Pravidelný vzhľad suchého kašľa u osoby, pocit nedostatku vzduchu a opuch nôh môže signalizovať takú nebezpečnú patológiu ako aneuryzma srdca. Toto ochorenie je hlavne komplikáciou po infarkte, ale môže byť dôsledkom hypoxie srdcového svalu, ktorá vznikla z iných dôvodov.

Pacienti potrebujú poznať nebezpečenstvo aneuryzmy a včas podstúpiť predpísanú liečbu. Odstránenie tejto patológie je zamerané na excíziu aneuryzmatického vaku, po ktorom nasleduje zatvorenie poškodeného srdcového svalu.

Charakteristika a príčiny aneuryzmy

Srdečná aneuryzma sa vyskytuje častejšie u mužov ako u žien!

Srdcová aneuryzma je výčnelkom vonkajšej srdcovej steny, ktorá vznikla v dôsledku rôznych patologických zmien svalovej vrstvy - myokardu. Patológia je rozdelená do dvoch typov, berúc do úvahy jej lokalizáciu:

 • aneuryzma ľavej komory
 • aneuryzma jednej zo stien srdca

Lekárska prax ukazuje, že porážka iných častí srdca je extrémne zriedkavá. Tvorba aneuryzmy nastáva v prípade, že akákoľvek časť srdca začne dostávať menej z požadovaného množstva kyslíka na plnohodnotnú prácu. Takýto jav sa môže náhle objaviť s dlhým kŕčom alebo ostrým uzáverom tepny trombom.

Nedostatok kyslíka sa môže vyskytnúť chronicky, keď sa nádoba objaví v nádobe, ktorá nesie krv do srdca a zatvorí jej lúmen. Vývoj aneuryzmy sa môže vyskytnúť nielen v ischemickej oblasti, ale aj v tých oblastiach, kde existuje vrodená slabosť steny a vzniká problém s jej kontraktilitou.

Vo väčšine prípadov sa transmurálny infarkt myokardu stáva hlavnou príčinou aneuryzmy.

Najbežnejším miestom lokalizácie patológie je oblasť anterolaterálnej steny alebo hornej časti ľavej komory. Keď sa pacient rozvinie aneuryzma, štruktúry myokardu sú zničené a účinok intrakardiálneho tlaku vedie k zriedeniu a rozťahovaniu mŕtvej steny srdca.

Viac informácií o aneurysme nájdete vo videu:

Nie posledné miesto vo formácii aneuryziem je obsadené faktormi, ktorých vplyv na ľudské telo zvyšuje tlak vo vnútri komôr a záťaž na orgán:

V zriedkavých prípadoch sú pacienti diagnostikovaní vrodenými, traumatickými a infekčnými ochoreniami srdca. Príčinou traumatickej aneuryzmy sú otvorené alebo uzavreté srdcové poranenia. Táto skupina zahŕňa aj aneuryzmy po chirurgickom zákroku, ktoré sa vyvíjajú, keď má pacient srdcové nedostatky vrodenej prírody. Zriedkavým fenoménom je aneuryzma srdca, ktorá sa vyskytuje pod vplyvom rôznych zápalových procesov, to znamená tuberkulózy, syfilisu alebo bakteriálnej endokarditídy.

Symptómy patológie

Existujú akútne, subakútne a chronické srdcové aneuryzmy.

Známky aneuryzmy závisia od veľkosti, miesta a príčin.

Nasledujúce prejavy môžu naznačovať vývoj patológie:

 • Bolesť v hrudi. Zvyčajne má bolesť paroxysmálnu povahu, chýba v pokoji, ale objaví sa počas fyzickej námahy. Fajčenie, stresové situácie a používanie alkoholu môžu spôsobiť nepohodlie v hrudníku.
 • Slabosť. Takýto príznak sa vyvíja, keď je do svalov a nervového systému dodávané nedostatočné množstvo kyslíka. Dôvod spočíva v skutočnosti, že určité množstvo kyslíka zostáva v aneuryzme, ktoré sa nedá uzavrieť.
 • Dýchavičnosť. Tento prejav ochorenia sa vyvíja so stagnáciou aneuryzmy, pretože tlak vnútri srdca sa zvyšuje a prenáša sa do ciev pľúc. Výsledkom tohto patologického stavu sú problémy s metabolizmom kyslíka, čo vedie k narušeniu respiračného rytmu.
 • Arytmia. Takýto príznak môže byť spôsobený problémami s vykonávaním elektrického impulzu, kvôli ktorému srdce kontrahuje. Ďalším dôvodom patologického stavu tela sa stáva preťaženie orgánu s objemom krvi.
 • Bledosť kože. Spočiatku koža na tvári a končatinách bledne, ale ako choroba postupuje, celé telo je postihnuté. Súbežne s týmto príznakom sa na koži môžu objaviť hrdzavé hrbole, znížiť citlivosť a zmraziť končatiny.
 • Kašeľ. Pacient môže byť rušený suchým paroxyzmálnym kašľom, ktorý nespôsobuje bolesť hrdla a zvýšenie telesnej teploty. Takýto patologický stav môže byť vyvolaný stagnáciou v pľúcnych cievach alebo kompresiou tkanív veľkým aneuryzmom.
 • Pocit srdca. Zdravý človek nemá pocit, ako funguje jeho srdce. Človek začne cítiť jeho bitie v prípade, že rytmus je narušený, alebo orgán s aneuryzmou sa snaží prehnúť veľkým množstvom krvi.

S touto patológiou sa môžu vyskytnúť ďalšie príznaky ako časté závraty, chrapot a pocenie. Okrem toho sa pacient môže sťažovať na prítomnosť pocitu ťažkosti v hrudi a opuch tváre a končatín.

Diagnostické metódy

Použitím ultrazvuku môžete vizualizovať dutinu aneuryzmy a merať jej veľkosť

Patologická precardikálna pulzácia sa považuje za jeden z najjasnejších príznakov aneuryzmy srdca. Pri vykonávaní EKG sú diagnostikované symptómy transmurálneho infarktu myokardu, ktoré dlhodobo zachovávajú zmrazenú povahu.

Na potvrdenie diagnózy je možné vykonať nasledujúce diagnostické metódy:

 • EchoCG pomáha posúdiť dutinu aneuryzmy, jeho konfiguráciu a veľkosť, ako aj určiť trombózu žalúdočnej dutiny
 • PET (pozitrónová emisná tomografia) umožňuje identifikovať životaschopnosť myokardu v aneuryzme
 • rádiografia odhaľuje stagnáciu v pľúcnom obehu
 • MRI a MSCT sa považujú za veľmi špecifické metódy na diagnostiku patológie, ako je aneuryzma srdca, vďaka čomu je možné určiť trombózu jeho dutiny.

Ak sa v takejto patológii ako pri srdcovej aneuryzme vyskytnú dôkazy, uchýlia sa k zisteniu orgánov, koronárnej angiografii a elektrofyziologickému vyšetreniu.

Charakteristiky liečby choroby

Liečba tejto patológie srdca zahŕňa nasledujúce kroky:

 1. Na začiatku liečby sa vyberá lieková terapia zameraná na zriedenie krvi, normalizáciu srdcového rytmu a zníženie potreby myokardu.
 2. V 2. fáze, ak existujú indikácie, sa uchýli k chirurgickej liečbe.

Drogová terapia sa uchváti, ak je diagnostikovaná malá aneuryzma alebo osoba nechce podstúpiť operáciu. Hlavným účelom liekov je znížiť zaťaženie, ktoré je na ľavej komore.

