Z tohto článku sa dozviete: čo je aneuryzma brušnej aorty a ako je to nebezpečné. Príčiny, ako sa táto choroba prejavuje a je diagnostikovaná, ako je možné ju vyliečiť a čo je na to potrebné.

Pri aneuryzme brušnej aorty dochádza k nadmernému zvýšeniu priemeru a expanzii lúmenu najväčšej cievy tela (aorta) umiestnenej v brušnej časti. Stenu zmenenej brušnej aorty, od ktorej prechádzajú tepny, ktoré prenesú krv do vnútorných orgánov, sa stáva tenšou a oslabenou. Výsledkom týchto zmien - hrozba spontánneho prasknutie s ťažkým krvácaním, obehové poruchy brucha Toto poverenie patológie, aj keď pomerne zriedkavé (chorý nie viac ako 1% populácie), ale je to veľmi nebezpečné (viac ako 90% pacientov s aortálnou aneuryzma zomiera jeho komplikáciami).

Zákernosť ochorenia v asymptomatickom priebehu - roky abdominálnej aortálnej aneuryzmy sa neprejavuje a nachádza sa náhodne pri vyšetreniach na rôzne ochorenia. Iba 30% pacientov chodí k lekárom o skorých menej závažných ťažkostiach spôsobených touto patológiou (bolesť, pulzujúci nádor v bruchu). Viac ako 40% pacientov v núdzovej objednávke je hospitalizovaných v nemocnici v ťažkom, život ohrozujúcom stave kvôli náhlej závažnej komplikácii aneuryzmy aorty - prasknutia alebo disekcie.

Cievne lekári a chirurgovia srdca sa podieľajú na liečbe ochorenia. Jedinou možnosťou úspešnej terapie je chirurgický zákrok nahradenia modifikovanej oblasti aorty umelou protézou. Ale dokonca aj na chvíľu (mesiace, roky, desaťročia) alebo čiastočne utrpí pacienta z tohto problému kvôli vysokému riziku pooperačných komplikácií a potrebe celoživotného podávania liekov.

Čo je abdominálna aorta

Aorta je prvou nádobou, do ktorej srdce hodí krv. To sa tiahne vo forme veľkej rúrkovej formácie s priemerom 1,5-2 cm až 2,5-3 cm cez hrudník, vychádzajúc z aortko-srdcového spoja a celá brušná dutina na úroveň kĺbového spojenia chrbtice s panvou. Je to najväčšie a najvýznamnejšie plavidlo tela.

Anatomicky dôležité je rozdeliť aortu do dvoch častí: hrudníka a brucha. Prvý sa nachádza v hrudníku nad úrovňou membrány (svalové prúžky, ktoré dýchajú a oddeľujú brušnú a hrudnú dutinu). Brušná oblasť je umiestnená pod membránou. Odtiaľ odchádzajú tepny, ktoré dodávajú krv do žalúdka, malého a hrubého čreva, pečene, sleziny, pankreasu a obličiek. Abdominálna aorta končí po rozdelení na pravú a ľavú častú iliačnú tepnu, ktorá prináša krv do dolných končatín a panvových orgánov.

Čo sa stane s ochorením a aké je jeho nebezpečenstvo?

Aneuryzmy brušnej aorty sú nasledovné patologické zmeny v tejto cieve:

 • Z vonkajšieho hľadiska to vyzerá ako expanzia, vyčnievanie, zväčšenie celkového priemeru a vnútorného lumenu aortálnej oblasti v porovnaní s prekrývajúcimi a podkladovými časťami.
 • Nachádza sa pod bránicou (v ktoromkoľvek segmente od membrány až po úroveň oddelenia) pozdĺž brušnej dutiny - v brušnej oblasti.
 • Je charakterizovaná stenčením, oslabením steny cievy v oblasti výčnelku.

Všetky tieto patologické zmeny sú veľmi nebezpečné z dôvodu:

 • veľmi vysoký arteriálny tlak v aorte, ktorý vzniká v čase vylučovania krvi zo srdca;
 • neschopnosť slabej steny vydržať krvný tlak;
 • zničenie aorty v oblasti aneuryzmy;
 • hrozba stratifikácie alebo pretrhnutia aneuryzmy, ktoré sprevádzajú ťažké vnútorné krvácanie;
 • zhoršený prívod krvi do vnútorných orgánov v dôsledku zablokovania tepien umiestnených v expanznej zóne.

Existujú diskusie medzi špecialistami ohľadne kritérií na stanovenie diagnózy aneuryzmy brušnej aorty. Ak sa predtým predpokladalo, že iba rozšírenie o viac ako 3 cm je spoľahlivým príznakom ochorenia, nedávne štúdie preukázali relatívnu spoľahlivosť týchto informácií. Je to spôsobené tým, že je potrebné zohľadniť mnoho ďalších faktorov:

 • pohlavie - u mužov je brušná aortálna v priemere o 0,5 cm širšia než u žien;
 • vek - s vekom sa vyskytuje pravidelné rozšírenie brušnej aorty (v priemere o 20%) v dôsledku oslabenia jej steny a zvýšeného arteriálneho tlaku;
 • oblasť brušnej aorty - najspodnejšie časti majú zvyčajne priemer 0,3-0,5 cm ako horné časti.

Preto rozšírenie aorty v brušnej oblasti o viac ako 3 cm - správny, ale nie jediný príznak tejto choroby. Je to spôsobené tým, že zdravé aorty by za žiadnych okolností nemali mať väčší priemer. V súvislosti s variabilitou veľkosti normálneho priemeru aorty sa odborníci odvolávajú na aneuryzmy s rovnomernou expanziou menšou ako 3 cm, ak nejaké existujú:

 • zvýšenie priemeru brušnej oblasti pod úrovňou vypúšťania renálnych artérií o viac ako 50% v porovnaní s úsekom nad týmito cievami;
 • akékoľvek vreteno-tvarované predĺženie o 0,5 cm väčšie ako priemer normálnej aorty;
 • ohnisková obmedzená expanzia vo forme vreckovitého výčnelku akejkoľvek veľkosti a dĺžky.

Druhy aneuryzmy aorty

Podľa lokalizácie aneuryzmy brušnej aorty je dôležité rozdeliť na dva typy:

 1. Nachádzajú sa nad úrovňou vylučovania renálnych artérií - sú veľmi nebezpečné, pretože postihujú všetky veľké tepny zásobujúce vnútorné orgány. Preto je ťažké ich fungovať.
 2. Nachádza sa pod renálnymi artériami - menej nebezpečné, keďže postihujú iba aortu, čo uľahčuje operáciu.

Formou a tvarom brušnej aneuryzmy sú:

 1. Ohniskové (obmedzené, sacculate) - majú formu obmedzeného výčnelku všetkých stien, alebo jedného z nich (úsek dlhý niekoľko centimetrov), ktorý je jasne oddelený od nadľahlých a spodných častí normálneho priemeru.
 2. Difúzna (celková, rozšírená, fusiformná) - dĺžka výčnelku zaberá celú alebo väčšinu brušnej aorty vo forme všeobecnej expanzie bez jasných hraníc - celá aorta je rovnomerne roztiahnutá.

