Aneuryzmy mozgových ciev sú abnormálne lokálne výčnelky múrov arteriálnych ciev mozgu. V nádorovom priebehu mozgová vaskulárna aneuryzma napodobňuje kliniku masívnej lézie s poškodením optického, trigeminálneho a okulomotorického nervu. Pri apoplexickom priebehu sa cerebrálna vaskulárna aneuryzma prejavuje príznakmi subarachnoidálneho alebo intracerebrálneho krvácania, ktoré náhle vyplývajú z jeho prasknutia. Aneuryzma mozgových ciev je diagnostikovaná na základe anamnézy, neurologického vyšetrenia, roentgenografie lebky, vyšetrenia mozgovomiechového moku, CT vyšetrenia, MRI a MRA mozgu. Ak existuje dôkaz o mozgovej aneuryzme, podlieha chirurgickej liečbe: endovaskulárna oklúzia alebo orezávanie.

Aneuryzma mozgových ciev

Aneuryzma mozgových ciev je dôsledkom zmeny štruktúry cievnej steny, ktorá má zvyčajne 3 vrstvy: vnútornú - intimu, svalovú vrstvu a vonkajšiu - adventiciu. Degeneratívne zmeny, nedostatočné rozvinutie alebo poškodenie jednej alebo viacerých vrstiev cievnej steny vedú k zriedeniu a strate pružnosti postihnutej časti steny cievy. V dôsledku toho dochádza k vydutiu cievnej steny na oslabené miesto pod tlakom prietoku krvi. Toto vytvára aneuryzmus mozgových ciev. Najčastejšie sa mozgová aneuryzma nachádza na miestach arteriálneho vetvenia, pretože na stenu cievy dochádza k najväčšiemu tlaku.

Podľa niektorých správ je prítomnosť mozgovej aneuryzmy prítomná u 5% populácie. Je však často asymptomatický. Zvýšenie aneuryzmálnej expanzie sprevádza zriedenie jej steny a môže viesť k prasknutiu aneuryzmy a hemoragickej mŕtvice. Aneuryzma mozgových ciev má krk, telo a kopulu. Hrdlo aneuryzmy, podobne ako stena cievy, sa vyznačuje trojvrstvovou štruktúrou. Kupola sa skladá iba z intimy a je najslabším bodom, v ktorom môže prasknúť mozgová aneuryzma. Najčastejšie sa táto medzera pozoruje u pacientov vo veku 30-50 rokov. Podľa štatistík ide o prasknutú mozgovú aneuryzmu, ktorá spôsobuje až 85% netraumatických subarachnoidálnych hemorágií (SAH).

Príčiny mozgovej aneuryzmy

Vrodená aneuryzma mozgových ciev je dôsledkom vývojových abnormalít, čo vedie k narušeniu normálnej anatomickej štruktúry ich steny. Často sa spája s inou vrodenou patológiou: polycystická choroba obličiek, koarkácia aorty, dysplázia spojivového tkaniva, arteriovenózna malformácia mozgu atď.

Získaná cerebrálna vaskulárna aneuryzma sa môže vyvinúť ako dôsledok zmien, ku ktorým dochádza v stene cievy po utrpení kraniocerebrálneho poškodenia na pozadí hypertenzného ochorenia, pri ateroskleróze a hyalinóze krvných ciev. V niektorých prípadoch môže byť spôsobená infekčnou embolizáciou v mozgových tepnách. Takáto aneuryzma mozgových ciev v neurológii sa nazýva mykotická. Hemodynamické faktory ako nepravidelnosť krvného toku a hypertenzia prispievajú k tvorbe mozgovej aneuryzmy.

Klasifikácia aneuryzmy mozgu

Svojím tvarom je mozgová aneuryzma uzavretá a vretenovitá. A prvé sú oveľa bežnejšie, v pomere asi 50: 1. Na druhej strane, kruhová aneuryzma mozgových ciev môže byť jednoduchá alebo viackomorová.

Podľa lokalizácie sa mozgová aneuryzma klasifikuje do aneuryzmy prednej mozgovej tepny, strednej cerebrálnej artérie, vnútornej karotidovej tepny a vertebrobasilárneho systému. V 13% prípadov sa na viacerých tepnách nachádza viac aneuryziem.

Existuje aj klasifikácia mozgovej aneuryzmy podľa veľkosti, podľa ktorej sa rozlišujú miliárne aneuryzmy s veľkosťou až do 3 mm, malé až do 10 mm, stredne veľké - 11 - 15 mm, veľké - 16 - 25 mm a obrie - viac ako 25 mm.

Symptómy mozgovej aneuryzmy

Podľa jeho klinických prejavov mozgová vaskulárna aneuryzma môže mať nádorový alebo apoplexický priebeh. V prípade nádorového variantu sa cerebrálna vaskulárna aneuryzma progresívne zvyšuje a dosahuje značnú veľkosť, začína stláčať anatomické formácie mozgu umiestnené vedľa neho, čo vedie k vzniku zodpovedajúcich klinických príznakov. Nádorová cerebrálna vaskulárna aneuryzma je charakterizovaná klinickým obrazom intrakraniálneho nádoru. Jeho príznaky závisia od miesta. Najčastejšie sa v optickom chiasme a kavernóznom sínuse zistí nádorová cerebrálna vaskulárna aneuryzma.

Aneuryzma chiasmatickej oblasti je sprevádzaná zhoršenou ostrosťou a vizuálnymi oblasťami; s dlhodobou existenciou môže viesť k atrofii optického nervu. Mozgová vaskulárna aneuryzma, nachádzajúca sa v kavernóznom sínuse, môže byť sprevádzaná jedným zo troch syndrómov kavernóznych sínusov, ktoré sú kombináciou párov III, IV a VI párov FMN s poškodením rôznych vetiev nervu trigeminu. Parezia párov III, IV a VI je klinicky manifestovaná oculomotorickými poruchami (oslabenie alebo nemožnosť konvergencie, vývoj strabizmu); porážka trigeminálneho nervu - príznaky neuralgie trojklaného nervu. Dlho existujúca cerebrálna vaskulárna aneuryzma môže byť sprevádzaná deštrukciou kostí lebky, ktorá je zistená počas röntgenového vyšetrenia.

Často mozgová aneuryzma má apoplektický priebeh s náhlym výskytom klinických symptómov v dôsledku prasknutia aneuryzmy. Len príležitostne trpia aneuryzmatické bolesti v prednej časti orbitálnej oblasti.

