Kvalita nášho života závisí od mnohých nuánov stavu tela. Jedna z nich je práca nášho mozgu. Zdravé plavidlá a dodávka "čistej a vysokokvalitnej" krvi prispievajú k jej vynikajúcemu fungovaniu.

Ak dôjde k poruche, je potrebné vyšetriť príčinu. Jednou z metód identifikácie príčin mozgovej cievnej choroby je REG (reoencefalografia).

Tento článok pomôže pochopiť a pochopiť podstatu tejto metódy.

Všeobecné informácie o štúdii

REG mozgových ciev alebo dešifrovaná reoencefalografia, metóda modernej medicíny pri štúdiu pohybu krvi v ľudskom mozgu bez prenikania do vnútra lebky.

Štúdium, ak je to potrebné, určitej časti mozgu, stav nádob v ňom, ich steny (tón), ako sú (rýchlo alebo nie) naplnené krvou, čo do nich vstupuje krv (viskózna alebo nie), rýchlosť jej príjmu, čas tečenia a reakcie, správania sa nádob.

Podstata metódy

Podstata metódy spočíva v tom, že prúd prechádza ľudským mozgom, je to frekvenčná frekvencia a elektrický odpor mozgu, alebo skôr jej tkanív, je okamžite zobrazený na obrazovke monitora.

Napriek týmto výhodám mnohí lekári súhlasia, že táto metóda sa stala zastaralou (aj keď sa stále používa v mnohých zdravotníckych zariadeniach) a nahrádza sa magnetickou rezonanciou a počítačovou tomografiou alebo Dopplerovským ultrazvukom.

Zariadenia, pomocou ktorých sa vykonáva reoencefalografia mozgových ciev, sa nazývajú reteografie, majú niekoľko kanálov od 2 do 6, čo vám umožňuje získať výsledky (reoencefalogramy) niekoľkých oblastí mozgu naraz.

Najčastejšie sa používajú okrúhle kovové elektródy, ktoré sú upevnené na hlave človeka s pásikmi z gumy v miestach potrebných na výskum (chrámy, nosový most, obočie, krk) a špeciálne pasty sa používajú na zvýšenie ich kontaktu so skalpom.

Pacient na žiadosť lekára prijíma rôzne polohy hlavy (ohyby vpravo, vľavo, späť, dopredu) a zaznamenávajú sa všetky výsledky, ktoré sa potom dešifrujú na čítanie cerebrálnych mozgových ciev. Každý vek má svoj vlastný štandard svedectva.

Čo zobrazuje a vyšetruje REG

Budeme sa definovať tým, čo ukazuje REG na mozog.

Výsledky REG sú objemové informácie o stave ciev mozgu.

Na základe ukazovateľov špecialista skúma cievny tonus, elasticitu svojich stien, rýchlosť vnikania krvi, spôsob, akým sa správajú pri rôznych zaťaženiach (naklápanie a otočenie hlavy) a následne odtok krvi z hlavy.

Výsledkom môže byť identifikácia rastu cholesterolu na stenách krvných ciev alebo hematómov po poškodení lebky, predispozície na tvorbu krvných zrazenín vo vnútri nich, vývoj intrakraniálneho tlaku.

Čo ukazuje USDG mozgových ciev a aké sú náznaky postupu, môžete sa z našej štúdie naučiť.

Existujú určité príznaky mŕtvice u mužov, ktoré sa líšia od symptómov útoku na ženy. Znalosť, ktorá môže zachrániť život pacienta.

Indikácie pre štúdiu

Keď naše telo ako celok pracuje rovnomerne, v štúdiu jeho práce neexistujú žiadne špeciálne pokyny.

Ale vonkajšie faktory (zmeny teploty, kolísanie tlaku v atmosfére, pohyb z jednej klimatickej zóny do druhej) často zasahujú do činnosti nášho tela, a tým ovplyvňujú jeho zložky.

Plavidlá nie sú výnimkou. Oni sa opotrebovávajú, neodolávajú expozície a pri strese alebo úzkosti sa vyskytujú poruchy. REG vám umožňuje identifikovať ich.

Nasledujúce hlavné indikácie pre REG mozgu sú rozlíšené:

 1. Formácie cholesterolu na stenách krvných ciev porušujú ich elasticitu, pacient vyvinie aterosklerotický proces, ktorý vo väčšine prípadov vedie k infarktu myokardu alebo mŕtvici. (REG je predpísaný pre mŕtvicu alebo srdcový záchvat.) Ak je pacient hypertenzívny alebo má ochorenie - vegetatívno-cievna dystónia).
 2. Predispozícia alebo tvorba krvných zrazenín s ich ďalšou separáciou a zablokovaním cievy vedie k ischemickej mozgovej príhode (s cerebrálnou ischémiou alebo ak existujú príznaky jej vývoja).
 3. Prenosové poranenia hlavy bez zjavného dôvodu (bolesť, závrat) vedú k vzniku intrakraniálneho tlaku alebo krvácaniu v mozgových tkanivách (s otrasom alebo kontúziou mozgu).
 4. Bolesti hlavy, migrény, sú výsledkom nesprávneho prietoku krvi v cievach hlavy (s bolesťami hlavy, hlukom v ušiach, porušením vestibulárneho aparátu).
 5. S nespavosťou, zníženým zrakom, mdlobou.

kontraindikácie

Najčastejšie sa nemá používať u novorodencov.

V tomto prípade nie sú presné údaje o mozgu reg, v prípade detí amplitúda vlny je malá a dĺžka anakrotu je naopak veľká, nie je incisura.

Výhody výskumu v porovnaní s inými metódami

Mnohí lekári na zdravotníckych fórach spochybňujú ignorovanie REG a jeho nahradenie modernými výskumnými metódami.

Tí, ktorí sú proti, tvrdia, že kosti lebky nie sú schopné niesť dostatočný prúd (odpor je prítomný) a výsledky štúdie vnútorných nádob nie sú presné, všetky ukazovatele ukazujú len stav susedných plavidiel.

Odmietajúc to, články lekárskych vedcov sú uvedené, že kosti lebky nie sú prekážkou, pretože vlastnia hlavne kapacitný odpor.

Výhodou tejto metódy je, že externé faktory (ľudské tkanivo, amplitúda signálu, šírenie vlny) ju nedokážu ovplyvniť, zatiaľ čo iné metódy podliehajú týmto javom.

Výskumný proces

Proces výskumu pomocou cerebrálnej vaskulárnej encefalografie je jednoduchý. Jedinou podmienkou je pokoj.

Pacient leží na chrbte s očami zatvorenými pre med. na pohovke. Doktor odmasťuje skúmané oblasti hlavy s alkoholom a na ne ukladá kovové elektródy, ktoré sú mazané kontaktnou pastou na zlepšenie citlivosti.

Elektródy sú upevnené gumovými pásmi. Pri elektródach prechádza slabý prúd, pomocou ktorého sa zaznamenávajú indexy mozgových ciev. Na obrazovke monitora sa zobrazujú "zakrivené čiary" - ukazovatele práce plavidiel a prietok krvi.

Príprava na postup

Príprava na procedúru trvá asi 5 minút. Špecialista odmasťuje skúmané oblasti pacienta a fixuje na ne kovové elektródy.

Proces sa začal

Táto technika je bezpečná a bezbolestná.

Pretože pred štartom sa odporúča 15-minútová prestávka alebo odpočinok, celková doba trvania pacienta trvá približne 25-30 minút (zahŕňa prípravný proces).