Malá aneuryzma

Odborníci identifikujú skupinu malých aneuryziem aorty - akékoľvek rozšírenia s priemerom až do 5 cm, čo je spôsobené tým, že sa často odporúčajú, aby boli skôr monitorované než operované. Ak dôjde k rýchlemu nárastu veľkosti o viac ako 0,5 cm za 6 mesiacov, indikuje to riziko prasknutia. Takéto aneuryzmy vyžadujú chirurgickú liečbu napriek malej veľkosti. Podľa štatistík sú rozdelené rovnako často v porovnaní s veľkými aneuryzmami, ale počet pooperačných komplikácií a zlyhaní je oveľa nižší.

Príčiny ochorenia

Existujú štyri hlavné dôvody vývoja aneuryzmy brušnej aorty:

 1. ateroskleróza;
 2. genetické a vrodené faktory;
 3. zápalové procesy v aorte;
 4. zranenia a škody.

1. Úloha aterosklerózy

Ateroskleróza je hlavnou príčinou 80-85% aneuryziem. Cholesterolové plaky v aorte a spodných častiach - tepny dolných končatín zničia cievnu stenu, znižujú jej silu, prispievajú k tvorbe krvných zrazenín, zvyšujú krvný tlak v aorte. Na tomto pozadí sa vytvorí jeho rozpínanie alebo výčnelok. Je zrejmé, že pri ateroskleróze sa objavujú hlavne vretenovité aneuryzmy, ktoré sú náchylné k postupnej stratifikácii.

2. Hodnota genetických a vrodených faktorov

Dokázal dedičný vzťah brušnej aortálnej aneuryzmy u mužov medzi príbuznými prvej línie (rodičia-deti). Ak má otec túto chorobu, pravdepodobnosť výskytu syna je asi 50%. Je to spôsobené poruchami genetického materiálu, štruktúrou génov a anomáliami (mutáciami) chromozómov. V istom momente narúšajú prácu enzýmových systémov zodpovedných za výrobu látok, ktoré sú základom pre silu steny aorty.

Vrodené znaky štruktúry krvných ciev vo forme abnormálnych kontrakcií, rozšírenia, angiodysplázie (porušenie vetvenia, štruktúra steny) môžu tiež spôsobiť vznik aneuryzmy. Stáva sa to u Marfanovho syndrómu a fibromuskulárnej dysplázie arteriálnej aorty.

3. Zápalové procesy

V závislosti od príčin abdominálnej aorty môže byť aneuryzma bez zápalu (aterosklerotická, genetická, traumatická) a zápalová. Príčinou a mechanizmom vzniku druhej je pomalý chronický zápalový proces.

Môže sa vyskytnúť tak priamo v stene aorty, ako aj v okolitom tukovom tkanive. V prvom prípade sa aneuryzma vyskytuje v dôsledku zničenia cievnej steny zápalom a nahradenie normálnych tkanív slabými cicavčiemi. V druhej je aorta opäť zapojená do zápalu, preťahuje sa v rôznych smeroch a expanduje v dôsledku tvorby hustých adhézií medzi ňou a okolitými tkanivami.

Zápalový proces je možný pri:

 • Aortoartritída - autoimunitný proces, zrútenie imunity, pri ktorom imunitné bunky zničia stenu aorty a vnímajú jej tkanivá ako cudzie.
 • Syfilis a tuberkulóza. Takéto aneuryzmy sa nazývajú špecifické infekčné. Vyskytujú sa počas dlhej existencie týchto chorôb (roky, desaťročia).
 • Akékoľvek infekcie (črevá, herpes, cytomegalovírus, chlamydia). Stáva sa to veľmi zriedkavo (nie viac ako 1-2%) v prípade individuálnej precitlivenosti na špecifický patogén, ako aj pri imunodeficiencii.

4. Aké zranenia spôsobujú aneuryzmu

Priame traumatické poškodenie steny brušnej aorty je možné s:

 • uzavreté zranenia a rany brucha (streľba, nôž), ktoré ovplyvňujú aortu;
 • vykonávanie otvorených operácií na retroperitoneálnych orgánoch;
 • endovaskulárne (intraluminálne) intervencie a aortálne manipulácie.

Všetky tieto faktory oslabujú stenu cievy, čo môže ďalej spôsobiť aneuryzmálne rozšírenie v poškodenej oblasti.

Význam rizikových faktorov

Faktory, ktoré samy o sebe nemôžu spôsobiť aneuryzma, ale zhoršujú jej priebeh - to sú rizikové faktory:

 • mužské pohlavie;
 • vek od 50 do 75 rokov;
 • ťažká arteriálna hypertenzia (zvýšený tlak);
 • fajčenie a zneužívanie alkoholu;
 • obezity a cukrovky.

Charakteristické príznaky

V tabuľke sú uvedené typické symptómy a možné varianty aneuryzmy brušnej aorty:

Aneuryzma brušnej aorty - čo je to a ako sa liečiť?

Aneuryzma brušnej aorty je čiastočná lokálna expanzia aortálneho lumenu v peritoneálnej oblasti, ktorej príčinou môže byť vrodená anomálna štruktúra steny krvných ciev alebo ich patologické zmeny.

Táto patológia vedie medzi všetkými prípadmi aneuryzmatických ochorení krvných ciev. Jeho frekvencia je takmer 95%. Súčasne sú muži prevažne postihnutí muži nad 60 rokov. Zástupcovia žien sú vystavení tejto chorobe oveľa menej často.

Nebezpečenstvo tejto choroby spočíva v tom, že je často asymptomatické. Ale postupne sa zväčšuje veľkosť aneuryzmy (ročne - približne 10-12%). Výsledkom je, že steny aorty sú tak roztiahnuté, že môžu v každom okamihu prasknúť. Dôsledkom pretrhnutia aneuryzmy je intenzívne vnútorné krvácanie a potom smrť pacienta.

Príčiny aneuryzmy a škodlivé faktory

Je mimoriadne dôležité určiť príčiny vývoja tvorby aneuryzmatického vrecka, pretože 50-60% všetkých pacientov z tejto choroby zomrie. Zároveň medzi identifikáciou patológie a nástupom smrti prebieha dosť času - len 1-2 roky. Príčiny deformity cievnej steny môžu byť zápalové a nie sú zápalové.

