Ivan Drozdov 03/02/2017 0 Komentáre

Aneuryzma mozgu je patologická forma, ktorá je lokalizovaná na stenách intrakraniálnych ciev, má tendenciu rásť a vyplňovať dutinu krvou. Steny postihnutej cievy vyúsťujú, v dôsledku čoho začína pôsobiť na nervy a mozgové tkanivá umiestnené v okolí, ktoré sú zodpovedné za životnú činnosť a funkciu tela. Po dosiahnutí veľkého rozmeru sa aneuryzma môže pretrhnúť a viesť k najťažším následkom - mŕtvica s následnými následkami, kóma alebo smrť.

Príčiny aneuryzmy mozgu

Tvorba intrakraniálneho aneuryzmu je takmer vždy spojená s patologickými poruchami vaskulárnych tkanív. Získané alebo vrodené ochorenia prispievajú k zničeniu stien krvných ciev, znižujú ich tón a delamináciu. Oslabené cievy nevydržia prirodzený tlak prietoku krvi, čo vedie k vzniku aneuryzmy na najtenšom mieste v podobe vyčnievania steny s následnou akumuláciou krvi v dutine.

Hlavné dôvody, ktoré vyvolávajú deštrukciu cievnych stien a výskyt intrakraniálnej aneuryzmy, zahŕňajú:

 • Genetické abnormality, ktoré sa prejavujú nielen ako vrodené, ale aj získané choroby.
 • Hypertenzia. Steny krvných ciev strácajú svoju elasticitu a na nich pôsobia mikrotrhly kvôli nadmernému tlaku krvi. Pri dlhších patologických účinkoch môže dôjsť k vyčnievaniu steny riedenej cievy ak vzniku aneuryzmy.
 • Ateroskleróza. Vzhľad aterosklerotických plátov a deštrukcia cievnych stien je často spojený s arteriálnou hypertenziou, čím sa zvyšuje riziko vzniku aneuryzmy.
 • Intrakraniálne poškodenie. Pri uzavretom CCT môže dôjsť k poškodeniu mozgových artérií na dura mater, čo má za následok vznik aneuryziem na ich stenách.
 • Infekcie mozgu V takýchto prípadoch sú aneuryzmy komplikáciou základného ochorenia, napríklad akútna meningitída, bakteriálna endokarditída alebo plesňové ochorenia.
 • Nádorová embólia. Aneuryzma sa objaví na pozadí čiastočného prekrývania lôžka plavidla s kusom nádoru, ktorý sa oddelil od tela vzdelávania.
 • Expozícia žiarením.

Ak je niektorá z opísaných ochorení alebo stavov náchylná, musí byť osoba pravidelne vyšetrovaná špecialistami a ak je to potrebné, podstúpiť liečbu. Pravidelná analýza stavu ciev mozgu umožní čas na zaznamenanie vývoja patológie a prijatie vhodných opatrení.

Aneuryzma mozgu: príznaky

Na začiatku ochorenia sú príznaky aneuryzmy mozgu mierne. Príznaky, ktoré sú často podobné prejavom neurologických ochorení, málo venuje pozornosť, zatiaľ čo choroba sa naďalej vyvíja. Ak v počiatočnom štádiu nebola detegovaná patológia mozgových ciev a v dôsledku tejto aneuryzmy sa zvýšila na veľkú veľkosť, potom pacient začína vykazovať výraznejšie príznaky tejto choroby:

 • Bolesti hlavy. Mierna pulzácia, ktorá sa častejšie pozoruje na jednej strane a v oblasti obežných dráh, nastáva, keď aneuryzma ciev prechádza povrchovými tkanivami meningov. Ak je patológia lokalizovaná vo vnútorných tkanivách meduly, potom bolesť hlavy nemôže byť narušená kvôli absencii receptorov bolesti v týchto štruktúrach.
 • Bolestivosť tváre. Symptóm sa vyskytuje počas vývinu aneuryzmy v stenách karotickej artérie a tlaku na procesy tvárového nervu.
 • Vizuálne poruchy. Aneuryzma, nachádzajúca sa v blízkosti optických nervov, ich môže stláčať a spôsobiť zhoršenie zraku. Ak sa ochorenie vyvinie v tesnej blízkosti optického nervového zväzku, pacient môže čiastočne stratiť zrak alebo slepnúť.
 • Kŕče. Svalové kontrakcie sa vyskytujú nedobrovoľne, keď sú stláčané veľkými aneuryzmami tkanív veľkých hemisfér, ktoré sú zodpovedné za motorické funkcie. Kŕče spôsobené aneuryzmou nie sú podobné epileptickým záchvatom, avšak ich príslušnosť k tejto chorobe možno diagnostikovať len počas podrobného vyšetrenia.
 • Neurologické poruchy spôsobené stlačením kraniálnych nervov. V dôsledku toho môže pacient znížiť chuť a sluch, zhoršiť prejavy tváre a ptoza horného očného viečka.
 • Prechodné záchvaty ischemického typu. V závislosti od cievy alebo tepny, ktorá je ovplyvnená aneuryzmou, sa u pacienta rozvinie akútne prípady porúch mozgového krvného obehu, ktoré trvajú až jeden deň. Tento proces sprevádza závrat (až do straty vedomia), strata orientácie, znížená pamäť a citlivosť, paralýza končatín a určitých častí tela.

V stave blízkymu roztrhnutiu aneuryzmy sa charakter pacientov zmenil. Zvyšuje sa intenzita opísaných neurologických príznakov, v dôsledku čoho pacient pocíti značné zhoršenie zdravia. V tomto štádiu je prístup k lekárom už naliehavým opatrením, inak roztrhnutie aneuryzmy ohrozuje nezvratné dôsledky a smrť.

Druhy aneuryzmy

Podľa vonkajších znakov a vývojovej štruktúry existujú 3 typy intrakraniálnych aneuryziem:

Popíšte svoj problém s nami alebo zdieľajte svoje životné skúsenosti s liečbou choroby, alebo požiadajte o radu! Povedzte nám o sebe priamo tu na stránke. Váš problém sa nebude ignorovať a vaša skúsenosť pomôže niekomu! Napíšte >>

 1. Bagular - guľatý vak s krvou vo vnútri je pripevnený k stene cievy so základňou alebo nohou. Vzhľad tohto typu aneuryzmy sa podobá na bobule visiace z vetvy, preto sa nazýva "bobule".
 2. Strana - má vzhľad nádoru umiestneného priamo na stenu cievy;
 3. V tvare vretena - umiestnený na mieste patologickej expanzie krvných ciev na vnútornej strane.

Na mieste lokalizácie aneuryzmy sú:

 1. Arteriálna - vyskytujú sa v miestach rozvetvených arteriálnych ciev v dôsledku ich patologickej expanzie.
 2. Arteriovenózne - postihujú steny žilových ciev.

Podľa povahy pôvodu mozgu je aneuryzma rozdelená na:

 1. Exfoliácia - aneuryzmy sa nachádzajú priamo v stene cievy v dôsledku ich oddelenia a infiltrácie krvi cez trhliny.
 2. Pravda - vznikajú vo vnútri nádoby v dôsledku vyčnievania steny.
 3. Falošné - sú tvorené z vonkajšej strany cievy vo forme dutého novotvaru, zatiaľ čo krv prechádza cez mikrotrhliny alebo otvory v stene.

Aneuryzmy mozgu sú klasifikované inými príznakmi. Teda počet aneuryziem je viacnásobný alebo jediný, podľa charakteru vzhľadu - vrodený alebo získaný, vo veľkosti - malý, stredný a veľký. Ak aneuryzma vznikla na pozadí purulentnej infekcie, potom sa nazýva mykotikum.

Porušenie aneuryzmy mozgu a jej dôsledky

Pri nadmerne tenkých cievach a pod vplyvom provokačných faktorov u pacienta môže dôjsť k roztrhnutiu aneuryzmy pri preliačení krvi do blízkych tkanív. V závislosti od miesta aneuryzmy môže krvácanie ovplyvniť mozgové tkanivo, jeho obálkové priestory a komory.

