Ivan Drozdov 03/02/2017 0 Komentáre

Aneuryzma mozgu je patologická forma, ktorá je lokalizovaná na stenách intrakraniálnych ciev, má tendenciu rásť a vyplňovať dutinu krvou. Steny postihnutej cievy vyúsťujú, v dôsledku čoho začína pôsobiť na nervy a mozgové tkanivá umiestnené v okolí, ktoré sú zodpovedné za životnú činnosť a funkciu tela. Po dosiahnutí veľkého rozmeru sa aneuryzma môže pretrhnúť a viesť k najťažším následkom - mŕtvica s následnými následkami, kóma alebo smrť.

Príčiny aneuryzmy mozgu

Tvorba intrakraniálneho aneuryzmu je takmer vždy spojená s patologickými poruchami vaskulárnych tkanív. Získané alebo vrodené ochorenia prispievajú k zničeniu stien krvných ciev, znižujú ich tón a delamináciu. Oslabené cievy nevydržia prirodzený tlak prietoku krvi, čo vedie k vzniku aneuryzmy na najtenšom mieste v podobe vyčnievania steny s následnou akumuláciou krvi v dutine.

Hlavné dôvody, ktoré vyvolávajú deštrukciu cievnych stien a výskyt intrakraniálnej aneuryzmy, zahŕňajú:

 • Genetické abnormality, ktoré sa prejavujú nielen ako vrodené, ale aj získané choroby.
 • Hypertenzia. Steny krvných ciev strácajú svoju elasticitu a na nich pôsobia mikrotrhly kvôli nadmernému tlaku krvi. Pri dlhších patologických účinkoch môže dôjsť k vyčnievaniu steny riedenej cievy ak vzniku aneuryzmy.
 • Ateroskleróza. Vzhľad aterosklerotických plátov a deštrukcia cievnych stien je často spojený s arteriálnou hypertenziou, čím sa zvyšuje riziko vzniku aneuryzmy.
 • Intrakraniálne poškodenie. Pri uzavretom CCT môže dôjsť k poškodeniu mozgových artérií na dura mater, čo má za následok vznik aneuryziem na ich stenách.
 • Infekcie mozgu V takýchto prípadoch sú aneuryzmy komplikáciou základného ochorenia, napríklad akútna meningitída, bakteriálna endokarditída alebo plesňové ochorenia.
 • Nádorová embólia. Aneuryzma sa objaví na pozadí čiastočného prekrývania lôžka plavidla s kusom nádoru, ktorý sa oddelil od tela vzdelávania.
 • Expozícia žiarením.

Ak je niektorá z opísaných ochorení alebo stavov náchylná, musí byť osoba pravidelne vyšetrovaná špecialistami a ak je to potrebné, podstúpiť liečbu. Pravidelná analýza stavu ciev mozgu umožní čas na zaznamenanie vývoja patológie a prijatie vhodných opatrení.

Aneuryzma mozgu: príznaky

Na začiatku ochorenia sú príznaky aneuryzmy mozgu mierne. Príznaky, ktoré sú často podobné prejavom neurologických ochorení, málo venuje pozornosť, zatiaľ čo choroba sa naďalej vyvíja. Ak v počiatočnom štádiu nebola detegovaná patológia mozgových ciev a v dôsledku tejto aneuryzmy sa zvýšila na veľkú veľkosť, potom pacient začína vykazovať výraznejšie príznaky tejto choroby:

 • Bolesti hlavy. Mierna pulzácia, ktorá sa častejšie pozoruje na jednej strane a v oblasti obežných dráh, nastáva, keď aneuryzma ciev prechádza povrchovými tkanivami meningov. Ak je patológia lokalizovaná vo vnútorných tkanivách meduly, potom bolesť hlavy nemôže byť narušená kvôli absencii receptorov bolesti v týchto štruktúrach.
 • Bolestivosť tváre. Symptóm sa vyskytuje počas vývinu aneuryzmy v stenách karotickej artérie a tlaku na procesy tvárového nervu.
 • Vizuálne poruchy. Aneuryzma, nachádzajúca sa v blízkosti optických nervov, ich môže stláčať a spôsobiť zhoršenie zraku. Ak sa ochorenie vyvinie v tesnej blízkosti optického nervového zväzku, pacient môže čiastočne stratiť zrak alebo slepnúť.
 • Kŕče. Svalové kontrakcie sa vyskytujú nedobrovoľne, keď sú stláčané veľkými aneuryzmami tkanív veľkých hemisfér, ktoré sú zodpovedné za motorické funkcie. Kŕče spôsobené aneuryzmou nie sú podobné epileptickým záchvatom, avšak ich príslušnosť k tejto chorobe možno diagnostikovať len počas podrobného vyšetrenia.
 • Neurologické poruchy spôsobené stlačením kraniálnych nervov. V dôsledku toho môže pacient znížiť chuť a sluch, zhoršiť prejavy tváre a ptoza horného očného viečka.
 • Prechodné záchvaty ischemického typu. V závislosti od cievy alebo tepny, ktorá je ovplyvnená aneuryzmou, sa u pacienta rozvinie akútne prípady porúch mozgového krvného obehu, ktoré trvajú až jeden deň. Tento proces sprevádza závrat (až do straty vedomia), strata orientácie, znížená pamäť a citlivosť, paralýza končatín a určitých častí tela.

V stave blízkymu roztrhnutiu aneuryzmy sa charakter pacientov zmenil. Zvyšuje sa intenzita opísaných neurologických príznakov, v dôsledku čoho pacient pocíti značné zhoršenie zdravia. V tomto štádiu je prístup k lekárom už naliehavým opatrením, inak roztrhnutie aneuryzmy ohrozuje nezvratné dôsledky a smrť.

Druhy aneuryzmy

Podľa vonkajších znakov a vývojovej štruktúry existujú 3 typy intrakraniálnych aneuryziem:

Popíšte svoj problém s nami alebo zdieľajte svoje životné skúsenosti s liečbou choroby, alebo požiadajte o radu! Povedzte nám o sebe priamo tu na stránke. Váš problém sa nebude ignorovať a vaša skúsenosť pomôže niekomu! Napíšte >>

 1. Bagular - guľatý vak s krvou vo vnútri je pripevnený k stene cievy so základňou alebo nohou. Vzhľad tohto typu aneuryzmy sa podobá na bobule visiace z vetvy, preto sa nazýva "bobule".
 2. Strana - má vzhľad nádoru umiestneného priamo na stenu cievy;
 3. V tvare vretena - umiestnený na mieste patologickej expanzie krvných ciev na vnútornej strane.

Na mieste lokalizácie aneuryzmy sú:

 1. Arteriálna - vyskytujú sa v miestach rozvetvených arteriálnych ciev v dôsledku ich patologickej expanzie.
 2. Arteriovenózne - postihujú steny žilových ciev.

Podľa povahy pôvodu mozgu je aneuryzma rozdelená na:

 1. Exfoliácia - aneuryzmy sa nachádzajú priamo v stene cievy v dôsledku ich oddelenia a infiltrácie krvi cez trhliny.
 2. Pravda - vznikajú vo vnútri nádoby v dôsledku vyčnievania steny.
 3. Falošné - sú tvorené z vonkajšej strany cievy vo forme dutého novotvaru, zatiaľ čo krv prechádza cez mikrotrhliny alebo otvory v stene.

Aneuryzmy mozgu sú klasifikované inými príznakmi. Teda počet aneuryziem je viacnásobný alebo jediný, podľa charakteru vzhľadu - vrodený alebo získaný, vo veľkosti - malý, stredný a veľký. Ak aneuryzma vznikla na pozadí purulentnej infekcie, potom sa nazýva mykotikum.

Porušenie aneuryzmy mozgu a jej dôsledky

Pri nadmerne tenkých cievach a pod vplyvom provokačných faktorov u pacienta môže dôjsť k roztrhnutiu aneuryzmy pri preliačení krvi do blízkych tkanív. V závislosti od miesta aneuryzmy môže krvácanie ovplyvniť mozgové tkanivo, jeho obálkové priestory a komory.

