Krv je spojivové tkanivo pozostávajúce z tekutého média, inak nazývaného plazma, bunky v ňom reprezentované leukocytmi, ako aj štruktúry bez jadra - červených krviniek a krvných doštičiek. Vykonáva celý rad vitálnych funkcií pre telo:

- obohacuje bunky kyslíkom;

- prispieva k obohateniu tkanív živinami;

- reguluje telesnú teplotu;

- chráni pred baktériami, vírusmi a hubami.

Krvná plazma: jej zložky, funkcie

Plazma je tekutý bezfarebný roztok krvi, ktorý má zložené zloženie, v ktorom sa rozpúšťajú všetky živiny organizmu. Skladá sa z 90% vody a 10% tvarových prvkov, ktoré sú prezentované vo forme bielkovín, lipidov, sacharidov a minerálnych látok. Plazma pomáha zriediť krv a optimalizovať jej konzistenciu, aby mohla prepravovať dôležité živiny a látky do všetkých buniek tela.

Ak sa z plazmy odstráni fibrinogén, zložka zodpovedná za zrážanie krvi, získa sa krvné sérum. Používa sa na transfúzie po operácii, ako aj v pôrodníctve a gynekológii.

Čo je to krvné sérum?

Je to žltkastá tekutina, oddelená od krvnej zrazeniny. Jeho špecifická farba indikuje prítomnosť bilirubínu v pigmentovom žlči. Používa sa na biochemické analýzy, výskum prítomnosti rôznych druhov infekčných ochorení na hodnotenie účinnosti očkovania. Ľudské alebo zvieracie sérum imunizované špecifickým antigénom sa môže stať imunitným sérom, ktoré sa používa na diagnostiku a liečbu celého radu ochorení. Používa sa tiež na stanovenie krvnej skupiny. V klinickej praxi používajte čerstvé alebo predmrazené krvné sérum.

Ako získať krvné sérum?

Krvné sérum sa môže získať niekoľkými spôsobmi:

- V termostate, kde je sterilná krv umiestnená na pol hodinu. Potom sa pomocou pipety zráža srsť zo steny trubice a umiestni sa do chladničky. Zostávajúce sérum sa odsaje alebo nasáva do sterilnej skúmavky.

- Neutralizáciou prvkov fibrinogénu vápenatými iónmi, čím sa dramaticky zvyšuje stabilita.

- Prírodnou koaguláciou sa získa takzvané natívne sérum.

Biochemický krvný test

Analýza krvného séra sa môže vykonať biochemickou analýzou, ktorá umožňuje pochopiť, ako fungujú vnútorné orgány. Štandardná analýza ukazuje stav a množstvo bielkovín, sacharidov, lipidov, minerálneho metabolizmu. Krv na výskum je odobratá z žily, objem v priemere 5 ml. Sérum sa odovzdáva ráno, na prázdny žalúdok, to znamená, že nie je dovolené jesť ani piť 12 hodín pred kroketom. 14 dní pred pôrodom je potrebné prestať užívať lieky, ktoré sú zamerané na zníženie množstva tuku.

Správna interpretácia získaných výsledkov analýzy a poznatkov štandardných indikátorov umožňuje jasne stanoviť všetky nerovnováhy, poruchy a zápalové procesy v tele a rozprávať o stave vnútorných orgánov.

Normálny výkon

Štúdium séra začína dodaním celkovej analýzy. Celková analýza proteínov ukáže množstvo všetkých bielkovín (albumín a globulín) obsiahnutých v sére. Norma bielkovín a aminokyselín pre dojčatá do 1 mesiaca sa pohybuje od 46,0 - 68,0 g / l, pre deti do jedného roka - 48,0 - 76,0 g / l. Proteíny krvného séra pre deti mladšie ako 16 rokov by mali mať indikátory 60,0-80,0 g / l, u dospelých - 65,0-85,0 g / l.

Množstvo proteínu sa môže meniť v závislosti od polohy tela a fyzickej aktivity. Keď telo stúpa, množstvo proteínov sa počas pol hodiny zvýši o 10%, aktívna fyzická práca spôsobí zmenu indikátorov o 10%. Upínanie žily a práca s rukou v procese odberu krvi môže tiež priniesť nadhodnotené výsledky.

Zmeny normálneho výkonu: dôvody

Plazmatické proteíny sa syntetizujú v pečeňových bunkách. Analýza ukazuje úroveň obsahu:

Analýza krvného séra bude mať znížený obsah proteínov, ak v organizme nedôjde k nedostatočnému príjmu z dôvodu hladovania alebo diéty bez bielkovín. Dôvodom zníženia hladiny môže byť rakovina pečene alebo iné zápalové ochorenie tohto orgánu, nádory, popáleniny a iné ochorenia vyvolané zvýšenou stratou proteínov. Proces tvorby proteínov v tele môže byť tiež narušený, napríklad po dlhodobej liečbe kortikosteroidmi alebo v dôsledku poruchy absorpčného procesu v dôsledku enteritidy, enterokolitídy, pankreatitídy.

Dôsledkom dehydratácie po poranení alebo popálení môže byť zvýšenie koncentrácie bielkovín. Výskyt akútnej infekcie vedie k zvýšeniu ukazovateľov spojených s dehydratáciou. Zároveň sa hladina proteínov môže normalizovať nezávisle, čo indikuje proces hojenia.

Krvný test

Sérum na rozpoznávanie krvných skupín by malo byť štandardné, to znamená určitá skupina pripravená z ľudskej krvi. Na test je potrebné pripraviť sklíčko na suché sklo, štandardné sérum troch krvných skupín, roztok chloridu sodného, ​​vatu, sklenené tyčinky a pipety. Sklenená šmýkačka je rozdelená do troch sektorov, kde sa kvapka séra každej krvnej skupiny umiestni pomocou rôznych pipiet. Sklenené tyčinky zozbieranej krvi sa prenesú na platňu vedľa séra. Alternatívne nové tyčinky miešajú krv so sérom, aby získali jednotnú ružovú farbu. Po troch minútach pridajte ku každej zmesi fyzikálny roztok. Neustále pretrepávajte posúvač sledovaním reakcie. Už v prvých minútach pozitívnej reakcie by mali byť viditeľné semená, ktoré sú lepené červené krvinky. Tieto jadrá sa môžu zlúčiť do väčších a niekedy sa môže prejaviť pozitívna reakcia vo forme vločiek rôznych veľkostí. V prípade negatívnej reakcie zostane počiatočná ružová farba zmesi nezmenená.

Krvné sérum nie je len zložitá zmes schopná rozprávať o stave tela, ale aj dôležitý prvok väčšiny protivírusových liekov.

Sérum a krvná plazma

Plazma pozostáva z krvných buniek: leukocytov, erytrocytov, krvných doštičiek (štruktúry bez jadier), ako aj kvapalného média. Sérum sa nazýva svetlo žltá tekutina, ktorá sa tvorí nad zrazeninou tmavo červenej farby. Je zrejmé, že krv v priebehu niekoľkých minút bude v čistej skúmavke. Pri odstredení a miešaní v špeciálnom roztoku sa krv (hem) rozdelí na bunky (červené krvinky, krvné doštičky, bielych krviniek) a vodné médium, tj plazma. Odlišuje sa od séra v tom, že obsahuje bielkovinu, fibrinogén. Sérum a krvná plazma sú mierne odlišné pojmy a nemali by sa zamieňať.

