Existuje veľa patológií kardiovaskulárneho systému, ale aneuryzma tepien sa považuje za jednu z najbežnejších. Dôvody tejto zmeny štruktúry krvných ciev môžu byť rôzne ochorenia, zranenia a iné škodlivé faktory. Medzi tieto patológie patrí aneuryzma slezinovej tepny, ktorá je diagnostikovaná u každého piateho pacienta, ktorý navštívil lekára. Zástupcovia oboch pohlaví môžu byť chorí, ale existuje jedna zaujímavá nuansa - u žien sa táto patológia vyskytuje dvakrát tak často.

Príznaky a príčiny choroby

Ochorenie sa môže vyskytnúť v dôsledku rôznych faktorov, pričom vek pacienta hrá významnú úlohu. Ak sa v mladom veku táto patológia vyskytne v dôsledku prudkého poklesu krvného tlaku, potom u starších ľudí to je dôsledkom výskytu aterosklerózy ciev.

Často je choroba dôsledkom vonkajšieho vplyvu, t.j. rôzne zranenia a škody. Veľmi často sa táto choroba diagnostikuje u žien rôzneho veku, ktorí majú viacnásobné tehotenstvo.

Príznaky ochorenia sú mierne av 80% prípadov úplne chýba. To veľmi komplikuje diagnostiku, nie je nezvyčajné, aby aneuryzma bola náhodne rozpoznaná. Táto patológia sa zistí aj po pretrhnutí tepny a to je nebezpečenstvo tejto choroby.

Diagnózu tiež brzdí skutočnosť, že väčšina ľudí, ktorí sú z rôznych dôvodov vystavených riziku, jednoducho nevedia o symptómoch, ktoré indikujú ochorenie. Napriek tomu, že prejavy ochorenia sú celkom charakteristické, sú preto ľahko rozpoznateľné:

 • Bolesť, ktorá je lokalizovaná pod ľavým hypochondriom. Bolesť je pomerne intenzívna a dlhotrvajúca, ktorá nezmierňuje ani po užití liekov proti bolestiam.
 • Bolesť je prítomná aj počas palpácie postihnutej oblasti.

Ak vyššie uvedené príznaky Vás neustále obťažujú, potom v takom prípade musíte prísť k lekárovi, ktorý predpíše niekoľko ďalších štúdií.

Dôsledky aneuryzmy splenej artérie

Choroba je nebezpečná, pretože existuje riziko prasknutia tejto tepny, ktorá sama o sebe predstavuje ohrozenie života pacienta. Štatistiky ukazujú, že smrť sa vyskytuje v takmer 25% prípadov. Toto ochorenie je veľmi špecifické, preto konzervatívne spôsoby liečby sa tu používajú iba ako úľava od symptómov. Liečba samotnej choroby sa vykonáva iba chirurgicky.

Celý život a aneuryzma sú dve nezlučiteľné pojmy. Skôr alebo neskôr sa začne prejavovať ako zhoršenie stavu pacienta a ďalších komplikácií. Dôsledky môžu byť veľmi odlišné:

 • Aneuryzma často vedie k narušeniu integrity ciev. Ak sú zdravé, môžu odolávať akýmkoľvek tlakovým šokom v dôsledku ich pružnosti. Ale ochorenie robí cievy krehkejšie, takže akékoľvek zvýšenie krvného tlaku môže byť dôsledkom vnútorného krvácania.
 • Môže dôjsť k usadzovaniu cholesterolu, čo tiež vedie k komplikáciám v tele. Ak môžete odstrániť cholesterolový povlak v počiatočnom štádiu ochorenia, prognóza môže byť celkom priaznivá. Ale ak začnú ochorenie, dosky môžu doslova vyrastať do steny ciev, čo veľmi komplikuje proces ich zbavovania sa. Faktom je, že po odstránení plaku sa vytvorí medzera, ktorá tiež vedie k vzniku krvácania.

Väčšina praktizujúcich lekárov tvrdí, že pri tejto chorobe by mala byť operácia vykonaná v každom prípade, aby sa znížilo riziko možných komplikácií. Ak sa otvorí vnútorné krvácanie, potom sa bude musieť transplantovať zdravá slezina, čo predstavuje ďalšie riziko pre pacienta.

Vo všeobecnosti je slezinná tepna medzi periférnymi, čo je v ľudskom tele pomerne veľa. Preto aneuryzma týchto artérií nie je menej častá ako slezina. Tu sú hlavné formy týchto ochorení:

 • Aneuryzma popliteálnej artérie. S touto formou ochorenia pacient cíti pečať, ktorá je lokalizovaná v popliteálnom záhybe. Pravidelne pulzuje a bolesť sa môže zvýšiť rôznymi fyzickými aktivitami. Zároveň je bolesť lokalizovaná po celej dĺžke nohy.
 • Aneuryzma ileálnej artérie. Symptomatológia sa takmer úplne zhoduje s predchádzajúcou aneuryzmou. Bolesť sa šíri aj po celej dolnej končatine, ale môže byť prítomná nielen pri chôdzi alebo cvičení, ale aj v pokojnom stave. Táto patológia môže byť výsledkom vzniku trofických vredov alebo gangrénov.

Periférna artériová aneuryzma sa prevažne rozširuje na tepny spojené s dolnými končatinami. Avšak výčnelok môže byť lokalizovaný na iných tepnách karotických, gastroduodenálnych artérií atď.

Ako liečiť aneuryzma?

Rozhodnutie o uskutočniteľnosti operácie vykonáva chirurg. Existuje niekoľko základných údajov o operácii:

 • Patológia postupuje rýchlo. Od okamihu zistenia choroby začína pacient prísny dohľad, ktorý umožňuje zhodnotiť stupeň vývoja patológie. Ak postupuje, operácia zostáva jediným liečebným postupom. Ak nie sú žiadne zjavné zmeny, lekár rozhodne o vymenovaní iného spôsobu liečby.
 • Ak má pacient kalcifikovanú aneuryzmu. V tomto prípade je operácia jedinou cestou von, pretože ak nie je vykonaná, potom je vysoká pravdepodobnosť prasknutia tepny.
 • Viacnásobné tehotenstvá môžu byť výsledkom abnormalít v slezine, čo vedie k vzniku aneuryzmy. Operácia sa však odporúča len vtedy, ak bola porušená integrita tkaniva.
 • Aneuryzma sa rozrástla do veľkých rozmerov. Rozhodnutie o operácii vykoná lekár na základe špecifického klinického obrazu a veľkosti aneuryzmy.
 • Aneuryzma môže byť dvoch typov - vrodená a získaná. Takže ak je pacient diagnostikovaný s prvým typom aneuryzmy, chirurgická intervencia je povinná, aby sa zabránilo vzniku komplikácií.

O samotnej operácii môže byť vykonané dvoma spôsobmi:

 • Procedúra stentovania. V postihnutej artérii sa urobí malý rez. Do tohto otvoru sa vloží stent, ktorý by mal posilniť steny tepny, aby sa predišlo možnému pretrhnutiu cievy.
 • Angioplastika. Počas tejto operácie je postihnutá oblasť cievy nahradená zdravou oblasťou tepny. Zároveň môže byť plavidlo prírodné alebo umelé. Takéto manipulácie môžu výrazne znížiť krvný tlak v nahradenej časti cievy.

Prítomnosť aneuryzmy slezinovej tepny je reálnym nebezpečenstvom pre človeka, takže žiadny lekár nemôže zaručiť normálne fungovanie takýchto pacientov, ak sa neurobí operácia. Operácia sa vykonáva, aby sa zabránilo prasknutiu tepny - jednou z hlavných príčin smrti v tejto chorobe.