Krvácanie spôsobené prasknutím aneuryzmy nesie vysoké riziko blokovania kanálov vedúcich kvapalinu a stagnáciu kvapaliny kvapaliny. Mozog sa nafúkne a krv, ktorá sa šíri cez mozgové tkanivá v procese dezintegrácie, vyvoláva vývoj zápalového procesu a nekrózy. Výsledkom je, že postupne umierajúce časti mozgu prestávajú prenášať signály do životne dôležitých systémov a orgánov a ich činnosť prestáva.

Ruptúra ​​aneuryzmy mozgu je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi:

 • Intenzívne bolesti hlavy. Vyliata krv v mozgovom tkanive dráždi nervy, ktoré sa tam nachádzajú, čo vyvoláva neznesiteľnú bolesť hlavy.
 • Nevoľnosť a náhle zvracanie.
 • Strata vedomia Vyskytuje sa na pozadí prudkého nárastu ICP, vyvolaného vyliatím krvi, tvorbou hematómu a opuchom mozgu.
 • Neurologické príznaky naznačujúce podráždenie mozgu. Medzi takéto príznaky patrí výskyt fotofóbie, svalové napätie v oblasti krku, chrbta a nohy. V druhom prípade sa pacient nemôže dotknúť jeho hrudi bradom a sedieť.

Keď sa aneuryzma pretrhne, riziko smrti je extrémne vysoké.

Aj keď človek môže byť zachránený a poskytnutý so stabilným stavom, existuje vysoká pravdepodobnosť komplikácií po subarachnoidálnom krvácaní:

 • opätovné pretrhnutie aneuryzmy;
 • akumulácie tekutín v štruktúrach mozgu (cidrocephaly) spôsobené prekrývaním vodivých kanálov;
 • cerebrálna ischémia s nízkou pravdepodobnosťou úmrtia.

Komplikácie, ktoré sa vyskytujú po pretrhnutí aneuryzmy závisia aj od stupňa poškodenia mozgu. Takže pacient sa môže prejaviť:

 • poruchy reči - po krvácaní v ľavej pologuli, reč sa stane nerozvinutou, problémy s písaním a čítaním;
 • poruchy motorického systému, ochrnutie končatín - s léziami miechy;
 • pokles príjemného reflexu - príjem potravy je výrazne obmedzený, potraviny namiesto pažeráka sa dostanú do respiračného traktu, čo vyvoláva vývoj zápalových procesov v pľúcach;
 • psychoemotionálna nestabilita, prejavujúca sa formou útokov agresie, hnevu alebo naopak infantilizmu, apatia, ochromujúceho strachu;
 • zníženie vnímania - v človeku je priestorové vnímanie objektov, ktoré ho obklopujú, narušené (napríklad je ťažké, aby sa dostal do dverí alebo nalial čaj do pohára);
 • kognitívne postihnutie - prejavuje sa v podobe zhoršenia pamäti, úbytku mentality a logického myslenia;
 • psychologické poruchy - osoba, ktorá predtým mala roztrhnutú aneuryzmu, je často narušená depresívnymi náladami a na tomto pozadí sa vyvinie nespavosť, strata chuti do jedla, apatia voči súčasným udalostiam;
 • bolesti hlavy - opakujúce sa záchvaty v podobe silných pulzácií alebo lumbagov, ktoré sa ťažko odstraňujú pomocou liekov proti bolesti, zhoršujú zdravie a znižujú výkonnosť;
 • epileptické záchvaty sa vyskytujú u každého 5. pacienta, ktorý trpel ruptúrou aneuryzmy.

Často sa nedajú obnoviť stratené funkcie mozgu, avšak kompetentná rehabilitácia a pravidelné monitorovanie odborníkmi nám umožňuje zlepšiť činnosť mozgu a dosiahnuť úplnú samoobsluhu.

Liečba mozgovej aneuryzmy

Na liečbu aneuryzmy sa používajú dve hlavné metódy: chirurgické a konzervatívne. Ak je aneuryzma mozgu má malú veľkosť a nemá tendenciu rásť, potom ju odborníci pozorujú pravidelnou diagnostikou a predpisujú podporné lieky. S intenzívnym rastom a hrozbou prerušenia vzdelávania sa pacientovi odporúča podstúpiť operáciu.

Pri konzervatívnej liečbe je pacientovi predpísaná medikácia s činnosťou zameranou na zníženie dopadu aneuryzmy na blízke tkanivá a odstránenie patologických symptómov:

 1. Vazodilatačné lieky (Nimodipine) - predpísané na prevenciu cievnych kŕčov, ich rozšírenie a zlepšenie prietoku krvi cez mozgové tepny.
 2. Antihypertenzívne lieky (Captopril, Labetalol) - preukázané vysokým krvným tlakom na zmiernenie tonusu ciev. Keď aneuryzma užíva drogy pomáha zmierniť napätie múru vzdelávania a tým znížiť riziko jeho prasknutia.
 3. Antikonvulzíva (fenozepam) - relaxačný účinok na nervové bunky, čo vedie k zníženej rýchlosti prenosu impulzov do problematickej oblasti.
 4. Painkillers prescription drugs (Morphine) - predpísané pre neznesiteľné bolesti hlavy v intenzívnej starostlivosti a pod kontrolou vitálnych telových systémov. Lieky v tejto skupine prispievajú k závislosti, takže sa používajú vo výnimočných prípadoch.
 5. Antiemetické pilulky (Metoklopramid) - ukazujú, keď sa stav zhorší zápalmi zvracania.

Treba mať na pamäti, že konzervatívny spôsob, ako vyliečiť mozgových vydutín nie je možné, môže lieky lieky iba znížiť riziko prasknutia.

Ak sa formácia rýchlo rastie a vyvíja tlak na priľahlé tkanivá, musíte počúvať názory odborníkov a pri absencii kontraindikácií súhlasíte s operáciou.

Odstránenie aneuryzmy mozgu, operácia

Chirurgický zásah nesie riziko vzniku následných komplikácií, ale je niekoľkonásobne nižší v porovnaní s hrozbami, ktoré vznikajú pri pretrhnutí aneuryzmy mozgu.

V závislosti od dôkazov, všeobecného stavu, polohy a stupňa ohrozenia života je pacientovi predpísaný jeden z nasledujúcich chirurgických zákrokov:

 1. Otvorená operácia (kranitómia). Metóda zahŕňa otvorenie lebky v mieste lokalizácie aneuryzmy a použitie jedného z typov liečby:
  • Orezanie - na hrdlo aneuryzmy je umiestnená kovová svorka bez upnutia materskej nádoby a odstránenia nahromadenej krvi z dutiny. V priebehu času sa dutina aneuryzmy nahradí spojivovým tkanivom, čo bráni následnému vniknutiu krvi do nej.
  • Posunovanie - poškodená nádoba je zablokovaná a tok krvi je presmerovaný na umelú nádobu umiestnenú vedľa neho (skrat).
  • Posilnenie steny - poškodená nádoba v mieste vývinu aneuryzmy je zabalená do špeciálneho chirurgického materiálu, v dôsledku čoho sa na problémovej oblasti vytvorí druh kapsuly.
 2. Endovaskulárna embolizácia. Postup je vykonávaný minimálne invazívnym spôsobom bez nutnosti otvoriť lebku. Pomocou angiografie sa cez krvnú cievu vedie pružný katéter k aneuryzme. Potom sa do dutiny formácie vloží kovová špirála, ktorá blokuje dutinu cievy a tým zabraňuje prieniku krvi dovnútra. Výhodou metódy je absencia potreby otvoreného zásahu, súčasne nevýhody zahŕňajú neschopnosť odstrániť krv nahromadenú v dutine aneuryzmy a vývoj cievnych kŕčov ako reakciu na cudzorodú tkanivu.

