Vďaka krvi je veľké množstvo vitálnych procesov v tele. Prepravuje živiny, zlúčeniny kyslíka, udržuje telesnú teplotu, zabraňuje krvácaniu a vykonáva ďalšie dôležité funkcie. Na stanovenie schopnosti krvi tvoriť zrazeniny sa vykoná koagulačný alebo koagulačný test. Štúdia koagulačného systému sa uskutočňuje v rámci biochemickej analýzy nazývanej koagulogram.

Indikácie pre analýzu

Koagulačná schopnosť (koagulácia) je dôležitou etapou fungovania systému hemostázy, ktorá zabezpečuje zastavenie straty krvi v rozpore s celistvosťou cievneho systému. Krv koaguluje vďaka špeciálnemu proteínu fibrínu, ktorý sa priamo podieľa na tvorbe krvných zrazenín (zrazeniny). Pri správnom fungovaní koagulačného systému počas poškodenia cievy sa okamžite aktivujú krvné zrazeniny, ktoré blokujú poškodenie a zabraňujú strate krvi.

Koagulačný proces je regulovaný endokrinnými a nervovými systémami. Vzhľadom na tekutinový stav krvi sa bunky bez ťažkostí pohybujú cez cievy a vykonávajú základné funkcie. Analýza zrážania krvi zahŕňa štúdium koagulácie aj antikoagulácie. Rovnováha medzi kvapalným stavom a tvorbou krvných zrazenín zabezpečuje správne fungovanie hemostázy. Analýza zrážania krvi sa musí vykonať povinne s týmito údajmi:

 • ochorenie pečene;
 • kŕčové žily;
 • autoimunitné patológie;
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • tehotenstva;
 • užívanie antikoagulancií;
 • nadbytok heparínu;
 • poškodený metabolizmus proteínov;
 • onkologické lézie;
 • leukémie;
 • chronická pankreatitída;
 • genetické poruchy procesu tvorby fibrinogénu;
 • DIC syndróm (diseminovaná intravaskulárna koagulácia).

Ak porušenie v procese koagulácie môže spôsobiť vážnu patológiu (trombóza, srdcový záchvat, mŕtvica). Choroby sú život ohrozujúce, ak neposkytnete okamžitú pomoc. Tiež krv na zrážanie sa nevyhnutne vykonáva pri príprave na chirurgickú liečbu, ako aj počas jej regenerácie.

Miera indikátorov koagulogramu

Predtým bolo použitých viac ako tridsať metód na presné zistenie zrážanlivosti krvi. V súčasnosti existujú dve hlavné metódy: metóda Sukhareva a Lee-White. Krv na zrážanie podľa metódy Sukhareva je odobratá z prsta a Lee-White metóda, krv musí byť darovaný z žily. Vzhľadom na normy ukazovateľov je dôležité mať na pamäti, že malé rozdiely sú prípustné v závislosti od laboratória a použitých metód. Ako súčasť testu zrážania krvi sa skúmajú tieto ukazovatele:

 1. Doba zrážania (VSC) - zvyčajne sa pohybuje od 5 do 10 minút pre krv odobranú z žily; pre kapiláru - 2 minúty. Podľa metódy Sukhareva by začatie koagulácie malo začať po intervale od 30 sekúnd do 2 minút a malo by sa dokončiť po 3-5 minútach. VSK podľa metódy Sukhareva sa líši v dôsledku použitia kapilárnej krvi.
 2. APTT (Aktivovaný parciálny tromboplastínový čas) - indikátor sa používa na meranie vnútornej a celkovej koagulačnej cesty, normálna hodnota je od 25 do 39 sekúnd.
 3. PTI označenie protrombínového indexu je pomer PTV kontrolnej plazmy k pomeru plazmy pacienta vyjadrený ako percento. Miera indikátora je od 95 do 105%.
 4. PTV (protrombínový čas) - trvanie tvorby krvnej zrazeniny v plazme, normálna hodnota od 11 do 16 sekúnd.
 5. INR (medzinárodný normalizovaný pomer) - pomer PTW pacienta k regulačnému PTV, sa považuje za normu od 0,85 do 1,35%.
 6. Fibrinogén je špecifický plazmatický proteín. Normálna hodnota je v rozmedzí od 2 do 4 g / l pre dospelých a od 1,25 do 3 g / l u detí.
 7. Trombínový čas (TB) sa skúma na posúdenie konečného štádia zrážania. Rýchlosť indikátora je od 14 do 21 sekúnd.
 8. Čas rekalcifikácie plazmy (GRP) - ukazuje, ako dlho trvá tvorba krvnej zrazeniny v plazme. Normálna hodnota je od 1 do 2 minút.
 9. Plazmatická tolerancia voči heparínu - počas testu je koagulačný systém plne vyhodnotený. Slúži ako nepriamy indikátor hladiny trombínu. Výsledok testu je od 3 do 11 minút.
 10. Zrážanie krvných zrazenín je konečným štádiom vzniku krvných zrazenín. Normálne sa pohybuje od 44 do 65%.

Pri dešifrovaní testu na zrážanie u tehotných žien sú iné hodnoty normou. Kontrola hemostatického systému je nevyhnutná na vylúčenie krvácania počas pôrodu. Normy pre tehotné ženy počas hemotestu sú: APTTV - trvanie od 17 do 20 sekúnd, fibrinogén - menej ako 6,5 g / l, počet krvných doštičiek - od 131 do 402 tisíc na mikrolitr, protrombín - od 78 do 142%, TV - od 18 až 25 sekúnd.

Výsledky dekódovania

Dešifrovanie výsledkov testu zrážanlivosti umožňuje určiť príčinu odchýlok v hemostatickom systéme a predpísať príslušnú liečbu. Ak je hodnota VSC vyššia ako štandardná hodnota, znamená to pokles koagulácie. Príčinou môže byť koagulantná liečba, ochorenie pečene alebo hemofília. VSK klesá po ťažkej strate krvi alebo pri užívaní antikoncepcie.

Zvýšená hodnota APTT sa zaznamenáva v prípade nedostatočného množstva vitamínov K, patológií pečene. Pokles sa vyskytuje pri hemofílii.

Ak sa pri dešifrovaní výsledkov testu zistí zvýšená hladina IPT, indikuje to riziko trombózy. Rast sa uľahčuje prijímaním antikoncepčných prostriedkov, malým množstvom spotrebovanej tekutiny a zvyšuje sa aj v treťom trimestri tehotenstva. PIT sa znižuje s nedostatkom vitamínu K, dysbakterióza, enterokolitída v dôsledku užívania diuretík a kyseliny acetylsalicylovej vo veľkých dávkach. Zníženie TB sa pozoruje pri prebytku fibrinogénu a zvýšenie nastáva pri abnormalitách funkcie pečene alebo vrodených patológií produkcie fibrínu.

Zníženie množstva fibrinogénu je určené výsledkami testu v prípade poškodenia pečene, hepatitídy, patologických porúch VSC, DIC, nedostatočných množstiev vitamínov B12 a C, toxikózy počas tehotenstva. Rast fibrinogénu sa vyskytuje so zápalom a infekciou tela, zápalom pľúc, rozsiahlymi popáleninami, infarktom myokardu po chirurgickom zákroku. Počas tehotenstva je dôležité pravidelne vykonávať testy na zrážanie krvi, pretože placenta počas pôrodu môže spôsobiť ťažké krvácanie. Osobitná pozornosť by sa mala venovať indikátoru VSC.

Niektoré poruchy koagulačného procesu môžu byť podozrivé z určitých príznakov. S nárastom VSC sa krv dlhodobo nezastaví pri rezoch a zraneniach v domácnostiach. Zaznamenajú sa svrbenie a podkožné hematómy. Existuje krvácanie z nosa a ťažká menštruácia u žien. Spravidla sa súčasne s odchýlkou ​​VSC mení aj iné ukazovatele koagulácie. Patológie zrážania krvi môžu viesť k závažným komplikáciám. Pri prvých príznakoch porušenia musíte konzultovať s lekárom a skontrolovať hodnotu krvných indikátorov na zrážanie.

Ako je analýza určená na zrážanie krvi: dekódovanie a frekvencia

Test krvnej zrážanlivosti je nepostrádateľnou súčasťou mnohých komplexných štúdií závažných ochorení pečene, počas tehotenstva alebo v prípade žilových patológií. Odporúča sa, aby sa táto štúdia neopustila pri príprave na operáciu. Čo nazýva analýza a aké by mali byť "zdravé" výsledky? Hovoríme.

Prečo testy zrážania krvi?

Poruchy koagulačného systému krvi sú jedným z hlavných dôvodov vzniku mnohých kardiovaskulárnych ochorení. Ak dôjde k poklesu údajov, dôjde k zvýšenému krvácaniu, ale ak sa zvýši, riziko vzniku krvných zrazenín sa zvýši. Aby sme pochopili, ako dobre dochádza k zrážaniu, je priradená vhodná analýza. Jeho lekárska definícia je "koagulogram".