Krvácanie spôsobené prasknutím aneuryzmy nesie vysoké riziko blokovania kanálov vedúcich kvapalinu a stagnáciu kvapaliny kvapaliny. Mozog sa nafúkne a krv, ktorá sa šíri cez mozgové tkanivá v procese dezintegrácie, vyvoláva vývoj zápalového procesu a nekrózy. Výsledkom je, že postupne umierajúce časti mozgu prestávajú prenášať signály do životne dôležitých systémov a orgánov a ich činnosť prestáva.

Ruptúra ​​aneuryzmy mozgu je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi:

 • Intenzívne bolesti hlavy. Vyliata krv v mozgovom tkanive dráždi nervy, ktoré sa tam nachádzajú, čo vyvoláva neznesiteľnú bolesť hlavy.
 • Nevoľnosť a náhle zvracanie.
 • Strata vedomia Vyskytuje sa na pozadí prudkého nárastu ICP, vyvolaného vyliatím krvi, tvorbou hematómu a opuchom mozgu.
 • Neurologické príznaky naznačujúce podráždenie mozgu. Medzi takéto príznaky patrí výskyt fotofóbie, svalové napätie v oblasti krku, chrbta a nohy. V druhom prípade sa pacient nemôže dotknúť jeho hrudi bradom a sedieť.

Keď sa aneuryzma pretrhne, riziko smrti je extrémne vysoké.

Aj keď človek môže byť zachránený a poskytnutý so stabilným stavom, existuje vysoká pravdepodobnosť komplikácií po subarachnoidálnom krvácaní:

 • opätovné pretrhnutie aneuryzmy;
 • akumulácie tekutín v štruktúrach mozgu (cidrocephaly) spôsobené prekrývaním vodivých kanálov;
 • cerebrálna ischémia s nízkou pravdepodobnosťou úmrtia.

Komplikácie, ktoré sa vyskytujú po pretrhnutí aneuryzmy závisia aj od stupňa poškodenia mozgu. Takže pacient sa môže prejaviť:

 • poruchy reči - po krvácaní v ľavej pologuli, reč sa stane nerozvinutou, problémy s písaním a čítaním;
 • poruchy motorického systému, ochrnutie končatín - s léziami miechy;
 • pokles príjemného reflexu - príjem potravy je výrazne obmedzený, potraviny namiesto pažeráka sa dostanú do respiračného traktu, čo vyvoláva vývoj zápalových procesov v pľúcach;
 • psychoemotionálna nestabilita, prejavujúca sa formou útokov agresie, hnevu alebo naopak infantilizmu, apatia, ochromujúceho strachu;
 • zníženie vnímania - v človeku je priestorové vnímanie objektov, ktoré ho obklopujú, narušené (napríklad je ťažké, aby sa dostal do dverí alebo nalial čaj do pohára);
 • kognitívne postihnutie - prejavuje sa v podobe zhoršenia pamäti, úbytku mentality a logického myslenia;
 • psychologické poruchy - osoba, ktorá predtým mala roztrhnutú aneuryzmu, je často narušená depresívnymi náladami a na tomto pozadí sa vyvinie nespavosť, strata chuti do jedla, apatia voči súčasným udalostiam;
 • bolesti hlavy - opakujúce sa záchvaty v podobe silných pulzácií alebo lumbagov, ktoré sa ťažko odstraňujú pomocou liekov proti bolesti, zhoršujú zdravie a znižujú výkonnosť;
 • epileptické záchvaty sa vyskytujú u každého 5. pacienta, ktorý trpel ruptúrou aneuryzmy.

Často sa nedajú obnoviť stratené funkcie mozgu, avšak kompetentná rehabilitácia a pravidelné monitorovanie odborníkmi nám umožňuje zlepšiť činnosť mozgu a dosiahnuť úplnú samoobsluhu.

Liečba mozgovej aneuryzmy

Na liečbu aneuryzmy sa používajú dve hlavné metódy: chirurgické a konzervatívne. Ak je aneuryzma mozgu má malú veľkosť a nemá tendenciu rásť, potom ju odborníci pozorujú pravidelnou diagnostikou a predpisujú podporné lieky. S intenzívnym rastom a hrozbou prerušenia vzdelávania sa pacientovi odporúča podstúpiť operáciu.

Pri konzervatívnej liečbe je pacientovi predpísaná medikácia s činnosťou zameranou na zníženie dopadu aneuryzmy na blízke tkanivá a odstránenie patologických symptómov:

 1. Vazodilatačné lieky (Nimodipine) - predpísané na prevenciu cievnych kŕčov, ich rozšírenie a zlepšenie prietoku krvi cez mozgové tepny.
 2. Antihypertenzívne lieky (Captopril, Labetalol) - preukázané vysokým krvným tlakom na zmiernenie tonusu ciev. Keď aneuryzma užíva drogy pomáha zmierniť napätie múru vzdelávania a tým znížiť riziko jeho prasknutia.
 3. Antikonvulzíva (fenozepam) - relaxačný účinok na nervové bunky, čo vedie k zníženej rýchlosti prenosu impulzov do problematickej oblasti.
 4. Painkillers prescription drugs (Morphine) - predpísané pre neznesiteľné bolesti hlavy v intenzívnej starostlivosti a pod kontrolou vitálnych telových systémov. Lieky v tejto skupine prispievajú k závislosti, takže sa používajú vo výnimočných prípadoch.
 5. Antiemetické pilulky (Metoklopramid) - ukazujú, keď sa stav zhorší zápalmi zvracania.

Treba mať na pamäti, že konzervatívny spôsob, ako vyliečiť mozgových vydutín nie je možné, môže lieky lieky iba znížiť riziko prasknutia.

Ak sa formácia rýchlo rastie a vyvíja tlak na priľahlé tkanivá, musíte počúvať názory odborníkov a pri absencii kontraindikácií súhlasíte s operáciou.

Odstránenie aneuryzmy mozgu, operácia

Chirurgický zásah nesie riziko vzniku následných komplikácií, ale je niekoľkonásobne nižší v porovnaní s hrozbami, ktoré vznikajú pri pretrhnutí aneuryzmy mozgu.

V závislosti od dôkazov, všeobecného stavu, polohy a stupňa ohrozenia života je pacientovi predpísaný jeden z nasledujúcich chirurgických zákrokov:

 1. Otvorená operácia (kranitómia). Metóda zahŕňa otvorenie lebky v mieste lokalizácie aneuryzmy a použitie jedného z typov liečby:
  • Orezanie - na hrdlo aneuryzmy je umiestnená kovová svorka bez upnutia materskej nádoby a odstránenia nahromadenej krvi z dutiny. V priebehu času sa dutina aneuryzmy nahradí spojivovým tkanivom, čo bráni následnému vniknutiu krvi do nej.
  • Posunovanie - poškodená nádoba je zablokovaná a tok krvi je presmerovaný na umelú nádobu umiestnenú vedľa neho (skrat).
  • Posilnenie steny - poškodená nádoba v mieste vývinu aneuryzmy je zabalená do špeciálneho chirurgického materiálu, v dôsledku čoho sa na problémovej oblasti vytvorí druh kapsuly.
 2. Endovaskulárna embolizácia. Postup je vykonávaný minimálne invazívnym spôsobom bez nutnosti otvoriť lebku. Pomocou angiografie sa cez krvnú cievu vedie pružný katéter k aneuryzme. Potom sa do dutiny formácie vloží kovová špirála, ktorá blokuje dutinu cievy a tým zabraňuje prieniku krvi dovnútra. Výhodou metódy je absencia potreby otvoreného zásahu, súčasne nevýhody zahŕňajú neschopnosť odstrániť krv nahromadenú v dutine aneuryzmy a vývoj cievnych kŕčov ako reakciu na cudzorodú tkanivu.

Cez progresívnou povaha druhú metódou, v priebehu doby, špirála môže byť deformované a otvoriť lumen, čo vedie k toku krvi do výdute sa znižuje a začína rásť. V takýchto prípadoch sa pacientovi odporúča opakovať operáciu.