Cez progresívnou povaha druhú metódou, v priebehu doby, špirála môže byť deformované a otvoriť lumen, čo vedie k toku krvi do výdute sa znižuje a začína rásť. V takýchto prípadoch sa pacientovi odporúča opakovať operáciu.

Rehabilitácia po operácii mozgu aneuryzma

Obdobie zotavenia po chirurgickom zákroku závisí od viacerých faktorov - vek pacienta, typ aneuryzmy a štruktúry mozgu, ktoré ovplyvnil, odbornosť chirurgov, ktorí vykonávajú operáciu, a stupeň komplikácií, ktoré sa môžu vyskytnúť počas jej operácie.

Až do stavu, ktorý sa stabilizuje v pooperačnom období, pacient je v nemocnici a pod dohľadom neurochirurgov, podstupuje farmakoterapiu. V závislosti od zdravotného stavu a ukazovateľov v nemocnici môže zostať od 3 do 30 dní. Po tomto období začne rehabilitačné obdobie.

Pre efektívne rehabilitácie pacienta môže trvať až 2 roky, počas ktorých je odporúčaná liečba v špecializovaných kúpeľoch pod lekárskym dohľadom, rehabilitačné špecialistov a psychológov. Počas tohto obdobia sú podporné liečebné a rehabilitačné opatrenia predpísané kurzami s prestávkou medzi nimi v priebehu niekoľkých týždňov. V závislosti na stupni poškodenia štruktúry mozgu sa človek podstúpi operáciu sa zaoberajú úzkych odborníkov, ktorí mu pomáhajú obnoviť stratenú funkciu reči, písanie, čítanie, prechádzky.

Účinné rehabilitačné opatrenia predpísané po odstránení intrakraniálnej aneuryzmy zahŕňajú fyzioterapeutické postupy, ktoré možno rozdeliť do dvoch skupín:

 1. hmatové účinky na svalové tkanivo a krvné cievy, ktoré boli poškodené počas operácie alebo krvácania;
 2. použitie inštrumentálnych techník na stimuláciu tkanív postihnutých chirurgickým zákrokom.

Prvá skupina zahŕňa:

 • terapeutická masáž problémových oblastí - ramenný pás, oblasť krku, hlava, končatiny;
 • akupunktúra;
 • fyzická liečba vrátane práce so simulátormi, ak po poruche dochádza k poškodeniu funkcií motora.

Zo všetkých inštrumentálnych techník po odstránení aneuryzmy mozgu sa používajú nasledujúce:

 • elektroforéza s použitím liečivých roztokov;
 • svalová stimulácia;
 • UHF podľa údajov;
 • kyslíka, brómu alebo sirovodíka.

Na individuálnom základe môže rehabilitológ upraviť zoznam zdravotných postupov v závislosti od toho, ako súčasný priebeh terapie ovplyvňuje telo.

Dôsledky mozgovej aneuryzmy a prognózy

Pacient diagnostikovaný s aneuryzmou mozgu musí pochopiť, že oneskorenie liečby môže ohroziť prasknutie, subarachnoidálne krvácanie a vážne následky: od straty niektorých životných funkcií až po smrť.

Keď sa pred roztrhnutím zistí aneuryzma, pacient má šancu, ak nie úplné zotavenie, a potom má významné predĺženie života. Prognóza prežitia po chirurgickom zákroku je v priemere 10 rokov a rýchlosť sa môže meniť v závislosti od veku pacienta, telesnej rezistencie, štruktúry a umiestnenia vzdialenej aneuryzmy.

Roztrhnutá aneuryzma mozgu výrazne zhoršuje prognózu prežitia a je vyjadrená v nasledujúcich priemerných výsledkoch:

 • smrť v 10% prípadov pred príchodom lekárov, 5% - po operácii, v 50% - do 30 dní po prestávke;
 • tvorba intrakraniálneho hematómu u 22% prežívajúcich pacientov, ktorí mali subarachnoidálne krvácanie;
 • odtok krvi v komorách mozgu u 14% pacientov, čo v polovici prípadov vedie k smrti.

Riziko úmrtia sa zvyšuje niekoľkokrát, ak je veľký aneuryzmus v akútnom štádiu alebo opakované krvácanie.

Zo všetkých prežívajúcich pacientov po pretrhnutí aneuryzmy je len 30% schopných udržať sa na seba, zatiaľ čo môžu mať poruchy mozgovej funkcie v závislosti od miesta krvácania:

 • porušovanie vnímania;
 • zníženie kognitívnych funkcií (pamäť, myslenie, schopnosť duševného vývoja);
 • zmeny v kvalite správania a psycho-emocionálne pozadie;
 • porušenie reči, sluchové a vizuálne funkcie;
 • epileptické záchvaty, krátka paralýza.

Neváhajte a položte svoje otázky priamo tu na stránke. Budeme vám odpovedať! Spýtajte sa na otázku >>

Prognóza pretrhnutého aneuryzmu mozgu závisí od viacerých faktorov: vek pacienta, umiestnenie aneuryzmy, stupeň výpotku a okamžitá pomoc lekárov.

aneuryzma

Aneuryzma - rozšírenie cievy v ľubovoľnej oblasti so zriedením a oslabením jej steny spôsobené patologickými zmenami alebo abnormalitami vývoja. Srdce má zásadne podobnú štruktúru steny s veľkými nádobami a je s ňou anatomicky a fyziologicky neoddeliteľnou súčasťou, preto je termín "aneuryzma" rovnako aplikovateľný na podobné zmeny v cievach a srdci. Prítomnosť aneuryzmy je nebezpečná, pretože nádoba na tomto mieste sa môže kedykoľvek zlomiť, čo spôsobí masívne krvácanie alebo krvácanie do parenchymálneho orgánu. Krivka aneuryzmy je zvyčajne roztrhaná ako jej najkrehkejšia zóna.

Dôsledky pretrhnutia aneuryziem mozgu, srdca a aneuryzmy aorty sú obzvlášť závažné. Keď je vhodné miesto na tvorbu krvných zrazenín, aneuryzma významne zvyšuje riziko ischemických mŕtvice a srdcových infarktov, čo môže byť dôsledkom oddelenia krvnej zrazeniny od jej steny. Náhla smrť sa môže v tomto prípade vyskytnúť v dôsledku pľúcnej embólie. Často sú aterosklerotické plaky na báze aneuryzmy. Dokonca aj pomerne veľké aneuryzmy často nie sú diagnostikované až do okamihu zranenia, preto preventívne cievne štúdie majú veľký význam pri prevencii komplikácií.

Príčiny aneuryzmy

Príčiny aneuryzmy nie sú úplne skúmané a početné štúdie vykonané v tejto oblasti nám umožňujú nazvať tento patologický multi-vektor. Napríklad pod vplyvom negatívnych faktorov postupuje vrodená patológia. Hypertenzia môže byť opäť základom pre vznik aneuryzmy - na pozadí iných vplyvov. Vývoj aneuryzmy môže spôsobiť zranenia, infekcie, vysoký krvný tlak, ale častejšie sa vyvíja aneuryzma v dôsledku aterosklerózy alebo dedičnej genetickej nedostatočnosti kolagénu. Aneuryzmy v ranom detstve sú zvyčajne spôsobené vývojovými abnormalitami. Sú diagnostikované v detstve, ale najčastejšie sa rozvinie aneuryzma vo veku 40-60 rokov.

Normálne sú ľudské krvné cievy tvorené troma vrstvami - spojivovým tkanivom, svalovou vrstvou a elastickou membránou. Keď dvaja z nich chýbajú kvôli vrodenej patológii alebo pod vplyvom iných príčin a cievna stena je reprezentovaná iba spojivovým tkanivom, vyráža sa pod vplyvom prietoku krvi. Vytvorí sa samostatná kapsula alebo sa transformuje časť nádoby, čo následne spôsobuje náhlu prasknutie a krvácanie. Dôsledkom pretrhnutia aneuryzmy je netraumatické subarachnoidálne krvácanie, pretože najčastejšie dochádza k pretrhnutiu, keď tepny dosahujú a prenikajú do mozgu.

