Karotidová artéria je najväčšou krčnou cievou zodpovednou za prívod krvi do hlavy. Preto je nevyhnutné včas rozpoznať akékoľvek vrodené alebo získané patologické stavy tejto tepny, aby sa predišlo nenapraviteľným následkom. Našťastie je pre to všetka moderná lekárska technológia.

obsah

Karotidová artéria (lat. Arteria carotis communis) je jednou z najdôležitejších ciev, ktoré kŕmia hlavové štruktúry. V konečnom dôsledku vedie k tomu, že mozgové tepny predstavujú kruh pútnikov. Podáva sa do mozgového tkaniva.

Anatomické umiestnenie a topografia

Miesto, kde je karotidová artéria umiestnená na krku, je anterolaterálny povrch hrdla, priamo pod sternocleidomastoidovým svalom alebo okolo neho. Treba poznamenať, že ľavé spoločné karotidové (karotidové) tepny sa odchyľujú ihneď od aortálneho oblúka, zatiaľ čo ten pravý pochádza z inej veľkej cievy - brachiálnej hlavy, ktorá opúšťa aortu.

Umiestnenie spoločnej krčnej tepny

Región karotických artérií je jednou z hlavných reflexných zón. V mieste bifurkácie je karotický sínus - spleť nervových vlákien s veľkým počtom receptorov. Po stlačení sa srdcová frekvencia spomalí a pri ostrých zdvihoch môže dôjsť k zástave srdca.

Poznámka. Niekedy na zastavenie tachyarytmie kardiológovia tlačia na približnú polohu karotického sínusu. Z tohto rytmu sa stáva menej často.

Karotídny sínus a topografia nervov v porovnaní s karotickými tepnami

Bifurkácia karotickej artérie, t.j. jeho anatomické rozdelenie na vonkajšie a vnútorné, môže byť topograficky umiestnené:

 • na úrovni horného okraja laryngeálnej štítnej chrupavky ("klasická" verzia);
 • na úrovni horného okraja hyoidnej kosti, tesne pod a pred uhlom spodnej čeľuste;
 • na úrovni zaobleného rohu spodnej čeľuste.

Predtým sme už písali o zablokovaní koronárnych artérií a odporúčame pridať tento článok do záložiek.

Je dôležité. Toto nie je úplný zoznam možných bifurkačných lokalít a. carotis communis. Umiestnenie bifurkácie môže byť veľmi nezvyčajné - napríklad pod mandibulárnou kosťou. A keď sa vnútorné a vonkajšie krčné tepny okamžite odchyľujú od aorty, nemôže dôjsť k žiadnej bifurkácii.

Schéma karotickej artérie. "Klasická" verzia bifurkácie

Vnútorná krčnej tepny vyživuje mozog, vonkajšiu karotickú tepnu - zvyšok hlavy a predný povrch krku (orbitálna oblasť, tlmiace svaly, hltan, časová oblasť).

Varianty vetví tepien, ktoré kŕmia orgány krku z vonkajšej krčnej tepny

Vetvy vonkajšej karotickej artérie sú reprezentované:

 • maxilárna artéria (z nej odchádzajú 9 až 16 tepien, vrátane klesajúceho palatínu, infraorbitalu, alveolárnych artérií, stredného meningeálu atď.);
 • povrchná temporálna artéria (poskytuje krv na koži a svaloch časovej oblasti);
 • faryngálna vzostupná tepna (názov jasne určuje, ktorý orgán mu dodáva krv).

Tiež si navyše k súčasnému článku uvažuje o téme syndrómu vertebrálnej artérie.

Karotidová artéria: anatómia, funkcie, možné patológie

Karotidová artéria je cieva, ktorá pochádza z hrudnej oblasti a končí v mozgu. Vykonáva funkciu poskytovania krvi a s ňou prvky nevyhnutné pre život, veľa orgánov. Existuje spoločná karotidová artéria, ktorá je rozdelená na vnútornú a vonkajšiu. Existujú dve hlavné patologické príznaky: ateroskleróza a aneuryzma. Sú charakterizované rôznymi zmenami, obidva sú však také nebezpečné, že môžu viesť k smrti.

Jednou z najväčších krvných ciev v tele, ktoré patria do veľkého okruhu krvného obehu, je karotidová artéria. Má zložitú anatómiu a je dvojicou ciev, ktorých vetvy sa dodávajú do krvi mozgu, naplňujú ho kyslíkom a živinami. Tieto cievy vyživujú tkanivá krku a očí.

Miesto, kde prechádza karotidová tepna, je považované za jedno z najzraniteľnejších. Telo reaguje na akýkoľvek mechanický účinok ako signál zvýšenia tlaku a dáva odpoveď, čím ho znižuje. Spolu s tlakom klesá srdcový tep, čo môže spôsobiť, že osoba omdlela. Ak bol dopad dostatočne silný, smrť je možná.

Dokonca aj najmenší pokles prietoku krvi v tepne alebo jej zablokovanie vedie k prerušeniu krvného obehu, čo vyvoláva mozgovú príhodu. V kritickej situácii môže schopnosť presne snímať pulz na karotidovej tepne zachrániť ľudský život.

Prvá nádoba z páru prechádza pozdĺž pravej strany krčnej oblasti, druhá - na ľavej strane. Ľavostranná tepna je o niečo dlhšia ako pravá a ide z brachiálnej hlavy. Pravá strana - pochádza z aortálneho oblúka. Pravá tepna má dĺžku 6-12 cm, dĺžka ľavej časti dosahuje 16 cm.

Samotná karotidová tepna prechádza z hrudnej časti, vidlíc a stúpa pozdĺž línie trachey, pažeráka, ďalej diametrálne k procesom

krčných stavcov bližšie k prednej časti ľudského tela. Priraďte vonkajšiu karotidovú tepnu a vnútornú.

Externá artéria pozostáva zo štyroch častí: prednej, zadnej, mediálnej a terminálnej vetvy. Tá druhá v dĺžke, bližšie k okraju, začína tvoriť veľkú sieť kapilár, ktoré zase smerujú do úst a do očných svalov.

Je rozdelená do skupín veľkých plavidiel, medzi ktoré patrí:

 • vonkajšia štítna žľaza;
 • vzostupný hltan;
 • pero;
 • vpredu;
 • tylový;
 • zadné ucho.

Tepna má viacero funkcií: poskytuje tok krvi do slinných a štítnych žliaz, svalov tváre a svalov jazyka. Odovzdáva krv do oblasti trupu a zadnej časti. Horná čeľusť a časové oblasti tiež dostávajú živiny z vonkajšej krčnej tepny.

Kapiláry na tvári sú jasne viditeľné počas horúceho počasia, rozpakov, v napätej situácii - na tvári sa objavuje červená.

Predstavuje zadnú časť tepny. Jednou z jeho hlavných úloh je realizácia dodávania živín do hlavy, pre produktívnu prácu mozgu. Táto tepna prechádza pozdĺž krčnej oblasti a prechádza do lebky zo strany chrámu. Rozdeľuje sa na tieto oddelenia:

 • krku;
 • skalnatá;
 • kavernózna;
 • mozog.

Tieto úseky sú rozdelené na ešte menšie tepny a vytvárajú veľkú a komplexnú sieť chrbticovej cirkulácie, ktorá poskytuje mozgovým bunkám živiny a kyslík.

Vnútorná jugulárna žila prebieha bočne, cez základ lebky, na stranu hltana, až do stredu príušnej žľazy, oddelená od posledného štýlofaryngeálneho svalu.

Pod vplyvom vonkajších stimulantov (napríklad stresová situácia, strach, vysoká teplota okolia) sa prietok krvi v krčnej tepne zvyšuje. Ak tieto faktory pretrvávajú aspoň nejaký čas, potom sa človek môže stretnúť s emočným vzrušením, návalom energie. Opačná situácia nastáva, keď je človek v takom stave dlho, dochádza k apatii, príznaky depresie. To znamená, že obmedzená alebo nadmerná dodávka kyslíka do mozgu je rovnako nebezpečná pre telo.

Ak chcete merať hladinu prietoku krvi v krčnej tepne, musíte prejsť duplexným vyšetrením. Podľa výsledkov, ktoré odhalili

 • šírka priestoru plavidiel;
 • počet plakov alebo ich neprítomnosť;
 • prítomnosť krvných zrazenín;
 • prasknutie krvných ciev;
 • aneuryzma.

Normálny indikátor je 55 ml na 100 g mozgového tkaniva.

