Cievne aneuryzma je malá forma v mozgovej cievke, ktorá sa časom zvyšuje a krv sa naplní. Vyrovnaná nádoba vytvára tlak na nerv alebo na tkanivo, ktoré obklopuje mozog. Aneuryzma krvných ciev môže byť lokalizovaná v ľubovoľnej oblasti krvných ciev, ale spravidla je umiestnená v mieste oddelenia konárov od tepien.

Veľa ľudí vie, čo je aneuryzma, ale nie všetky predstavujú dôsledky tejto choroby.

V prípade pretrhnutia cievy krv prechádza do tkaniva obklopujúceho mozog, čo môže nakoniec viesť k smrti.

Aneuryzma mozgu

Lekári označujú túto chorobu za časovú bombu, pretože s ňou môžete roky žiť a necítiť žiadne príznaky. Ale po celú dobu sa aneuryzma neustále rozrastá a riskuje, že v každom okamihu vybuchne.

Druhy aneuryzmy

Ako bolo uvedené vyššie, tvorba krvi môže nastať kdekoľvek na cieve alebo aorty. Klasifikácia aneuryziem je nasledovná:

 • Aneuryzma srdca. Ide o tvorbu svalovej steny srdca. Je diagnostikovaná u približne 10-20% pacientov, ktorí už predtým prekonali infarkt myokardu. Časom sa v postihnutej oblasti objaví jazva, ktorá sa bude neustále vyrážať.
 • Aneuryzma aorty. Môže sa vyvinúť v akejkoľvek oblasti tohto krvného ciev. Táto diagnóza sa robí na päťdesiat tisíc ľudí ročne. Existuje aneuryzma hrudnej a brušnej aorty. Tiež sa diagnostikuje aneuryzma aortálnej oblúka, ktorá sa môže vyvinúť viac ako dvadsať rokov po zranení.
 • Periférna vaskulárna aneuryzma. Lokalizovaná v krvných cievach končatín a prejavujúca sa silnými bolesťami v oblasti paží a nôh.
 • Aneuryzma mozgovej tepny. Toto je najbežnejšia forma vaskulárnej aneuryzmy. Je charakterizovaná miestnym rozšírením mozgových artérií.

Príčiny choroby

Krvné útvary sa môžu vyskytnúť z nasledujúcich dôvodov:

 • vrodená dedičná slabosť arteriálneho systému mozgu;
 • vrodené chyby cievnych stien;
 • prítomnosť nádoru v mozgu, ktorý mení tok krvi cez cievy;
 • jednorazové ťažké zranenia alebo predĺžené neúmyselné traumatické poškodenie hlavy;
 • prítomnosť pretrvávajúcich infekčných chorôb, v ktorých sa vytvárajú mikrobiálne embólie, migrujú do mozgového krvného obehu;
 • arteriálna hypertenzia so zvýšeným intrakraniálnym tlakom;
 • ateroskleróza s ložiskami plaku v plavidlách, ktoré kŕmia mozog;

Tiež problémy s cievami hlavy môžu nastať pod vplyvom takých predisponujúcich faktorov:

 • fajčenie po mnoho rokov;
 • ťažké cvičenie;
 • prítomnosť cukrovky;
 • nízka fyzická aktivita, sprevádzaná ťažkou duševnou prácou.
Diagnóza aneuryzmy

Vedci tvrdia, že získaná vaskulárna aneuryzma je diagnostikovaná najčastejšie u ľudí starších ako päťdesiat rokov. Oveľa menej často sa vyskytuje u mladých ľudí, ktorí boli zranení pri dopravných nehodách av extrémnych športoch. Veľmi často v procese diagnostiky lekári nemôžu určiť príčiny aneuryzmy, preto sa niekedy progresívne zvyšovanie krvných ciev stáva nepríjemným objavom.

Zvýšenie aorty sa vyskytuje na pozadí takých chorôb, ako sú: syfilis, hypertenzia, fokálna nekróza, infekčné ochorenia a nadmerné nervové záťaže. Príčinou formácií na cievach srdca je predchádzajúci srdcový záchvat. Svalové tkanivo sa zriedi na zjazvenom tkanive, v dôsledku čoho sa stráca schopnosť kontrakcie. V dôsledku toho, pod vplyvom krvi, oblasť s formáciou vyklenutie von. Takto vzniká aneuryzma srdca. Táto forma ochorenia je najčastejšie lokalizovaná v medzikomorovej septa. Dôvodom zvýšenia periférnych ciev je prítomnosť zranení, vrodených vaskulárnych patológií, aterosklerózy a vaskulárnej erózie.

Známky a symptómy choroby

Najčastejšie sa príznaky aneuryzmy v počiatočných fázach prakticky nezobrazujú. Vo väčšine prípadov sa patológia krvných ciev zistí úplne náhodne - v procese MRI alebo CT po poranení.

Prvé známky aneuryzmy akejkoľvek formy sa prejavujú v podobe pocitov stláčania a pichania v oblasti expanzie cievy. V prípade pretrhnutia arteriálnej steny sa objavia nasledovné príznaky:

 • náhle akútne bolesti hlavy, ktoré sú na začiatku lokalizované na jednom mieste, potom sa nakoniec stávajú difúznymi;
 • pretrvávajúca nevoľnosť a zvracanie;
 • manifestácia epileptických záchvatov;
 • stavov v bezvedomí rôzneho trvania;
 • vznik pocitov strachu a úzkosti, až po akútnu psychózu.

V prípade apoplexickej formy ochorenia dochádza v oblasti mozgu k prasknutiu arteriálnej krvi. V prípade poškodenia karotickej artérie sa objavujú príznaky neurologického pôvodu:

V prípade poškodenia prednej mozgovej artérie sa symptómy prejavujú vo forme rôznych duševných porúch (psychóza, emočné poruchy, problémy s pamäťou a pozornosťou). Aneuryzma strednej cerebrálnej artérie spôsobuje neurologické a vizuálne príznaky, ktoré môžu sprevádzať záchvaty.

Výsledkom akéhokoľvek zvýšenia krvných ciev je krvácanie do mozgového tkaniva, ktoré môže byť smrteľné. Preto ak sa vyskytne niektorý z vyššie uvedených symptómov, je potrebné okamžite konzultovať s lekárom. Ak sa ochorenie vyskytuje vo fáze, keď je nárast malého rozsahu, potom existuje šanca, že choroba bude úplne vyliečená.

diagnostika

Pred liečbou aneuryzmy je potrebné vykonať presné vyšetrenie jej prítomnosti.

Diagnóza aneuryzmy pozostáva predovšetkým z priebehu inštruktážnej skúšky, ktorá zahŕňa nasledujúce štúdie:

angiografia

Táto diagnostická metóda pozostáva z röntgenového vyšetrenia s použitím kontrastných látok. Dokončený angiogram určuje stupeň zúženia alebo deštrukcie krvných ciev a mozgových tepien. Môžete tiež určiť zmeny v žilách a tepnách pomocou angiografie.

Angiografická metóda diagnostiky vaskulárnej aneuryzmy sa používa na určenie porúch cerebrálnej cirkulácie. V prítomnosti nádoru sa určuje presné umiestnenie, tvar a veľkosť. Samotná štúdia sa uskutočňuje v špeciálne vybavených rádiologických miestnostiach. Jej podstatou je zavedenie flexibilného katétra do tepny, v ktorom sa nachádza najviac postihnutá cieva. Keď k tomu dôjde, kontrastná látka sa uvoľní do krvného obehu hlavy a krku. Ďalej sa odoberá niekoľko röntgenových lúčov, na základe ktorých sa určuje prítomnosť vzdelania v cievach.

MRI (magnetická rezonancia)

V tomto prípade sa používa silné magnetické pole na detailný obraz mozgu a iných orgánov. Zhotovený obrázok možno považovať za dvojrozmerné prierezy ciev alebo trojrozmerné obrázky.

Ak je podozrenie na prasknutie aneuryzmy, analyzuje sa mozgovomiechová tekutina, ktorá sa kontroluje na krvácanie do mozgu.

CT (počítačová tomografia).

