Štátna rozpočtová inštitúcia Moskva Ministerstvo zdravotníctva

Aneuryzma ileálnej tepny

Spoločná iliaca artéria pochádza z abdominálnej aorty, delí sa na vonkajšie a vnútorné iliace tepny, zabezpečuje prívod krvi do panvových orgánov, u mužov dodáva močový mechúr, všetky testikulárne membrány, penis, svaly stehna atď.

Príčina arteriálnej aneuryzmy sa vyskytuje iba u malého počtu pacientov. Príčiny môžu byť ateroskleróza, hypertenzia, trauma (často príčina vzniku falošných aneuryziem v miestach, kde je poškodená intimácia ciev), infiltrácia infikovaných embolií. V dôsledku toho dochádza k zmene štruktúry arteriálnej steny, postupne sa nahrádza spojivovým tkanivom, stratí elasticitu a vznikne jej výčnelok (kruhový, sférický atď.). V dutine aneuryzmy môžu byť krvné zrazeniny rôznych predpisov.

Manifestácia aneuryzmy ileálnej artérie môže byť gastrointestinálne krvácanie neznámej etiológie. Okrem rýchleho zhoršenia celkového stavu (pokles krvného tlaku a zníženie srdcovej frekvencie, kolaps) sú pre ňu typické čierne dechtové, neformované stolice s pocitom horúčkovitého zápachu (melena) a zvracaním farby kávy.

Nekomplikovaná aneuryzma ilea tepny po dlhú dobu môže byť asymptomatická. Sťažnosti bolesti v mieste lokalizácie aneuryzmy sa zvyčajne vyskytujú, keď aneuryzma dosiahne veľkú veľkosť (okolité tkanivá sú stlačené). Zhoršený prietok krvi v oblasti aneuryzmy ileálnej artérie je často príčinou tvorby trombov a môže viesť k trombóze artérií panvových orgánov, femorálnych artérií a artérií holenia. Porušenie krvného zásobenia vnútorným orgánom sa prejavuje bolesťou, poruchami dysuria. Trombóza artérií nohy môže viesť k vzniku prerušovanej klaudikácie, prípadne vzniku parézy, porúch citlivosti a iných symptómov ischémie.

Diagnóza aneuryzmy ileálnej artérie zahŕňa ultrazvuk s duplexným skenovaním, počítačovú tomografiu, MRI, angiografiu.

Liečba aneuryzmy ileálnej artérie a jej komplikácií je chirurgická.


Liečba tejto choroby spôsobuje:

Ileálna artéria

Iliaková artéria je najväčšou spárovanou krvnou cievou po aorte, ktorá má päť až sedem centimetrov dlhá a priemer 11-13 mm. Tepny začínajú v mieste bifurkácie aorty, na úrovni štvrtého bedrového stavca. V oblasti križovatky iliakálnych kostí a sirómu sa rozkladajú na vonkajšie a vnútorné iliace tepny.

Vnútorná tepna sa rozdeľuje na vetvy - stredný rektálny, ileo-bedrový, sakrálny, laterálny, dolný a horný gluteálny, dolný močový mechúr, vnútorný pohlavný orgán, obturátor. Doručujú krv do orgánov a vnútorných stien panvovej dutiny.

Vonkajšia tepna, ktorá opúšťa panvovú dutinu, súčasne dáva svojim stenám niekoľko vetví a pokračuje vo forme femorálnej artérie v oblasti dolných končatín. Vetvy femorálnej tepny (hlboká tepna, dolná epigastrická artéria) dodávajú krv do kože a svalov stehien a potom sa rozkladajú na menšie tepny a zabezpečujú prívod krvi do chodidla a dolnej končatiny.

U mužov iliakálna tepna dodáva krv do membrány semenníka, svalov stehna, močového mechúra, penisu.

Aneuryzma ileálnej tepny

Aneuryzma ileálnej artérie - sacciformový výčnelok cievnej steny. Steny tepny postupne strácajú elasticitu a sú nahradené spojivovým tkanivom. Príčiny vzniku aneuryzmy môžu byť hypertenzia, trauma, ateroskleróza.

Aneuryzma ileálnej artérie môže dlho trvať bez akýchkoľvek osobitných príznakov. Bolestivý syndróm v mieste aneuryzmy sa vyskytuje, ak sa pri jeho dosiahnutí veľkej veľkosti začne stláčať okolité tkanivo.

Porušenie aneuryzmy môže spôsobiť gastrointestinálne krvácanie z neznámej etiológie, pokles krvného tlaku, pokles srdcovej frekvencie a kolaps.

Zhoršený prívod krvi v oblasti miesta aneuryzmy môže viesť k trombóze femorálnej artérie, artérií holennej dutiny a ciev panvových orgánov. Poruchy krvného toku sú sprevádzané poruchami dysuria, bolesťou. Tvorba trombu v tepnách dolnej končatiny niekedy vedie k vzniku parezy, prerušovanej klaudikácie a výskytu porúch citlivosti.

Aneuryzma ileálnej artérie je diagnostikovaná pomocou ultrazvuku s duplexným vyšetrením, počítačová tomografia, MRI, angiografia.

Očkovanie iliakálnych artérií

Oklúzia a stenóza ileálnej artérie sa najčastejšie vyskytujú v dôsledku tromboangiitis obliterans, arteriosklerózy, fibromuskulárnej dysplázie, aortoartritídy.

Keď stenóza ileálnej artérie vyvíja tkanivovú hypoxiu, porušuje metabolizmus tkaniva. Zníženie napätia kyslíka v tkanivách vedie k metabolickej acidóze ak akumulácii oxidovaných produktov metabolizmu. Súčasne sa zväčšujú agregačné a adhezívne vlastnosti krvných doštičiek, zatiaľ čo disagregačné vlastnosti klesajú. Viskozita krvi sa zvyšuje a to nevyhnutne vedie k tvorbe krvných zrazenín.

Nasledujúce typy oklúzie iliakálnych artérií (v závislosti od etiológie) sú rozlíšené: nešpecifická aortitída, zmiešaná forma artritídy, aortitída a ateroskleróza, iatrogénna, postembolická, posttraumatické oklúzie. V závislosti od povahy lézie sa rozlišuje chronická oklúzia, akútna trombóza, stenóza.

Oklúzia ileálnych artérií je sprevádzaná objavením sa mnohých syndrómov. Syndróm ischémie dolných končatín sa prejavuje vo forme parestézie, ľahkej únavy a prerušovanej klaudikácie, necitlivosti a chladu dolných končatín. Syndróm impotencie sa prejavuje v ischémii panvových orgánov a chronickej cirkulačnej nedostatočnosti dolnej miechy.

Konzervatívna liečba oklúzie iliakálnych artérií sa používa na normalizáciu procesov zrážania krvi, zmierňuje bolesť, rozširuje zákal a zmierňuje cievne kŕče.

V prípade konzervatívnej liečby postihnutých ciev sa môžu použiť nasledujúce liečivá:

 • gangliové blokátory (mydokalm, bupatol, vaskulát);
 • lieky na pankreas (dillenálne, angiotrofínové a etalínové);
 • antispazmické lieky (no-shpa, papaverine).

Indikácie pre chirurgický zákrok sú:

 • ťažká prerušovaná klaudikácia alebo bolesť v pokoji;
 • nekrotické zmeny v tkanivách končatiny (naliehavá činnosť);
 • embólia veľkých a stredných artérií (pohotovostná chirurgia).

Metódy chirurgickej liečby oklúzie ileálnej artérie:

 • resekcia postihnutej oblasti tepny a jej nahradenie transplantáciou;
 • endarterektómia - otvorenie arteriálneho lumenu a odstránenie plakov;
 • kombinácia bypassu a resekcie s endarterektómii;
 • bederná sympatektómia.

V súčasnosti sa endovaskulárna dilatácia pomerne často používa na obnovenie stenózy artérií. Táto metóda sa úspešne používa ako doplnok k rekonštrukčným operáciám pri viacnásobných léziách krvných ciev.

Auretická aneuryzma brušnej dutiny: znaky, diagnóza, liečba

Pojem "aneuryzma" znamená takú zmenu v štruktúre cievnej steny, keď sa na najslabšom mieste stane tenšie a vydutie. Existuje teda riziko prasknutia nádoby. Jednou z najnebezpečnejších lokalizácií tejto patológie je aneuryzma brušnej aorty.

Príčiny aneuryzmy a škodlivé faktory

Je dôležité pochopiť, prečo sa takáto choroba vyskytuje, pretože počet úmrtí je katastroficky vysoký: 50 až 60% pacientov zomrie 1-2 roky po objavení aneuryzmy brušnej aorty. Navyše, takáto patológia postihuje mužov častejšie ako ženy. Príčiny deformácie cievnej steny je zvyčajne rozdelené na zápalové a nezápalové.

