Aneuryzmy mozgových ciev sú abnormálne lokálne výčnelky múrov arteriálnych ciev mozgu. V nádorovom priebehu mozgová vaskulárna aneuryzma napodobňuje kliniku masívnej lézie s poškodením optického, trigeminálneho a okulomotorického nervu. Pri apoplexickom priebehu sa cerebrálna vaskulárna aneuryzma prejavuje príznakmi subarachnoidálneho alebo intracerebrálneho krvácania, ktoré náhle vyplývajú z jeho prasknutia. Aneuryzma mozgových ciev je diagnostikovaná na základe anamnézy, neurologického vyšetrenia, roentgenografie lebky, vyšetrenia mozgovomiechového moku, CT vyšetrenia, MRI a MRA mozgu. Ak existuje dôkaz o mozgovej aneuryzme, podlieha chirurgickej liečbe: endovaskulárna oklúzia alebo orezávanie.

Aneuryzma mozgových ciev

Aneuryzma mozgových ciev je dôsledkom zmeny štruktúry cievnej steny, ktorá má zvyčajne 3 vrstvy: vnútornú - intimu, svalovú vrstvu a vonkajšiu - adventiciu. Degeneratívne zmeny, nedostatočné rozvinutie alebo poškodenie jednej alebo viacerých vrstiev cievnej steny vedú k zriedeniu a strate pružnosti postihnutej časti steny cievy. V dôsledku toho dochádza k vydutiu cievnej steny na oslabené miesto pod tlakom prietoku krvi. Toto vytvára aneuryzmus mozgových ciev. Najčastejšie sa mozgová aneuryzma nachádza na miestach arteriálneho vetvenia, pretože na stenu cievy dochádza k najväčšiemu tlaku.

Podľa niektorých správ je prítomnosť mozgovej aneuryzmy prítomná u 5% populácie. Je však často asymptomatický. Zvýšenie aneuryzmálnej expanzie sprevádza zriedenie jej steny a môže viesť k prasknutiu aneuryzmy a hemoragickej mŕtvice. Aneuryzma mozgových ciev má krk, telo a kopulu. Hrdlo aneuryzmy, podobne ako stena cievy, sa vyznačuje trojvrstvovou štruktúrou. Kupola sa skladá iba z intimy a je najslabším bodom, v ktorom môže prasknúť mozgová aneuryzma. Najčastejšie sa táto medzera pozoruje u pacientov vo veku 30-50 rokov. Podľa štatistík ide o prasknutú mozgovú aneuryzmu, ktorá spôsobuje až 85% netraumatických subarachnoidálnych hemorágií (SAH).

Príčiny mozgovej aneuryzmy

Vrodená aneuryzma mozgových ciev je dôsledkom vývojových abnormalít, čo vedie k narušeniu normálnej anatomickej štruktúry ich steny. Často sa spája s inou vrodenou patológiou: polycystická choroba obličiek, koarkácia aorty, dysplázia spojivového tkaniva, arteriovenózna malformácia mozgu atď.

Získaná cerebrálna vaskulárna aneuryzma sa môže vyvinúť ako dôsledok zmien, ku ktorým dochádza v stene cievy po utrpení kraniocerebrálneho poškodenia na pozadí hypertenzného ochorenia, pri ateroskleróze a hyalinóze krvných ciev. V niektorých prípadoch môže byť spôsobená infekčnou embolizáciou v mozgových tepnách. Takáto aneuryzma mozgových ciev v neurológii sa nazýva mykotická. Hemodynamické faktory ako nepravidelnosť krvného toku a hypertenzia prispievajú k tvorbe mozgovej aneuryzmy.

Klasifikácia aneuryzmy mozgu

Svojím tvarom je mozgová aneuryzma uzavretá a vretenovitá. A prvé sú oveľa bežnejšie, v pomere asi 50: 1. Na druhej strane, kruhová aneuryzma mozgových ciev môže byť jednoduchá alebo viackomorová.

Podľa lokalizácie sa mozgová aneuryzma klasifikuje do aneuryzmy prednej mozgovej tepny, strednej cerebrálnej artérie, vnútornej karotidovej tepny a vertebrobasilárneho systému. V 13% prípadov sa na viacerých tepnách nachádza viac aneuryziem.

Existuje aj klasifikácia mozgovej aneuryzmy podľa veľkosti, podľa ktorej sa rozlišujú miliárne aneuryzmy s veľkosťou až do 3 mm, malé až do 10 mm, stredne veľké - 11 - 15 mm, veľké - 16 - 25 mm a obrie - viac ako 25 mm.

Symptómy mozgovej aneuryzmy

Podľa jeho klinických prejavov mozgová vaskulárna aneuryzma môže mať nádorový alebo apoplexický priebeh. V prípade nádorového variantu sa cerebrálna vaskulárna aneuryzma progresívne zvyšuje a dosahuje značnú veľkosť, začína stláčať anatomické formácie mozgu umiestnené vedľa neho, čo vedie k vzniku zodpovedajúcich klinických príznakov. Nádorová cerebrálna vaskulárna aneuryzma je charakterizovaná klinickým obrazom intrakraniálneho nádoru. Jeho príznaky závisia od miesta. Najčastejšie sa v optickom chiasme a kavernóznom sínuse zistí nádorová cerebrálna vaskulárna aneuryzma.

Aneuryzma chiasmatickej oblasti je sprevádzaná zhoršenou ostrosťou a vizuálnymi oblasťami; s dlhodobou existenciou môže viesť k atrofii optického nervu. Mozgová vaskulárna aneuryzma, nachádzajúca sa v kavernóznom sínuse, môže byť sprevádzaná jedným zo troch syndrómov kavernóznych sínusov, ktoré sú kombináciou párov III, IV a VI párov FMN s poškodením rôznych vetiev nervu trigeminu. Parezia párov III, IV a VI je klinicky manifestovaná oculomotorickými poruchami (oslabenie alebo nemožnosť konvergencie, vývoj strabizmu); porážka trigeminálneho nervu - príznaky neuralgie trojklaného nervu. Dlho existujúca cerebrálna vaskulárna aneuryzma môže byť sprevádzaná deštrukciou kostí lebky, ktorá je zistená počas röntgenového vyšetrenia.

Často mozgová aneuryzma má apoplektický priebeh s náhlym výskytom klinických symptómov v dôsledku prasknutia aneuryzmy. Len príležitostne trpia aneuryzmatické bolesti v prednej časti orbitálnej oblasti.

Ruptúra ​​aneuryzmy mozgu

Prvým príznakom prasknutia aneuryzmy je náhla, veľmi intenzívna bolesť hlavy. Spočiatku môže byť lokálna povaha, zodpovedajúca umiestneniu aneuryzmy, potom sa stáva difúznym. Bolesť hlavy je sprevádzaná nevoľnosťou a opakovaným zvracaním. Existujú meningeálne príznaky: hyperestézia, stuhnutý krk, príznaky Brudzinského a Kerniga. Potom dochádza k strate vedomia, ktorá môže trvať aj v inom časovom období. Epileptiformné záchvaty a duševné poruchy sa môžu pohybovať od mierneho zmätku po psychózu. Subarachnoidálne krvácanie, ku ktorému dochádza pri roztrhnutí cerebrálnej cievnej aneuryzmy, je sprevádzané dlhým spazmom tepien, ktoré sa nachádzajú v blízkosti aneuryzmy. V približne 65% prípadov vedie tento vaskulárny kŕč na porážku mozgovej látky typu ischemickej mozgovej príhody.