Ide o najrýchlejšie invazívnu diagnostickú metódu, ktorou sa určuje prítomnosť tesnenia v cievach mozgu. S roztrhnutou aneuryzmou táto štúdia určuje, či došlo k krvácaniu v dôsledku prasknutia. Ide o prvú diagnostickú metódu predpísanú lekárom, keď zistí akýkoľvek symptóm charakteristický pre aneuryzmu.

Počítač spracováva röntgenové lúče ako dvojrozmerné obrazy prierezov lebky a mozgu. V niektorých prípadoch sa kontrastné činidlo injektuje do krvného obehu pred CT. Táto výskumná metóda by sa mala vykonávať v špecializovaných laboratóriách.

Liečebné metódy

Liečba aneuryzmy sa vykonáva rôznymi spôsobmi, v závislosti od formy ochorenia a stupňa jej zanedbania. Liečba periférnej vaskulárnej formácie poskytuje len chirurgický zákrok, inak sa môže vyskytnúť prasknutie alebo tromboembolizmus. Ak nie je možné vykonať operáciu pre akékoľvek zdravotné indikátory, je predpísané množstvo liekov, ktoré môžu znížiť funkciu agregácie krvi (aspirín, heparín, warfarín).

Liečba augmentácie mozgových ciev sa vykonáva konzervatívne a chirurgicky. Konzervatívna terapia sa používa v prípade výučby menej ako 10 mm.

Súčasne by nemali existovať rizikové faktory pre hemodynamické poruchy. Podľa určitých indikácií sú predpísané potrebné lieky a je zavedený šetrný spôsob motorickej aktivity. Pokiaľ ide o chirurgickú liečbu, vykonáva sa tri spôsoby: endoskopická mikrochirurgia, intravaskulárny prístup a otvorená lebka. Spôsob prevádzky závisí od veľkosti formácie a jej umiestnenia.

Liečba aneuryzmy brušnej aorty sa vykonáva hlavne pomocou chirurgickej intervencie. Podstatou operácie je odstránenie poškodenej oblasti aorty a následná jej náhrada za protézu. V zavedenej protéze sa implantujú cievy, ktoré odišli z aorty na tomto mieste. V čase operácie sa uskutočňuje umelá zmena cyklu krvného obehu. V pooperačnom období je možný výskyt takých komplikácií, ako je zápalové ochorenie panvy, renálna deficiencia, intestinálna atónia, pľúcny edém a edém mozgu.

Kardiálna aneuryzma terapia zahŕňa prenos na opaľovanie lôžka a predpisovanie liekov, ktoré môžu znížiť krvný tlak a srdcový tep. Tým je znížená záťaž poškodenej oblasti srdcovej cievy a je pripravená zdravá svalová tkanivá pre nové funkčné podmienky. Z liekov sa predovšetkým predpísali beta-blokátory (Metaprolol, Atenolol alebo Propranolol na výber).

Prevencia ochorení

U vaskulárnych aneuryziem možno predchádzať pomerne jednoduchými pravidlami:

 • správna výživa a fyzická aktivita;
 • monitorovanie krvného tlaku;
 • pravidelné CT alebo MRI;
 • udržiavanie optimálneho spánku a práce;
 • systematických štúdií krvných ciev.

Treba pamätať na to, že veľa závisí od včasnej diagnostiky ochorenia a od dodržiavania odporúčaní lekára. Nepoužívajte samoliečbu, pretože sa stáva, že to vedie k negatívnym dôsledkom.

Aneuryzma - príznaky aneuryzmy krku a pľúc

Veľmi často počujeme o cerebrálnych a aortálnych vaskulárnych aneuryzmoch. Ale zriedka premýšľať o existencii pomerne zriedkavých, ale nebezpečných aneuryziem iných lokalít. Článok sa zaoberá aneuryzmou spoločnej krčnej tepny a pľúcnych ciev.

Aneuryzma je patologická expanzia lumen cievy, ktorá v porovnaní s normálnymi hodnotami prekračuje jej priemer 2 alebo viackrát. Pod týmto výrazom rozumie aj výčnelok v stene cievy, ktorý má tvar vrecka.

V súlade s tým môže byť forma kruhová aneuryzma a fusiformná (fusiformná). Môže postihnúť len tepnu alebo tvoriť píšťalu s žilami. V tomto prípade sa formácia nazýva arteriovenózna aneuryzma.

1 aneuryzma krčných a pľúcnych ciev

Schematické znázornenie karotickej artérie

Keď hovoríme o aneuryzme krčných ciev, hovoríme o spoločnej krčnej tepne. Jedná sa o veľkú nádobu na krku, ktorá je rozdelená na dve vetvy - vonkajšiu a vnútornú karotickú artériu. Táto choroba je celkom zriedkavá a tvorí iba 13% všetkých aneuryziem vetvi hrudnej aorty.

Pľúcna vaskulárna aneuryzma je vrodené alebo získané ochorenie. Je pravdepodobnejšie, že ju nazývame arteriovenóznou aneuryzmou, pretože v tejto chorobe sa tvorí správa medzi stenou tepny a žila. Táto formácia má formu náhodne tkaného vaskulárneho glomerulu. Obaja muži aj ženy sú postihnuté rovnako. Choroba môže byť zistená u detí alebo viac ako v dospelosti.

Táto choroba má niekoľko synoným, takže ju možno nájsť pod nasledujúcimi názvami:

 • Arteriovenózna píšťalka (fistula).
 • Arteriovenózne malformácie.
 • Pľúcne hemangiómy.
 • Cavernózne angiómy pľúc.
 • Pľúcna telangiektázia.

2 Aké sú príčiny tejto choroby?

Aneuryzma pľúcnych ciev

Príčiny vedúce k rozvoju aneuryzmy krku sú rozdelené do dvoch hlavných skupín:

 1. Vrodené malformácie steny cievy.
 2. získané:
 • Ateroskleróza.
 • Poranenie.
 • Prekonajte operáciu karotickej artérie.
 • Infekčná choroba srdca.

Arteriovenózna pľúcna aneuryzma môže mať nasledujúce príčiny vývoja:

 1. Vrodené - 70% prípadov. V srdci choroby je defekt v génoch zodpovedných za normálny rast a vývoj cievy. Takáto aneuryzma môže byť prejavom ochorenia Randy-Osler.
 2. Získané - 30% prípadov.

Príčinou ich výskytu môžu byť nasledovné choroby a stavy:

 • Cirhóza pečene.
 • Metastatický karcinóm.
 • Vrodené srdcové chyby.
 • Poranenie.
 • Actinomykóza je infekčné ochorenie spôsobené hubovými mikroorganizmami.

3 Čo je nebezpečná aneuryzma?

Najnebezpečnejšou komplikáciou ochorenia je ruptúra ​​aneuryzmy. Vyskytuje sa v dôsledku slabosti steny cievy v mieste výčnelku alebo expanzie. Preto keď sa tlak v cieve zvýši, môže dôjsť k prasknutiu zriedenej steny a môže dôjsť k krvácaniu.

Je dôležité vedieť, že spoločná karotická tepna je umiestnená veľmi blízko srdca, takže tlak v tejto cieve je dosť vysoký. Keď sa nádoba pretrhne, dochádza k rýchlej strate krvi, ktorá môže ohroziť život pacienta.

Najstrašnejšími komplikáciami arteriovenóznej pľúcnej aneuryzmy sú:

 1. Absces (purulentné zameranie) mozgu.
 2. Mozgový infarkt.
 3. Porušenie aneuryzmy s vývojom pľúcneho krvácania.
 4. Hemotorax. S touto komplikáciou sa krv pri pretrhnutí aneuryzmy nahromadí v pleurálnej dutine a s veľkým množstvom pľúc tlačí. V dôsledku toho sa prejavujú príznaky straty krvi a symptómy ťažkosti s dýchaním.

4 Ako sa manifestuje aneuryzma?

Konštantná bolesť hlavy

Pri veľmi malých rozmeroch nemusí mať aneuryzma bežnej karotídy tepny žiadne príznaky. Preto sú náhodne odhalené alebo môžu dlho zostať bez povšimnutia. Ak forma dosiahne značnú veľkosť, začne pôsobiť na susedné orgány krku, ciev a nervov, ktoré sa prejavujú nasledujúcimi príznakmi:

 1. Pulzujúce vzdelávanie na krku. Môže to byť viditeľné voľným okom kvôli povrchovej polohe tepny. Vzdelávanie impulzuje do rytmu srdca.
 2. Tinitus, závrat, pocit pulzácie v hlave a bolesť hlavy.
 3. Chrapot. Vyvinutý v dôsledku tlaku na laryngeálny nerv.
 4. Arytmie, bradykardia (pomalý srdcový tep). Symptómy, ktoré sa vyvíjajú v dôsledku tlaku na vagusový nerv.

