Karotidová artéria je najväčšou krčnou cievou zodpovednou za prívod krvi do hlavy. Preto je nevyhnutné včas rozpoznať akékoľvek vrodené alebo získané patologické stavy tejto tepny, aby sa predišlo nenapraviteľným následkom. Našťastie je pre to všetka moderná lekárska technológia.

obsah

Karotidová artéria (lat. Arteria carotis communis) je jednou z najdôležitejších ciev, ktoré kŕmia hlavové štruktúry. V konečnom dôsledku vedie k tomu, že mozgové tepny predstavujú kruh pútnikov. Podáva sa do mozgového tkaniva.

Anatomické umiestnenie a topografia

Miesto, kde je karotidová artéria umiestnená na krku, je anterolaterálny povrch hrdla, priamo pod sternocleidomastoidovým svalom alebo okolo neho. Treba poznamenať, že ľavé spoločné karotidové (karotidové) tepny sa odchyľujú ihneď od aortálneho oblúka, zatiaľ čo ten pravý pochádza z inej veľkej cievy - brachiálnej hlavy, ktorá opúšťa aortu.

Umiestnenie spoločnej krčnej tepny

Región karotických artérií je jednou z hlavných reflexných zón. V mieste bifurkácie je karotický sínus - spleť nervových vlákien s veľkým počtom receptorov. Po stlačení sa srdcová frekvencia spomalí a pri ostrých zdvihoch môže dôjsť k zástave srdca.

Poznámka. Niekedy na zastavenie tachyarytmie kardiológovia tlačia na približnú polohu karotického sínusu. Z tohto rytmu sa stáva menej často.

Karotídny sínus a topografia nervov v porovnaní s karotickými tepnami

Bifurkácia karotickej artérie, t.j. jeho anatomické rozdelenie na vonkajšie a vnútorné, môže byť topograficky umiestnené:

 • na úrovni horného okraja laryngeálnej štítnej chrupavky ("klasická" verzia);
 • na úrovni horného okraja hyoidnej kosti, tesne pod a pred uhlom spodnej čeľuste;
 • na úrovni zaobleného rohu spodnej čeľuste.

Predtým sme už písali o zablokovaní koronárnych artérií a odporúčame pridať tento článok do záložiek.

Je dôležité. Toto nie je úplný zoznam možných bifurkačných lokalít a. carotis communis. Umiestnenie bifurkácie môže byť veľmi nezvyčajné - napríklad pod mandibulárnou kosťou. A keď sa vnútorné a vonkajšie krčné tepny okamžite odchyľujú od aorty, nemôže dôjsť k žiadnej bifurkácii.

Schéma karotickej artérie. "Klasická" verzia bifurkácie

Vnútorná krčnej tepny vyživuje mozog, vonkajšiu karotickú tepnu - zvyšok hlavy a predný povrch krku (orbitálna oblasť, tlmiace svaly, hltan, časová oblasť).

Varianty vetví tepien, ktoré kŕmia orgány krku z vonkajšej krčnej tepny

Vetvy vonkajšej karotickej artérie sú reprezentované:

 • maxilárna artéria (z nej odchádzajú 9 až 16 tepien, vrátane klesajúceho palatínu, infraorbitalu, alveolárnych artérií, stredného meningeálu atď.);
 • povrchná temporálna artéria (poskytuje krv na koži a svaloch časovej oblasti);
 • faryngálna vzostupná tepna (názov jasne určuje, ktorý orgán mu dodáva krv).

Tiež si navyše k súčasnému článku uvažuje o téme syndrómu vertebrálnej artérie.

SHEIA.RU

Spoločná karotidová arteria: anatómia, vetvy, norma, rýchlosť krvného prietoku

Anatómia spoločnej krčnej tepny

Spoločná karotická tepna je hlavná nádoba, ktorá prenáša krv zo srdca do najvyššej časti ľudského tela. Práve táto tepna a jej vetvy dodávajú do mozgu 70% krvi, ktorú potrebuje. Oči, krk, ušné oblasti, maxilárne a časové žľazy, svaly tváre a jazyka. Široká sieť vetiev karotických tepien sa tiahne cez všetky tkanivá a orgány sústredené v oblasti hlavy.

štruktúra

Miesto pôvodu spoločnej krčnej tepny je oblasť hrudníka. Anatómia tepny je taká, že spočiatku pozostáva z dvoch veľkých ciev, rozbiehajúcich sa v rôznych smeroch - vľavo a vpravo. Každý z nich stúpa, prechádza pozdĺž priedušnice s pažerákom, obchádza procesy krčných stavcov a prechádza prednou časťou krku. A končí okolo štvrtého stavca. Začína sa rozkrojenie (rozdelenie).

Ľavá spoločná karotidová artéria je kratšia ako pravá, pretože sa odvíja od brachiocefalického brachiálneho systému. Zatiaľ čo právo z aorty. Jeho dĺžka sa pohybuje od 6 do 12 cm, dĺžka pravého pravého môže byť normálne 16 cm, priemer karotických tepien sa mení u žien a mužov. Pre prvé je to priemer 6, 1, pre druhé, je to 6,5 mm.

Vonkajšia od OCA a mierne pred krkom vykonáva jugulárnu žilu opačnú funkciu. Rovnako aj para. Vedie žilovú krv do srdcového svalu. V strede tepny a žily sa nachádza vagusový nerv. Celá táto štruktúra spolu tvorí hlavný krčný neurovaskulárny zväzok.

Na samom dne krku sú tepny skryté hlboko. Sú zakryté vonkajším plášťom krku, podkožným svalstvom, hlbokými tkanivami krku a nakoniec hlbokými svalmi. V hornej časti ležia povrchne.

Obe karotické tepny ohraničujú priedušnicu, pažerák a štítnu žľazu. A o niečo vyššie s krkom, hrdlom.

rozdvojenie

Po dosiahnutí okraja chrupavky štítnej žľazy v oblasti, kde sa nachádza karotický trojuholník, sú hlavné tepny rozdelené na 2 menšie - vnútorné a vonkajšie. Toto je bifurkácia spoločnej krčnej tepny, čo znamená rozdelenie. Priemer vidlicových vetiev je približne rovnaký.

V tejto oblasti je rozšírenie hlavnej cievy nazývanej ospalý sinus. Malý plexus s ňou prilieha - ospalý glomus. Napriek svojej skromnej veľkosti má tento uzol veľmi dôležitú funkciu - kontrolu stability tlaku, chemické zloženie krvi a nepretržitú prácu dôležitého srdcového svalu.

Externá tepna, ktorá sa nachádza na začiatku po spoločnej bifurkácii, je umiestnená bližšie k vnútornej osi. A potom. Na samom začiatku je pokrytá svalom krku - sternokleidomastoidom a po dosiahnutí karotického trojuholníka - podkožným svalom a doskou cervikálnej fascie.

V rovnakej výške so spodnou čeľusťou vyčnievajú tepny vidlice. Sú to jeho hlavné vetvy - horná čeľusť a vonkajšia temporálna. Sú rozdelené na mnohé ďalšie tepny, rozdelené do skupín:

 1. predné: vonkajšia štítna žľaza, jazyková, tvárová;
 2. zadné: ušné, okcipitálne, klavicilne-sterno-mastoidné;
 3. mediálne: vzostupný hltan.