Okrem subarachnoidálneho krvácania môže prasknutá cerebrálna vaskulárna aneuryzma spôsobiť krvácanie do látky alebo komôr mozgu. Intrarerebrálny hematóm sa pozoruje u 22% prípadov prasknutia aneuryzmy. Okrem mozgových symptómov sa prejavuje aj rastúcimi ohniskovými príznakmi v závislosti od polohy hematómu. V 14% prípadov porucha mozgovej aneuryzmy spôsobuje mozgové krvácanie. Toto je najzávažnejší variant vývoja ochorenia, často smrteľný.

Ohniskové príznaky, ktoré sprevádzajú ruptúrovaný aneuryzmus mozgových ciev, môžu byť rôzne a závisia od umiestnenia aneuryzmy. Teda cerebrálna vaskulárna aneuryzma, nachádzajúca sa v oblasti bifurkácie karotickej artérie, spôsobuje poruchy vizuálnej funkcie. Aneuryzma prednej mozgovej artérie je sprevádzaná parézou dolných končatín a duševnými poruchami, strednou mozgovou - hemiparézou na opačnej strane a poruchami reči. Lokalizovaná v vertebro-bazilárnom systéme, cerebrálna vaskulárna aneuryzma pri pretrhnutí je charakterizovaná dysfágiou, dysartriou, nystagmom, ataxiou, striedajúcimi sa syndrómami, centrálnou parézou tvárového nervu a léziou trigeminálneho nervu. Aneuryzma mozgových ciev, nachádzajúca sa v kavernóznom sínuse, je mimo dura mater a preto jej prasknutie nie je sprevádzané krvácaním do dutiny lebky.

Diagnóza mozgovej aneuryzmy

Často sa cerebrálna vaskulárna aneuryzma vyznačuje asymptomatickým priebehom a môže sa náhodne detegovať pri vyšetrení pacienta na úplne inú chorobu. S rozvojom klinických symptómov diagnostikuje mozgová vaskulárna aneuryzma neurológ na základe anamnézy, neurologického vyšetrenia pacienta, röntgenového a tomografického vyšetrenia a štúdie cerebrospinálnej tekutiny.

Neurologické vyšetrenie odhaľuje meningeálne a fokálne príznaky, na základe ktorých je možné vykonať aktuálnu diagnózu, čiže určiť miesto patologického procesu. Röntgenografia lebky dokáže odhaliť skryté aneuryzmy a zničenie kostí lebky. Presnejšia diagnóza poskytuje CT a MRI mozgu. Konečná diagnóza "cerebrálnej vaskulárnej aneuryzmy" môže byť založená na výsledkoch angiografickej štúdie. Angiografia umožňuje nastaviť umiestnenie, tvar a veľkosť aneuryzmy. Na rozdiel od röntgenovej angiografie magnetická rezonancia (MPA) nevyžaduje zavedenie kontrastných látok a môže sa uskutočniť dokonca aj v akútnom období prasknutia aneuryzmy mozgových ciev. Dáva dvojrozmerný obraz prierezu nádob alebo ich trojrozmerný trojrozmerný obraz.

Pri absencii viac informatívnych diagnostických metód môže byť roztrhnutá aneuryzma mozgových ciev diagnostikovaná lumbálnou punkciou. Detekcia krvi vo výslednej mozgovomiechovej tekutine naznačuje prítomnosť subarachnoidálneho alebo intracerebrálneho krvácania.

Počas diagnózy by mal byť tumor-podobný cerebrálny vaskulárny aneuryzmus odlíšený od nádoru, cysty a abscesu mozgu. Apoplexická cerebrálna vaskulárna aneuryzma vyžaduje diferenciáciu od epileptického záchvatu, prechodného ischemického záchvatu, ischemickej cievnej mozgovej príhody, meningitídy.

Liečba mozgovej aneuryzmy

Pacienti, ktorých aneuryzma mozgu má malú veľkosť, by mali byť neustále monitorované neurológom alebo neurochirurgom, pretože takáto aneuryzma nie je indikáciou na chirurgickú liečbu, ale je potrebné ju monitorovať podľa veľkosti a priebehu. Cieľom konzervatívnych terapeutických opatrení je zabrániť zvýšeniu veľkosti aneuryzmy. Môžu zahŕňať normalizáciu krvného tlaku alebo srdcovej frekvencie, korekciu hladín cholesterolu v krvi, liečbu účinkov TBI alebo existujúcich infekčných ochorení.

Chirurgická liečba je zameraná na prevenciu prasknutia aneuryzmy. Jeho hlavné metódy sú orezávanie krku aneuryzmy a endovaskulárna oklúzia. Môže sa použiť stereotaktická elektrokoagulácia a umelá trombóza aneuryzma s použitím koagulantov. Pri vaskulárnych malformáciách sa vykoná radiochirurgická alebo transcraniálna ablácia AVM.

Roztrhnutá cerebrálna cievna aneuryzma je naliehavá a vyžaduje konzervatívnu liečbu podobnú liečbe hemoragickej mozgovej príhody. Podľa indikácií sa vykonáva chirurgická liečba: odstránenie hematómu, endoskopická evakuácia alebo stereotaktická aspirácia. Ak je mozgová vaskulárna aneuryzma doprevádzaná krvácaním do komôr, vytvorte komorovú drenáž.

Prognóza mozgovej aneuryzmy

Prognóza ochorenia závisí od miesta, kde sa nachádza aneuryzma mozgových ciev, od jej veľkosti, ako aj od prítomnosti patológie vedúcej k degeneratívnym zmenám vaskulárnej steny alebo hemodynamických porúch. Nežiaduca aneuryzma mozgu môže počas života pacienta existovať bez toho, aby spôsobila klinické zmeny. Zlomená mozgová aneuryzma v 30 až 50% prípadov vedie k smrti pacienta. U 25-35% pacientov po pretrhnutí aneuryzmy pretrvávajú pretrvávajúce invalidizujúce účinky. Opakované krvácanie sa pozoruje u 20-25% pacientov, úmrtnosť po dosiahnutí 70%.

Aneuryzma mozgových ciev: príčiny, príznaky, dôsledky, operácia

Medzi cerebrovaskulárnymi ochoreniami môže byť aneuryzma považovaná za najnebezpečnejšiu. Vzhľadom na zmenu štruktúry cievy stráca svoju elasticitu, čo môže viesť k prasknutiu pri krvácaní do subarachnoidnej oblasti alebo do substancie mozgu. Aneuryzma mozgových ciev vedie k závažným poruchám obehu, k smrti. Novotvar v plazme sa postupne naplňuje krvou a zvyšuje sa jej veľkosť. Okrem pretrhnutia aneuryzmy predstavuje nebezpečenstvo deformácie cievy aj nebezpečenstvo. Konvexná oblasť môže tlačiť na mozgové tkanivo, nervy.

Aneuryzma má zvláštnu štruktúru, ktorá určuje vysoké riziko jej prasknutia. Prirodzená trojvrstvová štruktúra tepny sa zachováva len v krku formácie, táto časť je najtrvanlivejšia. V stenách vzdelávacieho orgánu je elastická membrána už rozbitá, nedostatok svalovej vrstvy. Najslabšou časťou aneuryzmy je kopula tvorená intimou cievy. Tu sa rozpadá a spôsobuje krvácanie.

Aneuryzma mozgu: typy

Rozlišujte aneuryzmu mozgu vo forme, veľkosti, typu. Formácie môžu byť v tvare vretena, kruhové, bočné, pozostávajú z niekoľkých komôr a jedného. V dôsledku rozšírenia určitej časti steny cievy sa vytvorí aneuryzma v tvare vretenka. Pre laterálnu aneuryzmu je charakteristická jej tvorba na stenách ciev.

Obrovské formácie sa zvyčajne nachádzajú v oblasti bifurkácie, v karotidovej tepne prechádzajúcej cez kavernózny sínus dosahujú 25 mm. Malé vzdelávanie má veľkosť do 3 mm. Riziko krvácania sa dramaticky zvyšuje so zvyšujúcou sa veľkosťou aneuryzmy.