Symptómové paličky

Arteriovenózna pľúcna aneuryzma sa prejavuje nasledujúcimi hlavnými príznakmi:

 1. Cyanóza. V lekárskej praxi sa tento pojem vzťahuje na symptómy, v ktorých sa koža stáva modrastou kvôli nedostatočnému obohateniu krvi kyslíkom.
 2. Slabosť, dýchavičnosť, výrazné zníženie výkonnosti - príznaky nedostatočného obohacovania prietoku krvi kyslíkom.
 3. Zmena hrotov prstov, v ktorých sa podobajú bubnové palice.
 4. Nechty sú konvexné a majú podobu "hodiniek".
 5. Hemoptýza s krvácaním z aneuryzmy.

Ak sa aneuryzma pretrhne, v oboch prípadoch dôjde k výraznému zhoršeniu pohody. Pacient má silnú bolesť, silnú slabosť, závrat. Pri masívnom krvácaní klesá krvný tlak, môže dôjsť k strate vedomia. Koža sa stáva bledá a pokrytá studeným, lepkavým potom.

5 Ako diagnostikovať chorobu?

Diagnóza aneuryzmy krčných ciev, najmä bežnej karotidovej artérie, sa uskutočňuje pomocou inštrumentálnych metód. Hoci už v štádiu vyšetrenia pacienta, môžete si všimnúť pulzujúcu formáciu. Ale v tomto štádiu doktor dokáže len podozrenie na aneuryzmu. Musí to byť potvrdené inými inštrumentálnymi metódami, ktoré zahŕňajú:

 1. Ultrazvukové obojstranné skenovanie. Metóda spája dva spôsoby výskumu, v ktorých možno získať informácie o štruktúre cievnej steny, stave jej lumenu a tiež o vyhodnotení účinku týchto zmien na krvný obeh. Použitím tejto metódy sú veľmi dobre diagnostikované arteriovenózne aneuryzmy spoločnej krčnej tepny.
 2. Angiografia. Ide o röntgenovú štúdiu, v ktorej sa do nádoby vstrekuje kontrastné činidlo. Pomocou angiografie môžete posúdiť stav steny cievy v oblasti aneuryzmy.

CT vyšetrenie pľúc

Diagnóza arteriovenóznej pľúcnej aneuryzmy je založená na nasledujúcich inštrumentálnych metódach:

 1. RTG hrudníka. Najvhodnejšia metóda na identifikáciu ochorenia. Súčasne sa na obrázku objaví tieň rôznych rozmerov. Dôležitou črtou spojenia s koreňom pľúc.
 2. Perfúzne skenovanie. Spôsob určenia, či existuje správa medzi tepnou a žilami. Jej podstatou spočíva v tom, že do nádoby sa vstrekuje látka spojená s rádioaktívnym prvkom. Ak existuje spojenie medzi tepnou a venóznou látkou, presahuje pľúcnu tkanivu.
 3. Počítačová tomografia. Metóda umožňuje s vysokou presnosťou diagnostikovať arteriovenóznu aneuryzmu.
 4. Angiopulmonografia je röntgenová metóda na vyšetrenie pľúcnych ciev kontrastným činidlom.
 5. Ultrazvuk srdca s kontrastom. Metóda je založená na zavedení mikročastíc (plynových bublín) do nádoby.

6 Liečba aneuryzmy

Odpojenie arteriovenóznej správy a blikanie tepovej steny a žíl

Liečba bežnej karotických aneuryziem je iba chirurgická. Ak choroba nemá žiadne príznaky, vyberie sa očakávané liečenie. Pacient je predmetom nepretržitého monitorovania. So zhoršením stavu sa rozhoduje o otázke operácie Medzi chirurgickými metódami liečby patria:

 1. Regionálna resekcia aneuryzmy s inštaláciou syntetickej náplasti. Takéto operácie sa používajú na arteriálnu aneuryzmu. Počas operácie sa vylučuje rozšírená časť artérie a časť aneuryzmatického vrecka sa odstráni. Vadná stena uzatvára syntetickú náplasť.
 2. Odpojenie arteriovenóznej správy a blikanie tepovej steny a žíl. Takáto operácia sa uskutočňuje v prítomnosti arteriovenóznej aneuryzmy.

Pri liečbe pľúcnej aneuryzmy sa používajú tieto typy chirurgických zákrokov:

 1. Odstránenie pľúcneho laloku spolu s aneuryzmou. Operácia sa vykoná, ak existuje jedna izolovaná entita.
 2. Endoskopická chirurgia. Sonda sa zavádza cez veľkú nádobu, ktorá sa vedie do dutiny aneuryzmy. Potom sa dutina naplní syntetickým materiálom. Preto je aneuryzma vypnutá z krvného obehu.

V prítomnosti viacerých aneuryziem, bohužiaľ, je často nemožné chirurgický zákrok. Preto sa v tomto prípade uskutočňuje len podporná liečba.

aneuryzma

Aneuryzma je stav, v ktorom sa vyskytuje výčnelok tepovej steny, vo viac zriedkavých prípadoch žily. K tomu dochádza v dôsledku rozťahovania alebo ztenčenia tepny. Vzhľadom na tento proces sa objaví aneuryzmatický vak, ktorý niekedy kompresuje tkanivá umiestnené v blízkosti. Zvyčajne je aneuryzma vrodeným javom. Pri narodení sa táto patológia nenašla, vývoj dieťaťa sa normálne vyskytuje. Aneuryzma sa prejavuje ako choroba, pri ktorej sa cievy postupne zmierňujú. Tiež choroba môže byť dôsledkom zranení alebo poranení krvných ciev a výskytu infikovaných krvných zrazenín. Často sa v procese röntgenového alebo ultrazvuku deteguje aneuryzma náhodne. Bezprostredne po inštalácii takejto diagnózy je potrebné vykonať opatrenia, pretože keď sa aneuryzma pretrhne, dôjde k krvácaniu, čo môže byť smrteľné. Keď sa aneuryzma pretrhne, človek cíti bolesť, jeho krvný tlak prudko klesá.

Existuje aj získaný aneuryzma, ale jeho prejav je charakteristický pre ľudí vo vyššom veku - po päťdesiatich rokoch. U ľudí v mladšom veku vzniká aneuryzma v dôsledku zranenia. Existuje niekoľko typov aneuryzmy.

Aneuryzma mozgu

Aneuryzma mozgu, tiež nazývaná intrakraniálna aneuryzma, je forma, ktorá sa vyskytuje na mozgovej cievke. Postupne sa zvyšuje, naplňuje sa krvou. Často existuje tlak konvexnej časti aneuryzmy na mozgové tkanivo, na nerv. Napriek tomu je najnebezpečnejším stavom pre človeka roztrhnutá aneuryzma mozgu, v dôsledku ktorej sa krvácanie vyskytuje v mozgovom tkanive.

Ak je veľkosť aneuryzmy malá, potom to nemôže viesť k krvácaniu. Podobná patológia sa vyskytuje takmer vo všetkých oblastiach mozgu. Najčastejšie sa však vyskytuje na mieste, kde sa od tela vychádzajú pobočky, to znamená medzi základňou lebky a spodným povrchom mozgu.

Často sa aneuryzma prejavuje ako dôsledok prítomnosti vrodenej patológie cievnej steny. Niekedy sa vyskytuje aneuryzma mozgu u jedincov s určitými genetickými poruchami. Ide o ochorenia spojivového tkaniva, obehové poruchy, polycystické ochorenie obličiek.

Navyše príčinou aneuryzmy v cievach mozgu môže byť predtým obdržané poškodenie hlavy, pretrvávajúci vysoký krvný tlak, nádory, infekčné choroby, ateroskleróza a množstvo iných ochorení cievneho systému. Zhubné fajčenie a drogová závislosť vedú k aneuryzme.

