Keď sa krv dieťaťa prestane zlomiť v mieste strihu, často sa objavujú modriny, musíte kontaktovať pediatra. Je pravdepodobné, že dôvod zlého zrážania krvi. Lekár Vám predpíše špeciálnu analýzu - koagulogram, ktorý vám umožní zistiť, či je krv v dieťati dostatočne silná.

Ďalším alarmujúcim stavom nie je dostatok kvapalnej krvi. Táto porucha môže vyvolať vážne ochorenia, ktorým sa najlepšie zabráni v počiatočnom štádiu.

Problémy s koaguláciou krvi - dôvod na vykonanie koagulogramu

Čo je to koagulogram a ako získať krvný test?

Koagulogram je krvný test na schopnosť koagulovať. Príliš silná krv ohrozuje tvorbu krvných zrazenín a následne krvné zrazeniny, ktoré prekrývajú cievy. Krv nedokáže dodávať do buniek kyslík a potrebné látky, odstrániť toxíny. Imunitný systém a termoregulácia sú narušené. Tekutá krv vyvoláva silné krvácanie. V kritických situáciách môže táto podmienka dokonca viesť k smrti.

Ak má koagulogram zobraziť spoľahlivé výsledky, musíte sa na to pripraviť:

 • je potrebné vykonať analýzu na prázdny žalúdok: deti mladšie ako 1 rok nie sú kŕmené 30-40 minút, 1-5 rokov - po dobu 2-3 hodín, staršie ako 5 rokov - na 12 hodín;
 • pol hodiny pred podaním musíte vyhnúť fyzickej námahe a stresu, malé dieťa musí byť rozptýlené a ubezpečené;
 • o tom, že užívate lieky na zriedenie krvi, musíte to vopred varovať.

Indikácie koagulogramu

 • predoperačné alebo pooperačné obdobie;
 • pretrvávajúce krvácanie;
 • dedičné krvné poruchy;
 • autoimunitné ochorenia;
 • kŕčové žily, trombóza;
 • popáleniny, zranenia;
 • časté hematómy;
 • užívanie liekov, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi;
 • ochorenie pečene;
 • infekčné choroby;
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Hlavné ukazovatele zrážania krvi a ich vlastnosti u detí

Tabuľka s normami u detí

V tabuľke sú uvedené miery koagulácie krvi charakteristické pre dieťa:

Aký je normálny krvný koagulogram u detí?

Aby sme pochopili, čo je koagulogram a prečo je potrebné ho podstúpiť, je potrebné študovať niekoľko konceptov:

 1. Zrážanlivosť krvi - schopnosť krvi v prípade poškodenia a porušenie integrity krvných ciev vytvoriť zrazeninu na uzavretie miesta poškodenia a zastavenie krvácania.
 2. Hemostáza je systém tela dieťaťa, ktorého hlavnou funkciou je zabezpečenie zrážania krvi.
 3. Coagulogram - krvný test, ukazujúci prácu hemostázy u dieťaťa.

Táto analýza je nevyhnutná na odovzdanie detí pred akýmkoľvek chirurgickým zákrokom, dokonca aj najzávažnejším. Koagulogram, ktorý bol urobený pred operáciou, pomôže zabrániť možnému krutému krvácaniu. Existujú prípady, kedy nie je možné vykonať operáciu kvôli zvýšenému zrážaniu krvi, čo zvyšuje riziko tvorby krvných zrazenín.
Koagulogram sa často používa na určenie diagnózy podozrenia na hemofíliu u detí.

Ako urobiť krvný test?

Veľmi dôležitým faktorom pri darovaní krvi na koagulogram je splnenie určitých pravidiel. Odporúča sa darovať krv na analýzu v prvej polovici dňa, najlepšie ráno, pretože počas dňa sa krvný obraz môže zmeniť. Pred vykonaním testu obmedzte príjem potravy na 24 hodín a úplne sa zdržte 12 hodín pred vykonaním testu. To platí aj pre džúsy, sladké nápoje, kávu, čaj. Čistá pitná voda bez obsahu uhličitanov sa môže spotrebovať v akomkoľvek množstve.
Pred vykonaním testu by ste mali upokojiť dieťa, odvrátiť ho, aby sa jeho pulz vrátil do normálu. Dieťa odoberie krv z žily na analýzu, a preto mu vysvetlite, že to nie je bolestivé a nie desivé.
Pri užívaní liekov, ktoré ovplyvňujú systém zrážania krvi a počas predchádzajúcich krvných transfúzií alebo chirurgických zákrokov, musíte informovať svojho lekára. Čím viac doktor vie o zdraví dieťaťa, tým presnejšie budú výsledky koagulogramu.
Po testovaní by ste nemali stratiť rameno, z ktorého bola krv odobratá počas 1 hodiny.
Stáva sa to, aj keď je extrémne zriedkavé, že na mieste vpichu vzniká hematóm. Nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo, ale aby sa vylúčil jeho vzhľad, je potrebné dodržiavať pokyny zdravotníckeho personálu.

Coagulogram: prepis

 1. Čas zrážania. Určuje sa časovým intervalom medzi vznikom krvi z rany a časom zastavenia v dôsledku tvorby zrazeniny pozostávajúcej z fibrínu (bielkovina, cez ktorú vznikajú krvné zrazeniny a koagulácia krvi). Stručne povedané, tento ukazovateľ určuje účinnosť krvných doštičiek.
 2. Trombínový čas je čas, počas ktorého sa fibrinogén zmení na fibrín. Dôvody odchýlky od normy môžu byť viaceré. Ak je indikátor nižší ako norma, je možné, že v krvi dieťaťa je prítomný príliš veľa fibrinogénu. Ak rýchlosť prekročí normu, môže to byť spôsobené genetickým nedostatkom fibrinogénu alebo zlyhaním obličiek.
 3. Protrombínový index alebo PTI. Pri určovaní tohto indikátora sa používa percentuálny pomer medzi časom, počas ktorého sa u zdravého dieťaťa vyskytuje koagulácia plazmy, a rovnakým ukazovateľom u chorého dieťaťa, ktorého krv je vyšetrovaná. Riziko krvácania sa zvyšuje v prípade zníženej sadzby. Vitamín K pomáha normalizovať protrombínový index u dieťaťa.
 4. Aktivovaný parciálny tromboplastínový čas alebo APTT je čas, po ktorom sa tvorí krvná zrazenina, keď sa plazma kombinuje s rôznymi látkami, napríklad chloridom vápenatým. S nedostatkom vitamínu K v tele dieťaťa alebo zlyhaním obličiek sa index APTT dramaticky zvýši.
 5. Koncentrácia fibrinogénu ukazuje obsah 1 g fibrinogénu v 1 litri krvi. Nízka v porovnaní s normou znamená ochorenie pečene. Vysoký index naznačuje možné akútne infekčné ochorenia, nádorové nádory, poruchy štítnej žľazy.
 6. Trombotest vám umožní zistiť, koľko fibrinogénu je v krvnej plazme chorého dieťaťa. Za týmto účelom premiešajte in vitro určité množstvo krvi a chloridu vápenatého. Po určitom čase vzniká v dôsledku reakcie zrazenina. Pri normálnej plazmatickej koncentrácii fibrinogénu bude zrazenina obsadiť celú trubicu.
 7. Fibrinolytická aktivita - indikátor, ktorý určuje, ako dlho trvá krv, aby samovoľne rozpustila vzniknutú krvnú zrazeninu. Fibrinolyzín, ktorý je schopný štiepiť krvnú zrazeninu, je zodpovedný za tento proces. Ak analýza ukazuje, že trombus sa rozpadá rýchlejšie ako normálne, má dieťa zvýšené krvácanie.
 8. Aktivovaný čas na rekalcifikáciu alebo ABP je čas, počas ktorého sa za podmienok štandardizácie s kaolínom vyskytuje koagulácia plazmy pod pôsobením chloridu vápenatého, ktorý sa do neho zavádza.
 9. Ak sa výsledok analýzy ukázal na kratší čas ako norma, mala by sa zvážiť možnosť trombofílie. S nárastom času rekalcifikácie vzniká pravdepodobnosť vážnych krvných strát v dôsledku silného krvácania.
 10. Rozpustné komplexy fibrín-monomér alebo PPMK je čas potrebný na to, aby sa fibrínové zrná objavili v krvnej plazme po pridaní o-fenantrolínu. Tento indikátor je druhom ukazovateľa zrážania krvi v cievach.
 11. Plazmatická tolerancia na heparín naznačuje množstvo trombínu v krvi dieťaťa. Je určená časom, počas ktorého sa fibrínová zrazenina tvorí v krvnej plazme po vnesení heparínu do krvi. Zvýšenie času v porovnaní s normou hovorí o ochoreniach pečene. Ak je čas, počas ktorého sa tvorí fibrínová zrazenina v krvi, nižšia ako norma, mala by sa uskutočniť štúdia na identifikáciu nádorových nádorov alebo ochorení kardiovaskulárneho systému. Zníženie času tolerancie je možné počas tehotenstva alebo po operácii.
 12. Fibrinogén - táto látka je bielkovina, ktorú syntetizuje ľudská pečeň. Za určitých podmienok sa mení na inú látku - fibrín, ktorý sa podieľa na tvorbe krvných zrazenín.