Existujú dve hlavné choroby, pri ktorých karotída ubližuje. Jeden z nich spôsobuje expanziu, druhý - zúženie plavidla. V oboch prípadoch je potrebná operácia na korekciu patológie. Rozšírenie cievy sa nazýva aneuryzma a je menej časté ako zúžení. Nebezpečenstvo aneuryzmy je v jeho možnom roztrhnutí, čo často vyvoláva krvácanie, ktoré ohrozuje obehový systém a niekedy vedie k smrti. Aneuryzma je ovládaná orezaním krku.

Chirurgia je tiež potrebná pre ľudí, ktorí trpia zúžením krvných ciev, aby zabezpečili ich prietok krvi do mozgu. Dôvodom porušenia lúmenu as tým súvisiacim krvným prietokom je najčastejšie ateroskleróza. Jednou z hlavných komplikácií je mŕtvica.

Choroba je veľmi nebezpečná. Terapeutické spôsoby liečby nemusia priniesť pozitívny výsledok, takže lekári musia zasiahnuť. Takéto operácie niekoľkokrát znižujú možnosť narušenia prietoku krvi a zabezpečujú primeranú dodávku kyslíka do mozgu. Rehabilitácia po operácii je úspešnejšia.

Indikácie na operáciu:

 • cievy krčnej tepny zúžené o viac ako 70%;
 • príznaky ischémie alebo mozgovej príhody;
 • dochádza k porušeniu mozgu, pokroku vo vývoji ischémie;
 • poškodené karotidové tepny.

Operácia sa vykonáva na obnovenie prietoku krvi a rozšírenie lumen cievy. Typy operácií:

 • karotidová endarterektómia;
 • cievne stentovanie;
 • cievna protetika.

Karotidová endarterektómia sa považuje za klasickú operáciu. Zahŕňa odstránenie aterosklerotického plaku a uzatvorenie cievy s náplasťou. Pripravuje sa priamy antikoagulant, karotidová artéria sa upína a oddelí pozdĺž prednej steny. Sclerotický plak je oddelený od stien krvných ciev a uvoľnený. Nádoba sa premyje soľným roztokom a šitím.

Pichanie je obnovenie lúmenu pomocou stentu - tubulárneho dilatátora. Plaketa sa neodstráni z nádoby, ale je pevne pritlačená k jej stene. Lumen sa zvyšuje a prietok krvi sa obnoví. Operácia má niekoľko výhod: nie je potrebná celková anestézia, minimálna intervencia, rýchle zotavenie.

Protézy sa vykonávajú s rozsiahlymi poškodeniami stien v kombinácii s výraznou kalcifikáciou. Nádoba sa odreže v mieste ústnej dutiny, poškodené tkanivo sa oddelí a nahradí sa endoprotézou s požadovaným priemerom.

Karoticka tepna zohráva hlavnú úlohu pri podpore života, pretože napája mozog a orgány krku.

Anatómia karotických artérií

Pravá spoločná karotická tepna (a Carotis communis dextra) sa odchyľuje od brachiocefalického kmeňa (thruncus brachiocephalicus) a ľavej spoločnej krčnej tepny (a Carotis communis sinistra) z aortálneho oblúka. V tomto ohľade, ľavá spoločná krkaviciach je dlhšia ako práva na 2,5-3 cm. Na úrovni Stern-klavikulárne spoločných spoločné krčnej tepny sú umiestnené na krku. Na tepny krku nachádza vo veľkom interfascial štrbín, ktoré vymedzujú mediálne strane priedušnice a pažeráka, zadné - pre-stavce fascia a predné Scalene svalu (m scalenus predné.), V priečnom i v pred - (m. Sternocleidomastoideus) sternocleidomastoideus,

Na krku prechádzajú krčné tepny cez neurovaskulárny zväzok, ktorý okrem bežnej krčnej tepny zahŕňa vnútornú jugulárnu žilu (v. Jugularis interna), vagusový nerv (Vagus). Parietálny list štvrtej fascie krku tvorí pošvu pre neurovaskulárny zväzok, ktorý sa spája s priečnymi procesmi stavcov. Vagina neurovaskulárneho zväzku začína na úrovni horného okraja predného mediastína a dosahuje základňu lebky. Vo vnútri vagíny sa nachádzajú septa spojivového tkaniva, ktorá delí tepnu, žily a nerv. V dôsledku toho má každý z prvkov lúča svoj vlastný fasciálny puzdro. Vagusový nerv prechádza do tkaniva cievneho lôžka medzi fasciálnymi puzdrami tepny a žily.
Okrajový sympatický kmeň susedí s zadnou stenou cievneho lôžka, od nej oddelené prevertebrálnou fasciou (fascia praevertebralis).

Zvyčajne spoločná karotická tepna nedáva pobočky, ale v niektorých prípadoch (najmä s vysokým variantom bifurkácie) môže horná štítna žľaza (a. Thyreoidea superior) vyčnievať z jej hornej časti 0,2-1,5 cm pod bifurkáciou.

Na úrovni horného okraja štítnej chrupavky je spoločná karotidová artéria rozdelená na dve ramená: vnútorné a vonkajšie krčné tepny (Carotis interna et al., Carotis externa). Menej často bifurkácia spoločnej krčnej tepny má vyššiu alebo nižšiu polohu a je umiestnená na úrovni III, IV alebo VI krčných stavcov. Uhol delenia spoločnej krčnej tepny sa pohybuje od 2 do 74 °. Bifurkácia spoločnej krčnej tepny sa môže nachádzať v čelných alebo sagitálnych rovinách alebo v rovine blízko nich.

V oblasti bifurkácie tvorí spoločná karotická tepna expanziu podobnú ampulke, tzv. Ospalý sinus (bulbus caroticus, sinus caroticus). Karotídny sínus obsahuje tlaoreceptory: podráždenie nervových zakončení karotického sínusu znižuje krvný tlak a spomaľuje kontrakciu srdca.

Tu v oblasti bifurkácie spoločnej krčnej tepny je na mieste zadnej vnútornej krčnej tepny umiestnený ospalý glómus (glomus caroticum) (karotidová žľaza, spontánna cievna cievka) na jeho zadnej mediálnej ploche. Je to malá plochá formácia 2,5 mm dlhá a hrúbka 1,5 mm, pevne viazaná na stenu cievy spojovacím tkanivom. Vo svojej funkcii je ospalý glomus špecifickým senzorickým orgánom obsahujúcim vaskulárne chemoreceptory, ktoré reagujú na zmeny v chemickom zložení krvi, a tak sa podieľajú na regulácii kardiovaskulárneho systému.

Nervy glossofaryngeálneho nervu (glossopharyngeus), vagus nerv a sympatický kmeň zapadajú do karotického sínusu a ospalého glómu. Vetva glossofaryngeálneho nervu ku karotickému sinu sa nazýva sínusový nerv. Medzi týmito nervmi existuje množstvo spojení. V tej istej oblasti sa rozvetvuje aj depresívny nerv Zionu.
Celkovo sa karotický sínus a karotické telieska spolu s nervami, ktoré sú pre ne vhodné, tvoria reflexnú zónu, ktorá hrá dôležitú úlohu pri regulácii krvného obehu.

Nad bifurkáciou spoločnej krčnej tepny sa vnútorná karotidová artéria odchyľuje bočne a posteriori a prechádza do paravertebrálneho tkaniva na vonkajšie otvorenie karotického kanála (foramen caroticum externum). Vonkajšia karotidová artéria ide smerom dovnútra a nahor, s miernym otáčaním v strednom smere.

Vnútorná karotidová artéria (a. Carotis interna) je najväčšou vetvou spoločnej krčnej tepny. Vnútorná karotidová artéria sa dá rozdeliť na dve časti: cervikálnu a intrakraniálnu. Vo vnútrakraniálnej oblasti vnútornej krčnej tepny sa rozlišujú vnútroozózne, kavernózne a intradrálne časti.

