Slezina vykonáva hematopoetické, imunitné a filtračné funkcie v tele. Aj toto telo je spojené s metabolizmom. Slezinná tepna je nádoba v brušnej dutine, ktorá dodáva krv do sleziny, pankreasu a pečene.

Aneuryzma slezinovej tepny (ASA) je patológia, ktorá je vyjadrená formou deformácie (výčnelku) steny tepny, v dôsledku ich riedenia a naťahovania, tvorby dutín naplnených krvou v nich.

Toto ochorenie je jedným z najbežnejších typov patológie kardiovaskulárneho systému.

Príčiny aneuryzmy, rizikové skupiny

Najčastejšie sa tento typ aneuryzmy vyskytuje u žien a starších ľudí, čo je príčinou vzniku aterosklerózy. Menej často sa u mužov diagnostikuje ASA. Existujú aj prípady, keď nielen vek, ale aj mladí ľudia sú vystavení rozvoju tejto choroby.

Príčinou ochorenia v tomto prípade môže byť:

 • zvýšený tlak pečene alebo sleziny;
 • poškodenie vnútorných tepien;
 • u žien môže byť príčinou viacero narodení.

Hlavné znaky ASA

Pacienti často nevykazujú žiadne príznaky a samotná choroba je často diagnostikovaná pri vyšetrovaní iných orgánov brušnej dutiny. Kvôli absencii príznakov ochorenia je mimoriadne ťažké pochopiť, že človek je chorý aneuryzmou slezinovej artérie.

Keďže liečba tejto choroby v počiatočných štádiách prináša maximálny pozitívny účinok, odporúča sa pravidelne vykonávať kompletné vyšetrenie tela.

Na identifikáciu aneuryzmy slezinovej artérie je potrebné venovať pozornosť nasledujúcim znakom:

 • dlhotrvajúca tupá bolesť v ľavom hypochondriu;
 • nepríjemné bolestivé pocity počas palpácie v oblasti postihnutej oblasti.

Existujú rôzne spôsoby, ako môžete zistiť aneuryzmu. Medzi hlavné metódy špecialistov patria: röntgenové, ultrazvukové, MRI, počítačová tomografia.

Röntgenové vyšetrenie sa považuje za prioritnú metódu diagnostiky, pretože môže byť použitá na presné stanovenie veľkosti aneuryzmy, jej polohy.

Aké sú riziká komplikácií choroby?

Hlavným nebezpečenstvom, ktoré predstavuje choroba, je riziko prasknutia slezinovej artérie. To môže byť smrteľné. Existujú dva typy medzery: neúplné a úplné:

V prvom prípade deformovaná stena postihnutej nádoby nie je úplne poškodená, čo môže mať za následok tvorbu hematómu v jej plášti. Doprevádzané všetkými ostrými bolesťami a zvýšenou anémiou.

V druhom prípade po pretrhnutí aneuryzmy vzniká retroperitoneálny hematóm a dochádza k dočasnému zastaveniu krvácania. Potom v ľavej časti brucha sú silné bolesti, neskôr sa stanú šindľami. Pacient má pokles krvného tlaku, progresívnu anémiu. Potom prichádza druhá fáza pretrhnutia, ktorá sa vyznačuje vzhľadom na tvorbu modrín v bruchu.

Často sa môže vyskytnúť prasknutie v dutine brucha. V tomto prípade má pacient akútnu bolesť brucha, nevoľnosť, bledosť, studený pot, anémiu, tachykardiu.

Je tiež možné roztrhnutie aneuryzmy s obsahom v orgánoch gastrointestinálneho traktu. V každom prípade, urgentné vyšetrenie pacienta pomocou ultrazvuku, MRI, CT.

Liečba choroby

Včasná diagnostika a náležité liečenie choroby pomôže predchádzať najhoršiemu vývoju. V súčasnej dobe odborníci dávajú prednosť vykonávaniu farmakoterapie, ale najčastejšie najefektívnejšou metódou je chirurgická intervencia.

Operáciu možno priradiť z rôznych dôvodov, z ktorých hlavnými sú:

 • ruptúra ​​aneuryzmy;
 • rýchla progresia ochorenia;
 • vrodená abnormalita;
 • veľká veľkosť aneuryzmy;
 • ASA u tehotných žien.

Ak sa operácia nevyžaduje, pacientovi sa odporúča pravidelné vyšetrenie ošetrujúcim lekárom s cieľom sledovať vývoj choroby a predchádzať negatívnym následkom.

Falošná aneuryzma slezinovej artérie

Okrem skutočnej aneuryzmy slezinovej artérie, experti emitujú falošný ASA. Tento typ ochorenia je zriedkavý, ale považuje sa za veľmi nebezpečné.

Falošná aneuryzma sa môže objaviť v dôsledku poškodenia steny cievy a vzniku hematómu alebo v dôsledku účinku enzýmov blízkej slinivky na artériu.

Je možné ju zistiť, keď má pacient bezpodmienečné krvácanie z horných častí gastrointestinálneho traktu. Hlavným znakom pacienta, ktorý má falošnú aneuryzmu, je výskyt hluku. Zosilňuje sa počas pulzácie a zreteľne sa rozlišuje pri počúvaní zvuku vnútorných orgánov.

Prognóza ochorenia

Pri úspešnom chirurgickom zákroku je prognóza často dobrá. Ak však operáciu nevykonáte na naliehanie lekára, následky môžu byť smutné.

Porušenie aneuryzmy sa môže vyskytnúť kedykoľvek, čo vedie k smrti pacienta. Preto sa odporúča vykonať pravidelné vyšetrenia so špecialistami na sledovanie všetkých negatívnych zmien v tele.

Tiež sa odporúčajú ľudia s touto chorobou:

 • dodržiavať zásady správnej výživy;
 • kontrolujú hladiny cholesterolu;
 • prestať fajčiť a piť alkohol;
 • pravidelne merať krvný tlak.

Nie je nevyhnutné uchýliť sa k liečbe známymi spôsobmi, pretože sa takmer vždy ukazuje ako neúčinné a nebezpečné.

6.9.1. Aneuryzma slezinných artérií

Podľa všeobecných údajov tvoria aneuryzmy slezinovej artérie 60% všetkých ABA. V literatúre je opísaných približne 1800 prípadov tejto patológie.

Frekvencia lézií slezinovej artérie sa pohybuje od 0,098% pri 195 000 autopsiich po 10,4% s cielenou pitvou zosnulého vo vekovej skupine. Pri analýze 3600 angiogramov brušnej aorty boli detegované aneuryzmy slezinovej tepny v 0,78% prípadov. Toto číslo je najpravdepodobnejším ukazovateľom skutočnej frekvencie ASA v populácii. ASA sa častejšie vyskytuje u žien ako u mužov (pomer 4: 1) a prvý zvyčajne odhaľuje skutočné aneuryzmy a v druhom falošných. Makroaneuryzmy sú zvyčajne sacculate a vo väčšine prípadov lokalizované v oblasti bifurkácie slezinovej tepny. Viaceré lézie sa pozorujú v 20% prípadov.

Najčastejšie príčiny ASA sú:

• fibromuskulárna displazia. U pacientov v tejto skupine sa ASA vylučuje šesťkrát častejšie ako u iných kategórií pacientov;

• portálna hypertenzia v kombinácii so splenomegáliou je druhou najčastejšou príčinou vývoja ASA. Podľa rôznych výskumníkov sa aneuryzmy slezinovej artérie našli u 10 až 30% pacientov s touto patológiou. V takýchto prípadoch môže byť aneuryzma spôsobená hyperkinetickým prietokom krvi, čo vedie k zvýšeniu priemeru slezinovej artérie. Tento typ aneuryzmy sa často pozoruje u pacientov podstupujúcich ortotopickú transplantáciu pečene;

• Cievne účinky opakovaných (viacnásobných) tehotenstiev sú tretím najčastejším faktorom vedúcim k rozvoju ASA. 40% žien vyšetrených na ASA na jednej veľkej americkej klinike malo 6 alebo viac tehotenstiev. Zmeny v stene cievy sa vysvetľujú hormonálnymi a lokálnymi hemodynamickými procesmi v tele tehotnej ženy. Zmeny v cievnej stene sú v mnohých ohľadoch podobné ako v prípade Marfanovho syndrómu;

• štvrtou najčastejšou príčinou ASA je ateroskleróza, častá prítomnosť kalcinátov v samotnom aneuryzme a ich absencia v tepne naznačujú, že aterosklerotické zmeny sú sekundárne;

• zápal okolitých štruktúr sleziny tepny, ako je chronická pankreatitída s psevdokistoznym porážkou, prenikajúce vred, plesňového lézie v kombinácii s akútnou bakteriálna endokarditída, tiež slúžiť ako jedna z príčin ACA. Vo všeobecnosti je infekcia príčinou vzniku ASA v 10% prípadov.