Znížené množstvo fibrinogénu v krvi je možné s:

 • hepatitída alebo cirhóza pečene;
 • porucha hemostázy;
 • s nedostatkom vitamínu B a C v tele;
 • pri užívaní rybieho tuku a anabolických steroidov.

Zvýšené hladiny fibrinogénu sú možné po:

 • chirurgické zákroky;
 • srdcový záchvat alebo mŕtvica.

Taktiež je možné zvýšené množstvo fibrinogénu s infekčnými ochoreniami, pneumóniou alebo popáleninami.

Fibrinogén B - tento ukazovateľ by nemal byť v krvi zdravého dieťaťa.

Trvanie krvácania podľa Dukeho určuje čas na zastavenie krvácania z kapilár. Za týmto účelom urobí špeciálna lanceta prstovú punkciu do hĺbky 4 mm. Potom jemne, pomocou pásu papiera, sa z prsta odoberie kvapka vyčnievajúcej krvi a zaznamená sa čas výskytu ďalšej kvapky.

Odstránenie krvnej zrazeniny - ukazuje percentuálne zníženie krvnej zrazeniny so sérom, ktoré sa uvoľní. Po znížení indexu sa pozoruje pokles počtu krvných doštičiek a zvýšenie počtu červených krviniek.

GRP alebo plazmy Čas rekalcifikácie je štúdia na stanovenie času zrážania dvoch typov plazmy: citrát a oxalát. Chlorid vápenatý pôsobí ako činidlo. Kratší je čas na precenenie, tým viac hyperaktívnej hemostázy.

Dodatočný výskum

Vykonajte koagulogramové testy:

 1. Lupus antikoagulant je veľmi dôležitým ukazovateľom. Určuje množstvo enzýmu zapojeného do hemostázy. Určené na neutralizáciu práce s fosfolipidmi. V krvi zdravého dieťaťa nemôže byť. Prítomnosť tohto enzýmu môže naznačovať také ochorenia ako ulcerózna kolitída, rakovinové rastu atď. Užívanie akýchkoľvek liekov môže tiež ovplyvniť pozitívny výsledok analýzy.
 2. Protrombín ukazuje čas potrebný na to, aby protrombín vytvoril trombín v druhom stupni koagulácie krvi. Vyjadruje sa ako percento tejto doby v krvi chorého dieťaťa na rýchlosť zrážania kontrolnej plazmy.

Normy koagulogramu majú za následok deti

 1. Čas koagulácie krvi s plným zdravím dieťaťa je 4-9 minút.
 2. Trombínový čas. Výsledok by mal byť 30 minút s chybou 3 minúty.
 3. Protrombínový index - norma je 70-100%.
 4. Fibrinolytická aktivita. Výsledkom by malo byť zdravé dieťa 180-260 sekúnd.
 5. Čas aktívneho parciálneho tromboplastínu. Číslo sa môže pohybovať od 24 do 35 sekúnd.
 6. Koncentrácia fibrinogénu v krvnej plazme. Výsledok analýzy u zdravého dieťaťa by mal byť 1,25-4 g / l.
 7. Trombotest - IV-V čl.
 8. AVR alebo aktivovaný čas prepočítania - indikátor času by mal zodpovedať 50 - 70 sekúnd.
 9. Rozpustné komplexy fibrín-monomér - hladina tejto látky v krvi zdravého dieťaťa by nemala byť 4 mg / 100 ml.
 10. Plazmatická tolerancia na heparín - normálne by mala byť 3-11 minút.
 11. Fibrinogén - 5,9-11,7 μmol / l.
 12. Dyuku trvanie krvácania. Indikátor u zdravých detí do 4 min.
 13. Čas rekalcifikácie plazmy - norma sa pohybuje od 90-120 sekúnd.
 14. Odstránenie krvnej zrazeniny - 30-40%.
 15. Protrombín - norma je 78-142%.
 16. Lupus antikoagulant je negatívny.

Náklady na analýzu koagulácie krvi u detí

V súčasnosti poskytuje veľký počet kliník služby pre štúdium koagulogramu. Takáto analýza sa uskutočňuje v každej nemocnici, ktorá sa nachádza v blízkosti domu a ktorá má vybavenie a reagencie potrebné na analýzu. Náklady na základný balík koagulogramov sa v Moskve líšia od 700 do 1300 rubľov. Existuje príležitosť vykonať rozšírenú analýzu, v ktorej sa skúmajú ďalšie ukazovatele práce systému krvného zrážania. V tomto prípade sa náklady na koagulogram zvýšia na 3 500 rubľov.

Dávka krvi na koagulogram u detí sa najčastejšie predpisuje v nasledujúcich prípadoch:

 1. Pred operáciou. Včasné zistené patológie v práci systému zrážania krvi môžu vylúčiť problémy s výskytom krvácania a straty krvi a dokonca aj zachrániť život malého pacienta.
 2. Ak má dieťa často krvácanie. Môže to byť krvácanie z nosa alebo krvácanie z rany, ktoré nemožno dlho zastaviť.
 3. Ak máte podozrenie na hemofíliu alebo iné podobné ochorenia spojené s poruchami krvácania.

