Než zistíte, aké je sérum, musíte si spomenúť, z čoho sa skladá krv. Ako viete, zahŕňa plazmu a tvarované prvky vo forme suspendovanej látky, z ktorých väčšina tvoria červené krvinky (červené telá). Plazma - zakalená žltkastá kvapalina, pozostávajúca hlavne z vody a iba 10% suchého zvyšku. Asi 8% suchého zvyšku tvoria bielkovinové zložky, ktoré predstavujú albumín (asi 4,5%), rodinu globulínov (až 3,5%), fibrinogénu (0,2-0,4%).

Fibrinogén je rozpustný, bezfarebný proteín, hlavný koagulačný faktor. Keď je koagulačný systém aktivovaný, prevádza sa na nerozpustný fibrín, ktorý má vzhľad filamentov a tvorí základ krvnej zrazeniny pod vplyvom trombínu.

štruktúra

V sére je veľké množstvo rôznych látok, vrátane:

 • Kreatinín, potrebný pre energetické procesy. Podľa jeho úrovne sú diagnostikované patologické stavy obličiek.
 • Draslík, vápnik, horčík, železo, sodík, fosfor atď.
 • Enzýmy.
 • Cholesterol s nízkou a vysokou hustotou.
 • Živiny (lipidy, glukóza).
 • Vitamíny.
 • Hormóny: prolaktín, kortikotropín, adrenalín, kortizol, inzulín, dopamín, progesterón, testosterón a ďalšie.

Ako prideliť

Krvné sérum sa môže získať dvomi spôsobmi:

 1. Výsledkom prirodzenej koagulácie krvi mimo ľudského tela, počas ktorého sa vytvára krvná zrazenina a oddelenie kvapalnej zložky. Po prvé, krv sa usadzuje 30 minút, potom sa z nej odstráni krvná zrazenina a kvapalná časť sa umiestni do centrifúgy na desať minút.
 2. Vystavením fibrinogénu vápenatým iónom. Tento proces uvolňovania plazmy z fibrinogénu sa nazýva defibrináciou.

Čo je potrebné

Sérum z plazmy emituje v nasledujúcich prípadoch:

 • pre biochemickú analýzu krvi;
 • s cieľom identifikovať pôvodcu infekcie v tele;
 • vyhodnotiť účinnosť vakcíny;
 • na výrobu srvátkového prípravku na individuálne účely.

Sérum je stabilné, zatiaľ čo si zachová väčšinu protilátok.

Špeciálne označené sérum (enzýmy, rádionuklidy, fosfory) sa používajú na diagnostické účely a vo výskumných činnostiach.

Krvné sérum sa považuje za najbežnejšie činidlo pri biochemickej analýze krvi, čo vám umožňuje vyhodnotiť účinnosť metabolických procesov v tele a prácu jej systémov.

Existujú dva typy sérových reakcií:

 • priame (dvojzložkové): zrážky, lepenie a zrážky a iné;
 • nepriame (tri zložky): mikrobiálna neutralizácia, inhibícia adhézie erytrocytov a iné.

Prečo sa sérová analýza

Táto analýza je potrebná na stanovenie hladiny hormónov, proteínov imunoglobulínov, imunitných komplexov, enzýmov, ako aj minerálov, ako je železo, vápnik, draslík, horčík a iné. Identifikácia nespecifických enzýmov, ktoré by nemali byť v krvi, pomáha diagnostikovať počet patológií nasledujúcich orgánov:

 • pankreasu;
 • kostrový sval;
 • prostata;
 • kostné tkanivo;
 • žlčové cesty;
 • pečene.

Počas laboratórnych štúdií sa študuje predovšetkým proteínové zloženie séra: celková hladina albumínu a globulínov a ich pomer

Zvýšený obsah proteínov môže naznačovať porušenie zrážania krvi, nedávne očkovanie, dehydratáciu a zhubné nádory. Ak nie je dostatok bielkovín, je to znamenie dodržiavania diéty bez bielkovín, hladovania, narušenia tvorby proteínov, ochorení obličiek a pečene, endokrinných patológií, krvácania, rakoviny.

Okrem toho určite obsah špecifických typov proteínov. Napríklad hladina komplexného proteínového feritínu, ktorá je zodpovedná za skladovanie a transport železa, určuje, koľko z nich je obsiahnutých v tele.

Počet sérových neopterínových metabolitov nukleových báz - určuje, či existuje imunitná odpoveď a ako rýchlo sa vyskytuje u infekcií, nádorov a iných lézií.

Rozdiel od krvnej plazmy

Zvážiť, že krvná plazma a sérum sú jedno a to isté je nesprávne. Hlavné rozdiely možno zhrnúť takto:

 • plazma je zložka celej krvi, sérum je súčasťou plazmy;
 • v plazme je nerozpustný proteín fibrinogénu, jeho sérum je nedostatočné;
 • plazma má vždy žltý odtieň, sérum môže byť načervenalé;
 • plazma koaguluje, ak v nej existuje koaguláza - enzým vylučovaný určitými patogénmi, ale sérum nie je.

Imunné sérum

Ich základom je imunoglobulín Ig. Ďalšie názvy sú antiséra a imunopreparáty. Používa sa na prevenciu a liečbu infekcií. Ich účinok spočíva v tom, že protilátky v ich kompozícii reagujú s jedmi alebo patogénmi, prípadne tvoria imunitné komplexy, ktoré sa potom odstránia pomocou fagocytov a aktiváciou komplementového systému (komplexné proteíny nájdené v krvi). Umožňujú osobe vytvoriť pasívnu imunitu a tým neutralizovať patogény a toxíny.

Antiséra sú rozdelené na dva typy:

 • Homológne. Získava sa z ľudskej krvi. Bežne používaná plazma od očkovaných darcov; krv ľudí, ktorí mali určité infekčné choroby; placentárna a abortívna krv.
 • Heterogénne. Tieto séra sa vyrábajú z krvi zvierat.

Postup získania antiséra

 1. Vykonajte kurz hyperimunizácie osoby alebo zvieraťa. V určitých intervaloch sa podávajú zvyšujúce sa dávky antigénov.
 2. Získanie séra prirodzenou krvnou koaguláciou.
 3. Jemné čistenie (pomocou metódy antigénovej extrakcie alebo fermentolýzou).
 4. Izolácia a koncentrácia imunoglobulínov. Heterogénne sérum sa získa frakcionáciou alkoholom.

Najefektívnejšie sa dosiahne použitím metódy extrakcie antigénov po fermentolýze imunoglobulínov. Toto sérum obsahuje až 95% antitoxínov a poskytuje najlepšie výsledky pri použití. Predpokladá sa, že je niekoľkonásobne účinnejší než inak purifikovaný.

prihláška

Dnes sa imunitné sérum široko používa na prevenciu a liečbu infekčných lézií: chrípka, záškrt, tetanus, osýpky a iné. Pri diagnostikovaní vám umožňujú určiť typ, poddruh, sérotyp patogénu, ktorý pomáha presne diagnostikovať a vybrať spôsob liečby.

Na likvidáciu hadího jedu, škorpiónov, botulínových toxínov sú špeciálne séra. Po pichnutí do psa sa osobe predpíše sérum, aby sa zabránilo vztekline.

Čo sa líši od vakcíny

Jeho hlavná odlišnosť od vakcíny spočíva v skutočnosti, že pôsobí oveľa rýchlejšie a po niekoľkých hodinách sa človek zlepšuje. Toto je dôležité, ak sa ochorenie rýchlo rozvíja. Ale netrvajú dlho: homológne - až päť týždňov, heterogénne - až tri týždne, zatiaľ čo vakcína má dlhšiu dobu trvania.

Sérová profylaktika

Terapeutické sérum je v závislosti od aplikácie rozdelené do troch typov:

 • Antivírusová látka (chrípka, osýpky).
 • Antibakteriálne (mor, týfus, dyzentéria).
 • Antitoxické (botulizmus, gangréna, tetanus).

záver

Krvné sérum ako materiál na výskum má výhodu oproti plazme, pretože nemá hlavný koagulačný faktor a je stabilné. Okrem toho na základe séra pripraviť účinné prostriedky na prevenciu a liečbu infekcií.

Ľudské sérum. Štúdium séra. Sérové ​​proteíny

Krv je spojivové tkanivo pozostávajúce z tekutého média, inak nazývaného plazma, bunky v ňom reprezentované leukocytmi, ako aj štruktúry bez jadra - červených krviniek a krvných doštičiek. Vykonáva celý rad vitálnych funkcií pre telo:

- obohacuje bunky kyslíkom;

- prispieva k obohateniu tkanív živinami;

- reguluje telesnú teplotu;

- chráni pred baktériami, vírusmi a hubami.

