Test krvnej zrážanlivosti je nepostrádateľnou súčasťou mnohých komplexných štúdií závažných ochorení pečene, počas tehotenstva alebo v prípade žilových patológií. Odporúča sa, aby sa táto štúdia neopustila pri príprave na operáciu. Čo nazýva analýza a aké by mali byť "zdravé" výsledky? Hovoríme.

Prečo testy zrážania krvi?

Poruchy koagulačného systému krvi sú jedným z hlavných dôvodov vzniku mnohých kardiovaskulárnych ochorení. Ak dôjde k poklesu údajov, dôjde k zvýšenému krvácaniu, ale ak sa zvýši, riziko vzniku krvných zrazenín sa zvýši. Aby sme pochopili, ako dobre dochádza k zrážaniu, je priradená vhodná analýza. Jeho lekárska definícia je "koagulogram".

Účinok koagulačného systému je pomerne komplikovaný, napríklad ako obvyklý strih. Hĺbka a umiestnenie poranenia určuje intenzitu, ktorou krv bude prúdiť. Akonáhle vznikne potreba ochrany, začnú hrať krvné bunky: zhromažďujú sa na tomto mieste, aby vytvorili potrebnú bariéru - zrazeninu.

Z dôvodu zrazeniny sa objavuje prekážka, ktorá zabraňuje toku kvapaliny z poškodenej časti tela. V skutočnosti chráni telo pred nadmerným strate krvi a tiež zabraňuje prenikaniu infekcie do miesta poranenia, "spojuje" okraje rany.

Súčasne musí krv zostať tekutá, aby mohla pokračovať v cirkulácii normálne v tele. Keď krv koaguluje na požadovanom mieste, dôjde k vyváženému zriedeniu.

Indikátorom rovnováhy je čas, počas ktorého prebieha proces zrážania a spätného riedenia. Ak sa v tejto lehote vyskytne nejaká odchýlka, lekári odporúčajú uskutočniť podrobný krvný test a presne určiť všetky parametre.

Kto potrebuje túto analýzu urobiť

Prerušenie procesu zrážania je plné infarktu, mŕtvice a trombózy. So zníženou sadzbou nie je možné predpovedať, ako sa uskutoční operácia alebo podanie: pacient môže jednoducho krvácať na smrť. Včasné odhalenie porušení tiež pomáha predchádzať vzniku nebezpečných chorôb.

Analýza môže byť predpísaná pre podozrenie na kardiovaskulárne choroby alebo poruchy koagulácie. V niektorých prípadoch je to povinné. Tieto situácie zahŕňajú:

 • prenatálne obdobie;
 • podozrenie na dedičnú chorobu;
 • pred a po operácii;
 • potreba dlhodobého užívania antikoagulancií;
 • akútne poškodenie krvného obehu mozgu;
 • ochorenia imunitného systému.

Ak sa počas rutinnej analýzy zistí zníženie hladiny krvných doštičiek, objaví sa potreba hemostasiogramu.

S týmito patológiami sa musí skontrolovať funkcia koagulačného systému, aby sa potvrdila diagnóza a zabránilo možným komplikáciám.

Prečo krvná zrazenina

Koagulabilita je pomerne zložitý biologický proces. Počas tejto operácie sa vytvára fibrín - špeciálny proteín potrebný na tvorbu zrazenín. Je to kvôli nim, že krv sa stáva menej tekutým, jeho konzistencia sa začína podobať tvarohu. Rýchlosť zrážania krvi závisí vo veľkej miere od tohto proteínu.

Regulácia zrážania kože závisí od dvoch systémov tela: nervového a endokrinného. Kvôli plynulosti krvných buniek nie sú navzájom spojené a môžu sa ľahko pohybovať cez cievy. Niekoľko funkcií závisí od stavu tekutiny:

 • trofický;
 • transport;
 • termoregulačné;
 • ochranný účinok.

V prípade porušenia integrity cievnych stien existuje naliehavá potreba v procese koagulability: bez vzniku zrazeniny v problémovej oblasti môže osoba vážne trpieť.

Krv si zachováva kvapalnú formu kvôli špeciálnemu antikoagulačnému systému a hemostáza je zodpovedná za tvorbu zrazenín.

Funkcie doručenia analýzy počas tehotenstva

Počas tehotenstva dochádza k vážnym fyziologickým zmenám. Zapojené do procesu:

 • krvi;
 • endokrinný systém;
 • vylučujúce orgány;
 • CNS;
 • kardiovaskulárny systém;
 • hemostázové prepojenia.

Často počas tohto obdobia dochádza k výraznému zvýšeniu koagulačných faktorov krvi, ktoré možno pripísať fyziologickej norme. Analýza zrážania krvi počas tehotenstva je povinná.

V období nosenia dieťaťa krvou sa vyskytujú určité zmeny, vrátane nasledujúcich:

 • zníženie aktivity C-proteínu;
 • znížená antitrombínová aktivita;
 • potlačenie fibrinolýzy;
 • zvýšenie vlastností agregácie trombocytov.

Zmeny súvisiace s procesom hemostázy sú prispôsobivé. Sú nevyhnutné, aby sa zabránilo nadmernému krvácaniu počas pôrodu a po pôrode. K tomu dochádza v dôsledku postupného, ​​ale konštantného poklesu fibrinolytickej aktivity a zvýšenej koagulácie.

Vzhľadom na závažné hormonálne zmeny, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva, sa hemostatický systém mení. Taktiež to ovplyvňuje aj tvorba uteroplacentárneho obehu. Niektoré ženy vyvíjajú DIC: najprv sa vyskytuje hyperkoagulácia, ktorá sa postupne nahrádza hypocoaguláciou.

To môže viesť k významnej strate krvi. Aby sme tomu zabránili, je potrebné analyzovať analýzu nielen v prvom trimestri, ale aj v nasledujúcich dvoch, aby odborníci mohli sledovať všetky zmeny. Uistite sa, že viesť štúdiu by mali byť predovšetkým ženy, ktoré trpia hypertonus maternice alebo mal potrat.

Stojí za zváženie, že rýchlosť zrážania krvi u tehotných žien sa môže líšiť od bežných, je to v poriadku vecí. Vysvetlite všetky nuansy dekódovania analýzy v prípade ošetrujúceho lekára.

Ako sa pripraviť

Pred vykonaním analýzy je potrebná určitá príprava, na ktorej bude závisieť spoľahlivosť údajov. Zrážanie krvi sa môže meniť v dôsledku pôsobenia rôznych faktorov, z ktorých väčšina je priamo závislá od pacienta.

Existujú určité pravidlá, ktoré treba dodržiavať pri príprave. Najjednoduchší zoznam je:

 1. Darovanie krvi musí byť výlučne na prázdny žalúdok. Každá potravina môže deformovať výsledky analýzy.
 2. Je žiaduce, aby posledné jedlo bolo 12 hodín pred odberom krvi.
 3. V predošlej noci sa môže piť len čistá voda, ale v obmedzených množstvách. Nadmerný prívod kvapaliny môže tiež vyvrátiť výsledok.
 4. Ráno pred plotom čaj a káva sú prísne zakázané.
 5. 2-3 dni pred kampaňou na darovanie krvi je žiaduce vyhnúť sa pikantným a mastným potravinám: tieto produkty môžu ovplyvniť proces zrážania.
 6. Alkohol sa môže konzumovať len 3-4 dni pred analýzou, v deň dodávky je zakázané fajčiť.
 7. Ak je to možné, je žiaduce eliminovať vážne fyzické námahy.

Stojí za to, že niektoré lieky ovplyvňujú krvnú tekutinu. Ak sú niektoré lieky predpísané v čase zberu, stojí za to upovedomiť lekára, ktorý predpisuje analýzu, inak by dešifrovanie bolo chybné.

Bežné údaje

Schopnosť krvného zrútenia sa určuje vykonaním laboratórnych testov. Tak môže byť použitá aj venózna a kapilárna krv z prsta. Každý z testov vyžaduje špecifický typ krvi a umožňuje identifikovať stav jednotlivých častí koagulačného systému.

