krvi.

Ak je to možné, mali by ste prestať užívať antikoagulačné lieky, ktoré môžu narušiť interpretáciu analýzy. Ak odmietnutie užívania takýchto liekov ohrozuje život a zdravie osoby, mal by to oznámiť laboratórnemu technikovi, ktorý vykoná štúdiu.

Nezabudnite, že dôkladná príprava na analýzu bude kľúčom k presnosti výskumu a určeniu primeranej liečby.

Ako sa pripraviť na štúdium, ak užívate lieky, lekár musí objasniť. Treba tiež pripomenúť, že výsledok štúdie môže ovplyvniť menštruáciu, lekári počas mesačného obdobia nedoporučujú darovať krv na zrážanie. Je potrebné prísne dodržiavať všetky pravidlá prípravy, inak môže byť výsledok nesprávny.

Výskumný postup

Nesprávna analýza môže predstavovať obrovské riziko pre zdravie a život pacienta. Je dôležité nielen riadne sa pripraviť na vyšetrenie, ale aj zabezpečiť, aby bol laboratórny technik kvalifikovaný na odber krvi na výskum. Preto pochopíme, ako darovať krv na analýzu.

Postup vykonania odberu vzoriek plazmy je nasledovný:

 • Pre koagulogram sa krv odoberá z žily, nie z prsta.
 • Pri vykonávaní odberu krvi nie je potrebné použiť šatový pás.
 • Odber vzoriek na analýzu sa vykonáva so sterilnou jednorazovou injekčnou striekačkou alebo vakuovým systémom na odber krvi.
 • Ihla na odber krvi by mala mať veľkú medzeru.
 • Odstránenie vény by malo vykonávať skúsený laboratórny technik, aby sa zabránilo poškodeniu steny a krvi pri vstupe do vzorky veľkým množstvom tkanivového tromboplastínu, ktorý môže skresľovať výsledky.
 • Krv sa zhromažďuje v dvoch sterilných skúmavkách.
 • Skúmavka, odkiaľ sa odoberá krv na výskum, je vyplnená v druhom kroku.

Tí pacienti, ktorí už absolvovali analýzu na koagulogram a zaujímajú sa o to, koľko dní sa má dekódovanie vykonať, musíte pochopiť, že na ich vykonanie budete musieť vykonať množstvo chemických reakcií.

Okrem toho čakacia doba na výsledok závisí od toho, či sa vykoná podrobná alebo skrátená analýza.

Koľko analýzy sa vykonáva? V priemere trvá niekoľko hodín na dekódovanie výsledkov, ale s veľkým pracovným zaťažením pre lekára môže byť výsledok daný deň po testovaní. Platnosť výsledkov pre každý študovaný faktor je individuálna, koagulogram je platný niekoľko dní až mesiac.

Vlastnosti štúdie

Aby sa pri dešifrovaní koagulogramu získali spoľahlivé informácie, je potrebné vziať do úvahy schopnosť organizmu meniť vlastnosti krvi počas určitých životných cyklov.

Prečo nie je možné darovať plazmu počas menštruácie? Počas menštruácie koagulogram zvyčajne vykazuje nepresné výsledky. Keď sa telo pripravuje na intenzívny odtok krvi uvoľnenej v maternici počas menštruácie, trochu sa zriedi a zrážanlivosť sa znižuje. Vzhľadom na to, že tento proces začína niekoľko dní pred menštruáciou, analýza pred nimi by sa tiež nemala vykonávať. Po skončení menštruačného obdobia sa plazmatické zloženie normalizuje, čo umožňuje kvalitatívne analyzovať jeho vlastnosti. Lekári odporúčajú vykonať koagulogram približne v polovici cyklu, aby sa vylúčil účinok hormonálnej reštrukturalizácie na zloženie krvi.

Počas tehotenstva dochádza k fyziologickej zmene ženského tela a vytvára sa ďalší uteroplacentárny kruh krvného obehu. Keď sa obdobie zvyšuje, koagulačná schopnosť krvi sa postupne zvyšuje, ale nepovažuje sa to za patológiu, ale je normálna.

Týmto spôsobom sa telo pripravuje na budúce rody a snaží sa minimalizovať možnú stratu krvi.

Koagulogram umožňuje včas nájsť a predchádzať nasledujúcim problémom:

 • exfoliácia placenty;
 • potratovosť plodu;
 • venózna trombóza.

Preto počas každého trimestra musí tehotná žena darovať krv na analýzu zrážania, aby lekár mohol včas monitorovať budúcu matku a dieťa.

Stupeň spoľahlivosti analýzy bude závisieť od kvality prípravy na vyšetrenie a výber krvi. Takže účinnosť liečby predpísanej na jej základe a bezpečnosť rôznych chirurgických zákrokov. Preto by ste mali brať veľmi zodpovedný postoj k odporúčaniam uvedeným v tomto článku, aby ste neuvádzali ošetrujúceho lekára do omylu.

Koagulogram je test krvnej zrážanlivosti, ktorý vás upozorní na skryté a zrejmé patológie.

Koagulogram je komplexná podrobná štúdia zameraná na určenie hlavných krvných faktorov, ktoré charakterizujú jeho schopnosť koagulovať. Krvná zrážavosť je jednou zo základných funkcií, ktoré zabezpečujú normálnu funkciu tela a odchýlka od normálnych parametrov niekoľkých parametrov ohrozuje alebo zvyšuje krvácanie alebo rýchle zrážanie krvi v tesných krvných zrazeninách. Úplne zhodnotia údaje o koagulograme, príslušný lekár diagnostikuje včas a predpíše liečbu, zabráni vzniku mozgovej príhody, infarktu, obličkových hepatálnych patológií a nebezpečných komplikácií počas tehotenstva.

Coagulogram - čo je tento krvný test

Koagulogram je špeciálny laboratórny krvný test, ktorý monitoruje funkciu hemostázy - komplexný biosystém zameraný na zachovanie prietoku krvi, udržiavanie procesov zastavenia krvácania, včasné rozpúšťanie hustých zrazenín (krvné zrazeniny). Prečítajte si viac o hemostáze.

Rozdielne, analýza vyšetrujúca prácu hemostázy sa nazýva hemostasogram.

Na udržanie základných funkcií krv musí byť:

 • dostatočne tekuté na prepravu kyslíka a živín cez cievy do tkanív a orgánov, odstránenie produktov rozkladu a toxínov, udržiavanie imunitného systému a termoregulácie;
 • mať určitý stupeň viskozity, aby uzavreli medzery vo veľkých a malých plavidlách pri zranení.

Ak sa zrážanie krvi zníži na kritické hodnoty, v prípade krvácania to vedie k masívnej strate krvi a smrti tela.

Nadmerná hustota a zvýšená zrážavosť (hyperkoagulácia) naopak vedú k vzniku krvných zrazenín, ktoré môžu blokovať najdôležitejšie cievy (pľúcne, koronárne, mozgové) a vedú k tromboembolizmu, infarktu a mŕtvici.

Analýza hemostasogramu je veľmi dôležitá, pretože správne fungujúci systém hemostázy zabraňuje život ohrozujúcim krvným stratám a spontánnemu tvorbe trombov a zablokovaniu vaskulárneho lôžka krvnými zrazeninami.

Štúdia sa považuje za zložitú, lebo na pochopenie práce systému krvného zrážania musí lekár dokázať samostatne vyhodnotiť každý parameter a analyzovať spolu všetky ukazovatele.