Cervikálna oblasť vnútornej krčnej tepny nedáva pobočky. Prostredníctvom vonkajšieho otvoru karotického kanála vstupuje vnútorná krčnej tepny do ospalého kanálu (canalis caroticum) a cez jeho vnútorný otvor vstupuje do dutiny lebky. Priamo pri výstupe z karotického kanála je vnútorná karotidová artéria obklopená kavernóznym žilovým sínusom (sinus cavernosus). Po opustení karotidového kanála sa vnútorná karotidová aréna vytvorí ohyb v tvare písmena S (sifón) a prechádza dura mater do subdurálneho priestoru za vnútorným otvorom optického kanála, bočne k optickému nervu. Z konvexnej časti krivky vnútornej krčnej tepny pochádza očná arteria (a. Ophthalmica). Pri vstupe do subdurálneho priestoru sa vnútorná karotidová artéria na vnútornom okraji predného sfénoidného procesu rozdelí do dvoch vetiev: prednej mozgovej tepny (a. Cerebri anterior) a strednej cerebrálnej tepny (a. Cerebriho média). Dĺžka cervikálnej vnútornej krčnej tepny u dospelého človeka je 10 až 11 cm, vnútrožilová časť, 4-5 cm, kavernózna časť 5 cm, intradúrna časť 1 cm.

Vonkajšia karotidová artéria je druhá vetva spoločnej krčnej tepny, ktorá má v porovnaní s vnútornou karotickou tepnou menší priemer. Avšak jeho priemer v počiatočnej časti môže byť väčší ako priemer vnútornej krčnej tepny. Vonkajšia karotidová artéria dáva 9 vetiev vrátane 6 ramien pod zadným bruchom digastrického svalu (m. Digastricus) a tri ramená nad týmto svalom. Pri alebo nad bifurkáciou sa vyššia tepna štítnej žľazy odkloní od vonkajšej krčnej tepny. Nad rohovkou hyoidnej kosti sa predbežne odkloní lingválna tepna (a. Lingualis) a tvárová tepna (a. Facialis) a zadná podpaľa (a. Occipitalis). Vzdialene vznikajú arteria zadného ucha (a. Auricularis posterior) a sternocleidomastoidná tepna (a. Sternocleidomastoidea). V počiatočnej časti vonkajšej krčnej tepny alebo mierne vyššej vychádza vzostupná faryngálna artéria (a. Pharyngea ascendens). Na úrovni krku mandibuly sa vonkajšia karotidová artéria rozdeľuje na dve koncové vetvy - maxilárnu artériu (Maxillis) a povrchnú temporálnu artériu (a. Temporalis superficialis).

Karotickej artérie majú komplexný vzťah s okolitými štruktúrami. Preto je oblasť ľavej spoločnej krčnej tepny, umiestnená v hrudnej dutine, ohraničená pred ľavou brachiocefalickou žilou (viď Brachiocephalica sinistra). Vedľajšie a posteriorné je od podkľúčovej tepny (a. Subclavia), susediace s mediastinálnym letákom pleury. Trachea je umiestnená mediálne, vyššia a trochu pozdĺž tejto časti tepny.

Na krku je spoločná karotidová tepna pokrytá vpredu s predným okrajom sternokleidomastoidového svalu. Avšak je možný aj anatomický vývoj, pri ktorom sternocleidomastoidný sval pokrýva iba spodnú tretinu spoločnej krčnej tepny alebo ju vôbec nezakrýva. Medzi týmto svalov a tepny v dolnej časti krku prejsť hornej časti brucha omohyoid sval (m. Omohyoideus), sternothyroid sval (m. Sternothyreoideus) a sternohyoid sval (m. Sternohyoideus).

Na prednej stene tepny tvorí dolná vetva cervikálnej slučky radikálne dolné anezy cervicalis, vytvorené v šikmom smere, predné vetvy cervikálnych nervov I - III. Dolná vetva cervikálnej slučky sa spája s hornou vetvou cervikálnej slučky, ktorá sa rozprestiera od hypoglossálneho nervu, čo vedie k vzniku krčnej chrbtice.

Vo svojej strednej tretine (pred bifurkáciou) je spoločná karotidová tepna predná časť pokrytá len fasciou. Trochu nižšie bifurkácia tepny na prednom povrchu sú všeobecne predné Viedeň (v. Facialis communis) a lepšiu štítnej Viedeň (v. Štítnej žľazy superior), prúdiť do úst spoločné alebo oddelene do vnútornej krčnej žily (v. Jugularis interna).

Za spoločnou karotidovou artériou priľahlou k prevertebrálnej fascii. Za ním sú predné a stredné svaly (Scalenus anterior et medius), sval dlhý hrdlo (t., Longus colli) a sympatický kmeň.

V spodnej časti krku leží spoločná karotická tepna pred vertebrálnou tepnou (a. Vertebralis), ktorá vstupuje do priečneho procesu krčka maternice.
Za spoločné krčnej tepny v mieste vstupu na vertebrálne tepny do otvoru priečneho procesu, prechádza nižšia štítnej tepny (a. Štítnej žľazy nižšia), čo je odvetvie schitosheynogo trup (truncus thyreocervicalis). Zanechal spoločné krčnej tepny, z mierne pod vypúšťania dolnú štítnej tepny prechádza hrudnej kanálik (ductus thoracicus), prúdi do sútoku ľavej subclavian a vnútorné krčnej žily (žilová uhol).

Mediálne od spoločnej krčnej tepny je lalok štítnej žľazy, ktorý oddeľuje tepnu od cervikálneho pažeráka a priedušnice.

Oblasť bifurkácie spoločnej krčnej tepny z mediálnej strany prilieha k hrtanu za stredným svalom (Scalenus medius). Vnútorná jugulárna žila (v. Jugularis interna) prechádza priečne a trochu pred bifurkáciou. Vagusový nerv prechádza pozdĺž laterálneho povrchu tepny.
Ďalej tepna prechádza pod styloidným procesom a m. stylopharyngeus k vonkajšiemu otvoreniu karotického kanála.

Pod zadným bruchom tráviaceho svalu je artéria pokrytá predným okrajom m. sternocleidomastoideus.
V intervale od spodnej zadnej hranou brucha digastrický k rozdvojenie spoločnej krčnej tepny čelnej plochy vnútornej krčnej tepny prechádza hypoglosálního nervu, sternoklavikulárního-bradavkového tepnu, výbežok tepnu, a vyšší (n hypoglossus.) - zadný aurikulární tepny.

Glossopharyngeálny nerv (Glossopharyngeus) leží pod stylo-sublingválnym svalom a na prednej ploche vnútornej krčnej tepny.

Medzi hypoglosálního a jazykohltanový nervov v prednej časti pôvodu krčnej tepny interna, je faryngální plexus skladajúci sa z citlivých (od jazykohltanového nervu), motor (na vagus) a autonómne (sympatická trup a na nervu vagus) vlákien.

Medzi východiskovou časťou zadnej brušnej časti digastrického svalu a hornou časťou sternokleidomastoidného svalu, kmeň tváre (n. Facialis) ide pozdĺž predného povrchu vnútornej krčnej tepny. Okrajová vetva dolnej čeľuste (ramus marginalis mandibulae) odchádza od nej smerom k dolnej čeľusti.

Zadná stena vnútornej krčnej tepny je 1-2 cm nad svojimi ústami, vedľa seba prechádza arterie, vetva vagus nerv - supraventný laryngeálny nerv (n. Laryngeus superius). Jeho pozícia sa líši: nerv môže prechádzať za bežnou krčnej tepny a niekedy prekročí vnútornú karotickú artériu vysoko na úrovni plexu hltanu.

Pred vnútornou krčnej tepny prechádza mnoho žíl rôzneho kalibru, ktoré pretekajú do vnútornej jugulárnej žily.

Na úrovni II a čiastočne III cervikálnych stavcov, za vnútornou karotickou tepnou a mediálne od vagusového nervu leží nadradený cervikálny sympatický uzol (ganglion cervicale superior). Vetvy hornej časti uzliny (n. Carotis internus) tvoria okolo vnútornej krčnej tepny plexusu (plexus caroticus internus a plexus cavernosus), ktoré sa tiahnu pozdĺž tepny do dutiny lebky.

Anatómia karotických artérií

SLEEP ARTERIES je pár elastických artérií, ktoré dodávajú krv do hlavy a väčšiny krku.

obsah

embryológie

Všeobecne C. a. diferencované v embryu z časti ventrálnej aorty medzi III a IV žiabrovými artériami. V ďalšom rozsahu sa ventrálna aorta medzi žiabrovými tepnami I a III konvertuje na vonkajšie S. a. Interné C. a. vyvíjať sa z tretej dvojice žiabrových artérií a z častí dorzálnej aorty medzi žiabrovými tepnami I a III.