Krvná plazma: jej zložky, funkcie

Plazma je tekutý bezfarebný roztok krvi, ktorý má zložené zloženie, v ktorom sa rozpúšťajú všetky živiny organizmu. Skladá sa z 90% vody a 10% tvarových prvkov, ktoré sú prezentované vo forme bielkovín, lipidov, sacharidov a minerálnych látok. Plazma pomáha zriediť krv a optimalizovať jej konzistenciu, aby mohla prepravovať dôležité živiny a látky do všetkých buniek tela.

Ak sa z plazmy odstráni fibrinogén, zložka zodpovedná za zrážanie krvi, získa sa krvné sérum. Používa sa na transfúzie po operácii, ako aj v pôrodníctve a gynekológii.

Čo je to krvné sérum?

Je to žltkastá tekutina, oddelená od krvnej zrazeniny. Jeho špecifická farba indikuje prítomnosť bilirubínu v pigmentovom žlči. Používa sa na biochemické analýzy, výskum prítomnosti rôznych druhov infekčných ochorení na hodnotenie účinnosti očkovania. Ľudské alebo zvieracie sérum imunizované špecifickým antigénom sa môže stať imunitným sérom, ktoré sa používa na diagnostiku a liečbu celého radu ochorení. Používa sa tiež na stanovenie krvnej skupiny. V klinickej praxi používajte čerstvé alebo predmrazené krvné sérum.

Ako získať krvné sérum?

Krvné sérum sa môže získať niekoľkými spôsobmi:

- V termostate, kde je sterilná krv umiestnená na pol hodinu. Potom sa pomocou pipety zráža srsť zo steny trubice a umiestni sa do chladničky. Zostávajúce sérum sa odsaje alebo nasáva do sterilnej skúmavky.

- Neutralizáciou prvkov fibrinogénu vápenatými iónmi, čím sa dramaticky zvyšuje stabilita.

- Prírodnou koaguláciou sa získa takzvané natívne sérum.

Biochemický krvný test

Analýza krvného séra sa môže vykonať biochemickou analýzou, ktorá umožňuje pochopiť, ako fungujú vnútorné orgány. Štandardná analýza ukazuje stav a množstvo bielkovín, sacharidov, lipidov, minerálneho metabolizmu. Krv na výskum je odobratá z žily, objem v priemere 5 ml. Sérum sa odovzdáva ráno, na prázdny žalúdok, to znamená, že nie je dovolené jesť ani piť 12 hodín pred kroketom. 14 dní pred pôrodom je potrebné prestať užívať lieky, ktoré sú zamerané na zníženie množstva tuku.

Správna interpretácia získaných výsledkov analýzy a poznatkov štandardných indikátorov umožňuje jasne stanoviť všetky nerovnováhy, poruchy a zápalové procesy v tele a rozprávať o stave vnútorných orgánov.

Normálny výkon

Štúdium séra začína dodaním celkovej analýzy. Celková analýza proteínov ukáže množstvo všetkých bielkovín (albumín a globulín) obsiahnutých v sére. Norma bielkovín a aminokyselín pre dojčatá do 1 mesiaca sa pohybuje od 46,0 - 68,0 g / l, pre deti do jedného roka - 48,0 - 76,0 g / l. Proteíny krvného séra pre deti mladšie ako 16 rokov by mali mať indikátory 60,0-80,0 g / l, u dospelých - 65,0-85,0 g / l.

Množstvo proteínu sa môže meniť v závislosti od polohy tela a fyzickej aktivity. Keď telo stúpa, množstvo proteínov sa počas pol hodiny zvýši o 10%, aktívna fyzická práca spôsobí zmenu indikátorov o 10%. Upínanie žily a práca s rukou v procese odberu krvi môže tiež priniesť nadhodnotené výsledky.

Zmeny normálneho výkonu: dôvody

Plazmatické proteíny sa syntetizujú v pečeňových bunkách. Analýza ukazuje úroveň obsahu:

Analýza krvného séra bude mať znížený obsah proteínov, ak v organizme nedôjde k nedostatočnému príjmu z dôvodu hladovania alebo diéty bez bielkovín. Dôvodom zníženia hladiny môže byť rakovina pečene alebo iné zápalové ochorenie tohto orgánu, nádory, popáleniny a iné ochorenia vyvolané zvýšenou stratou proteínov. Proces tvorby proteínov v tele môže byť tiež narušený, napríklad po dlhodobej liečbe kortikosteroidmi alebo v dôsledku poruchy absorpčného procesu v dôsledku enteritidy, enterokolitídy, pankreatitídy.

Dôsledkom dehydratácie po poranení alebo popálení môže byť zvýšenie koncentrácie bielkovín. Výskyt akútnej infekcie vedie k zvýšeniu ukazovateľov spojených s dehydratáciou. Zároveň sa hladina proteínov môže normalizovať nezávisle, čo indikuje proces hojenia.

Krvný test

Sérum na rozpoznávanie krvných skupín by malo byť štandardné, to znamená určitá skupina pripravená z ľudskej krvi. Na test je potrebné pripraviť sklíčko na suché sklo, štandardné sérum troch krvných skupín, roztok chloridu sodného, ​​vatu, sklenené tyčinky a pipety. Sklenená šmýkačka je rozdelená do troch sektorov, kde sa kvapka séra každej krvnej skupiny umiestni pomocou rôznych pipiet. Sklenené tyčinky zozbieranej krvi sa prenesú na platňu vedľa séra. Alternatívne nové tyčinky miešajú krv so sérom, aby získali jednotnú ružovú farbu. Po troch minútach pridajte ku každej zmesi fyzikálny roztok. Neustále pretrepávajte posúvač sledovaním reakcie. Už v prvých minútach pozitívnej reakcie by mali byť viditeľné semená, ktoré sú lepené červené krvinky. Tieto jadrá sa môžu zlúčiť do väčších a niekedy sa môže prejaviť pozitívna reakcia vo forme vločiek rôznych veľkostí. V prípade negatívnej reakcie zostane počiatočná ružová farba zmesi nezmenená.

Krvné sérum nie je len zložitá zmes schopná rozprávať o stave tela, ale aj dôležitý prvok väčšiny protivírusových liekov.

Sérum a krvná plazma

Plazma pozostáva z krvných buniek: leukocytov, erytrocytov, krvných doštičiek (štruktúry bez jadier), ako aj kvapalného média. Sérum sa nazýva svetlo žltá tekutina, ktorá sa tvorí nad zrazeninou tmavo červenej farby. Je zrejmé, že krv v priebehu niekoľkých minút bude v čistej skúmavke. Pri odstredení a miešaní v špeciálnom roztoku sa krv (hem) rozdelí na bunky (červené krvinky, krvné doštičky, bielych krviniek) a vodné médium, tj plazma. Odlišuje sa od séra v tom, že obsahuje bielkovinu, fibrinogén. Sérum a krvná plazma sú mierne odlišné pojmy a nemali by sa zamieňať.

Plazma a sérum

Krv v ľudskom tele rieši celý komplex zložitých úloh súvisiacich s fungovaním systémov a orgánov, to znamená, že sa podieľa na udržiavaní normálneho života. Tak, heme vykonáva:

 • regulácia telesnej teploty;
 • vylučovanie toxínov z tela;
 • transport kyslíka do buniek;
 • ochranné reakcie tela;
 • nutričnej funkcie.

Plazma je biologická kompozícia, kde 92% je voda, 7% bielkovina a 1% tuku, uhľohydrát a minerálne zlúčeniny. Jeho krv obsahuje až 55%. Zostávajúci priestor je obsadený bunkovým materiálom. Hlavnou funkciou plazmy je dodávanie živín do buniek tela, niekoľko stopových prvkov. Sérum (sérum) sa dosiahne odstránením fibrinogénu z krvi (gemologické sérum). Jeho výroba pomocou rôznych chemických metód je považovaná za dôležitú podmienku pre diagnostiku rôznych patológií.

Napríklad sérum je predmetom štúdie pri určovaní účinnosti očkovania, prítomnosti infekčných ochorení a biochemických vzoriek. Je aktívne vyšetrovaná v takých lekárskych oblastiach, ako je pôrodníctvo a gynekológia, je vzatá na štúdium po operácii. V medicíne sa krvné sérum používa veľmi široko.

Používa sa na určenie krvnej skupiny človeka, vytvára imúnne sérum, diagnostikuje s jeho pomocou rôzne ochorenia založené na sérových štúdiách, štruktúru liečby.

