Test krvnej zrážanlivosti je nepostrádateľnou súčasťou mnohých komplexných štúdií závažných ochorení pečene, počas tehotenstva alebo v prípade žilových patológií. Odporúča sa, aby sa táto štúdia neopustila pri príprave na operáciu. Čo nazýva analýza a aké by mali byť "zdravé" výsledky? Hovoríme.

Prečo testy zrážania krvi?

Poruchy koagulačného systému krvi sú jedným z hlavných dôvodov vzniku mnohých kardiovaskulárnych ochorení. Ak dôjde k poklesu údajov, dôjde k zvýšenému krvácaniu, ale ak sa zvýši, riziko vzniku krvných zrazenín sa zvýši. Aby sme pochopili, ako dobre dochádza k zrážaniu, je priradená vhodná analýza. Jeho lekárska definícia je "koagulogram".

Účinok koagulačného systému je pomerne komplikovaný, napríklad ako obvyklý strih. Hĺbka a umiestnenie poranenia určuje intenzitu, ktorou krv bude prúdiť. Akonáhle vznikne potreba ochrany, začnú hrať krvné bunky: zhromažďujú sa na tomto mieste, aby vytvorili potrebnú bariéru - zrazeninu.

Z dôvodu zrazeniny sa objavuje prekážka, ktorá zabraňuje toku kvapaliny z poškodenej časti tela. V skutočnosti chráni telo pred nadmerným strate krvi a tiež zabraňuje prenikaniu infekcie do miesta poranenia, "spojuje" okraje rany.

Súčasne musí krv zostať tekutá, aby mohla pokračovať v cirkulácii normálne v tele. Keď krv koaguluje na požadovanom mieste, dôjde k vyváženému zriedeniu.

Indikátorom rovnováhy je čas, počas ktorého prebieha proces zrážania a spätného riedenia. Ak sa v tejto lehote vyskytne nejaká odchýlka, lekári odporúčajú uskutočniť podrobný krvný test a presne určiť všetky parametre.

Kto potrebuje túto analýzu urobiť

Prerušenie procesu zrážania je plné infarktu, mŕtvice a trombózy. So zníženou sadzbou nie je možné predpovedať, ako sa uskutoční operácia alebo podanie: pacient môže jednoducho krvácať na smrť. Včasné odhalenie porušení tiež pomáha predchádzať vzniku nebezpečných chorôb.

Analýza môže byť predpísaná pre podozrenie na kardiovaskulárne choroby alebo poruchy koagulácie. V niektorých prípadoch je to povinné. Tieto situácie zahŕňajú:

 • prenatálne obdobie;
 • podozrenie na dedičnú chorobu;
 • pred a po operácii;
 • potreba dlhodobého užívania antikoagulancií;
 • akútne poškodenie krvného obehu mozgu;
 • ochorenia imunitného systému.

Ak sa počas rutinnej analýzy zistí zníženie hladiny krvných doštičiek, objaví sa potreba hemostasiogramu.

S týmito patológiami sa musí skontrolovať funkcia koagulačného systému, aby sa potvrdila diagnóza a zabránilo možným komplikáciám.

Prečo krvná zrazenina

Koagulabilita je pomerne zložitý biologický proces. Počas tejto operácie sa vytvára fibrín - špeciálny proteín potrebný na tvorbu zrazenín. Je to kvôli nim, že krv sa stáva menej tekutým, jeho konzistencia sa začína podobať tvarohu. Rýchlosť zrážania krvi závisí vo veľkej miere od tohto proteínu.

Regulácia zrážania kože závisí od dvoch systémov tela: nervového a endokrinného. Kvôli plynulosti krvných buniek nie sú navzájom spojené a môžu sa ľahko pohybovať cez cievy. Niekoľko funkcií závisí od stavu tekutiny:

 • trofický;
 • transport;
 • termoregulačné;
 • ochranný účinok.

V prípade porušenia integrity cievnych stien existuje naliehavá potreba v procese koagulability: bez vzniku zrazeniny v problémovej oblasti môže osoba vážne trpieť.

Krv si zachováva kvapalnú formu kvôli špeciálnemu antikoagulačnému systému a hemostáza je zodpovedná za tvorbu zrazenín.

Funkcie doručenia analýzy počas tehotenstva

Počas tehotenstva dochádza k vážnym fyziologickým zmenám. Zapojené do procesu:

 • krvi;
 • endokrinný systém;
 • vylučujúce orgány;
 • CNS;
 • kardiovaskulárny systém;
 • hemostázové prepojenia.

Často počas tohto obdobia dochádza k výraznému zvýšeniu koagulačných faktorov krvi, ktoré možno pripísať fyziologickej norme. Analýza zrážania krvi počas tehotenstva je povinná.

V období nosenia dieťaťa krvou sa vyskytujú určité zmeny, vrátane nasledujúcich:

 • zníženie aktivity C-proteínu;
 • znížená antitrombínová aktivita;
 • potlačenie fibrinolýzy;
 • zvýšenie vlastností agregácie trombocytov.

Zmeny súvisiace s procesom hemostázy sú prispôsobivé. Sú nevyhnutné, aby sa zabránilo nadmernému krvácaniu počas pôrodu a po pôrode. K tomu dochádza v dôsledku postupného, ​​ale konštantného poklesu fibrinolytickej aktivity a zvýšenej koagulácie.

Vzhľadom na závažné hormonálne zmeny, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva, sa hemostatický systém mení. Taktiež to ovplyvňuje aj tvorba uteroplacentárneho obehu. Niektoré ženy vyvíjajú DIC: najprv sa vyskytuje hyperkoagulácia, ktorá sa postupne nahrádza hypocoaguláciou.

To môže viesť k významnej strate krvi. Aby sme tomu zabránili, je potrebné analyzovať analýzu nielen v prvom trimestri, ale aj v nasledujúcich dvoch, aby odborníci mohli sledovať všetky zmeny. Uistite sa, že viesť štúdiu by mali byť predovšetkým ženy, ktoré trpia hypertonus maternice alebo mal potrat.

Stojí za zváženie, že rýchlosť zrážania krvi u tehotných žien sa môže líšiť od bežných, je to v poriadku vecí. Vysvetlite všetky nuansy dekódovania analýzy v prípade ošetrujúceho lekára.

Ako sa pripraviť

Pred vykonaním analýzy je potrebná určitá príprava, na ktorej bude závisieť spoľahlivosť údajov. Zrážanie krvi sa môže meniť v dôsledku pôsobenia rôznych faktorov, z ktorých väčšina je priamo závislá od pacienta.

Existujú určité pravidlá, ktoré treba dodržiavať pri príprave. Najjednoduchší zoznam je:

 1. Darovanie krvi musí byť výlučne na prázdny žalúdok. Každá potravina môže deformovať výsledky analýzy.
 2. Je žiaduce, aby posledné jedlo bolo 12 hodín pred odberom krvi.
 3. V predošlej noci sa môže piť len čistá voda, ale v obmedzených množstvách. Nadmerný prívod kvapaliny môže tiež vyvrátiť výsledok.
 4. Ráno pred plotom čaj a káva sú prísne zakázané.
 5. 2-3 dni pred kampaňou na darovanie krvi je žiaduce vyhnúť sa pikantným a mastným potravinám: tieto produkty môžu ovplyvniť proces zrážania.
 6. Alkohol sa môže konzumovať len 3-4 dni pred analýzou, v deň dodávky je zakázané fajčiť.
 7. Ak je to možné, je žiaduce eliminovať vážne fyzické námahy.

Stojí za to, že niektoré lieky ovplyvňujú krvnú tekutinu. Ak sú niektoré lieky predpísané v čase zberu, stojí za to upovedomiť lekára, ktorý predpisuje analýzu, inak by dešifrovanie bolo chybné.

Bežné údaje

Schopnosť krvného zrútenia sa určuje vykonaním laboratórnych testov. Tak môže byť použitá aj venózna a kapilárna krv z prsta. Každý z testov vyžaduje špecifický typ krvi a umožňuje identifikovať stav jednotlivých častí koagulačného systému.

Analýza zrážania krvi: dekódovanie, rýchlosť, ako prejsť?

Hemostáza je biologický systém, ktorý je zodpovedný za udržiavanie normálneho tekutého zloženia krvi a zabezpečenie zastavenia krvácania pri poškodení cievnej steny.