V čase narodenia, vnútorné S. a. tvorí prvý ohyb v kavernóznom sínuse.

anatómia

Pravý generál S. a. (A. carotis communis dext.) Sa odchyľuje od brachiocefalického kmeňa (truncus bra-chiocephalicus) na úrovni pravého sternoklavikulárneho kĺbu; vľavo všeobecné C. a. (a. karotis communis sin.) - z aortálneho oblúka (pozri) je o 20-25 mm dlhší ako pravý. Všeobecne C. a. z hrudnej dutiny cez hornú časť hrudného otvoru a vysadené do fasciálnych perivaskulárnych plášťov na bočných stranách priedušnice a pažeráka a potom hrtanu a hltanu. Bočné sú jej vnútorná jugulárna žila, reťaz hlbokého krčka maternice, uzly, medzi cievami a zadnou časťou - vagusový nerv, vpredu - horná koreň cervikálnej slučky. Scapulo-hyoidný sval prekročí všeobecné S. a. v strednej tretine (farba. Na úrovni spodného okraja karkoidnej chrupky na priečnom procese krčného stavca VI je spodný tuberkulózny tuberkulár (Shassegnacov tuberkul) a na ňom je stlačený bežný S. A. aby sa dočasne zastavilo krvácanie, keď bol zranený. Na úrovni horného okraja štítnej chrupavky generálni S. a. podiel na externých a interných S. a. Pred rozdelením všeobecných C. a. pobočky sa nevzdávajú.

Outdoor S. a. v proximálnej časti je pokrytý sternokleidomastoidným svalom, potom je umiestnený v ospalom trojuholníku a je pokrytý podkožným svalom krku. Predtým, ako tepna vstúpi do zadnej ne-maxilárnej fossy, predný nerv, hrudný hyoidný sval a zadné brucho digastrického svalu prechádzajú pred ním. Hlbšie leží horný laryngeálny nerv so ši-lingválnymi a stylofaryngeálnymi svalmi, aby sa oddelil vonkajší S. zvnútra. Nad svalmi pripojenými k styloidnému procesu prechádza tepna do hrúbky príušnej žľazy. Mediálne na hrdlo kĺbového procesu mandibuly je rozdelené na koncové vetvy - povrchnú temporálnu artériu a maxilárnu artériu.

Predné vetvy vonkajšieho S. a. sú nadradená artéria štítnej žľazy (a thyroidea sup.), horná laryngeálna tepna (laryngea sup), lingválna tepna (a. lingualis) a tepna tváre (a. facialis), niekedy majú spoločný začiatok s jazykovým tepna. Zadné konáre C. a. - sternocleidomastoidná tepna (ater-nocleidomastoidea), ktorá dodáva sval s rovnakým názvom, okcipitálnu artériu (a. Occipitalis) a zadnú ušnú tepnu (a. Auricularis post.). Mediálna vetva je vzostupná hltanová tepna (a. Pharyngea ascendens), terminálna povrchná temporálna artéria (a. Temporalis superficialis) a maxilárna artéria (a. Maxillaris).

Tak, vonkajšie S. a. vaskularizácia pokožky hlavy, tváre a žuvacích svalov, slinných žliaz, ústnej dutiny, nosa a stredného ucha, jazyka, zubov, čiastočne dura mater, hltana, hrtanu, štítnej žľazy.

Interné C. a. (a.carotis int.) začína od bifurkácie spoločnej krčnej tepny na úrovni horného okraja chrupavky štítnej žľazy a stúpa na základňu lebky. V oblasti krku vnútorné S. a. nachádzajúcich sa v neurovaskulárnom zväzku, spolu s vnútornou jugulárnou žilou (v. jugularis int.) a vagusovým nervom (n. vagus). Mediálne sa tepna prechádza okolo horného laryngeálneho nervu, predná žila, zadné brucho digastrického svalu, hypoglossálny nerv, pretínajú prednú žilu, kde sa z tohto miesta odchyľuje horná koreň cervikálnej slučky. Na samom začiatku vnútorné S. a. leží vonku od vonkajšieho S. a., ale čoskoro prechádza na mediálnu stranu a smeruje vertikálne medzi hrdlo a svaly, ktoré sú pripojené k styloidnému procesu. Ďalej tepna prechádza okolo glossopharyngeal nerv.

V dutine lebky vnútorné S. a. Prechádza cez ospalý kanál, kde je sprevádzaný nervovými a venóznymi plexusmi (plexus caroticus int. A plexus venosus caroticus int.). Podľa priebehu ospalého kanála, vnútorné S. robí prvý ohyb dopredu a dovnútra, potom v karotickom sulku druhý ohyb. Na úrovni tureckého sedla sa artéria ohýba dopredu. V blízkosti vizuálneho kanála vnútorné S. a. tvorí štvrtý ohyb hore a späť. Na tomto mieste leží v kavernóznom sínuse. Po prechode dura mater sa tepna nachádza v subpaurálnom priestore na spodnom povrchu mozgu.

Podmienečne interné S. a. sú rozdelené na štyri časti: cervikálny (pars cervicalis), kamenný (pars petrosa), kavernózny (pars cavernosa) a mozgový (pars cerebralis). Prvé odbočky odchádzajúce z interného S. a. v karotickom kanáli sa nachádzajú karotidové bubny (ratolesti karotyp-cotympanici), ktoré prechádzajú cez ten istý kanál pyramídy temporálnej kosti a dodávajú mukóznu membránu tympanickej dutiny.

V kavernóznom sínuse tepna vydáva sériu malých vetiev, ktoré vaskularizujú jej steny, ganglión trojklaného nervu a počiatočné časti vetví trigeminálneho nervu. Pri opustení kavernózneho sínusu, oftalmickej artérie (Ophthalmica), zadnej komunikujúcej tepny (a. Komunikačný stôl), prednej villóznej artérie (a. Choroidea ant), mozgovej tepny (a. Cerebri med. a prednej mozgovej tepny (a cerebro).

Interné S. a. vaskularizácia mozgu a jeho trváca (pozri Mozgová cirkulácia), očné gule s pomocným prístrojom, kožou a svalmi na čele.

Interné S. a. má anastomózu z vonkajšieho S. a. cez nosovú dýchaciu tepnu (a. dorsalis nasi) - vetvu oftalmickej artérie (a. oftalmica), uhlovú tepnu (a. angularis) - vetvu tvárovej tepny (a. facialis), prednú vetvu (frontalis) tepny (a. temporalis superficialis), ako aj hlavná tepna (a) La-silaris, tvorená dvomi vertebrálnymi tepnami (aa vertebra-les). Tieto anastomózy majú veľký význam pre prívod krvi do mozgu, keď je vypnutá vnútorná karotidová arteria (pozri Brain, prívod krvi).

Inervácia všeobecných S. a. a jeho vetvy sú postgangliové vlákna prechádzajúce z horných a stredných cervikálnych uzlín sympatického trupu a tvoriace plexus okolo ciev - plexus caroticus communis, plexus caroticus ext., plexus caroticus int. Priemerný srdečný nerv sa odchyľuje od priemerného krčka maternice sympatického kmeňa, ktorý sa zúčastňuje inervácie všeobecných S. a.

histológia

Gistol. štruktúra stien C. a. a jeho prívod krvi - viď Arteries. S vekom v stene S. a. dochádza k proliferácii spojivového tkaniva. Po 60 až 70 rokoch sa na vnútornej membráne zaznamenáva ohnisková vzdialenosť kolagénových vlákien, vnútorná elastická membrána sa stáva tenšou a objavujú sa vápenné usadeniny.

Metódy výskumu

Najinformatívnejšie výskumné metódy S. a. sú arteriografia (pozri), elektroencefalografia (pozri), ultrazvuk (pozri ultrazvuk), počítačová tomografia, atď. (pozri Krvné cievy, výskumné metódy).

patológie

Patológia je spôsobená poruchami vývinu S. a., Poškodenia a množstvo ochorení, ktoré ovplyvňujú stenu tepien.

Malformácie sú vzácne a zvyčajne sú patologické. kožu a okvetné lístky S. a. Forma a stupeň kývania S. a. sú rozdielne; patol je najčastejšie pozorovaný. kruhovitosť všeobecných a vnútorných S. a. (Obrázok 1, a). Okrem toho existujú rôzne variácie a anomálie S. a. Takže niekedy karotidové tepny majú spoločný trup (truncus bicaroticus), ktorý sa tiahne od aortálneho oblúka. Brachiocefalický kmeň môže chýbať, potom sa pravé spoločné karotické a pravé podkľúčové tepny odchyľujú od aortálnej oblúky nezávisle. Existujú aj topografické možnosti spojené s anomáliami aortálneho oblúka (pozri).