Faktory aneuryzmy zahŕňajú:

 • Marfanov syndróm,
 • fibrózna dysplázia,
 • Ehlers-Danlosov syndróm
 • Erdheimov syndróm
 • dedičný nedostatok elastínu;

dlhodobý priebeh chronických ochorení:

 • polycystické ochorenie obličiek
 • hypoplázia renálnej artérie,
 • koarkcia aorty,
 • hypertenzia a iné kardiovaskulárne ochorenia;
 • mechanické arteriálne poranenia;
 • operatívne intervencie;
 • bakteriálna, mykotická, nádorová embólia;
 • ateroskleróza, hyalinóza cievnej steny;
 • účinky žiarenia na telo (vrátane protirakovinovej liečby).
 • Symptómy aneuryzmy

  Aneuryzma krvných ciev sa postupne rozširuje, stane sa napätie zriedených stien so stúpajúcim prúdom pulzujúcej krvi. Aneuryzma sa skladá z krku, tela a dómu. Krk je jej najsilnejšou časťou, kde sú zachované všetky tri vrstvy buniek. Telo je predĺžením, výčnelkom a je už tvorené jednou vrstvou a končí zakopolom, najtenšou časťou výčnelku. V aneuryzmatickom vaku prietok krvi spomaľuje a výrazne sa líši od toku v distálnom arteriálnom lôžku. Je to spôsobené tým, že pri vstupe do aneuryzmatickej dutiny krv prechádza pozdĺž stien a centrálny prietok je obmedzený mechanizmom turbulencie a prítomnosťou trombotických hmôt v aneuryzme.

  Tvorba a prítomnosť aneuryzmy je zvyčajne asymptomatická a zhoršenie blahobytu sa pozoruje v súvislosti s náhlym pretrhnutím aneuryzmy alebo stavom preliatia s blízkou krvou. Zvyčajne telo reaguje negatívne na zvýšenie tlaku, keď prietok krvi v oslabených cievach stúpa, potom je pravdepodobne prasknutie.

  Dôvody pretrhnutia aneuryzmy sa považujú za:

  • vysoký krvný tlak;
  • turbulentný prietok krvi charakterizujúci arteriálne bifurkačné body alebo ich ohyby;
  • fajčenie, zneužívanie alkoholu;
  • nadmerné cvičenie;
  • emočný nadmerný tlak;
  • tehotenstva a pôrodu.

  Porušenie aneuryzmy sa prejavuje vnímateľnými príznakmi, ktoré nielenže nemožno ignorovať, ale aj nemožné:

  bolesť hlavy s nasledujúcimi funkciami:

  • porovnateľné s náhlym úderom,
  • ostré, pulzujúce v zadnej časti hlavy,
  • horúci a prasknutý charakter;
 • nevoľnosť a opakované zvracanie;
 • psychomotorická agitácia;

  zhoršené vedomie s nasledujúcimi vlastnosťami:

  • rôzne trvanie - krátkodobé aj dlhé,
  • v rôznej miere - ako mierne zakalenie mysle a atónová kóma;
 • hypertermia;
 • stiahnutý krk;
 • fotofóbia a odmietanie hluku.
 • Takýto klinický obraz je typický pre ¾ prijímaných pacientov. V závislosti od miesta aneuryzmy a typu poškodenej cievy sú možné špecifické príznaky - od poškodenia vizuálnej funkcie po kŕče a kómu.

  Druhy ochorení

  Lokalizácia aneuryzmy vytvára základ pre širokú klasifikáciu tejto patológie:

  • Cerebrálna vaskulárna aneuryzma;
  • Aneuryzma aorty;
  • Aneuryzma srdca;
  • Periférna vaskulárna aneuryzma;

  Podľa pôvodu sú aneuryzmy rozdelené na vrodené a získané. V závislosti od tvaru sa vyskytujú difúzne a svalové aneuryzmy.

  Cerebrálna vaskulárna aneuryzma

  Hlavná časť mozgových aneuryziem sa nachádza v bazéne kruhu Willis (arteriálny kruh základne veľkého mozgu). Zvyčajne existuje iba jedna mozgová aneuryzma, aj keď môžu existovať viacnásobné alebo párové, viackomorové aneuryzmy. Často sú mozgové aneuryzmy dlhý čas asymptomatické a iba veľmi veľké veľkosti môžu spôsobiť nešpecifické príznaky. Symptómy veľkého aneuryzmu v mozgovej cievke sú podobné príznakom mozgového nádoru tým, že vyvíjajú neustály tlak na okolité mozgové štruktúry. Osoba môže trpieť zhoršením zraku, výskytom vizuálnych halucinácií a ilúzií, zhoršenou koordináciou a rovnováhou, paréza jednej ruky, reč môže byť narušená, nepretržité alebo opakujúce sa bolesti hlavy a emocionálno-volená sféra môže trpieť. Keď je krvný depa, aneuryzma tiež kradne určité časti mozgu a môže spôsobiť prechodné neurologické poruchy alebo spôsobiť ischemickú mŕtvicu.

  Približne 30% pacientov po porušení aneuryzmy mozgu zomrie počas prvých troch týždňov. Polovica všetkých tých, ktorí roztrhli aneuryzma, zomrú v prvej polovici roka z recidívy krvácania. Liečba intaktných aneuryziem môže byť konzervatívna aj chirurgická. Ak sa vyskytne aneuryzma pod 10 mm, neexistujú žiadne rizikové faktory pre hemodynamické poruchy a poškodenie cievnej steny (ateroskleróza, vysoký alebo nestabilný krvný tlak, fajčenie atď.), Vek nad 60 rokov, stav pacienta je sledovaný a súčasne predpísané lieky aktivitu.

  Chirurgická liečba je možná intravaskulárnym prístupom, endoskopickou mikrochirurgickou operáciou alebo na otvorenej lebke v závislosti od miesta a veľkosti aneuryzmy. Najčastejšie počas operácie je na krku v spodnej časti aneuryzmy umiestnená spona, ktorá vylučuje aneuryzmu z krvného obehu a prispieva k skleróze jeho steny. Môže sa vykonať operácia na vyplnenie aneuryzmy pomocou vzduchového balónika alebo cievok platiny.

  Keď sa aneuryzma pretrhne, objem operácie sa zvýši. Okrem aplikácie klipu kontrolujú priestory mozgu a odstraňujú krvné zrazeniny, ak je prítomný hematóm, taktiež sa odstráni a počas mozgových krvácaní sa zistí externá drenáž. Na liečbu pacientov starších ako 75 rokov, kedy praskne aneuryzma bez masívneho krvácania, je preferovaný intravaskulárny operatívny prístup.

  Aneuryzma brušnej aorty

  Vzhľadom na to, že aorta je najväčšou nádobou v ľudskom tele, jej steny sú pomerne husté a keď sú natiahnuté, je náchylné k exfoliácii do jej zložiek: endotelu, svalovej vrstvy, vonkajšieho puzdra spojivového tkaniva. Aneuryzma aorty často vyzerá ako rovnomerne rozšírená oblasť, na ktorej sa jej stenka môže odtrhnúť zvnútra a trombotické hmoty sa ukladajú do priestoru medzi vrstvami. Na brušnej aorty sa môže tiež vytvoriť kruhová aneuryzma. S takýmto vzdelaním človek neustále pociťuje pocit pálenia, bolesť hrudníka alebo brucha, pulzáciu v žalúdku, prípadne studenú nohu. Aneuryzma brušnej aorty s dĺžkou až sedem centimetrov nemusí poskytovať žiadne symptómy, pričom je stále dostatočne veľká nádoba na tvorbu krvných zrazenín a nebezpečná z hľadiska vývoja masívneho krvácania.

