Aneuryzma interventrikulárnej septa srdca je patologický proces, pri ktorom dochádza k výčnelku cievnej steny v mieste riedenia.

Kardiológovia klasifikujú ochorenie na akútnu a chronickú formu. Prvý sa pozoruje v akútnom štádiu infarktu, keď zomrelé územie srdcového svalu sa stáva mäkkým a pod pôsobením systolického tlaku krvného obehu v ľavej komore sa vysunie výčnelok vpravo. Vo fáze hojenia jaziev myokardu môže akútna forma aneuryzmy zmiznúť a niekedy sa proces stáva chronickým.

Počas prechodu sa pozoruje zníženie srdcového výdaja, obrovské množstvo krvi prúdi do oblasti aneurotického edému a existuje riziko vzniku srdcového zlyhania. Vývoj chronickej fázy závisí priamo od ukazovateľov kvality a veľkosti poškodenia srdcového svalu. Patológia môže mať rôzne formy: huby, kukurice a ploché. V oblasti aneuryzmy sa môžu tvoriť krvné zrazeniny. Tieto zrazeniny sú príčinou arteriálnej embólie.

Vypuknutie sa stáva príčinou zníženia dysfunkcie, ktorej proporcionalita je spôsobená objemom aneuryzmy. Patologické obdobie spôsobuje nerovnováhu účelu sťahovania pravej komory v dôsledku toho, že vyčnievajúce aneuryzma vyplní svoje územie. Aneuryzma interventrikulárnej septa srdca je špecifikovaná rôznymi klinickými príznakmi.

V akútnej forme ochorenia sa u pacientov vyskytne opuch, významné zvýšenie veľkosti pečene, ascites. V chronickom priebehu pacientov dlhodobo nemajú žiadne sťažnosti. Ale zatiaľ čo sú závažné arytmie, tachykardia. Na klinike dominuje zlá tolerancia cvičenia, paroxysmálna srdcová astma a tromboembolizmus. V medzikostálnych priestoroch sa zaznamenáva bolestivá pulzácia, systolické pozadie nadobúda zúfalý rytmus.

Pre diagnostiku ochorenia je dôležitý výsledok elektrokardiografie, elektrokardiogramu. Proces liečby závisí od výsledku infarktu, je dôležité dodržiavať prísne obmedzenie fyzickej aktivity. Konzervatívne metódy neexistujú a s rozvojom zlyhania srdca sa odporúča chirurgická intervencia. Odporúča sa tiež zo zdravotných dôvodov.

Prognóza chronickej formy je priaznivá, ak nie je srdcové zlyhanie. Slabý výsledok v hubových a svalových aneuryzmoch v dôsledku vývinu trombózy a arytmií. Otázka je tiež akútna akútna, od prvého do desiateho dňa existuje vysoké riziko prasknutia srdcového svalu. Preventívne opatrenia sú zamerané na boj proti srdcovým ochoreniam, kontrolu motorickej aktivity po infarkte a včasné predpisovanie antihypertenzív.

Všetko o aneuryzme srdca

Patologické vyhadzovanie stenčenej steny myokardu v medicíne je definované ako aneuryzma srdca. Súčasne klesá kontraktilná funkcia oblasti srdcového svalu alebo úplne chýba, dochádza k jej zmenám. Väčšina aneuryziem je diagnostikovaná u pacientov s anamnézou infarktu myokardu. Často sú to muži vo vekovej kategórii 45-75 rokov. Podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb (ICB) má patológia kód 125.3

Čo je to?

Aneuryzma srdca je miestnou oblasťou srdcového svalu, ktorá stratila schopnosť kontrahovať a pôsobiť počas kontrakcií počas systoly. Hypertrofia postihuje najmä ľavú srdcovú komoru a pravý alebo medzikomorový jumper je veľmi zriedkavý. Priemer výčnelku sa pohybuje od 1 do 20 cm.

Vada vzniká pod vplyvom vnútorného tlaku vytvoreného v srdcových komorách na stenu, ktorá stratila svoju silu. Táto podmienka je nebezpečná, pretože môže spôsobiť pretrhnutie srdcovej aneuryzmy a závažné krvácanie, ktoré často vedie k smrti pacienta. Ďalším nebezpečným aspektom ochorenia je ťažkosť liečby. Liečba patologickej zmeny steny môže byť vykonaná iba chirurgicky. Táto metóda však nezodpovedá všetkým pacientom, pretože existujú kategórie pacientov, u ktorých je chirurgická intervencia kontraindikovaná.

Príčiny

Ochorenie sa môže vyvinúť v dôsledku vrodenej alebo získanej patológie. Divertikulum v srdci sa najčastejšie objavuje po masívnom infarkte. Výsledkom tejto choroby sú bunky svalovej vrstvy srdcovej steny mŕtve. Stáva sa tenšou a stráca schopnosť odolávať vnútromodiálnemu tlaku. Oblasť myokardu sa natiahne a vytvára výčnelok, ktorý má tvar vrecka. Toto je skutočný alebo štrukturálny faktor vo vývoji chyby.

Takáto aneuryzma v srdcovom svale prispieva k stagnácii krvi v divertikulu a vzniku krvných zrazenín. Hrozí nebezpečenstvo vzniku vážnych komplikácií, pretože roztrhnutá zrazenina môže upchať krvnú cievu. Najčastejšie postihuje aortu alebo pľúcnu artériu.

Funkčné poruchy sú determinované neschopnosťou myokardu normálne pracovať. Aneuryzma spôsobuje dysfunkciu v práci srdcového svalu, ktorá sa prejavuje asynchrónnymi kontrakciami (poškodená oblasť je stlačená arytmicky). Príčinou porušenia je náhrada svalových buniek myokardu spojivovými bunkami, ktoré nemajú kontraktilnú funkciu. Čo je aneuryzma srdca? Ide o sekundárnu chorobu, ktorá je dôsledkom iných patológií:

 • postinfrakčná kardiálna skleróza;
 • infekčné choroby;
 • vrodené chyby srdcového systému;
 • srdcová chirurgia;
 • toxická otravu;
 • následkom vystavenia žiareniu;
 • systémové choroby;
 • poranenia.

Hlavnou podmienkou pre výskyt aneuryzmy po infarkte je nedodržanie odpočinku v posteli, zvýšená fyzická námaha a stabilná arteriálna hypertenzia pozorovaná v akútnom období ochorenia.

U detí sa vyskytuje vrodená aneuryzma srdcového svalu, ktorá sa vytvára počas obdobia vnútromaternicového vývoja. Vyjadruje sa po narodení dieťaťa, keď novorodenec začína dýchať samostatne. Krvná cirkulácia sa zvyšuje, v dôsledku čoho sa zvyšuje intracardiálny tlak a vytvára sa vydutie steny.

Takáto patológia u detí je zriedkavá. Častejšie pediatr diagnostikuje aneuryzmus prepážky medzi komorami. Diagnóza sa robí na základe symptómov, ktoré sa prejavujú u detí mladších ako 3 roky. Ak ochorenie nebolo označené zjavnými príznakmi, ale došlo k porušeniu, v období dospievania sa prejavia prejavy tejto choroby.

druh

Klasifikácia kardiálnej aneuryzmy podľa času.

 1. Akútny typ - až 14 dní po infarkte.
 2. Subakútny - až dva mesiace.
 3. Chronické - po 2 mesiacoch.

Rozdiel vo forme:

 • difúzny (vytvára veľké plochy poškodenia);
 • tvar vrecka má širokú dutinu a úzky "krk";
 • spôsobuje stratifikáciu - je dôsledkom ruptúry endokardu a je lokalizovaný v hlbokej vrstve myokardu.

Aj aneuryzmy sa vyznačujú štruktúrou štruktúry. Pozostávajú zo svalových alebo vláknitých buniek, môžu byť zmiešaného typu.

klinika

V klinickom zobrazení aneuryzmy srdca nie je dominantné jediné znamenie. Skladá sa z rôznych prejavov pozorovaných u pacienta v období po infarkte.

Pacient poznamenal:

 • bolesť;
 • dýchavičnosť;
 • búšenie srdca;
 • zmenená srdcová frekvencia;
 • blednutie kože;
 • kašeľ;
 • zvýšená únava.

Bolestivosť je lokalizovaná za hrudnou kosťou (mierne doľava), prechádza formou záchvatov, nie ostrá, zvyšuje sa po cvičení alebo fajčení. Bolesť nemusí nutne sprevádzať chorobu, pretože tkanivo aneuryzmy pozostáva z spojovacích buniek, ktoré nemajú nervové zakončenia. Nepohodlie spôsobuje poškodenie krvného obehu koronárnych ciev akejkoľvek etiológie.

Po progresii pacienta sa príznaky srdcového zlyhania zvyšujú. V budúcnosti sa u pacienta objaví edém, zvyšuje sa pečeň, dochádza k poškodeniu funkcie dýchania (dýchavičnosť, zadusenie). Zmeny srdcového rytmu sa vyskytujú (tachykardia, bradykardia, arytmia). Existuje angína, rovnako ako v pokoji.

Príčinou slabosti a malátnosti srdcovej aneuryzmy je zlyhanie kontrakcie myokardu. Táto dysfunkcia srdcového svalu vedie k zníženiu cirkulujúceho objemu krvi, k zníženiu transportu kyslíka do tkanív, v dôsledku čoho dochádza k hypoxii. Z toho istého dôvodu je bledá pokožka, čo je jej citlivosť. Okrem toho pacient zaznamenal opuch krčných žíl, zvýšené potenie.

diagnostika

Pred začatím liečby post-infarktu srdcovej aneuryzmy sa musíte podrobiť diagnostickému vyšetreniu na prítomnosť patológie. Pacientom, u ktorých existuje riziko vzniku ochorenia, je predpísané inštrumentálne vyšetrenie. Po prvé, lekár vykoná objektívne vyšetrenie pacienta.

 1. Pri palpácii môžete cítiť apikálny impulz srdca, ktorý normálne nepočúva. Keď je aneuryzma charakterizovaná príznakom "rocker", keď lekár pod prstami cíti rozdiel v srdcovej činnosti (špička je normálna a výstupok zaostáva).
 2. Perkusia určuje hranice vnútorného orgánu a za prítomnosti defektu sa posunie doľava (častá lokalizácia patologického procesu).
 3. S pomocou stetoskopu vykonáva kardiológ auskultáciu (počúvanie) práce srdca. Prítomnosť aneuryzmy vytvára ďalší šum, oslabenie srdcových zvukov.
 4. Na konci vyšetrenia lekár meria krvný tlak. U pacientov s podozrením na tvorbu výboja sa krvný tlak neustále udržuje nad 140 mm. Hg. Art.

Ďalej vykonajte nasledujúce štúdie.

 1. EKG - nedetekuje defekt myokardu. Zobrazuje zmeny srdca v dôsledku infarktu. Ak sa však tieto príznaky pozorujú v období po infarkte počas obdobia 20 dní, potom to slúži ako potvrdenie vývoja patológie.
 2. EchoCG - poskytuje predstavu o veľkosti, objeme dutiny, konfigurácii defektu myokardu. Navyše technika pomáha odhadnúť hrúbku deformovanej steny, prítomnosť krvi alebo zrazeniny, rýchlosť prietoku krvi v srdcových komorách. Definícia tohto indikátora je dôležitá pri predpovedaní vývoja trombózy, pomáha pri výbere vhodnej liečby pre konkrétny klinický prípad. Podľa výsledkov echogramu vykonajte klasifikáciu vzdelávania.
 3. Scintigrafia - testovanie steny myokardu zavedením kontrastnej látky do krvného obehu. V mieste výčnelku sa nástroj nehromadí a pri skenovaní je viditeľný.
 4. Použitie röntgenových štúdií je veľmi zriedkavé, pretože odhaľuje iba veľké aneuryzmy. Táto metóda sa používa, ak nie sú k dispozícii iné metódy.
 5. MRI je najnovší a najinformatívnejší spôsob diagnostikovania kardiálneho výčnelku, ktorý poskytuje úplný obraz o rozvíjajúcom sa vzdelávaní.

Tiež pacientovi s aneuryzmou srdca je predpísaný kompletný krvný a močový test na zistenie súvisiacich ochorení. Podľa výsledkov výskumu kardiológ povedie pacientovi, ako sa má liečiť aneuryzma srdca.