Účinok koagulačného systému je pomerne komplikovaný, napríklad ako obvyklý strih. Hĺbka a umiestnenie poranenia určuje intenzitu, ktorou krv bude prúdiť. Akonáhle vznikne potreba ochrany, začnú hrať krvné bunky: zhromažďujú sa na tomto mieste, aby vytvorili potrebnú bariéru - zrazeninu.

Z dôvodu zrazeniny sa objavuje prekážka, ktorá zabraňuje toku kvapaliny z poškodenej časti tela. V skutočnosti chráni telo pred nadmerným strate krvi a tiež zabraňuje prenikaniu infekcie do miesta poranenia, "spojuje" okraje rany.

Súčasne musí krv zostať tekutá, aby mohla pokračovať v cirkulácii normálne v tele. Keď krv koaguluje na požadovanom mieste, dôjde k vyváženému zriedeniu.

Indikátorom rovnováhy je čas, počas ktorého prebieha proces zrážania a spätného riedenia. Ak sa v tejto lehote vyskytne nejaká odchýlka, lekári odporúčajú uskutočniť podrobný krvný test a presne určiť všetky parametre.

Kto potrebuje túto analýzu urobiť

Prerušenie procesu zrážania je plné infarktu, mŕtvice a trombózy. So zníženou sadzbou nie je možné predpovedať, ako sa uskutoční operácia alebo podanie: pacient môže jednoducho krvácať na smrť. Včasné odhalenie porušení tiež pomáha predchádzať vzniku nebezpečných chorôb.

Analýza môže byť predpísaná pre podozrenie na kardiovaskulárne choroby alebo poruchy koagulácie. V niektorých prípadoch je to povinné. Tieto situácie zahŕňajú:

 • prenatálne obdobie;
 • podozrenie na dedičnú chorobu;
 • pred a po operácii;
 • potreba dlhodobého užívania antikoagulancií;
 • akútne poškodenie krvného obehu mozgu;
 • ochorenia imunitného systému.

Ak sa počas rutinnej analýzy zistí zníženie hladiny krvných doštičiek, objaví sa potreba hemostasiogramu.

S týmito patológiami sa musí skontrolovať funkcia koagulačného systému, aby sa potvrdila diagnóza a zabránilo možným komplikáciám.

Prečo krvná zrazenina

Koagulabilita je pomerne zložitý biologický proces. Počas tejto operácie sa vytvára fibrín - špeciálny proteín potrebný na tvorbu zrazenín. Je to kvôli nim, že krv sa stáva menej tekutým, jeho konzistencia sa začína podobať tvarohu. Rýchlosť zrážania krvi závisí vo veľkej miere od tohto proteínu.

Regulácia zrážania kože závisí od dvoch systémov tela: nervového a endokrinného. Kvôli plynulosti krvných buniek nie sú navzájom spojené a môžu sa ľahko pohybovať cez cievy. Niekoľko funkcií závisí od stavu tekutiny:

 • trofický;
 • transport;
 • termoregulačné;
 • ochranný účinok.

V prípade porušenia integrity cievnych stien existuje naliehavá potreba v procese koagulability: bez vzniku zrazeniny v problémovej oblasti môže osoba vážne trpieť.

Krv si zachováva kvapalnú formu kvôli špeciálnemu antikoagulačnému systému a hemostáza je zodpovedná za tvorbu zrazenín.

Funkcie doručenia analýzy počas tehotenstva

Počas tehotenstva dochádza k vážnym fyziologickým zmenám. Zapojené do procesu:

 • krvi;
 • endokrinný systém;
 • vylučujúce orgány;
 • CNS;
 • kardiovaskulárny systém;
 • hemostázové prepojenia.

Často počas tohto obdobia dochádza k výraznému zvýšeniu koagulačných faktorov krvi, ktoré možno pripísať fyziologickej norme. Analýza zrážania krvi počas tehotenstva je povinná.

V období nosenia dieťaťa krvou sa vyskytujú určité zmeny, vrátane nasledujúcich:

 • zníženie aktivity C-proteínu;
 • znížená antitrombínová aktivita;
 • potlačenie fibrinolýzy;
 • zvýšenie vlastností agregácie trombocytov.

Zmeny súvisiace s procesom hemostázy sú prispôsobivé. Sú nevyhnutné, aby sa zabránilo nadmernému krvácaniu počas pôrodu a po pôrode. K tomu dochádza v dôsledku postupného, ​​ale konštantného poklesu fibrinolytickej aktivity a zvýšenej koagulácie.

Vzhľadom na závažné hormonálne zmeny, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva, sa hemostatický systém mení. Taktiež to ovplyvňuje aj tvorba uteroplacentárneho obehu. Niektoré ženy vyvíjajú DIC: najprv sa vyskytuje hyperkoagulácia, ktorá sa postupne nahrádza hypocoaguláciou.

To môže viesť k významnej strate krvi. Aby sme tomu zabránili, je potrebné analyzovať analýzu nielen v prvom trimestri, ale aj v nasledujúcich dvoch, aby odborníci mohli sledovať všetky zmeny. Uistite sa, že viesť štúdiu by mali byť predovšetkým ženy, ktoré trpia hypertonus maternice alebo mal potrat.

Stojí za zváženie, že rýchlosť zrážania krvi u tehotných žien sa môže líšiť od bežných, je to v poriadku vecí. Vysvetlite všetky nuansy dekódovania analýzy v prípade ošetrujúceho lekára.

Ako sa pripraviť

Pred vykonaním analýzy je potrebná určitá príprava, na ktorej bude závisieť spoľahlivosť údajov. Zrážanie krvi sa môže meniť v dôsledku pôsobenia rôznych faktorov, z ktorých väčšina je priamo závislá od pacienta.

Existujú určité pravidlá, ktoré treba dodržiavať pri príprave. Najjednoduchší zoznam je:

 1. Darovanie krvi musí byť výlučne na prázdny žalúdok. Každá potravina môže deformovať výsledky analýzy.
 2. Je žiaduce, aby posledné jedlo bolo 12 hodín pred odberom krvi.
 3. V predošlej noci sa môže piť len čistá voda, ale v obmedzených množstvách. Nadmerný prívod kvapaliny môže tiež vyvrátiť výsledok.
 4. Ráno pred plotom čaj a káva sú prísne zakázané.
 5. 2-3 dni pred kampaňou na darovanie krvi je žiaduce vyhnúť sa pikantným a mastným potravinám: tieto produkty môžu ovplyvniť proces zrážania.
 6. Alkohol sa môže konzumovať len 3-4 dni pred analýzou, v deň dodávky je zakázané fajčiť.
 7. Ak je to možné, je žiaduce eliminovať vážne fyzické námahy.

Stojí za to, že niektoré lieky ovplyvňujú krvnú tekutinu. Ak sú niektoré lieky predpísané v čase zberu, stojí za to upovedomiť lekára, ktorý predpisuje analýzu, inak by dešifrovanie bolo chybné.

Bežné údaje

Schopnosť krvného zrútenia sa určuje vykonaním laboratórnych testov. Tak môže byť použitá aj venózna a kapilárna krv z prsta. Každý z testov vyžaduje špecifický typ krvi a umožňuje identifikovať stav jednotlivých častí koagulačného systému.

Koagulácia a koagulovateľnosť krvi: koncepcia, indikátory, testy a normy

Zrážanie krvi by malo byť normálne, takže základom hemostázy sú vyvážené procesy. Pre našu cennú biologickú kvapalinu nie je možné príliš rýchlo koagulovať - ​​hrozí jej vážnymi a smrteľnými komplikáciami (trombóza). Naopak, pomalá tvorba krvnej zrazeniny sa môže zmeniť na nekontrolované masívne krvácanie, ktoré môže viesť aj k smrti človeka.

Zložité mechanizmy a reakcie, zahŕňajúce celý rad látok v určitom mieste alebo iný, podporovať rovnováhu a umožniť tak telu dostatočne rýchlo spracovať (bez zásahu akéhokoľvek vonkajšej pomoci), a obnoviť.

Norma zrážanie krvi nedá určiť jediným parametrom, pretože tento proces zahŕňa mnoho zložiek, ktoré aktivujú navzájom. V súvislosti s tým, testy na krvnej zrážanlivosti môžu byť rôzne, kde sú odstupy svojich normálnych hodnôt závisí predovšetkým od spôsobu prieskumu, rovnako ako v iných prípadoch - z pohlavia osoby a žili dni, mesiace, roky. A je nepravdepodobné, aby spĺňali reakcii čitateľa "doby zrážanlivosti krvi je 5 - 10 minút" Mnoho otázok ostáva...