 • Pri absencii zápalového procesu je najčastejšou príčinou aneuryzmy ateroskleróza (asi 30% prípadov). Svalovo-elastická kostra aorty sa stáva nerovnomernou hrúbkou a pevnosťou v dôsledku tvorby aterosklerotických plátov, zmien v štruktúre nádoby obloženej nádobou a možných kalcifikačných ložiskách. Tkanivo cievnej steny je nahradené spojivovým tkanivom, ktoré je menej elastické a náchylnejšie k deformácii pri pôsobení krvného tlaku na steny tepny. Rozšírenie aorty urýchľuje arteriálnu hypertenziu, ktorá je tiež úzko spojená s aterosklerotickými vaskulárnymi zmenami.
 • Menej časté je traumatické brušnej aortálnej aneuryzmy. Môže to byť dôsledok uzavretej poranenia brucha, hrudníka alebo chrbtice. Niekedy sa vyskytuje po dopravnej nehode, napríklad keď obeť zasiahne brucho alebo hruď na volante. Vážne riziko vzniku aneuryzmy sa vyskytuje aj po páde z výšky a v dôsledku penetrácie rany brucha (šrapnel, guľka atď.). V takýchto prípadoch najskôr deštrukcia všetkých vrstiev cievnej steny spôsobí hematóm v tkanivách samotnej aorty, potom sa steny cicatrizujú a neskôr sa v mieste spojovacieho tkaniva môže vyskytnúť prasknutie aneuryzmy brušnej aorty.
 • Syfilitické aneuryzmy sú primárne klasifikované ako zápalové. V tomto prípade sa najskôr objaví zápalový proces v cievach dodávajúcich aortu krvi. Ďalej sa zápal šíri na stenu samotnej aorty, jej štruktúra je narušená, elasticita sa znižuje a objavuje sa segment spojivového tkaniva. Tu vzniká vaskulárny "vak" - aneuryzma.
 • Špecifické zápalové aneuryzmy zahŕňajú tuberkulózne aj reumatické. V tomto prípade sa zápalový proces presúva do aorty z chrbtice alebo v blízkych zápalových zápaloch, čo vedie k zriedeniu a vystupovaniu steny tepny.
 • Nešpecifické zápalové aneuryzmy sa vyskytujú ako komplikácie pri širokej škále infekcií. Príčinný činiteľ sa vkladá do aorty pozdĺž krvného riečiska, ktorý ho dodáva, a postihuje nielen samotnú aortu, ale aj plavidlá, ktoré odchádzajú z nej. Táto aneuryzma sa nazýva bakteriálna embólia. Infekcia môže byť vyvolaná z pľúc, obličiek, čriev, môže zachytiť aortu počas pankreatitídy.

Video: Výskyt aneuryzmy aorty

Klasifikácia podľa rôznych kritérií

Podľa štruktúry a charakteristík poškodenia tkaniva sú aneuryzmy rozdelené na tieto typy:

 1. Pravá aneuryzma, ktorá je charakterizovaná rozšírením lúmenu tepny pri zachovaní integrity jej steny;
 2. Falošná aneuryzma - rozšírenie aortálneho lumenu, v ktorom je štruktúra steny poškodená a krv sa môže dostať do tkanív obložených nádobou; výsledkom je takzvaný "pulzujúci" hematóm;
 3. Disekovanie aneuryzmy aorty, ktorá je lokalizovaná v brušnej oblasti; s takým poškodením cievy sa okrem rozšírenia lúmenu nachádza aj dutina v hrúbke cievnej steny, ktorá komunikuje s lumenom aorty.

Podľa ich tvaru sa rozlišujú vretenovité a kruhové aneuryzmy a podľa klinického priebehu sú komplikované a nekomplikované.

Pre presnejšiu diagnostiku určujú lekári povahu a rozsah lézie, dĺžku postihnutej oblasti tepny; či sú v patologickom procese zapojené vetvy spomínaných ciev aorty. Všetky tieto faktory určujú závažnosť situácie a výber taktiky liečby.

Symptómy a klinické prejavy aneuryzmy brušnej aorty

Symptóm, ktorý indikuje aneuryzma brušnej aorty a s ktorou pacienti najčastejšie idú lekárom, je bolesť brucha a sú v prírode nudné a bolestivé. Takáto bolesť môže byť trvalá, môže sa vyskytnúť pravidelne bez zjavného dôvodu. Zvyčajne sa nachádza v ľavej polovici brucha alebo blízko pupka. V niektorých prípadoch môže bolesť klesnúť do slabín alebo spodnej časti chrbta. Príčinou bolesti je nárast veľkosti postihnutej časti cievy, keď vypuklá stena aorty začína pôsobiť na korene miechy.

U niektorých pacientov sa aneuryzma môže prejaviť ťažkosťami a distenziou v bruchu, pulzujúcim pocitom. Niekedy s intestinálnou kompresiou sa objavujú dyspeptické príznaky (brušenie, nevoľnosť, vracanie).

Oveľa závažnejší stav nastáva, keď je kurz komplikovaný a ešte viac, keď sa aneuryzma aorty rozpadne. Existujú výraznejšie znaky, ktoré sa vyznačujú zvýšenou intenzitou bolesti, ktorá sa tiež nezmierňuje pomocou liekov proti bolesti. Postupne sa bolesť stáva krvavou, krvný tlak klesá (niekedy katastroficky), zvracanie sa spája. Pozorovaná tachykardia a anémia. Môže sa vyvinúť prerušenie dodávky krvi do nohy.

Symptómy, ktoré určujú disekciu aortálnej aneuryzmy, sa zvyčajne vyskytujú v dvoch fázach:

 • Na prvom obrázku je podobný priebeh nekomplikovanej aneuryzmy, ale existujú silnejšie bolesti sprevádzané vracaním a kolapsom.
 • V druhom štádiu, keď sa pretrhne stena cievy, dôjde k masívnemu krvácaniu, ktoré obvykle vedie k smrti.

Medzi etapami môže trvať niekoľko minút alebo niekoľko hodín.

Moderné metódy diagnostiky a liečby

Včasná diagnóza aneuryzmy aorty môže každoročne zachrániť tisíce životov. Preto je dôležité vykonať všetky dostupné inštrumentálne štúdie pri prvom podozrení na túto chorobu. Patria medzi ne:

Vzhľadom na to, že prasknutie aneuryzmy aorty je pravdepodobne smrteľné a môže sa vyskytnúť kedykoľvek, je pre takýchto pacientov indikovaný chirurgický zákrok. Navyše u pacientov s poruchou alebo disekciou aneuryzmy brušnej aorty sa operácia urýchlene uskutočňuje z naliehavých dôvodov. Ak je však proces v počiatočnom štádiu a jeho priebeh nie je komplikovaný, čakacia taktika liečby aneuryzmy s prieskumom každých šesť mesiacov môže byť odôvodnená. Súčasne je pre pacientov trpiacich arteriálnou hypertenziou skutočne nevyhnutné používanie liekov na zníženie krvného tlaku.

Prečítajte si viac o operácii na aneuryzma aorty na linke.

Video: definícia, diagnóza a možnosti liečby tejto choroby

Aneuryzmy iných lokalizácií

Napriek tomu, že ak sa aneuryzma pretrhne v periférnej tepne, dôsledky nie sú tak smrteľné, ale intenzívne vnútorné krvácanie predstavuje vážne nebezpečenstvo pre život človeka, bez ohľadu na to, kde sa v tele nachádza. Zvážte najbežnejšie umiestnenie aneuryziem v periférnych tepnách.

 • Aneuryzma, ktorá sa tvorí vo vzostupnej aorte. Môže ovplyvniť oblasť tepny od aortálnej chlopne po miesto výtoku brachiocefalického kmeňa. Často má tvar vretien a môže byť komplikovaný nedostatočnosťou aortálnej chlopne a to zase ovplyvňuje celkový blahobyt človeka a stav jeho srdca (prečítajte si viac o aortálnej a aneuryzme srdca).
 • Aneuryzma, ktorá postihuje aortálny oblúk. Jeho nebezpečenstvo spočíva v tom, že veľké arteriálne kmeňové body sa pohybujú od tejto časti hlavnej tepny smerom k hlave a ramenám. To znamená, že keď je poškodený aortálny oblúk, v rukách vzniká nielen slabosť, ale aj príznaky, ktoré poukazujú na porušenie cerebrálneho obehu.
 • Aneuryzma slezinovej artérie. Podľa frekvencie výskytu okamžite nasleduje aneuryzma brušnej aorty. Charakterizovaná skutočnosťou, že pravdepodobnosť ruptu sa počas tehotenstva dramaticky zvyšuje. Často má zápalovú príčinu a kalcifikované miesta. Bolesť je lokalizovaná v ľavej hornej časti brucha.
 • Aneuryzma renálnych artérií môže viesť k závažným komplikáciám (až po obličkové srdcové záchvaty). Najčastejšie takéto zranenia sú jednostranné, choroba sa môže vyvinúť u dosť mladých ľudí na pozadí vrodených chýb vaskulárnych tkanív.

