cerebrálnej prívod krvi prostredníctvom troch hlavných krvných ciev prebiehajúcich od oblúka aorty: (obr. 14.1) brachiocefalického diaľkových, doľava krkaviciach, ľavé subclavia.

Obr. 14.1 a. Tepny hlavy a krku (schéma). Sinelnikov R.D., Sinelnikov Ya.R. Atlas ľudskej anatómie. Proc. manuál v 4 zväzkoch. T. 3. Doktrína plavidiel. - M.: Medicine, 1992, str. 60, obr. 738

Obr. 14,1 b. Tepny hlavy a krku (schéma). Sinelnikov R.D., Sinelnikov Ya.R. Atlas ľudskej anatómie. Proc. manuál v 4 zväzkoch. T. 3. Doktrína plavidiel. - M.: Medicine, 1992, str. 65, obr. 743

Brachiocefalický kmeň (BTsS)

Brachiocefalického kufra (BTS), 4-5 cm dlhé listy z oblúka aorty a na úrovni pravého Stern-klavikulárne kĺbu je rozdelený do pravej karotídy (CCA) a na pravej podklíčkové tepny. Druhá hlavná vetva aortálneho oblúka - ľavej spoločnej krčnej tepny - sa pohybuje smerom k hornému okraju ľavého sternoklavikulárneho kĺbu.

Priemer oboch OCA je zvyčajne rovnaký - od 6 do 8 mm (dolná hranica normy je 4 mm). Spoločná karotická arterída nikdy neposkytuje malé vetvy až do jej rozvetvenia do vnútorných (ICA) a vonkajších (HCA) karotických tepien.

Bifurkácia OCA sa zvyčajne nachádza na úrovni horného okraja krčnej chrupavky, menej často na úrovni hyoidnej kosti a ešte menej často na úrovni uhla dolnej čeľuste. NSA sa zvyčajne nachádza v prednej a strednej polohe s ICA, ale relatívna poloha tepien sa značne mení.

Priemerné hodnoty ICA a HCA sú tiež rozdielne a ICA, ktorá má rozšírenie v oblasti úst (bulbus), je vždy o niečo väčšia. Tepny sa môžu odchýliť od bifurkácie v rôznych uhloch. ICA mimo lebečnej dutiny spravidla nedáva pobočky. HCA má krátku hlaveň (1 až 4 mm), a potom sa delí na vetvy: sú zvyčajne 9, pričom sú tri z nich - predné, povrchné temporálnej artérie a čeľustnej - podieľa na vzniku anastomózy s prvým intrakraniálna vetve obežnej carotis interna - očné tepna. Táto anastomóza spolu s intrakraniálnym traktom zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe zabezpečenia krvi v patológii ICA.

Tretia vetva aortálneho oblúka je ľavá podkľúčová tepna. Jeho priemer, rovnako ako priemer pravého podkľúčového tela, v proximálnej tretine je v priemere 8-9 mm. Obaja podklíčkové tepny z hrudnej dutiny sú umiestnené v úrovni strednej tretiny kľúčnej kosti, ďalej paralelne k kľúčnej kosti, a, takže podpazušné oblasti, tvoria axilárny tepnu.

Vertebrálna artéria (PA)

Spodná tepna (PA) odchádza z podkľúčovej tepny na hranici I a II jej segmentov a vymedzuje ich. V extrakraniálnej oblasti sú vertebrálne tepny rozdelené na tri časti:

I - proximálne, trvá od úst do vchodu do kanála priečnych procesov krčných stavcov;

II - priemer, ktorý prechádza v kanáli priečnych procesov krčných stavcov;

III - distálne, prechádzajúce od úrovne prvého krčka maternice až po vstup do lebky.

Shchito-krčný kmeň

Vedľajšie k vertebrálnej artérii z podkľúčovej tepny sa oddeľuje krvný kmeň štítnej žľazy s priemerom v ústach podobným priemeru PA.

Niekedy, obzvlášť s vývojom kolaterálneho obehu v tejto oblasti, je ťažké rozlíšiť tieto dve tepny. Je potrebné vziať do úvahy fakt, že kmeň štítnej žľazy rýchlo dáva vetvy, zatiaľ čo vertebrálna artéria na úrovni VI krčka maternice opúšťa rovnaký kmeň do kanála priečnych procesov chrbtice. Diametrálne oproti vertebrálnej tepne a vnútornej prsnej (mammarovej) tepne sa odchyľuje od podkľúčovej tepny a nadol.

Varianty štruktúry

Varianty štruktúry extrakraniálnej časti brachiocefalických artérií (BCA) sú pomerne zriedkavé a spájajú sa spravidla s vypúšťaním vertebrálnych alebo karotických tepien. Medzi ne patria: nedostatok brachiocefalického trupu a plnenie na pravej CCA a podklíčkové tepny nezávisle od oblúka aorty, umiestnenie ústia ľavej vertebrálnej tepny do aortálneho oblúka medzi ľavej spoločnej krčnej tepny a podklíčkové tepny, vypúšťanie pravej vertebrálnej tepny z pravej CCA. Medzi najčastejšie varianty (asymetrické) priemery vertebrálnych tepien, iné ako na pravej a ľavej strane sú niekedy viac ako dvakrát, a pohybuje medzi 2 mm (to je dolná hranica normálne) do 5,5 mm. Podľa angiografických údajov má iba 17% ľudí vertebrálne tepny s rovnakým priemerom; v prítomnosti asymetrie priemeru je ľavá vertebrálna artéria vo väčšine prípadov (80%) väčšia ako pravá.

prieskum:

Ak nájdete chybu, vyberte textový fragment a stlačte Ctrl + Enter.

Zdieľajte "Anatómia brachiocefalických tepien"

Brachiocefalická artéria: popis, funkcia a diagnóza

Krvné cievy zohrávajú dôležitú úlohu v ľudskom tele, takže musíte neustále monitorovať ich stav a predchádzať vzniku vážnych chorôb.

Anatómia brachiocefalickej artérie

Pred začatím diagnostiky a liečby chorôb spojených s brachiocefalickou artériou je potrebné pochopiť jej význam v ľudskom tele. Najväčšou nádobou je aorta a iné sa od nej odchýli, vrátane brachiocefalickej tepny. Je rozdelená na tri menšie tepny: podkľúčové, vertebrálne a karotické.

Brachiocefalické cievy sa podieľajú na výžive mozgu, takže ich dôležitosť je ťažké preceňovať. Brachiocefalická tepna umožňuje, aby kyslík a ďalšie živiny vstúpili do rôznych častí mozgu, takže nedostatok týchto prvkov môže nepriaznivo ovplyvniť výkonnosť ľudského tela.

ateroskleróza

Jednou z najzávažnejších chorôb, ktorým môže byť brachiocefalická artéria vystavená, je ateroskleróza. Je to chronické postihnutie, ktoré sa vyznačuje poškodením ciev, najmä artériami. K tomu dochádza z dôvodu tvorby cholesterolových plakov. V súčasnosti sa predpokladá, že metabolické problémy sa stávajú hlavnou príčinou vzniku ochorenia, hlavne kvôli narušeniu metabolizmu lipidov a proteínov v tele.

Nadbytočný cholesterol je upevnený na stenách krvných ciev a spôsobuje tvorbu plakov. Ak vezmeme do úvahy prvé štádiá ochorenia, nevedie to k vážnym následkom, v tomto štádiu je najlepšie liečiť ochorenie. Počas tohto obdobia sa lúmen v tepne zužuje, ale normálna činnosť tela nastane, ako predtým. Môžu nastať mierne tlakové rázy, čo môže byť považované za jeden z príznakov ochorenia.