Odporúča sa, aby nefajčili 2-3 hodiny pred začatím zákroku, nezabudnite na jeden deň všetky lieky, ktoré ovplyvňujú krvný obeh v tele. Držte ju v polohe alebo v posedení.

Výsledky a prepis

Výsledok REG, špecialista sa zobrazí na papieri, ktorý zobrazuje zakrivené čiary a pokračuje v ich dekódovaní.

V prvom rade sa venuje pozornosť veku pacienta, každý vek (mladý a starý) má svoje vlastné indikácie REG čítania.

Krivky sú oscilácie vĺn, ktoré sú charakterizované správaním krvných ciev vyplnením krvi a samotným naplnením jednotlivých častí mozgu. Vlny sú reprezentované čiarami smerujúcimi nahor (anakrot) a dole (katakrota).

Na dolnej čiare je diktívny hrot. Rez je umiestnený v strednej tretine pred diktóznym zubom.

Pri dešifrovaní výsledkov cerebrálnej vaskulárnej encefalografie sa pozornosť venuje pravidelnosti vlny, ich vrcholu a jej zaokrúhľovaniu, vzostupným a zostupným líniám, prítomnosti iných línií, umiestneniu incisúry a diktickej zuby.

Hodnotenie pacientov a lekárov

Názory lekárov sa vo svojom veku líšia. Mladí špecialisti predložili svoje názory na používanie nových metód (počítačové, ultrazvukové) výskumy, starší špecialisti dodržiavajú REG.

Ale negatívne recenzie a odvolania nepoužívať túto techniku ​​chýbajú. Pacienti sú spokojní.

Platí to najmä pre matky s malými deťmi, ktoré môžu sedieť na kolenách, kde sa dieťa cíti v bezpečí, alebo dôchodcovia, ktorí sa pri príprave postupu môžu ľahnúť a porozprávať sa s lekárom v procese diagnostiky.

Náklady na postup

Cena REG plavidiel mozgu sa pohybuje od 1 000 do 3 500 rubľov. Kde prechádza štúdia a akú sumu si pacient sám vyberie.

Stojí za zmienku, že je lepšie to robiť v špecializovaných centrách vybavených moderným vybavením as prítomnosťou niekoľkých špecialistov, ktorí dokážu spoločne urobiť presnú diagnózu v náročných prípadoch a predpísať liečbu.

Mnoho kliník ponúka svoje služby na vykonanie tohto postupu v domácnosti pacienta, potom sa náklady zvyšujú na sumu od 10 000 rubľov po 12 000 rubľov.

Lekárske výskumné centrá

Lekárske strediská ponúkajú svoje služby:

 • "Doktor Plus", Moskva. bolezni-spravka.ru;
 • "Univerzitná klinika", Petrohrad;
 • "Univerzitná klinická bolesť hlavy", Moskva. https://es.foursquare.com;
 • "Doktor DoStaLet", Moskva.

REG je veľmi účinná metóda diagnostiky stavu mozgových ciev.

Je to spôsobené dostupnosťou postupu a rozšírením zariadení v krajine.

Takmer úplná absencia kontraindikácií alebo vedľajších účinkov presvedčí mnohých lekárov, aby použili túto konkrétnu metódu diagnostiky.

Video: Echoencefalografia - vyšetrenie mozgových ciev

Existuje aj ďalší spôsob ultrazvukovej diagnostiky patológií v mozgu, ktorý sa vykonáva pomocou osciloskopu. Aké sú výhody a nevýhody postupu.

REG mozgových ciev: najbezpečnejšia a najpresnejšia štúdia

Rheoencephalography je slovo niekoľkých koreňov, od starovekého gréčtina to znamená "ῥεος" - "tok", "ένκεφαλος" - "mozog" a "γράφω" - "písať, imitovať".

To znamená, že cerebrálny vaskulárny systém REG ukazuje výkres celého systému ciev v našej hlave, ich priechodnosť a možné zranenia a problémy.

Čo to je použitie v medicíne

Reg sa vedie (stačí, aby nebol alarmovaný!) Keď sa elektrický prúd nanáša na mozog pomocou elektród. Ak ste niekedy urobili REG - to je takáto "čiapočka" s drôtmi, takmer sledujete elektrický náboj s frekvenciou 16-300 kHz.

Naše tkanivá, ktoré tvoria mozog, krvné cievy a podobne, reagujú určitým spôsobom na prúd. V tomto okamihu počítač zaznamenáva a zaznamenáva všetky zmeny. Na základe toho sa vytvorí mapa práce skúmaného tela, pri dešifrovaní, ktoré určuje prítomnosť alebo absenciu akejkoľvek choroby.

Často je to REG, ktoré poskytuje nielen najpresnejšie údaje o priechodnosti plavidiel, ich zablokovaní alebo rozbití, ale tiež pomáha pri výbere taktiky na ďalšie predchádzanie vážnym zdravotným problémom.

Čo je priradené a čo zobrazuje

Hlavným účelom tohto zariadenia je zistiť, aké procesy prebiehajú momentálne v našej hlave. Priraďte štúdiu po vážnom údere do hlavy, aby ste zabránili krvácaniu.

Druhým priaznivým účinkom REG je to, že určuje tok krvi hlavnými, hlavnými cievami a kolaterálnou cirkuláciou, tj pohybom krvných prúdov obchádzajúcich hlavné cievy, ak sa z nejakého dôvodu nedokážu vyrovnať s ich prácou.

Pred vynálezom reoencefalografie neboli choroby ako neurocirkulačná dystónia a migréna považované za choroby. Dôkazy z lekárskeho hľadiska sú takmer nemožné. Osoba je považovaná za zdravú. Orgány fungujú normálne, čo znamená, že osoba, ktorá sa krčí z bolesti hlavy (muži tiež trpia migrénami!) S najväčšou pravdepodobnosťou simuluje. Koniec koncov, úžasná vec, len tie výrobky, ktoré obsahujú kofeín pomáhajú týmto ľuďom z bolesti hlavy.

A len štúdia REG dala všetko na svoje miesto. Dokázala svoju prítomnosť za niekoľko minút a ľudia, ktorí trpeli najchudobnejšími bolesťami hlavy, už neboli obvinení z predstierania, že našli primerané riešenie svojich problémov.

Čo ukazuje štúdia:

 • všetko, čo sa deje v našej lebke;
 • prívod krvi do mozgu;
 • práce jednotlivých plavidiel;
 • stav tonusu;
 • vaskulárna elasticita;
 • krvný odtok.

Indikácie a kontraindikácie reoencefalografie

REG sa odporúča pre nasledujúce možné diagnózy:

 • cerebrovaskulárne ochorenie,
 • dystónia,
 • stenóza,
 • migréna,
 • akútne a / alebo chronické obehové poruchy,
 • ateroskleróza,
 • zdvih
 • monitorovať účinky jednotlivých liekov a predpísanú liečbu,
 • identifikovať vertebrálne účinky na vertebrálne artérie pri osteochondróze, spondylitíde, dôsledkoch zranení a podobne.

Priame indikácie:

 • zranenia hlavy
 • bolesti hlavy
 • vaskulárna dystónia,
 • chronické bolesti hlavy
 • závraty,
 • rozmazané videnie, sluch, pamäť,
 • migréna,
 • poruchy obehu
 • iné choroby.