Prečítajte si o aneurysme mozgu tu.

 • Aneuryzma ileálnej artérie. Nebezpečenstvo tejto lokalizácie spočíva v tom, že ilícka artéria je najväčšia po aorte, čo znamená, že ak sa pretrhne, dôsledky môžu byť nezvratné. Zákernosť takéhoto aneuryzmu spočíva v tom, že môže trvať dlhú dobu bez akýchkoľvek príznakov a bolesť nastáva, keď expanzia tepny dosiahne kritickú veľkosť a začne pôsobiť na vnútorné orgány.
 • Keď nastane aneuryzma femorálnej artérie, dochádza k pulzujúcemu tvaru nádoru (často v oblasti svalov). Najväčšie percento pacientov je starších a tento typ aneuryzmy je často dvojstranný. Falošná aneuryzma tejto artérie je špecifický hematóm cievy, ktorý vznikol v dôsledku poškodenia cievnej steny.
 • Keď nastane aneuryzma krčnej žily, vaskulárny vak, najčastejšie spôsobený traumou. Je to falošná aneuryzma. Tvorí sa hlavne po "nudných" uzavretých ranách, menej často sa vyskytuje pri strihaní a strelných ranách s úzkym ranným kanálom. Aneurysmy jugulárnych žíl, ak sú pozorované u detí, môžu byť vrodené kvôli poškodeniu tvorby cievnych tkanív počas vývoja plodu.

Aké opatrenia treba urobiť na prevenciu choroby?

Odporúčania pre výživu pre pacientov

Ak je človek diagnostikovaný s aneuryzmou a očakávanú liečebnú taktiku vyberie lekár, potom veľa závisí od životného štýlu pacienta a od toho, ako je disciplinovaný pri dodržiavaní odporúčaní lekára.

Keď je ateroskleróza uznaná ako príčina aneuryzmy ktorejkoľvek cievy, stav sa môže zlepšiť tým, že sa nasmeruje všetko úsilie na boj s touto chorobou. Tu je v prvom rade o dôležitosti dodržiavania diéty. Najlepšie je vylúčiť zo stravy živočíšne tuky, vaječné žĺtky, margarín. Varené beztukové chudé mäso a oceánske ryby sú vítané. Nabíjajte energiu a súčasne očistite telo chleba a obilnín z celých zŕn. Je potrebné zvýšiť podiel ovocia a zeleniny vo svojej strave, pretože vlákno obsiahnuté v nich prispieva k normalizácii metabolizmu lipidov. Tučný tvaroh, syr a kyslou smotanou by sa mali zlikvidovať a nahradiť mliečnymi výrobkami s nízkym obsahom tuku.

Prečítajte si viac o diéte a odporúčaniach pre aterosklerózu, ktoré tiež vyhovujú pacientom s aneuryzmami.

Pokúste sa úplne opustiť používanie alkoholu, silného čierneho čaju a kávy - tieto nápoje vytvárajú spazmodické zaťaženie ciev, ktoré môžu byť smrteľné pri aneuryzme. Zelený čaj, naopak jemne tónuje krvné cievy a má posilňujúci účinok. Rastlinné oleje vyrobené z najrôznejších semien a orechov pomôžu diverzifikovať stravu (nielen slnečnicu). Aj mnohé korenie prispievajú k normalizácii metabolizmu tukov v tele. Patria sem kurkuma, zázvor, cesnak, cibuľa.

Boj s hypertenziou

Dôležitým rizikovým faktorom pre aneuryzmy je arteriálna hypertenzia. Je to spôsobené tým, že vysoký krvný tlak vyvoláva rýchle zriedenie cievnej steny v oblasti aneuryzmy. A v čase hypertenznej krízy sa pravdepodobnosť rušenia plavidla na tomto mieste zvyšuje niekoľkokrát. Preto je dôležité zabrániť náhlemu krvnému tlaku, aby sa zabránilo hydrodynamickému vplyvu na chorú nádobu.

Hypertenzívne krízy môžu byť spôsobené nepravidelným užívaním antihypertenzív. Preto je pre pacientov s diagnostikovaným aneuryziem životne dôležité dodržiavať režim užívania liekov na tlak. Niektoré skupiny liekov sa môžu užívať jedenkrát denne, iné vyžadujú dva až trikrát, ale ak vám droga vyhovuje, nemá vedľajšie účinky a dávka je správne zvolená, neodporúča sa prerušiť podávanie. Ak obyčajný hypertenzný človek dostane bolesť hlavy, pacient s aneuryzmou ohrozuje jeho život.

Jedným z dôvodov, ktoré vyvolávajú prudký nárast tlaku aj u relatívne zdravých ľudí, je stres. Ak máte nervóznu prácu, rodinné konflikty alebo ste len veľmi emocionálna osoba, zvážte vždy, že máte sedatívum. Dobrý mäkký efekt bez vedľajších účinkov a závislostí poskytuje moderné rastlinné prípravky, ktoré je možné zakúpiť v lekárni.

Sledovanie zaťaženia

Niekedy, najmä horliví pacienti, lekári predpisujú absolútny mier. Nemali by ste to chápať doslovne: bez fyzickej aktivity sa cievy zmenšujú rýchlejšie, čo znamená, že sa zvyšuje riziko roztrhnutia aneuryzmy.

Ale musíte sa načítať múdro. Ak sa nedá vyhnúť zdvíhaniu záťaže, nedotýkajte sa, striedmavo posúďte prípustné zaťaženie. Ak ste zvyknutí chodiť v dopoludňajších hodinách alebo chodiť do posilňovne, nemali by ste sa vzdať dynamického tréningu - nahraďte beh s intenzívnou prechádzkou, tréneri s gymnáziou jogínov alebo Pilates.

Nordic walking - skvelá rovnováha

Ak sa nájde aneuryzma u osoby, ktorá nemá zvyk pravidelne cvičiť, je čas začať. Jednoduché desaťminútové cvičenie ráno povzbudí a zväčší cievny tonus, kĺbová gymnastika bez vážnej pracovnej záťaže zlepší krvný obeh v oblasti paží, nôh a chrbtice a jemné dýchacie cvičenia nasýtia vnútorné orgány kyslíkom. Dôležitý bod: takéto zaťaženie by malo byť systematické, ideálne denne.

Prestaňte fajčiť

Táto závislosť urýchľuje rast aneuryzmy, pretože látky obsiahnuté v tabakovom dyme majú priamy škodlivý účinok na cievy a nepriamy účinok.

Každý výdych vyvoláva nové kŕče kŕčov malých ciev, vrátane tých, ktoré kŕmia aortu a iné veľké tepny. To znamená, že degeneratívne procesy sa rozvinú rýchlejšie. Okrem toho tým, že priamo pôsobí na svalovú vrstvu postihnutej tepny, tabakový dym prispieva k rastu miesta poškodeného aneuryzmom.

Čo sa týka nepriameho účinku fajčenia na aneuryzmy, tu by sme si mali pamätať úlohu tabaku pri rozvoji aterosklerózy. U fajčiarov je riziko porúch metabolizmu lipidov, tvorba aterosklerotických plakov a v dôsledku toho aneuryzma niekoľkonásobne vyššie.

Preto dokonca aj odvykanie od fajčenia zvyšuje pravdepodobnosť dlhého plného života pacientov s aneuryzmou.

Čo môže ponúknuť tradičná medicína?

V niektorých prípadoch môže byť opodstatnené konzervatívne liečenie aneuryzmy aorty vrátane ľudových liekov. Tinktúry, bylinné čaje a niektoré prírodné produkty majú priaznivý účinok na krvné cievy, stav srdca a celé telo.

 • Hloh je výborným liekom pre pacientov trpiacich rôznymi kardiovaskulárnymi patológiami vrátane aneuryzmy. Je potrebné pripraviť infúziu sušených v tmavom mieste plodov tohto stromu: nalejte dve polievkové lyžice bobuľových bobúľ s pohárom vriacej vody, nechajte dobre variť (aspoň 3-4 hodiny) a piť pohár takej infúzie každý deň v troch dávkach.
 • Protizápalové infúzie majú priaznivý účinok na aneuryzmy, ktoré zvyšujú imunitu a odstraňujú zápalový faktor vo vývoji aneuryzmy. Tieto tonické ľudové lieky zahŕňajú infúziu vápnika. A čerstvé bobuľky je možné pridať do dezertov a šalátov.
 • Semená a tráva obyčajného kôpru majú pozitívny vplyv na cievy ovplyvnené aneuryzmou. Je potrebné pripraviť infúziu 300 ml vriacej vody a 1 lyžicu čerstvého alebo sušeného kôpru. Nechajte to stáť, rozdrviť a piť túto dávku každý deň v troch alebo štyroch dávkach.
 • Celandine je všestranná rastlina. Pri pravidelnom používaní úspešne bojuje s aterosklerózou - hlavnou príčinou aneuryzmy. Listy, nerozvážne stonky a kvety sa zhromažďujú v ekologicky čistých miestach, sušia sa v tieni a používajú sa na infúziu. Sklenka vriacej vody sa naleje na suché rozdrvené časti rastliny (1 polievková lyžica), naplní sa najmenej jednu hodinu a potom sa prefiltruje. Pite 50 gramov trikrát denne. Dĺžka liečby je najmenej 30 dní.
 • Naši predkovia venovali veľkú pozornosť včelím produktom. U pacientov s aneuryzmou prinesie peľ najväčší prínos. Ak ho užívate denne na 1 čajovú lyžičku (možno ho zmiešať s medom), procesy starnutia v tele sa spomaľujú, cievy sa posilňujú, normalizuje sa hmotnosť, telo je naplnená energiou.

