Srdce je životne dôležitý orgán, takže akékoľvek jeho patológie a odchýlky od normálneho fungovania môžu vyvolať rôzne choroby. Tieto patologické zmeny zahŕňajú aortálnu aneuryzmu srdca, ale čo je to?

Táto choroba má svoje vlastné symptómy, ako aj metódy diagnostiky a liečby. Ako zistiť chorobu včas a zabrániť vážnym následkom jej progresie, zisťujeme ďalej.

Vlastnosti a špecifickosť choroby

V medicíne je táto patológia spojená s neprirodzenou expanziou steny aorty, ktorá je vyvolaná oslabením jej svalov. Zvyčajne sa v špecifickej oblasti pozoruje aneuryzma, ktorá nepresahuje 3 - 5 cm. Vďaka tejto polohe sa pri diagnostikovaní ochorenia u pacientov pozoruje nádorovité formácie na povrchu srdca, ktoré sú v skutočnosti iba zväčšenou diametrálne aortou.

Aneuryzma je nebezpečná choroba, pretože zvýšenie aorty môže vyvolať stláčanie menších ciev, ktoré majú kľúčový význam pre "výživu" srdca. Toto ochorenie môže zvýšiť steny hlavnej nádoby o 2 alebo dokonca 3-násobok bežných parametrov.

Ak považujeme túto chorobu za pozíciu lokalizácie, kardiológia uvádza nasledovné štatistiky: brušná časť aorty predstavuje 37% všetkých prípadov ochorenia, vzostupná aorta má 23% pravdepodobnosť prejavu. Zvyšných 40% odníma aneuryzma aortálnej klenby a jej klesajúcu časť.

Príčiny vývoja

Aneuryzma sa vyvíja na pozadí dystrofických zmien v aorte, ktoré môžu vyvolať nasledujúce choroby:

 • rozsiahla ateroskleróza starnutia;
 • poranenie hrudníka s pretrhnutím srdcového svalu (syndróm dlhého stláčania);
 • zápalové svalové vlákna, ktoré sú chronické;
 • Marfanov syndróm je patológia spojivového tkaniva, v ktorej vlákna nemajú žiadne vlastnosti pre pružnosť;
 • fibrózna dysplázia hrudníka;
 • súčasné srdcové ochorenie.

Riziková zóna na získanie tejto patológie sa po 50 rokoch najčastejšie odvoláva na ľudí a u mužov choroba postupuje častejšie a aktívnejšie než u žien. Dôvodom je predovšetkým sedavý životný štýl a prítomnosť zlých návykov.

Klasifikácia a etapa

V medicíne je zvykom rozdeliť ochorenie na niekoľko typov, v závislosti od faktorov a miesta jej prejavu. V závislosti od výskytu aneuryzmy je rozdelený na:

 • byt - je umiestnený takmer na rovnakej úrovni so srdcom, hlboko do tela;
 • huby - vo forme hríbov, ktorých "čiapka" úplne opisuje najnebezpečnejšiu oblasť;
 • saceform - aneuryzma je zväčšená na jednej strane a na druhej strane má znateľné zúženie;
 • disekcia - v mieste aortálnej disekcie;
 • difúzia - mení svoju veľkosť v závislosti od krvného tlaku.

Pokiaľ ide o priebeh choroby, je potrebné rozlišovať tri etapy, ktoré majú svoje vlastné charakteristiky:

 • Akútna fáza je najnebezpečnejšia, pretože sa vyskytuje okamžite na pozadí srdcových infarktov alebo rozsiahlych zápalových procesov. Za pár dní sa môže pozorovať ruptúra ​​steny aorty, ktorá je smrteľná. Vyžaduje okamžitú operáciu a tiež dlhodobú rehabilitáciu.
 • Subakútna fáza - je dôsledkom minulých ochorení srdca a operácií v tejto oblasti, ktoré sú poznačené prítomnosťou jaziev. Môže sa vyskytnúť v priebehu 2 - 3 mesiacov s obmedzeným priebehom a menej akútnymi príznakmi.
 • Chronická fáza sa vyznačuje rovnomerným priebehom s určitým stupňom zriedenia steny aorty bez náhlych zmien a syndrómov akútnej bolesti.

Pri diagnostikovaní aneuryzmy je často zamieňaná s ďalšími ochoreniami srdca, takže existuje ďalšia klasifikácia, ktorá zvyšuje spoľahlivosť diagnózy. Existujú také typy aneuryzmy, ako napríklad:

 • Je pravda - klinický obraz je plne v súlade s presnejšími štúdiami.
 • Falošný - klinický obraz sa nezhoduje so svedectvom MRI alebo CT vyšetrenia, zatiaľ čo sa zisťujú adhézie a nádory, ktoré nemajú nič spoločné s patológiou.
 • Funkčné - kvôli prítomnosti minimálnej úrovne nekrotických zmien v stenách krvných ciev, v dôsledku ktorých sa čiastočne alebo úplne stratí schopnosť prirodzenej kontrakcie.

Aké sú nebezpečenstvá a aké sú komplikácie?

Hlavnou úlohou lekárov je nielen včasná diagnóza, ale aj úplná kontrola priebehu ochorenia. Akútny stav, ktorý je poznačený prítomnosťou bleskového prúdu, môže spôsobiť rýchle zvýšenie a rozťahovanie steny cievy, čo môže spôsobiť ich prasknutie. Je to príčina rozsiahleho vnútorného krvácania, ktoré je extrémne nebezpečné pre život človeka.

Komplikácie choroby, ktoré sa prejavujú v dôsledku nedostatku včasnej liečby, môžu byť nezvratné nekrotické zmeny v susedných cievach, ktoré sa podieľajú na zabezpečení životaschopnosti srdca. Nemenej nebezpečným javom je tvorba krvných zrazenín, ktoré sú častými príčinami rozsiahlych mozgových príhod a dokonca okamžitou smrťou.

Ako rozpoznať túto chorobu?

Klinický obraz choroby je veľmi zmätený a môže súvisieť s inými ochoreniami. V 90% prípadov sa ochorenie necíti samé, prejavuje sa len v štádiu predbleskania. Bezbolestnosť a nedostatok jasného obrazu spôsobuje, že diagnóza je komplikovanejšia, ale včasné absolvovanie vyšetrení a vyšetrení sa zbaví nežiaducich "prekvapení".

Primárne príznaky

V počiatočnom štádiu nie sú zjavné príznaky, ale rozsiahle potenie, výskyt dýchavičnosti a závrat môže už naznačovať problémy kardiovaskulárneho systému a slúži ako dôvod konzultácie s lekárom. Pre každú osobu môžu byť prvé znaky úplne odlišné: od indispozície až po ťažkú ​​stlačenie bolesti v hrudníku.

postup

Keď sa aneuryzma stane rozsiahlou, jej príznaky môžu byť nasledovné:

 • bolesť na hrudníku;
 • akútna bolesť v ľavej chrbticovej oblasti chrbta;
 • závrat a strata vedomia;
 • narušené dýchanie s pridaním dýchavičnosti;
 • opuch tváre a končatín;
 • znížená srdcová frekvencia;
 • pocit bolesti na hrudníku.

Táto klinika hovorí o progresii ochorenia a potrebe rýchlej vyriešenia tejto situácie.

Známky prasknutia

Keď má ochorenie akútny stupeň a rýchly priebeh, môže dôjsť k pretrhnutiu stien, po ktorom sa začne krvi vlievať do telesnej dutiny. Identifikácia takejto akcie môže byť na nasledujúcom klinickom obrázku:

 • Pacient sa začína tlčiť, koža sa stáva modrastou farbou.
 • Tlak prudko klesá a srdcový rytmus je narušený.
 • Strata vedomia a ťažkosti s dýchaním.

Ako nie je neskoro?

Identifikácia aortálnej aneuryzmy samotného srdca je veľmi ťažká. Vzhľadom na všetky rizikové faktory, najmä v starobe, je veľmi dôležité podstúpiť rutinné vyšetrenia, ktoré eliminujú hlavné riziká a zabraňujú roztrhnutiu aorty.

Pri výskyte bolesti v srdci, ako aj v hrudnej chrbtici, zvýšeného potenia a závratov vždy vyhľadajte kvalifikovanú pomoc lekárov.

Nie je potrebné zanedbávať ani tie najvýraznejšie príznaky a samé lieky. Niekedy môže nekontrolovaný príjem liekov zhoršiť situáciu a viesť k nepredvídateľným následkom.

Kardiológovia a kardiochirurgovia sa podieľajú na vyšetrení a liečbe aneuryziem, ktoré robia kompletnú diagnózu a monitorujú stav pacienta.

Zistite tu príčiny aneuryzmy brušnej aorty a nájdete veľa užitočných informácií o jej symptómoch a liečbe v tomto článku.