Rehabilitácia po operácii mozgu aneuryzma

Obdobie zotavenia po chirurgickom zákroku závisí od viacerých faktorov - vek pacienta, typ aneuryzmy a štruktúry mozgu, ktoré ovplyvnil, odbornosť chirurgov, ktorí vykonávajú operáciu, a stupeň komplikácií, ktoré sa môžu vyskytnúť počas jej operácie.

Až do stavu, ktorý sa stabilizuje v pooperačnom období, pacient je v nemocnici a pod dohľadom neurochirurgov, podstupuje farmakoterapiu. V závislosti od zdravotného stavu a ukazovateľov v nemocnici môže zostať od 3 do 30 dní. Po tomto období začne rehabilitačné obdobie.

Pre efektívne rehabilitácie pacienta môže trvať až 2 roky, počas ktorých je odporúčaná liečba v špecializovaných kúpeľoch pod lekárskym dohľadom, rehabilitačné špecialistov a psychológov. Počas tohto obdobia sú podporné liečebné a rehabilitačné opatrenia predpísané kurzami s prestávkou medzi nimi v priebehu niekoľkých týždňov. V závislosti na stupni poškodenia štruktúry mozgu sa človek podstúpi operáciu sa zaoberajú úzkych odborníkov, ktorí mu pomáhajú obnoviť stratenú funkciu reči, písanie, čítanie, prechádzky.

Účinné rehabilitačné opatrenia predpísané po odstránení intrakraniálnej aneuryzmy zahŕňajú fyzioterapeutické postupy, ktoré možno rozdeliť do dvoch skupín:

 1. hmatové účinky na svalové tkanivo a krvné cievy, ktoré boli poškodené počas operácie alebo krvácania;
 2. použitie inštrumentálnych techník na stimuláciu tkanív postihnutých chirurgickým zákrokom.

Prvá skupina zahŕňa:

 • terapeutická masáž problémových oblastí - ramenný pás, oblasť krku, hlava, končatiny;
 • akupunktúra;
 • fyzická liečba vrátane práce so simulátormi, ak po poruche dochádza k poškodeniu funkcií motora.

Zo všetkých inštrumentálnych techník po odstránení aneuryzmy mozgu sa používajú nasledujúce:

 • elektroforéza s použitím liečivých roztokov;
 • svalová stimulácia;
 • UHF podľa údajov;
 • kyslíka, brómu alebo sirovodíka.

Na individuálnom základe môže rehabilitológ upraviť zoznam zdravotných postupov v závislosti od toho, ako súčasný priebeh terapie ovplyvňuje telo.

Dôsledky mozgovej aneuryzmy a prognózy

Pacient diagnostikovaný s aneuryzmou mozgu musí pochopiť, že oneskorenie liečby môže ohroziť prasknutie, subarachnoidálne krvácanie a vážne následky: od straty niektorých životných funkcií až po smrť.

Keď sa pred roztrhnutím zistí aneuryzma, pacient má šancu, ak nie úplné zotavenie, a potom má významné predĺženie života. Prognóza prežitia po chirurgickom zákroku je v priemere 10 rokov a rýchlosť sa môže meniť v závislosti od veku pacienta, telesnej rezistencie, štruktúry a umiestnenia vzdialenej aneuryzmy.

Roztrhnutá aneuryzma mozgu výrazne zhoršuje prognózu prežitia a je vyjadrená v nasledujúcich priemerných výsledkoch:

 • smrť v 10% prípadov pred príchodom lekárov, 5% - po operácii, v 50% - do 30 dní po prestávke;
 • tvorba intrakraniálneho hematómu u 22% prežívajúcich pacientov, ktorí mali subarachnoidálne krvácanie;
 • odtok krvi v komorách mozgu u 14% pacientov, čo v polovici prípadov vedie k smrti.

Riziko úmrtia sa zvyšuje niekoľkokrát, ak je veľký aneuryzmus v akútnom štádiu alebo opakované krvácanie.

Zo všetkých prežívajúcich pacientov po pretrhnutí aneuryzmy je len 30% schopných udržať sa na seba, zatiaľ čo môžu mať poruchy mozgovej funkcie v závislosti od miesta krvácania:

 • porušovanie vnímania;
 • zníženie kognitívnych funkcií (pamäť, myslenie, schopnosť duševného vývoja);
 • zmeny v kvalite správania a psycho-emocionálne pozadie;
 • porušenie reči, sluchové a vizuálne funkcie;
 • epileptické záchvaty, krátka paralýza.

Neváhajte a položte svoje otázky priamo tu na stránke. Budeme vám odpovedať! Spýtajte sa na otázku >>

Prognóza pretrhnutého aneuryzmu mozgu závisí od viacerých faktorov: vek pacienta, umiestnenie aneuryzmy, stupeň výpotku a okamžitá pomoc lekárov.

Ruptúra ​​aneuryzmy mozgu

Aneuryzma je formácia na stenách krvných ciev mozgu, naplnená krvou, náchylná k rastu. V tomto prípade sa cievy vydutia, tlačí na mozgové tkanivo a okolité nervy a spôsobia narušenie fungovania celého ľudského tela. Postupne zriedenie cievnych stien, ktoré ďalej vedie k pretrhnutiu aneuryzmy mozgu.

Aneuryzma narúša celé telo, spočiatku je neviditeľné, ale v priebehu času spôsobuje čoraz viac škôd.

Príčiny roztrhnutia aneuryzmy

Riziko roztrhnutia vzdelania sa zvyšuje s nasledujúcimi faktormi:

 • náhly skok v krvnom tlaku;
 • emočné preťaženie spôsobené neustálym stresom;
 • intenzívne denné cvičenie;
 • úder hlavy (s akoukoľvek silou);
 • fajčenie a závislosť od alkoholu;
 • infekčných ochorení alebo zápalových procesov v tele spolu s horúčkou.

Symptómy patológie

Známky výbuchu aneuryzmy:

Nie je potrebné odpísať bolesť hlavy kvôli tlaku alebo inému.

 • ostrú boľavú bolesť hlavy, ktorá sa náhle objaví, rýchlo uvoľňuje cestu k narušeniu a zmäteniu vedomia, je možný ďalší vývoj kómy;
 • rýchle dýchanie - viac ako 20 cyklov vdychovania / vydychovania na minútu;
 • zvýšenie srdcovej frekvencie (viac ako 100 úderov za minútu) s ďalším vývojom bradykardie (menej ako 60 srdcových tepien za minútu);
 • objavenie sa generalizovaných záchvatov (časté, vzrušujúce veľa svalových skupín) sa pozoruje u 20% pacientov;
 • hypertermia, fotofóbia, zlé zvracanie.

Ktorý lekár sa má kontaktovať?

Terapeut sa zaoberá liečbou aneuryzmatických ochorení, ale je povinné konzultovať neurologa, neurochirurga, kardiológa. Ak došlo k prerušeniu vzdelávania, okamžite by sa mala zavolať ambulancia.

Diagnóza aneuryzmy mozgu

Je možné odhaliť prerušenie tvorby a dôsledky pre mozgové tkanivo pomocou MRI, CT, angiografie. Prieskum odhaľuje umiestnenie patologického procesu, poskytuje informácie o prítomnosti krvných zrazenín, iných aneuryziem a ich rozmeroch, rýchlosti prietoku krvi v cievach, sily kompresie mozgového tkaniva.

Angiografia pomôže identifikovať polohu aneuryzmy

Liečba ruptúry aneuryzmy

Všetci pacienti, ktorí majú podozrenie na prasknutie krvných ciev mozgu, sú naliehavo hospitalizovaní, ale pred príchodom lekárov by mala byť pacientovi poskytnutá prvá pomoc.