V zriedkavých prípadoch zo všeobecných S. a. hornú a dolnú tepnu štítnej žľazy (aa štítna žľaza, inf.), hltana vzostupná tepna (a. pharyngea ascendens), vertebrálna artéria fa. stavec-lis). Outdoor S. a. môže začať priamo z aortálneho oblúka. Vo výnimočných prípadoch môže byť neprítomný, zatiaľ čo jeho pobočky odchádza z tepny s rovnakým názvom, prechádzajúceho z druhej strany, alebo od všeobecných S. a. Počet pobočiek vonkajšieho S. a. sa môže líšiť. Interné S. a. veľmi zriedka chýba na jednej strane; v tomto prípade je nahradený vetvami vertebrálnej artérie.

V niektorých prípadoch sa pri malformáciách S. a., Po ktorých nasleduje porucha prívodu krvi do mozgu, je znázornená operatívna liečba (pozri nižšie).

Poškodenie je možné v dôsledku strelnej rany S. a., Jej zranenie napríklad nôžom alebo počas operácie na krku a je sprevádzané masívnou akútnou stratou krvi, trombózou a tvorbou pulsárnych hematómov s následným vývojom falošného aneurizmu.

Pri operatívnej intervencii týkajúcej sa poranenia S. a. po prvé, jeho proximálna časť je odkrytá a potom vzdialená. Iba po upchaní atraumatických svoriek proximálnej a distálnej tepny je oblasť rany odkrytá, ligatúry sú umiestnené nad a pod miestom poranenia, laterálnym cievnym stehom alebo náplasťou. V prípadoch post-traumatickej anastomózy karoid-kavernóznej anastomózy sa vykonávajú operácie na jej vypnutie (pozri Anastomóza arterio-sinus, anastomóza karoid-kavernózna).

Etapa liečenia bojových úrazov S. a. Vykonáva sa podľa rovnakých princípov ako pri poranení iných krvných ciev (pozri Krvné cievy, bojové škody, stupňovitá liečba).

Choroby. Choroby vedúce k poškodeniu steny S. sú rôzne formy nešpecifickej artritídy, aterosklerózy, fibromuskulárnej dysplázie a extrémne zriedkavej syfilítickej aortitídy (viď).

U pacientov s reumatické choroby srdca s trombózou ľavého oka alebo na ľavej srdcovej komory v prítomnosti fibrilácie predsiení, rovnako ako u pacientov s post-myokardu macrofocal cardiosclerosis komplikovaného srdcovej výdute a fibrilácia predsiení, môže dôjsť k tromboembolizmu S. a., K-raj je niekedy sprevádzaná fokálnej cerebrálnej symptómy (pozri tromboembolizmus).

Nešpecifická artritída (pozri Takayasův syndróm) zaujíma jedno z centrálnych miest medzi léziami brachiocefalického kmeňa (obr. 1.6). Podľa Petrovský, IA Belichenko, VS Krylov (1970), bolo zistené u 40% pacientov s okluzívnych lézií v oblúku aorty vetiev, a nie viac ako 20% z nich má porážku a C., Nešpecifická arteritída sa pozoruje u žien 3-4 krát častejšie ako u mužov; zvyčajne sa vyskytuje pred dosiahnutím veku 30 rokov, ale vyskytuje sa v deťoch a starobe. Jeho etiológia nie je úplne pochopená. V súčasnosti sa predpokladá, že nešpecifická arteritída je systémové ochorenie alergickej a autoalergickej povahy s tendenciou poškodzovať steny arteriálnych ciev svalovo-elastického typu. Poranenie všetkých vrstiev tepovej steny končí produktívnou panarteriídou, tromboendovaskulitídou, dezorganizáciou a dezintegráciou elastickej kostry a úplnou obliteráciou cievy. Zriedkavo je konečná fáza vývoja nešpecifickej arteritídy C. a. je vytvorenie skutočnej aneuryzmy v dôsledku deštrukcie elastickej membrány cievy na pozadí arteriálnej hypertenzie. Blížiaca časť všeobecnej S. je častejšie ovplyvnená A., A vnútorné a vonkajšie S. a. zostávajú prijateľné. V patol. proces nešpecifickej arteritídy môže zahŕňať aj iné tepny (pozri artritídu, arteritídu obrovských buniek).

Ateroskleróza C. a. u mužov sa vyskytuje 4-5 krát častejšie ako u žien. Kliny, prejavy ochorenia spôsobené ich stenózou alebo oklúziami, sa spravidla rozvíjajú u ľudí vo veku 40-70 rokov. Morfologické. obrázok v ateroskleróze (pozri) je charakterizovaný ukladaním lipidov do vnútorného obloženia cievy, tvorbou aterosklerotických plakov s následnou kalcifikáciou a ulceráciou. Pri ulcerácii aterosklerotického plaku sa často pozoruje trombóza artérie a periférna embólia ateroskopickými hmotami. Kvôli zničeniu pružnej kostry cievy sa môžu vyvinúť pravé aneuryzmy. Dôležitým faktorom, ktorý prispieva k vývoju skutočných aneuryziem S. a. Je prítomnosť arteriálnej hypertenzie u pacienta. Najčastejšie pri ateroskleróze sa stenóza karotických artérií vyvíja v oblasti oddelenia bežných S. a. na vnútornej a vonkajšej strane (obr.1, c) a tiež v extrakraniálnych častiach interného S. a. Vzhľadom na systémovú povahu vývoja aterosklerózy je extrémne zriedkavé, že postihuje iba S. Často je bilaterálny proces vedúci k oklúzii, ako aj prítomnosť aterosklerotických stenóz a oklúzií v aorte a hlavných tepnách iných orgánov.

Stále viac hlásení o porážke S. a. podľa typu fibróznej svalovej dysplázie pozorovanej u žien vo veku 20-40 rokov. Niektorí vedci spájajú túto chorobu s vrodenou dyspláziou buniek hladkého svalstva tepovej steny, iní majú tendenciu považovať túto chorobu za získanú. Morfologicky, fibrózna svalová dysplázia vykazuje fibrózu svalovej vrstvy steny tepny, oblasti stenózy sa striedajú s oblasťami aneuryzmatických rozšírení. V mnohých prípadoch sa zistili buď stenotické alebo aneuryzmatické formy fibróznej svalovej dysplázie. Najčastejšia fibromuskulárna dysplázia sa pozoruje v extrakraniálnych oddeleniach S. a. A dosť často dochádza k bilaterálnej porážke.

Stenóza S. a. môže to byť tiež spôsobené extravazálnymi faktormi, medzi ktorými je najčastejším nádorom karotidová žľaza - chemodetóm (pozri paraganglióm). Je mimoriadne zriedkavé pozorovať extravasálne kompresiu S. a. krčných nádorov a cicavčích procesov v dôsledku zápalu a zranení v tejto oblasti.

Znakom stenózne lézií brachiocefalického kufor, najmä S. a., Nesúlad medzi klinovými prejavov porúch prekrvenia mozgu a na stupni Steno-ziruyuschego procesu v tepnách. Je to spôsobené veľkými kompenzačnými príležitosťami cerebrálneho krvného obehu, ktoré sú charakteristické pre existenciu súboru kolaterálnych ciest (pozri Collaters vascular). Kritický stupeň zúženosti S. A. S rezom sa môžu objaviť príznaky prívodu krvi do mozgu, ktoré znižujú lúmen o viac ako 75%. Avšak tento stupeň S. stenózy a. a dokonca aj jeho oklúzia nevedie vždy k akútnej nedostatočnosti dodávania krvi do mozgu klinom, obrazom porušenia cerebrálnej cirkulácie (pozri). Pri C. léziách a. rozlišujú štyri kliny, stupne ischémie mozgu: I - asymptomatické, II - prechodné, III - hron. cerebrálna vaskulárna insuficiencia, IV - reziduálne účinky cerebrálnej cirkulácie. Liečba okluzívnych a stenóznych lézií S. a. závisí od štádia cerebrálnej ischémie, ktorá je dôležitá pre stanovenie indikácie chirurgického zákroku (pozri nižšie).

operácie

V 30. a 40. rokoch. 20 palcov iba zákroky, ktoré sa vykonávali pri zúžení a úplnom oklúzii S. a., boli operácie na sympatickom nervovom systéme. Prvá úspešná operácia obnovy internej S. trombózy. splnená v roku 1953 t. M. de Vechi. V ZSSR bola prvá takáto operácia vykonaná v roku 1960 B. V. Petrovským. Operácie obnovy na S. a. v prípade ich patológie sa stali realizovateľnými v súvislosti s vývojom angiografie, anesteziológie, rekonštrukčnej cievnej chirurgie, vývoja nových atraumatických nástrojov, zlepšenia metód ochraňovania mozgu pred ischémiou.