Nemenej menej nebezpečná je aneuryzma mozgových ciev - skontrolujte, či ste v riziku?

diagnostika

Na presné určenie choroby je nevyhnutná kompletná diagnostika. Má dva smery:

 • Skúmanie a počiatočné posúdenie celkového stavu pacienta - lekár vykonáva palpáciu hrudníka a tiež predpisuje podrobný krvný test, pri ktorom sa v prítomnosti ochorenia zaznamená významné zvýšenie počtu bielych krviniek.
 • Hardvérové ​​metódy diagnostiky - účinnosť je presnejšia analýza aortálneho stavu srdca. K tomu použite EKG, MRI a CT, na základe ktorých môžete dosiahnuť čo najpresnejšiu diagnózu.

liečba

Plánovaná liečba choroby zahŕňa dve metódy: liek a chirurgický zákrok. Pozrime sa podrobnejšie na každú z nich.

Liečba

Liečba zahŕňa užívanie liekov, ktoré môžu ovplyvňovať steny ciev a zvyšovať ich pružnosť. Najčastejšie sa lieky injektujú intramuskulárne pomocou hlbokej injekcie. Antikoagulanciá a glykozidy prispievajú k normalizácii mikrocirkulácie, posilňujú steny aorty, zabraňujú zvýšeniu aneuryzmy.

Chirurgická liečba

Nasledujúce indikátory môžu byť indikáciou pre núdzové operácie:

 • rýchly nárast v oblasti aneuryzmy, ktorého priemer presahuje 5 cm;
 • ruptúra ​​aorty a vnútorné krvácanie;
 • zranenie, v ktorom hrudník stláča aneuryzma a zbavuje srdce normálnej krvi.

Kardiochirurgia zvažuje 3 možnosti operabilnej liečby:

 • Šitie - vyrezanie oslabených stien a šitie najviac hustých častí.
 • Resekcia - srdce je odrezané od prirodzenej výživy, prenesené do umelého, po ktorom je aneuryzma úplne odstránená. Zdravé steny ciev sú spojené.
 • Posilnenie steny - v dutine aorty, kde sa nachádza aneuryzma, sa zavádzajú špeciálne roztoky na podporu prirodzeného zníženia priemeru cievy.

Viac informácií o aneuryzme aorty z tohto videa:

Prognózy a preventívne opatrenia

S včasnou diagnózou existujú vysoké šance na zotavenie a obnovenie normálneho života. Prevencia aortálnej aneuryzmy srdca je v nasledujúcich aktivitách:

 • správna výživa s prevahou zdravého prírodného jedla a minimalizácia sladkých a mastných kyselín;
 • dodržiavanie dňa a fyzickej námahy;
 • prestať fajčiť a piť alkohol;
 • aktívne odpočinok s prvkami športu;
 • prechod rutinných vyšetrení, ako aj včasné vyzvanie na pomoc na klinike.

Auretická aneuryzma srdca je nebezpečná choroba, ktorej nedostatok liečby môže byť smrteľný. Preto nie je potrebné vydržať bolesť a "zasekávať" ju nekonečným množstvom liekov proti bolestiam. Skorá diagnóza má vynikajúce predpovede pre úplné zotavenie, pamätajte si to vždy, keď zanedbáte návštevu lekára, čo je voľba v prospech tabliet so spornou účinnosťou.

Aneuryzma aorty: príznaky a liečba

Aneuryzma je výsledný výčnelok steny krvných ciev, vyvolaný jej rozťahovaním alebo riedením kvôli akýmkoľvek získaným alebo dedičným ochoreniam. Nebezpečenstvo takéhoto problému do veľkej miery závisí od polohy cievneho defektu a kalibru tepny alebo žily.

Auretická aneuryzma je oprávnene zahrnutá do zoznamu najnebezpečnejších stavov, ktoré môžu viesť k takmer okamžitej smrti. Zákernosť tejto choroby spočíva v tom, že pacient dlhý čas ani nevie vedieť o svojej prítomnosti a aorta je najväčšou nádobou ľudského tela a ak sa na nej vytvorí veľký aneuryzmus, pacient môže zomrieť za niekoľko minút, spôsobené masívnym krvácaním.

Prehľad aorty

Aorta je najväčšia a najdlhšia tepna ľudského tela, ktorá je hlavnou nádobou veľkého obehu. Rozdeľuje sa na tri časti: vzostupný, aortový oblúk a klesajúci. Zostupná časť aorty je zasa rozdelená na hrudnú a brušnú časť. Dĺžka tejto veľkej nádoby je vzdialenosť od hrudnej kosti k bedrovej chrbtici. Takéto rozmery tepny naznačujú, že keď sa čerpá krv, vytvára sa v nej najvyšší tlak, a preto môže často tvoriť oblasť výčnelku (aneuryzma).

Mechanizmy a príčiny vývoja aneuryzmy

Aj kvôli svojim anatomickým znakom je aorta najviac náchylná na infekcie, aterosklerotické zmeny, zranenia a smrť strednej nádoby. Všetky tieto predisponujúce faktory prispievajú k rozvoju aneuryzmy, disekcie, aterosklerózy alebo zápalu aorty (aorty). Stretnutie alebo ztenčenie steny tejto najväčšej tepny je spôsobené buď zmenami súvisiacimi s vekom alebo rôznymi zraneniami alebo ochoreniami (syfilis, ateroskleróza, diabetes atď.).

Podľa štatistík sú aterosklerotické plaky vo väčšine prípadov hlavnou príčinou tohto ochorenia. Nie je to tak dávno, vedci navrhli, že vývoj aneuryzmy aorty môže prispieť k herpes vírusu. V súčasnosti tieto údaje ešte nie sú definitívne potvrdené a výskum sa vyvíja.

V počiatočných štádiách ochorenia sa aneuryzma aorty nezjavujú a môžu sa úplne náhodne detegovať počas vyšetrenia pacienta na iné ochorenia (napríklad pri vykonávaní ultrazvuku ciev, brušných orgánov alebo srdca). Následne dochádza k atrofii elastických vlákien v strednej stene tejto tepny. Sú nahradené vláknitým tkanivom, čo vedie k zvýšeniu priemeru aorty a zvýšeniu napätia v jej stene. Pri stálej progresii takýchto patologických procesov sa riziko prasknutia výrazne zvyšuje.

Druhy aneuryzmy

Aneurysmy aorty môžu mať rôznu štruktúru a tvar.

Podľa jeho patologických znakov je aneuryzma:

 • pravda - je výčnelok cievnej steny, ktorá je vytvorená zo všetkých cievnych vrstiev aorty;
 • falošný (alebo pseudo-aneuryzmus) - je výčnelok cievnej steny, ktorý je tvorený pulzujúcimi hematómami, cievne steny pozostávajú z para-aortálneho spojivového tkaniva a podpovrchových usadenín krvných zrazenín.

Vo svojej forme môže byť aneuryzma aorty:

 • kavitačná - dutina patologického výčnelku aorty komunikuje s lúmenom cez cervikálny kanál;
 • v tvare vretienka - sa vyskytuje najčastejšie, jeho dutina je podobná tvaru vretena a komunikuje s aortálnym lumenom cez široký otvor;
 • exfoliácia - dutina sa vytvára kvôli oddeleniu steny aorty a je naplnená krvou, takýto aneuryzmus komunikuje s aortálnym lumenom exfoliovanou stenou.

Podľa klinických prejavov kardiológovia identifikujú tieto typy aneuryziem:

príznaky

Závažnosť a povaha znakov aneuryzmy aorty je určená miestom jej lokalizácie a vývojového stupňa. Nie sú špecifické, rozmanité a predovšetkým s nedostatočnou závažnosťou alebo rýchlou progresi sa pripisujú pacientom s inými ochoreniami. Sekvencia ich vzhľadu je vždy určovaná takými patologickými procesmi:

 • počas aortálnej intimy sa pacient rozvinie bolesť a krvný tlak prudko klesá;
 • v procese oddeľovania steny aorty u pacienta dochádza k ostrým bolestám migračnej povahy, opakovaným epizódam znižovania krvného tlaku a orgánových symptómov (určujú sa lokalizáciou aneuryzmy, intima kmeňom a krvácaním);
 • počas úplného pretrhnutia steny aorty sa u pacienta objavujú príznaky vnútorného krvácania (závažná bledosť, studený pot, pokles krvného tlaku atď.) a vyvíjajú sa hemoragické šoky.

V závislosti od kombinácie všetkých vyššie uvedených faktorov môže pacient pocítiť:

 • bolesť horenia, drvenia alebo roztrhnutia, lokalizovaná alebo ožarujúca na rameno, hrudník, lopatky, krk, spodnú časť chrbta alebo nohy;
 • cyanóza horného tela počas vývoja hemoperikardia;
 • mdloby, ktoré sa vyvíjajú, keď sú cievy ustupujúce do mozgu poškodené alebo podráždené, alebo keď je pacient ťažko anemizovaný kvôli masívnemu krvácaniu;
 • závažná bradykardia na začiatku intimy, po ktorej nasleduje tachykardia.