Porušenia v tomto systéme sa môžu prejaviť zvýšeným krvácaním alebo tendenciou k trombóze. Na včasné zistenie príčiny patologických zmien sa vykoná analýza zrážania krvi, ktorá umožňuje identifikovať typ porúch a ich závažnosť.

Ako sa udržiava hemostáza?

V procese zastavenia krvácania zohrávajú úlohu: cievne, trombocytárne a plazmatické faktory. Primárna hemostáza je spôsobená vazospazmom a tvorbou trombocytovej zátky. Pri malých poškodeniach mikrocirkulačného lôžka môže byť takáto "zástrčka" dostatočná, avšak nemôže trvalo zabezpečiť úplné zastavenie krvácania z veľkých nádob s vysokým tlakom.
Preto sa aktivuje sekundárna zastávka krvácania, koagulácia v dôsledku práce s faktormi zrážanlivosti plazmy. Zloženie tohto systému zahŕňa trinásť koagulačných faktorov. Pod ich vplyvom tvorba aktívnej protrombinázy, tvorba trombínu a fibrínu, ďalšie stiahnutie krvnej zrazeniny. Porušenie týchto procesov vedie k masívnej strate krvi, dokonca aj s malým rezom, krvácanie do svalov a kĺbov s malými poraneniami, hematúriou, patologicky bohatou, predĺženou menštruáciou atď.
Hemofília patrí medzi najznámejšie dedičné nedostatky plazmatických faktorov, ktoré sa manifestujú u dieťaťa. Choroba je sprevádzaná nedostatkami ôsmeho (typ A), deviateho (typ B) a jedenásteho (typu C) faktorov.

Ako prejsť testy zrážanlivosti krvi?

Pri dešifrovaní výsledkov analýzy krvnej zrážanlivosti je tiež dôležité zvážiť, že ženy môžu mať počas menštruácie nízke hodnoty. Počas tehotenstva alebo po dlhodobom užívaní perorálnych kontraceptív je možné fyziologické zvýšenie hemostázy.
Liečba patológií kardiovaskulárneho systému, sprevádzaná príjemom antikoagulancií a antiagregačnými činidlami, sa vyznačuje zriedením krvi. Dlhodobé vracanie, hnačka a všeobecná dehydratácia môžu spôsobiť zhrubnutie.

Zber materiálu

Ak je pre štúdiu potrebná kapilárna krv (určuje sa počet krvných doštičiek, doba zrážania, index protrombínu), je odobratá z prsta po punkcii so špeciálnou ihlou alebo rozrývačom. Venózne, získané na určenie zrážanlivosti Lee-Whiteom, trombínový čas a aktivovaný parciálny tromboplastínový čas. Na analýzu potrebujete približne 20 kociek.
Materiál sa dodá do laboratória najneskôr do dvoch hodín od času odberu. Ďalej sa podrobí odstredeniu, aby sa oddelila plazma od vytvorených prvkov. Na štúdium výkonnosti koagulogramu je potrebná plazma.

Typy krvácania s dekódovaním

Porušenie hemostázy sa môže vyskytnúť na základe typu hyper a hypocoagulácie. V prvom prípade pacient má tendenciu k zvýšeniu tvorby mikrotribusov.
V prípade zníženého zrážania sa okrem laboratórnych údajov počas dekódovania tiež vyhodnocuje typ krvácania.
K dispozícii sú:

 • mikrocirkulačné, sprevádzané malými modrínami, petiíou, špecifickými pre trombocytopenické stavy, trombocytopatiou, von Willebrandovou chorobou;
 • hematogénne, pozorované pri hemofílii a prejavujúce sa difúzne hematómy, krvácanie v kĺbových sáčkoch, svaloch a vnútorných orgánoch.
 • zmiešaná (mikrocirkulačná), vyvíja sa na pozadí diseminovanej intravaskulárnej koagulácie, predávkovania antikoagulanciami, trombolytiky;
 • vaskulitiko-purpurový typ sa vyskytuje s mikrotrombovaskulitídou;
 • pre angiomatózne, charakterizované vaskulárnymi hviezdičkami a častým nazálnym krvácaním (telangiektázia, mikroangiomatóza).

Hlavné príčiny zhoršenej hemostázy

Sadzba z hľadiska analýzy

Počet krvných doštičiek u dospelých sa pohybuje od 150 do 400 g / l. Pre deti je horná úroveň znížená na 350 g / l.

Podľa Sukhareva.

Normálne indikátory koagulability podľa Sukhareva ukazujú počiatočnú fázu tvorby fibrínu z 30 sekúnd na 2 minúty a čas dokončenia tohto procesu je 3-5 minút. Pre túto analýzu sa materiál volí v špeciálnej priehľadnej kapiláry. Ďalej sa plavidlo nakloní striedavo vpravo - vľavo. Pomocou stopiek laboratórny technik určuje čas, kedy začne proces koagulácie, to znamená, že krv prestáva voľne prúdiť pozdĺž stien kapiláry.

Podľa Dukeho.

Stanoví sa hemostáza trombocytov. Základná skúška na určenie schopnosti tela zastaviť krvácanie. Pre štúdiu je vankúšik prstenca prstom prepichnutý približne s 4 ml, potom sa vylúči krv, ktorá sa každých 20 sekúnd predlžuje, odstránenie kvapky sa opakuje. Ak chcete vyhodnotiť výsledok, zhrňte čas do posledného poklesu. U zdravého človeka je čas na zastavenie krvácania z mikrovaskulatúry trvať až dve minúty.

Lee-White.

Stanovuje sa miera koagulácie jedného mililitra venóznej krvi od jej zberu po vytvorenie hustého stabilného zrazeniny.
Sadzba je od piatich do siedmich minút.
Trombínový čas.
Umožňuje posúdiť mieru konverzie fibrinogénu na fibrín a identifikovať porušenia v konečnej fáze hemostázy. U zdravých osôb je indikátor v rozmedzí 15-18 sekúnd. Používa sa na klinické sledovanie liečby antikoagulanciami a protidoštičkovými látkami.
Čas aktívneho parciálneho tromboplastínu (APTT).
Dáva charakteristiku trvania tvorby krvnej zrazeniny po pridaní roztoku chloridu vápenatého do plazmy. Zvýšenie tohto indikátora naznačuje výrazný nedostatok vitamínu K. Normálna hodnota je v rozmedzí 30-35 sekúnd.
Čas protrombínu (tromboplastínu).
Používa sa na diagnostikovanie tromboembólie a ochorení zahŕňajúcich hypokoaguláciu. Je priamo závislá od hladiny protrombínu v krvnej plazme.
Dosahuje desať až 14 sekúnd.
Pre úplné posúdenie vonkajšieho koagulačného mechanizmu je potrebné komplexne vyhodnotiť ukazovatele protrombínového času, indexovať a vypočítať medzinárodný normalizovaný pomer. Pri výpočte INR je potrebné rozdeliť protrombínový čas pacienta, rozdeliť ho na štandardný normálny indikátor a zvýšiť získanú hodnotu v medzinárodnom indexe citlivosti. Miera INR je od 80% do 110%.
Moderné technológie používané v laboratóriách Invitro Vám umožnia rýchlo a efektívne:

 • screening hemostatických porúch;
 • vykonať rozdiel. diagnostika ochorení spojených s poruchou zrážanlivosti;
 • na vyšetrenie stavu koagulačného systému u tehotných žien a pacientov, ktorí dostávali protidoštičkovú liečbu, antikoagulanciá a nesteroidné protizápalové ochorenia.

Príklady chorôb koagulogramu spojených so zvýšeným krvácaním

Hemofílie.

V hemostasóme sa zistí, že dôjde k výraznej poruche tvorby protrombínu. Zvyšuje trvanie koagulácie na Lee - White na viac ako 10 minút. Počet trombocytov je v normálnych hraniciach.
APTT sa predlžuje viac ako 45 sekúnd.

Hemoragická vaskulitída.