Čo nazýva test krvnej zrážanlivosti? Coagulogram - ako prejsť, prepis

O tom, ako urobiť test na zrážanie krvi, takmer každá matka vie, pretože táto štúdia je zvyčajne predpísaná počas tehotenstva. Koagulogram je však potrebný nielen v "zaujímavej" pozícii, ale aj v mnohých ďalších štátoch. Často sa pacientovi, ktorému bola predpísaná štúdia, strachuje strašné slovo "koagulogram", pretože jednoducho nevie, čo nazýva názov testu krvnej zrážanlivosti. V skutočnosti nie je nič strašného - stačí len dodržiavať niektoré všeobecné pravidlá správania a len deň po odobratí vzorky budú výsledky pripravené.

Ak chcete urobiť alebo nie

Stojí za to zmieniť lekárovi, že je potrebný koagulogram, pretože mnoho pacientov začne paniku. Zdá sa, že existuje niečo veľmi desivé, nepríjemné, hroziace. Avšak tí, ktorí poznajú názov krvného koagulačného testu a ako to robia, sa o takúto situáciu oveľa menej bojí. Koagulogram je pomerne jednoduchý postup a nie je dôvod na znepokojenie. Ak sa vám odporúča vykonať takúto štúdiu, nemusíte s ňou pracovať.

Informácie o štúdii tela sú potrebné, ak existujú predpoklady o nesprávnosti hemostázy. Podľa výsledkov testov má lekár k dispozícii súhrnnú tabuľku, ktorá odráža mieru zrážania krvi.

Kedy to urobiť?

Krvný test na zrážanie podľa Sukhareva sa musí vykonať počas tehotenstva. Pomáha určiť prítomnosť skrytých patológií. Správne a presné informácie vám umožnia zabrániť predčasnému prerušeniu placenty alebo identifikovať rizikové faktory, ktoré by mohli spôsobiť takýto jav. Skutočnosť, že ide o analýzu, koagulogram, tehotnú ženu sa bude musieť pamätať raz za každý trimester.

Je nevyhnutné uskutočniť takúto štúdiu pri identifikácii ťažkých obličkových patológií. Biologické tekutiny poskytujú dostatočné množstvo údajov na posúdenie závažnosti patológie, stupňa jej vývoja. Môžete tiež formulovať správny záver o aktuálnych aktivitách potrebných na udržanie tela pacienta.

Ďalšie príležitosti

Aký druh analýzy tohto koagulogramu je známy tým, ktorí majú choroby súvisiace s zrážaním krvi. Podozrenie na podobnú chorobu môžete mať aj vtedy, ak osoba často čelí krvácaniu. V niektorých prípadoch sa to prejavuje prítomnosťou modrín na koži bez zjavného dôvodu ich výskytu. Samozrejme, tieto príznaky sprevádzajú všetky modriny, dokonca aj tie najmenšie. Index krvnej zrážanlivosti v analýze spravidla odráža skutočnosť, že existuje patológia, ktorá sa vyskytuje v latentnej forme. Jeho kľúčovým nebezpečenstvom je zvýšená pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín, ktoré sú pre lekára a samotného pacienta neviditeľné, ale sú schopné blokovať dôležitú krvnú cievu, keď sa oddelia. Ak sa zistia takéto patologické stavy, prognóza je nepriaznivá.

Vzhľadom na to, že krvný test na zrážanie krvi a trvanie krvácania priamo súvisia (prvý vám umožňuje posúdiť mieru druhej), takáto štúdia sa uskutoční pred chirurgickými zásahmi v tele. Tiež ďalšie opatrenia na štúdium krvi robiť po operácii. To vám umožní pochopiť, ako skoro bude krv vytvárať vaskulárne preťaženie a posúdiť riziko vážnej straty krvi.

Ak to lekár odporúča, je nerozumné odmietnuť.

V niektorých prípadoch sa pacient, ktorého lekár predpokladá trombózu, dozvie o názve testu zrážanlivosti krvi. Spravidla je základom pre postúpenie koagulogramu varikózna dilatácia odhalená počas vyšetrenia. Najčastejšie sa patológia prejavuje na dolných končatinách.

Štúdia je predpísaná, ak je pacientovi predpísaný cyklus antikoagulancií. Lekár rozpráva, čo sa nazýva krvný koagulačný test, poskytuje všeobecné odporúčania o správaní pred štúdiou a po výsledkoch udalosti sa hovorí o tom, ako ľudské telo reaguje adekvátne na predpisované lieky. Ak sa zistia neštandardné hodnoty, terapeutický program sa musí zmeniť. Zvyčajne buď zrušia antikoagulanciá, alebo si vyberú slabšie lieky. Lekár spravidla povie pacientovi, ako je v analýze indikovaná koagulačná schopnosť krvi, ale nestojí za to nezávisle hodnotiť výsledky štúdie. Bez špeciálneho vzdelávania a lekárskej prípravy nie je pravdepodobné, že priemerná osoba bude schopná správne interpretovať údaje.

Srdce, cievy a imunita ako dôvod na preskúmanie krvi

Pacient dostane prepis testu zrážania krvi, ak má srdcové alebo cievne ochorenie. Pri takých patologických stavoch je koagulogram povinný. Ak sa diagnostikuje cievna mozgová príhoda, diagnostikuje sa bradykardia alebo sa diagnostikuje porucha srdcového rytmu alebo koronárna artérie, analýza zrážanlivosti je predpísaná ako primárny výskum na objektívne posúdenie stavu pacienta.

Ak osoba trpí problémami s imunitným systémom bez zjavných dôvodov, je tiež poslaný na koagulogram. Niekedy je test zrážania krvi normálny, ale často so zníženou imunitou, ukazovatele presahujú správne limity. Na základe získaných údajov doktor dokáže posúdiť, ktoré prirodzené obranné mechanizmy organizmu nefungujú.

Zdraví a chorí: rozdiel stavov

Normálne krvné doštičky v krvi nemajú žiadny špecifický vplyv na ľudské zdravie. Do nádoby obieha dostatočne tekutá látka, kvôli čomu nič nebráni prúdu. Ale pri abnormálne zvýšenej koncentrácii doštičiek sa zvyšuje pravdepodobnosť trombózy. Najčastejšie je choroba typická pre ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom. Často sú krvné doštičky prítomné vo veľkom počte u pacientov s prerušením srdcovej činnosti. Kvôli týmto zložkám sa krv zahusťuje, čo komplikuje jeho čerpanie cez srdce a ventily jednoducho nerobia dodatočné zaťaženie. Pacient cíti to ako bolesť v oblasti srdca, prerušované dýchanie, najmä počas spánku. Mnohí majú bolesť hlavy, vyvíjajú sa poruchy rytmu srdca.

Analýza zrážania krvi počas tehotenstva je predpísaná aj vtedy, ak na žene nie sú žiadne patologické stavy (na prvý pohľad). V rámci tejto štúdie môžete identifikovať skryté problémy tela a tiež analyzovať pravdepodobnosť ťažkostí s tehotenstvom a pôrodom.

Nič nie je jasné!

Vlastné dešifrovanie analýzy sa neodporúča. Muž na ulici, ktorý nemá špeciálne vzdelanie, nevie, ako sú rôzne parametre navzájom prepojené, takže je veľmi ťažké posúdiť, čo je normálne a čo nie, a ako veľký je problém, čo to spôsobuje.

Podľa výsledkov výskumných laboratórií bola zostavená tabuľka údajov analyzovaných lekárom, berúc do úvahy charakteristiky stavu konkrétnej osoby.

Kľúčové indikátory

V laboratórnych podmienkach sa vyšetruje krv, čo odhaľuje, koľko času je potrebný na tvorbu plazmy do zrazeniny, ktorá zastavuje krvácanie. Pre kapiláru je normálny indikátor 30 až 180 sekúnd, pre žilu - do 10 minút. V tabuľke sú tieto informácie zakódované písmenami "APTT".