 1. Pri nezabalenom pôvode patológie sa aterosklerotická choroba stáva príčinou jej vývoja vo veľkom počte prípadov. Je charakterizovaná tvorbou plakov cholesterolu na stenách krvných ciev, pri ktorých dochádza k zmene štruktúry obkladovej vrstvy. Postupne sa tkanivá cievnej steny nahradia štruktúrami spojivového tkaniva, čo znižuje pružnosť a náchylnosť na deformáciu pod vplyvom krvného tlaku. Arteriálna hypertenzia, ktorá má úzky vzťah s aterosklerotickými procesmi, môže tiež viesť k rozšíreniu aorty.
 2. Zriedkavo, ale napriek tomu dochádza k traumatickej forme aneuryzmy. Vyskytuje sa v dôsledku uzavretých poranení hrudníka, brucha alebo chrbtice. Môže to byť dôsledok nehody, keď obeť ťažko zasiahne alebo opiera o volant s bruchom alebo hrudníkom. Zvyšuje riziko vzniku ochorenia a pokles z výšky, ako aj roztrieštenosť, nôž alebo iné poranenie brucha. Za takýchto okolností sa poškodia všetky vrstvy aortálnych tkanív, v dôsledku čoho sa v nich začne tvoriť hematóm. Potom sa objaví proces zjazvenia steny a až potom sa môže v mieste tvorby jazvy objaviť aneuryzmatické pretrhnutie.
 3. Poburujúce. Po prvé, táto skupina zahŕňa aneuryzmy syfilíckej etiológie. Za takýchto podmienok sa najprv vyvinie zápalový proces v cievach, ktoré kŕmia aortu. Potom je ovplyvnená samotná aortálna stena, v dôsledku ktorej je narušená jej normálna štruktúra. V mieste lézie sa vytvára aneuryzmatický vak.
 4. Môže sa vyvinúť špecifická zápalová aneuryzma v dôsledku tuberkulózy alebo reumatizmu. V tomto prípade prechádza patologický proces z chrbtice alebo iných ložísk zápalu do aorty, čo vedie k výčnelku arteriálnej steny.
 5. Nešpecifické zápalové aneuryzmy sa rozvíjajú na pozadí rôznych infekčných procesov, ktoré postihujú ľudské telo. Patogén vstupuje do aorty spolu s krvným obehom a môže spôsobiť zápal nielen v ňom, ale aj v susedných krvných cievach. Táto aneuryzma sa nazýva infekčno-embolická. Patogény môžu vstúpiť do brušnej aorty z pľúc, čriev, pankreasu (pri pankreatitíde) a iných orgánov.

klasifikácia

Zvláštna dôležitosť je anatomická gradácia brušnej aortálnej aneuryzmy. Podľa tohto kritéria môže byť ochorenie infrarenálne (keď je aneuryzma umiestnená pod vetvou renálnych artérií) a adrenergné (keď je zameranie patologického procesu nad renálnymi artériami).

Podľa klasifikácie aneuryziem vo forme výčnelku steny aorty sú:

 • saccular;
 • difúzne vretená;
 • Olúpať.

Podľa štruktúry aneuryzmatickej steny sú takéto formácie rozdelené na pravdivé a falošné.

Existuje klasifikácia aneuryzmy a etiológie (pôvod). Takáto gradácia rozdeľuje patologický proces na vrodený a získaný. Druhá skupina môže mať nezápalový pôvod a môže vyplynúť z poranení, aterosklerózy, syfilisu, infekčných ochorení atď.

Podľa klinického priebehu aneuryzmy je brušná aorta rozdelená na nekomplikované a komplikované. Veľkosť aneuryzmatických vrecúšok:

 • malé (od 3 do 5 cm);
 • stredná (od 5 do 7 cm);
 • veľké (viac ako 7 cm);
 • obrie, ktorého priemer je 8-10 násobok priemeru infrarenálnej aortálnej oblasti.

Existuje klasifikácia aneuryzmy a prevalencia, podľa ktorej sa rozlišujú 4 typy patologických procesov:

 1. Prvý typ sa nazýva infrarenálna aneuryzma s distálnym a proximálnym ismusom dostatočne dlhým.
 2. Pri druhom type infrarenálnej aneuryzmy má proximálny izmus dostatočnú dĺžku a patologický proces sa rozširuje na bifurkáciu aorty.
 3. V treťom type infrarenálnej aneuryzmy sa v patologickom procese podieľa bifurkácia aortálnej a iliacovej artérie.
 4. V poslednom, štvrtom type hovoríme o infra-a adrenergnom aneurysme brušnej aorty.

Symptómy aneuryzmy brušnej aorty

Často sa patológia nezjavuje a je zistená len pri vykonávaní radiografického, ultrazvukového, palpácie alebo laparoskopického vyšetrenia brušnej dutiny.

Ale niekedy sa ochorenie môže prejaviť nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť brucha;
 • pocit plnosti a ťažkosti v bruchu;
 • pocit pulzácie v mieste lokalizácie lézie patologického procesu.

Často sa zdroj bolesti nachádza na ľavej strane brucha. Môže to byť mierne, ale niekedy sa môže stať neznesiteľným, a preto pacient musí dať lieky proti bolesti.

Bolesť môže vyzařovať do rôznych častí brucha, do dolnej časti chrbta a tiež do oblasti slabín. V tomto ohľade sa pacientom často dostávajú falošné diagnózy - radikulitída, pankreatitída, renálna kolika atď.

Ako sa rozrastá, aneuryzma začína vyvíjať tlak na steny žalúdka a dvanástnika. To vedie k nepríjemným príznakom, ktoré sa prejavujú:

 • nevoľnosť;
 • vracanie;
 • belching vzduch;
 • nadúvanie a plynatosť;
 • častá zápcha.

V niektorých prípadoch aneuryzma vedie k vytesneniu obličiek a stláčaniu močovodu. To spôsobuje výskyt diuretických príznakov a vývoj hematúrie. Pri stláčaní aneuryzmy žíl a tepien u mužov existujú bolestivé pocity v semenníkoch, paralelne s ktorými je vývoj varikokély.

Pri stláčaní chrbticových koreňov so zvyšujúcou sa aneuryzmou sa vyvíja komplex izio-radiálnych symptómov sprevádzaný pretrvávajúcou bolesťou chrbtice a motorickými a senzorickými poruchami na nohách.

S touto chorobou môže dôjsť k vzniku chronických porúch krvného obehu v cievach nohy, čo naopak spôsobuje trofické poruchy a prerušované klaudikácie.

Ak sa aneuryzma pretrhne v oblasti aorty, pacient má intenzívne krvácanie, ktoré môže viesť k smrti v priebehu niekoľkých sekúnd. Tento patologický stav sprevádza:

 • náhly záchvat akútnej horiacej bolesti v brušnej a / alebo spodnej časti chrbtice;
 • ostrý záchvat hypotenzie, ktorý vedie k rozvoju kolapsu;
 • pulzujúce pocity v peritoneu.

Klinické prejavy ruptúry aortálnej aneuryzmy dutiny brušnej dutiny závisia od smeru krvácania. Takže pri retroperitoneálnom krvácaní je výskyt syndrómu silnej bolesti, ktorý sa vyznačuje značnou dĺžkou trvania. Ak sa hematóm začne šíriť do panvových orgánov, pacient sa sťažuje na bolesť v slabinách, perineu, genitáliách a bokoch. Veľká hematómová lézia vnútorných orgánov je často maskovaná klinickými prejavmi infarktu.

Pri intraperitoneálnom roztrhnutí aneuryzmy vzniká masívny homeoperitoneum, ktorý je charakterizovaný výskytom intenzívnej bolesti a brušnej distenzie. Vo všetkých jeho segmentoch je zaznamenaný výskyt symptómov Shchetkin-Blumberg. Metóda perkusie v brušnej dutine odhaľuje prítomnosť voľnej tekutiny.