Kontraindikácie pri vykonávaní REG:

 • neodporúčame používať novorodenca
 • ak sú rany a odreniny viditeľné v oblastiach, ktoré sa majú preskúmať.

Pravidlá prípravy postupu

 • Nebojte sa. Tento postup je neinvazívny, to znamená, že nepotrebuje penetráciu do vnútra, injekcie alebo rezy (non + lat. Invasio - úvod, penetrácia). Navyše, žiadne poškodenie tela! Je povolené aj pre novorodencov.
 • Vezmite so sebou uterák. Je to užitočné po postupe. Zvláštny gél utrite.
 • Nemyslite na zlú a neplačte sa. Je to hlavne pre ženy. Hoci sa niektorí muži nemôžu upokojiť.

Hlavný pokrok

Najčastejšie v nemocniciach sa nachádza 2-6 kanálový reograf. Čím viac kanálov, tým viac bude oblasť, ktorá je predmetom štúdia. Existuje aj polyureografia.

Krok za krokom, ako sa robí REG:

 1. pacient sedí na pohodlnom kresle;
 2. miesta na pokožke hlavy sú rozmazané so špeciálnym gélom, aby sa zabránilo podráždeniu pokožky;
 3. oni dali klobúk s elektródami na hlavách, to môžu byť samostatné kovové dosky pripevnené gumovým pásom len v skúmaných miestach,
 4. lekár vás požiada o zatvorenie očí tak, aby ste neboli vystavení vonkajším podnetom.

Teraz o konkrétnych miestach a o tom, čo z nich určuje počítačová réoencefalografia.

REG mozgových ciev: výskumný poriadok, výsledky

Rheoencefalogram je grafický výsledok diagnostického postupu nazývaného REG mozgových ciev. Metóda sa dlhodobo používa. Jeden zo základných zdrojov, v ktorých je opísaná táto metóda (autor Jenker F. L), bol preložený z angličtiny v roku 1966.

Ako postup je réoencefalografia veľmi jednoduchá, ale pomáha zistiť, dokonca v počiatočnom štádiu, množstvo chorôb mozgu, ako aj posúdiť kvalitu mozgovej cirkulácie. Vzhľadom na dobrý informačný obsah je táto diagnostika rešpektovaná lekármi, aj keď v lekárskej komunite sú skeptici, ktorí skutočne neveria v objektívnosť metódy.

Je možné odhaliť zrejmé výhody diagnostiky REG - jeho dostupnosť a nie veľmi vysokú cenu. Zariadenie je k dispozícii za cenu dokonca aj na okresných klinikách. Samozrejme, tomografia prináša úplnejší obraz, ale jeho dostupnosť je pre dnešok veľmi žiaduca.

Vlastnosti mozgových ciev

 • Ľavá a pravá karotidová tepna.
 • Ľavá a pravá vertebrálna tepna.

V krvnom obehu mozgu sú dva arteriálne systémy, z ktorých každý funguje nezávisle:

 • Centrálne - s jeho pomocou je krvné zásobenie subkortikálnych uzlov a blízkeho medulla. Centrálny systém pozostáva z ciev Vilišského kruhu (to sú konečné časti karotických a vertebrálnych artérií spojených anastomózami, malé cievy spájajúce jednu nádobu s inou nádobou), ktoré sú umiestnené na základni mozgu a bazilárnych artérií.
 • Periférne - pomocou tohto systému je napájaná biela hmota pologuli a komôr. Periférny arteriálny systém pozostáva z troch tepien - predného, ​​stredného a zadného mozgu.

Krvný obeh mozgu je regulovaný vnútornými systémami, pomocou ktorých sa udržuje optimálny prietok krvi vo všetkých štruktúrach mozgu.

Regulácia cerebrálneho obehu

Existujú 4 hlavné systémy, prostredníctvom ktorých nastáva regulácia životaschopnosti cerebrálneho obehu:

 1. Myogénna - vykonaná reakciou na hladké svaly arteriálnej lôžka na kolísanie tlaku v nich. Zvýšenie počtu krvného tlaku spôsobuje zvýšenie svalového bunkového tónu a vazokonstrikcie (vazokonstrikcia). Zníženie krvného tlaku spôsobuje zníženie tónu a vazodilatáciu (dilatácia krvných ciev). Myogénna regulácia je hlavným prvkom mozgovej autoregulácie.
 2. Humorálna - kvôli účinku hladkých svalov cievneho lôžka aktívnych zložiek. Jeden z najsilnejších regulátorov krvného obehu je indikátorom napätia oxidu uhličitého v arteriálnej krvi a pH mozgovomiechovej tekutiny. Hyperkapnia (zvýšenie napätia oxidu uhličitého) vedie k rozšíreniu krvných ciev a hypokapnia k ich zužovaniu. V tomto prípade sa vyvinie hypoxia mozgu.
 3. Metabolický - je zapojený do distribúcie krvi medzi rôznymi oblasťami mozgu. Rôzne účinné látky, hormóny, mediátory môžu mať priamy a nepriamy vplyv na stav vaskulárneho systému mozgu.
 4. Neurogénne - pôsobí hlavne na malé arteriálne cievy a závisí od celkového stavu autoregulačných mechanizmov cievneho tonusu, zloženia a koncentrácie iónov.

Vo zvyšku zdravého človeka je intenzita cerebrálneho krvného obehu 55-60 ml / 100 g / min. Táto hodnota sa rovná 15% z celkového kardiálneho výkonu. Podiel celkovej spotreby kyslíka v mozgu je 20% a 17% glukózy. Rýchlosť spotreby kyslíka v mozgu je 3 až 4 ml / 100 g / min.

Odhadovaná rýchlosť 15 ml / 100 g / min naznačuje vývoj ireverzibilných účinkov. V prípade zastavenia obehu do 7 minút dochádza k úplnému rozpadu všetkých regulačných mechanizmov, straty vedomia, kómy a smrti mozgu. Je to spôsobené zablokovaním mikrovaskulatúry v dôsledku nezvratných zmien v stenách kapilár a bunkového edému.

Je to dôležité! Hlavným spúšťacím faktorom pre takúto ischémiu je, že mozog, na rozdiel od iných orgánov, má minimálne zásoby vlastného kyslíka.

Dokonca aj najzávažnejšie zmeny v mozgových cievach rôzneho pôvodu vedú k porušeniu cerebrálneho obehu s rôznou závažnosťou.

Cerebrálny obeh

 1. Stredná úroveň - charakterizovaná zmenou funkčnej aktivity nervových buniek. V takom prípade sa ich štruktúra nezmení a ich funkcia sa má obnoviť.
 2. Nižšia kritická úroveň - neuróny vymierajú s výrazným znížením krvného zásobovania. Zároveň sa objavujú nekrotické zmeny v nervovom tkanive.
 3. Horná kritická úroveň - v tomto štádiu je kritická zmena hemodynamických procesov, zmena senzitivity receptora, prasknutie synaptických interakcií a blokovanie nervových spojení a funkcií.

Dnes je jednou z týchto metód reoencefalografia.

rheoencephalography

Toto je metóda pre štúdium ciev mozgu. Základom štúdie je registrácia zmien odolnosti tkaniva pri vystavení vysokofrekvenčnému elektrickému prúdu nízkej veľkosti.