Ruptúra ​​aneuryzmy mozgu

Prvým príznakom prasknutia aneuryzmy je náhla, veľmi intenzívna bolesť hlavy. Spočiatku môže byť lokálna povaha, zodpovedajúca umiestneniu aneuryzmy, potom sa stáva difúznym. Bolesť hlavy je sprevádzaná nevoľnosťou a opakovaným zvracaním. Existujú meningeálne príznaky: hyperestézia, stuhnutý krk, príznaky Brudzinského a Kerniga. Potom dochádza k strate vedomia, ktorá môže trvať aj v inom časovom období. Epileptiformné záchvaty a duševné poruchy sa môžu pohybovať od mierneho zmätku po psychózu. Subarachnoidálne krvácanie, ku ktorému dochádza pri roztrhnutí cerebrálnej cievnej aneuryzmy, je sprevádzané dlhým spazmom tepien, ktoré sa nachádzajú v blízkosti aneuryzmy. V približne 65% prípadov vedie tento vaskulárny kŕč na porážku mozgovej látky typu ischemickej mozgovej príhody.

Okrem subarachnoidálneho krvácania môže prasknutá cerebrálna vaskulárna aneuryzma spôsobiť krvácanie do látky alebo komôr mozgu. Intrarerebrálny hematóm sa pozoruje u 22% prípadov prasknutia aneuryzmy. Okrem mozgových symptómov sa prejavuje aj rastúcimi ohniskovými príznakmi v závislosti od polohy hematómu. V 14% prípadov porucha mozgovej aneuryzmy spôsobuje mozgové krvácanie. Toto je najzávažnejší variant vývoja ochorenia, často smrteľný.

Ohniskové príznaky, ktoré sprevádzajú ruptúrovaný aneuryzmus mozgových ciev, môžu byť rôzne a závisia od umiestnenia aneuryzmy. Teda cerebrálna vaskulárna aneuryzma, nachádzajúca sa v oblasti bifurkácie karotickej artérie, spôsobuje poruchy vizuálnej funkcie. Aneuryzma prednej mozgovej artérie je sprevádzaná parézou dolných končatín a duševnými poruchami, strednou mozgovou - hemiparézou na opačnej strane a poruchami reči. Lokalizovaná v vertebro-bazilárnom systéme, cerebrálna vaskulárna aneuryzma pri pretrhnutí je charakterizovaná dysfágiou, dysartriou, nystagmom, ataxiou, striedajúcimi sa syndrómami, centrálnou parézou tvárového nervu a léziou trigeminálneho nervu. Aneuryzma mozgových ciev, nachádzajúca sa v kavernóznom sínuse, je mimo dura mater a preto jej prasknutie nie je sprevádzané krvácaním do dutiny lebky.

Diagnóza mozgovej aneuryzmy

Často sa cerebrálna vaskulárna aneuryzma vyznačuje asymptomatickým priebehom a môže sa náhodne detegovať pri vyšetrení pacienta na úplne inú chorobu. S rozvojom klinických symptómov diagnostikuje mozgová vaskulárna aneuryzma neurológ na základe anamnézy, neurologického vyšetrenia pacienta, röntgenového a tomografického vyšetrenia a štúdie cerebrospinálnej tekutiny.

Neurologické vyšetrenie odhaľuje meningeálne a fokálne príznaky, na základe ktorých je možné vykonať aktuálnu diagnózu, čiže určiť miesto patologického procesu. Röntgenografia lebky dokáže odhaliť skryté aneuryzmy a zničenie kostí lebky. Presnejšia diagnóza poskytuje CT a MRI mozgu. Konečná diagnóza "cerebrálnej vaskulárnej aneuryzmy" môže byť založená na výsledkoch angiografickej štúdie. Angiografia umožňuje nastaviť umiestnenie, tvar a veľkosť aneuryzmy. Na rozdiel od röntgenovej angiografie magnetická rezonancia (MPA) nevyžaduje zavedenie kontrastných látok a môže sa uskutočniť dokonca aj v akútnom období prasknutia aneuryzmy mozgových ciev. Dáva dvojrozmerný obraz prierezu nádob alebo ich trojrozmerný trojrozmerný obraz.

Pri absencii viac informatívnych diagnostických metód môže byť roztrhnutá aneuryzma mozgových ciev diagnostikovaná lumbálnou punkciou. Detekcia krvi vo výslednej mozgovomiechovej tekutine naznačuje prítomnosť subarachnoidálneho alebo intracerebrálneho krvácania.

Počas diagnózy by mal byť tumor-podobný cerebrálny vaskulárny aneuryzmus odlíšený od nádoru, cysty a abscesu mozgu. Apoplexická cerebrálna vaskulárna aneuryzma vyžaduje diferenciáciu od epileptického záchvatu, prechodného ischemického záchvatu, ischemickej cievnej mozgovej príhody, meningitídy.

Liečba mozgovej aneuryzmy

Pacienti, ktorých aneuryzma mozgu má malú veľkosť, by mali byť neustále monitorované neurológom alebo neurochirurgom, pretože takáto aneuryzma nie je indikáciou na chirurgickú liečbu, ale je potrebné ju monitorovať podľa veľkosti a priebehu. Cieľom konzervatívnych terapeutických opatrení je zabrániť zvýšeniu veľkosti aneuryzmy. Môžu zahŕňať normalizáciu krvného tlaku alebo srdcovej frekvencie, korekciu hladín cholesterolu v krvi, liečbu účinkov TBI alebo existujúcich infekčných ochorení.

Chirurgická liečba je zameraná na prevenciu prasknutia aneuryzmy. Jeho hlavné metódy sú orezávanie krku aneuryzmy a endovaskulárna oklúzia. Môže sa použiť stereotaktická elektrokoagulácia a umelá trombóza aneuryzma s použitím koagulantov. Pri vaskulárnych malformáciách sa vykoná radiochirurgická alebo transcraniálna ablácia AVM.

Roztrhnutá cerebrálna cievna aneuryzma je naliehavá a vyžaduje konzervatívnu liečbu podobnú liečbe hemoragickej mozgovej príhody. Podľa indikácií sa vykonáva chirurgická liečba: odstránenie hematómu, endoskopická evakuácia alebo stereotaktická aspirácia. Ak je mozgová vaskulárna aneuryzma doprevádzaná krvácaním do komôr, vytvorte komorovú drenáž.