Počas tehotenstva je telo ženy nútené pracovať v podmienkach zvýšeného stresu, čo ovplyvňuje všetky regulačné ukazovatele. Vo všeobecnosti je čas potrebný na vytvorenie zrazeniny 15-20 sekúnd. Ak prekročíte prvý index, pečeň trpí - záťaž na orgán sa významne zvyšuje. Pri znížení hodnoty v porovnaní s normálnym parametrom je vysvetlenie obvykle patologické. Úloha stanovenia diagnózy zvyčajne spadá na špecializovaného lekára, ktorému terapeut presmeruje pacienta.

fibrinogénu

Normálne pre dospelých sa koncentrácia tejto zložky krvi pohybuje medzi 2 a 3,5 g / l. U gravidných žien je tento štandard v rozmedzí 6 g / l. Ak sa krvný test odoberie od novorodenca, priemerná dávka je 1,25-3 g / l. To sú rovnaké ukazovatele za prvých šesť mesiacov života.

Koncentrácia fibrinogénu môže naznačovať prítomnosť infekcie, zotavenie tela po operácii, ak bola sprevádzaná hromadnou stratou krvi. Často indikátor odráža dôsledky veľkého popálenia, určitého zranenia a môže tiež naznačovať veľmi vysoké riziko mozgovej príhody a srdcového infarktu. Fibrinogény vo zvýšených koncentráciách sú pozorované v krvi pacientov s onkologickými, zápalovými (pneumónia, tuberkulózou) chorobami, ako aj pri porušení endokrinného systému. Koncentrácia fibrinogénu pod normou sa pozoruje pri ochoreniach pečene, toxóza spôsobená tehotenstvom, nedostatok vitamínov B12, C.

Trombínový čas

Počas laboratórnych testov v krvnej vzorke sa zistilo, ako rýchlo sa fibrinogén stáva fibrínom, ak sa trombín zavádza do tekutiny v rozpustenom stave. Typicky proces trvá 11-20 sekúnd a pri neštandardných parametroch je potrebné urobiť ďalšiu štúdiu pečene.

protrombín

Štúdia tohto parametra umožňuje odhadnúť koncentráciu plazmového proteínu, ktorý sa podieľa na tvorbe krvnej zrazeniny. Závisí od proteínu, akú silnú bude ľudská krv. Ak žena nesie plod a vo svojom tele sa protrombín nachádza vo zvýšených koncentráciách, môže to znamenať odlúčenie placenty.

Analýza: Zodpovedný

Aby boli výsledky správne, musíte sa pripraviť na túto udalosť a postupovať podľa pokynov lekára. Nesprávny výsledok štúdie môže viesť k tomu, že ochorenie nie je zaznamenané, patológia sa bude ďalej rozvíjať, čo ohrozuje zdravie a ľudský život. Alternatívny variant nesprávneho výsledku vedie k predpisovaniu liekov, ktoré pacient vôbec nepotrebuje. Takýto výsledok môžete zabrániť, ak budete dodržiavať odporúčania odborníkov.

Často ľudia, ktorí sú zaradení do štúdie, pochybujú, či robia test na pôde na zrážanie krvi. Tak ako mnohé iné laboratórne testy, vyžaduje si krv získanú od osoby, ktorá nejedla nič aspoň pol dňa. Je neprijateľné piť alkohol. Trvanie abstinencie - najmenej štyri dni pred štúdiom. Hodinu pred analýzou nemôžete použiť sladkú kvapalinu, ale po dobu pol hodiny je potrebné vypiť pohár čistej vody bez plynu a prísad. Informácie o štúdii môžu narušiť záťaž (mentálne, fyzické). Aby sa predišlo nepresnostiam z tohto dôvodu, odporúča sa pred nástupom do nemocnice. Najpravdepodobnejšie a najpresnejšie výsledky možno získať, ak darujete krv na výskum skoro ráno.

Vlastnosti analýzy počas tehotenstva

Pri štúdiu parametrov krvi metódou koagulogramu je potrebné nutne vyhodnotiť prítomnosť lupusového antikoagulancia. V krvi zdravej tehotnej ženy by táto zlúčenina nemala chýbať. Indikátor odráža špecifické protilátky, ktoré spúšťajú zvýšenie indexu APTT. Vzhľad protilátok zvyčajne odráža autoimunitnú patológiu alebo môže naznačovať preeklampsiu, niektoré ďalšie ochorenia. Diagnózu objasňuje praktický lekár, ktorý pracuje v tíme s úzkymi špecialistami.

Jedným z najvýznamnejších ukazovateľov získaných zrážaním je protrombín. Prekročenie normálneho indikátora je dôvodom na vážne vyšetrenie tela tehotnej ženy, aby sa zabránilo negatívnemu výsledku. Normálne hodnoty sa pohybujú od 78 do 142 percent. Avšak v zriedkavých prípadoch prekročenie tohto limitu neznamená odtrhnutie placenty, ale iba indikuje charakteristiky tela konkrétnej ženy. Záver o tom by mal urobiť lekár, komplexne analyzovať stav budúcej matky.

Koagulogram: dôležité body

Krv z žily je potrebná na analýzu. Zvyčajne sa táto štúdia odvoláva na kategóriu komplexu, pretože v priebehu práce sa analyzuje mnoho ukazovateľov.

Pred podujatím je potrebné vyhnúť sa fyzickej námahe, tréningu, tvrdej práci. Pokiaľ je to možné, musíte si dať nie menej ako deň odpočinku.

Narušenie informácií môže vyvolať kakao, kávu, džús, čaj. Ak pacient užíva lieky, lekár by mal poznať úplný zoznam liekov. Niektoré môžu ovplyvniť výsledky koagulogramu. Ak je to možné, drogy sú zrušené a ak to nemožno urobiť, potom sa zohľadnia špecifiká ich vplyvu na kvalitu krvi.

Vlastnosti výsledkov

Podľa výsledkov laboratórneho výskumu sa určuje obdobie rekalcifikácie. Tento ukazovateľ odráža všeobecný stav obehového systému tela a kvality krvi. Ak je indikátor nižší ako norma, pravdepodobnosť tromboflebitídy, trombóza je vysoká. S nárastom parametra v porovnaní s normatívnym je možné usúdiť, že mechanizmus zrážania krvi nefunguje správne. Toto je zvyčajne vyvolané príliš nízkou koncentráciou krvných doštičiek alebo nedostatočnou prácou týchto zlúčenín. V niektorých prípadoch čas na recalcifikáciu naznačuje ďalšie poruchy hemostázy. To môže naznačovať DIC v druhom štádiu alebo aktiváciu mechanizmov, ktoré sú proti procesu krvného zrážania.

Lekári navyše poznamenávajú, že koagulogram dáva veľa informácií, ktoré sú navzájom úzko spojené, a preto neprofesionál by nemal dešifrovať dáta na vlastnú päsť - je takmer nemožné to spraviť správne, ale je ľahké sa vystrašiť bez návodu.

Skúška krvnej zrážanlivosti - koagulogram

Príroda dala krvi špeciálnu vlastnosť krvi - koagulovať, ak by to nebolo ani malé poškodenie tkaniva skončilo smrťou - človek jednoducho zomrel na krvnú stratu. Ale s niektorými patologiami je tento proces narušený. Po absolvovaní testu zrážania krvi a na základe toho, ako funguje systém hemostázy, je možné posúdiť prítomnosť mnohých ochorení v tele.

Definícia koagulácie krvi sa nazýva koagulogram (hemostasiogram). Štúdia je určená na identifikáciu viacerých patológií (hemofília, rakovina, trombóza, ochorenie pečene, ochorenie obličiek atď.) A pred chirurgickým zákrokom alebo pôrodom.