Ako už bolo spomenuté, pomáha identifikovať množstvo komplexných ochorení, vrátane tých, pri ktorých sa nedostatok bielkovín považuje za jasný znak ochorenia. Analýza krvnej plazmy umožňuje určiť jej koncentráciu, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 65 / 85g / l. V sére je možné získať menej o 2-4 g / l. Tento pomer je spôsobený tým, že sérum neobsahuje fibrinogén.

Nebezpečné choroby

Analýza tiež ukazuje vysoké alebo malé množstvo proteínu. Príčiny hypoproteinémie (nedostatok proteínov) sú spojené s fyziologickými a biochemickými stavmi, to znamená, že sú výsledkom nedostatočnej tvorby proteínov v tele a veľkých strát, čo je porušení požadovanej normy. To všetko platí pre takéto stavy a patológie ako:

 • zhoubných novotvarov;
 • akútne alebo chronické krvácanie;
 • gastrointestinálna dysfunkcia;
 • po diéte bez bielkovín;
 • dlhšie obdobie pôstu.

Ak bola vykonaná analýza hypoproteinémie, interpretácia získaných výsledkov môže preukázať prítomnosť nebezpečnej choroby obličiek u pacienta na pozadí vývoja nefrotického syndrómu. V prípade diagnostikovania hypoproteinémie je možné, že veľké množstvo bielkovín sa vylučuje spolu s močom. Štruktúra proteínov je ovplyvnená funkciou pečene. Keď bola vykonaná analýza a dekódovanie preukázalo dysfunkciu exokrinnej žľazy, potom spolu s nedostatkom bielkovín môžu byť diagnostikované nebezpečné choroby: pečeňová dystrofia, cirhóza, hepatitída atď.

Vývoj hyperproteinémie súvisí s množstvom chorôb (myelóm, cholera atď.) A stavov organizmu: popáleniny, dehydratácia, ťažké zranenia a prehriatie. Je známe, že plazma je bohatá na proteíny. Identifikovalo sa viac ako sto rôznych proteínov. Obsahuje vo veľkej koncentrácii: globulíny, fibrinogén, albumín. Iné, v malých alebo malých množstvách. Keďže všetky majú biologické a špecifické charakteristiky, rozdelili sa na skupiny frakcií vzhľadom na fyzikálno-chemické vlastnosti a zloženie aminokyselín. V metóde delenia sa používa - elektroforéza. Je možné konštatovať, že umelo vytvorené elektrické pole ovplyvňuje pohyb bielkovín s nerovnomerným elektrickým nábojom. V podstate je elektroforéza plazmových proteínov štúdiou kvalitatívnych a kvantitatívnych vlastností hemis distribuciou v elektrickom poli.

Štúdium sérových vlastností

V závislosti od prostredia, v ktorom sa analýza proteínov uskutočňuje pomocou metódy, ako je napríklad elektroforéza, môžu získať negatívny alebo pozitívny náboj. To znamená, v akom prostredí sa uskutočňuje elektroforéza, závisí pohyb proteínov a ich bezprostredné vlastnosti: hmotnosť, veľkosť, veľkosť náboja, tvar. Negatívne nabité molekuly sú slabo adsorbované na rozdiel od pozitívne nabitých častíc. V dôsledku toho sa elektroforéza proteínov zameriava na negatívne náboje. Štúdia je predpísaná v týchto prípadoch:

 • veľmi vysoké ESR;
 • ak je hladina celkového proteínu v krvi zvýšená;
 • úplná kontrola monoklonálnej gamapatie;
 • vysoká hodnota gama globulínov.

V mnohých komplexných patologických prípadoch nie je predpísaná elektroforéza, pretože lekár môže požiadať pacienta, aby podstúpil analýzu jedného proteínu. Po prvýkrát bola elektroforéza ako metóda na stanovenie plazmových proteínov použitá v roku 1930 švédskym vedcom Tizeliusom.

Ak by interpretácia analýzy ukázala, že sérum je nadmerne nasýtené triglyceridmi (mikročastice tuku), lekári interpretujú túto odchýlku ako lipemia. Medzi sebou používajú hovorenú podobu - chylú krv. Nie je vhodný na štúdium, pretože po spracovaní v odstredivke sa zahusťuje a stáva sa bielou. Chylová krv - môže byť priamym dôsledkom vývoja patológií, z ktorých najnebezpečnejší je diabetes.

Tiež vysoká koncentrácia triglyceridov - znak obezity, nadmerná konzumácia alkoholu. Chylová krv sa vyskytuje u pacientov, ktorých dekódovacia analýza preukázala ascites, cirhózu, zlyhanie obličiek. Spolu s týmito príčinami je krvný chýl spôsobený užívaním určitých liekov, línií: β-blokátory, kortikosteroidy, diuretiká.

Aké sú zvláštnosti séra a jeho rozdiely v krvnej plazme?

Ak chcete pochopiť, ako sa krvné sérum líši od plazmy, je potrebné zvážiť tieto koncepcie ako prvé. Toto sa bude ďalej diskutovať v článku.

Čo je toto sérum?

Sérum je plazma bez fibrinogénu (kvapalná časť zostávajúca po zrážaní krvi). Je prezentovaná ako žltkastá látka (bilirubín poskytuje odtieň). V dôsledku akýchkoľvek porúch v normálnej výmene pigmentov sa kvantitatívna koncentrácia tohto prvku tiež zmení. A látka bude transparentná.

Ak vykonáte sérový test od osoby, ktorá práve prežila, bude to trochu zakalené. V tomto prípade obsahuje tuky živočíšneho pôvodu. Preto lekári odporúčajú darovať krv na prázdny žalúdok.

Sérum môže obsahovať obrovské množstvo protilátok. A to je úplne prirodzené, pretože vykonáva imunitnú funkciu, pomáha ľudskému organizmu bojovať proti infekciám, parazitom, baktériám, hubám a iným patologickým činiteľom.

Štúdium séra a plazmy pomáha pri určovaní patológií, ktoré ohrozujú zdravie pacienta. Tento biomateriál sa používa na:

 1. Biochemický výskum.
 2. Skúšobné štúdie krvného typu.
 3. Detekcia infekčných chorôb.
 4. Určenie účinnosti očkovania.

Rozdiel medzi sérovou a krvnou plazmou spočíva v tom, že sa používa ako zložka (presnejšie výrobca) na výrobu liekov. Ich pomoc je potrebná v boji proti infekčným chorobám.

Čo je to plazma?

Plazma je hladká, rovnomerná, celá žltá kvapalina. Je to kvapalná časť krvi po odstránení všetkých vytvorených prvkov (buniek). Zvyčajne je plazma číra, ale po požití tučných jedál sa stáva zakalená zrazenina. Môžete to vidieť vo voľnej forme za predpokladu, že sa do rúrky vyleje krv a umožní vám usadiť sa. Krvné bunky sa usadia, plazma zostane na vrchu.

Je to dôležité! Niekedy je situácia taká, že počas krvnej transfúzie sa používa iba plazma. Najčastejšie sa to vyskytuje v prípade nesúladu medzi krvnou skupinou darcu a príjemcu.

Plazmatická frakcia môže byť potrebná na výskum nádorových markerov na identifikáciu nádorových foriem a ich charakteru (benígny alebo rakovinový). To je mimoriadne dôležité pri včasnej diagnostike určitých typov rakoviny a pri sledovaní účinnosti liečby.

Kde sa má sérum podávať na analýzu?

Vo veľkých mestách a megacities, kde existuje mnoho zdravotníckych zariadení vrátane laboratórií, nie je také ťažké poskytnúť takúto štúdiu. Spoločnosť Invitro je veľmi populárna a počas svojej práce sa stala skúseným a profesionálnym umelecom komplexných úloh.

Pobočky spoločnosti "Invitro" mass. A nikto nebude prekvapený, že taká inštitúcia sa nachádza v blízkosti vášho domova. A doma a nevšimne si vašu neprítomnosť, ako rýchlo a profesionálne laboratórni technici poskytnú všetko. Hlavnou vecou je správne sa pripraviť na postup. Budeme o tom hovoriť presnejšie.

Na klinike "Invitro" počas tehotenstva sa môžete testovať na AFP (alfa-fetoproteín) - bielkovinu, ktorá sa produkuje v pečeni embrya. Akýkoľvek prebytok indikuje porušenie normálneho vývoja plodu.

Získanie séra

Ak chcete získať sérum, môžete použiť niekoľko techník:

 • Koagulácia krvi prirodzeným spôsobom.
Získanie séra in vitro
 • Ďalšou metódou je pridanie vápenatých iónov k biomateriálu, čo znamená umelý proces zrážania.