Aby sa monitorovala najmenšia zmena rastu aneuryzmy a aby sa zabránilo možným komplikáciám, musí pacient pravidelne podstupovať CT vyšetrenie. Okrem toho existujú aj ďalšie spôsoby diagnostiky:

 • primárna inšpekcia;
 • počúvanie;
 • röntgenové vyšetrenie;
 • ultrazvuk;
 • MRI - zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie.

Pomocou počítačového alebo magnetického rezonančného zobrazovania je možné získať najpodrobnejšie informácie o klinickom obrázku choroby. Treba poznamenať, že tieto diagnostické opatrenia sa používajú aj na identifikáciu iných ochorení tohto druhu:

 • aneuryzma koronárnej artérie;
 • arteriálna aneuryzma;
 • arteriovenózna aneuryzma;
 • aneuryzma vo vertebrálnej tepne;
 • aneuryzma nachádzajúca sa v prednej komunikujúcej tepne atď.

Je dôležité vedieť, že aneuryzma slezinovej tepny, podobne ako mnohé iné, nezmizne sama o sebe, takže okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. V opačnom prípade môže prasknutie tepny viesť k negatívnym následkom. Prinajmenšom je to uvedené v štatistikách - smrť sa vyskytuje v každom piatom prípade prasknutia tepny.

Endovaskulárna liečba aneuryzmie slezinovej tepny

Aneuryzma spletnej artérie (CAA) je najbežnejšou formou aneuryzmy viscerálnej artérie (BAA), ktorá predstavuje takmer 60% z celkového počtu, hoci tieto sú zvyčajne relatívne zriedkavé ochorenie, pretrhnutie je charakterizované vysokou úmrtnosťou a liečba by mala začať okamžite po detekcii,

Častejšie u žien ako u mužov (4: 1). Väčšina CAA je asymptomatická, nájdená náhodne na CT alebo ultrazvuku a iba asi 20% je charakterizovaných tupou bolesťou v ľavom hypochondriu alebo epigastrickou bolesťou brucha.

Vysoký index podozrenia na aneuryzmu slezinovej artérie je plne opodstatnený pre akéhokoľvek pacienta s hlavným postihnutím neurčitých bolesti v ľavom hypochondriu alebo epigastriu, bolesti v brušnej dutine alebo u pacientov so zhoršenou hemodynamikou bez akýchkoľvek iných zjavných príčin. Takýchto pacientov je potrebné vyšetriť, aby sa vylúčila pankreatitída, absces, črevná ischémia, rakovina, zväčšená slezina a ruptúra ​​alebo srdcový záchvat sleziny. Diagnóza sa vykonáva na CT alebo ultrazvuku, hoci niekedy môže byť aneuryzma viditeľná na normálnom brušnom röntgenu.

Príčiny a rizikové faktory

CAA často majú formu sacculate a nachádzajú sa v límečke sleziny. Aneuryzmy spravidla rastú pomaly a medzera sa zvyčajne vyskytuje s priemerom viac ako 2 centimetre.

Existuje veľa rôznych faktorov, ktoré buď prispievajú k, alebo priamo spôsobujú aneuryzmu sleziny:

 • Pankreatitída, akútna alebo chronická, je priama príčina, často vedie k prasknutiu a krvácaniu v gastrointestinálnom trakte.
 • Septická embólia.
 • Nodulárna polyarteriitída.
 • Systémový lupus erythematosus.
 • Ehlers-Danlosov syndróm.
 • Neurofibromatóza.
 • Fibrodisplations.
 • Ateroskleróza.
 • Renálne zlyhanie.
 • Portálna hypertenzia.
 • Zranenia a ortotropná transplantácia pečene.
 • Tehotenstvo, najmä u žien s rozmanitosťou a viacnásobných tehotenstiev. To môže byť spôsobené zvýšeným prietokom krvi do sleziny alebo priamym účinkom estrogénu na elastické tkanivo tepien. Približne 95% prípadov sa vyskytuje v druhom trimestri a vykazuje najvyššie riziko prasknutia (najčastejšie v treťom trimestri).

Hlavným rizikom spojeným s aneuryzmami slezinovej artérie je masívne krvácanie. Riziko prasknutia sa pozoruje u 3-10% pacientov. Krvácanie sa môže najskôr vyskytnúť v obalovom vrecku a znovu sa roztrhnúť do brušnej dutiny, čo má za následok "dvojitú medzeru".

liečba

Chirurgický zákrok odporúča resekciu alebo endovaskulárnu liečbu všetkých symptomatických a akýchkoľvek asymptomatických aneuryziem väčších ako 2 centimetre a všetkých pseudo-aneuryziem (kvôli extrémne vysokej pravdepodobnosti prasknutia). Tehotné pacientky alebo osoby, ktoré chcú otehotnieť, majú byť liečení okamžite.

Tradične bola otvorená operácia uprednostňovaná liečba aneuryzmy slezinovej artérie. Nedávno boli hlásené prípady úspešnej liečby pomocou endovaskulárnych postupov (t.j. embolizácie). Plán liečby závisí od morfológie aneuryzmy, stavu pacienta a dostupnosti zdrojov. Každý pacient by mal byť vyhodnotený, aby sa zabránilo potenciálne život ohrozujúcim komplikáciám.

Angiografia a pravdepodobne angioembolizácia sa zvažujú u všetkých pacientov, ktorí sú hemodynamicky stabilní, aby sa pokúsili zachovať funkciu sleziny vždy, keď je to možné.

Perkutánna transarteriálna embolizácia slezinovej artérie bola úspešná pri liečbe aneuryziem nachádzajúcich sa v proximálnej časti slezinovej artérie. Embolizácia môže viesť k infarktu sleziny a vzniku abscesu, po ktorej nasleduje potreba splenektómie. V niektorých prípadoch je splenektómia stále potrebná po prvom postupe kvôli kompenzácii krvného zásobovania.

Pri väčších aneuryzmoch je embolizácia pravdepodobne neúplná. Hlavná miera úspešnosti endovaskulárnej liečby je medzi 75-98%. Existuje zvýšená miera zlyhania, keď sa táto technika užíva s distálnou alebo veľkou aneuryzmou v slezinovej tepne a operácia môže byť u týchto pacientov odôvodnená.

Otvorená operácia sa často používa pre relatívne stabilných pacientov, ktorí sú alergickí na kontrastné látky, alebo pre pacientov s inými kontraindikáciami. Chirurgia sa používa aj po agresívnej resuscitácii, v prípade prasknutia, keď nie je dostupná intervenčná rádiológia a endovaskulárne prístupy sa nedajú použiť.

Odstránenie aneuryzmy so zachovaním funkcie sleziny, s rekonštitúciou alebo bez rekonštrukcie slezinovej artérie, je výhodnou metódou na udržanie imunitnej rezistencie a prevenciu infekcie v perioperačnom období.

Morbidita a úmrtnosť po plánovaných operáciách je približne 10% a 1%. Priaznivé výsledky sa dosiahnu, keď chirurg používajú kombinovaný prístup pomocou ultrazvuku.

Laparoskopický prístup má zjavnú výhodu, pretože je menej invazívny postup v porovnaní s otvorenou operáciou a čas strávený v nemocnici klesá. Laparoskopický prístup, na rozdiel od otvorených procedúr, má aj menej prípadov pankreatického poškodenia a podráždenia. Vykonávajú sa u pacientov, ktorí nie sú hemodynamicky stabilní.