Môžete si tiež vytvoriť svoj vlastný lahodný dezert, ktorý tiež podporí zdravie Vašich plavidiel:

Ak to chcete urobiť, pomenujte jeden citrón cez mlynček na mäso, jeden pohár hrozienok a orechov, potom pridajte pohár medu a dobre premiešajte. Zmes môžete meniť pridaním sušených marhúľ alebo fíg. Uchovávajte v chladničke a jesť 2 čajové lyžičky trikrát denne.

 • Všetky výrobky obsahujúce veľké množstvo vitamínu C majú vynikajúci posilňujúci účinok, takže je dobré jesť pohár čierneho ríbezle denne, je dobré pridať do vašej stravy želé, brusnice, černice, jahody. Počas sezóny ich používajte čerstvé a v zime môžete tieto bobule zmraziť alebo ich obrusovať cukrom (vždy držte v chladničke).
 • Používajte citrón na výrobu nápojov a šalátov (hlavnou vecou nie je to variť, aby krehká štruktúra vitamínu C neklesla). V zime jesť každý deň zrelú oranžovú zeleninu.

I72.3 Aneuryzma ileálnej artérie

Zhoršenie zdravia v skupine ochorení tepien, artérií a kapilár

408 999 ľudí bolo diagnostikovaných s aneuryzmou iliačnej artérie

16 109 zomrelo s diagnózou aneuryzmy iliačnej artérie

3,94% úmrtnosť v prípade aneuryzmy iliačnej artérie

Aneuryzma ileálnej artérie je u mužov diagnostikovaná o 135,39% častejšie než u žien

287052

Muži sú diagnostikovaní aneuryzmou ileálnej artérie. Pre 10 590 z nich je táto diagnóza smrteľná.

mortalita u mužov s ochorením Aleurizmus ileálnej artérie

121 947

Ženy sú diagnostikované s aneuryzmou iliačnej artérie. Pre 5 519 pacientov je táto diagnóza smrteľná.

mortalita u žien s ochorením Aleurysm ileálnej artérie

Riziková skupina pre chorobu Aneuryzma mužov ileálnej artérie vo veku 65-69 rokov a ženy vo veku 65-69 rokov

Toto ochorenie je najčastejšie u mužov vo veku 65 - 69 rokov

U mužov je táto choroba s najväčšou pravdepodobnosťou vyskytujúca sa vo veku 10 rokov

U žien je najpravdepodobnejšia choroba vo veku 0-4 rokov

Táto choroba je najčastejšia u žien vo veku 65 - 69 rokov.

Vlastnosti ochorenia Aneuryzma ileálnej artérie

Neprítomnosť alebo nízke individuálne a spoločenské nebezpečenstvo

* - Lekárske štatistiky pre celú skupinu ochorení I72 Iné formy aneuryzmy

etiológie

Dôvodom porušenia priechodnosti artérií vo väčšine prípadov je ateroskleróza. Tieto dysfunkcie sa vyskytujú na pozadí množstva provokačných faktorov, medzi ktorými je vysoký podiel súvisiacich genetických a získaných patológií.

Klinický obraz

Symptomatológia ochorení arteriálneho systému sa líši v závislosti od polohy lézie, ale nasledujúce všeobecne akceptované varovné príznaky zahŕňajú: bolesti hlavy a synkopálne stavy (mdloby); Zvýšená únava; Nespavosť (často na pozadí bolesti); Skoky krvného tlaku (záchvaty hypertenzie a hypotenzie); Nevoľnosť a vracanie; Poruchy stolice (s léziami intestinálnych artérií); Prerušovaná klaudikácia; Syndróm bolesti v postihnutej oblasti (v pokoji); Necitlivosť, brnenie, pálenie, svrbenie v nohách; Bledosť, cyanóza, iné modifikácie tónu pleti; Pretrvávajúci pocit silnej pulzácie v chorých cievach (zriedkavo); Stabilný chlad na končatinách; Zatemnenie alebo zčernenie pokožky; Tvorba trofických vredov; Nekrotické zmeny na koži a gangréne.

diagnostika

Štandard pre diagnostiku choroby Aleurizmus ileálnej artérie nebol nájdený

Diagnóza Aneuryzma ileálnej artérie na 17 mieste v četnosti ochorení v rubrike iných ochorení Artery, arteriol a ochorenia kapilár

Najčastejšie:

Ochorenie aneuryzmy z pľúcnej artérie na 1 najnebezpečnejšiu chorobu v kategórii iných ochorení Artery, artérie a kapilárne ochorenia

Diagnóza sa robí na základe sťažností pacienta a celkových klinických príznakov. Používajú sa aj laboratórne diagnostické metódy.

Lekárske služby na diagnostiku aneuryzmy ileálnej artérie

Laboratórne a inštrumentálne metódy výskumu (3437)
Komplexný výskum (356) 

* - Lekárske štatistiky pre celú skupinu ochorení I72 Iné formy aneuryzmy

Kliniky diagnostiky

Sieť zdravotníckych centier "Klinik"

Sieť zdravotníckych centier "Klinik" je jednou z najväčších sietí multidisciplinárnych kliník v Krasnodar. Od roku 2003 začala svoju prácu ako jedna z prvých súkromných kliník, po dobu 15 rokov potvrdzujúcu postavenie čestnej kliniky na európskej úrovni. Kliniky vedú viac ako 300 typov diagnostických postupov a výskumov len na expertnej úrovni. V sieti lekárskych stredísk lekári konajú recepcie v 34 odboroch. Môžete si dôverne dôverovať klinikovi, aby sa postaral o vaše zdravie!

Spoločnosť s ručením obmedzeným "Dent-Plus"

Spoločnosť s ručením obmedzeným "Dent-Plus" poskytuje pomoc v 6 lekárskych špecializáciách. Má licenciu na poskytovanie 9 lekárskych služieb. Poskytuje služby od roku 2015 na základe licencie vydanej organizáciou "Moskovské ministerstvo zdravotníctva".

109559, Moskva, st. Novorossiyskaya, d. 28

Spoločnosť s ručením obmedzeným "DOKTORPLASTIK"

Spoločnosť s ručením obmedzeným "DOKTORPLASTIC" poskytuje pomoc v 0 lekárskych špecializáciách. Má licenciu na poskytovanie 0 zdravotníckych služieb. Poskytuje služby od roku 2007 na základe licencie vydanej organizáciou "Moskovské ministerstvo zdravotníctva".

101000, Moskva, st. Myasnitskaya, 32, s. 1

LLC "Klinika doktora Osipovej"

Spoločnosť s ručením obmedzeným "Klinika doktora Osipovej" poskytuje pomoc v 7 lekárskych špecializáciách. Má licenciu na poskytovanie 9 lekárskych služieb. Vykonáva služby od roku 2005 na základe licencie vydanej organizáciou "Moskovské ministerstvo zdravotníctva".

117869, Moskva, st. Ostrovityanova, 9, Bldg. 1

liečba

Norma na liečbu ochorenia aneuryzmy ileálnej artérie nie je stanovená

8 dní potrebných pre lekárov v lôžkovej liečbe

Na ambulantnú liečbu je potrebná menej ako jedna hodina.

Poskytujú sa liečebné postupy na liečbu aneuryzmy z pľúc

Zmena životného štýlu Nepochybne veľmi dôležitou etapou liečby je zmena spôsobu života. V tejto súvislosti vám lekár môže odporučiť nasledovné: prestať fajčiť, ak ste fajčiar; optimalizácia hmotnosti, stravovania a režimu cvičenia; neustále monitorovať a upravovať hladiny krvného tlaku, ak máte vysoký krvný tlak; upravte hladinu cukru v krvi vhodnou výživou a liekom, ak máte cukrovku. Liečba liekov V závislosti od situácie môže lekár predpísať liečbu zameranú na zníženie bolesti, viskozity krvi, normalizáciu cholesterolu, krvného tlaku a glukózy. Chirurgická liečba Voľba metódy chirurgickej liečby závisí od mnohých faktorov: lokalizácia, závažnosť lézie, vek. Arteriálna posun: obchádzaním zúženej alebo úplne zablokovanej oblasti tepny na prietok krvi sa vytvorí ďalšia cesta - skrat. Ako skrat môže byť použitá jedna z vašich vlastných žíl alebo protéza vyrobená z umelého materiálu. Príklady takýchto operácií môžu byť takzvané posuny aorty-femorálnej, aorto-ilickej, iliacej-femorálnej, femorálnej-femorálnej, femorálnej-popliteálnej, femorálnej-tibiálnej. Arteriálna protetika: postihnutá oblasť tepny je nahradená umelou cievnou protézou Pre dosiahnutie lepšieho výsledku je možné medzi okrajmi arteriálneho rezu šiť špeciálnu náplasť, čím sa rozšíri lúmen tepny.