V každom prípade sa aktivuje fibrinogén, v dôsledku čoho sa tvorí požadovaná látka.

V medicíne sa tento postup nazýva defibrácia (centrifugácia). Keď k tomu dôjde, krv sa odoberie z žily. Aby sa však dosiahol spoľahlivý výsledok, odporúča sa dodržiavať niektoré pravidlá:

 • 24 hodín pred analýzou vylúčte alkohol a nefajčite;
 • darovať krv prísne na prázdny žalúdok;
 • v predvečer nedýchania mastných, slaných, údených, inými slovami, všetkých jedál, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú ľudské telo;
 • niekoľko dní pred uvedením séra nenosia telo výraznou fyzickou námahou;
 • menej nervózny, mať negatívne emócie a stres;
 • mesiac a pol pred vykonaním testov prestať používať akékoľvek lekárske prípravky (v nich nie je žiadny rozdiel), vrátane proti parazitickým ochoreniam. Ak však takúto možnosť neexistuje, musíte o tom povedať technikovi.
Tabuľka správnej prípravy na analýzu krvi a moču

Prax ukazuje, že väčšina ľudí vie, čo je krvný test, ale sérum pre ne je niečo nezrozumiteľné. A považujú túto krvnú látku len za komponent pre výskum, nič viac.

Srvátka

Plazma je bielkovinový substrát, ktorého hlavným účelom je transport živín do orgánov a tkanív. V našom prípade je sérové ​​železo dodávané pomocou transferínu. Vďaka biochemickému laboratórnemu výskumu (biochémii) je možné diagnostikovať tento komplex s ohľadom na jeho indikátory.

zistenie

Sérum a krvná plazma sú odlišné. Rozdiel je v tom, že plazma je kvapalnou zložkou krvi v jej prirodzenom stave a sérum je tá istá plazma, ktorá nemá koagulanty. Ten je prispôsobený na dlhodobé skladovanie v kvapalnej homogénnej forme a používa sa na rôzne štúdie a zdravotné potreby.

Čo robí krvný test pre sérové ​​žehličky

Jedným z dôležitých prvkov, bez ktorého je nemožné harmonické fungovanie ľudského tela, je sérové ​​železo. Rovnako ako transferínový proteín asociovaný s stopovým prvkom sa podieľa na prenose kyslíka, delenia buniek a tkanivového dýchania. Rýchlosť železo v krvi je určená špeciálnou analýzou. Jeho správanie vám umožňuje poznať alebo potvrdiť prítomnosť patologických procesov v tele.

Stručne o dôležitom

Koncentrácia železa v krvi a norma - čo je to? Podobná otázka vzniká aj po absolvovaní príslušných krvných testov na hemoglobín. Posledne menovaný je proteín, bez ktorého nie je možné dodať kyslík do všetkých ľudských buniek. Železo je dôležitým stopovým prvkom. Obsahuje sa v ľudskom tele v množstve od troch do štyroch gramov. Zloženie hemoglobínového železa je zahrnuté spolu s ďalšími zložkami. Železo v sére nie je vo voľnom stave. Proteín, s ktorým stopový prvok vstupuje do komplexu, sa nazýva transferín.

Diagnóza ich schopnosť viazať voľné železo pomocou špeciálneho testu, ktorý bude označený v smere ako OZHSS. Materiál pre jeho držanie je sérum. Väzobná kapacita plazmy v plazme odráža obsah stopových prvkov, ktoré sa prenášajú krvou. Používa sa pri štúdiu rôznych zdravotných porúch. Železo (asi 95%) sa neustále aktualizuje. To sa prejavuje v tom, že prvok zo starých krviniek má schopnosť vrátiť sa do mladých červených krviniek.

Doplnenie prvku v sére nastáva spolu s príjmom príslušných produktov. Zároveň potreba železa závisí od vekovej kategórie, pohlavia a všeobecného zdravotného stavu. U žien je vyššia ako u mužov.

Osobitná pozornosť venovaná obsahu železa v krvi by sa mala venovať počas tehotenstva, pretože v procese nosenia dieťaťa sa významne zvyšuje potreba všetkých stopových prvkov a často analýza vykazuje nízky výsledok.

Potreba neustáleho doplňovania železa zvonka súvisí s úlohami, ktoré tento prvok vykonáva. Patria medzi ne:

 • účasť na štruktúre hemoglobínu;
 • aktivácia bunkového dýchania v dôsledku intenzifikácie respiračných pigmentov;
 • účasť na preprave kyslíka;
 • udržiavanie rôznych procesov tvorby krvi.

Pri predpisovaní biochemickej štúdie

Biochemická analýza koncentrácie železa a hemoglobínu je predpísaná na potvrdenie údajnej diagnózy rôznych odborníkov. Rýchlosť železo v krvi závisí od rôznych faktorov. Aby bolo možné získať správne indikátory OZHSS, je potrebné vykonať analýzu na prázdny žalúdok ráno. V biochemickej analýze krvi pre sérové ​​žehličky existuje potreba v nasledujúcich situáciách:

 • ak máte podozrenie na otravu s liekmi alebo liekmi so zvýšeným obsahom železa;
 • s cieľom diagnostikovať anémiu, pre ktorú sa predpisuje OZHSS;
 • s cieľom diagnostikovať infekcie rôznych foriem a prírody;
 • v prítomnosti predĺženého zápalového procesu v tele;
 • na potvrdenie diagnózy hypo alebo avitaminózy;
 • v patológii gastrointestinálneho traktu;
 • v rozpore s absorpciou v zažívacom trakte;
 • s cieľom kontrolovať účinnosť predpísaných liekov.

Analýza krvného železa (OZHSS) vám umožňuje odrážať vysokú alebo nízku úroveň stopových prvkov. Tento indikátor je uvedený vo výsledkoch štúdie, pomáha potvrdiť údajnú diagnózu a začať včas liečiť vzniknutú chorobu. Krvný test na prítomnosť séra v krvi sa môže uskutočniť v akomkoľvek laboratóriu vybavenom na takéto vyšetrenie. Lekár dokáže diagnostikovať špeciálne označenie všetkých stopových prvkov.

Správna príprava na štúdium

Ako sa správne pripraviť na štúdiu o obsahu železa, vysvetľuje lekár pri vydávaní príslušného smeru. Analýza obsahu prvku bude ráno pred prvým jedlom. Niektoré zmeny sú možné v krvnom teste.

Aký je správny výsledok analýzy obsahu železa v krvi:

 • výnimka v predvečer alkoholických nápojov;
 • významné obmedzenie vyprážania a tuku v strave;
 • obmedzenie fyzickej aktivity;
 • eliminácia perorálnych kontraceptív;
 • zdržanie sa fajčenia predtým;
 • 8-hodinová prestávka medzi posledným jedlom a darovaním krvi;
 • odmietnutie vykonať v predvečer radiografiu a fluorografiu;
 • vylúčenie fyzioterapie.

Normálny výkon

Sérové ​​železo v plazme je v spojení s proteínom nazývaným transferín. Spája mikroelement a podieľa sa na jeho preprave. Zvyčajne je vyšetrenie predpísané so zníženým obsahom hemoglobínu. Môže dokázať výsledok akejkoľvek štúdie, v ktorej sa krv odoberá na všeobecnú analýzu.

Úroveň hladiny sérového železa v krvi sa v priebehu dňa mierne líši. Zároveň je pre rôzne vekové kategórie odlišné. Dnes používajú lekári nasledujúce pokyny:

Biochemický krvný test

Všeobecné informácie

Biochemická analýza krvi je jednou z najpopulárnejších výskumných metód pre pacientov a lekárov. Ak jasne viete, aký biochemický krvný test ukazuje z žily, je možné v počiatočnom štádiu identifikovať množstvo vážnych ochorení, vrátane vírusovej hepatitídy, diabetes mellitus a malígnych novotvarov. Včasné odhalenie týchto patológií umožňuje aplikovať správnu liečbu a liečiť ju.

Zdravotná sestra zbiera krv na niekoľko minút. Každý pacient by mal pochopiť, že tento postup nespôsobuje nepríjemné pocity. Odpoveď na otázku, kde sa krv odoberá na analýzu, je jednoznačná: z žily.

Keď hovoríme o tom, čo je biochemická analýza krvi a čo je do nej zahrnuté, treba poznamenať, že získané výsledky sú v skutočnosti nejakým odrazom celkového stavu tela. Napriek tomu, že sa snažíte porozumieť sebe samému, normálnej analýze alebo existujú určité odchýlky od normálnej hodnoty, je dôležité pochopiť, čo je LDL, čo je CPK (CPK je kreatínfosfokináza), aby ste pochopili, čo je močovina, atď.