Plazma a sérum

Krv v ľudskom tele rieši celý komplex zložitých úloh súvisiacich s fungovaním systémov a orgánov, to znamená, že sa podieľa na udržiavaní normálneho života. Tak, heme vykonáva:

 • regulácia telesnej teploty;
 • vylučovanie toxínov z tela;
 • transport kyslíka do buniek;
 • ochranné reakcie tela;
 • nutričnej funkcie.

Plazma je biologická kompozícia, kde 92% je voda, 7% bielkovina a 1% tuku, uhľohydrát a minerálne zlúčeniny. Jeho krv obsahuje až 55%. Zostávajúci priestor je obsadený bunkovým materiálom. Hlavnou funkciou plazmy je dodávanie živín do buniek tela, niekoľko stopových prvkov. Sérum (sérum) sa dosiahne odstránením fibrinogénu z krvi (gemologické sérum). Jeho výroba pomocou rôznych chemických metód je považovaná za dôležitú podmienku pre diagnostiku rôznych patológií.

Napríklad sérum je predmetom štúdie pri určovaní účinnosti očkovania, prítomnosti infekčných ochorení a biochemických vzoriek. Je aktívne vyšetrovaná v takých lekárskych oblastiach, ako je pôrodníctvo a gynekológia, je vzatá na štúdium po operácii. V medicíne sa krvné sérum používa veľmi široko.

Používa sa na určenie krvnej skupiny človeka, vytvára imúnne sérum, diagnostikuje s jeho pomocou rôzne ochorenia založené na sérových štúdiách, štruktúru liečby.

Ako už bolo spomenuté, pomáha identifikovať množstvo komplexných ochorení, vrátane tých, pri ktorých sa nedostatok bielkovín považuje za jasný znak ochorenia. Analýza krvnej plazmy umožňuje určiť jej koncentráciu, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 65 / 85g / l. V sére je možné získať menej o 2-4 g / l. Tento pomer je spôsobený tým, že sérum neobsahuje fibrinogén.

Nebezpečné choroby

Analýza tiež ukazuje vysoké alebo malé množstvo proteínu. Príčiny hypoproteinémie (nedostatok proteínov) sú spojené s fyziologickými a biochemickými stavmi, to znamená, že sú výsledkom nedostatočnej tvorby proteínov v tele a veľkých strát, čo je porušení požadovanej normy. To všetko platí pre takéto stavy a patológie ako:

 • zhoubných novotvarov;
 • akútne alebo chronické krvácanie;
 • gastrointestinálna dysfunkcia;
 • po diéte bez bielkovín;
 • dlhšie obdobie pôstu.

Ak bola vykonaná analýza hypoproteinémie, interpretácia získaných výsledkov môže preukázať prítomnosť nebezpečnej choroby obličiek u pacienta na pozadí vývoja nefrotického syndrómu. V prípade diagnostikovania hypoproteinémie je možné, že veľké množstvo bielkovín sa vylučuje spolu s močom. Štruktúra proteínov je ovplyvnená funkciou pečene. Keď bola vykonaná analýza a dekódovanie preukázalo dysfunkciu exokrinnej žľazy, potom spolu s nedostatkom bielkovín môžu byť diagnostikované nebezpečné choroby: pečeňová dystrofia, cirhóza, hepatitída atď.

Vývoj hyperproteinémie súvisí s množstvom chorôb (myelóm, cholera atď.) A stavov organizmu: popáleniny, dehydratácia, ťažké zranenia a prehriatie. Je známe, že plazma je bohatá na proteíny. Identifikovalo sa viac ako sto rôznych proteínov. Obsahuje vo veľkej koncentrácii: globulíny, fibrinogén, albumín. Iné, v malých alebo malých množstvách. Keďže všetky majú biologické a špecifické charakteristiky, rozdelili sa na skupiny frakcií vzhľadom na fyzikálno-chemické vlastnosti a zloženie aminokyselín. V metóde delenia sa používa - elektroforéza. Je možné konštatovať, že umelo vytvorené elektrické pole ovplyvňuje pohyb bielkovín s nerovnomerným elektrickým nábojom. V podstate je elektroforéza plazmových proteínov štúdiou kvalitatívnych a kvantitatívnych vlastností hemis distribuciou v elektrickom poli.

Štúdium sérových vlastností

V závislosti od prostredia, v ktorom sa analýza proteínov uskutočňuje pomocou metódy, ako je napríklad elektroforéza, môžu získať negatívny alebo pozitívny náboj. To znamená, v akom prostredí sa uskutočňuje elektroforéza, závisí pohyb proteínov a ich bezprostredné vlastnosti: hmotnosť, veľkosť, veľkosť náboja, tvar. Negatívne nabité molekuly sú slabo adsorbované na rozdiel od pozitívne nabitých častíc. V dôsledku toho sa elektroforéza proteínov zameriava na negatívne náboje. Štúdia je predpísaná v týchto prípadoch:

 • veľmi vysoké ESR;
 • ak je hladina celkového proteínu v krvi zvýšená;
 • úplná kontrola monoklonálnej gamapatie;
 • vysoká hodnota gama globulínov.

V mnohých komplexných patologických prípadoch nie je predpísaná elektroforéza, pretože lekár môže požiadať pacienta, aby podstúpil analýzu jedného proteínu. Po prvýkrát bola elektroforéza ako metóda na stanovenie plazmových proteínov použitá v roku 1930 švédskym vedcom Tizeliusom.

Ak by interpretácia analýzy ukázala, že sérum je nadmerne nasýtené triglyceridmi (mikročastice tuku), lekári interpretujú túto odchýlku ako lipemia. Medzi sebou používajú hovorenú podobu - chylú krv. Nie je vhodný na štúdium, pretože po spracovaní v odstredivke sa zahusťuje a stáva sa bielou. Chylová krv - môže byť priamym dôsledkom vývoja patológií, z ktorých najnebezpečnejší je diabetes.

Tiež vysoká koncentrácia triglyceridov - znak obezity, nadmerná konzumácia alkoholu. Chylová krv sa vyskytuje u pacientov, ktorých dekódovacia analýza preukázala ascites, cirhózu, zlyhanie obličiek. Spolu s týmito príčinami je krvný chýl spôsobený užívaním určitých liekov, línií: β-blokátory, kortikosteroidy, diuretiká.

Čo je sérum a prečo je potrebné?

Než zistíte, aké je sérum, musíte si spomenúť, z čoho sa skladá krv. Ako viete, zahŕňa plazmu a tvarované prvky vo forme suspendovanej látky, z ktorých väčšina tvoria červené krvinky (červené telá). Plazma - zakalená žltkastá kvapalina, pozostávajúca hlavne z vody a iba 10% suchého zvyšku. Asi 8% suchého zvyšku tvoria bielkovinové zložky, ktoré predstavujú albumín (asi 4,5%), rodinu globulínov (až 3,5%), fibrinogénu (0,2-0,4%).