Ak sa nelieči, zvyšuje sa cholesterol, ktorý sa nahromadil na stenách tepien, čo vedie k zhoršeniu choroby. V neskorších štádiách cholesterol nie je len pevný na stenách, ale začína v nich kŕmiť. Z tohto dôvodu sa vytvára spojivové tkanivo a proces sa nazýva skleróza.

V procese zmien sa vnútorné steny tepien zhuste, resp., Druh bariéry objaví, cez ktoré krv je ťažšie prejsť. Z tohto dôvodu tkanivá a bunky tela nedostávajú požadované množstvo kyslíka, najzávažnejšie následky môžu viesť k nekróze tkaniva na miestach, kde krv neprichádza. Dá sa predpokladať len to, aké závažné dôsledky sa očakávajú, ak pacient nemá aterosklerózu brachiocefalických tepien v čase.

dôvody

Toto ochorenie sa nevyskytuje samo osebe a existuje niekoľko vážnych dôvodov, pre ktoré môže brachiocefalická tepna trpieť. Vývoj choroby môže byť spôsobený nasledujúcimi dôvodmi:

 • fajčenie;
 • iné zlé návyky;
 • hypertenzia, týka sa primárneho aj sekundárneho typu;
 • neustále používanie antikoncepčných prostriedkov, ktoré ovplyvňujú hormóny;
 • zvýšené hladiny cholesterolu v tele bez ohľadu na príčinu tohto problému;
 • ochorenia imunitného systému;
 • nadváhou.

symptomatológie

V procese vývoja choroby má pacient symptómy, ktoré sa stávajú dôvodom na obavy. Ateroskleróza brachiocefalických artérií sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • závrat sa príležitostne vyskytuje;
 • môže to byť nepríjemné pocity s ostrým otáčaním hlavy smerom k boku;
 • mierne brnenie v končatinách, horné i dolné;
 • bezpodmienečná nevoľnosť;
 • problémy s videním;
 • porušenie funkcie reči;
 • problémy s sluchom, môže sa vyskytnúť tinnitus;
 • ostrú krátkodobú znecitlivenosť jednej poloviny tela.

Dôležitosť diagnostiky

Niektorým pacientom sa môže zdať, že menšie zmeny a malé plaky s cholesterolom neohrozujú ich zdravie a hypertenzia sa prejavuje doslova v polovici obyvateľstva, takže sa nebojte. V skutočnosti to nie je. Hlavné nebezpečenstvo tejto choroby nie je len v postupnom prekrývaní ciev, ale aj v pravdepodobnosti odbúrania cholesterolu z cievnej steny.

Dokonca aj počiatočná fáza ochorenia, ktorému môže byť vystavená brachiocefalická artéria, je extrémne nebezpečná pre život človeka. Oddelenie od steny cievy cholesterolového plaku vedie k tomu, že tento fragment sa začína pohybovať cez všetky cievy a dosahuje najmenšie, čo môže byť zablokované kvôli tomuto plaku. Ale to nie je vždy najhoršie: existuje možnosť, že na mieste odštiepenia plaku dôjde k silnému zriedeniu cievy, čo povedie k cerebrálnemu krvácaniu av budúcnosti k smrti.

Pravdepodobne jeden z najvýraznejších príkladov lézií brachiocefalickej artérie môže byť považovaný za mŕtvicu. V dôsledku tejto choroby môže človek úplne stratiť schopnosť pohybu a pri absencii včasnej pomoci sú takéto zmeny fatálne.

diagnostika

Tak ako pri iných ochoreniach, pred začatím liečby musí byť pacient diagnostikovaný, čo mu umožní dozvedieť sa viac o problémoch pacienta. Koniec koncov je potrebné určiť množstvo faktorov, ktoré pomôžu pri liečbe. Napríklad stupeň vývinu ochorenia, ako pevne je lumen určitej nádoby zatvorený, ako rýchlo cirkuluje krv v poškodenej oblasti. Pacient bude najprv potrebovať ultrazvuk brachiocefalických artérií, ako aj celý rad ďalších štúdií.

Ak zoberieme do úvahy aterosklerózu brachiocefalických artérií, je zrejmé, že v tomto prípade nie je možné urobiť bez ultrazvuku. Účelom ultrazvuku brachiocefalických artérií je nielen pochopiť stav, v ktorom je pacient umiestnený, ale tiež preskúmať anatomickú polohu poškodených ciev. Tento postup vám umožňuje určiť skutočné príčiny príznakov u konkrétneho pacienta.

Je potrebné poznamenať, že štrukturálne charakteristiky ľudského tela, ako aj dôležitosť vyšetrovaných ciev, je potrebné vykonať USDG brachiocefalických artérií.

Táto metóda vyšetrenia sa často používa v prípadoch podozrenia na abnormalitu ciev, ktoré prechádzajú do mozgu. USGD znamená dopplerovský ultrazvuk. Táto metóda pomáha určiť, prečo má človek bolesti hlavy. Pomocou toho môže lekár určiť, prečo mozog nedostáva potrebné množstvo kyslíka a živín.

Hlavnou výhodou brachiocefalických artérií UZDG je jej účinnosť a zároveň bolestivosť. Tento postup nie je veľmi nákladný, ale je nižší ako niektoré iné typy prieskumov.

skenovať

Okrem postupu, podobného bežnému ultrazvuku, existuje taká metóda vyšetrenia ako duplexné vyšetrenie brachiocefalických artérií. Mnohí sa môžu zdať, že podstata správania, rovnako ako výsledok, bude rovnaká, ale to tak nie je. Napriek tomu, že tento postup je podobný postupu opísanému vyššie, skenovanie brachiocefalických tepien poskytuje oveľa dôležitejšie informácie. Táto metóda umožňuje lekárovi takúto zmenu stanoviť:

 • prítomnosť aterosklerotických plátov;
 • poškodenie stien krvných ciev, ako aj miesto, kde sa vyskytli;
 • rôzne deformácie krvných ciev, to platí pre ohyby alebo slučky;
 • prítomnosť krvných zrazenín;
 • zmena homogenity steny cievy, napríklad hrúbka na určitom mieste alebo jej pohyblivosť;
 • expanzie;
 • nedostatočná rozvinutosť vyšetrovanej časti tela.

Ale to nie sú všetky výhody postupu. Skenovanie brachiocefalických tepien umožňuje vyšetrenie nielen najväčších ciev v ľudskom tele, ale aj menších.

Extracraniálne oddelenia

Zvyčajne sa pri diagnostike ochorenia, ako je ateroskleróza, vyšetrujú extrakraniálne oblasti brachiocefalických artérií. Samotný postup je trochu podobný konvenčnému ultrazvuku, iba vyšetrenie prebieha na krku. V prípade potreby môže byť pomerne dlhá. Následný ošetrujúci lekár môže na obrazovke monitora jasne vidieť všetky zmeny, ku ktorým došlo v skúmaných nádobách.

Ateroskleróza extrakraniálnych brachiocefalických artérií si vyžaduje naliehavú liečbu, pretože následky môžu byť závažné aj na samom začiatku vývoja ochorenia. Liečba tohto problému nemožno začať samostatne, vyžaduje sa konzultácia s lekárom, ktorý predpíše potrebné lieky.

prevencia

Jedinou vecou, ​​ktorú môže pacient urobiť, sú preventívne opatrenia na zabránenie vzniku ochorenia, a ak sú prítomné, tento stav nezhoršuje. Postupujte podľa jednoduchých pravidiel.