Aneuryzma brušnej aorty

Aneuryzma brušnej aorty - lokálne opuch alebo difúzne rozšírenie aortálnej steny v brušnej oblasti. Aneuryzma brušnej aorty môže byť asymptomatická alebo sa môže zistiť pulzáciou, abdominálnymi bolesťami rôznej intenzity, ak sa aneuryzma pretrhne, má klinike intraperitoneálne krvácanie. Diagnóza aneuryzmy zahŕňa preskúmanie röntgenového vyšetrenia brušnej dutiny, USDG abdominálnej aorty, kontrastnej angiografie s rentgenovým žiarením, CT. Liečba aneuryzmy abdominálnej aorty je výlučne chirurgická: otvorená resekcia aneuryzmatického vrecka s nahradením vyrezanej časti syntetickou protézou alebo endoprotetickou náhradou.

Aneuryzma brušnej aorty

Aneuryzma brušnej aorty je patologická expanzia brušnej aorty v podobe výčnelku jej steny v oblasti od XII hrudnej k IV - V bedrovej stavbe. V kardiológii a angiografii predstavuje podiel aneuryziem brušnej aorty až 95% všetkých aneuryzmálnych zmien v cievach. U mužov starších ako 60 rokov je diagnostikovaná aneuryzma brušnej aorty v 2 až 5% prípadov. Napriek možnému asymptomatickému priebehu je aneuryzma brušnej aorty náchylná k progresii; v priemere sa jeho priemer zvyšuje o 10% ročne, čo často vedie k zriedeniu a pretrhnutiu fatálneho aneuryzmu. V zozname najbežnejších príčin úmrtia je abnormálna aortálna aneuryzma zaradená na 15. miesto.

Klasifikácia aneuryzmy brušnej aorty

Anatomická klasifikácia aneuryzmov brušnej aorty je najväčšou klinickou hodnotou, podľa ktorej sú infrarenálne aneuryzmy oddelené, umiestnené pod výtokom renálnych artérií (95%) a adrenalínom s lokalizáciou nad renálnymi artériami.

Podľa tvaru výčnelku cievnej steny sú kĺbové, difúzne vretenovité a disekčné aneuryzmy brušnej aorty; na stenovej štruktúre, pravé a falošné aneuryzmy.

Pri zohľadnení etiologických faktorov sa aneuryzmy brušnej aorty delia na vrodené a získané. Tieto môžu mať zápalovú etiológiu (aterosklerotickú, traumatickú) a zápalovú (infekčnú, syfilickú, infekčno-alergickú).

Podľa variantu klinického priebehu aneuryzmy brušnej aorty je nekomplikovaná a komplikovaná (exfoliácia, roztrhnutie, trombóza). Priemer brušnej aortálnej aneuryzmy naznačuje malé (3-5 cm), stredné (5-7 cm), veľké (viac ako 7 cm) a obrovský aneuryzmus (s priemerom 8-10 násobok priemeru infrarenálnej aorty).

Na základe prevalencie A.A. Pokrovsky a kol. Existujú 4 typy aneuryzmy brušnej aorty:

 • I - infrarenálna aneuryzma s distálnym a proximálnym izmutom dostatočnou dĺžkou;
 • II - infrarenálna aneuryzma s dostatočne dlhým proximálnym izmutom; rozširuje sa na bifurkáciu aorty;
 • III - infrarenálna aneuryzma zahŕňajúca bifurkáciu aortálnej a iliačnej artérie;
 • IV - infarkt a adrenergná (celková) aneuryzma brušnej aorty.

Príčiny aneuryzmy brušnej aorty

Podľa výskumu je hlavným etiologickým faktorom aneuryzmy aorty (aneuryzma aortálneho oblúka, aneuryzma hrudnej aorty, aneuryzma brušnej aorty) ateroskleróza. V štruktúre príčin získaných aneuryzmov aorty tvorí 80-90% prípadov.

Vzácnejší získaný pôvod aneuryzmy brušnej aorty je spojený so zápalovými procesmi: nešpecifická aortoartritída, špecifické vaskulárne lézie v syfilis, tuberkulóza, salmonelóza, mykoplazmóza, reumatizmus.

Predpokladom pre následnú formáciu aneuryzmy abdominálnej aorty môže byť fibrózno-svalová dysplázia - vrodená inferiorita steny aorty.

Rýchly vývoj cévnej chirurgie v posledných desaťročiach viedol k nárastu počtu iatrogénnych abdominálnych aeurysmov aorty spojených s technickými chybami pri vykonávaní angiografie, rekonštrukčných operácií (dilatácia atentátu / stentovanie, tromboembolikómia, protetika). Uzavreté poranenia brucha alebo chrbtice môžu prispieť k výskytu traumatickej abdominálnej aortálnej aneuryzmy.

Asi 75% pacientov s aneuryzmami brušnej aorty sú fajčiari; súčasne sa riziko vzniku aneuryzmy zvyšuje úmerne ku fajčeniu a počtu denne zapaľovaných cigariet. Vek je viac ako 60 rokov, mužský pohlavie a prítomnosť podobných problémov u členov rodiny zvyšujú riziko tvorby aneuryzmy brušnej aorty o 5-6 krát.

Pravdepodobnosť prasknutia aneuryzmy brušnej aorty je vyššia u pacientov s arteriálnou hypertenziou a chronickými ochoreniami pľúc. Okrem toho je dôležitý tvar a veľkosť aneuryzmatického vrecka. Bolo preukázané, že asymetrické aneuryzmy sú náchylnejšie na prasknutie než symetrické a s priemerom aneuryzmy väčším ako 9 cm, úmrtnosť na prasknutie aneuryzmatického vaku a intraabdominálne krvácanie dosahuje 75%.

Patogenéza aneuryzmy brušnej aorty

Pri vývoji aneuryzmy brušnej aorty zohrávajú úlohu zápalové a degeneratívne aterosklerotické procesy v stene aorty.

Zápalová odpoveď v stene aorty vzniká ako imunitná odpoveď na zavedenie neznámeho antigénu. Zároveň dochádza k infiltrácii steny aorty makrofágmi, B a T lymfocytmi, produkcia cytokínov sa zvyšuje a zvyšuje sa proteolytická aktivita. Kaskáda týchto reakcií naopak vedie k degradácii extracelulárnej matrice v strednej vrstve aorty, čo sa prejavuje zvýšením obsahu kolagénu a znížením elastínu. Namiesto buniek hladkého svalstva a elastických membrán sa vytvárajú dutiny podobné cysty, vďaka čomu sa znižuje pevnosť steny aorty.

Zápalové a degeneratívne zmeny sú sprevádzané zhrubnutím steny aneuryzmatického vrecka, výskytom intenzívnej perianeurysmálnej a postaneurysmálnej fibrózy, fúziou a účinkom okolitých orgánov aneuryzmy v zápalovom procese.

Symptómy aneuryzmy brušnej aorty

V prípade nekomplikovanej aneuryzmy aortálnej brušnej aorty neexistujú žiadne subjektívne symptómy ochorenia. V týchto prípadoch môže byť aneuryzma náhodne diagnostikovaná palpáciou brucha, ultrazvukom, abdominálnou rádiografiou, diagnostickou laparoskopiou pre ďalšiu abdominálnu patológiu.

Najtypickejšie klinické prejavy aneuryzmy brušnej aorty sú konštantné alebo periodické bolesti, nudné bolesti v mesogasterovej alebo ľavej polovici brucha, ktoré sú spojené s tlakom rastúceho aneuryzmu na nervových koreňoch a plexusoch v retroperitoneálnom priestore. Bolesť často vyžaruje do bedrovej, sakrálnej alebo slabínovej oblasti. Niekedy bolesti sú také intenzívne, že pre ich úľavu sú potrebné analgetiká. Syndróm bolesti sa môže považovať za záchvat obličkovej koliky, akútnej pankreatitídy alebo ischýzy.

Niektorí pacienti v neprítomnosti bolesti zaznamenávajú pocit ťažkosti, roztrúsenie v bruchu alebo zvýšenie pulzácie. Môže sa vyskytnúť nevoľnosť, pichanie, zvracanie, plynatosť a zápcha v dôsledku mechanického stlačenia aneuryzmy brušnej aorty žalúdka a dvanástnika.