Spolu s príznakmi akútneho brucha sú príznaky nasledujúcej formy charakteristické pre prasknutie aneuryzmatického vrecka:

 • náhle blednutie epidermy a slizníc;
 • silné rozdelenie;
 • vzhľad studeného potu;
 • fyzickú a mentálnu retardáciu;
 • častý pulz;
 • ťažká hypotenzia;
 • znížiť počet denne pridelených močov.

Keď sa aneuryzma pretrhne v oblasti dolnej vena cava, dôjde k arterio-venóznej fistule. Tento proces sprevádza:

 • bolesť brucha a dolnej časti chrbta;
 • tvorba nádoru v peritoneálnej dutine, nad ktorou sú jasne počuteľné systolicko-diastolické šelesty;
 • opuch končatín;
 • zvýšená srdcová frekvencia a pulz;
 • zhoršená dyspnoe;
 • výrazná strata sily.

Srdcové zlyhanie sa postupne rozvíja. S nárastom jeho príznakov môže byť smrteľné.

Roztrhnutie aneuryzmatického vaku do duodenálnej dutiny vedie k objaveniu intenzívneho gastrointestinálneho krvácania. V tomto prípade sa môže u pacienta vyskytnúť nasledujúce klinické prejavy:

 • prudký pokles krvného tlaku;
 • objav krvavého vracania;
 • silné rozdelenie;
 • apatia.

Je veľmi ťažké rozlíšiť krvácanie od roztrhnutia aneuryzmy od roztrhnutia pri rôznych gastrointestinálnych ochoreniach (napríklad GAL a dvanástnika).

diagnostika

Ak sa výrazný klinický obraz nezjaví, ochorenie sa dá zistiť úplne náhodne, napríklad s ultrazvukovým vyšetrením brucha vykonaným z iného dôvodu.

Ak sa objavia symptómy, ktoré sú charakteristické pre aneuryzmu brušnej aorty, najprv sa vykoná dôkladné vyšetrenie a pochybnosti pacienta, po ktorom ho lekár nasmeruje na laboratórne a inštrumentálne vyšetrenia. Počas kontroly sa určuje pulzácia brušnej steny. Pacient je v ležiacej polohe.

Povinná udalosť - počúvanie brušnej dutiny pomocou stetoskopu na identifikáciu systolického šumu pri projekcii aneuryzmy. Počas palpácie sa môže objaviť nádorovitá hmota. V oblasti jeho lokalizácie je často určená zvlnenie.

Zo diagnostických metód pacienta sú pacienti často priradení:

 1. Rádiografia brušnej dutiny, ktorá je informatívna pri tvorbe dehydrovaných vápenatých solí na aneuryzmatických stenách. V tomto prípade obrázok zobrazuje vydutie kontúr aorty, ktoré sa zvyčajne nepreveria.
 2. Angiografia je typ röntgenového vyšetrenia na základe použitia špeciálneho kontrastného prostriedku, ktorý sa podáva intravenózne.
 3. MRI a CT sú potrebné na potvrdenie alebo vyvrátenie predbežnej diagnózy a určenie rozsahu poškodenia aorty.
 4. Ultrazvuk a aortálny DS. Toto je najbežnejšia diagnostická metóda na zistenie krvných zrazenín a aterosklerotických lézií v aorte. Pomocou týchto postupov sa hodnotí tok krvi v postihnutej časti cievy a určuje sa rozsah jeho poškodenia patologickým procesom.

Veľký význam majú klinické testy: revmesis, krvný test na cukor a cholesterol, všeobecné a biochemické krvné testy.

liečba

Ak bola diagnóza potvrdená, pacient musí byť registrovaný na celý život s flebológa alebo kardiologom. Jedinou radikálnou liečbou choroby je chirurgia. Nie je však možné vždy vykonať, pretože:

 • postup je veľmi komplikovaný a veľmi traumatický;
 • existuje veľké riziko pooperačných komplikácií a dokonca aj smrti;
 • operácia je ťažko tolerovaná staršími pacientmi a tými, ktorí majú sprievodné ochorenia srdca, mozgu alebo krvných ciev, ktoré sa vyskytujú v ťažkej forme;
 • v takmer 95-99% prípadov, keď sa aneuryzma pretrhne, nastane smrť;
 • operácia je drahá.

Hlavnou úlohou lekárov pri liečbe takejto závažnej choroby je vybrať správnu taktiku terapie, ktorá nepoškodí pacienta. Tipy na to sú nasledovné:

 1. Aneurysmy malých rozmerov (do 5 cm), ktoré nemajú tendenciu zvyšovať, alebo že zväčšenie o 0,3 cm za šesť mesiacov, nie sú v prevádzke. V tomto prípade dochádza k dynamike progresie patológie.
 2. Veľké aneuryzmatické formácie (od 6 do 10 cm a viac), ktoré sa rýchlo zvýšia do 6 mesiacov, by sa mali okamžite odstrániť. Takéto útvary hrozí prelomením všetkých následných následkov.
 3. Aneurysmálna expanzia, lokalizovaná nad renálnymi artériami, musí byť prevádzkovaná bez prítomnosti prísnych indikácií (to znamená napriek tendencii k zvýšeniu alebo bez nej).
 4. Starší pacienti starší ako 70 rokov sú nebezpečné v každom mieste a veľkosti aneuryzmy. Platí to najmä pre pacientov, ktorí majú komorbiditu a vyznačujú sa ťažkým priebehom. V tomto prípade sú uprednostňované konzervatívne a pozorovacie terapeutické taktiky.

Radikálnym operačným spôsobom liečenia aneuryzmy je jeho odstránenie následnou výmenou vyrezanej oblasti so špeciálnym homograftom. Intervencia sa vykonáva pomocou laparotomického rezu. V prípade potreby môžu byť ovplyvnené aj ilické tepny. Za takýchto podmienok sa vykonáva bifurkačná aorto-ilická protéza. Pri otvorenom chirurgickom zákroku je miera úmrtnosti 3,8 až 8,2%.

Excízia aneuryzmy je prísne kontraindikovaná:

 • nedávny srdcový záchvat (menej ako 30 dní);
 • nedávna mŕtvica (menej ako 1,5 mesiaca);
 • závažné kardiopulmonálne zlyhanie;
 • rozsiahla okluzívna lézia iliakálnych a femorálnych artérií.

Ak dôjde k roztrhnutiu alebo pretrhnutiu aneuryzmy, operácia sa vykoná podľa dôležitých indikácií.

K dnešnému dňu je najmenej traumatickou metódou radikálnej liečby ochorenia endoprotéza aorty pomocou stent-transplantátu. Operácia sa vykonáva v röntgenovej operačnej miestnosti.

Vo femorálnej tepne sa vykoná malý rez, ktorým je vložený implantát. Sledovanie priebehu postupu sa vykonáva pomocou špeciálnej röntgenovej televízie. Inštalácia stentového štepu poskytuje izoláciu aneuryzmy, čo výrazne znižuje riziko prasknutia. Súbežne s tým vzniká nový kanál pre prietok krvi.

Napriek všetkým výhodám takejto operácie sú niekedy možné aj niektoré komplikácie. Konkrétne ide o možnosť distálnej migrácie endovaskulárnych stentov.