U väčšiny pacientov je aneuryzma aorty, najmä v počiatočných štádiách jej vývoja, asymptomatická. Obzvlášť dôležité je priebeh ochorenia, keď je umiestnený patologický výčnelok steny cievy v hrudnej aorty. V takýchto prípadoch sú príznaky patológie buď náhodne zistené počas inštrumentálneho vyšetrenia na iné ochorenia, alebo sa cítia jasnejšie, ak je aneuryzma lokalizovaná v oblasti ohýbania aorty v oblúku. V niektorých prípadoch s podráždením ciev, disekciou aorty v oblasti koronárnych ciev a kompresiou koronárnych artérií sa klinický obraz aneuryzmy aorty kombinuje so symptómami infarktu myokardu alebo angíny pektoris. Pri lokalizácii patologického výčnelku v brušnej aorty sú jasne vyjadrené symptómy ochorenia.

Pri vyšetrení EKG u pacienta s aneuryzmou aorty sa dá pozorovať premenlivý vzorec. V 1/3 prípadov sa na ňom nezaznamenali žiadne odchýlky, zatiaľ čo v iných sú príznaky ohniskových lézií myokardu a koronárnej nedostatočnosti. Pri aortálnej disekcii sú tieto príznaky pretrvávajúce a sú zistené na niekoľkých opätovne prijatých EKG.

Krvný test pacienta vo všeobecnosti odhaľuje leukocytózu a príznaky anémie. Pri oddelení aneuryzmy aorty sa neustále zvyšuje pokles hladín hemoglobínu a červených krviniek a je spojený s leukocytózou.

Aj u pacientov s touto chorobou sa môžu objaviť niektoré neurologické príznaky:

 • kŕče;
 • poruchy počas močenia a defekácie;
 • hemiplégia;
 • mdloby;
 • paraplégia.

Za účasti femorálnych a iliakálnych artérií v patologickom procese sú príznaky zníženia krvného zásobenia dolných končatín. Pacient sa môže vyskytnúť: bolesť v nohách, opuch, blednutie alebo cyanóza kože atď.

V prípade, že štruktúra aneuryzmy brušnej oddelenia brušnej aorty vytvorený pulzujúca a zvýšenie veľkosti nádoru, a vo vyliatie krvi v pleurálnej dutine, perikard alebo mediastina s bicie hraníc srdca pozorovaná ich posunutie, expanziu a srdcové arytmie až k zástave srdca.

Symptómy ruptúry aortálnej aneuryzmy

Vo väčšine prípadov nie je ruptúra ​​aortálnej aneuryzmy sprevádzaná žiadnymi špecifickými príznakmi. Spočiatku môže pacient pocítiť nepohodlie a neintenzívnu bolesť a na začiatku krvácania sa do klinického obrazu pripoja príznaky hemoragického šoku.

V prípade masívneho a rýchleho krvácania sa v rôznych častiach tela môže vyskytnúť mdloba a intenzívna bolesť (ak sa aortálna disekcia alebo prasknutie objavuje v tesnom kontakte s nervovým zväzkom). Ďalšia predpoveď takejto významnej straty krvi závisí od celkového objemu strate krvi.

liečba

Na liečbu aneuryzmy aorty sa musí pacient poradiť s vaskulárnym chirurgom alebo kardiologickým chirurgom. Definícia jeho taktiky závisí od rýchlosti rastu, umiestnenia a veľkosti aneuryzmy, ktoré sa určujú počas dynamického pozorovania a konštantnej röntgenovej kontroly. Ak je to potrebné, na zníženie rizika možných komplikácií alebo na prípravu pacienta na chirurgickú liečbu sa uskutočňuje antikoagulačná, antiagregačná, hypotenzná a anticholesterolemická liečba.

Rozhodnutie o realizácii plánovanej chirurgickej liečby sa vykonáva v takých klinických prípadoch:

 • aneuryzma brušnej aorty s priemerom väčším ako 4 cm;
 • aneuryzma hrudnej aorty s priemerom viac ako 5,5 - 6 cm;
 • konštantný nárast veľkosti malého aneuryzmu o 0,5 cm alebo viac počas pol roka.

Naliehavá operácia sa vykonáva čo najskôr, pretože s masívnym alebo dlhotrvajúcim krvácaním pacient zomrie v krátkom čase. Takéto koncové situácie môžu znamenať:

 • embolizácia periférnych arterií;
 • aortálna disekcia alebo prasknutie.

Na odstránenie aneuryzmy sa vykonávajú operácie, ktorých účelom je vyrezanie a šitie alebo nahradenie poškodenej oblasti aorty protézou. Za prítomnosti aortálnej nedostatočnosti sa pri resekcii hrudnej časti cievy nahradí aortálna chlopňa.

Jednou z minimálne invazívnych možností chirurgickej liečby môže byť endovaskulárna protetika, po ktorej nasleduje inštalácia stentu alebo cievnej protézy. Ak nie je možné vykonať takéto operácie, tradičné intervencie sa vykonávajú s otvoreným prístupom na miesto resekcie:

 • brušná aneuryzma;
 • hrudníková aneuryzma v bypass ľavej komory;
 • aneuryzma hrudníka v kardiopulmonárnom bypasse;
 • aneuryzma aortálneho oblúka s umelým prekrvením;
 • aneuryzma brušnej aorty;
 • aneuryzma brušnej aorty s umelým prekrvením;
 • aneuryzmy subrenálnej aorty.

Po ukončení chirurgického zákroku sa pacient prenesie na oddelenie kardio-resuscitácie a po obnovení všetkých vitálnych funkcií do cievneho oddelenia alebo kardiologického centra. V pooperačnom období je pacientovi predpísaná anestetická liečba a symptomatická liečba.

Prognóza aneuryzmy aorty bude určená jeho veľkosťou, rýchlosťou progresie a pridruženými patológiami kardiovaskulárnych a iných systémov tela. Ak nie je liečený, výsledok ochorenia je mimoriadne nepriaznivý, pretože pacient je smrteľný v dôsledku prasknutia aneuryzmy alebo tromboembolizmu. Podľa štatistík zomrie v prvých troch rokoch približne 95% pacientov. Je to spôsobené častým latentným priebehom ochorenia a vysokým rizikom prasknutia aneuryziem, ktorého priemer dosahuje 6 cm. Podľa štatistických údajov ročne zomiera približne 50% pacientov s takými aortálnymi patologiami.

S včasnou detekciou a plánovanou chirurgickou liečbou aneuryzmy aorty sa pooperačná prognóza stáva výhodnejšou a letálny výsledok nie je väčší ako 5%. Z tohto dôvodu sa na prevenciu a včasné zistenie tejto choroby odporúča neustále monitorovať hladinu krvného tlaku, udržiavať zdravý životný štýl, podstupovať pravidelné bežné prehliadky a všetky lekárske predpisy na lekársku liečbu súbežných ochorení.

Lekárska animácia na "Aneurizmus aorty":

Aneuryzma aorty

Aneurysma aorty je patologická lokálna expanzia oblasti hlavnej tepny kvôli slabosti jej steny. V závislosti od lokalizácie aneuryzmy aorty, bolesti v hrudníku alebo bruchu, prítomnosti pulzujúcej nádorovej formy, sa môžu prejaviť symptómy kompresie susedných orgánov: dýchavičnosť, kašeľ, dysfónia, dysfágia, opuch a cyanóza tváre a krku. Základ diagnózy aortálnej aneuryzmy pozostáva z röntgenovej (hrudnej a brušnej rádiografie, aortografie) a ultrazvukových metód (UZDG, ultrazvukové vyšetrenie hrudníka / brušnej aorty). Chirurgická liečba aneuryzmy zahŕňa vykonanie jej resekcie s aortálnou protézou alebo uzavretou endoluminálnou protetikou aneuryzmy so špeciálnou endoprotézou.

Aneuryzma aorty

Aneurysma aorty je charakterizovaná nevratným rozšírením arteriálneho lumenu v obmedzenom priestore. Pomer aritických aneuryziem s rôznou lokalizáciou je približne nasledovný: aneuryzma brušnej aorty predstavuje 37% prípadov, vzostupná aorta - 23%, aortálny oblúk - 19%, zostupná hrudná aorta - 19,5%. Podiel aneuryziem hrudnej aorty v kardiológii predstavuje takmer 2/3 celkovej patológie. Hrudné aneuryzmy aorty sa často kombinujú s inými poruchami aorty - aortálnej nedostatočnosti a aortálnej koarkácie.

Klasifikácia aneuryzmy aorty

V cievnej chirurgii sa navrhlo niekoľko klasifikácií aortálnych aneuryziem, pričom sa zohľadnila ich lokalizácia podľa segmentu, tvaru, štruktúry steny a etiológie. Podľa segmentovej klasifikácie sú rozlíšené nasledovné: Valsalvova sinusová aneuryzma, vzostupná aneuryzma aorty, aneuryzma aortálnej oblúkovej kosti, zostupná aneuryzma aorty, aneuryzma brušnej aorty, kombinovaná lokalizačná aneuryzma aorty.