Rheoencefalografia umožňuje vyvodiť závery o stave cievneho systému mozgu a hemodynamických parametrov, najmä:

 • Vaskulárny tón.
 • Cievne odpor.
 • Elasticita cievnych stien.
 • Rýchlosť toku krvi
 • Rýchlosť šírenia impulznej vlny.
 • Závažnosť zvýšeného intrakraniálneho tlaku.
 • Prítomnosť, stupeň, možnosť vývoja kolaterálnej cirkulácie (ide o formovanie sietí krvných ciev, prechádzanie hlavnej postihnutej cievy, aby sa zabránilo vzniku nedostatku krvného zásobenia určitého orgánu alebo miesta tkaniva).

Indikácie REG

Vzhľadom na veľkú informatívnosť štúdie a krátku dobu trvania sa odporúča vykonať rheoencefalografiu za týchto podmienok:

 • Posúdenie závažnosti porúch obehu.
 • Hemoragické a ischemické mŕtvice.
 • Poranenia hlavy
 • Tinnitus.
 • Zhoršenie zraku.
 • Poškodenie sluchu.
 • Bolesti hlavy a závraty.
 • Migréna.
 • Zmeny krvného tlaku.
 • Ateroskleróza.
 • Nedostatok vertebrobasilar geneze.
 • Vegetatívna vaskulárna dystónia.
 • Ortostatická hypotenzia.
 • Encefalopatia rôznych pôvodov.
 • Nespavosť.
 • Zhoršenie pamäte
 • Zábudlivosť.
 • Rôzne ochorenia chrbtice v krčnej chrbtici.
 • Nestabilita intrakraniálneho tlaku.
 • Adenóm hypofýzy.
 • Parkinsonova choroba.

Technika výskumu

Manipulácia sa vykonáva pomocou reografie, ktorá má 2 až 6 kanálov. Čím viac kanálov má reograf, tým viac informácií bude výsledok postupu.

Ak je potrebné vykonať štúdiu naraz v niekoľkých miskách krvného obehu, potom je potrebné použitie polyureografov.

Aby výsledný rehenefalogram bol správny a informatívny, sú potrebné tieto podmienky:

 • Prijatie pohodlnej pozície.
 • Prekrytie elektród na hlave na miestach, kde je potrebné fixovať hemodynamické parametre.
 • V prípade štúdie vnútornej krčnej tepny sa elektródy prekrývajú v oblasti nosového a mastoidného procesu (za ušami nižšie).
 • Na získanie údajov o vonkajších karotických tepnách sú elektródy umiestnené nad obočím a v blízkosti zvukovodu vpredu.
 • Štúdium vertebrálnych artérií zahŕňa ukladanie elektród na okcipitálne tuberkulózy a mastoidný proces. Súčasne je potrebná súčasná elektrokardiografia.

Na konci štúdie sa hodnotenie získaných údajov ihneď uskutoční a poskytne pacientovi.

Reoentsefalogramma. odpis

 • Vzostupnou časťou je anakrot.
 • Klesajúca časť je divoch.
 • Incision je diktívny zub v strednej tretine zostupnej vlny.

Keďže počas reoencefalografie dochádza k fixácii vĺn, pomocou ktorých sa vyhodnocujú cievy mozgu a dochádza k ich reakcii, existujú určité značky, ktoré sa najskôr vyhodnotia.

Ak sa údaje získavajú z cerebrálneho cievneho systému REG, hodnotenie týchto údajov, ako je:

 • Tvar vlny.
 • Trvanie každej časti vlny.
 • Amplitúda vĺn.
 • Lokalizácia incisúry.
 • Pravidelnosť oscilácií
 • Eograficky index - indikátor veľkosti prietoku krvi.
 • Diktívny index je indikátorom cievneho tonusu a periférneho vaskulárneho odporu.
 • Diastolický index je indikátorom hladiny odtoku krvi a venózneho tónu.

Po ukončení štúdie sa uskutoční hodnotenie typu reoencefalogramu:

 • Dystonic - zmena tónu nádoby trvalej povahy, s prevahou nízkeho tónu a nízkej pulzovej náplne, spojená s ťažkosťami venózneho odtoku.
 • Angiodystonický - podobný ako dystonický, iba navyše k celku znižuje elasticitu krvných ciev, čo vedie k hemodynamickým zmenám v rôznych cievnych bazénoch.
 • Hypertenzívna - s charakteristickou pretrvávajúcou hypertonicitou zavádzajúcich ciev spolu s prekážkou odtoku venóznej krvi.

Pri dešifrovaní údajov cerebrálnej vaskulárnej REG majú najväčší význam tieto zmeny:

 • Výrazné zvýšenie amplitúdy vlny, strmosť, krátka stúpajúca vlna s špicatým vrcholom, posunutie a zvýšenie incisu naznačujú pokles arteriálneho tónu.
 • Zníženie amplitúdy vlny, zvýšenie trvania vzostupnej línie a prítomnosť dodatočných vĺn na ňom, hladkosť výrezu naznačuje zvýšenie tónu arteriálnych ciev.
 • Konštantná zmena rezákov a ďalšie vlny na zostupnej línii naznačujú vegetatívno-vaskulárnu dystóniu.
 • Vyklenutie a zväčšenie dĺžky katastrof, výskyt ďalších vĺn medzi hlavnými, naznačuje prítomnosť obtiažnosti pri odtoku žíl.
 • Rôzna amplitúda a zmena tvaru zubov naznačujú prítomnosť arteriálnej hypertenzie.
 • Sploštenie vrcholu vzostupnej línie, plynulosť vln, absencia ďalších útvarov na zostupnej vlne naznačujú aterosklerózu.

Rozlíšenie REG a EEG

Okrem reoencefalografie existuje aj štúdia, ako je elektroencefalografia.

Hlavný rozdiel v týchto dvoch manipuláciách spočíva v tom, že REG sa používa na analýzu stavu krvných ciev mozgu a krvného obehu a EEG sa používa na štúdium nervovej aktivity určitých oblastí mozgu.

Náklady na reoencefalografiu

Uskutočniť takúto štúdiu môže byť v jednoduchej klinike, neurologickom oddelení, ako aj v rôznych súkromných zdravotníckych zariadeniach. Cena štúdie bude závisieť od miesta konania.

Doposiaľ je cena cerebrálnej vaskulárnej REG od 1 000 do 12 000 rubľov v závislosti od naliehavosti testu, použitia záťažových testov a kvality reografie.

REG plavidlá hlavy: kedy urobiť skúšku a ako ju dešifrovať?

Každý vie, že centrálny nervový systém reguluje všetky procesy v tele, ako aj to, že všetky jeho bunky potrebujú aj dýchanie a živiny, ktoré sa dostanú pozdĺž tepien krvných ciev. Kvalita života priamo závisí od kvality krvného zásobovania, berúc do úvahy funkcie a úlohy priradené našim hlavám. Cesta krvi nesúca "jedlo" musí byť hladká a musí spĺňať len "zelené svetlo". A ak na nejakej časti bariéry v podobe zúženia plavidla, blokáda alebo ostrý priepasť "cesty", potom vysvetlenie príčiny by malo byť okamžité a spoľahlivé. V tomto prípade bude mozgová vaskulárna REG prvým krokom v štúdiu problému.