HCA teda zabezpečuje dodávanie krvi nasýtenej kyslíkom a užitočných prvkov do štítnej žľazy, slinných žliaz, okcipitálnych, parotidových, horných maxilárnych, temporálnych oblastí, ako aj do tvárových a jazykových svalov.

Druhá vetva spoločnej krčnej tepny, a to vnútorná, má bočné a mierne posunuté zadné umiestnenie na krku. A trochu ďalej mediálne. Zvyšuje sa absolútne vertikálne, obídením pásmo medzi hltanom a jugulárnou žilou. A dosiahne ospalý kanál, kam preniká cez otvor.

Vagusový nerv a polygangonit sa nachádzajú za tepnou. A vpred - hypoglossálny nerv. Nad - hltanový nervový nerv. Vo vnútri karotického kanála sa nádoba stáva kamennou. To sa ohýba a rozvetví do nádob spánkového bubna, ktoré dodávajú krv do dympatickej dutiny a ucha.

Na výstupe z kanála sa nádoba opäť ohne, ale teraz hore spadá do drážky klinovitého kosti a jej kavernózna časť vstupuje do výrezu v mozgovej kôre a dodáva krv do prednej a zadnej časti prostredníctvom dvoch tepien - prednej a strednej.

A oblasť mozgu je opäť ohnutá pred optickým kanálom, kde sa odvíja oftalmická artéria.

ICA je teda rozdelená do 7 sekcií:

 • križovatka;
 • krku;
 • eye;
 • kavernózna;
 • skalnatá;
 • časť roztrhnutého otvoru;
 • klin.

S touto anatomickou štruktúrou krčná tepna a jej vetvy dodávajú krv všetkým tkanivám a orgánom koncentrovaným v hornej časti tela.

Ospalý glóbus

Ospalý glomus, ktorý sa nachádza v oblasti bifurkácie, je malé telo. Jeho dĺžka je 2,5 a jeho šírka je 1,5 mm. Jeho druhé meno je karagénový paraganglón. To je dôležitý prvok vzhľadom na skutočnosť, že glomus obsahuje vyvinutú sieť kapilár a množstvo chemoreceptorov (prvky ľudských senzorických systémov).

Vzhľadom na špecifické formácie glomus reaguje na kolísanie koncentrácie kyslíka v krvi, ako aj na oxid uhličitý a vodíkové ióny. S týmito údajmi riadi zloženie krvi, stabilitu tlaku a intenzitu práce srdcového svalu.

Ospalý sinus, rozšírená oblasť v mieste bifurkácie, má tiež vlastnosti v štruktúre. Stredná škrupina je slabo rozvinutá, ale vonkajšia je pomerne hustá a zahustená. Sústredí sa na obrovské množstvo elastických vlákien a nervov.

Úroveň prietoku krvi

Ak máte podozrenie na stenózu alebo zablokovanie krčných tepien, mali by ste vyšetrovať pomocou duplexného vyšetrenia. Zverejní:

šírka lúmenu v nádobách;

 • možnú prítomnosť oddelení, krvné zrazeniny a plaky;
 • rozšírenie alebo kontrakcia stien, ak existujú;
 • prítomnosť aneuryzmy, pretrhnutia alebo deformácie.

Duplexné skenovanie sa vykonáva na hlavných nádobách - je to karotid, chrbtica a podkľúč. Sú rozlíšené ako oddelená brachiocefalická skupina, pretože sú najväčšie v ľudskom tele a sú zodpovedné za dodávanie krvi do hornej časti tela. Skrátená skratka štúdie znie ako ultrazvuk BCA.

Pri plnom krvnom zásobení, ak majú tepny normálny lúmen, nie sú žiadne plaky a deformácie, mozog by mal dostať 55 ml krvi na 100 g svojej hmotnosti. Akákoľvek anatomická alebo patologická porucha v karotických tepnách narušuje celkový obeh, v dôsledku čoho všetky tkanivá hlavy, a hlavne mozog, dostávajú menej kyslíka. Toto je plné vážnych následkov a často smrteľných.

Klinický význam

Okrem najdôležitejšieho fyziologického charakteru má karotická tepna aj klinický význam. Jeho špecifická poloha umožňuje snímanie a meranie impulzu. Skontrolujte to vo vybraní medzi anterolaterálnym svalom a hrtanom, 2 cm pod okrajom čeľuste. Táto funkcia má veľký význam, pretože pulz na zápästí nie je vždy viditeľný. Najmä ak je človek v stave hlbokého šoku.

Anatómia karotickej artérie

Pravá spoločná karotická tepna (a Carotis communis dextra) sa odchyľuje od brachiocefalického kmeňa (thruncus brachiocephalicus) a ľavej spoločnej krčnej tepny (a Carotis communis sinistra) z aortálneho oblúka. V tomto ohľade, ľavá spoločná krkaviciach je dlhšia ako práva na 2,5-3 cm. Na úrovni Stern-klavikulárne spoločných spoločné krčnej tepny sú umiestnené na krku. Na tepny krku nachádza vo veľkom interfascial štrbín, ktoré vymedzujú mediálne strane priedušnice a pažeráka, zadné - pre-stavce fascia a predné Scalene svalu (m scalenus predné.), V priečnom i v pred - (m. Sternocleidomastoideus) sternocleidomastoideus,

Na krku prechádzajú krčné tepny cez neurovaskulárny zväzok, ktorý okrem bežnej krčnej tepny zahŕňa vnútornú jugulárnu žilu (v. Jugularis interna), vagusový nerv (Vagus). Parietálny list štvrtej fascie krku tvorí pošvu pre neurovaskulárny zväzok, ktorý sa spája s priečnymi procesmi stavcov. Vagina neurovaskulárneho zväzku začína na úrovni horného okraja predného mediastína a dosahuje základňu lebky. Vo vnútri vagíny sa nachádzajú septa spojivového tkaniva, ktorá delí tepnu, žily a nerv. V dôsledku toho má každý z prvkov lúča svoj vlastný fasciálny puzdro. Vagusový nerv prechádza do tkaniva cievneho lôžka medzi fasciálnymi puzdrami tepny a žily.
Okrajový sympatický kmeň susedí s zadnou stenou cievneho lôžka, od nej oddelené prevertebrálnou fasciou (fascia praevertebralis).

Zvyčajne spoločná karotická tepna nedáva pobočky, ale v niektorých prípadoch (najmä s vysokým variantom bifurkácie) môže horná štítna žľaza (a. Thyreoidea superior) vyčnievať z jej hornej časti 0,2-1,5 cm pod bifurkáciou.

Na úrovni horného okraja štítnej chrupavky je spoločná karotidová artéria rozdelená na dve ramená: vnútorné a vonkajšie krčné tepny (Carotis interna et al., Carotis externa). Menej často bifurkácia spoločnej krčnej tepny má vyššiu alebo nižšiu polohu a je umiestnená na úrovni III, IV alebo VI krčných stavcov. Uhol delenia spoločnej krčnej tepny sa pohybuje od 2 do 74 °. Bifurkácia spoločnej krčnej tepny sa môže nachádzať v čelných alebo sagitálnych rovinách alebo v rovine blízko nich.

V oblasti bifurkácie tvorí spoločná karotická tepna expanziu podobnú ampulke, tzv. Ospalý sinus (bulbus caroticus, sinus caroticus). Karotídny sínus obsahuje tlaoreceptory: podráždenie nervových zakončení karotického sínusu znižuje krvný tlak a spomaľuje kontrakciu srdca.