Prognóza a prevencia

Ak nie sú liečené, prognózy patológie sú veľmi nepriaznivé. Je to spôsobené vysokým rizikom komplikácií, ktoré môžu viesť k smrti.

 1. Pri malej veľkosti aneuryzmatického vrecka je ročná úmrtnosť menej ako 5%. Pri veľkostiach väčších ako 9 cm - 75%.
 2. Smrteľný výsledok po detekcii patológie so strednou a veľkou aneuryzmou počas prvých 2 rokov - 50-60%.
 3. Keď sa aneuryzmatický vak pretrhne, úmrtnosť je 100%. Po poskytnutí lekárskej starostlivosti po 2 mesiacoch po operácii - 90%.
 4. Pri včasnej prevádzke sú prognózy priaznivé. Prežitie v nasledujúcich 5 rokoch po intervencii je takmer 65-70%.

Aby sa zabránilo ochoreniu alebo aby sa to zistilo včas, musia mať pacienti v riziku ultrazvukovú diagnózu každých 6-12 mesiacov a podstúpiť lekárske vyšetrenia. Veľký význam má odmietanie fajčenia a alkoholu, udržanie zdravého životného štýlu a úplné vyliečenie systémových, zápalových alebo infekčných chorôb.

Príznaky a odstránenie aneuryzmy brušnej aorty: ako rozpoznať a predísť nebezpečenstvu v čase?

Aneuryzma je atypická expanzia cievy, ktorá sa najčastejšie tvorí v aorte. Miesto, kde sa táto patológia objavuje, je spravidla oblasťou oslabenej steny cievy, ktorá sa navyše ešte rozširuje pod vplyvom vysokého krvného tlaku.

Ak nie sú diagnostikované aneuryzmy v počiatočných štádiách a nepodliehajú liečbe, môže sa vyskytnúť ich roztrhnutie, čo vedie k rozsiahlemu vnútornému krvácaniu a často k smrti.

Okrem rizika roztrhnutia aneuryzmy je patológia nebezpečná, pretože krvný tok je poškodený v poškodenej nádobe a často to vedie k tvorbe krvných zrazenín - krvných zrazenín, čo vedie aj k vážnym zdravotným problémom.

Aneuryzmy sa môžu tvoriť v ktorejkoľvek časti aorty, ale najbežnejšia je patologická zmena v brušnej oblasti.

dôvody

Najčastejšou príčinou aneuryzmy brušnej aorty (asi 80% všetkých prípadov) je ateroskleróza.

Aj príčiny aneuryzmy brušnej aorty sú:

 • dedičný faktor;
 • niektoré genetické ochorenia spojivového tkaniva;
 • trauma aorty;
 • zápalové ochorenia tepien;
 • plesňové infekcie spojené s HIV / AIDS, syfilis, rovnako ako s operatívnymi metódami liečby srdcových chlopní.

symptomatológie

Stáva sa, že veľkosť aneuryzmy je malá a zostane tak dlho. Aneuryzmy brušnej aorty obvykle rastú pomaly a spravidla je choroba asymptomatická.

Zriedkavo sa ochorenie dá identifikovať v počiatočnom štádiu iba na základe symptómov - detekcia patológie sa vyskytuje počas vyšetrení súvisiacich s inými ochoreniami. Avšak príznaky vzdelávania sú stále niekedy prítomné a je dôležité ich rozpoznať.

primárny

Typickým klinickým príznakom aneuryzmy brušnej aorty je bolesť na ľavej strane brucha alebo mesogaster. Bolesť môže byť konštantná alebo sa vyskytuje sporadicky.

Ďalšie príznaky:

 • zvlnenie okolo pupku;
 • pocit ťažkosti v žalúdku;
 • narušenie zažívacieho systému (zápcha, plynatosť, nevoľnosť atď.).

progresívne

S rastom aneuryzmy, odborníci zaznamenali vznik progresívnych symptómov, ktoré zahŕňajú:

 • Urologický syndróm, ktorý sa prejavuje poruchami močenia, prítomnosť krvi v moči. Symptómy sa vyvíjajú v dôsledku kompresie močovodu alebo vytesnenia obličiek.
 • Isioradikulárny komplex symptómov, ktorý je charakterizovaný bolesťou v bedrovej oblasti, má zhoršené motorické schopnosti a citlivosť v nohách. Podobný stav je spojený s tlakom na stavce alebo nervovými koreňmi miechového kanála.
 • Ischémia dolných končatín, ktorá sa prejavuje krutosťou, trofickými poruchami.

Známky prasknutia

Symptómy ruptúry aneuryzmy brušnej aorty, ktorá si vyžaduje okamžitú liečbu, sa prejavujú nasledovne:

 • ostrú bolesť v brušnej a bedrovej oblasti;
 • akútna vaskulárna nedostatočnosť (kolaps);
 • ťažké pulzácie v bruchu.

Porušenie aneuryzmy môže byť nasmerované za peritoneum do voľnej dutiny peritonea do močového mechúra, dvanástnika alebo dolnej dutej žily. To všetko sa prejavuje rôznymi spôsobmi:

 • Retroperitoneálna ruptura. Tento typ zlomeniny sa vyznačuje silnou pretrvávajúcou bolesťou, ktorá môže vyzařovať do stehna, slabín a perinea. Niekedy je bolesť v srdci.
 • Preniknúť do peritonea. Takáto patológia sa vyznačuje masívnou akumuláciou krvi v tejto dutine, čo vedie k rýchlemu vývoju hemoragického šoku - bledosť kože, výkonnosť studeného potu, silná slabosť, rýchly vláknitý pulz, hypotenzia. Riešenie aneuryzmy smerujúce na túto oblasť často vedie k smrti pacienta.
 • Gap v dvanástniku. Gastrointestinálne krvácanie, krvavé vracanie a čierne kvapalné stolice sú charakteristické pre tento typ prasknutia. Tento variant prasknutia je veľmi ťažké odlíšiť od gastrointestinálneho krvácania spôsobeného radom iných dôvodov.
 • Roztrhnutie do hornej dutej vény. Tento vývoj choroby sprevádza tachykardia, ťažká slabosť, dýchavičnosť. Tiež je tento stav charakterizovaný opuchom nohy. Bolesť brucha a dolnej časti chrbta, pulzujúci novotvar v peritoneu sa postupne rozvíja, čo vedie k akútnemu zlyhaniu srdca.

Viac informácií o ochorení nájdete v videu:

Nie menej nebezpečné a aneuryzma vnútornej krčnej tepny. Všetky podrobnosti o tom nájdete tu. A o potenciálnej diagnóze "cerebrálnej vaskulárnej aneuryzmy", prečítajte si v tomto článku.

Kedy kontaktovať špecialistu?

Ak je prítomný niektorý z primárnych príznakov aneuryzmy brušnej aorty, je nevyhnutná konzultácia s odborníkom.

Ľudia staršej vekovej skupiny (60 rokov a starší), a najmä pacienti s rizikovými faktormi na rozvoj patológie, by mali pravidelne navštevovať lekára a podrobiť sa potrebnej skúške na určenie prítomnosti aneuryzmy.