Zvyčajne sa rozlišujú dva hlavné typy formácií v cievach mozgu: arteriálne a arteriovenózne.

Arteriálna aneuryzma

Keď sú steny arteriálnych ciev vybočené ako guľa alebo vak - to je arteriálna aneuryzma. Najčastejšie sa umiestnenie týchto útvarov stáva kruhom Willis v spodnej časti lebky. Práve tam sú tepny maximálne rozvetvené. Existuje niekoľko, jedno, obrovské, malé formácie.

Arteriovenózna aneuryzma

Keď sú žilové cievy mozgu dilatované a vytvárajú spleť, tvorba je arteriovenózna aneuryzma. Pri hlásení žilových a arteriálnych ciev sa môže vyvinúť tento typ aneuryzmy. V žilách je menej krvného tlaku ako v tepnách. Arteriálna krv sa uvoľňuje pod vysokým tlakom do žíl, v dôsledku čoho sa steny rozširujú, deformujú a objavujú sa aneuryzmy. Nervové tkanivo sa stlačí, pozoruje sa prívod krvi do mozgu.

Aneuryzma žily Galena

Zriedkavo aneuryzma žily Galena. Avšak jedna tretina arteriovenóznych malformácií u malých detí a novorodencov predstavuje túto anomáliu. Toto vzdelávanie je u chlapcov dvojnásobné. Projekcie tejto choroby sú nepriaznivé - úmrtie sa vyskytuje v 90% prípadov v detstve av neonatálnom období. Keď embolizácia zostáva vysoká úmrtnosť - až 78%. Symptomatológia chýba na polovici chorých detí. Môžu sa vyskytnúť príznaky srdcového zlyhania, hydrocefalus sa vyvíja.

Bagulárna aneuryzma

Okrúhle vrecko s krvou sa podobá sakrálnej aneuryzme vizuálne. Je pripojený k odbočke krvných ciev, hlavnej tepny s krkom. Tento typ aneuryzmy je najbežnejší. Vyvíja sa najčastejšie v základni mozgu. Obvykle sa vyskytuje u dospelých. Typická forma má malú veľkosť, menšiu ako 1 cm. Štruktúru vylučuje dno, telo a krk.

Symptómy ochorenia

Príznaky aneuryzmy závisia vo veľkej miere od oblasti plavidla, kde sa nachádza. Symptómy aneuryzmy:

 • slabosť;
 • nevoľnosť;
 • Rozmazané videnie;
 • svetloplachosť;
 • závraty;
 • Poškodenie reči;
 • Problémy s počutím;
 • Nepríjemnosť jednej strany tela, tváre;
 • bolesti hlavy;
 • Dvojité oči.

Je ľahšie identifikovať vzdelávanie v štádiu jeho pretrhnutia, keď sú znaky výraznejšie.

záchvatovitá bolesť hlavy

Lokálna bolesť hlavy s rôznou intenzitou, ktorá sa opakuje v jednej oblasti, je charakteristická pre mozgovú aneuryzmu. Pri porážke bazilárnej artérie sa bolesť vyskytuje v jednej polovici hlavy, keď je tvorba v zadnej mozgovej tepne, bolesť sa objavuje v chrámovej, okcipitálnej oblasti. Pre aneuryzmy prednej spojivovej a prednej mozgovej tepny je častá bolesť v čelnej orbitálnej oblasti.

Ďalšie znaky aneuryzmy

Existujú ďalšie príznaky aneuryzmy mozgu. Nasledujúce príznaky sú možné:

 1. Krutý hvízdavý zvuk v uchu;
 2. Strabizmus je pozorovaný;
 3. Strata sluchu jednostranná;
 4. Horný viečko klesá (fenomén ptózy);
 5. Žiak sa rozširuje;
 6. Zobrazí sa dvojité videnie.
 7. Náhla slabosť nohy;
 8. Pohľad je rozbitý: všetko sa stáva bahnitým, objekty sú deformované;
 9. Parezia tvárového nervu periférneho typu;
 10. Oblasti výhľadu sú skreslené alebo vypadávajú.

Vo všeobecnosti príznaky aneuryzmy môžu pripomínať príznaky mŕtvice, obehové poruchy.

Varovanie! Ak sa pozorujú aj jednotlivé príznaky aneuryzmy, je potrebné okamžite konzultovať s lekárom. Ak je stav vážny, je dôležité okamžite zavolať sanitku. Včasná liečba, chirurgia dokáže zvládnuť túto chorobu.

Príčiny mozgovej aneuryzmy

V súčasnosti sa vyvíja kompletná teória výskytu aneuryziem. Faktory, ktoré prispievajú k rozvoju formácií, sa však dostatočne podrobne skúmajú.

Najzávažnejšou príčinou vzniku aneuryzmy sú vrodené chyby prítomné vo svalovej vrstve mozgových artérií. Často sa objavujú v oblastiach silného ohýbania tepien, ich kĺbov. Existuje nedostatok kolagénu, ktorý spôsobuje abnormálne formácie. Tento faktor je dedičný.

Príčina vývinu aneuryzmy a hemodynamických porúch: nerovnomerný krvný tok, vysoký krvný tlak. S najväčšou silou sa to prejavuje v oblastiach, kde sa tepny rozvinú. Prietok krvi je zlomený, pôsobí tlak na už deformovanú stenu cievy, čo vedie k jej zriedeniu, prasknutiu.

Genetická porucha, ktorá spôsobuje poškodenie ciev, je patologický jav, keď sa žily a cievy v mozgu prekrývajú a narúšajú krvný obeh. Pri metastázovaní nádorov krku a hlavy dochádza k aneuryzému a malígnym novotvarom. Treba poznamenať niektoré ďalšie príčiny aneuryzmy:

 • fajčenie;
 • Užívanie drog, najmä kokaín;
 • Rôzne ochorenia cievneho systému ako celku;
 • ateroskleróza;
 • rakovina;
 • infekcie;
 • Vysoký krvný tlak;
 • Poranenie, poranenie hlavy.

Všetky tieto faktory ohrozujú obehový systém, krvné cievy, prispievajú k rozvoju aneuryzmy.

Porušenie aneuryzmy a jej dôsledky

Porušenie aneuryzmy na najtenšom mieste vedie k krvácaniu subarachnoidálneho typu alebo intracerebrálneho hematómu. Krv sa môže dostať do komôr mozgu, mozgového tkaniva. Vo 100% prípadov sa vyvinie cievny kŕč. Akútny okluzívny hydrocefalus mozgu sa pravdepodobne vyskytne počas uzatvorenia mozgomie mozgového traktu krvou nahromadenou v komorách, cerebrálnym edémom. Mozgová tkanivá reagujú na produkty rozpadu krvi, nekróza je charakteristická a jednotlivé oblasti mozgu prestávajú pracovať.

Keď sa aneuryzma pretrhne, dochádza k čiastočnej ochrnutiu, ťažkej nevoľnosti, bolesti hlavy a vracania. Vedomie je zmätené, pacient môže spadať do kómy. Existujú kŕče charakterizované ptózu a rôzne zrakové postihnutia.

Komplikácie po pretrhnutí aneuryzmy

Kvôli krvácaniu vyvolanému prasknutím aneuryzmy sa vyskytuje množstvo komplikácií. Existuje cerebrálny angiospazmus, je pravdepodobné opakované pretrhnutie aneuryzmy. Možno vývoj mozgovej ischémie, ktorý je smrteľný v 17% prípadov. Komplikácie sú podobné ako pri ischemickej hemoragickej mŕtvici. V niektorých prípadoch sa po prerušení vzdelávania vyvinie konvulzívny syndróm. Nasledujúce komplikácie sú pravdepodobné.