Tu v oblasti bifurkácie spoločnej krčnej tepny je na mieste zadnej vnútornej krčnej tepny umiestnený ospalý glómus (glomus caroticum) (karotidová žľaza, spontánna cievna cievka) na jeho zadnej mediálnej ploche. Je to malá plochá formácia 2,5 mm dlhá a hrúbka 1,5 mm, pevne viazaná na stenu cievy spojovacím tkanivom. Vo svojej funkcii je ospalý glomus špecifickým senzorickým orgánom obsahujúcim vaskulárne chemoreceptory, ktoré reagujú na zmeny v chemickom zložení krvi, a tak sa podieľajú na regulácii kardiovaskulárneho systému.

Nervy glossofaryngeálneho nervu (glossopharyngeus), vagus nerv a sympatický kmeň zapadajú do karotického sínusu a ospalého glómu. Vetva glossofaryngeálneho nervu ku karotickému sinu sa nazýva sínusový nerv. Medzi týmito nervmi existuje množstvo spojení. V tej istej oblasti sa rozvetvuje aj depresívny nerv Zionu.
Celkovo sa karotický sínus a karotické telieska spolu s nervami, ktoré sú pre ne vhodné, tvoria reflexnú zónu, ktorá hrá dôležitú úlohu pri regulácii krvného obehu.

Nad bifurkáciou spoločnej krčnej tepny sa vnútorná karotidová artéria odchyľuje bočne a posteriori a prechádza do paravertebrálneho tkaniva na vonkajšie otvorenie karotického kanála (foramen caroticum externum). Vonkajšia karotidová artéria ide smerom dovnútra a nahor, s miernym otáčaním v strednom smere.

Vnútorná karotidová artéria (a. Carotis interna) je najväčšou vetvou spoločnej krčnej tepny. Vnútorná karotidová artéria sa dá rozdeliť na dve časti: cervikálnu a intrakraniálnu. Vo vnútrakraniálnej oblasti vnútornej krčnej tepny sa rozlišujú vnútroozózne, kavernózne a intradrálne časti.

Cervikálna oblasť vnútornej krčnej tepny nedáva pobočky. Prostredníctvom vonkajšieho otvoru karotického kanála vstupuje vnútorná krčnej tepny do ospalého kanálu (canalis caroticum) a cez jeho vnútorný otvor vstupuje do dutiny lebky. Priamo pri výstupe z karotického kanála je vnútorná karotidová artéria obklopená kavernóznym žilovým sínusom (sinus cavernosus). Po opustení karotidového kanála sa vnútorná karotidová aréna vytvorí ohyb v tvare písmena S (sifón) a prechádza dura mater do subdurálneho priestoru za vnútorným otvorom optického kanála, bočne k optickému nervu. Z konvexnej časti krivky vnútornej krčnej tepny pochádza očná arteria (a. Ophthalmica). Pri vstupe do subdurálneho priestoru sa vnútorná karotidová artéria na vnútornom okraji predného sfénoidného procesu rozdelí do dvoch vetiev: prednej mozgovej tepny (a. Cerebri anterior) a strednej cerebrálnej tepny (a. Cerebriho média). Dĺžka cervikálnej vnútornej krčnej tepny u dospelého človeka je 10 až 11 cm, vnútrožilová časť, 4-5 cm, kavernózna časť 5 cm, intradúrna časť 1 cm.

Vonkajšia karotidová artéria je druhá vetva spoločnej krčnej tepny, ktorá má v porovnaní s vnútornou karotickou tepnou menší priemer. Avšak jeho priemer v počiatočnej časti môže byť väčší ako priemer vnútornej krčnej tepny. Vonkajšia karotidová artéria dáva 9 vetiev vrátane 6 ramien pod zadným bruchom digastrického svalu (m. Digastricus) a tri ramená nad týmto svalom. Pri alebo nad bifurkáciou sa vyššia tepna štítnej žľazy odkloní od vonkajšej krčnej tepny. Nad rohovkou hyoidnej kosti sa predbežne odkloní lingválna tepna (a. Lingualis) a tvárová tepna (a. Facialis) a zadná podpaľa (a. Occipitalis). Vzdialene vznikajú arteria zadného ucha (a. Auricularis posterior) a sternocleidomastoidná tepna (a. Sternocleidomastoidea). V počiatočnej časti vonkajšej krčnej tepny alebo mierne vyššej vychádza vzostupná faryngálna artéria (a. Pharyngea ascendens). Na úrovni krku mandibuly sa vonkajšia karotidová artéria rozdeľuje na dve koncové vetvy - maxilárnu artériu (Maxillis) a povrchnú temporálnu artériu (a. Temporalis superficialis).

Karotickej artérie majú komplexný vzťah s okolitými štruktúrami. Preto je oblasť ľavej spoločnej krčnej tepny, umiestnená v hrudnej dutine, ohraničená pred ľavou brachiocefalickou žilou (viď Brachiocephalica sinistra). Vedľajšie a posteriorné je od podkľúčovej tepny (a. Subclavia), susediace s mediastinálnym letákom pleury. Trachea je umiestnená mediálne, vyššia a trochu pozdĺž tejto časti tepny.

Na krku je spoločná karotidová tepna pokrytá vpredu s predným okrajom sternokleidomastoidového svalu. Avšak je možný aj anatomický vývoj, pri ktorom sternocleidomastoidný sval pokrýva iba spodnú tretinu spoločnej krčnej tepny alebo ju vôbec nezakrýva. Medzi týmto svalov a tepny v dolnej časti krku prejsť hornej časti brucha omohyoid sval (m. Omohyoideus), sternothyroid sval (m. Sternothyreoideus) a sternohyoid sval (m. Sternohyoideus).

Na prednej stene tepny tvorí dolná vetva cervikálnej slučky radikálne dolné anezy cervicalis, vytvorené v šikmom smere, predné vetvy cervikálnych nervov I - III. Dolná vetva cervikálnej slučky sa spája s hornou vetvou cervikálnej slučky, ktorá sa rozprestiera od hypoglossálneho nervu, čo vedie k vzniku krčnej chrbtice.

Vo svojej strednej tretine (pred bifurkáciou) je spoločná karotidová tepna predná časť pokrytá len fasciou. Trochu nižšie bifurkácia tepny na prednom povrchu sú všeobecne predné Viedeň (v. Facialis communis) a lepšiu štítnej Viedeň (v. Štítnej žľazy superior), prúdiť do úst spoločné alebo oddelene do vnútornej krčnej žily (v. Jugularis interna).

Za spoločnou karotidovou artériou priľahlou k prevertebrálnej fascii. Za ním sú predné a stredné svaly (Scalenus anterior et medius), sval dlhý hrdlo (t., Longus colli) a sympatický kmeň.

V spodnej časti krku leží spoločná karotická tepna pred vertebrálnou tepnou (a. Vertebralis), ktorá vstupuje do priečneho procesu krčka maternice.
Za spoločné krčnej tepny v mieste vstupu na vertebrálne tepny do otvoru priečneho procesu, prechádza nižšia štítnej tepny (a. Štítnej žľazy nižšia), čo je odvetvie schitosheynogo trup (truncus thyreocervicalis). Zanechal spoločné krčnej tepny, z mierne pod vypúšťania dolnú štítnej tepny prechádza hrudnej kanálik (ductus thoracicus), prúdi do sútoku ľavej subclavian a vnútorné krčnej žily (žilová uhol).