V posledných rokoch bol počet traumatických aneuryziem, vrátane iatrogénnych, po operáciách na brušných orgánoch.

Klinický obraz ASA môže byť odlišný. Vo väčšine prípadov je choroba asymptomatická. Hlavným problémom pacientov s nekomplikovanou ASA je neurčitá tlmiaca bolesť v ľavom hypochondriu. Bolesť môže byť konštantná alebo sa vyskytuje pravidelne, niekedy vyžarujúca do oblasti ľavej podskupiny. Bolesť brucha je zvyčajne spojená so zvýšením veľkosti aneuryzmy a jeho tlaku na nervový plexus v retroperitoneálnom priestore.

U mnohých pacientov prevažuje bolesť v ľavom hypochondriu, čo môže spôsobiť podozrenie na ochorenie pankreasu alebo urologickú patológiu.

Pri palpácii brucha je veľmi zriedkavé identifikovať pulzujúcu tvorbu nádoru, pretože vo väčšine prípadov veľkosť ASA nepresahuje 2 cm.

Počas auskultácie v ľavom hypochondriu je možné počuť systolický šelest (20%). Výskyt šumu je spojený s turbulentným pohybom krvi v aortke a jej vetvách.

Diagnózu ASA možno urobiť na základe výsledkov inštrumentálnych štúdií.

Pri prieskumnej radiografii brušných orgánov v 50 - 70% prípadov sa nachádza syndróm "kalcifikovaného kruhu" v ľavom hypochondriu (obrázok 6.33). Ultrazvukové vyšetrenie v režime B vám umožňuje identifikovať objemovú tvorbu kvapaliny v projekcii pankreasu alebo v bráne sleziny. Použitie duplexného snímania umožňuje posúdiť stav lumen cievy, merať jeho priemer, charakter prietoku krvi (obrázok 6.34).

Najinformatívnejšou diagnostickou metódou je angiografia, najmä selektívna, ktorá umožňuje určiť lokalizáciu a veľkosť aneuryzmy (obrázok 6.35). Treba zdôrazniť, že aneuryzmatický vak často obsahuje trombotické hmoty, výsledkom čoho je veľkosť aneuryzmy na angiograme vo väčšine prípadov menšia ako skutočné rozmery. Preto je možné skutočnú veľkosť aneuryzmy inštalovať pomocou ultrazvuku alebo CT. CT a MRI pomáhajú pri diferenciálnej diagnostike ASA s inými cystickými formáciami brušnej dutiny, umožňujú získať čo najobjektívnejšiu informáciu o téme lézie, vytvoriť vzťah aneuryzmy s okolitými štruktúrami.

Obr. 6.33. Prieskumná snímka brušnej dutiny. Kalcinovaný tieň v ľavom subfrenickom priestore.

Obr. 6.34. Ultrazvukové vyhľadávanie. Na bráne sleziny je určená tvorba kvapaliny 2,2 x 1,8 cm, spojená so slezinovou tepnou.

Obr. 6.35. Angiogram. Aneuryzma tkaniva trupu slezinovej tepny.

Vo väčšine prípadov sa objavujú prvé klinické príznaky skoršej asymptomatickej ASA v dôsledku prasknutia - hlavnej komplikácie tejto choroby. Frekvencia zlomení ASA s priemerom väčším ako 2 cm je 9,6%, menej ako 2 cm - 2%. Život ohrozujúce trhliny ASA sa vyskytujú len v 2% prípadov, čo je spôsobené zastavením krvácania v dôsledku arteriálnej hypotenzie, trombózy a tamponády miesta pretrhnutia steny aneuryzmy. Faktory, ktoré ovplyvňujú medzeru, nie sú presne stanovené, ale je známe, že je menej pravdepodobné, že u pacientov s kalcifikovaným aneuryzmom je oveľa častejšia a vyskytuje sa oveľa častejšie u mladých žien počas tehotenstva, ako aj u pacientov po ortotopickej transplantácii pečene. Podľa literatúry sa rozdiel ACA vyskytol u 95% pacientov, ktorých aneuryzmy boli diagnostikované počas tehotenstva.

Medzi zložitých foriem ACA rozlišovať neúplné pretrhnutie aneuryzma steny pre vytvorenie subadven-titsialnoy hematóm a kompletný rozchod s krvácaním do retroperitoneálny-rozmernom priestore, krvácanie do voľnej dutiny brušnej, orgánov gastrointestinálneho traktu (v dôsledku zápalu, prenikanie žalúdočných vredov aneuryzmatického vaku) a pankreasu. Porušenie ACA u žien počas tehotenstva často napodobňuje núdzové pôrodné stavy: abrupcia placenty, embolizácia plodovej vody, ruptúra ​​maternice. V iných prípadoch sa prasknutie ASA môže mýliť kardiogénnym šokom, trombóza mezenterických ciev, akútna pankreatitída, perforácia žalúdočných vredov, obličková kolika atď.

U pacientov s neúplným pretrhnutím steny aneuryzmy dochádza k ostrému bolesti bez kolapsu a stúpajúcej anémii. Zvýšená bolesť je spojená s prudkým zvýšením veľkosti aneuryzmy. Bolesť je zvyčajne lokalizovaná v ľavom hypochondriu alebo epigastriu, ožaruje do ľavej lopatky alebo má okolitú povahu. Pri väčších aneuryzmoch v ľavom hypochondriu môže byť pulzujúca formácia, po ktorej je počuť systolický šelest. Diagnóza u pacientov tejto skupiny je potvrdená rovnakými výskumnými metódami ako u nekomplikovanej formy ochorenia.

Porušenie ASA do retroperitoneálneho priestoru je najbežnejším variantom komplikácií. Vo väčšine prípadov sa odohráva v dvoch etapách: prvá, vzhľadom k medzere za-peritoneálnej hematóm, ktorý vedie do miesta prasknutia a tamponáda zastaviť čas krvácanie, konečný prasknutie aneuryzma môže nastať pomocou iného časového intervalu. Podobný fenomén dvojitého roztrhnutia sa pozoruje aj v 25% prípadov.

V klinickom zobrazení sa pozoruje akútna intenzívna bolesť v ľavej polovici brucha, epigastria alebo ľavej bedrovej oblasti a neskôr bolesť sa stáva šindľovou. Niekedy v prvom okamihu bolesť nemá presnú lokalizáciu. Ďalšie dôležité príznaky prasknutia sú kolaps, ktorého dĺžka trvania môže byť odlišná, tachykardia, zníženie krvného tlaku, anémia. Po prvej fáze môže pacient vyvolať krvácanie na bočnej stene brucha, slabín a stehien. Skúmanie žalúdka pacienta zvyčajne mierne príznaky podráždenia peritonea nie je výslovne môže napätie brušnej steny, vo väčšine prípadov pulzujúceho útvary nie je detekovaný (v dôsledku šírenia retroperitoneálny hematóm). Z inštrumentálnych metód výskumu sú ultrazvuk a počítačová tomografia veľmi dôležité pre identifikáciu retroperitoneálneho hematómu a aneuryzmy slezinovej artérie.