Hodnotenie morfologickej štruktúry aortálnych aneuryziem nám umožňuje rozdeliť ich na pravdivé a falošné (pseudoaneurysmy). Skutočná aneuryzma sa vyznačuje zriedením a vyčnievaním zo všetkých vrstiev aorty. Podľa etiológie sú skutočné aneuryzmy aorty zvyčajne aterosklerotické alebo syfilizačné. Stenu falošnej aneuryzmy predstavuje spojivové tkanivo vytvorené vďaka organizácii pulzujúceho hematómu; vlastné steny aorty pri tvorbe falošnej aneuryzmy nie sú zahrnuté. Pseudoaneurysmy pôvodu sú častejšie traumatické a pooperačné.

Podľa tvaru sa nachádzajú kruhové a vretenovité aortálne aneuryzmy: prvé sú charakterizované lokálnym výčnelkom steny, druhým difúznym rozťahovaním celého priemeru aorty. Obvykle je u dospelých priemer vzostupnej aorty asi 3 cm, zostupná hrudná aorta je 2,5 cm a abdominálna aorta je 2 cm. Zdá sa, že aortálna aneuryzma sa zvyšuje o 2 alebo viac krát priemer nádoby v obmedzenom priestore.

Vzhľadom na klinický priebeh existujú nekomplikované, komplikované exfoliačné aneuryzmy aorty. Konkrétne komplikácie aneuryzmy aorty zahŕňajú ruptúry aneuryzmatického vaku sprevádzané masívnym vnútorným krvácaním a tvorbou hematómov; trombóza aneuryzmy a tromboembolizmus artérií; celulitída okolitých tkanív spôsobená aneuryzmovou infekciou. Zvláštnym typom je aneuryzma aortálnej dýzy, kedy pri pretrhnutí vnútornej výstelky krv preniká medzi vrstvami steny tepny a šíri sa pod tlakom pozdĺž cievy a postupne ju rozoberá.

Etiologická klasifikácia aneuryziem aorty je detailne opísaná pri zvážení príčin ochorenia.

Príčiny aortickej aorty

Podľa etiológie môžu byť všetky aneuryzmy aorty rozdelené na vrodené a získané. Tvorba vrodených aneuryziem súvisí s dedičnými ochoreniami aortálnej steny - Marfanovým syndrómom, fibróznou dyspláziou, Ehlers-Danlosovým syndrómom, Erdheimovým syndrómom, dedičným nedostatkom elastínu atď.

Získané aneuryzmy aorty zápalovej etiológie sú výsledkom špecifickej a nešpecifickej aortitídy s hubovými infekciami aorty, syfilis a pooperačných infekcií. Neza zápalové alebo degeneratívne aneuryzmy aorty zahŕňajú prípady aterosklerózy, defekty stehov a protézy. Mechanické poškodenie aorty vedie k vzniku hemodynamicky-poststeotických a traumatických aneuryziem. Idiopatické aneuryzmy sa vyvíjajú pri aortálnej medionakróze.

Rizikové faktory pre vznik aortálnych aneuryziem sa považujú za starobné, mužské pohlavie, arteriálnu hypertenziu, fajčenie a zneužívanie alkoholu, dedičnú záťaž.

Patogenéza aneuryzmy aorty

Okrem defektnosti aortálnej steny sa na tvorbe aneuryzmy podieľajú mechanické a hemodynamické faktory. Auretické aneuryzmy sa pravdepodobne vyskytujú vo funkčne stresových oblastiach s vyšším stresom v dôsledku vysokej rýchlosti krvného prietoku, stúpania pulznej vlny a jej tvaru. Chronická aortálna trauma, ako aj zvýšená aktivita proteolytických enzýmov, spôsobujú deštrukciu pružnej kostry a nešpecifické degeneratívne zmeny v cievnej stene.

Vytvorená aneuryzma aorty sa postupne zvyšuje vo veľkosti, pretože napätie na jej stenách sa zvyšuje v pomere k rozšíreniu priemeru. Prietok krvi v aneuryzmatickom vaku sa spomaľuje a stáva sa turbulentným. Len asi 45% krvného objemu v aneurysme vstupuje do distálnej arteriálnej vrstvy. Je to spôsobené tým, že pri vstupe do aneuryzmatickej dutiny krv prechádza pozdĺž stien a centrálny prietok je obmedzený mechanizmom turbulencie a prítomnosťou trombotických hmôt v aneuryzme. Prítomnosť krvných zrazenín v dutine aneuryzmy je rizikovým faktorom pre tromboembolizmus distálnej časti aorty.

Symptómy aneuryzmy aorty

Klinické prejavy aneuryzmy aorty sú premenlivé a určujú sa podľa miesta, veľkosti aneuryzmatického vaku, jeho dĺžky a etiológie choroby. Aneurysmy aorty môžu byť asymptomatické alebo sprevádzané nepatrnou symptomatológiou a môžu sa zistiť pri bežných vyšetreniach. Hlavným prejavom aneuryzmy aorty je bolesť spôsobená léziou steny aorty, jej rozťahovaním alebo kompresným syndrómom.

Klinika aneuryzmy brušnej aorty sa prejavuje prechodnou alebo pretrvávajúcou vyliatou bolesťou, bolesťou v bruchu, pálením, váhou v epigastriu, pocitom plnosti v žalúdku, nevoľnosťou, vracaním, dysfunkciou čriev a úbytkom hmotnosti. Symptomatológia môže byť spojená s kompresiou srdca, dvanástnikovým vredom a účinkom viscerálnych artérií. Často pacienti nezávisle určujú prítomnosť zvýšenej pulzácie v brušnej dutine. Palpácia je podmienená napätou, hustou, bolestivou pulzujúcou formáciou.

Pre aneuryzma vzostupnej aorty, typická bolesť v srdci alebo za hrudnou kosťou spôsobená stláčaním alebo stenózou koronárnych artérií. Pacienti s aortálnou nedostatočnosťou sa obávajú dýchavičnosti, tachykardie, závratov. Veľké aneuryzmy spôsobujú vznik syndrómu hornej dutej kaše s bolesťami hlavy, opuchom tváre a horného trupu.

Aneurizmus aortálnej oblúky vedie k stlačeniu pažeráka s príznakmi dysfágie; v prípade upchatia recidivujúceho nervu, drsnosti hlasu (dysfónia), suchého kašľa; záujem vagového nervu sprevádza bradykardia a slinenie. Pri stláčaní priedušnice a priedušiek dochádza k dýchavičnosti a dýchavičnosti; s kompresiou koreňa pľúc - kongescia a častá pneumónia.

Pri dráždivosti s aneuryzmou klesajúcej aorty periaortického sympatického plexu nastáva bolesť v ľavej ruke a lopatke. V prípade postihnutia interkostálnych artérií sa môže vyvinúť ischémia miechy, paraparéza a paraplézia. Kompresiu stavcov sprevádza ich stabilizácia, degenerácia a posun s tvorbou kyfózy; stláčanie krvných ciev a nervov sa klinicky prejavuje radikulárnou a medzičasovou neuralgiou.

Komplikácie aortickej aneuryzmy

Aneurysmy aorty môžu byť komplikované ruptúrou s rozvojom masívneho krvácania, kolapsu, šoku a akútneho zlyhania srdca. Prevrat aneuryzmy sa môže vyskytnúť v systéme hornej dutej vény, perikardiálnej a pleurálnej dutiny, pažeráka, brušnej dutiny. Súčasne sa objavujú ťažké, niekedy smrteľné stavy - syndróm vena cava, hemoperikardia, tamponáda srdca, hemotorax, pľúcne, gastrointestinálne alebo intraabdominálne krvácanie.

S oddelením trombotických hmôt od aneuryzmatickej dutiny sa vyvíja obraz akútnej oklúzie ciev končatín: cyanóza a bolestivosť prstov, ponechané na koži končatín, prerušované klaudikácie. Renálna arteriálna hypertenzia a zlyhanie obličiek vznikajú pri trombóze renálnej artérie; s poškodením mozgových artérií - mŕtvica.

Diagnóza aortizmu aorty

Diagnostické hľadanie aneuryzmy aorty zahŕňa hodnotenie subjektívnych a objektívnych údajov, vykonávanie rádiologických, ultrazvukových a tomografických štúdií. Auskultáciou aneuryzmy je prítomnosť systolického šelestu pri projekcii dilatácie aorty. Aneuryzma brušnej aorty sú zistené pri palpácii brucha vo forme pulzujúcej nádorovej formy.