U pacientov, ktorí nevyžadujú operáciu (tj s asymptomatickým aneuryzmom s priemerom menším ako 2 centimetre) sa odporúča lekárska liečba betablokátormi, čo pomáha predchádzať rastu aneuryzmy.

CT vyšetrenie by sa malo vykonať u pacientov podstupujúcich embolizáciu, aby sa zabránilo opakovaniu a infarktu sleziny. Po úspešnej embolizácii, ktorá zachováva výsledok rok po liečbe, je pravdepodobné, že ďalšie pozorovanie už nie je potrebné, aj keď je to pre každého pacienta individuálne. Ak dôjde k otvoreniu a čiastočnému naplneniu dutiny aneuryzmy, môžu byť odôvodnené ďalšie embolizácie alebo iné chirurgické metódy.

Viac informácií o aneurysme slezinovej artérie.

Aneuryzma slezinovej artérie: včasná diagnostika a liečba

Čo je aneuryzma

Slezinná artéria je najväčšia krvná cieva, ktorá sa tiahne od celiakie. Poskytuje výživu viacerým vnútorným orgánom: pankreasu, žalúdku, veľké omentum.

Druhy aneuryzmy slezinovej artérie

Existuje niekoľko typov aneuryzmy:

Prvý vyzerá ako balón plný krvi a pripevnený nohou k poškodenej nádobe. Druhou je formácia vo forme nádoru na jednej zo stien. Aneuryzma v tvare vretienka ovplyvňuje celú časť cievy. Falošná aneuryzma, napriek utišujúcemu názvu, nie je menej nebezpečná a vzniká v dôsledku vaskulárnych poranení alebo vystavenia pankreatických enzýmov orgánu.

K dispozícii je aj klasifikácia podľa veľkosti vzdelania: malá (do 11 mm), stredná - 11-25 mm. Aneuryzmy väčšie ako 25 mm sa považujú za obrovské.

Hlavné príznaky ochorenia artérie

Symptómy aneuryzmy slezinovej artérie

Vo väčšine prípadov sa choroba neodhaľuje a napriek tomu existujú určité pocity, ktorých výskyt by mal byť upozornený a slúžiť ako dôvod návštevy lekára. Najprv je v ľavom hypochondriu nudná bolesť, ktorá sa niekedy rozširuje na ľavé rameno.

Prechod bolesti do brucha znamená zvýšenie veľkosti vzdelania. Symptómy kruhovej aneuryzmy slezinovej tepny sa môžu prejaviť bolestivými pocitmi pri sondovaní pre rušivú časť brušnej dutiny.

Podmienky arteriálnej patológie

Najčastejšie sa diagnostikuje aneuryzma slezinovej tepny u pacientov trpiacich fibrózou svalovou dyspláziou, čo je ochorenie, ktoré sa vyznačuje nahradením kostného tkaniva vláknitými útvarmi.

Tiež príčinou ASA u starších pacientov je ateroskleróza. Oslabuje steny ciev, znižuje ich pružnosť a tón.

O niečo mladšie, veková kategória pacientov je náchylná k aneuryzme kvôli náhlym poklesom tlaku, oslabeniu vaskulárneho tkaniva. Ich ochorenie môže byť tiež vyvolané zápalovými procesmi v susedných orgánoch, ako je chronická pankreatitída alebo žalúdočný vred. Desatina prípadov ochorenia je dôsledkom expozície telu infekcií.

Včasná diagnóza - úspešné zotavenie

Diagnóza ochorenia sa vykonáva komplexom procedúr, ktoré zahŕňajú niekoľko typov vyšetrenia tela:

 • externé vyšetrenie;
 • počúvanie;
 • RTG, angiogram;
 • ultrazvuk (ultrazvuk);
 • počítačové tomografy (CT) a magnetická rezonancia (MRI).

Moderný hardvérový výskum - ultrazvuk, CT a magnetická rezonancia poskytujú komplexné údaje, pomocou ktorých môžete presne predpovedať vývoj ochorenia av prípade potreby prijať mimoriadne opatrenia.

Metódy liečby aneuryzmy aorty

Jednou z najefektívnejších metód eliminácie rizika prasknutia a následného nebezpečného vnútorného krvácania je chirurgická intervencia. Liečba aneuryzmy slezinovej tepny patrí do oblasti cievnej chirurgie. Priebeh ochorenia, príznaky kalcifikácie postihnutej oblasti, prasknutie tvorby, ako aj vrodená patológia môžu slúžiť ako indikácia operácie.

Artery resekce aneuryzmy

Vo väčšine prípadov sa odporúča resekcia aneuryzmy slezinovej tepny. Moderné metódy liečby zahŕňajú chirurgickú intervenciu s nízkym dopadom pomocou špičkových nástrojov. Napríklad počas laparoskopie sa operácia uskutočňuje cez malé otvory, do ktorých je vložený chirurgický nástroj. Pacient je v nemocnici dlhšie ako jeden týždeň a rýchlo sa zotavuje.

Prestaňme na dvoch metódach chirurgickej intervencie. Pri liečbe aneuryzmy slezinovej tepny sa uskutočňuje stenting alebo angioplastika. V prvom prípade je plavidlo posilnené pomocou stentu - špeciálneho rámu zavedeného do orgánu. Pri angeoplastiach sa postihnutá časť cievy nahradí umelým alebo prírodným fragmentom.

V niektorých prípadoch, napríklad, ak je aneuryzma veľká alebo je v tesnej blízkosti sleziny, chirurg urobí rozhodnutie o splenektómii - odstránení sleziny. To výrazne zhoršuje odolnosť tela voči infekciám, ale v podstate neovplyvňuje životný štýl pacienta.

Čo je aneuryzma slezinovej tepny

Slezina vykonáva hematopoetické, imunitné a filtračné funkcie v tele. Aj toto telo je spojené s metabolizmom. Slezinná tepna je nádoba v brušnej dutine, ktorá dodáva krv do sleziny, pankreasu a pečene.

Aneuryzma slezinovej tepny (ASA) je patológia, ktorá je vyjadrená formou deformácie (výčnelku) steny tepny, v dôsledku ich riedenia a naťahovania, tvorby dutín naplnených krvou v nich.

Toto ochorenie je jedným z najbežnejších typov patológie kardiovaskulárneho systému.

Príčiny aneuryzmy, rizikové skupiny

Najčastejšie sa tento typ aneuryzmy vyskytuje u žien a starších ľudí, čo je príčinou vzniku aterosklerózy. Menej často sa u mužov diagnostikuje ASA. Existujú aj prípady, keď nielen vek, ale aj mladí ľudia sú vystavení rozvoju tejto choroby.

Príčinou ochorenia v tomto prípade môže byť:

 • zvýšený tlak pečene alebo sleziny;
 • poškodenie vnútorných tepien;
 • u žien môže byť príčinou viacero narodení.

Hlavné znaky ASA

Pacienti často nevykazujú žiadne príznaky a samotná choroba je často diagnostikovaná pri vyšetrovaní iných orgánov brušnej dutiny. Kvôli absencii príznakov ochorenia je mimoriadne ťažké pochopiť, že človek je chorý aneuryzmou slezinovej artérie.

Keďže liečba tejto choroby v počiatočných štádiách prináša maximálny pozitívny účinok, odporúča sa pravidelne vykonávať kompletné vyšetrenie tela.

Na identifikáciu aneuryzmy slezinovej artérie je potrebné venovať pozornosť nasledujúcim znakom:

 • dlhotrvajúca tupá bolesť v ľavom hypochondriu;
 • nepríjemné bolestivé pocity počas palpácie v oblasti postihnutej oblasti.