Roztrhnutie ACA do voľnej brušnej dutiny je najakútnejším a najťažším typom prasknutia. Klinický obraz rýchlo vyvíja príznaky krvácania: akútna bolesť brucha, nevoľnosť, kolaps, šok, bledosť, studený pot, anémia, tachykardia. Pri palpácii brucha sú vo väčšine prípadov zistené svalové napätie prednej brušnej steny, symptómy peritoneálneho podráždenia a perkusie - matnosť v bočných úsekoch. V dôsledku hypotenzie sa obvykle objavuje oligúria alebo anúria. Ak sa pacient predtým nepozoroval pre toto ochorenie, je indikovaný urgentný ultrazvuk, počítačová tomografia a angiografia.

Keď sa ACA pretrváva do orgánov gastrointestinálneho traktu, obsah ASA sa najčastejšie dostáva do žalúdka alebo dvanástnika a pankreatických kanálikov v dôsledku penetrujúcich vredov a exacerbácie pankreatitídy. Hlavným príznakom prasknutia je akútna náhla bolesť brucha, zvyčajne lokalizovaná v epigastriu, a keď krvácanie do kanálikov pankreasu nadobúda charakter šindľov. Prítomnosť bolestivého syndrómu rozlišuje klinický obraz ruptúry aneuryzmy v gastrointestinálnom trakte z kliniky gastrointestinálneho krvácania inej etiológie. Medzi dôležité príznaky patrí aj vracanie krvi, škytavka spolu s účinkami kolapsu (bledosť, studený pot, tachykardia, anémia), melena.

Na objasnenie diagnózy povoľte duo-denoskopiu, ultrazvuk, počítačovú tomografiu a rádiografickú kontrastnú štúdiu krvných ciev. Arteriovenózne fistuly slezinných artérií sú mimoriadne zriedkavou komplikáciou aneuryzmy, ktorá sa prejavuje na klinike portálnej hypertenzie.

Liečbu. Indikácie pre chirurgickej liečby sú ACA ruptúrou aneuryzmy, symptomatickej aneuryzma, aneuryzma identifikovaný u tehotných žien a žien v plodnom veku, priemer aneuryzmy väčší ako 2,5 cm. Spustenie prípadne rekonštrukčnej cievnej chirurgie.

Metóda výberu v chirurgii ACA je röntgenová endovaskulárna oklúzia slezinovej artérie, ak ACA nie je spojená so zápalovými zmenami v pankrease alebo žalúdku. Ak to nie je možné alebo neúčinná endovasku-lar rušenie výhodné sú nasledujúce ošetrenie: A A aneuryzma proximálnej a stredná časť sleziny tepny - ligácia proximálnym sleziny tepny a distálne od aneuryzma ligácia vstupu a výstupu zo cievne aneuryzmy resekcii aneuryzma;

▲ pre aneuryzmy vzdialené od prípadu slezinovej tepny alebo laloku sleziny - aneuryzmografia, resekcia aneuryzmy so splenektómii;

▲ pri zápalových aneuryzmoch distálnej slezinnej tepny vrátane pankreasu, - resekcie aneuryzmy a chvosta pankreasu;

▲ v prípade falošných aneuryziem (v dôsledku erózie pankreasových pseudocyst) - ligácia tepny nasledovaná vnútornou alebo vonkajšou drenážou cysty av prípade potreby resekciou pankreasu; ak nie je možné vykonať ligáciu proximálnej a distálnej slezinnej tepny, blikajúca tepna z aneuryzmatického vaku.

Výsledky operácií. Pri plánovaných operáciách u pacientov s ASA, ktoré neboli komplikované zápalovým procesom, nebola pozorovaná úmrtnosť. Keď je porucha ACA, úmrtnosť je asi 25%. Súčasne miera úmrtnosti matiek v čase prerušenia ACA počas tehotenstva dosiahla 70% a úmrtnosť plodu - 75%. Pooperačná mortalita u pacientov s krvácaním z pankreasu je 30%.

Hlavné charakteristiky a príčiny aneuryzmy slezinovej artérie

Aneuryzma dnešnej tepny sleziny, pokiaľ ide o frekvenciu diagnostiky, je na druhom mieste po ochorení abdominálnej aortálnej aneuryzmy. Lekári Svetovej zdravotníckej organizácie uvádzajú, že tento fenomén sa najčastejšie vyskytuje u žien.

Hlavné príčiny vzniku takéhoto problému v staršom veku môžu byť v ateroskleróze, ktorá sa rýchlo rozvíja.

Vyskytli sa prípady, keď aneuryzma postihla mladé dievčatá a ženy. Príčiny takéhoto ochorenia v mladom veku sú v prvom rade nedostatky na vnútorných stenách tepien. Aneuryzmy sa môžu objaviť v dôsledku toho, že tlak v oblasti pečeňovej žily alebo sleziny sa niekoľkokrát zvyšuje.

Ako sa choroba prejavuje?

Niektorí pacienti, ktorí prídu na lekára na stretnutie, zriedkavo sa sťažujú na neustálu bolesť v hypochondriu. Umiestnenie prezentovanej choroby je zvyčajne na ľavej strane. Počas röntgenového obrazu sa aneuryzma objaví ako forma betónu, ktorá má zaoblený tvar v oblasti sleziny.

Čo hovoria štatistiky

V praxi sa ukázalo, že v asi 80% prípadov sa táto choroba vyskytuje bez nástupu akýchkoľvek symptómov. Pacient môže cítiť, že niečo je zlé len vtedy, keď vzniká prasknutie alebo prasknutie.

Keď pacienti mali slzy, cítili, že niečo nie je v poriadku a vyhľadali pomoc od lekárov. Takéto situácie sa vyskytujú u takmer 10% pacientov.

Hlavný zoznam príčin vzniku patológie zahŕňa:

 • fibrózna dysplázia,
 • portálna hypertenzia
 • viacnásobné tehotenstvá
 • výskytu zápalových procesov.

Ako ukazujú štatistiky, zaznamenali sa tieto skutočnosti:

 1. Frekvencia roztrhnutia tvorby aneuryzmy je asi 2% z celkovej populácie krajiny.
 2. Počas viacnásobného tehotenstva bola choroba zaznamenaná v 90% prípadov.
 3. Smrteľný výsledok u pacientov, ktorí trpia rupturou aneuryzmy, je približne 24%.

Lekári pripomínajú, že je potrebné liečiť vaše zdravie veľmi opatrne av prípade podozrivých pocitov okamžite vyhľadajte pomoc od odborníkov.

Liečba aneuryzmou

Arárna aneuryzma sa môže liečiť niekoľkými spôsobmi. Indikácie na operáciu môžu slúžiť na rôzne príčiny, vrátane ruptúry malígneho novotvaru na slezine, výrazných symptómov, počas ktorých sa najčastejšie objavujú pulzujúce bolesti v ľavom bruchu.

Operácia sa nesmie predpísať len vtedy, keď sa aneuryzma tepny uvoľňuje bez symptómov a tiež nemá významné indikácie na chirurgickú intervenciu. Počas operácie chirurgia používajú špeciálnu metódu ligácie tepien a ošetrujú kŕmiace nádoby. Takéto opatrenia sú potrebné, aby sa slezina úplne neodstránila.

Každá lekárska alebo chirurgická liečba by mala byť predpísaná lekárom. Nemali by ste sa nikdy pokúsiť diagnostikovať chorobu sami alebo sa ju pokúsiť vyliečiť. V praxi sa vyskytli prípady, keď sa pacienti pokúsili samy určiť chorobu a vyliečiť ju na radu svojich príbuzných alebo priateľov. Takéto situácie viedli k zanedbávaným formám ochorenia, ktoré sa potom ťažko liečia.

Hospitalizácia pacienta

Pred operáciou pacient musí pochopiť všetku svoju nutnosť. Lekári starostlivo skúmajú celú históriu ochorenia, oboznámia sa s výsledkami diagnostiky. Iba v tomto prípade bude mať liečba pozitívne výsledky. Niekedy sa stáva, že pacient môže potrebovať ďalšie vyšetrenia a rádiologické snímky.

Po úspešnom výsledku operácie pacient bude musieť stráviť nejaký čas v stenách nemocničnej miestnosti. Po úplnom hojení rán a stabilnom zdravotnom stave môže byť pacient prepustený z nemocnice.