Mediálne od spoločnej krčnej tepny je lalok štítnej žľazy, ktorý oddeľuje tepnu od cervikálneho pažeráka a priedušnice.

Oblasť bifurkácie spoločnej krčnej tepny z mediálnej strany prilieha k hrtanu za stredným svalom (Scalenus medius). Vnútorná jugulárna žila (v. Jugularis interna) prechádza priečne a trochu pred bifurkáciou. Vagusový nerv prechádza pozdĺž laterálneho povrchu tepny.
Ďalej tepna prechádza pod styloidným procesom a m. stylopharyngeus k vonkajšiemu otvoreniu karotického kanála.

Pod zadným bruchom tráviaceho svalu je artéria pokrytá predným okrajom m. sternocleidomastoideus.
V intervale od spodnej zadnej hranou brucha digastrický k rozdvojenie spoločnej krčnej tepny čelnej plochy vnútornej krčnej tepny prechádza hypoglosálního nervu, sternoklavikulárního-bradavkového tepnu, výbežok tepnu, a vyšší (n hypoglossus.) - zadný aurikulární tepny.

Glossopharyngeálny nerv (Glossopharyngeus) leží pod stylo-sublingválnym svalom a na prednej ploche vnútornej krčnej tepny.

Medzi hypoglosálního a jazykohltanový nervov v prednej časti pôvodu krčnej tepny interna, je faryngální plexus skladajúci sa z citlivých (od jazykohltanového nervu), motor (na vagus) a autonómne (sympatická trup a na nervu vagus) vlákien.

Medzi východiskovou časťou zadnej brušnej časti digastrického svalu a hornou časťou sternokleidomastoidného svalu, kmeň tváre (n. Facialis) ide pozdĺž predného povrchu vnútornej krčnej tepny. Okrajová vetva dolnej čeľuste (ramus marginalis mandibulae) odchádza od nej smerom k dolnej čeľusti.

Zadná stena vnútornej krčnej tepny je 1-2 cm nad svojimi ústami, vedľa seba prechádza arterie, vetva vagus nerv - supraventný laryngeálny nerv (n. Laryngeus superius). Jeho pozícia sa líši: nerv môže prechádzať za bežnou krčnej tepny a niekedy prekročí vnútornú karotickú artériu vysoko na úrovni plexu hltanu.

Pred vnútornou krčnej tepny prechádza mnoho žíl rôzneho kalibru, ktoré pretekajú do vnútornej jugulárnej žily.

Na úrovni II a čiastočne III cervikálnych stavcov, za vnútornou karotickou tepnou a mediálne od vagusového nervu leží nadradený cervikálny sympatický uzol (ganglion cervicale superior). Vetvy hornej časti uzliny (n. Carotis internus) tvoria okolo vnútornej krčnej tepny plexusu (plexus caroticus internus a plexus cavernosus), ktoré sa tiahnu pozdĺž tepny do dutiny lebky.

Kde je karotidová tepna v ľudskom tele - štruktúra, funkcie, choroby a ich liečba

Ľudský obehový systém je komplexný mechanizmus pozostávajúci zo štvorkomorovej svalovej pumpy a viacerých kanálov. Plavidlá, ktoré zabezpečujú prívod krvi do orgánov, sa nazývajú tepny. Patrí medzi ne spoločná karotidová artéria, ktorá prenáša krv zo srdca do mozgu. Normálna funkcia tela je nemožná bez účinnej cirkulácie prietoku krvi, pretože nesie najdôležitejšie stopové prvky a kyslík.

Čo je karotidová artéria?

Ako už bolo uvedené, tento typ tepny je nádoba určená na napájanie hlavy a krku. Spánková žila má široký tvar, ktorý je potrebný na prenos veľkého množstva kyslíka a vytvára intenzívny a nepretržitý prietok krvi. Vďaka tepnám sa obohacuje mozgová tkanivá, optický aparát, tvár a ostatné periférne orgány, v dôsledku čoho sa ich práca vykonáva.

Kde je

Často ľudia majú otázku: ako nájsť karotidovú artériu na krku? Pre odpoveď je potrebné obrátiť sa na základy anatómie ľudského tela. Spoločná karotidová artéria začína v hrudníku, potom ide dole po krku na lebku, končiaca v základni mozgu. Dlhšia pravá časť odbočuje od brachiálnej hlavy, vľavo - od aorty. V cervikálnej oblasti sa kmene nachádzajú pozdĺž predného povlaku vertebrálnych procesov a medzi nimi je pažeráková trubica a priedušnica.

štruktúra

Na vonkajšej strane spoločnej SA je jugulárna žila a medzi nimi je vagus nerv nachádzajúci sa v drážke: takto vzniká neurovaskulárny zväzok. Na vertikálnom kanáli je nedostatok vetiev, ale chrupavka štítnej žľazy je rozvetvením krčnej tepny na vnútornej a vonkajšej strane. Zvláštnosťou cievy je prítomnosť expanzie (karotidový sínus) s nodulom susediacim s ním (karotidový glóbus). Externý spánkový kanál pozostáva z niekoľkých skupín krvných ciev:

 • štítnej žľazy;
 • jazyka;
 • hltanu;
 • vpredu;
 • tylový;
 • ucho zadné.

Umiestnenie vetvy vnútornej karotidovej tepny sa považuje za intrakraniálnu, pretože vstupuje do lebky cez samostatný otvor v temporálnej kosti. Oblasť spojenia cievy s bazálnou tepnou cez anastomózu sa nazýva kruh Willis. Segmenty transportnej krvi vnútornej krčnej tepny do vizuálneho orgánu, prednej a zadnej oblasti mozgu a krčných stavcov. Štruktúra tejto žily pozostáva zo siedmich ciev:

 1. spojenie;
 2. kavernózna;
 3. krku;
 4. eye;
 5. klin;
 6. skalnatá;
 7. sektor roztrhnutého otvoru.

Koľko krčných tepien má človek?

Existuje nesprávny názor, že človek má jednu karotickú tepnu: v skutočnosti sú dve z nich. Sú umiestnené na oboch stranách krku a sú najdôležitejšími zdrojmi krvného obehu. Vedľa týchto ciev sú dve dodatočné vertebrálne tepny, ktoré sú výrazne nižšie ako objem karotickej tekutiny v pohybovanej tekutine. Ak chcete cítiť pulz, musíte nájsť bod v zákryte pod lícnou kosťou na jednej strane Adamovho jablka.

funkcie

Okrem presunu krvného obehu riešia krčné tepny aj iné dôležité úlohy. Karotidový sín je vybavený nervovými bunkami, ktorých receptory vykonávajú nasledujúce funkcie:

 • monitorovať vnútorný cievny tlak;
 • reagovať na zmeny v chemickom zložení krvi;
 • dávajú signály o prítomnosti kyslíka pochádzajúceho z erytrocytov;
 • podieľať sa na regulácii činnosti srdcového svalu;
 • ovládanie impulzu;
 • udržiavajte krvný tlak.