Prebiehajúca liečba

Ak má pacient vyvýšenie veľkého srdcového srdcového svalu, ktorý má všetky predpoklady na pretrhnutie, potom sa tento stav považuje za naliehavý syndróm vyžadujúci urgentnú hospitalizáciu. Hlavná metóda liečby defektov myokardu je chirurgická. Pri samostatnom odmietnutí operácie od pacienta alebo pri malom množstve vzdelania, ktoré nevedie k vzniku komplikácií, je možná liečba liekom. Vykonáva sa v nemocnici a ak je stav pacienta stabilizovaný, pokračuje doma a môže trvať celý život.

Srdcovú aneuryzmu sa lieči nasledujúcimi skupinami liekov:

 1. Použitie beta-adenoblokátorov znižuje silu svalových kontrakcií, normalizuje srdcový rytmus ("Concor", "Anaprilin", "Nobilet").
 2. Antagonisti vápnika neovplyvňujú kontraktilnú funkciu srdca, takže majú menej kontraindikácií. Určené na odstránenie hypertonicity z krvných ciev a na udržanie krvného tlaku v normálnych ("Amlodipine", "Crinfar", "Nifadipine").
 3. Diuretické lieky sa používajú na odstránenie nadbytočnej tekutiny z tela a zníženie krvného tlaku ("Furosemid", "Veroshpiron", "Guigroton"). Normalizácia krvného tlaku znižuje riziko pretrhnutia steny myokardu.
 4. "Papaverine", "Validol" je predpísaný v počiatočnom štádiu ochorenia na rozšírenie koronárnych ciev.
 5. Trombolytické látky sa používajú na prevenciu tvorby krvných zrazenín ("Aspirín", "Tiklopidin").

S neúčinnosťou konzervatívnej terapie, rovnako ako s rozvojom núdze, na liečbu vady musí byť okamžite. Podstatou intervencie je vyrezanie vypuklej oblasti a zatvorenie steny. Pri veľkom poškodení sa syntetický implantát používa na zvýšenie sily myokardu. Operácia prebieha pri umelom udržiavaní krvného obehu.

Ľudová alebo domáca terapia sa vykonáva iba v počiatočnom štádiu ochorenia, pretože pomoc pri užívaní infúzií liečivých bylín nie je nevyhnutná a je výraznejšia v kombinácii s liekmi.

Tradiční liečitelia odporúčajú liečiť aneuryzmu srdcového svalu pomocou infúzie bobulí z plodov, odvar zo semien alebo kôrovcov, tinktúra šípky.

prevencia

Pozitívna prognóza ochorenia závisí od toho, ako presne pacient dodržiava prianie lekára. Pacienti s aneuryzmou srdcového svalu sú prísne zakázané fajčiť a piť. Je odporúčaná strava, ktorá obmedzuje konzumáciu tučných, slaných a korenených jedál. Tiež je potrebné znížiť príjem čerstvého chleba, bravčového mäsa a z kávy a silného čajového odpadu úplne. V strave takýchto pacientov dominuje zelenina a ovocie, mliečne výrobky, polievky (bez Navara), obilniny. Jedlo by malo byť ľahko stráviteľné, bez toho, aby vytváralo zaťaženie srdca a celého tela.

Okrem toho sa pacientom zakazuje intenzívna fyzická práca, aktívne športy. Tieto obmedzenia sa musia dodržiavať až do konca života, potom sa riziko rušenia aneuryzmy výrazne zníži. Pacienti s touto diagnózou by mali podstúpiť rutinnú kontrolu, kde lekár monitoruje zmenu srdcového rytmu alebo tvorbu krvných zrazenín. Včasné odhalenie porušení umožní čas na vykonanie kvalifikovanej liečby a zabráni vzniku komplikácií.

Koľko pacienta so srdcovou aneuryzmou môže žiť závisí od stupňa progresie ochorenia, od pacientovho dodržiavania lekárskych odporúčaní, od prítomnosti komorbidít, ako aj od jednotlivých charakteristík organizmu. Preto je dôležité okamžite kontaktovať špecialistu, ak sa necítite dobre, aby ste neprehliadli vývoj aneuryzmy srdca.

Časopisové rubriky

Predmetná patológia je chybou v štruktúre srdca / krvnej cievy. Je to výčnelok malej časti steny komory, krvnej cievy, ktorá kvôli určitým faktorom stratila schopnosť zmršťovať sa a stúpať sa. V priebehu času sa tieto steny môžu pretrhnúť (roztrhnutie aneuryzmy), čo povedie k vážnym prerušeniam v tele.

Prečo sa vyskytuje aneuryzma srdca?

Celý rad dôvodov, ktoré môžu vyvolať indikovanú chorobu, je rozdelený do dvoch skupín.

Príčiny vrodenej aneuryzmy srdca

 • Dedičnosť. Ak je blízky príbuzný novorodenca diagnostikovaný aneuryzma srdcovej / krvnej cievy, riziko vzniku podobnej patológie u dieťaťa je pomerne vysoké.
 • Vady v štruktúre spojivového tkaniva, ktoré boli spôsobené genetickými chorobami (Marfanov syndróm).
 • Vrodené chyby v štruktúre spojivového tkaniva.

Príčiny získaného aneuryzmu srdca

 • Infarkt myokardu. Riziko vzniku aneuryzmy srdca u pacientov po infarkte myokardu je v mnohých prípadoch významne zvýšené.
 1. Pacient má pravidelné zvýšenie krvného tlaku. Kvôli zvýšeniu tlaku sa zvyšuje tlak na krvné cievy: v oblasti, kde sú steny srdca (krvných ciev) stenčené, môže dôjsť k prasknutiu. Arteriálna hypertenzia, ktorá nie je liečená včas, ako samostatný nezávislý faktor, môže viesť k výčnelku cievnych stien v oslabených zónach. Môže byť niekoľko takýchto vyvýšení.
 2. Posilnené cvičenie, tvrdá fyzická práca počas 6-8 týždňov po utrpení infarktu myokardu.
 3. Chyby súvisiace s obnovou svalovej vrstvy srdca.
 • Infekčné choroby, ktoré spôsobujú deformáciu stien krvných ciev:
 1. syfilis, počas ktorého je ovplyvnená koža, dôležité systémy tela;
 2. reumatizmus, často spôsobený zle liečenou angínou;
 3. zápal vo vnútornej výstelke srdca;
 4. tuberkulóza.
 • Fajčenia. Podľa štatistík je srdcová aneuryzma diagnostikovaná u fajčiarov štyrikrát častejšie ako u tých, ktorí nie sú na fajčenie.
 • Alkohol. Pravidelná konzumácia alkoholu zasiahne celý kardiovaskulárny systém: závažné chyby sa môžu zistiť kdekoľvek na lodi.
 • Zranenie hrudníka (zasiahnutie ostrým predmetom, dopravná nehoda, pád). Rozdiel medzi týmto výskytom a výskytom srdcovej aneuryzmy môže byť významný (15-20 rokov).

Kde sa najčastejšie vyskytuje choroba?

V závislosti od oblasti srdca, kde sa nachádza aneuryzma, liečené ochorenie je rozdelené na niekoľko podskupín

Aneuryzma ľavej komory srdca

Táto patológia sa môže vyskytnúť len u dospelých pacientov v dôsledku výskytu závažného srdcového zlyhania (myokarditída, infarkt myokardu). Často je umiestnenie aneuryzmy v srdci presne ľavej komory. V niektorých prípadoch sú diagnostikované viaceré aneuryzmy, ale toto je zriedkavé. Keď je aneuryzma ľavej komory postupné zriedenie svalového tkaniva srdca, jeho výstupok.

Cievne aneuryzma

Ako súčasť poškodenia, ktoré ovplyvňuje prácu srdca, patrí aj aneuryzma aortálnych dutín. Existuje taká patológia na pozadí zúženia priemeru koronárnych artérií dodávajúcich srdce. S nárastom parametrov aneuryzmy sa často vyskytuje stlačenie pravej komory + pravá predsieň. Tieto javy spôsobujú opuch krčných žíl, zvýšenie parametrov pečene, opuch. V niektorých prípadoch môžu veľké aneuryzmy svalového sínusu stlačiť pľúcny kmeň, čo môže viesť k rýchlej smrti.

Aneuryzma vzostupnej aorty srdca

Výskyt aneuryzmy vo vzostupnej časti aorty je často spojený so zápalovými udalosťami, ku ktorým dochádza na pozadí infekčných ochorení (syfilis, tuberkulóza). Na strane pacientov sa vyskytujú sťažnosti na časté dýchacie ťažkosti, bolesť bolesti v retrosternálnej oblasti. Zvýšenie parametrov posudzovanej skupiny aneuryziem ohrozuje atrofiu rebier a hrudnej kosti. Zalievanie krku, horných končatín, tváre - dôsledkom stlačenia aneuryzmy nadriadenej kaše.

Aneuryzma interventrikulárnej septa srdca

Patrí do kategórie vrodených abnormalít. Môže byť prítomný v kombinácii s inými poruchami štruktúry srdca. V niektorých prípadoch sa s vekom môže vyskytnúť aneuryzma interventrikulárneho septa: dôsledkom vrodeného nedostatočného rozvoja septa. Jeho veľkosť nepresahuje 2 cm, hoci boli zaznamenané prípady, keď boli novorodencom zistené interventrikulárne aneuryzmy s veľkosťou 5-7 cm.

Ak sa vyskytne aneuryzma interventrikulárnej septa srdca, nie sú žiadne príznaky. Patológia sa zistí náhodou, t.j. počas vyšetrenia (echokardiografia). Uvažovaná choroba sa môže detegovať in utero pomocou ultrazvukového vyšetrenia.

Hlavné príznaky a príznaky

Symptómy posudzovanej choroby budú závisieť od veľkosti aneuryzmy. Aneurysmy malých parametrov sa nemusia prejavovať zvonka. Jasnejšie z hľadiska prejavov, ktoré sú nebezpečnejšie pre zdravie, sú veľké aneuryzmy.

V takýchto prípadoch sa môže vyskytnúť množstvo príznakov.

 • Patologická pulzácia bola diagnostikovaná druhý deň po infarkte. Pri počúvaní pacienta (v polohe "ležiace") sa takáto pulzácia bude podobať zvuku "hojdavej vlny". Patologické chvenie možno identifikovať vizuálne, palpáciou. Približne 50% pacientov má indikovaný symptóm.
 • Parietálne tromby. Charakteristickým znakom chronickej aneuryzmy srdca. Ich tvorba je spojená s prerušením krvného obehu. Pri prítomnosti stenových zrazenín nedôjde k žiadnej patologickej pulzácii.
 • Porucha srdcového rytmu. Častým výskytom srdcovej aneuryzmy je rýchly srdcový tep ("cval srdca").

Aké sú sťažnosti pacientov

 • Vážne chyby v práci srdca
 1. Dýchavičnosť, ktorá môže spôsobiť pľúcny edém, srdcovú astmu.
 2. Poruchy srdcového rytmu: tachykardia, tachykardia + bradykardia, extrasystólia, blokáda.
 3. Angina pectoris (v aktívnom / neaktívnom stave).
 • Poruchy obehu
 1. Opuch krku, tváre, horných končatín.
 2. Otokové žily okolo krku.
 3. Opakovaný infarkt myokardu, infarkt obličiek, gangréna končatín s pokročilými formami ochorenia.
 • Porušenia všeobecným stavom tela
 1. Zvýšená telesná teplota.
 2. Konštantná únava, ospalosť.
 3. Slabosť.
 • Chyby v práci dýchacej sústavy:
 1. Kašeľ.
 2. Bolesti na hrudníku, ktoré sú pravidelné.
 3. Bolesti hlavy, závrat.

Roztrhnutie aneuryzmy srdca, ktoré často vedie k smrti pacienta, má svoje prejavy

 • Odfarbenie: bledosť sa nahradí cyanózou.
 • Silné žilové opuchy na krku.
 • Hemoptysis.
 • Nevoľnosť, silné vracanie s krvou.
 • Studený pot
 • Strata vedomia
 • Hoď dych.

Hlavné typy ochorenia

Na základe časového obdobia, počas ktorého sa tvorí posudzovaná patológia, špecifiká priebehu ochorenia, možné dôsledky, je bežné rozlíšiť dva hlavné typy srdcovej aneuryzmy.

Akútna aneuryzma srdca

Môže sa vyskytnúť do 14 dní po utrpení infarktu myokardu. Uvažovaný typ aneuryzmy je diagnostikovaný častejšie než iné typy ochorenia. Veľmi dôležitá je včasná detekcia akútnej srdcovej aneuryzmy, pravidelné sledovanie stavu pacienta. Je to spôsobené krehkosťou steny aneuryzmy: pri zvyšovaní krvného tlaku je riziko prasknutia špecifikovanej steny veľmi vysoké.