Všeobecné informácie o analýze krvnej biochémie - čo to je a čo zistíte vykonaním, dostanete z tohto článku. Koľko stojí táto analýza, koľko dní potrebujete na získanie výsledkov, je potrebné zistiť priamo v laboratóriu, kde má pacient v úmysle vykonať túto štúdiu.

Ako sa pripravuje na biochemickú analýzu?

Pred darovaním krvi sa musíte dôkladne pripraviť na tento proces. Tí, ktorí majú záujem podstúpiť analýzu, musia brať do úvahy niektoré pomerne jednoduché požiadavky:

 • musíte darovať krv iba na prázdny žalúdok;
 • večer, v predvečer blížiacej sa analýzy, nemali by ste piť silnú kávu, čaj, konzumovať tučné jedlá, alkoholické nápoje (druhá by sa nemala opiť 2-3 dni);
 • Nefajčte najmenej jednu hodinu pred analýzou.
 • deň pred testmi by ste nemali robiť žiadne tepelné procedúry - ísť do sauny, kúpeľa, aj osoba by sa nemala vystaviť vážnej fyzickej námahe;
 • laboratórne vyšetrenia sa majú vykonať ráno pred akýmkoľvek zdravotným zákrokom;
 • človek, ktorý sa pripravuje na analýzu, prišiel do laboratória, mal by trochu upokojiť, sedieť na pár minút a zachytiť jeho dych;
 • Negatívna je odpoveď na otázku, či môžete pred testovaním vyčistiť zuby: s cieľom presne určiť hladinu cukru v krvi, mali by ste tento hygienický postup ignorovať ráno pred vykonaním štúdie a nepiť piť čaj a kávu;
 • antibiotiká, hormonálne lieky, diuretiká atď., nemali by sa užívať pred odberom krvi;
 • dva týždne pred štúdiou je potrebné prestať užívať lieky, ktoré ovplyvňujú krvné lipidy, najmä statíny;
 • ak je potrebné opätovne vykonať úplnú analýzu, musí sa vykonať v tom istom čase, laboratórium musí byť rovnaké.

Dekódovanie biochemickej analýzy krvi

Ak bol vykonaný klinický krvný test, výklad ukazovateľov vykonáva odborník. Tiež interpretácia ukazovateľov biochemickej analýzy krvi môže byť vykonaná pomocou špeciálnej tabuľky, v ktorej sú bežné indikátory testov indikované u dospelých a u detí. Ak sa iný indikátor líši od normy, je dôležité venovať pozornosť a konzultovať s lekárom, ktorý môže správne "prečítať" všetky získané výsledky a poskytnúť jeho odporúčania. V prípade potreby je predpísaná krvná biochémia: pokročilý profil.

Tabuľka dekóduje biochemickú analýzu krvi u dospelých

globulíny (a1, a2, γ, β)

Biochemické vyšetrenie krvi umožňuje vykonať podrobnú analýzu na posúdenie fungovania vnútorných orgánov. Taktiež dekódovanie výsledkov umožňuje presne "čítať" presne tie vitamíny, makro- a mikroelementy, enzýmy a hormóny, ktoré telo potrebuje. Biochémia krvi umožňuje rozpoznať prítomnosť metabolických patológií.

Ak správne dešifrujete získané čísla, je oveľa jednoduchšie urobiť nejakú diagnózu. Biochemia je podrobnejšia štúdia než UAC. Nakoniec dekódovanie ukazovateľov všeobecnej analýzy krvi neumožňuje získať také podrobné údaje.

Je veľmi dôležité uskutočniť takéto štúdie počas tehotenstva. Koniec koncov, všeobecná analýza počas tehotenstva neposkytuje príležitosť získať úplné informácie. Preto sa biochémia u gravidných žien predpísa spravidla v prvých mesiacoch a v treťom trimestri. Za prítomnosti určitých patologických stavov a zlého zdravotného stavu sa táto analýza vykonáva častejšie.

V moderných laboratóriách sú schopní vykonávať výskum a rozširovať výsledky získané počas niekoľkých hodín. Pacientovi je poskytnutá tabuľka, v ktorej sú uvedené všetky údaje. Preto je dokonca možné nezávisle sledovať, ako dobre sú krvný obraz normálne u dospelých a u detí.

Ako tabuľka dekódovania celkového krvného testu u dospelých, tak sa biochemické analýzy dešifrujú s prihliadnutím na vek a pohlavie pacienta. Koniec koncov, rýchlosť krvnej biochémie, ako aj miera klinickej krvnej analýzy sa môže meniť u žien a mužov, u mladých a starších pacientov.

Hemogram je klinický krvný test u dospelých a detí, ktorý umožňuje zistiť počet všetkých krvných zložiek, ako aj ich morfologické vlastnosti, pomer leukocytov, obsah hemoglobínu atď.

Keďže krvná biochémia je komplexná štúdia, zahŕňa aj testy pečeňových funkcií. Dekódová analýza umožňuje určiť, či je funkcia pečene normálna. Hepatálne indikátory sú dôležité pre diagnostiku patológií tohto orgánu. Nasledujúce údaje poskytujú príležitosť na posúdenie štrukturálneho a funkčného stavu pečene: ukazovateľ ALT, GGTP (norma GGTP u žien je mierne nižšia), enzýmy alkalickej fosfatázy, bilirubín a celková hladina proteínu. Ak je to potrebné na stanovenie alebo potvrdenie diagnózy, vykonajú sa pečeňové testy.

Cholinesteráza je určená na diagnostikovanie závažnosti intoxikácie a stavu pečene, ako aj jej funkcií.

Krvný cukor je určený na posúdenie funkcií endokrinného systému. Názov krvného testu na cukor sa nachádza priamo v laboratóriu. Označenie cukru sa nachádza vo forme s výsledkami. Ako je určený cukor? Označuje sa termínom "glukóza" alebo "GLU" v angličtine.

Rýchlosť CRP je dôležitá, pretože skok v týchto indikátoroch indikuje vývoj zápalu. Index AST indikuje patologické procesy spojené s deštrukciou tkaniva.

MID skóre v krvnom teste je stanovené všeobecným testom. Úroveň MID umožňuje určiť vývoj alergií, infekčných chorôb, anémie atď. Indikátor MID vám umožňuje posúdiť stav ľudského imunitného systému.

MCHC je indikátorom priemernej koncentrácie hemoglobínu v erytrocytoch. Ak je MCHC zvýšená, dôvody sú spojené s nedostatkom vitamínu B12 alebo kyseliny listovej, ako aj s vrodenou sférocytózou.

MPV je priemerná hodnota nameraného objemu doštičiek.

Lipidogram umožňuje stanovenie ukazovateľov celkového cholesterolu, HDL, LDL, triglyceridov. Spektrum lipidov sa určuje s cieľom identifikovať porušenie metabolizmu lipidov v tele.

Rýchlosť krvných elektrolytov naznačuje normálny priebeh metabolických procesov v tele.

Serumukoid je zlomok plazmových proteínov, ktorý zahŕňa skupinu glykoproteínov. Keď hovoríme o tom, ako seromkoid - čo to je, treba mať na pamäti, že ak sa spojivové tkanivo degraduje, pojivové tkanivo je degradované alebo poškodené, serumukoidy vstupujú do krvnej plazmy. Preto sú serumukoidy určené na predpovedanie vývoja tuberkulózy.

LDH, LDH (laktát dehydrogenáza) je enzým, ktorý sa podieľa na oxidácii glukózy a produkcii kyseliny mliečnej.

Štúdia o osteokalcíne sa uskutočňuje na diagnostikovanie osteoporózy.

Stanovenie C-reaktívneho proteínu (CRP, CRP) u dospelých a dieťaťa umožňuje určiť vývoj akútnej parazitickej alebo bakteriálnej infekcie, zápalových procesov, nádorov.

Analýza feritínu (proteínový komplex, hlavný intracelulárny depot železa) sa vykonáva v prípadoch podozrenia na hemochromatózu, chronické zápalové a infekčné ochorenia, nádory.

Krvný test pre ASO je dôležitý pri diagnostike rôznych komplikácií po streptokokovej infekcii.

Okrem toho sa určujú ďalšie indikátory a vykonávajú sa ďalšie sledovania (elektroforéza proteínov atď.). Rýchlosť biochemickej analýzy krvi sa zobrazuje v špeciálnych tabuľkách. Zobrazuje mieru biochemickej analýzy krvi u žien, tabuľka tiež poskytuje informácie o normálnych dávkach u mužov. Ale napriek tomu je lepšie požiadať špecialistu, ktorý primerane vyhodnotí výsledky v komplexe a predpíše vhodnú liečbu, ako dešifrovať kompletný krvný test a ako prečítať údaje biochemickej analýzy.