Za normálnych okolností by sa hemokoagulácia mala uskutočňovať len mimo tela, inak výsledné zrazeniny budú prechádzať cez cievy do srdca, pľúc alebo mozgu, tvoriace krvné zrazeniny a spôsobujúce ischémiu, srdcové záchvaty a mŕtvice. Darovaním krvi na zrážanie môžete určiť jej schopnosť koagulovať (zrážanie). To pomáha lekárovi posúdiť riziko krvácania alebo tvorby krvných zrazenín v cievach.

test krvnej zrážanlivosti

"data-medium-file =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/05/analiz-na-koalogrammu.jpg?fit=450%2C293 " data-veľký-súbor = "https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/05/analiz-na-koalogrammu.jpg?fit=790%2C514" trieda = "aligncenter veľkosti veľké WP-image-4304" src = "https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/05/analiz-na-koalogrammu-846x550.jpg? veľkosť = 790% 2C514 "alt =" analýza koagulácie "width =" 790 "height =" 514 "srcset =" // i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads /2017/05/analiz-na-koalogrammu.jpg?resize=846%2C550 846w, https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/05/analiz- na-koalogrammu.jpg? veľkosť = 450% 2C293 450W, https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/05/analiz-na-koalogrammu.jpg?resize = 768% 2C499 768w, https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/05/analiz-na-koalogrammu.jpg?w=1032 1032w "veľkosti =" (max-šírka: 790px) 100vw, 790px "dat a-recalc-dims = "1" />

Typy laboratórnych testov na zrážanie

Test krvnej zrážanlivosti zahŕňa tieto ukazovatele:

 • Úroveň fibrinogénu Táto látka je bielkovina produkovaná pečeňou. U zdravých ľudí je fibrogén 2-4 g / l.
 • Antitrombín III. Toto je regulátor krvnej koagulácie. Index antitrombínu je 75-125% u dospelých, 80-120% u detí starších ako jeden mesiac a 30-80% u novorodencov.
 • Protrombínový index (PTI). Percento času hemokoagulácie u konkrétnej osoby s rovnakým ukazovateľom v kontrolnej vzorke. Pri normálnom PTI je 93-107%.
 • Trombínový čas. U zdravých ľudí je 14 až 20 sekúnd. Počas tohto obdobia by sa protrombín mal transformovať na trombín. Výsledok sa môže meniť pod vplyvom užívania určitých liekov, ako je aspirín alebo warfarín. Test trombínového času (PT) ukazuje, ako dobre má určitá osoba zrážanlivosť krvi.
 • Čas aktívneho parciálneho tromboplastínu (APTT). Indikátor sa používa na kontrolu procesu hemokoagulácie u pacientov, ktorým je predpísaný heparín a na diagnózu DIC. Normálne je to 29-39 sekúnd.
 • Obdobie (čas) krvácanie. Indikuje, ako rýchlo sa krv zastaví v dôsledku porušenia integrity malých plavidiel. K tomu dochádza k prepichnutiu prsta pacienta a vysledovanie času. Normálne to trvá 2-3 minúty.
 • Čas zrážania. Určuje časový interval medzi odberom krvi a tvorbou zrazeniny. U zdravých ľudí trvá tento proces od 2 do 5 minút.
 • D-dimérov. Táto látka vzniká v dôsledku rozkladu fibrínu. Obvykle by tento ukazovateľ nemal byť vyšší ako 250 μg / l (0,25 μg / ml).

Ako darovať krv na zrážanie

Stanovenie času krvácania sa vykonáva pomocou kapilárnej krvi, pri zostávajúcich testoch zrážania sa materiál odoberie z žily.

Výskumy sa vykonávajú na prázdny žalúdok, pred analýzou je možné iba piť vodu. Ak užívate nejaké lieky, musíte o tom informovať lekára, pretože niektoré lieky ovplyvňujú získané výsledky.

Pravidelné testovanie hemostasogramu umožňuje včas diagnostikovať množstvo nebezpečných ochorení.

Zvýšené zrážanie krvi a krvné zrazeniny

Mnoho faktorov môže viesť k zvýšenému zrážaniu krvi, obmedzeniu alebo blokovaniu prietoku krvi a v dôsledku toho k zrážaniu krvi. Krvné zrazeniny sa môžu pohybovať cez tepny a žily, čo spôsobuje vážne následky vrátane náhlej smrti z embólie.

Indikácie na vyšetrenie

Zrážanlivosť krvi je zvyčajne 2-5 minút (Sukharev). Analýza na stanovenie tohto indikátora (koagulogram, hemostasiogram) je priradená:

 • ochorenia vnútorných orgánov;
 • podozrenie na dedičné hemostatické ochorenia;
 • tehotenstva;
 • kŕčové žily, tromboobrazovanie;
 • diabetes;
 • vymenovanie koagulantov;
 • počas predoperačného a pooperačného obdobia.

Rizikové faktory

Zvýšená hemokoagulácia sa často vyskytuje, ak:

 • zvýšený počet krvných buniek a hemoglobínu, ožiarenie, rakovina;
 • hyperfunkcia sleziny, acidifikácia a dehydratácia, najčastejšie spojená so zlou črevnou prácou;
 • zvýšený príjem cukru a uhľohydrátov;
 • nadváha, tehotenstvo, predĺžený oddych v posteli, sedavý životný štýl a sedavá práca;
 • nedostatok špecifických hormónov a enzýmov, použitie antikoncepčných piluliek alebo hormonálna substitučná liečba.

Niekedy je tendencia k zvýšenej zrážanlivosti vrodená. Táto patológia sa nazýva trombofília. To je spôsobené vrodenou úroveň zníženia antikoagulačnej C a S, antitrombínu III, koagulačného faktora VII, heparínového kofaktora II, disfibrinogenemiey, kosáčikovitá anémia, giperlipoproteinemey, zvýšená aktivita faktora Hageman, Rosenthal a antihemophilic globulín. V tejto patológii hlásia pacienti podobné prípady u svojich blízkych príbuzných. Niekedy dedičná trombofilia spôsobuje potraty u žien.

Koagulácia krvi v starobe môže ohroziť činnosť mozgu a u tehotných žien môže nepriaznivo ovplyvniť stav matky a plodu. Zlá reológia vedie k ischémii orgánov a tkanív, čo negatívne ovplyvňuje stav celého organizmu.

Ako podozrievať zvýšené zrážanie

 • Známkou naznačujúcou zvýšenú hemokoaguláciu je tvorba trombu. Ak zistíte bolestivé modré "krvné cievy" alebo uzliny na končatinách - je to dôvod, prečo sa poraďte s lekárom a skúšajte indikátory zrážanlivosti krvi.
 • Ďalším príznakom, ktorý by mal byť upozornený, sú problémy s prácou srdca. Mali by vás tlačiť na testovanie.

Ak indikátory koagulogramu nezodpovedajú norme, je nevyhnutné začať liečbu, aby sa zabránilo tromboembolizmu.

Choroby sprevádzané zvýšeným zrážaním krvi

 • Ateroskleróza. Pri ateroskleróze tvoria plaky vo vnútri tepien. V priebehu času sa môže plaketa pretrhnúť a krvné doštičky tvoria krvné zrazeniny v mieste poškodenia.
 • Vaskulitída spôsobuje zápal krvných ciev, agregáciu krvných doštičiek a v dôsledku toho aj nárast indexov koagulogramu.
 • Diabetes spôsobuje tvorbu plaku v tepnách, takže takmer 80 percent ľudí trpiacich touto chorobou nakoniec zomrie na príčiny spojené s tvorbou trombov a ischémiou.
 • Pri zlyhaní srdca tento orgán nedokáže pumpovať dostatok krvi na uspokojenie potrieb tela, jeho cirkulácia sa spomaľuje, zahusťuje sa a objavujú sa krvné zrazeniny.
 • Vysoká krvná zrážavosť sa často pozoruje u pacientov s kŕčovými žilami. V tomto prípade sa krvné zrazeniny musia "zriediť" pomocou špeciálnych prípravkov, aby sa predišlo vzniku gangrény a nekróza spojenej so zlým prietokom krvi.
 • Tento ukazovateľ tiež vzrastá v niektorých infekčných ochoreniach, najmä v súvislosti s horúčkou. V tomto prípade sa krv stáva viskóznou, takže pacientovi dostanú dostatok pitnej a intravenóznej tekutiny roztokov.

Zvýšené miery koagulácie sú veľmi nebezpečné, pretože tento stav ohrozuje vážne komplikácie a vážne dôsledky.

Zníženie zrážanlivosti krvi

Krvná zrážavosť je komplexný, jemne vyvážený proces, ktorý chráni telo pred jeho stratou. V dôsledku rôznych patológií môžu nastať stavy, ktoré vedú k poškodeniu hemokoagulácie a vážnym následkom.