Príznaky prasknutia akútnej srdcovej aneuryzmy

 • Teplota tela stúpa (z 38 ° C).
 • Pre pacienta je ťažké dýchať.
 • Búšenie srdca.
 • Kompletný krvný obraz / moč naznačuje zvýšenie ESR.
 • Výsledok elektrokardiogramu je "pozastavená krivka".

Chronická aneuryzma srdca

Môže sa vyvinúť ako samostatná patológia (do 2 mesiacov po utrpení infarktu myokardu) alebo na pozadí akútnej aneuryzmy. Riziko roztrhnutia chronickej aneuryzmy srdca je minimálne: v dôsledku zjazvenia myokardu sa aneuryzma zakryje hustým spojivovým tkanivom. Avšak tento typ aneuryzmy nie je o nič menej nebezpečný ako predchádzajúci: srdce stráca schopnosť plne sa zmršťovať, čo vyvoláva rozvoj srdcového zlyhania. Chronická aneuryzma srdca má výraznejšie príznaky ako akútna aneuryzma.

 • Pacient nemôže dlhodobo vykonávať duševnú / fyzickú prácu v dôsledku rýchlej únavy.
 • Vyskytujú sa sťažnosti na pravidelnú dýchavičnosť, nepravidelný tep srdca.
 • Opuch končatín, krku, tváre.

Ako zistiť aneuryzma srdca?

Existuje niekoľko techník, ktoré pomáhajú identifikovať ochorenie v čase.

 • Konzultácia s lekárom o prítomných symptómoch. Počas rozhovoru by mal lekár zistiť možné príčiny sťažností pacienta: prenesené poranenia hrudníka, prítomnosť / neprítomnosť infekčných ochorení, informácie o infarkte myokardu. Takisto sa skúma história prípadov blízkych príbuzných pacientov.
 • Testovanie moču, krvi. Je potrebné skontrolovať prítomnosť sprievodných ochorení, ktoré by mohli vyvolať srdcovú aneuryzmu.
 • EKG. Poskytuje príležitosť na registráciu špecifických zmien v srdcovom rytme, ktoré táto patológia môže spôsobiť.
 • Ultrazvukové vyšetrenie srdca. Používa sa na získanie potrebných informácií.
 1. Meranie presných parametrov aneuryzmy.
 2. Klasifikácia aneuryzmy srdca.
 3. Prítomnosť / neprítomnosť krvných zrazenín v dutine ciev.
 4. RTG hrudníka. Pomáha nastaviť parametre srdca, pľúc.
 • Rádioizotopová ventrikulografia srdca. Potreba zistiť presné umiestnenie aneuryzmy, jeho veľkosť. Prostredníctvom tohto prieskumu je možné určiť kontraktilitu myokardu v pokoji / pod záťažou. Pri ventrikulografii srdca sa pacientovi injekčne aplikujú intravenózne rádioaktívne zložky, ktoré sú koncentrované v srdcovom tkanive počas určitého časového obdobia.
 • MRI srdca. Používa sa ako alternatíva pre pacientov, ktorí majú zakázané vykonávať invazívne manipulácie. Pomocou MRI môžete študovať povahu aneuryzmy, stav artérií srdca, získať trojrozmerný obraz srdca.
 • Koronárna agnografia + röntgenové odvzdušnenie. Potreba pacientov, ktorí potrebujú chirurgickú liečbu srdcovej aneuryzmy. Táto metóda sa používa aj u pacientov s ischémiou srdca.
 • Štúdium elektrického systému srdca. Používa sa u pacientov, u ktorých je diagnostikovaná porucha srdca, chyby srdca. Táto výskumná metóda pomáha zistiť vlastnosti srdcových arytmií a vybrať vhodnú liečbu.

Je život možný pri srdcovej aneuryzme?

Zvážená choroba nie je medzi patológmi, ktoré majú priaznivý výsledok. Očakávaná dĺžka života pacienta po výskyte aneuryzmy bude určená niekoľkými faktormi, ale v priemere po piatich rokoch života s týmto ochorením zomrie 75% pacientov. Hlavnou príčinou smrti je ruptúra ​​aorty, ischémia, mŕtvica. Pravdepodobnosť ruptúry aorty je určená parametrami aneuryzmy. S týmto javom pacient vyžaduje naliehavú chirurgickú starostlivosť, inak smrť môže nastať v priebehu niekoľkých dní.

Aby sa minimalizovalo riziko výskytu posudzovanej choroby, malo by sa prijať niekoľko preventívnych opatrení.

 • Je potrebné vykonať súbor predpisov, ktoré pomôžu minimalizovať riziko infarktu myokardu, aterosklerózy a iných ochorení, ktoré môžu vyvolať srdcovú aneuryzmu.
 1. Správna výživa. Množstvo tuku, ktoré vstupuje do tela každý deň, by nemalo prekročiť 60-65 gramov. Tuky rastlinného pôvodu (olivový olej, ryby) nie sú pre zdravie také nebezpečné ako zvieratá (bravčové mäso, maslo).
 2. Športový životný štýl. Odborníci odporúčajú vykonávať 30-40 minút denne. Môžete striedať beh, plávanie, tanec.
 3. Odmietnutie tabakových výrobkov.
 4. Dodržiavanie spôsobu práce a odpočinku. Mala by byť maximálne chránená pred stresovými situáciami. Nezabudnite na spánok: trvá to minimálne 8 hodín denne.
 • Splnenie všetkých predpisov lekára po infarkte: prísne odpočinok v posteli s ďalším prechodom na "ľahký" športový životný štýl. Je zakázané vykonávať tvrdú fyzickú prácu počas 60 dní.
 • Urobte opatrenia na liečbu hypertenzie. Normálne krvný tlak nesmie presiahnuť 135/85 mm. Hg. Art.
 • Včasná odpoveď na bolesť v oblasti hrudníka.

Nebezpečná aneuryzma srdca u detí: príznaky, liečba

Pri porušení vývoja spojivového tkaniva (dysplázia) sa vyskytujú abnormality v štruktúre srdcových štruktúr, ktoré zahŕňajú zriedenie priečok medzi predsieňami a komorami. V týchto oblastiach po narodení sa vytvárajú výčnelky nazývané aneuryzmy. Sú asymptomatické a majú priaznivý výsledok, menej často vedú k zlyhaniu obehu, ťažkým arytmiám a vyžadujú si chirurgickú liečbu.

Prečítajte si v tomto článku.

Príčiny srdcovej aneuryzmy u detí

Vo veľkej väčšine prípadov sú aneuryzma srdcových stien u detí súčasťou syndrómu MARS. Malé anomálie vývoja v dôsledku vrodenej dysplázie spojivového tkaniva. V tomto stave je silu kolagénových vlákien narušená, čo vedie k ich pretiahnutiu.

Aneuryzma srdca u detí

Zo strany kardiovaskulárneho systému sa to prejavuje vo forme predĺženia akordov, prolapsu ventilových letákov. Keď dochádza k prehĺbeniu steny srdca, pod pôsobením vysokého tlaku v ľavej polovici sa vyúsťuje do lumen pravého predsiene alebo komory. Menej často sa vyskytuje aneuryzma srdca u dieťaťa po chirurgickej korekcii defektov septa.

Príčiny dysplázie vlákien spojivového tkaniva môžu byť:

 • zdedený defekt v chromozómovom zariadení;
 • získané chromozomálne mutácie pri vystavení gravidným nepriaznivým environmentálnym, radiačným a pracovným rizikám;
 • infekcie počas prvých troch mesiacov tehotenstva (ružienka, ovčie kiahne, herpes, adenovírusy, cytomegália, hepatitída, syfilis, tuberkulóza) sú obzvlášť nebezpečné;
 • vek matky do 16 rokov a viac ako 40 rokov;
 • toxóza prvej polovice a hrozba potratu;
 • nedostatok horčíka v strave;
 • fajčenie, alkoholizmus;
 • užívanie liekov, antikonvulzíva, progesterón;
 • diabetes mellitus, tyreotoxikóza.

A tu viac o aneurysme aorty.

Symptómy aneuryzmy interventrikulárnej septa

Výčnelok membránovej časti septa medzi komorami ako nezávislú anomáliu je zriedkavý, zvyčajne má dieťa poruchy chlopne, neskoré uzatvorenie oválneho okna alebo Botallovho kanála, aortálnu koarktáciu. Aneurysmus sa najčastejšie nachádza v oblasti ventilov trikuspidálneho ventilu (pod jeho základňou), môže pôsobiť vo výstupnej časti pravej komory. Vo veľkosti takéto formácie spravidla nepresahujú 2-3 cm.

Nekomplikovaná aneuryzma prepážky sa nezjavuje a môže sa objaviť náhodou, keď dieťa navštívi lekára v súvislosti s inými ochoreniami. V závažných prípadoch sú príznaky srdcového zlyhania:

 • dýchavičnosť;
 • cyanóza kože;
 • závraty;
 • únava;
 • búšenie srdca;
 • bolesť v srdci a pravé hypochondrium;
 • opuch členkov;
 • prerušenia rytmu.

Aké sú riziká anomálií srdca WFP?

U väčšiny detí je aneuryzma medzi septickými septami umiestnená v zóne oválneho okna. Môže sa úplne vybrať do pravého predsieňa alebo mať ohyb v tvare písmena S (čiastočne smerom doprava). Najčastejšie sa vyskytujú klinické prejavy. Ak vývoj aneuryzmy poruší intrakardiálny obeh, objaví sa:

 • oneskorenie vo fyzickom a duševnom vývoji;
 • pomalé zvýšenie telesnej hmotnosti;
 • časté respiračné ochorenia;
 • znížená tolerancia zaťaženia;
 • všeobecná slabosť;
 • arytmie;
 • bolesť srdca;
 • bledosť kože.

Nebezpečným stavom je prasknutie aneuryzmy. To sa môže vyskytnúť u dieťaťa v školskom veku pod vplyvom poranenia hrudníka, nadmerného fyzického alebo psychického stresu. Toto vytvára dieru medzi pravým a ľavým atriom s vypustením krvi v pravej polovici srdca.

Ďalšia prognóza závisí od veľkosti defektu, ktorý sa objavil - pravdepodobne priaznivý priebeh aj absencia symptómov, ako aj akútne porušenie cerebrálneho a systémového obehu so smrteľným výsledkom.

Štátna diagnostika

Podozrenie na prítomnosť srdcovej aneuryzmy je možné pri identifikácii príznakov preťaženia pravého predsiene a komory. Takéto deti majú často bledú pokožku, častý a slabý pulz, nízky krvný tlak. V niektorých prípadoch, s atrofiou zvieracích svalov sa v oblasti srdca objaví výčnelok. Auskultácia odhaľuje nie-hrubý systolický šelest a dva tóny prízvuk nad pľúcnou tepnou.

Na potvrdenie diagnózy sa vykonajú ďalšie vyšetrenia:

 • EKG - preťaženie alebo hypertrofia pravého srdca;
 • Dopplerov ultrazvuk srdca je najinformatívnejšou metódou, v ktorej môžete vidieť vydutie septa, posúdiť jej veľkosť, prítomnosť krvných zrazenín v dutine, stupeň porušenia intrakardiálnej hemodynamiky, prekážky uvoľnenia krvi, súvisiaceho ventilu alebo iných štrukturálnych defektov;
 • MRI, katetrizácia dutín srdca, ventrikulografia sú potrebné pre ťažkosti s diagnostikou.
Ultrazvuk srdca u detí

Liečba detí s patológiou

Keď sa zistí aneuryzma asymptomatického srdca, deti by mali byť pod neustálym dohľadom pediatra a kardiológa, aby sa zabránilo poruchám obehu. Zobrazené sú:

 • potraviny s dostatočným obsahom bielkovín (kurča, morčacie mäso, ryby), ovsená a pohánková kaša, čerstvšie lisované ovocné a bobuľové šťavy;
 • prísne dodržiavanie denného režimu s denným odpočinkom;
 • masáž podľa klasickej metódy, bod, pod vodou;
 • ihličnaté alebo minerálne, perličkové kúpele;
 • elektroforéza horčíka, elektrická.