Urologický syndróm pri aneuryzme brušnej aorty môže byť spôsobený stlačením močovodu, dislokáciou obličiek a prejavom hematúrie, dysurickými poruchami. V niektorých prípadoch je kompresia testikulárnych žíl a tepien sprevádzaná vývojom komplexu bolestivých symptómov v semenníkoch a varicocele.

Isioradikulárny syndróm spojený s kompresiou nervových koreňov miechy alebo stavcov. Je charakterizovaná bolesťou dolnej časti chrbta, zmyslovými a pohybovými poruchami v dolných končatinách.

Pri aneuryzme brušnej aorty sa môže vyvinúť chronická ischémia dolných končatín, ktorá sa vyskytuje s príznakmi prerušovanej klaudikácie a trofických porúch.

Izolovaná aneuryzma brušnej aorty je extrémne zriedkavá; častejšie je to pokračovanie hrudnej disekcie hrudníka.

Symptómy ruptúry aneuryzmy

Pretrhnutie aneuryzmy brušnej aorty je sprevádzané klinikou akútneho brucha av relatívne krátkom čase môže viesť k tragickému výsledku.

Symptómový komplex ruptúry brušnej aorty sprevádza charakteristická trojica: bolesť brucha a bedrovej oblasti, kolaps a zvýšená pulzácia v brušnej dutine.

Charakteristiky kliniky na pretrhnutie aneuryzmy brušnej aorty sú určené smerom ruptu (do retroperitoneálneho priestoru, voľnej brušnej dutiny, dolnej dutej žily, duodena, močového mechúra).

Retroperitoneálna ruptúra ​​aneuryzmy brušnej aorty je charakterizovaná syndrómom pretrvávajúcej bolesti. S rozšírením retroperitoneálneho hematómu v panvovej oblasti sa pozoruje ožiarenie bolesti v stehne, slabinách, perineu. Vysoké umiestnenie hematómu môže simulovať srdcovú bolesť. Množstvo krvi naliate do voľnej brušnej dutiny v prípade ruptúry retroperitoneálnej aneuryzmy je spravidla malé - asi 200 ml.

Pri intraperitoneálnej lokalizácii roztrhnutého aneuryzmu brušnej aorty sa rozvinie masívna klinická hemoperitoneum: fenomén hemoragického šoku sa rýchlo zvyšuje - ostrý bledosť kože, studený pot, slabosť, vláknová frekvencia, častý pulz, hypotenzia. Na všetkých oddeleniach dochádza k ostrému nadúvaniu a bolesti brucha, čo je príznakom Shchetkin-Blumberg. Perkusia je určená prítomnosťou voľnej tekutiny v brušnej dutine. Smrteľný výsledok s týmto typom prasknutia aneuryzmy brušnej aorty sa vyskytuje veľmi rýchlo.

Prelomenie aneuryzmy brušnej aorty v dolnej vene cava je sprevádzané slabosťou, dýchavičnosťou, tachykardiou; opuch dolných končatín je typický. Lokálne príznaky zahŕňajú bolesť brucha a dolnej časti chrbta, pulzujúcu brušnú hmotu, nad ktorou je počuť systolicko-diastolický šelest. Tieto príznaky sa postupne zvyšujú, čo vedie k závažnému srdcovému zlyhaniu.

Keď sa aneuryzma brušnej aorty pretrhne do dvanástnika, klinika s veľkým gastrointestinálnym krvácaním sa rozvíja s náhlym kolapsom, krvavým vracaním a miellou. V diagnostickom pláne je tento variant prasknutia ťažko odlíšiteľný od gastrointestinálneho krvácania inej etiológie.

Diagnostika aneuryzmy brušnej aorty

V niektorých prípadoch môže byť podozrenie na prítomnosť aneuryzmy brušnej aorty podozrenie na všeobecné vyšetrenie, palpáciu a auskultáciu brucha. Na identifikáciu rodových foriem aneuryzmy brušnej aorty je potrebné zhromaždiť dôkladnú históriu.

Pri vyšetrovaní chudých pacientov v ležiacej polohe môže byť stanovená zvýšená pulzácia aneuryzmy cez prednú brušnú stenu. Pri palpácii v hornej časti brucha na ľavej strane je zistená bezbolestná, pulzujúca, hustá elastická forma. Pri auskultácii aneuryzmy brušnej aorty sa počuje systolický šelest.

Najdostupnejšou metódou diagnostiky aneuryzmy brušnej aorty je rádiografia brušnej dutiny, ktorá umožňuje vizualizáciu tieňa aneuryzmy a kalcifikáciu jeho steny. V súčasnej dobe je USDG široko používaný v angiológii, duplexné skenovanie brušnej aorty a jej vetvy. Presnosť ultrazvukovej detekcie aneuryzmy brušnej aorty je takmer 100%. Pomocou ultrazvuku sa určuje stav aortálnej steny, prevalencia a lokalizácia aneuryzmy, poloha ruptúry.

CT alebo MSCT brušnej aorty umožňuje získať obraz lumenu aneuryzmy, kalcifikácie, disekcie, intrameznej trombózy; identifikovať hrozbu prasknutia alebo dokončené prasknutie.

Okrem týchto metód sa pri diagnostike aneuryzmy abdominálnej aorty používa aortografia, intravenózna urografia a diagnostická laparoskopia.

Liečba aneuryzmy brušnej aorty

Detekcia aneuryzmy brušnej aorty je absolútnou indikáciou pre chirurgickú liečbu. Radikálnym typom operácie je resekcia aneuryzmy brušnej aorty, po ktorej nasleduje výmena resekovanej oblasti homotransplantátom. Operácia sa vykonáva cez laparotomický rez. Pri zapojení iliakálnych artérií do aneuryzmy je indikovaná bifurkačná aorto-ilická protéza. Priemerná úmrtnosť v otvorenej chirurgii je 3,8 - 8,2%.

Kontraindikácie k elekčnému chirurgickému zákroku sú nedávne (menej ako 1 mesiac) infarkt myokardu, mozgová príhoda (až 6 týždňov), závažná kardiopulmonálna insuficiencia, zlyhanie obličiek, častá okluzívna lézia ilických a femorálnych artérií. Keď sa aneuryzma brušnej aorty roztrhne alebo praskne, resekcia sa vykonáva zo zdravotných dôvodov.

Pre moderné nízko-traumatické metódy chirurgického zákroku na abnormálnej aortálnej aneuryzme sa uvažuje endoprotéza aorty pomocou implantovateľného stentového štepu. Chirurgický zákrok sa vykonáva v röntgenovej operačnej miestnosti prostredníctvom malého rezu v stehennej tepne; priebeh operácie je riadený röntgenovou televíziou. Inštalácia stentového štepu vám umožní izolovať aneuryzmatické vrecko, čím sa zabráni možnosti jeho pretrhnutia a súčasne vytvoríte nový kanál na prietok krvi. Výhodou endovaskulárnej intervencie je minimálna invazívnosť, nižšie riziko vzniku pooperačných komplikácií a rýchle zotavenie. Podľa literatúry však v 10% prípadov dochádza k distálnej migrácii endovaskulárnych stentov.

Prognóza a prevencia aneuryzmy brušnej aorty

Aneuryzma brušnej aorty je zrádna a nepredvídateľná vaskulárna patológia. Pravdepodobnosť úmrtia pri roztrhnutí veľkého aneuryzmu je viac ako 75%. Súčasne 30 až 50% pacientov zomiera aj v predhospitálnom štádiu.

V posledných rokoch bol zaznamenaný významný pokrok v diagnostike a liečbe aneuryzmy brušnej aorty pri srdcovej chirurgii: počet diagnostických chýb sa znížil, počet pacientov podstupujúcich chirurgickú liečbu sa rozšíril. Predovšetkým je spojená s používaním moderných zobrazovacích štúdií a zavedením aneuryzmy aorty do praxe náhradnej endoprotézy.

Aby sa zabránilo potenciálnej hrozbe aneuryzmy brušnej aorty, mali by sa pravidelne vyšetrovať osoby trpiace aterosklerózou alebo s rodinnou anamnézou tejto choroby. Dôležitú úlohu, ktorú zohráva odmietanie nezdravých návykov (fajčenie). Pacienti, ktorí podstúpili operáciu na aneuryzmu brušnej aorty, musia nasledovať cévní chirurg, pravidelné ultrazvukové a CT vyšetrenia.

Príčiny a liečba aterosklerózy brušnej aorty

Ateroskleróza je systémový proces deštrukcie arteriálneho lôžka, v ktorom je cholesterol uložený na vnútornej stene ciev a vzniká takzvaný aterosklerotický plát. Malé aj veľké plavidlá sú ovplyvnené.