Všetky dôležité a všetky potrebné.

Hemostáza je založený na náročný mechanizmus zahŕňa množstvo biochemických reakcií, v ktorých je podiel podieľajú veľké množstvo rôznych zložiek, z ktorých každá má svoj špecifický význam.

koagulačný režim

Medzitým môže neprítomnosť alebo nekonzistencia aspoň jedného koagulačného faktora alebo antikoagulačného faktora narušiť celý proces. Tu je len niekoľko príkladov:

 • Nedostatočná reakcia stenami ciev poskytuje funkciu lepidla agregáciu krvných doštičiek - trombocytov, ktoré "cítia" primárna hemostázy;
 • inhibítory agregácie doštičiek nízka schopnosť endotelu syntetizujú a vylučujú (základná - prostacyklínu) a prírodné antikoagulanty (antitrombín III) zahusťuje pohybujúce sa krvných ciev, čo vedie k tvorbe cirkulujúcich úplne zbytočné zväzky organizmu, ktorý v súčasnej dobe sú zatiaľ "sedí" pripojený k stenochku žiadne plavidlo. Tieto zrazenín (trombov) sú veľmi nebezpečné, keď je zložiť a začať cirkulovať v krvnom riečisku - tak oni predstavujú riziko cievnych príhod;
 • Neprítomnosť takého plazmatického faktora, ako je FVIII, v dôsledku ochorenia, pohlavne viazaná - hemofília A;
 • Hemofília B sa vyskytuje u ľudí, ak je iba jeden (recesívne mutácie v chromozóme X, ktoré sú známe u mužov) z rovnakých dôvodov má Christmanová zlyhanie faktor (FIX).

Všeobecne platí, že všetky začína na úrovni poškodené cievne steny, ktoré tým, že vylučuje látky, nevyhnutné pre zrážanie krvi, priťahuje cirkulujúci v krvných doštičiek - doštičiek. Napríklad, von Willebrandov faktor, "volavka" doštičky na mieste nehody a prispieť k ich adhézii na kolagén - silný stimulátor hemostázy, bezodkladne začať svoju prácu a funguje dobre, takže neskôr môžete očakávať tvorbu vysoko kvalitného korku.

Ak krvné doštičky na správnej úrovni používajú svoje funkčné schopnosti (funkcia adhéznej agregácie), ostatné komponenty primárnej hemostázy (vaskulárnych krvných doštičiek) rýchlo začnú fungovať a krátkodobo tvoria trombocytovú zátku, aby sa zastavila krv tečúca z cievy mikrovaskulatúry, môžete to urobiť bez špeciálneho vplyvu iných účastníkov procesu koagulácie krvi. Avšak na vytvorenie plnohodnotného korku schopného uzavrieť poškodenú nádobu, ktorá má širší lúmen, telo sa nedokáže vyrovnať bez plazmatických faktorov.

V prvom štádiu (bezprostredne po poranení cievnej steny) sa začínajú uskutočňovať následné reakcie, v ktorých aktivácia jedného faktora dáva impulz na uvedenie zvyšku do aktívneho stavu. A ak niekde niekde chýba niečo alebo faktor sa ukáže ako neudržateľný, proces zrážania krvi sa spomaľuje alebo úplne skončí.

Vo všeobecnosti sa koagulačný mechanizmus skladá z troch fáz, ktoré by mali poskytnúť:

 • Tvorba komplexu aktivovaných faktorov (protrombináza) a transformácia proteínu syntetizovaného pečeňou - protrombínom do trombínu (aktivačná fáza);
 • Transformácia proteínového faktora I rozpusteného v krvi (fibrinogén, FI) do nerozpustného fibrínu sa uskutočňuje v koagulačnej fáze;
 • Dokončenie koagulačného procesu tvorbou hustých fibrínových zrazenín (retrakčná fáza).

Skúšky krvnej koagulácie

Viacstupňový kaskádový enzymatický proces, ktorého konečným cieľom je vytvorenie zrazeniny schopnej uzavrieť "medzeru" v nádobe, sa čitateľovi bude určite matné a nepochopiteľné, a preto pripomína, že mechanizmus koagulačných faktorov, enzýmov, Ca2 + (iónov vápnik) a rad ďalších zložiek. V tomto ohľade sa však pacienti často zaujímajú o otázku: ako zistiť, či niečo nie je v poriadku s hemostázou alebo sa upokojiť, vediac, že ​​systémy fungujú normálne? Samozrejme, na tieto účely existujú testy na zrážanie krvi.

Najčastejšia špecifická (lokálna) analýza stavu hemostázy je všeobecne známa, často predpísaná lekármi, kardiológmi a gynekológmi, čo je najviac informatívny koagulogram (hemostasiogram).

Koagulogram zahŕňa niekoľko hlavných (fibrinogén, aktivovaný parciálny tromboplastínový čas - APTT a niektoré z nasledujúcich parametrov: medzinárodný normalizovaný pomer - INR, protrombínový index - PTI, protrombínový čas - PTV), odrážajúci vonkajšiu dráhu koagulácie krvi, ako aj ďalšie ukazovatele zrážania krvi (antitrombín, D-dimér, PKMK atď.).

Medzitým je potrebné poznamenať, že takéto množstvo testov nie je vždy opodstatnené. Závisí to od mnohých okolností: čo lekár hľadá, v akom štádiu kaskády reakcií sa zameriava na svoju pozornosť, koľko času je k dispozícii lekárom a pod.

Imitácia vonkajšej dráhy zrážania krvi

Napríklad vonkajšia cesta aktivácie koagulácie v laboratóriu môže napodobňovať štúdiu nazvanú lekári Kvikovho protrombínu, rozpad Kvikovho, protrombínového (PTV) alebo tromboplastínového času (to sú všetky odlišné označenia tej istej analýzy). Základom tohto testu, ktorý závisí od faktorov II, V, VII, X, je účasť tkanivového tromboplastínu (v priebehu práce na krvnej vzorke sa spája s citrátovou recalcifikovanou plazmou).

Limity normálnych hodnôt u mužov a žien rovnakého veku sa nelíšia a sú obmedzené na rozsah 78 - 142%, ale ženy, ktoré čakajú na dieťa, tento ukazovateľ mierne stúpa (ale mierne!). U detí naopak normy spadajú do menších limitov a zvyšujú sa, keď sa blížia k dospelosti a ďalej:

Odraz vnútorného mechanizmu v laboratóriu

Medzitým sa na určenie porušenia zrážanlivosti krvi spôsobenej poruchou vnútorného mechanizmu nepoužíva tkanivový tromboplastín počas analýzy - to umožňuje plazme využiť len svoje vlastné rezervy. V laboratóriu je sledovaný vnútorný mechanizmus a čaká na krv prevzatý z ciev krvi, aby sa obmedzil. Začiatok tejto komplexnej kaskádovej reakcie sa zhoduje s aktiváciou faktora Hagemann (faktor XII). Spustenie tejto aktivácie poskytuje rôzne podmienky (krvný kontakt s poškodenou stenou cievy, bunkovými membránami, ktoré prešli určitými zmenami), preto sa nazýva kontakt.

Aktivácia kontaktov sa vyskytuje mimo tela, napríklad keď krv vstupuje do cudzieho prostredia a prichádza do kontaktu s ním (kontakt so sklom v skúmavke, prístrojové vybavenie). Odstránenie vápnikových iónov z krvi nemá vplyv na spustenie tohto mechanizmu, ale proces nemôže skončiť s tvorbou zrazeniny - zastaví sa v štádiu aktivácie faktora IX, kde ionizovaný vápnik už nie je potrebný.

Doba koagulácie alebo doba, počas ktorej je v tekutom stave pred tým nalievaná do formy elastickej zrazeniny, závisí od rýchlosti, ktorou sa fibrinogénový proteín rozpustený v plazme konvertuje na nerozpustný fibrín. To (fibrín) tvorí vlákna, ktoré držia červené krvinky (erytrocyty) a prinútia ich, aby vytvorili zväzok pokrývajúci otvor v poškodenej krvnej cieve. Doba zrážania krvi (1 ml, prevzatá z metódy žily - Lee-White) je v takýchto prípadoch v priemere obmedzená na 4-6 minút. Avšak rýchlosť zrážania krvi samozrejme má širší rozsah digitálnych (dočasných) hodnôt:

 1. Krv odobraná z žily sa zmení na formu zrazeniny od 5 do 10 minút;
 2. Koagulačný čas Lee-White v sklenenej skúmavke je 5-7 minút, v silikónovej skúmavke sa predlžuje na 12-25 minút;
 3. Pri krvi odobratej z prsta sa považujú za normálne nasledujúce indikátory: štart - 30 sekúnd, koniec krvácania - 2 minúty.