 1. Syndróm bolesti Po úderu sa môžu vyvinúť bolestivé záchvaty s rôznou intenzitou a trvaním. Pulzujúca a strieľajúca bolesť, pocit tepla je ťažko uľavený prostriedkami proti bolestiam.
 2. Kognitívne poruchy. Pacienti strácajú schopnosť spracovávať externé informácie a vnímať ich. Logika a jasnosť myslenia, pamäte a schopnosť plánovať, učiť sa, robiť rozhodnutia sú stratené.
 3. Psychologické poruchy. Depresia, kolísanie nálady, podráždenosť, nespavosť, úzkosť sú charakteristické.
 4. Obtiažnosť pri vyprázdňovaní a močení. Pacienti majú ťažkosti s močovým mechúrom, črevom a ich vyprázdňovaním.
 5. Zhoršené videnie Aneuryzma krčnej tepny sa vyznačuje zníženou zrakovou ostrosťou, strata oblasti vizuálneho poľa, dvojité videnie.
 6. Ťažké alebo zhoršené prehĺtanie. Táto komplikácia môže viesť k vniknutiu potravy do priedušnice a priedušiek a nie do pažeráka. Dehydratácia a zápcha sú pravdepodobné.
 7. Porušenie správania. Charakterizovaná emocionálnou labilitou, pomalou reakciou, agresiou alebo strachom.
 8. Poruchy vnímania. Pacient nie je schopný zdvihnúť predmet, nechápe, čo vidí pred ním.
 9. Problémy s rečou. Ťažké porozumenie a reprodukcia reči. Pacienti majú ťažkosti s počítaním, písaním, čítaním. Táto komplikácia je typická v prípade poškodenia ľavej hemisféry mozgu (na pravej strane).
 10. Pohybové poruchy. Existuje ochromenie, slabosť, chorý pohyb a ťažké prechádzky, zhoršená koordinácia. Niekedy dochádza k hemiplegii - poruchám pohybu jednej strany tela.

Po roztrhnutí aneuryzmy je dôležité včas začať liečbu a riadne organizovať následnú rehabilitáciu pacienta.

Operatívny zásah

Vo väčšine prípadov sa operácia považuje za najefektívnejšiu liečbu aneuryzmy. Vytvárajte orezávanie, posilňujte steny ciev, porušujte priepustnosť krvných ciev v mieste poškodenia špeciálnymi mikroskopickými špirálami.

výstrižok

Orezávanie sa vykonáva priamou operáciou. Operácia je otvorená intrakraniálne. Aneuryzma sa vypne z celkového prietoku krvi, pričom sa zachová priechodnosť nosiča a okolitých ciev. Odstránenie krvi v celom subarachnoidálnom priestore alebo drenáž intracerebrálneho hematómu je povinné.

Táto operácia sa v neurochirurgii uznáva ako jedna z najťažších. Hrdlo aneuryzmy by malo byť okamžite zablokované. Optimálny chirurgický prístup je vybraný, používajú sa moderné mikrochirurgické zariadenia a operačný mikroskop.

Posilnenie steny plavidla

Niekedy sa uchýlil k spôsobu posilnenia steny aneuryzmy. Ovplyvnená oblasť je obalená chirurgickou gázou, ktorá vyvoláva tvorbu špeciálnej kapsuly z spojivového tkaniva. Nevýhodou metódy je vysoká pravdepodobnosť krvácania v pooperačnom období.

Endovaskulárna chirurgia

Teraz je populárna metóda cieleného porušenia priechodnosti aneuryzmy. Požadovaná časť nádoby je umelo blokovaná použitím špeciálnych mikrovinutí. Priebeh susedných ciev sa starostlivo skúma, operácia je kontrolovaná angiografiou. Táto metóda je minimálne invazívna, široko používaná v Nemecku. Operácia nevyžaduje otvorenie lebky, menej traumatické.

Aneuryzma pred a po endovasálnom chirurgickom zákroku

Pooperačné komplikácie

Často sú pooperačné komplikácie. Sú zvyčajne spojené s vývojom mozgovej hypoxie, cievneho spazmu, najmä ak sa intervencia uskutočnila v akútnom období hemorágie v mozgu. Tiež komplikácie sú pozorované, keď sú poškodené steny aneuryziem. V niektorých prípadoch mikrosirálka prepichne stenu.

Kyslíkové hladovanie je charakteristické úplnou alebo čiastočnou obštrukciou cievy, ktorá nesie aneuryzmu. Teraz, vďaka moderným technikám, sa priestor plavidla umelo rozšíril a posilnil, aby zabezpečil potrebný prietok krvi v presne definovaných oblastiach.

Smrteľný výsledok je pravdepodobný, ak je aneuryzma obra, je v ťažkom štádiu vývoja. Je dôležité začať liečbu včas, vykonať operáciu bez toho, aby ste začali ochorenie. Úmrtnosť je minimálna, ak choroba nemala čas prejsť do akútnej fázy, operácia je priama. Jednotlivé úmrtia sú pravdepodobne kvôli individuálnym charakteristikám organizmu, ktoré priamo nesúvisia s chorobou, operáciou.

Neoperačná liečba

Napriek tomu, že hlavnou a radikálnou metódou na boj s chorobou je chirurgický zákrok, taktiež sa uskutočňuje konzervatívna liečba. Po prvé, je potrebné neustále pod dohľadom lekára. Každý pacient potrebuje individuálny prístup, musíte brať do úvahy jeho stav ako celok, všetky vlastnosti tela. Tento prístup je tiež dôležitý pri výbere chirurgického zákroku. Rôzne lieky sa používajú na prevenciu prasknutia aneuryzmy, na zlepšenie celkového stavu.

 • Antiemetiká a lieky proti bolesti. Sú potrebné na zmiernenie stavu pacienta.
 • Prípravky na stabilizáciu krvného tlaku. Najdôležitejšou vecou je zabezpečiť určitú pevnú prahovú hodnotu, nad ktorou sa tlak nezvýši. Rast krvného tlaku môže viesť k pretrhnutiu aneuryzmy, krvácaniu.
 • Antikonvulzívne lieky. Tieto lieky sú zvyčajne predpísané, pretože sa pravdepodobne vyskytnú záchvaty.
 • Blokátory kalciových kanálov. Prípravky predchádza mozgovým kŕčom, stabilizujú krvné cievy. Je potrebné používať lieky, aby krv nezastavila prístup k tým častiam mozgu, ktoré utrpeli v dôsledku vývinu aneuryzmy.

Je optimálne kombinovať konzervatívnu a chirurgickú liečbu, pretože mozgová aneuryzma potrebuje presne chirurgický zákrok na zníženie rizika prasknutia a prevencie smrti.

Prevencia mozgovej aneuryzmy

Po prvé, je potrebné venovať pozornosť faktoru dedičného prenosu ochorenia, predispozície k nemu. Prevencia mozgovej aneuryzmy je založená na včasnej diagnostike ochorenia, detekcii príznakov, vyšetrení, po ktorej je okamžite predpísaná vhodná liečba. Magnetická rezonančná tomografia a počítačová tomografia mozgu poskytujú dostatočne spoľahlivé výsledky. Vykonávajte aj angiografiu.

Osoba, ktorá už podozrieva prítomnosť tejto choroby, by sa mala udržiavať v osobitnom stave, a to nielen fyzicky, ale aj emocionálne. Je dôležité, aby sa nepredierali, vyhýbali sa prepracovaniu. Je potrebné vynaložiť úsilie na neustálu stabilizáciu emočného zázemia a nie na nadmerné vyčerpanie. Musíme zabudnúť na dôsledky, obavy, márne delikty a pochybnosti, musíme žiť v súčasnosti a užívať si každý deň.