Prvým krokom je začať zdravý životný štýl. Najdôležitejšou vecou je prestať fajčiť. Táto závislosť sa stáva vážnou príčinou tohto ochorenia. Je dôležité sledovať, ako budete jesť, mali by ste jesť menej tučné jedlá, uprednostňovať zeleninu, ovocie, morské plody. Nie vždy jedlo by malo byť ako pevná strava - niektoré potraviny môžu byť znížené v spotrebovanom množstve a nie úplne opustené.

Začnite hrať šport, a ak to nie je možné, cvičte ráno 10-15 minút. Ak sa príznaky ochorenia objavia, mali by ste sa poradiť s lekárom a vyšetriť. Pri predpisovaní liečby musíte úplne absolvovať celý kurz a zastaviť ho, aj keď máte dočasné zlepšenie stavu. Nemali by ste tolerovať bolesti hlavy alebo iné poruchy tela, ako hovoria odborníci: najzávažnejšie zmeny v dôsledku aterosklerózy môžu mať za následok operáciu.

Brachiocefalické tepny (BCA): úloha, anatómia, patológia a metódy jej diagnózy

Brachiocefalické tepny (BCA) sú veľké cievne kmeňové cievy, ktoré poskytujú krv jednému z najdôležitejších orgánov človeka - mozgu. Keďže hlavný objem krvi preteká do mozgu a tkanív hlavy presne cez tieto cievy, ich porážanie spôsobuje nielen nepríjemné symptómy, ale je veľmi nebezpečné kvôli závažným komplikáciám.

Ateroskleróza, tak bežná u moderných ľudí, sa považuje za hlavný patologický proces, ktorý sa rozvíja na stenách brachiocefalických tepien. Zúženie tepny plakom nevyhnutne vedie k zhoršenému prietoku krvi a v tomto prípade mozog bude trpieť.

Rôzne diagnostické metódy sa používajú na štúdium brachiocefalických artérií a prítomnosť patológie môže byť určená nielen drahými procedúrami, ale aj konvenčným ultrazvukom - lacným, dostupným a bezpečným spôsobom.

Anatómia brachiocefalických artérií

Brachiocefalické cievy sú prezentované:

 • Hlava ramena a jej ramená;
 • Ľavá podkľúčová tepna;
 • Ľavá spoločná karotidová artéria (OCA).

Všetky tieto cievy pochádzajú z aortálneho oblúka. Brachiocefalický kmeň je krátka nádoba s dĺžkou až päť centimetrov, ktorá na križovatke klavikuly s hrudnou kosťou na pravej strane dáva dve veľké vetvy - správne podkľúčové a pravé OCA. Ľavá OCA je nasmerovaná z aorty nahor, do ľavej sternoklavikulárnej kĺby.

Bežné karotidové artérie majú šírku lumenov približne 6 až 8 mm, ale nie menšiu ako 4 mm. Dosiahnutím horného okraja chrupavky štítnej žľazy sa rozkladajú do pravej a ľavej vnútornej a vonkajšej krčnej tepny. Bifurkácia môže byť tiež umiestnená na úrovni hyoidnej kosti alebo uhla dolnej čeľuste. Na toto miesto, OCA ide s jedným stonkou, "neodosiela" do tkanív akejkoľvek arteriálnej vetvy.

Vonkajšia karotidová artéria (NSA), takmer bezprostredne po svojom zdroji, v bežných, poskytuje deväť arteriálnych ciev dodávajúcich mäkké tkanivá a štruktúry hlavy.

Vnútorná karotidová tepna (ICA) je zasunutá do lebečnej dutiny a tam v nad-klinovej časti sa podieľa na vytváraní kruhu Willis a daruje veľké mozgové tepny - predné a stredné mozgové tepny.

Prvou časťou ICA je orbitálny prísun krvi do očí a anastomóza s cievami - pobočkami ICA. Na týchto cestách komunikácie dochádza k prietoku krvi pri porážke ICA.

Ľavá podkľúčová tepna pochádza z aortálneho oblúka a opúšťa hrudnú dutinu na úrovni strednej tretiny klíčiky, potom obe podkľúčové tepny prebiehajú paralelne s touto kosťou a posielajú sa do oblasti axilárnej oblasti, kde začínajú cievy zásobujúce horné končatiny. Priemer podkľúčových tepien dosahuje 9 mm.

Dôležité arteriálne vetvy, začínajúce od podkľúčov, sú stavovce, prechádza do lebečnej dutiny a spájajú, tvoria hlavnú (bazilárnu) tepnu a rozširujú zadné mozgové tepny, ktoré sú zahrnuté v kruhu Willisa.

Tým, že vstúpi do lebky a vstúpi do lebky, krv tečie z ICA, HCA a podkľúčových tepien sú spojené veľkou anastomózou - kruhom Willisa, presmerovaním krvi v podmienkach porušenia priechodnosti konkrétneho arteriálneho systému.

Na rozdiel od variantnej anatómie kruhu Willis, ktorý je dôležitý pre výživu mozgu, BCA má pomerne stálu štruktúru. Preto sú zriedkavo diagnostikované anomálie vetvy brachiocefalických artérií. Medzi ne patria:

 1. Úplná absencia brachiálnej hlavy, keď CCA a podkľúčové tepny začínajú priamo z aorty, podobne ako v ľavej časti;
 2. Začiatok ľavej vertebrálnej artérie z aorty, pravá - nie z podkľúčovej, ale od OCA;
 3. Asymetria lúmenov vertebrálnych artérií je často viac ponechaná, ich minimálny priemer je 2 mm a maximálny priemer je 5,5 mm.

Video: Anatómia brachiocefalických artérií

Ateroskleróza brachiocefalických artérií (BCA) - ich hlavná patológia

Ateroskleróza sa považuje za jeden z najčastejších patologických procesov vyskytujúcich sa v tepnách zásobujúcich mozog a končatiny. Vasokonstrikcia nevyhnutne ovplyvňuje prácu mozgu, ktorá trpí nedostatkom arteriálnej krvi a hypoxie.

Ateroskleróza brachiocefalických artérií sa vyvíja z rovnakých dôvodov ako podobná lézia aorty, artérie srdca, obličiek, končatín. Zrelosť a staroba, nadváha, nedostatok fyzickej aktivity, nezdravá strava, zlé návyky, poruchy metabolizmu tukov predurčujú k tomu.

Predpokladom pre vznik plaku je poškodenie vnútornej vrstvy arteriálnych stien, ktoré sú spôsobené aktívnym prietokom krvi, vysokým intravaskulárnym tlakom, turbulentným prietokom krvi v miestach rozvetvenia krvných ciev. Rastúca plaketa môže dlho zostať bez povšimnutia, pretože lúmen tepien je pomerne široký, ale progresia aterosklerózy skôr alebo neskôr vedie k narušeniu dodávania krvi do mozgu.

Ateroskleróza BCA môže byť:

Nerosokonatívna ateroskleróza brachiocefalických artérií sa hovorí, keď plaketa rastie prevažne pozdĺž pozdĺžnej artérie bez toho, aby spôsobila jej významné zúženie. Je zrejmé, že krvný prietok bude stále pretrhnutý, ale úplné zablokovanie sa zvyčajne nevyskytuje. Ako sa zvyšuje plochá platňa, obehový systém mozgu sa znovu prestavuje v nových podmienkach - sú zapnuté kolaterály, krv je presmerovaná na zložky kruhu Willis a mozog dostáva množstvo výživy, ktorú potrebuje.