V C. a. stráviť ligatúru a operácie obnovy. Pomocou ligatúry sa vykonáva ligácia tepny v rane alebo po celej dĺžke (pozri Ligácia krvných ciev) a resekcia tepny. Medzi spôsoby využitia sú bočné a cievne kruhový šev náplasť artérie odoperovávání-intimtromb následne cievne šev alebo opravu, a trvalé protéza bypassu.

Operácie na S. a. vykoná v pozícii pacienta na chrbte s valčekom pod lopatkami, hlavu pacienta je otočená v smere protiľahlej k strane operácie. Injekcia kože sa uskutočňuje pozdĺž vnútorného okraja sternokleidomastoidného svalu od mastoidného procesu po rukoväť hrudnej kosti (obrázok 2). V prípadoch, keď je potrebná intervencia na proximálnych častiach karotické tepny, vykonajte ďalšiu čiastočnú sternotómiu (pozri tabuľku).

Správna voľba anestézie a ochrana mozgu pred ischémiou je veľmi dôležitá. Riešenie problému možnosti operácií v C. a. bez ochrany mozgu pred ischémiou sú dôležité údaje o stave prietoku krvi vo vilišskom kruhu (arteriálny kruh mozgu, T.), získané pomocou funkčných upínacích testov C. (pozri Školenie s kolagérom) s ultrazvukovou flowmetriou (pozri ultrazvukovú diagnostiku). Zároveň sa osobitná pozornosť venuje stavu vedľajších plavidiel, ktoré spájajú systémy pravého a ľavého S. a. Ak je rekonštrukcia jediná ovplyvnená, ale je schopná S. a. (s inou oklúziou) je zobrazená ochrana mozgu proti ischémii.

V predvečer operácie sú pacientom predpísané neuroleptiká, trankvilizéry a antihistaminiká. 40 min. Pred operáciou sa intramuskulárne injikuje 0,3 mg / kg promedolu, 0,2 mg / kg seduxenu, 0,5 mg / kg pi-polfenu a 0,3 až 0,5 mg atropínu. Táto sedácia má dobrý tranquilizujúci účinok a podporuje hladkú indukciu. Metóda sa používa na vyvolanie anestézie indukčné kombinované fentanyl-seduksenom a šrot pred vdychovaním oxidu dusného a kyslíka v pomere 2: 1 o zlomok injekčne 2-3 min. na 2 - 3 mg Seduxenum má to-ry antihypoxický účinok. Po prvej dávke Seduxenu sa podáva 0,004 mg fentanylu. Dostatočný stupeň anestézie sa zvyčajne vyskytuje po podaní celkovej dávky 0,17-0,2 mg Seduxenu / kg. Bezprostredne pred tracheálnou intubáciou sa podáva 0,004 mg / kg fentanylu. Trvanie indukcie je 11 až 13 minút. Anestézia je podporovaná fluorotánom (0,25 až 0,5% objemu). A zmes oxidu dusného s kyslíkom v pomere 2: 1 v kombinácii s frakčným podaním fentanylu. Počas anestézie sa EEG nepretržite monitoruje. Pred spustením operácie po dobu 5 min. skúste zmačkat S. a. pod léziou; súčasne sa EEG nepretržite zaznamenáva (pozri Elektroencefalografia), reoencefalogram (pozri Reheencephalography) a elektromanometria vzdialená od svorky. Pri normálnom EEG je reoencefalogram a arteriálny tlak vzdialený od svorky 40 mm Hg. Art. a viac, použitie metód na ochranu mozgu je nepraktické. Výskyt nesprávne striedajúcich sa tepových vĺn na EEG alebo zníženie napätia všetkých zaznamenaných potenciálov je indikáciou pre prijatie ďalších opatrení na ochranu mozgu pred ischémiou.

Existujú dva zásadne odlišné spôsoby ochrany mozgu pred ischémiou: 1) zachovanie prietoku krvi v mozgu pomocou vnútorného alebo vonkajšieho posunu so syntetickými rúrkami alebo protézami počas obdobia S. a. Rekonštrukcia; 2) zníženie spotreby kyslíka mozgovými tkanivami v dôsledku lokálnej hypotermie. Na tento účel sa používa kraniocerebrálna hypotermia (pozri Umelá hypotermia) pomocou zariadenia "Cold-2f". Začnú to ihneď po indukcii, čím sa zníži teplota na 30-31 ° vo vonkajšom zvukovom kanáli, čo zodpovedá teplote mozgu 28-29 °. Pre blokádu termoregulácie a odstránenie vazokonstrikcie sa okrem úplnej klarizácie droperidol podáva v dávke 2,5 až 5,0 mg. V štádiu rekonštrukcie artérií sa tiež prijímajú opatrenia na zlepšenie prietoku krvi a dodávania kyslíka do mozgu v dôsledku miernej hyperkapnie a hypertenzie, získanej zvýšením pCO2 a znížením hĺbky anestézie.

Vzhľadom k tomu, že hypotermia spôsobuje významné zvýšenie viskozity krvi a zlé prekrvenie tkanív, transfúzna vykonáva p-priekopa glukózy reopoliglyukina, poliglyukina, čím sa dosiahne zníženie hematokritu 30-35%. Po hlavnej fáze operatívneho zásahu sa pacient najprv zahreje cez prilbu Cold 2f prístroja a potom teplým vzduchom pomocou sušiča vlasov. Počas tohto obdobia sa pozornosť venuje korekcii možnej metabolickej acidózy (pozri) v dôsledku zvýšenej spotreby kyslíka tkanivami v dôsledku zvýšenia telesnej teploty. Aktívne otepľovanie sa vykonáva postupne až do 36 °. Ďalšie prehriatie pacienta na normálnu teplotu nastane v jednotke intenzívnej starostlivosti. Počas tohto obdobia sa prevencia hypertermického syndrómu (pozri) a cerebrospinálnej hypertenzie uskutočňuje podaním suprastinu a droperidolu. Ak hypertenzia pretrváva napriek použitiu týchto látok, nitroglycerín vo forme 1% alkoholu p-ra pod jazykom sa používa približne 0,6 mg (4 kvapky) na zníženie tlaku. Úroveň krvného tlaku sa udržiava v normotonike na predoperačnej úrovni a u pacientov s hypertenziou na úrovni 150/90 - 160/95 mm Hg. Art.

V reštaurovaných operáciách sa arteriotómia uskutočňuje po upnutí artérie pomocou atraumatických svoriek proximálne a distálne k patologicky pozmenenej oblasti. Arteriotómia S. a. môže byť pozdĺžna (najčastejšie), krížová alebo šikmá v závislosti od charakteru patol. proces a účel operácie. Veľkosť zárezu artérie závisí od očakávaného objemu intravaskulárnej intervencie. Najčastejšie chirurgické zákroky na S. a. vykonávať s aterosklerotickou stenózou alebo úplnou oklúziou. Najčastejšie s touto patológiou spôsobuje intuitrombusovú ektómiu - trombendarterektómiu (pozri Ateroskleróza, chirurgická liečba okluzívnych lézií, trombektómia). Pozdĺžna arteriotómia sa vykonáva v mieste konstrikcie a aterosklerotický plak je odstránený spolu so zmenenou vnútornou nádobou. Zároveň je veľmi dôležitá prevencia zabalenia izolovanej vnútornej nádoby na distálnom konci rany. Za týmto účelom je po priechode vnútorného plášťa v priečnom smere upevnený stehmi k zostávajúcim vrstvám steny cievy. Ak je priemer S. a. v oblasti intimtrombektómie je dostatočne veľká, rez rezov tepny je šitý bočným švom (pozri vaskulárne šitie). Inak, aby sa zabránilo zúženiu rezu, C. a. uzavretá náplasťou z autowen alebo cievnej protézy.

V tých prípadoch, keď ateroskleróza sa usadzovaniu vodného kameňa, viesť k úplnému zničeniu arteriálnej steny, výhodne resekcii stenotická miesto nasledoval autovenous protézy distálnej časti nádoby, tj. K. Použitie syntetických cievnych protéz významne častejšie zistil rôzne komplikácie (trombóza protéza hnisanie nasledoval arrozionnym krvácanie a tzv. odpudenie protézy). Keďže plastový materiál zvyčajne používa oblasť veľkej saphenóznej žily nohy.