  Keď sa pretrhne aneuryzma, akútna bolesť brucha, ľavá bedrová oblasť, zvracanie sa objaví. V prípade masívneho krvácania sa bolestivá oblasť môže rozšíriť o niekoľko minút, klesnúť do panvového úseku, dráždiť nervové cesty a podávať nohy. Pulz sa zvyšuje, krvný tlak prudko klesá, môže dôjsť k mdlobu. Komplikáciou pretrhnutia brušnej aorty môže byť ischemická mozgová mozgová príhoda v dôsledku prudkého poklesu krvného tlaku, ale častejšie postihuje cievy dolných končatín a orgánov brušnej dutiny.

  Liečba chirurgickej aneuryzmy brušnej aorty. Operácia pozostáva z vyrezania poškodenej oblasti aorty a inštalácie defektu protézy na mieste. Vnútorné cievy, ktoré sa v tomto bode odklonili od aorty, sa implantujú do protézy. Počas operácie umelo menia cyklus krvného obehu a zatvárajú ho nad brušnú aortu, preto sa po operácii môžu vyskytnúť komplikácie v intestinálnych, panvových orgánoch a obličkách z dôvodu dlhotrvajúcej ischémie. Taktiež v určitom čase operácie je nevyhnutné úplne zastaviť krvný obeh, čo tiež komplikuje zotavenie po operácii.

  Komplikácie, ktoré sa vyskytujú v pooperačnom období: zlyhanie obličiek, zápalové ochorenie panvy, pľúcny edém, intestinálna atónia, edém mozgu. Mozog je najcitlivejší na absenciu kyslíka a v najťažšej dobe zásahu je zásobovaný krvou cez vnútorné jugulárne žily a súčasne podáva intravenózne lieky, ktoré znižujú potrebu nervového tkaniva v kyslíku (na prevenciu atrofie kôry a subkortikálnych štruktúr). Aby sa zabránilo porušovaniu tkanivového dýchania, na spomalenie metabolických procesov sa telo pacienta na operáciu ochladí na teplotu 12 ° C. Znížená telesná teplota je ďalším faktorom, ktorý spôsobuje pooperačné komplikácie.

  Aneuryzma srdca

  Aneuryzma srdca sa vytvára na mieste kardiálnej sklerózy, post-infarktu alebo infekcie. Steny srdca, ktoré sú vystavené nekróze a obnovené spojivovým tkanivom, nevydržia rovnaké pracovné zaťaženie ako úplná svalová vrstva a sú napnuté pod krvou. Súčasne sa zvyšujú príznaky srdcového zlyhania: slabosť, opuch, stagnácia spúta v pľúcach, dýchavičnosť, zvýšená srdcová frekvencia za minútu. Na ultrazvuku sa takéto miesto výrazne vyznačuje zlou kontraktilitou, vyčnievaním steny vo forme vrecka.

  Takéto aneuryzmy sú klasifikované ako subakútne (dva až šesť týždňov po infarkte) a chronické (šesť až osem týždňov po infarkte). Neskôr sa vytvorí aneuryzma, čím silnejšie jej steny a tým lepšia prognóza konzervatívnej liečby. Ak sa aneuryzma srdca vyvinie ešte pred vznikom plnohodnotného spojivového tkaniva v mieste nekrózy (v čase srdcového infarktu alebo prvých dvoch týždňov), považuje sa to za akútne a extrémne nebezpečné pretrhnutie, čo vždy vedie k smrti. Infarkčné bolesti počas vývinu akútnej aneuryzmy srdca trvajú dlhšie, ich intenzita je vyššia, na elektrokardiograme pretrvávajú známky akútneho infarktu mesiac.

  Keď je zistená aneuryzma pacienta, pacient sa prenesie na prísny odpočinok v lôžku a predpísané lieky, ktoré znižujú frekvenciu, intenzitu kontrakcií srdca a krvný tlak. Tento prístup pomáha výrazne znížiť zaťaženie poškodenej oblasti srdca a hladko pripraviť zostávajúce zdravé svalové tkanivo pre nové pracovné podmienky. Jeden beta-blokátor je predpísaný na výber: Atenolol, Metaprolol, Propranolol, Nebivolol atď. Na liečbu porúch rytmu je liečivo Cordarone (Amiodarone). Avšak takéto liečenie aneuryzmy srdca nemožno nazvať sľubným a ak je to možné, vykoná sa chirurgický zákrok na odstránenie aneuryzmy, po ktorom nasleduje srdcová plastika. Počas operácie, ako aj pri zasahovaní do aorty sa používa umelý krvný obeh. Prekážkou pre činnosť srdca môže byť starší vek, ťažké komorbidné ochorenia, rozsiahle sklerotické zmeny komôr, tretí stupeň srdcového zlyhania s vývojom dystrofických zmien v mnohých orgánoch.

  Periférna vaskulárna aneuryzma

  Existencia periférnych artériových aneuryziem je primárne nebezpečná pre tvorbu veľkých krvných zrazenín. Odtrhnutím sa od steny aneuryzmy sa takýto trombus môže dostať do krvných ciev životne dôležitých orgánov: srdce, mozog, obličky, pľúca. Aneuryzma môže zovrieť prechádzajúcu žilu a spôsobiť jej rozšírenie kŕčových častíc, opuch končatiny. Ak sa tlak pôsobí na blízky nerv, môže sa vyvinúť neuropatia. Tak ako v iných prípadoch môžu periférne vaskulárne aneuryzmy roztrhnúť a spôsobiť krvácanie do svalov, dutín, parenchýmu orgánov. Krvácanie z aneuryzmy do svalov spôsobuje silnú bolesť a vyzerá ako prudko rastúci hematóm. Teplota poškodenej oblasti svalu sa zvýši, dôjde k opuchu. Podmienka vyžaduje operáciu s obnovením integrity steny cievy. Krv sa môže vlievať do priestoru medzi fascia a potom sa hematóm odstráni z poškodenia cievy.

  Symptómy prítomnosti periférnej aneuryzmy sa môžu meniť v závislosti od jej polohy, životného štýlu pacienta, fyzickej námahy, telesnej stavby atď. Napríklad, s aneuryzmou na popliteálnej artérii, môže to byť pulzujúca tvorba pod kožou, ktorá ustúpi, keď je noha vyvýšená nad úroveň panvy. Ak má pacient veľkú hmotnosť a tendenciu k vysokému krvnému tlaku, môže sa zvýšiť aneuryzma poplitealu na takú veľkosť, ktorá zabraňuje tomu, aby sa noha ohýbala v kĺbe. Takéto aneuryzmy sú často viackomorové, s veľkým počtom krvných zrazenín rôznych veľkostí. Zvyčajne sa ľahko realizuje chirurgické odstránenie aneuryzmy s aplikáciou klipu alebo plazmy na končatinách. Pri absencii možnosti operácie z akéhokoľvek dôvodu je zobrazené pravidelné užívanie liekov, ktoré znižujú funkciu agregácie krvi: Heparín, warfarín, aspirín (výber podľa prítomnosti sprievodných ochorení).

  Viscerálne aneuryzmy ciev čreva, obličiek, panvových orgánov, pečene, sleziny, roztrhnuté, spôsobujú obraz hemoragického infarktu zodpovedajúceho orgánu. Krvácanie do orgánu spôsobuje ostrú bolesť, poruchu funkcie orgánov, následnú smrť oblasti parenchýmu, ktorá je nasiaknutá krvou. Liečba zahŕňa chirurgickú obnovu integrity poškodenej cievy a konzervatívnu liečbu s použitím liekov, ktoré zlepšujú metabolizmus v tkanivách. Aj v predhospitálnej fáze je dôležité vykonávať účinnú úľavu od bolesti, aby sa zabránilo šoku.

  komplikácie

  Aneuryzma je nebezpečné riziko prasknutia kedykoľvek. To naopak spôsobí masívne krvácanie alebo krvácanie do tela, čo je spojené s vysokým rizikom smrti. Aneuryzma mozgových ciev môže spôsobiť neurologické poruchy alebo vyvolávať ischemickú mozgovú príhodu. Komplikáciou pretrhnutia brušnej aorty môže byť lézia ciev dolných končatín, brušnej dutiny alebo ischemickej mozgovej mŕtvice.