Dekódovanie biochémie krvi u detí vykonáva odborník, ktorý vymenoval štúdium. Preto sa používa aj tabuľka, v ktorej je uvedená norma u detí všetkých indikátorov.

Vo veterinárnej medicíne existujú aj štandardy pre biochemické parametre krvi pre psov, mačky - v príslušných tabuľkách je indikované biochemické zloženie krvi zvierat.

To, čo niektoré indikátory znamenajú pri krvnom teste, je podrobnejšie popísané nižšie.

Celkový sérový proteín, celková proteínová frakcia

Proteín znamená veľa v ľudskom tele, pretože sa podieľa na tvorbe nových buniek, na preprave látok a na tvorbe humorálnej imunity.

Zloženie bielkovín obsahuje 20 esenciálnych aminokyselín, obsahujú tiež anorganické látky, vitamíny, lipidy a sacharidy.

V tekutej časti krvi obsahuje asi 165 bielkovín a ich štruktúra a úloha v tele sú odlišné. Proteíny sú rozdelené na tri rôzne frakcie proteínov:

Pretože produkcia bielkovín sa vyskytuje hlavne v pečeni, ich hladina indikuje jej syntetickú funkciu.

Ak vykonaný proteinogram naznačuje, že došlo k poklesu celkového proteínu v tele, je tento jav definovaný ako hypoproteinémia. Podobný jav sa pozoruje aj v nasledujúcich prípadoch:

 • s hladom proteínov - ak osoba nasleduje určitú stravu, praktizuje vegetariánstvo;
 • ak dôjde k zvýšenému vylučovaniu proteínu v moči - s proteinúriou, ochorením obličiek, tehotenstvom;
 • ak človek stráca veľa krvi - s krvácaním, ťažkými obdobiami;
 • v prípade ťažkých popálenín;
 • s exudatívnou pleurézou, perikardiálnym výpotkom, ascite;
 • s vývojom malígnych novotvarov;
 • ak je poškodená tvorba proteínov - v prípade cirhózy, hepatitídy;
 • pri znížení absorpcie látok - pri pankreatitíde, kolitíde, enteritide atď.
 • po predĺženom podávaní glukokortikosteroidov.

Zvýšená hladina proteínu v tele je hyperproteinémia. Absolútna a relatívna hyperproteinémia je odlišná.

Relatívny rast proteínov sa vyvíja v prípade straty kvapalnej časti plazmy. K tomu dochádza v prípade trvalého vracania s cholerou.

Absolútny nárast proteínu je zaznamenaný, ak existujú zápalové procesy, mnohopočetný myelóm.

Koncentrácie tejto látky o 10% sa menia so zmenou polohy tela, ako aj počas fyzickej námahy.

Prečo sa mení koncentrácia proteínovej frakcie?

Proteínové frakcie - globulíny, albumín, fibrinogén.

Štandardná bioanalýza krvi neznamená stanovenie fibrinogénu, ktoré odráža proces zrážania krvi. Koagulogram je analýza, v ktorej je tento ukazovateľ definovaný.

Kedy je proteínová frakcia zvýšená?

Hladina albumínu:

 • ak nastane strata tekutiny počas infekčných ochorení;
 • s popáleninami.

Alfa-globulíny:

 • pri systémových ochoreniach spojivového tkaniva (artritída, reumatoidná, dermatomyozitída, sklerodermia);
 • s hnisavým zápalom v akútnej forme;
 • pri popáleninách počas obdobia zotavovania;
 • nefrotického syndrómu u pacientov s glomerulonefritídou.

Globuloglobulíny:

 • s hyperlipoproteinémiou u ľudí s diabetom, aterosklerózou;
 • s krvácajúcim vredom v žalúdku alebo črevách;
 • s nefrotickým syndrómom;
 • s hypotyreózou.

Gama globulíny sa zvýšili v krvi:

 • vírusové a bakteriálne infekcie;
 • pri systémových ochoreniach spojivového tkaniva (artritída, reumatoidná, dermatomyozitída, sklerodermia);
 • s alergiami;
 • s popáleninami;
 • s napadnutím červami.

Kedy je znížená hladina proteínových frakcií?

 • u novorodencov v dôsledku nedostatočného vývoja pečeňových buniek;
 • opuch pľúc;
 • počas tehotenstva;
 • pri ochoreniach pečene;
 • s krvácaním;
 • v prípade akumulácie plazmy v telesných dutinách;
 • s malígnymi nádormi.

Metabolizmus dusíka

V tele nie je len konštrukcia buniek. Tiež sa rozkladajú a súčasne nahromadzujú dusíkaté bázy. Ich tvorba sa vyskytuje v ľudskej pečeni, vylučuje sa obličkami. Preto ak sa zvyšujú indexy metabolizmu dusíka, pravdepodobne dochádza k porušeniu funkcií pečene alebo obličiek, ako aj k nadmernému rozpadu bielkovín. Hlavné ukazovatele metabolizmu dusíka - kreatinín, močovina. Menej často sa zisťuje amoniak, kreatín, zvyškový dusík a kyselina močová.

Močovina (močovina)

Dôvody zvýšenia:

 • glomerulonefritída, akútna a chronická;
 • nefroskleróza;
 • pyelonefritída;
 • otravy rôznymi látkami - dichlóretán, etylénglykol, soli ortuti;
 • arteriálna hypertenzia;
 • syndróm nárazu;
 • polycystická alebo tuberkulóza;
 • zlyhanie obličiek.

Dôvody poklesu:

 • zvýšený výkon moču;
 • podávanie glukózy;
 • zlyhanie pečene;
 • hemodialýza;
 • zníženie metabolických procesov;
 • pôstu;
 • hypotyreózy.

kreatinínu

Dôvody zvýšenia:

 • zlyhanie obličiek v akútnych a chronických formách;
 • dekompenzovaný diabetes;
 • hypertyreóza;
 • akromegália;
 • intestinálna obštrukcia;
 • svalová degenerácia;
 • popáleniny.

Kyselina močová

Dôvody zvýšenia:

 • leukémie;
 • dna;
 • nedostatok vitamínu B-12;
 • akútne infekčné choroby;
 • Vacaiseova choroba;
 • ochorenie pečene;
 • ťažký diabetes mellitus;
 • kožná patológia;
 • otrava oxidom uhoľnatým, barbituráty.

glukóza

Glukóza sa považuje za hlavný indikátor metabolizmu uhľohydrátov. Je to hlavný energetický produkt, ktorý vstupuje do bunky, pretože životná aktivita bunky závisí od kyslíka a glukózy. Potom, čo človek užije jedlo, glukóza vstupuje do pečene a potom sa používa vo forme glykogénu. Tieto hormóny, inzulín a glukagón, tieto procesy kontrolujú. Vzhľadom na nedostatok glukózy v krvi sa vyvíja hypoglykémia, jej prebytok naznačuje, že dochádza k hyperglykémii.

Porušenie koncentrácie glukózy v krvi nastáva v nasledujúcich prípadoch:

hypoglykémie

 • s predĺženým pôstom;
 • v prípade porušenia absorpcie uhľohydrátov - s kolitídou, enteritidou atď.
 • hypotyreóza;
 • v chronických ochoreniach pečene;
 • v prípade nedostatočnosti nadobličkovej kôry v chronickej forme;
 • v hypopituitarizme;
 • v prípade predávkovania inzulínom alebo hypoglykemickými liekmi, ktoré sa užívajú perorálne;
 • s meningitídou, encefalitídou, insulómom, meningoencefalitídou, sarkoidózou.

hyperglykémia

 • s cukrovkou prvého a druhého typu;
 • s tyreotoxikózou;
 • v prípade vývoja nádoru hypofýzy;
 • s vývojom nádorov nadobličkovej kôry;
 • s feochromocytómom;
 • u ľudí, ktorí vykonávajú liečbu glukokortikoidmi;
 • s epilepsiou;
 • pre zranenia a nádory mozgu;
 • s psycho-emocionálnym vzrušením;
 • ak dôjde k otravám oxidom uhoľnatým.