Prvá pomoc

 1. Položte ho v horizontálnej polohe, položte pod hlavu vysoký vankúš alebo zložené oblečenie, čo zvýši prirodzený odtok krvi a zníži riziko edému mozgu.
 2. Otvorte okná na naplnenie miestnosti čerstvým vzduchom, odstráňte od krku odevné predmety (kravatu, šál, krk atď.), Čím sa zlepšuje cerebrálna cirkulácia a odďaľuje sa smrť nervových buniek.
 3. Skontrolujte dýchacie cesty, ak pacient omrvinil, odstráňte odnímateľné zubné protézy z úst a otočte hlavu na jednu stranu tak, aby sa pacient nedotýkal zvracaním.
 4. Naneste do hlavy studené (zmrazené potraviny, ľadové obaly), čo eliminuje riziko edému mozgu, znižuje krvácanie, spomaľuje tok krvi a urýchľuje zrážanie krvi.
 5. Nepretržité monitorovanie dýchania, krvného tlaku a srdcovej frekvencie je žiaduce.

Pri položení na odtok krvi umiestnite pod hlavu veľký vankúš.

operácie

Chirurgia je často jediným spôsobom, ako bojovať proti tejto chorobe.

Trepanácia lebky s aneuryzmom orezania

Komplikovaný intrakraniálny zásah, ktorého účelom je vypnúť nebezpečnú časť krvného riečišťa pri zachovaní cievnej priechodnosti. Súčasne dochádza k odstráneniu krvi uvoľnenej do lebky pri prerušení vzdelávania.

Operácia sa uskutočňuje pomocou mikrochirurgických techník (chirurgický mikroskop, špeciálne navrhnuté mikroobvody) a simultánne orezávanie krku aneuryzmy.

Uzavretá endovaskulárna chirurgia

V tomto prípade sa lebka neotvorí, intervencia sa vykonáva pri prepichnutí femorálnej artérie. Pomocou valcov, mikrospirálov a iných látok (privedených do problematickej oblasti) sa uzatvorí lumen (vytvorený ako výsledok aneuryzmy) cievy a vylúčenie tejto cievy z obehového systému. Táto metóda je minimálne invazívna, charakterizovaná menej komplikáciami počas a po operácii.

lekárstvo

Pri malých chybách alebo pri nemožnosti operácie, pri nevybuchnutej aneuryzme a zabránení ich pretrhnutia, sú pacientovi predpísané nasledujúce lieky:

 • vazodilatanciá (Nimodipin) - na zabránenie kŕčov mozgu a krvných ciev, rozšírenie týchto ciev, na zlepšenie toku krvi v mozgových tepnách;
 • diuretiká (manitol s následným prechodom na furosemid) - rýchlo odstráňte prebytočnú tekutinu, čo znižuje tlak na mozog;
 • antihypertenzíva (Labetalol, Captopril) - znížiť krvný tlak, zmierniť napätie v stenách krvných ciev a samotnú formáciu;
 • lieky proti bolestiam (Nurofen, Flamaks-Forte, Morphine - pre neznesiteľné bolesti) - zmierňujú bolesť v hlave, v celom tele;
 • antikonvulzíva (fenozepam, fosfenotitín) - uvoľniť nervové bunky, znížiť rýchlosť prenosu impulzov do nebezpečnej oblasti;
 • antiemetikum (prochlorperazín, metoklopramid) - znižuje činnosť centra zvracania v mozgu.

Vasodilátor pre aneuryzmu

Liečba drog nie je všeliekom, len zmierňuje stav pacienta, odďaľuje výskyt nebezpečnej situácie, neposkytuje žiadnu záruku, že krvácanie sa nestane.

Rehabilitácia po operácii

Trvanie doby zotavenia závisí od veku pacienta, miesta lokalizácie aneuryzmy, komplikácií, ktoré sa mohli vyskytnúť počas operácie. Zvyčajne v nemocnici zostáva osoba po mesiaci po rehabilitácii, ktorá trvá až 2 roky a zahŕňa udržiavaciu terapiu, liečbu v špeciálnych sanatóriách, triedy s psychológiou a inými úzkymi špecialistami, ktorí znovu naučia pacienta chodiť, písať a hovoriť.

účinky

Aj keď bol pacient schopný zachrániť a stabilizovať jeho stav, potom po subarachnoidálnom krvácaní existuje vysoká pravdepodobnosť vzniku nasledujúcich komplikácií:

Paralýza končatín - jeden z následkov po operácii

 • hemoragická mŕtvica nasledovaná vazospazmom, čo vedie k ischemickej mozgovej príhode;
 • ťažkosti s reprodukciou reči;
 • paroxyzmálne bolesti hlavy (rovnako ako v rôznych častiach tela) s rôznou intenzitou a trvaním, ktoré nie je možné liečiť analgetikami;
 • kognitívna porucha - rozmazaná jasnosť myslenia, neschopnosť adekvátne vnímať informácie, strata pamäti;
 • psychologické problémy - podráždenosť, depresia, nespavosť, úzkosť;
 • slabosť a slabá koordinácia pohybov, paralýza končatín;
 • strata zrakovej ostrosti, slepota (jednostranná a obojstranná), dvojité videnie (ak došlo k prasknutiu vnútornej krčnej tepny);
 • porušenie funkcie prehĺtania - v dôsledku toho sa potravina nesmie dostať do pažeráka, ale do priedušnice, do priedušiek, spôsobujúceho poruchu dýchacieho a zažívacieho systému, dehydratáciu tela;
 • ťažkosti s pohybom čriev, močenie;
 • kóma.

Každých 3 pacienti sa stali zdravotne postihnutými, opakované krvácanie sa vyskytlo u 20%, u 70% pacientov došlo k úmrtiu.

prevencia

Ak existuje genetická predispozícia k riedeniu cievnej steny, je možné predchádzať riziku vaskulárnej deštrukcie pozorovaním diéty s nízkym cholesterolom a uplatňovaním zdravého životného štýlu. Ak vyšetrenie odhalí malé formácie, neurológ predpíše pacientom vitamíny a nootropické lieky, ktoré eliminujú vaskulárnu krehkosť a terapiu zriedenia krvi.

Jedzte diétu bez nadmerného množstva cholesterolu.

Chirurgia aneuryzmy je často jediným spôsobom, ako zabrániť krvácaniu v mozgu, zachrániť nielen život, ale aj ľudské zdravie, preto keď sa objavujú pravidelné bolesti hlavy, odporúča sa, aby sa vyšetrenie neodkladalo.

Hodnotiť tento článok
(2 hodnotenie, priemerná hodnota 5,00 z 5)

Príčiny mozgovej aneuryzmy a jej dôsledky

Aneuryzma je patologický výčnelok časti tepnovej steny, ktorá nemá svalovú vrstvu s riedenou membránou. Nie vždy sa prejavuje symptomaticky. Je možné žiť s takouto patológiou už veľmi dlho, kým nedôjde k pretrhnutiu aneuryzmy mozgových ciev. Proliferácia arteriálnej krvi do mozgového tkaniva hlavy, ktorá sa potom vyskytuje, môže spôsobiť smrť osoby.

Funkcie aneuryzmy

Intrakraniálna aneuryzma je opuch časti steny cievy. Táto oblasť sa môže v dôsledku plnenia krvi zväčšiť. Tvar aneuryzmy je rozdelený na:

 • Bagulárne, spojujú sa s tepnou krku, predstavujú oválnu bublinu na nohe.
 • Bočné, tubercle na cieve, podobne ako opuch.
 • V tvare vretena sa vyskytujú na mieste, kde sa cievna stena rozširuje.

Aneuryzmy môžu byť jednokomorové alebo viackomorové (kruhové formácie). Vo veľkosti sú rozdelené na:

 • Miliary - priemer až do 3 mm.
 • Malé - menej ako 1 cm v priemere.
 • Stredné - od 1 cm do 2,5 cm.
 • Obrie, ktorého priemer presahuje 2,5 cm.

Pretrhnutie miliárneho aneuryzmu nie je vždy pre mozog alebo miechu vždy nebezpečné, pretože krvácanie v tomto prípade je minimálne. Krvácanie, ku ktorému dochádza pri prelomení obrie formácie, môže byť na mieste smrteľné.