Analýza odzrkadľujúca vnútorný mechanizmus sa rieši pri prvom podozrení na závažné krvácavé poruchy. Test je veľmi vhodný: vykonáva sa rýchlo (pokiaľ krvný tok alebo zrazenina tvorí v skúmavke) nevyžaduje špeciálnu prípravu bez špeciálnych činidiel a komplexných zariadení. Samozrejme, poruchy zrážanlivosti krvi, ktoré sa objavujú týmto spôsobom, naznačujú niekoľko významných zmien v systémoch, ktoré zabezpečujú normálny stav hemostázy, a nútia nás vykonať ďalší výskum na identifikáciu skutočných príčin patológie.

Pri predĺžení (predlžovanie) zrážania krvi je možné podozrenie:

 • Nedostatok plazmatických faktorov určených na zabezpečenie zrážanlivosti alebo ich vrodenej podradnosti, napriek tomu, že sú v krvi na dostatočnej úrovni;
 • Závažná pečeňová patológia, ktorá spôsobila funkčné zlyhanie orgánového parenchýmu;
 • DIC syndróm (vo fáze, keď sa schopnosť krvi zrážať);

Čas koagulovateľnosti krvi sa predlžuje v prípadoch použitia heparínovej liečby, preto musia byť pacienti, ktorým sa podáva tento antikoagulant, často testovať, čo naznačuje hemostázu.

Uvažovaný index zrážanlivosti krvi znižuje jeho hodnoty (skracuje sa):

 • Vo fáze vysokej koagulácie (hyperkoagulácia) DIC;
 • Pri iných ochoreniach, ktoré spôsobili patologický stav hemostázy, tj keď pacient má už krvácavú poruchu a je označený ako zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín (trombóza, trombofília atď.);
 • U žien, ktoré používajú orálne antikoncepčné prostriedky obsahujúce hormóny na antikoncepciu alebo dlhodobú liečbu;
 • U žien a mužov, ktorí užívajú kortikosteroidy (pri predpisovaní kortikosteroidov je vek veľmi dôležitý - veľa z nich u detí a starších ľudí môže spôsobiť významné zmeny hemostázy, preto je v tejto skupine zakázané používať).

Normy sa vo všeobecnosti veľmi líšia

Rýchlosti zrážania krvi (normálne) pre ženy, mužov a deti (čo znamená jeden vek pre každú kategóriu) sa v zásade veľmi nelíšia, aj keď jednotlivé ukazovatele pre ženy sa menia fyziologicky (pred, počas a po menštruácii, počas tehotenstva) preto sa pri laboratórnom výskume stále zohľadňuje pohlavie dospelého človeka. Navyše u žien v období nosenia dieťaťa sa niektoré parametre dokonca musia trochu posunúť, pretože telo musí zastaviť krvácanie po pôrode, takže koagulačný systém sa začne pripravovať pred časom. Výnimka týkajúca sa niektorých indikátorov zrážanlivosti krvi je kategória dojčiat v prvých dňoch života, napríklad u novorodencov PTV je dvakrát alebo trikrát vyššia ako u mužov a žien (norma dospelých je 11 - 15 sekúnd) a u predčasne narodených detí po dobu 3 - 5 sekúnd. Je pravda, že už niekedy do 4. dňa života sa PTV znižuje a zodpovedá rýchlosti koagulability krvi u dospelých.

Ak sa chcete oboznámiť s normou jednotlivých indikátorov zrážania krvi a možno ich porovnať s vlastnými parametrami (ak bol test vykonaný pomerne nedávno a máte formulár s výsledkami štúdie), nasledujúca tabuľka pomôže čitateľovi:

Rýchlosť zrážania krvi: správne indikátory, koagulácia

Rýchlosť zrážania krvi sa určuje na terapeutické a profylaktické účely. Porušenie indikátorov naznačuje nerovnováhu ciev, pečene.

Prečo je tento ukazovateľ dôležitý? Charakterizuje zásobovanie vnútorných orgánov živinami a ich všeobecným stavom. Tekutá rovnováha sa dosahuje prostredníctvom koagulačnej homeostázy.

Mali by ste vedieť! Porucha zrážania krvi na prvom mieste vyvoláva choroby srdca a krvných ciev. Tiež sa jeho vlastnosti menia na pozadí ťažkých patológií.

Kedy je potrebná analýza?

 • Plánovanie rodiny a následné tehotenstvo (hemosyndróm alebo VSC)
 • Autoimunitné systémové choroby
 • Ochorenie pečene
 • Choroby kardiovaskulárneho systému
 • Vyšetrenie pred a po operácii
 • Trombofilia (tendencia tvoriť krvné zrazeniny)
 • Kŕčové žily

Metódy výskumu

Čas zrážania krvi je určený vedeckými metódami v laboratóriu kvalifikovanými odborníkmi. Na štúdium podľa metódy Sukhareva sa použije vhodná kapilárna plazma, ktorá sa odoberá z prsta pacienta.

Najmenej 3 hodiny pred testom sa neodporúča jesť potravu, alkohol sa vylúči 2 dni pred odobratím krvi. Laboratórna kapacita je naplnená vzorkou na značku 30 mm. Potom sa kontajner pretrepáva, pričom sa meria čas pred začatím zahusťovania vzorky, to znamená, že sa vzorka začne pohybovať.

Rýchlosti zrážania krvi sa pohybujú od 30 sekúnd do 2 minút. Doba od začiatku do konca koagulácie musí byť kratšia ako 5 minút.

V moravskej štúdii systému krvného zrážania sa používa aj kapilárna plazma. Niekoľko hodín pred odobratím vzorky sa potraviny vylúčia, odporúča sa piť pohár vody pred analýzou.

Vzorka krvi pacienta sa umiestni na laboratórne sklo, čas zrážania sa stanoví pomocou stopiek. Každých 30 sekúnd sa vzorka kontroluje pomocou sklenenej trubice a čas, kedy sa objaví fibrínové vlákno, je výsledkom štúdie. Čas zrážania by mal byť 3-5 minút.

Takýto ukazovateľ zrážania krvi je normou a znamená, že neexistuje žiadna hrozba pre zdravie pacienta.

Koagulovateľnosť krvi metódou Dukeho sa určuje veľmi jednoducho. Laboratórny technik prepichne kožu na pacientovom ušnom laloku so špeciálnou ihlou (Frankova ihla). Miesto vpichu sa vlhčí so špeciálnym papierom každých 15 sekúnd. Ak na papieri nie sú žiadne škvrny, koagulácia je dokončená. Normy ukazovateľov zrážania krvi nepresiahnu 2 minúty.

Existuje viac ako 30 typov štúdií o zrážaní krvi. Ak chcete analyzovať vzorku a určiť normu, použije sa najvhodnejšia metóda získavania potrebných informácií. Rýchlosť štúdie - od 2 do 30 minút.

Analýza kapilárnej krvi

 • Hladina krvných doštičiek môže byť indikovaná pri analýze TB, zvyčajne je to 150-400 g / l pre dospelých a 150-350 g / l pre deti.
 • Doba zrážania Sukharevom (BC).
 • Doba krvácania Duca (BC alebo DS) - musí byť kratšia ako 4 minúty.
 • Protrombínový index (PTI) sa stanovuje porovnaním času zrážania vzorky krvi pacienta so vzorkou zdravého človeka. Normálne sadzby sú 93-107%.

Odporúčame: Ako sa zráža krv

Test žilovej krvi

 • Koagulačný čas podľa Lee-White (BC) je zvyčajne 5-10 minút.
 • Trombínový čas (TB), počas ktorého sa fibrinogén konvertuje na fibrín, je v rozmedzí 12-20 sekúnd normou.
 • Protrombínový index (PTI) v štúdii vzorky z žily je normálne 90-105%.
 • Čas aktivovaného parciálneho tromboplastínu (APTT alebo AVR) by mal byť 35-45 sekúnd. V tomto čase sa tvorí zrazenina pod vplyvom činidla, najčastejšie chloridu vápenatého.

Podmienky analýzy

Bez ohľadu na typ štúdie a požadovaný ukazovateľ koagulácie existuje niekoľko pravidiel na prípravu na zber biomateriálu.

Získanie kapilárnej plazmy (z prsta) sa uskutočňuje v laboratóriu, ihneď po prekořenení kožou rozrývačom. Žilová krv sa získava v laboratóriu z periférnej žily.

Zvyčajne vzorka s objemom 20 ml je dostatočná na získanie informácií o čase zrážania v norme.

Odporúčania pre pacientov pred absolvovaním analýzy:

 • Analýza koagulácie krvi a norma vo všetkých požadovaných parametroch sa vykonáva na prázdny žalúdok. Odporúča sa, aby jedlo nebolo 8-12 hodín pred testom.
 • 24 hodín pred testom nemôžete piť alkohol.
 • 4 hodiny pred začiatkom štúdie nemožno fajčiť.
 • Počas 5 minút pred testom by mal byť pacient v kľude.