Prerušenie pigmentového metabolizmu v tele

Špecifické farbené proteíny sú peptidy, ktoré obsahujú kov (meď, železo). Ide o myoglobín, hemoglobín, cytochróm, ceruloplazmín a iné. Bilirubín je konečný produkt rozpadu takýchto proteínov. Keď je erytrocyt dokončený v slezine, biliverdin reduktáza produkuje bilirubín, ktorý sa nazýva nepriamy alebo voľný. Tento bilirubín je toxický, takže je škodlivý pre telo. Vzhľadom na to, že dôjde k rýchlej asociácii s krvným albumínom, nedochádza k otravám organizmu.

Zároveň ľudia, ktorí trpia cirhózou, hepatitídou, v tele vďaka kyseline glukurónovej nedochádza, takže analýza ukazuje vysokú hladinu bilirubínu. Ďalej dochádza k väzbe nepriameho bilirubínu na kyselinu glukurónovú v pečeňových bunkách a konvertuje sa na viazaný alebo priamy bilirubín (DBil), ktorý nie je toxický. Jeho vysoká hladina sa pozoruje u Gilbertovho syndrómu, biliárnej dyskinézy. Ak sa vykonávajú pečeňové testy, ich dekódovanie môže vykazovať vysokú hladinu priameho bilirubínu, ak sú pečeňové bunky poškodené.

Potom, spolu s žlčou, je bilirubín transportovaný z pečeňových kanálov do žlčníka, potom do dvanástnika, kde nastáva tvorba urobilinogénu. Zase sa vstrebáva do krvi z tenkého čreva, vstupuje do obličiek. V dôsledku toho moč má škvrny žlté. Ďalšia časť tejto látky v hrubom čreve je vystavená enzýmom baktérií, mení sa na stercobilin a škvrny na výkaloch.

Žltačka: prečo sa to vyskytuje?

Existujú tri mechanizmy vývoja v tele žltačky:

 • Príliš aktívna dezintegrácia hemoglobínu, ako aj iné pigmentové proteíny. Vyskytuje sa pri hemolytickej anémii, uhryznutí hadmi a tiež pri patologickej hyperfunkcii sleziny. V tomto stave je výroba bilirubínu veľmi aktívna, takže pečeň nemá čas na spracovanie takéhoto množstva bilirubínu.
 • Ochorenia pečene - cirhóza, nádory, hepatitída. Pigmentácia nastáva v normálnych objemoch, ale pečeňové bunky, ktoré postihli chorobu, nie sú schopné normálneho množstva práce.
 • Poruchy vylučovania žlče. Vyskytuje sa u ľudí s cholelitiázou, cholecystitídou, akútnou cholangitídou atď. Výsledkom stláčania žlčových ciest je zastavenie toku žlče do čreva a zhromažďuje sa v pečeni. Výsledkom je, že bilirubín vstupuje do krvného obehu.

Pre telo sú všetky tieto podmienky veľmi nebezpečné, musia byť naliehavo liečené.

Celkový bilirubín u žien a mužov, ako aj jeho frakcie, sa skúma v nasledujúcich prípadoch:

Metabolizmus lipidov alebo indikátory cholesterolu

Pre biologickú aktivitu bunky sú veľmi dôležité lipidy. Sú zapojené do konštrukcie bunkovej steny, pri výrobe množstva hormónov a žlče, vitamínu D. Mastné kyseliny sú zdrojom energie pre tkanivá a orgány.

Tuky v tele sú rozdelené do troch kategórií:

 • triglyceridy (čo sú triglyceridy neutrálne tuky);
 • celkový cholesterol a jeho frakcie;
 • fosfolipidy.

Krvné lipidy sú definované ako takéto zlúčeniny:

 • chylomikróny (vo svojom zložení hlavne triglyceridy);
 • HDL (HDL, lipoproteín s vysokou hustotou, "dobrý" cholesterol);
 • LDL (VLP, lipoproteín s nízkou hustotou, "zlý" cholesterol);
 • VLDL (lipoproteín s veľmi nízkou hustotou).

Označenie cholesterolu je prítomné vo všeobecnom a biochemickom krvnom teste. Keď sa analyzuje cholesterol, prepis zahŕňa všetky ukazovatele, ale ukazovatele celkového cholesterolu, triglyceridov, LDL, LDL sú najdôležitejšie.

Pri darovaní krvi pre biochémiu je potrebné mať na pamäti, že ak pacient porušil pravidlá prípravy na analýzu, ak jedol tučné potraviny, indikácie môžu byť nesprávne. Preto má zmysel kontrolovať ukazovatele cholesterolu znova. V tomto prípade musíte zvážiť, ako prejsť krvný test na cholesterol. Ak chcete znížiť výkonnosť, lekár Vám predpíše vhodný liečebný režim

Prečo je metabolizmus lipidov narušený a čo vedie?

Celkový cholesterol stúpa, ak sú:

Celkový cholesterol sa zníži, ak sú:

 • cirhóza;
 • zhubné nádory pečene;
 • reumatoidná artritída;
 • pôstu;
 • hyperfunkcia štítnej žľazy a prištítnych teliesok;
 • COPD;
 • porušovanie absorpcie látok.

Triglyceridy sa zvyšujú, ak sú:

 • alkoholická cirhóza pečene;
 • vírusová hepatitída;
 • alkoholizmus;
 • biliárna cirhóza;
 • ochorenie žlčových ciest;
 • pankreatitída, akútna a chronická;
 • chronické zlyhanie obličiek;
 • hypertenzia;
 • IHD, infarkt myokardu;
 • diabetes mellitus, hypotyreóza;
 • trombóza mozgových ciev;
 • tehotenstva;
 • dna;
 • Downov syndróm;
 • akútna prerušovaná porfýria.

Triglyceridy sa znižujú, ak sú:

 • hyperfunkcia žliaz, štítnej žľazy a paratyroida;
 • COPD;
 • porušovanie absorpcie látok;
 • podvýživa.

Cholesterol v krvi:

 • pri 5,2-6,5 mmol / l, je zaznamenaný mierny stupeň zvýšenia cholesterolu, existuje však riziko aterosklerózy;
 • pri 6,5-8,0 mmol / l je zaznamenaný mierny nárast cholesterolu, ktorý sa dá korigovať pomocou diéty;
 • 8,0 mmol / l a viac - vysoké dávky, pri ktorých je potrebná liečba, jeho schéma na zníženie hladín cholesterolu určuje lekár.

V závislosti od zmeny metabolizmu lipidov sa určí päť stupňov dyslipoproteinémie. Takýto stav je predchodcom vývoja závažných ochorení (ateroskleróza, diabetes atď.).

Krvné enzýmy

Každé biochemické laboratórium tiež určuje enzýmy, špeciálne proteíny, ktoré urýchľujú chemické reakcie v tele.

Hlavné krvné enzýmy:

 • aspartátaminotransferáza (AST, AST);
 • alanín aminotransferáza (ALT, ALT);
 • gama-glutamyltransferáza (GGT, LDL);
 • alkalická fosfatáza (alkalická fosfatáza);
 • kreatín kináza (CK);
 • alfa-amylázy.

Tieto látky sú obsiahnuté v rôznych orgánoch, v krvi je veľmi málo. Enzýmy v krvi sú merané v U / l (medzinárodné jednotky).

Aspartátaminotransferáza (ACAT) a alanínaminotransferáza

Enzýmy zodpovedné za chemické reakcie na prenos aspartátu a alanínu. Veľké množstvo ALT a AST sa nachádza v tkanivách srdca, pečene, kostrových svalov. Ak dôjde k zvýšeniu AST a ALT v krvi, znamená to, že bunky orgánov sú zničené. Preto čím vyššia je hladina týchto enzýmov v ľudskej krvi, tým viac buniek zomrelo, a preto dochádza k deštrukcii akéhokoľvek orgánu. Ako znížiť ALT a AST závisí od diagnózy a predpisovania lekára.

Zisťujú sa tri stupne zvýšenia enzýmov:

 • 1,5 - 5 krát - jednoduché;
 • 6-10 krát - priemer;
 • 10 krát alebo viac - vysoko.

Aké choroby vedú k zvýšeniu AST a ALT?

 • infarkt myokardu (zaznamenáva sa viac ALT);
 • akútna vírusová hepatitída (zaznamenáva sa viac AST);
 • zhubné nádory a pečeňové metastázy;
 • toxické poškodenie pečeňových buniek;
 • syndróm nárazu

Alkalická fosfatáza (ALP)

Tento enzým určuje odstránenie kyseliny fosforečnej z chemických zlúčenín, ako aj dodanie fosforu vo vnútri buniek. Stanovia sa kostné a pečeňové formy alkalickej fosfatázy.