Je charakterizovaná silnou hyperkoaguláciou. Výrazne znížené antikoagulačné vlastnosti, znížený trombínový čas. Existuje zrýchlený proces neutralizácie injikovaného heparínu a zvýšenie plazmatickej tolerancie.
Ukazujú sa prvé ukazovatele koagulopatie podľa druhu konzumácie, ktoré sa v prvej fáze prejavujú ako hyperkoagulácia znížením času na zastavenie krvácania podľa Lee-Whiteovej. Tiež sa vyznačuje inhibíciou systému fibrinolýzy: malým indikátorom spontánnej fibrinolýzy a zvýšenej hustoty zrazeniny.
Takéto údaje sa zisťujú v hyperkoagulačnej fáze diseminovanej intravaskulárnej koagulácie. Klasická vaskulitída je charakterizovaná absenciou príjmu trombocytopénie a zvýšeného množstva fibrínu v plazme.

Skúška zrážanlivosti krvi

Analýza koagulability krvi je povinnou súčasťou vyšetrenia na zisťovanie ochorení pečene, venóznych patológií, počas tehotenstva, prebieha pred operáciou. Ak chcete získať spoľahlivé výsledky, musíte sa pripraviť na nadchádzajúcu štúdiu.

Kompletný test krvnej zrážanlivosti môže vykazovať abnormality v pečeni a žilách.

Test krvnej zrážanlivosti - čo to je?

Koagulačný test sa nazýva koagulogram, hemostasogram, ktorý umožňuje odhaliť latentné ochorenia mnohých vnútorných orgánov. S pomocou tejto laboratórnej štúdie sa monitorujú funkcie hemostázy - komplexný biologický systém, ktorý je zodpovedný za udržanie optimálnej viskozity krvi, včasnú deštrukciu krvných zrazenín a zastavenie krvácania.

Súčasne by krv mala mať dostatočnú úroveň viskozity, aby pokryla poškodenie stien nádob v rozpore s ich celistvosťou.

Nízka zrážanlivosť je plná vážnych krvných strát, smrti a so zvýšenou hustotou krvi, pravdepodobnosť tromboembólie, srdcový záchvat, mozgová príhoda je vysoká.

Je možné vytvoriť koagulogram na verejnej alebo súkromnej klinike, náklady závisia od typu analýzy. Základné výskumné náklady 350-1200 rubľov, cena podrobnej analýzy môže dosiahnuť až 3 tisíc rubľov. Bezplatné vyšetrenie vykonané počas tehotenstva a v núdzových prípadoch.

Výsledky analýzy o koagulabilite krvi je možné získať za 1-2 dni.

Indikácie pre analýzu

Lekári odporúčajú raz za rok urobiť koagulogram všetkým ľuďom na profylaktické účely, aby včas zistili skryté patológie. Pri ochoreniach, ktoré sa vyznačujú zrážaním krvi, poklesom počtu krvných doštičiek, je potrebné každý mesiac skontrolovať hladinu koagulability.

Keď je potrebné urobiť koagulogram:

 • pred operáciou, aby sa zabránilo silnej krvi alebo krvným zrazeninám;
 • s výskytom vonkajších príznakov porušenia ciev v nohách - kŕčové žily, trombóza;
 • ak existuje podozrenie na poruchu prívodu krvi do orgánov malého panvy, čriev, tromboembolizmu pľúc v tepnách, rozvoj diseminovanej koagulácie v cievach;
 • s častým krvácaním z nosa, subkutánne krvácanie;
 • pri vážnych kardiovaskulárnych ochoreniach - mŕtvica, infarkt myokardu, ischémia, arytmia;
 • tehotenstva, najmä pri ťažkej toxémii, pred pôrodom, cisárskym rezom, na identifikáciu príčin potratu;
 • chronické ochorenie pečene;
 • reumatoidná artritída, sklerodermia a iné patológie autoimunitnej povahy.

Ak nos často krváca, je potrebný koagulogram.

Pravidelná kontrola úrovne zrážanlivosti sa musí robiť pri užívaní liekov, ktoré zmierňujú krv, hormonálne lieky, anabolické steroidy, pri liečbe pijavicami.

Ženy, ktoré užívajú orálne antikoncepčné lieky, majú užívať koagulogram každé tri mesiace.

Ako sa pripraviť na štúdiu

Nesprávna príprava krvného testu môže mať vážne alebo smrteľné dôsledky, preto je potrebné dodržiavať jednoduché pravidlá, aby sa zabránilo falošným výsledkom. Koagulogram sa vždy užíva ráno na prázdny žalúdok.

Ako sa pripraviť na analýzu:

 • nedodávajte deti do 35-45 minút pred odberom krvi;
 • Dieťa do 5 rokov môže mať posledné jedlo 4 hodiny pred vyšetrením;
 • 3 dni pred vyšetrením by mali byť z potravy vylúčené alkoholické nápoje, korenené, mastné potraviny;
 • dospelí by nemali jesť 12 hodín;
 • večer pred analýzou môžete v malom množstve piť čistú vodu bez plynu, je prísne zakázané piť čaj a kávu;
 • pol hodiny pred užitím biomateriálu, musíte sa upokojiť, odstrániť intenzívnu fyzickú námahu;
 • fajčenie v deň analýzy nemôže byť.
Ak pacient užíva antikoagulanciá, malo by to oznámiť laboratórnemu technikovi.

Pred vykonaním testu je možné piť len vodu bez plynu.

Ako prejsť test krvnej zrážanlivosti

Odber vzoriek krvi na stanovenie úrovne zrážania sa vytvára z žily. Koža je ošetrená antiseptickým prípravkom, malá punkcia sa vykonáva injekčnou striekačkou alebo vákuovým systémom.

Laboratórny technik by mal starostlivo sledovať, že žily alebo blízke tkanivá nie sú poškodené - ak sa fragmenty tromboplastínu dostanú do materiálu na analýzu, negatívne to bude mať vplyv na výsledok štúdie. 2 tuby sa naplnia krvou, druhá časť sa posiela na vyšetrenie.

Krv na analýzu zrážanlivosti získanú z žily

Ako rýchly test niektoré laboratóriá robia analýzu trvania krvácania na posúdenie stavu krvných doštičiek - ihlu sa prepichne do prstenca prsníka alebo do ušnice pomocou špeciálnej ihly. V ideálnom prípade by sa mali 2-3 minúty objaviť na rane sušené kôry. Hodnoty v rozmedzí 1-9 minút sa však považujú za platné. Indikátory dlhšie ako 15 minút naznačujú úplnú nekoherenciu krvi, prítomnosť závažných patologických stavov.

Vlastnosti darcovstva krvi počas tehotenstva

Koagulogram je zahrnutý do zoznamu povinných testov počas tehotenstva, pretože zlá zrážavosť, ako napríklad nadmerne viskózna krv, je nebezpečná pre život matky a dieťaťa.

Štúdia koagulovateľnosti u tehotných žien sa uskutočňuje každý trimester, v prítomnosti dedičných krvných porúch, patologických stavov srdca, krvných ciev, pečene, negatívneho faktora Rh, analýza bude musieť prejsť častejšie.

Koagulácia a koagulovateľnosť krvi: koncepcia, indikátory, testy a normy

Zrážanie krvi by malo byť normálne, takže základom hemostázy sú vyvážené procesy. Pre našu cennú biologickú kvapalinu nie je možné príliš rýchlo koagulovať - ​​hrozí jej vážnymi a smrteľnými komplikáciami (trombóza). Naopak, pomalá tvorba krvnej zrazeniny sa môže zmeniť na nekontrolované masívne krvácanie, ktoré môže viesť aj k smrti človeka.

Zložité mechanizmy a reakcie, zahŕňajúce celý rad látok v určitom mieste alebo iný, podporovať rovnováhu a umožniť tak telu dostatočne rýchlo spracovať (bez zásahu akéhokoľvek vonkajšej pomoci), a obnoviť.

Norma zrážanie krvi nedá určiť jediným parametrom, pretože tento proces zahŕňa mnoho zložiek, ktoré aktivujú navzájom. V súvislosti s tým, testy na krvnej zrážanlivosti môžu byť rôzne, kde sú odstupy svojich normálnych hodnôt závisí predovšetkým od spôsobu prieskumu, rovnako ako v iných prípadoch - z pohlavia osoby a žili dni, mesiace, roky. A je nepravdepodobné, aby spĺňali reakcii čitateľa "doby zrážanlivosti krvi je 5 - 10 minút" Mnoho otázok ostáva...

Všetky dôležité a všetky potrebné.