Pri nešpecifickej arteritíde S. a. postup sa vzťahuje na všetky vrstvy cievnej steny a prevádzka intimtrombekto-misia nie je možné, najvýhodnejšie bezpečné a považované za konštantnú autovenous bypassu (viď. Posúvanie krvných ciev). Pre úspešné fungovanie skratiek sa proximálna anastomóza tepny a autogénnosť ukladajú na miesto, ktoré nie je postihnuté patológiou. proces. Distančná anastomóza autovúnikov z C. a. často končí na konci. Ak pre S. a rekonštrukciu a. Aplikovať umelé cievne protézy, je potrebné venovať osobitnú pozornosť starostlivému zastavenie krvácania a hojenie drenáže, aby sa zabránilo vzniku para-protetická hematómov, to- byť príčinou zápalových infiltrátov a suppurations.

Pri viac ako 30% operácií obnovte hlavný prietok krvi v S. a. sa ukázalo ako nemožné. V týchto prípadoch je potrebné obmedziť sa na intervenciu zlepšujúcu kolaterálnu cirkuláciu, - vyrezanie segmentu trombotického (vylučovaného) interného S. a. podľa Lerish. V niektorých prípadoch sa tiež odporúča vykonať gangliectomy (pozri).

V posledných rokoch boli hlásené prípady použitia metódy dávkovanej vnútornej dilatácie extrakraniálnych oddelení S. a. perkutánna punkciou stehennej tepny u Seldingerova (. pozri Seldingerovy techniky), a následne tým, že katéter na nafúknutie balónika na svojom konci do oblúka aorty vetiev röntgenovú: (. pozri Rentgenoehndovaskuljarnaja operáciu) konania. Hlavnou výhodou tejto metódy je schopnosť vyhnúť sa chirurgickému zákroku u pacientov s vysokým rizikom chirurgického zákroku (pokročilý vek, prítomnosť ťažkých, sprievodných ochorení).

Najčastejšie komplikácie vznikajúce pri operáciách na S. a., Vývoj srdcového zlyhania a arteriálnej hypotenzie sú (pozri artériová hypotenzia). Liečba kongestívneho srdcového zlyhania (pozri.) Vykoná srdcové glykozidy, diuretiká, malé dávky nitroglycerínu, niekedy v spojení s izoproterenol (izoproterenol) alebo dopamínu umelej pľúcnej ventilácie sa používa označenie (viď. Umelé dýchanie) s pozitívnym tlakom koncových exspiračného. Najzávažnejšou komplikáciou je vznik alebo prehĺbenie pooperačného obdobia nevrol. symptómy spôsobené cerebrálnou ischémiou, embólia alebo vaskulárna trombóza (pozri Stroke). Opakovaná chirurgia v prípade trombózy alebo embolizácie často vedie k úplnej regresii neurol. príznaky. V prípade cerebrálnej ischémie v pooperačnom období by malo byť všetko úsilie zamerané na prevenciu a liečbu edému mozgu (pozri edém a opuch mozgu). Podporné výsledky sa získajú použitím hyperbarickej okysličenia (pozri).

Bibliografia: Walker F. I. Vývoj orgánov u ľudí po narodení, M., 1951; Darbinyan TM M. Moderná anestézia a hypotermia v chirurgii vrodených srdcových chýb, M., 1964, bibliogr. Long-Saburov B. A. Anastomózy a cesty obehového obehu u ľudí, L., 1956; Knyazev, MD, Gvenetadze, N.S., a I.Nyushin, I.I., Chirurgia pre okluzívnu poškodenie brachiálnej mozgovej hlavy, Vestn. hir., 114, č. 5, str. 24, 1975; Novikov I.I. Vývoj inervácie spoločnej krčnej tepny u ľudí v knihe: Vopr. Morphol. Periférie. nervózny. systems, ed. D. M. Golub, c. 4, s. 159, Minsk, 1958, bibliogr.; Petrovský B.V., Belichenko I.A. a Krylov V.S. Chirurgia aortálnych oblúkov, M., 1970; Pokrovsky AV Choroby aorty a jej pobočiek, M., 1979, bibliogr.; A. A. Smirnov, karotická reflexogénna zóna, L., 1945; Schmidt, E. V. a kol., Okluzívne lézie hlavných artérií hlavy a ich chirurgická liečba, Chirurgia, č. 8, str. 3, 1973; Andersen, S. A., Collins G. J. a. Rich N. M. Rutinná operatívna artériografia počas karotidovej endarterektómie, Surgery, v. 83, str. 67, 1978; Boyd J. D. a. o. Učebnica ľudskej anatómie, str. 288, L., 1956; Brant h. M. Prevencia neurologického poškodenia pri chirurgickom zákroku na otvorenom srdci, Thorax, v. 30, str. 258, 1975; Cooley D.A., Al-NaamanY.D. a. Kartón C. A. Chirurgická liečba arteriosklerotického oklúzie spoločnej krčnej tepny, J. Neurosurg., V. 13, str. 500, 1956; D e B a k e pre M. E. a. o. Chirurgické úvahy o karotickej, podkľúčovej a vertebrálnej tepne, Ann. Surg., V. 149, str. 690, 1959; Hafferl A. Lehrbuch der topographischen Anatomie, V. a. 1957; Grant J.C. B. Anatómia atlasu, str. 401 a. Baltimore, 1956; Grunt-z i g A. a. D. D. Technika perkutánnej transluminálnej angioplastiky s Griintzigovým balónom, Amer. J. Roentgenol., V. 132, str. 547, 1979; K á rm o v A. M. A. o. Karotidová artéria, Amer. J. Surg., V. 136, str. 176, 1978; McCollum C. H. a. o. Aneuryzmy extrakraniálnej karotickej artérie, ibid., V. 137, str. 196, 1979; Morris G.C. a. o. Manažment koexistenčnej oklúznej artrosklerózy karotidovej a koronárnej artérie, Quart. CLEV. Clin., V. 45, str. 125, 1978; N o v e 1 1 a n e A. Perkutánna transluminálna angioplastika, Novšie aplikácie, Amer. J. Roentgenol., V. 135, str. 983, 1980; Stanton P.E., McCluskyD. H. a. L. A. A. Hemodynamické vyšetrenie vnútornej krčnej tepny, Surgery, v. 84, str. 793, 1978; Woodcock J.P. Špecializované ultrazvukové metódy na hodnotenie a zobrazovanie systémových arteriálnych ochorení, Brit. J. Anaesth., V. 53, str. 719, 1981.


M. D. Knyazev; H. V. Krylov (an., Emb.), M. H. Seleznev (anest.).

SHEIA.RU

Spoločná karotidová arteria: anatómia, vetvy, norma, rýchlosť krvného prietoku

Anatómia spoločnej krčnej tepny

Spoločná karotická tepna je hlavná nádoba, ktorá prenáša krv zo srdca do najvyššej časti ľudského tela. Práve táto tepna a jej vetvy dodávajú do mozgu 70% krvi, ktorú potrebuje. Oči, krk, ušné oblasti, maxilárne a časové žľazy, svaly tváre a jazyka. Široká sieť vetiev karotických tepien sa tiahne cez všetky tkanivá a orgány sústredené v oblasti hlavy.

štruktúra

Miesto pôvodu spoločnej krčnej tepny je oblasť hrudníka. Anatómia tepny je taká, že spočiatku pozostáva z dvoch veľkých ciev, rozbiehajúcich sa v rôznych smeroch - vľavo a vpravo. Každý z nich stúpa, prechádza pozdĺž priedušnice s pažerákom, obchádza procesy krčných stavcov a prechádza prednou časťou krku. A končí okolo štvrtého stavca. Začína sa rozkrojenie (rozdelenie).

Ľavá spoločná karotidová artéria je kratšia ako pravá, pretože sa odvíja od brachiocefalického brachiálneho systému. Zatiaľ čo právo z aorty. Jeho dĺžka sa pohybuje od 6 do 12 cm, dĺžka pravého pravého môže byť normálne 16 cm, priemer karotických tepien sa mení u žien a mužov. Pre prvé je to priemer 6, 1, pre druhé, je to 6,5 mm.