Je dôležité znížiť riziko poškodenia ciev, zranenia hlavy na minimum. Je potrebné neustále monitorovať krvný tlak. Hlavnú úlohu zohráva včasná detekcia primárneho preventívneho krvácania. Ignorovanie príznakov aneuryzmy mozgu nemôže - musíte ihneď kontaktovať špecialistu.

Cerebrálna vaskulárna aneuryzma: symptómy a liečba

Aneuryzma mozgových ciev - hlavné príznaky:

 • Sonitus
 • bolesť hlavy
 • slabosť
 • kŕče
 • závrat
 • Zníženie reči
 • Koordinácia pohybu
 • Bolesť oka
 • Dvojité oči
 • Necitlivosť tváre
 • znepokojovať
 • fotofóbia
 • Strata sluchu
 • Znížená vízia
 • Poruchy moču
 • úzkosť
 • Paralýza tvárových svalov na jednej strane
 • Citlivosť na šum
 • Zvýšenie jedného žiaka

Aneuryzma mozgových ciev (tiež nazývaná intrakraniálna aneuryzma) je reprezentovaná ako malá abnormálna forma v cievach mozgu. Toto tesnenie sa môže aktívne zvyšovať v dôsledku plnenia krvi. Pred pretrhnutím takýto výbežok nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Vyvíja len malý tlak na tkanivá orgánu.

Keď pretrváva aneuryzma, krv prechádza do mozgového tkaniva. Tento proces má názov - krvácanie. Nie všetky aneuryzmy môžu byť komplikované krvácaním, ale iba niektoré z jeho typov. Okrem toho, ak je patologický výbežok pomerne malý, potom zvyčajne nespôsobuje žiadnu škodu.

Aneuryzma sa môže objaviť kdekoľvek v krvných cievach, ktoré krmiva mozog. Vek osoby nezávisí. Treba však poznamenať, že ochorenie stredného a staršieho veku je najčastejšie postihnuté ochorením, deti sú veľmi zriedkavo diagnostikované. Lekári hovoria, že nádor v mozgovej cievke sa u mužov vyskytuje menej často ako u žien. Často sú ohrozené osoby vo veku od tridsiatich do šesťdesiatich rokov.

Roztrhnutie aneuryzmy mozgových ciev sa stane "úrodnou pôdou" pre mŕtvice, poškodenie CNS alebo ďalšie katastrofálne dôsledky. Je pozoruhodné, že po jednej prestávke sa takáto patologická forma môže objaviť a znova vybuchnúť.

etiológie

V súčasnosti vedci nedokázali úplne objasniť faktory vzniku aneuryzmy v cievach mozgu. Ale takmer všetky "jasné mysle" súhlasia, že faktory výskytu môžu byť:

 • ktoré zahŕňajú genetické abnormality vo vytváraní cievnych vlákien v mozgu a iné abnormálne procesy, ktoré môžu oslabiť steny ciev. To všetko môže viesť k vzniku nádorov;
 • Akvizícia je. Existuje veľa takýchto faktorov. Ide najmä o traumatické poranenia mozgu. Často sa vyskytujú aneuryzmy po závažných infekciách alebo ochoreniach, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú stav cievnych stien, ktoré dodávajú mozog.

Mnoho lekárov verí, že dedičnosť je najčastejšou príčinou mozgovej aneuryzmy.

Zriedkavo príčiny tvorby mozgových ciev môžu byť:

 • poranenie hlavy;
 • zvýšený krvný tlak;
 • infekcií alebo nádorov;
 • akumulácia cholesterolu na stenách mozgových ciev;
 • závislosť na nikotíne;
 • náhodné užívanie drog;
 • expozície ľudí.

druh

Existuje niekoľko typov mozgových aneuryziem, ktoré sa môžu meniť podľa mnohých faktorov.

Vo forme sú:

 • saccular. Na základe názvu vyzerá ako malá taška naplnená krvou, ktorá je pripojená k tepne v mozgu. Najbežnejší typ aneuryzmy u dospelých. Môže byť jednokomorový alebo môže pozostávať z niekoľkých kamier;
 • side. Je to nádor lokalizovaný priamo na stene cievy;
 • chudé. Vyskytuje sa vďaka rozšíreniu steny cievy v určitej časti.

Veľkosť aneuryzmy je:

 • miliary - nedosiahli tri milimetre;
 • malé - až desať milimetrov;
 • stredná veľkosť - až pätnásť milimetrov;
 • veľké - od šestnástich do dvadsaťpäť milimetrov;
 • veľmi veľké - viac ako dvadsaťpäť milimetrov.

V mieste výskytu rozlíšiť aneuryzmu:

 • predná tepna mozgu;
 • stredná cerebrálna artéria;
 • vnútri krčnej tepny;
 • vertebro-basilar systém.

príznaky

Aneuryzma mozgových ciev malých objemov sa objavuje a pokračuje bez príznakov. Ale to je presne do tej doby, kým vzdelávanie začína rásť vo veľkosti a vyvíjať tlak na nádoby (až do úplného pretrhnutia). Stredne veľké aneuryzmy (ktoré nemenia veľkosť) nespôsobujú nepríjemné pocity a nespôsobujú výrazné príznaky. Veľké formácie, ktoré neustále rastú, vyvíjajú veľký tlak na tkanivá a nervy mozgu, čo vyvoláva prejav živého klinického obrazu.

Najjasnejšie symptómy sa však prejavujú v aneuryzme veľkých rozmerov mozgových ciev (bez ohľadu na miesto vzniku). príznaky:

 • bolesť v očiach;
 • slabé videnie;
 • tvár vzteku;
 • strata sluchu;
 • zvýšenie len jedného žiaka;
 • tuhosť svalov na tvári, nielen všetko, ale na jednej strane;
 • bolesti hlavy;
 • kŕče (s obrovským aneuryzmom).

Príznaky, ktoré často predchádzajú prestávke:

 • dvojité videnie pri pohľade na objekty alebo ľudí;
 • ťažké závraty;
 • hučanie v ušiach;
 • porušenie reči;
 • znecitlivenie a slabosť.

Symptómy naznačujúce krvácanie sa vyskytli:

 • prudká, intenzívna bolesť hlavy, ktorú nemožno tolerovať;
 • zvýšené vnímanie svetla a hluku;
 • svaly končatín na jednej strane tela sú paralyzované;
 • zmena duševného stavu (úzkosť, úzkosť atď.);
 • zníženie alebo úplnú stratu koordinácie;
 • porušenie procesu emisie moču;
 • kóma (iba v ťažkej forme).

komplikácie

V mnohých prípadoch sa aneuryzma nemusí prejaviť a človek s ňou žije mnoho rokov bez toho, aby vedel o svojej prítomnosti. Presný čas, kedy sa aneuryzma pretrhne, tiež nie je možné vedieť, preto komplikácie z jeho zničenia môžu byť ťažké.

Smrť sa pozoruje v takmer polovici klinických prípadov, ak došlo k krvácaniu. Asi štvrtina pacientov s aneuryzmou sa stala zdravotným postihnutím. A iba pätina ľudí, ktorí utrpeli roztrhnutie aneuryzmy, môže zostať schopná. Aneuryzmatické komplikácie sú nasledovné:

 • mŕtvice;
 • hydrocefalus;
 • nevratné poškodenie mozgu;
 • opuch mozgu;
 • poruchy reči a pohybu;
 • môže dôjsť k epilepsii;
 • zníženie alebo zastavenie prívodu krvi do určitých oblastí mozgu, čo povedie k ischémii jej tkanív;
 • konštantný agresívny stav pacienta.

diagnostika

Veľmi zriedkavo, častejšie v prípade rutinnej kontroly alebo diagnostiky iných ochorení môžete takýto nádor odhaliť predtým, než sa zlomí. Diagnostické opatrenia sa často používajú po pretrhnutí aneuryzmy. Metódy diagnostiky:

 • Angiografia - röntgen s kontrastom vám umožňuje vidieť celý mozog na obrázku a zvážiť, kde je vzdelávanie lokalizované;
 • CT vyšetrenie mozgu - určuje, v ktorej časti mozgu bola medzera a počet postihnutých tkanív a ciev;
 • CT angiografia - kombinácia vyššie uvedených dvoch metód;
 • MRI mozgu - zobrazuje presnejší obraz plavidiel;
 • EKG;
 • príjmu tekutiny umiestnenej medzi miechou a membránami, ktoré ju obklopujú.