Ako podozrievať zhoršenie koagulačnej hemostázy

Prvými znakmi naznačujúcimi zlé zrážanie krvi je predĺžené krvácanie s malými kožnými léziami alebo po injekcii. Zvyčajne by rezy alebo výstrely nemali krvácať dlhšie ako 3-5 minút, ale v prítomnosti patológie sa tento čas môže výrazne zvýšiť. Niekedy sa krvácanie objavuje pod kožou takýchto ľudí.

Ďalším príznakom, ktorý naznačuje tento stav, je predĺžené nazálne krvácanie, ktoré sa ťažko zastaví. U žien s poškodenou hemokoaguláciou sa môže vyskytnúť menorágia a metrorágia. Niekedy môžu byť prítomné aj krvné známky v moči a výkaloch.

Keď sa objavia tieto príznaky, odporúča sa darovať krv na koagulogram. Štúdie vedené našimi odborníkmi odhalia porušenie koagulačnej hemostázy. Všetky analýzy sa vykonávajú s využitím moderných zariadení a činidiel.

Príčiny zhoršenej hemokoagulácie

 • Prípravky kumarínovej skupiny znižujú koaguláciu, pretože sú antagonistami vitamínu K. Tieto lieky sa používajú na ochranu pred trombózou po závažných operáciách, ale pri nesprávnom podávaní môžu tieto látky významne zhoršiť zrážanlivosť krvi.
 • Aspirín, často používaný pri ochoreniach srdca a ochorenia srdca, užívaný vo vysokých dávkach, môže tiež spôsobiť zníženie zrážacích rýchlostí.
 • V niektorých prípadoch tento účinok prináša kombináciu viacerých liekov, ktoré sa neodporúčajú brať do úvahy.

V takýchto prípadoch po určení času zrážania a trvania krvácania sa pacientovi dostáva vitamín K, ktorý hrá dôležitú úlohu v procese hemostázy. Pacientom sa odporúča konzumovať zelenú zeleninu (kapustu a špenát), vajcia, mlieko a obilniny, ktoré eliminujú nedostatok tohto vitamínu.

 • Hemofílie. Táto choroba je dedičná a postihuje iba chlapcov. U pacientov s príznakmi nízkeho krvného zrážania prejavujúcich sa v ranom detstve. Pri tejto chorobe môžu chýbať rôzne koagulačné faktory, takže ochorenie môže byť viac alebo menej ťažké. Pacienti sú liečení hematológom po celý život. Náhradná terapia, krvné transfúzie a obmedzenie motorickej aktivity sa vykonávajú.
 • Villebrandátov syndróm je tiež charakterizovaný poklesom zrážanlivosti, ale muži aj ženy trpia. Na liečbu pacientov sa použila kyselina tranexamová, desmopresín a krvné transfúzie.

Pokles počtu krvných doštičiek (trombocytopénia) sa vyskytuje pri rôznych anemických ochoreniach, leukémii, po rádioterapii, vírusových infekciách, antibiotikách a niektorých iných liekoch. Tento stav môže spôsobiť ochorenia pečene, obličiek a sleziny. Táto podmienka sa rieši zavedením špeciálnych krvných produktov.

Ďalšou príčinou zhoršenej hemokoagulácie je ochorenie pečene, ktoré narúša syntézu látok zodpovedných za správnu hemostázu. Zníženie PTI a predlžovanie času zrážania krvi sa považuje za nepriamy príznak hepatitídy.

Po chirurgickom zákroku môže dôjsť k poklesu koagulogramu, ktorý sprevádza početné krvácanie. Takýto stav nepredstavuje nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a prechádza sám.

Správne zvolená liečba so znížením hemokoagulácie pomôže predísť silnej krvi a vážnym komplikáciám.

Miera krvného zrážania počas tehotenstva

Každú tehotnú ženu, ktorá je registrovaná v predradenej klinike, musí gynekológ odoslať na analýzu, nazývaný hemostasogram. Výsledky hemostasiogramu umožňujú určiť prítomnosť porúch v systéme koagulácie krvi, ak existujú.

Úloha hemostázy v tehotenstve

Hemostáza zohráva úlohu "zahusťovadla" krvi, vďaka tomuto systému sa človek vyhýba výraznej strate krvi v prípadoch poškodenia ciev. V spojení s koagulačným systémom v tele pôsobí antikoagulant ako "tenšia" krv. Ak dôjde k nerovnováhe, systém nesprávne funguje, v dôsledku toho môže byť krv príliš viskózna, čo vedie k tvorbe krvných zrazenín alebo príliš tekuté, v obidvoch prípadoch sa čas zrážania krvi mení.

Čo je nebezpečné porušenie hemostázy pre tehotné ženy

Zvýšené zrážanie krvi počas tehotenstva môže vyvolať DIC, pri ktorom krv v cievach spôsobuje zahustenie porušenie prietoku placenty. Podmienka je pre dieťa nebezpečná, pretože nemôže dostať dobrú výživu, čo okamžite ovplyvňuje jeho vývoj. V závažných prípadoch môže dôjsť k ukončeniu tehotenstva, v dôsledku čoho zárodok zomrie. Včasné doručenie analýzy pre hemostázu poskytuje veľkú šancu vyhnúť sa takým komplikáciám.

Porušenie koagulačného systému môže spôsobiť predčasné oddelenie placenty aj v prípade jeho normálnej polohy.

Keď je potrebné vykonať test krvnej zrážanlivosti

Odporúča sa urobiť hemostasiogram pred plánovaným tehotenstvom. V prípade zlých indikátorov bude možné absolvovať priebeh terapie, ktorý lekár zvolí individuálne. Riziková skupina, ktorá ukazuje povinné predbežné vyšetrenie na zrážanie, zahŕňa ženy:

 • s príbuznými, ktorí mali mozgovú príhodu, infarkt myokardu, trombózu, kŕčové žily;
 • utrpel potrat alebo prerušený potrat;
 • športovcov a tvrdo pracovať.

Počas tehotenstva je tiež potrebné podrobiť sa diagnóze, najmä ak lekár diagnostikuje:

 • zvyčajný potrat - s dvoma alebo viacerými neúspešnými tehotenstvami (potrat, vyblednutie);
 • preeklampsia - opuch končatín, proteín v moči, vysoký krvný tlak;
 • hrozba ukončenia tehotenstva.

Ak počas tehotenstva dochádza k preeklampsii - zrážanie krvi sa zvyšuje v 70% prípadov, čo zhoršuje liečbu. Môžete tiež včas zabrániť situácii tým, že absolvujete analýzu a terapiu.

Metódy liečby hemostatických porúch u tehotných žien

Pri včasnej diagnostike porúch hemostázy sa dá vyhnúť mnohým komplikáciám tehotenstva. V európskej lekárskej praxi sa DIC lieči heparínmi s nízkou molekulovou hmotnosťou, ktoré sú absolútne bezpečné pre plod. Môžete byť liečený s povolením gynekológa doma, podliehajúci kontrolným testom (každé 2 týždne). Zároveň doktori predpisujú antioxidanty, lieky obsahujúce aspirín, kyselinu listovú, vitamín B.

Ak pacient nemá možnosť kupovať drahé heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou, špecialista ich môže nahradiť bežným heparínom. V tomto prípade je nevyhnutná prísna kontrola výsledkov a stavu tehotnej ženy, pretože je veľmi ťažké okamžite nájsť dávku nefrakcionovaného lieku, budete musieť navštíviť kliniku dvakrát týždenne. Pri kontrole by ste mali pravidelne vyšetrovať krvnú zrážanlivosť.

Koagulácia a koagulovateľnosť krvi: koncepcia, indikátory, testy a normy

Zrážanie krvi by malo byť normálne, takže základom hemostázy sú vyvážené procesy. Pre našu cennú biologickú kvapalinu nie je možné príliš rýchlo koagulovať - ​​hrozí jej vážnymi a smrteľnými komplikáciami (trombóza). Naopak, pomalá tvorba krvnej zrazeniny sa môže zmeniť na nekontrolované masívne krvácanie, ktoré môže viesť aj k smrti človeka.