Ateroskleróza sa tiež považuje za nepoddajnú, keď sa plaketa neprekrýva polovica lumenu artérie. Po progresii ochorenia môže byť stenóza bez stenómu stenózna - rastúca plaketa sa uzavrie na polovicu a dokonca väčšiu ako priemer nádoby.

Oveľa závažnejšia je situácia stenóznej aterosklerózy brachiocefalických artérií. Astrosklerotická plaketa súčasne vyčnieva do lumen cievy a vedie k ťažkej stenóze a jej prasknutie alebo poškodenie vonkajšieho krytu ohrozuje tvorbu lokálnych trombov a úplnú prekážku tepny.

v štádiu vývoja kompletnej arteriálnej stenózy

Na pozadí stenóznej aterosklerózy BCA sa krvný obeh tiež prestavuje a jeho funkčnosť závisí od štruktúry kruhu Willisa. Vzhľadom na to, že klasické vetvenie mozgových blán je oveľa menej časté ako rôzne druhy variácií, väčšina pacientov s aterosklerózou nemá dostatočnú cirkuláciu a preto riziko výskytu nežiaducich účinkov (napríklad mŕtvice) sa významne zvyšuje.

Obľúbené oblasti tvorby aterosklerotických plátov sú tie oblasti ciev, kde rozdeľujú alebo menia smer, čo vedie k turbulencii prietoku krvi a poškodeniu intimy a najčastejšou lokalizáciou aterosklerózy BCA je oblasť spoločnej karotidovej tepny rozdelenej na vonkajšie a vnútorné vetvy.

Vzhľadom na porážku brachiocefalických artérií dochádza k prietoku krvi v mozgu, k zárodku dochádza ischémia (dyscirkulatívna encefalopatia) alebo nekróza (mŕtvica). Mechanizmus vývoja týchto komplikácií je spojený s hemodynamickými príčinami, keď dochádza k čiastočnej alebo úplnej oklúzii tepny, ako aj k embolii, keď sa embólie stávajú časticami plaku karotickej artérie, mikrotrombmi z aterosklerotických lézií.

Riziko mŕtvice na pozadí aterosklerózy BCA sa signifikantne zvyšuje s trombózou, prítomnosťou voľných plakov s krvácaním v hrúbke alebo ulcerácii povrchu, ako aj s ťažkou artériovou stenózou (70-80% alebo viac).

Okrem aterosklerózy sú v brachiocefalickom systéme možné aj iné patologické procesy, čo vedie k ich zúženiu a zhoršenému prietoku krvi. Časté zmeny ciev zahŕňajú napríklad ohyby, slučky, ktoré sa zvyčajne odstraňujú chirurgicky. Taktiež sa vyskytujú aneuryzmy týchto artérií, ale relatívne zriedkavo.

Video: o stenóze karotických tepien - program "Žiť zdravo"

Niekoľko symptómov a liečba

Príznaky lézií brachiocefalických artérií súvisia predovšetkým s poruchou priechodnosti arteriálnych ciev. Mozog trpí nedostatkom výživy, čo vedie k mnohým sťažnostiam pacientov:

 1. závraty;
 2. bolesti hlavy;
 3. Slabosť, únava, mentálna retardácia;
 4. Blikajúce "lietať" pred očami, pocit plášťa;
 5. Pre-nevedomé podmienky.

Ak dôjde k narušeniu prívodu krvi do horných končatín, sťažnosti budú zahŕňať necitlivosť, stratu citlivosti, slabosť rúk. Často je porušenie prietoku krvi v krčných tepnách sprevádzané emočnými poruchami, neurózami, záchvaty paniky, depresiou, nespavosťou.

Odborníci so zavedenou diagnózou stenózy v dôsledku aterosklerózy alebo vrodených anomálií najprv predpisujú konzervatívnu liečbu - strava, správny režim, dostatočnú telesnú aktivitu, kontrolu krvného tlaku, cievne liečivá, vitamíny, neuroprotektory.

S neúčinnosťou protidrogovej liečby je možná operácia. V prípade lokálnej zmeny v stene cievy môže chirurg odstrániť túto časť tepny, aterosklerotický plak sám alebo s fragmentom cievnej steny, vyrobiť plast, inštalovať stent.

Duplexné skenovanie, ultrazvuk brachiocefalických tepien a iné vyšetrovacie metódy

Ateroskleróza krčných ciev, abnormálne rozvetvenie brachiocefalických artérií môže byť dlhodobo asymptomatické, takže sa nevykonávajú žiadne vyšetrenia alebo sa nezistia zmeny ako náhodné zistenie v súvislosti s hľadaním inej patológie. Pacienti, ktorí majú ťažkosti spojené so zhoršeným prietokom krvi v mozgu, sú obvykle predpísané štúdiou BCA, ktorá môže spôsobiť ischemické zmeny nervového tkaniva.

Hlavné metódy diagnostiky cievnych lézií sú:

 • Ultrazvuk (farebné duplexné skenovanie);
 • MR angiografia;
 • MDCT s kontrastom;
 • Radiokontrastná angiografia.

Ultrazvukové duplexné skenovanie s Dopplerom (UZDG)

Jeden z najdostupnejších štúdií možno považovať za USDG - Dopplerov ultrazvuk, ktorý nevyžaduje veľké náklady na materiál, je bezpečný a zároveň celkom informatívny. Ultrazvukom môže špecialista určiť nielen vlastnosti anatómie, štrukturálne zmeny v stenách brachiocefalických artérií, ale tiež určiť parametre prietoku krvi pomocou duplexného farebného mapovania.

Ultrazvukové vyšetrenie krčných ciev je indikované u pacientov, ktorí majú niektoré z príznakov dodávania krvi do mozgu:

 1. Bolesť hlavy, závrat;
 2. Pocit hluku v ušiach alebo v hlave;
 3. Zhoršené videnie alebo sluch;
 4. Znížená pamäť, pozornosť, intelektuálna výkonnosť;
 5. nespavosť;
 6. Symptómy porúch reči;
 7. Nepríjemnosť končatín, slabosť v nich;
 8. Pulzácia krčných tepien.

Pacientom s rizikom vaskulárnych lézií mozgu sa tiež odporúča vykonať USDG, aby sa včas diagnostikovali zmeny a zabránili ťažkým komplikáciám (mŕtvica). Riziková skupina zahŕňa:

 • S diagnostikovanou aterosklerózou iného miesta (cievy na nohách, aortu, koronárnych artériách atď.);
 • Utrpenie z diabetu a iných metabolických porúch;
 • Ľudia nad 40 rokov;
 • Pacienti s cervikálnou osteochondrózou;
 • Pacienti, ktorí utrpeli mozgovú príhodu alebo infarkt myokardu.

Ultrazvuk ciev hlavy a krku nevyžaduje žiadnu špecifickú prípravu, ale odborník vám odporúča odmietnuť silný čaj, kávu a samozrejme aj alkohol v deň štúdia. Najmenej dve hodiny pred zákrokom nemôžete fajčiť - môže to spôsobiť spazmus krvných ciev a viesť k nesprávnemu záveru o stave tepien.