Prognóza mozgovej aneuryzmy

Prognóza ochorenia závisí od miesta, kde sa nachádza aneuryzma mozgových ciev, od jej veľkosti, ako aj od prítomnosti patológie vedúcej k degeneratívnym zmenám vaskulárnej steny alebo hemodynamických porúch. Nežiaduca aneuryzma mozgu môže počas života pacienta existovať bez toho, aby spôsobila klinické zmeny. Zlomená mozgová aneuryzma v 30 až 50% prípadov vedie k smrti pacienta. U 25-35% pacientov po pretrhnutí aneuryzmy pretrvávajú pretrvávajúce invalidizujúce účinky. Opakované krvácanie sa pozoruje u 20-25% pacientov, úmrtnosť po dosiahnutí 70%.

Liečba a chirurgický zákrok na odstránenie aneuryzmy mozgu

Aneuryzma sa nazýva patologická forma vo forme lokálnej expanzie obehovej tepny mozgu v dôsledku slabej, nepružnej, zriedenej cievnej steny. Choroba je vážna a môže byť smrteľná. Je nebezpečné pretrhnúť nádobu v mieste expanzie, po ktorej nastane subarachnoidálne alebo intracerebrálne krvácanie.

Výsledok aneuryzmy na angiografii.

Až do krízy sa ochorenie môže vyvinúť asymptomaticky, niekedy dáva mierne neurologické symptómy, ktoré sa dajú ľahko zameniť s inými neživými patologiami. Často človek nepredpokladá, že má v hlave "bombu", ktorá sa "skrýva" roky, ale môže kedykoľvek explodovať. Po vyprázdnení plavidla a vyliatím krvi z neho vyplnením štruktúr mozgu sa aneuryzma prejaví už v plnej sile. Podstatné príznaky krvácania sú náhle, hrozné bolesti hlavy a strata vedomia. Bohužiaľ, neskoršie poskytovanie lekárskej starostlivosti spravidla končí v tragédii.

Choroba sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku, ale je častejšia u mladých ľudí (20-45 rokov) a ľudí v strednom veku (45-60 rokov). Celkové percento morbidity u dospelých obyvateľov sa pohybuje od 0,3% do 5%, u detí je aneuryzma veľmi zriedkavým javom. Podľa štatistík sa kvôli náhlemu krvácaniu v mozgu z dôvodu aneuryzmy 30 až 50% ľudí zomrie, 15 až 30% sa stane zdravotne postihnutým a vráti sa len asi 20% relatívne normálnej pracovnej kapacity. Áno, čísla sú neuspokojivé, ale s včasnou diagnózou a včasnou liečbou sa dá úspešne neutralizovať aj také hrozivé zameranie v mozgu.

Čo môže ovplyvniť tvorbu vaskulárnej aneuryzmy, aké typy je, ako zabrániť tragédii, je dôležité, aby o tom všetci vedeli. Takže podrobne prejdite na hlavnú vec.

Príčiny aneuryzmy

Nepriaznivé faktory, ktoré zvyšujú riziká vážneho ochorenia, sú následky určitých patológií a životného štýlu:

 • akékoľvek ochorenia spojivového tkaniva (pôsobia na cievy a robia ich slabými a nepružnými);
 • arteriálna hypertenzia a hypertenzia (vysoký krvný tlak zvyšuje zaťaženie cievnej formácie, čo vedie k pretiahnutiu ich steny);
 • závislosť od fajčenia, alkoholu, liekov (cievne tkanivá sú aktívne zničené pôsobením toxických látok, ktoré sú plné výskytu aneuryzmy, rýchleho nárastu jeho objemu a stimulácie medzery);
 • mechanické poškodenie (poranenia hlavy), ktoré vyvolali funkčné a degeneratívne zmeny v mozgových tepnách;
 • aterosklerotických a infekčných javov (meningitída, plesňová infekcia, endokarditída atď.), z ktorých trpí kvalita arteriálnej zložky mozgu;
 • intrakraniálne novotvary benígnych alebo malígnych foriem (porušujú silu cievnych stien, môžu urýchliť medzeru už existujúcej aneuryzmy).

Pri vzniku mozgových aneuryziem je často na vine viniť genetický faktor. Vy a všetci členovia rodiny by ste mali urýchlene preskúmať, ak je známe, že s touto diagnózou je spojený jeden z priamych príbuzných.

Klasifikácia aneuryziem mozgu

Cievne aneuryzmy mozgu v neurochirurgii sú zvyčajne klasifikované podľa miesta, tvaru, veľkosti, počtu komôr vo formácii. Zvážte každý parameter.

 1. Na lokálnom základe je patologický výčnelok:
 • predná mozgová / spojivová tepna (vyskytuje sa v 45% prípadov);
 • vnútorné rozdelenie krčnej tepny (30%);
 • stredná cerebrálna artéria (20%);
 • vertebrobasilická miska (4-5%);
 • zmiešaný typ - 2 a viac častí vaskulatúry sú súčasne ovplyvnené (viacnásobné ohniská sú diagnostikované u 10% pacientov, zatiaľ čo zvyšných 90% má jedinú aneuryzmu).
 1. V tvare sú aneuryzmatické rozšírenia rozdelené na:
 • vakuovitý (sacculate) - najbežnejší typ útvarov (98%), ktorý je viac náchylný na perforáciu než ostatné;
 • v tvare vretiendu (fusiformný) - menej agresívny a vzácny typ útvarov, v štruktúre všetkých aneuryziem trvá len 2%;
 • exfoliačné - sa vytvárajú v medzivrstve priestoru cievnej steny, ktorá vznikla v dôsledku voľného spojenia jej vrstiev, kde krv prúdi pod tlakom (v tepnách bázy mozgu sa vyvíjajú v najotvorenejších prípadoch).
 1. Vypuknutie veľkosti tepovej steny môže byť:
 • nevýznamné alebo malé - až do 4 mm;
 • bežné alebo priemerné - 5 - 15 mm;
 • veľká - 16-24 mm;
 • obra - od 25 mm a viac.
 1. Podľa počtu kamier sa rozlišuje aneuryzma:
 • samostatná komora - pozostáva z jednej komory (typická štruktúra);
 • multichamber - jeho rast sa vyskytuje pri tvorbe niekoľkých dutín.

Odborníci vytvorili vzor vývoja patológie u dospelých mužov a žien. Mužská populácia je 1,5-krát menej pravdepodobné, že utrpí, než ženská populácia. V detstve naopak choroba prevažuje trochu častejšie u chlapcov ako u dievčat (pomer 3: 2). Epidemiológia mládeže je rovnaká.