Fibrinogén je rozpustný, bezfarebný proteín, hlavný koagulačný faktor. Keď je koagulačný systém aktivovaný, prevádza sa na nerozpustný fibrín, ktorý má vzhľad filamentov a tvorí základ krvnej zrazeniny pod vplyvom trombínu.

štruktúra

V sére je veľké množstvo rôznych látok, vrátane:

 • Kreatinín, potrebný pre energetické procesy. Podľa jeho úrovne sú diagnostikované patologické stavy obličiek.
 • Draslík, vápnik, horčík, železo, sodík, fosfor atď.
 • Enzýmy.
 • Cholesterol s nízkou a vysokou hustotou.
 • Živiny (lipidy, glukóza).
 • Vitamíny.
 • Hormóny: prolaktín, kortikotropín, adrenalín, kortizol, inzulín, dopamín, progesterón, testosterón a ďalšie.

Ako prideliť

Krvné sérum sa môže získať dvomi spôsobmi:

 1. Výsledkom prirodzenej koagulácie krvi mimo ľudského tela, počas ktorého sa vytvára krvná zrazenina a oddelenie kvapalnej zložky. Po prvé, krv sa usadzuje 30 minút, potom sa z nej odstráni krvná zrazenina a kvapalná časť sa umiestni do centrifúgy na desať minút.
 2. Vystavením fibrinogénu vápenatým iónom. Tento proces uvolňovania plazmy z fibrinogénu sa nazýva defibrináciou.

Čo je potrebné

Sérum z plazmy emituje v nasledujúcich prípadoch:

 • pre biochemickú analýzu krvi;
 • s cieľom identifikovať pôvodcu infekcie v tele;
 • vyhodnotiť účinnosť vakcíny;
 • na výrobu srvátkového prípravku na individuálne účely.

Sérum je stabilné, zatiaľ čo si zachová väčšinu protilátok.

Špeciálne označené sérum (enzýmy, rádionuklidy, fosfory) sa používajú na diagnostické účely a vo výskumných činnostiach.

Krvné sérum sa považuje za najbežnejšie činidlo pri biochemickej analýze krvi, čo vám umožňuje vyhodnotiť účinnosť metabolických procesov v tele a prácu jej systémov.

Existujú dva typy sérových reakcií:

 • priame (dvojzložkové): zrážky, lepenie a zrážky a iné;
 • nepriame (tri zložky): mikrobiálna neutralizácia, inhibícia adhézie erytrocytov a iné.

Prečo sa sérová analýza

Táto analýza je potrebná na stanovenie hladiny hormónov, proteínov imunoglobulínov, imunitných komplexov, enzýmov, ako aj minerálov, ako je železo, vápnik, draslík, horčík a iné. Identifikácia nespecifických enzýmov, ktoré by nemali byť v krvi, pomáha diagnostikovať počet patológií nasledujúcich orgánov:

 • pankreasu;
 • kostrový sval;
 • prostata;
 • kostné tkanivo;
 • žlčové cesty;
 • pečene.

Počas laboratórnych štúdií sa študuje predovšetkým proteínové zloženie séra: celková hladina albumínu a globulínov a ich pomer

Zvýšený obsah proteínov môže naznačovať porušenie zrážania krvi, nedávne očkovanie, dehydratáciu a zhubné nádory. Ak nie je dostatok bielkovín, je to znamenie dodržiavania diéty bez bielkovín, hladovania, narušenia tvorby proteínov, ochorení obličiek a pečene, endokrinných patológií, krvácania, rakoviny.

Okrem toho určite obsah špecifických typov proteínov. Napríklad hladina komplexného proteínového feritínu, ktorá je zodpovedná za skladovanie a transport železa, určuje, koľko z nich je obsiahnutých v tele.

Počet sérových neopterínových metabolitov nukleových báz - určuje, či existuje imunitná odpoveď a ako rýchlo sa vyskytuje u infekcií, nádorov a iných lézií.

Rozdiel od krvnej plazmy

Zvážiť, že krvná plazma a sérum sú jedno a to isté je nesprávne. Hlavné rozdiely možno zhrnúť takto:

 • plazma je zložka celej krvi, sérum je súčasťou plazmy;
 • v plazme je nerozpustný proteín fibrinogénu, jeho sérum je nedostatočné;
 • plazma má vždy žltý odtieň, sérum môže byť načervenalé;
 • plazma koaguluje, ak v nej existuje koaguláza - enzým vylučovaný určitými patogénmi, ale sérum nie je.

Imunné sérum

Ich základom je imunoglobulín Ig. Ďalšie názvy sú antiséra a imunopreparáty. Používa sa na prevenciu a liečbu infekcií. Ich účinok spočíva v tom, že protilátky v ich kompozícii reagujú s jedmi alebo patogénmi, prípadne tvoria imunitné komplexy, ktoré sa potom odstránia pomocou fagocytov a aktiváciou komplementového systému (komplexné proteíny nájdené v krvi). Umožňujú osobe vytvoriť pasívnu imunitu a tým neutralizovať patogény a toxíny.

Antiséra sú rozdelené na dva typy:

 • Homológne. Získava sa z ľudskej krvi. Bežne používaná plazma od očkovaných darcov; krv ľudí, ktorí mali určité infekčné choroby; placentárna a abortívna krv.
 • Heterogénne. Tieto séra sa vyrábajú z krvi zvierat.

Postup získania antiséra

 1. Vykonajte kurz hyperimunizácie osoby alebo zvieraťa. V určitých intervaloch sa podávajú zvyšujúce sa dávky antigénov.
 2. Získanie séra prirodzenou krvnou koaguláciou.
 3. Jemné čistenie (pomocou metódy antigénovej extrakcie alebo fermentolýzou).
 4. Izolácia a koncentrácia imunoglobulínov. Heterogénne sérum sa získa frakcionáciou alkoholom.

Najefektívnejšie sa dosiahne použitím metódy extrakcie antigénov po fermentolýze imunoglobulínov. Toto sérum obsahuje až 95% antitoxínov a poskytuje najlepšie výsledky pri použití. Predpokladá sa, že je niekoľkonásobne účinnejší než inak purifikovaný.

prihláška

Dnes sa imunitné sérum široko používa na prevenciu a liečbu infekčných lézií: chrípka, záškrt, tetanus, osýpky a iné. Pri diagnostikovaní vám umožňujú určiť typ, poddruh, sérotyp patogénu, ktorý pomáha presne diagnostikovať a vybrať spôsob liečby.

Na likvidáciu hadího jedu, škorpiónov, botulínových toxínov sú špeciálne séra. Po pichnutí do psa sa osobe predpíše sérum, aby sa zabránilo vztekline.