Nezabudnite, že dekódovanie analýzy by malo vykonávať iba lekár. Pri dešifrovaní výsledku špecialista nielen porovnáva získané hodnoty s normou, ale zohľadňuje aj množstvo sprievodných faktorov.
Výsledky získané z koagulogramu pomôžu identifikovať autoimunitné, zápalové a cievne ochorenia.

Zrážanie krvi u detí

Koagulácia krvi u detí - koagulogram, pôsobí ako hlavný diagnostický test potrebný na získanie informácií o zdraví celého tela. V závislosti od toho, aký dobrý alebo zlý je tento proces, klinickí lekári môžu hovoriť o citlivosti dieťaťa na vývoj vnútorných krvácaní alebo tvorbu krvných zrazenín.

Takéto hodnoty môžu byť buď zvýšené, alebo znížené, čo je v každom prípade problém, ktorý treba riešiť. Najčastejšie táto alebo táto odchýlka je ovplyvnená patologickými príčinami, avšak niekedy zmeny v indikátoroch môžu byť spôsobené nevhodným príjmom liekov.

Koagulogram u detí je rozdelený na bežné a rozšírené. V prevažnej väčšine prípadov sa klinickí lekári odvolávajú na prvý typ analýzy, ktorý zahŕňa iba 4 faktory, zatiaľ čo druhý typ kombinuje približne 30 rôznych ukazovateľov.

Aby sa určila správna doba zrážania krvi, takáto kategória pacientov musí byť pripravená na opísaný diagnostický test. Rodičia by mali prísne dodržiavať presné vykonávanie niekoľkých jednoduchých prípravných činností.

Keďže koagulabilita krvi u detí je hodnotená pri štúdiu biologického materiálu získaného z žily, je úplne prirodzené, že takýto proces má svoj vlastný algoritmus.

Indikácie pre test

V prevažnej väčšine prípadov sa hodnotí koagulabilita krvi u dieťaťa s cieľom potvrdiť výskyt konkrétnej choroby, pretože odchýlky od normy majú často presne patologický základ.

Napriek tomu by sa mala takáto analýza vykonať aj na preventívne účely - monitorovať hemostatický systém a všeobecné zdravie ľudského tela.

Ďalšie indikácie pre takýto diagnostický postup sú:

 • kontrola antikoagulačnej liečby - v niektorých prípadoch liečba ochorenia zahŕňa užívanie antikoagulancií, ktoré inhibujú schopnosť krvných zrazenín;
 • rutinné vyšetrenie pred operáciou;
 • podozrenie z úniku DIC;
 • ochorenia hematopoetického systému;
 • nekontrolované použitie akéhokoľvek lieku;
 • chronické ochorenie pečene;
 • časté krvácanie, ktoré sa nezastaví dlhší čas;
 • zaostávajúcich rovesníkov v raste, duševnom alebo fyzickom vývoji.

Normálne hodnoty pre deti

Posúdenie zrážanlivosti hlavnej biologickej tekutiny zahŕňa pôsobivý počet ukazovateľov, z ktorých každý sa môže odchýliť smerom hore alebo dole, pre ktoré existujú dôvody.

Prípustné hodnoty koagulability krvi u detí sa zjednocujú v nasledujúcej tabuľke:

Čas aktívneho parciálneho tromboplastínu

Aktivovaný čas prepočítania

Plazmačný čas na precenenie

Heparínová plazmatická tolerancia

Rozpustné komplexy fibrín-monomér

nie viac ako 4 mg na 100 ml. krvi

Miera zrážania krvi u detí sa bude líšiť v závislosti od metódy výpočtu:

 • Lee-White - 5-10 minút;
 • od Mas-Magro - 8-12 minút.

Doba krvácania sa môže tiež líšiť podľa zvolenej metódy.

Krvná zrážavosť u detí je normálna:

 • podľa Duke - 2-4 minúty;
 • Ivey - nie viac ako 8 minút;
 • na Shitikova - nie viac ako 4 minúty.

Dekódovanie koagulogramu

Ako bolo uvedené vyššie, krvný koagulogram obsahuje mnoho parametrov, z ktorých každý má svoj vlastný popis:

 • čas zrážania je čas medzi začiatkom a ukončením krvácania;
 • protrombínový index - je ukazovateľ odrážajúci pomer normálnej doby zrážanlivosti krvi k dĺžke času, ktorý tento proces trvá pre konkrétneho pacienta;
 • trombínový čas - hovorí o rýchlosti premeny fibrinogénu na fibrín;
 • APTT - ukazuje účinnosť zastavenia krvácania tvorbou fibrínovej zrazeniny;
 • AVR - umožňuje posúdiť priebeh jednej z etáp koagulácie;
 • GRP je hodnota, ktorá koreluje s AVR a odráža obdobie koagulácie citrátového séra po prídavku prípravkov vápnikových solí;
 • fibrinogén - je proteínová zlúčenina, ktorá sa syntetizuje v pečeni a pod vplyvom faktorov zrážanlivosti sa transformuje na fibrín, vytvára krvné zrazeniny;
 • PPMK - označuje zmenu štruktúry proteínov na molekulárnej úrovni pod vplyvom plazmínu a trombínu;
 • doštičky sú tvarované bunky hlavnej biologickej tekutiny každého ľudského tela;
 • antitrombín III - je špecifický proteín koagulačného systému;
 • trombotest - naznačuje dostatočnú koncentráciu fibrinogénu v krvi dieťaťa;
 • fibrinogén B - pôsobí tiež ako špecifický proteín hemostázy.

Všeobecne platí, že dekódovanie výsledkov trvá pomerne krátky čas - 1 alebo 2 pracovné dni. Vykladá ho hematológ, ktorý dáva údaje pediatrovi.

Dôvody odmietnutia

Zvyšovanie a zníženie každého z uvedených ukazovateľov má individuálne dôvody. Z toho vyplýva, že liečbou akejkoľvek poruchy je zbaviť sa provokujúceho faktora.

U novorodenca alebo starších detí budú zdroje odchýlok bežné:

 • Protrombín stúpa na pozadí tvorby krvných zrazenín a klesá s hypovitaminózou K alebo s iracionálnym užívaním liekov.
 • Fibrinogén - znižuje kvôli patológii pečene a nedostatočnému príjmu vitamínov alebo živín. Rozsiahle popáleniny, zápal pľúc a široká škála infekčných ochorení, nádorových procesov a endokrinných ochorení ovplyvňujú zvýšenie.
 • Trombínový čas môže klesnúť s prebytkom fibrinogénu. Dôvodom zvýšenia je zlyhanie obličiek a autoimunitné ochorenia.
 • Rozsiahle krvácanie prispieva k zníženiu PTH a výskyt krvných zrazenín sa zvyšuje.
 • Vysoká hodnota APTT je charakteristická pre závažnú DIC, hemofíliu a ochorenie pečene. Súčasne nízke hodnoty naznačujú začiatok vývoja DIC.
 • Zníženie AVR je charakteristické pre trombofíliu a zvýšenie pre hojné krvácanie.
 • Plazmatická tolerancia voči heparínu sa zvyšuje v dôsledku poškodenia pečene a znižuje sa na pozadí ochorení kardiovaskulárneho systému, patologických stavov rakoviny alebo chirurgických zákrokov.
 • Lupus antikoagulant sa objavuje u rakoviny a chorôb tráviaceho traktu.
 • PFC sa môže zvýšiť so zvýšenou aktivitou krvného koagulačného systému. Zníženie často prispieva k prijatiu heparínu.

