Z tohto článku sa dozviete: čo je aneuryzma predsieňového septa (skrátená ako WFP), jeho typy. Príčiny patológie, čo môžu byť príznaky. Ak je liečba nevyhnutná a kedy nie.

Keď nastane aneuryzma predsieňového septa, dôjde k jej zakriveniu na ľavej alebo pravej strane.

Aneuryzma sa považuje za výčnelok priemeru septa medzi 10 a viac mm. Jeho menšie zakrivenie môže byť rozpoznané ako variant normy, ak nie je sprevádzané ďalšími patológiami.

Samotný aneuryzmus nie je nebezpečnou patológiou a jeho špeciálna liečba sa zvyčajne nevyžaduje, najmä ak pacient nie je narušený akýmikoľvek príznakmi.

Avšak v každom prípade, ak máte takúto odchýlku, pozorujte s kardiológa a podrobte sa profylaktickému vyšetreniu raz ročne.

Typy, príčiny, mechanizmus vývoja aneuryzmy MPP

V závislosti od tvaru existujú:

 • vyklenutie v ľavej predsieni;
 • vyklenutie v pravom predsieni;
 • Aneuryzma v tvare písmena S.

Táto klasifikácia nemá veľký klinický význam. Jediná vec, ktorú možno poznamenať - zakrivenie v tvare písmena S je nebezpečnejšie ako ľavé alebo pravé.

Tiež môže byť anomália buď vrodená, alebo získaná.

Vrodená forma aneuryzmy

Kongenitálny aneuryzma MPP sa diagnostikuje počas rutinného vyšetrenia dieťaťa.

Zdá sa to kvôli genetickému predispozícii (ak má niekto tento problém v rodine, môže byť prenášaný na dieťa) alebo kvôli zhoršenému embryonálnemu vývoju. Kardiovaskulárny systém plodu môže trpieť škodlivými návykmi matky, silným stresom počas tehotenstva a tiež prenášaný počas obdobia gravidity infekčných chorôb.

Vrodená aneuryzma sa vyvíja podľa nasledujúceho princípu. Tam je malý otvor v interatrial septa embrya - oválne okno. Bežne je úplne zarastená u detí bezprostredne po narodení. V patologickom prípade sa nemusí vôbec uzavrieť (pacient bude diagnostikovaný s otvoreným oválnym oknom) alebo uzavretý veľmi tenkou vrstvou tkaniva (táto tenká časť septu sa tiahne a ohýba na jednu stranu a vytvára aneuryzma).

Zakúpený formulár

Získané zisťovanie u dospelých, väčšinou starších ako 50 rokov. Môže sa vyskytnúť ako dôsledok infarktu myokardu alebo ako zmena súvisiaca s vekom spôsobená starnutím tela.

Možné príznaky aneuryzmy WFP?

Vo väčšine prípadov aneuryzma predsieňového septa nespôsobuje nepríjemné symptómy u dospelých ani detí. Z tohto dôvodu je na základe sťažností pacienta diagnostikovaná, že nie je možné. Ak chcete identifikovať túto anomáliu, musíte pravidelne absolvovať preventívne fyzické vyšetrenie. Avšak počas nej nie sú lekári vždy predpísané ultrazvukom srdca, takže pacient nemusí dlhú dobu vedieť o jeho srdcovom ochorení.

U novorodencov sa môže patológia niekedy prejaviť pomalým prírastkom hmotnosti. V tomto prípade lekári predpisujú komplexné vyšetrenie, počas ktorého sa vyšetruje nielen srdce.

U adolescentov, ktorí majú aneuryzma WFP, môže byť znížená vytrvalosť, nemožno tolerovať intenzívnu fyzickú námahu (napríklad odovzdanie štandardov do telesnej výchovy alebo návštevy športovej sekcie). Je to spôsobené skutočnosťou, že v dospievaní vďaka intenzívnemu rastu a pubertu dostáva kardiovaskulárny systém veľkú záťaž. Nepríjemné príznaky obvykle zaniknú s vekom.

Ak však dieťa nesťažuje na zlé zdravie a rýchlu únavu, aneuryzma predsieňového septa nie je kontraindikáciou telesnej výchovy a športu.

diagnostika

Určiť ochorenie pomocou Echo KG (ultrazvuk srdca).