S USDG brachiocefalických tepien sa pacient nachádza na chrbte, krk je zbavený oblečenia a šperkov, jeho hlava je otočená v smere oproti vyšetrovaným nádobám. Snímač sa spracováva špeciálnym gélom a pohybuje sa pozdĺž predného povrchu krku od okraja dolnej čeľuste po klavikuly. Štúdia trvá asi 15-20 minút. Hlavnou výhodou lieku UZDG je jej neškodnosť a preto možno preskúmať absenciu kontraindikácií, tj detí, tehotných žien, starších ľudí s viacerými závažnými sprievodnými chorobami.

Štandardným ultrazvukovým režimom lekár hodnotí šírku lumen ciev, prítomnosť stenózy v ňom, povahu rozvetvenia. Pridanie metódy k farebnému dopplerovskému mapovaniu poskytuje informácie o vlastnostiach a smeroch prietoku krvi.

Ak je podozrenie na patológiu brachiocefalických artérií a ich vetvy, odporúča sa začať diagnostiku vyšetrovaním periférnych častí spoločných karotických tepien a ich bifurkačných zón, pretože na tomto mieste sú aterosklerotické plaky najčastejšie spôsobené chronickú ischémiu mozgu. Ak sa počas vyšetrenia ultrazvukom s Dopplerom nedospeje nič v podkladových oddeleniach a ak existujú príznaky narušenia krvného obehu mozgu, môže sa vykonať transcraniálny ultrazvuk - určenie stavu ciev v lebečnej dutine.

Video: Ultrazvuková anatómia krčných ciev

MR angiografia

Magnetická rezonančná angiografia brachiocefalických artérií sa uskutočňuje s alebo bez zavedenia kontrastu. Je to jedna z najinformatívnejších metód na určenie štrukturálnych zmien v cievnych stenách, ich hrúbky, šírky tepien a vlastností ich rozvetvenia. Po stanovení lokalizácie, stupňa aterosklerózy, závažnosti arteriálnej stenózy sa na základe MR-angiografických údajov stanoví chirurg s typom a rozsahom chirurgickej liečby (stenting, endarterektómia atď.).

Výhody MR-angiografie možno považovať za vysoko informatívne, možnosť viacerých štúdií počas celej periódy liečby, bezpečnosť. V štúdii špecialista posudzuje ako anatómiu krvných ciev, tak povahu prietoku krvi v reálnom čase. Zariadenie umožňuje získať trojrozmerný obraz rôznych častí krvného riečišťa, aby sa študoval oddelene povaha arteriálnej a venóznej cirkulácie v mozgu. Hlavnými nevýhodami sú vysoké náklady a skutočnosť, že potrebné vybavenie nie je k dispozícii na všetkých klinikách.

Indikácie MR-angiografie sú podobné ako u USDG (závrat, patológia videnia a sluchu, podozrenie na prechodné ischemické záchvaty alebo mikro-mŕtvice, osteochondróza atď.). Prostredníctvom MR-angiografie špecialista určuje prítomnosť aneuryzmy, plaky, disekciu stien tepien, oblasti stenózy.

MR angiografia sa môže vykonať u dospelých aj detí. Trvá asi pol hodiny, počas ktorej musí pacient ležať nehybne na chrbte. Ak pacient nemôže zostať nehybný z dôvodu veku alebo sprievodných ochorení, postup sa vykonáva za podmienok spánku pod dohľadom anesteziológov.

Na rozdiel od duplexného vyšetrenia brachiocefalických artérií MR-angiografia má niekoľko kontraindikácií, vrátane:

 • Implantovaný kardiostimulátor;
 • Kovové konštrukcie, protézy, vodivé magnetické pole;
 • Extrémna obezita;
 • Strach z obmedzených priestorov;
 • Duševné ochorenie.

Počítačová tomografia multislice (MSCT)

Spoločnou metódou diagnostiky krčných ciev je multispirálna počítačová tomografia, röntgenová metóda na vyšetrenie tepien s kontrastom. Na rozdiel od štandardnej angiografie umožňuje MSCT získať viac častí krvných ciev a stavať na ich základoch trojrozmerné obrazy študovanej oblasti.

Na podanie kontrastného činidla sa vloží intravenózny katéter. Získané informácie naznačujú stav steny ciev, prítomnosť alebo neprítomnosť chýb, kontrakcie, anomálny priebeh. Povaha prietoku krvi v MSCT nie je možné určiť.

Kontraindikácie postupu sú ťažké alergické reakcie na kontrast, chronické zlyhanie obličiek, bronchiálnu astmu a niektoré ďalšie stavy. Medzi indikáciami - podozrenie na aterosklerózu BCA, latentnosť, aneuryzma, vrodené vaskulárne malformácie krku.

Radiografická angiografia

Radiografickú angiografiu možno použiť aj ako diagnostickú metódu, ale snažia sa ju používať menej a menej. Je to spôsobené potrebou zaviesť kontrastné činidlo, ktoré je plné alergických reakcií a zhoršenia vaskulárnych porúch, trombózy a embólie a samotná metóda vyžaduje ožarovanie. Ak existuje možnosť vykonania MRG a MR angiografie, kontrastná štúdia röntgenového žiarenia mierne stráca svoj význam, ale stále sa vykonáva pri plánovaní variantu chirurgickej liečby patológie BCA.

Aké sú brachiocefalické tepny, ako sa vykonáva duplexné vyšetrenie BCA?

Brachiocefalické tepny sú stonky krvných ciev, ktoré dodávajú krv hlavnému ľudskému orgánu, mozgu.

Väčší objem biologickej tekutiny, ktorá vstupuje do buniek celého mozgového orgánu, prechádza cez brachiocefalické tepny.

Porucha týchto arteriálnych kmeňov môže mať vážne komplikácie a dôsledky.

Hlavnou patológiou poškodenia membrán brachiocefalických artérií je systémová patológia aterosklerózy. Táto patológia je bežná medzi mladou populáciou a ateroskleróza sa každoročne zhoršuje a postihuje čoraz viac mladých ľudí, ktorí ešte nedosiahli 40 rokov.

Anatomická štruktúra zóny brachiocefalickej artérie

Anatómia štruktúry systému krvného toku má zložitú štruktúru vetiev tepien, ktoré vedú k orgánom. Najkomplexnejší program dodávania krvi všetkým bunkám mozgu.

Oblasť systému brachiocefalickej tepny má túto štruktúru:

 • Brachiocefalická brachiocefalická artéria s pobočkami;
 • Common carotid artery (OCA) - vľavo;
 • Podkľúčová tepna - vľavo.

Všetky brachiocefalické cievy pochádzajú z kmeňa aorty, samotný kmeň má malú veľkosť, ktorá nie je dlhšia ako 5 centimetrov.

V oblasti kĺbovej a hrudnej kosti má brachiocefalický kmeň dve hlavné vetvy dôležitých artérií:

 • Podkľúčová pravá tepna;
 • Právo plavidlo spoločnej krčnej tepny.

Ľavá nádoba spoločnej krčnej tepny vychádza z aorty a smeruje nahor, aby spojila kĺbovú kosť s hrudnou kosťou.

Anatómia brachiocefalických artérií na obsah ↑

Charakterizácia artérií vstupujúcich do brachiocefalického kmeňa

Spoločné karotické tepny sú cievy s priemerom od 6 milimetrov do 8 milimetrov. Arteriálna tepna vystupuje z aortálneho oblúka a pri dosahovaní špičky chrupavky štítnej žľazy sa rozlišuje v pravom i ľavom smere.

Na pravej strane sú 2 vetvy ciev - to je správna vnútorná karotidová tepna a správna vonkajšia tepna. Ľavý smer má tiež 2 vetvy, vonkajšie, rovnako ako vnútorné.