Koagulogram obsahuje veľké množstvo parametrov, z ktorých každý odzrkadľuje špecifickú funkciu hemostázy.

Existujú dva typy hemostasiogramov:

 • jednoduché (základné, približné, skríningové, štandardné);
 • Rozšírená (rozšírená).

Základná štúdia identifikuje alebo vylučuje skutočnosť, že došlo k porušeniu fungovania systému zrážania krvi. Analýza pomáha orientovať, v ktorom prepojení sa odchyľuje od normy, a potom - ak sa objaví podozrenie na vývoj ochorenia, je určená rozšírená analýza.

Štandardný koagulogram zahŕňa: protrombín v% Kvik alebo PTI, INR, fibrinogén, APTTV, TV.
Podrobná analýza poskytuje rozšírenú štúdiu, počas ktorej sa určuje nielen kvalita kvalitatívnych zmien, ale aj kvantitatívne ukazovatele.

Úplná analýza koagulogramu sa vykonáva s prihliadnutím na množstvo faktorov koagulácie, pričom odchýlka každej z týchto hodnôt od normálnych hodnôt vedie k vážnym problémom. Bez toho sa štúdia považuje za orientačné.

Okrem indikátorov základného koagulogramu zahŕňa rozšírený hemostasogram aj TV - trombínový čas, anti - trombín III, D - dimér.
Okrem nich sa vykonáva niekoľko typov štandardných kologramov vrátane niektorých indikátorov potrebných na posúdenie hemostázy v známych podmienkach (pred chirurgickým zákrokom, počas gravidity, antikoagulačnou liečbou).

Komu a za akých okolností môže byť vymenovaný

Hemostasiogram je priradený pacientovi v nasledujúcich diagnostických štúdiách, chorobách, podmienkach:

 • všeobecná myšlienka fungovania systému hemostázy;
 • odchýlky od normálneho zrážania krvi;
 • plánované a núdzové operácie (s cieľom vyhnúť sa riziku masívnej straty krvi alebo naopak aktívnej trombóze);
 • vaskulárne poruchy na dolných končatinách (hlboká žilová trombóza, kŕčové žily), panvové orgány, črevá, pľúcna embólia;
 • hemoragické patológie (hemofília, hemoragická horúčka, trombocytopatia, trombocytopénia, von Willebrandova choroba, časté krvácanie z nosa, subkutánne krvácanie);
 • mŕtvica, fibrilácia predsiení, srdcový infarkt, koronárna choroba srdca;
 • tehotenstvo, pôrod, cisársky rez;
 • závažná toxikóza;
 • podozrenie na DIC (diseminovaná intravaskulárna koagulácia);
 • diagnostikovanie príčin potratu;
 • kontrola liečby antikoagulanciami, riedidlami krvi (Warfarin, Dabigatran, Trental, Heparin, Clexan, Fraxiparin, lieky na báze kyseliny aspirínovej);
 • užívanie antikoncepčnej pilulky (analýza 1 krát za 3 mesiace), pretože látky, ktoré sú súčasťou perorálnej antikoncepcie, môžu spôsobiť akútnu trombózu u mladých žien, čo často vedie k vážnym stavom;
 • chronické ochorenie pečene, vrátane cirhózy; hodnotenie funkcie syntézy proteínových komplexov - koagulačné faktory krvi;
 • autoimunitné systémové patologické stavy (lupus erythematosus, reumatoidná artritída, sklerodermia);
 • užívanie hormónov, anabolické steroidy;
 • hirudoterapia (liečba pijavicami), aby sa zabránilo krvácaniu (krvácanie, subkutánne krvácanie).

Ako sa pripraviť na analýzu

Náklady na nesprávnu analýzu zrážania krvi sú život ohrozujúce krvácanie alebo prekrývajúce sa krvné cievy s krvnými zrazeninami s poruchou krvného zásobovania dôležitých orgánov.

Na to, aby bola štúdia dôveryhodná, sú potrebné základné opatrenia, ktoré zahŕňajú nasledujúce pravidlá prípravy:

 • dojčatá do 12 mesiacov nemajú kŕmenie v rozmedzí 30 - 40 minút pred odberom krvi;
 • deti vo veku 1-5 rokov sa nemajú kŕmiť v rozmedzí 2-3 hodín pred štúdiom;
 • dospelých a mladých pacientov starších ako 5 rokov, aby prestali jesť 12 hodín pred analýzou;
 • odstrániť fyzický stres a psychický stres 30 minút pred odberom krvi;
 • odstrániť fajčenie tabaku 30 minút pred štúdiom;
 • Upozorňujte lekára na užívanie akýchkoľvek antikoagulancií.

Kde môžem darovať krv na zrážanie. Priemerný cenový rozsah

Hemostasiogram vykonávajú kvalifikovaní laboratórni lekári v klinike, zdravotníckom stredisku, laboratóriách, ktoré majú potrebné vybavenie, reagencie.

Náklady na vyšetrenie sa určujú podľa druhu koagulogramu (základný alebo rozšírený), počtu parametrov, ktoré sa majú určiť a pohybuje sa od 350 do 3000 rubľov. Pacienti, ktorí čakajú na narodenie dieťaťa, sa podrobia bezplatnej štúdii, ak majú politiku OMS, pretože štúdia je klasifikovaná ako povinná počas tehotenstva.

Ako je analýza?

Krv na hemostázu odobranú z žily. Miesto odberu vzoriek krvi je dezinfikované antiseptikom a prepichne kožu pomocou injekčnej striekačky alebo vakuového systému. Trauma žily a okolitých tkanív nie je povolená, aby sa zabránilo nespoľahlivým výsledkom v dôsledku možného prenikania tromboplastínových fragmentov z poškodených tkanív do biomateriálu na vyšetrenie.

S tým istým účelom sú 2 tuby naplnené krvou, z ktorých posledná je odoslaná na analýzu.

Ako dlho trvá: ako dlho čakať na výsledky

Výsledky koagulogramu sa zvyčajne získavajú po 1 až 2 dňoch. Termín pripravenosti analýzy súvisí s objemom určených faktorov, zaťažením laboratória, špecifikami kuriérskej služby.

Ukazovatele a štandardy analýzy u dospelých a detí

Vzhľadom na to, že proces hemostázy je hodnotený v niekoľkých systémoch jednotiek a niekoľkých metódach, koagulogramové indexy v rôznych laboratóriách sa môžu líšiť.

Je nepraktické a dokonca aj nebezpečné analyzovať samotný koagulogram, pretože špecialista berie do úvahy množstvo faktorov neznámych pre pacienta a ich kombináciu pri dešifrovaní indikátorov. Niekedy sú malé odchýlky určitých ukazovateľov nebezpečné a zároveň odchýlky od ostatných nemusia znamenať vážnu chorobu.

Dekódovacie indikátory - pre to, čo je zodpovedné a čo znamená

Vyhodnotením parametrov získaných na hemostazóme doktor dokáže určiť príčinu odchýlok od normálnych hodnôt a pochopiť, či sa vyskytli v dôsledku patológie v systéme zrážania alebo iných ochorení, ktoré vykazujú podobné znaky na koagulograme, tj robiť diferenciálnu diagnózu.