Čo sa stane, ak stlačíte karotidovú tepnu

Je prísne zakázané určovať dôsledky kliknutia na karotidovú artériu. Ak krátko zatlačíte na túto nádobu, dôjde k strate vedomia. Táto choroba trvá asi päť minút a keď sa obnoví krvný obeh, osoba sa prebudí. Experimenty s dlhšou dobou sily môžu spôsobiť vážne dystrofické procesy, pretože nedostatok kyslíka je škodlivý pre mozgové bunky.

choroba

Externá karotická niť nepriamo dodáva krv do mozgu. Nepretržité otvorenie anastomóz, dokonca aj s nedostatkom kruhu Willis, je vysvetlené dobrým krvným zásobovaním tejto vetvy. Patológie sú charakteristické hlavne vnútorným kanálom, hoci otolaryngológovia, plastická a neurochirurgia v praxi čelia prerušeniu prevádzky vonkajšieho povodia. Patria medzi ne:

 • vrodené hemangiómy tváre, krčka maternice;
 • malformácie;
 • arteriovenózna fistula.

Chronické ochorenia, ako je ateroskleróza, syfilis a svalová fibrózna dysplázia spôsobujú veľké zmeny vnútorného kmeňa. Možné príčiny ochorení karotického krvného riečišťa sú:

 • zápal;
 • prítomnosť plaku;
 • zablokovanie artérie;
 • praskanie v stene kanálu (disekcia);
 • prehĺtanie alebo oddeľovanie obloženia plavidla.

Výsledkom negatívnych procesov je zúženie krčnej tepny. Mozog začne dostávať menej živín, kyslík, potom dochádza k klinickému vývoju bunkovej hypoxie, ischemickej mozgovej príhody a trombózy. V tejto súvislosti sa rozlišujú nasledujúce ochorenia CA:

 • patologické arteriálne vetvenie;
 • trifurcation, čo znamená rozdelenie na tri výhonky;
 • aneuryzma;
 • trombu v krčnej tepne.

ateroskleróza

Normálny vzhľad arteriálnej steny znamená hladkosť a elasticitu. Tvorba plakov pomáha znižovať lúmen trupu. Zvýšenie sedimentu vedie k výraznému zúženiu cievy. Diagnostikovaním diagnostikujú lekári diagnostiku pacienta: aterosklerózu krčných tepien. Táto podmienka sa vzťahuje na množstvo závažných ochorení, ktoré vyvolávajú mozgovú príhodu, atrofiu mozgového tkaniva a preto si vyžaduje okamžitú liečbu. Na určenie prítomnosti plakov v krčných stehnách môže dôjsť k nasledujúcim symptómom:

 • prudké zvýšenie hladín cholesterolu;
 • časté bolesti hlavy;
 • mdloby;
 • problémy s videním;
 • rýchly impulz;
 • silný tinitus;
 • necitlivosť končatín;
 • kŕče, zmätok;
 • porucha reči.

Syndróm karotickej artérie

Ochorenie, charakterizované kŕčmi cievnych stien, je v medicíne rozpoznané ako syndróm karotickej artérie. Jeho výskyt je spojený s akumuláciou vrstvy cholesterolu na okrajoch kanála, oddelením plášťa na niekoľko vrstiev, stenózou. Menej často je pôvod ochorenia spôsobený genetickou predispozíciou, dedičnými faktormi a zraneniami.

Stratifikácia vnútorného povrchu tepny sa stáva hlavnou príčinou ischemickej mozgovej príhody rôznych vekových skupín ľudí. Pacienti starší ako päťdesiat rokov sú ohrození, ale nedávny výskum vedcov ukazuje, že percento mŕtvice u mladých ľudí sa zvyšuje. Prevencia rozvoja syndrómu CA zahŕňa odmietnutie zlých návykov, udržanie aktívneho životného štýlu.

aneuryzma

Rozšírenie arteriálnej zóny s lokálnym riedením povlaku sa nazýva aneuryzma. Štát predchádza zápalové reakcie, svalové atrofie a niekedy choroba je vrodená. Vzniká vo vnútraniálnych zónach vnútornej karotidovej vetvy a vyzerá ako vak. Najhorším dôsledkom takéhoto vzdelania je prasknutie, ktoré má za následok smrteľný výsledok.

Aneuryzma by sa nemala zamieňať s karotickou hemodektómii súvisiacou s benígnymi nádormi. Podľa štatistík sa 5% prípadov zmení na rakovinu. Cesta vývoja vzniká v oblasti bifurkácie a naďalej sa pohybuje pod čeľusťami. Počas svojho života sa problém neprejavuje, preto ho diagnostikujú patológovia.

Liečba chorôb

Predpokladá sa patológia artérií podľa klinických symptómov, ale diagnózu môžu urobiť len lekári po príslušnom vyšetrení. Študovať telo používané metódy pomocou moderných technológií:

 • ultrazvuk;
 • Dopplerovské pozorovanie;
 • angiografia;
 • MRI;
 • počítačová tomografia.

Liečba choroby závisí od stupňa, veľkosti, celkového stavu. Napríklad v počiatočnom priebehu trombózy je predpísaná malá aneuryzma, antikoagulancia a trombolytika. Rozšírenie artériového kanála sa uskutočňuje pomocou izolácie prokaínu alebo odstránenia susedných sympatických zhlukov. Ťažké zúženie, upchatie a trombóza krčnej tepny vyžaduje operáciu. Operácia karotidovej cievy sa vykonáva stentovaním alebo odstránením poškodenej oblasti s náhradou umelou časťou.

Foto krčných tepien na krku

Video: bežná karotidová artéria

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Kde je karotidová tepna a aké funkcie vykonáva

Karotidová arteria (arteria carotis communis) je veľká spárovaná nádoba, ktorej hlavnou funkciou je zásobovanie väčšiny hlavy, mozgu a očí.

Existuje niekoľko definícií:

 • Spoločná karotidová artéria;
 • Doprava a doľava;
 • Vnútorné a vonkajšie.

Z tejto publikácie sa dozviete, koľko karotických tepien je v skutočnosti u ľudí a aké funkcie každá z nich vykonáva. Ale najprv zistíme, odkiaľ pochádza toto neobvyklé meno - karotidová artéria.

Karotidová artéria: prečo sa to nazýva?

Tlak na karotidovej tepne jeho receptorov (koncové útvary aferentných nervových vlákien) je vnímaný ako nárast tlaku a začne aktívne pracovať na jeho znižovaní. U ľudí sa srdcový tep spomaľuje, v dôsledku stláčania ciev začne hladovanie kyslíka, čo spôsobuje ospalosť. Práve kvôli tejto vlastnosti získala karotidová tepna svoje meno.

Varovanie! So silným a dlhotrvajúcim mechanickým účinkom na karotickú artériu môže dôjsť k strate vedomia a dokonca k smrti. Nepokúšajte sa kvôli nečinnosti zvedavosti zistiť, čo sa stane, ak stlačíte karotidovú tepnu. Neopatrnosť môže viesť k nezvratným dôsledkom!

Ale napriek tomu by mal každý vedieť umiestnenie karotickej tepny: môže byť potrebné pomôcť obeti.

Ako nájsť karotidovú artériu?

Najčastejšie je pulz meraný ramenom. Ale ak je tepna poškodenej osoby slabo hmatateľná, potom sa meria srdcová frekvencia v krčnej tepne.

Ktorú stranu merať?

Je lepšie to robiť pravou rukou na pravej strane. Pri meraní impulzu ľavice môžu byť dve tepny naraz zatiahnuté a výsledok bude nespoľahlivý.