Hemostáza je založený na náročný mechanizmus zahŕňa množstvo biochemických reakcií, v ktorých je podiel podieľajú veľké množstvo rôznych zložiek, z ktorých každá má svoj špecifický význam.

koagulačný režim

Medzitým môže neprítomnosť alebo nekonzistencia aspoň jedného koagulačného faktora alebo antikoagulačného faktora narušiť celý proces. Tu je len niekoľko príkladov:

 • Nedostatočná reakcia stenami ciev poskytuje funkciu lepidla agregáciu krvných doštičiek - trombocytov, ktoré "cítia" primárna hemostázy;
 • inhibítory agregácie doštičiek nízka schopnosť endotelu syntetizujú a vylučujú (základná - prostacyklínu) a prírodné antikoagulanty (antitrombín III) zahusťuje pohybujúce sa krvných ciev, čo vedie k tvorbe cirkulujúcich úplne zbytočné zväzky organizmu, ktorý v súčasnej dobe sú zatiaľ "sedí" pripojený k stenochku žiadne plavidlo. Tieto zrazenín (trombov) sú veľmi nebezpečné, keď je zložiť a začať cirkulovať v krvnom riečisku - tak oni predstavujú riziko cievnych príhod;
 • Neprítomnosť takého plazmatického faktora, ako je FVIII, v dôsledku ochorenia, pohlavne viazaná - hemofília A;
 • Hemofília B sa vyskytuje u ľudí, ak je iba jeden (recesívne mutácie v chromozóme X, ktoré sú známe u mužov) z rovnakých dôvodov má Christmanová zlyhanie faktor (FIX).

Všeobecne platí, že všetky začína na úrovni poškodené cievne steny, ktoré tým, že vylučuje látky, nevyhnutné pre zrážanie krvi, priťahuje cirkulujúci v krvných doštičiek - doštičiek. Napríklad, von Willebrandov faktor, "volavka" doštičky na mieste nehody a prispieť k ich adhézii na kolagén - silný stimulátor hemostázy, bezodkladne začať svoju prácu a funguje dobre, takže neskôr môžete očakávať tvorbu vysoko kvalitného korku.

Ak krvné doštičky na správnej úrovni používajú svoje funkčné schopnosti (funkcia adhéznej agregácie), ostatné komponenty primárnej hemostázy (vaskulárnych krvných doštičiek) rýchlo začnú fungovať a krátkodobo tvoria trombocytovú zátku, aby sa zastavila krv tečúca z cievy mikrovaskulatúry, môžete to urobiť bez špeciálneho vplyvu iných účastníkov procesu koagulácie krvi. Avšak na vytvorenie plnohodnotného korku schopného uzavrieť poškodenú nádobu, ktorá má širší lúmen, telo sa nedokáže vyrovnať bez plazmatických faktorov.

V prvom štádiu (bezprostredne po poranení cievnej steny) sa začínajú uskutočňovať následné reakcie, v ktorých aktivácia jedného faktora dáva impulz na uvedenie zvyšku do aktívneho stavu. A ak niekde niekde chýba niečo alebo faktor sa ukáže ako neudržateľný, proces zrážania krvi sa spomaľuje alebo úplne skončí.

Vo všeobecnosti sa koagulačný mechanizmus skladá z troch fáz, ktoré by mali poskytnúť:

 • Tvorba komplexu aktivovaných faktorov (protrombináza) a transformácia proteínu syntetizovaného pečeňou - protrombínom do trombínu (aktivačná fáza);
 • Transformácia proteínového faktora I rozpusteného v krvi (fibrinogén, FI) do nerozpustného fibrínu sa uskutočňuje v koagulačnej fáze;
 • Dokončenie koagulačného procesu tvorbou hustých fibrínových zrazenín (retrakčná fáza).

Skúšky krvnej koagulácie

Viacstupňový kaskádový enzymatický proces, ktorého konečným cieľom je vytvorenie zrazeniny schopnej uzavrieť "medzeru" v nádobe, sa čitateľovi bude určite matné a nepochopiteľné, a preto pripomína, že mechanizmus koagulačných faktorov, enzýmov, Ca2 + (iónov vápnik) a rad ďalších zložiek. V tomto ohľade sa však pacienti často zaujímajú o otázku: ako zistiť, či niečo nie je v poriadku s hemostázou alebo sa upokojiť, vediac, že ​​systémy fungujú normálne? Samozrejme, na tieto účely existujú testy na zrážanie krvi.

Najčastejšia špecifická (lokálna) analýza stavu hemostázy je všeobecne známa, často predpísaná lekármi, kardiológmi a gynekológmi, čo je najviac informatívny koagulogram (hemostasiogram).

Koagulogram zahŕňa niekoľko hlavných (fibrinogén, aktivovaný parciálny tromboplastínový čas - APTT a niektoré z nasledujúcich parametrov: medzinárodný normalizovaný pomer - INR, protrombínový index - PTI, protrombínový čas - PTV), odrážajúci vonkajšiu dráhu koagulácie krvi, ako aj ďalšie ukazovatele zrážania krvi (antitrombín, D-dimér, PKMK atď.).

Medzitým je potrebné poznamenať, že takéto množstvo testov nie je vždy opodstatnené. Závisí to od mnohých okolností: čo lekár hľadá, v akom štádiu kaskády reakcií sa zameriava na svoju pozornosť, koľko času je k dispozícii lekárom a pod.

Imitácia vonkajšej dráhy zrážania krvi

Napríklad vonkajšia cesta aktivácie koagulácie v laboratóriu môže napodobňovať štúdiu nazvanú lekári Kvikovho protrombínu, rozpad Kvikovho, protrombínového (PTV) alebo tromboplastínového času (to sú všetky odlišné označenia tej istej analýzy). Základom tohto testu, ktorý závisí od faktorov II, V, VII, X, je účasť tkanivového tromboplastínu (v priebehu práce na krvnej vzorke sa spája s citrátovou recalcifikovanou plazmou).

Limity normálnych hodnôt u mužov a žien rovnakého veku sa nelíšia a sú obmedzené na rozsah 78 - 142%, ale ženy, ktoré čakajú na dieťa, tento ukazovateľ mierne stúpa (ale mierne!). U detí naopak normy spadajú do menších limitov a zvyšujú sa, keď sa blížia k dospelosti a ďalej:

Odraz vnútorného mechanizmu v laboratóriu

Medzitým sa na určenie porušenia zrážanlivosti krvi spôsobenej poruchou vnútorného mechanizmu nepoužíva tkanivový tromboplastín počas analýzy - to umožňuje plazme využiť len svoje vlastné rezervy. V laboratóriu je sledovaný vnútorný mechanizmus a čaká na krv prevzatý z ciev krvi, aby sa obmedzil. Začiatok tejto komplexnej kaskádovej reakcie sa zhoduje s aktiváciou faktora Hagemann (faktor XII). Spustenie tejto aktivácie poskytuje rôzne podmienky (krvný kontakt s poškodenou stenou cievy, bunkovými membránami, ktoré prešli určitými zmenami), preto sa nazýva kontakt.

Aktivácia kontaktov sa vyskytuje mimo tela, napríklad keď krv vstupuje do cudzieho prostredia a prichádza do kontaktu s ním (kontakt so sklom v skúmavke, prístrojové vybavenie). Odstránenie vápnikových iónov z krvi nemá vplyv na spustenie tohto mechanizmu, ale proces nemôže skončiť s tvorbou zrazeniny - zastaví sa v štádiu aktivácie faktora IX, kde ionizovaný vápnik už nie je potrebný.

Doba koagulácie alebo doba, počas ktorej je v tekutom stave pred tým nalievaná do formy elastickej zrazeniny, závisí od rýchlosti, ktorou sa fibrinogénový proteín rozpustený v plazme konvertuje na nerozpustný fibrín. To (fibrín) tvorí vlákna, ktoré držia červené krvinky (erytrocyty) a prinútia ich, aby vytvorili zväzok pokrývajúci otvor v poškodenej krvnej cieve. Doba zrážania krvi (1 ml, prevzatá z metódy žily - Lee-White) je v takýchto prípadoch v priemere obmedzená na 4-6 minút. Avšak rýchlosť zrážania krvi samozrejme má širší rozsah digitálnych (dočasných) hodnôt:

 1. Krv odobraná z žily sa zmení na formu zrazeniny od 5 do 10 minút;
 2. Koagulačný čas Lee-White v sklenenej skúmavke je 5-7 minút, v silikónovej skúmavke sa predlžuje na 12-25 minút;
 3. Pri krvi odobratej z prsta sa považujú za normálne nasledujúce indikátory: štart - 30 sekúnd, koniec krvácania - 2 minúty.