Aktivovaný čiastočný (čiastočný) tromboplastínový čas je jedným z najdôležitejších parametrov hemostázy (iné skratky APTT, ART). Indikuje čas potrebný na vytvorenie krvnej zrazeniny po zavedení určitých činidiel do krvnej plazmy. Hodnoty tohto ukazovateľa priamo súvisia so zmenami v iných ukazovateľoch hemostasogramu.

Možná patológia v prípade odchýlky APTT

 • nízky obsah vitamínu K, koagulačné faktory, fibrinogén;
 • užívanie liekov proti zrážaniu, streptokináza;
 • ochorenie pečene, glomerulonefritída;
 • objemová transfúzia krvi (transfúzia krvi);
 • prítomnosť lupusového antikoagulancia;
 • hemofília, antifosfolipidový syndróm, systémový lupus erythematosus;
 • von Willebrandova choroba;
 • aktívny malígny proces;
 • akútna strata krvi.

Úroveň fibrinogénu (Fib)

Fibrinogén (faktor I) je špeciálny proteín produkovaný bunkami pečene. Na mieste pretrhnutia krvných ciev sa mení na nerozpustné fibrínové vlákna, ktoré stabilizujú hmotnosť trombu, ktorý upcháva nádobu, a zostáva fixovaný až do vyliečenia poškodenia.

Pravdepodobné stavy a choroby pri zmene hladín fibrinogénu

 • pooperačná fáza;
 • tehotenstva;
 • Užívanie antikoncepčných piluliek;
 • dlhodobé zápalové procesy;
 • ateroskleróza, fajčenie;
 • srdcový záchvat;
 • poranenia s poškodením ciev, popáleniny;
 • reumatizmus, nefróza;
 • malígne procesy;
 • deti mladšie ako 6 mesiacov;
 • používanie trombolytik (prostriedkov na zničenie krvných zrazenín), antikoagulancií a protidoštičkových látok;
 • srdce, zlyhanie pečene;
 • otravy vrátane jedov;
 • gestóza u tehotných žien, DIC;
 • popôrodné komplikácie;
 • mononukleóza;
 • agresívny vývoj nádoru, akútna leukémia;
 • nedostatok fibrinogénu.

Protrombín (faktor F II)

Ide o základné faktory koagulovateľnosti a je neaktívnou frakciou proteínu, ktorý sa pod pôsobením vitamínu K transformuje na aktívny trombín, ktorý sa tiež podieľa na tvorbe zrazeniny, ktorá zastavuje krvácanie.

Ak existuje odchýlka od faktorov I - II od normy, ohrozuje vývoj krvácajúcej a spontánnej trombózy bez prítomnosti poškodenia a vzniku patologických krvných zrazenín, ktoré sa môžu odtrhnúť od steny žily alebo tepny a blokovať prietok krvi.

Na pochopenie zmien procesov hemostázy, určených koncentráciou protrombínu, použite koagulačné testy:

 • PTI (protrombínový index). Toto je percentuálny pomer medzi individuálnym časom, ktorý pacient potrebuje na koaguláciu krvi na dočasnú koagulačnú rýchlosť kontrolnej plazmy. Normálna hodnota 97 je 107%. Nízka rýchlosť naznačuje nadmernú tekutosť krvi, ochorenie pečene, nedostatok vitamínu K, diuretický príjem, antikoagulanciá. Patologický posun veľkým spôsobom (často - s použitím antikoncepčných piluliek) naznačuje nebezpečné zhrubnutie krvi a hrozbu tvorby trombov.
 • ON (pomer protrombínu) - indikátor inverzný k parametru PTI;
 • INR (medzinárodný normalizovaný postoj). Zobrazuje rýchlosť tvorby krvnej zrazeniny v percentách. Typickým prípadom vyžadujúcim hodnotenie INR je pacient, ktorý dostáva warfarín, warfarex, finilín, sinkumar.
 • PTV alebo protrombínový čas (PT, PV, RECOMBIPL-PT). Určuje interval (v sekundách) požadovaný protrombínom na transformáciu na aktívny trombín.

Krvný test na zrážanie, ako prejsť

Ako urobiť test krvnej zrážanlivosti: koľko dní sa vykonáva, príprava, hladovanie alebo nie

Dokonca aj zo škôl biológie, každý vie, že jednou z kľúčových vlastností plazmy je jej zrážanie. Avšak nie veľa ľudí premýšľa nad tým, čo tento parameter naznačuje, a ako to môže ovplyvniť ľudské zdravie. Medzitým existujú situácie, kedy nielen pohoda závisí od presne definovaných parametrov krvi, ale aj od života ľudí. Poďme zistiť, ako urobiť krvný test na zrážanie s cieľom získať najspoľahlivejšie výsledky.

Čo je zrážanie krvi

Plazma nielen nepretržite cirkuluje cez krvné cievy tela, saturuje bunky látkami potrebnými na plné fungovanie, ale aj nezávisle reguluje integritu obehového systému. Preto v prípade vaskulárnych poranení, niekedy dokonca nepodstatných pre ľudí, krv koaguluje, vytvára malé zrazeniny nazývané krvné zrazeniny, ktoré uzavrú medzeru v cieve a zastavujú krvácanie. Po obnovení integrity cievy sa krvná zrazenina rozpustí a vráti sa do tekutého stavu.

Biologický systém, ktorý reguluje proces zastavenia krvácania a ďalšieho rozpúšťania krvných zrazenín sa nazýva hemostáza. Je rozdelená na:

V prvom prípade krvácanie zastavuje v dôsledku spazmu ciev, na ktorých stenách dochádza k adhézii trombocytov, v dôsledku čoho mechanicky zasahujú poškodenú stenu.

V druhom prípade krvácanie prestalo v dôsledku zmeny kvality krvi pod vplyvom koagulačných faktorov. Tento mechanizmus sa bude ďalej posudzovať. Poruchy zrážania krvi sa môžu prejaviť pri zvýšenej alebo zníženej zrážanlivosti.

Ak sa plazma začína zrážať príliš rýchlo, riziko vzniku krvných zrazenín sa zvyšuje, čo vedie k zhoršeniu ponuky krvi, tromboflebitíde a v niektorých prípadoch k tromboembolizmu, ktorý je plný smrteľného výsledku, ak lekárska starostlivosť nie je poskytnutá včas.

Znížená koagulácia krvi zvyšuje riziko krvácania, vrátane interných, ktoré je ťažké diagnostikovať včas. Veľká krvná strata môže tiež viesť k smrti človeka.

Z tohto dôvodu väčšina ochorení spojených s krvácaním vyžaduje okamžitú liečbu. A kvôli identifikácii týchto porušení je potrebné pravidelne sledovať faktory zrážanlivosti krvi.

To sa môže uskutočniť špeciálnym testom zrážanlivosti krvi - koagulogramom, ktorý umožňuje analyzovať 13 plazmatických a 22 trombocytových faktorov, ktoré ovplyvňujú koaguláciu krvi. Štúdia sa neodporúča počas menštruácie. Coagulogram, čo je táto analýza? Ide o štúdiu, ktorá ukazuje čas zrážania krvi a určuje, ktoré z faktorov ovplyvňujúcich rýchlosť zlyhali.

Kto je vystavený štúdiu

Príčiny zlyhania hemostázy sú podmienene rozdelené do troch typov:

 1. genetické, spôsobené mutáciami génov zodpovedných za fungovanie obehového systému,
 2. v dôsledku užívania liekov, ktoré ovplyvňujú krvné vlastnosti,
 3. somatických vznikajúcich na pozadí akýchkoľvek ochorení.