  Aneuryzma srdca, ktorá sa vyvinula v čase srdcového infarktu alebo prvých dvoch týždňov po ňom, je extrémne nebezpečné pretrhnutie, ktoré vždy vedie k smrti. Periférne artériové aneuryzmy sú nebezpečné z dôvodu tvorby veľkých krvných zrazenín. Krvná zrazenina sa môže dostať do ciev životných orgánov. Aneuryzma môže pritiahnuť priechodnú žilu a spôsobiť kŕčové žily, opuch končatiny. Pri tlaku na priľahlý nerv existuje riziko neuropatie.

  diagnostika

  Účelná diagnóza samotného aneuryzmatu sa vykonáva zriedkavo a zvyčajne ako súčasť komplexného prieskumu, čiastočne prezentovaného pomocou inštrumentálnych metód používaných v súvislosti s určením prasknutia aneuryzmy. Vo vzťahu k pacientovi, ktorý sa sťažuje na symptómy charakteristické pre ruptúru aneuryzmy alebo netraumatické subarachnoidálne krvácanie, použite:

  • cerebrálna angiografia - určiť prítomnosť a príčiny krvácania; keď je detegovaná aneuryzma, umožňuje analyzovať cievny kŕč;
  • počítačová tomografia - určiť prítomnosť krvácania a posúdiť jeho intenzitu, prevalenciu, prítomnosť a veľkosť intracerebrálneho hematómu alebo intraventrikulárneho krvácania, ohniská ischémie; ak je to potrebné, je možné posúdiť závažnosť a povahu hydrocefalusu, dislokačný syndróm;
  • magnetická rezonančná tomografia - určiť prítomnosť krvácania nielen v akútnych, ale aj v subakútnych chronických obdobiach, eliminuje potrebu invazívnej cerebrálnej angiografie v prípade kontraindikácií (napríklad v prípade neznášanlivosti jódu);
  • lumbálna punkcia - na stanovenie subarachnoidálneho krvácania v dôsledku prasknutia aneuryzmy; cerebrospinálna tekutina sa odoberá, ktorá je intenzívne a rovnomerne zafarbená krvou prvý deň po krvácaní;
  • transcraniálna dopplerografia - určiť rýchlosť prietoku krvi cez hlavné tepny mozgu, lokalizáciu kŕčov, dynamiku jeho vývoja a stupeň zúženia arteriálneho lumenu.

  Symptómy ruptúry aneuryzmy sa často prejavujú formou "masiek" iných ochorení. Pravdepodobnosť nesprávnej alebo predčasnej diagnózy sa často odhaduje na 25%. Takéto ochorenia vyžadujú diferenciálnu diagnózu na vylúčenie aneuryzmy, to znamená:

  • hypertenzívna kríza,
  • migréna,
  • akútna otravou potravou
  • akútna psychóza
  • ischias,
  • meningitída.

  Včasná návšteva lekára a jeho rýchla odpoveď na tento problém znamená vysoké šance na prekonanie krízy s priaznivým výhľadom do budúcnosti.

  Liečba aneuryzmou

  Aneuryzma sa vzťahuje na skupinu ochorení, ktoré možno prekonať len chirurgickým zákrokom. Liečba aneuryzmy závisí od jej polohy, prítomnosti alebo neprítomnosti medzery, stupňa poškodenia okolitých oblastí, individuálnych charakteristík organizmu, ale bude to vždy operácia.

  Účelom chirurgickej liečby aneuryzmy je vyrezanie poškodenej oblasti cievy a jej nahradenie plastovou protézou alebo fragmentom krvnej cievy z inej časti tela. Odporúča sa uprednostniť vykonávanie operácií v špecializovaných cievnych strediskách so skúsenosťami s takýmito operáciami s minimálnymi ukazovateľmi úmrtnosti, postihnutia a komplikácií.

  Chirurgická intervencia v prípade prasknutia aneuryzmy by mala byť čo najvyššia, aby sa poškodená nádoba vylúčila z krvného obehu. Pri nevybuchnutej aneuryzme nezáleží na načasovaní operácie, môže to byť vykonané v najbližších niekoľkých rokoch.

  Prítomnosť takých strašných komplikácií ako prerušenie aneuryzmy, rozvoj angiospazmu u pacienta výrazne ovplyvňuje výber úspešnej chirurgickej taktiky. Pri opätovnom pretrhnutí aneuryzmy je v prípade stavu pacienta kompenzovaný núdzový zákrok, ktorý vypne aneuryzmu z krvného obehu.

  K dnešnému dňu sa používajú dve metódy na vypnutie aneuryzmy z krvného riečišťa:

  1. otvorená mikrochirurgia - vykonávaná neurochirurgom v celkovej anestézii pomocou operačného mikroskopu a mikrochirurgickej techniky.
  2. Endovaskulárna intervencia - je určená pre aneuryzmy s ťažkou lokalizáciou, pre pacientov v pokročilom veku (viac ako 75 rokov) as inými druhmi nemožných okolností pre orezanie aneuryzmy.

  Skupina paliatívnych chirurgických zákrokov zahŕňa:

  • inštalácia intrakraniálnych tlakových senzorov,
  • drenáž komorového systému mozgu,
  • montáž senzorov mikrodialýzy a napätie tkanivového kyslíka.

  Prvý deň po operácii, a možno aj viac, je pacient v neuroreanimačnom oddelení. Tu sa vykonáva prevencia komplikácií, všetky dôležité ukazovatele sa starostlivo monitorujú. Ak je stav uspokojivo posúdený, potom o deň neskôr sa pacientovi umožní preniesť do neurochirurgického oddelenia. Keď sa zdravotný stav zhorší a indexy klesnú, je predpísaná núdzová CT mozgu, ktorej výsledky určujú ďalšie liečebné taktiky až po opätovné použitie.

  prevencia

  Opatrenia na prevenciu aneuryziem zahŕňajú elimináciu faktorov vývoja aterosklerózy (stravovanie by malo vylúčiť tukové mäso, potraviny s vysokým obsahom kalórií, prestať fajčiť, udržiavať zdravý životný štýl), kontrolovať choroby, ktoré môžu vyvolať aneuryzmus (hypertenzia, diabetes mellitus). Dôležitou úlohou pri prevencii komplikácií aneuryzmy sú profylaktické cievne štúdie.

  Aneuryzma mozgových ciev: príznaky, príčiny, diagnóza, liečba a prognóza

  Desať minút pred koncom predstavenia, počas finálneho monologu Figaro, Andrej Mironov odišiel, oprel svoju ruku na altánok a začal klesať... Jeho priateľ a partner Alexander Shirvindt ho chytil a odniesol ho do zákulisia a kričal: "Závesy!". Andrej Mironov bol odvezený do miestnej nemocnice, kde o dva dni neskôr zomrel, bez opätovného nadobudnutia vedomia... Zomrel kvôli roztrhnutiu aneuryzmy mozgových ciev.

  V Izraeli môže mozgová vaskulárna aneuryzma spoľahlivo diagnostikovať a úspešne vyliečiť. Viem to nielen z tlače a lekárskych príručiek.

  Som izraelský rodinný lekár. Niektorí z mojich izraelských pacientov boli liečení a úplne sa zbavili aneuryzmy.

  Dnes je táto choroba vyliečiteľná.

  Obsah článku o aneuryzme mozgu

  Čo je mozgová aneuryzma?