Analýza odzrkadľujúca vnútorný mechanizmus sa rieši pri prvom podozrení na závažné krvácavé poruchy. Test je veľmi vhodný: vykonáva sa rýchlo (pokiaľ krvný tok alebo zrazenina tvorí v skúmavke) nevyžaduje špeciálnu prípravu bez špeciálnych činidiel a komplexných zariadení. Samozrejme, poruchy zrážanlivosti krvi, ktoré sa objavujú týmto spôsobom, naznačujú niekoľko významných zmien v systémoch, ktoré zabezpečujú normálny stav hemostázy, a nútia nás vykonať ďalší výskum na identifikáciu skutočných príčin patológie.

Pri predĺžení (predlžovanie) zrážania krvi je možné podozrenie:

 • Nedostatok plazmatických faktorov určených na zabezpečenie zrážanlivosti alebo ich vrodenej podradnosti, napriek tomu, že sú v krvi na dostatočnej úrovni;
 • Závažná pečeňová patológia, ktorá spôsobila funkčné zlyhanie orgánového parenchýmu;
 • DIC syndróm (vo fáze, keď sa schopnosť krvi zrážať);

Čas koagulovateľnosti krvi sa predlžuje v prípadoch použitia heparínovej liečby, preto musia byť pacienti, ktorým sa podáva tento antikoagulant, často testovať, čo naznačuje hemostázu.

Uvažovaný index zrážanlivosti krvi znižuje jeho hodnoty (skracuje sa):

 • Vo fáze vysokej koagulácie (hyperkoagulácia) DIC;
 • Pri iných ochoreniach, ktoré spôsobili patologický stav hemostázy, tj keď pacient má už krvácavú poruchu a je označený ako zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín (trombóza, trombofília atď.);
 • U žien, ktoré používajú orálne antikoncepčné prostriedky obsahujúce hormóny na antikoncepciu alebo dlhodobú liečbu;
 • U žien a mužov, ktorí užívajú kortikosteroidy (pri predpisovaní kortikosteroidov je vek veľmi dôležitý - veľa z nich u detí a starších ľudí môže spôsobiť významné zmeny hemostázy, preto je v tejto skupine zakázané používať).

Normy sa vo všeobecnosti veľmi líšia

Rýchlosti zrážania krvi (normálne) pre ženy, mužov a deti (čo znamená jeden vek pre každú kategóriu) sa v zásade veľmi nelíšia, aj keď jednotlivé ukazovatele pre ženy sa menia fyziologicky (pred, počas a po menštruácii, počas tehotenstva) preto sa pri laboratórnom výskume stále zohľadňuje pohlavie dospelého človeka. Navyše u žien v období nosenia dieťaťa sa niektoré parametre dokonca musia trochu posunúť, pretože telo musí zastaviť krvácanie po pôrode, takže koagulačný systém sa začne pripravovať pred časom. Výnimka týkajúca sa niektorých indikátorov zrážanlivosti krvi je kategória dojčiat v prvých dňoch života, napríklad u novorodencov PTV je dvakrát alebo trikrát vyššia ako u mužov a žien (norma dospelých je 11 - 15 sekúnd) a u predčasne narodených detí po dobu 3 - 5 sekúnd. Je pravda, že už niekedy do 4. dňa života sa PTV znižuje a zodpovedá rýchlosti koagulability krvi u dospelých.

Ak sa chcete oboznámiť s normou jednotlivých indikátorov zrážania krvi a možno ich porovnať s vlastnými parametrami (ak bol test vykonaný pomerne nedávno a máte formulár s výsledkami štúdie), nasledujúca tabuľka pomôže čitateľovi:

Krvný test na zrážanie: indikátory, dekódovanie

Krvný test na zrážanie sa nazýva koagulogram alebo hemostasiogram. Zahŕňa množstvo testov, ktorých výsledky odrážajú schopnosť krvi koagulovať (zrážanie).

Zrážanie krvi (koagulácia) je jednou z najdôležitejších ochranných funkcií, ktoré zabezpečujú normálnu funkciu tela. Tento proces je regulovaný nervovým a endokrinným systémom. Pri normálnej hemodynamike nedochádza k adhézii krvných buniek, ale agregácia krvných doštičiek je potrebná, ak dôjde k narušeniu integrity cievnej steny. Normálne je hemostatická sústava a antikoagulačný systém v rovnováhe, takže tvoria krvné zrazeniny a podľa potreby ich rozpúšťajú. Nebezpečenstvo pre zdravie a život môže byť hypo- a hyperkoagulačné.

Hyperkoagulácia je spojená s vysokým rizikom trombózy a tromboembolizmu, tj tvorbou zrazenín, ktoré uzatvárajú lumen ciev. Hypokoagulácia významne zvyšuje pravdepodobnosť vzniku nekontrolovaného krvácania rôznych lokalizácií.

Primárny alebo rozšírený hemostasogram môže predpísať ošetrujúci lekár. Hodnotenie sa vykonáva paralelne so štúdiou KLA. Každý z indikátorov koagulogramu sa považuje za indikatívny. Ak sa počas základnej štúdie zistí určité abnormality, je to indikácia rozšírenej analýzy s definíciou faktorov zrážanlivosti.

Pri krvnom vyšetrení na zrážanie

Indikácie pre zrážanie krvi sú:

 • gestačný čas (ako súčasť plánovanej alebo neplánovanej skúšky);
 • príprava na operáciu;
 • pooperačné obdobie;
 • patológia krvi;
 • kŕčové žily;
 • ochorenie pečene;
 • autoimunitné genetické patológie;
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Pre ženy, ktoré sa chcú stať matkami, je koagulogram nevyhnutne predpísaný pre neskorú toxikózu (gestózu).

Pri prípadoch podozrenia na pľúcnu embóliu (PE), infarktu myokardu, ischemických a hemoragických mŕtvic a fibrilácie predsiení je potrebný hemostasiogram.

Na kontrolu antikoagulačnej liečby sa vykonáva krvný test na zrážanie kože a keď pacient dostáva anabolické lieky, hormonálne lieky (glukokortikoidy) alebo perorálne kontraceptíva.

Krvný test na zrážanie: indikátory a ich interpretácia

Keď koagulogram vyhodnotil nasledujúce indikátory:

 1. Čas zrážania;
 2. APTT (aktivovaný parciálny tromboplastínový čas;
 3. Protrombínový čas;
 4. Pomer protrombínu;
 5. Trombínový čas;
 6. Fibrinogén (faktor i);
 7. Antitrombín III;
 8. D-diméry;
 9. SfmC.

Doba krvácania

Doba krvácania sa určuje pretiahnutím ušnej lalovej guľôčky pomocou scarifikačného činidla a stanovením časového obdobia potrebného na úplné zastavenie krvi. Diagnostická hodnota je iba nárast hodnôt v porovnaní s normou (pohybuje sa od 2 do 10 minút). Ak sa zistí skrátenie času, pravdepodobne došlo k technickej chybe. Táto skúška sa v prehľade nepoužíva pred operáciou.

Možné príčiny predĺženého času krvácania:

 • prekračovanie odporúčaných dávok pri liečbe protidoštičkových látok a antikoagulancií;
 • hemofília (geneticky určené porušenie hemostázy);
 • cirhóza;
 • hepatóza na pozadí chronického alkoholizmu;
 • hemoragická horúčka (nebezpečná infekčná choroba);
 • trombocytopénia (zníženie počtu krvných doštičiek);
 • trombocytopatia (zmeny v vlastnostiach krvných doštičiek v rozpore s ich schopnosťou agregovať).

Čas aktívneho parciálneho tromboplastínu

APTTV veľmi presne odráža stav plazmatickej hemostázy, t.j. stupeň účinnosti plazmatických faktorov. Tento indikátor je považovaný za najcitlivejší na rôzne patologické zmeny v tele.

Čísla sa môžu líšiť pri analýze v rôznych laboratóriách. Závisia od použitých činidiel. Referenčné hodnoty sa musia uviesť na formulári, v ktorom sú zadané výsledky.

Hranice normy - od 25,4 do 36,9 sekúnd.