Rozdiel sa môže prejaviť aj na kosti pod jazykom alebo na spodnej časti čeľuste. Na toto miesto prechádza bežná ospalá nádoba cez jeden spoločný trup a neumožňuje vetviť do tkaniva orgánov.

Karotickej tepny smeru von, okamžite počiatočný bod jej tvorby sa rozširuje na 9 veľkých ciev, ktoré zabezpečujú prietok krvi do buniek mäkkého tkaniva mozgu.

Karoticka tepna vnútorného smeru prechádza okamžite do základne mozgu a vstupuje do kruhu Willisa a vyžaruje 2 veľké cievy v mozgu - prednú mozgovú cievnu a strednú mozgovú cievu.

Prvá tepna ICA dodáva krv do očného orgánu a je napojená na celú cievnu mriežku orgánu. Podľa všetkých týchto ciest je prívod krvi v prípade poruchy ICA, alebo ak je poškodená.

Podkľavná ľavostranná artéria pochádza z aortálneho oblúka. Vyskytuje sa z hrudnej kosti na úrovni miesta, kde sú stredné 2/3 klíčiky.

Potom sa tepna rozbieha a dva typy subklasiálnych ciev: v pravom smere a ľavostranná cieva sú paralelné s klavikulou a smerujú k axilárnym dutinkám. V axilárnej oblasti sa subklavické cievy rozvetvujú do tepien, ktoré poskytujú krv do rúk.

Priemer normálneho lumenu podkľúčovej tepny - až 9 milimetrov.

Vetvy, ktoré vychádzajú z podkľúčovej nádoby, sú vertebrálne tepny, ktoré prechádzajú do lebky a keď sú spojené, tvoria základnú tepnu, ktorá je súčasťou kruhu Willis.

Vetvy krčnej tepny, ako aj podkľúčovej tepny vzostupujú a vstupujú do lebky.

V mozgu tvoria základ orgánu, ktorý presmeruje tok krvi správnym smerom, keď sú ovplyvnené niektoré mozgové tepny - kruh Willis.

Patológia v štruktúre

Brachiocefalická tepna má stálu a stabilnú štruktúru.

Anomálie a abnormality v štruktúre brachiocefalickej zóny artérií sú zriedkavo detegované, ale napriek tomu existujú anomálie tohto typu tepien:

 • Anomália v starnutí, keď nie je brachiocefalický kmeň a karotida, ako aj podkľúčová tepna pochádza z aorty, rovnako ako všetky ostatné veľké tepny v ľavej časti aorty;
 • Ľavá vertebrálna cieva začína od veľkej cievy tela, aorta a pravá vertebrálna artéria pochádza nie z podkľúčovej tepny systému, ale z hlavnej krčnej tepny;
 • Asymetria v priemere vertebrálnych ciev - ľavostranná artéria je najčastejšie väčšia a minimálny priemer lúmenu je 2 milimetre, maximálny priemer nádob 5.5 milimetrov.
na obsah ↑

Symptómy aterosklerózy brachiocefalických artérií

Ateroskleróza je pre človeka nebezpečným ochorením a ateroskleróza brachiocefalických artérií je dvojnásobne nebezpečná, pretože sa rozvíja asymptomaticky a mŕtvica sa prejavuje úplne neočakávane osobe, keď človek nevie o jeho patológii.

Príznaky, ktoré musia venovať pozornosť podozrivej ateroskleróze:

 • Bolesť v hlave alebo závrat. Hlava sa začína otáčať, keď osoba robí náhle pohyby alebo keď index BP prudko klesá;
 • Stav nestabilnej psychiky - nervový systém sa stáva podráždeným a zjavuje sa podráždenosť alebo prejavuje sa formou depresie;
 • Intelektuálna schopnosť je narušená - neschopnosť sústrediť sa na úlohu a znížiť pamäť;
 • Pravidelne existujú stavy predstierania, alebo stav mdloby;
 • Tinitus, ktorý sa vyskytuje pravidelne;
 • Funkcia optického nervu je narušená a kvalita zraku je narušená - v očiach sa objavujú čierne škvrny a rozmazané objekty;
 • Únava sa zvyšuje a človek stráca schopnosť plne pracovať a vykonávať fyzickú alebo intelektuálnu prácu;
 • Bez ohľadu na teplotu má pacient s aterosklerózou brachiocefalických artérií studené ramená a nohy a tiež pravidelne dochádza k zmene častí ramien alebo nôh. Najčastejšie v patológii brachiocefalickej zóny sú ovplyvnené horné končatiny.

Ak má človek tieto príznaky, musí navštíviť lekára a podstúpiť komplexnú diagnostiku tela a najdôležitejšie diagnostikovať stav brachiocefalických artérií.

Etapy vývoja úplnej arteriálnej stenózy na obsah ↑

Príčiny aterosklerózy BCS

Dôvody, ktoré vyvolávajú tvorbu aterosklerotických plakov vo vnútri brachiocefalických ciev, sú rovnaké ako príčiny aterosklerózy celého cievneho systému prietoku krvi:

 • Hlavnou príčinou aterosklerózy je závislosť na nikotíne, ktorá znižuje elasticitu cievnych membrán;
 • Vysoký krvný tlak - hypertenzia;
 • Vysoký krvný obraz pre cholesterol;
 • nedostatok pohybu;
 • Nesprávna strava v strave;
 • Vysoké hladiny glukózy v krvi;
 • Užívanie antikoncepčných prostriedkov, ktoré obsahujú hormóny;
 • Hormonálne zlyhanie v tele;
 • Autoimunitná patológia;
 • Narušenie metabolizmu;
 • Zvýšenie objemu tela - patológia obezity.

Všetci títo provokujúci spôsobujú nielen aterosklerózu, ale aj mnohé systémové ochorenia krvného obehu.

Typy aterosklerózy v BCA

S vývojom systémového ochorenia, aterosklerózy brachiocefalických artérií, dlhé obdobie patológie je asymptomatické a nevykazuje sa, pretože veľký priemer artérií spôsobuje, že v počiatočnom štádiu aterosklerotického plaku neinterferuje s normálnym prietokom krvi v cievach.

Po progresii aterosklerózy sa plaky zvyšujú a prietok krvi do mozgových ciev je narušený.

Ateroskleróza, ktorá sa vyvinie v brachiocefalických cievach, má dve formy:

 • Stenózna forma aterosklerózy;
 • Patológia nežiaducich foriem.

Nerovná forma aterosklerózy brachiocefalických ciev nastáva vtedy, keď sa cholesterolová plaketa tvorí pozdĺž dĺžky tepny a významne neinterferuje s prietokom krvi. V priebehu času sa zvyšuje a prietok krvi je narušený, ale takýto plát nie úplne blokuje tepnu a nepovedie k jej trombóze.

Keď je krvný tok narušený v ne-stenóznej forme aterosklerózy, krvný obeh sa presmeruje na potrebné miesta pomocou kruhu Willis, preto mozog necíti žiadny zvláštny nedostatok živín.

Často s rastom ne-stenózneho plaku sa ateroskleróza môže premeniť na stenózujúcu formu, ktorá je pre ľudské telo oveľa nebezpečnejšia.

Trombóza brachiocefalickej artérie

V prípade stenótovej patológie plaketa rastie hlboko do lúmenu cievy a môže spôsobiť stenózu artérie alebo provokatér na trombovanie brachiocefalických artérií. Takýto typ aterosklerózy môže viesť k úplnej obštrukcii cievy.