Ak boli skoršie ochorenia spojené s poruchami koagulácie považované takmer za trest smrti a očakávaná dĺžka života pacientov s hemofíliou neprekročila 30 rokov, potom úspechy modernej medicíny umožňujú kontrolu ochorenia a zabezpečujú plný život týchto pacientov.

Čím skôr sa zistí patológia, tým účinnejšia bude predpísaná liečba.

V nasledujúcich situáciách sa môže odporučiť vyšetrenie hematológom a darovanie krvi na koagulogram z žily:

 • s častým výskytom modrín na tele, niekedy neprimerané,
 • s predĺženým krvácaním so zraneniami, chirurgickým zákrokom, extrakciou zubov,
 • s častým a dlhotrvajúcim nazálnym, maternicovým, hemoroidálnym krvácaním,
 • na posúdenie stavu hemostázy,
 • pri hľadaní príčin dysfunkcie imunitného mechanizmu,
 • v procese vyšetrenia počas predoperačnej prípravy,
 • pred pôrodom alebo prípravou na cisársky rez,
 • s podozrením na hemofíliu, ktorá sa zvyčajne zistí v ranom detstve, alebo iné hemopatológie,
 • s dlhodobým užívaním liekov, ktoré ovplyvňujú koaguláciu krvi: antikoagulanciá, množstvo nesteroidných protizápalových liekov, fibrinolytiká, perorálne kontraceptíva a iné,
 • pri liečbe trombózy vrátane ciev v čreve, dolných končatinách,
 • pri ischemickej chorobe srdca,
 • pri ochoreniach pečene, najmä pri cirhóze,
 • v atriálnej fibrilácii
 • v prítomnosti akútnych zápalových procesov v tele.
Odporúčané: rýchlosti zrážania krvi

Okrem týchto situácií sa uskutočňuje výskum:

 • krvný koagulogram sa tiež vykonáva na novorodenca, aby sa vylúčili možné vrodené krvné patológie, ktoré sú bohužiaľ celkom bežné,
 • ženy počas alebo po menopauze,
 • ľudia trpiaci kŕčovými žilkami robia analýzu,
 • tehotné ženy v každom trimestri,
 • ľudia nad 40 rokov.

Príprava na štúdiu

Pred odovzdaním krvi na analýzu by ste mali byť oboznámení s pravidlami prípravy na štúdiu. Ich porušenie môže viesť k nepravdivým výsledkom.

Príprava koagulogramu zahŕňa nasledujúce činnosti pacienta:

 • Môžem darovať krv po jedle? Vzorka na analýzu sa podáva výlučne na prázdny žalúdok. Po poslednom jedle by malo prejsť aspoň 12 hodín.
 • V deň pred štúdiom by nemali jesť mastné, údené, korenené jedlá, alkoholické nápoje, omamné látky.
 • Príprava na dodávku plazmy zahŕňa odmietnutie ťažkých potravín v predvečer štúdie.
 • Najmenej hodinu pred analýzou je zakázané fajčiť.
 • Analýza sa musí brať na prázdny žalúdok, ale na potlačenie smädu sa môže piť čistá ne-sýtená voda, ale v žiadnom prípade káva, čaj, mlieko, kompót, džús alebo iné nápoje.
 • Nemôžete vykonať štúdiu na pozadí stresu, únavy, silnej fyzickej námahy a počas menštruácie.
 • Je možné darovať krv počas intoxikácie? Rozhodne nie! Alkohol by sa mal úplne vylúčiť 7 dní pred odberom krvi.

Ak je to možné, mali by ste prestať užívať antikoagulačné lieky, ktoré môžu narušiť interpretáciu analýzy. Ak odmietnutie užívania takýchto liekov ohrozuje život a zdravie osoby, mal by to oznámiť laboratórnemu technikovi, ktorý vykoná štúdiu.

Nezabudnite, že dôkladná príprava na analýzu bude kľúčom k presnosti výskumu a určeniu primeranej liečby.

Ako sa pripraviť na štúdium, ak užívate lieky, lekár musí objasniť. Treba tiež pripomenúť, že výsledok štúdie môže ovplyvniť menštruáciu, lekári počas mesačného obdobia nedoporučujú darovať krv na zrážanie. Je potrebné prísne dodržiavať všetky pravidlá prípravy, inak môže byť výsledok nesprávny.

Výskumný postup

Nesprávna analýza môže predstavovať obrovské riziko pre zdravie a život pacienta. Je dôležité nielen riadne sa pripraviť na vyšetrenie, ale aj zabezpečiť, aby bol laboratórny technik kvalifikovaný na odber krvi na výskum. Preto pochopíme, ako darovať krv na analýzu.

Postup vykonania odberu vzoriek plazmy je nasledovný:

 • Pre koagulogram sa krv odoberá z žily, nie z prsta.
 • Pri vykonávaní odberu krvi nie je potrebné použiť šatový pás.
 • Odber vzoriek na analýzu sa vykonáva so sterilnou jednorazovou injekčnou striekačkou alebo vakuovým systémom na odber krvi.
 • Ihla na odber krvi by mala mať veľkú medzeru.
 • Odstránenie vény by malo vykonávať skúsený laboratórny technik, aby sa zabránilo poškodeniu steny a krvi pri vstupe do vzorky veľkým množstvom tkanivového tromboplastínu, ktorý môže skresľovať výsledky.
 • Krv sa zhromažďuje v dvoch sterilných skúmavkách.
 • Skúmavka, odkiaľ sa odoberá krv na výskum, je vyplnená v druhom kroku.
Odporúčané: Prečo má dieťa vysoký obsah červených krviniek

Tí pacienti, ktorí už absolvovali analýzu na koagulogram a zaujímajú sa o to, koľko dní sa má dekódovanie vykonať, musíte pochopiť, že na ich vykonanie budete musieť vykonať množstvo chemických reakcií.

Okrem toho čakacia doba na výsledok závisí od toho, či sa vykoná podrobná alebo skrátená analýza.

Koľko analýzy sa vykonáva? V priemere trvá niekoľko hodín na dekódovanie výsledkov, ale s veľkým pracovným zaťažením pre lekára môže byť výsledok daný deň po testovaní. Platnosť výsledkov pre každý študovaný faktor je individuálna, koagulogram je platný niekoľko dní až mesiac.

Vlastnosti štúdie

Aby sa pri dešifrovaní koagulogramu získali spoľahlivé informácie, je potrebné vziať do úvahy schopnosť organizmu meniť vlastnosti krvi počas určitých životných cyklov.

Prečo nie je možné darovať plazmu počas menštruácie? Počas menštruácie koagulogram zvyčajne vykazuje nepresné výsledky. Keď sa telo pripravuje na intenzívny odtok krvi uvoľnenej v maternici počas menštruácie, trochu sa zriedi a zrážanlivosť sa znižuje. Vzhľadom na to, že tento proces začína niekoľko dní pred menštruáciou, analýza pred nimi by sa tiež nemala vykonávať. Po skončení menštruačného obdobia sa plazmatické zloženie normalizuje, čo umožňuje kvalitatívne analyzovať jeho vlastnosti. Lekári odporúčajú vykonať koagulogram približne v polovici cyklu, aby sa vylúčil účinok hormonálnej reštrukturalizácie na zloženie krvi.