Porucha cievnej steny môže ovplyvniť akúkoľvek tepnu, ale väčšina aneuryziem sa nachádza na mieste rozvetvených tepien, ktoré sú umiestnené medzi základňou lebky a dolnou časťou hemisféry mozgu. Z tohto dôvodu je ruptúra ​​aneuryzmy mozgu sprevádzaná tvorbou hematómu v tejto časti lebky.

V štruktúre vzdelávania lekári vystupujú:

 • Najodolnejšia oblasť - krk, pozostávajúci z troch vrstiev svalového tkaniva.
 • Telo s poškodenou svalovou vrstvou.
 • Klenba je najtenšie miesto, ktoré je predmetom prasknutia.

Už po 30 rokoch stúpa percento zistených aneuryziem. Hoci to môže byť spôsobené tým, že ľudia po 30 rokoch sú o svoje zdravie opatrnejší. Starší pacienti sú diagnostikovaní s viacerými léziami, niekedy nad tou istou tepnou. V tomto prípade roztrhnutie jednej aneuryzmy spôsobuje poškodenie krvného obehu v mozgu, čo naopak vyvoláva pretrhnutie iných aneuryzmálnych kopulí.

Čo spôsobuje aneuryzma?

Hlavným dôvodom vzniku aneuryzmy je porucha steny tepien. K tomu vedú nasledujúce faktory:

 • Genetická predispozícia k zriedeniu svalovej vrstvy (nedostatok kolagénu).
 • Anomálie vývoja: patológia v štruktúre cievnej steny.
 • Renálna polycystická látka.
 • Skúmavá skleróza.
 • Systémový lupus erythematosus.
 • Koarktácia aorty.
 • Arteriovenózna malformácia.

Získavajú sa nové rasty. Pri tomto type patológie dochádza k prasknutiu aneuryzmy mozgu v rovnakom percentuálnom pomere ako v kongenitálnom. Príčiny zriedenia cievnej steny, zúženie cievnej vrstvy:

 • Ateroskleróza ciev hlavy a krku.
 • Hypertenzia.
 • Poranenia hlavy, zlomeniny kostí lebky, mozgová príhoda, sprevádzané narušením integrity cievnej steny.
 • Expozícia žiarením.
 • Hyalinóza cievnych stien.
 • Zlé návyky: alkoholizmus, fajčenie, užívanie psychotropných a omamných látok.

Ak infekčné emboly (bunky obsahujúce hubové organizmy, baktérie, rakovinové elementy) vstupujú do mozgových artérií, je možný vývoj mykotickej aneuryzmy.

Kombinácia faktorov, keď existuje geneticky určená predispozícia k riedeniu arteriálnej steny a aterosklerózy, už bola diagnostikovaná, zvyšuje pravdepodobnosť výskytu a prasknutie aneuryzmatického vreca. Zhoršenie mozgu, hoci je u starších ľudí výraznejšia.

Známky rastu aneuryzmatických vreciek

Miechové, malé a dokonca aj stredne veľké aneuryzmy sa nachádzajú v mozgovom tkanive bez prejavu určitých symptómov.

Aneuryzmy s apoplexickým priebehom spôsobujú prasknutie mozgovej cievy. Človek sa cíti súčasne s hemoragickou mŕtvicou, príznaky apoplexie sa budú diskutovať nižšie.

Rastúce obrovské aneuryzmy, ktoré majú nádorový priebeh, spôsobujú neurologické symptómy. Znaky patológie závisia od toho, kde je postihnutá časť tepny umiestnená a ako rýchlo rastie kopula. Charakteristické znaky rastu aneuryzmy podobnej nádoru:

 • Zúženie zorného poľa.
 • Pokles ostrosti zraku.
 • Škúlenie.
 • Bolesť pod viečkami.
 • Atrofia optického nervu (určená oftalmologickým vyšetrením).
 • Jednostranná paréza končatín.
 • Zníženie citlivosti tváre na koži.
 • Pocit necitlivosti svalov tváre.
 • Poškodenie sluchu.
 • Zničenie kostného tkaniva lebky.
 • Nekróza mozgového tkaniva.

Rýchlo rastúci aneuryzmus vedie k stlačeniu nervových kmeňov a zhoršeniu prietoku krvi v hlave a krku. Spôsobuje intenzívne bolesti hlavy, závrat.

Prečo sa aneuryzma zlomí?

Čo spôsobuje pretrhnutie aneuryzmatického vrecka a narušenie prietoku krvi do mozgu? Roztrhnutie aneuryzmy mozgových ciev sa môže vyskytnúť neočakávane u zdravo vyzerajúcej osoby. Tí ľudia, ktorí majú príbuzných, ktorí utrpeli hemoragickú mozgovú príhodu, mozgové krvácanie, by mali byť viac pozorní voči svojmu zdraviu a pamätať si, že sú tiež geneticky predisponovaní k rozvoju aneuryzmy.

Klenba kruhového aneuryzmu môže byť tenká do takej miery, že už nemôže obmedzovať plnenie krvou. Prekročenie sa objaví aj vtedy, keď sa tlak vaku na blízkej mozgovej tkanive dramaticky zvýši. Provokatívne faktory:

 • Ostrý skok krvného tlaku spôsobený vysokou fyzickou námahou, nervovým šokom, poveternostnými podmienkami.
 • Úder do hlavy, skok z veľkej výšky, náhle brzdenie (napríklad pri nehode, pri korčuľovaní).
 • Otrava alkoholom.

Často sa objavuje prienik kopule aneuryzmatického vreca bez ohľadu na vonkajšie faktory.

Porušenie aneuryzmy: charakteristické príznaky

Keď sa objaví porucha aneuryzmy mozgu, následky určujú príznaky. Niektorí pacienti si všimnú, že deň alebo niekoľko hodín pred roztrhnutím aneuryzmy na cievnej mozgovej koži došlo k bolestiam v očích, bolestiam hlavy, ktoré stláčali lebku, ako pevný obruč.

S rozsiahlym krvácaním:

 • Nastáva ostrý silný bolesť hlavy. Pacienti ju definujú ako "ranu do hlavy", "vystrčiť horúcu tyč".
 • Svaly na krku sa znižujú, pacient sa nemôže ohýbať.
 • Človek začne zvracať, sťažuje sa na závraty.
 • Znepokojené vnímanie sveta.
 • Koordinácia obete je narušená, padá, stráca vedomie.
 • Sú kŕče.
 • Osoba padne do kómy.

Krv z tepny sa vlieva do subarachnoidného priestoru, môže preniknúť do mozgových komôr. Symptómy hydrocefalusu sa zjavne prejavujú, tlak mozgovomiechovej tekutiny stúpa a bolesť hlavy sa stáva neznesiteľnou. Roztrhnutie mozgovej cievy spôsobuje infiltráciu mozgového tkaniva krvou, ktorá vedie k narušeniu spojení medzi neurónmi a kóme. Zápalový proces, nekróza mozgového tkaniva vedie k smrti pacienta.

účinky

Smrteľný výsledok je najzávažnejšou komplikáciou prasknutia aneuryzmatického vaku na cieve, ktorá dodáva krv do mozgu alebo miechy. Úmrtnosť - v 50% prípadov porušenia kupoly. 25% pacientov, u ktorých došlo k prasknutiu cievy, sa stane zdravotne postihnutým. Možné dôsledky:

 • Kóma, ktorá trvá dlhú dobu.
 • Hydrocefalus, ktorý si vyžaduje chirurgické odstránenie (kvôli prekrytiu výtokových ciest cerebrospinálnej tekutiny s krvnými časticami).
 • Paralýza končatín, tela, jednostranná alebo bilaterálna.
 • Vasospazmus vedúci k recidivujúcemu mŕtvici, tentoraz ischemický.
 • Nekróza mozgového tkaniva, ktorá vedie k strate duševných schopností, schopnosti sebaobrany, narušenie močovej trubice.
 • Posun mozgových štruktúr spôsobuje poruchu reči (dysgrafiu, dyslexiu), úplnú stratu videnia a sluchu.