Fajčiari vo veku od 65 do 75 rokov musia podstúpiť každý raz ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov. Takýto prieskum sa vykonáva a muži s rodinnou anamnézou patológie.

diagnostika

Je možné potvrdiť alebo poprieť prítomnosť aneuryzmy brušnej aorty absolvovaním špeciálnych štúdií:

 • Röntgenové lúče;
 • Ultrazvuk brušných orgánov;
 • CT aorty;
 • MRI aorty.

Diferenciálna diagnostika je metóda, ktorou sú vylúčené všetky pravdepodobné ochorenia, ktoré nie sú vhodné na symptómy alebo iné faktory. V dôsledku toho sa diagnóza zníži na jednu možnú chorobu. Je ťažké diagnostikovať ochorenie, najmä ak je asymptomatické alebo ak prevažujú príznaky zo strany orgánov peritonea a retroperitoneálneho priestoru.

Liečebné metódy

Liečba tejto choroby neexistuje. V podstate sa vykonáva chirurgická intervencia, ale ak aneuryzma dosiahne malé rozmery (až 6 mm), kurz je asymptomatický (alebo príznaky neinterferujú s plným životom), pacientovi môže byť ponúknutá metóda "aktívneho čakania". Táto metóda spočíva v pravidelnom správaní ultrazvuku a kontrole stavu pacienta.

Dôvodom operácie je aneuryzma väčšia ako 6 cm alebo rýchlosť rastu viac ako 5 mm za šesť mesiacov. Operácia sa uskutočňuje v prípadoch, keď aneuryzma začala krvácať, ako aj pri výrazných bolestivých syndrómoch a progresívnych príznakoch.

K dispozícii sú 2 spôsoby ovládania.

Tradičná prevádzka

Pri tejto operácii je pacientka pod všeobecnou anestézou. Chirurg vykoná rez od urogenitálneho procesu hrudnej k pupku.

Poškodená oblasť nádoby sa vyrezáva a na jej miesto sa implantuje umelá protéza (štep).

Procedúra trvá 3-5 hodín. Termín pooperačného pobytu v nemocnici je asi týždeň.

Endovaskulárna metóda

Počas endovaskulárneho zákroku sa implantuje na mieste poranenia špeciálne zariadenie (stent-štep), ktoré pomáha obnoviť štruktúru aorty a prietok krvi v ňom.

Postup sa obvykle vykonáva pomocou epidurálnej anestézie. Chirurg urobí malú punkciu v oblasti slabín, cez ktorú pomocou špeciálneho katétra prenesie stent-štep do aneuryzmy. Po uvedení zariadenia na určené miesto chirurg otvorí a umiestni ho do oblasti aneuryzmy. Po otvorení stentového štepu sa vytvorí kanál, cez ktorý dochádza k normálnemu toku krvi.

So zrejmými výhodami metódy nie je vhodný pre každého pacienta. Napríklad zavedenie transplantovaného stentu sa nemôže uskutočniť u pacientov s patologickými ochoreniami artérií a niektorých orgánov. Treba poznamenať, že účinok postupu môže byť krátkodobý, čo vedie k potrebe opätovnej prevádzky.

predpovede

Je zrejmé, že prognóza je nepriaznivá. Počas 36 mesiacov od okamihu roztrhnutia aneuryzmy umierajú takmer všetci pacienti. Pri malých aneuryzmoch brušnej aorty je miera prežitia v prvom roku 75% a už v priebehu 5 rokov - 50%. Ak je aneuryzma väčšia ako 6 cm, hodnoty sa znížia na 50% a 6%.

Aneuryzma brušnej aorty je zákerné a nepredvídateľné ochorenie. Nie je možné predpovedať rast aneuryzmy, preto je dôležité konzultovať špecialistu pri prvých symptómoch a podstúpiť pravidelné lekárske vyšetrenie.

Aneuryzma brušnej aorty

Aneuryzma brušnej aorty je lokálna expanzia lúmenu brušnej aorty, ktorá sa vyvíja v dôsledku patologických zmien v jej stenách alebo anomálií ich vývoja. Medzi všetkými aneuryzmatickými léziami krvných ciev je aneuryzma brušnej aorty 95%. Táto choroba je diagnostikovaná u každého dvadsiateho muža vo veku nad 60 rokov, ženy trpia menej často.

Aneuryzma brušnej aorty vo väčšine prípadov je asymptomatická, ale zároveň sa postupne zvyšuje v objeme (približne 10-12% ročne). V priebehu času sa steny cievy tak veľmi rozťahujú, že sú pripravené k výbuchu v každom okamihu. Porušenie aneuryzmy sprevádza masívne vnútorné krvácanie a smrť pacienta.

Aneuryzma brušnej aorty zaujíma 15. miesto v zozname chorôb vedúcich k smrti.

Formy choroby

Najčastejšie klinickí lekári aplikujú klasifikáciu aneuryzmy brušnej aorty na základe vlastností anatomického umiestnenia patologických rozšírení:

 • infrarenálna aneuryzma, t.j. lokalizovaná pod vetvou renálnych artérií (pozorovaná v 95% prípadov);
 • adrenergné aneuryzmy, t.j. umiestnené nad miestom vylučovania renálnych artérií.

Podľa štruktúry steny vrecka sú aneuryzmy brušnej aorty rozdelené na falošné a pravdivé.

Vo forme výčnelku:

 • exfoliačný;
 • fusiforme;
 • difúzna;
 • saccular.

V závislosti od príčiny aneuryzmy môže byť abdominálna aorta vrodená (spojená s abnormalitou cievnej steny) alebo získaná. Druhá z nich sú rozdelené do dvoch skupín:

 1. Zápalový (infekčný, infekčno-alergický, syfilistický).
 2. Nezávislé (traumatické, aterosklerotické).

Z dôvodu prítomnosti komplikácií:

 • nekomplikované;
 • komplikované (trombóza, explózia, exfoliácia).

V závislosti od priemeru oblasti expanzie sú aneuryzmy brušnej aorty malé, stredné, veľké a obrovské.

Pri absencii včasnej chirurgickej liečby aneuryzmy brušnej aorty približne 90% pacientov zomrie v priebehu prvého roka od času diagnózy.

A. A. Pokrovsky navrhol klasifikáciu aneuryziem brušnej aorty na základe prevalencie patologického procesu:

 1. Infračervená aneuryzma s dlhými proximálnymi a distálnymi ismutami.
 2. Infračervená aneuryzma, nachádzajúca sa nad úrovňou bifurkačnej (delenej) brušnej aorty, s dlhým proximálnym izmutom.
 3. Infračervená aneuryzma, ktorá sa rozširuje na oblasť bifurkácie brušnej aorty, ako aj iliačnej artérie.
 4. Celkové (infrarenálne a suprarenálne) abdominálne aortálne aneuryzmy.