Zvýšené zrážanie krvi sa pozoruje na pozadí toku:

 • ťažký zápal;
 • neskoré štádiá DIC;
 • systémové patológie;
 • rozsiahle popáleniny;
 • rakovinové procesy;
 • zápal pobrušnice;
 • zápal pľúc;
 • pyelonefritída.

Zlé zrážanie krvi u dieťaťa je zaznamenané, keď:

 • anafylaktický alebo hemoragický šok;
 • počiatočné štádiá progresie DIC;
 • myxedema.

V každom prípade vzniknutie príčiny nastáva nielen pomocou koagulogramu, ale aj komplexným vyšetrením tela.

Príprava a kroky postupu

Podobný krvný test zahŕňa zhromažďovanie biologického materiálu z žily. Aby mohol hematológ získať čo najpresnejšie výsledky pri dekódovaní, dokonca aj najmladší pacienti sa musia pripraviť na takéto diagnostické opatrenie.

Hlavné etapy prípravy pre deti sú:

 • Odmietanie jesť najmenej 8 hodín pred návštevou lekárskej inštitúcie;
 • v deň štúdie je zakázaný čierny a zelený čaj, džúsy a nápoje sýtené oxidom uhličitým (iba pitná voda sa môže piť);
 • hodina pred analýzou by mala prestať fajčiť cigarety a piť alkohol;
 • 15 minút pred vykonaním takého testu je veľmi dôležité odstrániť fyzický a emocionálny stres.

Ak dieťa užíva nejaké lieky, rodičia musia o tom informovať odborníka. Ak sa vyššie uvedené pravidlá nedodržia, interpretácia výsledkov bude mať nepresnosti, čo môže spôsobiť, že pacientovi bude pre neho pridelená úplne zbytočná liečba. To znamená, že krvný test bude potrebné opakovať, čo je pre deti veľmi nežiaduce.

Vzorkovanie krvi u dieťaťa má tiež niekoľko pravidiel, a to:

 • odoberanie testovacieho materiálu by sa malo vykonávať iba suchou sterilnou striekačkou alebo vákuovým systémom;
 • postup sa vykonáva s ihlou so širokým lúmenom, zatiaľ čo turniket sa nepoužíva ako pri biochemickej analýze krvi;
 • naplnenie 2 skúmaviek krvou, zatiaľ čo len druhá je regenerovaná;
 • prítomnosť špeciálneho koagulantu, citrát sodný, v skúmavke je povinná.

Rýchlosť zrážania krvi je najdôležitejším ukazovateľom, preto by sa takáto štúdia mala vykonávať pravidelne. Včasné zistenie abnormalít zachráni deti pred vznikom komplikácií a smrti.

Test krvnej koagulácie (koagulogram)

Vykoná sa koagulogram alebo krvný test na zrážanie krvi, aby sa zistilo, či je krv schopná zrážať sa. Táto analýza je veľmi dôležitá, pretože akékoľvek odchýlky od normy môžu mať vážne dôsledky na zdravie a život dieťaťa.

U dieťaťa sú krvácavé poruchy vrodené a získané. Môžu sa prejaviť ako zhrubnutie krvi a tvorba krvných zrazenín alebo zvýšené krvácanie (von Willebrandova choroba alebo hemofília u chlapcov).

Indikácie koagulogramu

V lekárskej praxi existujú prípady, v ktorých sa musíte zamerať na to, ako dochádza k zrážaniu krvi. Skúška na zrážanie krvi u dieťaťa je indikovaná v nasledujúcich prípadoch:

 • pred chirurgickým zákrokom alebo v pooperačnom období
 • zoznamy chorôb
 • autoimunitné ochorenia
 • kardiovaskulárnej patológie u dieťaťa
 • s častými zjavnými príznakmi krvácania, modriny na koži po malých úrazoch
 • vyšetriť príčiny poškodenia imunitného obranného mechanizmu
 • podozrenie na možnosť výskytu porúch zrážania krvi

Ako pripraviť dieťa na analýzu

Test krvného zrážania sa vykonáva na prázdny žalúdok, aj keď je možné urobiť výnimku - aby dieťa piť vodu. Krv sa zhromažďuje na vyšetrenie z žily.

Koagulogram je súbor indikátorov, ktorý indikuje proces zrážania. Pretože práve zrážanie, ktoré má ochrannú funkciu, poskytuje normálnu hemostázu, druhým názvom pre takúto analýzu je hemostasiogram alebo koagulačná hemostáza. Systém zrážania kože nie je jediným mechanizmom, ktorý podporuje telo. Primárna hemostáza umožňuje zabezpečiť vlastnosti krvných ciev a krvných doštičiek.

Počas hyperkoagulácie (zvýšené zrážanie) vzniknú počas krvácania krvné zrazeniny, ale môže sa vyvinúť patológia vo forme trombembolie a trombózy. Ak krvácanie zahŕňa aj hypokoaguláciu (redukciu zrážania), kontroluje sa pri liečbe trombózy.

Všetky ukazovatele, ktoré tvoria krvný koagulogram, možno priradiť k približnej hodnote. Na vykonanie úplného posúdenia je potrebné vyšetriť faktory zrážanlivosti. Celkom trinásť, ale pri zlyhaní aspoň jedného z nich môže mať osoba vážne problémy.

Podmienky testu koagulácie krvi

Za cenu nesprávnej analýzy koagulogramu sa môže vyskytnúť cievna trombóza, pri ktorej dochádza k narušeniu prívodu krvi do orgánu alebo naopak k závažnému krvácaniu.

Aby sa zabezpečila spoľahlivosť získaných ukazovateľov, krv sa zhromažďuje na koagulograme len za určitých podmienok:

 1. Odber vzoriek krvi sa vykonáva prázdnym žalúdkom - 8-12 hodín predtým, ako pacient nemôže jesť, ľahká večera je možná predtým. Je prísne zakázané konzumovať alkoholické nápoje vrátane ľahkých nápojov.
 2. Hodinu pred štúdiom nemôžete piť džús, kávu a čaj.
 3. Nežiaduca tvrdá práca a výrazná fyzická aktivita.
 4. Pred vstupom do miestnosti na ošetrenie po dobu 15-20 minút môžete piť pohár vody.
 5. Ak pacient trvale užíva antikoagulanciá, je potrebné o tom vopred varovať.

Všeobecné požiadavky na všetky analýzy

 • Krv nemôže byť darovaná na pozadí nadmernej práce, stresujúcej situácie.
 • Ak máte závraty kvôli typu krvi, je potrebné o tom vopred informovať zdravotnícky personál.
 • Čas, ktorý je najvhodnejší na testovanie - ranné hodiny, dobrý spánok a pred raňajkami.

Minimálna sada indikátorov

Mnohé ukazovatele sú zahrnuté v rozšírenom koagulograme. Použite túto analýzu na diagnostiku mnohých dedičných ochorení. Nie každá lekárska inštitúcia má laboratóriá, ktoré môžu definovať každý test, pretože to vyžaduje špeciálne vybavenie.