Existujú rôzne spôsoby, ako môžete zistiť aneuryzmu. Medzi hlavné metódy špecialistov patria: röntgenové, ultrazvukové, MRI, počítačová tomografia.

Röntgenové vyšetrenie sa považuje za prioritnú metódu diagnostiky, pretože môže byť použitá na presné stanovenie veľkosti aneuryzmy, jej polohy.

Aké sú riziká komplikácií choroby?

Hlavným nebezpečenstvom, ktoré predstavuje choroba, je riziko prasknutia slezinovej artérie. To môže byť smrteľné. Existujú dva typy medzery: neúplné a úplné:

V prvom prípade deformovaná stena postihnutej nádoby nie je úplne poškodená, čo môže mať za následok tvorbu hematómu v jej plášti. Doprevádzané všetkými ostrými bolesťami a zvýšenou anémiou.

V druhom prípade po pretrhnutí aneuryzmy vzniká retroperitoneálny hematóm a dochádza k dočasnému zastaveniu krvácania. Potom v ľavej časti brucha sú silné bolesti, neskôr sa stanú šindľami. Pacient má pokles krvného tlaku, progresívnu anémiu. Potom prichádza druhá fáza pretrhnutia, ktorá sa vyznačuje vzhľadom na tvorbu modrín v bruchu.

Často sa môže vyskytnúť prasknutie v dutine brucha. V tomto prípade má pacient akútnu bolesť brucha, nevoľnosť, bledosť, studený pot, anémiu, tachykardiu.

Je tiež možné roztrhnutie aneuryzmy s obsahom v orgánoch gastrointestinálneho traktu. V každom prípade, urgentné vyšetrenie pacienta pomocou ultrazvuku, MRI, CT.

Liečba choroby

Včasná diagnostika a náležité liečenie choroby pomôže predchádzať najhoršiemu vývoju. V súčasnej dobe odborníci dávajú prednosť vykonávaniu farmakoterapie, ale najčastejšie najefektívnejšou metódou je chirurgická intervencia.

Operáciu možno priradiť z rôznych dôvodov, z ktorých hlavnými sú:

 • ruptúra ​​aneuryzmy;
 • rýchla progresia ochorenia;
 • vrodená abnormalita;
 • veľká veľkosť aneuryzmy;
 • ASA u tehotných žien.

Ak sa operácia nevyžaduje, pacientovi sa odporúča pravidelné vyšetrenie ošetrujúcim lekárom s cieľom sledovať vývoj choroby a predchádzať negatívnym následkom.

Falošná aneuryzma slezinovej artérie

Okrem skutočnej aneuryzmy slezinovej artérie, experti emitujú falošný ASA. Tento typ ochorenia je zriedkavý, ale považuje sa za veľmi nebezpečné.

Falošná aneuryzma sa môže objaviť v dôsledku poškodenia steny cievy a vzniku hematómu alebo v dôsledku účinku enzýmov blízkej slinivky na artériu.

Je možné ju zistiť, keď má pacient bezpodmienečné krvácanie z horných častí gastrointestinálneho traktu. Hlavným znakom pacienta, ktorý má falošnú aneuryzmu, je výskyt hluku. Zosilňuje sa počas pulzácie a zreteľne sa rozlišuje pri počúvaní zvuku vnútorných orgánov.

Prognóza ochorenia

Pri úspešnom chirurgickom zákroku je prognóza často dobrá. Ak však operáciu nevykonáte na naliehanie lekára, následky môžu byť smutné.

Porušenie aneuryzmy sa môže vyskytnúť kedykoľvek, čo vedie k smrti pacienta. Preto sa odporúča vykonať pravidelné vyšetrenia so špecialistami na sledovanie všetkých negatívnych zmien v tele.

Tiež sa odporúčajú ľudia s touto chorobou:

 • dodržiavať zásady správnej výživy;
 • kontrolujú hladiny cholesterolu;
 • prestať fajčiť a piť alkohol;
 • pravidelne merať krvný tlak.

Nie je nevyhnutné uchýliť sa k liečbe známymi spôsobmi, pretože sa takmer vždy ukazuje ako neúčinné a nebezpečné.

Liečba aneuryzmy slezinovej tepny s chirurgickým zákrokom a jeho náklady

Zmeny v štruktúre krvných ciev sú znakom procesov, ktoré sú nebezpečné pre život pacienta a nie je vždy možné diagnostikovať ich včas. Takáto patológia, podobne ako aneuryzma slezinovej artérie, je zle podlieha konzervatívnej liečbe a vo väčšine prípadov je eliminovaná chirurgickým zákrokom.

Ako prebiehajú operácie s aneuryzmou v slezine, aká je ich cena a čo si lekári myslia o budúcnosti liečených pacientov - čítajte ďalej v článku.

Vlastnosti patológie

Aneuryzmy slezinovej artérie sa týkajú patologických procesov, v dôsledku ktorých dochádza k deformácii a zriedeniu cievnych stien pri tvorbe dutín naplnených krvou. Priemer miestnych rozšírení slezinných artérií je najmenej 1 cm.

Vývoj choroby vedie k prasknutiu poškodených oblastí a vnútornému krvácaniu. Podľa štatistík je u 10% pacientov smrteľná choroba. Okrem toho u žien vzniká aneuryzma slezinovej artérie dvakrát častejšie ako u mužov.

Napriek skutočnosti, že aneuryzma tepny je v prvom rade z hľadiska prevalencie medzi kardiovaskulárnymi ochoreniami, sú najčastejšie zistené náhodne počas fyzického vyšetrenia.

Vo väčšine prípadov je ochorenie asymptomatické, s výnimočnými výnimkami, keď sa pacienti sťažujú na bolesť v ľavom hypochondriu, na nauzeu a zvracanie. Avšak tieto rovnaké príznaky sú charakteristické mnohými ďalšími ochoreniami brušných orgánov, takže presná diagnóza si vyžaduje starostlivé dôkladné vyšetrenie.

Príčiny vývoja aneuryzmy sú determinované vekom pacienta. U starších ľudí dochádza k deformácii stien krvných ciev v dôsledku progresívnej aterosklerózy. V mladom veku môže náhle zvýšenie tlaku, ako aj infekčný alebo zápalový proces, ktorý oslabuje cievne tkanivá, spôsobiť zmeny v štruktúre artérií.

Terapeutické možnosti

Najspoľahlivejšou metódou liečby aneuryzmy je chirurgia. Možnosť chirurgického zákroku určuje cévní chirurg. Hlavné indikácie pre prevádzkové manipulácie:

 • Intenzívny vývoj aneuryzmy.
 • Diagnóza kalcifikovanej aneuryzmy. Pokrok tohto typu ochorenia nevyhnutne vedie k prasknutiu krvných ciev.
 • Porušenie integrity tkaniva sleziny v dôsledku viacerých tehotenstiev. Podľa štatistík sa aneuryzma slezinovej artérie vyskytuje v 90% prípadov.
 • Život ohrozujúca veľkosť aneuryzmy. Potreba chirurgického zákroku určuje ošetrujúci lekár na základe pacientovej anamnézy a klinického obrazu.
 • Prítomnosť vrodených abnormalít. Získané aneuryzmy sa vyvíjajú rýchlejšie a častejšie spôsobujú komplikácie.

Vďaka moderným metódam liečby sú operácie na odstránenie aneuryziem menej traumatické, pretože zahŕňajú použitie špičkových nástrojov.