Zložité mechanizmy a reakcie, zahŕňajúce celý rad látok v určitom mieste alebo iný, podporovať rovnováhu a umožniť tak telu dostatočne rýchlo spracovať (bez zásahu akéhokoľvek vonkajšej pomoci), a obnoviť.

Norma zrážanie krvi nedá určiť jediným parametrom, pretože tento proces zahŕňa mnoho zložiek, ktoré aktivujú navzájom. V súvislosti s tým, testy na krvnej zrážanlivosti môžu byť rôzne, kde sú odstupy svojich normálnych hodnôt závisí predovšetkým od spôsobu prieskumu, rovnako ako v iných prípadoch - z pohlavia osoby a žili dni, mesiace, roky. A je nepravdepodobné, aby spĺňali reakcii čitateľa "doby zrážanlivosti krvi je 5 - 10 minút" Mnoho otázok ostáva...

Všetky dôležité a všetky potrebné.

Hemostáza je založený na náročný mechanizmus zahŕňa množstvo biochemických reakcií, v ktorých je podiel podieľajú veľké množstvo rôznych zložiek, z ktorých každá má svoj špecifický význam.

koagulačný režim

Medzitým môže neprítomnosť alebo nekonzistencia aspoň jedného koagulačného faktora alebo antikoagulačného faktora narušiť celý proces. Tu je len niekoľko príkladov:

 • Nedostatočná reakcia stenami ciev poskytuje funkciu lepidla agregáciu krvných doštičiek - trombocytov, ktoré "cítia" primárna hemostázy;
 • inhibítory agregácie doštičiek nízka schopnosť endotelu syntetizujú a vylučujú (základná - prostacyklínu) a prírodné antikoagulanty (antitrombín III) zahusťuje pohybujúce sa krvných ciev, čo vedie k tvorbe cirkulujúcich úplne zbytočné zväzky organizmu, ktorý v súčasnej dobe sú zatiaľ "sedí" pripojený k stenochku žiadne plavidlo. Tieto zrazenín (trombov) sú veľmi nebezpečné, keď je zložiť a začať cirkulovať v krvnom riečisku - tak oni predstavujú riziko cievnych príhod;
 • Neprítomnosť takého plazmatického faktora, ako je FVIII, v dôsledku ochorenia, pohlavne viazaná - hemofília A;
 • Hemofília B sa vyskytuje u ľudí, ak je iba jeden (recesívne mutácie v chromozóme X, ktoré sú známe u mužov) z rovnakých dôvodov má Christmanová zlyhanie faktor (FIX).

Všeobecne platí, že všetky začína na úrovni poškodené cievne steny, ktoré tým, že vylučuje látky, nevyhnutné pre zrážanie krvi, priťahuje cirkulujúci v krvných doštičiek - doštičiek. Napríklad, von Willebrandov faktor, "volavka" doštičky na mieste nehody a prispieť k ich adhézii na kolagén - silný stimulátor hemostázy, bezodkladne začať svoju prácu a funguje dobre, takže neskôr môžete očakávať tvorbu vysoko kvalitného korku.

Ak krvné doštičky na správnej úrovni používajú svoje funkčné schopnosti (funkcia adhéznej agregácie), ostatné komponenty primárnej hemostázy (vaskulárnych krvných doštičiek) rýchlo začnú fungovať a krátkodobo tvoria trombocytovú zátku, aby sa zastavila krv tečúca z cievy mikrovaskulatúry, môžete to urobiť bez špeciálneho vplyvu iných účastníkov procesu koagulácie krvi. Avšak na vytvorenie plnohodnotného korku schopného uzavrieť poškodenú nádobu, ktorá má širší lúmen, telo sa nedokáže vyrovnať bez plazmatických faktorov.

V prvom štádiu (bezprostredne po poranení cievnej steny) sa začínajú uskutočňovať následné reakcie, v ktorých aktivácia jedného faktora dáva impulz na uvedenie zvyšku do aktívneho stavu. A ak niekde niekde chýba niečo alebo faktor sa ukáže ako neudržateľný, proces zrážania krvi sa spomaľuje alebo úplne skončí.

Vo všeobecnosti sa koagulačný mechanizmus skladá z troch fáz, ktoré by mali poskytnúť:

 • Tvorba komplexu aktivovaných faktorov (protrombináza) a transformácia proteínu syntetizovaného pečeňou - protrombínom do trombínu (aktivačná fáza);
 • Transformácia proteínového faktora I rozpusteného v krvi (fibrinogén, FI) do nerozpustného fibrínu sa uskutočňuje v koagulačnej fáze;
 • Dokončenie koagulačného procesu tvorbou hustých fibrínových zrazenín (retrakčná fáza).

Skúšky krvnej koagulácie

Viacstupňový kaskádový enzymatický proces, ktorého konečným cieľom je vytvorenie zrazeniny schopnej uzavrieť "medzeru" v nádobe, sa čitateľovi bude určite matné a nepochopiteľné, a preto pripomína, že mechanizmus koagulačných faktorov, enzýmov, Ca2 + (iónov vápnik) a rad ďalších zložiek. V tomto ohľade sa však pacienti často zaujímajú o otázku: ako zistiť, či niečo nie je v poriadku s hemostázou alebo sa upokojiť, vediac, že ​​systémy fungujú normálne? Samozrejme, na tieto účely existujú testy na zrážanie krvi.

Najčastejšia špecifická (lokálna) analýza stavu hemostázy je všeobecne známa, často predpísaná lekármi, kardiológmi a gynekológmi, čo je najviac informatívny koagulogram (hemostasiogram).

Koagulogram zahŕňa niekoľko hlavných (fibrinogén, aktivovaný parciálny tromboplastínový čas - APTT a niektoré z nasledujúcich parametrov: medzinárodný normalizovaný pomer - INR, protrombínový index - PTI, protrombínový čas - PTV), odrážajúci vonkajšiu dráhu koagulácie krvi, ako aj ďalšie ukazovatele zrážania krvi (antitrombín, D-dimér, PKMK atď.).

Medzitým je potrebné poznamenať, že takéto množstvo testov nie je vždy opodstatnené. Závisí to od mnohých okolností: čo lekár hľadá, v akom štádiu kaskády reakcií sa zameriava na svoju pozornosť, koľko času je k dispozícii lekárom a pod.

Imitácia vonkajšej dráhy zrážania krvi

Napríklad vonkajšia cesta aktivácie koagulácie v laboratóriu môže napodobňovať štúdiu nazvanú lekári Kvikovho protrombínu, rozpad Kvikovho, protrombínového (PTV) alebo tromboplastínového času (to sú všetky odlišné označenia tej istej analýzy). Základom tohto testu, ktorý závisí od faktorov II, V, VII, X, je účasť tkanivového tromboplastínu (v priebehu práce na krvnej vzorke sa spája s citrátovou recalcifikovanou plazmou).

Limity normálnych hodnôt u mužov a žien rovnakého veku sa nelíšia a sú obmedzené na rozsah 78 - 142%, ale ženy, ktoré čakajú na dieťa, tento ukazovateľ mierne stúpa (ale mierne!). U detí naopak normy spadajú do menších limitov a zvyšujú sa, keď sa blížia k dospelosti a ďalej:

Odraz vnútorného mechanizmu v laboratóriu

Medzitým sa na určenie porušenia zrážanlivosti krvi spôsobenej poruchou vnútorného mechanizmu nepoužíva tkanivový tromboplastín počas analýzy - to umožňuje plazme využiť len svoje vlastné rezervy. V laboratóriu je sledovaný vnútorný mechanizmus a čaká na krv prevzatý z ciev krvi, aby sa obmedzil. Začiatok tejto komplexnej kaskádovej reakcie sa zhoduje s aktiváciou faktora Hagemann (faktor XII). Spustenie tejto aktivácie poskytuje rôzne podmienky (krvný kontakt s poškodenou stenou cievy, bunkovými membránami, ktoré prešli určitými zmenami), preto sa nazýva kontakt.