Ak má pacient malú aneuryzmu mozgu, následky môžu byť menej katastrofálne. Nesmie sa však zabúdať na možnosť opätovného prerušenia cievnej steny, čo vedie k zhoršenému prietoku krvi.

Diagnostické metódy

Aké diagnostické metódy sa používajú po pretrhnutí aneuryzmy na cievu, ktorá prechádza tkanivami mozgu alebo miechy? Na určenie taktiky liečby neuropatológ využíva výsledky vyšetrenia pacienta získané pomocou:

 • Fyzikálne neurologické vyšetrenie. S tým lekár predbežne posúdi zlyhanie funkčnosti mozgového tkaniva.
 • Angiografia. Pomáha zistiť, ako narušená vaskulárna permeabilita je, či existujú iné aneuryzmy v lebečnej dutine.
 • Magnetická rezonancia a počítačová tomografia. Tieto metódy prieskumu pomáhajú určiť lokalizáciu medzery s presnosťou na milimeter a určiť rozsah poškodenia tkaniva.
 • Príjem mozgovej tekutiny. Pomáha zistiť, či je v nápoji krv, v akom množstve.

Veľmi zriedkavo je možné detegovať aneuryzmatický vak pred prelomom vyšetrenia hlavy, ktorý bol potrebný v dôsledku sťažností pacienta. Preklenutie steny cievy je možné vidieť na röntgenových snímkach, fotografie zhotovené pomocou MRI, CT.

Vlastnosti liečby: prevencia prasknutia

S pomocou liečenia drog je nemožné zbaviť sa aneuryzmy. Neurochirurgická chirurgia pomôže zastaviť rast aneuryzmatického vrecka - na mozgové cievy sa umiestni špeciálna klip alebo endovaskulárna intervencia.

Neurochirurgická činnosť

Účelom takejto operácie je vypnutie aneuryzmy z celkového krvného toku pri zachovaní funkčnosti tepny. Uskutočnenie operácie zahŕňa nasledujúce kroky:

 • Otvorenie lebky (trepanácia).
 • Uvolnenie membrán mozgu.
 • Izolácia nádoby so zúženou stenou.
 • Aneurysm clipping - upevnenie špeciálnej klip na nohe.

Všetky manipulácie sa vykonávajú pomocou mikrochirurgických techník a mikroskopu.

Endovaskulárna chirurgia

Umožňuje prístup do mozgového tkaniva bez narušenia integrity kostí lebky. Prostredníctvom veľkej cievy (femorálna, karotidová artéria) sa zavedie katéter s balónikom alebo špirálou. Pod kontrolou počítačovej tomografie je balónik umiestnený v dutine aneuryzmatického vaku.

Je tiež možné vykonať elektrokoaguláciu, umelú trombózu aneuryzmy.

Komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť po operácii

Pre pacienta nie je len mozgová aneuryzma, ktorá je pre pacienta nebezpečná, následky po operácii môžu byť tiež negatívne. Možné komplikácie:

 • Prielom kupolovej špirály alebo balónika.
 • Vytesnenie mozgového tkaniva.
 • Infekcia otvorenou ranou.
 • Zvýšená trombóza.

Najlepšie je uchýliť sa k endovaskulárnemu chirurgickému zákroku, pretože zahŕňa najmenej poškodenie tkanív a maximálnu účinnosť.

Preventívne opatrenia

Nie je možné zabrániť zriedeniu cievnej steny, ak je chyba spôsobená genetickou predispozíciou. Ale potenciálny pacient môže zabrániť zničeniu krvných ciev, dodržiavať zdravý životný štýl, dodržiavať diétu s nízkym cholesterolom a posilňovať steny ciev.

Ak sa v dutine hlavy objavia malé aneuryzmy, neurológ odporúča, aby pacient užíval nootropické lieky, vitamíny na odstránenie vaskulárnej krehkosti, lieky na zmierňovanie krvi. Niektorí pacienti dávajú prednosť populárnym metódam liečby - odoberajú extrakty z žalúdka na normalizáciu krvného tlaku, citrónu a cesnakovej buničiny na zriedenie krvi.

Niekedy je chirurgický zákrok pre mozgovú aneuryzmu jedinou cestou, ako sa vyhnúť mozgovému krvácaniu. Preto keď sa objaví pravidelná bolesť hlavy, odporúča sa čo najskôr konzultovať s lekárom.

Aneuryzma mozgových ciev: príčiny, príznaky, dôsledky, operácia

Medzi cerebrovaskulárnymi ochoreniami môže byť aneuryzma považovaná za najnebezpečnejšiu. Vzhľadom na zmenu štruktúry cievy stráca svoju elasticitu, čo môže viesť k prasknutiu pri krvácaní do subarachnoidnej oblasti alebo do substancie mozgu. Aneuryzma mozgových ciev vedie k závažným poruchám obehu, k smrti. Novotvar v plazme sa postupne naplňuje krvou a zvyšuje sa jej veľkosť. Okrem pretrhnutia aneuryzmy predstavuje nebezpečenstvo deformácie cievy aj nebezpečenstvo. Konvexná oblasť môže tlačiť na mozgové tkanivo, nervy.

Aneuryzma má zvláštnu štruktúru, ktorá určuje vysoké riziko jej prasknutia. Prirodzená trojvrstvová štruktúra tepny sa zachováva len v krku formácie, táto časť je najtrvanlivejšia. V stenách vzdelávacieho orgánu je elastická membrána už rozbitá, nedostatok svalovej vrstvy. Najslabšou časťou aneuryzmy je kopula tvorená intimou cievy. Tu sa rozpadá a spôsobuje krvácanie.

Aneuryzma mozgu: typy

Rozlišujte aneuryzmu mozgu vo forme, veľkosti, typu. Formácie môžu byť v tvare vretena, kruhové, bočné, pozostávajú z niekoľkých komôr a jedného. V dôsledku rozšírenia určitej časti steny cievy sa vytvorí aneuryzma v tvare vretenka. Pre laterálnu aneuryzmu je charakteristická jej tvorba na stenách ciev.

Obrovské formácie sa zvyčajne nachádzajú v oblasti bifurkácie, v karotidovej tepne prechádzajúcej cez kavernózny sínus dosahujú 25 mm. Malé vzdelávanie má veľkosť do 3 mm. Riziko krvácania sa dramaticky zvyšuje so zvyšujúcou sa veľkosťou aneuryzmy.

Zvyčajne sa rozlišujú dva hlavné typy formácií v cievach mozgu: arteriálne a arteriovenózne.

Arteriálna aneuryzma

Keď sú steny arteriálnych ciev vybočené ako guľa alebo vak - to je arteriálna aneuryzma. Najčastejšie sa umiestnenie týchto útvarov stáva kruhom Willis v spodnej časti lebky. Práve tam sú tepny maximálne rozvetvené. Existuje niekoľko, jedno, obrovské, malé formácie.

Arteriovenózna aneuryzma

Keď sú žilové cievy mozgu dilatované a vytvárajú spleť, tvorba je arteriovenózna aneuryzma. Pri hlásení žilových a arteriálnych ciev sa môže vyvinúť tento typ aneuryzmy. V žilách je menej krvného tlaku ako v tepnách. Arteriálna krv sa uvoľňuje pod vysokým tlakom do žíl, v dôsledku čoho sa steny rozširujú, deformujú a objavujú sa aneuryzmy. Nervové tkanivo sa stlačí, pozoruje sa prívod krvi do mozgu.

Aneuryzma žily Galena

Zriedkavo aneuryzma žily Galena. Avšak jedna tretina arteriovenóznych malformácií u malých detí a novorodencov predstavuje túto anomáliu. Toto vzdelávanie je u chlapcov dvojnásobné. Projekcie tejto choroby sú nepriaznivé - úmrtie sa vyskytuje v 90% prípadov v detstve av neonatálnom období. Keď embolizácia zostáva vysoká úmrtnosť - až 78%. Symptomatológia chýba na polovici chorých detí. Môžu sa vyskytnúť príznaky srdcového zlyhania, hydrocefalus sa vyvíja.