Liečba aneuryzmy slezinovej tepny s chirurgickým zákrokom a jeho náklady

Zmeny v štruktúre krvných ciev sú znakom procesov, ktoré sú nebezpečné pre život pacienta a nie je vždy možné diagnostikovať ich včas. Takáto patológia, podobne ako aneuryzma slezinovej artérie, je zle podlieha konzervatívnej liečbe a vo väčšine prípadov je eliminovaná chirurgickým zákrokom.

Ako prebiehajú operácie s aneuryzmou v slezine, aká je ich cena a čo si lekári myslia o budúcnosti liečených pacientov - čítajte ďalej v článku.

Vlastnosti patológie

Aneuryzmy slezinovej artérie sa týkajú patologických procesov, v dôsledku ktorých dochádza k deformácii a zriedeniu cievnych stien pri tvorbe dutín naplnených krvou. Priemer miestnych rozšírení slezinných artérií je najmenej 1 cm.

Vývoj choroby vedie k prasknutiu poškodených oblastí a vnútornému krvácaniu. Podľa štatistík je u 10% pacientov smrteľná choroba. Okrem toho u žien vzniká aneuryzma slezinovej artérie dvakrát častejšie ako u mužov.

Napriek skutočnosti, že aneuryzma tepny je v prvom rade z hľadiska prevalencie medzi kardiovaskulárnymi ochoreniami, sú najčastejšie zistené náhodne počas fyzického vyšetrenia.

Vo väčšine prípadov je ochorenie asymptomatické, s výnimočnými výnimkami, keď sa pacienti sťažujú na bolesť v ľavom hypochondriu, na nauzeu a zvracanie. Avšak tieto rovnaké príznaky sú charakteristické mnohými ďalšími ochoreniami brušných orgánov, takže presná diagnóza si vyžaduje starostlivé dôkladné vyšetrenie.

Príčiny vývoja aneuryzmy sú determinované vekom pacienta. U starších ľudí dochádza k deformácii stien krvných ciev v dôsledku progresívnej aterosklerózy. V mladom veku môže náhle zvýšenie tlaku, ako aj infekčný alebo zápalový proces, ktorý oslabuje cievne tkanivá, spôsobiť zmeny v štruktúre artérií.

Terapeutické možnosti

Najspoľahlivejšou metódou liečby aneuryzmy je chirurgia. Možnosť chirurgického zákroku určuje cévní chirurg. Hlavné indikácie pre prevádzkové manipulácie:

 • Intenzívny vývoj aneuryzmy.
 • Diagnóza kalcifikovanej aneuryzmy. Pokrok tohto typu ochorenia nevyhnutne vedie k prasknutiu krvných ciev.
 • Porušenie integrity tkaniva sleziny v dôsledku viacerých tehotenstiev. Podľa štatistík sa aneuryzma slezinovej artérie vyskytuje v 90% prípadov.
 • Život ohrozujúca veľkosť aneuryzmy. Potreba chirurgického zákroku určuje ošetrujúci lekár na základe pacientovej anamnézy a klinického obrazu.
 • Prítomnosť vrodených abnormalít. Získané aneuryzmy sa vyvíjajú rýchlejšie a častejšie spôsobujú komplikácie.

Vďaka moderným metódam liečby sú operácie na odstránenie aneuryziem menej traumatické, pretože zahŕňajú použitie špičkových nástrojov.

Najúčinnejšou liečbou aneuryzmy je chirurgia!

Minimálne invazívne intervencie nie sú nákladným postupom. Náklady na liečbu závisia od komplexu prijatých opatrení a môžu zahŕňať poradenské služby vaskulárneho lekára, ako aj platbu za diagnostické postupy - multispirálovú počítačovú tomografiu aorty a jej vetiev, ultrazvuk aorty a viscerálnych artérií, kontrastnú a magnetickú rezonančnú angiografiu.

Všetky metódy

Zložitosť operácie závisí od umiestnenia aneuryzmy. Ak je expanzia umiestnená blízko sleziny, lekári trvajú na splenektómii - odstránenie orgánu spolu s aneuryzmou. Takýto zásah sa neodráža v spôsobe života pacienta.

Ak sa aneuryzma nachádza v oblastiach vzdialených od sleziny, kvôli zložitosti priamej chirurgie sa používajú minimálne invazívne techniky.

Vzhľadom na to, že slezina je dobre zásobená krvou a má veľa zdrojov výživy, blokovanie prietoku krvi v hlavnej tepne neporušuje funkčnosť orgánu. Preto lekári, ak je to možné, používajú metódy, ktoré vylučujú aneuryzmu z celkového krvného prietoku:

 • Angioplastika a stenting (priemerná cena 100 tisíc rubľov.).
 • Embolizácia (priemerná cena 40 tisíc rubľov.).

Angioplastika je chirurgická metóda, ktorá umožňuje rozšíriť lumen ciev pre následné stentovanie. Počas operácie sa katéter vybavený rozširujúcim sa balónikom vloží do malého rezu. Keď katéter dosiahne požadovanú oblasť vo vnútri cievy, lekár expanduje lumen nafukovaním balónika.

Proces sa monitoruje pomocou röntgenového monitora. Postup je bezbolestný, pretože vnútorná stena ciev nemá žiadne nervové zakončenia.

Na posilnenie stenotického účinku sa zavedie katéter s rámom stentového drôtu valcového tvaru, ktorý je pokrytý vzduchotesnou fóliou. Na stlačenie stentu na steny tepien lekári používajú nafukovacie balóniky. Po ukončení operácie sa katéter s balónikom vyberie z dutiny nádoby.

Pri použití embolizačnej metódy sa špirála umiestňuje do dutiny aneuryzmy, trombuje ju a izoluje ju z hlavného prietoku krvi. Aplikácia metódy umožňuje plne zachovať krvný obeh slezinovej tepny. Rozširovací lúmen je uzavretý, s vylúčením možnosti jeho následného pretrhnutia.

Minimálna invazívna endovaskulárna chirurgia na odstránenie aneuryzmy slezinovej artérie môže trvať 45 minút až 3 hodiny.

Aby ste sa vyhli opakovaniu problémov, musíte starostlivo liečiť vaše zdravie a pravidelne podstupovať lekárske vyšetrenia!

Charakteristiky pred a pooperačného obdobia

Všetky typy operácií sa vykonávajú v nemocnici. Pred chirurgickým zákrokom sa pacient podrobí úplnému vyšetreniu, ktorý umožňuje posúdiť stupeň poškodenia tkaniva.

Okrem toho by lekári mali mať kompletné informácie o sprievodných ochoreniach pacienta, prítomnosti alergických reakcií, stupni zúženosti artérií a rýchlosti krvného obehu, funkcii obličiek. Na tento účel určte hardvérové ​​vyšetrenie - duplexný ultrazvuk, CT a magnetická rezonančná angiografia.

Posledné jedlo je povolené 8 hodín pred začiatkom konania.

Po operácii je pacient v nemocnici na jeden deň. Počas tohto obdobia lekári monitorujú zdravotný stav pacienta a posudzujú pravdepodobnosť komplikácií. Ak sa objavia akékoľvek ochorenia, pacient by mal informovať lekára - dýchavičnosť, horúčku, opuch alebo necitlivosť, zmenu farby kože.

Po opustení nemocnice sa pacientovi podáva bohaté pitie, užíva aspirín a ľahké cvičenie. Neodporúča sa zdvihnúť záťaže a kúpať sa - len bežná sprcha je povolená.

Dokonca aj po chirurgickom zákroku na odstránenie aneuryzmy slezinovej tepny, žiadny lekár nemôže zaručiť, že sa problém nebude opakovať. V záujme včasného zistenia patologickej expanzie krvných ciev je potrebné starostlivo sledovať zdravotný stav a pravidelne podstupovať lekárske vyšetrenie.

Aneuryzma slezinovej artérie: včasná diagnostika a liečba

Čo je aneuryzma

Slezinná artéria je najväčšia krvná cieva, ktorá sa tiahne od celiakie. Poskytuje výživu viacerým vnútorným orgánom: pankreasu, žalúdku, veľké omentum.