Čo sa líši od vakcíny

Jeho hlavná odlišnosť od vakcíny spočíva v skutočnosti, že pôsobí oveľa rýchlejšie a po niekoľkých hodinách sa človek zlepšuje. Toto je dôležité, ak sa ochorenie rýchlo rozvíja. Ale netrvajú dlho: homológne - až päť týždňov, heterogénne - až tri týždne, zatiaľ čo vakcína má dlhšiu dobu trvania.

Sérová profylaktika

Terapeutické sérum je v závislosti od aplikácie rozdelené do troch typov:

 • Antivírusová látka (chrípka, osýpky).
 • Antibakteriálne (mor, týfus, dyzentéria).
 • Antitoxické (botulizmus, gangréna, tetanus).

záver

Krvné sérum ako materiál na výskum má výhodu oproti plazme, pretože nemá hlavný koagulačný faktor a je stabilné. Okrem toho na základe séra pripraviť účinné prostriedky na prevenciu a liečbu infekcií.

Krvné sérum

Sérum nazývané plazma bez štruktúr fibrinogénu a proteínov. To neznamená, že sérum je prázdna kvapalina. Obsahuje mnoho prvkov, ktoré by ste si mali prečítať viac.

Hodnota séra pre telo

Sérum - hlavná zložka plazmy, vďaka nej je tok krvi. Živiny sa rozpúšťajú v tomto kvapalnom médiu. Sérum je nenahraditeľným účastníkom transportu hormónov, minerálov a vitamínov, ako aj čistenie tela toxínov.

V medicíne je vyčistené krvné sérum v dopyte po výrobe viacerých liekov. Zavedenie séra sa často používa v chirurgii na rehabilitáciu po operácii, ako aj v gynekológii. Analýza krvného séra umožňuje identifikovať príčiny ochorení a prijať opatrenia na ich skoré odstránenie.

Zložky obsiahnuté v sére

Krv každej osoby obsahuje cholesterol. V poslednej dobe to bol jeho zvyk viniť za nárast patológií spojených s kardiovaskulárnym systémom. V skutočnosti je cholesterol potrebný na produkciu pohlavných hormónov, funkciu mozgu a regeneráciu buniek.

V laboratórnych podmienkach sa koncentrácia sérového cholesterolu v krvi stanoví pomocou špeciálnych testov. Pravidlo je spravidla:

 • obsah lipoproteínov s nízkou hustotou do 2,59 mmol / l;
 • obsah lipoproteínov s vysokou hustotou od 1,55 mmol / l;
 • celkový obsah cholesterolu do 5,18 mmol / l.

Kreatinín v sére je dôležitým prvkom nevyhnutným pre energetické procesy. Kreatinín sa odvodzuje pomocou urogenitálneho systému, takže definícia indikátora sa často používa pri diagnostike obličkových patológií.

Sérový kreatinín sa vypočíta v μmol / liter a závisí od vekovej kategórie:

 • novorodenci - 27-88;
 • až do roka - 18 - 35 rokov;
 • do 12 rokov - 27 - 62 rokov;
 • dospievajúci - 44-88;
 • ženy, 44-97;
 • muži - 62-132.

Draslík je nutne prítomný v krvnom sére. Hladina minerálu v plazme závisí od množstva prichádzajúceho prvku zvonku, obsahu v bunkovej štruktúre a extracelulárnej tekutiny, ako aj od rýchlosti vylučovania z tela. Index draslíka sa vypočíta v mmol / liter a závisí od vekovej kategórie:

 • dojčatá - 3,7 - 5,9;
 • deti do jedného roka - 4,1-5,3;
 • do 14 rokov - 3,4-4,7;
 • od 14 - 3,5-5,1.

Ak je biochemická analýza určená hladinou enzýmov v sére. V tomto prípade hovoríme o skutočných plazmových enzýmoch, ktorých nízka koncentrácia zvyčajne naznačuje akumuláciu inhibítorov alebo zníženie syntetickej aktivity buniek. Navyše sa zistili nešpecifické enzýmy, ktoré by nemali byť prítomné v plazme:

 1. Patológie kostrových svalov sú sprevádzané zmenami v koncentrácii alkoholdehydrogenázy, ako aj CPK, svalového izoenzýmu.
 2. Ochorenia pankreasu sa odrážajú na úrovni a - amylázy a lipázy.
 3. Choroby kostného tkaniva sprevádzajú zmeny v aldoláze a alkalickej fosfatáze.
 4. Keď patologické stavy prostaty určujú hladinu kyslej fosfatázy.
 5. V prípade ochorenia pečene dochádza k porušeniu koncentrácie alanínaminotransferázy, glutamátdehydrogenázy a sorbitoldehydrogenázy.
 6. Problémy s žlčovými cestami spôsobujú zmeny hladín glutamyl transpeptidázy a alkalickej fosfatázy.

Sérum pomáha transportovať hormóny. Preto sa dá zistiť v krvi:

A to nie sú všetky hormóny, ktorých hladina sa dá určiť pri štúdiu krvného séra.

Aké sú zvláštnosti séra a jeho rozdiely v krvnej plazme?

Ak chcete pochopiť, ako sa krvné sérum líši od plazmy, je potrebné zvážiť tieto koncepcie ako prvé. Toto sa bude ďalej diskutovať v článku.

Čo je toto sérum?

Sérum je plazma bez fibrinogénu (kvapalná časť zostávajúca po zrážaní krvi). Je prezentovaná ako žltkastá látka (bilirubín poskytuje odtieň). V dôsledku akýchkoľvek porúch v normálnej výmene pigmentov sa kvantitatívna koncentrácia tohto prvku tiež zmení. A látka bude transparentná.

Ak vykonáte sérový test od osoby, ktorá práve prežila, bude to trochu zakalené. V tomto prípade obsahuje tuky živočíšneho pôvodu. Preto lekári odporúčajú darovať krv na prázdny žalúdok.

Sérum môže obsahovať obrovské množstvo protilátok. A to je úplne prirodzené, pretože vykonáva imunitnú funkciu, pomáha ľudskému organizmu bojovať proti infekciám, parazitom, baktériám, hubám a iným patologickým činiteľom.

Štúdium séra a plazmy pomáha pri určovaní patológií, ktoré ohrozujú zdravie pacienta. Tento biomateriál sa používa na:

 1. Biochemický výskum.
 2. Skúšobné štúdie krvného typu.
 3. Detekcia infekčných chorôb.
 4. Určenie účinnosti očkovania.

Rozdiel medzi sérovou a krvnou plazmou spočíva v tom, že sa používa ako zložka (presnejšie výrobca) na výrobu liekov. Ich pomoc je potrebná v boji proti infekčným chorobám.

Čo je to plazma?

Plazma je hladká, rovnomerná, celá žltá kvapalina. Je to kvapalná časť krvi po odstránení všetkých vytvorených prvkov (buniek). Zvyčajne je plazma číra, ale po požití tučných jedál sa stáva zakalená zrazenina. Môžete to vidieť vo voľnej forme za predpokladu, že sa do rúrky vyleje krv a umožní vám usadiť sa. Krvné bunky sa usadia, plazma zostane na vrchu.