Príčiny a rizikové faktory

Početné štúdie preukázali, že hlavným etiologickým faktorom v aneuryzmy brušnej aorty, ako sa však aj ďalšie miesta patologického procesu (hrudnej aorty, oblúka aorty) je ateroskleróza. V 80-90% prípadov je vývoj ochorenia spôsobený týmito ochoreniami. Oveľa menej vývoj získané brušnej aorty je spojená so zápalovými procesmi (reuma, mykoplazmózy, salmonelóza, tuberkulóza, syfilis, nešpecifickej aortoarteriit).

Často sa vytvára aneuryzma brušnej aorty u pacientov s kongenitálnou inferioritou štruktúry cievnej steny (fibrovalová dysplázia).

Príčiny traumatickej aneuryzmy aortálnej brušnej aorty:

 • poranenia chrbtice a brucha;
 • technické chyby pri vykonávaní rekonštrukčných operácií (protetika, tromboembolikómia, stentovanie alebo dilatácia aorty) alebo angiografia.

Faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku abnormálnej aneuryzmy aorty sú:

 • fajčenie - fajčiari tvoria 75% všetkých pacientov s touto patológiou, čím viac fajčenia a počet cigariet denne vyfajčených, tým vyššie riziko vzniku aneuryzmy;
 • vek nad 60 rokov;
 • mužské pohlavie;
 • prítomnosť tejto choroby u blízkych príbuzných (dedičná predispozícia).

Roztrhnutie aneuryzmy brušnej aorty sa najčastejšie vyskytuje u pacientov s chronickými bronchopulmonárnymi ochoreniami a / alebo arteriálnou hypertenziou. Okrem toho veľkosť a tvar aneuryzmy ovplyvňuje riziko prasknutia. Symmetrické aneuryzmatické vrecká sa rozkladajú menej často než asymetrické. Obrovská expanzia s priemerom 9 cm alebo viac, v 75% prípadov, sa pretrhne masívnym krvácaním a rýchlou smrťou pacientov.

Symptómy aneuryzmy brušnej aorty

Najviac brušnej aorty sa vyskytuje bez akýchkoľvek klinických symptómov, a je diagnostikovaný náhodou pri prieskume brušnej rádiografiu, ultrazvukové, diagnostická laparoskopia alebo konvenčné pohmat brucha, vykonaného v spojení s druhou brušnej patológiu.

Aneuryzma brušnej aorty vo väčšine prípadov je asymptomatická, ale zároveň sa postupne zvyšuje v objeme (približne 10-12% ročne).

V iných prípadoch môžu byť klinické príznaky aneuryzmy brušnej aorty:

 • bolesť brucha;
 • pocit plnosti alebo ťažkosti v žalúdku;
 • pocit pulzácie v bruchu.

Bolesť sa cíti v ľavej polovici brucha. Jeho intenzita môže byť mierna až neznesiteľná, čo si vyžaduje vymenovanie injekcií liekov proti bolestiam. Často sa bolesť dostáva do slabínovej, sakrálnej alebo bedrovej oblasti, a preto sa omylom urobila diagnóza radikulitídy, akútnej pankreatitídy alebo renálnej koliky.

Keď rastúca aneuryzma brušnej aorty začína vyvíjať mechanický tlak na žalúdok a dvanástnik, vedie to k vzniku dyspeptického syndrómu, ktorý je charakterizovaný:

V niektorých prípadoch aneuryzmatický vak vytesňuje obličky a stláča močovod, čo vedie k vzniku urologického syndrómu, ktorý sa klinicky prejavuje poruchami dysuria (časté, bolestivé, ťažké močenie) a hematúria (krv v moči).

Ak aneuryzma brušnej aorty stláča testikulárne cievy (tepny a žily), má pacient bolesť v semenníkoch a tiež vyvíja varikokélu.

Kompresia chrbtových koreňov so stúpajúcim výčnelkom brušnej aorty je sprevádzaná tvorbou komplexu isiórdikulárnych symptómov, ktorý je charakterizovaný pretrvávajúcou bolesťou bedrovej oblasti, ako aj motorickými a senzorickými poruchami na dolných končatinách.

Aneuryzma brušnej aorty môže spôsobiť chronické poruchy prívodu krvi v dolných končatinách, čo vedie k trofickým poruchám a prerušenému klaudikácii.

Keď sa aneuryzma brušnej aorty pretrhne, pacient má masívne krvácanie, ktoré môže byť niekoľko sekúnd smrteľné. Klinické príznaky tohto ochorenia sú:

 • náhla intenzívna bolesť (nazývaná bolesť dýka) v brušnej a / alebo dolnej časti chrbta;
 • prudký pokles krvného tlaku až do vývoja kolapsu;
 • pocit silnej pulzácie v brušnej dutine.

Charakteristiky klinického obrazu ruptúry aneuryzmy brušnej aorty sú určené smerom krvácania (močový mechúr, dvanástnik, dolná vena cava, voľná brušná dutina, retroperitoneálny priestor). Pre retroperitoneálne krvácanie sa vyznačuje výskyt pretrvávajúcej bolesti. Ak sa hematóm zvyšuje smerom k malej panve, bolesť vyžaruje perineum, slabiny, pohlavné orgány, stehno. Vysoká lokalizácia hematómu sa často prejavuje pod rúškom infarktu.

Intraperitoneálna ruptúra ​​aneuryzmy brušnej aorty vedie k rýchlemu rozvoju masívneho hemoperitonea, dochádza k ostrému bolesti a nadúvaniu. Symptóm Shchetkina - Blumberg pozitívny vo všetkých oddeleniach. Perkusia určuje prítomnosť v tekutine bez brušnej dutiny.

Súčasne s príznakmi akútneho brucha, keď sa praskne aneuryzma aorty, sa objavia príznaky hemoragického šoku a rýchlo sa zvyšujú:

 • ostrá bledosť slizníc a kože;
 • vážna slabosť;
 • studený lepivý pot;
 • letargia;
 • filiformný pulz (časté, nízke plnenie);
 • výrazné zníženie krvného tlaku;
 • zníženie diurézy (množstvo moču).

Keď je intraperitoneálna ruptúra ​​aneuryzmy brušnej aorty veľmi smrteľná.

Ak sa aneuryzmatický vak prelomí do lúmenu dolnej dutej žily, je to sprevádzané tvorbou arterio-venóznej fistuly, ktorej symptómy sú:

 • bolesť lokalizovaná v bruchu a spodnej časti chrbta;
 • tvorba pulzujúceho nádoru v brušnej dutine, nad ktorou sa dobre počujú systolicko-diastolické zvuky;
 • opuch dolných končatín;
 • tachykardia;
 • zvyšuje dýchavičnosť;
 • významná všeobecná slabosť.

Postupne sa zhoršuje srdcové zlyhanie a spôsobuje smrteľné následky.

Roztrhnutie aneuryzmy brušnej aorty do duodenálneho lumenu vedie k náhlemu masívnemu gastrointestinálnemu krvácaniu. Krvný tlak prudko klesá u pacienta, dochádza k krvavému vracaniu, zvyšuje sa slabosť a zvyšuje ľahostajnosť okolia. Krvácanie s týmto typom prasknutia je ťažké diagnostikovať gastrointestinálne krvácanie kvôli iným príčinám, ako je peptický vred a duodenálny vred.

diagnostika

V 40% prípadov sú aneuryzmy brušnej aorty náhodným diagnostickým nálezom počas klinického alebo rádiologického vyšetrenia z iného dôvodu.