Okrem hardvérového vyšetrenia sa vykoná podrobný prieskum pacienta s cieľom určiť hlavné príznaky, úzkosť osoby, prítomnosť ďalších zranení alebo chorôb atď. Potom lekár vykoná úplné vyšetrenie pacienta a nasmeruje ho na vykonanie testov.

liečba

V súčasnosti je najefektívnejšou metódou liečby aneuryzmy operabilná intervencia. Metódy liečby liekov sa vykonávajú len na prevenciu a stabilizáciu pacienta, pretože farmaceutické lieky nezničí aneuryzmu, ale len znižujú riziko prasknutia.

V modernej medicíne existuje niekoľko operácií zameraných na odstránenie aneuryziem z mozgu.

Spôsoby použiteľnej liečby:

 • kraniotómia a orezávanie aneuryzmy mozgu. Zákrok spočíva v otvorení lebky a umiestnení svorky na hrdlo formácie, čo udržuje formáciu neporušené a nedovolí jej roztrhnutiu. Po nastavení aneuryzmatu svoriek zomrie a je nahradený regeneratívnym tkanivom;
 • endovaskulárne intervencie. Vykonáva sa v strede ciev, aby bolo možné dostať sa k aneuryzme zvnútra. Operácia sa uskutočňuje prostredníctvom pozorovania na röntgenovom prístroji. Keď lekár dosiahol katéter na miesto s aneuryzmou, vstúpi do špirály, čo povedie k jeho smrti. Táto metóda sa môže použiť po pretrhnutí aneuryzmy.

Pred roztrhnutím aneuryzmy a jeho malou veľkosťou sa pacient rozhodne, ako vykonať liečbu, či má operáciu alebo nie. Rozhodnutie by malo byť založené len na odporúčaní lekára, ktorý poskytne podrobné informácie o možných výsledkoch operácie alebo ich odmietnutí.

Samošetrenie pre mozgovú aneuryzmu je zakázané.

prevencia

Preventívne metódy na zabránenie vývinu aneuryzmy a jeho pretrhnutia sa znižujú na včasné odstránenie tejto formácie. Cieľom prevencie je znížiť riziko vzniku krvného vaku v cievach mozgu. Preventívne opatrenia pozostávajú z:

 • úplné zastavenie fajčenia a alkoholu;
 • kontrola krvného tlaku;
 • trvalé nat. cvičenia a záťaže;
 • vyhýbanie sa traumatickým športom;
 • pravidelne prechádza vyšetrením lekárom;
 • užívanie liekov predpísaných lekárom.

Prevenciu je možné vykonať ľudovými metódami. Najúčinnejšími prostriedkami sú:

 • čerstvá šťava z repnej šťavy;
 • tinktúra zimolezu;
 • odvar zo šupky zemiakov;
 • valerian koreň;
 • kukuričný nápoj;
 • odvar z čierneho ríbezle;
 • infúzie matka a nemorálne.

Nie je potrebné vykonávať prevenciu len ľudovými metódami a tým viac ich dávať prednosť. Budú užitočné len v kombinácii s liekmi.

Aby aneuryzma nebola znova vytvorená, musíte vykonať jednoduché kroky:

 • monitorovať krvný tlak;
 • držať sa diéty;
 • pravidelne podstupujú lekárske vyšetrenie a užívajú predpísané lieky.

Ak si myslíte, že máte aneuryzma mozgových ciev a symptómy charakteristické pre túto chorobu, doktori vám môžu pomôcť: vaskulárny chirurg, neurológ.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostiku chorôb, ktorá vyberá možné ochorenia na základe zaznamenaných symptómov.

Neuroma (Schwannoma, neurolemma) je benígny nádor, ktorý je lokalizovaný v mäkkých tkanivách príslušenstva s nervovými zakončeniami. Tvorba tejto povahy má tendenciu degenerovať do malígneho, čo je priamou hrozbou pre zdravie pacienta, ale pre život.

Migréna je pomerne časté neurologické ochorenie sprevádzané ťažkou paroxysmálnou bolesťou hlavy. Migréna, ktorej príznaky sú v skutočnosti bolestivé, sú koncentrované z jednej polovice hlavy hlavne v oblasti očí, chrámov a čelo, v nevoľnosti a v niektorých prípadoch pri vracaní, bez ohľadu na neoplazmy mozgu, mŕtvicu a vážne zranenia hlavy, a môžu naznačovať relevantnosť vývoja určitých patológií.

Rakovina mozgu je ochorenie, v dôsledku ktorého sa v mozgu vytvorí nádor malígneho charakteru a klíčia v jeho tkanive. Patológia je veľmi nebezpečná a vo väčšine klinických situácií je smrteľná. Ale život pacienta sa môže významne predĺžiť, ak sa včas objavia prvé príznaky ochorenia a prejdite na lekársku inštitúciu na komplexnú liečbu.

Inzulínóm je novotvar, ktorý má často benígny priebeh a tvorí sa v pankrease. Tento nádor má hormonálnu aktivitu - poskytuje sekréciu inzulínu vo veľkom množstve. To spôsobuje hypoglykémiu.

Astrocytóm - malígny nádor gliálneho typu, ktorý sa tvorí z buniek astrocytov. Lokalizácia intracerebrálnych nádorov môže byť veľmi odlišná - od jednej hemisféry k poškodeniu len mozgového kmeňa, optického nervu atď.

S cvičením a temperamentom môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Symptómy mozgovej aneuryzmy: typ a metódy vyšetrenia

Normálna životná činnosť krvného riečiska je zárukou zdravia všetkých živých orgánov a celého tela. Akékoľvek nedostatky spojené s upchatím lúmenu krvných ciev, nezvyčajným zvýšením priepustnosti ich steny, deštrukciou, zmenou tvaru vedú k významným posunom v práci celého organizmu.

Každý orgán, ktorý dostáva krv z takejto choroby, môže zomrieť a viesť k smrti človeka. Tento problém je obzvlášť akútny, čo ovplyvňuje fungovanie mozgu, čo je veľmi náročné na neprerušené dodávanie krvi. Mozgová aneuryzma, ktorá môže viesť k tragickým následkom, je tiež vaskulárna patológia.

Podstata problému

Aneuryzma je abnormálna dilatácia mozgových ciev v určitej časti. Najväčším nebezpečenstvom je to, že v roztiahnutom stave sú patologicky zmenené cievne steny viac náchylné k pretrhnutiu, ktoré nevyhnutne vedú k výlevu jedného alebo druhého množstva krvi do štruktúr mozgu.

Intrarerebrálne krvácanie je smrteľný fenomén, takže tieto ochorenia by sa mali brať veľmi vážne. Po výskyte krvácania do mozgu zomrie približne 10% obetí; až jedna štvrtina všetkých smrteľných prípadov sa vyskytne v prvý deň, približne polovica ľudí zomrie v priebehu 3 mesiacov po incidente.

Je veľmi ťažké presne vypočítať, ako často sa nachádzajú nadobudnuté alebo vrodené aneuryzmy, pretože nie vždy sa prejavujú zjavnými príznakmi, kvôli ktorým mnohí pacienti naďalej žijú s takouto odchýlkou, nevediac o nebezpečenstve.