Je to dôležité! Niekedy je situácia taká, že počas krvnej transfúzie sa používa iba plazma. Najčastejšie sa to vyskytuje v prípade nesúladu medzi krvnou skupinou darcu a príjemcu.

Plazmatická frakcia môže byť potrebná na výskum nádorových markerov na identifikáciu nádorových foriem a ich charakteru (benígny alebo rakovinový). To je mimoriadne dôležité pri včasnej diagnostike určitých typov rakoviny a pri sledovaní účinnosti liečby.

Kde sa má sérum podávať na analýzu?

Vo veľkých mestách a megacities, kde existuje mnoho zdravotníckych zariadení vrátane laboratórií, nie je také ťažké poskytnúť takúto štúdiu. Spoločnosť Invitro je veľmi populárna a počas svojej práce sa stala skúseným a profesionálnym umelecom komplexných úloh.

Pobočky spoločnosti "Invitro" mass. A nikto nebude prekvapený, že taká inštitúcia sa nachádza v blízkosti vášho domova. A doma a nevšimne si vašu neprítomnosť, ako rýchlo a profesionálne laboratórni technici poskytnú všetko. Hlavnou vecou je správne sa pripraviť na postup. Budeme o tom hovoriť presnejšie.

Na klinike "Invitro" počas tehotenstva sa môžete testovať na AFP (alfa-fetoproteín) - bielkovinu, ktorá sa produkuje v pečeni embrya. Akýkoľvek prebytok indikuje porušenie normálneho vývoja plodu.

Získanie séra

Ak chcete získať sérum, môžete použiť niekoľko techník:

 • Koagulácia krvi prirodzeným spôsobom.
Získanie séra in vitro
 • Ďalšou metódou je pridanie vápenatých iónov k biomateriálu, čo znamená umelý proces zrážania.

V každom prípade sa aktivuje fibrinogén, v dôsledku čoho sa tvorí požadovaná látka.

V medicíne sa tento postup nazýva defibrácia (centrifugácia). Keď k tomu dôjde, krv sa odoberie z žily. Aby sa však dosiahol spoľahlivý výsledok, odporúča sa dodržiavať niektoré pravidlá:

 • 24 hodín pred analýzou vylúčte alkohol a nefajčite;
 • darovať krv prísne na prázdny žalúdok;
 • v predvečer nedýchania mastných, slaných, údených, inými slovami, všetkých jedál, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú ľudské telo;
 • niekoľko dní pred uvedením séra nenosia telo výraznou fyzickou námahou;
 • menej nervózny, mať negatívne emócie a stres;
 • mesiac a pol pred vykonaním testov prestať používať akékoľvek lekárske prípravky (v nich nie je žiadny rozdiel), vrátane proti parazitickým ochoreniam. Ak však takúto možnosť neexistuje, musíte o tom povedať technikovi.
Tabuľka správnej prípravy na analýzu krvi a moču

Prax ukazuje, že väčšina ľudí vie, čo je krvný test, ale sérum pre ne je niečo nezrozumiteľné. A považujú túto krvnú látku len za komponent pre výskum, nič viac.

Srvátka

Plazma je bielkovinový substrát, ktorého hlavným účelom je transport živín do orgánov a tkanív. V našom prípade je sérové ​​železo dodávané pomocou transferínu. Vďaka biochemickému laboratórnemu výskumu (biochémii) je možné diagnostikovať tento komplex s ohľadom na jeho indikátory.

zistenie

Sérum a krvná plazma sú odlišné. Rozdiel je v tom, že plazma je kvapalnou zložkou krvi v jej prirodzenom stave a sérum je tá istá plazma, ktorá nemá koagulanty. Ten je prispôsobený na dlhodobé skladovanie v kvapalnej homogénnej forme a používa sa na rôzne štúdie a zdravotné potreby.

Čo robí krvný test pre sérové ​​žehličky

Jedným z dôležitých prvkov, bez ktorého je nemožné harmonické fungovanie ľudského tela, je sérové ​​železo. Rovnako ako transferínový proteín asociovaný s stopovým prvkom sa podieľa na prenose kyslíka, delenia buniek a tkanivového dýchania. Rýchlosť železo v krvi je určená špeciálnou analýzou. Jeho správanie vám umožňuje poznať alebo potvrdiť prítomnosť patologických procesov v tele.

Stručne o dôležitom

Koncentrácia železa v krvi a norma - čo je to? Podobná otázka vzniká aj po absolvovaní príslušných krvných testov na hemoglobín. Posledne menovaný je proteín, bez ktorého nie je možné dodať kyslík do všetkých ľudských buniek. Železo je dôležitým stopovým prvkom. Obsahuje sa v ľudskom tele v množstve od troch do štyroch gramov. Zloženie hemoglobínového železa je zahrnuté spolu s ďalšími zložkami. Železo v sére nie je vo voľnom stave. Proteín, s ktorým stopový prvok vstupuje do komplexu, sa nazýva transferín.

Diagnóza ich schopnosť viazať voľné železo pomocou špeciálneho testu, ktorý bude označený v smere ako OZHSS. Materiál pre jeho držanie je sérum. Väzobná kapacita plazmy v plazme odráža obsah stopových prvkov, ktoré sa prenášajú krvou. Používa sa pri štúdiu rôznych zdravotných porúch. Železo (asi 95%) sa neustále aktualizuje. To sa prejavuje v tom, že prvok zo starých krviniek má schopnosť vrátiť sa do mladých červených krviniek.

Doplnenie prvku v sére nastáva spolu s príjmom príslušných produktov. Zároveň potreba železa závisí od vekovej kategórie, pohlavia a všeobecného zdravotného stavu. U žien je vyššia ako u mužov.

Osobitná pozornosť venovaná obsahu železa v krvi by sa mala venovať počas tehotenstva, pretože v procese nosenia dieťaťa sa významne zvyšuje potreba všetkých stopových prvkov a často analýza vykazuje nízky výsledok.

Potreba neustáleho doplňovania železa zvonka súvisí s úlohami, ktoré tento prvok vykonáva. Patria medzi ne:

 • účasť na štruktúre hemoglobínu;
 • aktivácia bunkového dýchania v dôsledku intenzifikácie respiračných pigmentov;
 • účasť na preprave kyslíka;
 • udržiavanie rôznych procesov tvorby krvi.

Pri predpisovaní biochemickej štúdie

Biochemická analýza koncentrácie železa a hemoglobínu je predpísaná na potvrdenie údajnej diagnózy rôznych odborníkov. Rýchlosť železo v krvi závisí od rôznych faktorov. Aby bolo možné získať správne indikátory OZHSS, je potrebné vykonať analýzu na prázdny žalúdok ráno. V biochemickej analýze krvi pre sérové ​​žehličky existuje potreba v nasledujúcich situáciách:

 • ak máte podozrenie na otravu s liekmi alebo liekmi so zvýšeným obsahom železa;
 • s cieľom diagnostikovať anémiu, pre ktorú sa predpisuje OZHSS;
 • s cieľom diagnostikovať infekcie rôznych foriem a prírody;
 • v prítomnosti predĺženého zápalového procesu v tele;
 • na potvrdenie diagnózy hypo alebo avitaminózy;
 • v patológii gastrointestinálneho traktu;
 • v rozpore s absorpciou v zažívacom trakte;
 • s cieľom kontrolovať účinnosť predpísaných liekov.