Pokyny krok za krokom:

 1. Položte pacienta alebo sedieť na stoličke a nechajte ho oprieť sa o chrbát.
 2. Ak chcete zistiť, kde je karotidová artéria, umiestnite stredné a indexové prsty ruky (sú citlivejšie na pulzáciu) na dutinu medzi hrtanom a anterolaterálnym svalom.
 3. Ak chcete určiť pulz, umiestnite prsty pod spodnú čeľusť medzi bradu a lalok ucha a znížte ich o 2 cm. V diere blízko dýchacieho hrdla sa môže cítiť pulzácia. Ovládajte silu nárazu, netlačte silno.
 4. Keď počujete tlkot srdca, začnite meraním tepovej frekvencie pomocou stopiek alebo druhej ruky na hodinách. Normálne hodnoty by mali byť medzi 60-80 údermi za minútu.
na obsah ↑

Karotidové tepny: umiestnenie a funkcia

Spoločná karotická alebo karotická arteria je artéria, ktorá má dve identické cievy:

 • Na pravej strane (pochádza z brachiocefalického kmeňa):
 • Na ľavej strane (z oblúka aorty).

Obe cievy majú identickú anatomickú štruktúru a smerujú vertikálne nahor cez rebrovú klietku na krk.

Nad horným okrajom sternokleidomastoidového svalu umiestneného v blízkosti priedušnice a pažeráka je každá nádoba rozdelená na vnútorné a vonkajšie krčné tepny (miesto rozdelenia sa nazýva bifurkácia).

Po vetve vnútorná tepna tvorí dilatáciu (karotidový sínus), pokrytá viacerými nervovými zakončeniami a je najdôležitejšou reflexnou zónou. Masáž tejto oblasti sa odporúča pre pacientov s hypertenziou ako metódu samovznietenia krvného tlaku počas krízy.

Za čo zodpovedá vonkajšia pobočka?

Kľúčovou funkciou vonkajšej vetvy je poskytnúť krvný tok s opačným smerom, aby pomohol pri vertebrálnom vetve a vetvách vnútornej krčnej tepny počas zúženosti.

Aké orgány podávajú vonkajšie vetvy krvou:

 • Svaly tváre;
 • uši;
 • skalp;
 • Korene zubov;
 • buľvy;
 • Vybrané oblasti dura mater;
 • Štítna žľaza.
na obsah ↑

Kde je vnútorná vetva krčnej tepny?

Vnútorná vetva vstupuje do lebky cez otvor v časovej kosti s priemerom 10 mm (intrakraniálne umiestnenie), tvoriaci kruh v základni mozgu spolu s vertebrálnymi cievami Willisu, hlavným zdrojom mozgového krvného zásobovania. Z hĺbky do konvolutia sa tepny pohybujú smerom k kortikálnym centrám, sivá a biela hmota, jadrá medulla oblongata.

Vnútorné segmenty krčnej tepny:

 • Cervikálna oblasť nachádzajúca sa v hlbších vrstvách pod svalmi;
 • Segment, ktorý sa nachádza v tzv. "Roztrhané" otvory;
 • Kamenná časť umiestnená vo vnútri kostného kanála;
 • Cavernózna oblasť nachádzajúca sa medzi listami dura mater pozdĺž kavernózneho sínusu a vytvárajúcimi sa vetvami v smere membrán a hypofýzy;
 • Sfénovitá časť je malá časť subarachnoidálneho priestoru mozgu;
 • Komunikačný segment, ktorý sa nachádza v bode rozvetvenia predných a stredných tepien smerujúcich k medulám;
 • Očná a očná oblasť - vedie paralelne k optickému nervu, vytvára očné a hypofýzové tepny.
na obsah ↑

Vonkajšia vetva krčnej tepny: choroby, symptómy

Na rozdiel od vnútornej karotidovej tepny vonkajšia nie priamo dodáva mozog.

Prerušenie normálnej činnosti môže spôsobiť množstvo patológií, ktorých liečba sa vykonáva chirurgickými metódami z oblasti plastických, otolaryngologických, maxilofaciálnych a neurochirurgických:

 • Hemangiómy tváre a krčka maternice;
 • Arteriovenózna fistula;
 • Angiodysplázia (vaskulárne malformácie).

Tieto ochorenia môžu byť výsledkom:

 • Zranenia tváre;
 • Prenesené rinoplastické a otolaryngologické operácie;
 • Neúspešné postupy: odstránenie zubov, prepichnutie, sínusové umývanie, injekcie do obežnej dráhy;
 • Hypertenzia.

Patofyziologickým prejavom tejto patológie je arteriovenózny skrat, cez kanalizačné cesty, ktorými je arteriálna krv s vysokým tlakom nasmerovaná na hlavu. Takéto anomálie sú považované za jednu z príčin preťaženia mozgovej žily.

Podľa rôznych zdrojov tvoria angiodysplázie 5 až 14% celkového počtu cievnych ochorení. Jedná sa o benígny rast (rast epiteliálnych buniek), z ktorých asi 70% je lokalizovaných v oblasti tváre.

Symptómy angiodysplázie:

 • Kozmetické poruchy;
 • Výdatné krvácanie, nedostatočne citlivé na štandardné metódy zastavenia krvácania;
 • Pálčivé bolesti v hlave (väčšinou v noci).

Ťažké krvácanie počas operácie môže byť smrteľné.

Možné patológie krčnej tepny a vnútorného kmeňa

Takéto bežné ochorenia, ako je tuberkulóza, ateroskleróza, fibromuskulárna dysplázia, syfilis, môžu viesť k patologickým zmenám v karotidovej tepne, ktoré vznikajú na pozadí:

 • Zápalové procesy;
 • Nadmerný rast vnútorného plášťa;
 • Disekcie u mladých pacientov (prasknutie vnútornej arteriálnej membrány s prienikom krvi do priestoru medzi stenami).

Disekcia môže viesť k stenóze (zúženiu) priemeru tepny, pri ktorej dochádza k hladovaniu mozgu kyslíkom a k rozvoju hypoxie tkaniva. Tento stav môže viesť k ischemickej mŕtvici.

Iné typy patologických zmien spôsobené zúžením krčnej tepny:

 • trifurcation;
 • aneuryzma;
 • Abnormálna koža vnútornej krčnej tepny;
 • Trombóza.

Trifurkácia je termín na rozdelenie tepny na tri vetvy.

Existujú dva typy:

 • Predné - rozdelenie vnútornej karotidovej tepny do prednej, bazilárnej, zadnej;
 • Zadné - spájajúce vetvy troch mozgových tepien (zadné, stredné, predné).
na obsah ↑

Aneuryzma krčnej tepny: aké to je a aké sú dôsledky

Aneuryzma je rozšírením tepny s lokálnym riedením steny. Toto ochorenie môže byť vrodené a môže sa vyvinúť po dlhšom zápale, atrofii svalov a ich nahradení zriedenou tkanivou. Koncentrácie v oblasti intrakraniálnych segmentov vnútornej krčnej tepny. Nebezpečná patológia, vyvíjajúca sa asymptomatická a schopná spôsobiť okamžitú smrť.

Roztrhnutie stenčenej steny môže nastať v prípade:

 • Zranenia krku a hlavy;
 • Fyzické alebo emocionálne preťaženie;
 • Prudké zvýšenie krvného tlaku.