Preto analýza v praxi zahŕňa optimálny súbor, ktorý v kombinácii s indikátormi primárnej hemostázy (čas krvácania, počet krvných doštičiek a agregácia, zrážanie zrazeniny, kapilárna rezistencia) umožňuje zhodnotiť koagulačné vlastnosti krvi.

Čo vám umožňuje poskytnúť minimálne informácie o zrážaní? Pozrime sa podrobnejšie na spoločné ukazovatele, ich normy a varianty odchýlok.

Čas koagulácie krvi

Krv v množstve 2 ml sa odoberie z kubickej žily. Potom sa nalije v rovnakých množstvách do dvoch skúmaviek, bez pridania stabilizačných látok, umiestnite ich do vodného kúpeľa, aby simulovali telesnú teplotu. Okamžite sa stopky zapnú a rúrky sa mierne naklopia. Laboratórny technik sleduje, ako sa vytvára zrazenina. Spoľahlivý výsledok sa považuje za priemer, ktorý sa dosiahne v časoch 1 a 2 skúmaviek.

Normálna doba zrážania je 5-10 minút. Ak sa doba koagulácie zvýši na 15 minút alebo viac, pacient môže mať nedostatok enzýmu protrombinázu, vitamín C, fibrinogén a protrombín. Takýto stav môže byť očakávaným následkom podávania heparínu, ako aj vedľajším účinkom antikoncepčných prostriedkov.

Niekedy je možné použiť zjednodušenú metódu, v ktorej sa používa jedna trubica, ale výsledok nie je taký presný.

Protrombínový čas (protrombínový index)

Štúdia sa uskutočňuje podľa predchádzajúcej schémy, avšak v tomto prípade sa do skúmavky pridá štandardný roztok tromboplastínu a chloridu vápenatého. Ak je dostatok tromboplastínu, testuje sa schopnosť krvných zrazenín. Za normálnych okolností sa toto číslo stáva 12-20 sekúnd. Ak je čas predĺžený o viac ako 20 sekúnd, znamená to problémy s syntézou enzýmu protrombinázy, tvorbou fibrinogénu a protrombínu. To je možné s nedostatkom vitamínu, dysbakterióza, narušená absorpcia v čreve, ochorenie pečene.

Získaný výsledok je vyjadrený ako index v percentuálnom pomere výsledku pacienta k protrombínovému času plazmy. Tento ukazovateľ u zdravých ľudí sa rovná 95 - 105%. Ak sa zníži index protrombínu, indikuje to rovnakú patológiu ako predlžovanie protrombínového času.

Plazmový fibrinogén

Vymedzenie definície fibrinogénu na jeho vlastnosti na transformáciu na fibrín v dôsledku pridania špeciálnych nástrojov. Fibrínové filamenty sa prenesú do filtra, potom sa zvážia alebo premenia do farebného roztoku rozpustením. Jeden aj druhý spôsob umožňuje kvantifikovať tento ukazovateľ. Zvyčajne je v rozmedzí 2,0-3,5 g / l (5,9-11,7 mmol / l). Fibrinogén môže zvýšiť zhubné nádory, infekčné ochorenia, po operácii, traume a pôrode, hypotyreózu, tromboembolizmus a trombózu. Pokles indexu je možný s fibrinogéniou (vrodené ochorenia), s ťažkým poškodením pečene. Fibrinogén v detstve je nižší ako u dospelých. Takže u novorodencov sa tento indikátor stáva 1,25-3,0 g / l.

Test je vykonávaný na fibrinogénu B. Je negatívny u zdravých ľudí.

Čas aktivovaného parciálneho tromboplastínu (APTT)

Aktivovaný parciálny tromboplastínový čas je definovaný ako modifikácia plazmovej recalcifikácie s prídavkom fosfolipidov (štandardné roztoky kefalínu alebo erytrofosfatidu). Svojou pomocou je možné zistiť nedostatočnosť koagulability plazmatických faktorov. APTTV je najcitlivejší indikátor koagulogramu, ktorého norma je 38-55 sekúnd. V prípade skrátenia hodnoty je možné predpokladať riziko vzniku trombózy, APTT sa predlžuje v prípade vrodenej nedostatočnosti faktorov zrážanlivosti alebo liečby heparínom.

Vylepšený koagulogram

V niektorých prípadoch je pre diagnózu konkrétnej patológie potrebné presnejšie určiť lézie väzby v celom systéme koagulácie krvi. Na to sa určujú ďalšie ukazovatele koagulogramu.

Trombínový čas

Indikátor určuje schopnosť plazmy koagulovať, keď sa k nej pridá štandardný roztok aktívneho trombínu. Normálne sa stáva 15-18 sekúnd. Zvyšuje čas nedostatočnosti fibrinogénu trombínu dedičnej povahy, poškodenie pečene, zvýšenú intravaskulárnu koaguláciu. Používa sa na liečbu heparínu a fibrinolytických liekov.

Zrážanie krvných zrazenín

Metóda je podobná predchádzajúcej metóde, ale umožňuje určiť nielen zrážanie zrazeniny, ale aj stupeň kompresie. Výsledok možno získať v kvantitatívnej definícii (norma je 40-90%) a kvalitatívna (1 je prítomná, 0 chýba). Index sa zvyšuje s anémiami rôznej etiológie, s trombocytopéniou sa znižuje.

Plazmačný čas na precenenie

Vo vodnom kúpeli sa plazma zmieša s roztokom chloridu vápenatého v pomere 1: 2, potom sa stopky zapnú a čas sa zaznamená, keď sa objaví zrazenina. Táto štúdia sa opakuje trikrát a vypočíta sa priemerný výsledok. Norma plazmatického času precenenia je 1-2 minúty. Indikátor sa môže zvýšiť s nedostatočnosťou faktorov zrážanlivosti plazmy vrodenej prírody, trombocytopénie, prítomnosti heparínu v krvi. Ak sa skracuje čas, môže to znamenať hyperkoagulačné vlastnosti krvi.

Fibrinolytická aktivita

Pomocou tejto analýzy je možné odhadnúť, koľko vlastnej krvi môže rozpustiť krvné zrazeniny. Tento indikátor závisí od prítomnosti fibrinolyzínu v plazme. Zvyčajne sa z 183 minút na 263. Zníženie fibrinolytickej aktivity naznačuje zvýšené krvácanie.

Trombotest

Táto analýza je vizuálne kvalitatívne posúdenie prítomnosti fibrinogénu v krvi. Normálna rýchlosť trombotestu je 4-5 stupňov.

Heparínová plazmatická tolerancia

Umožňuje vám ukázať, ako rýchlo sa fibrínová zrazenina môže vytvoriť pri pridávaní heparínu do testovanej krvi. Stáva sa to u zdravých ľudí počas 7-15 minút. Predĺženie indikátora znamená, že tolerancia voči heparínu 6y je znížená. Často je to možné pri ochorení pečene. Zníženie tolerancie menej ako sedem minút naznačuje hyperkoaguláciu.

Krvná zrážavosť u detí v oblasti zdravia a ochorení: Calevich Alexeiova choroba

Koagulácia krvi u detí sa udržuje v normálnych "koagulačných faktoroch". Existuje veľa týchto faktorov a ich funkcie sú odlišné, koagulačné faktory sa môžu zvyšovať alebo znižovať a obe odchýlky od normy sú zlé. Pediatr Juri Strelkovský hovorí o dekódovaní koagulogramových indexov u detí a na konci článku nájdete zaujímavý film o nosičoch "modrej krvi" (o poslednom dedičovi ruskej koruny, Tsarevich Alexey, ktorý znížil krvnú koaguláciu - hemofíliu).