Ateroskleróza brušnej aorty a iliakálnych artérií je jednou z "obľúbených" lokalizácií procesu. V tejto časti sa patológia môže realizovať dvoma viacsmerovými zmenami v cievnej mriežke - výskytom aneuryzmy (rozšírenia) alebo výskytom oklúzie (zúženia). Aké sú príznaky týchto dvoch podmienok? Čo sú nebezpečné? Aké sú možnosti liečby?

Prečítajte si v tomto článku.

Ateroskleróza - príčina rozšírenia aorty a jej zúžení

Ateroskleróza je systémový proces poškodenia arteriálneho stromu, v ktorom sa tvoria ahromatózne plaky pozdĺž vnútornej steny cievy. Tieto zmeny v artériách, ktoré sú pomalé v prírode, zahŕňajú interakciu rôznych hemodynamických, metabolických a chemických procesov.

Endoteliálne bunky, ktoré línia vnútorného povrchu tepien zohrávajú aktívnu úlohu v tomto procese. Pri prispôsobovaní sa akumulácii cholesterolu tieto bunky menia poradie ich polohy a ich počet sa môže znížiť alebo zvýšiť.

To všetko sa odráža v stene, ktorá reaguje na situáciu pomocou dvoch "viacsmerových" volieb. Alebo sa zahusťuje - priemer klesá, nastane takzvaná oklúzia (obliterácia). Alebo stena steny sa stáva tenšou, čo vedie k vazodilatácii (rozšíreniu), po ktorej nasleduje vytvorenie aneuryzmy (vyčnievanie plášťov ciev smerom von).

Rizikové faktory pre vývoj patológie

Ateroskleróza je najčastejšou príčinou oklúzie (obliterácie) brušnej aorty a iliakálnych artérií. Rizikové faktory pre aterosklerotické plaky v aorto-ilickom segmente sa dajú rozdeliť na:

• nemodifikovateľné, ktoré zahŕňajú pohlavie, vek, genetiku;
• Modifikovateľné (premenlivé) - fajčenie, hyperlipidémia (vysoká hladina tukov v krvi), hypertenzia, diabetes mellitus.

Muži majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť aterosklerózou ako ženy. Incidencia sa zvyšuje s vekom a dosahuje približne 10% u ľudí nad sedemdesiat rokov. Zdá sa, že ochorenie zhoršujú tí, ktorí vedú sedavý životný štýl, sú obézni a podliehajú neustálemu emočnému stresu.

Symptómy oklúzie brušnej aorty a iliakálnych artérií

Na začiatku ochorenia má pacient bolesť, kŕče a pocit únavy v dolnom tele počas chôdze. Pri fyzickej aktivite dochádza k bolesti v zadku, stehnách, kŕčoch svalov gastrocnemia, ktoré zmiznú v pokoji. Keď sa ochorenie zhorší, pri chôdzi na kratšie vzdialenosti sa môže vyskytnúť bolesť. Pri závažnej oklúzii sa príznaky môžu objaviť aj v pokoji.

U niektorých mužov môže oklúzia segmentu aorty-ilika prejaviť erektilnú dysfunkciu (neschopnosť mať alebo udržať erekciu).

V medicíne sa táto patológia nazýva aj Lericheho syndróm, považovaný za jednu z foriem ateroskleróznych obliteranov artérií dolnej končatiny. To znamená, že keď zužovanie prechádza na bežnú ilickú a brušnú aortu. Ak neexistuje žiadna klinická symptomatológia a vaskulárna lézia tohto segmentu je potvrdená lekárskym zobrazením (CT alebo MRI), potom sa diagnostikuje - non-stenótická ateroskleróza brušnej aorty.

Užitočné video

Informácie o syndróme Leriche nájdete v tomto videu:

Oklúzia aorto-ilického segmentu obvykle prebieha, ak nie je liečená. Zaznamenajú sa závažnejšie príznaky znecitlivenia:

● silná bolesť, intolerancia za studena a necitlivosť v končatine;
● atrofické zmeny pokožky až po výskyt nevyliečiteľných vredov;
● lesklá, stiesnená koža, citlivosť na akúkoľvek traumu, malé škvrny a škrabance sa dlho nezdravujú, infekcia sa často spája;
● svalová atrofia nôh;
● gangréna (smrť tkaniva), ktorá spravidla vyžaduje amputáciu končatiny.

Ak sa objaví ktorýkoľvek z vyššie uvedených symptómov, znamená to, že krvný tok do nohy cez tepny je zablokovaný. Preto táto situácia vyžaduje okamžitú liečbu lekárom (najlepšie cievnemu chirurgovi). Bude potrebná vhodná liečba (najčastejšie chirurgická liečba), aby sa zabránilo ďalšiemu priebehu ochorenia (aby sa zabránilo výskytu gangrény).

Symptómy aneuryzmy brušnej aorty

Aneuryzma brušnej aorty je lokálna expanzia cievy o viac ako 3 centimetre. Táto patológia sa vyskytuje u približne 1 z 20 ľudí vo veku nad 65 rokov.
Predpokladá sa, že hlavnou príčinou vzniku aneuryzmy tejto aorty je ateroskleróza. Dnes však nie je jasné, prečo v niektorých ľudí táto choroba vedie k vazodilatácii av iných k obliteracii. Predpokladá sa, že je to kvôli rozdielu v elasticite strednej vrstvy aortálnej steny: u niektorých pacientov je zvýšená od narodenia, v iných je znížená.

Najčastejšie sa aneuryzma nezhasne, jeho priebeh je asymptomatický. Avšak, ak expanzia dosiahne značnú veľkosť, potom bolestivé, pulzujúce pocity sa objavujú v bruchu, dolnej časti chrbta alebo v miešku. S nárastom príznakov a vznikom nových symptómov sa zvyšuje riziko roztrhnutia aneuryzmy.

Preto sa predpokladá, že nástup príznakov je indikáciou pre chirurgickú liečbu. Okrem roztrhnutia aneuryzmy existujú ďalšie komplikácie jeho prítomnosti, ktoré majú svoje klinické príznaky. Patria medzi ne:

● Trombóza / embolizácia. Vo zväčšenej časti cievy dochádza k turbulentnému pohybu, ktorý je zdrojom tvorby krvných zrazenín. Fragmenty krvnej zrazeniny vytvorenej v aneurysme sa prerušujú a presúvajú (do embolizácie) do spodných častí krvného riečišťa, čo vedie k upchatiu lúmenu dolných tepien - objavuje sa klinika akútnej alebo chronickej oklúzie týchto ciev.
● Stláčanie susedných orgánov, čo vedie k porušeniu ich funkcie. Najčastejšie dochádza k prechodu moču cez močovod, čo je dôvod, prečo obličky začnú pracovať "zle".
● Tvorba fistúl, abnormálne spojenie medzi aneuryzmou a akýmkoľvek priľahlým orgánom. Napríklad aorto-intestinálna fistula je správa z vnútorného lumenu aorty a čriev. Pacienti s touto patológiou často chodia do nemocnice s príznakmi črevného krvácania.

Diagnóza expanzie a oklúzie brušnej aorty

Diagnóza obliterácie aorto-ilického segmentu pozostáva z dôkladného klinického vyšetrenia, ktoré zahŕňa aj invazívne a neinvazívne techniky. Najčastejšie používaná Dopplerovská sonografia, ktorá umožňuje posúdiť stupeň zúženosti, jeho lokalizáciu a dĺžku. Zozbierané informácie vám umožnia rozhodnúť o liečbe.

Ak výsledky naznačujú, že je potrebný chirurgický zákrok, použije sa CT alebo konvenčná angiografia, ktorá zahŕňa zavedenie kontrastu cez katéter do aorty.

Angiografia umožňuje jasne vidieť postihnuté cievy a určiť, aký typ operácie je potrebný v tomto konkrétnom prípade.

Aneuryzma je pomerne často zistená náhodou, keď sa vykonáva abdominálny ultrazvuk. Táto štúdia vám umožňuje určiť veľkosť expanznej nádoby. Ultrazvuk sa používa aj na monitorovanie. Počítačová tomografia s intraarteriálnym kontrastom je stále považovaná za "zlatý štandard" vyšetrenia aneuryzmy brušnej aorty, jej citlivosť je takmer 100%.

Liečba aneuryzmy brušnej aorty

Cieľom liečby je zabrániť roztrhnutiu aneuryzmy. Tento problém sa rieši pomocou lekárskeho monitorovania (nepretržitého monitorovania) alebo chirurgického zásahu. Pravidlo, čo navrhuje lekár, je zvyčajne závislé od veľkosti aneuryzmy a rýchlosti jeho rastu.

Ak je aneuryzma brušnej aorty malá a neexistujú žiadne príznaky, lekár to spravidla odporúča. V tejto situácii lekár predpisuje špecifickú štúdiu, najčastejšie tento ultrazvuk, aby sledoval zmenu veľkosti aneuryzmy. Taktiež vydáva odporúčania na liečbu komorbidít, ktoré môžu zhoršiť priebeh aneuryzmy. Napríklad adekvátna liečba hypertenzie znižuje riziko prasknutia.