Plán röntgenového vyšetrenia pacientov s aneuryzmou hrudnej alebo brušnej aorty zahŕňa fluoroskopiu a röntgenové vyšetrenie hrudníka, revíznu radiografiu brušnej dutiny, röntgenové vyšetrenie pažeráka a žalúdka. Ako uznanie aneuryzmy vzostupnej aorty sa používa echokardiografia; v iných prípadoch sa vykonáva USDG hrudnej / brušnej aorty.

Počítačová tomografia (MSCT) hrudnej a brušnej aorty umožňuje presné a vizuálne zobrazenie aneuryzmálnej expanzie, identifikáciu prítomnosti disekcie a trombotických hmôt, para-aortálny hematóm, kalcifikačné ložiská. V záverečnej fáze prieskumu sa vykoná aortografia, podľa ktorej sú špecifikované lokalizácia, veľkosť, dĺžka aneuryzmy aorty a jej vzťah k susedným anatomickým štruktúram. Na základe výsledkov komplexnej inštrumentálnej skúšky sa rozhoduje o indikáciách na chirurgickú liečbu aneuryzmy aorty.

Aneuryzma hrudnej aorty by mala byť diferencovaná od nádorov pľúc a mediastína; aneuryzma brušnej aorty - z lézií brušnej hmoty, lézie mezenterických lymfatických uzlín, retroperitoneálne nádory.

Liečba aneuryzmatu aorty

V prípade asymptomatickej a progredujúcej aneuryzmy aorty sú obmedzené dynamickým pozorovaním cievneho chirurga a röntgenovej kontroly. Na zníženie rizika možných komplikácií sa vykonáva antihypertenzívna a antikoagulačná liečba, zníženie hladiny cholesterolu.

Chirurgický zákrok je indikovaný pre aneuryzma brušnej aorty s priemerom viac ako 4 cm; aneuryzmy hrudnej aorty s priemerom 5,5-6,0 cm alebo so zvýšením aneuryziem menšej veľkosti o viac ako 0,5 cm za šesť mesiacov. Keď sa porucha aortálnej aneuryzmy preruší, indikácie pre záchrannú chirurgickú intervenciu sú absolútne.

Chirurgická liečba aneuryzmy aorty spočíva v excízii aneurysmaticky modifikovanej oblasti cievy, šití defektu alebo jeho nahradenie vaskulárnou protézou. Vzhľadom na anatomickú lokalizáciu sa uskutoční resekcia aneuryzmy brušnej aorty, hrudnej aorty, aortálneho oblúka, torakabdominálnej aorty a subrenálnej aorty.

Pri hemodynamicky významnej aortálnej nedostatočnosti je resekcia vzostupnej hrudnej aorty kombinovaná s náhradou aortálnej chlopne. Alternatívou otvorenej vaskulárnej intervencie je endovaskulárna protetika aneuryzmy aorty s umiestnením stentu.

Prognóza a prevencia aneuryzmy aorty

Prognóza aneuryzmy aorty je určovaná hlavne veľkosťou a súbežnou aterosklerotickou léziou kardiovaskulárneho systému. Vo všeobecnosti je prirodzený priebeh aneuryzmy nepriaznivý a je spojený s vysokým rizikom smrti z aortálnej praskliny alebo tromboembolických komplikácií. Pravdepodobnosť prasknutia aurálnej aneuryzmy s priemerom 6 cm alebo viac je 50% ročne, menší priemer - 20% ročne. Včasná detekcia a plánovaná chirurgická liečba aneuryziem aorty je odôvodnená nízkou intraoperačnou mortalitou (5%) a dobrými dlhodobými výsledkami.

Profylaktické odporúčania zahŕňajú kontrolu krvného tlaku, organizáciu správneho životného štýlu, pravidelné monitorovanie kardiológa a angiosurgeonu a lekársku terapiu pre sprievodnú patológiu. Osoby z rizikových skupín na vývoj aneuryzmy aorty by mali absolvovať skríningové ultrazvukové vyšetrenie.

Aneuryzma aorty

Aneuryzma aorty - rozšírenie obmedzenej oblasti steny aorty, pripomínajúcej vreteno alebo tvar vrecka, alebo difúzne zvýšenie lumenu viac ako dvakrát v porovnaní s nezmenenou oblasťou (alebo normálne pre daný vek a vek priemeru aorty).

Aorta je hlavná nespárovaná arteriálna cieva tela; krv obohatená kyslíkom a živinami v ľavej komore srdca sa dopravuje cez aortu do všetkých orgánov a tkanív. Aorta má zložitú štruktúru: keď sa pohybuje od stredu k okraju, jej vetvy sú rozvetvené (rozvetvené) na menšie a menšie tepny.

Vzhľadom na tesnú blízkosť srdca je v lúme indikovanej cievy zaznamenaný normálny vysoký krvný tlak (BP) - od 130 do 140 mm Hg. Art. v čase kontrakcie srdca (systólu) na 80-90 mm Hg. Art. počas relaxácie (diastol). Na udržanie integrity aorty v podmienkach takéhoto vysokého zaťaženia umožňuje špeciálnu štruktúru jej steny pozostávajúcu z 3 hlavných vrstiev:

 • vnútorná endotelová výstelka;
 • stredná masívna vrstva vykonaná bunkami hladkého svalstva;
 • vonkajšie kolagénové lešenie.

Pod vplyvom patologických faktorov sa steny aorty podrobujú štrukturálnym zmenám, po ktorých sa začína preťahovať pod vplyvom sily prietoku krvi. Keď aneuryzma rastie, normálna štruktúra aortálnej steny sa stráca a premenuje sa na vrece spojivového tkaniva, niekedy naplnené trombotickými hmotami.

Hlavnou komplikáciou aneuryziem akéhokoľvek miesta je ich oddelenie, po ktorom nasleduje prípadná prasknutie (mortalita - 90%).

Podľa dostupných údajov sa ochorenie vyvíja u 1,4-8,2% pacientov vo veku 50 až 79 rokov (muži sú ochoreni častejšie), čo zodpovedá 3 prípadom na 100 000 žien a 117 prípadom na 100 000 mužov. V Ruskej federácii za posledných 30 rokov došlo k takmer 9-násobnému zvýšeniu výskytu aneuryzmy aorty.

Príčiny a rizikové faktory

Hlavnými príčinami aneuryzmy sú ochorenia a stavy, ktoré znižujú silu a elasticitu cievnej steny:

 • ateroskleróza aortálnej steny (podľa rôznych zdrojov od 70 do 90%);
 • zápal aorty (aortitída) syfilit, obrovské bunky, mykotická povaha;
 • traumatické poranenie;
 • vrodené systémové ochorenia spojivového tkaniva (napríklad Marfan alebo Ehlers-Danlosov syndróm);
 • autoimunitné ochorenia (nešpecifická aortoartritída);
 • iatrogénne príčiny spôsobené lekárskymi manipuláciami (rekonštrukčná chirurgia aorty a jej konárov, katetrizácia srdca, aortografia).

Rizikové faktory pre aterosklerózu a tvorbu aneuryzmy:

 • mužský pohlavie (frekvencia výskytu aneuryziem u mužov je 2 až 14-krát vyššia ako u žien);
 • (s diagnostikou skríningu 455 osôb vo veku od 50 do 89 rokov v oddelení cievnej chirurgie Moskovského regionálneho klinického výskumného ústavu) bolo zistené, že 100% pacientov s aneuryzmami brušnej aorty malo viac ako 25 rokov fajčenia a ako výsledok štúdie Whiteholl že u fajčiarov sa 4-krát častejšie vyskytujú život ohrozujúce komplikácie aneuryziem ako u nefajčiarov);
 • vek nad 55 rokov;
 • zaťažená rodinná anamnéza;
 • predĺžená arteriálna hypertenzia (krvný tlak vyšší ako 140/90 mm Hg.);
 • nedostatok pohybu;
 • nadváhou;
 • zvýšený cholesterol v krvi.

Formy choroby

V závislosti od patológie sa rozlišujú aneuryzmy:

 • obmedzená;
 • difúzne.
V súčasnosti sú komplikácie aneuryzmy na 10. mieste medzi hlavnými príčinami smrti v západnej Európe a Severnej Amerike.

Podľa lokalizácie patologického procesu izolujú:

 • aneuryzmy hrudnej aorty (sinus, vzostupná časť, oblúk, klesajúca časť, kombinované);
 • brušná aneuryzma (adrenalín, subrenál bez bifurkácie aorty, subrenálne s bifurkáciou aorty, celkom);
 • aneuryzmy hrudníka.

Podľa etiologického faktora sú aneuryzmy rozdelené takto:

 • získané (nezápalové, zápalové);
 • pôrod.