Hlavné ukazovatele zrážania krvi a ich charakteristiky u detí

Hlavná analýza, ktorá určuje stav krvi a jej schopnosť tvoriť krvné zrazeniny, je koagulogram. Táto analýza môže zahŕňať pôsobivý počet ukazovateľov, avšak v zásade sú určené iba výsledky potrebné pre lekára.

Vo väčšine prípadov je zrážanie závislé od potreby operácie. K tomu sa skúma počet krvných doštičiek, určuje sa trvanie krvácania a doba zrážania.

Počet krvných doštičiek na celkovom krvnom obraze

Stanovenie počtu krvných doštičiek je najjednoduchší a najčastejší indikátor zrážania. U detí sa miera krvných doštičiek pohybuje v rozmedzí 100-420 · 109 / l.

 • novorodenecké obdobie je 100-420 · 109 / l;
 • od 1 mesiaca do 150-350 · 109 / l;
 • po roku 180-320 · 109 / l.

Ak krvné doštičky klesnú pod 100 · 109 / l, existuje hrozba krvácania a na úrovni 50 · 109 / l musíte byť veľmi opatrní, pretože je veľmi ťažké zastaviť krv s malým poškodením a bez transfúzie hmoty doštičiek je takmer nemožné.

Trvanie krvácania a zrážania

Tiež pomerne jednoduché a informatívne metódy na určenie zrážania krvi u detí.

 • miera trvania krvácania u dieťaťa je 2 až 4 minúty;
 • čas zrážania ukazuje, koľko tvorí krvná zrazenina, kolíše v priebehu 2-5 minút.

Ak vyššie uvedené faktory idú nad hranice normy, potom je potrebná ďalšia štúdia ďalších ukazovateľov zrážania krvi.

Protrombínový čas a protrombínový index

Tento indikátor charakterizuje počiatočné fázy zrážanlivosti a umožňuje identifikovať hemofíliu, DIC syndróm. Pravidlá pre dieťa:

 • novorodenci 14-18 sekúnd;
 • deti do 6 rokov 13-16 sekúnd;
 • 7-12 rokov 12-16 sekúnd;
 • Viac ako 12 rokov 11-15 sek.

Protrombínový index je pomer ideálneho protrombínového času a výsledku pacienta v percentách, ktorého norma, bez ohľadu na vek dieťaťa, je 70-100%.

Trombínový čas

Odhaľuje poslednú fázu zrážania krvi - reakciu medzi fibrinogénom a trombínom. Norma je 25-31 sekúnd.

Úroveň fibrinogénu

Proteín fibrinogénu produkovaný v pečeni je prvým faktorom zrážanlivosti krvi. Norma u dieťaťa:

 • Deti do 1,25-3 g / l;
 • Starší ako rok 2-4 g / l.

Pokles jeho hladiny sa môže vyskytnúť pri patologických ochoreniach pečene, malígnych krvných ochoreniach a užívaní určitých liekov. Zvýšenie množstva fibrinogénu sa vyskytuje počas zápalových procesov a stresu.

Aktivovaný parciálny trombínový čas

APTT je jedným z najvýznamnejších indikátorov koagulogramu, ktorý vám povie, ako rýchlo sa môže vytvoriť fibrínová zrazenina. V závislosti od laboratória a použitých reagencií sa rýchlosť môže líšiť a musí sa tam priamo objasniť.

Antitrombín III

Fyziologický antikoagulant, ktorý inhibuje niektoré faktory zrážanlivosti a trombín. Norma u dieťaťa:

 • až 45-80%
 • do 10 rokov 65-100%
 • do 16 rokov 80-100%
 • nad 16 rokov 75-125%

Zvýšenie hladiny sa vyskytuje pri ťažkých zápalových ochoreniach, nedostatku vitamínu K, ako aj pri liečbe hormonálnych protizápalových liekov.

U detí (ako u dospelých) sa vyskytujú ochorenia koagulácie, ktoré sa prejavujú:

 • tendencia krvácania (krv nezhŕňa dostatočne). Najznámejšou chorobou je hemofília, ktorá sa nazýva "Czar Disease". Pozrite si video na konci článku o kráľovskej chorobe - hemofílii v rodine ruského cara.
 • tendencia k trombóze (zrážanie krvi viac ako je potrebné)

Obidve podmienky sú v niektorých prípadoch život ohrozujúce. Zvyčajne sú zrazené poruchy koagulácie.

Choroby spojené s nedostatočnou zrážavosťou, v miernych prípadoch chlapci vykazujú modriny, nazálne krvácanie. Dievčatá môžu mať veľmi ťažké menštruačné krvácanie.

Tendencia k trombóze môže u detí prejavovať porušenie cerebrálnej cirkulácie. Áno, áno, deti, rovnako ako starí ľudia, majú niekedy mŕtvosti a tromboembolizmus.

Najčastejšie patologické stavy, pri ktorých je zrážanie menej ako normálne

Existuje množstvo ochorení, ktoré vedú k poruchám koagulácie. Vo väčšine prípadov ide o dedičné choroby, po ktorých nasleduje počet autoimunitných ochorení, ako aj silné zápalové procesy pečene.

Hemofília A, B a C

Vedúca vo svete je hemofília. Ide o dedičné ochorenie, ktoré je charakterizované nedostatkom koagulačných faktorov VIII, IX a XI. V dôsledku toho sa takmer všetky indikátory koagulogramu môžu znížiť. Choroba je dedičná a hlavne muži sú chorí.

Von Willebrandova choroba sa prejavuje menej nebezpečným krvácaním ako hemofília, niekedy nazývaná pseudohemofília a vaskulárna hemofília. Vyskytuje sa u 1 z 10 000 detí. Chlapci aj dievčatá sú choré, choroba sa prejavuje krvácaním z nosa, ďasien, u 65% dievčat sa ochorenie prejavuje krvácaním maternice v dospievaní.

trombocytopénia

Najčastejšie sa vyskytuje pri alergických reakciách, užívaní nesteroidných protizápalových liekov, autoimunitných ochorení, chemoterapii.

Predávkovanie liekom

Najčastejšou príčinou krvácavých porúch je predávkovanie paracetamolom a kyselinou acetylsalicylovou. Zároveň klesá hladina krvných doštičiek a dochádza k subkutánnemu krvácaniu a krvácaniu do žalúdka, ak nie k ukončeniu užívania lieku, krvácanie do mozgu je možné.

Choroby pečene

Akútna a chronická hepatitída ako aj cirhóza vedú k zhoršeniu produkcie niektorých koagulačných faktorov a v dôsledku toho dochádza k krvácaniu.

DIC syndróm

Najnebezpečnejší stav, ktorý sa vyznačuje poklesom všetkých koagulačných faktorov až po ich úplnú absenciu. Vyvíja sa so závažnými bakteriálnymi infekciami, vo väčšine prípadov je komplikáciou sepsy, ťažkých zranení a popálenín.