Druhy aneuryzmy slezinovej artérie

Existuje niekoľko typov aneuryzmy:

Prvý vyzerá ako balón plný krvi a pripevnený nohou k poškodenej nádobe. Druhou je formácia vo forme nádoru na jednej zo stien. Aneuryzma v tvare vretienka ovplyvňuje celú časť cievy. Falošná aneuryzma, napriek utišujúcemu názvu, nie je menej nebezpečná a vzniká v dôsledku vaskulárnych poranení alebo vystavenia pankreatických enzýmov orgánu.

K dispozícii je aj klasifikácia podľa veľkosti vzdelania: malá (do 11 mm), stredná - 11-25 mm. Aneuryzmy väčšie ako 25 mm sa považujú za obrovské.

Hlavné príznaky ochorenia artérie

Symptómy aneuryzmy slezinovej artérie

Vo väčšine prípadov sa choroba neodhaľuje a napriek tomu existujú určité pocity, ktorých výskyt by mal byť upozornený a slúžiť ako dôvod návštevy lekára. Najprv je v ľavom hypochondriu nudná bolesť, ktorá sa niekedy rozširuje na ľavé rameno.

Prechod bolesti do brucha znamená zvýšenie veľkosti vzdelania. Symptómy kruhovej aneuryzmy slezinovej tepny sa môžu prejaviť bolestivými pocitmi pri sondovaní pre rušivú časť brušnej dutiny.

Podmienky arteriálnej patológie

Najčastejšie sa diagnostikuje aneuryzma slezinovej tepny u pacientov trpiacich fibrózou svalovou dyspláziou, čo je ochorenie, ktoré sa vyznačuje nahradením kostného tkaniva vláknitými útvarmi.

Tiež príčinou ASA u starších pacientov je ateroskleróza. Oslabuje steny ciev, znižuje ich pružnosť a tón.

O niečo mladšie, veková kategória pacientov je náchylná k aneuryzme kvôli náhlym poklesom tlaku, oslabeniu vaskulárneho tkaniva. Ich ochorenie môže byť tiež vyvolané zápalovými procesmi v susedných orgánoch, ako je chronická pankreatitída alebo žalúdočný vred. Desatina prípadov ochorenia je dôsledkom expozície telu infekcií.

Včasná diagnóza - úspešné zotavenie

Diagnóza ochorenia sa vykonáva komplexom procedúr, ktoré zahŕňajú niekoľko typov vyšetrenia tela:

 • externé vyšetrenie;
 • počúvanie;
 • RTG, angiogram;
 • ultrazvuk (ultrazvuk);
 • počítačové tomografy (CT) a magnetická rezonancia (MRI).

Moderný hardvérový výskum - ultrazvuk, CT a magnetická rezonancia poskytujú komplexné údaje, pomocou ktorých môžete presne predpovedať vývoj ochorenia av prípade potreby prijať mimoriadne opatrenia.

Metódy liečby aneuryzmy aorty

Jednou z najefektívnejších metód eliminácie rizika prasknutia a následného nebezpečného vnútorného krvácania je chirurgická intervencia. Liečba aneuryzmy slezinovej tepny patrí do oblasti cievnej chirurgie. Priebeh ochorenia, príznaky kalcifikácie postihnutej oblasti, prasknutie tvorby, ako aj vrodená patológia môžu slúžiť ako indikácia operácie.

Artery resekce aneuryzmy

Vo väčšine prípadov sa odporúča resekcia aneuryzmy slezinovej tepny. Moderné metódy liečby zahŕňajú chirurgickú intervenciu s nízkym dopadom pomocou špičkových nástrojov. Napríklad počas laparoskopie sa operácia uskutočňuje cez malé otvory, do ktorých je vložený chirurgický nástroj. Pacient je v nemocnici dlhšie ako jeden týždeň a rýchlo sa zotavuje.

Prestaňme na dvoch metódach chirurgickej intervencie. Pri liečbe aneuryzmy slezinovej tepny sa uskutočňuje stenting alebo angioplastika. V prvom prípade je plavidlo posilnené pomocou stentu - špeciálneho rámu zavedeného do orgánu. Pri angeoplastiach sa postihnutá časť cievy nahradí umelým alebo prírodným fragmentom.

V niektorých prípadoch, napríklad, ak je aneuryzma veľká alebo je v tesnej blízkosti sleziny, chirurg urobí rozhodnutie o splenektómii - odstránení sleziny. To výrazne zhoršuje odolnosť tela voči infekciám, ale v podstate neovplyvňuje životný štýl pacienta.

Kde sa svalová aneuryzma najčastejšie rozvíja a ako ju liečiť?

Aneuryzma je patologická zmena stien krvných ciev spolu s tvorbou nádorov naplnených krvou. V závislosti od formy existuje niekoľko typov aneuryzmy, ale najbežnejšie je kruhová aneuryzma.

Tento nádor dostal svoje meno vďaka skutočnosti, že vonkajšie zarastené tkanivo vyzerá presne ako vak. Aneuryzmy tohto typu sú najčastejšie diagnostikované u dospelých.

Aneuryzma mozgových artérií

Aneuryzma mozgových ciev je najzložitejšou patológiou všetkých existujúcich ochorení. Zvlášť často je tento typ aneuryzmy diagnostikovaný u žien.

Hlavným miestom kĺbovej aneuryzmy je oblasť zvýšeného rozvetvenia alebo rozvetvenia cievy. Ale iné časti mozgu nie sú vylúčené.

Príčiny patológie

Dôvody vzniku kruhovej aneuryzmy mozgových artérií môžu byť:

 1. Genetická predispozícia.
 2. Cysty umiestnené na obličkách.
 3. Zmeny v obehovom systéme, ktoré sú patologické.
 4. Zneužívanie nikotínu, alkoholu. Užívanie drog.
 5. Hypertenzívna srdcová choroba.
 6. Ateroskleróza mozgových ciev.
 7. Poranenia hlavy
 8. Mozgové nádory.

Nebezpečenstvo kĺbovej aneuryzmy

Najväčšie nebezpečenstvo kaučukovej aneuryzmy mozgových tepien je v prípade jeho prasknutia. Potom sa obsah aneuryzmatického vrecka (krv) naleje do subarachnoidnej (subarachnoidálnej) oblasti alebo do medulky.

To môže spôsobiť čiastočnú paralýzu av najhoršom prípade smrť. Aneuryzma mozgovej artérie môže byť sprevádzaná nasledujúcimi komplikáciami:

 • cerebrálne krvácanie (hemoragická mŕtvica);
 • prudké zúženie stien žíl a tepien, zhoršenie troficity určitých oblastí mozgu (vazospazmus);
 • rozvoj hydrocefalusu.

Symptómy mozgovej aneuryzmy

Symptómy ako také pri vzniku aneuryzmy chýbajú. Znaky existujúcej patológie mozgových ciev zahŕňajú:

 • zníženie pracovnej kapacity;
 • nevoľnosť bez akéhokoľvek dôvodu;
 • pokles videnia;
 • svetloplachosť;
 • bezvýznamný závraty;
 • poruchy reči;
 • sluchové problémy;
 • zdvojenie obrazu;
 • časté bolesti hlavy.

Najčastejšie sa človek dozvie o svojej chorobe v čase pretrhnutia aneuryzmatického vaku. Proces je sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:

 • akútna bolesť v tej časti hlavy, kde došlo k medzery;
 • zakalenie alebo úplná strata vedomia;
 • paralýza (môže postihnúť obe časti tela a jednu polovicu tela).

Tip! Roztrhnutie aneuryzmy mozgu je mimoriadne nebezpečný stav, v ktorom by mal byť obeť prijatá čo najskôr do zdravotníckeho zariadenia.