Možnosť športového tréningu určuje výlučne kardiológ, ktorý berie do úvahy prítomnosť srdca, bolesti srdca, stavy mdloby, arytmie EKG a abnormality detegované ultrazvukom. Ak sa vyskytnú významné odchýlky, profesionálny šport je kontraindikovaný, ale odporúča sa povinná dávkovaná fyzická aktivita vo forme denných prechádzok a terapeutickej gymnastiky.

Konzervatívna terapia zahŕňa profylaktické recepty (3-4 krát za rok) takýchto liekov:

 • soli horečnaté (nevyhnutné pre syntézu kolagénu) - Magnerot, Magne B6, Magnicum;
 • kardiotrofné lieky - Riboxin, ATP, karnitín, Cardonat, Kudesang, cytochróm;
 • multivitamínové komplexy s obsahom skupiny B - Pikovitový sirup, detský gél Supradin;
 • upokojujúce - rastlinné s matkou, melíza, šalvia a lovec, divoký rozmarín.

Antiarytmické lieky predpísané iba za prítomnosti poruchy rytmu, antibiotická liečba je potrebná, dokonca aj pri malých chirurgických zákrokoch na prevenciu endokarditídy.

Indikácie na chirurgickú liečbu sa vyskytujú v rozpore s krvným obehom, zúžením vylučovacieho traktu pravej komory, chlopňovou nedostatočnosťou v dôsledku rozšírenia pravého srdca, zložitými poruchami rytmu a vedením. V takýchto prípadoch sa na miesto zriedenia priečky nanáša náplasť zo syntetických materiálov a upevní sa oddelenými švami.

A tu viac o koarkácii aorty.

Aneuryzma septa srdca u dieťaťa nastáva, keď vlákna spojivového tkaniva nie sú dostatočne vyvinuté a patria k MARS syndrómu. Vo väčšine prípadov sú príznaky neprítomné, ale s prudkým nárastom zaťaženia srdca môže dôjsť k pretrhnutiu prepážky pri vylučovaní krvi z ľavej polovice do pravej polovici. Na detekciu aneuryzmy je najviac informatívny ultrazvuk srdca s Dopplerom.

Mierny a stredný priebeh choroby si vyžaduje profylaktické kurzy na užívanie liekov na posilnenie srdca, pri závažných formách ochorenia je indikovaný chirurgický zákrok.

Užitočné video

Pozrite si video o poruche predsieňového septa:

Ak je zistená aneuryzma srdca, operácia môže byť jedinou šancou na spásu, len s ňou prognóza sa zlepšuje. Je možné žiť bez operácie ako celku, ale iba ak je aneuryzma, napríklad ľavej komory, veľmi malá.

Je možné identifikovať MARS srdca u detí do troch rokov, adolescentov a dospelých. Zvyčajne také anomálie prechádzajú takmer bez povšimnutia. Ultrazvuk a ďalšie metódy diagnostiky štruktúry myokardu sa používajú na výskum.

V moderných diagnostických centrách môže byť srdcové ochorenie určené ultrazvukom. V plode je viditeľná od 10-11 týždňov. Symptómy vrodených sú tiež určené pomocou ďalších metód vyšetrenia. Chyby pri určovaní štruktúry nie sú vylúčené.

Diagnóza koarkácie aorty môže byť identifikovaná u novorodencov a adolescentov. Známky CHD sú zrejmé. Diagnóza u detí sa vykonáva po narodení a počas kontroly. Liečba koarkácie aortálneho oblúka zahŕňa chirurgickú operáciu. Ako žiť po?

V dôsledku porušenia štruktúry, rozťahovania aortálnej steny sa môže vyvinúť aneuryzma Valsalva sinus. Preskúmanie podozrivých potrieb sa musí vykonať čo najskôr, začína sa v echokardiografii. Liečba sa skladá z uzáveru aortálnej steny.

Ak sa zistí aneuryzma aorty, život pacienta je ohrozený. Je dôležité poznať príčiny a symptómy jej prejavu, aby sa liečba začala čo najskôr. V podstate ide o operáciu. Môže sa diagnostikovať ruptúra ​​aorty brušnej, hrudnej a vzostupnej oblasti.

Veľkou komplikáciou je srdcová aneuryzma po infarkte. Prognóza sa po operácii významne zlepší. Niekedy sa liečba vykonáva s liekom. Koľko ľudí žije s aneuryzmou po infarkte?

Ak sa vytvorila aneuryzma srdca, symptómy môžu byť podobné ako normálne srdcové zlyhanie. Príčiny - srdcový záchvat, vyčerpanie steny, zmeny v krvných cievach. Dôsledkom je nebezpečenstvo. Čím skôr je diagnóza, tým väčšia je šanca.

Poškodenie srdca so zhoršeným krvným obehom sa nazýva kardiomyopatia u detí. Môže byť dilatovaný, hypertrofický, obmedzujúci, primárny a sekundárny. Symptómy sa objavujú ako štandardná séria príznakov srdcového zlyhania. Detegovaný spoločnosťou Holter, na ultrazvuku. Liečba môže zahŕňať operáciu.

Srdcová aneuryzma

Aneuryzma srdca

Popis:

Aneuryzma srdca - patologický lokálny výčnelok srdcovej steny v mieste jej zriedenia. Vo väčšine prípadov sa na vrchole ľavej komory vytvorí aneuryzma srdca; zvýraznite aneuryzma interventrikulárnej septa, ktorá vyčnieva do dutiny pravej komory, kde krvný tlak je menší ako v ľavej časti.

Obsah:

Príčiny aneuryzmy srdca:

V 95-97% prípadov je príčinou aneuryzmy srdca rozsiahly transmurálny infarkt myokardu, hlavne ľavej komory. Prevažná väčšina aneuryziem je lokalizovaná v oblasti prednej bočnej steny a vrcholu ľavej srdcovej komory srdca; približne 1% v oblasti pravého predsiene a komory, interventrikulárnej septa a zadnej steny ľavej komory.

Masívny infarkt myokardu spôsobuje deštrukciu štruktúr svalovej steny srdca. Pod vplyvom sily intrakardiálneho tlaku sa nekrotická stena srdca roztiahne a zriedi. Významná úloha pri vzniku aneuryzmy patrí k faktorom, ktoré prispievajú k zvýšeniu zaťaženia srdca a intraventrikulárneho tlaku - predčasného rastu, arteriálnej hypertenzie, tachykardie, opakovaných infarktov, progresívneho srdcového zlyhania. Vývoj chronickej aneuryzmy srdca je etiologicky a patogeneticky spojený s kardiosklerózou po infarkte. V tomto prípade sa pri pôsobení krvného tlaku vyskytuje výbežok srdcovej steny v oblasti jizev spojivového tkaniva.

Vrodené, traumatické a infekčné aneuryzmy sú oveľa menej časté ako postinfrakčné srdcové aneuryzmy. Traumatické aneuryzmy sú spôsobené zatvorenými alebo otvorenými zraneniami srdca. Pooperačné aneuryzmy, ktoré sa často vyskytujú po operácii na korekciu vrodených defektov srdca (Fallotov tetrad, pľúcna stenóza atď.), Môžu byť priradené tejto skupine.

Srdcové aneuryzmy spôsobené infekčnými procesmi (syfilis, bakteriálna endokarditída, tuberkulóza, reumatizmus) sú veľmi zriedkavé.

klasifikácia:

V čase výskytu sa rozlišuje akútna, subakútna a chronická aneuryzma srdca. Akútna srdcová aneuryzma vzniká v období od 1 do 2 týždňov od infarktu myokardu, subakútna - v priebehu 3-8 týždňov, chronická - v priebehu 8 týždňov.

V akútnom období je stena aneuryzmy reprezentovaná nekrotizovaným miestom myokardu, ktoré pod pôsobením intraventrikulárneho tlaku napučiava von alebo do dutiny komory (ak je aneuryzma umiestnená v medzikomorovej septe).

Steny subakútnej srdcovej aneuryzmy sú tvorené zahusteným endokardom s zhlukom fibroblastov a histiocytov, novo vytvorenými retikulárnymi, kolagénovými a elastickými vláknami; namiesto zničených myokardových vlákien sa nájdu spojovacie prvky rôzneho stupňa zrelosti.

Chronická aneuryzma srdca je vláknitý vak, mikroskopicky pozostávajúci z troch vrstiev: endokardiálny, intramurálny a epikardiálny. V endokarde steny chronickej aneuryzmy srdca dochádza k rastu fibrózneho a hyalinizovaného tkaniva. Steny chronickej aneuryzmy srdca sú zriedené, niekedy ich hrúbka nepresahuje 2 mm. V dutine chronickej aneuryzmy srdca sa často nachádza trombus v blízkosti steny rôznych veľkostí, ktorý môže len vyložiť vnútorný povrch aneuryzmatického vrecka alebo obsadiť takmer celý jeho objem. Voľné parietálne tromby sú ľahko fragmentované a predstavujú potenciálny zdroj rizika tromboembolických komplikácií.

Existujú tri typy aneuryzmy srdca: svalové, vláknité a fibromuskulárne. Zvyčajne je srdcová aneuryzma jednorazová, hoci je možné zistiť vždy 2-3 aneuryzmy naraz.

srdce aneuryzma môže byť pravda (reprezentovaná tromi vrstvami), falošné (vytvorená v dôsledku infarktu ruptúra ​​steny a perikardiálna obmedzené adnations) a funkčné (časti vytvorené životaschopných myokardu kontraktility nízke, vyčnievajúce komorové systoly).

Vzhľadom na hĺbku a rozsah poškodenia môže byť pravá aneuryzma srdca plochá (difúzna), sacciformová, húbovitá a vo forme "aneuryzmy v aneuryzme". Obrys difúzneho aneuryzmy vonkajšieho výčnelku je plochý, mierne sklonený a zo strany srdcovej dutiny je určený prehĺbením v tvare misky. Sacciformná aneuryzma srdca má zaoblenú konvexnú stenu a širokú základňu. Húbová aneuryzma sa vyznačuje prítomnosťou veľkého výčnelku s relatívne úzkym krkom. Pojem "aneuryzma v aneurysme" sa týka defektu pozostávajúceho z niekoľkých výčnelkov, ktoré sú uzavreté jeden do druhého: takéto srdcové aneuryzmy majú ostrú stenu a sú najviac náchylné k prasknutiu. Počas vyšetrenia sú častejšie detegované difúzne aneuryzmy srdca, zriedkavejšie, slizovité a zriedkavejšie hubové a "aneuryzmy v aneuryzme".

Symptómy srdcovej aneuryzmy:

Klinické prejavy sú determinované veľkosťou aneuryzmy, jej lokalizáciou a komplikáciami spojenými s prítomnosťou aneuryzmy. Akútna aneuryzma interventrikulárnej septa sa prejavuje symptómami srdcového zlyhania pravého srdca (zväčšená pečeň, edém, hydrotorax, ascit). Pacienti s chronickou aneuryzmou srdca už mnoho rokov nemôžu robiť žiadne sťažnosti. Chronická aneuryzma však často spôsobuje závažné srdcové arytmie vrátane ventrikulárnej tachykardie (pozri arytmie). Sťažnosti pacientov s aneuryzmou srdcovej ľavej srdcovej komory najčastejšie zodpovedajú prejavom jeho nedostatočnosti: pacienti si všimnú dýchavičnosť a palpitácie počas cvičenia a s veľkým aneuryziem aj v kľude; možné záchvaty srdcovej astmy, ktoré môžu byť vyhladené pridaním zlyhania srdca pravou komorou. V niektorých prípadoch prevažujú sťažnosti súvisiace s tromboembolizmom mozgových ciev, obličiek, sleziny, končatín atď.

Liečba aneuryzmy srdca:

V predoperačnom období sú pacientom so srdcovým aneuryziem predpísané srdcové glykozidy, antikoagulanciá (subkutánny heparín), antihypertenzíva, kyslíková terapia, oxygenoterapia a bárium.

Chirurgická liečba akútnej a subakútnej srdcovej aneuryzmy je indikovaná v súvislosti s rýchlym progresiou srdcového zlyhania a hrozbou prasknutia aneuryzmatického vaku. Pri chronických aneuryzmoch srdca sa vykonáva chirurgický zákrok na prevenciu rizika tromboembolických komplikácií a oživenie myokardu.

Ako paliatívny zásah sa uchýlil k posilneniu steny aneuryzmy pomocou polymérnych materiálov. Radikálne operácie zahŕňajú resekciu ventrikulárnej aneuryzmy alebo átria (v prípade potreby nasleduje rekonštrukcia steny myokardu s náplasťou), septikoplastika Culey (s aneuryzmou medzikomorovej septa).