Schématický obraz lézií v závislosti od miesta.

Symptómy mozgovej aneuryzmy

Ako sme už uviedli, vo väčšine prípadov sa aneuryzma nevykazuje klinicky, kým nedôjde k akútnej fáze prasknutia. Ale s veľkými rozmermi, keď zaostrenie vážne vyvíja tlak na okolité štruktúry a narúša prenos nervových impulzov, sú zvyčajne cítiť neurogénne príznaky. Vzhľadom na to, že mozgová aneuryzma ohrozuje život človeka, je dôležité ho identifikovať v počiatočných štádiách, ale problémom je, že nikomu sa nikomu nevyskytne, aby šiel do nemocnice bez žiadnych alebo minimálnych sťažností.

Lekári vyzývajú každého dospelého človeka, najmä vo veku po 35 rokoch, aby sa aspoň raz ročne podrobili diagnostike mozgových ciev vo svoj prospech.

Teraz sa ozrejme všetky možné klinické príznaky, ktoré sú väčšinou rušivé pri nebezpečných objemoch nevybuchnutej defekty, keď sú postihnuté kraniálne nervy:

 • bolesť oka, znížené alebo rozmazané videnie;
 • strata sluchu (pokles, pocit hluku),
 • chrapot;
 • necitlivosť, slabosť, bolesť tváre, obvykle na jednej strane tváre;
 • svalový kŕč na krku (neschopnosť dotknúť sa hrudníka bradom);
 • kŕče kostrového svalstva;
 • slabosť v ruke alebo nohe;
 • zníženie citlivosti, narušenie hmatového vnímania na jednotlivých miestach kože;
 • koordinačné problémy;
 • závraty, nauzea;
 • neprimeraná ospalosť alebo naopak nespavosť;
 • inhibícia pohybov a duševnej aktivity.

Ak chcete vylúčiť alebo zistiť patológiu, okamžite prejdite cielenou lekárskou prehliadkou, ak spozorujete aspoň jeden príznak!

Dôsledky neliečenia

Ak sa nádoba roztrhne, krv sa naleje do mozgu, špecifickosť klinických príznakov je konkrétnejšia a výraznejšia. Patognostický scenár súvisiaci s aneuryzmálnym šokom je nasledujúci:

 • náhle intenzívne bolesti hlavy, ktoré sa rýchlo šíria a dosiahnu hrozný vrchol bolesti;
 • nevoľnosť, opakované zvracanie;
 • depresia vedomia rôzneho trvania;
 • meningeálny syndróm;
 • môžu sa vyskytnúť záchvaty, ktoré sa podobajú epileptickým záchvatom;
 • niekedy zvýšenie celkovej telesnej teploty, tachykardia, zvýšenie / zníženie krvného tlaku;
 • s masívnym krvácaním v dôsledku hlbokej inhibície mozgovej kôry, človek padne do kómy s poškodenou respiračnou funkciou.

Pre tých, ktorí sú blízky obeť (jednoduchý okoloidúci, priatelia alebo príbuzní), vezmite do úvahy! Rýchlosť vašej reakcie teraz závisí od života človeka. Výskyt opísaného komplexu symptómov (hlavné znaky na začiatku medzery - prvé 3 body) - signál pre okamžitú výzvu záchrannej služby. Kvalifikovaní lekári poskytnú pacientovi primeranú prvú pomoc, odvezú sa do zdravotníckeho zariadenia a vykonajú úplné vyšetrenie a záchrannú liečbu.

Diagnostické opatrenia

Vyšetrenie, ktoré umožňuje diagnostikovať aneuryzmu mozgových ciev, je založené na použití komplexnej diagnostiky. Integrovaný prístup identifikuje ochorenie, určí jej príčinu, presnú oblasť epicentra, počet lézií, typ, veľkosť, vzťah s mozgom a inými tepnami.

Ak nehovoríme o prestávkach, ktoré už prebehli, ale o úmysle pacienta vyšetriť, aby sa skontroloval stav plavidiel, návšteva začína s odvolaním na neurológa. Lekár po dôkladnom vypočutí pacientovej histórie vykoná všeobecné fyzické vyšetrenie vrátane:

 • palpácia jednotlivých častí tela na identifikáciu bolestivých oblastí;
 • perkusie alebo perkusie častí tela na určenie stavu testovacích vnútorných orgánov podľa povahy zvuku;
 • auskultácia, ktorá pomáha počuť abnormálne zvuky v srdci, karotickej tepne ako nepriamy znak aneuryzmy mozgu;
 • štandardné meranie tlaku, ktoré umožňuje posúdiť hladinu cirkulujúceho krvného tlaku v tepnách;
 • hodnotenie srdcového rytmu, respiračná frekvencia (často abnormálne odchýlky týchto parametrov naznačujú dyspláziu spojivového tkaniva, infekčné procesy);
 • neurologické testy, ktorých podstata spočíva v štúdiu šľachy, svalov, kožných reflexov, motorických funkcií muskuloskeletálneho systému, stupňa citlivosti v končatinách a trupu atď.

Na základe všetkých uvedených metód predbežného hodnotenia stavu je stále nemožné diagnostikovať. Všetky tieto metódy môžu len čisto hypoteticky naznačovať možnú (nepresnosť) prítomnosť ochorenia pri detekcii rizikových faktorov. Preto odborník ďalej píše pokyny pre základné diagnostické postupy - prechod nástrojových metód na vizualizáciu štruktúr mozgu. Vykonáva sa na špeciálnych zariadeniach:

 • počítačová tomografia (CT);
 • zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI);
 • cerebrálna angiografia.

Štandardná angiografia je pre pacientov, ktorí chcú podstúpiť primárne skríningové vyšetrenie, najvýhodnejšia z hľadiska cenovej dostupnosti. Jeho presnosť je samozrejme nižšia ako presnosť sľubných CT a MRI. Angiografická štúdia sa však celkom úspešne vyrovná s úlohou identifikovať aneuryzma, vrátane poskytovania informácií o mieste, type a rozsahu expanzie. Ale pre pacientov prijatých do nemocnice s príznakmi porušenej cievy alebo dlhodobého krvácania je štandardom diagnostiky použitie všetkých týchto postupov. Spolu s nimi sa vykonáva elektroencefalografia (EEG) a transcraniálna dopplerovská sonografia (TCD).

Zásady prvej pomoci

Pred príchodom lekárov by mali pacienti, ktorí sú blízko k pacientovi, schopní poskytnúť prvotnú prvú pomoc. Inštrukcia o naliehavých opatreniach zameraných na záchranu životov pred lekárskou návštevou je jasne opísaná nižšie.