Bagulárna aneuryzma

Okrúhle vrecko s krvou sa podobá sakrálnej aneuryzme vizuálne. Je pripojený k odbočke krvných ciev, hlavnej tepny s krkom. Tento typ aneuryzmy je najbežnejší. Vyvíja sa najčastejšie v základni mozgu. Obvykle sa vyskytuje u dospelých. Typická forma má malú veľkosť, menšiu ako 1 cm. Štruktúru vylučuje dno, telo a krk.

Symptómy ochorenia

Príznaky aneuryzmy závisia vo veľkej miere od oblasti plavidla, kde sa nachádza. Symptómy aneuryzmy:

 • slabosť;
 • nevoľnosť;
 • Rozmazané videnie;
 • svetloplachosť;
 • závraty;
 • Poškodenie reči;
 • Problémy s počutím;
 • Nepríjemnosť jednej strany tela, tváre;
 • bolesti hlavy;
 • Dvojité oči.

Je ľahšie identifikovať vzdelávanie v štádiu jeho pretrhnutia, keď sú znaky výraznejšie.

záchvatovitá bolesť hlavy

Lokálna bolesť hlavy s rôznou intenzitou, ktorá sa opakuje v jednej oblasti, je charakteristická pre mozgovú aneuryzmu. Pri porážke bazilárnej artérie sa bolesť vyskytuje v jednej polovici hlavy, keď je tvorba v zadnej mozgovej tepne, bolesť sa objavuje v chrámovej, okcipitálnej oblasti. Pre aneuryzmy prednej spojivovej a prednej mozgovej tepny je častá bolesť v čelnej orbitálnej oblasti.

Ďalšie znaky aneuryzmy

Existujú ďalšie príznaky aneuryzmy mozgu. Nasledujúce príznaky sú možné:

 1. Krutý hvízdavý zvuk v uchu;
 2. Strabizmus je pozorovaný;
 3. Strata sluchu jednostranná;
 4. Horný viečko klesá (fenomén ptózy);
 5. Žiak sa rozširuje;
 6. Zobrazí sa dvojité videnie.
 7. Náhla slabosť nohy;
 8. Pohľad je rozbitý: všetko sa stáva bahnitým, objekty sú deformované;
 9. Parezia tvárového nervu periférneho typu;
 10. Oblasti výhľadu sú skreslené alebo vypadávajú.

Vo všeobecnosti príznaky aneuryzmy môžu pripomínať príznaky mŕtvice, obehové poruchy.

Varovanie! Ak sa pozorujú aj jednotlivé príznaky aneuryzmy, je potrebné okamžite konzultovať s lekárom. Ak je stav vážny, je dôležité okamžite zavolať sanitku. Včasná liečba, chirurgia dokáže zvládnuť túto chorobu.

Príčiny mozgovej aneuryzmy

V súčasnosti sa vyvíja kompletná teória výskytu aneuryziem. Faktory, ktoré prispievajú k rozvoju formácií, sa však dostatočne podrobne skúmajú.

Najzávažnejšou príčinou vzniku aneuryzmy sú vrodené chyby prítomné vo svalovej vrstve mozgových artérií. Často sa objavujú v oblastiach silného ohýbania tepien, ich kĺbov. Existuje nedostatok kolagénu, ktorý spôsobuje abnormálne formácie. Tento faktor je dedičný.

Príčina vývinu aneuryzmy a hemodynamických porúch: nerovnomerný krvný tok, vysoký krvný tlak. S najväčšou silou sa to prejavuje v oblastiach, kde sa tepny rozvinú. Prietok krvi je zlomený, pôsobí tlak na už deformovanú stenu cievy, čo vedie k jej zriedeniu, prasknutiu.

Genetická porucha, ktorá spôsobuje poškodenie ciev, je patologický jav, keď sa žily a cievy v mozgu prekrývajú a narúšajú krvný obeh. Pri metastázovaní nádorov krku a hlavy dochádza k aneuryzému a malígnym novotvarom. Treba poznamenať niektoré ďalšie príčiny aneuryzmy:

 • fajčenie;
 • Užívanie drog, najmä kokaín;
 • Rôzne ochorenia cievneho systému ako celku;
 • ateroskleróza;
 • rakovina;
 • infekcie;
 • Vysoký krvný tlak;
 • Poranenie, poranenie hlavy.

Všetky tieto faktory ohrozujú obehový systém, krvné cievy, prispievajú k rozvoju aneuryzmy.

Porušenie aneuryzmy a jej dôsledky

Porušenie aneuryzmy na najtenšom mieste vedie k krvácaniu subarachnoidálneho typu alebo intracerebrálneho hematómu. Krv sa môže dostať do komôr mozgu, mozgového tkaniva. Vo 100% prípadov sa vyvinie cievny kŕč. Akútny okluzívny hydrocefalus mozgu sa pravdepodobne vyskytne počas uzatvorenia mozgomie mozgového traktu krvou nahromadenou v komorách, cerebrálnym edémom. Mozgová tkanivá reagujú na produkty rozpadu krvi, nekróza je charakteristická a jednotlivé oblasti mozgu prestávajú pracovať.

Keď sa aneuryzma pretrhne, dochádza k čiastočnej ochrnutiu, ťažkej nevoľnosti, bolesti hlavy a vracania. Vedomie je zmätené, pacient môže spadať do kómy. Existujú kŕče charakterizované ptózu a rôzne zrakové postihnutia.

Komplikácie po pretrhnutí aneuryzmy

Kvôli krvácaniu vyvolanému prasknutím aneuryzmy sa vyskytuje množstvo komplikácií. Existuje cerebrálny angiospazmus, je pravdepodobné opakované pretrhnutie aneuryzmy. Možno vývoj mozgovej ischémie, ktorý je smrteľný v 17% prípadov. Komplikácie sú podobné ako pri ischemickej hemoragickej mŕtvici. V niektorých prípadoch sa po prerušení vzdelávania vyvinie konvulzívny syndróm. Nasledujúce komplikácie sú pravdepodobné.

 1. Syndróm bolesti Po úderu sa môžu vyvinúť bolestivé záchvaty s rôznou intenzitou a trvaním. Pulzujúca a strieľajúca bolesť, pocit tepla je ťažko uľavený prostriedkami proti bolestiam.
 2. Kognitívne poruchy. Pacienti strácajú schopnosť spracovávať externé informácie a vnímať ich. Logika a jasnosť myslenia, pamäte a schopnosť plánovať, učiť sa, robiť rozhodnutia sú stratené.
 3. Psychologické poruchy. Depresia, kolísanie nálady, podráždenosť, nespavosť, úzkosť sú charakteristické.
 4. Obtiažnosť pri vyprázdňovaní a močení. Pacienti majú ťažkosti s močovým mechúrom, črevom a ich vyprázdňovaním.
 5. Zhoršené videnie Aneuryzma krčnej tepny sa vyznačuje zníženou zrakovou ostrosťou, strata oblasti vizuálneho poľa, dvojité videnie.
 6. Ťažké alebo zhoršené prehĺtanie. Táto komplikácia môže viesť k vniknutiu potravy do priedušnice a priedušiek a nie do pažeráka. Dehydratácia a zápcha sú pravdepodobné.
 7. Porušenie správania. Charakterizovaná emocionálnou labilitou, pomalou reakciou, agresiou alebo strachom.
 8. Poruchy vnímania. Pacient nie je schopný zdvihnúť predmet, nechápe, čo vidí pred ním.
 9. Problémy s rečou. Ťažké porozumenie a reprodukcia reči. Pacienti majú ťažkosti s počítaním, písaním, čítaním. Táto komplikácia je typická v prípade poškodenia ľavej hemisféry mozgu (na pravej strane).
 10. Pohybové poruchy. Existuje ochromenie, slabosť, chorý pohyb a ťažké prechádzky, zhoršená koordinácia. Niekedy dochádza k hemiplegii - poruchám pohybu jednej strany tela.

Po roztrhnutí aneuryzmy je dôležité včas začať liečbu a riadne organizovať následnú rehabilitáciu pacienta.