Je možné predpokladať prítomnosť ochorenia na základe údajov získaných počas zberu anamnézy (indikácia rodinných príznakov ochorenia), všeobecné vyšetrenie pacienta, auskultácia a palpácia brucha. U tenkých pacientov je niekedy možné v brušnej dutine pulpať pulzujúcu, bezbolestnú formáciu, ktorá má husto elastickú konzistenciu. Počas auskultácie v oblasti tejto formácie môžete počuť systolický šelest.

Najlacnejšou a najlacnejšou metódou diagnostiky aneuryzmy brušnej aorty je jasná rádiografia dutiny brušnej. Na snímke je zobrazený tieň aneuryzmy av 60% prípadov je zaznamenaná kalcifikácia jeho steny.

Ultrazvuková a počítačová tomografia môže presne určiť veľkosť a lokalizáciu patologickej expanzie. Okrem toho podľa výpočtovej tomografie doktor dokáže posúdiť relatívnu polohu aneuryzmy brušnej aorty a iných viscerálnych krvných ciev, identifikovať možné anomálie vaskulárneho lôžka.

Angiografia je indikovaná u pacientov s arteriálnou hypertenziou s ťažkou alebo nestabilnou angínou, významnou stenózou renálnych artérií, pacientmi s podozrením na mezenterickú ischémiu a pacientmi s príznakmi oklúzie (blokády) distálnych tepien.

Ak existujú náznaky, môžu sa použiť iné metódy inštrumentálnej diagnostiky, napríklad laparoskopia, intravenózna urografia.

Liečba aneuryzmy brušnej aorty

Pacient má aneuryzmus brušnej aorty je indikáciou pre chirurgickú liečbu, najmä ak veľkosť výčnelku stúpa o viac ako 0,4 cm za rok.

Hlavnou operáciou pri aneuryzme brušnej aorty je aneuryzmatika (vyrezanie aneuryzmatického vrecka), po ktorej nasleduje plastická chirurgia v odľahlej oblasti krvnej cievy s protézou vyrobenou z dakrónu alebo iného syntetického materiálu. Chirurgický zákrok sa vykonáva cez laparotomický prístup (brušný rez). Ak sú iliakálne tepny tiež vtlačené do patologického procesu, potom sa vykonávajú bifurkačné aorto-ilické protetiky. Pred, počas a po prvý deň po operácii sa tlak v srdcových dutinách a hodnota srdcového výdaja monitorujú pomocou katetru Swan-Ganz.

Kontraindikácie na vykonanie plánovanej operácie na aneuryzmu brušnej aorty sú:

 • akútne poruchy cerebrálneho obehu;
 • čerstvý infarkt myokardu;
 • chronické zlyhanie obličiek v poslednom štádiu;
 • závažné srdcové a respiračné zlyhanie;
 • spoločná oklúzia iliakálnych a femorálnych artérií (čiastočné alebo úplné zablokovanie prietoku krvi cez ne).

V prípade pretrhnutia aneuryzmy brušnej aorty sa operácia vykoná podľa núdzových príznakov podľa vitálnych znakov.

Aneuryzma brušnej aorty zaujíma 15. miesto v zozname chorôb vedúcich k smrti.

V súčasnej dobe cévní lekári uprednostňujú minimálne invazívne metódy liečby aneuryzmy brušnej aorty. Jednou z nich je endovaskulárna protetika miesta patologickej expanzie pomocou implantovateľného stentového štepu (špeciálna kovová konštrukcia). Stent je inštalovaný tak, aby úplne pokryl celú dĺžku aneuryzmatického vrecka. To vedie k tomu, že krv prestáva vyvíjať tlak na steny aneuryzmy, čím zabraňuje riziku jeho ďalšieho nárastu, ako aj prasknutiu. Táto operácia pre aneuryzmu brušnej aorty je charakterizovaná minimálnou traumou, nízkym rizikom vzniku komplikácií v pooperačnom období, krátkym rehabilitačným obdobím.

Možné dôsledky a komplikácie

Hlavné komplikácie aneuryzmy brušnej aorty sú:

 • prasknutie aneuryzmatického vaku;
 • trofické poruchy v dolných končatinách;
 • prerušované klaudikácie.

výhľad

Pri absencii včasnej chirurgickej liečby aneuryzmy brušnej aorty približne 90% pacientov zomrie v priebehu prvého roka od času diagnózy. Prevádzková letalita pri vykonávaní plánovanej prevádzky je 6-10%. Núdzové operácie vykonané na pozadí ruptúry steny aneuryzmy sú fatálne v 50 až 60% prípadov.

prevencia

Na včasnú detekciu aneuryzmy abdominálnej aorty u pacientov trpiacich aterosklerózou alebo s anamnézou tejto vaskulárnej patológie sa odporúča systematické lekárske pozorovanie s periodickým vyšetrením pomocou inštrumentálneho vyšetrenia (abdominálna rádiografia, ultrazvuk).

Rovnako dôležité v prevencii tvorby aneuryzmy je zastavenie fajčenia, aktívna liečba infekčných a systémových zápalových ochorení.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Regurgitácia srdcových chlopní: príznaky, stupne, diagnóza, liečba

Termín "regurgitácia" je v každodennom živote často používaný lekármi rôznych špecializácií - kardiológov, praktických lekárov a funkčných diagnostikov.

Komplexné vyšetrenie retinálnej angiopatie: príčiny, liečba

Z tohto článku sa dozviete: prečo angiopatia sietnice a čo to je. Ako sa prejavuje, ako sa diagnostikuje a liečí.Pri angiopatii sietnice je narušená funkčnosť ciev prechádzajúca do očného podvalu, vďaka čomu je oko nedostatočne zásobované krvou.

Štruktúra vnútornej krčnej tepny a jej segmentov

Vnútorná karotidová artéria (ICA) je spárovaná veľká nádoba na krku a hlava - posledná vetva spoločnej krčnej tepny.ICA je jedným z hlavných kanálov, ktoré dodávajú krv do mozgového tkaniva.

Prečo sú modriny na tele bez príčiny nebezpečné

Vzhľad modrín na tele spôsobený ranou, zranením alebo silným tlakom - to je normálny jav života. V mieste poškodenia sa kapiláry rozlomia a krv sa dostane do okolitej tkanivovej vrstvy a tvorí modrinu.

Prečo potrebujem riedenie krvi: drogy, ľudové lieky a výrobky

Veľké množstvo funkcií v tele vykonáva krv. Prepravuje kyslík a oxid uhličitý, vykonáva termoreguláciu, posiela stopové prvky potrebným orgánom, ktoré sú zodpovedné za udržiavanie tela v tonuse a zdravom stave.

Zlé zrážanie krvi - liečba a príznaky. Ako liečiť zlé zrážanie krvi

Hemostáza je biologický systém, ktorý je zodpovedný za zrážanie a kvapalný stav "červenej látky". Porušenia dobre zavedenej práce tejto štruktúry sa prejavujú pomalou reakciou tela na pretrvávajúce straty krvi.