Najčastejšie sa patológia liečí chirurgicky.

Navyše s pomocou liekov sa zabraňujú tvorbe krvných zrazenín, ktoré predstavujú hrozbu pre život arytmií. Lieková terapia zahŕňa:

Uskutočniť chirurgický zákrok v prípade, že existujú určité indikácie. Tento typ liečby je indikovaný pre rýchly priebeh srdcového zlyhania a za prítomnosti hrozby prasknutia aneuryzmatického vaku.

Ako paliatívna intervencia sú steny aneuryzmy posilnené použitím polymérnych materiálov. Radikálne typy chirurgických zákrokov sú resekcia predsieňovej alebo ventrikulárnej aneuryzmy, ako aj septo-plastika.

Čo je to nebezpečné ochorenie?

Aneuryzma srdca sa považuje za nebezpečnú chorobu, ktorá si vyžaduje povinnú liečbu. Bez chirurgického zákroku je prognóza tejto patológie nepriaznivá a veľa pacientov s aneuryzmami po infarkte zomrie v priebehu niekoľkých rokov po nástupe vývoja ochorenia.

Nekomplikovaný priebeh sa pozoruje s plochými chronickými aneuryzmami srdca a oveľa horšou prognózou patologických ochorení húb a svalov srdca.

Prevencia srdcovej aneuryzmy a rôzne komplikácie pozostáva z detekcie infarktu myokardu a realizácie účinnej liečby. Okrem toho sa pacientovi rehabilituje s touto chorobou, postupným nárastom zaťaženia motora na tele, kontrolou krvných zrazenín a odstránením problémov s rytmom.

Metódy liečby srdcovej aneuryzmy

Aneuryzma srdca - patológia, ktorá môže spôsobiť ťažké krvácanie, čo vedie k smrti. V dôsledku zranení a komplikácií je stenu srdcového svalu výrazne vyčerpaná, preto nie je schopná odolať krvnému tlaku obvyklým spôsobom. Pod vplyvom krvného tlaku začne sa zúžená oblasť vyúsťovať a stáva sa "vreckom".

V dôsledku takýchto patologických zmien stratí srdcový sval schopnosť normálne fungovať. Pacient má všetky druhy komplikácií, z ktorých najnebezpečnejší je prasknutie, vďaka čomu aj skúsený lekár už nemôže zachrániť život človeka. Smrť takéhoto pacienta nastáva v priebehu niekoľkých sekúnd. Vzhľadom na také charakteristiky ochorenia sa odporúča okamžite konzultovať lekára s ohľadom na pomoc a podstúpiť liečbu na liečbu srdcovej aneuryzmy.

Čo je to?

Riedenie steny srdcového svalu sa vyskytuje na pozadí nedostatku živín. Tkanivové bunky, ktoré nemajú kyslík, zomrú. Pri neprítomnosti liečby sa patológia, ktorá sa nestretáva s lekárskymi "prekážkami" v ceste, sa aktívne rozvíja, takže steny sú príliš tenké.

Takúto chorobu možno zistiť nielen u dospelých, ktorí často museli byť v stresových situáciách, vykonávať ťažkú ​​fyzickú prácu a čeliť iným problematickým otázkam. Lekári diagnostikujú túto chorobu aj u detí. Rodičia a dospelí, ktorí sa stretávajú s takouto diagnózou po prvýkrát, sa obávajú, nechápu, čo to je, ako sa s takýmto problémom zaobchádza.

Počet pacientov s aneuryzmou je približne 10-35% z celkového počtu pacientov s diagnostikovaným srdcovým ochorením. Skupina s vysokým rizikom zahŕňa mužov, ktorých vek je 40 - 70 rokov.

Kde sa najčastejšie vyskytuje choroba?

Lekári, ktorí skúmali takúto chorobu ako aneuryzma, si všimli niektoré charakteristické znaky, ktoré sa prejavujú u rôznych pacientov. Patológia sa líši v niekoľkých parametroch, vrátane času výskytu, veľkosti a tvaru konvexného "vrecka", stupňa zriedenia steny srdcového svalu, ako aj polohy.

Na základe mnohých pozorovaní kardiológov sa dospelo k záveru, že najčastejšie sa na stenách ľavej komory vyvíja aneuryzma. To je vysvetlené skutočnosťou, že krvný tlak v ňom je oveľa väčší ako v pravej komore. Lekári majú známe prípady, kedy sa vyvinula aneuryzma nielen na stenách LV, ale aj v atérii, avšak tento druh patológie je neuveriteľne zriedkavý.

Výskyt aneuryzmy v medzikomorovej septe sa vzťahuje aj na zriedkavé prípady. Jeho charakteristickým rysom je, že namiesto vyčnievania steny je priečka jednoducho premiestnená. Bohužiaľ, takýto abnormálny posun prepážky spôsobuje významné zníženie objemu pravostnej komory, respektíve objem leu patologicky stúpa. Nesprávny pomer objemu spôsobuje zlyhanie srdca. Aneuryzma sa môže vyskytnúť aj na hornej, prednej a zadnej stene srdca.

U detí je patológia extrémne zriedka diagnostikovaná (frekvencia rozšírenia je 0,9 - 1%). U dospievajúcich možno diagnostikovať aneuryzmu hrudnej alebo brušnej dutiny. Roztrhnutie tohto typu aneuryzmy tiež vyvoláva smrteľný výsledok.

Príčiny srdcovej patológie

Aneuryzma srdca môže byť diagnostikovaná aj u novorodencov. Často sa deti musia vysporiadať s vrodenou formou ochorenia, ktorá vzniká v dôsledku zdedenej slabosti spojivového tkaniva. Patológia môže nastať aj v procese rastu dieťaťa.

Ďalšie ochorenia môžu vyvolať ochorenie, ktoré sú:

Adolescenti, ktorí ignorujú zdravý životný štýl, dávajú prednosť fajčeniu otvorene alebo tajne od svojich rodičov, s vlastnými rukami zvyšujú riziko hypertenzie, aterosklerózy a po nich aneuryzma.

Aj dospievajúci často prežívajú takú nebezpečnú patológiu, ak sa dieťa predtým podieľalo na dopravnej nehode, dostalo sa nejakých zranení. Medzi dospievajúcimi pacientmi je veľa záujemcov o predtým extrémne športy.

U dospelých je táto patológia najčastejšie diagnostikovaná po odloženom infarkte. Musíme čeliť takej chorobe a pacientom, ktorých srdce bolo zranené. V tomto prípade zomrie oblasť svalov a srdce už nie je schopné normálne fungovať. Počas operácie môže byť srdce zranené. V každom prípade, ak sa zistia problémy srdca, pacienti by mali byť pod prísnym dohľadom lekárov. Iba preventívne vyšetrenia môžu zabrániť ďalšiemu vývoju patológie, neumožňujú zhoršenie zdravotného stavu.

Tieto ochorenia môžu tiež vyvolať aneuryzmu:

Zneužívanie alkoholických nápojov, fajčenie nie je len zhoubná závislosť, ale aj provokatér, spúšťací mechanizmus, ktorý vedie k takej nebezpečnej chorobe, ako je aneuryzma.

Druhy aneuryzmy

Pri identifikácii zjavných príznakov aneuryzmy lekári tiež klasifikujú patológiu vzhľadom na čas jej výskytu.