Keď falošná alebo post-traumatická aneuryzma srdca šiť srdcovú stenu. Ak je to potrebné, ďalší zákrok revaskularizácie súčasne vykonáva resekciu aneuryzmy v kombinácii s CABG.

Po resekcii a plastovou srdcové aneuryzma môže vyvinúť nízkou emisnou syndróm, opakovaný infarkt myokardu, arytmiu (paroxyzmálna tachykardia, fibrilácia predsiení), zlyhanie a krvácanie sutúry, respiračné zlyhanie, zlyhanie obličiek, trombózy, cerebrovaskulárne ochorenia.

Nebezpečná aneuryzma srdca u detí: príznaky, liečba

Pri porušení vývoja spojivového tkaniva (dysplázia) sa vyskytujú abnormality v štruktúre srdcových štruktúr, ktoré zahŕňajú zriedenie priečok medzi predsieňami a komorami. V týchto oblastiach po narodení sa vytvárajú výčnelky nazývané aneuryzmy. Sú asymptomatické a majú priaznivý výsledok, menej často vedú k zlyhaniu obehu, ťažkým arytmiám a vyžadujú si chirurgickú liečbu.

Príčiny srdcovej aneuryzmy u detí

Vo veľkej väčšine prípadov sú aneuryzma srdcových stien u detí súčasťou syndrómu MARS. Malé anomálie vývoja v dôsledku vrodenej dysplázie spojivového tkaniva. V tomto stave je silu kolagénových vlákien narušená, čo vedie k ich pretiahnutiu.

Aneuryzma srdca u detí

Zo strany kardiovaskulárneho systému sa to prejavuje vo forme predĺženia akordov, prolapsu ventilových letákov. Keď dochádza k prehĺbeniu steny srdca, pod pôsobením vysokého tlaku v ľavej polovici sa vyúsťuje do lumen pravého predsiene alebo komory. Menej často sa vyskytuje aneuryzma srdca u dieťaťa po chirurgickej korekcii defektov septa.

Príčiny dysplázie vlákien spojivového tkaniva môžu byť:

 • zdedený defekt v chromozómovom zariadení;
 • získané chromozomálne mutácie pri vystavení gravidným nepriaznivým environmentálnym, radiačným a pracovným rizikám;
 • infekcie počas prvých troch mesiacov tehotenstva (ružienka, ovčie kiahne, herpes, adenovírusy, cytomegália, hepatitída, syfilis, tuberkulóza) sú obzvlášť nebezpečné;
 • vek matky do 16 rokov a viac ako 40 rokov;
 • toxóza prvej polovice a hrozba potratu;
 • nedostatok horčíka v strave;
 • fajčenie, alkoholizmus;
 • užívanie liekov, antikonvulzíva, progesterón;
 • diabetes mellitus, tyreotoxikóza.

A tu viac o aneurysme aorty.

Symptómy aneuryzmy interventrikulárnej septa

Výčnelok membránovej časti septa medzi komorami ako nezávislú anomáliu je zriedkavý, zvyčajne má dieťa poruchy chlopne, neskoré uzatvorenie oválneho okna alebo Botallovho kanála, aortálnu koarktáciu. Aneurysmus sa najčastejšie nachádza v oblasti ventilov trikuspidálneho ventilu (pod jeho základňou), môže pôsobiť vo výstupnej časti pravej komory. Vo veľkosti takéto formácie spravidla nepresahujú 2-3 cm.

Nekomplikovaná aneuryzma prepážky sa nezjavuje a môže sa objaviť náhodou, keď dieťa navštívi lekára v súvislosti s inými ochoreniami. V závažných prípadoch sú príznaky srdcového zlyhania:

 • dýchavičnosť;
 • cyanóza kože;
 • závraty;
 • únava;
 • búšenie srdca;
 • bolesť v srdci a pravé hypochondrium;
 • opuch členkov;
 • prerušenia rytmu.

Aké sú riziká anomálií srdca WFP?

 • oneskorenie vo fyzickom a duševnom vývoji;
 • pomalé zvýšenie telesnej hmotnosti;
 • časté respiračné ochorenia;
 • znížená tolerancia zaťaženia;
 • všeobecná slabosť;
 • arytmie;
 • bolesť srdca;
 • bledosť kože.

Nebezpečným stavom je prasknutie aneuryzmy. To sa môže vyskytnúť u dieťaťa v školskom veku pod vplyvom poranenia hrudníka, nadmerného fyzického alebo psychického stresu. Toto vytvára dieru medzi pravým a ľavým atriom s vypustením krvi v pravej polovici srdca.

Ďalšia prognóza závisí od veľkosti defektu, ktorý sa objavil - pravdepodobne priaznivý priebeh aj absencia symptómov, ako aj akútne porušenie cerebrálneho a systémového obehu so smrteľným výsledkom.

Štátna diagnostika

Podozrenie na prítomnosť srdcovej aneuryzmy je možné pri identifikácii príznakov preťaženia pravého predsiene a komory. Takéto deti majú často bledú pokožku, častý a slabý pulz, nízky krvný tlak. V niektorých prípadoch, s atrofiou zvieracích svalov sa v oblasti srdca objaví výčnelok. Auskultácia odhaľuje nie-hrubý systolický šelest a dva tóny prízvuk nad pľúcnou tepnou.

Na potvrdenie diagnózy sa vykonajú ďalšie vyšetrenia:

 • EKG - preťaženie alebo hypertrofia pravého srdca;
 • Dopplerov ultrazvuk srdca je najinformatívnejšou metódou, v ktorej môžete vidieť vydutie septa, posúdiť jej veľkosť, prítomnosť krvných zrazenín v dutine, stupeň porušenia intrakardiálnej hemodynamiky, prekážky uvoľnenia krvi, súvisiaceho ventilu alebo iných štrukturálnych defektov;
 • MRI, katetrizácia dutín srdca, ventrikulografia sú potrebné pre ťažkosti s diagnostikou.

Ultrazvuk srdca u detí

Liečba detí s patológiou

Keď sa zistí aneuryzma asymptomatického srdca, deti by mali byť pod neustálym dohľadom pediatra a kardiológa, aby sa zabránilo poruchám obehu. Zobrazené sú:

 • potraviny s dostatočným obsahom bielkovín (kurča, morčacie mäso, ryby), ovsená a pohánková kaša, čerstvšie lisované ovocné a bobuľové šťavy;
 • prísne dodržiavanie denného režimu s denným odpočinkom;
 • masáž podľa klasickej metódy, bod, pod vodou;
 • ihličnaté alebo minerálne, perličkové kúpele;
 • elektroforéza horčíka, elektrická.

Možnosť športového tréningu určuje výlučne kardiológ, ktorý berie do úvahy prítomnosť srdca, bolesti srdca, stavy mdloby, arytmie EKG a abnormality detegované ultrazvukom. Ak sa vyskytnú významné odchýlky, profesionálny šport je kontraindikovaný, ale odporúča sa povinná dávkovaná fyzická aktivita vo forme denných prechádzok a terapeutickej gymnastiky.

Konzervatívna terapia zahŕňa profylaktické recepty (3-4 krát za rok) takýchto liekov:

 • soli horečnaté (nevyhnutné pre syntézu kolagénu) - Magnerot, Magne B6, Magnicum;
 • kardiotrofné lieky - Riboxin, ATP, karnitín, Cardonat, Kudesang, cytochróm;
 • multivitamínové komplexy s obsahom skupiny B - Pikovitový sirup, detský gél Supradin;
 • upokojujúce - rastlinné s matkou, melíza, šalvia a lovec, divoký rozmarín.

Antiarytmické lieky predpísané iba za prítomnosti poruchy rytmu, antibiotická liečba je potrebná, dokonca aj pri malých chirurgických zákrokoch na prevenciu endokarditídy.

Indikácie na chirurgickú liečbu sa vyskytujú v rozpore s krvným obehom, zúžením vylučovacieho traktu pravej komory, chlopňovou nedostatočnosťou v dôsledku rozšírenia pravého srdca, zložitými poruchami rytmu a vedením. V takýchto prípadoch sa na miesto zriedenia priečky nanáša náplasť zo syntetických materiálov a upevní sa oddelenými švami.

A tu viac o koarkácii aorty.

Aneuryzma septa srdca u dieťaťa nastáva, keď vlákna spojivového tkaniva nie sú dostatočne vyvinuté a patria k MARS syndrómu. Vo väčšine prípadov sú príznaky neprítomné, ale s prudkým nárastom zaťaženia srdca môže dôjsť k pretrhnutiu prepážky pri vylučovaní krvi z ľavej polovice do pravej polovici. Na detekciu aneuryzmy je najviac informatívny ultrazvuk srdca s Dopplerom.

Mierny a stredný priebeh choroby si vyžaduje profylaktické kurzy na užívanie liekov na posilnenie srdca, pri závažných formách ochorenia je indikovaný chirurgický zákrok.

Užitočné video

Pozrite si video o poruche predsieňového septa:

Choroba aneuryzmatu aorty: príznaky, liečba a prevencia. So slabosťou steny aorty dochádza k ustálenej expanzii jej oblasti. Aortálna choroba srdca (vrodená, kombinovaná.) Príznaky a príznaky aortálnej koarkcie u detí.

Symptómy aneuryzmy Valsalva sinus. Mnoho pacientov nemá žiadne prerušenie srdca až do okamihu prasknutia. Niekedy aneuryzma zasahuje do voľného prúdu krvi cez pľúcnu tepnu alebo stláča vodivé vlákna v myokarde.

zúženie aorty; krvácanie; aneuryzma; odpojenie; trombóza rozšíreného miesta. Prevencia CHCH u detí. Hlavným smerom na zabránenie vzniku plodových malformácií srdca a krvných ciev je.

S aneuryzmou aortálneho oblúka. Po prvé, prostredníctvom 6 kanyly je zariadenie na kardiovaskulárny obeh mozgu a miechy, srdca a brušných orgánov pripojené k okysličovadlu.

V blízkej budúcnosti zverejníme informácie.

Aneuryzma interventrikulárnej septa srdca

Aneuryzma interventrikulárnej septa srdca je patologický proces, pri ktorom dochádza k výčnelku cievnej steny v mieste riedenia.

Kardiológovia klasifikujú ochorenie na akútnu a chronickú formu. Prvý sa pozoruje v akútnom štádiu infarktu, keď zomrelé územie srdcového svalu sa stáva mäkkým a pod pôsobením systolického tlaku krvného obehu v ľavej komore sa vysunie výčnelok vpravo. Vo fáze hojenia jaziev myokardu môže akútna forma aneuryzmy zmiznúť a niekedy sa proces stáva chronickým.

Počas prechodu sa pozoruje zníženie srdcového výdaja, obrovské množstvo krvi prúdi do oblasti aneurotického edému a existuje riziko vzniku srdcového zlyhania. Vývoj chronickej fázy závisí priamo od ukazovateľov kvality a veľkosti poškodenia srdcového svalu. Patológia môže mať rôzne formy: huby, kukurice a ploché. V oblasti aneuryzmy sa môžu tvoriť krvné zrazeniny. Tieto zrazeniny sú príčinou arteriálnej embólie.

Vypuknutie sa stáva príčinou zníženia dysfunkcie, ktorej proporcionalita je spôsobená objemom aneuryzmy. Patologické obdobie spôsobuje nerovnováhu účelu sťahovania pravej komory v dôsledku toho, že vyčnievajúce aneuryzma vyplní svoje územie. Aneuryzma interventrikulárnej septa srdca je špecifikovaná rôznymi klinickými príznakmi.

Pre diagnostiku ochorenia je dôležitý výsledok elektrokardiografie, elektrokardiogramu. Proces liečby závisí od výsledku infarktu, je dôležité dodržiavať prísne obmedzenie fyzickej aktivity. Konzervatívne metódy neexistujú a s rozvojom zlyhania srdca sa odporúča chirurgická intervencia. Odporúča sa tiež zo zdravotných dôvodov.

Prognóza chronickej formy je priaznivá, ak nie je srdcové zlyhanie. Slabý výsledok v hubových a svalových aneuryzmoch v dôsledku vývinu trombózy a arytmií. Otázka je tiež akútna akútna, od prvého do desiateho dňa existuje vysoké riziko prasknutia srdcového svalu. Preventívne opatrenia sú zamerané na boj proti srdcovým ochoreniam, kontrolu motorickej aktivity po infarkte a včasné predpisovanie antihypertenzív.

Z článku sa dozviete, čo robiť, ak.