Počas tehotenstva dochádza k fyziologickej zmene ženského tela a vytvára sa ďalší uteroplacentárny kruh krvného obehu. Keď sa obdobie zvyšuje, koagulačná schopnosť krvi sa postupne zvyšuje, ale nepovažuje sa to za patológiu, ale je normálna.

Týmto spôsobom sa telo pripravuje na budúce rody a snaží sa minimalizovať možnú stratu krvi.

Koagulogram umožňuje včas nájsť a predchádzať nasledujúcim problémom:

 • exfoliácia placenty;
 • potratovosť plodu;
 • venózna trombóza.

Preto počas každého trimestra musí tehotná žena darovať krv na analýzu zrážania, aby lekár mohol včas monitorovať budúcu matku a dieťa.

Stupeň spoľahlivosti analýzy bude závisieť od kvality prípravy na vyšetrenie a výber krvi. Takže účinnosť liečby predpísanej na jej základe a bezpečnosť rôznych chirurgických zákrokov. Preto by ste mali brať veľmi zodpovedný postoj k odporúčaniam uvedeným v tomto článku, aby ste neuvádzali ošetrujúceho lekára do omylu.

Analýza zrážania krvi, ako prejsť na prázdny žalúdok: dekódovanie

Koagulogram alebo analýza zrážania krvi je zahrnutá v celkovom výskume ochorení pečene, imunitného systému a kŕčových ochorení. Okrem toho sa štúdia uskutočňuje v prevádzkovej dobe, počas tehotenstva, v takých chvíľach, keď pacient čaká na veľkú stratu krvi.

Posúdenie koagulability

Krv a jej zrážanlivosť je najkomplexnejší proces biologickej povahy, v dôsledku čoho sa fibrín tvorí v tele (špeciálny proteín). Fibrín pomáha pri tvorbe krvných zrazenín v tele, takže krvná látka vytvára tvarohovú štruktúru a jej tekutosť zmizne. Z toho môžeme dospieť k záveru, že zrážanie krvi je reakciou na ochranu tela, ktorá ho zachráni pred stratou krvi.

Regulácia zrážania kože sa vykonáva v endokrinných a nervových systémoch. Vzhľadom na skutočnosť, že krv je tekutá, jej bunky sa navzájom nelepia a ľahko sa pohybujú cez cievy. Je to kvapalná konzistencia krvi, ktorá je potrebná na vykonávanie nasledujúcich funkcií:

 • transport;
 • výživné;
 • termoregulačné.

Ak sú však poškodené steny krvných ciev, existuje potreba, aby krv mohla tvoriť nádor vo forme zrazeniny, presnejšie krvnej zrazeniny, v poškodenej oblasti, a to pri zrážaní. Komplexná schopnosť krvi zachovať svoju kvapalnú formu naraz a jej schopnosť produkovať a odstraňovať krvné zrazeniny, ak je to potrebné, poskytuje krvný koagulačný systém nazývaný hemostáza a nezrážanie systému.

Porušenie takéhoto procesu zrážania krvi môže znamenať pre človeka výskyt takých závažných ochorení ako je trombóza, mŕtvica alebo srdcový záchvat.

Preto v súvislosti s vyššie uvedenými ochoreniami je potrebné odovzdať krvný test krvných doštičiek včas, aby sa zabránilo takýmto diagnostikám.

Indikácie na analýzu zrážania krvi

Koagulogram alebo krvný test na zrážanie sa vykonáva vďaka viacerým indikáciám, ktoré súvisia s nasledujúcimi ochoreniami:

Analýza zrážania krvi je tiež predpísaná kvôli určitému stavu tela:

 • tehotenstva;
 • predoperačné obdobia a pooperačné podmienky pacientov;
 • sledovať liečbu antikoagulanciami;
 • dlhšie trvanie krvácania.

Darovanie krvi na takúto analýzu je potrebné na prázdny žalúdok, to znamená, že od posledného okamihu jedla by malo trvať najmenej pol dňa.

Je potrebné obmedziť príjem liekov a informovať lekára.

Pre túto analýzu sa krv odoberie z žily. Ďalej sa látka umiestni do skúmavky a súčasne pridáme látku, ktorá podporuje krvné zrazeniny. Potom sa vykoná testovanie s identifikáciou hlavných a sekundárnych parametrov.

 1. Štúdia sa vykonáva na základe náhodných testov:
 • protrombínový čas - PTV;
 • protrombínový index - PTI;
 • medzinárodný normalizovaný postoj - INR.

Testovanie je možné pomocou všetkých vyššie uvedených testov, to všetko závisí od vybavenia laboratórnej miestnosti.

 1. Aktivovaný parciálny trombínový čas - ACHT, testovanie vnútornej cesty na zastavenie krvácania.
 2. Trombínový čas - televízia, výskyt krvnej zrazeniny. Hlavný a posledný moment koagulácie krvi, kde detekcia krvnej zrazeniny indikuje prítomnosť fibrínu v tekutine.

Jeho tvorba bude produktom, ktorý vznikol počas vzájomnej reakcie fibrinogénového proteínu a trombínu. Predtým rozpustný fibrín sa stane nerozpustným proteínom, ktorý umožní vytvorenie určitej zrazeniny.

 1. Antitrombín 3 je výsledkom nezabezpečenia upchatia systému. Ak to nestačí v krvi, vedie k trombóze, kŕčovému ochoreniu a iným ochoreniam.
 2. "D" je dimér, produkt, ktorý spôsobuje prirodzený proces vymiznutia trombu. Toto testovanie sa uskutočňuje v počiatočnom štádiu trombózy, pričom sa zabráni zablokovaniu pľúcnej tepny a iných ciev.
 3. Proteín "C" je faktorom antikoagulačného systému. Pri nedostatku tejto látky sa po operačnej perióde objaví výskyt krvných zrazenín, je vyvolaná pomoc pre pôrodníka.
 4. Lupusový antikoagulant "BA" sa testuje na možnú diagnózu venóznej alebo arteriálnej trombózy.

Analýza a interpretácia ich výsledkov

Ak sa sleduje zrážanie krvi, akú je miera hlavných ukazovateľov štúdie? Podrobný výklad týchto ukazovateľov:

 • PTV - 11-16 sekúnd;
 • PTI - 80-120%;
 • INR - 0,8-1,2 U;
 • APTTV - 21-35 sekúnd;
 • TV - 14-21 sekúnd;
 • fibrinogén u dospelých - až do 4 g / l;
 • fibrinogénu u dojčiat - 1,25 - 3,00 g / l.

Analýza zrážania krvi je veľmi vážny proces charakterizovaný rôznymi štádiami testovania. Testujú každú chvíľu samostatne, ale poskytujú úplné hodnotenie založené na vzájomnom vplyve látok a procesov.

Ak liečebné výrobky terapeutickej povahy môžu ovplyvniť zrážanlivosť krvi, celý obraz sa prirodzene zmení, čo prispeje k zlepšeniu kvality liečebného procesu a zníži riziko vzniku krvných zrazenín.

Tehotenstvo a indikátory testov zrážanlivosti krvi

Analýza koagulability krvi počas tehotenstva je povinný postup, pretože niektoré budúce mamičky robia všetko normálne bez komplikácií, zatiaľ čo iné môžu mať rôzne druhy patológií.