Najúčinnejšou liečbou aneuryzmy je chirurgia!

Minimálne invazívne intervencie nie sú nákladným postupom. Náklady na liečbu závisia od komplexu prijatých opatrení a môžu zahŕňať poradenské služby vaskulárneho lekára, ako aj platbu za diagnostické postupy - multispirálovú počítačovú tomografiu aorty a jej vetiev, ultrazvuk aorty a viscerálnych artérií, kontrastnú a magnetickú rezonančnú angiografiu.

Všetky metódy

Zložitosť operácie závisí od umiestnenia aneuryzmy. Ak je expanzia umiestnená blízko sleziny, lekári trvajú na splenektómii - odstránenie orgánu spolu s aneuryzmou. Takýto zásah sa neodráža v spôsobe života pacienta.

Ak sa aneuryzma nachádza v oblastiach vzdialených od sleziny, kvôli zložitosti priamej chirurgie sa používajú minimálne invazívne techniky.

Vzhľadom na to, že slezina je dobre zásobená krvou a má veľa zdrojov výživy, blokovanie prietoku krvi v hlavnej tepne neporušuje funkčnosť orgánu. Preto lekári, ak je to možné, používajú metódy, ktoré vylučujú aneuryzmu z celkového krvného prietoku:

 • Angioplastika a stenting (priemerná cena 100 tisíc rubľov.).
 • Embolizácia (priemerná cena 40 tisíc rubľov.).

Angioplastika je chirurgická metóda, ktorá umožňuje rozšíriť lumen ciev pre následné stentovanie. Počas operácie sa katéter vybavený rozširujúcim sa balónikom vloží do malého rezu. Keď katéter dosiahne požadovanú oblasť vo vnútri cievy, lekár expanduje lumen nafukovaním balónika.

Proces sa monitoruje pomocou röntgenového monitora. Postup je bezbolestný, pretože vnútorná stena ciev nemá žiadne nervové zakončenia.

Na posilnenie stenotického účinku sa zavedie katéter s rámom stentového drôtu valcového tvaru, ktorý je pokrytý vzduchotesnou fóliou. Na stlačenie stentu na steny tepien lekári používajú nafukovacie balóniky. Po ukončení operácie sa katéter s balónikom vyberie z dutiny nádoby.

Pri použití embolizačnej metódy sa špirála umiestňuje do dutiny aneuryzmy, trombuje ju a izoluje ju z hlavného prietoku krvi. Aplikácia metódy umožňuje plne zachovať krvný obeh slezinovej tepny. Rozširovací lúmen je uzavretý, s vylúčením možnosti jeho následného pretrhnutia.

Minimálna invazívna endovaskulárna chirurgia na odstránenie aneuryzmy slezinovej artérie môže trvať 45 minút až 3 hodiny.

Aby ste sa vyhli opakovaniu problémov, musíte starostlivo liečiť vaše zdravie a pravidelne podstupovať lekárske vyšetrenia!

Charakteristiky pred a pooperačného obdobia

Všetky typy operácií sa vykonávajú v nemocnici. Pred chirurgickým zákrokom sa pacient podrobí úplnému vyšetreniu, ktorý umožňuje posúdiť stupeň poškodenia tkaniva.

Okrem toho by lekári mali mať kompletné informácie o sprievodných ochoreniach pacienta, prítomnosti alergických reakcií, stupni zúženosti artérií a rýchlosti krvného obehu, funkcii obličiek. Na tento účel určte hardvérové ​​vyšetrenie - duplexný ultrazvuk, CT a magnetická rezonančná angiografia.

Posledné jedlo je povolené 8 hodín pred začiatkom konania.

Po operácii je pacient v nemocnici na jeden deň. Počas tohto obdobia lekári monitorujú zdravotný stav pacienta a posudzujú pravdepodobnosť komplikácií. Ak sa objavia akékoľvek ochorenia, pacient by mal informovať lekára - dýchavičnosť, horúčku, opuch alebo necitlivosť, zmenu farby kože.

Po opustení nemocnice sa pacientovi podáva bohaté pitie, užíva aspirín a ľahké cvičenie. Neodporúča sa zdvihnúť záťaže a kúpať sa - len bežná sprcha je povolená.

Dokonca aj po chirurgickom zákroku na odstránenie aneuryzmy slezinovej tepny, žiadny lekár nemôže zaručiť, že sa problém nebude opakovať. V záujme včasného zistenia patologickej expanzie krvných ciev je potrebné starostlivo sledovať zdravotný stav a pravidelne podstupovať lekárske vyšetrenie.

Falošná aneuryzma slezinovej artérie ako komplikácie akútnej a chronickej pankreatitídy

Falošná aneuryzma slezinovej artérie je zriedkavá (od 1,2 do 7,5%), ale extrémne nebezpečná komplikácia pankreatickej nekrózy. Príčinou jeho vzniku je účinok pankreatických enzýmov na susednú tepnu. Môže sa takisto tvoriť pri chronickej pankreatitíde. U pacientov s akútnou pankreatitídou v oblasti nahromadenia tekutín a falošných cýst sa vytvárajú aneuryzmy s falošnými tepnami. Najčastejšie sa vyskytujú aneuryzmy slezinovej artérie, menej často - dolné a horné pancreatoduodenálne tepny. Falošná aneuryzma u pacienta s akútnou pankreatitídou môže byť podozrivá, keď sa krvácanie z hornej časti gastrointestinálneho traktu objaví bez zjavného dôvodu.

Prvý aneuryzmus slezinnej tepny (ASA) opísal M. Beaussier v roku 1770. Predispozičnými faktormi pri vzniku ASA sú dysplázia, portálna hypertenzia a splenomegália a lokálne zápalové procesy. Niekedy sa vytvárajú aneuryzmy v celej tepne. Klinicky sa ASA zvyčajne neprejavuje. Najčastejšie sa diagnostikuje ASA, keď vzniknú komplikácie, z ktorých hlavným je roztrhnutie aneuryzmy a krvácanie do retroperitoneálneho tkaniva, voľnej brušnej dutiny, pankreatického kanála alebo pankreatickej cysty. Jediným klinickým príznakom aneuryzmy je niekedy recidivujúce gastrointestinálne krvácanie bez identifikovaného zdroja. Aneuryzma slezinovej artérie nespôsobuje príznaky až do prasknutia. Keď dôjde k prasknutiu, hlavné symptómy sú spojené s príznakmi akútnej straty krvi.

Skutočná ruptúra ​​aneuryzmy sa považuje za zriedkavý fenomén (0,1 - 3%) a pseudoaneurysmové ruptúry sa vyskytujú častejšie. Skutočná aneuryzma sa zvyčajne vyskytuje u žien (80-87%), zatiaľ čo falošná aneuryzma sa častejšie vyskytuje u mužov a súvisí s vývojom pankreatitídy. Úmrtnosť pri prasknutí ASA sa pohybuje od 25 do 100%.

Falošné aneuryzmy sa vyskytujú v prípadoch, keď pseudocysty susedia s artériou a enzýmy pankreasovej šťavy spôsobujú zvrchnutie svojej steny a krvácajú do lumen cysty. Cysta na okraji je naplnená trombotickými hmotami, avšak v strede zostáva krvný tok. Pri komunikácii pseudocysty s virsung kanálikom môže krv prechádzať cez veľkú duodenálnu bradavku do duodenálneho lúmenu.