Aké sú výsledky všeobecného krvného testu?

Aké sú príznaky pozorované pri ateroskleróze.

Časopisové rubriky

Predmetná patológia je chybou v štruktúre srdca / krvnej cievy. Je to výčnelok malej časti steny komory, krvnej cievy, ktorá kvôli určitým faktorom stratila schopnosť zmršťovať sa a stúpať sa. V priebehu času sa tieto steny môžu pretrhnúť (roztrhnutie aneuryzmy), čo povedie k vážnym prerušeniam v tele.

Prečo sa vyskytuje aneuryzma srdca?

Celý rad dôvodov, ktoré môžu vyvolať indikovanú chorobu, je rozdelený do dvoch skupín.

Príčiny vrodenej aneuryzmy srdca

 • Dedičnosť. Ak je blízky príbuzný novorodenca diagnostikovaný aneuryzma srdcovej / krvnej cievy, riziko vzniku podobnej patológie u dieťaťa je pomerne vysoké.
 • Vady v štruktúre spojivového tkaniva, ktoré boli spôsobené genetickými chorobami (Marfanov syndróm).
 • Vrodené chyby v štruktúre spojivového tkaniva.

Príčiny získaného aneuryzmu srdca

 • Infarkt myokardu. Riziko vzniku aneuryzmy srdca u pacientov po infarkte myokardu je v mnohých prípadoch významne zvýšené.
 1. Pacient má pravidelné zvýšenie krvného tlaku. Kvôli zvýšeniu tlaku sa zvyšuje tlak na krvné cievy: v oblasti, kde sú steny srdca (krvných ciev) stenčené, môže dôjsť k prasknutiu. Arteriálna hypertenzia, ktorá nie je liečená včas, ako samostatný nezávislý faktor, môže viesť k výčnelku cievnych stien v oslabených zónach. Môže byť niekoľko takýchto vyvýšení.
 2. Posilnené cvičenie, tvrdá fyzická práca počas 6-8 týždňov po utrpení infarktu myokardu.
 3. Chyby súvisiace s obnovou svalovej vrstvy srdca.
 • Infekčné choroby, ktoré spôsobujú deformáciu stien krvných ciev:
 1. syfilis, počas ktorého je ovplyvnená koža, dôležité systémy tela;
 2. reumatizmus, často spôsobený zle liečenou angínou;
 3. zápal vo vnútornej výstelke srdca;
 4. tuberkulóza.
 • Fajčenia. Podľa štatistík je srdcová aneuryzma diagnostikovaná u fajčiarov štyrikrát častejšie ako u tých, ktorí nie sú na fajčenie.
 • Alkohol. Pravidelná konzumácia alkoholu zasiahne celý kardiovaskulárny systém: závažné chyby sa môžu zistiť kdekoľvek na lodi.
 • Zranenie hrudníka (zasiahnutie ostrým predmetom, dopravná nehoda, pád). Rozdiel medzi týmto výskytom a výskytom srdcovej aneuryzmy môže byť významný (15-20 rokov).

Kde sa najčastejšie vyskytuje choroba?

V závislosti od oblasti srdca, kde sa nachádza aneuryzma, liečené ochorenie je rozdelené na niekoľko podskupín

Aneuryzma ľavej komory srdca

Táto patológia sa môže vyskytnúť len u dospelých pacientov v dôsledku výskytu závažného srdcového zlyhania (myokarditída, infarkt myokardu). Často je umiestnenie aneuryzmy v srdci presne ľavej komory. V niektorých prípadoch sú diagnostikované viaceré aneuryzmy, ale toto je zriedkavé. Keď je aneuryzma ľavej komory postupné zriedenie svalového tkaniva srdca, jeho výstupok.

Ako súčasť poškodenia, ktoré ovplyvňuje prácu srdca, patrí aj aneuryzma aortálnych dutín. Existuje taká patológia na pozadí zúženia priemeru koronárnych artérií dodávajúcich srdce. S nárastom parametrov aneuryzmy sa často vyskytuje stlačenie pravej komory + pravá predsieň. Tieto javy spôsobujú opuch krčných žíl, zvýšenie parametrov pečene, opuch. V niektorých prípadoch môžu veľké aneuryzmy svalového sínusu stlačiť pľúcny kmeň, čo môže viesť k rýchlej smrti.

Aneuryzma vzostupnej aorty srdca

Výskyt aneuryzmy vo vzostupnej časti aorty je často spojený so zápalovými udalosťami, ku ktorým dochádza na pozadí infekčných ochorení (syfilis, tuberkulóza). Na strane pacientov sa vyskytujú sťažnosti na časté dýchacie ťažkosti, bolesť bolesti v retrosternálnej oblasti. Zvýšenie parametrov posudzovanej skupiny aneuryziem ohrozuje atrofiu rebier a hrudnej kosti. Zalievanie krku, horných končatín, tváre - dôsledkom stlačenia aneuryzmy nadriadenej kaše.

Aneuryzma interventrikulárnej septa srdca

Patrí do kategórie vrodených abnormalít. Môže byť prítomný v kombinácii s inými poruchami štruktúry srdca. V niektorých prípadoch sa s vekom môže vyskytnúť aneuryzma interventrikulárneho septa: dôsledkom vrodeného nedostatočného rozvoja septa. Jeho veľkosť nepresahuje 2 cm, hoci boli zaznamenané prípady, keď boli novorodencom zistené interventrikulárne aneuryzmy s veľkosťou 5-7 cm.

Ak sa vyskytne aneuryzma interventrikulárnej septa srdca, nie sú žiadne príznaky. Patológia sa zistí náhodou, t.j. počas vyšetrenia (echokardiografia). Uvažovaná choroba sa môže detegovať in utero pomocou ultrazvukového vyšetrenia.

Hlavné príznaky a príznaky

Symptómy posudzovanej choroby budú závisieť od veľkosti aneuryzmy. Aneurysmy malých parametrov sa nemusia prejavovať zvonka. Jasnejšie z hľadiska prejavov, ktoré sú nebezpečnejšie pre zdravie, sú veľké aneuryzmy.

V takýchto prípadoch sa môže vyskytnúť množstvo príznakov.

 • Patologická pulzácia bola diagnostikovaná druhý deň po infarkte. Pri počúvaní pacienta (v polohe "ležiace") sa takáto pulzácia bude podobať zvuku "hojdavej vlny". Patologické chvenie možno identifikovať vizuálne, palpáciou. Približne 50% pacientov má indikovaný symptóm.
 • Parietálne tromby. Charakteristickým znakom chronickej aneuryzmy srdca. Ich tvorba je spojená s prerušením krvného obehu. Pri prítomnosti stenových zrazenín nedôjde k žiadnej patologickej pulzácii.
 • Porucha srdcového rytmu. Častým výskytom srdcovej aneuryzmy je rýchly srdcový tep ("cval srdca").

Aké sú sťažnosti pacientov

 • Vážne chyby v práci srdca
 1. Dýchavičnosť, ktorá môže spôsobiť pľúcny edém, srdcovú astmu.
 2. Poruchy srdcového rytmu: tachykardia, tachykardia + bradykardia, extrasystólia, blokáda.
 3. Angina pectoris (v aktívnom / neaktívnom stave).
 • Poruchy obehu
 1. Opuch krku, tváre, horných končatín.
 2. Otokové žily okolo krku.
 3. Opakovaný infarkt myokardu, infarkt obličiek, gangréna končatín s pokročilými formami ochorenia.
 • Porušenia všeobecným stavom tela
 1. Zvýšená telesná teplota.
 2. Konštantná únava, ospalosť.
 3. Slabosť.
 • Chyby v práci dýchacej sústavy:
 1. Kašeľ.
 2. Bolesti na hrudníku, ktoré sú pravidelné.
 3. Bolesti hlavy, závrat.

Roztrhnutie aneuryzmy srdca, ktoré často vedie k smrti pacienta, má svoje prejavy

 • Odfarbenie: bledosť sa nahradí cyanózou.
 • Silné žilové opuchy na krku.
 • Hemoptysis.
 • Nevoľnosť, silné vracanie s krvou.
 • Studený pot
 • Strata vedomia
 • Hoď dych.

Hlavné typy ochorenia

Na základe časového obdobia, počas ktorého sa tvorí posudzovaná patológia, špecifiká priebehu ochorenia, možné dôsledky, je bežné rozlíšiť dva hlavné typy srdcovej aneuryzmy.

Môže sa vyskytnúť do 14 dní po utrpení infarktu myokardu. Uvažovaný typ aneuryzmy je diagnostikovaný častejšie než iné typy ochorenia. Veľmi dôležitá je včasná detekcia akútnej srdcovej aneuryzmy, pravidelné sledovanie stavu pacienta. Je to spôsobené krehkosťou steny aneuryzmy: pri zvyšovaní krvného tlaku je riziko prasknutia špecifikovanej steny veľmi vysoké.

Príznaky prasknutia akútnej srdcovej aneuryzmy

 • Teplota tela stúpa (z 38 ° C).
 • Pre pacienta je ťažké dýchať.
 • Búšenie srdca.
 • Kompletný krvný obraz / moč naznačuje zvýšenie ESR.
 • Výsledok elektrokardiogramu je "pozastavená krivka".

Môže sa vyvinúť ako samostatná patológia (do 2 mesiacov po utrpení infarktu myokardu) alebo na pozadí akútnej aneuryzmy. Riziko roztrhnutia chronickej aneuryzmy srdca je minimálne: v dôsledku zjazvenia myokardu sa aneuryzma zakryje hustým spojivovým tkanivom. Avšak tento typ aneuryzmy nie je o nič menej nebezpečný ako predchádzajúci: srdce stráca schopnosť plne sa zmršťovať, čo vyvoláva rozvoj srdcového zlyhania. Chronická aneuryzma srdca má výraznejšie príznaky ako akútna aneuryzma.

 • Pacient nemôže dlhodobo vykonávať duševnú / fyzickú prácu v dôsledku rýchlej únavy.
 • Vyskytujú sa sťažnosti na pravidelnú dýchavičnosť, nepravidelný tep srdca.
 • Opuch končatín, krku, tváre.

Ako zistiť aneuryzma srdca?

Existuje niekoľko techník, ktoré pomáhajú identifikovať ochorenie v čase.

 • Konzultácia s lekárom o prítomných symptómoch. Počas rozhovoru by mal lekár zistiť možné príčiny sťažností pacienta: prenesené poranenia hrudníka, prítomnosť / neprítomnosť infekčných ochorení, informácie o infarkte myokardu. Takisto sa skúma história prípadov blízkych príbuzných pacientov.
 • Testovanie moču, krvi. Je potrebné skontrolovať prítomnosť sprievodných ochorení, ktoré by mohli vyvolať srdcovú aneuryzmu.
 • EKG. Poskytuje príležitosť na registráciu špecifických zmien v srdcovom rytme, ktoré táto patológia môže spôsobiť.
 • Ultrazvukové vyšetrenie srdca. Používa sa na získanie potrebných informácií.
 1. Meranie presných parametrov aneuryzmy.
 2. Klasifikácia aneuryzmy srdca.
 3. Prítomnosť / neprítomnosť krvných zrazenín v dutine ciev.
 4. RTG hrudníka. Pomáha nastaviť parametre srdca, pľúc.
 • Rádioizotopová ventrikulografia srdca. Potreba zistiť presné umiestnenie aneuryzmy, jeho veľkosť. Prostredníctvom tohto prieskumu je možné určiť kontraktilitu myokardu v pokoji / pod záťažou. Pri ventrikulografii srdca sa pacientovi injekčne aplikujú intravenózne rádioaktívne zložky, ktoré sú koncentrované v srdcovom tkanive počas určitého časového obdobia.
 • MRI srdca. Používa sa ako alternatíva pre pacientov, ktorí majú zakázané vykonávať invazívne manipulácie. Pomocou MRI môžete študovať povahu aneuryzmy, stav artérií srdca, získať trojrozmerný obraz srdca.
 • Koronárna agnografia + röntgenové odvzdušnenie. Potreba pacientov, ktorí potrebujú chirurgickú liečbu srdcovej aneuryzmy. Táto metóda sa používa aj u pacientov s ischémiou srdca.
 • Štúdium elektrického systému srdca. Používa sa u pacientov, u ktorých je diagnostikovaná porucha srdca, chyby srdca. Táto výskumná metóda pomáha zistiť vlastnosti srdcových arytmií a vybrať vhodnú liečbu.

Je život možný pri srdcovej aneuryzme?