Vzhľadom na zjavné zmeny v ženskom tele počas tehotenstva je vplyv na vlastnosti krvnej zložky obrovský. Počas prvých mesiacov tehotná žena často odhaľuje pomalé zrážanie krvi, a pred pôrodom sa naopak zvyšuje. Vďaka týmto prirodzeným procesom sa tehotná žena pripravuje na prevenciu alebo zníženie straty krvi počas pôrodu.

Hodnotiť tento článok: (2 hlasov: 5.00 z 5) Na stiahnutie.

Existujú problémy a stretnutie s lekárom.

Analýza zrážania krvi - norma, transkript

Skúška koagulácie krvi - koagulogram. Zrážanlivosť je jednou z najdôležitejších vlastností, ktorá umožňuje zastaviť krvácanie v prípade poškodenia stien krvných ciev.

Funkcie systému zrážania krvi

Proces zrážania kože je úzko spojený so systémom homeostázy, ktorého hlavnou úlohou je udržať optimálny objem krvi v tele. Homeostáza má dva mechanizmy:

 • Primárny mechanizmus sa nazýva cievny trombocyt. Keď k tomu dôjde, tvorba takzvaného "bieleho trombu", ktorý pozostáva z lepených krvných doštičiek.
 • Sekundárny alebo koagulačný mechanizmus je presne koagulácia krvi. Keď sa vytvorí blokáda poškodenej oblasti hustá fibrínová zrazenina, ktorá sa tiež nazýva "červený trombus". Toto meno dostal kvôli červenej farbe červených krviniek, ktoré sú základom fibrínovej zrazeniny.

Nesmiete tiež zabudnúť na konečnú fázu homeostázy, ktorá je resorpciou krvnej zrazeniny, ktorá sa stala zbytočnou. Zrazenina, ktorá chráni pred stratou krvi, zvyčajne zmizne po obnovení nádoby a zmiznutí jej potreby.

Indikácie pre analýzu

V ďalšej analýze zrážania krvi nazývanej koagulogram. Základom pre účel štúdie môže byť:

 • autoimunitné ochorenia;
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • diabetes mellitus;
 • kŕčové žily;
 • hemochromatóza.

Okrem toho sa takáto analýza odporúča pre určité špecifické podmienky tela, ako napríklad:

 • tehotenstva;
 • obdobie pred operáciou a po ňom;
 • antikoagulačná liečba na monitorovanie stavu pacienta;
 • príliš dlhé krvácanie.

odpis

Pri dešifrovaní testu zrážanlivosti krvi sa údaje získané v laboratóriu porovnávajú s normami. Obvykle sa pri vykonávaní koagulogramu berú do úvahy 8 indikátorov:

 • Krvný test na čas zrážania. Normálna doba žilovej krvi je 5-10 minút a pre kapilárnu krv je to 2 minúty.
 • APTTV - táto skratka znamená aktivovaný čiastočný tromboplastínový čas. Sadzba pre tento indikátor je od 24 do 35 sekúnd. Zvýšenie tohto indikátora naznačuje zlú schopnosť koagulovať a pokles času naznačuje zvýšenú koaguláciu.
 • Protrombínový index alebo protrombínový čas sa odčíta, aby sa odhadla vonkajšia koagulačná dráha. Jeho miera je od 80 do 120%. Zníženie tohto indikátora nám poukazuje na hyperkoaguláciu a jeho zvýšenie naznačuje pokles funkcie koagulácie krvi.
 • Fibrinogén je jedným z plazmatických proteínov a normálne jeho množstvo je od 5,9 do 11,7 μmol / l. Zvýšenie tohto indikátora sa vyskytuje v zápalovom procese, zvyšuje sa aj pri popáleninách, srdcovom infarkte a počas tehotenstva. Ak je znížená, môže to znamenať ochorenie pečene alebo DIC.
 • Takýto ukazovateľ ako trombínový čas nám umožňuje odhadnúť konečný stupeň koagulácie. Jeho rýchlosť je od 11 do 17,8 sekúnd. Zvýšenie tejto doby sa môže pozorovať pri nedostatku fibrinogénu, ako aj pri liečbe heparínom a hyperbilirubinémiou. Zníženie tohto indikátora môže naznačovať DIC alebo veľké množstvo fibrinogénu v krvi.
 • Ďalším ukazovateľom je plazmatický čas na recalcifikáciu, ktorý sa normálne pohybuje od 60 do 120 sekúnd.
 • Zníženie krvnej zrazeniny, ktorá sa zvyčajne pohybuje od 44 do 65%.
 • Posledným parametrom je tolerancia voči heparínu v plazme. Dnes sa tento ukazovateľ vždy nepoužíva a jeho rýchlosť sa pohybuje od 3 do 11 minút.

Koagulácia je veľmi zložitý proces, ktorý závisí od mnohých faktorov, takže je dôležité brať do úvahy ďalšie parametre koagulogramu:

 • Proteín C je koagulačný proteín, ktorého nedostatok môže spôsobiť akútnu trombózu.
 • Antitrombín je látka, ktorá je faktorom systému proti zrážaniu kože a pomáha predchádzať vzniku krvných zrazenín, ak nie sú potrebné.
 • D-dimér je produktom kolapsu krvnej zrazeniny, jeho definícia pomáha vopred identifikovať možnosť trombózy a predchádzať jej.
 • Lupus antikoagulant sa zvyčajne stanovuje pre podozrenie na autoimunitné ochorenia alebo antifosfolipidový syndróm.

Pri dešifrovaní koagulogramu je potrebné vziať do úvahy, že normy krvného testu na zrážanie sa môžu významne líšiť v závislosti od veku pacienta a od niektorých špecifických stavov tela, napríklad tehotenstva.

Ako to urobiť

Je veľmi dôležité dodržiavať niektoré jednoduché pravidlá pri testovaní krvi v čase zrážania, čo prispeje k presnejšej a spoľahlivejšej analýze. Odporúča sa urobiť krvný test ráno, pretože niektoré indikátory sa môžu počas dňa meniť. Pred analýzou je potrebné v priebehu dňa trochu obmedziť príjem potravy a za posledných 12 hodín je lepšie vôbec nejednúť. Tiež je potrebné opustiť sladké nápoje, uprednostňujúc vodu. Ak pacient prijal akékoľvek lieky, ktoré môžu ovplyvniť zrážanlivosť krvi, lekár by mal byť upozornený.

Krvný koagulogram: analýza zrážanlivosti, čo je súčasťou analýzy, štandardy, ako prejsť

Dnes budeme hovoriť o koagulograme - krvnom teste, ktorý bude dešifrovať ukazovatele, ktoré (APTTV, PET, INR a ďalšie) sú druhom propedeutiky vnútorných ochorení, pretože tak či onak sú markery tejto štúdie dôležité pri diagnostike a náprave takmer akejkoľvek patológie. Čo je to koagulogram krvi? Prečo sa lekár odvoláva na toto vyšetrenie? Čo je súčasťou koagulogramu a aký je výklad jeho indikátorov a akú úlohu hrá faktor krvnej zrážanlivosti v našom tele? Dnes podrobne analyzujeme zoznam markerov popisujúcich kvalitu plazmatického koagulačného systému, ktorého komplexom je v skutočnosti koagulogram.