Ak sa ochorenie vyskytne v krátkom čase po infarkte, lekári poukazujú na akútnu formu patológie. Je to nebezpečné, pretože steny srdcového svalu sú neuveriteľne tenké, takže môžu byť kedykoľvek poškodené.

V prípadoch, keď ochorenie začne signalizovať, aby sa prihlásilo tri týždne po infarkte, lekári poukazujú na subakútnu formu patológie. V tomto prípade budú steny mierne hustejšie ako v akútnej forme. Avšak tento druh aneuryzmy je veľmi zákerný. Je ťažké ju zistiť, pretože sa schováva po jazve po infarkte.

Keď sa ochorenie vyskytne aspoň mesiac a pol po infarkte, hovorí o chronickej aneuryzme srdca. Diagnóza tohto typu je komplikovaná, pretože je neuveriteľne ťažké odlíšiť chorobu z dôvodu podobných príznakov so srdcovým zlyhaním.

Hlavné príznaky a príznaky

Mnoho problémov je možné predísť, ak ich venujete včas. Rovnako je možné, že zdravotný stav sa nedá vážne zhoršiť, ak pri prejave niektorých znakov okamžite navštívia ošetrujúceho lekára.

Aneuryzma srdca sa prejavuje týmito príznakmi:

 • dýchavičnosť;
 • bolesť v oblasti hrudníka;
 • bledosť;
 • kašeľ;
 • búšenie srdca;
 • nepohodlie.

Existujú aj také prípady, keď pacient nemá vôbec žiadne známky aneuryzmy srdca. Najčastejšie sa to stane po odloženom infarkte, keď sa dokonca mierne zhorší zdravotný stav pripisuje slabosti, ktorá sa často vyskytuje u pacientov počas obdobia zotavenia. Niektorí pacienti sa sťažujú na intenzívny hyperhidrózu, nervové vzrušenie, opuch končatín.

Len lekár dokáže správne odlíšiť príznaky a presne stanoviť diagnózu. Je neprijateľné oneskorenie a premýšľanie o uskutočniteľnosti návštevy kliniky, pretože také oneskorenie môže mať nezvratné dôsledky.

Lekárske a diagnostické činnosti

Je dôležité identifikovať také nebezpečné ochorenie ako aneuryzma na samom začiatku, vyvinúť úspešný liečebný režim a zabrániť výskytu komplikácií.

Terapeutické opatrenia sa stavajú až po komplexnom vyšetrení a dôkladnej štúdii pacientovej histórie.

Ako sa robí diagnóza?

Počas prvej návštevy lekára sa vykoná primárne (vizuálne) vyšetrenie. Aj takáto kontrola bez použitia sofistikovaných zariadení umožňuje podozrenie na aneuryzmu.

V čase palpácie v interkostálnom priestore a na hrudníku doktor dokáže zistiť pulzujúcu oblasť. Ak je aorta ovplyvnená, potom sa zistí, že po stlačení vznikne bolesť.

Na potvrdenie prítomnosti patologického procesu, na odlíšenie aneuryzmy od iných ochorení s podobnými symptómami, je pacientovi poslaná komplexná diagnóza zahŕňajúca:

 • laboratórny krvný test (výsledok naznačuje zápalový proces);
 • EKG (umožňuje posúdiť stav myokardu);
 • ECHO-KG, ultrazvuk (vizualizovali všetky časti srdca, lekári ľahšie posúdili ich stav).

Rádiografia ako diagnostická metóda sa používa extrémne zriedkavo, pretože nie je veľmi informatívna na detekciu aneuryzmy.

Vo výnimočných prípadoch, keď iné diagnostické metódy neumožnili získať holistický obraz o ochorení, môžu lekári odkázať pacienta na MRI alebo CT vyšetrenie.

MRI vyšetrenia

Počas scintigrafie je možné testovať steny myokardu, počas ktorých sa do krvi pacienta aplikuje kontrastné činidlo.

Laboratórna analýza moču sa uskutočňuje s cieľom identifikovať komorbidity tak, aby vývojový režim v rámci vývoja bol zameraný na komplexný boj proti všetkým existujúcim ochoreniam.

Liečba srdcovej aneuryzmy

Len ošetrujúci lekár vie, ako efektívne liečiť aneuryzma srdca v každom konkrétnom prípade, berúc do úvahy individuálne vlastnosti pacienta a jeho zdravotný stav. Je neprijateľné "osvojiť" skúsenosti s "liečbou" od známych a predpísať lieky sami. To nielen nevedie k zlepšeniu zdravotného stavu, ale môže tiež spôsobiť nezvratné dôsledky.

Spočiatku sa uskutočňuje lekárske ošetrenie, čo naznačuje:

 • užívanie antikoagulancií;
 • injekcia glykozidov.

S pomocou liekov je možné posilniť steny srdca, znížiť úroveň nekrotických procesov. Takáto liečba sa vykonáva iba v prípadoch, keď výsledky komplexnej diagnózy potvrdili aneuryzmu s malou veľkosťou.

Ak má aneuryzma veľké objemy, lekári rozhodujú ohľadom chirurgického zákroku. V tomto prípade lekári vypočítajú a určujú, aké konečné ciele by mali byť dosiahnuté. Na základe toho môže byť chirurgická liečba troch typov:

 • odstránenie (resekcia) aneuryzmy srdca;
 • uzavretie stien;
 • posilňovanie.

Počas resekcie aneuryzmy je ľudské srdce dočasne "pozastavené", pripájajúce sa k AIC. Aneuryzma sa v tomto bode odstráni a miesto rezu je šité. Posilnenie stien sa vykonáva špeciálnymi polymérnymi materiálmi.

Proces obnovy bude sprevádzaný zvýšenou účinnosťou, ak bude obdobie na zotavenie správne organizované a pacient bude prísne dodržiavať všetky odporúčania:

 • dodržiavať odpočinok v posteli;
 • dodržiavať správnu výživu;
 • užívať predpísané lieky;
 • včas podstúpiť preventívne vyšetrenia.
Dodržiavanie odpočinku v posteli

Veľa moderných ľudí uprednostňuje liečbu pomocou ľudových prostriedkov. V skutočnosti je liečba mnohých bylinných chorôb bezpečná a účinná.

Je však dôležité mať na pamäti, že aneuryzma je sprevádzaná smrteľným nebezpečenstvom, takže nemožno liečiť ľudovými prostriedkami. Spolu s tým môžu lekári sami odporučiť odšťavňovanie, infúzie liečivých rastlín. Tento prístup uľahčí stav pacienta a prispeje k dosiahnutiu vysokého výkonu počas lekárskej liečby.

Známe bujóny a infúzie pripravené z:

 • hloh;
 • žltá šedá;
 • kôprové semená;
 • šípky;
 • živočíšne bobule.

Prognóza pre život

Aneuryzma srdca, najmä po infarkte, je sprevádzaná zlou prognózou. Pri vykonávaní chirurgickej liečby, počas ktorej sa aneuryzma odstráni, prognóza sa stáva priaznivou. Lekári však poukazujú na to, že počas alebo po operácii sa môžu vyskytnúť komplikácie. Starší pacienti môžu jednoducho netrpieť anestézou.

Odpovedzte na otázku, koľko žijú s takouto patológiou, určite nie. Priemerná dĺžka života závisí od mnohých faktorov, vrátane veku pacienta, tvaru a veľkosti aneuryzmy, intenzity progresie patológie, prítomnosti komorbidít.