Diagnóza patológie

Aneuryzma sa najčastejšie diagnostikuje buď náhodou, počas vyšetrenia iných ochorení alebo po jej pretrhnutí. Nasledujúce diagnostické postupy môžu preukázať prítomnosť patologickej formácie:

 • Angiografia. Metóda je snímanie röntgenových snímok ciev. Angiogram poskytuje kompletný obraz o existujúcich ochoreniach mozgových ciev.
 • CT. Rýchla diagnostická metóda, ktorá pacientovi neprináša žiadne problémy. Ak sa medzera už vyskytla, CT vám umožní zistiť, či krv prenikla do mozgu.
 • MR. V tomto prípade dostane lekár podrobný obraz študovaného orgánu. Postup poskytuje pomerne podrobné informácie o existujúcej aneuryzme a krvácaní.
 • Analýza cerebrospinálnej tekutiny. Ak je podozrenie na aneuryzma prasknutého tepna, môže byť tento postup predpísaný. Malé množstvo cerebrospinálnej tekutiny sa odoberie od pacienta za krv.

Liečba aneuryzmy mozgu

Hlavnou možnosťou liečby je chirurgia. V tomto prípade je možné použiť nasledujúce metódy:

 • výstrižok;
 • posilnenie steny aneuryzmatického vaku;
 • endovaskulárna chirurgia.

Aneuryzma slezinovej artérie

Prevalencia aneuryzmy slezinovej tepny nasleduje aneuryzma brušnej aorty. Zvlášť často sa diagnostikuje u žien.

Príčiny patológie

V dospelom a pokročilom veku môže byť aneuryzma slezinovej artérie dôsledkom zrýchlenej rýchlosti rozvoja aterosklerotického ochorenia. Zriedkavo, ale napriek tomu je diagnostikovaná patológia av mladom veku. Dôvody v tomto prípade možno nazvať:

 • existujúce defekty v štruktúre vnútorných tepien;
 • významné zvýšenie tlaku v oblasti hepatickej žily alebo sleziny.

Symptómy aneuryzmy slezinovej artérie

Príznaky aneuryzmy slezinovej tepny na začiatku jej vzniku sú takmer vždy neprítomné. Existujú však určité znaky:

neprimeraná bolesť v ľavom hypochondriu. A to je pravdepodobne jediná choroba pacientov.

Tip! Bolesť aneuryzmy slezinovej artérie sa objavuje po jej zvýšení, pretože v tomto prípade aneuryzmatický vak začne vyvíjať tlak na blízky nervový plexus.

Lekár v procese vyšetrenia je pomerne zriedkavý, ale stále môže určiť nádorovitú formáciu, ktorú pocítili pulzácie, ktoré vytvoril. Tiež pri počúvaní ľavého hypochondria môže lekár počuť systolický šelest.

diagnostika

Diagnóza aneuryzmy slezinovej artérie je možná až po vykonaní inštrumentálnych štúdií. Na tento účel je možné priradiť nasledujúce postupy:

 • Röntgenové vyšetrenie brušnej oblasti. Počas postupu s existujúcou aneuryzmou slezinovej artérie približne 70% obsahuje "kalcinovaný krúžok" nachádzajúci sa v ľavom hypochondriu.
 • US. Počas vyšetrenia lekár identifikuje objem tekutého vzdelávania. Dvojité skenovanie navyše umožňuje posúdiť lumen cievy, jej veľkosť a charakteristiky prietoku krvi.
 • Angiografia. Najinformatívnejšia metóda na získanie údajov o mieste a veľkosti aneuryzmy slezinovej artérie.
 • CT a MRI. Štúdie sú určené na určenie skutočnej veľkosti aneuryzmy. Aneuryzmatické vrecko je často naplnené trombotickými hmotami, čo znemožňuje určiť skutočnú veľkosť aneuryzmy počas angiogramu.

Tip! Bolesť v aneurysme slezinovej tepny sa môže cítiť trvale a dochádza pravidelne. V niektorých prípadoch sa môže dať ľavému ramennému ostria. Tieto príznaky vyžadujú návštevu lekára.

Komplikácie choroby

Aneuryzma slezinovej artérie môže sprevádzať:

 • neúplné pretrhnutie aneuryzmatického vaku;
 • úplné pretrhnutie s ďalším krvácaním.

Neúplná prasknutie aneuryzmy

V tomto prípade nie je sneh aneuryzmy úplne poškodený s ďalšou tvorbou subadventikulárneho hematómu. Príznaky môžu byť nasledovné:

 • ostrú bolesť bez kolapsu;
 • zhoršená anémia.

Roztrhnutie aneuryzmy slezinovej artérie

Krvácanie v retroperitoneálnom priestore je diagnostikované zvlášť často. Najčastejšie sa uskutočňuje v dvoch etapách:

 • po pretrhnutí vzniká retroperitoneálny hematóm, čo vedie k dočasnému ukončeniu krvácania;
 • Čas poslednej prestávky nie je známy.

Hlavným klinickým znakom krvácania je silná bolesť v ľavej polovici brucha, v tej istej časti bedrovej oblasti alebo epigastria. O niečo neskôr sa stáva šindle. Ďalšie príznaky prasknutia zahŕňajú:

 • zrútenie rôznych dĺžok;
 • zníženie ukazovateľov krvného tlaku;
 • progresívna anémia.

Po prechode cez prvú fázu sa môžu objaviť modriny na tele, ktoré sa nachádzajú na boku brucha, stehna alebo v oblasti slabín. Na objasnenie diagnózy sa priradí ultrazvuk a magnetická rezonancia. V niektorých prípadoch dochádza k pretrhnutiu v brušnej dutine. A toto je najnebezpečnejšia možnosť rozbiť. Symptómy sú nasledovné:

 • akútna bolesť celého brucha;
 • kolaps;
 • nevoľnosť;
 • bledosť kože;
 • progresívna anémia;
 • studený pot;
 • tachykardia.

Zobrazuje naliehavé CT, ultrazvuk a angiografiu. Iným variantom pretrhnutia aneuryzmy slezinnej tepny je vstup obsahu do orgánov gastrointestinálneho traktu. Hlavným príznakom je náhla akútna bolesť, najčastejšie sa nachádza v epigastrickej oblasti.

Ak krv prešla pankreatickými kanálikmi, bolestivé pocity majú šindľovú charakteristiku. Na objasnenie diagnózy je predpísané vyšetrenie dvanástnika.

Liečba aneuryzmy splenej artérie

Indikácie na operáciu sa môžu líšiť, najmä roztrhnutie, silná pulzujúca bolesť.

Počas operácie sa splenická artéria liguje. Okrem toho sa vykonáva ošetrenie nádob, ktoré dodávajú orgán. Tieto činnosti môžu čiastočne zachrániť slezinu. Liečebný režim je vybraný na základe všeobecného stavu pacienta.

Tip! Samostatná diagnóza a lekársky predpis len zhoršujú priebeh ochorenia.

Vaskulárna aneuryzma je veľmi nebezpečná choroba, ktorej výsledkom môže byť smrť. A len včasná diagnostika a včasná liečba nám umožňujú vyhnúť sa najhoršiemu scenáru choroby.

Aneuryzma slezinovej artérie

Veľmi zriedkavým ochorením slezinového pedikúla je aneuryzma slezinovej artérie.

Video: Laparoskopická radikálna pankreatická splenektómia

Vo pozorovaní I. L. Faermana sa stretla iba dvakrát za 200 pozorovaní rôznych druhov splenomegálie, z ktorých 132 pacientov prekonalo chirurgickú operáciu. V prvom prípade sa jednalo o malarickú splenomegáliu, keď počas operácie došlo k závažnému krvácaniu, ktoré sa zastavilo po odstránení aneuryzmy sleziny, pretože zdroj krvácania nebol rozpoznaný a bol rezom nálezu.

Ďalšie pozorovanie aneuryzmy slezinovej tepny sa týka pacienta po strelnej rane do brucha (nemocnica Ostroumov) so sťažnosťami na bolesť brucha a krvavé vracanie. Pacient pocítil pulzáciu s bzučiacim nádorom v epigastrickej oblasti a veľkou slezinou. Auskultácia nádoru bola počuteľný šum, synchrónny as systolom a diastol. Bolo zrejmé, že tento prípad zahŕňal arterio-venóznu aneuryzmu slezinných ciev so stagnáciou a nárastom tlaku v slezinovej žile, z ktorej vyvstala splenomegália a krvácanie z rozšírených krátkych žíl žalúdočnej podlahy. Pacient odmietol operáciu.