Aké sú testy na zrážanie krvi

Aká je analýza zrážania? Tento test sa nazýva test krvnej koagulácie. Treba poznamenať, že všeobecná štúdia plazmy tiež obsahuje koagulogramovú analýzu, ktorá charakterizuje koaguláciu. Toto je najmä výsledok krvného testu na krvné doštičky a zrážanie krvi. Zníženie počtu krvných doštičiek v porovnaní so štandardnou hodnotou naznačuje určité problémy. Úplný krvný obraz však neposkytuje dostatočné informácie pre diagnózu a lekár predpíše kontrolu koagulogramu.

Krvný koagulogram (analýza hemostasogramu alebo hemotestu) je jeden a ten istý: Analýza zahŕňa súbor ukazovateľov, ktoré ukazujú kvalitu hemostázy, mechanizmus zabezpečujúci bežnú udržiavanie tekutých krvných podmienok a ak dôjde k poškodeniu tkaniva, nastane krvácanie alebo koagulácia.

Ako sa pripraviť na analýzu koagulogramu

Aby boli normy zrážanlivosti presné, analýza sa robí ráno prázdnym žalúdkom. V predvečer, 8-12 hodín pred zozbieraním plazmy, je potrebné upustiť od príjmu potravy a sladkých nápojov. Alkohol a veľa potravín je lepšie zastaviť nie menej ako jeden deň. Hodinu pred postupom sa odporúča nefajčiť a tiež nesmiete vykonávať aktívnu fyzickú námahu a nesmiete byť vystavený emočnému stresu. Bezprostredne pred darovaním krvi na koagulogram sa musíte uklidniť a pokúsiť sa normalizovať srdcovú frekvenciu (pulz).

Pri liečbe antikoagulanciami, nedávnym chirurgickým zákrokom alebo transfúziou krvi, musíte informovať lekára, aby sa na tomto pozadí interpretovali správne normy skreslenia krvi na hemostasogram *. Nie je potrebné vykonať krvný test na koaguláciu * v akútnych obdobiach chronických ochorení a počas vírusovej infekcie.

* Ďalej sa termíny hemostasogram a koagulogram použijú rovnako, pretože sú synonymá.

Zoznam ukazovateľov koagulácie a ich interpretácie

V závislosti od podozrenia ošetrujúceho lekára môžete byť priradený k základnej (malej) analýze koagulogramu alebo pokročilému. Ako ste pravdepodobne už uhádli, druhá pokrýva širší rozsah ukazovateľov krvných testov na zrážanie. A teraz sa podrobnejšie dozvieme o každom z nich.

Aké sú teda ukazovatele zrážanlivosti obsiahnuté v analýze zahrnuté v koagulograme? To najmä ukazovatele:

 • fibrinogén;
 • Trombínový čas;
 • Protrombínový čas;
 • Protrombínový index (PTI);
 • Medzinárodný normalizovaný vzťah;
 • APTT alebo aPTT (aktivovaný čiastočný (čiastočný) tromboplastínový čas);
 • D-dimér;
 • Skríning antikoagulancií Lupus;
 • Proteín C;
 • Proteín S;
 • Tolerancia (citlivosť) krvnej plazmy na heparín;
 • Rozpustný komplex fibrínového monoméru alebo FPC;
 • Trvanie krvácania na vojvodovi;
 • Testy krvnej zrážanlivosti podľa Lee Whiteovej;
 • Antitrombín III;
 • Indukovaná agregácia s ADP;
 • Indukovaná agregácia s adrenalínom.
Odporúčané: Čo je protrombínový čas v krvnom teste

Teraz začneme dekódovať:

1. Začnime s fibrinogénom, ktorý v podstate nie je nič viac ako plazmatický proteín, ktorý je základom systému krvného zrážania. Takzvaný faktor I. Vytvára sa v pečeni a je v krvi, keď nastane krvácanie alebo ich hrozba. Vysoké hladiny fibrinogénu v krvi môžu poskytnúť dôvody naznačujúce akútny zápalový proces v tele pacienta, nekrózu tkaniva, srdcový infarkt, mozgovú príhodu, dysfunkciu štítnej žľazy (hypotyreózu) a rakovinu.

Nízka hodnota tohto markera je charakteristická pre závažné poškodenie pečene, zlyhanie srdca, promyelocytovú leukémiu, DIC.

2. Čas potrebný na premenu fibrinogénu na krvnú zrazeninu sa nazýva trombín. Výsledná zrazenina sa nazýva fibrín a na jej základe je proteín s vysokou molekulovou hmotnosťou.

Pri nízkych trombínových časoch existuje vysoké riziko vzniku krvných zrazenín a vaskulárneho upchania a naopak dlhší protrombínový čas v porovnaní so štandardným časom naznačuje vysoké riziko veľkej straty krvi v prípade krvácania, názov tendencie krvácania je hemosyndróm.

Najmenšia odchýlka tohto ukazovateľa by mala spôsobiť dôkladnejšie preskúmanie ostatných ukazovateľov.

3. Protrombínový čas v koagulograme označuje skutočný čas tvorby krvnej zrazeniny a meria sa v sekundách.

4. Predchádzajúci ukazovateľ tvoril základ pre výpočet takého krvného ukazovateľa ako protrombínový index (PTI), ktorý sa rovná pomeru normálnej hodnoty k skutočnému výsledku štúdie. Budeme hovoriť neskôr o normatívnych hodnotách PTI a ďalších indikátoroch charakterizujúcich schopnosť našej krvi zrážať sa.

5. INR alebo medzinárodný normalizovaný postoj ukazuje reakciu tela na jedno z najdôslednejších a najskúsenejších antitrombotických liekov - warfarínu. Spolu s používaním tohto lieku je potrebné prísne sledovanie indikátora INR v krvi. Jeho referenčné hodnoty by nemali presiahnuť 2,0 až 3,0, pretože porušenie dolnej hranice zvyšuje riziko ischemickej cievnej mozgovej príhody a hornej hemoragickej (tj intrakraniálnej hemoragie).

6. APTT alebo APTT štandardy (aktivovaný čiastočný (čiastočný - z latinského, čiastočného) tromboplastínového času) odráža čas koagulácie krvi počas testu za účasti aktivátorov zrážania, čo môže byť čiastočný tromboplastín a chlorid vápenatý. Koagulogram APTT teda indikuje účinnosť koagulačných faktorov v koagulačnom procese.

7. V dôsledku rozpadu fibrínu a v dôsledku deštrukcie trombu sa vytvorí produkt nazývaný D-dimér. Krvný test na určenie tohto markera sa vykonáva s cieľom eliminovať riziko hlbokej trombózy. Pozitívna testovacia hodnota pre D-dimér v krvnej vzorke je nepriaznivým prognostickým faktorom pre pacienta s hlbokou venóznou trombózou dolných končatín.

Výsledky tejto analýzy na koagulograme prekračujúcej štandardnú hodnotu môžu naznačovať DIC, srdcový záchvat, prítomnosť krvných zrazenín v žilách a artériách, renálna alebo hepatálna insuficiencia, zápalové procesy v tele a ťažká gystóza tehotných žien.

8. Skríning antikoagulancií Lupus. Ak sa zistí analýza hemostázy lupusových antikoagulancií, je možné hovoriť o krvných zrazeninách, ktoré blokujú prietok krvi takmer v akejkoľvek časti tela, čo je mimoriadne nebezpečné a môže vyvolať také vážne riešenia, ako je srdcový záchvat, pľúcna embólia, potrat, atď.