Dedičinové poruchy koagulácie, ktoré prejavujú tendenciu k trombóze

Antifosfolipidový syndróm: antifosfolipidové protilátky, lupus antikoagulant sa nachádzajú v krvi detí. Ochorenie sa prejavuje epizódami tromboembólie. Osud dievčat s týmto syndrómom je neviazaný. Málokedy sa im podarilo byť matkou. Mladé ženy s antifosfolipidovým syndrómom trpia chronickým potratom.

Leidenov faktor, nedostatok proteínu C a S, nedostatok antitrombínu, protrombínové mutácie, hyperhomocysteinémia, zvýšený lipoproteín, faktory VIII, XI, všetky tieto dedičné stavy (označené všeobecným názvom - THROMBOPHILIA) môžu viesť k trombóze. Pravdivé u detí je trombóza oveľa menej bežná ako krvácanie. Aby dieťa malo trombózu, sú potrebné ďalšie podmienky - ťažké ochorenie, predĺžený oddych lôžka, intravenózne injekcie cez venózny katéter a podobné podmienky.

Malígne ochorenia krvi, leukémia, nefrotický syndróm sú často komplikované tromboembolizmom.

Ak rodinný príslušník zomrel na trombózu v rodine, potom je možné, že dieťa môže mať aj dedičné patologické gény.

Vo všeobecnosti sa v posledných desaťročiach zvýšila frekvencia trombózy u detí a to je spôsobené zmenami výživy a nízkou mobilitou moderných detí.

Včasné vyšetrenie zrážania krvi pomáha identifikovať skryté formy ochorení a zaviesť ich skoré liečenie.

Koagulácia krvi - norma u detí a abnormality

Hodnota krvi je ťažké preceňovať: prenáša kyslík a živiny tkanivami, pomáha pri regulácii práce tela, pri transportovaní hormónov a iných účinných látok, prispieva k regulácii teploty a plní mnohé ďalšie úlohy.

Je zrejmé, že zníženie objemu krvi ovplyvňuje celkové fungovanie tela.

Príroda však poskytuje mechanizmus ochrany proti nadmernej strate krvi - schopnosti krvi zhluťť a koagulovať, zatváranie poškodenej oblasti. Úroveň zrážania krvi je druhom indikátora prežitia organizmu.

Miera zrážanlivosti a ich miera u detí

Krv nie je homogénna kvapalina, ale suspenzia mnohých buniek vo vodnom bielkovinovom roztoku - plazme.

Existuje mnoho typov krviniek, ktoré (trochu zjednodušené) možno rozdeliť do troch skupín.

 • Prvým z nich sú červené krvinky, sú tiež červené krvinky, ktoré prenášajú kyslík do tkanív.
 • Druhou je bielych krviniek, bielych krviniek, ktoré absorbujú a neutralizujú cudzie predmety (vírusy, baktérie atď.).
 • Tretí - krvné doštičky, bunky zodpovedné za schopnosť zrážať krv.

Keď dôjde k narušeniu integrity cievnej steny, z poškodených tkanív sa uvoľnia špeciálne látky, tzv. Koagulačné faktory (hlavne bielkoviny).

Aktivujú krvné doštičky a pridržiavajú ich na okraji rany a navzájom sa spájajú, čím vytvárajú tesnú zrazeninu pokrývajúcu poškodenú oblasť.

Trombocyty tiež zase vylučujú špeciálnu látku, ktorá aktivuje proteín fibrinogén rozpustený v plazme.

Začína sa meniť na proteínový fibrín, ktorý je schopný tvoriť dlhé elastické vlákna, v ktorých sa zaseknú červené a bielych krviniek. Z tohto dôvodu sa zrazenina pokrývajúca ranu stáva hustejšou a jej okraje sa začnú uťahovať.

Proces koagulácie krvi je charakterizovaný rôznymi ukazovateľmi.

 1. Počet krvných doštičiek je počet buniek zodpovedných za proces zrážania krvi.
 2. Trvanie krvácania - čas, ktorý prechádza od okamihu porušenia integrity cievy k tvorbe krvnej zrazeniny.
 3. Čas zrážania je trvanie tvorby krvných zrazenín.
 4. Protrombínový čas je rýchlosť aktivácie určitého faktora (konkrétne faktor VII, prokonvertín), ktorý sa podieľa na "spúšťaní" koagulačného procesu v počiatočných štádiách. Tento faktor aktivuje tvorbu trombínu - látky, ktorá podporuje premenu fibrinogénu na fibrín. Inými slovami, ide o rýchlosť tvorby krvných zrazenín po expozícii látkam z tkanív poškodenej nádoby.
 5. Trombínový čas - priamo rýchlosť premeny fibrinogénu na fibrín.
 6. Aktivovaný parciálny tromboplastínový čas (APTT) je trvanie tvorby krvnej zrazeniny bez zapojenia vonkajších faktorov, to znamená bez poškodenia cievnych stien a uvoľnenia zodpovedajúcich látok, a to výlučne v dôsledku faktorov, ktoré boli pôvodne prítomné v krvi v neaktívnom stave.
 7. Úroveň fibrinogénu je množstvo proteínu fibrinogénu, ktorý je schopný transformovať na fibrín.
 8. Úroveň antitrombínu III je hladina proteínu antitrombínu III v krvi, ktorá zabraňuje zrážaniu krvi. Tento proteín je potrebný v krvi, takže procesy koagulácie, relatívne povedané, nezačnú bez vážneho dôvodu. Zvýšené zrážanie krvi nie je menej nebezpečné ako zníženie krvi - často sa stáva príčinou krvných zrazenín a upchatím krvných ciev.

Hodnoty týchto ukazovateľov pre deti vo veku od 3 do 14 rokov sú takmer rovnaké:

 • počet krvných doštičiek v tisícoch na 1 kubický mililiter krvi - 180 - 320; u dospievajúcich dievčat, na začiatku menštruačného krvácania môže počet krvných doštičiek klesnúť na 75 až 220;
 • doba trvania krvácania - možno stanoviť podľa rôznych metód: podľa Duka je rýchlosť 2-4 minút, podľa Ivey a Lee-White - menej ako 8 minút, podľa Sukhareva menej ako 5 minút;
 • čas zrážania - od 2 do 5 minút;
 • protrombínový čas - 11-15 s;
 • trombínový čas - 15-18 s;
 • APTT - do 24-35 s; špecifické ukazovatele sa môžu výrazne líšiť v závislosti od metódy stanovenia a použitých činidiel;
 • hladina fibrinogénu - 2-4 g / l;
 • úroveň antitrombínu - 101-131% - u detí od jedného roka do 6 rokov, 95-134% - u detí vo veku od 6 do 11 rokov, 96-126% - u adolescentov do 16 rokov.

Význam týchto ukazovateľov a ich úloha v procese koagulácie krvi by sa mali posudzovať samostatne.

Doba krvácania

Existuje veľa metód na štúdium trvania krvácania, ktoré sa líšia v metóde odberu krvi a metódou vedenia.

V súčasnosti sa používajú predovšetkým tri metódy:

Doba trvania krvácania podľa Iveyho sa stanovuje nasledovne: na pacientoch je pripevnený tonometer, pomocou ktorého sa vstrekuje tlak 40 mm Hg. st, potom na vnútornej strane predlaktia sa urobí malý rez s čepeľou. Potom stopky zaznamenávajú čas a špeciálny filter, ktorý absorbuje krv, sa aplikuje na rez každých päť minút. Ak na filtri nie sú žiadne stopy krvi, považuje sa to za zastavenie krvácania.