Možné príčiny zvýšenia hodnôt:

 • fibrinolýza;
 • hemofílie;
 • autoimunitné patológie (vrátane antifosfolipidového syndrómu);
 • nízke úrovne faktorov II, V, VIII, IX, X, XI a XII;
 • diseminovaná intravaskulárna koagulácia (fáza 2-3);
 • prijímanie pacientom heparínom a liekmi, ktoré sú na ňom založené;
 • závažné poškodenie pečene (aktívna hepatitída, cirhóza);
 • Hagemanova choroba (geneticky určené zníženie aktivity faktora XII);
 • intravenózne anti-šokové plazmatické náhrady (reopolyglukín).

Skrátenie APTT sa pozoruje počas normálneho tehotenstva, v prvej fáze DIC, ako aj pri trombóze. Indikátor môže byť deformovaný v rozpore s technológiou odberu vzoriek krvi.

Protrombínový čas

Indikátor PTV sa používa na stanovenie stavu plazmatickej hemostázy (fázy 1 a 2) a aktivity faktorov II, V, VII a X. Odráža čas tvorby zrazeniny v sére s prídavkom tromboplastínu a vápnika.

Liečba antikoagulačnými liekmi sa považuje za účinnú, ak sa hodnoty zvýšia najmenej jeden a pol až dvakrát.

Normálne hodnoty (v sekundách):

 • dospelí pacienti - 11-15 rokov;
 • predčasné novorodenca - 14-19;
 • plnoleté deti - 13-17 rokov;
 • malé deti - 13-16 rokov;
 • staršie deti a mládež - 12-16.

Zníženie PTV je charakteristické pre posledné týždne pred pôrodom, ako aj pre DIC. Ďalšie možné príčiny zahŕňajú užívanie antikoncepčných piluliek a liečbu protrombínovými faktormi VII, X, V a II.

Predĺženie protrombínového času môže indikovať patológiu pečene a / alebo žlčových ciest alebo prítomnosť špecifického antikoagulancia "lupus" v krvi. Indikátor stúpa na pozadí prijatia heparínu (nefrakcionovaného) a IV infúzie plazmových substitútov.

Medzinárodný normalizovaný postoj

Koeficient INR alebo protrombín sa určuje matematicky tak, aby štandardizoval čísla PTV. Tento indikátor je pomer protrombínového času pacienta k PTV normálnej plazmy v súlade s prijatým medzinárodným indexom citlivosti. Hodnotenie INR je potrebné najmä na hodnotenie terapie nepriamymi antikoagulanciami (deriváty kumarínu). Normálne je tento indikátor čo najbližšie k 1 (0,8-1,15). Rozsah od 2 do 3 indikuje účinné zníženie rizika intravaskulárnej trombózy bez zvýšenia pravdepodobnosti krvácania.

Predĺženie PTV v kombinácii so zvýšením INR môže naznačovať nasledujúce patológie:

 • vírusová a alkoholická hepatitída (chronická);
 • cirhóza pečene;
 • amyloidná dystrofia;
 • hypovitaminóza K;
 • DIC syndróm;
 • geneticky stanovený nedostatok faktorov II, V, VII a X;
 • absencia alebo významný pokles hladín fibrinogénu v sére.

Ak sú čísla nižšie ako normálne, môžeme hovoriť o aktivácii procesu fibrinolýzy, zvýšenej tvorbe trombu (s rizikom tromboembolizmu) alebo zvýšením aktivity faktora VII.

Trombínový čas

TV je jednou zo základných hodnôt; odráža aktivitu konečného štádia koagulácie, pri ktorej dochádza k biotransformácii fibrinogénu s priamou účasťou trombínu na tvorbu fibrínu.

Test je potrebný na posúdenie účinnosti liečby heparínom a fibrinolytickou liečbou. Tiež identifikuje geneticky determinované patologické stavy fibrinogénu. Výsledky sa vždy berú do úvahy v spojení s PTV a APTTV.

Hranice normy - 18-24 sekúnd.

Dôvody zvýšenia indexu:

 • DIC syndróm (akútny);
 • absencia fibrinogénu alebo kritický pokles jeho koncentrácie (6,0 g / l). Čísla klesajú na pozadí liečby heparínom.

fibrinogénu

Fibrinogén patrí medzi tzv. proteíny akútnej fázy. Jeho kvantitatívne hodnoty sú jedným zo základných ukazovateľov hemostasogramu.

Úroveň proteínov akútnej fázy má tendenciu zvyšovať na pozadí aktívneho zápalového procesu s infekciami a pod vplyvom silných stresových faktorov.

Rýchlosť fibrinogénu sa pohybuje od 2,75 do 3,65 g / l. Rast počtu, dokonca aj v rámci hraníc referenčných ukazovateľov, naznačuje zvýšené riziko exacerbácií a komplikácií ochorení kardiovaskulárneho systému.

Fibrinogén je zvýšený v nasledujúcich patologických stavoch:

 • infekčné ochorenia (s akútnym alebo závažným opakujúcim sa priebehom);
 • pre-infarkt a predchádzať mŕtvici;
 • systémová kolagenóza (autoimunitné ochorenia);
 • onkologické ochorenia;
 • popáleniny;
 • stav po operácii;
 • ochorenie obličiek (nefritída, pyelonefritída);
 • amyloidóza.

Koncentrácia fibrinogénu sa normálne zvyšuje u žien počas tehotenstva, ako aj počas menštruácie. Index sa zvyšuje na pozadí heparínovej liečby, užívajúcich drogy ženských pohlavných hormónov (estrogény) a užívanie antikoncepčných tabliet.

Čísla pod normou môžu naznačovať vrodený nedostatok fibrinogénu, alkoholické poškodenie pečene, leukémia, rakovinu prostaty (vo fáze metastáz) a akútny DIC. Fibrinogén klesá pri liečbe anabolickými liekmi, mužskými pohlavnými hormónmi, užívaním barbiturátov, rybím olejom a podávaním príliš vysokých dávok heparínu.

Antitrombín III

AT III je plazmatický kofaktor heparínu. Ide o antikoagulačnú inhibíciu koagulačných faktorov. Definícia AT má bolestivý bod na posúdenie účinnosti liečby heparínom.

Hranice normy - od 75 do 125%.

Zvýšená hladina AT III je zaznamenaná v nasledujúcich patologických stavoch:

 • proces infekcie;
 • akútne zápalové ochorenia pečene;
 • hypovitaminóza K;
 • stázu žlče;
 • akútna pankreatitída (ťažká);
 • malígnych novotvarov pankreasu.

Koncentrácia antitrombínu sa zvyšuje počas menštruácie, ako aj počas liečby antikoagulanciami a užívaním anabolických steroidov (steroidných hormónov).

Zníženie AT III môže naznačovať jeho geneticky určený nedostatok, alkoholickú hepatózu, cirhózu, aterosklerotickú vaskulárnu chorobu, koronárnu chorobu srdca, otravu krvi (sepsu), rakovinu pľúc, trombózu alebo akútnu DIC. Údaje môžu byť nižšie ako normálne pri užívaní antikoncepčných piluliek, v treťom trimestri tehotenstva av pooperačnom období.

D-dimér

D-diméry sú súčasťou trombu; Tieto zlúčeniny sú produktmi biodegradácie fibrínovej bielkoviny. Skúška sa vykoná na stanovenie stupňa prokoagulácie. Obsah D-dimérov v sére je priamo závislý od množstva dezintegrujúceho fibrínu a aktivity priebehu jeho lýzy.

Normálny obsah týchto produktov je od 33,5 do 727,5 ng / ml.

Pravdepodobné príčiny rastu:

 • koronárne arteriálne ochorenia;
 • trombóza (artériová a venózna);
 • infarkt myokardu;
 • ochorenie pečene;
 • reumatoidná artritída (séropozitívna forma);
 • hematómy so značným objemom;
 • DIC syndróm;
 • malígnych nádorov.

Vysoká hladina D-dimérov sa pozoruje u osôb starších ako 80 rokov, u fajčiarov s veľkými skúsenosťami a pacientov, ktorí podstúpili operáciu. Okrem toho sa počas tehotenstva určujú pomerne vysoké miery.

Rozpustné komplexy fibrín-monomér

PFCM sú medziprodukty fibrinolýzy. Je ťažké ich zistiť kvôli veľmi rýchlej rýchlosti vylučovania zo séra. Skúška týchto komplexov je potrebná predovšetkým na detekciu diseminovaného zrážania v počiatočných štádiách.