Odporúčané: Čo znamená AST v biochemických krvných testoch

Lupusové antikoagulanciá môžu byť zistené v dôsledku analýzy zrážania krvi u ľudí s AIDS, u pacientov s rakovinou, rovnako ako u tých, u ktorých sa uskutočňuje zápalový proces.

9. Pokračovanie v diskusii o indikátoroch koagulácie sa zameriame na C proteíny - proteíny, ktoré spomaľujú čas zrážania krvi, čím zabraňujú cievnej oklúzii a trombóze. Hlavnou funkciou proteínu C je poskytnúť optimálnu trombóznu hmotu. Nedostatok tohto proteínu je vystavený zvýšenému riziku krvných zrazenín a spravidla je zdedený.

10. Zlepšuje vlastnosti proteínu C, proteínu S, čím spomaľuje koaguláciu.

11. Tolerancia heparínovej plazmy naznačuje čas, počas ktorého krvná zrazenina pochádza z okamihu podania heparínu. Prudký skok v takom čase naznačuje, že uvažovaný ukazovateľ je menší ako norma. Ak sa zrazenina tvorí pomalšie alebo nedôjde k žiadnym zmenám, plazma vo vzorke sa považuje za tolerantnú (stabilnú) k účinku heparínu.

12. Indikátor koagulogramu SFMK alebo rozpustného komplexu fibrínového monoméru ukazuje, ako vysoké je riziko trombózy a embólie (tvorba krvnej zrazeniny v dutine hlavnej cievy).

13. Vévodský test sa vykonáva prepichnutím hrotu prsta alebo ušnej lalovej šľapky so špeciálnou ihlou Frank. Doba, počas ktorej krvácanie spôsobené touto injekciou zastaví, je v skutočnosti hodnota tohto indikátora koagulogramu.

14. Krvná analýza zrážania Leeho Whiteom sa uskutočňuje špeciálnym spôsobom. Rozdiel spočíva v rýchlosti výskumu. Veľmi rýchlo používajte voskovanú striekačku a ostrú kanylu. Materiál sa odoberie v 1 ml v každej z troch špeciálnych skúmaviek, ktoré sa zahrievajú na 37 stupňov. Koagulácia krvi sa začína objavovať od chvíle, keď sa piest striekačky oneskorí počas odberu krvi. Tento čas sa sleduje. Skúšobné skúmavky so vzorkami naklonenými pri 50 stupňoch. Koagulačný proces končí, keď sa krv prestane ohýbať pri naklonení.

Ak je krv na koagulograme obmedzená rozdielom nadol od prijatých noriem, pacient môže trpieť ochorením, ako je hemofília. Tento faktor môže tiež naznačovať prítomnosť poškodenia pečene, nádorov v kostnej dreni, malígnych procesov v krvi, obštrukčnej žltačky, ťažkých infekčných ochorení, popálenín. Heparinoterapia a diatéza novorodencov môže tiež spôsobiť pomalé zrážanie krvi.

15. Antitrombín III je proteín určený na prevenciu žilovej trombózy. Jeho funkciou je inhibovať aktivitu hlavných faktorov zrážania krvi. Akonáhle sa v krvnom riečišti antitrombín III viaže na heparín, táto zlúčenina hrá kľúčovú úlohu pri spomalení procesu zrážania.

V skutočnosti je tento pár asi 80% z koagulačného systému.

Tento test môže preukázať dva typy nedostatkov tohto proteínu - kvalitatívne a kvantitatívne. Ak chápeme faktor množstva, potom hovoríme o kvalitatívnom nedostatku antitrombínu, máme na mysli jeho neschopnosť dokonca vyrovnať sa s inhibíciou koagulačných procesov v dostatočnom množstve.

16. Indukovaná agregácia trombocytov s ADP (adzín trifosfát, tvoriaci cievnu stenu), čo to je? Ochrana tela pred stratou krvi je vážna funkcia tela a krvné doštičky v ňom sú veľmi dôležité. Schopnosť týchto buniek spojiť sa navzájom (agregátom) a pripevniť ich na stenu cievy v mieste poškodenia v počiatočnom štádiu tvorby trombu, umožňuje zastaviť krvácanie.

Odporúčané: Čo ukazuje krv v biochemickej analýze

Schopnosť krvných doštičiek trombogenézy sa určuje indukovanou (nútenou) agregáciou, tj agregáciou vyvolanou zavedením určitých látok do tela. V tomto prípade je to ADP.

17. Štúdia indukovanej agregácie adrenalínu sa líši od predchádzajúceho indikátora indukčnou látkou. Posudzovanie schopností agregácie trombocytov sa spravidla posudzuje komplexne použitím ADP, kolagénu, adrenalínu a ristomycínu ako induktorov.

Keď je predpísaný na vykonanie analýzy zrážania

Takže koagulogram alebo hemostasiogram je analýza krvnej koagulácie a trvania krvácania a jeho výsledky sa používajú na diagnostiku radu patologických procesov a chorôb. Taký faktor, ako je zrážanie krvi, zohráva dôležitú úlohu pri korekcii stavov vyvolaných rôznymi druhmi porúch v systéme hemostázy.

Krvný koagulogram je povinný predpísaný pre tehotné ženy, pacientov, ktorí sa pripravujú na operáciu, pacienti s infarktom, mŕtvica, zápalové procesy rôzneho pôvodu, ochorenia pečene, hemofília. Kontrola času koagulácie krvi (VSC) je potrebná pri užívaní antikoagulancií na prevenciu trombózy, ako aj v mnohých iných prípadoch.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo večer stúpa tlak?

Mnohí z nich majú z prvej ruky vedomosti o vysokom krvnom tlaku (BP). Tento stav sa nazýva hypertenzia. Jeho vzhľad závisí od mnohých faktorov a ľudia v akomkoľvek veku môžu trpieť vysokým krvným tlakom.

Čo robiť, ak sa v oku roztrhne plavidlo

Mnohí ľudia aspoň raz v živote mali otázku, čo robiť, ak sa v oku roztrhne plavidlo? Tento problém môže byť veľmi zriedkavo narušený alebo môže byť prítomný takmer neustále.

Bolesť hlavy (cefalgia): prečo sa objavujú, formy a ich priebeh, ako sa liečiť

Frázu "bolesti hlavy" používajú ľudia takmer vo všetkých prípadoch ochorení, aby nedošlo k dlhodobému vysvetľovaniu toho, čo sa deje, takže bolesť hlavy (GB, cefalalgia, cefalgický syndróm) je diagnóza pri všetkých príležitostiach.

Ako čistiť nádoby a príčiny ich zablokovania

Zanesenie krvných ciev rôznych druhov trosky nie je pre človeka dobré. V tomto stave je telo náchylnejšie na cievne a srdcové ochorenia. Tiež mozog často trpí.

Tabuľka noriem zrážania krvi a trvanie krvácania

Zrážanlivosť krvi sa vyskytuje v dôsledku proteínu nazývaného fibrín. Vytvára krvné zrazeniny a zahusťuje krv. Tento proces je dôležitý pre plné fungovanie celého organizmu.

Ultrazvukové duplexné vyšetrenie brachiocefalických artérií

Ultrazvuková skúška brachiocefalických artérií je najbežnejšou metódou diagnostiky patológií veľkých ciev, ktoré zabezpečujú dodávanie krvi do mozgu.