Metóda vévoda je viac populárna a považuje sa za lepšiu. Pri testovaní s touto metódou nie je potrebné používať tonometer a urobiť incíziu - malá punkcia prsta alebo ušnice je dostatočná so špeciálnou ihlou Frank. Papierový filter sa tiež aplikuje na miesto vpichu, ale nie každú pol minútu, ale každých 15 sekúnd. Rýchlosť zrážania krvi v štúdii Duke nepresiahne 4 minúty.

Táto metóda sa používa širšie a častejšie sa používa u detí.

Sukharevova metóda je nasledovná: vzorka krvi sa odoberie z prsta a potom sa umiestni do skúmavky; Skúmavka sa nakloní zo strany na stranu, až kým sa krvná vzorka nezačne zahustiť. Norma od začiatku do konca koagulácie nie je dlhšia ako 5 minút.

protrombín

Protrombín je proteín, ktorý sa mení na trombín v procese zrážania krvi; trombín spúšťa konverziu fibrinogénu na fibrín.

Pri analýze krvi venujte pozornosť takémuto indikátoru ako protrombínový čas.

Toto je čas, počas ktorého krv pod vplyvom tkanivových faktorov tvorí zrazeninu.

Pre deti do 14 rokov je tento čas zvyčajne od 11 do 15 s; u detí tento ukazovateľ môže byť o niečo viac - od 14 do 16 s.

Zvýšenie protrombínového času naznačuje porušenie v procese syntézy protrombínu alebo fibrinogénu.

Dôvodom môže byť:

 • ochorenie pečene alebo zvýšené zaťaženie pečene v dôsledku intoxikácie;
 • nedostatok vitamínu K, ktorý prispieva k tvorbe protrombínu;
 • nedostatok vápnika;
 • zníženie počtu krvných doštičiek v dôsledku alergií, ožiarenia alebo iných porúch;
 • anémia;
 • hemofílie;
 • zvýšené hladiny heparínu (proteín, ktorý zabraňuje zrážaniu krvi).

Pokles protrombínového času môže byť spôsobený:

 • nadbytok vitamínu K;
 • zvýšený počet krvných doštičiek;
 • genetické poruchy, ktoré porušujú vývoj určitých koagulačných faktorov.

Trombínový čas

Trombínový čas je čas potrebný na to, aby fibrinogén prešiel do fibrínu v konečných štádiách zrážania.

Bežne u detí mladších ako 14 rokov a dospelých je trombínový čas 15-18 s, u detí tento ukazovateľ môže byť o niečo vyšší.

Zvýšenie trombínového času môže naznačovať vážne poruchy, ako sú:

 • ochorenie pečene;
 • DIC (diseminovaná intravaskulárna koagulácia);
 • akútna leukémia;
 • ťažká intoxikácia.

Dôvodom na zvýšenie trombínového času však môže byť pomerne neškodný nedostatok vitamínu C.

Pokles trombínového času môže byť spôsobený týmito dôvodmi:

 • prítomnosť malígnych nádorov;
 • akútna forma infekčnej choroby (chrípka, tuberkulóza, pneumónia);
 • DIC v počiatočnej fáze.

fibrinogénu

Z vyššie uvedeného možno chápať, že fibrinogén - proteín, z ktorého sa tvorí fibrín - je mimoriadne dôležitý pre normálny proces zrážania krvi. Úroveň fibrinogénu u detí mladších ako 14 rokov je v rozmedzí od 2 do 4 gramov na liter krvi au detí od 1,5 do 3 gramov na liter.

Zníženie hladín fibrinogénu môže spôsobiť:

 • DIC syndróm;
 • ťažké poškodenie pečene; ťažká intoxikácia;
 • nedostatok vitamínov C a B;
 • genetické poruchy.

Zvýšenie môže spôsobiť:

 • infekčné ochorenia v akútnej forme;
 • prítomnosť malígnych nádorov;
 • diabetes mellitus.

antitrombín

Antitrombín III je mimoriadne dôležitý proteín, ktorý reguluje hladinu zrážania krvi, zabraňuje jeho nadmernému zahusteniu a tvorbe krvných zrazenín. Posúdenie celkového stavu krvi, aby sa zistila hladina antitrombínu, je potrebná.

Obsah antitrombínu v krvi sa veľmi líši podľa veku: u detí je najnižšia - 60-90%, u detí od jedného roka do šiestich rokov dosahuje maximálnu hodnotu 101-131%, potom sa postupne znižuje, u dospelých dosahuje 66-124%,

Zvýšenie hladiny antitrombínu sa pozoruje pri:

 • akútne zápalové procesy v tele;
 • akútna vírusová hepatitída;
 • nedostatok vitamínu K.

Môže dôjsť k zníženiu antitrombínu:

 • ochorenie pečene;
 • DIC syndróm;
 • sepsa;
 • Vrodené poruchy syntézy antitrombínu.

Príčiny abnormality

Najčastejšie príčiny zmien ukazovateľov zrážanlivosti krvi sú DIC, hemofília, intoxikácia a akútne zápalové procesy. Tieto stavy sú najčastejšie diagnostikované výsledkami koagulogramov. Nemali by sme však zabúdať, že zmeny v zložení krvi môžu odrážať iné patologické procesy v tele.

Mnoho faktorov ovplyvňuje krv; nejako "odráža" akékoľvek porušenie normálneho stavu tela. Preto je potrebné venovať pozornosť akýmkoľvek neštandardným výsledkom testov, najmä pokiaľ ide o zdravie detí.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Aký je tlak nameranej osoby?

Každá osoba, ktorá aspoň raz v živote merala krvný tlak, ale ľudia často nerozumejú tomu, čo to znamená toto číslo na tonometri. Tieto ukazovatele, ako aj pulzná frekvencia, sú dôležitými faktormi pri určovaní stavu tela.

Hlavná vec týkajúca sa srdcovej sklerózy srdca: podstaty ochorenia, typov, diagnózy a liečby

Z tohto článku sa dozviete, aké zmeny srdca spôsobujú kardiostikrózu, prečo sa vyskytuje, koľko symptómov narušuje stav pacientov.

Príčiny tachykardie u mladých dievčat

Hypertrofia srdca ľavej komory: liečba, príčiny, symptómyHypertrofia ľavej komory je syndróm charakteristický pre väčšinu ochorení kardiovaskulárneho systému, ktorý spočíva v zvýšení svalovej hmoty srdca.

Čo je kruh Willis

Cévny systém mozgu má zložitú štruktúru. Jednou z jeho najdôležitejších zložiek je kruh Willis. Je to komplex tepien, ktorý sa nachádza v základni mozgu.Vďaka nemu existuje správne rozdelenie prietoku krvi v prípade poruchy karotickej artérie.

Operácia Ivanissevič

Vzhľadom na neúplnosť tvorby cievnej siete retroperitoneálneho priestoru a zároveň vysokú kapacitu kompenzačnej reorganizácie v detstve, deti s varikokéli spôsobené stenóznou léziou renálnej žily produkujú ligáciu semennej žily v dolnej tretine.