Plavidlá vedúce k "stredu"

Keď sú cievy nášho tela hladké a elastické, keď srdce rovnomerne a účinne zabezpečuje krvný obeh, ktorý poskytuje výživu tkanivám a odoberá zbytočné látky, sme pokojní a ani nezaznamenávame tieto procesy. Avšak pod vplyvom rôznych faktorov plavidlá nemôžu odolať a "zhoršiť". Nemôžu sa prispôsobiť teplotným výkyvom a zmenám v atmosférickom tlaku, strácajú schopnosť ľahko sa pohybovať z jednej klimatickej zóny do druhej. Plavidlá strácajú "zručnosti" rýchlej reakcie na vonkajšie podnety, takže akékoľvek vzrušenie alebo stres môžu viesť k vaskulárnej katastrofe, ktorú možno zabrániť cerebrálnou vaskulárnou reoencefalografiou prijatou včas. Príčiny vedúce k zhoršenému prietoku krvi sú nasledovné:

 • Zúženie lumen ciev v dôsledku ukladania cholesterolových plakov narušuje jeho elasticitu a vyvíja aterosklerotický proces. Toto často vedie k infarktu myokardu alebo mŕtvici;
 • Zvýšené krvné zrazeniny môžu viesť k ich oddeleniu, migrácii pozdĺž krvného obehu a uzatvoreniu lumen cievy (ischemická mozgová príhoda).
 • Traumatické poranenia mozgu, ktoré boli predtým prenesené a ako by mohli byť bezpečne dokončené, môžu viesť k zvýšeniu intrakraniálneho tlaku, ktorý sa prejaví aj prejavmi porúch obehu.

REGenský mozog môže určiť prítomnosť alebo neprítomnosť subdurálneho hematómu v dôsledku traumatického poškodenia mozgu. Krvácanie vytvorené v mozgovom tkanive prirodzene narúša normálny prietok krvi.

Ak nebudete chodiť ďaleko dopredu a vykonať štúdiu, keď sú príznaky slabé a občas spôsobujú nepríjemný pocit, mozog REG určuje nielen stav ciev, ale tiež vám pomôže vybrať si taktiku, aby ste predišli vážnym následkom ohrozujúcim ľudský život.

REG okrem toho ukazuje nielen kvalitu prietoku krvi cez hlavné cievy, ale tiež ocení obeh kolaterálu (keď krvný tok cez hlavné cievy je obtiažny a je poslaný "okolo").

REG a "závažné" ochorenia

Existujú podmienky, ktoré, hoci nie sú smrteľné, nedávajú normálny život. Tu je neurocirkulačná dystónia prítomná u mnohých, preto choroba naozaj neznamená, pretože "nezomrú z nej". Alebo napríklad migréna (hemikrania), považovaná za rozmar sociálnych žien, bezpečne dosiahla naše dni a nenecháva veľa žien osamote. Lieky na bolesti hlavy spravidla nepomáhajú, ak kofeín nie je zahrnutý do zloženia lieku.

Vzhľadom na to, že žena je úplne zdravá (neexistujú žiadne príznaky akejkoľvek choroby), iní často pokrčia pokrčením ramien. A ona sa pomaly začína považovať za simulátora, avšak v hlbinách svojej duše si uvedomuje, že vyšetrenie na hlave neublíži. Medzitým nesnesiteľné bolesti hlavy prichádzajú mesačne a súvisia s menštruačným cyklom.

Určený a vykonávaný hlavou REG, rieši problém v priebehu niekoľkých minút a použitie primeraných liekov uvoľňuje pacienta zo strachu z mesačných fyziologických stavov. Ale to je priaznivý priebeh choroby, a tam je ďalší...

Len málo ľudí vie, že nemožno zvážiť frivolnú migrénu, pretože nielen ženy sú choré s ňou, a to nielen v mladom veku. Aj muži v tomto ohľade niekedy "šťastní". A ochorenie sa môže prejaviť v takom rozsahu, že osoba úplne stráca pracovnú kapacitu a musí byť pridelená skupine postihnutých.

Ako analyzovať prácu plavidiel hlavy?

Keď je potreba vytvoriť REG, pacienti sa spravidla začínajú obávať. Môžete ju okamžite upokojiť - táto metóda je neinvazívna a preto bezbolestná. Procedúra REG nie je škodlivá pre telo a môže byť vykonaná aj v ranom detstve.

Preskúmanie hlavy REG sa vykonáva pomocou 2-6-kanálového prístroja - reograf. Samozrejme, čím viac zariadení má zariadenie, tým väčšia bude oblasť štúdia. Na vyriešenie veľkých problémov a zaznamenávanie prác v niekoľkých miskách sa používajú polyuretogramy.

Takže krok za krokom procedúry REG je nasledovný:

 1. Pacient je pohodlne umiestnený na mäkkom gauči;
 2. Na hlave ukladajte kovové platne (elektródy), ktoré sú predtým ošetrené špeciálnym gélom, aby sa zabránilo podráždeniu pokožky.
 3. Elektródy sú pripevnené gumovou páskou na miestach, kde sa plánuje vykonať posúdenie stavu plavidiel.
 4. Elektródy sú uložené v závislosti od toho, ktorá časť mozgu je predmetom štúdie REG:
 5. Ak má lekár záujem o bazén vnútornej krčnej tepny, elektródy sa vytvoria na nosovom a mastoidnom procese;
 6. Ak sa prípad týka vonkajšej krčnej tepny, dosky budú zosilnené pred sluchovým kanálom a nad vonkajším obočím (priebeh časovej tepny);
 7. Hodnotenie fungovania ciev v bazéne vertebrálnych artérií zabezpečuje ukladanie elektród na mastoidný (mastoidný) proces a okcipitálne tuberkulá so súčasným odstránením elektrokardiogramu.

Pri vyšetrovaní hlavy REG sa odporúča, aby pacient zavrel oči tak, aby vonkajšie podnety neovplyvnili konečný výsledok. Dáta prijaté zariadením sa zaznamenávajú na papierovej páske.

Výsledky REG, ktorých dekódovanie si vyžaduje ďalšie zručnosti, sa posielajú lekárovi, ktorý absolvoval špeciálnu odbornú prípravu v tejto oblasti. Pacientka je však veľmi netrpezlivá, keď zisťuje, čo sa deje v jeho plavidlách a aký to znamená časový rozvrh na páske, pretože, ako sa to deje, má už dobrý nápad a môže dokonca upokojiť tých, ktorí čakajú na chodbe.

V niektorých prípadoch sa na získanie úplnejších informácií o cievnej funkcii používajú vzorky s liečivami pôsobiacimi na cievnej stene (nitroglycerín, kofeín, papaverín, aminofylín atď.).

Čo znamenajú nepochopiteľné slová: dešifrovanie REG

Keď lekár začne dešifrovať REG, zaujíma sa predovšetkým o vek pacienta, ktorý sa nevyhnutne zohľadňuje, aby dostal primerané informácie. Samozrejme, normy pre stav tónu a elasticity pre mladú a staršiu osobu budú odlišné. Podstatou REG je registrovať vlny, ktoré charakterizujú plnenie určitých oblastí mozgu krvou a reakciou ciev na zásobovanie krvou.

Stručný opis grafického obrazu kmitov môže byť reprezentovaný nasledovne:

 • Vzostupná čiara vlny (anakrot) prudko stúpa smerom nahor, jeho vrchol je mierne zaoblený;
 • Klesajúci (katakrota) hladko klesá;
 • Inzisura, ktorá sa nachádza v strednej tretine, nasleduje malý diktívny zub, odkiaľ klesá zostup a začína nová vlna.