Dnes experti identifikujú tri typy aneuryziem mozgu. Bagulárna aneuryzma je okrúhla taška naplnená krvou, pripevnená k miestu odvzdušnenia krvných ciev. Tento typ aneuryzmy, tiež nazývaný aneuryzma "bobule" vďaka svojej štruktúre, je najrozšírenejší. Táto patológia je typická pre dospelých.

Pri laterálnej aneuryzme dochádza k opuchu steny ciev. Tvorba vretenovitého aneuryzma sa vyskytuje ako dôsledok expanzie steny cievy v určitej oblasti.

K dispozícii je aj klasifikácia aneuryziem podľa ich veľkosti. Ak je veľkosť aneuryzmy menšia ako 11 milimetrov v priemere, potom ide o malý aneuryzmus, bežne sa nazýva priemerná aneuryzma s priemerom 11-25 milimetrov, obrie je väčšie ako 25 mm.

Táto choroba môže prekonať osobu v akomkoľvek veku. Oveľa častejšie je táto patológia stanovená u žien.

Je dôležité poznamenať, že pri každom type aneuryzmy mozgu môže dôjsť k roztrhnutiu aneuryzmy a následne ku krvácaniu. Rôzne faktory môžu vyvolať pretrhnutie aneuryzmy mozgu: vysoký krvný tlak, alkoholizmus, užívanie kokaínu atď.

Hemoragická mŕtvica, vážne poškodenie nervového systému a smrť môže nastať v dôsledku krvácania do ľudského mozgu. Je tiež možné opakované pretrhnutie aneuryzmy alebo následný vývoj nových aneuryziem v mozgových cievach. Najčastejšie v dôsledku pretrhnutia aneuryzmy dochádza k subarachnoidnému krvácaniu, ktoré zase vedie k hydrocefalusu. S touto podmienkou sa cerebrospinálna tekutina hromadí v komorách mozgu, čo neskôr vyvoláva tlak na mozgové tkanivo.

Ako komplikácia krvácania sa môže vyskytnúť vazospazmus, to znamená zúženie krvných ciev. V tomto prípade sa prietok krvi do určitých oblastí mozgu zhorší, čo vedie k poškodeniu tkaniva alebo mŕtvici.

Symptómy aneuryzmy mozgu

V podstate s aneuryzmou mozgu sa ťažké symptómy ochorenia nezjavia, kým nedôjde k prasknutiu aneuryzmy, alebo táto forma nie je veľmi veľká. Pri veľkom tlaku aneuryzmy na tkanivo a nervy. Výsledkom je bolesť v oblasti očí, periodické kŕče tváre, paralýza jednej strany. Človek môže rozmazané videnie, dilatované žiaky. Ak sa aneuryzma pretrhne, závažné a náhle bolesti hlavy, zvracanie, dvojité videnie sa vyskytuje ako príznaky. Pacient môže stratiť vedomie. Treba poznamenať, že povaha bolesti hlavy je v tomto prípade obzvlášť akútna a intenzívna. Niekedy človek cíti "varovné" bolesti hlavy niekoľko dní pred roztrhnutím aneuryzmy. Keď sa aneuryzma pretrhne, môžu sa vyskytnúť aj záchvaty, v zriedkavých prípadoch môže pacient spadať do kómy. Ak máte tieto príznaky, okamžite kontaktujte svojho lekára.

Diagnóza aneuryzmy mozgu

Aneuryzma mozgu je často zistená počas prieskumov súvisiacich s diagnostikou iných ochorení. Pri aneuryzme sa vyšetrenie zvyčajne vykonáva po subarachnoidálnom krvácaní s cieľom potvrdiť diagnózu. Štúdium ciev pomocou röntgenovej metódy sa nazýva angiografia. Pri intracerebrálnom angiograme možno pozorovať zmeny, ku ktorým dochádza v tepne alebo žile a zistiť, či sú tepny zúžené alebo zničené.

Pomocou výpočtovej tomografie sa zistí aneuryzma mozgových ciev alebo krvácanie po výronu aneuryzmy.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie umožňuje získať informatívny obraz o mozgu. Magnetická rezonančná angiografia poskytuje detailný obraz krvných ciev mozgu.

Ak lekár predpokladá prasknutie aneuryzmy, pacientovi môže byť predpísaný test mozgovomiechovej kvapaliny. Pomocou chirurgickej ihly sa cerebrospinálna tekutina na analýzu extrahuje zo subarachnoidálneho priestoru.

Liečba a prevencia aneuryzmy mozgu

U pacientov s aneuryzmou sa jej prasknutie nevyskytuje vždy. Preto by mali byť osoby, u ktorých bola diagnostikovaná malá aneuryzma, pod stálym dohľadom lekárov a monitorovať dynamiku rastu aneuryzmy, ako aj to, či sa objavia iné príznaky. Takéto pozorovanie sa vykoná tak, aby sa nestratil čas, kedy je potrebné začať komplexnú terapiu aneuryzmy. Lekár vždy berie do úvahy, že každý prípad aneuryzmy je jedinečný, a preto je jeho veľkosť, typ a poloha určená na výber správneho prístupu k liečbe aneuryzmy. Tiež lekár musí venovať pozornosť veku pacienta, prítomnosť určitých ochorení, pravdepodobnosť roztrhnutia aneuryzmy, dedičnosť. Je dôležité venovať pozornosť riziku vzniku aneuryzmy.

K dnešnému dňu sa používajú dva typy chirurgickej liečby aneuryzmy mozgu: aneuryzma je orezaná a uzavretá. Takéto chirurgické zákroky sú považované za pomerne zložité a predstavujú veľké riziko. Pri ich správaní je možné poškodiť iné krvné cievy a existuje riziko útoku po operácii.

Ako alternatívna chirurgická intervencia je možná endovaskulárna embolizácia. Takýto postup sa môže vykonať viackrát počas života osoby.

Neexistujú účinné metódy prevencie aneuryzmy. Tí, ktorým bola diagnostikovaná "aneuryzma mozgu", by mali starostlivo monitorovať úroveň tlaku, prestať fajčiť a užívať lieky. Opatrnosť je potrebná aj pri liekoch, ktoré krvácajú krv, ako je aspirín. Ich príjem je možný až po konzultácii so svojím lekárom. Ženy, ktoré trpia aneuryzmou, sa musia poradiť s lekárom o možnosti užívania orálnej antikoncepcie.

Prognóza pretrhnutia aneuryzmy veľmi závisí od toho, ako starý je pacient, ako uspokojivý je jeho zdravotný stav, či má iné ochorenia, a tiež z iných faktorov. Dôležitá je dĺžka obdobia od času prasknutia aneuryzmy až po poskytnutie odbornej pomoci. Čím skôr sa začne diagnóza a liečba, tým je prognóza priaznivejšia.

Zotavenie z roztrhnutého aneuryzmu mozgu trvá niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov.

Aneuryzma srdca

Aneuryzma srdca je jednou z najvážnejších komplikácií po myokarditíde, infarkte myokardu, ako aj po úraze. Pri aneurysme srdca dochádza k obmedzenému opuchu srdcovej steny, v ktorej sa predtým vyskytli určité zmeny. Najčastejšie sa aneuryzma srdca vyskytuje u ľudí, ktorí utrpeli infarkt myokardu, pretože vývoj takejto patológie priamo súvisí s podvýživou alebo s celistvosťou srdcového svalu.

Ak je koronárna cirkulácia dlhodobo narušená, nekróza sa vyskytuje v určitej časti myokardu. Neskôr je táto oblasť nahradená vláknami-plastovými hmotami a dochádza k ich zjazveniu. Existuje klasifikácia srdcových aneuryziem: sú zvyčajne rozdelené na akútne, subakútne a chronické. Ak vezmeme do úvahy tvar aneuryzmy, potom vylučujeme kruhové, difúzne, húbovité aneuryzmy.

Prejav akútnej aneuryzmy sa vyskytuje počas infarktu myokardu v prvých týždňoch. Potom sa nekontraktívna nekrotizovaná časť srdca roztiahne kvôli účinku intraventrikulárneho tlaku na ňu. V dôsledku toho sa vytiahne. Tento jav sa vyskytuje v dôsledku prítomnosti mnohých faktorov - vysoký krvný tlak, rozsiahle zameranie nekrózy. Avšak narušenie pokojového režimu bezprostredne po infarkte myokardu sa stáva rozhodujúcim.