 1. Položte obeť na rovný povrch, hlava musí byť vyvýšená. Vysoká poloha hlavy pomôže zlepšiť venózny krvný obeh, čím sa zabráni rýchlej akumulácii tekutiny v mozgovom tkanive a odvodňovaniu mozgov.
 2. Vytvorte podmienky pre dobrý prúd čerstvého vzduchu na mieste, kde klinický incident nastane. A je mimoriadne zmysluplné uvoľniť krk z takých vecí, ako napríklad odstrániť kravatu, šatku, tlačiť tlačidlá na košeli atď. Takéto opatrenie pomôže udržať funkcie krvného obehu a spomaliť proces masovej smrti nervových buniek.
 3. Ak chorá osoba omdlela, mali by ste skontrolovať dýchacie cesty na priechodnosť. Keď sa hlava vráti späť, musíte stlačiť čelo so súčasným rozšírením spodnej čeľuste a zachytiť bradu zospodu. Po otvorení úst pacienta vykonala revíziu ústnej dutiny (prstov) na prítomnosť cudzieho obsahu, jazykové potápanie. Odstrániteľné zubné protézy by sa mali odstrániť, ak nejaké existujú. Aby sa človek nedotýkal zvracania, vráťte hlavu na vysoký vankúš a otočte ho na jeho boku.
 4. Na prevenciu edému mozgu a zníženie krvácania je dôležité aplikovať na hlavu ľadové kompresie (môžete použiť mrazené potraviny, ľadové obaly atď.).
 5. Ak je to možné, stojí za to sledovať zmenu krvného tlaku, pomocou tonometra, ako aj počúvať tlkot srdca, monitorovať dýchanie. Ak v prípade neprítomnosti lekárov osoba prestane dýchať alebo srdce prestane biť, okamžite začne resuscitácia (umelé dýchanie, nepriama masáž srdca). Bez nich je v tejto situácii riziko tragického konca obrovské.

Bohužiaľ, aj všetky tieto opatrenia nie sú vždy účinné po pretrhnutí aneuryzmy. Smrteľnosť v niektorých prichádza blesk v prvých niekoľkých minútach. Ale bez špeciálneho zdravotníckeho vybavenia a odborných vedomostí je ťažké pochopiť, čo sa deje v tele. Preto je cenné, aby nestratila sebaovládanie a vieru vo výsledok. Pokračujte v ďalšom boji o život, kým sa pacient osobne neodovzdá odborníkom.

Operácia na odstránenie mozgovej aneuryzmy

Lekársku techniku ​​(chirurgickú alebo nechirurgickú) stanovujú úzko špecializovaní lekári individuálne na základe diagnostických údajov. Pre malé aneuryzmy, ktoré neprebiehajú, možno navrhnúť konzervatívnu taktiku. Ich cieľom je znížiť rastový potenciál vzdelávania, znížiť riziko prasknutia, zastaviť neurologické príznaky. Neinvazívna liečba je poskytnutie vysokokvalitného lieku pacientovi, ktorý má podporný účinok vďaka:

 • vazokonstrikčné činidlá;
 • antihypertenzívna kardiotonika;
 • antiepileptické lieky;
 • pilulky na bolesti;
 • dopamínolitikov (zvracanie, nauzea).

Malé aneuryzmy, ktoré nie sú v prevádzke, vyžadujú stály monitoring. Zároveň experti varujú, že je nemožné ich zbaviť konzervatívne. Preto hlavným prístupom k eliminácii ochorenia a jeho dôsledkov je neurochirurgická liečba, teda druh operácie na problémovej cievke mozgu.

Zostáva pred operáciou, vpravo - po.

Výber typu chirurgického zákroku závisí od dôkazov, miesta, integrity, anatomických vlastností aneuryzmy cievy, celkového stavu pacienta, stupňa ohrozenia života, technických schopností neurochirurgického centra. Intervencia sa môže uskutočniť podľa jednej z taktických operácií.

 1. Endovaskulárna chirurgia - do dutiny cievy (vnútri) sa vkladá mikrokatheter perkutánnym prístupom (bez otvorenia lebky) pod röntgenovou kontrolou na inštaláciu cievneho stentu alebo špirály. Zariadenia úplne alebo čiastočne "vypínajú" tepnu z krvného obehu. V priebehu času sa aneuryzma trombuje a znižuje veľkosť.
 2. Mikrochirurgické (otvorené pod kontrolou mikroskopu) - uskutočňuje sa ekonomické trepanie lebky, po ktorom nasleduje oddelenie ložiskovej tepny a oklúzie aplikáciou sponami na spodnej časti krku aneuryzmy. Uviaznutie (v hornej časti cievy) umožňuje upchať aneuryzmatický krk, čím sa eliminuje vaskulárna chyba z krvného riečišťa a znižuje sa pravdepodobnosť jeho prasknutia na minimum.

Video o tom, ako operácia na endovaskulárnej liečbe neurovaskulárnej aneuryzmy mozgu:

Obe liečebné a profylaktické operácie a intervencie pri prasknutí aneuryzma sú najkomplexnejším intraoperačným procesom vyžadujúcim najväčšie skúsenosti z mikrochirurga, úžasným zvládnutím nových neurochirurgických technológií a bezchybným vybavením chirurgickej jednotky. Treba poznamenať, že v Rusku av postsovietských krajinách je neurochirurgická pomoc v tejto oblasti stále na neprimeranej úrovni.

Otvorená operácia odstránenia videa:

Čo sa nedá povedať o Českej republike, je to jedna z mála krajín na svete, kde sa techniky minimálne invazívnej modernej neurochirurgie mozgu zvládajú a zdokonaľujú dokonalosť, pooperačné riadenie pacientov vo výške. Česká neurochirurgia vykonávajú šperkovú presnú manipuláciu aj v ťažko dostupných miestach mozgu bez toho, aby sa uchýlili k agresívnym otvoreným technikám. Poznamenávame, že náklady na neurochirurgické operácie a rehabilitáciu v Českej republike sú niekoľkonásobne nižšie ako v Nemecku a Izraeli.