Ak chcete dešifrovať doktor REG, venujte pozornosť:

 1. Sú vlny pravidelné;
 2. Čo je vrchol a ako je zaokrúhlená;
 3. Aké sú zložky (vzostupné a zostupujúce);
 4. Určuje umiestnenie incisúry, diktívneho hrotu a prítomnosť ďalších vĺn.

Normy REG plánuje v závislosti od veku

Výsledky prieskumu naznačujú aterosklerózu

Spoločné typy podľa REG

Po analýze záznamu reoencefalografu lekár zaznamená odchýlku od normy a vyvodzuje záver, že pacient sa snaží čítať a interpretovať rýchlejšie. Výsledkom štúdie je určiť typ správania plavidiel:

 • Dystonický typ je charakterizovaný konštantnou zmenou vaskulárneho tónu, kde často prevažuje hypotónia so zníženou pulznou náplňou, ktorá môže byť sprevádzaná prekážkou venózneho odtoku;
 • Angiodystonický typ sa veľmi líši od dystonického typu. Je tiež charakterizovaná poruchami vaskulárneho tónu v dôsledku defektu v štruktúre cievnej steny, čo vedie k zníženiu elasticity ciev a bráni krvnému obehu v konkrétnom bazéne;
 • Typ hypertenzie v systéme REG je v tomto ohľade trochu odlišný, dochádza k pretrvávajúcemu zvýšeniu tonusu aduktívnych ciev s prekážkou venózneho odtoku.

Typy REG nemôžu byť kvalifikované ako samostatné choroby, pretože sprevádzajú len inú patológiu a slúžia ako diagnostická príručka pre jej určenie.

Rozdiel REG od iných štúdií mozgu

Často sa zapisujú do lekárskeho centra na vyšetrenie hlavy REG, pacienti ich zamieňajú s ďalšími štúdiami, ktoré obsahujú v ich názvoch slová "electro", "graphy" a "encephalo". To je pochopiteľné, všetky označenia sú podobné, a pre ľudí, ktorí sú ďaleko od tejto terminológie, je niekedy ťažké pochopiť. Najmä v tomto ohľade sa získava elektroencefalografia (EEG). Správne obaja študujú hlavu tým, že kladú nad elektródy a zaznamenávajú údaje o práci nejakej oblasti hlavy na papierovej páske. Rozdiely medzi REG a EEG spočívajú v tom, že prvá skúma stav prietoku krvi a druhá odhaľuje aktivitu neurónov časti mozgu.

Plavidlá počas EEG majú nepriamy účinok, avšak v encefalograme sa prejaví dlhodobý narušený krvný obeh. Zvýšená konvulzívna pripravenosť alebo iné patologické zameranie na EEG je dobre zistené, čo slúži na diagnostikovanie epilepsie a konvulzívnych syndrómov spojených s traumou a neuroinfekciou.

Kde, ako a koľko?

Nepochybne, tam, kde je lepšie prejsť REG mozgu, ktorého cena sa pohybuje od 1 000 do 3 500 rubľov, rozhodne pacient. Je však veľmi žiaduce uprednostňovať dobre vybavené špecializované centrá. Okrem toho prítomnosť viacerých špecialistov z tohto profilu pomôže pochopiť kolektívne v ťažkých situáciách.

Cena REG, okrem úrovne kliniky a kvalifikácie špecialistov, môže závisieť od potreby funkčných testov a neschopnosti vykonať postup v inštitúcii. Mnoho kliník poskytuje túto službu a ísť domov, aby vykonali štúdiu. Náklady sa potom zvyšujú na 10 000-12 000 rubľov.

Čo je skúška REG?

Opakujúce sa bolesti hlavy, únava, tlakové rázy, zranenia lebky alebo krku - to všetko môže naznačovať obehové poruchy. Na určenie ochorenia v počiatočných štádiách používajú odborníci cerebrálne vaskulárne REG - reoencefalografia. Táto technika pomáha vykonávať kvalitatívny prieskum a vybrať tie optimálne spôsoby riešenia problému.

Na zistenie stavu mozgových ciev sa uplatňuje REG vyšetrenie.

REG - čo je to?

Rheoencephalogram je diagnostický systém, pomocou ktorého môžu lekári posúdiť stav mozgu:

 • študovať arteriálny tón a objemový pulzný objem;
 • preskúmať mozgový obeh;
 • určí rýchlosť šírenia impulznej vlny a rýchlosť prietoku krvi;
 • skontrolujte hladinu vaskulárnej odpovede.

Výhody metódy

Spolu s tomografiou (magnetická rezonancia a počítač), ako aj ultrazvukom Doppler, reoencefalografia je najlacnejší spôsob, ako analyzovať stav mozgových ciev.

Jeho výhody sú nasledovné:

 • jednoduchosť a kompaktnosť - diagnostika nevyžaduje nákladné vybavenie a dodatočný priestor v laboratóriu;
 • efektívnosť - štúdia trvá trochu času v porovnaní s tomografiou;
 • bezbolestná - pacient sa v priebehu procedúry necíti nepohodlím;
 • bezpečnosť - REG sa môže vykonávať počas tehotenstva, u dieťaťa (dokonca aj pri novorodenom dieťati na účely prvého vyšetrenia) a starobe;
 • veľmi informatívne - prístroj presne hodnotí prácu mozgu a poskytuje samostatnú interpretáciu stavu ciev a žíl, čo zjednodušuje diagnostiku.

Prieskum REG je veľmi informatívny

Štúdia REG nie je prakticky nižšia ako moderné diagnostické metódy (s výnimkou toho, že ukazujú podrobnejší a detailnejší obraz) a náklady na postup sú oveľa lacnejšie. Tým je prístupná pre väčšinu ľudí.

Kde môžem urobiť reoencephalogram a koľko je postup

Hlavné vyšetrenia sa môžu vykonávať na štátnej špecializovanej klinike av súkromnom zdravotníckom zariadení. V prvom prípade bude cena konania trochu lacnejšia.

Náklady na REG závisia vo veľkej miere od formy vlastníctva diagnostického centra, ako aj od medicínskych prípravkov použitých počas postupu. Cena normálneho reoencefalogramu začína 690 r. Náklady sa zvyšujú, ak sa štúdia vykonáva s funkčnými testami (v priemere 1750 strán pre celý komplex manipulácií).

Indikácie na vyšetrenie

Vzhľadom na skutočnosť, že REG je bezpečný postup, môže byť predpísaný pacientom v akomkoľvek veku, a to ako na účely prevencie, tak aj v prípade podozrenia na patologické abnormality v mozgu alebo kardiovaskulárnom systéme.

Táto diagnóza je priradená ľuďom za nasledujúcich podmienok:

 • časté migrény;
 • oklúzia mozgových ciev;
 • neprimerané zníženie sluchu, vízie, straty koordinácie, zníženie duševného výkonu;
 • zranenia hlavy alebo krku;
 • podozrenie na vegetatívnu dystóniu;
 • dedičná tendencia k problémom s krvnými cievami.

REG vyšetrenie je predpísané pre oklúzie mozgových ciev

Odporúča sa študovať stav tepien a žíl pre ľudí so zvýšenou závislosťou od meteorológie a tých, ktorí utrpeli akýkoľvek druh krízy.