Štatistika sa zastavila v priemere 10-12 pacientov na 100 tisíc ľudí. Ale skutočné ukazovatele, samozrejme, oveľa viac.

Zaujímavé je, že ženský vaskulárny systém je zraniteľnejší, a preto u žien týchto pacientov je 1,5 násobok, frekvencia detekcie obrovských cievnych membrán je 3 krát vyššia a úmrtnosť je vyššia ako u mužov.

dôvody

Prevažujúcim dôvodom vzniku mozgových aneuryziem je porušenie anatomickej štruktúry vrstiev cievnych stien. Keď sa kvalita elastickej vrstvy zhorší, nádoba nie je schopná udržať svoj pôvodný tvar, a preto sú tieto výčnelky vytvorené.

Nie je vždy možné zistiť, prečo sa presne takéto zmeny vyskytujú u jedného alebo iného pacienta. Vedci sa dokonca nedohodnú na rozhodujúcom fakte. Pravdepodobne väčšina prípadov nie je spojená s jedným, ale s celým komplexom rizikových faktorov, ktoré navzájom spolupracujú.

Patria medzi ne:

 1. Vrodené vaskulárne defekty (odchýlky v genetike, v dôsledku ktorých je narušená štruktúra spojivového tkaniva, sa objavujú abnormálne mosty medzi jednotlivými tepnami a žilami). Navyše vrodená tendencia narušiť stabilitu stien krvného obehu a konštantné zúžení mozgových ciev zvyšuje riziko vzniku aneuryziem.
 2. Systémové ochorenia.
 3. Akumulácia aterosklerotických plakov.
 4. Infekcie (medzi nimi bakteriálna endokarditída, meningitída, systémové mykózy).
 5. Zúženie priemeru aorty (koarktácie).
 6. Zranenia lebky.
 7. Onkológie.
 8. Metabolické poruchy.
 9. Tvrdá práca a nedostatok pokoja.
 10. Hypertenzia.
 11. Škodlivé návyky.

Podľa niektorých údajov (aj keď nie všetci lekári súhlasia s touto skutočnosťou), použitie orálnej antikoncepcie môže tiež viesť k takémuto porušovaniu.

Lekári identifikujú množstvo ochorení, ktoré možno diagnostikovať u pacienta s aneuryzmami. Toto sú slintačky a krívačky, porušenie syntézy kolagénových látok, tuberózna skleróza, kosáčikovitá anémia, Marfan, Ehlers-Danlos, Osler-Randyův syndróm, polycystická choroba obličiek. Takéto zriedkavé ochorenia nie sú povinnými spoločníkmi tejto choroby, ale môžu zvýšiť riziko akvizície v dôsledku negatívneho vplyvu na cievny systém.

Variety patológie

Anestézy sú vo svojich vlastnostiach veľmi rozdielne. Podľa mechanizmu výskytu chýb sú rozdelené na:

 1. Pravda - výbežok vnútornej škrupiny nádoby, ktorý sa nachádza v medzere medzi jej dvoma vonkajšími škrupinami.
 2. Exfoliácia - oddelenie steny v dôsledku určitého množstva krvi vstupujúceho do priestoru medzi nábojmi.

Podľa veľkosti patologickej formácie sa uvažuje o niekoľkých typoch aneuryzmy.

Podľa štruktúry a vonkajšej rozmanitosti foriem aneuryzmy sú klasifikované ako: Podľa ich umiestnenia sú aneuryzmy karotickej, mozgovej strednej tepny, lôžka vertebrobasilárneho systému a multiplex - so súčasnou léziou mozgových ciev na mnohých miestach.

 1. Bagulárny - má výrazný krk (úzke miesto susediace s celkovým obehom), strednú časť a spodnú časť.
 2. Spindly - s viacsmerovým rozťahovaním stien.
 3. Okrúhly.
 4. S-tvar.

symptomatológie

Treba poznamenať, že príznaky nevybuchnutej aneuryzmy sú veľmi odlišné od klinickej praxe po okamihu jej pretrhnutia. Najmä bez fyzického poškodenia rozšírenej oblasti príznaky nemusia byť vôbec, alebo sú také mierne, že osoba jednoducho ignoruje ich vzhľad. Ak sú dilatované cievy mozgu, príznaky môžu byť:

 1. Bolesti hlavy, často pulzujúce, vyplývajúce z kompresie mäkkých a arachnoidných membrán s bolestivými receptormi nachádzajúcimi sa v nich.
 2. Poruchy videnia (od zníženia ostrosti až po úplnú stratu) - keď je expandovaná nádoba umiestnená v blízkosti optických nervov.
 3. Kŕče - s lokalizáciou patológie v oblasti motorických oblastí (s podrobnou diagnózou je jasné, že takéto záchvaty sa líšia od epileptických).
 4. Znaky stláčania kraniálnych nervov sa líšia v závislosti od toho, ktorý nerv je poškodený (chyby chuti, paralýza tvárových svalov, sluchové halucinácie, bolesť tváre, strabizmus).
 5. Prechodný ischemický záchvat - krátke (menej ako jeden deň) exacerbácia defektov mozgovej cirkulácie s vhodnými prejavmi (bolesť, strata vedomia, zvracanie, problémy s koordináciou alebo prejavom).
 6. Slabosť nohy.

Keď sa okamih prasknutia objaví, príznaky mozgovej aneuryzmy sa doplnia nasledujúcimi príznakmi:

 1. Záchvaty vertigo.
 2. Diplopia (zdvojnásobuje oči).
 3. Hluk v ušiach.
 4. Ptóza.
 5. Výskyt porúch reči.
 6. Výskyt alebo zvýšenie záchvatov.
 7. Skreslenie citlivosti alebo funkcií motora.

Tieto prejavy sú dôsledkom skutočnosti, že určité účinky, ktoré postupne rozširujú výčnelok, vedú k vzniku najmenších presných krvácaní cez zriedený plášť tepny.

Ak dôjde k prerušeniu, klinické prejavy sa stávajú celkom hmatateľné:

 1. Intenzívna bolesť v hlave. Tento príznak je spojený s podráždením nervových zakončení rozsypanou krvou a je vždy prítomný pri krvácaní. Ak obeť tvrdí, že nemá bolesť, potom s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinul amnéziu v tom okamihu.
 2. Svetloplachosť.
 3. Bolesť svalov (krčná, spinálna) s obmedzenou pohyblivosťou krku, nohy sú príznakom podráždenia membrán mozgu.
 4. Zvracanie.
 5. Strata vedomia v dôsledku zvýšeného intrakraniálneho tlaku a hladovania kyslíkom.

Práve v tejto fáze ľudia najčastejšie vyhľadávajú pomoc lekárom.

diagnostika

Účelná diagnóza sa najčastejšie začína, keď existujú určité výrazné príznaky, najmä po pretrhnutí cievy.

V počiatočných štádiách patológie človek vo väčšine prípadov nechodí k lekárom, pretože nevie o chorobe kvôli absencii rušivých príznakov.

Detekcia ochorenia v tomto prípade môže nastať, ak je pacient diagnostikovaný z úplne iného dôvodu.