Aneuryzma mozgových ciev: príčiny, príznaky, dôsledky, operácia

Medzi cerebrovaskulárnymi ochoreniami môže byť aneuryzma považovaná za najnebezpečnejšiu. Vzhľadom na zmenu štruktúry cievy stráca svoju elasticitu, čo môže viesť k prasknutiu pri krvácaní do subarachnoidnej oblasti alebo do substancie mozgu. Aneuryzma mozgových ciev vedie k závažným poruchám obehu, k smrti. Novotvar v plazme sa postupne naplňuje krvou a zvyšuje sa jej veľkosť. Okrem pretrhnutia aneuryzmy predstavuje nebezpečenstvo deformácie cievy aj nebezpečenstvo. Konvexná oblasť môže tlačiť na mozgové tkanivo, nervy.

Aneuryzma má zvláštnu štruktúru, ktorá určuje vysoké riziko jej prasknutia. Prirodzená trojvrstvová štruktúra tepny sa zachováva len v krku formácie, táto časť je najtrvanlivejšia. V stenách vzdelávacieho orgánu je elastická membrána už rozbitá, nedostatok svalovej vrstvy. Najslabšou časťou aneuryzmy je kopula tvorená intimou cievy. Tu sa rozpadá a spôsobuje krvácanie.

Aneuryzma mozgu: typy

Rozlišujte aneuryzmu mozgu vo forme, veľkosti, typu. Formácie môžu byť v tvare vretena, kruhové, bočné, pozostávajú z niekoľkých komôr a jedného. V dôsledku rozšírenia určitej časti steny cievy sa vytvorí aneuryzma v tvare vretenka. Pre laterálnu aneuryzmu je charakteristická jej tvorba na stenách ciev.

Obrovské formácie sa zvyčajne nachádzajú v oblasti bifurkácie, v karotidovej tepne prechádzajúcej cez kavernózny sínus dosahujú 25 mm. Malé vzdelávanie má veľkosť do 3 mm. Riziko krvácania sa dramaticky zvyšuje so zvyšujúcou sa veľkosťou aneuryzmy.

Zvyčajne sa rozlišujú dva hlavné typy formácií v cievach mozgu: arteriálne a arteriovenózne.

Arteriálna aneuryzma

Keď sú steny arteriálnych ciev vybočené ako guľa alebo vak - to je arteriálna aneuryzma. Najčastejšie sa umiestnenie týchto útvarov stáva kruhom Willis v spodnej časti lebky. Práve tam sú tepny maximálne rozvetvené. Existuje niekoľko, jedno, obrovské, malé formácie.

Arteriovenózna aneuryzma

Keď sú žilové cievy mozgu dilatované a vytvárajú spleť, tvorba je arteriovenózna aneuryzma. Pri hlásení žilových a arteriálnych ciev sa môže vyvinúť tento typ aneuryzmy. V žilách je menej krvného tlaku ako v tepnách. Arteriálna krv sa uvoľňuje pod vysokým tlakom do žíl, v dôsledku čoho sa steny rozširujú, deformujú a objavujú sa aneuryzmy. Nervové tkanivo sa stlačí, pozoruje sa prívod krvi do mozgu.

Aneuryzma žily Galena

Zriedkavo aneuryzma žily Galena. Avšak jedna tretina arteriovenóznych malformácií u malých detí a novorodencov predstavuje túto anomáliu. Toto vzdelávanie je u chlapcov dvojnásobné. Projekcie tejto choroby sú nepriaznivé - úmrtie sa vyskytuje v 90% prípadov v detstve av neonatálnom období. Keď embolizácia zostáva vysoká úmrtnosť - až 78%. Symptomatológia chýba na polovici chorých detí. Môžu sa vyskytnúť príznaky srdcového zlyhania, hydrocefalus sa vyvíja.

Bagulárna aneuryzma

Okrúhle vrecko s krvou sa podobá sakrálnej aneuryzme vizuálne. Je pripojený k odbočke krvných ciev, hlavnej tepny s krkom. Tento typ aneuryzmy je najbežnejší. Vyvíja sa najčastejšie v základni mozgu. Obvykle sa vyskytuje u dospelých. Typická forma má malú veľkosť, menšiu ako 1 cm. Štruktúru vylučuje dno, telo a krk.

Symptómy ochorenia

Príznaky aneuryzmy závisia vo veľkej miere od oblasti plavidla, kde sa nachádza. Symptómy aneuryzmy:

 • slabosť;
 • nevoľnosť;
 • Rozmazané videnie;
 • svetloplachosť;
 • závraty;
 • Poškodenie reči;
 • Problémy s počutím;
 • Nepríjemnosť jednej strany tela, tváre;
 • bolesti hlavy;
 • Dvojité oči.

Je ľahšie identifikovať vzdelávanie v štádiu jeho pretrhnutia, keď sú znaky výraznejšie.

záchvatovitá bolesť hlavy

Lokálna bolesť hlavy s rôznou intenzitou, ktorá sa opakuje v jednej oblasti, je charakteristická pre mozgovú aneuryzmu. Pri porážke bazilárnej artérie sa bolesť vyskytuje v jednej polovici hlavy, keď je tvorba v zadnej mozgovej tepne, bolesť sa objavuje v chrámovej, okcipitálnej oblasti. Pre aneuryzmy prednej spojivovej a prednej mozgovej tepny je častá bolesť v čelnej orbitálnej oblasti.

Ďalšie znaky aneuryzmy

Existujú ďalšie príznaky aneuryzmy mozgu. Nasledujúce príznaky sú možné:

 1. Krutý hvízdavý zvuk v uchu;
 2. Strabizmus je pozorovaný;
 3. Strata sluchu jednostranná;
 4. Horný viečko klesá (fenomén ptózy);
 5. Žiak sa rozširuje;
 6. Zobrazí sa dvojité videnie.
 7. Náhla slabosť nohy;
 8. Pohľad je rozbitý: všetko sa stáva bahnitým, objekty sú deformované;
 9. Parezia tvárového nervu periférneho typu;
 10. Oblasti výhľadu sú skreslené alebo vypadávajú.

Vo všeobecnosti príznaky aneuryzmy môžu pripomínať príznaky mŕtvice, obehové poruchy.

Varovanie! Ak sa pozorujú aj jednotlivé príznaky aneuryzmy, je potrebné okamžite konzultovať s lekárom. Ak je stav vážny, je dôležité okamžite zavolať sanitku. Včasná liečba, chirurgia dokáže zvládnuť túto chorobu.

Príčiny mozgovej aneuryzmy

V súčasnosti sa vyvíja kompletná teória výskytu aneuryziem. Faktory, ktoré prispievajú k rozvoju formácií, sa však dostatočne podrobne skúmajú.