Postup je úplne bezbolestný, takže sa tiež používa na diagnostiku srdcových patológií u detí vrátane novorodencov. Počas ultrazvuku sa pacient pásí do pása, leží na gauči na chrbte, lekár aplikuje špeciálny gél a začne skúmať srdce pomocou ultrazvukového stroja. Potom lekár požiada predmet, aby sa otočil na ľavú stranu, aby sa pozrel na srdce v inej projekcii. Pred začatím liečby sa odporúča, aby neboli dostatočne veľké (aspoň hodinu pred diagnózou). Musíte mať so sebou uterák, aby ste ho položili na gauč a niekoľko obrúskov, aby ste mohli gél vyčistiť z tela.

Pomocou Echo CG je možné identifikovať nielen aneuryzma MPP, ale aj iné chyby, ako aj posúdenie výkonnosti srdca a stav všetkých štyroch jeho komôr.

komplikácie

Ak je aneuryzma veľká, môže spôsobiť takéto odchýlky:

 • hypotenzia (nízky krvný tlak);
 • arytmie;
 • zlyhanie srdca prvý stupeň.

Zvyčajne sa vyskytujú u detí v mladistvých a starších.

Nebezpečnejšou komplikáciou aneuryzmy je pretrhnutie interatriálnej septa v mieste výčnelku. Napriek tomu, že to znie veľmi desivé, takýto fenomén okamžite nepovedie k smrti. V mieste pretrhnutia vzniká porucha, ktorá ďalej ovplyvňuje fungovanie srdca (spôsobuje srdcové zlyhanie, arytmia).

U detí a dospievajúcich sa môže prasknutie MPP vyskytnúť v mieste zakrivenia, ak:

 • Veľké oblasti aneuryzmy.
 • Dieťa dostane nadmerné cvičenie. Najmä ak začali náhle. Napríklad dieťa viedlo sedavý životný štýl, vynechalo hodiny telesnej výchovy a potom začalo navštevovať športovú sekciu bez predchádzajúceho tréningu.
 • Vyvinul zlé návyky (fajčenie, alkohol, zneužívanie energie).
 • Má vážne problémy s výživou (jedia veľa rýchleho občerstvenia, výrobky s vysokým obsahom škodlivých prísad, odmietajú jesť bežné potraviny).
 • Teenager neustále chýba v spánku (v noci, ide na diskotéku alebo sa pripravuje na kontrolu).
 • Má nadváhu.

Častejšie, aby sa vyvolalo pretrhnutie septu, je potrebná kombinácia niekoľkých faktorov od tých, ktoré sú uvedené vyššie.

U dospelých je WFP roztrhnutý na mieste aneuryzmy z rovnakých dôvodov ako u detí, ako aj:

 • v dôsledku emočného stresu v práci;
 • v dôsledku starnutia tela.

Existuje dôkaz, že starší ľudia s aneuryzmami WFP majú zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín.

Liečba a životný štýl aneuryzmy MPP

Aneuryzma vnútorného priechodu, ktorá nie je komplikovaná otvoreným oválnym otvorom, si nevyžaduje špeciálnu terapiu. Liečba liekom sa používa iba vtedy, ak aneuryzma spôsobuje závažnú hypotenziu, arytmiu alebo zlyhanie srdca.

Aneuryzma predsieňového septa (WFP): príčiny a liečba

Jedným z typov patológií srdca je aneuryzma predsieňového septa - ochorenie, ktoré môže byť smrteľné. Najčastejšie sa vyskytuje špecifikovaná srdcová choroba u detí, ktorá sa rozvíja v prenatálnom období. Aneuryzma MPE u malého dieťaťa je ťažké určiť, pretože je ťažké identifikovať príznaky, a preto je s následnou liečbou potrebná lekárska diagnóza.

Čo je aneuryzma WFP?

Aneurysm MPP - malá anomália srdca, ktorá je výčnelkom cievnej steny. Súčasne je narušený krvný obeh a novotvar sa tlačí proti stenám átria. U dospelých je ochorenie menej časté ako u detí. Existuje niekoľko foriem:

 • Vyrážanie z ľavej pravice predsiene;
 • Vypuknutie septa srdca doľava;
 • Špindlová patológia, keď horná časť vybočuje v jednom smere, vpravo - v inom.

Aneurysmy WFP u novorodencov a u dospelých sú nebezpečné nielen kvôli možnému roztrhnutiu - to sa stáva zriedkavo. Nebezpečenstvo je, že ak je krvný tok v akútnej forme ochorenia narušený, pravdepodobne sú odchýlky v prívode kyslíka do mozgu. Existujú krvné zrazeniny, zrazeniny, anomálie spojené s poškodením ciev a tepien, je pravdepodobná mŕtvica.