Takáto choroba sa môže identifikovať a skúmať pomocou nasledujúcich metód:

 1. Zhromažďovanie informácií o pacientovi z úst alebo podľa svedectva jeho príbuzných: aké zmeny v zdravotnom stave sa v priebehu času vyskytli, ako došlo k exacerbácii (ak sa to stalo).
 2. Fyzikálne vyšetrenie (kontrola krvného tlaku, srdcová frekvencia, počúvanie, perkusie, reflexné testovanie).
 3. Skontrolujte poranenia.
 4. Analýza rodinnej anamnézy chorôb vrátane vrodených.
 5. EKG.
 6. Krvné testovanie nie je len na identifikáciu možných príčin choroby vo forme infekcií, ale aj na predoperačné vyšetrenie.
 7. EEG.
 8. CT.
 9. MR.
 10. PET.
 11. Angiografia.
 12. Rádiografia krčnej chrbtice.
 13. Transcraniálna Dopplerovská štúdia.
 14. Špinavá punkcia - odoberanie tekutiny na detekciu prítomnosti stopy krvi.

liečba

Vývoj takejto choroby môže viesť k mnohým vážnym následkom, medzi ktoré patrí aj najhoršia smrť. Ak pacient naďalej žije, môže sa rozvinúť dysfunkcie mnohých životných procesov (poruchy reči, obmedzenia pohybu, odchýlky pri vykonávaní jednoduchých a komplexných kongenitálnych a získaných akcií: prehĺtanie, močenie atď.).

Patologické procesy v samotnom mozgu vyvolávajú akumuláciu mozgovomiechovej tekutiny, cievne kŕče a dokonca aj opakované prerušenia membrán. To všetko môže viesť k silným zmenám v osobnosti človeka, jeho intelektuálnych schopnostiach, charaktere. Ťažké zranenia, ktoré ihneď nespôsobia smrť, môžu viesť pacientovu kómu na chvíľu.

Je ľahké odhadnúť, že všetky uvedené dôsledky a podmienky bez lekárskej starostlivosti budú vyjadrené oveľa jasnejšie a prinesú rýchlejšie nezvratné a nevyliečiteľné procesy. Preto je nemožné nechať pacienta bez terapeutických opatrení.

Už od okamihu zistenia patológie by mala byť venovaná veľmi pozornosť a čas na zdravie, aby sa navštívil neurológ.

Výber optimálnych metód liečby bude závisieť od:

 1. Vek pacienta.
 2. Jeho všeobecný stav.
 3. Rýchlosť vývoja zmien cievneho výčnelku, jeho veľkosti a lokalizácie.

Ak je patologická forma malá a nezvyšuje sa, má hustú štruktúru, nevyvoláva vážne odchýlky v blahobyte človeka, odporúča sa konzervatívna liečba. Nedostatok zhoršenia zdravia však neznamená, že fakt prítomnosti tejto choroby možno ignorovať - ​​bude sa vyžadovať pravidelné pozorovanie počas celého života.

V závislosti od typu súvisiacich ochorení lekár môže predpisovať:

 1. Antihypertenzíva.
 2. Anti-aterosklerotické lieky.
 3. Blokátory Ca-kanálov.
 4. Ak je to potrebné, antiemetické a antikonvulzívne lieky.

Odporúča sa režim relatívneho odpočinku, aby pacient nemohol vyvolať prasknutie so zvýšenou fyzickou aktivitou. Ak pacient berie do úvahy všetky indikácie a lekárske poradenstvo, môže bezpečne žiť bez toho, aby mu to malo komplikácie. Často sú prípady, keď takéto formácie nikdy neporušia.

Chirurgická liečba

Zákerným znakom tejto choroby je, že operácia je v mnohých prípadoch jediným racionálnym riešením, ktoré môže zachrániť život človeka, ale nezaručuje prežitie pacienta.

Napriek tomu neurochirurgia ponúka nové metódy na elimináciu týchto formácií:

 1. Orezávanie je najkomplikovanejší zásah, ktorý vyžaduje prítomnosť mikroskopickej techniky a teda aj vysokokvalifikovaného neurochirurga. Počas operácie lekár otvorí lebku a pomocou kovovej svorky oddelí zväčšenú časť tepny od celkového kanála krvného obehu, súčasne odstráni účinky prasknutia - rozptýlenej krvi z hematómu a priestoru medzi membránami.
 2. Posilnenie membrán ciev so špeciálnou chirurgickou gázou. Riziko chirurgického zákroku pravdepodobne vyvolá krvácanie.
 3. Endovaskulárna intervencia s posilnením mikrospirálov cievneho lôžka. Nezahŕňa otvorenie lebky a kontrolu nad priebehom procesu sa vykonáva pomocou angiografie. Veľmi zložitá liečba, ako napríklad orezávanie.

Komplikáciou takýchto pokusov o chirurgický zákrok môže byť výskyt kŕčov, krvácanie, keď sú poškodené susedné tepny alebo žily alebo vzniká hypoxia. Na druhej strane, ktorákoľvek z týchto techník môže zabrániť smrti alebo ťažkým komplikáciám samotnej choroby.

Po zničení membrán krvného obehu a vzniku krvácania otázky o potrebe zásahu nemôže byť - toto je jediné riešenie. Voľba medzi konzervatívnymi a chirurgickými metódami liečby je len pre pacientov, ktorí nemali krvácanie.

Rozmanitosť tejto patológie, pokiaľ ide o jej štruktúru, polohu, pravdepodobné dôsledky a klinické vlastnosti, určuje jedinečnosť každého prípadu ochorenia. Nie je možné vyvodiť závery o týchto alebo iných pravdepodobných dôsledkoch v tomto prípade zo skúseností iného pacienta.

Samotný človek, prirodzene, nie je schopný v žiadnom prípade vylúčiť vývoj vrodených odrôd tejto choroby. Pravdepodobnosť intrauterinných defektov môže byť znížená len matkou, ktorá sa počas tehotenstva snaží vyhnúť negatívnym účinkom na telo jej budúceho dieťaťa.

Osobitne cielená prevencia na prevenciu získaných prípadov tejto choroby tiež neexistuje. Môžete posilniť vaše telo len tak, že je menej náchylné na takéto ochorenia. Zvyšovanie vlastnej fyzickej aktivity a stresovej tolerancie, vyvážená strava a život bez závislosti od alkoholu a drog sú základnými princípmi zníženia rizika takýchto ochorení.

Ak sa však diagnostika objaví, musíte mať väčšiu opatrnosť v súvislosti s vaším zdravím a nezanedbávať lekárske odporúčania. Ak existuje podozrenie na krvácanie, život a ďalšia budúcnosť pacienta závisia od toho, ako správne a rýchlo sa im poskytne primeraná pomoc.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Tymolový test v biochemickej analýze

Mierne aplikovateľný tymolový test, ktorý sa dnes používa v krvnom teste, má svoje výhody a náznaky na vedenie. Podstatou testu je určiť nerovnováhu v bielkovinových frakciách.

Dôsledky masívneho infarktu a šance na prežitie

Rozsiahly infarkt je najnebezpečnejšou formou srdcového infarktu. Predstavuje vážnu hrozbu pre ľudské zdravie a život.Mnoho ľudí si neuvedomuje, že v ich telách sa rozvíjajú patologické procesy.

Aké sú dôsledky a príčiny krvácania z mozgu?

Jeden deň (najčastejšie počas dňa) človek zažíva náhle a prudké zhoršenie zdravia: silné bolesti hlavy, závraty, necitlivosť končatín, tvár. Okolie označuje porušenie alebo stratu vedomia u pacienta.

Čo sú pásové neutrofily a ich rýchlosť v krvi

Samozrejme, krvný test hrá významnú úlohu pri diagnostike ochorení. Znalosť účasti rôznych typov leukocytov v živote organizmu umožňuje identifikovať abnormality v čase a podozrivú patológiu.

Opuch semenníkov po chirurgickom zákroku

Po chirurgickom zákroku na varikokélu sú komplikácie zriedkavé. S príchodom nových metód liečby varikokély, ako sú napríklad mikrochirurgické a laparoskopické metódy, sa percento špecifických komplikácií výrazne znížilo.

ESR v krvi: norma u žien podľa veku (tabuľka)

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov je biologický parameter, ktorý určuje pomer proteínov a krviniek. ESR je dôležitým parametrom celkového krvného testu, pretože ukazovatele sedimentácie sa menia v niektorých chorobách a špecifických podmienkach tela.