ASA je ťažké diagnostikovať. Pri röntgenovom vyšetrení sa zvyčajne mylne pankreatická cysta alebo intramuskulárny benígny nádor žalúdka. Hlavnými diagnostickými metódami sú Dopplerov ultrazvuk, počítačová tomografia, angiografia.

Venovať pozornosť ťažkostiam pri diagnostike a liečbe falošných aneuryziem slezinovej artérie ako komplikácií akútnej a chronickej pankreatitídy na základe údajov z literatúry a našich vlastných pozorovaní na analýzu výsledkov predoperačnej diagnostiky a chirurgickej liečby ponúkať najlepšie možnosti pre terapeutické a diagnostické opatrenia.

MATERIÁLY A METÓDY

Od roku 2006 do marca 2011 bolo v krajinnej klinickej nemocnici Chelyabinsk a v klinike ChelGMA liečených päť pacientov s falošnou aneuryzmou slezinovej tepny, u ktorých sa aneuryzmatický vak vytvoril stenami pseudocysty po pankreatickej nekróze. Medzi pacientmi boli 4 muži a 1 žena vo veku od 27 do 69 rokov. Trvanie choroby od 3 do 8 mesiacov. Pacienti sa sťažovali na bolesť epigastria a zanechali hypochondrium. Gastrointestinálne krvácanie sa vyskytlo u 3 pacientov, krvácanie do cysty u dvoch pacientov. V predoperačnom vyšetrení sa použilo ultrazvuk, počítačová tomografia a magnetická rezonancia. Všetci pacienti boli operovaní.

Bola vykonaná nasledujúca operácia:

 • pankreatická hemirekcia so splenektómii - 3;
 • oddelenie cystogastroanastamózy, šitie aneuryzmy slezinovej artérie - 1;
 • uzatvorenie aneuryzmy splenickej artérie, splenektómia, cystoenteroanastomóza na odpojenej slučke podľa Roux-1.

Na základe radiačných diagnostických metód boli u 2 pacientov zistené falošné aneuryzmy v pseudocystách po pankreatickej nekróze pred chirurgickým zákrokom, u iných pacientov bola táto komplikácia rozpoznaná iba počas operácie. Boli identifikované dve varianty vzniku falošnej aneuryzmy. V prvej sa vyskytli kvôli nekróze pankreatického tkaniva a vzniku arteriálnej steny. Pri týchto pozorovaniach sa veľkosť aneuryzmy pohybovala od 2 do 4 cm, v druhej variante mali pacienti krvácanie do dutiny predtým vytvorenej postnecrotickej cysty a veľkosť aneuryziem sa pohybovala od 4 do 7 cm. oblasť pankreasu odhalila patologickú formáciu a v počiatočných štádiách krvácania sa na pozadí objavila krvná zrazenina ako oblasť hyperdenzie s fuzzy kontúram. Keď kontrastné odhalilo uvoľnenie kontrastného činidla v cystovej dutine, čo potvrdilo diagnostiku aneuryzmy. Štúdia navyše poskytla komplexné informácie o stave pankreasu, jeho duktálnom systéme: stupni sklerotických zmien v parenchýme, prítomnosti kalcifikácií, pankreatickej hypertenzie a viersungolitiázy, postnektických cýst.

S falošnými aneuryzmami zo slezinovej tepny bolo možné ho izolovať pred vstupom do pseudocysty a obviazať ho. Ďalej sa vykonáva distálna resekcia žľazy spolu so stenami falošnej aneuryzmy. U jedného pacienta sa aneuryzma rozšírila na bránu sleziny, takže resekcia žľazy sa vykonala ako jedna jednotka spolu so slezinou. U druhého pacienta sa slezina zachováva bez poškodenia toku krvi v nej.

Pooperačná mortalita nebola pozorovaná. V počiatočnom pooperačnom období boli komplikácie zaznamenané u dvoch pacientov po distálnych resekciách pankreasu vo forme tvorby vonkajších pankreatických fistúl, ktoré sa uzavreli nezávisle počas 3 týždňov.

Vzhľadom na zriedkavosť tejto choroby a jej komplikácie, ako aj problémy s diagnózou, prezentujeme klinické pozorovanie.

Pacient Z., 27 rokov, sa ochorel v januári 2011, keď sa objavila epigastrická bolesť po chybe v strave. Hospitalizovala v nemocnici v mieste bydliska, kde bola liečená na akútnu pankreatitídu. Po konzervatívnej liečbe s podozrením na pankreatickú cysty bol označený ako COHKB # 1 a počas vyšetrenia bola detegovaná cyst chvosta pankreasu až do 100 mm. Konzervatívna liečba bola vykonaná s pozitívnym účinkom, neexistovali žiadne indikácie pre chirurgickú liečbu a bol uvoľnený doma s vylepšením.

7.2.11. po chybe v strave bol hospitalizovaný v epizootickej bolesti s ožiarením v chrbte v chirurgickej nemocnici v mieste bydliska, bola konzervatívna liečba pankreatitídy, bolestivý syndróm sa zmenšil, ale nebol úplne vyriešený. V nemocnici bolo zistené zvracanie krvi, konzervatívna hemostatická liečba, neexistovala žiadna profúzna krvácajúca klinika. Počas choroby sa zaznamenal jednorazový nárast teploty na 38,0. 02/24/11 prevedené v núdzovom poradí na chirurgické oddelenie PSC # 1 so sťažnosťami na epigastrickú bolesť, ľavé hypochondrium, vracanie s krvnými zrazeninami. Diagnóza pri prijatí: exacerbácia chronickej pankreatitídy s tvorbou cysty, žalúdočné krvácanie.

Po prijatí je stav ťažký. Vedomie je jasné. Koža je suchá, bledá, sivá. Vezikulárne dýchanie, bez dýchavičnosti. Heart tóny rytmické, srdcový tep 88 úderov. v min., HELL 110/90 mm.rt.st.. jazyk suchý, s bielym kvetom. Žalúdok je mierne opuchnutý, zúčastňuje sa na dýchaní. Palpácia je mäkká, bolestivá v epigastriu, pulzácia brušnej aorty v epigastriu nie je definovaná. V ľavom hypochondriu je infiltrát (cyst?) Až 12 cm je jasne hmatateľný. Neexistujú žiadne príznaky peritoneálneho podráždenia. Hranica pečene nie je hmatateľná, slezina nie je palpovaná. V čase inšpekcie nie je indikácia pre pohotovosť. Kvôli závažnosti pacienta bol hospitalizovaný v jednotke intenzívnej starostlivosti.

Všeobecný krvný test pri prijatí: hemoglobín - 89 g / l, erytrocyty - 2,67 x 1012 / l, hematokrit-29,2, leukocyty - 8,3 x 109 / l, ESR - 7 mm / h. V biochemickej analýze krvi: α-amyláza - 110 U / l (norma Kľúčové slová: Falošná aneuryzma komplikácie slezinovej artérie pankreatitídy

6.9.1. Aneuryzma slezinných artérií

Podľa všeobecných údajov tvoria aneuryzmy slezinovej artérie 60% všetkých ABA. V literatúre je opísaných približne 1800 prípadov tejto patológie.

Frekvencia lézií slezinovej artérie sa pohybuje od 0,098% pri 195 000 autopsiich po 10,4% s cielenou pitvou zosnulého vo vekovej skupine. Pri analýze 3600 angiogramov brušnej aorty boli detegované aneuryzmy slezinovej tepny v 0,78% prípadov. Toto číslo je najpravdepodobnejším ukazovateľom skutočnej frekvencie ASA v populácii. ASA sa častejšie vyskytuje u žien ako u mužov (pomer 4: 1) a prvý zvyčajne odhaľuje skutočné aneuryzmy a v druhom falošných. Makroaneuryzmy sú zvyčajne sacculate a vo väčšine prípadov lokalizované v oblasti bifurkácie slezinovej tepny. Viaceré lézie sa pozorujú v 20% prípadov.