Mechanizmus vývoja aterosklerózy

Pri vývoji stenóznej formy aterosklerózy závisí práca na prietoku krvi od štruktúry kruhu Willis, ktorý má malý počet ľudí v štruktúre ideálnu formu a nemá žiadne odchýlky.

Preto vo vývoji aterosklerózy stenóznej formy s nedostatočným prekrvením krvného obehu sú mozgové krvácanie (mŕtvica) a encefalopatia dyscirkulatívneho typu oveľa bežnejšie.

Najčastejšia lokalizácia plakov cholesterolu v týchto miestach:

 • V oblastiach krvných ciev, kde dochádza k ich rozdeleniu na menšie vetvy;
 • Na krčnej tepne, kde je rozdelená na vonkajšiu vetvu a vnútornú vetvu.

Mechanizmus vývoja komplikovanej formy aterosklerózy je navzájom prepojený s hemodynamikou, keď dochádza k čiastočnej oklúzii alebo úplnému zablokovaniu artérie. Aj príčina komplikovanej formy môže slúžiť ako embólia, ktorá sa stáva súčasťou aterosklerotického plaku v krčných cievach.

Príčiny vzniku komplikácií aterosklerózy môžu byť mikrotromby, opustenie miesta aterosklerotických lézií a vstup do menších krvných tepien.

Ateroskleróza extrakraniálnych oblastí najčastejšie narúša hemodynamiku v BCA a blokuje segmenty mozgu BCA, najčastejšou príčinou patológie je tromboembolizmus.

Riziko vývoja cerebrálnej cievnej mozgovej príhody v dôsledku aterosklerózy BCA sa zvyšuje:

 • V prípade patológie trombózy;
 • V závislosti od voľnej štruktúry cholesterolu;
 • Keď je ochorenie stenóza krvných ciev.

Okrem systémovej aterosklerózy v brachiocefalických tepnách môže dôjsť k vzniku takých patologických stavov:

 • Excesy steny cievy;
 • Vzhľad slučiek v tepnách;
 • Aneuryzma BCA - táto patológia je v týchto cievach dosť zriedkavá.
na obsah ↑

Diagnóza patológií brachiocefalických artérií

Hlavné metódy diagnostických štúdií lézií brachiocefalických artérií sú:

 • MSCT s kontrastným činidlom;
 • MR angiografia;
 • Ultrazvukové (ultrazvukové) oddelenia ICA;
 • CT angiografia;
 • Ultrazvuk USDG (Dopplerov ultrazvuk);
 • Duplexné vyšetrenie brachiocefalických artérií;
 • Rôntgenová angiografia s kontrastom;
 • Triplex vyšetrenie tepien.
Arteriálna skúška na obsah содерж

Duplexné a trojité skenovanie brachiocefalických artérií

Duplex sa používa na vyšetrenie krčných bazénov (extrakraniálnej časti) a artérií v mozgu - to je najinformatívnejšia metóda diagnostiky problémov s krvným prietokom v mozgu.

Tento sken umožňuje určiť nielen prívod krvi do mozgu, ale aj mozgový krvný prietok, ako aj fyziologické zmeny stavu ciev:

 • Indexy toku krvi tepien (cez cievy);
 • Posúdenie stavu cievnych membrán;
 • Ohýbanie vnútri tepien;
 • Prítomnosť malformácií.

Ultrazvukové skenovanie tepien a žíl nie je invazívnou metódou získavania potrebných informácií a identifikácie vaskulárnych patológií.

Triplexné (farebné) skenovanie BCS je najpopulárnejšou metódou moderného vyšetrenia extrakraniálneho úseku hlavných tepien, ktoré zásobujú mozog biologickou tekutinou.

Pri skenovaní môžete získať informácie o stave:

 • Extrakraniálne tepny krku;
 • Vonkajšie plavidlá a vnútorné karotické plavidlá;
 • Identifikujte aterosklerotické plaky subklavickej artérie;
 • Určte tok krvi v tepnách;
 • Spoločné krčné tepny;
 • Brachiocefalický kmeň.

Taktiež pri triplexovom skenovaní je možné určiť stav hlavných artérií dolných končatín a prietok krvi v periférnej časti.

Pri duplexnom a triplexovom skenovaní možno identifikovať nasledujúce patológie:

 • Echogenicita stien cievy;
 • Prítomnosť krvných zrazenín (krvné zrazeniny);
 • Hypoplázia lúmenu cievy;
 • Odpojenie a stenóza plavidiel;
 • Elasticita choroidu;
 • Prítomnosť aterosklerotických plátov v tepnách;
 • Aneuryzma tepien.
Pri dešifrovaní výsledkov skenovania sa nachádzajú informácie o stave každého prešetrovaného plavidla. na obsah ↑

Štúdia protokolov a dekódovanie duplexného skenovania

Dešifrovanie duplexného skenovania sa vykonáva na základe týchto indikátorov:

 • Hrúbka steny ciev;
 • Rýchlosť krvi;
 • Systolické maximum;
 • Diastolické minimum;
 • Charakteristika prietoku krvi v tepnách;
 • Index pulzátora;
 • Odporový index.

SHEIA.RU

Brachiocefalické tepny: čo to je, anatómia, cerebrálna oximetria

Anatómia a ochorenia brachiocefalických artérií

Brachiocefalické tepny sú hlavné cievy zapojené do prívodu krvi do mozgu a mäkkých tkanív hlavy. Tieto tepny zahŕňajú: karotický, vertebrálny, podkľúčový, ako aj ich spojenie, ktoré tvoria brachiocefalický kmeň. Tieto plavidlá tvoria údolie Illiziev zodpovedné za distribúciu prietoku krvi v hlave. Poranenie brachiocefalických artérií môže mať vážne dôsledky. Aby sme pochopili príčiny týchto patológií, je potrebné sa oboznámiť s anatómiou týchto ciev.

anatómia

Ak je prietok krvi narušený v jednej z tepien Wellisovského kruhu, zvyšok plavidiel bude tiež musieť reštrukturalizovať intenzitu svojej práce. Krvné toky nebudú rozdelené rovnomerne, čo prispieva k rozvoju cievnej mozgovej príhody. Ateroskleróza sa najčastejšie vyskytuje v barchiocefalických artériách. K tomu dochádza v dôsledku rôznych zranení krvných ciev a nahromadenia krvných doštičiek v nich, ktoré sa postupne zrútia a poškodzujú svalovú vrstvu tepny. V tomto momente sa vyvíja ateroskleróza.

Anatómia brachiocefalických artérií v mieste ich rozvetvenia je usporiadaná vo forme praku. Prietok krvi v tomto mieste víri a poškodzuje tepnu. V mieste poškodenia cievy sa vytvorí aterosklerotický plak, ktorý má schopnosť zväčšiť šírku alebo dĺžku.

S rastom plaku pozdĺž cievy sa prietok krvi pomaly narušuje, tepna sa nezakusuje. Táto patológia sa nazýva syndróm non-stenotická ateroskleróza brachiocefalických artérií. Vážne hemodynamické poruchy sa nevyskytujú, keďže Velizyevov kruh dokáže prispôsobiť sa týmto zmenám. To je možné pomalou reštrukturalizáciou prietoku krvi.

Stenózna ateroskleróza a čo odborník môže určiť vykonaním špeciálnych štúdií. V tomto prípade sa plaky vyvíjajú v lúmene nádoby v šírke, čo vedie k jej čiastočnému alebo úplnému zablokovaniu. Dôsledkom tohto procesu je prudké porušenie hemodynamického cyklu veliziem, tepna bude potrebovať naliehavú pomoc. Ak je tepna blokovaná o viac ako 60%, môžeme hovoriť o vývoji stenózy.