Operatívny zásah

Vo väčšine prípadov sa operácia považuje za najefektívnejšiu liečbu aneuryzmy. Vytvárajte orezávanie, posilňujte steny ciev, porušujte priepustnosť krvných ciev v mieste poškodenia špeciálnymi mikroskopickými špirálami.

výstrižok

Orezávanie sa vykonáva priamou operáciou. Operácia je otvorená intrakraniálne. Aneuryzma sa vypne z celkového prietoku krvi, pričom sa zachová priechodnosť nosiča a okolitých ciev. Odstránenie krvi v celom subarachnoidálnom priestore alebo drenáž intracerebrálneho hematómu je povinné.

Táto operácia sa v neurochirurgii uznáva ako jedna z najťažších. Hrdlo aneuryzmy by malo byť okamžite zablokované. Optimálny chirurgický prístup je vybraný, používajú sa moderné mikrochirurgické zariadenia a operačný mikroskop.

Posilnenie steny plavidla

Niekedy sa uchýlil k spôsobu posilnenia steny aneuryzmy. Ovplyvnená oblasť je obalená chirurgickou gázou, ktorá vyvoláva tvorbu špeciálnej kapsuly z spojivového tkaniva. Nevýhodou metódy je vysoká pravdepodobnosť krvácania v pooperačnom období.

Endovaskulárna chirurgia

Teraz je populárna metóda cieleného porušenia priechodnosti aneuryzmy. Požadovaná časť nádoby je umelo blokovaná použitím špeciálnych mikrovinutí. Priebeh susedných ciev sa starostlivo skúma, operácia je kontrolovaná angiografiou. Táto metóda je minimálne invazívna, široko používaná v Nemecku. Operácia nevyžaduje otvorenie lebky, menej traumatické.

Aneuryzma pred a po endovasálnom chirurgickom zákroku

Pooperačné komplikácie

Často sú pooperačné komplikácie. Sú zvyčajne spojené s vývojom mozgovej hypoxie, cievneho spazmu, najmä ak sa intervencia uskutočnila v akútnom období hemorágie v mozgu. Tiež komplikácie sú pozorované, keď sú poškodené steny aneuryziem. V niektorých prípadoch mikrosirálka prepichne stenu.

Kyslíkové hladovanie je charakteristické úplnou alebo čiastočnou obštrukciou cievy, ktorá nesie aneuryzmu. Teraz, vďaka moderným technikám, sa priestor plavidla umelo rozšíril a posilnil, aby zabezpečil potrebný prietok krvi v presne definovaných oblastiach.

Smrteľný výsledok je pravdepodobný, ak je aneuryzma obra, je v ťažkom štádiu vývoja. Je dôležité začať liečbu včas, vykonať operáciu bez toho, aby ste začali ochorenie. Úmrtnosť je minimálna, ak choroba nemala čas prejsť do akútnej fázy, operácia je priama. Jednotlivé úmrtia sú pravdepodobne kvôli individuálnym charakteristikám organizmu, ktoré priamo nesúvisia s chorobou, operáciou.

Neoperačná liečba

Napriek tomu, že hlavnou a radikálnou metódou na boj s chorobou je chirurgický zákrok, taktiež sa uskutočňuje konzervatívna liečba. Po prvé, je potrebné neustále pod dohľadom lekára. Každý pacient potrebuje individuálny prístup, musíte brať do úvahy jeho stav ako celok, všetky vlastnosti tela. Tento prístup je tiež dôležitý pri výbere chirurgického zákroku. Rôzne lieky sa používajú na prevenciu prasknutia aneuryzmy, na zlepšenie celkového stavu.

 • Antiemetiká a lieky proti bolesti. Sú potrebné na zmiernenie stavu pacienta.
 • Prípravky na stabilizáciu krvného tlaku. Najdôležitejšou vecou je zabezpečiť určitú pevnú prahovú hodnotu, nad ktorou sa tlak nezvýši. Rast krvného tlaku môže viesť k pretrhnutiu aneuryzmy, krvácaniu.
 • Antikonvulzívne lieky. Tieto lieky sú zvyčajne predpísané, pretože sa pravdepodobne vyskytnú záchvaty.
 • Blokátory kalciových kanálov. Prípravky predchádza mozgovým kŕčom, stabilizujú krvné cievy. Je potrebné používať lieky, aby krv nezastavila prístup k tým častiam mozgu, ktoré utrpeli v dôsledku vývinu aneuryzmy.

Je optimálne kombinovať konzervatívnu a chirurgickú liečbu, pretože mozgová aneuryzma potrebuje presne chirurgický zákrok na zníženie rizika prasknutia a prevencie smrti.

Prevencia mozgovej aneuryzmy

Po prvé, je potrebné venovať pozornosť faktoru dedičného prenosu ochorenia, predispozície k nemu. Prevencia mozgovej aneuryzmy je založená na včasnej diagnostike ochorenia, detekcii príznakov, vyšetrení, po ktorej je okamžite predpísaná vhodná liečba. Magnetická rezonančná tomografia a počítačová tomografia mozgu poskytujú dostatočne spoľahlivé výsledky. Vykonávajte aj angiografiu.

Osoba, ktorá už podozrieva prítomnosť tejto choroby, by sa mala udržiavať v osobitnom stave, a to nielen fyzicky, ale aj emocionálne. Je dôležité, aby sa nepredierali, vyhýbali sa prepracovaniu. Je potrebné vynaložiť úsilie na neustálu stabilizáciu emočného zázemia a nie na nadmerné vyčerpanie. Musíme zabudnúť na dôsledky, obavy, márne delikty a pochybnosti, musíme žiť v súčasnosti a užívať si každý deň.

Je dôležité znížiť riziko poškodenia ciev, zranenia hlavy na minimum. Je potrebné neustále monitorovať krvný tlak. Hlavnú úlohu zohráva včasná detekcia primárneho preventívneho krvácania. Ignorovanie príznakov aneuryzmy mozgu nemôže - musíte ihneď kontaktovať špecialistu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Zoznam statínov na zníženie hladiny cholesterolu

Nebezpečenstvo vysokého cholesterolu je jeho tajomstvo. Minimálne usadeniny cholesterolu sa nachádzajú po 20 rokoch. A keď sa objavia príznaky - vo veku 40, 50, 60 rokov - tieto plaky sú staršie ako desať rokov.

Tachykardický dych

Pocit srdca s frekvenciou 60-80 úderov za minútu sa považuje za normálny. Zvýšenie týchto ukazovateľov sa nazýva tachykardia. Dýchacie cvičenia pri tachykardii pomôžu znížiť výkonnosť a zmierniť útok pred príchodom lekára.

Príčiny, symptómy a liečba hypoplázie pravých vertebrálnych artérií

Z tohto článku sa dozviete, čo je hypoplázia pravých vertebrálnych artérií, príčiny tejto patológie, jej charakteristické symptómy a metódy liečby.

ROE u detí a dospelých

Jednou zo základných charakteristík celkového krvného testu je ESR, rýchlosť sedimentácie erytrocytov. V roku 2017 namiesto vyššie uvedeného konceptu sa používa skratka ESR, čo znamená rýchlosť sedimentácie erytrocytov.

MCH v krvi

MCH je indikátorom priemerného obsahu hemoglobínu v červených krvinkách. Takáto analýza dokáže poskytnúť lekárovi presnejšie informácie o tom, či má pacient anémiu (anémia) a akú formu má.Indikácie pre analýzuV závislosti od množstva červených krviniek v krvi a od množstva hemoglobínu v nich sa stanoví rýchlosť prívodu kyslíka do všetkých orgánov a systémov tela.

Kapiláry prasknutia na nosiči: príčiny, spôsoby liečby

Najtenšie cievy v ľudskom tele sa nazývajú kapiláry. Sú prítomné v rôznych orgánoch a tkanivách a poskytujú výmenu plynu medzi bunkami a krvou.Príčiny kapilárnej krehkostiSteny kapilár sú veľmi tenké, nemajú svalové vlákna.