Chirurgická liečba sa zvyčajne odporúča, ak je priemer aneuryzmy 5 cm alebo viac. Ďalšou možnosťou, keď lekár ponúka operáciu, je poznačený rýchlym rastom, objavili sa príznaky, ktoré poukazujú na hrozbu možného pretrhnutia.

Pre chirurgickú liečbu sú nasledujúce možnosti:

● Endovaskulárna chirurgia zahŕňa zavedenie transplantátov femorálnych artérií vo forme rúrok, ktoré sú umiestnené vo vnútri aorty na úrovni aneuryzmy. Štepy pozostávajúce z kovovej sieťoviny posilňujú stenu cievy, čím sa znižuje pravdepodobnosť jej pretrhnutia. Tento typ endovaskulárnej chirurgie je považovaný za najbezpečnejší, v 99% prípadov nevyžaduje opakované chirurgické zákroky.
● Otvorené operácie brucha, ktoré zahŕňajú otvorenie brušnej dutiny a odstránenie poškodenej oblasti aorty a jej nahradenie syntetickou trubicou. V porovnaní s endovaskulárnou operáciou je táto operácia dlhšia. Taktiež pri tomto type operácie sú pooperačné komplikácie bežnejšie (hlboká žilová trombóza dolných končatín, hojenie rán).

Užitočné video

Informácie o tom, ako vykonať endoprotézovú výmenu aneuryzmy brušnej aorty, nájdete v tomto videu:

Aké možnosti chirurgického zákroku poskytne lekár závisí od mnohých faktorov, napríklad od miesta a veľkosti aneuryzmy, od veku pacienta, od komorbidity.

Liečba patológie oklúzie

Pred poskytnutím lekárskej liečby aterosklerózy brušnej aorty lekár zvyčajne navrhuje ovplyvniť rizikové faktory:

● prestať fajčiť
● regulovať hladiny cholesterolu
● zabrániť vysokému krvnému tlaku,
● zachovať normálnu hladinu cukru v krvi pri cukrovke,
● cvičenie pravidelne.

Liečba liekov zvyčajne spočíva v predpisovaní aspirínu alebo iných liekov, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Takéto liečivo ako "statín" zabraňuje ďalšej tvorbe a rastu aterosklerotických plakov. Ak vyššie uvedené opatrenia nepomáhajú a choroba postupuje, môže byť pacientovi ponúknutá chirurgická liečba:

● Stentácia aorty a iliakálnych artérií sa považuje za najčastejšie používanú endovaskulárnu operáciu na obnovenie normálneho prietoku krvi v tejto časti. Tento postup sa vykonáva pod kontrolou angiografie. Jeho podstatou spočíva v tom, že cez femorálnu artériu na úrovni stenózy je inštalovaná trubica, ktorá rozširuje lumen cievy a bráni jej zužovaniu.

● Pri chirurgickom zákroku bypassu bolo potrebné zavedenie anastomózy bypassu na úrovni zúženého miesta. Spravidla táto lokalizácia vyžaduje použitie umelého štepu.

Inštalácia aortálneho femorálneho skratu

prevencia

Ďalšia progresia aterosklerózy brušnej aorty a ilických artérií môže byť pozastavená modifikáciou životného štýlu:

● prestať fajčiť;
● kontrolovať hladinu cukru v krvi v prípade prítomnosti cukrovky;
● začína praktizovať 30-minútovú gymnastiku (5 krát týždenne);
● pravidelne užívať lieky na znižovanie krvného tlaku, ak je hypertenzia, v prípade hypercholesterolémie, dostať vhodnú liečbu;
● používajte strave s nízkym obsahom nasýtených tukov;
● snažte sa stratiť tie extra libier.

Najčastejšou lokalizáciou aneuryziem je aorto-ilický segment a oklúzia arteriálneho lôžka v tejto časti je druhou príčinou gangrény dolných končatín. Je dokázané, že modifikácia životného štýlu zabraňuje ďalšej progresii aterosklerózy. To zasa znižuje riziko život ohrozujúcich komplikácií pre pacienta - prasknutie aneuryzmy, gangréna dolných končatín.

Ak sa zistí ateroskleróza aorty, ľudská liečba môže účinne bojovať proti diagnostike. Prostriedky na podporu srdca sú schopné robiť zázraky, ale musia sa brať rozumne

Dvojité vyšetrenie aorty a jej vetvy sa vykonáva na určenie rozvetvenia oblúka, rýchlosti prietoku krvi, prítomnosti plakov a iných vecí. Taká diagnóza brušnej časti pomáha identifikovať patologické stavy, aby sa čoskoro začalo liečba alebo operácia.

Ateroskleróza renálnych artérií sa vyvíja v dôsledku veku, zlých návykov, nadváhy. Spočiatku sú príznaky skryté, ak sa prejavia, choroba postupuje veľmi. V tomto prípade je potrebná medikácia alebo chirurgický zákrok.

Ak sa zistí aneuryzma aorty, život pacienta je ohrozený. Je dôležité poznať príčiny a symptómy jej prejavu, aby sa liečba začala čo najskôr. V podstate ide o operáciu. Môže sa diagnostikovať ruptúra ​​aorty brušnej, hrudnej a vzostupnej oblasti.

Aterosklerotické plaky sa objavujú takmer v každej nádobe - karotidovej tepne, aorte, cievach krku a brušnej aorty. Môžu byť heterogénne, kalcinované. Príčiny sedimentu - vysoký cholesterol, dedičnosť. Liečba sa môže uskutočňovať pomocou ľudových metód, liekov, stravy. Odstránenie sa vykonáva operačným spôsobom.

Bohužiaľ, počiatočná ateroskleróza nie je tak často diagnostikovaná. Pozoruje sa v neskorých štádiách, keď sa prejavujú príznaky aortálnej aterosklerózy významnými zdravotnými problémami. Čo ukáže ultrazvuk a iné výskumné metódy?

V dôsledku zablokovania krvných ciev sa môže objaviť ateroskleróza čriev. Symptómy - bolesť, nevoľnosť, strata vedomia a iné. Liečba je pomerne dlhá a ťažká.

Dôvody, prečo sa zhrubnutie steny aorty, jej koreňa, vyskytuje pri zápalových a aterosklerotických procesoch. Príznaky môžu byť ľahko zamenené s inými ochoreniami. Liečba je zvolená iba lekárom, ľudové prostriedky po koordinácii idú len do komplexu.

Takáto hrozivá patológia, ako je ateroskleróza aorty a ventilov, sa prejavuje hlavne v starobe. Pod vplyvom určitých príčin sú poškodené aortálne a mitrálne chlopne, čo vedie k vážnym následkom.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Srdcová arytmia - čo je to a ako sa liečiť?

Arytmie srdca - porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie kontrakcií srdca. Môžu sa vyskytnúť pri štrukturálnych zmenách v systéme vodivosti pri ochoreniach srdca a (alebo) pod vplyvom vegetatívnych, endokrinných, elektrolytických a iných metabolických porúch, s intoxikáciou a niektorými liečivými účinkami.

Prečo praskli plavidlá

Mnoho ľudí trpí tým, že sa veľmi ľahko objavujú modriny, a to dokonca s veľmi malými údermi. Je to spôsobené tým, že nádoby sa stali krehkými a často nevydržali zaťaženie. Ak sú modriny spôsobené modrínkami, zlomeninami, zraneniami - nevznikajú žiadne otázky, pretože je to normálne.

Zväčšené žily na tvári

Rozšírenie žíl na tvár môže vyzerať ako takzvané cievne "hviezdy", len cievna sieť alebo kŕčové žily. Vo väčšine prípadov je to dôsledok krvnej dysfunkcie.Srdce dodáva krvi všetkým orgánom a tkanivám tela kyslíkom a živinami nevyhnutnými pre životnú činnosť.

Venózna nedostatočnosť - liečba. Venózna nedostatočnosť dolných končatín

Venózna nedostatočnosť je extrémne častým problémom. Pri takýchto sklamaných štatistikách môžeme poďakovať modernému životnému štýlu.

Krútenie vnútornej krčnej tepny v tvare písmena S

Karotidové tepny sa tvoria v hrudnej dutine: ľavá krčnej tepny začína v aortovom oblúku a pravá SA (karotidová arteria) v brachiálnom kmeň, potom sa delí na vonkajšiu a vnútornú tepnu.

Ako diagnostikovať aterosklerózu: symptómy úzkosti, vyšetrovacie metódy

Ateroskleróza je chronické generalizované ochorenie, ktoré postihuje tepny akéhokoľvek kalibru a je charakterizované ukladaním špecifických lipoproteínov do cievnej steny, čo vedie k vzniku aterosklerotických plátov a zhoršenému prívodu krvi do vnútorných orgánov.