Najzávažnejšou príčinou vzniku aneuryzmy sú vrodené chyby prítomné vo svalovej vrstve mozgových artérií. Často sa objavujú v oblastiach silného ohýbania tepien, ich kĺbov. Existuje nedostatok kolagénu, ktorý spôsobuje abnormálne formácie. Tento faktor je dedičný.

Príčina vývinu aneuryzmy a hemodynamických porúch: nerovnomerný krvný tok, vysoký krvný tlak. S najväčšou silou sa to prejavuje v oblastiach, kde sa tepny rozvinú. Prietok krvi je zlomený, pôsobí tlak na už deformovanú stenu cievy, čo vedie k jej zriedeniu, prasknutiu.

Genetická porucha, ktorá spôsobuje poškodenie ciev, je patologický jav, keď sa žily a cievy v mozgu prekrývajú a narúšajú krvný obeh. Pri metastázovaní nádorov krku a hlavy dochádza k aneuryzému a malígnym novotvarom. Treba poznamenať niektoré ďalšie príčiny aneuryzmy:

 • fajčenie;
 • Užívanie drog, najmä kokaín;
 • Rôzne ochorenia cievneho systému ako celku;
 • ateroskleróza;
 • rakovina;
 • infekcie;
 • Vysoký krvný tlak;
 • Poranenie, poranenie hlavy.

Všetky tieto faktory ohrozujú obehový systém, krvné cievy, prispievajú k rozvoju aneuryzmy.

Porušenie aneuryzmy a jej dôsledky

Porušenie aneuryzmy na najtenšom mieste vedie k krvácaniu subarachnoidálneho typu alebo intracerebrálneho hematómu. Krv sa môže dostať do komôr mozgu, mozgového tkaniva. Vo 100% prípadov sa vyvinie cievny kŕč. Akútny okluzívny hydrocefalus mozgu sa pravdepodobne vyskytne počas uzatvorenia mozgomie mozgového traktu krvou nahromadenou v komorách, cerebrálnym edémom. Mozgová tkanivá reagujú na produkty rozpadu krvi, nekróza je charakteristická a jednotlivé oblasti mozgu prestávajú pracovať.

Keď sa aneuryzma pretrhne, dochádza k čiastočnej ochrnutiu, ťažkej nevoľnosti, bolesti hlavy a vracania. Vedomie je zmätené, pacient môže spadať do kómy. Existujú kŕče charakterizované ptózu a rôzne zrakové postihnutia.

Komplikácie po pretrhnutí aneuryzmy

Kvôli krvácaniu vyvolanému prasknutím aneuryzmy sa vyskytuje množstvo komplikácií. Existuje cerebrálny angiospazmus, je pravdepodobné opakované pretrhnutie aneuryzmy. Možno vývoj mozgovej ischémie, ktorý je smrteľný v 17% prípadov. Komplikácie sú podobné ako pri ischemickej hemoragickej mŕtvici. V niektorých prípadoch sa po prerušení vzdelávania vyvinie konvulzívny syndróm. Nasledujúce komplikácie sú pravdepodobné.

 1. Syndróm bolesti Po úderu sa môžu vyvinúť bolestivé záchvaty s rôznou intenzitou a trvaním. Pulzujúca a strieľajúca bolesť, pocit tepla je ťažko uľavený prostriedkami proti bolestiam.
 2. Kognitívne poruchy. Pacienti strácajú schopnosť spracovávať externé informácie a vnímať ich. Logika a jasnosť myslenia, pamäte a schopnosť plánovať, učiť sa, robiť rozhodnutia sú stratené.
 3. Psychologické poruchy. Depresia, kolísanie nálady, podráždenosť, nespavosť, úzkosť sú charakteristické.
 4. Obtiažnosť pri vyprázdňovaní a močení. Pacienti majú ťažkosti s močovým mechúrom, črevom a ich vyprázdňovaním.
 5. Zhoršené videnie Aneuryzma krčnej tepny sa vyznačuje zníženou zrakovou ostrosťou, strata oblasti vizuálneho poľa, dvojité videnie.
 6. Ťažké alebo zhoršené prehĺtanie. Táto komplikácia môže viesť k vniknutiu potravy do priedušnice a priedušiek a nie do pažeráka. Dehydratácia a zápcha sú pravdepodobné.
 7. Porušenie správania. Charakterizovaná emocionálnou labilitou, pomalou reakciou, agresiou alebo strachom.
 8. Poruchy vnímania. Pacient nie je schopný zdvihnúť predmet, nechápe, čo vidí pred ním.
 9. Problémy s rečou. Ťažké porozumenie a reprodukcia reči. Pacienti majú ťažkosti s počítaním, písaním, čítaním. Táto komplikácia je typická v prípade poškodenia ľavej hemisféry mozgu (na pravej strane).
 10. Pohybové poruchy. Existuje ochromenie, slabosť, chorý pohyb a ťažké prechádzky, zhoršená koordinácia. Niekedy dochádza k hemiplegii - poruchám pohybu jednej strany tela.

Po roztrhnutí aneuryzmy je dôležité včas začať liečbu a riadne organizovať následnú rehabilitáciu pacienta.

Operatívny zásah

Vo väčšine prípadov sa operácia považuje za najefektívnejšiu liečbu aneuryzmy. Vytvárajte orezávanie, posilňujte steny ciev, porušujte priepustnosť krvných ciev v mieste poškodenia špeciálnymi mikroskopickými špirálami.

výstrižok

Orezávanie sa vykonáva priamou operáciou. Operácia je otvorená intrakraniálne. Aneuryzma sa vypne z celkového prietoku krvi, pričom sa zachová priechodnosť nosiča a okolitých ciev. Odstránenie krvi v celom subarachnoidálnom priestore alebo drenáž intracerebrálneho hematómu je povinné.

Táto operácia sa v neurochirurgii uznáva ako jedna z najťažších. Hrdlo aneuryzmy by malo byť okamžite zablokované. Optimálny chirurgický prístup je vybraný, používajú sa moderné mikrochirurgické zariadenia a operačný mikroskop.

Posilnenie steny plavidla

Niekedy sa uchýlil k spôsobu posilnenia steny aneuryzmy. Ovplyvnená oblasť je obalená chirurgickou gázou, ktorá vyvoláva tvorbu špeciálnej kapsuly z spojivového tkaniva. Nevýhodou metódy je vysoká pravdepodobnosť krvácania v pooperačnom období.