Analýza krvného železa (OZHSS) vám umožňuje odrážať vysokú alebo nízku úroveň stopových prvkov. Tento indikátor je uvedený vo výsledkoch štúdie, pomáha potvrdiť údajnú diagnózu a začať včas liečiť vzniknutú chorobu. Krvný test na prítomnosť séra v krvi sa môže uskutočniť v akomkoľvek laboratóriu vybavenom na takéto vyšetrenie. Lekár dokáže diagnostikovať špeciálne označenie všetkých stopových prvkov.

Správna príprava na štúdium

Ako sa správne pripraviť na štúdiu o obsahu železa, vysvetľuje lekár pri vydávaní príslušného smeru. Analýza obsahu prvku bude ráno pred prvým jedlom. Niektoré zmeny sú možné v krvnom teste.

Aký je správny výsledok analýzy obsahu železa v krvi:

 • výnimka v predvečer alkoholických nápojov;
 • významné obmedzenie vyprážania a tuku v strave;
 • obmedzenie fyzickej aktivity;
 • eliminácia perorálnych kontraceptív;
 • zdržanie sa fajčenia predtým;
 • 8-hodinová prestávka medzi posledným jedlom a darovaním krvi;
 • odmietnutie vykonať v predvečer radiografiu a fluorografiu;
 • vylúčenie fyzioterapie.

Normálny výkon

Sérové ​​železo v plazme je v spojení s proteínom nazývaným transferín. Spája mikroelement a podieľa sa na jeho preprave. Zvyčajne je vyšetrenie predpísané so zníženým obsahom hemoglobínu. Môže dokázať výsledok akejkoľvek štúdie, v ktorej sa krv odoberá na všeobecnú analýzu.

Úroveň hladiny sérového železa v krvi sa v priebehu dňa mierne líši. Zároveň je pre rôzne vekové kategórie odlišné. Dnes používajú lekári nasledujúce pokyny:

Krvný test na sérové ​​žehličky

Železo je dôležitý chemický prvok, ktorý sa aktívne zapája do procesov viazania a dodávania kyslíka do tkanív ľudského tela. Fe je súčasťou respiračných pigmentov - hemoglobínu a myoglobínu. Test sérového železa je testom číslo jedna pre diferenciálnu diagnostiku akéhokoľvek typu anémie.

Prvok vstupuje do tela s jedlom a jeho úroveň závisí od pohlavia a veku. Absorpcia sa vyskytuje v dvanástniku, preto chronické poruchy tráviaceho procesu môžu viesť k anémii s nedostatkom železa. Aby sa zabránilo analýze hladiny železa v sére, je potrebné užívať raz ročne alebo podľa svedectva lekára.

Moderné laboratórne a jednorazové nástroje

Otváracie hodiny ošetrovacieho priestoru od 7 do 17:00

Akékoľvek testy pre celú rodinu

Ochota väčšiny testov do jedného pracovného dňa

Soc. program - 20% zľava na testy pre dôchodcov, veľké rodiny a ľudí so zdravotným postihnutím Veľkej vlasteneckej vojny

Diferenciálna diagnostika anémie akéhokoľvek typu

Prítomnosť akútnych a chronických infekcií

Poruchy v gastrointestinálnom trakte

Úroveň železa
μmol / l

Muži> 14 rokov

Železo je jedným z najdôležitejších stopových prvkov v našom tele. Železo je potrebné na tvorbu červených krviniek.

Krvný hemoglobín je založený na železe. Je to ten, ktorý napĺňa červené krvinky a potom je schopný dodávať kyslík z pľúc do iných tkanív.

Anémia s nedostatkom železa sa dnes rozšírila. Úroveň železa v krvi je v tomto stave výrazne znížená.

Krvný test na sérové ​​železo zahŕňa stanovenie množstva tej časti železa, ktorá je spojená s transportnou formou železa (transferín). Úroveň železa v hemoglobíne sa neberie do úvahy.

Anémia železnej nedostatočnosti sa často vyvíja v dôsledku nedostatočného príjmu železa v tele s jedlom alebo v dôsledku významného odstránenia z tela.

Je však potrebné mať na pamäti, že potreba železa môže byť spokojná s produktmi len vtedy, ak sú jeho vnútorné orgány zdravé: žalúdok, črevá a pečeň.

Kto a kedy sa podáva krvný sérový krvný test?

Ciele krvného testu pre železo sú nasledovné:

detekcia nedostatku latentného železa, keď nie je znížený index hemoglobínu;

rozlíšenie rôznych typov anémie, pretože anémia môže byť spôsobená nedostatkom železa alebo inými príčinami - poruchami chronickej povahy alebo malým množstvom vitamínu B12.

určenie skladov železa;

výpočet množstva železa, ktoré sa prenáša krvou;

v prípade podozrenia na nadbytok železa;

keď pacient užíva železné pilulky (aby nedošlo k prekročeniu normálneho množstva železa v tele).

Existujú rôzne príznaky, ktoré nepriamo naznačujú poruchy súvisiace s hladinou železa v krvi.

Nasledujúce podmienky môžu naznačovať zníženú hladinu železa:

chronická únava, slabosť, únava, nízky výkon;

suchá a bledá pokožka, matka a vypadávanie vlasov, krehké nechty;

porucha menštruačného cyklu; závažné krvácanie;

časté tráviace ťažkosti;

dlhé obdobie zotavovania po bežných sezónnych ochoreniach.

Zvýšenie hladiny železa je indikované nasledujúcimi príznakmi:

konštantná ťažkosť na pravej strane;

náhla strata hmotnosti;

nedostatok hormónov štítnej žľazy;

Tiež indikácie pre analýzu sú odchýlky v laboratórnej analýze krvi hemoglobínu.

Ako sa pripraviť na krvný test na železo?

Vzhľadom na to, že fyziologické faktory môžu ovplyvniť výsledky analýzy, odporúča sa na ne správne pripraviť.

Ráno sa krv stáva prázdnym žalúdkom. Čas na zdržanie sa potravy by mal byť aspoň 8 hodín.

V predvečer by malo byť vylúčené používanie alkoholu a mastných potravín.

Ak užívate doplnky železa, mali by ste ich prestať užívať týždeň pred štúdiom a informujte svojho lekára.

Lekár by mal byť tiež informovaný o príjme iných liekov, pretože hormonálne prípravky, perorálne antikoncepčné pilulky môžu tiež skresľovať výsledky.