Video: Angiografia aorty a jej vetvy

Symptómy aneuryzmy slezinovej artérie

Vo väčšine prípadov nie je klinicky diagnostikovaná choroba s výnimkou hmatateľných veľmi veľkých aneuryziem sprevádzaných zväčšenou slezinou a traumou v anamnéze.

Zdá sa, že keď sa sťažujete na bolesť v ľavej polovici epigastria, ktorú nemožno vysvetliť inými príčinami a pri detekcii na kruhovom alebo oválnom tóne na úrovni I bedrového stavca na rádiografii (retropneumoperitoneum), mali by ste premýšľať o aneuryzme slezinovej tepny. Ak je súčasne zväčšená slezina a z nej je stredne ťažká formácia rezistencie, diagnóza je úplne pravdepodobná. V týchto prípadoch je nevyhnutné auskultovať slezinu a keď je zistený vhodný hluk, ktorý je synchrónny s aktivitou srdca, diagnóza sa robí takmer s dôverou. Stáva sa to veľmi zriedkavo.

Dôvod zvýšenia sleziny s aneuryzmou jej artérie zostáva nejasný.

Odporúča sa, aby sa diagnostika vylepšila na vytvorenie aorografie na úrovni vypúšťania a. coeliaca.

Liečba aneuryzmy splenej artérie

Je zrejmé, že spôsob liečby aneuryzmy slezinovej tepny môže byť len chirurgický. Bohužiaľ, možnosť radikálneho zásahu je určená lokalizáciou aneuryzmy a jeho vzťahom k okolitým orgánom: čím je bližšie k slezine, tým je jednoduchšia operácia - odstránenie sleziny spolu s aneuryzmou (a niekedy s chvostom pankreasu), tým ťažšie je operácia častejšie nie je možné kvôli mnohým adheziám).

V ťažkých prípadoch sa odporúča predbežná ligatúra na úrovni cievy, ktorá ustupuje od trunku coeliacus (slezina musí byť vždy odstránená).

Aneuryzma slezinovej artérie

Aneuryzma splenickej artérie je najčastejšou viscerálnou arteriálnou aneuryzmou, rovnako ako tretia najbežnejšia aneuryzma aortálnej a iliačnej cievnej aneuryzmy. Často existuje aneuryzma sférickej konfigurácie a môže byť buď vo forme pravého aneuryzmu (oveľa častejšie), alebo ako pseudo-aneuryzma.

epidemiológia

Skutočná prevalencia aneuryzmy slezinovej artérie nie je známa. Je to asi štyrikrát častejšie u žien, ale riziko roztrhnutia je asi trikrát častejšie u mužov.

Klinické prejavy

 • Väčšina slezinných aneuryziem sa vyskytuje bez povšimnutia. Viac ako 95% pacientov s neexpudovanými aneuryzmami slezinovej tepny bolo asymptomatických.
 • Riziko roztrhnutia sa zvyšuje s transplantáciou pečene, portálnou hypertenziou a tehotenstvom.
 • Roztrhnutie aneuryzmy slezinovej artérie sa zvyčajne vyskytuje náhle, začína v ľavom hornom kvadrante - bolesť brucha, po ktorej nasleduje gastrointestinálne krvácanie.

Možné príčiny

 • ateroskleróza
 • fibromuskulárna dysplázia
 • tehotenstvo
 • vaskulitída
 • cirhóza
 • portálna hypertenzia

Röntgenové funkcie

Veľkosť aneuryzmy slezinovej artérie môže byť v rozmedzí od 2 do 9 cm, ale zvyčajne je menšia ako 3 cm, môžu byť jednoduché alebo viacnásobné. Trombus môže byť tiež prítomný na vnútornej stene tepny. Na diagnostiku aneuryzmy slezinnej tepny sa používa niekoľko zobrazovacích techník.

 • Dopplerovský ultrazvuk nie je hlavnou diagnostickou metódou, má obmedzené priestorové rozlíšenie a môže byť obtiažny v prípadoch obezity, intestinálneho tienenia a aterosklerózy.
 • Angiografia pána má vyššie priestorové rozlíšenie, je však pomerne drahá a u niektorých pacientov je kontraindikovaná (klaustrofóbia, aneuryzma nitu a iné situácie).
 • CT angiografia - je rýchle a účinné vyšetrenie, má vyššie rozlíšenie, ale má svoje vlastné kontraindikácie (zlyhanie obličiek, alergia na kontrast).
 • Angiografia - je zlatým štandardom pri diagnostikovaní aneuryzmie sleziny, má najvyššie rozlíšenie, ale stále nesie komplikácie arteriálnej punkcie.

Liečba a prognóza

Celkové riziko prasknutia sa považuje za 6%. Avšak v prípade prasknutia je pomerne vysoká úmrtnosť 36%. Prijaté opatrenia priamo závisia od veľkosti aneuryzmy:

Falošná aneuryzma slezinovej artérie ako komplikácie akútnej a chronickej pankreatitídy

Falošná aneuryzma slezinovej artérie je zriedkavá (od 1,2 do 7,5%), ale extrémne nebezpečná komplikácia pankreatickej nekrózy. Príčinou jeho vzniku je účinok pankreatických enzýmov na susednú tepnu. Môže sa takisto tvoriť pri chronickej pankreatitíde. U pacientov s akútnou pankreatitídou v oblasti nahromadenia tekutín a falošných cýst sa vytvárajú aneuryzmy s falošnými tepnami. Najčastejšie sa vyskytujú aneuryzmy slezinovej artérie, menej často - dolné a horné pancreatoduodenálne tepny. Falošná aneuryzma u pacienta s akútnou pankreatitídou môže byť podozrivá, keď sa krvácanie z hornej časti gastrointestinálneho traktu objaví bez zjavného dôvodu.

Prvý aneuryzmus slezinnej tepny (ASA) opísal M. Beaussier v roku 1770. Predispozičnými faktormi pri vzniku ASA sú dysplázia, portálna hypertenzia a splenomegália a lokálne zápalové procesy. Niekedy sa vytvárajú aneuryzmy v celej tepne. Klinicky sa ASA zvyčajne neprejavuje. Najčastejšie sa diagnostikuje ASA, keď vzniknú komplikácie, z ktorých hlavným je roztrhnutie aneuryzmy a krvácanie do retroperitoneálneho tkaniva, voľnej brušnej dutiny, pankreatického kanála alebo pankreatickej cysty. Jediným klinickým príznakom aneuryzmy je niekedy recidivujúce gastrointestinálne krvácanie bez identifikovaného zdroja. Aneuryzma slezinovej artérie nespôsobuje príznaky až do prasknutia. Keď dôjde k prasknutiu, hlavné symptómy sú spojené s príznakmi akútnej straty krvi.

Skutočná ruptúra ​​aneuryzmy sa považuje za zriedkavý fenomén (0,1 - 3%) a pseudoaneurysmové ruptúry sa vyskytujú častejšie. Skutočná aneuryzma sa zvyčajne vyskytuje u žien (80-87%), zatiaľ čo falošná aneuryzma sa častejšie vyskytuje u mužov a súvisí s vývojom pankreatitídy. Úmrtnosť pri prasknutí ASA sa pohybuje od 25 do 100%.

Falošné aneuryzmy sa vyskytujú v prípadoch, keď pseudocysty susedia s artériou a enzýmy pankreasovej šťavy spôsobujú zvrchnutie svojej steny a krvácajú do lumen cysty. Cysta na okraji je naplnená trombotickými hmotami, avšak v strede zostáva krvný tok. Pri komunikácii pseudocysty s virsung kanálikom môže krv prechádzať cez veľkú duodenálnu bradavku do duodenálneho lúmenu.

ASA je ťažké diagnostikovať. Pri röntgenovom vyšetrení sa zvyčajne mylne pankreatická cysta alebo intramuskulárny benígny nádor žalúdka. Hlavnými diagnostickými metódami sú Dopplerov ultrazvuk, počítačová tomografia, angiografia.