Endovaskulárna chirurgia

Teraz je populárna metóda cieleného porušenia priechodnosti aneuryzmy. Požadovaná časť nádoby je umelo blokovaná použitím špeciálnych mikrovinutí. Priebeh susedných ciev sa starostlivo skúma, operácia je kontrolovaná angiografiou. Táto metóda je minimálne invazívna, široko používaná v Nemecku. Operácia nevyžaduje otvorenie lebky, menej traumatické.

Aneuryzma pred a po endovasálnom chirurgickom zákroku

Pooperačné komplikácie

Často sú pooperačné komplikácie. Sú zvyčajne spojené s vývojom mozgovej hypoxie, cievneho spazmu, najmä ak sa intervencia uskutočnila v akútnom období hemorágie v mozgu. Tiež komplikácie sú pozorované, keď sú poškodené steny aneuryziem. V niektorých prípadoch mikrosirálka prepichne stenu.

Kyslíkové hladovanie je charakteristické úplnou alebo čiastočnou obštrukciou cievy, ktorá nesie aneuryzmu. Teraz, vďaka moderným technikám, sa priestor plavidla umelo rozšíril a posilnil, aby zabezpečil potrebný prietok krvi v presne definovaných oblastiach.

Smrteľný výsledok je pravdepodobný, ak je aneuryzma obra, je v ťažkom štádiu vývoja. Je dôležité začať liečbu včas, vykonať operáciu bez toho, aby ste začali ochorenie. Úmrtnosť je minimálna, ak choroba nemala čas prejsť do akútnej fázy, operácia je priama. Jednotlivé úmrtia sú pravdepodobne kvôli individuálnym charakteristikám organizmu, ktoré priamo nesúvisia s chorobou, operáciou.

Neoperačná liečba

Napriek tomu, že hlavnou a radikálnou metódou na boj s chorobou je chirurgický zákrok, taktiež sa uskutočňuje konzervatívna liečba. Po prvé, je potrebné neustále pod dohľadom lekára. Každý pacient potrebuje individuálny prístup, musíte brať do úvahy jeho stav ako celok, všetky vlastnosti tela. Tento prístup je tiež dôležitý pri výbere chirurgického zákroku. Rôzne lieky sa používajú na prevenciu prasknutia aneuryzmy, na zlepšenie celkového stavu.

 • Antiemetiká a lieky proti bolesti. Sú potrebné na zmiernenie stavu pacienta.
 • Prípravky na stabilizáciu krvného tlaku. Najdôležitejšou vecou je zabezpečiť určitú pevnú prahovú hodnotu, nad ktorou sa tlak nezvýši. Rast krvného tlaku môže viesť k pretrhnutiu aneuryzmy, krvácaniu.
 • Antikonvulzívne lieky. Tieto lieky sú zvyčajne predpísané, pretože sa pravdepodobne vyskytnú záchvaty.
 • Blokátory kalciových kanálov. Prípravky predchádza mozgovým kŕčom, stabilizujú krvné cievy. Je potrebné používať lieky, aby krv nezastavila prístup k tým častiam mozgu, ktoré utrpeli v dôsledku vývinu aneuryzmy.

Je optimálne kombinovať konzervatívnu a chirurgickú liečbu, pretože mozgová aneuryzma potrebuje presne chirurgický zákrok na zníženie rizika prasknutia a prevencie smrti.

Prevencia mozgovej aneuryzmy

Po prvé, je potrebné venovať pozornosť faktoru dedičného prenosu ochorenia, predispozície k nemu. Prevencia mozgovej aneuryzmy je založená na včasnej diagnostike ochorenia, detekcii príznakov, vyšetrení, po ktorej je okamžite predpísaná vhodná liečba. Magnetická rezonančná tomografia a počítačová tomografia mozgu poskytujú dostatočne spoľahlivé výsledky. Vykonávajte aj angiografiu.

Osoba, ktorá už podozrieva prítomnosť tejto choroby, by sa mala udržiavať v osobitnom stave, a to nielen fyzicky, ale aj emocionálne. Je dôležité, aby sa nepredierali, vyhýbali sa prepracovaniu. Je potrebné vynaložiť úsilie na neustálu stabilizáciu emočného zázemia a nie na nadmerné vyčerpanie. Musíme zabudnúť na dôsledky, obavy, márne delikty a pochybnosti, musíme žiť v súčasnosti a užívať si každý deň.

Je dôležité znížiť riziko poškodenia ciev, zranenia hlavy na minimum. Je potrebné neustále monitorovať krvný tlak. Hlavnú úlohu zohráva včasná detekcia primárneho preventívneho krvácania. Ignorovanie príznakov aneuryzmy mozgu nemôže - musíte ihneď kontaktovať špecialistu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo spôsobuje modriny na telách žien bez dôvodu

Každý človek padol a dostal modriny a na jeho tele sa objavili modriny. Ale niekedy nemôžu byť spojené so zranením. Pozrime sa, prečo existujú modriny na tele bez príčiny u žien, na ktorých častiach tela sa objavujú a spôsoby ich liečby.

Prečo sú žily na rukách, diagnóza, čo robiť

Z tohto článku sa dozviete: žily v náručí, aké sú dôvody. Je to normálne alebo patologické? Aké sú spôsoby riešenia tohto problému?Žily na ramenách sú viditeľné alebo vyčnievajú, keď majú veľký priemer a sú umiestnené priamo pod kožou.

SHEIA.RU

Spoločná karotidová arteria: anatómia, vetvy, norma, rýchlosť krvného prietoku Anatómia spoločnej krčnej tepnySpoločná karotická tepna je hlavná nádoba, ktorá prenáša krv zo srdca do najvyššej časti ľudského tela.

Kŕčové žily v panve - symptómy a liečba u žien

Kŕčové žily v panve u žien sú vyvolané takým javom, ako je opätovné vstreknutie krvi cez vaječníkovú žilu, ktoré sa vyskytujú na pozadí stláčania krvných ciev.

Arytmia. Príčiny, symptómy, typy a liečba arytmií

Dobrý deň, drahí čitatelia!V dnešnom článku sa s vami budeme zaoberať takým srdcovým stavom, ako sú arytmia, jej príčiny, symptómy, typy, diagnostika, prevencia a liečba tradičnými a ľudovými prostriedkami.

Liečba stenokardie liekom: predpísané lieky a dávky

Úmrtnosť na srdcové ochorenia je stále veľmi vysoká napriek vážnemu pokroku v medicíne. Neaktívny životný štýl, stres a zlé návyky opotrebovávajú srdcový sval.