Odchýlka hodnôt v analýze

Miera zrážania krvi nie je vždy v rámci odporúčaných limitov. Po preskúmaní výsledkov testu Vám ošetrujúci lekár povie, čo ochorenie ohrozuje pacienta.

Prekročenie času zrážanlivosti krvi môže byť spôsobené množstvom vážnych ochorení:

 • Intoxikácia tela
 • Prítomnosť DIC
 • Systémové autoimunitné ochorenia
 • Zvýšený počet krvných doštičiek
 • ateroskleróza
 • Infekčné choroby
 • Choroby vnútorných orgánov
 • Vrodené genetické abnormality
 • Endokrinné poruchy

Srdcové zlyhanie

Výsledok testov môže naznačovať, že rýchlosti zrážania sú nižšie ako normálne. Znížená zrážanlivosť spôsobuje riziko silného krvácania a môže byť tiež známkou vážneho ochorenia.

Počas tehotenstva alebo menštruácie sa miera zrážanlivosti môže mierne odchyľovať od normy v dôsledku zmien hormonálnych hladín. Analýza sa uskutočňuje trikrát v každom trimestri tehotenstva. Zmena stravy tehotných žien môže tiež spôsobiť abnormality na slnku.

Výskum o trvaní krvácania, zrážanlivosti a ďalších dôležitých indikátorov je začiatkom diagnózy a zaujíma dôležité miesto v medicíne. Fyzické poranenia, lieky, dehydratácia a ďalšie faktory môžu výrazne ovplyvniť výsledok štúdie. Aby pacient mohol správne dešifrovať analýzu, mal by poskytnúť lekárovi potrebné informácie o sebe.

Aká je rýchlosť zrážania krvi?

Krv je zložkou ľudského tela, ktorá mu umožňuje fungovať ako kompletný systém. Obsahuje všetky informácie o fungovaní orgánov a tkanív a prenáša ich medzi sebou.

Preto sa neustále prispôsobujú meniacim sa podmienkam okolitého a vnútorného prostredia tela.

Obrovské miesto vo funkčnej užitočnosti tejto interakcie je obsadené zrážaním krvi, čo určuje jej schopnosť nielen dodávať orgánom živiny, ale aj prenášať informácie o stave organizmu ako celku.

Základy udržania krvi v tekutom stave

Krv udržuje stálosť svojej štruktúry. To znamená, že na jednej strane by malo byť dostatočne hrubé, aby nedošlo k potu cez cievnu stenu pod pôsobením tlaku v cievach, ktoré sa čerpajú srdcom.

Na druhej strane príliš silná krv nebude schopná cirkulovať cez kapilárne siete a iné cievne štruktúry mikrovaskulatúry. Preto musí mať rovnováhu, ktorú kontroluje koagulačný systém (koagulácia) a antikoagulačný systém (antikoagulácia).

Celkovo sa to nazýva koagulačná homeostáza. Zatiaľ čo oba systémy sú v harmonickej interakcii, telo funguje normálne.

Je dôležité si pamätať! Zhoršené zrážanie krvi môže spôsobiť mnohé ochorenia, ktoré sa týkajú predovšetkým ciev a srdca. Ale to nie je jeho jediný zmysel. Takmer vždy mení svoje koagulačné vlastnosti na pozadí vážnej patológie!

Zrážanie a zrážanie krvi je ovplyvnené:

 • Stav cievnych stien. Porušenie štruktúry vnútornej vrstvy artérií spúšťa proces posilňovania zrážania;
 • Počet a funkčná užitočnosť krvných doštičiek. Sú hlavnými supervízormi stavu integrity cievneho lôžka a prvým, ktorý začal proces zrýchleného zrážania;
 • Koncentrácia a stav plazmatických koagulačných faktorov. Väčšina z nich sa syntetizuje pečeňou za účasti vitamínu K a cievneho endotelu. Zvýšenie alebo zníženie ich počtu vedie k zvýšeniu alebo zníženiu koagulácie krvi;
 • Koncentrácie plazmatických faktorov antikoagulačného systému (antitrombín, heparín, antiplazmín a iné). Čím viac z nich, tým viac tekutej krvi.

Základné analýzy a ich normálny výkon

Určite schopnosť krvi sa zrúti pomocou laboratórnych testov. Obidva kapiláry (z prsta) a žilová krv sú vhodné na ich výkon. Každý z testov vyžaduje určitý typ krvi a umožní vám určiť stav jednotlivých jednotiek systému hemostázy (koagulácia). Názvy a typy hlavných analýz a ich noriem sú uvedené v samostatnej tabuľke.

Čas koagulácie krvi je u detí normálny

V priebehu tejto diagnostickej štúdie (koagulogram) sa uskutočňuje premena kvapalnej krvi na elastickú zrazeninu, ku ktorej dochádza vtedy, keď fibrinogén (proteín rozpustený v plazme) prechádza do stavu nerozpustného fibrínu.

Analýza je predpísaná pre trombózu, autoimunitné ochorenia, kŕčové žily, akútne a chronické krvácanie. Okrem toho je neoddeliteľnou súčasťou preventívnych vyšetrení pri príprave na pôrod a chirurgickú liečbu.

Pre štúdium sa použila kapilárna alebo venózna krv.

Miera zrážanlivosti a ich miera

Čas krvácania - čas, počas ktorého sa zrazenina vytvára v rozpore s celistvosťou kože. Ide o základnú štúdiu, v ktorej sa hodnotí funkcia krvných doštičiek a cievne steny. U zdravého človeka žilová krv koaguluje po 5 - 10 minútach, kapilára - nie viac ako 2 minúty.

Protrombín je koagulačný proteín, ktorý je dôležitým prvkom trombínu, normálne je to 78-142%.

Trombínový čas alebo APTT je časový interval, počas ktorého dochádza k zrážaniu krvi, jeho miera je 11-17,8 sekúnd.

Fibrinogén je plazmatický proteín, ktorý je zodpovedný za tvorbu krvnej zrazeniny. Jeho normálny obsah u dospelých je 2,00 - 4,00 g / l; u novorodencov - 1,25-3,00 g / l.

Antitrombín je špecifický proteín, ktorý zabezpečuje absorpciu krvnej zrazeniny.

Príčiny nízkej zrážanlivosti

Nemožnosť rýchlej tvorby krvných zrazenín ukazuje vývoj patologických procesov v ľudskom tele, ktoré vyvolávajú krvácanie. Takáto odchýlka sa pozoruje pri funkčných ochoreniach pečene, pri vysokej nedostatočnosti koagulačných faktorov v plazme, pri DIC vo fáze hypocoagulácie, pri použití heparínu a pri nepriamych antikoagulanciách.

Keď sa pozoruje zvýšená zrážanlivosť

Ak sa počas štúdie zistí skrátenie času potrebného na prirodzené upchatie poškodenej nádoby, riziko trombózy sa zvyšuje.

Takáto odchýlka sa pozoruje pri trombóze a trombofílii (patologické stavy s vysokým rizikom trombózy) s DIC v hyperkoagulačnom štádiu.

Okrem toho sa pri dlhodobom užívaní hormonálnych liekov, vrátane antikoncepčných prostriedkov na pilulky, pozoruje zvýšené zrážanie.

Zrážanie krvi je normou

Pre podrobnú štúdiu zrážania krvi predpisujú lekári zvyčajne koagulogram. Môže sa vykonávať v zjednodušenej podobe (skríning) a v rozšírenej forme.

Rozdiely medzi skríningom a rozšíreným koagulogramom

Skríningová forma koagulogramu zahŕňa hlavné testy na stanovenie zrážanlivosti krvi: stanovenie koncentrácie fibrinogénu, protrombínu, protombínového času, trombínového času.

Počas rozšíreného koagulogramu sa podrobnejšie stanovuje stav antikoagulačných a koagulačných systémov. Rozsiahla verzia štúdie pomáha lekárovi s väčšou pravdepodobnosťou vyhodnotiť riziko trombózy u pacienta alebo naopak krvácanie.

Indikácie pre zrážanie krvi

Je potrebné vyšetriť krv v prípade zrážania v prípadoch dlhodobého neustáleho krvácania s ranami a poraneniami alebo naopak s tendenciou tvoriť krvné zrazeniny v cievach.

Zníženie zrážania krvi sa môže prejaviť častým a dlhotrvajúcim nazálnym krvácaním, podliatinami na tele v dôsledku drobných poranení.

Zvýšené zrážanie krvi je typické pre starších ľudí, fajčiarov, ako aj pre ženy užívajúce hormonálne antikoncepčné prostriedky.