Normy hladiny železa v sére (mmol / l):

Študujeme sérum

Krv sa skladá z plazmy a tvarovaných prvkov, z ktorých väčšina je reprezentovaná erytrocytmi. Plazma samotná je zakalená kvapalina pozostávajúca z vody (viac ako 90%), albumínu, globulínov a koagulačného faktora fibrinogénu. Ak odstránite poslednú z plazmy, dosiahne sa sérum. Táto dôležitá biologická kvapalina môže byť použitá na rôzne účely. Ako získať sérum v umelých podmienkach, za to, čo sa používa a ako sa uchováva - zvážte ďalšie.

Na čo to je?

Krvné sérum sa používa v dvoch prípadoch:

 1. Pri diagnostike rôznych ochorení, keď je potrebné určiť patogén patológie.
 2. Pri výrobe srvátkového materiálu pri vytváraní vakcín alebo vedeckého výskumu, ktorého účelom je zlepšiť liečbu mnohých chorôb.
Prostredníctvom štúdie vzorky purifikovanej krvi je možné diagnostikovať komplexné a viaczložkové ochorenia, ktoré sa ťažko detegujú inými spôsobmi.

Na diagnostické účely pomocou tejto štúdie môžete získať údaje, ako napríklad:

 • hladiny hormónov a fungovania endokrinného systému ako celku;
 • imunitné komplexy, ako aj všeobecný stav imunity;
 • akútny nedostatok alebo nadbytok mikro- a makroekonomických prvkov;
 • prítomnosť patológií kostrových svalov a kostného tkaniva na mikroúrovni;
 • choroby vyskytujúce sa v latentnej forme.

Sérum sa tiež bežne používa pri vykonávaní rôznych experimentov a štúdií, ktoré pomáhajú hodnotiť účinnosť vyvinutého lieku.

Zachováva väčšinu protilátok a pri umelom odstránení koagulačných faktorov sa stáva stabilnejším a dobre skladovaným.

Sérum sa môže použiť ako liek na uhryznutie jedovatých zvierat, ako aj na prevenciu bakteriálnych a vírusových lézií.

Funkcie a role

V tele, tekutá časť krvi, ktorá neobsahuje fibrinogén, vykonáva nasledujúce funkcie:

Neváhajte a položte svoje otázky na personál hematológ priamo na stránkach v komentároch. Budeme odpovedať, položte otázku >>

 1. Transport - pomáha veľkým časticiam a krvným zložkám pohybovať sa správnym smerom.
 2. Ochranné - obsahuje veľké množstvo proteínových molekúl (albumín, globulíny), ktoré pomáhajú bojovať proti patogénnym mikroorganizmom.
 3. Detoxifikácia - albumín viaže toxické molekuly v tkanivách a neumožňuje ich šíriť sa po celom tele.
 4. Podporné - krvné sérum pomáha udržiavať potrebné množstvo voľnej cirkulujúcej tekutiny v tele.
 5. Koordinácia - zložky séra pomáhajú aktivovať určité látky a poslať ich správnym smerom.
Sérum tiež udržuje konštantnú pH rovnováhu v krvi, na ktorej závisia mnohé metabolické procesy.

Úloha kvapalnej časti krvi bez faktorov zrážanlivosti sa nedá preceňovať. Prostredníctvom štúdia jej ukazovateľov je možné v čo najkratšom čase získať údaje o stave ľudského zdravia, ako aj zistiť počet chorôb, ktoré sú asymptomatické alebo sa nachádzajú v počiatočnom štádiu vývoja. Ak vezmeme do úvahy jeho úlohu v celosvetovom zmysle, potom v medicíne existuje možnosť získavania a podávania sér zdravým ľuďom, čo zabraňuje rozvoju nebezpečných a smrteľných ochorení. Na základe správania sa séra sa vedie výskum a vývoj inovatívnych liekov, ktoré pomáhajú bojovať s ochoreniami rýchlejšie as menšou stratou tela.

Proces získavania

Existujú dva spôsoby, ako získať kvapalnú purifikovanú časť krvi:

Defibrinácia vápenatých iónov - čerstvo zozbieraná krvná plazma je ovplyvnená vápenatými iónmi, ktoré pod vplyvom prirodzeného koagulačného procesu vedú k tvorbe krvnej zrazeniny a možnosti odstránenia koagulačných faktorov. Výsledkom je stabilné sérum nasýtené rôznymi zložkami krvi a schopné uchovávania.

Odstredenie - pri tomto procese sa čerstvo odoberá krv a nechá sa stáť pri izbovej teplote počas 30 až 40 minút. Počas tohto časového obdobia nastáva prirodzený koagulačný proces a objaví sa precipitát vo forme krvných zrazenín. Kvapalná časť sa oddelí od zrazenín a prechádza malým filtrom.

Potom sa umiestni do odstredivky, kde sú menšie krvné zrazeniny odstránené pod vplyvom odstredivej sily.

študovať

Pri štúdiu kvapalnej zložky krvi venujte najprv pozornosť zloženiu bielkovín. Pomer proteínov navzájom a celkový objem séra poskytuje najvýznamnejšie výsledky štúdie.

Okrem pomeru je dôležitá prítomnosť alebo neprítomnosť určitých bielkovín. Napríklad koncentráciou feritínu, ktorý je komplexným proteínom, je možné posúdiť množstvo železa v krvi, pretože cez tento proteín sa transportuje po celom tele.

Venujte pozornosť aj množstvu neopterínu. Tento proteín je zodpovedný za tvorbu a rýchlosť vývoja imunitnej odpovede.

Inými slovami, jeho koncentrácia ovplyvňuje všeobecnú imunitu osoby, ktorá reguluje schopnosť nezávisle bojovať proti patogénnym mikroorganizmom.

Posúdením koncentrácie proteínov a ďalších dôležitých zložiek séra je možné identifikovať prítomnosť takých patológií, ako sú:

 • ranná onkológia;
 • prítomnosť chronického krvácania a ich príčiny;
 • anémia rôznych etiológií;
 • ochorenia pečene a obličiek;
 • dysfunkcia tráviaceho traktu.

Video o sére

Normálny výkon

Je pridelené až 100 ukazovateľov krvného séra, ktoré dokážu poskytnúť úplný obraz o stave ľudského zdravia. Zvážte iba tie najpoužívanejšie z nich:

 1. Celkový sérový proteín - 65 - 85 g / l.
 2. Albumíny - 40-50 g / l.
 3. Globulíny - 20 - 30 g / l.
 4. Močovina - 3,3-6,6 mmol / l.
 5. Lipidový fosfor - 1,97-4,68 mmol / l.
 6. Triglyceridy - 0,565-1,695 mmol / l.
 7. Celkový cholesterol - 3,11-6,48 mmol / l.
 8. Voľný cholesterol - 1,04-2,33 mmol / l.
 9. Lipoproteíny s vysokou hustotou - 2,2 g / l.
 10. Lipoproteíny s nízkou hustotou - 35-55 jednotiek.