Referenčné hodnoty sú v rozmedzí 4,0 mg / 100 ml (zvyčajne - 3,38 ± 0,2 mg / 100 ml).

Zvýšenie sadzby sa zaznamenáva, keď:

 • DIC syndróm;
 • zníženie funkčnej aktivity obličiek;
 • trombóza;
 • systémové ochorenia kolagénu;
 • septické komplikácie;
 • šokové podmienky;
 • komplikovaný priebeh tehotenstva;
 • závažný psycho-emocionálny a fyzický stres.

Za normálnych okolností bol FSC zvýšený u tehotných žien a novorodencov. Tieto počty sa tiež zvyšujú u pacientov v pooperačnom období.

Priebeh postupu

Vzorky sa zvyčajne odoberajú z klinickej žily. Analýza sa vykonáva prázdnym žalúdkom, aby sa zabránilo skresleniu indikátorov. Pacient by nemal jesť 8-9 hodín pred štúdiom. V predvečer návštevy v laboratóriu nemôže brať alkoholické nápoje V deň analýzy sa odporúča, aby ľudia s nikotínovou závislosťou upustili od fajčenia. Ráno odporúčame piť iba čistú vodu.

Vladimír Plisov, lekár, lekár

Celkom 2563 zobrazených, 4 názorov dnes

Krvný test na zrážanie a trvanie krvácania

Dnes budeme hovoriť o koagulograme - krvnom teste, ktorý bude dešifrovať ukazovatele, ktoré (APTTV, PET, INR a ďalšie) sú druhom propedeutiky vnútorných ochorení, pretože tak či onak sú markery tejto štúdie dôležité pri diagnostike a náprave takmer akejkoľvek patológie. Čo je to koagulogram krvi? Prečo sa lekár odvoláva na toto vyšetrenie? Čo je súčasťou koagulogramu a aký je výklad jeho indikátorov a akú úlohu hrá faktor krvnej zrážanlivosti v našom tele? Dnes podrobne analyzujeme zoznam markerov popisujúcich kvalitu plazmatického koagulačného systému, ktorého komplexom je v skutočnosti koagulogram.

Aké sú testy na zrážanie krvi

Aká je analýza zrážania? Tento test sa nazýva test krvnej koagulácie. Treba poznamenať, že všeobecná štúdia plazmy tiež obsahuje koagulogramovú analýzu, ktorá charakterizuje koaguláciu. Toto je najmä výsledok krvného testu na krvné doštičky a zrážanie krvi. Zníženie počtu krvných doštičiek v porovnaní so štandardnou hodnotou naznačuje určité problémy. Úplný krvný obraz však neposkytuje dostatočné informácie pre diagnózu a lekár predpíše kontrolu koagulogramu.

Krvný koagulogram (analýza hemostasogramu alebo hemotestu) je jeden a ten istý: Analýza zahŕňa súbor ukazovateľov, ktoré ukazujú kvalitu hemostázy, mechanizmus zabezpečujúci bežnú udržiavanie tekutých krvných podmienok a ak dôjde k poškodeniu tkaniva, nastane krvácanie alebo koagulácia.

Ako sa pripraviť na analýzu koagulogramu

Aby boli normy zrážanlivosti presné, analýza sa robí ráno prázdnym žalúdkom. V predvečer, 8-12 hodín pred zozbieraním plazmy, je potrebné upustiť od príjmu potravy a sladkých nápojov. Alkohol a veľa potravín je lepšie zastaviť nie menej ako jeden deň. Hodinu pred postupom sa odporúča nefajčiť a tiež nesmiete vykonávať aktívnu fyzickú námahu a nesmiete byť vystavený emočnému stresu. Bezprostredne pred darovaním krvi na koagulogram sa musíte uklidniť a pokúsiť sa normalizovať srdcovú frekvenciu (pulz).

Pri liečbe antikoagulanciami, nedávnym chirurgickým zákrokom alebo transfúziou krvi, musíte informovať lekára, aby sa na tomto pozadí interpretovali správne normy skreslenia krvi na hemostasogram *. Nie je potrebné vykonať krvný test na koaguláciu * v akútnych obdobiach chronických ochorení a počas vírusovej infekcie.

* Ďalej sa termíny hemostasogram a koagulogram použijú rovnako, pretože sú synonymá.

Zoznam ukazovateľov koagulácie a ich interpretácie

V závislosti od podozrenia ošetrujúceho lekára môžete byť priradený k základnej (malej) analýze koagulogramu alebo pokročilému. Ako ste pravdepodobne už uhádli, druhá pokrýva širší rozsah ukazovateľov krvných testov na zrážanie. A teraz sa podrobnejšie dozvieme o každom z nich.

Aké sú teda ukazovatele zrážanlivosti obsiahnuté v analýze zahrnuté v koagulograme? To najmä ukazovatele:

 • fibrinogén;
 • Trombínový čas;
 • Protrombínový čas;
 • Protrombínový index (PTI);
 • Medzinárodný normalizovaný vzťah;
 • APTT alebo aPTT (aktivovaný čiastočný (čiastočný) tromboplastínový čas);
 • D-dimér;
 • Skríning antikoagulancií Lupus;
 • Proteín C;
 • Proteín S;
 • Tolerancia (citlivosť) krvnej plazmy na heparín;
 • Rozpustný komplex fibrínového monoméru alebo FPC;
 • Trvanie krvácania na vojvodovi;
 • Testy krvnej zrážanlivosti podľa Lee Whiteovej;
 • Antitrombín III;
 • Indukovaná agregácia s ADP;
 • Indukovaná agregácia s adrenalínom.

Teraz začneme dekódovať:

1. Začnime s fibrinogénom, ktorý v podstate nie je nič viac ako plazmatický proteín, ktorý je základom systému krvného zrážania. Takzvaný faktor I. Vytvára sa v pečeni a je v krvi, keď nastane krvácanie alebo ich hrozba. Vysoké hladiny fibrinogénu v krvi môžu poskytnúť dôvody naznačujúce akútny zápalový proces v tele pacienta, nekrózu tkaniva, srdcový infarkt, mozgovú príhodu, dysfunkciu štítnej žľazy (hypotyreózu) a rakovinu.

Nízka hodnota tohto markera je charakteristická pre závažné poškodenie pečene, zlyhanie srdca, promyelocytovú leukémiu, DIC.

2. Čas potrebný na premenu fibrinogénu na krvnú zrazeninu sa nazýva trombín. Výsledná zrazenina sa nazýva fibrín a na jej základe je proteín s vysokou molekulovou hmotnosťou.

Pri nízkych trombínových časoch existuje vysoké riziko vzniku krvných zrazenín a vaskulárneho upchania a naopak dlhší protrombínový čas v porovnaní so štandardným časom naznačuje vysoké riziko veľkej straty krvi v prípade krvácania, názov tendencie krvácania je hemosyndróm.

Najmenšia odchýlka tohto ukazovateľa by mala spôsobiť dôkladnejšie preskúmanie ostatných ukazovateľov.

3. Protrombínový čas v koagulograme označuje skutočný čas tvorby krvnej zrazeniny a meria sa v sekundách.

4. Predchádzajúci ukazovateľ tvoril základ pre výpočet takého krvného ukazovateľa ako protrombínový index (PTI), ktorý sa rovná pomeru normálnej hodnoty k skutočnému výsledku štúdie. Budeme hovoriť neskôr o normatívnych hodnotách PTI a ďalších indikátoroch charakterizujúcich schopnosť našej krvi zrážať sa.

5. INR alebo medzinárodný normalizovaný postoj ukazuje reakciu tela na jedno z najdôslednejších a najskúsenejších antitrombotických liekov - warfarínu. Spolu s používaním tohto lieku je potrebné prísne sledovanie indikátora INR v krvi. Jeho referenčné hodnoty by nemali presiahnuť 2,0 až 3,0, pretože porušenie dolnej hranice zvyšuje riziko ischemickej cievnej mozgovej príhody a hornej hemoragickej (tj intrakraniálnej hemoragie).

6. APTT alebo APTT štandardy (aktivovaný čiastočný (čiastočný - z latinského, čiastočného) tromboplastínového času) odráža čas koagulácie krvi počas testu za účasti aktivátorov zrážania, čo môže byť čiastočný tromboplastín a chlorid vápenatý. Koagulogram APTT teda indikuje účinnosť koagulačných faktorov v koagulačnom procese.