Vonkajšia od OCA a mierne pred krkom vykonáva jugulárnu žilu opačnú funkciu. Rovnako aj para. Vedie žilovú krv do srdcového svalu. V strede tepny a žily sa nachádza vagusový nerv. Celá táto štruktúra spolu tvorí hlavný krčný neurovaskulárny zväzok.

Na samom dne krku sú tepny skryté hlboko. Sú zakryté vonkajším plášťom krku, podkožným svalstvom, hlbokými tkanivami krku a nakoniec hlbokými svalmi. V hornej časti ležia povrchne.

Obe karotické tepny ohraničujú priedušnicu, pažerák a štítnu žľazu. A o niečo vyššie s krkom, hrdlom.

rozdvojenie

Po dosiahnutí okraja chrupavky štítnej žľazy v oblasti, kde sa nachádza karotický trojuholník, sú hlavné tepny rozdelené na 2 menšie - vnútorné a vonkajšie. Toto je bifurkácia spoločnej krčnej tepny, čo znamená rozdelenie. Priemer vidlicových vetiev je približne rovnaký.

V tejto oblasti je rozšírenie hlavnej cievy nazývanej ospalý sinus. Malý plexus s ňou prilieha - ospalý glomus. Napriek svojej skromnej veľkosti má tento uzol veľmi dôležitú funkciu - kontrolu stability tlaku, chemické zloženie krvi a nepretržitú prácu dôležitého srdcového svalu.

Externá tepna, ktorá sa nachádza na začiatku po spoločnej bifurkácii, je umiestnená bližšie k vnútornej osi. A potom. Na samom začiatku je pokrytá svalom krku - sternokleidomastoidom a po dosiahnutí karotického trojuholníka - podkožným svalom a doskou cervikálnej fascie.

V rovnakej výške so spodnou čeľusťou vyčnievajú tepny vidlice. Sú to jeho hlavné vetvy - horná čeľusť a vonkajšia temporálna. Sú rozdelené na mnohé ďalšie tepny, rozdelené do skupín:

 1. predné: vonkajšia štítna žľaza, jazyková, tvárová;
 2. zadné: ušné, okcipitálne, klavicilne-sterno-mastoidné;
 3. mediálne: vzostupný hltan.

HCA teda zabezpečuje dodávanie krvi nasýtenej kyslíkom a užitočných prvkov do štítnej žľazy, slinných žliaz, okcipitálnych, parotidových, horných maxilárnych, temporálnych oblastí, ako aj do tvárových a jazykových svalov.

Druhá vetva spoločnej krčnej tepny, a to vnútorná, má bočné a mierne posunuté zadné umiestnenie na krku. A trochu ďalej mediálne. Zvyšuje sa absolútne vertikálne, obídením pásmo medzi hltanom a jugulárnou žilou. A dosiahne ospalý kanál, kam preniká cez otvor.

Vagusový nerv a polygangonit sa nachádzajú za tepnou. A vpred - hypoglossálny nerv. Nad - hltanový nervový nerv. Vo vnútri karotického kanála sa nádoba stáva kamennou. To sa ohýba a rozvetví do nádob spánkového bubna, ktoré dodávajú krv do dympatickej dutiny a ucha.

Na výstupe z kanála sa nádoba opäť ohne, ale teraz hore spadá do drážky klinovitého kosti a jej kavernózna časť vstupuje do výrezu v mozgovej kôre a dodáva krv do prednej a zadnej časti prostredníctvom dvoch tepien - prednej a strednej.

A oblasť mozgu je opäť ohnutá pred optickým kanálom, kde sa odvíja oftalmická artéria.

ICA je teda rozdelená do 7 sekcií:

 • križovatka;
 • krku;
 • eye;
 • kavernózna;
 • skalnatá;
 • časť roztrhnutého otvoru;
 • klin.

S touto anatomickou štruktúrou krčná tepna a jej vetvy dodávajú krv všetkým tkanivám a orgánom koncentrovaným v hornej časti tela.

Ospalý glóbus

Ospalý glomus, ktorý sa nachádza v oblasti bifurkácie, je malé telo. Jeho dĺžka je 2,5 a jeho šírka je 1,5 mm. Jeho druhé meno je karagénový paraganglón. To je dôležitý prvok vzhľadom na skutočnosť, že glomus obsahuje vyvinutú sieť kapilár a množstvo chemoreceptorov (prvky ľudských senzorických systémov).

Vzhľadom na špecifické formácie glomus reaguje na kolísanie koncentrácie kyslíka v krvi, ako aj na oxid uhličitý a vodíkové ióny. S týmito údajmi riadi zloženie krvi, stabilitu tlaku a intenzitu práce srdcového svalu.

Ospalý sinus, rozšírená oblasť v mieste bifurkácie, má tiež vlastnosti v štruktúre. Stredná škrupina je slabo rozvinutá, ale vonkajšia je pomerne hustá a zahustená. Sústredí sa na obrovské množstvo elastických vlákien a nervov.

Úroveň prietoku krvi

Ak máte podozrenie na stenózu alebo zablokovanie krčných tepien, mali by ste vyšetrovať pomocou duplexného vyšetrenia. Zverejní:

šírka lúmenu v nádobách;

 • možnú prítomnosť oddelení, krvné zrazeniny a plaky;
 • rozšírenie alebo kontrakcia stien, ak existujú;
 • prítomnosť aneuryzmy, pretrhnutia alebo deformácie.

Duplexné skenovanie sa vykonáva na hlavných nádobách - je to karotid, chrbtica a podkľúč. Sú rozlíšené ako oddelená brachiocefalická skupina, pretože sú najväčšie v ľudskom tele a sú zodpovedné za dodávanie krvi do hornej časti tela. Skrátená skratka štúdie znie ako ultrazvuk BCA.

Pri plnom krvnom zásobení, ak majú tepny normálny lúmen, nie sú žiadne plaky a deformácie, mozog by mal dostať 55 ml krvi na 100 g svojej hmotnosti. Akákoľvek anatomická alebo patologická porucha v karotických tepnách narušuje celkový obeh, v dôsledku čoho všetky tkanivá hlavy, a hlavne mozog, dostávajú menej kyslíka. Toto je plné vážnych následkov a často smrteľných.

Klinický význam

Okrem najdôležitejšieho fyziologického charakteru má karotická tepna aj klinický význam. Jeho špecifická poloha umožňuje snímanie a meranie impulzu. Skontrolujte to vo vybraní medzi anterolaterálnym svalom a hrtanom, 2 cm pod okrajom čeľuste. Táto funkcia má veľký význam, pretože pulz na zápästí nie je vždy viditeľný. Najmä ak je človek v stave hlbokého šoku.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Zlomeniny na tele dieťaťa

Príčiny modrín na tele dieťaťa sú početné. Vo väčšom rozsahu je vzdelávanie spojené s prijatím všetkých druhov zranení, modrín. Tieto modriny zvyčajne po určitom čase zmiznú sami, meniace sa farby v priebehu času.

Nízky krvný tlak - príčiny a liečba

Krvný tlak je jedným z hlavných ukazovateľov stálosti vnútorného prostredia ľudského tela. Skladá sa z dvoch indikátorov: systolický a diastolický krvný tlak.Systolický krvný tlak sa pohybuje od 110 do 130 mm Hg.

Krvný test pre PTI

Protrombínový index (PTI) je jedným z ukazovateľov koagulogramu - digitálneho alebo grafického vyjadrenia krvného testu na zrážanie. PTI je pomer kontrolného (alebo normálneho) PV plazmy k PV plazmy konkrétneho pacienta násobený 100%.

Nebezpečenstvo hypotónie mozgových ciev a jej liečba

Hypotenzia alebo zníženie krvného tlaku je spôsobené znížením tónu krvných ciev. V dôsledku poklesu tónu a poklesu prietoku krvi sa zníži spotreba živín a kyslíka.

Prípravky rozpúšťajúce cholesterolové plaky

Prípravky rozpúšťajúce cholesterolové plakyVylučuje aterosklerózu dolných končatínAteroskleróza je ochorenie, ktoré postihuje tepny nášho tela. V dôsledku porušenia metabolizmu tukov v ľudskom tele sa aterosklerotické plaky obvykle ukladajú na vnútorný povrch cievy.

Ultrazvuk a ultrazvuk brachiocefalických artérií (BCA)

Z tohto článku sa dozviete o ultrazvukovom a ultrazvukovom zobrazovaní vykonávanom na BCA: čo to je, podľa toho, aké indikácie sú vykonané tieto štúdie.