Aktivácia kontaktov sa vyskytuje mimo tela, napríklad keď krv vstupuje do cudzieho prostredia a prichádza do kontaktu s ním (kontakt so sklom v skúmavke, prístrojové vybavenie). Odstránenie vápnikových iónov z krvi nemá vplyv na spustenie tohto mechanizmu, ale proces nemôže skončiť s tvorbou zrazeniny - zastaví sa v štádiu aktivácie faktora IX, kde ionizovaný vápnik už nie je potrebný.

Doba koagulácie alebo doba, počas ktorej je v tekutom stave pred tým nalievaná do formy elastickej zrazeniny, závisí od rýchlosti, ktorou sa fibrinogénový proteín rozpustený v plazme konvertuje na nerozpustný fibrín. To (fibrín) tvorí vlákna, ktoré držia červené krvinky (erytrocyty) a prinútia ich, aby vytvorili zväzok pokrývajúci otvor v poškodenej krvnej cieve. Doba zrážania krvi (1 ml, prevzatá z metódy žily - Lee-White) je v takýchto prípadoch v priemere obmedzená na 4-6 minút. Avšak rýchlosť zrážania krvi samozrejme má širší rozsah digitálnych (dočasných) hodnôt:

 1. Krv odobraná z žily sa zmení na formu zrazeniny od 5 do 10 minút;
 2. Koagulačný čas Lee-White v sklenenej skúmavke je 5-7 minút, v silikónovej skúmavke sa predlžuje na 12-25 minút;
 3. Pri krvi odobratej z prsta sa považujú za normálne nasledujúce indikátory: štart - 30 sekúnd, koniec krvácania - 2 minúty.

Analýza odzrkadľujúca vnútorný mechanizmus sa rieši pri prvom podozrení na závažné krvácavé poruchy. Test je veľmi vhodný: vykonáva sa rýchlo (pokiaľ krvný tok alebo zrazenina tvorí v skúmavke) nevyžaduje špeciálnu prípravu bez špeciálnych činidiel a komplexných zariadení. Samozrejme, poruchy zrážanlivosti krvi, ktoré sa objavujú týmto spôsobom, naznačujú niekoľko významných zmien v systémoch, ktoré zabezpečujú normálny stav hemostázy, a nútia nás vykonať ďalší výskum na identifikáciu skutočných príčin patológie.

Pri predĺžení (predlžovanie) zrážania krvi je možné podozrenie:

 • Nedostatok plazmatických faktorov určených na zabezpečenie zrážanlivosti alebo ich vrodenej podradnosti, napriek tomu, že sú v krvi na dostatočnej úrovni;
 • Závažná pečeňová patológia, ktorá spôsobila funkčné zlyhanie orgánového parenchýmu;
 • DIC syndróm (vo fáze, keď sa schopnosť krvi zrážať);

Čas koagulovateľnosti krvi sa predlžuje v prípadoch použitia heparínovej liečby, preto musia byť pacienti, ktorým sa podáva tento antikoagulant, často testovať, čo naznačuje hemostázu.

Uvažovaný index zrážanlivosti krvi znižuje jeho hodnoty (skracuje sa):

 • Vo fáze vysokej koagulácie (hyperkoagulácia) DIC;
 • Pri iných ochoreniach, ktoré spôsobili patologický stav hemostázy, tj keď pacient má už krvácavú poruchu a je označený ako zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín (trombóza, trombofília atď.);
 • U žien, ktoré používajú orálne antikoncepčné prostriedky obsahujúce hormóny na antikoncepciu alebo dlhodobú liečbu;
 • U žien a mužov, ktorí užívajú kortikosteroidy (pri predpisovaní kortikosteroidov je vek veľmi dôležitý - veľa z nich u detí a starších ľudí môže spôsobiť významné zmeny hemostázy, preto je v tejto skupine zakázané používať).

Normy sa vo všeobecnosti veľmi líšia

Rýchlosti zrážania krvi (normálne) pre ženy, mužov a deti (čo znamená jeden vek pre každú kategóriu) sa v zásade veľmi nelíšia, aj keď jednotlivé ukazovatele pre ženy sa menia fyziologicky (pred, počas a po menštruácii, počas tehotenstva) preto sa pri laboratórnom výskume stále zohľadňuje pohlavie dospelého človeka. Navyše u žien v období nosenia dieťaťa sa niektoré parametre dokonca musia trochu posunúť, pretože telo musí zastaviť krvácanie po pôrode, takže koagulačný systém sa začne pripravovať pred časom. Výnimka týkajúca sa niektorých indikátorov zrážanlivosti krvi je kategória dojčiat v prvých dňoch života, napríklad u novorodencov PTV je dvakrát alebo trikrát vyššia ako u mužov a žien (norma dospelých je 11 - 15 sekúnd) a u predčasne narodených detí po dobu 3 - 5 sekúnd. Je pravda, že už niekedy do 4. dňa života sa PTV znižuje a zodpovedá rýchlosti koagulability krvi u dospelých.

Ak sa chcete oboznámiť s normou jednotlivých indikátorov zrážania krvi a možno ich porovnať s vlastnými parametrami (ak bol test vykonaný pomerne nedávno a máte formulár s výsledkami štúdie), nasledujúca tabuľka pomôže čitateľovi:

Analýza zrážania krvi: dekódovanie, rýchlosť, ako prejsť?

Hemostáza je biologický systém, ktorý je zodpovedný za udržiavanie normálneho tekutého zloženia krvi a zabezpečenie zastavenia krvácania pri poškodení cievnej steny.

Porušenia v tomto systéme sa môžu prejaviť zvýšeným krvácaním alebo tendenciou k trombóze. Na včasné zistenie príčiny patologických zmien sa vykoná analýza zrážania krvi, ktorá umožňuje identifikovať typ porúch a ich závažnosť.

Ako sa udržiava hemostáza?

V procese zastavenia krvácania zohrávajú úlohu: cievne, trombocytárne a plazmatické faktory. Primárna hemostáza je spôsobená vazospazmom a tvorbou trombocytovej zátky. Pri malých poškodeniach mikrocirkulačného lôžka môže byť takáto "zástrčka" dostatočná, avšak nemôže trvalo zabezpečiť úplné zastavenie krvácania z veľkých nádob s vysokým tlakom.
Preto sa aktivuje sekundárna zastávka krvácania, koagulácia v dôsledku práce s faktormi zrážanlivosti plazmy. Zloženie tohto systému zahŕňa trinásť koagulačných faktorov. Pod ich vplyvom tvorba aktívnej protrombinázy, tvorba trombínu a fibrínu, ďalšie stiahnutie krvnej zrazeniny. Porušenie týchto procesov vedie k masívnej strate krvi, dokonca aj s malým rezom, krvácanie do svalov a kĺbov s malými poraneniami, hematúriou, patologicky bohatou, predĺženou menštruáciou atď.
Hemofília patrí medzi najznámejšie dedičné nedostatky plazmatických faktorov, ktoré sa manifestujú u dieťaťa. Choroba je sprevádzaná nedostatkami ôsmeho (typ A), deviateho (typ B) a jedenásteho (typu C) faktorov.

Ako prejsť testy zrážanlivosti krvi?

Pri dešifrovaní výsledkov analýzy krvnej zrážanlivosti je tiež dôležité zvážiť, že ženy môžu mať počas menštruácie nízke hodnoty. Počas tehotenstva alebo po dlhodobom užívaní perorálnych kontraceptív je možné fyziologické zvýšenie hemostázy.
Liečba patológií kardiovaskulárneho systému, sprevádzaná príjemom antikoagulancií a antiagregačnými činidlami, sa vyznačuje zriedením krvi. Dlhodobé vracanie, hnačka a všeobecná dehydratácia môžu spôsobiť zhrubnutie.

Zber materiálu

Ak je pre štúdiu potrebná kapilárna krv (určuje sa počet krvných doštičiek, doba zrážania, index protrombínu), je odobratá z prsta po punkcii so špeciálnou ihlou alebo rozrývačom. Venózne, získané na určenie zrážanlivosti Lee-Whiteom, trombínový čas a aktivovaný parciálny tromboplastínový čas. Na analýzu potrebujete približne 20 kociek.
Materiál sa dodá do laboratória najneskôr do dvoch hodín od času odberu. Ďalej sa podrobí odstredeniu, aby sa oddelila plazma od vytvorených prvkov. Na štúdium výkonnosti koagulogramu je potrebná plazma.