7. V dôsledku rozpadu fibrínu a v dôsledku deštrukcie trombu sa vytvorí produkt nazývaný D-dimér. Krvný test na určenie tohto markera sa vykonáva s cieľom eliminovať riziko hlbokej trombózy. Pozitívna testovacia hodnota pre D-dimér v krvnej vzorke je nepriaznivým prognostickým faktorom pre pacienta s hlbokou venóznou trombózou dolných končatín.

Výsledky tejto analýzy na koagulograme prekračujúcej štandardnú hodnotu môžu naznačovať DIC, srdcový záchvat, prítomnosť krvných zrazenín v žilách a artériách, renálna alebo hepatálna insuficiencia, zápalové procesy v tele a ťažká gystóza tehotných žien.

8. Skríning antikoagulancií Lupus. Ak sa zistí analýza hemostázy lupusových antikoagulancií, je možné hovoriť o krvných zrazeninách, ktoré blokujú prietok krvi takmer v akejkoľvek časti tela, čo je mimoriadne nebezpečné a môže vyvolať také vážne riešenia, ako je srdcový záchvat, pľúcna embólia, potrat, atď.

Lupusové antikoagulanciá môžu byť zistené v dôsledku analýzy zrážania krvi u ľudí s AIDS, u pacientov s rakovinou, rovnako ako u tých, u ktorých sa uskutočňuje zápalový proces.

9. Pokračovanie v diskusii o indikátoroch koagulácie sa zameriame na C proteíny - proteíny, ktoré spomaľujú čas zrážania krvi, čím zabraňujú cievnej oklúzii a trombóze. Hlavnou funkciou proteínu C je poskytnúť optimálnu trombóznu hmotu. Nedostatok tohto proteínu je vystavený zvýšenému riziku krvných zrazenín a spravidla je zdedený.

10. Zlepšuje vlastnosti proteínu C, proteínu S, čím spomaľuje koaguláciu.

11. Tolerancia heparínovej plazmy naznačuje čas, počas ktorého krvná zrazenina pochádza z okamihu podania heparínu. Prudký skok v takom čase naznačuje, že uvažovaný ukazovateľ je menší ako norma. Ak sa zrazenina tvorí pomalšie alebo nedôjde k žiadnym zmenám, plazma vo vzorke sa považuje za tolerantnú (stabilnú) k účinku heparínu.

12. Indikátor koagulogramu SFMK alebo rozpustného komplexu fibrínového monoméru ukazuje, ako vysoké je riziko trombózy a embólie (tvorba krvnej zrazeniny v dutine hlavnej cievy).

13. Vévodský test sa vykonáva prepichnutím hrotu prsta alebo ušnej lalovej šľapky so špeciálnou ihlou Frank. Doba, počas ktorej krvácanie spôsobené touto injekciou zastaví, je v skutočnosti hodnota tohto indikátora koagulogramu.

14. Krvná analýza zrážania Leeho Whiteom sa uskutočňuje špeciálnym spôsobom. Rozdiel spočíva v rýchlosti výskumu. Veľmi rýchlo používajte voskovanú striekačku a ostrú kanylu. Materiál sa odoberie v 1 ml v každej z troch špeciálnych skúmaviek, ktoré sa zahrievajú na 37 stupňov. Koagulácia krvi sa začína objavovať od chvíle, keď sa piest striekačky oneskorí počas odberu krvi. Tento čas sa sleduje. Skúšobné skúmavky so vzorkami naklonenými pri 50 stupňoch. Koagulačný proces končí, keď sa krv prestane ohýbať pri naklonení.

Ak je krv na koagulograme obmedzená rozdielom nadol od prijatých noriem, pacient môže trpieť ochorením, ako je hemofília. Tento faktor môže tiež naznačovať prítomnosť poškodenia pečene, nádorov v kostnej dreni, malígnych procesov v krvi, obštrukčnej žltačky, ťažkých infekčných ochorení, popálenín. Heparinoterapia a diatéza novorodencov môže tiež spôsobiť pomalé zrážanie krvi.

15. Antitrombín III je proteín určený na prevenciu žilovej trombózy. Jeho funkciou je inhibovať aktivitu hlavných faktorov zrážania krvi. Akonáhle sa v krvnom riečišti antitrombín III viaže na heparín, táto zlúčenina hrá kľúčovú úlohu pri spomalení procesu zrážania.

V skutočnosti je tento pár asi 80% z koagulačného systému.

Tento test môže preukázať dva typy nedostatkov tohto proteínu - kvalitatívne a kvantitatívne. Ak chápeme faktor množstva, potom hovoríme o kvalitatívnom nedostatku antitrombínu, máme na mysli jeho neschopnosť dokonca vyrovnať sa s inhibíciou koagulačných procesov v dostatočnom množstve.

16. Indukovaná agregácia trombocytov s ADP (adzín trifosfát, tvoriaci cievnu stenu), čo to je? Ochrana tela pred stratou krvi je vážna funkcia tela a krvné doštičky v ňom sú veľmi dôležité. Schopnosť týchto buniek spojiť sa navzájom (agregátom) a pripevniť ich na stenu cievy v mieste poškodenia v počiatočnom štádiu tvorby trombu, umožňuje zastaviť krvácanie.

Schopnosť krvných doštičiek trombogenézy sa určuje indukovanou (nútenou) agregáciou, tj agregáciou vyvolanou zavedením určitých látok do tela. V tomto prípade je to ADP.

17. Štúdia indukovanej agregácie adrenalínu sa líši od predchádzajúceho indikátora indukčnou látkou. Posudzovanie schopností agregácie trombocytov sa spravidla posudzuje komplexne použitím ADP, kolagénu, adrenalínu a ristomycínu ako induktorov.

Keď je predpísaný na vykonanie analýzy zrážania

Takže koagulogram alebo hemostasiogram je analýza krvnej koagulácie a trvania krvácania a jeho výsledky sa používajú na diagnostiku radu patologických procesov a chorôb. Taký faktor, ako je zrážanie krvi, zohráva dôležitú úlohu pri korekcii stavov vyvolaných rôznymi druhmi porúch v systéme hemostázy.

Krvný koagulogram je povinný predpísaný pre tehotné ženy, pacientov, ktorí sa pripravujú na operáciu, pacienti s infarktom, mŕtvica, zápalové procesy rôzneho pôvodu, ochorenia pečene, hemofília. Kontrola času koagulácie krvi (VSC) je potrebná pri užívaní antikoagulancií na prevenciu trombózy, ako aj v mnohých iných prípadoch.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Top 10 liekov najlepšie pomôcť pre kŕčové žily

Liečba kŕčových žíl nie je ľahká úloha. Mal by sa začať, keď sa objavia prvé príznaky, ušetrí sa z operácie a výrazne sa zlepší kvalita života. Na vyliečenie kŕčových žíl s jedným liekom je nemožné, vyžaduje si integrovaný prístup.

Ako liečiť cievy v nohách?

Poruchy obehu v nohách - fenomén celkom bežný. Existujú rôzne choroby spojené s poškodením tepien a žíl dolných končatín. Z najbežnejších možno uviesť nasledujúce: kŕčové žily; zápal žíl; tromboflebitída; ateroskleróza nožných ciev; trombóza; endarteritida.<

Ako liečiť sínusovú tachykardiu

Ako liečiť sínusovú tachykardiu?Pri sínusovej tachykardii v medicíne rozumie nárast srdcovej frekvencie na hodnoty od 90 do 180 za minútu. Tým sa zachová správny sínusový rytmus.

Zvýšená ESR v krvi žien je normou a príčinou

ROE - sedimentačná reakcia erytrocytovFenomén sedimentácie erytrocytov je známy už od dávnych čias. V súčasnosti zostáva definícia rýchlosti takéhoto usadzovania populárnou laboratórnou štúdiou prezentovanou v rámci všeobecného krvného testu (OAK).

Nízka zrážanlivosť krvi

Za normálnych podmienok je krv stále v kvapalnom stave. Ak je nádoba poškodená, častice tkaniva vstupujú do krvného obehu, proces zrážania krvi sa spustí. To tvorí trombus, ktorý upcháva poškodenú oblasť.

Ťažké dýchať

Ak máte pocit, že ste sa zle dýcha, nie je dostatok vzduchu pod každodenného stresu, ktorý predtým nemal priniesť ťažkosti, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom (praktický lekár, kardiológ).