Často sa REG používa ako pomocná diagnostika pre:

 • analýza a kontrola prietoku mozgu po modrinách, poraneniach alebo chirurgických zákrokoch;
 • hodnotenie mozgových ciev, ako aj rozsah ich poškodenia v dôsledku traumatického poškodenia mozgu alebo vývoja ochorenia;
 • štúdium stavu mozgovej aktivity po infarkte, mŕtvici, ischémii;
 • hodnotenia vertebrálneho účinku (zúženie ciev v krčnej oblasti, ktoré kŕmia zadné časti mozgu v dôsledku zranení alebo osteochondrózy) na všeobecný prietok mozgu.
Jednoduchá a bezpečná technika pomáha určiť stav pred mozgovou príhodou, čo napokon pomáha predchádzať vážnym následkom.

Ako sa pripraviť na reoencefalografiu

Postup vyšetrenia hlavy nevyžaduje špeciálnu prípravu.

Stačí dodržiavať niektoré základné odporúčania:

 • jeden deň pred podaním neužívajte žiadne lieky, ktoré by mohli ovplyvniť krvný obeh;
 • 3-4 hodiny pred štúdiom prestať fajčiť;
 • Bezprostredne pred vyšetrením (15-20), relaxujte, odpočívajte, nemusíte byť nervózni alebo máte strach.

Táto metóda neznamená žiadne iné špeciálne manipulácie, čo opäť potvrdzuje jeho jednoduchosť a pohodlie.

Niekoľko hodín pred testom nesmiete fajčiť

Metodológia REG

Proces skúmania hlavy trvá 12-30 minút a je vykonávaný špeciálnym prístrojom - reterom, ktorý môže byť 2-6-kanálový (informačný obsah štúdie závisí od počtu kanálov).

Postup sa môže vykonať v niekoľkých situáciách:

 • horizontálne na gauči, tvárou hore;
 • sedí na stoličke;
 • s funkčnými testami (užívanie nitroglycerínu, zmena polohy tela, pohyby hlavy, hlboké dychy alebo zadržanie dychu, ľahká fyzická námaha).

Spôsob spočíva v odosielaní elektrických signálov do mozgu, ktoré čítajú stav krvných ciev, keď sú naplnené krvou.

Postup REG pozostáva z niekoľkých krokov:

 1. Na hlavu pacienta sú upevnené špeciálne snímače, ktoré sú predbežne namazané kvapalinou alebo kontaktnou pastou. Elektródy sú upevnené gumovou páskou, ktorá opakuje obvod hlavy a nachádza sa v strede čela, nad ušami a v okcipitálnej zóne.
 2. Špecialista zapne zariadenie a začne dodávať elektrickým impulzom do mozgu. Údaje sa zobrazujú na monitore alebo papierovom médiu.
 3. V prípade potreby sa môžu vykonať funkčné (cvičenia) a farmakologické (podávanie liekov, ktoré rozširujú cievy), po ktorých sa REG znovu zaznamená.

Informácie o stave plavidiel dostávajú špeciálne senzory

Vo všetkých bazénoch ciev rôzny odpor, preto umiestnenie elektród závisí od konkrétnej oblasti štúdia hlavy:

 • vonkajšia karotidová artéria - dosky sú upevnené nad oblúkmi obočia a pred uchom;
 • vnútorná krčnej tepny - most nosa a oblasť za ucho;
 • bazény vertebrálnych artérií - elektródy sa nachádzajú za ušami a na zadnej strane hlavy.

Pokiaľ ide o ďalšie manipulácie vo forme funkčných testov, sú potrebné v prípade podozrenia na odchýlky v cerebrálnom prietoku krvi v prípade cervikálnej osteochondrózy (na monitore sa objavuje žilová vlna) alebo ortostatickej hypotenzie (regresná amplitúda sa znižuje).

Farmakologické postupy sa používajú, keď je potrebné určiť vplyv srdcovej práce na fungovanie mozgových ciev. Takýto prístup znamená zavedenie vazodilatačných liečiv do tela pacienta (nitroglycerín, papaverín, aminofylín), po ktorých sa vykoná opätovné vyšetrenie.

Odolnosť tepien a žíl v priebehu štúdie sa prenáša vo forme grafického vzoru, ktorý vstupuje do papiera. Ako urobiť dekódovanie dát reograf, vie len odborník v tejto oblasti.

Dekódovanie výsledkov REG

Podľa výsledkov reoencefalografie špecialista určuje typ vaskulárneho správania na vlnách REG a robí predbežnú diagnózu.

Rheoencefalografia mozgových ciev (REG)

Mozog potrebuje dobrú výživu: kyslík a živiny z krvného obehu. Existuje mnoho patológií, pri ktorých je jeho činnosť narušená kvôli nedostatočnému prietoku krvi v dôsledku poruchy ciev. Ich stav je možné hodnotiť pomocou neinvazívnej metódy reoencefalografie (REG).

Aká je technika

REG mozgu je jednou z metód diagnostikovania stavu ciev, pomocou ktorých môžete posúdiť funkciu žíl a tepien oblasti hlavy a krku.

Táto štúdia sa vykonáva zaznamenávaním zmien v elektrickom odporu tkanív po vykonaní slabého elektrického prúdu cez tieto tkanivá. Keďže krv je elektrolyt (látka vedúca elektrický prúd), keď sa krvné cievy naplnia krvou, elektrický odpor v nich klesá a to je zistené v REG. Vzhľadom na rýchlosť a čas zmeny rezistencie lekár urobí závery týkajúce sa zdravia pacienta.

Pomocou tejto metódy je možné posúdiť pulzáciu prietoku krvi v hlavných tepnách, určiť stupeň venózneho odtoku z lebky, študovať tón a elasticitu cievnych stien. REG je neinvazívna štúdia.

Magnetické rezonančné zobrazenie (MRI), na rozdiel od reoencefalografie, je viac informatívne a môže indikovať presnú polohu poškodenej cievy, trombu alebo akejkoľvek inej abnormality v cievnom systéme.

Výhody a nevýhody diagnostiky

Medzi výhody tejto techniky patria:

 • jednoduchosť výskumu;
 • neinvazívna;
 • schopnosť uchovávať REG pre akýkoľvek požadovaný čas;
 • získanie samostatných výsledkov o stave ciev a žíl;
 • pomerne nízke náklady;
 • možnosť študovať kolaterálnu cirkuláciu, rýchlosť prietoku krvi;
 • minimálny vplyv vonkajších faktorov na výsledky štúdie.

Nevýhody zahŕňajú nasledujúce faktory:

 • štúdium funkčného stavu plavidiel, na základe ktorého nie je možné diagnostikovať;
 • nízke informatívne výsledky vyžadujúce ďalší výskum.

Indikácie a kontraindikácie

Indikácie pre reoencefalografiu sú:

 • vaskulárne patológie rôzneho pôvodu;
 • mŕtvice;
 • traumatické poranenie mozgu;
 • zvýšený intrakraniálny tlak;
 • pooperačné stavy mozgu;
 • možné obehové poruchy v hlave;
 • likurodynamické poruchy;
 • vaskulárna ateroskleróza;
 • migréna;
 • skúmanie účinkov liečby;
 • závraty;
 • hluk a tinitus;
 • mdloby;
 • zníženie funkcií analyzátorov (zhoršenie zraku alebo sluchu);
 • porucha pamäti alebo jej úplná strata;
 • zvýšená citlivosť pacienta na zmeny počasia (meteosenzitívnosť);
 • bolesť dolnej časti chrbta;
 • diabetes mellitus;
 • poruchy spánku;
 • dedičných vaskulárnych ochorení v dejinách.