Tiež hovoria o pitvejúcej aneuryzme, ktorá vzniká ako dôsledok prasknutia vnútornej membrány s následným oddelením a vytvorenia druhého falošného kanála pre prietok krvi. V závislosti od umiestnenia a dĺžky zväzku existujú tri typy patológie:

 1. Disekcia začína vo vzostupnej časti aorty, postupuje sa pozdĺž oblúka (50%).
 2. Stratifikácia sa vyskytuje iba vo vzostupnej časti aorty (35%).
 3. Disekcia začína v klesajúcej časti aorty, pohybuje sa nižšie (častejšie) alebo nahor (menej často) pozdĺž oblúka (15%).

V závislosti od dĺžky trvania procesu môže byť aneuryzma s pitím:

 • akútne (1-2 dni od okamihu objavenia sa defektu endotelu);
 • subakútny (2-4 týždne);
 • chronické (4-8 týždňov alebo viac, až niekoľko rokov).

príznaky

Klinický obraz aneuryzmy je tvorený symptómami vyvolanými stláčaním susedných orgánov, a preto závisí od lokalizácie patologickej formácie.

Znaky aneuryzmy oblúk, vzostupná a zostupná aorta:

 • pretrvávajúca bolesť na hrudníku vyžarujúca chrbát;
 • dýchavičnosť s ťažkosťami dýchania, hlučné dýchavičnosť;
 • bradykardia (s kompresiou vagus nerve);
 • ťažkosti s prehĺtaním;
 • možné neintenzívne opakujúce sa pľúcne krvácanie;
 • oslabenie alebo úplné zastavenie impulzu (v prípade stlačenia podkľúčovej tepny);
 • chrapot (s kompresiou rekurentného nervu);
 • pozitívny príznak Olivera - Cardarelliho;
 • zúženie chrbtovej dutiny (s kompresiou sympatických krčných uzlín);
 • bolesť v žalúdku, niekedy sprevádzaná bolesťami, pálenie záhy, zvracanie.

Symptómy aneuryzmy brušnej aorty:

 • pretrvávajúca intenzívna bolesť v bedrovej a epigastrickej oblasti;
 • akútna retencia moču;
 • symptomatické zvýšenie krvného tlaku;
 • poruchy trávenia (nevoľnosť, vracanie, strata hmotnosti);
 • možné porušenia pohybu dolných končatín;
 • pulzujúca hustá formácia na úrovni pupka alebo mierne nižšia a doľava.
Podľa štúdií malo 100% pacientov s aneuryzmou brušnej aorty fajčenie viac ako 25 rokov.

Odhalenie aneuryzmy sa prejavuje nasledujúcimi náhlymi príznakmi:

 • ostrými neznesiteľnými bolesťami v hrudnej, chrbtovej alebo epigastrickej oblasti, ktoré nie sú zastavené použitím analgetík (bolesť môže ustúpiť a stúpať, čo naznačuje postupnosť zväzku, môže byť zvlnená, postupne sa migruje pozdĺž chrbta pozdĺž chrbtice);
 • zvýšená srdcová frekvencia;
 • všeobecná slabosť.

Aneuryzma môže byť asymptomatická a diagnostikovaná iba vo fáze nástupu disekcie alebo prasknutia.

diagnostika

Hlavné metódy diagnostiky aneuryzmy aorty sú metódy, ktoré umožňujú vizuálne potvrdiť jej prítomnosť:

 • ultrazvukové vyšetrenie hrudnej (brušnej) dutiny;
 • multispirátová počítačová tomografia;
 • zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie;
 • RTG vyšetrenie;
 • angiografia (aortografia).
Vo väčšine prípadov je aneuryzma aorty dôsledkom aterosklerózy aortálnej steny.

liečba

V prípade malého aneuryzmu sa odporúča dynamické pozorovanie s kontrolou progresie ochorenia aspoň raz za 6 mesiacov. Pri absencii negatívnych zmien sa predpisuje farmakoterapia zameraná na zníženie krvného tlaku a zastavenie rastu aterosklerózy.

Ak má aneuryzma veľké veľkosti (priemer viac ako 4 cm) alebo existuje tendencia zvyšovať príznaky ochorenia, hlavnou metódou liečby pre akúkoľvek lokalizáciu je chirurgický zákrok. V tomto prípade je postihnutá oblasť cievy nahradená syntetickou protézou. Operácia sa uskutočňuje tromi spôsobmi:

 • endovaskulárna (intravaskulárna) metóda s použitím intravaskulárnej protézy (stent-transplantát);
 • otvorená protetika;
 • hybridná intervencia.

Voľba operatívneho prístupu vykoná ošetrujúci lekár na základe závažnosti ochorenia, prítomnosti komplikácií, sprievodnej patológie a individuálnych charakteristík pacienta.

Operácie na vzostupnom oddelení a oblúk aorty sa spravidla vykonávajú v podmienkach umelého krvného obehu a kontrolovanej hypotermie.

Po operácii je potrebná rehabilitácia (od 1 týždňa do 1 až 1,5 mesiaca).

Možné komplikácie a následky

Možné komplikácie neošetrenej aneuryzmy aorty:

 • vznik aortálnej vady;
 • akútne (chronické) zlyhanie srdca;
 • trombóza aneuryzmatického vaku s následným vniknutím trombotických hmot do systémového obehu a akútnou trombózou rôznych orgánov.

Hlavnou komplikáciou aneuryziem akéhokoľvek miesta je ich oddelenie, po ktorom nasleduje prípadná prasknutie (mortalita - 90%). Keď sa aneuryzma pretrhne, dôjde k masívnemu krvácaniu v orgánoch dýchacieho systému (priedušky, priedušnice), pleurálnej dutiny, srdcového vrecka, pažeráka, veľkých krvných ciev umiestnených v hrudnej dutine, v dôsledku čoho sa vyvíjajú akútne straty krvi a šok.

Podozrenie na prasknutie aneuryzmy je možné s nasledujúcimi príznakmi:

 • náhla "dýka" bolesť v oblasti brucha, hrudníka alebo medzipriestora;
 • bledosť kože;
 • sucho v ústach, ťažká smäd;
 • studený lepivý pot;
 • závraty;
 • rýchly pokles krvného tlaku až do úplnej absencie na periférnych tepnách;
 • tachykardia;
 • dýchavičnosť.

Roztrhnutie aneuryzmy v brušnej dutine je vo väčšine prípadov sprevádzané okamžitou smrťou pacienta. Na iných miestach lomu sa v dôsledku trombózy defektu aortálnej steny často vyskytuje obdobie stabilizácie. Jeho trvanie sa pohybuje od niekoľkých hodín do niekoľkých týždňov, ale nevyhnutne končí s opakovaným pretrhnutím aneuryzmy a smrti.

Počas chirurgickej intervencie pri rupture aneuryzmy existuje vysoká pooperačná mortalita (50-70%) v dôsledku technickej zložitosti operácie a vážneho stavu pacientov.

výhľad

Podľa súhrnných štatistík viacerých autorov, tri roky po diagnóze, až 40% pacientov zomrie na komplikácie, po 5 rokoch zomrie viac ako 50%. V súčasnosti sú komplikácie aneuryzmy na 10. mieste medzi hlavnými príčinami smrti v západnej Európe a Severnej Amerike.

Napriek tomu je prognóza priaznivá za podmienky konštantného dynamického pozorovania a včasného chirurgického zákroku, ak je to potrebné.

V Ruskej federácii za posledných 30 rokov došlo k takmer 9-násobnému zvýšeniu výskytu aneuryzmy aorty.

Podľa štatistík:

 • miera prežitia plánovaných operácií je 95-100%;
 • prežitie v prípade núdzovej operácie na pretrhnutie aneuryzmy - 30-50%;
 • 5-ročné prežívanie u operovaných pacientov - 80%;
 • 5-ročné prežitie u neoperovaných pacientov - 5-10%.

prevencia

Preventívne opatrenia na prevenciu výskytu aneuryzmy aorty:

 • kontrola hladín cholesterolu v krvi;
 • kontrola krvného tlaku, ako aj systematické (možno celoživotné) používanie antihypertenzívnych liekov;
 • odvykanie od fajčenia;
 • úbytok hmotnosti;
 • primeraný režim fyzickej aktivity.

Aneuryzma brušnej aorty Kód ICD 10: všetko o patológii

Aneuryzma brušnej aorty je najbežnejším typom aneuryzmy. Ako je známe, aorta je najväčšou nádobou v ľudskom tele, a preto akákoľvek patológia s ňou spojená je život ohrozujúca.

Aneuryzma je chronické ochorenie degeneratívneho charakteru. V priebehu rokov sa môže rozvíjať a prejsť bez povšimnutia. Včasná diagnostika a liečba môže znížiť pravdepodobnosť prasknutia aneuryzmy.

Čo je aneuryzma a prečo sa vyskytuje?

Aneurysma aorty je rozšírením oblasti alebo výčnelku steny aorty

Aneuryzma sa nazýva patologický výčnelok cievnych stien a zväčšenie ich priemeru. Nebezpečenstvo takejto podmienky spočíva v tom, že nádoba sa jednoducho nezvyšuje, jej steny sa stávajú tenšie a môžu sa kedykoľvek pretrhnúť, čo vedie k rozsiahlemu vnútornému krvácaniu.