Najčastejšie príčiny ASA sú:

• fibromuskulárna displazia. U pacientov v tejto skupine sa ASA vylučuje šesťkrát častejšie ako u iných kategórií pacientov;

• portálna hypertenzia v kombinácii so splenomegáliou je druhou najčastejšou príčinou vývoja ASA. Podľa rôznych výskumníkov sa aneuryzmy slezinovej artérie našli u 10 až 30% pacientov s touto patológiou. V takýchto prípadoch môže byť aneuryzma spôsobená hyperkinetickým prietokom krvi, čo vedie k zvýšeniu priemeru slezinovej artérie. Tento typ aneuryzmy sa často pozoruje u pacientov podstupujúcich ortotopickú transplantáciu pečene;

• Cievne účinky opakovaných (viacnásobných) tehotenstiev sú tretím najčastejším faktorom vedúcim k rozvoju ASA. 40% žien vyšetrených na ASA na jednej veľkej americkej klinike malo 6 alebo viac tehotenstiev. Zmeny v stene cievy sa vysvetľujú hormonálnymi a lokálnymi hemodynamickými procesmi v tele tehotnej ženy. Zmeny v cievnej stene sú v mnohých ohľadoch podobné ako v prípade Marfanovho syndrómu;

• štvrtou najčastejšou príčinou ASA je ateroskleróza, častá prítomnosť kalcinátov v samotnom aneuryzme a ich absencia v tepne naznačujú, že aterosklerotické zmeny sú sekundárne;

• zápal okolitých štruktúr sleziny tepny, ako je chronická pankreatitída s psevdokistoznym porážkou, prenikajúce vred, plesňového lézie v kombinácii s akútnou bakteriálna endokarditída, tiež slúžiť ako jedna z príčin ACA. Vo všeobecnosti je infekcia príčinou vzniku ASA v 10% prípadov.

V posledných rokoch bol počet traumatických aneuryziem, vrátane iatrogénnych, po operáciách na brušných orgánoch.

Klinický obraz ASA môže byť odlišný. Vo väčšine prípadov je choroba asymptomatická. Hlavným problémom pacientov s nekomplikovanou ASA je neurčitá tlmiaca bolesť v ľavom hypochondriu. Bolesť môže byť konštantná alebo sa vyskytuje pravidelne, niekedy vyžarujúca do oblasti ľavej podskupiny. Bolesť brucha je zvyčajne spojená so zvýšením veľkosti aneuryzmy a jeho tlaku na nervový plexus v retroperitoneálnom priestore.

U mnohých pacientov prevažuje bolesť v ľavom hypochondriu, čo môže spôsobiť podozrenie na ochorenie pankreasu alebo urologickú patológiu.

Pri palpácii brucha je veľmi zriedkavé identifikovať pulzujúcu tvorbu nádoru, pretože vo väčšine prípadov veľkosť ASA nepresahuje 2 cm.

Počas auskultácie v ľavom hypochondriu je možné počuť systolický šelest (20%). Výskyt šumu je spojený s turbulentným pohybom krvi v aortke a jej vetvách.

Diagnózu ASA možno urobiť na základe výsledkov inštrumentálnych štúdií.

Pri prieskumnej radiografii brušných orgánov v 50 - 70% prípadov sa nachádza syndróm "kalcifikovaného kruhu" v ľavom hypochondriu (obrázok 6.33). Ultrazvukové vyšetrenie v režime B vám umožňuje identifikovať objemovú tvorbu kvapaliny v projekcii pankreasu alebo v bráne sleziny. Použitie duplexného snímania umožňuje posúdiť stav lumen cievy, merať jeho priemer, charakter prietoku krvi (obrázok 6.34).

Najinformatívnejšou diagnostickou metódou je angiografia, najmä selektívna, ktorá umožňuje určiť lokalizáciu a veľkosť aneuryzmy (obrázok 6.35). Treba zdôrazniť, že aneuryzmatický vak často obsahuje trombotické hmoty, výsledkom čoho je veľkosť aneuryzmy na angiograme vo väčšine prípadov menšia ako skutočné rozmery. Preto je možné skutočnú veľkosť aneuryzmy inštalovať pomocou ultrazvuku alebo CT. CT a MRI pomáhajú pri diferenciálnej diagnostike ASA s inými cystickými formáciami brušnej dutiny, umožňujú získať čo najobjektívnejšiu informáciu o téme lézie, vytvoriť vzťah aneuryzmy s okolitými štruktúrami.

Obr. 6.33. Prieskumná snímka brušnej dutiny. Kalcinovaný tieň v ľavom subfrenickom priestore.

Obr. 6.34. Ultrazvukové vyhľadávanie. Na bráne sleziny je určená tvorba kvapaliny 2,2 x 1,8 cm, spojená so slezinovou tepnou.

Obr. 6.35. Angiogram. Aneuryzma tkaniva trupu slezinovej tepny.

Vo väčšine prípadov sa objavujú prvé klinické príznaky skoršej asymptomatickej ASA v dôsledku prasknutia - hlavnej komplikácie tejto choroby. Frekvencia zlomení ASA s priemerom väčším ako 2 cm je 9,6%, menej ako 2 cm - 2%. Život ohrozujúce trhliny ASA sa vyskytujú len v 2% prípadov, čo je spôsobené zastavením krvácania v dôsledku arteriálnej hypotenzie, trombózy a tamponády miesta pretrhnutia steny aneuryzmy. Faktory, ktoré ovplyvňujú medzeru, nie sú presne stanovené, ale je známe, že je menej pravdepodobné, že u pacientov s kalcifikovaným aneuryzmom je oveľa častejšia a vyskytuje sa oveľa častejšie u mladých žien počas tehotenstva, ako aj u pacientov po ortotopickej transplantácii pečene. Podľa literatúry sa rozdiel ACA vyskytol u 95% pacientov, ktorých aneuryzmy boli diagnostikované počas tehotenstva.

Medzi zložitých foriem ACA rozlišovať neúplné pretrhnutie aneuryzma steny pre vytvorenie subadven-titsialnoy hematóm a kompletný rozchod s krvácaním do retroperitoneálny-rozmernom priestore, krvácanie do voľnej dutiny brušnej, orgánov gastrointestinálneho traktu (v dôsledku zápalu, prenikanie žalúdočných vredov aneuryzmatického vaku) a pankreasu. Porušenie ACA u žien počas tehotenstva často napodobňuje núdzové pôrodné stavy: abrupcia placenty, embolizácia plodovej vody, ruptúra ​​maternice. V iných prípadoch sa prasknutie ASA môže mýliť kardiogénnym šokom, trombóza mezenterických ciev, akútna pankreatitída, perforácia žalúdočných vredov, obličková kolika atď.

U pacientov s neúplným pretrhnutím steny aneuryzmy dochádza k ostrému bolesti bez kolapsu a stúpajúcej anémii. Zvýšená bolesť je spojená s prudkým zvýšením veľkosti aneuryzmy. Bolesť je zvyčajne lokalizovaná v ľavom hypochondriu alebo epigastriu, ožaruje do ľavej lopatky alebo má okolitú povahu. Pri väčších aneuryzmoch v ľavom hypochondriu môže byť pulzujúca formácia, po ktorej je počuť systolický šelest. Diagnóza u pacientov tejto skupiny je potvrdená rovnakými výskumnými metódami ako u nekomplikovanej formy ochorenia.