Akumulácia prebytočnej krvi v subarachnoidnom priestore môže spôsobiť stlačenie tkanív a opuch mozgu. V tomto prípade závisí miera prežitia pacienta od veľkosti hematómu a účinnosti lekárskej starostlivosti.

Karotickej trombóze

Trombóza je jednou z najčastejších príčin narušenej cerebrálnej cirkulácie. Pri tejto chorobe stojí príznaky a metódy liečby v podrobnejšom zastavení.

Krvné zrazeniny tvoria zväčša vnútri krčnej tepny v mieste bifurkácie - vidlice vo vonkajšej a vnútornej vetve. Práve v tejto oblasti sa krv pohybuje pomalšie, čo vytvára podmienky na ukladanie krvných doštičiek na steny krvných ciev, ich lepenie, vzhľad fibrínových vlákien.

Tvorba krvných zrazenín vyvoláva:

 • Vysoká zrážanlivosť krvi;
 • Antifosfolipidový syndróm;
 • Fibrilácia predsiení;
 • Srdcové chyby;
 • Traumatické poranenie mozgu.

Klinické prejavy trombózy závisia od:

 • Veľkosť trombu a miera jeho tvorby;
 • Stav kolaterálov.

Podľa jeho priebehu môže byť karotická trombóza:

 • asymptomatická;
 • ostré;
 • subakútnej;
 • Chronické alebo pseudo-nádorové.

Samostatná je (rýchla) progresia ochorenia s krvnou zrazeninou, ktorá rastie na dĺžku a preniká do prednej a strednej tepny mozgu.

Trombóza na úrovni spoločného kmeňa je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi:

 • Sťažnosti na tinnitus;
 • Krátkodobá strata vedomia;
 • Sťažnosti na silnú bolesť hlavy a krku;
 • Slabosť žuvacích svalov;
 • Zhoršené videnie.

Nedostatočné prívod krvi do očí môže spôsobiť:

 • šedý zákal;
 • Atrofia optického nervu;
 • Dočasná slepota;
 • Znížená zraková ostrosť počas cvičenia;
 • Prítomnosť pigmentu v sietnici so sprievodnou atrofiou.

Pacienti s trombózou vnútornej karotidovej artérie v mieste pred vstupom do lebky skúsenosti:

 • Ťažké bolesti hlavy;
 • Strata pocitu v nohách a ramenách;
 • Bolestivosť pokožky hlavy v postihnutej oblasti;
 • Halucinácie, podráždenosť;
 • Problémy s rečou až po hlúposť (s ľavostrannou léziou).

Symptómy trombózy intrakraniálnej oblasti krčnej tepny:

 • Zhoršovanie vedomia, stav nadmernej agitácie;
 • bolesti hlavy;
 • vracanie;
 • Strata pocitu a znehybnenie polovice tela na postihnutej strane.
na obsah ↑

Metódy diagnostiky karotickej trombózy

Na základe sťažností pacienta lekár môže predpokladať prítomnosť krvnej zrazeniny, ale na konečnú diagnózu je potrebné vykonať inštrumentálne štúdie, ako napríklad:

 • electroencephalography;
 • rheoencephalography;
 • USDG (Dopplerovské ultrazvukové vyšetrenie ciev hlavy a krku);
 • MR-angiografia (magnetická rezonančná angiografia), vrátane zavedenia kontrastného činidla;
 • CT (počítačová tomografia).
na obsah ↑

Liečebné metódy

Terapeutické metódy liečby trombózy sú účinné len v počiatočných štádiách ich vývoja s malými veľkosťami aneuryzmy.

Komplexný kurz zahŕňa:

 • Prípravky antikoagulačnej skupiny - Fibrinolyzín, Hepardín, Dikumarín, Sinkumar, Fenilín;
 • Trombolytika - fibrobilozín, plazmín, urokináza, streptodekáza (účinná iba v prvej fáze).

Kvôli rozšíreniu kanála a zmierneniu kŕčov používajú novokainovú blokádu sympatických uzlín alebo ich odstránenie.

Metódy chirurgickej liečby patologických stavov krčnej tepny

 1. Excízia arteriovenózneho skratu. Pri chirurgickej liečbe trombózy vonkajšej krčnej tepny je táto technológia neúčinná, pretože je plná závažných komplikácií.
 2. Metóda stentovania karotickej artérie je obnovenie vaskulárnej permeability rozmiestnením stentu (tenká kovová sieťovina). Najbežnejšia, osvedčená technika.
 3. Odstráňte trombotickú alebo prekrvenú oblasť a nahraďte ju plastovým materiálom. Operácia je spojená s rizikom krvácania, s vysokou pravdepodobnosťou opakovania v budúcnosti (preformovanie krvnej zrazeniny). Z týchto dôvodov technika nie je rozšírená.
 4. Vytvorenie novej cesty pre prietok krvi cez umelý skrat medzi vnútornými karotickými a podkľúčovými tepnami.

Operácie krčnej tepny sa vykonávajú v špecializovaných chirurgických oddeleniach. Výber metódy určuje ošetrujúci lekár so zreteľom na stav, vek, stupeň poškodenia krčnej tepny a poškodenie mozgu pacienta.

Karotidová artéria: anatómia, funkcie, možné patológie

Karotidová artéria je cieva, ktorá pochádza z hrudnej oblasti a končí v mozgu. Vykonáva funkciu poskytovania krvi a s ňou prvky nevyhnutné pre život, veľa orgánov. Existuje spoločná karotidová artéria, ktorá je rozdelená na vnútornú a vonkajšiu. Existujú dve hlavné patologické príznaky: ateroskleróza a aneuryzma. Sú charakterizované rôznymi zmenami, obidva sú však také nebezpečné, že môžu viesť k smrti.

Jednou z najväčších krvných ciev v tele, ktoré patria do veľkého okruhu krvného obehu, je karotidová artéria. Má zložitú anatómiu a je dvojicou ciev, ktorých vetvy sa dodávajú do krvi mozgu, naplňujú ho kyslíkom a živinami. Tieto cievy vyživujú tkanivá krku a očí.

Miesto, kde prechádza karotidová tepna, je považované za jedno z najzraniteľnejších. Telo reaguje na akýkoľvek mechanický účinok ako signál zvýšenia tlaku a dáva odpoveď, čím ho znižuje. Spolu s tlakom klesá srdcový tep, čo môže spôsobiť, že osoba omdlela. Ak bol dopad dostatočne silný, smrť je možná.

Dokonca aj najmenší pokles prietoku krvi v tepne alebo jej zablokovanie vedie k prerušeniu krvného obehu, čo vyvoláva mozgovú príhodu. V kritickej situácii môže schopnosť presne snímať pulz na karotidovej tepne zachrániť ľudský život.

Prvá nádoba z páru prechádza pozdĺž pravej strany krčnej oblasti, druhá - na ľavej strane. Ľavostranná tepna je o niečo dlhšia ako pravá a ide z brachiálnej hlavy. Pravá strana - pochádza z aortálneho oblúka. Pravá tepna má dĺžku 6-12 cm, dĺžka ľavej časti dosahuje 16 cm.

Samotná karotidová tepna prechádza z hrudnej časti, vidlíc a stúpa pozdĺž línie trachey, pažeráka, ďalej diametrálne k procesom

krčných stavcov bližšie k prednej časti ľudského tela. Priraďte vonkajšiu karotidovú tepnu a vnútornú.