Tipy na prevenciu

Aby sa predišlo zhoršeniu zdravia, vylúčiť pravdepodobnosť zdravotného postihnutia počas aneuryzmy môžu pacienti, ktorí počúvajú odporúčania lekárov:

 • dodržiavať zdravý životný štýl;
 • odstrániť používanie korenených, slaných potravín;
 • znížiť používanie chleba, bravčového mäsa;
 • prestať piť kávu a silný čaj;
 • vstup do stravy čerstvej zeleniny a ovocia;
 • nevystavujte telo ťažkej fyzickej námahe;
 • opustiť aktívne športy.

Títo pacienti sa tiež odporúčajú, aby sa podrobili preventívnym vyšetreniam, sledovali srdcový tep.

Ak sa vyskytnú nežiaduce príznaky, okamžite vyhľadajte lekára.

Takže aneuryzma je fatálna patológia vyžadujúca okamžitú liečbu. Ak pacient poslušne vykonáva stretnutia lekárov, nič ho neohrozí.

Srdcová aneuryzma odhalila: operáciu ako najefektívnejšiu šancu spasenia

Vo väčšine prípadov je liečba aneuryzmy srdcového operátora. Očakávaná taktika je možná pre stabilné malé formácie, ktoré nie sú sprevádzané príznakmi porúch obehu. V závislosti od tvaru výčnelku, jeho veľkosti a stavu pacienta sa vyberie otvorená alebo uzavretá metóda uškrtenia, plastickej chirurgie alebo vystuženia stien.

Prečítajte si v tomto článku.

Je možné urobiť bez operácie na odstránenie aneuryzmy srdca

Liečba srdcovej aneuryzmy neexistuje. Možno náhodné zistenie tohto vzdelania u pacientov bez príznakov srdcovej patológie. Takýto variant aneuryzmy bez príznakov ochorenia a hrozba prasknutia sa môže považovať za indikáciu dynamického pozorovania pacienta.

Malo by byť zrejmé, že prítomnosť akéhokoľvek výčnelku srdcovej steny je potenciálnym ohrozením života, takže vo väčšine prípadov sa odporúča jeho odstránenie.

Indikácie pre povinné operácie sú:

 • veľké formácie tvaru vrecka a huby, "aneuryzma v aneuryzme";
 • hrozba prasknutia u akýchkoľvek druhov;
 • riziko tromboembolizmu v dôsledku voľnej krvnej zrazeniny v dutine;
 • postupné zvyšovanie veľkosti;
 • arytmia a / alebo srdcové zlyhanie, ktoré nemožno liečiť liekom;
 • prítomnosť zníženej kontrakčnej funkcie ľavej komory alebo pevných častí s nárastom objemu;
 • falošné a vrodené formy.

A tu viac o aneuryzme sínusov Valsalvy.

Kontraindikácie na operáciu

V prípade akútnej aneuryzmy s hrozbou prasknutia sa operácia vykonáva zo zdravotných dôvodov. Pri plánovanej liečbe môžu byť kontraindikácie na odstránenie:

 • závažné zlyhanie pečene a obličiek;
 • akútne infekcie;
 • zhoubných novotvarov;
 • vysoký stupeň pľúcnej hypertenzie;
 • zlyhanie obehového štádia 3;
 • dekompenzovaný priebeh cukrovky;
 • nadmerné riziko podávania liekov na celkovú anestéziu;
 • vek;
 • nedostatok životaschopných svalových vlákien v blízkosti aneuryzmy;
 • akútne a subakútne obdobie infarktu myokardu;
 • extrémne nízky výkon srdca.

Niektoré z týchto stavov sú dočasné a kontraindikácie sú relatívne, môžu sa korigovať pred operáciou. V každom prípade bude taktika liečby určená individuálne na základe hrozby aneuryzmy pre zdravie a život pacienta.

Pozrite si video o aneuryzme a jej dôsledkoch:

Možnosti odstránenia

Chirurgický zákrok pre aneuryzmus zahŕňa odstránenie vaku, posilnenie steny alebo šitie. Voľba metodiky závisí od konfigurácie vzdelávania, lokalizácie a súvisiacich ochorení.

S porážkou ľavej komory

Pri vyčnievaní steny v tejto oblasti použite tieto typy operácií:

 • odstránenie vaku otvoreným alebo uzavretým spôsobom, vystuženie švu syntetickými materiálmi, chlopňa z membrány; vykonávané pri pripojení k stroju srdca a pľúc (vhodné pre veľké, svalové alebo hubovité formy);
 • uloženie náplasti na vrecku (častejšie s difúznou formáciou bez krvných zrazenín vo vnútri);
 • šitie s ponorením steny medzičasovými svalmi alebo inými tkanivami (s malými aneuryzmami odhalenými náhodou).

Plastická chirurgia pri odstraňovaní sa vykonáva lineárne (jednoduchá dvojriadková šijacia stehúra), šnúrkou so šnúrkou s uťahovaním, syntetickou náplasťou umiestnenou vo vnútri komory alebo vonku. Použitie klapky na pedicle z membrány pre plasty je sľubná metóda, pretože v budúcnosti je myokard dobre zásobený krvou.

Zvláštnosťou operácií srdcovej aneuryzmy je častá súčasná chirurgická operácia bypassu koronárnej artérie a náhrada chlopne za srdcové chyby.

S rastom interventrikulárnej septum

Operácia sa vykonáva v otvorenom srdci. Incít sa uskutočňuje v pravej komore. Aneuryzma je na základni šité s malými výstupkami. V tomto prípade je dostatočne tesné viazanie švov v tvare písmena U na tesnenia vyrobené zo syntetických materiálov. Ak je vytvorenie veľkého priemeru, potom je vyrezané a náplasť umelého alebo vlastného tkaniva pacienta je zasunutá do miesta defektu.

Obnova po

V pooperačnom období je pacient pozorovaný v jednotkách intenzívnej starostlivosti alebo v oddeleniach intenzívnej starostlivosti, kde sa monitoruje EKG monitorovanie, ukazovatele krvného tlaku, denná diuréza. V prvých dňoch sa vykonávajú dychové cvičenia na zlepšenie vypúšťania hlienu, potom umožňujú ľahké pohyby rúk a nôh, masírujú končatiny.

Jedlo by malo byť ľahké, čiastočné. Odporúčané sú maslovité kaše, vegetariánske polievky, dusené karbonátky z rýb a chudé mäso. Režim pitia je určený prítomnosťou alebo absenciou stagnujúcich procesov. Kyslíkové inhalácie sa vykonávajú denne a prebytočná tekutina sa odčerpáva z pleurálnej dutiny.

Po stabilizácii kardiovaskulárneho systému sú pacienti prepustení domov. Uvádzajú sa lieky na udržanie krvného tlaku v rozmedzí 130-140 / 90 mm Hg. Art., Protidoštičkové látky, vazodilatátory, ACE inhibítory na zníženie zaťaženia srdca.

Postupne sa pri režime EKG rozširuje motorový režim, zvyčajne sa zvyčajne môže používať iba chôdza.

Možné komplikácie a prognóza

V pooperačnom období môžu byť dôsledky:

 • zníženie srdcového výkonu v dôsledku zníženia dutiny ľavej komory;
 • opakovaný infarkt myokardu;
 • poruchy rytmu - fibrilácia predsiení, extrasystoly, tachykardia;
 • krvácanie z rany;
 • hnojenie a rozdielnosť švov;
 • kongescia v pľúcnom tkanive, zápal pľúc;
 • zlyhanie obličiek;
 • oklúzie ciev mozgu, obličiek, pľúc, čriev s vývojom srdcových záchvatov týchto orgánov.