Typy krvácania s dekódovaním

Porušenie hemostázy sa môže vyskytnúť na základe typu hyper a hypocoagulácie. V prvom prípade pacient má tendenciu k zvýšeniu tvorby mikrotribusov.
V prípade zníženého zrážania sa okrem laboratórnych údajov počas dekódovania tiež vyhodnocuje typ krvácania.
K dispozícii sú:

 • mikrocirkulačné, sprevádzané malými modrínami, petiíou, špecifickými pre trombocytopenické stavy, trombocytopatiou, von Willebrandovou chorobou;
 • hematogénne, pozorované pri hemofílii a prejavujúce sa difúzne hematómy, krvácanie v kĺbových sáčkoch, svaloch a vnútorných orgánoch.
 • zmiešaná (mikrocirkulačná), vyvíja sa na pozadí diseminovanej intravaskulárnej koagulácie, predávkovania antikoagulanciami, trombolytiky;
 • vaskulitiko-purpurový typ sa vyskytuje s mikrotrombovaskulitídou;
 • pre angiomatózne, charakterizované vaskulárnymi hviezdičkami a častým nazálnym krvácaním (telangiektázia, mikroangiomatóza).

Hlavné príčiny zhoršenej hemostázy

Sadzba z hľadiska analýzy

Počet krvných doštičiek u dospelých sa pohybuje od 150 do 400 g / l. Pre deti je horná úroveň znížená na 350 g / l.

Podľa Sukhareva.

Normálne indikátory koagulability podľa Sukhareva ukazujú počiatočnú fázu tvorby fibrínu z 30 sekúnd na 2 minúty a čas dokončenia tohto procesu je 3-5 minút. Pre túto analýzu sa materiál volí v špeciálnej priehľadnej kapiláry. Ďalej sa plavidlo nakloní striedavo vpravo - vľavo. Pomocou stopiek laboratórny technik určuje čas, kedy začne proces koagulácie, to znamená, že krv prestáva voľne prúdiť pozdĺž stien kapiláry.

Podľa Dukeho.

Stanoví sa hemostáza trombocytov. Základná skúška na určenie schopnosti tela zastaviť krvácanie. Pre štúdiu je vankúšik prstenca prstom prepichnutý približne s 4 ml, potom sa vylúči krv, ktorá sa každých 20 sekúnd predlžuje, odstránenie kvapky sa opakuje. Ak chcete vyhodnotiť výsledok, zhrňte čas do posledného poklesu. U zdravého človeka je čas na zastavenie krvácania z mikrovaskulatúry trvať až dve minúty.

Lee-White.

Stanovuje sa miera koagulácie jedného mililitra venóznej krvi od jej zberu po vytvorenie hustého stabilného zrazeniny.
Sadzba je od piatich do siedmich minút.
Trombínový čas.
Umožňuje posúdiť mieru konverzie fibrinogénu na fibrín a identifikovať porušenia v konečnej fáze hemostázy. U zdravých osôb je indikátor v rozmedzí 15-18 sekúnd. Používa sa na klinické sledovanie liečby antikoagulanciami a protidoštičkovými látkami.
Čas aktívneho parciálneho tromboplastínu (APTT).
Dáva charakteristiku trvania tvorby krvnej zrazeniny po pridaní roztoku chloridu vápenatého do plazmy. Zvýšenie tohto indikátora naznačuje výrazný nedostatok vitamínu K. Normálna hodnota je v rozmedzí 30-35 sekúnd.
Čas protrombínu (tromboplastínu).
Používa sa na diagnostikovanie tromboembólie a ochorení zahŕňajúcich hypokoaguláciu. Je priamo závislá od hladiny protrombínu v krvnej plazme.
Dosahuje desať až 14 sekúnd.
Pre úplné posúdenie vonkajšieho koagulačného mechanizmu je potrebné komplexne vyhodnotiť ukazovatele protrombínového času, indexovať a vypočítať medzinárodný normalizovaný pomer. Pri výpočte INR je potrebné rozdeliť protrombínový čas pacienta, rozdeliť ho na štandardný normálny indikátor a zvýšiť získanú hodnotu v medzinárodnom indexe citlivosti. Miera INR je od 80% do 110%.
Moderné technológie používané v laboratóriách Invitro Vám umožnia rýchlo a efektívne:

 • screening hemostatických porúch;
 • vykonať rozdiel. diagnostika ochorení spojených s poruchou zrážanlivosti;
 • na vyšetrenie stavu koagulačného systému u tehotných žien a pacientov, ktorí dostávali protidoštičkovú liečbu, antikoagulanciá a nesteroidné protizápalové ochorenia.

Príklady chorôb koagulogramu spojených so zvýšeným krvácaním

Hemofílie.

V hemostasóme sa zistí, že dôjde k výraznej poruche tvorby protrombínu. Zvyšuje trvanie koagulácie na Lee - White na viac ako 10 minút. Počet trombocytov je v normálnych hraniciach.
APTT sa predlžuje viac ako 45 sekúnd.

Hemoragická vaskulitída.

Je charakterizovaná silnou hyperkoaguláciou. Výrazne znížené antikoagulačné vlastnosti, znížený trombínový čas. Existuje zrýchlený proces neutralizácie injikovaného heparínu a zvýšenie plazmatickej tolerancie.
Ukazujú sa prvé ukazovatele koagulopatie podľa druhu konzumácie, ktoré sa v prvej fáze prejavujú ako hyperkoagulácia znížením času na zastavenie krvácania podľa Lee-Whiteovej. Tiež sa vyznačuje inhibíciou systému fibrinolýzy: malým indikátorom spontánnej fibrinolýzy a zvýšenej hustoty zrazeniny.
Takéto údaje sa zisťujú v hyperkoagulačnej fáze diseminovanej intravaskulárnej koagulácie. Klasická vaskulitída je charakterizovaná absenciou príjmu trombocytopénie a zvýšeného množstva fibrínu v plazme.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Diagnóza mozgovej gliózy - ohniská patológie, liečby a následkov

Glióza mozgu je proces spúšťaný v mozgovom tkanive ako reakcia na rôzne bunkové poškodenia.Na vyplnenie dutín v oblasti postihnutých buniek (neurónov) v tele sa produkujú gliové bunky, ktoré vykonávajú funkcie neurónov a chránia zdravé tkanivá pred poškodením.

Mŕtvica. Sme prepustení z nemocnice. Čo robiť ďalej?

S touto otázkou sme často požiadaní o radu.
Naozaj príbuzní a samotný pacient často ostávajú ponechaní na seba.
V súčasnosti neexistuje žiadny štátny rehabilitačný program.

Chronická žilová insuficiencia

Chronická venózna insuficiencia (CVI) je patológia spôsobená porušením venózneho odtoku v dolných končatinách. Podľa zahraničných flebológov trpí 15 až 40% populácie vyspelých krajín určitými chorobami žílového systému a 25% pacientov vykazuje príznaky chronickej žilovej insuficiencie.

Pilulky z modrej žily na nohách

Niektorí veria, že výskyt modrých žíl na nohách nie je príčinou frustrácie. Nenechajte túto skutočnosť bez pozornosti. Toto sú prvé príznaky, ktoré spôsobujú niektoré nebezpečné a nepríjemné ochorenia.

Lipoproteíny: funkcie, význam a klasifikácia

Jednou z príčin cukrovky je zvýšená hladina cholesterolu v krvi. Tam je tiež spätná väzba, keď diabetes výrazne zvyšuje cholesterol, čo vedie k výskytu kardiovaskulárnych patológií.

Modrina na rameni bez rany

obsah

Prečo sa modriny objavujú na mojich rukách bez dôvodu? Zlomeniny sa môžu objaviť v akomkoľvek veku. Často sa hematóm stáva výsledkom traumatizácie kože inej povahy a v takejto situácii nie je potrebné sa veľmi báť.