Aneuryzma brušnej aorty, ICD kód 10, je mimoriadne nebezpečný stav. Aorta je veľmi veľká nádoba, ktorá vedie zo srdca k iným orgánom a tkanivám. Prostredníctvom krvi vstupuje do menších tepien a ciev. Keď sa aorta pretrhne, krvácanie je veľmi rozsiahle.

Aorta je rozdelená na niekoľko častí. Existujú aneuryzmy hrudnej a brušnej aorty. Druhá odroda je bežnejšia. V dolnej časti brušnej aorty je rozdelená na dve tepny. Keď sa aneuryzma pretrhne, krv sa im dodáva v nedostatočnom množstve.

Presne určiť príčiny aneuryzmy je ťažké.

Častejšie hovoríme o provokačných faktoroch, ktoré zvyšujú riziko vzniku aneuryzmy brušnej aorty:

 1. Vrodené abnormality. Krehkosť stien aorty môže viesť k rôznym vrodeným ochoreniam spojeným s spojivovým tkanivom. Napríklad pomerne často sa vyskytuje aneuryzma brušnej aorty u pacientov trpiacich na Marfanov syndróm.
 2. Poranenie. Táto príčina aneuryzmy je pomerne zriedkavá. Ťažké brušné traumy by viedli skôr k prasknutiu cievy než k menšiemu poškodeniu a aneuryzme. Silné a ostrý úder do brucha alebo hrudníka spôsobuje ostrý skok v tlaku, takže môže viesť k aneuryzme.
 3. Infekciu. Infekčné ochorenia môžu viesť k aneuryzme, ak vstúpia do krvného obehu. Aneuryzma brušnej aorty sa môže vytvoriť na pozadí tuberkulózy, syfilisu, salmonelózy, zriedkavej tropickej infekcie. Dôvodom môžu byť aj baktérie a vírusy.
 4. Hypertenzia. Zvýšený krvný tlak je vždy sprevádzaný zvýšeným zaťažením stien krvných ciev. V dôsledku toho sa pretiahnu, stávajú sa tenšimi a krehkými. Hypertonické krízy sú obzvlášť nebezpečné, keď krvný tlak dosiahne svoj vrchol.

Predpokladá sa tiež, že pacienti s hypertenziou alebo chronickými ochoreniami dýchacieho systému pravdepodobne roztrhnu aneuryzmu.

Hlavné príznaky choroby

Pýchacia bolesť v bruchu môže byť znakom aneuryzmy

Choroba môže byť dlho skrytá. Osoba v priebehu rokov neznamená, že má nebezpečnú chorobu nazývanú aneuryzma brušnej aorty. Symptómy sa môžu vyskytnúť až po pretrhnutí aneuryzmy. Toto je najnebezpečnejší priebeh ochorenia, ktorý sa vyskytuje približne u štvrtiny všetkých pacientov s aneuryzmou brušnej aorty.

Rozpoznanie choroby v počiatočných štádiách je možné len pomocou ultrazvuku, röntgenových lúčov a ďalších testov alebo počas abdominálnej abdominálnej chirurgie. Hlavné nebezpečenstvo aneuryzmy spočíva v jeho možnom roztrhnutí, takže po zistení ochorenia musí byť pacient neustále sledovaný.

Bežné príznaky aneuryzmy brušnej aorty (alebo jej prasknutie) zahŕňajú:

 • Bolesť brucha. Keď je bolesť aneuryzmy lokalizovaná v ľavom bruchu a bojí sa v prírode. Avšak tento príznak pred prerušením sa pozoroval len u polovice všetkých pacientov. Ak je aneuryzma pomerne veľká, začína tlačiť na nervové zakončenia, potom sa bolesť stane ostrým, intenzívnym. Bolesť sa môže zhoršiť po výživnom jedle alebo po cvičení.
 • Pulzácia v bruchu. Niekedy pacienti opisujú tento symptóm ako druhé srdce. Cítia silnú pulzáciu v bruchu. To je odôvodnené skutočnosťou, že medzi brušnou aortou a srdcom je malá vzdialenosť, takže môže pulzovať. Tento príznak môže alebo nemusí byť spojený s bolestivými pocitmi.
 • Poruchy tráviaceho traktu. Ak je aneuryzma veľká, zhoršuje prietok krvi do tráviaceho traktu, čo porušuje ich funkcie. V tomto prípade sa aneuryzma prejavuje pálenie záhy, nevoľnosť, vracanie, zápcha alebo hnačka, zvýšená produkcia plynu.
 • Neurologické symptómy. S aneuryzmou brušnej aorty je bolesť v dolnej časti chrbta, znížená citlivosť nohy a zníženie citlivosti.

Príznaky sa môžu týkať celkového stavu tráviaceho traktu alebo močového systému. Avšak charakteristické znaky aneuryzmy neexistujú. Zvyčajne sa ochorenie zistí náhodou počas vyšetrenia.

Keď prerušíte bolesť, stane sa intenzívna, pacient má slabosť, závrat a stratu vedomia z krvácania. Bez lekárskej starostlivosti je prasknutie aneuryzmy fatálne.

Klasifikácia aneuryziem brušnej aorty

Pre správnu liečbu ochorenia je veľmi dôležité určiť všetky parametre aneuryzmy, ich veľkosť a lokalizáciu.

Existuje niekoľko klasifikácií aneuryzmy. Líšia sa lokalizáciou, tvarom aneuryzmy a ďalšími znakmi. Aneuryzma je preťahovanie cievnych stien a ich vyčnievanie.

Aneuryzma brušnej aorty môže byť veľká a malá. Najväčším nebezpečenstvom pre ľudské zdravie a život je veľký aneuryzmus. Obvykle má brušná aorta priemer asi 2 cm, pri aneuryzme sa môže zvýšiť na 5-7 cm, ak je priemer až 3 cm, je to malá aneuryzma. Pravdepodobnosť jej pretrhnutia nie je taká vysoká, takže pacient je práve sledovaný. Existujú však aj obrie aneuryzma, keď sa veľkosť nádoby zvyšuje o 8-10 krát. Takéto aneuryzmy sa veľmi ľahko pretrhnú pri najmenšom namáhaní.

Existujú ďalšie klasifikácie aneuryzmy brušnej aorty:

 • V priebehu ochorenia. Pri aneuryzme brušnej aorty môže byť ochorenie asymptomatické, bezbolestné a bolestivé. V prvom prípade pacient nemá ani podozrenie, že nie je v poriadku s jeho zdravím. V druhej sú príznaky, ale nie je bolesť, v treťom prípade bolesti brucha spôsobené veľkým aneuryzmom.
 • Tvar aneuryzmy. Rozlišujú formu aneuryzmy (iba jedna stena je vyčnievajúca), v tvare vretiendu (steny aorty sú natiahnuté a riedené na všetkých stranách) a zmiešané (znaky oboch typov aneuryzmy sú kombinované).
 • Podľa štádia ochorenia. Existujú tri štádiá choroby. Spravidla postupuje pomaly, ale s postupným zhoršovaním. Počiatočná fáza je hrozivá prestávka. V tomto štádiu sú steny nádob napnuté, ale zatiaľ nedošlo k žiadnemu oddeleniu. Aneurysmová disekcia je ďalším štádiom, keď sa cievy tkaniva navzájom exfoliujú. V záverečnej fáze dochádza k prasknutiu aneuryzmy, čo je tiež závažná komplikácia ochorenia.
 • Lokalizáciou. Pri hodnotení lokalizácie sú orientované na renálnu artériu. Aneuryzma sa môže nachádzať nad alebo pod renálnou artériou. Najbežnejšie umiestnenie je najnižšia pozícia aneuryzmy brušnej aorty.

Rozlišujte tiež medzi falošnou a pravou aneuryzmou aorty. Je pravda, že príčinou choroby bolo postupné a patologické rozťahovanie cievnych stien. Pri falošnej aneuryzme je príčinou zvyčajne trauma.

Diagnostické metódy

Diagnostiku môžete potvrdiť pomocou ultrazvuku brucha

Určiť prítomnosť aneuryzmy na akékoľvek krvné testy je dosť ťažké. Toto ochorenie sa stanoví pomocou vizuálnych diagnostických metód, napríklad pomocou ultrazvuku alebo MRI.

Diagnostika aneuryzmy brušnej aorty je veľmi dôležitá. Táto podmienka je veľmi nebezpečná a neprechádza sama. Vyžaduje neustále sledovanie a často operáciu.

Je možné detegovať aneuryzma brušnej aorty aj pri bežnom vyšetrení, ak je pacient dostatočne tenký. V náchylnej polohe začína veľká aneuryzma výrazne pulzovať.