Po niekoľkých týždňoch sú nekrotické svalové vlákna zjazvené a aneuryzma sa stáva chronickou. Po nejakej dobe sa jej stena zahusťuje.

Oveľa menej časté sú subakútne aneuryzmy, ktoré sa prejavujú v krehkých oblastiach tkaniva jazvy.

Keď aneuryzma srdca naruší svoju činnosť. U ľudí sa stav výrazne zhoršuje, dochádza k vzniku akútneho zlyhania ľavej komory, ktorý sa neskôr stáva chronickým celkom. V ľavej predsieni stagnuje krv, zvyšuje sa pľúcny arteriálny tlak. Postupne hypertrofické steny komôr zvyšujú srdce.

Často tento stav spôsobuje bolesť v srdci, ktorá môže trvať niekoľko hodín a niekoľko dní. Keď sa bolesť fyzického stresu stáva intenzívnejšou, analgetiká a nitroglycerín nie sú uvoľnené. Akútne bolesti sú nahradené nudným. Niekedy človek pravidelne cíti zápach, nedostatok vzduchu. Koža tváre je bledá, postupne sa objavuje edém pľúc, ktorý sa vyznačuje pravidelným kašľom a hlučným dýchaním. S nárastom edému, silným dýchavičným záchvatom, nadmerným hlienom a kašľom sa stáva silnejším. Často je aneuryzma sprevádzaná tromboendokarditídou, subfebrilovou teplotou, tachykardiou.

Existuje tiež riziko srdcového zlyhania v oblasti aneuryzmy. To sa náhle prejaví, pacient prejaví ostrú bledosť, studený pot. Koža na tvári sa rýchlo stáva kyanotickou, v krčných žilách dochádza k pretečeniu krvi. Studené končatiny, rýchlo stratili vedomie. Smrť prichádza veľmi rýchlo. Spravidla sa objavuje podobný jav medzi 2. a 9. dňom choroby.

Aj kvôli aneuryzme sa môže zmeniť srdcový rytmus, vyvíja sa fibrózna perikarditída.

Keď aneuryzma prechádza do chronickej formy, pacient už má ďalšie sťažnosti. Pravidelne srdce cíti horúce záblesky alebo blednutie, človek trpí nedostatkom dychu a slabosťou, je závraty. Spočiatku sa pri chronickej aneuryzme pozoruje tachykardia, neskôr sa rozšíria steny komôr. Srdce rastie vo veľkosti a o niečo neskôr sú príznaky zlyhania pravej komory.

Diagnóza aneuryzmy srdca sa vykonáva elektrokardiografickým vyšetrením a röntgenovým vyšetrením hrudníka.

Liečba srdcovej aneuryzmy je veľmi náročná úloha. Vykonáva sa výlučne v nemocnici. Hlavnou metódou liečby je chirurgický zákrok na excidáciu a šitie defektov v srdcovej stene. Túto operáciu vykonávajú iba vtedy, ak sú komplikácie choroby.

Ako prevencia srdcovej aneuryzmy je dôležité diagnostikovať infarkt myokardu včas a zabezpečiť kompetentný prístup k liečbe a zotaveniu pacienta.

Aneuryzma aorty

Najčastejšie sa aortická aneuryzma vyvíja v oblasti brucha, v zriedkavých prípadoch v hrudnej oblasti. Takisto sú niekedy diagnostikované aneuryzmy iných tepien - popliteálna artéria, karotid, femorálna, mozgová, koronárna tepna. Najčastejšie sa aneuryzma vyvíja na miestach arteriálneho vetvenia, kde je steny cievy vystavené výraznejším zaťaženiam a je preto častejšie zranená. Keďže príčinou aneuryzmy tepny najčastejšie určuje aterosklerózu, vo vzácnych prípadoch je jej výskyt spojený so zraneniami. V tepne dochádza k narušeniu prietoku krvi, môže dôjsť k turbulentnému prietoku krvi, čo prispieva k tvorbe krvných zrazenín a ich oddeľovaniu. Zlyhanie obličiek sa často vyskytuje ako komplikácia aneuryzmy aorty.

Ak priemer aneuryzmy nepresiahne 5 cm, takáto aneuryzma sa zriedka preruší. Preto na liečbu bolestivého používania nástrojov, ktoré znižujú krvný tlak. Používajú sa na zníženie pravdepodobnosti prasknutia. Je dôležité pravidelne podstupovať výskum, aby ste zistili dynamiku vývoja aneuryzmy. Ak sa prírastok príliš rýchlo zvyšuje, pacient môže byť nariadený podstúpiť operáciu. Taktiež je predpísaný chirurgický zákrok, ak je priemer aneuryzmy väčší ako 5 centimetrov.

Používajú sa dva spôsoby chirurgickej liečby aneuryzmy brušnej aorty. Prvým je urobiť rez na bruchu a šiť v aorte štepu. Pri použití druhej metódy sa cez stehennú tepnu zavádza katéter so stentom. Inštaluje sa v aorte. Obe operácie sú z technického hľadiska zložité. Rovnaké metódy liečby sa používajú pri aneuryzme hrudnej aorty.

aneuryzma

Aneuryzma sa nazýva výčnelok alebo lokálne rozšírenie steny cievy, ku ktorému dochádza v dôsledku jej preťahovania a / alebo riedenia.

Všeobecné charakteristiky choroby

Aneuryzma je zákerné ochorenie, ktoré sa v mnohých prípadoch prejavuje symptomaticky. Najčastejšie sa vyskytuje náhodne počas lekárskej prehliadky osoby týkajúcej sa iných ochorení.

Je to vrodená a získaná v dôsledku vývoja takých chorôb, ako je arterio- alebo ateroskleróza. Navyše aneuryzma môže byť výsledkom poranenia, mykotických alebo syfilítických vaskulárnych lézií. Aneuryzma sa najčastejšie objavuje v zóne aorty.

Existujú pravé a falošné aneuryzmy. Všetky vrstvy steny krvných ciev sa podieľajú na tvorbe skutočnej, ktorá sa vyskytuje pri syfilizácii a ateroskleróze. Falošné aneuryzmy sa vyskytujú ako dôsledok vaskulárneho poškodenia, pri ktorom sa do tkaniva naleje krv.

Po nejakej dobe sa steny aneuryzmy tvoria okolo tejto oblasti krvou, vzniká "aneuryzmatický šok", v dôsledku ktorého sa steny ciev začínajú postupne vyvíjať, čo vedie k stlačeniu okolitých orgánov.

Mnohí lekári nazývajú aneuryzma len ako "časovú bombu", ktorá môže kedykoľvek "explodovať".

Podľa teórie môže byť aneuryzma umiestnená absolútne v akejkoľvek tepne, avšak prax ukazuje, že najčastejšie je ovplyvnená aorta - najväčšia tepna (ochorenie sa v tomto prípade nazýva aneuryzma aorty) a mozgové artérie (ochorenie je mozgová aneuryzma).

Aorta je rozdelená na dve časti: brušná a hrudná, respektíve rozlišujú abdominálnu aortálnu aneuryzmu a aneuryzma hrudnej aorty.

Aneuryzma brušnej aorty

V brušnej aortě krv vstupuje do dolnej časti tela. Keď aorta má oslabený priestor, začne sa vyúsťovať alebo rozšiřovať. Tak sa objaví aneuryzma brušnej aorty. Je to veľmi nebezpečné a predstavuje skutočnú hrozbu pre ľudské zdravie. Keď sa rozbije, začne sa vnútorné krvácanie, čo môže byť smrteľné.

Ďalším nepríjemným "prekvapením" aneuryzmy brušnej aorty je možnosť krvných zrazenín, ktoré môžu odtrhnúť cievne steny a zablokovať lumen menších ciev. Výsledkom je tvorba arteriálnej trombózy, ktorá spôsobuje silnú bolesť a závažné komplikácie. Jednou z nich je pravdepodobnosť straty končatiny.

Cerebrálna vaskulárna aneuryzma

Choroba sa môže vyvinúť v dôsledku vrodených zmien v stenách krvných ciev. Okrem toho sa aneuryzma nachádza u ľudí s genetickými poruchami v tele, ktoré zahŕňajú: ochorenia spojivového tkaniva, polycystickú chorobu obličiek, poruchy obehu.