Rheoencefalografia sa nepovažuje za traumatickú alebo nebezpečnú metódu výskumu, takže sa používa na vyšetrenie každej skupiny pacientov. Avšak, ak sú na hlave, hubách a iných léziách rany, je vhodné odložiť diagnózu, kým sa pokožka neobnoví.

Čo rozlišuje prípravu na prieskum

Pred REG nie je potrebná žiadna špeciálna odborná príprava. Avšak lekári odporúčajú deň pred štúdiom prestať piť kávu, cigarety, alkohol a akékoľvek lieky a stimulanty, pretože silne ovplyvňujú nervový a obehový systém a výsledky nebudú spoľahlivé. Je tiež potrebné úplne spať, aby sa predišlo stresovým situáciám a zvýšenému stresu.

Je veľmi dôležité informovať lekára o všetkých prípravkoch, s ktorými je pacient ošetrovaný. Pred uskutočnením štúdie sa niektoré z nich musia zastaviť, pretože existuje riziko, že sa dosiahnu nesprávne výsledky. Bezprostredne pred samotným postupom trvá 15 minút pokojne, vo vetranej miestnosti.

Ako je diagnostika?

Diagnóza sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia reograf. Má dva až šesť kanálov, ktoré umožňujú štúdium viacerých oblastí mozgu. Najčastejšie sa čítanie uskutočňuje pomocou elektród, ktoré sú namontované na pokožku hlavy pomocou špeciálnych gumených pásov. V priemere sú od 5 do 30 mm, okrúhly tvar a sú vyrobené z kovu. Na zlepšenie vodivosti signálu je potrebné použiť špeciálny gél, ktorý sa aplikuje na elektródy. Pacient je požiadaný, aby zaujal pohodlnú pozíciu (sedieť alebo ležať na gauči), uvoľniť čo najviac a zatvoriť oči. V procese diagnostiky sa získané údaje zobrazia buď na obrazovke počítača, alebo sa okamžite vytlačia na papier.

Elektródy sú umiestnené v závislosti od ktorej časti mozgu je potrebné študovať:

 • pri hodnotení vonkajšej krčnej tepny sú elektródy umiestnené nad obočím a pred ušami;
 • študovať vnútornú karotickú artériu - na nos a pod ušnými lalokmi;
 • na vyšetrenie povodia vertebrálnych artérií sa zvolí oblasť mastoidného procesu a okcipitálne hrbole.

Počas štúdie sa používajú špeciálne testy (nazývajú sa aj záťaže), ktoré pomáhajú odlíšiť funkčné a organické zmeny. Napríklad po preštudovaní stavu ciev v pokoji je pacientovi podaný nitroglycerín, od ktorého sa požaduje, aby obrátili hlavu v ľubovoľnom smere, zmenili polohu tela, držali dych, alebo naopak začali rýchlo dýchať. Po zaťažení pokračuje záznam reoencefalogramu. To je nevyhnutné na to, aby sme videli zmeny, ktoré na ňom nastali pred a po vzniku rôznych podnetov.

Štúdia vykonávajú špeciálne vyškolené sestry a lekár sa zaoberá dešifrovaním získaných údajov. Čas diagnostiky je od desiatich minút do pol hodiny.

Možné dôsledky

Po štúdii REG nemožno mať žiadne negatívne dôsledky. Ale je potrebné dávať pozor na tých, ktorí netolerujú nitroglycerín. V takom prípade je potrebné vopred varovať poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o takýchto vlastnostiach tela a nepoužívať vzorku s touto látkou počas vyšetrenia.

Výsledky dekódovania

Za účelom správneho posúdenia získaných údajov lekár zohľadňuje vek pacienta, pretože indikátory pre mladých a starších ľudí sa značne líšia.

Výsledný reoencephalogram sa študoval, ktorý má vlnný vzhľad a pozostáva z anakrotu (rastúcej časti), katakrotu (padajúcej časti), incisúry (medzi nimi oblúka) a diktívneho zuba, ktorý sa nachádza bezprostredne za ním.

Na vlnách prijatého plánu lekár hodnotí prácu plavidiel

Lekár posudzuje pravidelnosť vĺn, povahu konštrukcie ich vrcholov, vzhľad anakrotických a katakrotov, umiestnenie incisúry a hĺbku diktózneho zuba. Ďalej sa skúma prítomnosť ďalších vln.

Po vyhodnotení získaných údajov môžeme hovoriť o nasledujúcich výsledkoch na základe vzhľadu rehogramu:

 • dystonický typ REG naznačuje možné hypotonické abnormality, pokles pulzovej náplne a problémy s prietokom krvi cez žily;
 • angiodystonický typ indikuje zníženie tonusu cievnej steny a pokles rýchlosti krvného prietoku;
 • hypertonický typ naznačuje zvýšený tlak a vaskulárny tonus, ktorým krv prúdi do hlavy a ich prekážku.

Amplitúdový index reogramu (APR) indikuje objemové plnenie pulzu:

 • Hodnota APR je nižšia ako norma o viac ako 40%, čo naznačuje mierny pokles objemu impulzov;
 • pri 40-60%, významný pokles;
 • pri 60-90% - výrazných;
 • pri 90 - 100% - kritické.

Je veľmi dôležité skúmať koeficient asymetrie (CA), ktorý poukazuje na rozdiely v obsahu krvi v rôznych častiach mozgu. V závislosti od závažnosti CA je niekoľko stupňov asymetrie:

 • menej ako 7% - neexistuje výrazná asymetria;
 • 8-14% - slabá asymetria;
 • 15-25% - mierna asymetria;
 • viac ako 26% - výrazná asymetria.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo dochádza k zlému zrážaniu krvi a čo robiť

Krv je najdôležitejšou súčasťou ľudského tela, pretože obsahuje látky nevyhnutné pre všetky orgány a tkanivá bez výnimky. Odchýlky od normálneho stavu alebo zloženia krvi spôsobujú porušenie mnohých funkcií a vedú k chorobám.

Posilnenie mozgových ciev: gymnastika, prípravky, vytvrdzovanie

Z tohto článku sa dozviete: je možné posilniť cievy mozgu a predchádzať chorobám súvisiacim s ich krehkosťou? Ako posilniť krvné cievy mozgu?

Prečo sa na nohách objavujú modriny bez úderov, diagnostiky, prognózy

Z tohto článku sa dozviete, aké ochorenia môžu mať modriny na nohách bez príčiny u žien a mužov. Čo robiť, ak ste začali objavovať modriny (alebo iným spôsobom hematómy) bez štrajkov.

Cievny vaskulárny plex v novorodencoch

Cysta choroidného plexu u novorodencov je zdanlivo najvážnejšou patológiou u detí prvého roka života. Zvyčajne sa zisťuje aj počas vývoja plodu v období 24-30 týždňov.

Normálna hodnota ESR pre ženy

Keď osoba prichádza na kliniku a sťažuje sa na akúkoľvek chorobu, najprv sa jej ponúka, aby vykonal všeobecný krvný test. Zahŕňa kontrolu takých dôležitých ukazovateľov krvi pacienta ako hemoglobínu, počet leukocytov, rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR).

ROE u detí a dospelých

Jednou zo základných charakteristík celkového krvného testu je ESR, rýchlosť sedimentácie erytrocytov. V roku 2017 namiesto vyššie uvedeného konceptu sa používa skratka ESR, čo znamená rýchlosť sedimentácie erytrocytov.