  Cerebrálna vaskulárna aneuryzma (inak známa ako intrakraniálna aneuryzma) je malá forma na mozgových cievach, ktorá rýchlo rastie vo veľkosti a plní sa krvou. Konvexná časť aneuryzmy môže vyvolať tlak na nerv alebo na okolité tkanivo mozgu, ale roztrhnutie aneuryzmy je osobitným nebezpečenstvom, v dôsledku ktorého krv vstupuje do okolitého tkaniva mozgu (to sa nazýva krvácanie).

  Niektoré typy aneuryziem, najmä tie s veľmi malou veľkosťou, nevedú k krvácaniu alebo iným komplikáciám. Aneuryzma mozgových ciev sa môže vyskytnúť v akejkoľvek oblasti mozgu, ale spravidla sa nachádza v mieste vetvy tepny z tepny medzi spodným povrchom mozgu a základňou lebky.

  Aké sú príčiny mozgovej aneuryzmy?

  Aneuryzma mozgových ciev môže byť spôsobená vrodenými abnormalitami stien krvných ciev. Taktiež intrakraniálny aneuryzma sa vyskytuje u ľudí s určitými genetickými poruchami, ako sú: ochorenia spojivového tkaniva, polycystická choroba obličiek, niektoré poruchy obehu, ako sú arteriovenózne kongenitálne malformácie (patologické príčiny tepien a žíl mozgu, ktoré zhoršujú obeh).

  Medzi ďalšie príčiny mozgovej aneuryzmy patrí poranenie alebo poranenie hlavy, vysoký krvný tlak, infekcie, opuch, ateroskleróza (cievne ochorenie sprevádzané ukladaním cholesterolu na stenách krvných ciev) a iné ochorenia cievneho systému, ako aj fajčenie a užívanie drog. Niektorí vedci sa domnievajú, že perorálne kontraceptíva môžu zvýšiť riziko aneuryzmy.

  Aneuryzma spôsobená infekciou sa nazýva infikovaná (mykotická) aneuryzma. Aneuryzmy spojené s rakovinou sú často spojené s primárnymi alebo metastatickými nádormi hlavy a krku. Použitie omamných látok, najmä časté užívanie kokaínu, môže viesť k poškodeniu ciev a viesť k vzniku aneuryzmy mozgu.

  Druhy aneuryzmy

  Vymedzujú sa tri hlavné typy mozgových aneuryziem.

  Bagulárna aneuryzma vyzerá ako zaoblený vak krvi, ktorý je pripevnený krkom alebo základňou k tepne alebo k vetve krvnej cievy. Toto je najbežnejšia forma aneuryzmy mozgu (tiež známa ako aneuryzma "bobule", z dôvodu vonkajšej podobnosti s bobuľom visiacim z kmeňa) zvyčajne sa vyvíja v tepnách základne mozgu. Bagulárna aneuryzma sa najčastejšie vyskytuje u dospelých.

  Bočná aneuryzma vyzerá ako nádor na jednej zo stien krvnej cievy a v dôsledku rozšírenia steny cievy v jednej z jeho sekcií sa vytvorí aneuryzma v tvare vretienka.

  Aneurysmy sú tiež klasifikované podľa veľkosti. Malé aneuryzmy majú priemer menší ako 11 milimetrov, stredné aneuryzmy sú 11 až 25 milimetrov a obrie aneuryzma majú priemer viac ako 25 milimetrov.

  Kto je ohrozený?

  Aneuryzma mozgových ciev sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku. Táto choroba je bežnejšia u dospelých ako u detí a je o niečo častejšia u žien ako u mužov. Ľudia s určitými dedičnými ochoreniami sú vystavení vyššiemu riziku.

  Riziko roztrhnutia a hemoragie v mozgu existuje pre všetky typy mozgových aneuryziem. Existuje asi 10 hlásených aneuryzmatických rupií na 100 000 ľudí ročne, čo je asi 27 000 ľudí ročne v Spojených štátoch). Najčastejšie aneuryzma postihuje ľudí vo veku od 30 do 60 rokov.

  Hypertenzia, nadmerné užívanie alkoholu, drogová závislosť (najmä užívanie kokaínu) a fajčenie môžu tiež prispieť k prasknutiu aneuryzmy. Okrem toho stav a veľkosť aneuryzmy tiež ovplyvňujú riziko prasknutia.

  Aké je nebezpečenstvo mozgovej aneuryzmy?

  Roztrhnutie aneuryzmy vedie k krvácaniu v mozgu, čo spôsobuje vážne komplikácie vrátane: hemoragickej mŕtvice, poškodenia nervového systému alebo smrti. Po prvej prestávke sa aneuryzma môže opäť roztrhnúť s opakovaným krvácaním v mozgu, môžu sa vyvinúť aj nové aneuryzmy.

  Najčastejšie prasknutie vedie k subarachnoidnému krvácaniu (krvácanie do dutiny medzi lebečnou kosťou a mozgom). Nebezpečným následkom subarachnoidálneho krvácania je hydrocefalus, ktorý je charakterizovaný nadmernou akumuláciou cerebrospinálnej tekutiny (CSF) v komorách mozgu, ktorý sa pod vplyvom rozširuje a vyvíja tlak na mozgové tkanivo.

  Ďalšou komplikáciou je vazospazmus, v ktorom sa krvné cievy zužujú, čo obmedzuje prietok krvi do dôležitých oblastí mozgu. Nedostatok prívodu krvi môže viesť k poškodeniu ciev alebo tkaniva.

  Aneuryzma mozgových ciev: príznaky

  Často sú mozgové cievne aneuryzmy asymptomatické, až kým nedosiahnu veľkú veľkosť alebo prasknutie. Malá aneuryzma, ktorá sa nemení vo veľkosti, spravidla nemá žiadne príznaky, zatiaľ čo veľké, neustále rastúce aneuryzmy môžu vyvíjať tlak na tkanivá a nervy.

  Príznaky mozgovej aneuryzmy sú: bolesť v očnej oblasti, znecitlivenie, slabosť alebo paralýza jednej strany tváre, rozšírené žiaky a rozmazané videnie.

  Keď sa mozgová vaskulárna aneuryzma pretrhne, človek môže zažiť náhle a veľmi ťažké bolesti hlavy, dvojité videnie, nevoľnosť, vracanie, stuhnutý krk a strata vedomia. Ľudia zvyčajne označujú tento stav za "najhoršiu bolesť hlavy v živote", ktorá sa spravidla vyznačuje ostrosťou a intenzitou. V niektorých prípadoch pred roztrhnutím aneuryzmy u pacienta sa objavujú signály alebo varovné bolesti, ktoré trvajú niekoľko dní alebo dokonca týždne pred útokom.

  Medzi ďalšie príznaky prasknutia mozgovej aneuryzmy patrí nevoľnosť a vracanie, sprevádzané ťažkou bolesťou hlavy, poklesom očných viečok, citlivosťou na svetlo, zmenami v duševnom stave alebo úzkosťou. Niektorí pacienti majú kŕče. Je to tiež možné straty vedomia av zriedkavých prípadoch aj kóma.

  Ak trpíte akútnou bolesťou hlavy, najmä v kombinácii s inými príznakmi uvedenými vyššie, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom.

  Diagnóza mozgovej aneuryzmy

  Zvyčajne sa aneuryzma nezhasne, kým nedôjde k prasknutiu. Niekedy sa vyskytuje náhodne pri vykonávaní obsluzovany spojených s inými ochoreniami.

  Niektoré diagnostické metódy môžu poskytnúť informácie o aneuryzme a najvhodnejšej liečebnej metóde. Tieto vyšetrenia sa zvyčajne vykonávajú po subarachnoidálnom krvácaní na potvrdenie diagnózy aneuryzmy mozgových ciev.