A tu viac o aneuryzme srdca u detí.

Bez chirurgického zákroku sú šance na život pomerne nízke, najmä v dôsledku rozvoja zlyhania srdca. Bolo preukázané, že po detekcii aneuryzmy po infarkte je priemerná dĺžka života neoperovaných pacientov asi 2 až 3 roky.

Beníznejší priebeh je charakteristický pre ploché chronické formácie, ktoré nie sú sprevádzané komplikáciami. Včasná chirurgia, najmä radikálne odstránenie aneuryzmálneho výčnelku, významne zlepšuje prognózu pre pacientov.

Veľkou komplikáciou je srdcová aneuryzma po infarkte. Prognóza sa po operácii významne zlepší. Niekedy sa liečba vykonáva s liekom. Koľko ľudí žije s aneuryzmou po infarkte?

Ak je zápal aortálnej aneuryzmy, operácia môže zachrániť životy. Pacient by mal vedieť, aké operácie sa vykonávajú, dôležité indikátory chirurgického zákroku, rehabilitácie a prognózy po následkoch zásahu. A tiež o životnom štýle a výžive po.

Ak sa vytvorila aneuryzma srdca, symptómy môžu byť podobné ako normálne srdcové zlyhanie. Príčiny - srdcový záchvat, vyčerpanie steny, zmeny v krvných cievach. Dôsledkom je nebezpečenstvo. Čím skôr je diagnóza, tým väčšia je šanca.

Ak sa zistí aneuryzma aorty, život pacienta je ohrozený. Je dôležité poznať príčiny a symptómy jej prejavu, aby sa liečba začala čo najskôr. V podstate ide o operáciu. Môže sa diagnostikovať ruptúra ​​aorty brušnej, hrudnej a vzostupnej oblasti.

Aneuryzma srdca u detí (WFP, interventrikulárna septum) sa môže vyskytnúť v dôsledku nezrovnalostí, intoxikácie počas tehotenstva. Symptómy možno zistiť pravidelným vyšetrením. Liečba môže byť liekom alebo chirurgickým zákrokom.

V dôsledku porušenia štruktúry, rozťahovania aortálnej steny sa môže vyvinúť aneuryzma Valsalva sinus. Preskúmanie podozrivých potrieb sa musí vykonať čo najskôr, začína sa v echokardiografii. Liečba sa skladá z uzáveru aortálnej steny.

Vykonala resekciu aneuryzmy pri vaskulárnych ochoreniach, život ohrozujúcich. Odstránenie brušnej aorty pomocou protetiky vám umožňuje vyhnúť sa silnému krvácaniu a smrti pacienta.

Aneuryzma femorálnej artérie sa vyskytuje v dôsledku rôznych faktorov. Príznaky môžu prísť bez povšimnutia, existuje falošná aneuryzma. Ak je medzera, je potrebná urgentná hospitalizácia a chirurgia.

Vyrovnaná alebo karotická aneuryzma môže byť vrodeným stavom. Môže to byť tiež ľavý a pravý, vnútorný a vonkajší, kruhový alebo vretenovitý. Symptómy sa prejavujú nielen vo forme paušálnej, ale aj v stave zhoršenia. Liečba je len operácia.

Aneuryzma srdca

Srdcová aneuryzma - zriedenie a vypuknutie myokardu srdcovej komory. Aneuryzma srdca sa môže prejaviť ako dýchavičnosť, palpitácie, orthopnea, srdcová astma, ťažké srdcové arytmie, tromboembolické komplikácie. Hlavné diagnostické metódy pre srdcovú aneuryzmu sú EKG, echoCG, RTG hrudníka, ventrikulografia, CT, MRI. Liečba aneuryzmy srdca zahŕňa vyrezanie aneuryzmatického vrecka so zatvorením defektu srdcového svalu.

Aneuryzma srdca

Aneuryzma srdca - obmedzený výčnelok stenčenej steny myokardu sprevádzaný prudkým poklesom alebo úplným zmiznutím kontrakčnej schopnosti patologicky zmenenej časti myokardu. V kardiológii sa aneuryzma srdca zistí u 10-35% pacientov, ktorí mali infarkt myokardu; 68% akútnych alebo chronických aneuryziem srdca je diagnostikovaných u mužov vo veku 40 až 70 rokov. Najčastejšie sa aneuryzma srdca formuje v stene ľavej komory, menej často v oblasti interventrikulárnej septa alebo pravej komory. Veľkosť aneuryzmy srdca sa pohybuje od 1 do 18-20 cm v priemere. Porušenie kontraktility myokardu v oblasti srdcovej aneuryzmy zahŕňa akineziu (nedostatočnú kontraktilnú aktivitu) a dyskinézu (výčnelok steny aneuryzmy na systóliu a jej depresia do diastoly).

Príčiny aneuryzmy srdca

V 95-97% prípadov je príčinou aneuryzmy srdca rozsiahly transmurálny infarkt myokardu, hlavne ľavej komory. Prevažná väčšina aneuryziem je lokalizovaná v oblasti prednej bočnej steny a vrcholu ľavej srdcovej komory srdca; približne 1% v oblasti pravého predsiene a komory, interventrikulárnej septa a zadnej steny ľavej komory.

Masívny infarkt myokardu spôsobuje deštrukciu štruktúr svalovej steny srdca. Pod vplyvom sily intrakardiálneho tlaku sa nekrotická stena srdca roztiahne a zriedi. Významná úloha pri vzniku aneuryzmy patrí k faktorom, ktoré prispievajú k zvýšeniu zaťaženia srdca a intraventrikulárneho tlaku - predčasného rastu, arteriálnej hypertenzie, tachykardie, opakovaných infarktov, progresívneho srdcového zlyhania. Vývoj chronickej aneuryzmy srdca je etiologicky a patogeneticky spojený s kardiosklerózou po infarkte. V tomto prípade sa pri pôsobení krvného tlaku vyskytuje výbežok srdcovej steny v oblasti jizev spojivového tkaniva.

Vrodené, traumatické a infekčné aneuryzmy sú oveľa menej časté ako postinfrakčné srdcové aneuryzmy. Traumatické aneuryzmy sú spôsobené zatvorenými alebo otvorenými zraneniami srdca. Pooperačné aneuryzmy, ktoré sa často vyskytujú po operácii na korekciu vrodených defektov srdca (Fallotov tetrad, pľúcna stenóza atď.), Môžu byť priradené tejto skupine.

Srdcové aneuryzmy spôsobené infekčnými procesmi (syfilis, bakteriálna endokarditída, tuberkulóza, reumatizmus) sú veľmi zriedkavé.

Klasifikácia srdcových aneuryziem

V čase výskytu sa rozlišuje akútna, subakútna a chronická aneuryzma srdca. Akútna srdcová aneuryzma vzniká v období od 1 do 2 týždňov od infarktu myokardu, subakútna - v priebehu 3-8 týždňov, chronická - v priebehu 8 týždňov.

V akútnom období je stena aneuryzmy reprezentovaná nekrotizovaným miestom myokardu, ktoré pod pôsobením intraventrikulárneho tlaku napučiava von alebo do dutiny komory (ak je aneuryzma umiestnená v medzikomorovej septe).