Okrem týchto zložiek rozlišujú aj koncentráciu najdôležitejších mikro a makro prvkov, ktorých obsah v sére indikuje prítomnosť alebo neprítomnosť patológií:

 1. Draslík - 3,48-5,3 mmol / l.
 2. Vápnik - 2,25-3,0 mmol / l.
 3. Horčík - 0,70-0,99 mmol / l.
 4. Chlórové ióny - 95,9-109,9 mmol / l.
 5. Anorganický fosfor - 0,65-1,30 mmol / l.
 6. Železo - 12,5-30,4 mmol / l.
 7. Celkový transferín - 0,0030-0,0040 g / l.
 8. Meď - 11.02-22.04 μmmmol / L.
Odchýlky vo výkonnosti sú vzájomne závislé.

Na základe tejto skutočnosti je možné diagnostikovať prítomnosť rôznych patológií u osoby, ktorá používa len krvné sérum. Okrem toho presnosť výsledkov môže byť oveľa vyššia ako presnosť moderných diagnostických prístrojov.

Odchýlky od normy

Ak prepis naznačuje vysokú hladinu triglyceridov, potom hovoríme o progresii lipémie. Tento stav indikuje problémy s pečeňou a metabolizmus lipidov v tele. Zvyčajne sa používa termín chylové sérum, ktoré charakterizuje nadbytočný tuk v sére. Takáto krv nie je vhodná na realizáciu rôznych druhov výskumu, pretože po odstredení sa silno zahusťuje a získava belavý odtieň. Chylové sérum sa môže prejaviť v prítomnosti cukrovky, preto sa pacientovi navyše odoberie krv na cukor.

Ale to nie sú všetky dôvody.

Táto patológia môže nastať, keď:

 • predĺžený alkoholizmus;
 • cirhóza pečene;
 • obezita;
 • ascites;
 • renálne a hepatálne zlyhanie.

V niektorých prípadoch sa v analýze objaví a zmizne chylózna krv. To sa môže spustiť užívaním kortikosteroidov a diuretík.

Preto pri určovaní tejto odchýlky je dôležité pozrieť sa na výsledky v priebehu času.

Vysoké koncentrácie proteínov naznačujú nasledujúce patológie:

 • mnohopočetný myelóm;
 • cholera;
 • dehydratácia;
 • tepelný zdvih;
 • telesné popáleniny.
Je dôležité poznamenať, že pre rôzne funkcie sú zodpovedné rôzne proteíny, preto na základe získaných údajov je možné získať presný a úplný obraz o fungovaní celého organizmu.

Nedostatok proteínov sa vyskytuje v dôsledku ich využitia alebo oneskorenia v obličkách. Takže sa môžu prejaviť nasledujúce patológie:

 • nefrotický syndróm a zlyhanie obličiek;
 • dysfunkcia pečene;
 • poruchy metabolických procesov v tele;
 • cirhóza pečene.

Rozdiely v plazme

Plazma je tuhá, nasýtená krvná zložka a sérum je súčasťou plazmy, ktorá nemá koagulačné faktory. V plazme sa nachádza žltý odtieň, môže to byť zakalený. Sérum je vždy načervenalé a pomerne transparentnejšie ako plazma.

Sérum zbavené fibrinogénu sa nikdy nezloží, zatiaľ čo plazma bez antikoagulancia koaguluje po určitej dobe pod vplyvom prirodzeného procesu koagulácie.

Srvátka

Norma pre železné sérum je u mužov 11,64-30,43 μmol / l a u žien je 8,95-30,43 μmol / l. Sérové ​​železo sa určuje kvantifikáciou transferínového proteínu. Práve tieto proteíny sa podieľajú na transporte železa v tele, takže po izolácii séra môžete získať presné výsledky o obsahu tohto prvku v krvi.

Odchýlky od normy naznačujú, že v tele sa vyvíjajú patologické procesy. Nedostatok sérového železa naznačuje nedostatočnú výživu alebo zníženú absorpciu železa bunkami tela. Najčastejšie sa to vyskytuje v dôsledku chorôb tráviaceho traktu.

Prebytok železa môže hovoriť o vývoji menej nebezpečných ochorení, takže je dôležité udržať koncentráciu tejto látky pod kontrolou.

Chylové sérum

Názov séra bol výsledkom presýtenia lipidmi, ku ktorému došlo v dôsledku vývoja problémov s pečeňou, diabetes mellitus alebo metabolizmus lipidov. Nie je vhodný na výskum, pretože stráca svoje biologické vlastnosti v dôsledku prebytočného tuku. Vzhľad lipemie si vyžaduje ďalší výskum, pretože tento indikátor môže naznačovať skrytý priebeh diabetes mellitus.

Preto je jasné, aké je sérum a prečo to nie je plazma.

Sérová tekutina sa získa priamo z krvnej plazmy, po ktorej sa uskutočňuje množstvo štúdií.

S jeho pomocou môžete identifikovať množstvo skrytých ochorení, ktoré nie sú dostupné pre iné diagnostické metódy.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo je mikroinfarkt?

Choroby kardiovaskulárneho systému sú čoraz bežnejšie. Súčasne sa obmedzujú aj vekové obmedzenia, prvé príznaky mikroinfarkcie sú viditeľné aj u ľudí mladších ako 30 rokov. Je potrebné si uvedomiť, že srdcové problémy vyžadujú okamžité opatrenia, aby sa zabránilo vzniku viacerých závažných komplikácií.

Naučia sa normy krvného kreatinínu

Existuje takýto biochemický ukazovateľ, ako je kreatinín. So zdravými obličkami sa takmer všetci vylučujú z tela a v patológii sa oneskorujú a spôsobujú abnormality. V tomto prípade musíte neustále monitorovať jeho úroveň.

Príčiny, symptómy a liečba paroxyzmálnej tachykardie, dôsledky

Z tohto článku sa dozviete, čo je paroxysmatická tachykardia, čo ju môže vyvolať, ako sa prejavuje. Ako nebezpečné a liečiteľné.Pri paroxyzmálnej tachykardii dochádza k krátkodobému narušeniu paroxyzmálneho srdcového rytmu trvajúcom niekoľko sekúnd až niekoľko minút alebo hodín v podobe rytmického zrýchlenia srdcového tepu v rozsahu 140 až 250 úderov za minútu.

Rehabilitačný plán po mŕtvici akéhokoľvek druhu.

Z tohto článku sa dozviete, čo sa deje v rehabilitácii po mŕtvici doma, ako by mala prebehnúť každá fáza obnovy. Čo musíte urobiť, aby ste sa zotavili čo najskôr.

Progresívna multifokálna leukoencefalopatia

Progresívna multifokálna leukoencefalopatia je zriedkavé demyelinizačné ochorenie spôsobené reaktiváciou vírusu JC, ktorý sa nachádza v tele väčšiny ľudí. Patológia sa vyskytuje na pozadí potlačenia imunity u pacientov s AIDS, hemoblastózou, dedičnými imunodeficienciami u pacientov, ktorí dostávajú imunosupresívnu liečbu.

Prehľad 13 populárnych liekov pre srdce: ich klady a zápory

Z tohto článku sa dozviete: ktorý zoznam liekov na srdce sa často používa na liečbu srdcových ochorení, z akých dôvodov sa majú používať, aké vedľajšie účinky ich užívanie môže viesť.