Zrážanie krvi môže byť prerušené kvôli mnohým infekčným chorobám, popáleninám, zraneniam. Jeho fyziologické zvýšenie sa vyskytuje u tehotných žien. Preto sa žena pripravuje na nadchádzajúce doručenie.

Lekári predpisujú koagulogram pre ľudí, ktorí majú blízkych príbuzných s dedičnými ochoreniami krvi, rovnako ako tí, ktorí trpia kardiovaskulárnymi a autoimunitnými ochoreniami a patológia pečene. Je určený pre pacientov po prijatí do nemocnice. Táto štúdia sa uskutočňuje u pacientov užívajúcich dlhodobo antikoagulanciá (antikoagulanciá).

Príprava na štúdiu

Na vykonanie koagulogramu sa krv odoberie z pacientovej žily do skúmavky obsahujúcej špeciálne protizrážanlivé liečivo. Niektoré opatrenia zrážanlivosti, ako je počet krvných doštičiek, sa môžu vyšetriť pomocou vzorky krvi odobratej z prsta pacienta.

Aby bolo možné získať informatívne výsledky zrážania krvi pred vyšetrením, lekár zvyčajne zruší určité lieky. V predvečer testu sa neodporúča konzumovať tučné potraviny a alkoholické nápoje. Odporúča sa, aby nedošlo k fyzickému a duševnému prepracovaniu. Musíte vykonať analýzu na prázdny žalúdok.

Rýchlosť zrážania krvi

Normálne by mali byť hlavné indikátory koagulogramu v nasledujúcich intervaloch:

 • protrombín - od 80 do 120%;
 • fibrinogén - od 2 do 4 g / l;
 • protrombínový čas - od 11 do 16 sekúnd;
 • protrombínový index - od 80 do 100%;
 • Kvik protrombín - od 78 do 142%;
 • trombínový čas - od 10,3 do 16,6 sekúnd.

Na posúdenie funkcie krvi sa používajú aj parametre zrážania krvi podľa Sukhareva. Pre túto analýzu je krv umiestnená do tenkej sklenenej trubice, ktorá je potom jemne striedavo naklonená v rôznych smeroch.

Laboratórny asistent meria čas, po ktorom sa v skúmavke vytvorí stabilná zrazenina. Za normálnych okolností by sa mal začať tvoriť v 30-120 sekundách.

Konečný čas zrážania krvi stanovený touto metódou by mal byť od troch do piatich minút.

Rýchlosť zrážania krvi závisí od meracích jednotiek a použitých metód. Preto, aby sa zhodnotila účinnosť liečby, odporúča sa, aby bol pacient testovaný v tom istom laboratóriu.

Interpretácia výsledkov a ich klinický význam

Určovanie indexov zrážanlivosti krvi je pre lekára nevyhnutné na správnu diagnózu. Vzhľadom na množstvo indikátorov a ich možnú viacsmerovú odchýlku od normy je interpretácia výsledkov koagulogramu pomerne komplikovaná aj pre lekárov. Najlepšie zo všetkých, hemostasiológ bude schopný dešifrovať výsledky tejto analýzy.

Pre jednotlivé ukazovatele analýzy je obzvlášť ťažké urobiť konečný záver. Pre správnu diagnózu ošetrujúci lekár porovnáva údaje z vyšetrenia pacienta, príznaky ochorenia a výsledky ďalších štúdií.

Fibrinogén: normálny, zvýšený, znížený

Pri vyšetreniach sú často predpísané štúdie o obsahu fibrinogénu v krvi. Lekár túto analýzu pomôže.

Celkový proteín v krvi: normálny, zvýšený, znížený

Definícia celkovej bielkoviny v krvi je jedným zo spôsobov, ako posúdiť fyzickú kondíciu človeka. Test na celkovú bielkovinu.

Miera doštičiek u žien

Krvné doštičky sú krvné bunky, ktoré vyživujú steny krvných ciev a zabezpečujú rýchle zrážanie krvi pri poranení a.

Krv je veľmi zložitá zložka nášho tela a obsahuje mnoho rôznych zložiek. S vývojom.

D-diméru počas tehotenstva

Tehotenstvo prináša veľa zmien v režime, stravovanie ženy a samozrejme jej fyziologické zmeny sú nevyhnutné.

Skúšky krvnej koagulácie

Počet štúdií vzhľadom na komplexnosť samotného systému je veľmi veľký, tu sú charakterizované hlavné výskumné metódy.

Ciele štúdie. Odhadované hodnotenie stavu koagulačného systému pri rôznych typoch zvýšeného krvácania - trombocytopénia, hemofília, Willebrandova choroba, hemoragická vaskulitída.

Ako vykonávať výskum. Na stanovenie týchto indikátorov sa krv zoberie z žily ráno na prázdny žalúdok.

Normálne hodnoty

Procesy v krvi pri rezaní

Koagulogram alebo hemostasiogram je analýza, ktorá určuje zrážanlivosť krvi.

Rýchlosť krvácania v prípade poškodenia kože - 2-3 minúty po tom, čo bola krv z cievy.

Ak sa tento ukazovateľ odchýli na jednu alebo druhú stranu, lekár na analýzu určuje vlastnosti porúch, ktoré spôsobili túto disharmóniu, a priradí potrebné uzdravenie.

Koagulogram alebo hemostasiogram je analýza, ktorá určuje zrážanlivosť krvi. Rýchlosť krvácania v prípade poškodenia kože - 2-3 minúty po tom, čo bola krv z cievy.

Ak sa tento ukazovateľ odchýli na jednu alebo druhú stranu, lekár na analýzu určuje vlastnosti porúch, ktoré spôsobili túto disharmóniu, a priradí potrebné uzdravenie.

Koagulogram predpísaný počas vyšetrenia počas tehotenstva s podozrením na ochorenie pečene av predoperačnom alebo pooperačnom období.

Tiež s autoimunitnými ochoreniami as patológiou zrážania krvi, s kŕčovými žilkami a vaskulárnou patológiou je znázornená analýza zrážania krvi.

Miera zrážanlivosti závisí priamo od množstva protrombínu v krvi.

Protrombín je proteín zodpovedný za koaguláciu krvi. Je základnou zložkou ďalšieho krvného proteínu, trombínu. Preto pri analýze laborantovia asistentov nielen vypočítavajú presný čas, ale aj opisujú chemické zloženie, percento proteínov, ktoré určujú zrážanlivosť krvi. Štandardný obsah protrombínu v krvi je 78-142%.

Krv v krvných cievach pripomína vodu vo svojej vlastnej viskozite a tekutosti. Toto je hlavná podmienka, v ktorej môže krv vykonávať svoju hlavnú funkciu - pohybovať sa cez cievy, dodávať všetkým orgánom kyslík, bielkoviny, vitamíny a ďalšie potrebné produkty.

Ale v čase poškodenia steny cievy a jej odtoku z vlastného lôžka, aj keď do nej prechádza tkanivový tromboplastín, je vložený program, ktorý zabezpečuje zrážanie krvi. Rýchlosť trombínového času, inými slovami, doba zrážania krvi je 11-17,8 s (sekundy).

Ak sa miera zrážanlivosti krvi pacienta odmietne smerom k jej zníženiu, existuje riziko veľkej strate krvi počas operácie alebo náhodného zranenia, a to aj počas pôrodu a menštruácie. Často sa táto patológia objavuje na pozadí diabetes mellitus alebo s predĺženou liečbou nepriamymi antikoagulanciami.

Chlapci majú vrodené ochorenie nazývané hemofília, ktorá je zdedená. Samotné dámy netrpia touto chorobou, ale sú nositeľmi génov hemofílie.

Pre obnovenie normu zrážanie klienti vypúšťaného inhibítory fibrinolyzní, koagulačnými činidlami priame akcie, získané z krvi, vitamínu K alebo výrobku "vikasol" protamíniumsulfát alebo vykonať nezdravé transfúziu darcu krvnej plazmy. Všetky tieto lieky a postupy spomaľujú proces rozpúšťania krvných zrazenín a zastavujú krvácanie.

Ale ak má pacient naopak znížený čas zrážania? Miera zrážanlivosti, ako už bolo spomenuté, je 2 - 3 minúty, zatiaľ čo v ochorení sa zrúti naraz? Takže to je skvelé! Strata krvi v tomto prípade je malá, aký je problém?

Ukazuje sa, že takéto rozdiely sú viac neisté. Konkrétne, zvýšená zrážanlivosť ohrozuje pacienta mŕtvicami, tromboflebitídou, kŕčovými žilami, hemoroidmi a ďalšími.

Prečo sa objavuje podobná anomália? Okolnosti zvýšenej krvnej zrazeniny obrovské množstvo.

Napríklad hojná strata vody tela hnačkou alebo vracaním alebo otravou alebo infekčnými chorobami trávenia; so zvýšeným objemom močenia, ktorý je typický pre ochorenie obličiek, sladkú alebo inú diabetes mellitus; pri užívaní určitých liekov; s rozsiahlymi popáleninami a pľúcnym edémom.