Steny subakútnej srdcovej aneuryzmy sú tvorené zahusteným endokardom s zhlukom fibroblastov a histiocytov, novo vytvorenými retikulárnymi, kolagénovými a elastickými vláknami; namiesto zničených myokardových vlákien sa nájdu spojovacie prvky rôzneho stupňa zrelosti.

Chronická aneuryzma srdca je vláknitý vak, mikroskopicky pozostávajúci z troch vrstiev: endokardiálny, intramurálny a epikardiálny. V endokarde steny chronickej aneuryzmy srdca dochádza k rastu fibrózneho a hyalinizovaného tkaniva. Steny chronickej aneuryzmy srdca sú zriedené, niekedy ich hrúbka nepresahuje 2 mm. V dutine chronickej aneuryzmy srdca sa často nachádza trombus v blízkosti steny rôznych veľkostí, ktorý môže len vyložiť vnútorný povrch aneuryzmatického vrecka alebo obsadiť takmer celý jeho objem. Voľné parietálne tromby sú ľahko fragmentované a predstavujú potenciálny zdroj rizika tromboembolických komplikácií.

Existujú tri typy aneuryzmy srdca: svalové, vláknité a fibromuskulárne. Zvyčajne je srdcová aneuryzma jednorazová, hoci je možné zistiť vždy 2-3 aneuryzmy naraz. srdce aneuryzma môže byť pravda (reprezentovaná tromi vrstvami), falošné (vytvorená v dôsledku infarktu ruptúra ​​steny a perikardiálna obmedzené adnations) a funkčné (časti vytvorené životaschopných myokardu kontraktility nízke, vyčnievajúce komorové systoly).

Vzhľadom na hĺbku a rozsah poškodenia môže byť pravá aneuryzma srdca plochá (difúzna), sacciformová, húbovitá a vo forme "aneuryzmy v aneuryzme". Obrys difúzneho aneuryzmy vonkajšieho výčnelku je plochý, mierne sklonený a zo strany srdcovej dutiny je určený prehĺbením v tvare misky. Sacciformná aneuryzma srdca má zaoblenú konvexnú stenu a širokú základňu. Húbová aneuryzma sa vyznačuje prítomnosťou veľkého výčnelku s relatívne úzkym krkom. Pojem "aneuryzma v aneurysme" sa týka defektu pozostávajúceho z niekoľkých výčnelkov, ktoré sú uzavreté jeden do druhého: takéto srdcové aneuryzmy majú ostrú stenu a sú najviac náchylné k prasknutiu. Počas vyšetrenia sú častejšie detegované difúzne aneuryzmy srdca, zriedkavejšie, slizovité a zriedkavejšie hubové a "aneuryzmy v aneuryzme".

Symptómy aneuryzmy srdca

Klinické prejavy akútnej srdcovej aneuryzma vyznačujúci sa tým, slabosť, dýchavičnosť s epizódami srdcového astmy a pľúcny edém, predĺžené horúčka, zvýšené potenie, tachykardia, srdcová arytmia (bradykardia a tachykardia, extrasystoly, fibrilácia predsiení a komorové blokád). Pri subakútnej srdcovej aneuryzme prejavujú príznaky zlyhania obehu rýchlo.

Klinika chronickej aneuryzmy srdca zodpovedá výrazným príznakom srdcového zlyhania: dýchavičnosť, synkopálne stavy, angína, pokoj a napätie, pocit prerušenia srdcovej činnosti; v neskoršom štádiu - opuch krčných žíl, edém, hydrotorax, hepatomegália, ascites. V prípade chronickej aneuryzmy srdca sa môže vyvinúť fibrózna perikarditída, čo spôsobí vznik adhézií v hrudnej dutine.

Tromboembolické syndróm chronického srdcového aneuryzmy prezentované akútnej vaskulárnej oklúzii končatín (zvyčajne iliakální a femoropopliteální segmenty), brachiocefalického kufor, mozgovej tepny, obličiek, pľúc, hrubého čreva. Gangréna končatiny, mŕtvica, infarkt obličiek, pľúcna embólia, oklúzia mezenterických ciev, opakovaný infarkt myokardu sa môžu stať potenciálne nebezpečnými komplikáciami chronickej aneuryzmy srdca.

Chronická ruptúra ​​aneuryzmy srdca je pomerne zriedkavá. Roztrhnutie akútnej aneuryzmy srdca sa obvykle vyskytuje 2 až 9 dní po infarkte myokardu a je smrteľné. Klinicky aneuryzma prasknutie srdca sa prejavuje náhlym nástupom: náhla bledosť, ktorá sa rýchlo nahradil cyanotická kože, studený pot, prepadové krvi krčnej žily (Dôkaz srdcová tamponáda), strata vedomia, studených končatín. Dýchanie sa stane hlučným, chrapľavým, plytkým, riedkym. Zvyčajne smrť prichádza okamžite.

Diagnóza srdcovej aneuryzmy

Patognomický znak srdcovej aneuryzmy je patologická precordiálna pulzácia, ktorá sa nachádza na prednej stene hrudníka a zosilňuje sa pri každom srdcovom tlkote.

Znaky transmurálneho infarktu myokardu sú zaznamenané na EKG počas srdcovej aneuryzmy, ktoré sa však nemenia v jednotlivých štádiách, ale dlhodobo si zachovávajú "zmrazený" charakter. EchoCG vám umožňuje vizualizovať dutinu aneuryzmy, zmerať jej veľkosť, posúdiť konfiguráciu a diagnostikovať trombózu komorovej dutiny. Pomocou stresového echoCG a PET srdca sa zisťuje životaschopnosť myokardu v oblasti chronickej aneuryzmy srdca.

Rádiografia hrudníka odhaľuje kardiomegáliu, stagnáciu v pľúcnom obehu. Radiografická ventrikulografia, MRI a MSCT srdca sú vysoko špecifické metódy topickej diagnostiky aneuryzmy, určujú jej veľkosť a zisťujú trombózu jej dutiny.

Podľa svedectva pacientov so srdcovou aneuryzmou sa vyšetrujú srdcové dutiny, koronárna angiografia, EFI. Aneuryzma srdca musí byť diferencovaná od koelomických cystov perikardu, mitrálnej srdcovej choroby, mediastinálnych nádorov.

Liečba srdcovej aneuryzmy

V predoperačnom období sú pacientom so srdcovým aneuryziem predpísané srdcové glykozidy, antikoagulanciá (subkutánny heparín), antihypertenzíva, kyslíková terapia, oxygenoterapia a bárium. Chirurgická liečba akútnej a subakútnej srdcovej aneuryzmy je indikovaná v súvislosti s rýchlym progresiou srdcového zlyhania a hrozbou prasknutia aneuryzmatického vaku. Pri chronických aneuryzmoch srdca sa vykonáva chirurgický zákrok na prevenciu rizika tromboembolických komplikácií a oživenie myokardu.

Ako paliatívny zásah sa uchýlil k posilneniu steny aneuryzmy pomocou polymérnych materiálov. Radikálne operácie zahŕňajú resekciu ventrikulárnej aneuryzmy alebo átria (v prípade potreby nasleduje rekonštrukcia steny myokardu s náplasťou), septikoplastika Culey (s aneuryzmou medzikomorovej septa).