Zvážená choroba nie je medzi patológmi, ktoré majú priaznivý výsledok. Očakávaná dĺžka života pacienta po výskyte aneuryzmy bude určená niekoľkými faktormi, ale v priemere po piatich rokoch života s týmto ochorením zomrie 75% pacientov. Hlavnou príčinou smrti je ruptúra ​​aorty, ischémia, mŕtvica. Pravdepodobnosť ruptúry aorty je určená parametrami aneuryzmy. S týmto javom pacient vyžaduje naliehavú chirurgickú starostlivosť, inak smrť môže nastať v priebehu niekoľkých dní.

 • Je potrebné vykonať súbor predpisov, ktoré pomôžu minimalizovať riziko infarktu myokardu, aterosklerózy a iných ochorení, ktoré môžu vyvolať srdcovú aneuryzmu.
 1. Správna výživa. Množstvo tuku, ktoré vstupuje do tela každý deň, by nemalo presiahnuť gr. Tuky rastlinného pôvodu (olivový olej, ryby) nie sú pre zdravie také nebezpečné ako zvieratá (bravčové mäso, maslo).
 2. Športový životný štýl. Odborníci odporúčajú, aby ste vykonali aspoň minútu. Môžete striedať beh, plávanie, tanec.
 3. Odmietnutie tabakových výrobkov.
 4. Dodržiavanie spôsobu práce a odpočinku. Mala by byť maximálne chránená pred stresovými situáciami. Nezabudnite na spánok: trvá to minimálne 8 hodín denne.
 • Splnenie všetkých predpisov lekára po infarkte: prísne odpočinok v posteli s ďalším prechodom na "ľahký" športový životný štýl. Je zakázané vykonávať tvrdú fyzickú prácu počas 60 dní.
 • Urobte opatrenia na liečbu hypertenzie. Normálne krvný tlak nesmie presiahnuť 135/85 mm. Hg. Art.
 • Včasná odpoveď na bolesť v oblasti hrudníka.

Hlavným účelom tohto postupu je odstránenie arytmií, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre život pacientov, ako aj zlepšenie ich kvality života. Zoznam obmedzení, ktoré implantácia ICD plní, bude určená fyzickým stavom osoby, závažnosťou základnej patológie, odporúčaniami lekára →

Realita je taká, že rýchlosť srdcových ochorení sa rýchlo zvyšuje. Škodlivé návyky, prepracovanie, stres, chronické ochorenia a ďalšie problémy sú spojené s vývojom nebezpečných patológií vrátane srdcového bloku. Ako sa človek dozvie o tejto diagnóze? V podstate - náhodou, raz príde na recepciu... Pokračovať v čítaní → →

© 17 Materiály sú chránené autorským právom as príbuznými právami.

Pri používaní a opätovnom vytlačení materiálu je potrebný aktívny odkaz na stránku!

aneuryzma interventrikulárnej septa srdca

Populárne články na tému: aneuryzma interventrikulárneho septa srdca

Aneuryzma srdca je obmedzený kruhový výčnelok časti srdca spôsobený vrodenými alebo získanými zmenami v stenách orgánu.

Dialóg kardiológov Ukrajiny a Francúzska v Kyjeve Pod patronátom franko-ukrajinského dialógu 2003 sa uskutočnilo prvé ukrajinsko-francúzske fórum Srdce Ukrajiny v Národnej filharmonickej spoločnosti. Hypertenzia. Diabetes ".

Rastúci záujem o zistenie príčiny mozgovej príhody u pacientov v mladšom veku (WHO sa domnieva, že ľudia vo veku od 15 do 45 rokov) sú spojené s nasledujúcimi okolnosťami. • Etiológia mŕtvice u významnej časti mladých pacientov je odlišná.

Pľúcna embólia (pľúcna embólia) je náhle zablokovanie arteriálnych pľúc trombom (embólia), ktoré sa tvorí v žilovom systéme, v pravej komore alebo pravom predsieni srdca alebo v inom materiáli, ktorý vstúpil do systémových ciev.

Charakteristika kurzu Infekčná endokarditída (IE) je stále jednou z najzákladnejších chorôb srdca. Značné ťažkosti sa často objavujú už vo fáze jeho uznania, a preto aj dnes, napriek schopnosti moderných.

Mŕtvica kvôli vysokej prevalencii populácie si stále zachováva vedúcu pozíciu v štruktúre celkovej morbidity a mortality.

Otázky a odpovede na: aneuryzma interventrikulárnej septa srdca

EKG zaznamenal predčasné srdcové komory.

Neboli zaznamenané žiadne ďalšie ischemické zmeny EKG a sťažnosti, ktoré by sa mohli považovať za ekvivalentné angíne. V období zotavenia bez funkcií Pridelené: Enap 10 mg, nebilet 1,25, 75 mg kardiomagnyl, omega 3, 20 mg atorovakor. denne, konzultácie s kardiologickým lekárom. Ak je to možné, napíšte ďalšie akcie a ak môžete o výsledkoch vyšetrenia trochu jasnejšie povedať. Nebudeme sa môcť dostať na srdcového chirurga takmer mesiac, pretože budova, do ktorej sme boli poslaní, bola zatvorená na opravu a každý deň sedíme na špendlíkoch a ihličiach, nevediac, aké zlé sú výsledky vyšetrenia a čo dokáže aj srdcový chirurg. A možno môžete poradiť niekoho v Charkove? Ak potrebujete operáciu, koľko to môže stáť? Môžete pridať nejaké ďalšie podporné lieky pred konzultáciou s chirurgom srdca?

Echokardiografická karta zdravotného lekárskeho centra Heart Planet

Str. Levanevsky 58, Imagic Agile "Kontron"

Úplné meno Kostrykina T.A. 28 rokov

Výška 168 cm Hmotnosť 60 kg Plocha tela 1,68 m2 tepovej frekvencie 90 úderov / min Režim M a B:

Hrúbka prednej steny pravej komory _ cm (do 0,6)

Dutina diastoly pankreasu 1,71 cm (do 2,6 cm); index CDF PZH_ cm / m2 (0,5-1,7)

Dutina LV v diastole 4,74 cm (do 5,7 cm); index KDR LJ_ cm / m2 (2,0-3,2)

Dutina LV v systéme 2,77 cm (do 3,8 cm)

Mezhzhelud. rozdelenie 0,73 cm (do 1,0 cm)

LV zadná stena 0,78 cm (do 1,0 cm)

Ľavé predsiene sú 3,37 cm (2,0-4,5 cm): index veľkosti LP cm / m2 (1,2-2,2)

Aorta vzostupná 3,18 cm (do 3,7 cm) V PL ml; Index V LP mp / m2 (až do 29 ml / m2)

Rozdiel AO hrozí 2,25 cm (do 2,6 cm) priemer pľúcneho kmeňa, viď.

Frakcia na skrátenie vlákien: 42% (28-40%)

Indikátory globálnej systolickej funkcie ľavej komory:

KDO 122 ml (100 jednotiek / min.) - 29 krát počas 1 minúty. Nočná noc. Epizódy bradykardie (srdcová frekvencia menej ako 50 jednotiek / min) chýba: Hlavný sínusový rytmus. Odhalili 2 predsieňové extrasystoly. Ventrikulárna ektopia nie je pevná: zvýšenie segmentu spôsobuje SPRG s rôznym stupňom prejavu. Povedzte mi, aké to môže byť. Mám strach. Ďakujeme vopred.

Ľavá komora: CRM 46 mm, DAC 29 mm

PV Teyholts 66%

Mitrálny ventil: mierny prolaps

miera regurgitácie na MK: minimálna-malá

Vlnová aortálna vláknová kontinuita: uložená

Aortický ventil: nezmenený

stupeň regurgitácie AoK: nie je určené

Aorta: v hrudnej oblasti sa nezmení

Základ aorty na úrovni valsalva sinus: 30 mm

Aortický oblúk: vľavo

Izmus aortálneho oblúka: nezmenil sa

Pravé predsiene: nie zväčšené

Pravá komora: 24 mm

Pľúcny ventil: nezmenený

Stupeň regurgitácie na LC: fyziologický

Pľúcna artéria: nie dilatačná

Spúšťací ventil: nemodifikovaný

Stupeň regurgitácie: minimálny

Regurgitácia je relatívna? áno

Regurgitácia gradientu 26 mmHg Art.

Systolický tlak v pankrease 31 mm RT. Art.

Predsieňová septa: nemodifikovaná

Interventrikulárna septa: aneuryzma membránovej časti IDF s defektom

Aneuryzma MZhP na základni: 12 mm

Prolabiruet v pankrease: 8 mm

Priemer VSD: 2,7 mm

LV / RV tlakový gradient: 86 mmHg Art.

Hrúbka MZhP v diastole: 8 mm

Hrúbka ZSLZH v diastole: 8 mm

Doplnkový (falošný) akord LV: k dispozícii

Záver: VPS: aneuryzma MZhP: na báze 12 mm, prelamuje v pankrease o 8 mm, s ľavým pravým výbojom cez defekt 2,7 mm

Prolapirovanie MK mierne.

Minimálna mitrálna regurgitácia.

Minimálna relatívna trikuspidálna regurgitácia.

Povedzte mi, je podľa EHOKu všetko normálne? Ako toto CHD ovplyvňuje zdravie a samotné srdce? Je to vážne UPU? Potrebujem operáciu s takým CHD, alebo môžem žiť v pokoji, nebojte sa? Veľmi vám ďakujem za vašu radu, Boh vám žehnaj.

Všetko o aneuryzme srdca

Patologické vyhadzovanie stenčenej steny myokardu v medicíne je definované ako aneuryzma srdca. Súčasne klesá kontraktilná funkcia oblasti srdcového svalu alebo úplne chýba, dochádza k jej zmenám. Väčšina aneuryziem je diagnostikovaná u pacientov s anamnézou infarktu myokardu. Často ide o vekovú kategóriu mužov. Podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb (ICB) má patológia kód 125.3

Čo je to?

Aneuryzma srdca je miestnou oblasťou srdcového svalu, ktorá stratila schopnosť kontrahovať a pôsobiť počas kontrakcií počas systoly. Hypertrofia postihuje najmä ľavú srdcovú komoru a pravý alebo medzikomorový jumper je veľmi zriedkavý. Priemer výčnelku sa pohybuje od 1 do 20 cm.

Vada vzniká pod vplyvom vnútorného tlaku vytvoreného v srdcových komorách na stenu, ktorá stratila svoju silu. Táto podmienka je nebezpečná, pretože môže spôsobiť pretrhnutie srdcovej aneuryzmy a závažné krvácanie, ktoré často vedie k smrti pacienta. Ďalším nebezpečným aspektom ochorenia je ťažkosť liečby. Liečba patologickej zmeny steny môže byť vykonaná iba chirurgicky. Táto metóda však nezodpovedá všetkým pacientom, pretože existujú kategórie pacientov, u ktorých je chirurgická intervencia kontraindikovaná.

Príčiny

Ochorenie sa môže vyvinúť v dôsledku vrodenej alebo získanej patológie. Divertikulum v srdci sa najčastejšie objavuje po masívnom infarkte. Výsledkom tejto choroby sú bunky svalovej vrstvy srdcovej steny mŕtve. Stáva sa tenšou a stráca schopnosť odolávať vnútromodiálnemu tlaku. Oblasť myokardu sa natiahne a vytvára výčnelok, ktorý má tvar vrecka. Toto je skutočný alebo štrukturálny faktor vo vývoji chyby.

Takáto aneuryzma v srdcovom svale prispieva k stagnácii krvi v divertikulu a vzniku krvných zrazenín. Hrozí nebezpečenstvo vzniku vážnych komplikácií, pretože roztrhnutá zrazenina môže upchať krvnú cievu. Najčastejšie postihuje aortu alebo pľúcnu artériu.

Funkčné poruchy sú determinované neschopnosťou myokardu normálne pracovať. Aneuryzma spôsobuje dysfunkciu v práci srdcového svalu, ktorá sa prejavuje asynchrónnymi kontrakciami (poškodená oblasť je stlačená arytmicky). Príčinou porušenia je náhrada svalových buniek myokardu spojivovými bunkami, ktoré nemajú kontraktilnú funkciu. Čo je aneuryzma srdca? Ide o sekundárnu chorobu, ktorá je dôsledkom iných patológií:

 • postinfrakčná kardiálna skleróza;
 • infekčné choroby;
 • vrodené chyby srdcového systému;
 • srdcová chirurgia;
 • toxická otravu;
 • následkom vystavenia žiareniu;
 • systémové choroby;
 • poranenia.