Cerebrálna vaskulárna aneuryzma môže byť následkom poškodenia hlavy, vyskytuje sa s nádorom, infekciou infekciou, v dôsledku vysokého krvného tlaku a iných vaskulárnych ochorení. Liečba a fajčenie sú tiež príčinou mozgovej aneuryzmy.

Táto choroba je tiež nebezpečná, môže to byť krvácanie do mozgu, poškodenie nervového systému, mŕtvica alebo smrť. Existuje riziko vzniku a vývoja viacerých aneuryziem, čo ďalej zvyšuje riziko ochorenia.

Symptómy aneuryzmy

Symptómy ochorenia závisia od prítomnosti komplikácií aneuryzmy, typu vývoja a jeho polohy. Príznaky aneuryzmy sa nemusia objaviť už niekoľko rokov. Podľa štatistík 25 percent pacientov trpiacich aneuryzmou pôvodne užívalo migrénu.

Asymptomatická mozgová aneuryzma sa zvyčajne detekuje náhodou. V nevybuchnutom stave spôsobuje pocity, ako je stláčanie mozgu a kraniálnych nervov, čo naopak vedie k neustále sa opakujúcim bolestiam hlavy. Výsledkom ochorenia je zhoršenie videnia, strabizmus, pocit vône je čiastočne stratený a niekedy pacienti trpia epileptickými záchvatmi. Keď sa aneuryzma pretrhne, dôjde k vnútornému krvácaniu s príslušnými príznakmi.

Aneuryzma brušnej aorty môže byť tiež asymptomatická. V niektorých prípadoch sa však objavujú príznaky aneuryzmy - pacient pocíti pulzujúcu a bolestivú bolesť brucha, hrude, medzi lopatkami, spodnou časťou chrbta, bokmi, zadok, nohy. Niekedy dochádza k modrosti prstov a k zafarbeniu kože rúk.

Hrudníková aneuryzma sa vyznačuje hlbokou pulzujúcou bolesťou v hrudníku, ktorá niekedy vyžaruje rameno. Tiež pozorovali dýchavičnosť, bolesť a nepríjemné pocity pri prehĺtaní, kašeľ. Možná horúčka a dokonca aj strata hmotnosti.

Keď roztrhnutá aneuryzma u človeka vyzerá silná bolesť, čo vedie k šoku. Šok sa prejavuje pri poruche funkcie dýchania, pri rýchlom tlkot srdca, pri nedostatočnej odpovedi na otázky, pri strate schopnosti pohybu.

V prípade náhlej bolesti hlavy, brucha alebo hrudníka, ako aj výskytu vyššie opísaných príznakov aneuryzmy je naliehavá potreba konzultovať s lekárom.

Ak je včasná diagnóza, aneuryzma aorty dobre reaguje na liečbu a jej prasknutie najčastejšie vedie k smrti.

Diagnóza ochorenia

Pred liečbou aneuryzmy je potrebná starostlivá diagnóza. V súčasnosti existuje niekoľko metód na diagnostiku aneuryzmy: kontrastné vyšetrenie cievy (angiografia) sa vykoná na stanovenie jej stavu, charakteru prietoku krvi a veľkosti patologických zmien.

Pomocou počítačovej tomografickej angiografie a magnetickej rezonančnej angiografie sa získavajú obrazy krvných ciev a hodnotia sa charakteristiky prietoku krvi v nich.

Ultrazvuk-doppler (ultrazvukové vyšetrenie krvných ciev) vám umožňuje vidieť obraz o umiestnení cievy v objeme z rôznych uhlov, aby ste zhodnotili jeho stav, určili rozsah patologického procesu.

Liečba aneuryzmou

Moderná medicína používa iba jednu metódu na liečbu aneuryzmy - chirurgickej intervencie. Počas operácie je postihnutá nádoba odstránená a na jej mieste je šitý umelý.

Vykonajte otvorené a zatvorené operácie. Keď je otvorený v bruchu, chirurg urobí rez, cez ktorý je odstránená zväčšená časť brušnej aorty a namiesto toho je vložená protéza.

Druhým spôsobom liečby aneuryzmy je endoprotéza. Malý rez je urobený v slabín pacienta, cez ktorý je vložená protéza a umiestnená do dutiny aneuryzmy.

Táto operácia sa vykonáva podľa indikácií len pre malý počet pacientov. Je to preto, že po nej existuje pravdepodobnosť vzniku novej aneuryzmy, čo povedie k opätovnej operácii.

Zvyčajne nie sú protézy odmietnuté ľudským telom, vo väčšine prípadov nevyžadujú náhradu a slúžia až do konca života pacienta.

prevencia

Najlepšia prevencia aneuryzmy je zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa fyzickú aktivitu, správnu výživu s vylúčením potravín obsahujúcich veľké množstvo cholesterolu, odmietanie alkoholu a fajčenia, normalizáciu hmotnosti.

Aneuryzma mozgových ciev: príčiny, príznaky, dôsledky, operácia

Medzi cerebrovaskulárnymi ochoreniami môže byť aneuryzma považovaná za najnebezpečnejšiu. Vzhľadom na zmenu štruktúry cievy stráca svoju elasticitu, čo môže viesť k prasknutiu pri krvácaní do subarachnoidnej oblasti alebo do substancie mozgu. Aneuryzma mozgových ciev vedie k závažným poruchám obehu, k smrti. Novotvar v plazme sa postupne naplňuje krvou a zvyšuje sa jej veľkosť. Okrem pretrhnutia aneuryzmy predstavuje nebezpečenstvo deformácie cievy aj nebezpečenstvo. Konvexná oblasť môže tlačiť na mozgové tkanivo, nervy.

Aneuryzma má zvláštnu štruktúru, ktorá určuje vysoké riziko jej prasknutia. Prirodzená trojvrstvová štruktúra tepny sa zachováva len v krku formácie, táto časť je najtrvanlivejšia. V stenách vzdelávacieho orgánu je elastická membrána už rozbitá, nedostatok svalovej vrstvy. Najslabšou časťou aneuryzmy je kopula tvorená intimou cievy. Tu sa rozpadá a spôsobuje krvácanie.

Aneuryzma mozgu: typy

Rozlišujte aneuryzmu mozgu vo forme, veľkosti, typu. Formácie môžu byť v tvare vretena, kruhové, bočné, pozostávajú z niekoľkých komôr a jedného. V dôsledku rozšírenia určitej časti steny cievy sa vytvorí aneuryzma v tvare vretenka. Pre laterálnu aneuryzmu je charakteristická jej tvorba na stenách ciev.

Obrovské formácie sa zvyčajne nachádzajú v oblasti bifurkácie, v karotidovej tepne prechádzajúcej cez kavernózny sínus dosahujú 25 mm. Malé vzdelávanie má veľkosť do 3 mm. Riziko krvácania sa dramaticky zvyšuje so zvyšujúcou sa veľkosťou aneuryzmy.

Zvyčajne sa rozlišujú dva hlavné typy formácií v cievach mozgu: arteriálne a arteriovenózne.

Arteriálna aneuryzma

Keď sú steny arteriálnych ciev vybočené ako guľa alebo vak - to je arteriálna aneuryzma. Najčastejšie sa umiestnenie týchto útvarov stáva kruhom Willis v spodnej časti lebky. Práve tam sú tepny maximálne rozvetvené. Existuje niekoľko, jedno, obrovské, malé formácie.

Arteriovenózna aneuryzma

Keď sú žilové cievy mozgu dilatované a vytvárajú spleť, tvorba je arteriovenózna aneuryzma. Pri hlásení žilových a arteriálnych ciev sa môže vyvinúť tento typ aneuryzmy. V žilách je menej krvného tlaku ako v tepnách. Arteriálna krv sa uvoľňuje pod vysokým tlakom do žíl, v dôsledku čoho sa steny rozširujú, deformujú a objavujú sa aneuryzmy. Nervové tkanivo sa stlačí, pozoruje sa prívod krvi do mozgu.