Keď falošná alebo post-traumatická aneuryzma srdca šiť srdcovú stenu. Ak je to potrebné, ďalší zákrok revaskularizácie súčasne vykonáva resekciu aneuryzmy v kombinácii s CABG. Po resekcii a plastovou srdcové aneuryzma môže vyvinúť nízkou emisnou syndróm, opakovaný infarkt myokardu, arytmiu (paroxyzmálna tachykardia, fibrilácia predsiení), zlyhanie a krvácanie sutúry, respiračné zlyhanie, zlyhanie obličiek, trombózy, cerebrovaskulárne ochorenia.

Prognóza a prevencia srdcovej aneuryzmy

Bez chirurgickej liečby je priebeh srdcovej aneuryzmy nepriaznivý: väčšina pacientov s aneuryzmami po infarkte zomrie v priebehu 2-3 rokov po nástupe choroby. Nekomplikované ploché chronické aneuryzmy srdca sú pomerne benígne; najhoršou prognózou sú kožné a fungoidné aneuryzmy, často komplikované intracardiikálnou trombózou. Dodržiavanie srdcového zlyhania je nepriaznivým prognostickým znakom.

Prevencia srdcovej aneuryzmy a jej komplikácií spočíva v včasnej diagnostike infarktu myokardu, adekvátnej liečbe a rehabilitácii pacientov, postupnom rozširovaní motorického režimu, kontrole porúch rytmu a tvorbe trombov.

Aneuryzma srdca: príznaky a liečba

Aneuryzma srdca - hlavné príznaky:

 • slabosť
 • zvýšená teplota
 • Srdcové palpitácie
 • Bolesť na hrudníku
 • Dýchavičnosť
 • Porucha srdcového rytmu
 • Dráždenie útokov
 • Srdcové zlyhanie
 • Srdcová astma
 • Porucha rytmu dychu

Aneuryzma srdca je mimoriadne zložitý patologický stav, ktorý môže kedykoľvek spôsobiť masívnu krvnú stratu a viesť k smrti pacienta. Aneuryzma vzniká zriedením a vypuknutím časti myokardu a pri každom následnom srdcovom impulse sa jej steny stávajú len tenšou, a preto sú len nejakým časom, kedy sa bez liečby roztrhne srdcová aneuryzma.

Tento patologický stav má výrazný klinický obraz:

 • dýchavičnosť;
 • srdcová astma;
 • porušenie respiračného rytmu;
 • astmatických záchvatov a mnohých ďalších symptómov.

Liečba patológie, bez ohľadu na to, či sa nachádza u dieťaťa alebo dospelého, vyžaduje chirurgickú excíziu herniálneho vaku s následným šitím poškodenej tepny.

Predtým sa predpokladalo, že aneuryzma aorty je ochorenie starších ľudí, ktorých srdce je opotrebované po mnoho rokov práce. Ale v skutočnosti to nie je tak - choroba postihuje starých i mladých. A dokonca u novorodencov môže byť diagnostikovaná aneuryzma aorty. V prípade vzniku hernie u novorodencov sa hovorí o vrodenej patológii, keď sa počas tvorby vnútorných orgánov vyskytli rôzne poruchy.

dôvody

Dôvody na vznik tejto patológie spočívajú v riedení tkanív, ku ktorému dochádza v dôsledku infarktu myokardu. V prípade infarktu sa objaví nasledovné: svalová oblasť je paralyzovaná, nedostáva potrebný objem krvi a prestáva plniť svoju funkciu, čo spôsobuje jej umieranie a nahradenie spojivovým tkanivom. Na druhej strane, pojivové tkanivo nemôže kontrahovať ako myokard a v dôsledku toho vykročí smerom von a tvorí taký tenký vak, ktorý je naplnený krvou.

Ukazuje sa, že hlavnou príčinou vzniku aneuryzmy je presne infarkt myokardu. Existujú však aj iné príčiny tejto patológie. Patria medzi ne:

 • hypertenzia;
 • zvýšená fyzická aktivita;
 • vrodené anomálie, ktoré spôsobujú aneuryzma srdca u detí - najmä takéto patologické stavy zahŕňajú poruchy hladkých svalov srdca dieťaťa, intrauterinné infekcie, ktoré neumožňujú tvoriť plod správne, vystavenie mutagénom, napríklad ožarovanie a niektoré ďalšie.

Avšak v 90% prípadov je srdcová aneuryzma u novorodencov následkom nepriaznivej environmentálnej situácie. Upozorňujeme, že u novorodencov môže byť srdcová aneuryzma rovnako vrodená, to znamená, že sa objavuje v procese vývoja maternice, ako sa získalo - vzniklo v dôsledku nepriaznivého vonkajšieho vplyvu, napríklad po zraneniach, modrinách, nádorových procesoch v mediastíne atď.

Ako už bolo uvedené, aneuryzma aorty u dospelých je dôsledkom infarktu myokardu, najmä ľavej komory - táto patológia sa nazýva aneuryzma po infarkte. Rôzne faktory môžu vyvolať ochorenie, najmä ako:

 • fajčenie;
 • použitie veľkého množstva tekutiny;
 • zvýšené cvičenie.

Treba mať na pamäti, že aneuryzma aorty môže spôsobiť nielen infarkt srdcovej steny, ale aj iné patologické stavy. Najmä uzavreté a otvorené poranenia hrudníka vrátane chirurgických zákrokov. Môže to byť aj vrodená malformácia (u novorodencov). Aneuryzma sa môže vyvinúť aj v prípadoch, keď sú hrudné orgány vystavené žiareniu, aby sa eliminovali akékoľvek príznaky nádoru vnútorných orgánov (rádioterapiou).

Príčiny vývoja aneuryzmy aorty možno nájsť v infekčných procesoch vo vnútri tela - najmä aorta trpí syfilisom, tuberkulózou, myokarditídou, infekčnou endokarditídou a inými ochoreniami.

druh

V lekárskej praxi existujú dve formy aneuryzmy aorty - akútna a chronická. Aj v samostatnom podformuláte je priradená subakútna aneuryzma.

Akútna aortálna aneuryzma sa vyvíja na pozadí zdravia človeka a zvyčajne sa prejavuje po niekoľkých týždňoch po infarkte. Príznaky tohto patologického stavu sú typické:

 • bolesť na hrudníku;
 • dýchavičnosť;
 • slabosť;
 • horúčka;
 • zlomená srdcová frekvencia a srdcová frekvencia;
 • príznaky srdcového zlyhania sa rýchlo zvyšujú.

Chronická aneuryzma aorty je patologický stav, ktorého prvé klinické prejavy sa vyskytujú o šesť mesiacov neskôr po utrpení infarktu ľavej komory alebo CPI. Tento patologický stav je ťažšie diagnostikovaný, pretože príznaky chronického srdcového zlyhania prichádzajú do popredia.

Subakútna forma sa objavuje neskôr ako akútna - po približne 6 týždňoch a je charakterizovaná príznakmi srdcového zlyhania.

Upozorňujeme, že najnebezpečnejším pre život je akútna aortálna aneuryzma, ktorá je dôsledkom infarktu ľavej komory a infarktu medzistavého septa. Priebeh tejto patológie je blesk, takže lekári niekedy neprijmú potrebné opatrenia na záchranu života pacienta. Pri subakútnej a chronickej forme je pravdepodobnosť, že lekári budú mať čas na záchranu života človeka za predpokladu, že sa časom vráti do nemocnice.

Samostatne by sa malo hovoriť o tejto forme aneuryzmy, ako aneuryzma predsieňového septa (MPP). Na začiatku vývoja takáto choroba nevyžaduje ani konzervatívnu alebo chirurgickú liečbu - je dôležité pravidelne podstupovať vyšetrenie kardiológom, aby mohol sledovať, ako sa takéto vzdelávanie správa.