Ak existuje podozrenie na aneuryzmu, predpísané sú nasledujúce vyšetrovacie metódy:

 • US. To je najjednoduchší, najlacnejší a bezbolestný spôsob určovania aorty. Ultrazvuk nemá škodlivý účinok na telo, preto nemá prakticky žiadne kontraindikácie. Na žalúdok sa aplikuje špeciálny senzor a na obrazovke sa zobrazí obraz pomocou odrazu ultrazvukových vĺn. Spoľahlivosť tejto metódy zisťovania je veľmi vysoká. Pomocou ultrazvuku je možné určiť nielen prítomnosť aneuryzmy, ale aj jeho veľkosť, tvar a lokalizáciu. Tiež ultrazvuk umožňuje ďalšie vyšetrenie - Dopplerov, na určenie rýchlosti prietoku krvi.
 • Rádiografiu. Táto metóda je tiež bezbolestná, ale skôr stará. Ak chcete určiť aneuryzmu, musíte použiť špeciálny kontrast, ktorý má kontraindikácie. Obraz je pomerne rozmazaný, takže môže byť ťažké presne určiť veľkosť a tvar.
 • MR. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou je jednou z najspoľahlivejších metód určovania aneuryzmy. Je však dosť drahá a má množstvo kontraindikácií. Postup sa vykonáva pomocou tomografu, čo je veľký magnet, takže vyšetrenie nie je možné za prítomnosti kovových implantátov.
 • EKG. Nie je možné vidieť žiadne príznaky abdominálnej aortálnej aneuryzmy na EKG, avšak tento postup je pred operáciou predpísaný na stanovenie abnormalít srdcovej činnosti.

Testy na krv a moč môžu byť predpísané medzi všeobecnými testami. Pomôžu určiť stav tela, dôsledky ochorenia a jeho vplyv na fungovanie vnútorných orgánov, ako aj tendenciu k trombóze a pripravenosť pacienta na operáciu.

Spôsoby liečby patológie

Aneuryzma sa môže liečiť len chirurgicky.

Nemožno sa zbaviť aneuryzmy brušnej aorty pomocou liekov. Ak je veľkosť aneuryzmy malá, je to jednoducho pozorované. Ak je veľkosť dostatočne veľká a existuje vysoká pravdepodobnosť prasknutia, jedinou liečbou je operácia. Iba operácia pomôže predísť vážnym následkom. Lieky nepomôže znížiť priemer aneuryzmy alebo nevrátiť steny aorty do pôvodného stavu.

Operácie sú núdzové a plánované. Havarijné udalosti sa vykonávajú, ak je pravdepodobnosť prerušenia príliš vysoká alebo ak už došlo k prestávke. V takomto prípade doktorovia zachraňujú život pacienta, je možné zanedbať toľko kontraindikácií, avšak pravdepodobnosť smrteľného výsledku zostáva pomerne vysoká.

Plánované operácie sa vykonávajú po dôkladnom vyšetrení pacienta, príprave tela. Úmrtnosť je v tomto prípade nižšia ako pri núdzovej operácii.

Ďalšie informácie o patológii nájdete vo videu:

Existujú tri bežné možnosti liečby aneuryzmy brušnej aorty:

 1. Pozorovanie. Pacient je pravidelne vyšetrovaný, určený veľkosťou aneuryzmy. Ak je spôsobená hypertenziou, lieky sú predpísané na normalizáciu krvného tlaku. Odporúča sa zmeniť svoj životný štýl, znížiť fyzickú aktivitu, prejsť na správnu výživu.
 2. Protetika aorty. Podstata tejto metódy spočíva v tom, že aneuryzma je úplne odstránená a časť aorty je nahradená protézou. Výhodou tejto operácie je, že je univerzálnym riešením pre aneuryzmus akejkoľvek veľkosti a lokalizácie. Lekár dostane plný prístup k aorty, môže vyšetriť susedné orgány na prítomnosť patológií. Pravdepodobnosť úmrtnosti nie je vyššia ako 7%. Existujú však nevýhody: riziko infekcie je skvelé, operácia je dosť dlhá a po nej sú veľké zjavné jazvy.
 3. Inštalácia stentového štepu. Táto operácia sa vykonáva pomocou malých prerazení. Do aorty sa vkladá špeciálna štruktúra oka, ktorá slúži ako protéza. Invazívnosť takejto operácie je oveľa nižšia.

Indikácie pre operáciu sú veľký priemer aneuryzmy, jeho rýchly rast (viac ako 1 cm za rok) a prítomnosť nebezpečných symptómov. Po operácii je pacient dlhší čas v nemocnici pod dohľadom lekárov. S úspešným výsledkom operácie môže byť problém vyriešený raz a navždy.

Aké komplikácie a dôsledky to môže spôsobiť?

Aneuryzma brušnej aorty môže byť smrteľná.

Aneuryzma samotná je veľmi nebezpečná. Ako už bolo spomenuté vyššie, keď sa rozbije, človek môže zomrieť. V tomto prípade ani núdzová operácia nezaručuje úplné zotavenie. Pri roztrhnutí môžu častice aorty alebo krvné zrazeniny vstúpiť do krvného obehu a upchať iné cievy, čo vedie k smrti orgánov, častí tela, infarktu, mŕtvica atď.

Porušenie aneuryzmy sa môže vyskytnúť v dôsledku vysokej fyzickej námahy, vysokého krvného tlaku, ktorý zvyšuje zaťaženie steny aorty, zlej výživy (brušná aorta prilieha k žalúdku, črevám) ateroskleróza.

Časté účinky abnormálnej aneuryzmy aorty na prasknutie sú:

 • Porušenie tráviaceho traktu. Ak je aneuryzma veľká, stláča steny žalúdka a čriev, výrazne zhoršuje tráviaci proces. Pacientom sa objavuje pálenie záhy, pálenie záhy, bolesť brucha, zápcha.
 • Porušenie nervového systému. Aneuryzma sa nachádza v blízkosti nervových vlákien miechy. Ak začnú stláčať, môžem pozorovať pohybové poruchy, znecitlivenie nohy.
 • Poruchy zrážania krvi. Aneuryzma je patologická expanzia časti aorty. Množstvo krvi, ktoré prechádza cez ňu, je značne zvýšené, čo vedie k tvorbe krvných zrazenín. V priebehu času vznikajú v dôsledku zvýšeného tlaku v aorte, prechádzajú cez krvný obeh a prekrývajú malé cievy. To vedie k ischémii. Najčastejšie sú postihnuté dolné končatiny.

Prognóza závisí od stavu pacienta, veľkosti a tvaru aneuryzmy. Prognóza sa zhoršuje v prípade závažných ochorení srdca a pľúc, ktoré znemožňujú operáciu. Priebeh aneuryzmy je veľmi ťažko predvídateľný aj pri konštantnom pozorovaní.

Zníženie rizika roztrhnutia aneuryzmy brušnej aorty sa dá dosiahnuť normalizáciou fyzickej aktivity a znížením stresu, nie zdvíhaním závažia, správnym stravovaním, vyhnutím sa zvýšenej tvorbe plynu, monitorovaniu krvného tlaku a okamžitému liečbe hypertenzie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ako posilniť nádoby mozgu folk remedy

Steny mozgových ciev stratia svoju elasticitu a hustotu s vekom, s ich funkciou sa zhoršujú. Krvný obeh je narušený, riziko hypertenznej krízy, ischemickej a hemoragickej mŕtvice sa zvyšuje.

Hydrocefalus u dospelých: príznaky a liečba

Hydrocefalus u dospelýchTzv. Akumulácia nadbytočnej tekutiny v hlave. Jeho prebytok prispieva k zvýšeniu tlaku na mozgové tkanivo a súčasne ho tlačí do lebky.

Liečba srdcovej tachykardie s liekmi: antiarytmiká, sedatívum a iné

Z tohto článku sa dozviete, aké sú lieky na tachykardiu, na akom princípe pôsobia, aké tabletky liečia rôzne typy tachykardie. Vedľajšie účinky a kontraindikácie rôznych liekov, ktoré sa používajú na tachykardiu.

Mozgové vasodilatátory

Prerušenie mikrocirkulácie krvi v mozgu je vážnou odchýlkou, ktorá môže byť spôsobená vaskulárnymi ochoreniami, nepriaznivými environmentálnymi podmienkami a množstvom ďalších faktorov.

Aterosklerotická kardiálna skleróza: prečo sa táto forma ICHS vyskytuje a ako ju liečiť?

Aterosklerotická kardiálna skleróza je považovaná za formu koronárnej choroby srdca (CHD). Vyskytuje sa kvôli kyslíkovému hladovaniu srdcového svalu, ku ktorému dochádza v dôsledku zúženia lumen ciev.

Príznaky a liečba syndrómu vertebrálnej artérie

Z tohto článku sa dozviete: čo je syndróm chrbtice. Aké ochorenia vedú k výskytu patológie. Manifestácia tohto syndrómu a metódy vyšetrenia na diagnostiku.