Venovať pozornosť ťažkostiam pri diagnostike a liečbe falošných aneuryziem slezinovej artérie ako komplikácií akútnej a chronickej pankreatitídy na základe údajov z literatúry a našich vlastných pozorovaní na analýzu výsledkov predoperačnej diagnostiky a chirurgickej liečby ponúkať najlepšie možnosti pre terapeutické a diagnostické opatrenia.

MATERIÁLY A METÓDY

Od roku 2006 do marca 2011 bolo v krajinnej klinickej nemocnici Chelyabinsk a v klinike ChelGMA liečených päť pacientov s falošnou aneuryzmou slezinovej tepny, u ktorých sa aneuryzmatický vak vytvoril stenami pseudocysty po pankreatickej nekróze. Medzi pacientmi boli 4 muži a 1 žena vo veku od 27 do 69 rokov. Trvanie choroby od 3 do 8 mesiacov. Pacienti sa sťažovali na bolesť epigastria a zanechali hypochondrium. Gastrointestinálne krvácanie sa vyskytlo u 3 pacientov, krvácanie do cysty u dvoch pacientov. V predoperačnom vyšetrení sa použilo ultrazvuk, počítačová tomografia a magnetická rezonancia. Všetci pacienti boli operovaní.

Bola vykonaná nasledujúca operácia:

 • pankreatická hemirekcia so splenektómii - 3;
 • oddelenie cystogastroanastamózy, šitie aneuryzmy slezinovej artérie - 1;
 • uzatvorenie aneuryzmy splenickej artérie, splenektómia, cystoenteroanastomóza na odpojenej slučke podľa Roux-1.

Na základe radiačných diagnostických metód boli u 2 pacientov zistené falošné aneuryzmy v pseudocystách po pankreatickej nekróze pred chirurgickým zákrokom, u iných pacientov bola táto komplikácia rozpoznaná iba počas operácie. Boli identifikované dve varianty vzniku falošnej aneuryzmy. V prvej sa vyskytli kvôli nekróze pankreatického tkaniva a vzniku arteriálnej steny. Pri týchto pozorovaniach sa veľkosť aneuryzmy pohybovala od 2 do 4 cm, v druhej variante mali pacienti krvácanie do dutiny predtým vytvorenej postnecrotickej cysty a veľkosť aneuryziem sa pohybovala od 4 do 7 cm. oblasť pankreasu odhalila patologickú formáciu a v počiatočných štádiách krvácania sa na pozadí objavila krvná zrazenina ako oblasť hyperdenzie s fuzzy kontúram. Keď kontrastné odhalilo uvoľnenie kontrastného činidla v cystovej dutine, čo potvrdilo diagnostiku aneuryzmy. Štúdia navyše poskytla komplexné informácie o stave pankreasu, jeho duktálnom systéme: stupni sklerotických zmien v parenchýme, prítomnosti kalcifikácií, pankreatickej hypertenzie a viersungolitiázy, postnektických cýst.

S falošnými aneuryzmami zo slezinovej tepny bolo možné ho izolovať pred vstupom do pseudocysty a obviazať ho. Ďalej sa vykonáva distálna resekcia žľazy spolu so stenami falošnej aneuryzmy. U jedného pacienta sa aneuryzma rozšírila na bránu sleziny, takže resekcia žľazy sa vykonala ako jedna jednotka spolu so slezinou. U druhého pacienta sa slezina zachováva bez poškodenia toku krvi v nej.

Pooperačná mortalita nebola pozorovaná. V počiatočnom pooperačnom období boli komplikácie zaznamenané u dvoch pacientov po distálnych resekciách pankreasu vo forme tvorby vonkajších pankreatických fistúl, ktoré sa uzavreli nezávisle počas 3 týždňov.

Vzhľadom na zriedkavosť tejto choroby a jej komplikácie, ako aj problémy s diagnózou, prezentujeme klinické pozorovanie.

Pacient Z., 27 rokov, sa ochorel v januári 2011, keď sa objavila epigastrická bolesť po chybe v strave. Hospitalizovala v nemocnici v mieste bydliska, kde bola liečená na akútnu pankreatitídu. Po konzervatívnej liečbe s podozrením na pankreatickú cysty bol označený ako COHKB # 1 a počas vyšetrenia bola detegovaná cyst chvosta pankreasu až do 100 mm. Konzervatívna liečba bola vykonaná s pozitívnym účinkom, neexistovali žiadne indikácie pre chirurgickú liečbu a bol uvoľnený doma s vylepšením.

7.2.11. po chybe v strave bol hospitalizovaný v epizootickej bolesti s ožiarením v chrbte v chirurgickej nemocnici v mieste bydliska, bola konzervatívna liečba pankreatitídy, bolestivý syndróm sa zmenšil, ale nebol úplne vyriešený. V nemocnici bolo zistené zvracanie krvi, konzervatívna hemostatická liečba, neexistovala žiadna profúzna krvácajúca klinika. Počas choroby sa zaznamenal jednorazový nárast teploty na 38,0. 02/24/11 prevedené v núdzovom poradí na chirurgické oddelenie PSC # 1 so sťažnosťami na epigastrickú bolesť, ľavé hypochondrium, vracanie s krvnými zrazeninami. Diagnóza pri prijatí: exacerbácia chronickej pankreatitídy s tvorbou cysty, žalúdočné krvácanie.

Po prijatí je stav ťažký. Vedomie je jasné. Koža je suchá, bledá, sivá. Vezikulárne dýchanie, bez dýchavičnosti. Heart tóny rytmické, srdcový tep 88 úderov. v min., HELL 110/90 mm.rt.st.. jazyk suchý, s bielym kvetom. Žalúdok je mierne opuchnutý, zúčastňuje sa na dýchaní. Palpácia je mäkká, bolestivá v epigastriu, pulzácia brušnej aorty v epigastriu nie je definovaná. V ľavom hypochondriu je infiltrát (cyst?) Až 12 cm je jasne hmatateľný. Neexistujú žiadne príznaky peritoneálneho podráždenia. Hranica pečene nie je hmatateľná, slezina nie je palpovaná. V čase inšpekcie nie je indikácia pre pohotovosť. Kvôli závažnosti pacienta bol hospitalizovaný v jednotke intenzívnej starostlivosti.

Všeobecný krvný test pri prijatí: hemoglobín - 89 g / l, erytrocyty - 2,67 x 1012 / l, hematokrit-29,2, leukocyty - 8,3 x 109 / l, ESR - 7 mm / h. V biochemickej analýze krvi: α-amyláza - 110 U / l (norma Kľúčové slová: Falošná aneuryzma komplikácie slezinovej artérie pankreatitídy

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):

Klasifikácia hypertenzie podľa stupňov a stupňov

Hypertenzia je jednou z najbežnejších patológií kardiovaskulárneho systému a je rozšírená po celom svete, najmä v civilizovaných krajinách. Ona je najviac náchylná k aktívnym ľuďom, ktorých životy sú nasýtené činnosťami a emóciami.

Čo znamená tlak 60 až 40

Nízky krvný tlak poskytuje nie menej zdravotné problémy ako vysoké. Preto by všetci pacienti s problémovými cievami mali vedieť, ako reagovať na tlak 60 až 40. Áno, a zdravý človek, ktorý zrazu skákal dole, takéto informácie neublížia.

Nízka cukor baby

Glukóza je hlavným zdrojom energie pre správne fungovanie tela. Nízka hladina cukru v krvi u novorodenca môže viesť k nezvratným a nežiaducim komplikáciám pri absencii správnej a včasnej korekcie.

Palpitácie po jedle: príčiny nebezpečenstva a čo robiť, prejdite na lekára alebo sa sami vyrovnajte

Zvýšená srdcová frekvencia po jedle je dôsledkom vývoja závažných komplikácií v tele a narušenia srdcového svalu.

Krvný test pre mnohých mužov

Výskum na PTI a MNO: kto je odporúčaný a čo ukazuje taký krvný testAnalýza PTI (protrombínový index) a INR (medzinárodný štandardizovaný postoj) umožňuje vyvodiť závery o tom, či systém zrážania krvi funguje dobre alebo zle.