To je tiež príznakom rastu zrážanie krvi môže dôjsť v dôsledku vrodené alebo získané fermentopathia, parazitárnych inváziou, ochorenie pečene, poškodením endotelu, kardiovaskulárne ochorenia, stázy (spomalenie pohybu, alebo sa jeho ukončenie) v kapilárach, často v dôsledku ischémie, žilovej nepreberné množstvo toxických lézií autorita. Počas tehotenstva alebo počas obdobia užívania niektorých antikoncepčných prostriedkov sa môže objaviť aj syndróm zrážania.

Tento syndróm je prvým krokom DIC. Toto ochorenie je prakticky nemožné liečiť tradičnými prostriedkami. Často sú klientom predpísané komplexné liečebné úkony, ktoré treba dodržiavať.

Interpretácia analýzy zrážania krvi

Skúška koagulácie krvi - koagulogram. Zrážanlivosť je jednou z najdôležitejších vlastností, ktorá umožňuje zastaviť krvácanie v prípade poškodenia stien krvných ciev.

Funkcie systému zrážania krvi

Proces zrážania kože je úzko spojený so systémom homeostázy, ktorého hlavnou úlohou je udržať optimálny objem krvi v tele. Homeostáza má dva mechanizmy:

 • Primárny mechanizmus sa nazýva cievny trombocyt. Keď k tomu dôjde, tvorba takzvaného "bieleho trombu", ktorý pozostáva z lepených krvných doštičiek.
 • Sekundárny alebo koagulačný mechanizmus je presne koagulácia krvi. Keď sa vytvorí blokáda poškodenej oblasti hustá fibrínová zrazenina, ktorá sa tiež nazýva "červený trombus". Toto meno dostal kvôli červenej farbe červených krviniek, ktoré sú základom fibrínovej zrazeniny.

Nesmiete tiež zabudnúť na konečnú fázu homeostázy, ktorá je resorpciou krvnej zrazeniny, ktorá sa stala zbytočnou. Zrazenina, ktorá chráni pred stratou krvi, zvyčajne zmizne po obnovení nádoby a zmiznutí jej potreby.

Indikácie pre analýzu

V ďalšej analýze zrážania krvi nazývanej koagulogram. Základom pre účel štúdie môže byť:

 • autoimunitné ochorenia;
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • diabetes mellitus;
 • kŕčové žily;
 • hemochromatóza.

Okrem toho sa takáto analýza odporúča pre určité špecifické podmienky tela, ako napríklad:

 • tehotenstva;
 • obdobie pred operáciou a po ňom;
 • antikoagulačná liečba na monitorovanie stavu pacienta;
 • príliš dlhé krvácanie.

odpis

Pri dešifrovaní testu zrážanlivosti krvi sa údaje získané v laboratóriu porovnávajú s normami. Obvykle sa pri vykonávaní koagulogramu berú do úvahy 8 indikátorov:

 • Krvný test na čas zrážania. Normálna doba žilovej krvi je 5-10 minút a pre kapilárnu krv je to 2 minúty.
 • APTTV - táto skratka znamená aktivovaný čiastočný tromboplastínový čas. Sadzba pre tento indikátor je od 24 do 35 sekúnd. Zvýšenie tohto indikátora naznačuje zlú schopnosť koagulovať a pokles času naznačuje zvýšenú koaguláciu.
 • Protrombínový index alebo protrombínový čas sa odčíta, aby sa odhadla vonkajšia koagulačná dráha. Jeho miera je od 80 do 120%. Zníženie tohto indikátora nám poukazuje na hyperkoaguláciu a jeho zvýšenie naznačuje pokles funkcie koagulácie krvi.
 • Fibrinogén je jedným z plazmatických proteínov a normálne jeho množstvo je od 5,9 do 11,7 μmol / l. Zvýšenie tohto indikátora sa vyskytuje v zápalovom procese, zvyšuje sa aj pri popáleninách, srdcovom infarkte a počas tehotenstva. Ak je znížená, môže to znamenať ochorenie pečene alebo DIC.
 • Takýto ukazovateľ ako trombínový čas nám umožňuje odhadnúť konečný stupeň koagulácie. Jeho rýchlosť je od 11 do 17,8 sekúnd. Zvýšenie tejto doby sa môže pozorovať pri nedostatku fibrinogénu, ako aj pri liečbe heparínom a hyperbilirubinémiou. Zníženie tohto indikátora môže naznačovať DIC alebo veľké množstvo fibrinogénu v krvi.
 • Ďalším ukazovateľom je plazmatický čas na recalcifikáciu, ktorý sa normálne pohybuje od 60 do 120 sekúnd.
 • Zníženie krvnej zrazeniny, ktorá sa zvyčajne pohybuje od 44 do 65%.
 • Posledným parametrom je tolerancia voči heparínu v plazme. Dnes sa tento ukazovateľ vždy nepoužíva a jeho rýchlosť sa pohybuje od 3 do 11 minút.

Koagulácia je veľmi zložitý proces, ktorý závisí od mnohých faktorov, takže je dôležité brať do úvahy ďalšie parametre koagulogramu:

 • Proteín C je koagulačný proteín, ktorého nedostatok môže spôsobiť akútnu trombózu.
 • Antitrombín je látka, ktorá je faktorom systému proti zrážaniu kože a pomáha predchádzať vzniku krvných zrazenín, ak nie sú potrebné.
 • D-dimér je produktom kolapsu krvnej zrazeniny, jeho definícia pomáha vopred identifikovať možnosť trombózy a predchádzať jej.
 • Lupus antikoagulant sa zvyčajne stanovuje pre podozrenie na autoimunitné ochorenia alebo antifosfolipidový syndróm.

Pri dešifrovaní koagulogramu je potrebné vziať do úvahy, že normy krvného testu na zrážanie sa môžu významne líšiť v závislosti od veku pacienta a od niektorých špecifických stavov tela, napríklad tehotenstva.

Ako to urobiť

Je veľmi dôležité dodržiavať niektoré jednoduché pravidlá pri testovaní krvi v čase zrážania, čo prispeje k presnejšej a spoľahlivejšej analýze. Odporúča sa urobiť krvný test ráno, pretože niektoré indikátory sa môžu počas dňa meniť.

Pred analýzou je potrebné v priebehu dňa trochu obmedziť príjem potravy a za posledných 12 hodín je lepšie vôbec nejednúť. Tiež je potrebné opustiť sladké nápoje, uprednostňujúc vodu.

Ak pacient prijal akékoľvek lieky, ktoré môžu ovplyvniť zrážanlivosť krvi, lekár by mal byť upozornený.

Norma u žien, mužov a detí zrážaním

Zvážte tieto ukazovatele pri dešifrovaní krvi pri zrážaní.

Doba zrážania krvi je indikatívnym indikátorom viacstupňového enzymatického procesu, vďaka ktorému sa rozpustný fibrinogén premieňa na nerozpustný fibrín.

Pri analýze zrážanlivosti krvi je rýchlosť trombínového času 15 až 18 sekúnd. Tento ukazovateľ odráža proces zrážania krvi všeobecne, ale neodhaľuje mechanizmy vedúce k jeho porušovaniu.

Krv je zložkou ľudského tela, ktorá mu umožňuje fungovať ako kompletný systém. Krv udržuje stálosť svojej štruktúry. Zhoršené zrážanie krvi môže spôsobiť mnohé ochorenia, ktoré sa týkajú predovšetkým ciev a srdca.

Koncentrácia a stav plazmatických koagulačných faktorov. Väčšina z nich sa syntetizuje pečeňou za účasti vitamínu K a cievneho endotelu. Určite schopnosť krvi sa zrúti pomocou laboratórnych testov. Názvy a typy hlavných analýz a ich noriem sú uvedené v samostatnej tabuľke.

Všeobecné ukazovatele krvného obrazu

Práve táto časť krvi sa skúma počas stanovenia indexov koagulogramu. Prenesené veľké zranenia, operácie, transfúzia krvi a jej zložky. Podstata a diagnostické schopnosti hlavných indikátorov koagulácie krvi sú uvedené v tabuľke.

Odráža schopnosť kapilárnej krvi tvoriť zrazeninu pri umiestnení do tenkej sklenenej kapiláry s jej hladkým alternatívnym náklonom v opačnom smere. Je čas, keď je obmedzený pohyb krvi a čas vzniku pretrvávajúcej zrazeniny.

Zobrazuje stav poslednej fázy krvnej zrážanlivosti. Nepriamo označuje koncentráciu injekčných liekov a prírodných faktorov koagulačných a antikoagulačných systémov.