Aneuryzma žily Galena

Zriedkavo aneuryzma žily Galena. Avšak jedna tretina arteriovenóznych malformácií u malých detí a novorodencov predstavuje túto anomáliu. Toto vzdelávanie je u chlapcov dvojnásobné. Projekcie tejto choroby sú nepriaznivé - úmrtie sa vyskytuje v 90% prípadov v detstve av neonatálnom období. Keď embolizácia zostáva vysoká úmrtnosť - až 78%. Symptomatológia chýba na polovici chorých detí. Môžu sa vyskytnúť príznaky srdcového zlyhania, hydrocefalus sa vyvíja.

Bagulárna aneuryzma

Okrúhle vrecko s krvou sa podobá sakrálnej aneuryzme vizuálne. Je pripojený k odbočke krvných ciev, hlavnej tepny s krkom. Tento typ aneuryzmy je najbežnejší. Vyvíja sa najčastejšie v základni mozgu. Obvykle sa vyskytuje u dospelých. Typická forma má malú veľkosť, menšiu ako 1 cm. Štruktúru vylučuje dno, telo a krk.

Symptómy ochorenia

Príznaky aneuryzmy závisia vo veľkej miere od oblasti plavidla, kde sa nachádza. Symptómy aneuryzmy:

 • slabosť;
 • nevoľnosť;
 • Rozmazané videnie;
 • svetloplachosť;
 • závraty;
 • Poškodenie reči;
 • Problémy s počutím;
 • Nepríjemnosť jednej strany tela, tváre;
 • bolesti hlavy;
 • Dvojité oči.

Je ľahšie identifikovať vzdelávanie v štádiu jeho pretrhnutia, keď sú znaky výraznejšie.

záchvatovitá bolesť hlavy

Lokálna bolesť hlavy s rôznou intenzitou, ktorá sa opakuje v jednej oblasti, je charakteristická pre mozgovú aneuryzmu. Pri porážke bazilárnej artérie sa bolesť vyskytuje v jednej polovici hlavy, keď je tvorba v zadnej mozgovej tepne, bolesť sa objavuje v chrámovej, okcipitálnej oblasti. Pre aneuryzmy prednej spojivovej a prednej mozgovej tepny je častá bolesť v čelnej orbitálnej oblasti.

Ďalšie znaky aneuryzmy

Existujú ďalšie príznaky aneuryzmy mozgu. Nasledujúce príznaky sú možné:

 1. Krutý hvízdavý zvuk v uchu;
 2. Strabizmus je pozorovaný;
 3. Strata sluchu jednostranná;
 4. Horný viečko klesá (fenomén ptózy);
 5. Žiak sa rozširuje;
 6. Zobrazí sa dvojité videnie.
 7. Náhla slabosť nohy;
 8. Pohľad je rozbitý: všetko sa stáva bahnitým, objekty sú deformované;
 9. Parezia tvárového nervu periférneho typu;
 10. Oblasti výhľadu sú skreslené alebo vypadávajú.

Vo všeobecnosti príznaky aneuryzmy môžu pripomínať príznaky mŕtvice, obehové poruchy.

Varovanie! Ak sa pozorujú aj jednotlivé príznaky aneuryzmy, je potrebné okamžite konzultovať s lekárom. Ak je stav vážny, je dôležité okamžite zavolať sanitku. Včasná liečba, chirurgia dokáže zvládnuť túto chorobu.

Príčiny mozgovej aneuryzmy

V súčasnosti sa vyvíja kompletná teória výskytu aneuryziem. Faktory, ktoré prispievajú k rozvoju formácií, sa však dostatočne podrobne skúmajú.

Najzávažnejšou príčinou vzniku aneuryzmy sú vrodené chyby prítomné vo svalovej vrstve mozgových artérií. Často sa objavujú v oblastiach silného ohýbania tepien, ich kĺbov. Existuje nedostatok kolagénu, ktorý spôsobuje abnormálne formácie. Tento faktor je dedičný.

Príčina vývinu aneuryzmy a hemodynamických porúch: nerovnomerný krvný tok, vysoký krvný tlak. S najväčšou silou sa to prejavuje v oblastiach, kde sa tepny rozvinú. Prietok krvi je zlomený, pôsobí tlak na už deformovanú stenu cievy, čo vedie k jej zriedeniu, prasknutiu.

Genetická porucha, ktorá spôsobuje poškodenie ciev, je patologický jav, keď sa žily a cievy v mozgu prekrývajú a narúšajú krvný obeh. Pri metastázovaní nádorov krku a hlavy dochádza k aneuryzému a malígnym novotvarom. Treba poznamenať niektoré ďalšie príčiny aneuryzmy:

 • fajčenie;
 • Užívanie drog, najmä kokaín;
 • Rôzne ochorenia cievneho systému ako celku;
 • ateroskleróza;
 • rakovina;
 • infekcie;
 • Vysoký krvný tlak;
 • Poranenie, poranenie hlavy.

Všetky tieto faktory ohrozujú obehový systém, krvné cievy, prispievajú k rozvoju aneuryzmy.

Porušenie aneuryzmy a jej dôsledky

Porušenie aneuryzmy na najtenšom mieste vedie k krvácaniu subarachnoidálneho typu alebo intracerebrálneho hematómu. Krv sa môže dostať do komôr mozgu, mozgového tkaniva. Vo 100% prípadov sa vyvinie cievny kŕč. Akútny okluzívny hydrocefalus mozgu sa pravdepodobne vyskytne počas uzatvorenia mozgomie mozgového traktu krvou nahromadenou v komorách, cerebrálnym edémom. Mozgová tkanivá reagujú na produkty rozpadu krvi, nekróza je charakteristická a jednotlivé oblasti mozgu prestávajú pracovať.

Keď sa aneuryzma pretrhne, dochádza k čiastočnej ochrnutiu, ťažkej nevoľnosti, bolesti hlavy a vracania. Vedomie je zmätené, pacient môže spadať do kómy. Existujú kŕče charakterizované ptózu a rôzne zrakové postihnutia.

Komplikácie po pretrhnutí aneuryzmy

Kvôli krvácaniu vyvolanému prasknutím aneuryzmy sa vyskytuje množstvo komplikácií. Existuje cerebrálny angiospazmus, je pravdepodobné opakované pretrhnutie aneuryzmy. Možno vývoj mozgovej ischémie, ktorý je smrteľný v 17% prípadov. Komplikácie sú podobné ako pri ischemickej hemoragickej mŕtvici. V niektorých prípadoch sa po prerušení vzdelávania vyvinie konvulzívny syndróm. Nasledujúce komplikácie sú pravdepodobné.

 1. Syndróm bolesti Po úderu sa môžu vyvinúť bolestivé záchvaty s rôznou intenzitou a trvaním. Pulzujúca a strieľajúca bolesť, pocit tepla je ťažko uľavený prostriedkami proti bolestiam.
 2. Kognitívne poruchy. Pacienti strácajú schopnosť spracovávať externé informácie a vnímať ich. Logika a jasnosť myslenia, pamäte a schopnosť plánovať, učiť sa, robiť rozhodnutia sú stratené.
 3. Psychologické poruchy. Depresia, kolísanie nálady, podráždenosť, nespavosť, úzkosť sú charakteristické.
 4. Obtiažnosť pri vyprázdňovaní a močení. Pacienti majú ťažkosti s močovým mechúrom, črevom a ich vyprázdňovaním.
 5. Zhoršené videnie Aneuryzma krčnej tepny sa vyznačuje zníženou zrakovou ostrosťou, strata oblasti vizuálneho poľa, dvojité videnie.
 6. Ťažké alebo zhoršené prehĺtanie. Táto komplikácia môže viesť k vniknutiu potravy do priedušnice a priedušiek a nie do pažeráka. Dehydratácia a zápcha sú pravdepodobné.
 7. Porušenie správania. Charakterizovaná emocionálnou labilitou, pomalou reakciou, agresiou alebo strachom.
 8. Poruchy vnímania. Pacient nie je schopný zdvihnúť predmet, nechápe, čo vidí pred ním.
 9. Problémy s rečou. Ťažké porozumenie a reprodukcia reči. Pacienti majú ťažkosti s počítaním, písaním, čítaním. Táto komplikácia je typická v prípade poškodenia ľavej hemisféry mozgu (na pravej strane).
 10. Pohybové poruchy. Existuje ochromenie, slabosť, chorý pohyb a ťažké prechádzky, zhoršená koordinácia. Niekedy dochádza k hemiplegii - poruchám pohybu jednej strany tela.