Symptómy aterosklerózy

Najčastejšou sťažnosťou, ktorú počuli odborníci zaoberajúci sa liečbou aterosklerózy, je závraty s ostrým zákrutom. Prítomnosť takéhoto príznaku je spôsobená patologickým rozložením krvi na jednej strane ramenného pletenca, často vpravo.

Okrem závratí môžu nasledujúce predpoklady predvídať vývoj aterosklerózy:

 • tinitus;
 • Časté bolesti hlavy, ktoré sa zhoršujú náhlymi pohybmi;
 • Neprirodzený šum v hlave;
 • Náhla porucha zrozumiteľnosti, syndróm predného zraku;
 • Epizodické príznaky neuralgie (slabosť končatín, necitlivosť);
 • Znížená aktivita mozgu;
 • Strata vedomia

dôvody

Značne málo faktorov môže mať negatívny vplyv na štruktúru endotelu. V procese jeho zmeny sa vyskytujú aterosklerotické lézie ciev a ich syndróm blokovania.

Medzi hlavné faktory, ktoré možno považovať za príčinu vývoja patológie patria:

 • chronická hypertenzia,
 • fajčenie tabaku
 • zvýšený cholesterol v krvi.

Tieto ochorenia a zlé návyky porušujú integritu endotelu, na ktorého tkanivách sa objavujú aterosklerotické plaky. Tieto formácie pozostávajú z rôznych štruktúr (zničené bunky, lipidy atď.). V priebehu času sa plaky kombinujú a miešajú, čoraz viac zatvárajú lumen cievy a bránia cirkulácii.

Nasledujúce faktory môžu spôsobiť aterosklerózu:

 • nadváhou;
 • Sedavý životný štýl;
 • Jedlo veľkého množstva cukru;
 • Použitie perorálnych kontraceptív.

diagnostika

Neinvazívna cerebrálna oximetria sa niekedy používa na hodnotenie regionálnej oxygenácie mozgu. Dnes je však najucelenejšou a jedinou presnou metódou pre skúmanie brachiocefalických artérií ultrasonická dopplerovská sonografia. Zariadenie použité na prieskum BCA pracuje na princípe echolokácie. Pri vykonávaní pracovnej plochy v študovanej oblasti sa zachytávajú ultrazvukové impulzy, ktoré prenášajú informácie do digitálneho signálu a prenášajú obraz na monitor.

Pomocou tejto diagnostickej metódy možno zistiť vývoj syndrómu ochorenia a nasledujúce zmeny v brachiocefalických artériách:

 • Určte rýchlosť toku krvi;
 • Posúdenie závažnosti ochorenia, najmä aterosklerózy;
 • Pozrite sa na stav stien cév;
 • Identifikujte akékoľvek poškodenie tepien, a to aj v počiatočných fázach;
 • Potvrďte prítomnosť alebo absenciu stenózy.

liečba

Po vykonaní štúdie na základe získaných údajov zvolí ošetrujúci lekár najvhodnejšiu liečebnú stratégiu. Ak lézie brachiocefalických artérií nie sú významné, môže sa vylúčiť chirurgická metóda, liečba sa odporúča konzervatívnym spôsobom.

Riešenie faktorov rizika aterosklerózy je nasledovné:

 1. Kontrola krvného tlaku;
 2. Realizácia prevencie fyzickej nečinnosti;
 3. Odmietanie zlých návykov;
 4. Kontrola hladín cholesterolu;
 5. Odstránenie stresových situácií;
 6. Prijatie predpísaných antikoagulancií a protidoštičkových látok.

Pri výraznom poškodení BCA je nevyhnutná chirurgická intervencia. V tomto prípade sa vykonáva jedna z dvoch operácií: endovaskulárna chirurgia alebo otvorená intervencia. Samotný pacient si môže zvoliť spôsob chirurgického zákroku, zhodnotiť jeho finančné možnosti a celkové zdravie.

Počas endovaskulárneho chirurgického zákroku sa umiestňuje stent do oblasti tvorby plakov. Táto metóda je najjemnejšia. Po niekoľkých dňoch môže pacient už viesť normálny život. Takáto operácia by bola vykonávaná všetkými pacientmi bez výnimky, ak by to nebolo kvôli jej vysokým nákladom.

Otvorená operácia sa vykonáva vo všeobecnej anestézii. V mieste poškodenej nádoby sa urobí incízia dutiny, časť z nej sa odstráni. Po chirurgickom zákroku sa operovaná tepna šiť alebo sa vloží protéza. Po operácii by mal pacient starostlivo sledovať svoje zdravie, dodržiavať základy správnej výživy.

Vyžaduje si neustále sledovanie hladín cholesterolu v krvi, ako aj odmietnutie všetkých zlá návykov. Telesná hmotnosť by mala byť tiež v normálnom rozmedzí.

Riziko mŕtvice je priamo spojené so stavom tepien a ciev v tele. Čím je lúh užší, tým vyššia je pravdepodobnosť jej pretrhnutia, upchatia a krvácania. So zúžením o 25% pravdepodobnosť výskytu mŕtvice nie je väčšia ako 3%.

Ak je syndróm stenózy prítomný a je asymptomatický a lúmen je 40%, potom pravdepodobnosť krvácania je 11%. Napriek týmto nízkym pomerom, keď sa objavia vyššie uvedené príznaky, musí byť okamžite vyšetrená BCA.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Komplikácie po endovasálnej laserovej koagulácii

Endovasálna laserová koagulácia (EVLK) žíl je jednou z najmodernejších a účinnejších metód liečby kŕčových žíl. Je účinná prakticky vo všetkých štádiách kŕčových žíl.

Nízky krvný tlak - príčiny a liečba

Krvný tlak je jedným z hlavných ukazovateľov stálosti vnútorného prostredia ľudského tela. Skladá sa z dvoch indikátorov: systolický a diastolický krvný tlak.Systolický krvný tlak sa pohybuje od 110 do 130 mm Hg.

Porušenie venózneho odtoku mozgu

Pri probléme s prívodom krvi do mozgu sa viac pozornosti venuje tepnám. Prinášajú kyslík, plastové materiály, ktoré vytvárajú energiu a vykonávajú neuróny svojich funkcií.

Venózna discirkulácia: čo to je, poškodenie mozgu

Z tohto článku sa dozviete: čo je žilové obehové. Prečo sa zdá, na aké komplikácie môže viesť. Symptómy, diagnostika, liečba a prognóza patológie.Keď venózna discirkulácia narušuje odtok žilovej krvi.

Čo robiť, keď plavidlo na prst praskne?

Najčastejšou príčinou vzniku podliatin sú zranenia a modriny. V tomto prípade by ste sa nemali obávať, pretože je známe, z ktorého plavidlo praskne.Hlavným prejavom burstovej cievy je podliatina (alebo hematóm) - akumulácia čerstvej alebo zrazenej krvi pod kožu.

Prečo sú neutrofily zvýšené u dospelých, čo to znamená?

Neutrofily sú najpočetnejšou súčasťou bielych krviniek, ktorých úlohou je chrániť ľudské telo pred rôznymi infekciami. Vznikajú v kostnej dreni.Akonáhle nepriateľské patogénne mikroorganizmy vstúpia do tela, neutrofily s nimi okamžite interagujú: pohlcujú a trávia, v dôsledku čoho aj oni zomrú (táto schopnosť sa nazýva fagocytóza).