V tých istých prípadoch, keď sa aneuryzma predsieňového septa začína zvyšovať vo veľkosti a hrozí jej prelom, lekár rozhodne, či pacient poslal do nemocnice na ďalšiu liečbu. Prevádzka na WFP je jedným z najzložitejších a zahŕňa množstvo vedľajších účinkov, a preto sa jeho účelnosť môže diskutovať len vtedy, ak neexistuje žiadna iná alternatívna liečba.

Niektorí liečitelia navrhujú liečbu aneuryzmy predsieňového septa pomocou ľudových metód - a niektoré z nich majú účinok, ale iba podporný. Preto ak je v počiatočnom štádiu zistená aneuryzma WFP, odporúčame konzultovať s lekárom o liečbe tradičnými metódami, ktoré môžu mať podporný účinok.

Diagnóza a liečba

Diagnóza sa robí s ohľadom na anamnézu, sťažnosti pacienta, ako aj na laboratórne a inštrumentálne metódy výskumu. Nepriamo môže byť podozrenie na aneuryzmu EKG, ale presnejšia diagnóza je pocit pulzácie v oblasti srdca. Ukazuje tiež spôsoby výskumu, ako sú:

 • Dopplerov ultrazvuk;
 • echocardioscopy;
 • záťažová scintigrafia a niektoré ďalšie testy, ktoré odlišujú patológiu od podobného srdcového ochorenia.

Liečba aneuryzmy srdca sa môže uskutočniť v dvoch fázach. V prvej fáze, keď je aneuryzma stále malá, je indikovaná konzervatívna liečba. Na tento účel použite lieky, ako sú:

 • beta-blokátory;
 • riedidlá krvi;
 • diuretiká;
 • dusičnany.

Špecifická schéma liečby a dávkovania liekov vyberá kardiológ v každom prípade.

Chirurgická liečba tejto patológie sa vykonáva podľa prísnych indikácií, vrátane:

 • rýchly rast aneuryzmy;
 • progresia srdcového zlyhania;
 • prasknutie steny alebo prepážky komory;
 • ruptúra ​​aneuryzmy;
 • mikroúderov alebo úderov atď.

Operácia je zložitá, je vykonávaná v celkovej anestézii a spočíva v šití srdca v zdravých stenách a tiež v odstránení postihnutých tkanív aorty. Po takomto komplexnom zákroku je pacientovi predpísané veľké množstvo liekov, potrebuje odpočinok na lôžku a úplný odpočinok.

Samotná operácia je nebezpečná, pretože je spojená s rizikom vzniku veľkého počtu komplikácií. Najčastejšie komplikácie tohto postupu sú:

 • rýchly rozvoj srdcového zlyhania;
 • tvorba a separácia krvnej zrazeniny;
 • roztrhnutie steny srdcového svalu atď.

Ak si myslíte, že máte aneuryzma srdca a symptómy charakteristické pre túto chorobu, potom Vám kardiológ môže pomôcť.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostiku chorôb, ktorá vyberá možné ochorenia na základe zaznamenaných symptómov.

Kardiomyopatia je skupina ochorení, ktoré sú spojené tým, že počas ich progresie sa pozorujú patologické zmeny v štruktúre myokardu. Výsledkom je, že tento srdcový sval prestane plne fungovať. Zvyčajne sa pozoruje vývoj patológie na pozadí rôznych extrakardiálnych a srdcových porúch. To naznačuje, že existuje pomerne málo faktorov, ktoré môžu slúžiť ako akýsi "impulz" pre progresiu patológie. Kardiomyopatia môže byť primárna a sekundárna.

Myokarditída je všeobecný názov zápalových procesov v srdcovom svale alebo myokarde. Ochorenie sa môže objaviť na pozadí rôznych infekcií a autoimunitných lézií, expozície toxínom alebo alergénom. Existuje primárny zápal myokardu, ktorý sa vyvíja ako nezávislé ochorenie a sekundárny, keď srdcová patológia je jedným z hlavných prejavov systémového ochorenia. S včasnou diagnózou a komplexnou liečbou myokarditídy a jej príčin je prognóza pre zotavenie najúspešnejšou.

Chronická choroba srdca, ktorá sa vyskytuje v dôsledku tvorby spojivového tkaniva v hrúbke srdcového svalu, sa nazýva kardiálna skleróza. Táto choroba nie je prevažne sama obsiahnutá a často sa prejavuje na pozadí iných ochorení tela. Kardioskleróza je vážne ochorenie, ktoré narúša funkciu srdca a vyskytuje sa na pozadí rôznych príčin a patogénov.

Mitrálna alebo mitrálna stenóza je nebezpečným ochorením kardiovaskulárneho systému. Patologický proces vedie k narušeniu prirodzeného odtoku krvi z ľavej predsiene do ľavej komory. Inými slovami, otvor medzi nimi sa zužuje. V hlavnej rizikovej skupine sú ženy vo veku 40-60 rokov. Ale mužská polovica populácie je tiež vystavená tomuto typu kardiovaskulárnych ochorení. Podľa štatistík je choroba diagnostikovaná v 0,5 až 0,8% celkovej populácie planéty.

Pľúcna silikóza je patologický stav spôsobený dlhodobým vystavením prachu obsahujúcemu oxid kremičitý v ľudských dýchacích orgánoch. Tento patologický účinok vedie k proliferácii spojivového tkaniva a tvorbe uzlíkov v pľúcnom tkanive.

S cvičením a temperamentom môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo sú neutrofily zvýšené u dospelých, čo to znamená?

Neutrofily sú najpočetnejšou súčasťou bielych krviniek, ktorých úlohou je chrániť ľudské telo pred rôznymi infekciami. Vznikajú v kostnej dreni.Akonáhle nepriateľské patogénne mikroorganizmy vstúpia do tela, neutrofily s nimi okamžite interagujú: pohlcujú a trávia, v dôsledku čoho aj oni zomrú (táto schopnosť sa nazýva fagocytóza).

Príčiny dyspnoe: Poradenstvo praktického lekára

Jednou z hlavných sťažností, ktoré pacienti najčastejšie vyjadrujú, je dýchavičnosť. Tento subjektívny pocit núti pacienta ísť na kliniku, zavolať na ambulanciu a môže dokonca byť indikáciou pre pohotovostnú hospitalizáciu.

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):

Zväčšené žily na tvári

Rozšírenie žíl na tvár môže vyzerať ako takzvané cievne "hviezdy", len cievna sieť alebo kŕčové žily. Vo väčšine prípadov je to dôsledok krvnej dysfunkcie.Srdce dodáva krvi všetkým orgánom a tkanivám tela kyslíkom a živinami nevyhnutnými pre životnú činnosť.

Program načasovania a obnovy po údere: všetko podrobne

Mŕtvica v každom veku si vyžaduje zotavenie, veľa závisí od jeho typu, rozľahlosti a lokalizácie.Po zdvihu má pacient často problémy s pamäťou. Jeho zrak sa zhoršuje, jeho schopnosť navigovať vo vesmíre a pohybovať sa stráca.

Príčiny a prevencia žilovej mriežky na hrudi

obsah

Žilová sieť na hrudi je extrémne nepríjemný vonkajší fenomén, ktorý negatívne ovplyvňuje psychický stav človeka. Zároveň neohrozuje jeho zdravie a život.