  Angiografia je röntgenové vyšetrenie krvných ciev, ktoré sa vykonáva pomocou kontrastných prostriedkov. Intrarerebrálny angiogram dokáže odhaliť, ako zúžené alebo zničené tepny alebo krvné cievy mozgu, hlavy alebo krku, a môže identifikovať zmeny v tepne alebo žile, vrátane slabého miesta, to znamená aneuryzmu.

  Táto metóda sa používa na diagnostiku porúch cerebrálnej cirkulácie a tiež vám umožňuje presne určiť polohu, veľkosť a tvar mozgového nádoru, aneuryzmy alebo prasknutú cievu.

  Angiografia sa vykonáva v špeciálne vybavených rtg. Miestnostiach. Po zavedení lokálneho anestetika sa do tepny vloží flexibilný katéter a prenesie sa do postihnutej cievy. Do krvného riečišťa sa uvoľní malé množstvo rádioaktívnej látky a rozšíri sa cez cievy hlavy a krku, po ktorých sa odoberie niekoľko röntgenových lúčov, pomocou ktorých môžete diagnostikovať aneuryzmu alebo iné obehové poruchy.

  Počítačová tomografia (CT) hlavy je rýchla, bezbolestná, neinvazívna diagnostická metóda, pomocou ktorej je možné zistiť prítomnosť aneuryzmy mozgových ciev a pre ruptúrovanú aneuryzmu, aby sa zistilo, či došlo k krvácaniu mozgu v dôsledku prasknutia. Spravidla ide o prvý diagnostický postup predpísaný lekárom, ak navrhuje možnosť prasknutia. Röntgenové lúče sú spracované počítačom ako dvojrozmerné obrazy prierezov mozgu a lebky. Niekedy sa pred CT vyšetrením injekčne podajú kontrastné látky do krvného riečišťa. Tento proces nazývaný počítačová tomografická angiografia (CT angiografia) poskytuje jasnejší a podrobnejší obraz mozgových ciev. Počítačová tomografia sa zvyčajne vykonáva na ambulantnej báze, v špecializovaných laboratóriách alebo klinikách.

  Magnetické rezonančné zobrazenie (MRI) využíva počítačové rádiové vlny a silné magnetické pole na získanie detailného obrazu mozgu a iných orgánov. Magnetická rezonančná angiografia (MRA) poskytuje ešte podrobnejší obraz krvných ciev. Obrázky je možné považovať za trojrozmerné obrazy alebo dvojrozmerné prierezy mozgu a ciev. Tento bezbolestný, neinvazívny postup môže ukázať veľkosť a tvar nevybuchnutej aneuryzmy, ako aj určiť prítomnosť krvácania v mozgu.

  Ak je podozrenie na roztrhnutú aneuryzmu, lekár môže odkázať pacienta na analýzu mozgovomiechovej tekutiny. Po aplikácii lokálneho anestetika z subarachnoidálneho priestoru medzi miechou a jeho okolitými membránami sa pomocou chirurgickej ihly extrahuje malé množstvo mozgovomiechovej tekutiny (ktorá chráni mozog a miechu). Táto tekutina je potom kontrolovaná na krvácanie alebo krvácanie v mozgu. U ľudí s podozrením na subarachnoidálne krvácanie sa tento postup obvykle vykonáva v nemocnici.

  Aneuryzma mozgových ciev: liečba

  Nie všetky prípady prasknutia aneuryzmy. Pacientom s malými aneuryzmami sa odporúča nepretržite monitorovať dynamiku rastu aneuryzmy a vývoj ďalších príznakov, aby sa začala intenzívna komplexná liečba v čase. Každý prípad aneuryzmy je jedinečný. Typ, veľkosť a umiestnenie aneuryzmy, pravdepodobnosť jeho pretrhnutia, vek osoby, jeho zdravotný stav, história ochorenia, dedičnosť a riziko spojené s liečbou ovplyvňujú výber optimálnej metódy liečby aneuryzmy.

  Existujú dva typy chirurgickej liečby mozgových aneuryziem: orezanie aneuryzmy a oklúzie. Tieto operácie patria do kategórie najkomplexnejších a najrizikovejších operácií (možno poškodenie iných krvných ciev, môže sa objaviť opakovaná aneuryzma, existuje aj riziko pooperačného záchvatu).

  Endovaskulárna embolizácia je alternatívou k chirurgii. Tento postup sa vykonáva viac ako raz počas života človeka.

  Je možné zabrániť výskytu mozgovej aneuryzmy?

  K dnešnému dňu neexistuje prevencia aneuryzmy. Ľudia s diagnózou mozgovej aneuryzmy majú starostlivo sledovať tlak, nefajčiť a používať kokaín alebo iné lieky. Takíto pacienti tiež potrebujú konzultovať so svojím lekárom, či používať aspirín alebo iné riedidlá krvi. Ženy sa musia poradiť o používaní perorálnych kontraceptív.

  Dôsledky mozgovej aneuryzmy a prognózy

  Nevyplnená aneuryzma môže počas celého života zostať bez povšimnutia. Existujú prípady, keď prasknutie aneuryzmy môže byť smrteľné alebo spôsobiť hemoragickú mozgovú príhodu, vazospazmus (hlavnú príčinu invalidity alebo smrť v dôsledku prasknutia aneuryzmy), hydrocefalus, kómu, ako aj dočasné alebo ireverzibilné poškodenie mozgu.

  Prognóza po pretrhnutí aneuryzmy do značnej miery závisí od veku, všeobecného zdravotného stavu osoby, ďalších súvisiacich neurologických stavov, miesta aneuryzmy, stupňa krvácania (a opakovaného krvácania), ako aj od okamihu trvania až po poskytnutie lekárskej starostlivosti. Dva najdôležitejšie faktory sú včasná diagnostika a liečba.

  Pacienti, ktorí podstúpili liečbu nevybuchnutej aneuryzmy, budú vyžadovať menšiu rehabilitačnú liečbu a zotavia sa rýchlejšie ako pacienti, u ktorých došlo k prasknutiu aneuryzmy. Zotavenie z liečby alebo prasknutie môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Fyzikálna terapia

  Obnovenie pohybov v ruke po zdvihu. Obnovenie pohybov v ramene po mŕtvici sa začína prevenciou svalovej kontraktúry (spasticity) v flexorových svaloch hornej končatiny a využívaním pasívnej gymnastiky pre kĺby, ako aj pri kladení vo fyziologickej polohe.

  Všetko o aortálnej aneuryzme srdca: Čo to je, čo je nebezpečné a ako to vyliečiť v čase?

  Srdce je životne dôležitý orgán, takže akékoľvek jeho patológie a odchýlky od normálneho fungovania môžu vyvolať rôzne choroby.

  Koagulácia ciev

  Mnohí pacienti čelia takémuto nežiaducemu prejavu, ako je tvorba pavúkov žíl na koži. Najčastejšie postihnuté cievy na tvári a dolných končatinách. Táto podmienka nie je len kozmetickým problémom, vyžaduje si poradenstvo špecialistu a vhodnú liečbu.

  Príčiny, symptómy a liečba hypoplázie pravých vertebrálnych artérií

  Z tohto článku sa dozviete, čo je hypoplázia pravých vertebrálnych artérií, príčiny tejto patológie, jej charakteristické symptómy a metódy liečby.

  Príčiny a účinky mŕtvice miechy

  Miechová mŕtvica, tiež nazývaná miecha alebo miecha, sa vyskytuje, keď je krvný obeh narušený v mieche. Jeho podiel medzi rôznymi údermi je 1-1,5%. Úmrtnosť v tejto chorobe je relatívne nízka, ale takmer vždy vedie k invalidite.

  Prípravky na liečbu aterosklerózy dolných končatín: dávky a mechanizmus ich účinku

  Zvýšený cholesterol a lipidová nerovnováha vedú u väčšiny pacientov k rozvoju aterosklerózy dolných končatín. Musíte byť vyhradený s vytrvalosťou a trpezlivosťou na zastavenie choroby, ale každý to môže urobiť.