Porušenie ASA do retroperitoneálneho priestoru je najbežnejším variantom komplikácií. Vo väčšine prípadov sa odohráva v dvoch etapách: prvá, vzhľadom k medzere za-peritoneálnej hematóm, ktorý vedie do miesta prasknutia a tamponáda zastaviť čas krvácanie, konečný prasknutie aneuryzma môže nastať pomocou iného časového intervalu. Podobný fenomén dvojitého roztrhnutia sa pozoruje aj v 25% prípadov.

V klinickom zobrazení sa pozoruje akútna intenzívna bolesť v ľavej polovici brucha, epigastria alebo ľavej bedrovej oblasti a neskôr bolesť sa stáva šindľovou. Niekedy v prvom okamihu bolesť nemá presnú lokalizáciu. Ďalšie dôležité príznaky prasknutia sú kolaps, ktorého dĺžka trvania môže byť odlišná, tachykardia, zníženie krvného tlaku, anémia. Po prvej fáze môže pacient vyvolať krvácanie na bočnej stene brucha, slabín a stehien. Skúmanie žalúdka pacienta zvyčajne mierne príznaky podráždenia peritonea nie je výslovne môže napätie brušnej steny, vo väčšine prípadov pulzujúceho útvary nie je detekovaný (v dôsledku šírenia retroperitoneálny hematóm). Z inštrumentálnych metód výskumu sú ultrazvuk a počítačová tomografia veľmi dôležité pre identifikáciu retroperitoneálneho hematómu a aneuryzmy slezinovej artérie.

Roztrhnutie ACA do voľnej brušnej dutiny je najakútnejším a najťažším typom prasknutia. Klinický obraz rýchlo vyvíja príznaky krvácania: akútna bolesť brucha, nevoľnosť, kolaps, šok, bledosť, studený pot, anémia, tachykardia. Pri palpácii brucha sú vo väčšine prípadov zistené svalové napätie prednej brušnej steny, symptómy peritoneálneho podráždenia a perkusie - matnosť v bočných úsekoch. V dôsledku hypotenzie sa obvykle objavuje oligúria alebo anúria. Ak sa pacient predtým nepozoroval pre toto ochorenie, je indikovaný urgentný ultrazvuk, počítačová tomografia a angiografia.

Keď sa ACA pretrváva do orgánov gastrointestinálneho traktu, obsah ASA sa najčastejšie dostáva do žalúdka alebo dvanástnika a pankreatických kanálikov v dôsledku penetrujúcich vredov a exacerbácie pankreatitídy. Hlavným príznakom prasknutia je akútna náhla bolesť brucha, zvyčajne lokalizovaná v epigastriu, a keď krvácanie do kanálikov pankreasu nadobúda charakter šindľov. Prítomnosť bolestivého syndrómu rozlišuje klinický obraz ruptúry aneuryzmy v gastrointestinálnom trakte z kliniky gastrointestinálneho krvácania inej etiológie. Medzi dôležité príznaky patrí aj vracanie krvi, škytavka spolu s účinkami kolapsu (bledosť, studený pot, tachykardia, anémia), melena.

Na objasnenie diagnózy povoľte duo-denoskopiu, ultrazvuk, počítačovú tomografiu a rádiografickú kontrastnú štúdiu krvných ciev. Arteriovenózne fistuly slezinných artérií sú mimoriadne zriedkavou komplikáciou aneuryzmy, ktorá sa prejavuje na klinike portálnej hypertenzie.

Liečbu. Indikácie pre chirurgickej liečby sú ACA ruptúrou aneuryzmy, symptomatickej aneuryzma, aneuryzma identifikovaný u tehotných žien a žien v plodnom veku, priemer aneuryzmy väčší ako 2,5 cm. Spustenie prípadne rekonštrukčnej cievnej chirurgie.

Metóda výberu v chirurgii ACA je röntgenová endovaskulárna oklúzia slezinovej artérie, ak ACA nie je spojená so zápalovými zmenami v pankrease alebo žalúdku. Ak to nie je možné alebo neúčinná endovasku-lar rušenie výhodné sú nasledujúce ošetrenie: A A aneuryzma proximálnej a stredná časť sleziny tepny - ligácia proximálnym sleziny tepny a distálne od aneuryzma ligácia vstupu a výstupu zo cievne aneuryzmy resekcii aneuryzma;

▲ pre aneuryzmy vzdialené od prípadu slezinovej tepny alebo laloku sleziny - aneuryzmografia, resekcia aneuryzmy so splenektómii;

▲ pri zápalových aneuryzmoch distálnej slezinnej tepny vrátane pankreasu, - resekcie aneuryzmy a chvosta pankreasu;

▲ v prípade falošných aneuryziem (v dôsledku erózie pankreasových pseudocyst) - ligácia tepny nasledovaná vnútornou alebo vonkajšou drenážou cysty av prípade potreby resekciou pankreasu; ak nie je možné vykonať ligáciu proximálnej a distálnej slezinnej tepny, blikajúca tepna z aneuryzmatického vaku.

Výsledky operácií. Pri plánovaných operáciách u pacientov s ASA, ktoré neboli komplikované zápalovým procesom, nebola pozorovaná úmrtnosť. Keď je porucha ACA, úmrtnosť je asi 25%. Súčasne miera úmrtnosti matiek v čase prerušenia ACA počas tehotenstva dosiahla 70% a úmrtnosť plodu - 75%. Pooperačná mortalita u pacientov s krvácaním z pankreasu je 30%.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ako odstrániť kapiláry na tvári doma

Perfektne čistá, hladká a "porcelánová" tvár bola vždy, je a bude ideálnou, na ktorú sa usilujú všetky ženy. Tento ideál však nie je vždy dosiahnuteľný. Toto akné vyskočí z ničoho, alebo sa začnú objavovať vrásky.

Prečo sú žily opuchnuté a bolestivé v ramenách: príčiny a liečba

Oteklé žily v pažích nie sú vôbec smrteľné ochorenie. Vo väčšine prípadov to neovplyvňuje ľudské zdravie. Len príležitostne to môže byť znakom vážnych problémov s plavidlami.

Ischemická mozgová mŕtvica

Ischemická mozgová príhoda je infarkt mozgu, vyvíja sa s výrazným poklesom cerebrálneho prietoku krvi.Medzi chorobami, ktoré vedú k vzniku mozgového infarktu, je prvé miesto obsadené aterosklerózou, ktorá postihuje veľké mozgové cievy v krčnom alebo intrakraniálnych cievach alebo oboje.

Prehľad pľúcnej embólie: čo to je, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete, čo je pľúcna embólia (pľúcna embólia), aké príčiny vedú k jej vývoju. Ako sa táto choroba prejavuje a ako nebezpečná, ako ju liečiť.

Systolický a diastolický tlak: popis, normálne hodnoty, odchýlky

Z tohto článku sa dozviete, aké sú typy krvného tlaku, ktoré z jeho odrôd je dôležitejšie - systolický alebo diastolický tlak. Prečo sa odlíšia oddelene, aká je ich norma a ako to dokazujú odchýlky.

Ako liečiť srdce a krvné cievy doma

LiveInternet LiveInternetAko čistiť nádoby doma?Nedeľa, január 09, 03:15 + na cenovú ponuku
Od roku do roka stále viac a viac ľudí trpí kardiovaskulárnymi ochoreniami, a to stredným a starším, a veľmi mladými.