Kontroluje sa zaznamenávaním času potrebného na to, aby krv zastavila vylučovanie z malej rany po prepichnutí kože prsta.

Odráža schopnosť krvných koagulačných faktorov krvi, ktoré sú predmetom štúdie, tvoriť zrazeninu, keď sa k nim pridajú faktory zrážanlivosti tkaniva produkované doštičkami.

Analýza krvných parametrov je najdôležitejšia, pretože u zdravého človeka sú tieto ukazovatele pomerne konštantné, akákoľvek zmena v nich je ukazovateľom zmeny v ľudskom tele.

Pri analýzach sa krv zvyčajne používa z žily. Odber vzoriek krvi sa uskutočňuje ráno a na prázdny žalúdok.

Úplný krvný obraz obsahuje informácie o počte indikátorov, ako sú: erytrocyty, krvné doštičky, leukocyty (a ich typy), obsah hemoglobínu, index farby.

Miery krvných doštičiek

Mnoho krvných ochorení (vrátane dedičných) je úzko spojených s porušením štruktúry hemoglobínu. Hemoglobín je červený krvný pigment, ktorý prenáša kyslík do tkanív. Zníženie rýchlosti hemoglobínu sa pozoruje pri rôznych anémiách so stratou krvi.

Zvýšenie normy sa pozoruje s poklesom rastu počtu červených krviniek, ak sa krv zahusťuje. Červené krvinky sú krvné bunky, ktoré sa tvoria v kostnej dreni a obsahujú hemoglobín.

Doba zrážania je okamih od kontaktu krvi s cudzími povrchmi až po vytvorenie zrazeniny.

Miera krvného zrážania

Ak je čas zrážania menej: hyperkoagulácia po krvácaní, pooperačné a popôrodné obdobia, štádium I DIC, vedľajšie účinky antikoncepčných prostriedkov. Zvýšenie času krvácania sa pozoruje s výraznou trombocytopéniou a / alebo závažným poškodením funkcie (trombocytopatia).

Príprava na analýzu: odporúča sa, aby krv darovala ráno, na prázdny žalúdok. Čas zrážania krvi sa však skracuje iba v dôsledku zrýchlenia tvorby krvnej protrombinázy (koagulačná fáza I). Preto je vo väčšine prípadov zníženie času zrážanlivosti krvi v dôsledku výskytu tkanivového tromboplastínu v krvnom obehu (doba zrážania 1-2 minúty).

Skrátenie času zrážania naznačuje potrebu prevencie hyperkoagulácie, ktorá ohrozuje rozvoj trombózy a tromboembólie.

Začiatok koagulácie krvi zdravou osobou je od 30 sekúnd do 2 minút, koniec je od 3 do 5 minút. Krv sa odoberá z prsta do čistej a suchej kapiláry z Panchenkovho aparátu.

Prvá kvapka krvi sa odstráni tampónom, potom sa do kapiláry vtiahne stĺpec krvi s výškou 25-30 mm a prenesie sa do stredu kapilárnej trubice.

Aká je rýchlosť zrážania krvi?

 • Krv sa voľne pohybuje vo vnútri kapiláry.
 • Krvný koagulačný test (koagulogram) je súčasťou súboru vyšetrení na ochorenia pečene, autoimunitných ochorení a kŕčových žíl dolných končatín.
 • Zrážanie krvi je komplexný biologický proces, počas ktorého sa vytvára fibrín (špeciálny proteín).

Krvný test na zrážanie

Vzhľadom na tvorbu krvných zrazenín dochádza ku kondenzácii krvi, jeho tekutosť zmizne. Zrážanie krvi je teda ochrannou reakciou organizmu, ktorá ho chráni pred stratou krvi.

V dôsledku plynulosti krvi sa jej bunky medzi sebou nelepia a ľahko sa pohybujú cez cievy.

Kvapalný stav krvi je potrebný na výkon transportných, ochranných, termoregulačných, trofických (výživa tkanív) funkcií.

Avšak v prípade porušenia integrity stien krvných ciev je potrebná schopnosť krvi tvoriť v zasiahnutom priestore zrazeninu (trombus), teda pri zrážaní.

Zvýšené zrážanie krvi (hyperkoagulačná schopnosť) je obzvlášť nebezpečné. V systéme zrážania krvi (hemostáza) existuje niekoľko faktorov, ktoré sú určené metódami laboratórnej diagnostiky.

Akú laboratóriu si vyberiete pre počet krvných doštičiek?

Zníženie agregácie sa môže vyskytnúť pri znížení počtu krvných doštičiek, niektorých špecifických ochorení.

V tejto analýze sa čas zrážania krvi zvyšuje v dôsledku nedostatku niektorých faktorov zrážanlivosti pri vývoji patologických stavov, ako je hemofília alebo ochorenie pečene.

Tento indikátor sa zvyšuje pri užívaní antikoagulancií. Tento údaj sa tiež zvyšuje pri užívaní perorálnych kontraceptív v posledných mesiacoch tehotenstva.

Odchýlky od miery zrážanlivosti

Zrážanie krvi je komplexný mechanizmus obranyschopnosti organizmu, zameraný na spontánnu elimináciu krvácania prostredníctvom tvorby krvných zrazenín.

Tento indikátor sa líši v závislosti od veku a zdravotného stavu. Normálna doba tvorby krvnej zrazeniny je 5 až 10 minút, zastavenie menšieho krvácania je 4 minúty.

Odchýlka od tejto normy je dôležitým diagnostickým prvkom.

diagnostika

Vonkajšie sa tieto porušenia nemusia prejaviť.

Špeciálna štúdia, koagulogram (hemostasiogram) pomáha určiť hrúbku, rýchlosť koagulácie, charakteristiky tvorby elastickej zrazeniny.

Pre ňu vezme žilovú krv na prázdny žalúdok. Krvné testy na zrážanie sú povinné pred zložitými operáciami, pôrodom, na identifikáciu patológie krvných ciev, imunitného systému, pečene.

Prečo je to tak dôležité?

Miera zrážania krvi je určená nielen na posúdenie schopnosti tela eliminovať stratu krvi. Voľný pohyb krvi cez cievy zabezpečuje, že jeho hlavnou funkciou v tele je tkanivové dýchanie. Mikrobloky, krvné zrazeniny vedú k nedostatku kyslíka.

Riziko vzniku ochorení obličiek, gastrointestinálneho traktu, srdcových infarktov a mŕtvice sa významne zvyšuje. Hrubá krv v starobe vedie k poklesu intelektuálnych schopností, k porušeniu emocionálnej rovnováhy. Pre tehotné ženy ide o dvojitý problém, pretože plod trpí nedostatočnou dodávkou kyslíka do placenty.

Zriedenie krvi vedie k dlhodobému život ohrozujúcemu krvácaniu.

Čo má vplyv na zvýšené zrážanie krvi?

1. Stres

Stres - biologická reakcia organizmu na produkciu adrenalínu. Pôvodná povaha jej výskytu - poškodenie tkaniva, zranenie. Adrenalín je silný stimulant, ktorý spúšťa systém zrážania krvi. Teraz sa vo väčšine prípadov objavuje stres ako emocionálny faktor, ale chemická reakcia, ktorej výsledkom je aktívna krvná zrážavosť, zostáva.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):

Hypertenzia 1 stupeň: mechanizmus vývoja, diagnostika a liečba

Z tohto článku sa dozviete o hypertenzii 1 stupňa, ako sa vyvíja, aké sú charakteristické rozdiely v hypertenzii o 1 stupeň v porovnaní s inými stupňami hypertenzie (skrátene ako GB).

Krvný test pre PTI

Protrombínový index (PTI) je jedným z ukazovateľov koagulogramu - digitálneho alebo grafického vyjadrenia krvného testu na zrážanie. PTI je pomer kontrolného (alebo normálneho) PV plazmy k PV plazmy konkrétneho pacienta násobený 100%.

Čo znamená zvýšený a znížený hematokrit u detí?

Nie je pochýb o tom, že bezpečnosť a zdravie dieťaťa pre všetkých rodičov sú prioritami. Ale nie všetci počuli o hematokritu a vedia, čo to znamená tento krvný index.

Príčiny ochorenia mitrálnej chlopne a spôsoby jej liečby

Mitrálna srdcová choroba je skupina defektov mitrálnej chlopne, ktoré sú sprevádzané zmenami v štruktúre a štruktúre, čo vedie k hrubým hemodynamickým poruchám a kŕmeniu vnútorných orgánov.

Ako zmierniť angínu pectoris doma: príznaky, prvá pomoc

Akútna bolesť v hrudníku je častým spoločníkom koronárnej choroby srdca a aterosklerotických lézií koronárnych ciev. Hlavným dôvodom tejto choroby je rozdiel medzi potrebou kyslíka v myokarde a jeho skutočným množstvom kardiomyocytov krvou.