Hlavnou podmienkou pre výskyt aneuryzmy po infarkte je nedodržanie odpočinku v posteli, zvýšená fyzická námaha a stabilná arteriálna hypertenzia pozorovaná v akútnom období ochorenia.

U detí sa vyskytuje vrodená aneuryzma srdcového svalu, ktorá sa vytvára počas obdobia vnútromaternicového vývoja. Vyjadruje sa po narodení dieťaťa, keď novorodenec začína dýchať samostatne. Krvná cirkulácia sa zvyšuje, v dôsledku čoho sa zvyšuje intracardiálny tlak a vytvára sa vydutie steny.

Takáto patológia u detí je zriedkavá. Častejšie pediatr diagnostikuje aneuryzmus prepážky medzi komorami. Diagnóza sa robí na základe symptómov, ktoré sa prejavujú u detí mladších ako 3 roky. Ak ochorenie nebolo označené zjavnými príznakmi, ale došlo k porušeniu, v období dospievania sa prejavia prejavy tejto choroby.

druh

Klasifikácia kardiálnej aneuryzmy podľa času.

 1. Akútny typ - až 14 dní po infarkte.
 2. Subakútny - až dva mesiace.
 3. Chronické - po 2 mesiacoch.

Rozdiel vo forme:

 • difúzny (vytvára veľké plochy poškodenia);
 • tvar vrecka má širokú dutinu a úzky "krk";
 • spôsobuje stratifikáciu - je dôsledkom ruptúry endokardu a je lokalizovaný v hlbokej vrstve myokardu.

Aj aneuryzmy sa vyznačujú štruktúrou štruktúry. Pozostávajú zo svalových alebo vláknitých buniek, môžu byť zmiešaného typu.

klinika

V klinickom zobrazení aneuryzmy srdca nie je dominantné jediné znamenie. Skladá sa z rôznych prejavov pozorovaných u pacienta v období po infarkte.

Pacient poznamenal:

 • bolesť;
 • dýchavičnosť;
 • búšenie srdca;
 • zmenená srdcová frekvencia;
 • blednutie kože;
 • kašeľ;
 • zvýšená únava.

Bolestivosť je lokalizovaná za hrudnou kosťou (mierne doľava), prechádza formou záchvatov, nie ostrá, zvyšuje sa po cvičení alebo fajčení. Bolesť nemusí nutne sprevádzať chorobu, pretože tkanivo aneuryzmy pozostáva z spojovacích buniek, ktoré nemajú nervové zakončenia. Nepohodlie spôsobuje poškodenie krvného obehu koronárnych ciev akejkoľvek etiológie.

Po progresii pacienta sa príznaky srdcového zlyhania zvyšujú. V budúcnosti sa u pacienta objaví edém, zvyšuje sa pečeň, dochádza k poškodeniu funkcie dýchania (dýchavičnosť, zadusenie). Zmeny srdcového rytmu sa vyskytujú (tachykardia, bradykardia, arytmia). Existuje angína, rovnako ako v pokoji.

Príčinou slabosti a malátnosti srdcovej aneuryzmy je zlyhanie kontrakcie myokardu. Táto dysfunkcia srdcového svalu vedie k zníženiu cirkulujúceho objemu krvi, k zníženiu transportu kyslíka do tkanív, v dôsledku čoho dochádza k hypoxii. Z toho istého dôvodu je bledá pokožka, čo je jej citlivosť. Okrem toho pacient zaznamenal opuch krčných žíl, zvýšené potenie.

diagnostika

Pred začatím liečby post-infarktu srdcovej aneuryzmy sa musíte podrobiť diagnostickému vyšetreniu na prítomnosť patológie. Pacientom, u ktorých existuje riziko vzniku ochorenia, je predpísané inštrumentálne vyšetrenie. Po prvé, lekár vykoná objektívne vyšetrenie pacienta.

 1. Pri palpácii môžete cítiť apikálny impulz srdca, ktorý normálne nepočúva. Keď je aneuryzma charakterizovaná príznakom "rocker", keď lekár pod prstami cíti rozdiel v srdcovej činnosti (špička je normálna a výstupok zaostáva).
 2. Perkusia určuje hranice vnútorného orgánu a za prítomnosti defektu sa posunie doľava (častá lokalizácia patologického procesu).
 3. S pomocou stetoskopu vykonáva kardiológ auskultáciu (počúvanie) práce srdca. Prítomnosť aneuryzmy vytvára ďalší šum, oslabenie srdcových zvukov.
 4. Na konci vyšetrenia lekár meria krvný tlak. U pacientov s podozrením na tvorbu výboja sa krvný tlak neustále udržuje nad 140 mm. Hg. Art.

Ďalej vykonajte nasledujúce štúdie.

 1. EKG - nedetekuje defekt myokardu. Zobrazuje zmeny srdca v dôsledku infarktu. Ak sa však tieto príznaky pozorujú v období po infarkte počas obdobia 20 dní, potom to slúži ako potvrdenie vývoja patológie.
 2. EchoCG - poskytuje predstavu o veľkosti, objeme dutiny, konfigurácii defektu myokardu. Navyše technika pomáha odhadnúť hrúbku deformovanej steny, prítomnosť krvi alebo zrazeniny, rýchlosť prietoku krvi v srdcových komorách. Definícia tohto indikátora je dôležitá pri predpovedaní vývoja trombózy, pomáha pri výbere vhodnej liečby pre konkrétny klinický prípad. Podľa výsledkov echogramu vykonajte klasifikáciu vzdelávania.
 3. Scintigrafia - testovanie steny myokardu zavedením kontrastnej látky do krvného obehu. V mieste výčnelku sa nástroj nehromadí a pri skenovaní je viditeľný.
 4. Použitie röntgenových štúdií je veľmi zriedkavé, pretože odhaľuje iba veľké aneuryzmy. Táto metóda sa používa, ak nie sú k dispozícii iné metódy.
 5. MRI je najnovší a najinformatívnejší spôsob diagnostikovania kardiálneho výčnelku, ktorý poskytuje úplný obraz o rozvíjajúcom sa vzdelávaní.

Tiež pacientovi s aneuryzmou srdca je predpísaný kompletný krvný a močový test na zistenie súvisiacich ochorení. Podľa výsledkov výskumu kardiológ povedie pacientovi, ako sa má liečiť aneuryzma srdca.

Prebiehajúca liečba

Ak má pacient vyvýšenie veľkého srdcového srdcového svalu, ktorý má všetky predpoklady na pretrhnutie, potom sa tento stav považuje za naliehavý syndróm vyžadujúci urgentnú hospitalizáciu. Hlavná metóda liečby defektov myokardu je chirurgická. Pri samostatnom odmietnutí operácie od pacienta alebo pri malom množstve vzdelania, ktoré nevedie k vzniku komplikácií, je možná liečba liekom. Vykonáva sa v nemocnici a ak je stav pacienta stabilizovaný, pokračuje doma a môže trvať celý život.

Srdcovú aneuryzmu sa lieči nasledujúcimi skupinami liekov:

 1. Použitie beta-adenoblokátorov znižuje silu svalových kontrakcií, normalizuje srdcový rytmus ("Concor", "Anaprilin", "Nobilet").
 2. Antagonisti vápnika neovplyvňujú kontraktilnú funkciu srdca, takže majú menej kontraindikácií. Určené na odstránenie hypertonicity z krvných ciev a na udržanie krvného tlaku v normálnych ("Amlodipine", "Crinfar", "Nifadipine").
 3. Diuretické lieky sa používajú na odstránenie nadbytočnej tekutiny z tela a zníženie krvného tlaku ("Furosemid", "Veroshpiron", "Guigroton"). Normalizácia krvného tlaku znižuje riziko pretrhnutia steny myokardu.
 4. "Papaverine", "Validol" je predpísaný v počiatočnom štádiu ochorenia na rozšírenie koronárnych ciev.
 5. Trombolytické látky sa používajú na prevenciu tvorby krvných zrazenín ("Aspirín", "Tiklopidin").

S neúčinnosťou konzervatívnej terapie, rovnako ako s rozvojom núdze, na liečbu vady musí byť okamžite. Podstatou intervencie je vyrezanie vypuklej oblasti a zatvorenie steny. Pri veľkom poškodení sa syntetický implantát používa na zvýšenie sily myokardu. Operácia prebieha pri umelom udržiavaní krvného obehu.

Ľudová alebo domáca terapia sa vykonáva iba v počiatočnom štádiu ochorenia, pretože pomoc pri užívaní infúzií liečivých bylín nie je nevyhnutná a je výraznejšia v kombinácii s liekmi.

Tradiční liečitelia odporúčajú liečiť aneuryzmu srdcového svalu pomocou infúzie bobulí z plodov, odvar zo semien alebo kôrovcov, tinktúra šípky.

prevencia

Pozitívna prognóza ochorenia závisí od toho, ako presne pacient dodržiava prianie lekára. Pacienti s aneuryzmou srdcového svalu sú prísne zakázané fajčiť a piť. Je odporúčaná strava, ktorá obmedzuje konzumáciu tučných, slaných a korenených jedál. Tiež je potrebné znížiť príjem čerstvého chleba, bravčového mäsa a z kávy a silného čajového odpadu úplne. V strave takýchto pacientov dominuje zelenina a ovocie, mliečne výrobky, polievky (bez Navara), obilniny. Jedlo by malo byť ľahko stráviteľné, bez toho, aby vytváralo zaťaženie srdca a celého tela.

Okrem toho sa pacientom zakazuje intenzívna fyzická práca, aktívne športy. Tieto obmedzenia sa musia dodržiavať až do konca života, potom sa riziko rušenia aneuryzmy výrazne zníži. Pacienti s touto diagnózou by mali podstúpiť rutinnú kontrolu, kde lekár monitoruje zmenu srdcového rytmu alebo tvorbu krvných zrazenín. Včasné odhalenie porušení umožní čas na vykonanie kvalifikovanej liečby a zabráni vzniku komplikácií.

Koľko pacienta so srdcovou aneuryzmou môže žiť závisí od stupňa progresie ochorenia, od pacientovho dodržiavania lekárskych odporúčaní, od prítomnosti komorbidít, ako aj od jednotlivých charakteristík organizmu. Preto je dôležité okamžite kontaktovať špecialistu, ak sa necítite dobre, aby ste neprehliadli vývoj aneuryzmy srdca.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kožný hemangióm u dospelých

Ivan Drozdov 03/07/2017 0 Komentáre Hemangióm je vrodený benígny nádor, ktorý je výsledkom rýchleho rastu vaskulárnych buniek. Hustá tvorba červenej, tvarovanej ako krtka, sa objavuje na koži, v podkožnej vrstve alebo na vnútorných orgánoch počas vývoja plodu alebo v prvých týždňoch po narodení.

Krvná zrážavosť v tehotenstve: norma a odchýlky

Nastávajúca matka musí prejsť veľa testov. Jednou z týchto štúdií je test krvnej zrážanlivosti počas tehotenstva, ktorý sa nazýva koagulogram. Tento indikátor je veľmi dôležitý pre bežný priebeh tehotenstva a bezpečné doručenie.

Kompletná charakteristika aortálnej disekcie: príčiny, diagnóza, liečba

Článok poskytuje informácie o tom, čo predstavuje disekciu aorty. Ako sa líši od odlúčenia, aké symptómy naznačujú prítomnosť patológie.

trigeminie

Srdcová trigeminia je druh extrasystoly, pri ktorom je každé tretie excitovanie a kontrakcia myokardu predčasné. Epizódy bigeminie a trigeminie sa môžu objaviť aj u prakticky zdravých jedincov, ale v mnohých prípadoch naznačujú prítomnosť štrukturálnych a funkčných porúch kardiovaskulárneho systému.

Krvný kašeľ: príčiny a diagnóza

V medicínskej vede pre takýto patologický stav existuje špeciálny termín - hemoptýza. V praxi to znamená prítomnosť krvných inklúzií v kašľovacom spúte.Bežnou príčinou hemoptýzy je poškodenie stien krvných ciev umiestnených v slizniciach dýchacieho traktu.

Čo robiť, ak sa plameň v oku praskne, príčiny patológie

Z tohto článku sa dozviete: príčiny, prečo máte v oku vypuknuté plavidlo, ktoré môže mať vplyv na to. Potrebujem liečbu? čo sa stane s vami.Plná funkcia očnej sietnice je zabezpečená choroidom vo forme kapilárno-venóznej siete.