Externá artéria pozostáva zo štyroch častí: prednej, zadnej, mediálnej a terminálnej vetvy. Tá druhá v dĺžke, bližšie k okraju, začína tvoriť veľkú sieť kapilár, ktoré zase smerujú do úst a do očných svalov.

Je rozdelená do skupín veľkých plavidiel, medzi ktoré patrí:

 • vonkajšia štítna žľaza;
 • vzostupný hltan;
 • pero;
 • vpredu;
 • tylový;
 • zadné ucho.

Tepna má viacero funkcií: poskytuje tok krvi do slinných a štítnych žliaz, svalov tváre a svalov jazyka. Odovzdáva krv do oblasti trupu a zadnej časti. Horná čeľusť a časové oblasti tiež dostávajú živiny z vonkajšej krčnej tepny.

Kapiláry na tvári sú jasne viditeľné počas horúceho počasia, rozpakov, v napätej situácii - na tvári sa objavuje červená.

Predstavuje zadnú časť tepny. Jednou z jeho hlavných úloh je realizácia dodávania živín do hlavy, pre produktívnu prácu mozgu. Táto tepna prechádza pozdĺž krčnej oblasti a prechádza do lebky zo strany chrámu. Rozdeľuje sa na tieto oddelenia:

 • krku;
 • skalnatá;
 • kavernózna;
 • mozog.

Tieto úseky sú rozdelené na ešte menšie tepny a vytvárajú veľkú a komplexnú sieť chrbticovej cirkulácie, ktorá poskytuje mozgovým bunkám živiny a kyslík.

Vnútorná jugulárna žila prebieha bočne, cez základ lebky, na stranu hltana, až do stredu príušnej žľazy, oddelená od posledného štýlofaryngeálneho svalu.

Pod vplyvom vonkajších stimulantov (napríklad stresová situácia, strach, vysoká teplota okolia) sa prietok krvi v krčnej tepne zvyšuje. Ak tieto faktory pretrvávajú aspoň nejaký čas, potom sa človek môže stretnúť s emočným vzrušením, návalom energie. Opačná situácia nastáva, keď je človek v takom stave dlho, dochádza k apatii, príznaky depresie. To znamená, že obmedzená alebo nadmerná dodávka kyslíka do mozgu je rovnako nebezpečná pre telo.

Ak chcete merať hladinu prietoku krvi v krčnej tepne, musíte prejsť duplexným vyšetrením. Podľa výsledkov, ktoré odhalili

 • šírka priestoru plavidiel;
 • počet plakov alebo ich neprítomnosť;
 • prítomnosť krvných zrazenín;
 • prasknutie krvných ciev;
 • aneuryzma.

Normálny indikátor je 55 ml na 100 g mozgového tkaniva.

Existujú dve hlavné choroby, pri ktorých karotída ubližuje. Jeden z nich spôsobuje expanziu, druhý - zúženie plavidla. V oboch prípadoch je potrebná operácia na korekciu patológie. Rozšírenie cievy sa nazýva aneuryzma a je menej časté ako zúžení. Nebezpečenstvo aneuryzmy je v jeho možnom roztrhnutí, čo často vyvoláva krvácanie, ktoré ohrozuje obehový systém a niekedy vedie k smrti. Aneuryzma je ovládaná orezaním krku.

Chirurgia je tiež potrebná pre ľudí, ktorí trpia zúžením krvných ciev, aby zabezpečili ich prietok krvi do mozgu. Dôvodom porušenia lúmenu as tým súvisiacim krvným prietokom je najčastejšie ateroskleróza. Jednou z hlavných komplikácií je mŕtvica.

Choroba je veľmi nebezpečná. Terapeutické spôsoby liečby nemusia priniesť pozitívny výsledok, takže lekári musia zasiahnuť. Takéto operácie niekoľkokrát znižujú možnosť narušenia prietoku krvi a zabezpečujú primeranú dodávku kyslíka do mozgu. Rehabilitácia po operácii je úspešnejšia.

Indikácie na operáciu:

 • cievy krčnej tepny zúžené o viac ako 70%;
 • príznaky ischémie alebo mozgovej príhody;
 • dochádza k porušeniu mozgu, pokroku vo vývoji ischémie;
 • poškodené karotidové tepny.

Operácia sa vykonáva na obnovenie prietoku krvi a rozšírenie lumen cievy. Typy operácií:

 • karotidová endarterektómia;
 • cievne stentovanie;
 • cievna protetika.

Karotidová endarterektómia sa považuje za klasickú operáciu. Zahŕňa odstránenie aterosklerotického plaku a uzatvorenie cievy s náplasťou. Pripravuje sa priamy antikoagulant, karotidová artéria sa upína a oddelí pozdĺž prednej steny. Sclerotický plak je oddelený od stien krvných ciev a uvoľnený. Nádoba sa premyje soľným roztokom a šitím.

Pichanie je obnovenie lúmenu pomocou stentu - tubulárneho dilatátora. Plaketa sa neodstráni z nádoby, ale je pevne pritlačená k jej stene. Lumen sa zvyšuje a prietok krvi sa obnoví. Operácia má niekoľko výhod: nie je potrebná celková anestézia, minimálna intervencia, rýchle zotavenie.

Protézy sa vykonávajú s rozsiahlymi poškodeniami stien v kombinácii s výraznou kalcifikáciou. Nádoba sa odreže v mieste ústnej dutiny, poškodené tkanivo sa oddelí a nahradí sa endoprotézou s požadovaným priemerom.

Karoticka tepna zohráva hlavnú úlohu pri podpore života, pretože napája mozog a orgány krku.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Znížená hodnota ESR

Diagnóza patológie začína krvným testom. Definícia ESR je jej neoddeliteľnou súčasťou.Údaje o rýchlosti sedimentácie erytrocytov dávajú predstavu o tom, do akej miery ide ochorenie a pomáhajú mapovať spôsoby ďalšieho lekárskeho zákroku.

Napätie hlavy - príznaky a liečba

Napätie hlavy je stav, v ktorom človek cíti stlačené, napäté alebo tupé nepríjemné pocity v oblasti hlavy.Bolestivosť môže obťažovať osobu s iným trvaním - od niekoľkých minút až po dni, s obdobiami znižovania a exacerbácie nepohodlia.

Úplná kontrola ochorenia a Budd-Chiariho syndróm

Z tohto článku sa dozviete, akú patológiu nazývame Budd-Chiariov syndróm, aké nebezpečné je, ako sa syndróm líši od choroby Budd-Chiari. Príčiny a liečba.

Chirurgia pre varikokélu semenníkov: druhy zásahu, klady a zápory

Z tohto článku sa dozviete: prečo s chirurgickým zákrokom na varikokéli je jedinou metódou liečby, typy chirurgických zákrokov na túto chorobu.

Stanovenie proteínových frakcií krvného séra elektroforézou (štandardizovaný spôsob vykonávania tymolového testu)

Tymolový test sa týka koloidno-sedimentárnych alebo flokulačných reakcií plazmatických proteínov.

Čo ak plavidlo v oku praskne?

Nádoba v oku môže prasknúť pri vystavení rôznym faktorom. To zahŕňa mŕtvicu a v dôsledku toho zranenie očí, fyzickú námahu, infekcie, ako aj závažnejšie príčiny.Osoba, ktorá sa pozerá na seba v zrkadle, vidí, že zobudil jeden z jeho očí.