Po roztrhnutí aneuryzmy je dôležité včas začať liečbu a riadne organizovať následnú rehabilitáciu pacienta.

Operatívny zásah

Vo väčšine prípadov sa operácia považuje za najefektívnejšiu liečbu aneuryzmy. Vytvárajte orezávanie, posilňujte steny ciev, porušujte priepustnosť krvných ciev v mieste poškodenia špeciálnymi mikroskopickými špirálami.

výstrižok

Orezávanie sa vykonáva priamou operáciou. Operácia je otvorená intrakraniálne. Aneuryzma sa vypne z celkového prietoku krvi, pričom sa zachová priechodnosť nosiča a okolitých ciev. Odstránenie krvi v celom subarachnoidálnom priestore alebo drenáž intracerebrálneho hematómu je povinné.

Táto operácia sa v neurochirurgii uznáva ako jedna z najťažších. Hrdlo aneuryzmy by malo byť okamžite zablokované. Optimálny chirurgický prístup je vybraný, používajú sa moderné mikrochirurgické zariadenia a operačný mikroskop.

Posilnenie steny plavidla

Niekedy sa uchýlil k spôsobu posilnenia steny aneuryzmy. Ovplyvnená oblasť je obalená chirurgickou gázou, ktorá vyvoláva tvorbu špeciálnej kapsuly z spojivového tkaniva. Nevýhodou metódy je vysoká pravdepodobnosť krvácania v pooperačnom období.

Endovaskulárna chirurgia

Teraz je populárna metóda cieleného porušenia priechodnosti aneuryzmy. Požadovaná časť nádoby je umelo blokovaná použitím špeciálnych mikrovinutí. Priebeh susedných ciev sa starostlivo skúma, operácia je kontrolovaná angiografiou. Táto metóda je minimálne invazívna, široko používaná v Nemecku. Operácia nevyžaduje otvorenie lebky, menej traumatické.

Aneuryzma pred a po endovasálnom chirurgickom zákroku

Pooperačné komplikácie

Často sú pooperačné komplikácie. Sú zvyčajne spojené s vývojom mozgovej hypoxie, cievneho spazmu, najmä ak sa intervencia uskutočnila v akútnom období hemorágie v mozgu. Tiež komplikácie sú pozorované, keď sú poškodené steny aneuryziem. V niektorých prípadoch mikrosirálka prepichne stenu.

Kyslíkové hladovanie je charakteristické úplnou alebo čiastočnou obštrukciou cievy, ktorá nesie aneuryzmu. Teraz, vďaka moderným technikám, sa priestor plavidla umelo rozšíril a posilnil, aby zabezpečil potrebný prietok krvi v presne definovaných oblastiach.

Smrteľný výsledok je pravdepodobný, ak je aneuryzma obra, je v ťažkom štádiu vývoja. Je dôležité začať liečbu včas, vykonať operáciu bez toho, aby ste začali ochorenie. Úmrtnosť je minimálna, ak choroba nemala čas prejsť do akútnej fázy, operácia je priama. Jednotlivé úmrtia sú pravdepodobne kvôli individuálnym charakteristikám organizmu, ktoré priamo nesúvisia s chorobou, operáciou.

Neoperačná liečba

Napriek tomu, že hlavnou a radikálnou metódou na boj s chorobou je chirurgický zákrok, taktiež sa uskutočňuje konzervatívna liečba. Po prvé, je potrebné neustále pod dohľadom lekára. Každý pacient potrebuje individuálny prístup, musíte brať do úvahy jeho stav ako celok, všetky vlastnosti tela. Tento prístup je tiež dôležitý pri výbere chirurgického zákroku. Rôzne lieky sa používajú na prevenciu prasknutia aneuryzmy, na zlepšenie celkového stavu.

 • Antiemetiká a lieky proti bolesti. Sú potrebné na zmiernenie stavu pacienta.
 • Prípravky na stabilizáciu krvného tlaku. Najdôležitejšou vecou je zabezpečiť určitú pevnú prahovú hodnotu, nad ktorou sa tlak nezvýši. Rast krvného tlaku môže viesť k pretrhnutiu aneuryzmy, krvácaniu.
 • Antikonvulzívne lieky. Tieto lieky sú zvyčajne predpísané, pretože sa pravdepodobne vyskytnú záchvaty.
 • Blokátory kalciových kanálov. Prípravky predchádza mozgovým kŕčom, stabilizujú krvné cievy. Je potrebné používať lieky, aby krv nezastavila prístup k tým častiam mozgu, ktoré utrpeli v dôsledku vývinu aneuryzmy.

Je optimálne kombinovať konzervatívnu a chirurgickú liečbu, pretože mozgová aneuryzma potrebuje presne chirurgický zákrok na zníženie rizika prasknutia a prevencie smrti.

Prevencia mozgovej aneuryzmy

Po prvé, je potrebné venovať pozornosť faktoru dedičného prenosu ochorenia, predispozície k nemu. Prevencia mozgovej aneuryzmy je založená na včasnej diagnostike ochorenia, detekcii príznakov, vyšetrení, po ktorej je okamžite predpísaná vhodná liečba. Magnetická rezonančná tomografia a počítačová tomografia mozgu poskytujú dostatočne spoľahlivé výsledky. Vykonávajte aj angiografiu.

Osoba, ktorá už podozrieva prítomnosť tejto choroby, by sa mala udržiavať v osobitnom stave, a to nielen fyzicky, ale aj emocionálne. Je dôležité, aby sa nepredierali, vyhýbali sa prepracovaniu. Je potrebné vynaložiť úsilie na neustálu stabilizáciu emočného zázemia a nie na nadmerné vyčerpanie. Musíme zabudnúť na dôsledky, obavy, márne delikty a pochybnosti, musíme žiť v súčasnosti a užívať si každý deň.

Je dôležité znížiť riziko poškodenia ciev, zranenia hlavy na minimum. Je potrebné neustále monitorovať krvný tlak. Hlavnú úlohu zohráva včasná detekcia primárneho preventívneho krvácania. Ignorovanie príznakov aneuryzmy mozgu nemôže - musíte ihneď kontaktovať špecialistu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

kŕče

Kŕče sa nazývajú nekontrolovateľné kontrakcie svalového systému, ktoré často sprevádzajú bolesti. Sval v konvulznom stave sa stáva hustým a pevným, môže sa zmeniť aj jeho tvar, zaznamená sa záškl. Ak je záchvat ťažký, bolesť svalov často pretrváva niekoľko dní.

Prečo sú neutrofily znižované v krvi, čo to znamená?

Neutrofily sú najväčšou skupinou bielych krviniek, ktoré chránia telo pred mnohými infekciami. Tento typ bielych krviniek sa tvorí v kostnej dreni. Penetrujúc do tkanív ľudského tela, neutrofily ničia patogénne a cudzie mikroorganizmy metódou ich fagocytózy.

Prečo je zvýšená hladina kreatinínu v krvi, čo to znamená?

Kreatinín je produkt kreatín-fosfátovej reakcie. Táto látka sa podieľa na energetickom metabolizme tkanív tvorených vo svaloch a čiastočne uvoľnených do obehového systému.

Nedostatok vzduchu: príčiny ťažkostí s dýchaním sú kardiogénne, pľúcne, psychogénne a iné.

Dýchanie je prirodzený fyziologický úkon, ktorý sa neustále objavuje a na ktorý väčšina z nás nevenuje pozornosť, pretože samotné telo reguluje hĺbku a frekvenciu dýchacích pohybov v závislosti od situácie.

Normálny tlak a pulz osoby podľa veku: tabuľka, abnormality

Z tohto článku sa dozviete: aký tlak je normálny v rôznych vekových kategóriách. Ak sa odchýlka od normy považuje za patológiu a kedy - nie.

Po zdvihu je ľavá strana paralyzovaná - ako obnoviť aktivitu motora?

Jedna z najčastejších ochorení cievneho systému v posledných rokoch sa stala mŕtvicou.Predstavuje narušenie obehového systému, v dôsledku ktorého je postihnutý mozog, bunky umierajú a človek stratí niektoré z jeho normálnych funkcií.