Úroveň enzýmu sa zvyšuje s týmito ochoreniami:

 • myelóm;
 • osteogénny sarkóm;
 • Hodgkinova choroba;
 • hepatitída;
 • kostné metastázy;
 • drogové a toxické poškodenie pečene;
 • proces hojenia lámavosti;
 • osteomalácia, osteoporóza;
 • cytomegalovírusovej infekcie.

Gamaglutamyltransferáza (GGT, glutamyltranspeptidáza)

Pri diskusii o GGT by sa malo vziať do úvahy, že táto látka je zapojená do metabolického procesu tukov, nesie triglyceridy a cholesterol. Najväčšie množstvo tohto enzýmu sa nachádza v obličkách, prostate, pečeni, pankrease.

Ak je GGT zvýšená, príčiny sú najčastejšie spojené s ochorením pečene. Enzým gamaglutamín transferáza (GGT) je tiež zvýšený pri diabetes mellitus. Taktiež sa enzým gama-glutamyltransferáza zvyšuje pri infekčnej mononukleóze, alkoholovej intoxikácii u pacientov so srdcovým zlyhaním. Podrobnejšie o tom, GGT - čo to je, odborník, ktorý dešifruje výsledky analýz, to povie. Ak je GGTP zvýšená, príčiny tohto javu možno určiť vykonaním ďalšieho výskumu.

Kreatín kináza (kreatínfosfokináza)

Pri hodnotení krvného CK by sa malo brať do úvahy, že ide o enzým, ktorého vysoká koncentrácia sa pozoruje v kostrových svaloch, v myokarde a v mozgu je menšie množstvo. Ak dôjde k zvýšeniu hladiny enzýmu kreatínfosfokinázy, príčiny tohto zvýšenia súvisia s určitými ochoreniami.

Tento enzým je zapojený do premeny kreatínu a tiež udržuje energetický metabolizmus v bunke. Vymedzia sa tri podtypy QC:

 • MM - v svalovom tkanive;
 • MV - v srdcovom svale;
 • BB - v mozgu.

Ak sa kreatín kináza zvýši v krvi, dôvody na to sú zvyčajne spojené s deštrukciou buniek orgánov uvedených vyššie. Ak je zvýšená kreatínkináza v krvi, príčiny môžu byť nasledovné:

MM kreatínkinázy

 • myositis;
 • syndróm dlhotrvajúcej námahy;
 • myasthenia gravis;
 • gangréna;
 • amyotrofická laterálna skleróza;
 • Guillain-Barreho syndróm.

MV kreatínkinázy

 • akútny infarkt myokardu;
 • hypotyreóza;
 • myokarditída;
 • predĺžené užívanie prednizónu.

VV kreatín kináza

 • encefalitída;
 • dlhodobej liečby schizofrénie.

Alfa-amyláza

Funkciou amylázy je rozdelenie komplexných uhľohydrátov na jednoduché. Amyláza (diastáza) sa vyskytuje v slinných a pankreasových žľazách. Ak sa výpis vykoná online alebo lekár, pozornosť sa venuje zvýšeniu a zníženiu tohto indikátora.

Ak je uvedené, zvyšuje sa alfa-amyláza:

 • akútna pankreatitída;
 • rakovina pankreasu;
 • epidemická parotitída;
 • vírusová hepatitída;
 • akútne zlyhanie obličiek;
 • dlhý príjem alkoholu a tiež glukokortikosteroidy, tetracyklín.

Alfa-amyláza sa zníži, ak je uvedené:

 • infarkt myokardu;
 • hypertyreóza;
 • toxikóza počas tehotenstva;
 • úplná nekróza pankreasu.

Krvné elektrolyty - čo to je?

Sodík a draslík sú hlavnými elektrolytmi v ľudskej krvi. Bez nich v tele nemôže robiť žiadny chemický proces. Ionogram krvi - analýza, pri ktorej sa zisťuje komplex mikroelementov v krvi - draslík, vápnik, horčík, sodík, chloridy atď.

draslík

Je veľmi potrebná pre výmenné a enzymatické procesy.

Jeho hlavnou funkciou je vykonávanie elektrických impulzov v srdci. Preto ak je porušená norma tohto prvku v tele, znamená to, že osoba môže mať poruchu funkcie srdca. Hyperkaliémia je stav, v ktorom sú zvýšené hladiny draslíka, hypokaliémia je znížená.

Ak je draslík zvýšený v krvi, odborník musí nájsť príčiny a odstrániť ich. Koniec koncov, takýto stav môže ohroziť vývoj nebezpečných stavov pre telo:

 • arytmie (intrakardiálny blok, atriálna fibrilácia);
 • porušenie citlivosti;
 • pokles krvného tlaku;
 • zníženie počtu impulzov;
 • narušenie vedomia.

Takéto stavy sú možné, ak sa rýchlosť draslíka zvýši na 7,15 mmol / l a viac. Preto sa má pravidelne sledovať draslík u žien a mužov.

Ak biokrvný test poskytuje výsledky hladiny draslíka menej ako 3,05 mmol / l, takéto parametre sú pre telo tiež nebezpečné. V tomto stave sa vyskytnú nasledovné príznaky:

 • nevoľnosť a vracanie;
 • dýchavičnosť;
 • svalová slabosť;
 • zlyhanie srdca;
 • mimovoľné vypúšťanie moču a výkalov.

sodík

Je tiež dôležité, koľko sodíka je v tele, napriek skutočnosti, že tento prvok nie je priamo zahrnutý do metabolizmu. Sodík je v extracelulárnej tekutine. Zachováva osmotický tlak a pH.

Sodík sa vylučuje močom, tento proces je kontrolovaný aldosterónom - hormónom kôry nadobličiek.

Hypernatrémia, to znamená zvýšené hladiny sodíka, vedie k pocitu smädu, podráždenosti, svalových trasú a záchvatov, kŕčov a kómy.

Testy podvádzania

Revm testy - komplexný imunochemický krvný test, ktorý zahŕňa štúdiu na stanovenie reumatoidného faktora, analýzu cirkulujúcich imunitných komplexov, stanovenie protilátok proti o-streptolyzínu. Revmové testy sa môžu vykonávať nezávisle, ako aj ako súčasť výskumu, ktorý poskytuje imunochemickú analýzu. Revmoproby sa má vykonať, ak sa vyskytujú bolesti v kĺboch.

zistenie

Celkový terapeutický rozvinutý biochemický krvný test je teda veľmi dôležitou štúdiou v diagnostike. Pre tých, ktorí chcú vykonať kompletnú pokročilú analýzu krvi alebo OAK v klinike alebo laboratóriu, je dôležité poznamenať, že každé laboratórium používa špecifickú sadu činidiel, analyzátorov a iných zariadení. V dôsledku toho sa môžu normy ukazovateľov líšiť, čo sa musí brať do úvahy pri skúmaní výsledkov klinického krvného testu alebo biochémie. Pred čítaním výsledkov je dôležité zabezpečiť, aby vo formulári, ktorý je vystavený v lekárskej inštitúcii, boli normy označené, aby sa správne dešifrovali výsledky vzorky. Norma KLA u detí je tiež uvedená vo formulároch, ale lekár by mal vyhodnotiť získané výsledky.

Mnohí sa zaujímajú o: krvný test 50 - čo to je a prečo by sa mal darovať? Ide o analýzu na stanovenie protilátok, ktoré existujú v tele, ak sú infikované vírusom HIV. Analýza F50 sa robí tak pre podozrenie na HIV, ako aj pre prevenciu zdravého človeka. Takáto štúdia je tiež vhodná na prípravu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Príčiny a liečenie zúženia plavidiel Fundus

obsah

Konstrikcia očných ciev, dna alebo angiopatia je choroba, ktorá sa vo väčšine prípadov nevyskytuje sama osebe, ale stane sa výsledkom niektorých závažnejších ochorení.

Preskúmanie metód testovania mozgových a krčných ciev

Z tohto článku sa dozviete, ako skontrolovať cievy mozgu a krku, keď potrebujete prejsť vyšetreniami, ako prechádzajú a ako dlho trvajú. Kto môže tieto postupy odporučiť.

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):

Prečo prasknú nádoby v nohách a objavia sa modriny?

Vzhľad pavúkov spôsobuje veľké obavy ženám, ktoré oceňujú krásu svojho tela. Čo robiť, ak sa nádoby na nohách neustále prasknú a objavia sa modriny? Najprv musíte pochopiť dôvod, slabosť stien žíl.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

REG mozgových ciev: najbezpečnejšia a najpresnejšia štúdia

Rheoencephalography je slovo niekoľkých koreňov, od starovekého gréčtina to znamená "ῥεος" - "tok", "ένκεφαλος" - "mozog" a "γράφω" - "písať, imitovať".