Príčiny ochorenia

Aneuryzma MPP je už niekoľko rokov známa lekárom, ale doteraz nebolo možné určiť presné príčiny jej vývoja. Obaja muži a ženy sú ohrozené. S najväčšou pravdepodobnosťou je tvorba patológie spojená s týmito faktormi:

 • Vrodená - aneuryzma medzi sebou u detí sa objaví v maternici v dôsledku minulých infekčných ochorení alebo dedičných príznakov. Ak sa príbuzní dieťaťa už stretli s patológiou, je možné, že sa dieťa znovu rozvinie;
 • Získané - objavujú sa u dospelých, napríklad po infarkte. Môže tiež ovplyvniť vývoj úrazu v dôsledku nehôd alebo štrajkov na hrudi.

V každom prípade, povaha aneuryzmy predsieňového septa ešte nebola objasnená, čo znamená, že každá osoba je ohrozená a keď sa objavia prvé príznaky, mali by ste požiadať o pomoc.

Aké príznaky môžu naznačovať aneuryzma WFP

Známky aneuryzmy môžu byť mierne alebo úplne chýbajúce. Často choroba prebieha bez akýchkoľvek príznakov. Povaha pocitov pacienta je ovplyvnená veľkosťou výčnelku, vekom osoby, veľkosťou oválneho okienka. Vo väčšine prípadov sú príznaky podobné ako prejav srdcového zlyhania, srdcový záchvat alebo prepracovanie a pacient včas nehľadá pomoc.

Nasledujúce príznaky by mali byť alarmujúce:

 • Bolesť v srdci - má paroxysmálny charakter;
 • Zvýšená únava, pretože krvný obeh je narušený a telo je zásobované kyslíkom.
 • Pocit nepohodlie v hrudníku - tento príznak môže povedať o mnohých ochoreniach;
 • Poruchy srdcového rytmu;
 • Neschopnosť vydržať predĺžené cvičenie - dýchavičnosť a únava.

Okrem toho sa môžu objaviť problémy s dýchaním, vrátane kašľa - zvýšený objem prietoku krvi do pľúc a zvyšuje sa zaťaženie ciev a kapilár.

Ako je diagnostika?

Aneuryzma predsieňového septa je zistená v lekárskej inštitúcii. Pacient sa podrobí primárnemu lekárskemu vyšetreniu, počas ktorého sú vylúčené iné možné ochorenia. Vykonal komplexný prieskum:

 • Ultrazvuk srdca je najbežnejší spôsob identifikácie patológie a určenia jej tvaru;
 • EKG je jednoduchá metóda, pri ktorej je možné nájsť poruchu srdcového rytmu, aby sa vylúčila arytmia;
 • Rádiografia - na obrázku je špecifický príznak - korene pľúc pulzujú;
 • Počítačová tomografia;
 • Katetrizácia srdcových komôr.

Navyše laboratórna štúdia krvi na zápalové procesy. Je dôležité, aby prognóza a liečba vykonával skúsený kardiológ, pretože ochorenie je nebezpečné a zahŕňa mnoho rizík.

Ako sa lieči aneuryzma MPP?

Aneuryzma membránovej časti interventrikulárneho septa je liečená rovnakými metódami ako iné typy podobných patologických stavov. Po zistení ochorenia sa zvyčajne predpisuje liečba liekom, počas ktorej lekár monitoruje rast aneuryzmy. Tieto lieky sa používajú:

 • Lieky, ktoré vyvolávajú produkciu kolagénu - sú potrebné na posilnenie stien krvných ciev;
 • Vitamíny B;
 • Stopové prvky vrátane zinku a medi;
 • Prostriedky na zmiernenie krvného tlaku, ak je pacient náchylný na hypertenziu;
 • Lieky, ktoré absorbujú krvné zrazeniny;
 • Lieky na vyrovnanie srdcovej frekvencie.

Lieková metóda sa používa na malú patológiu, ak je zaznamenaný zrýchlený rast, nie je možné bez chirurgickej intervencie. Počas operácie je úlohou lekára posilniť steny aneuryzmy. Používajú sa tieto metódy:

 • Vložte syntetickú náplasť;
 • Šité cez malú dieru;
 • Oválne okno je uzavreté endoskopom.

Chirurgická liečba nevylučuje užívanie liekov počas rehabilitácie. Budete tiež musieť piť lieky, ktoré posilňujú krvné cievy, vitamíny a minerály. Dodržiavanie všetkých odporúčaní a predpisov lekára sa vyžaduje, aby liečba bola úspešná.

Prevencia aneuryzmy MPP

Keď ste zistili, aké je aneuryzma predsieňového septa, aká ťažká bude diagnóza a liečba, mali by ste premýšľať o preventívnych opatreniach. Znížia riziko vzniku patológie a uľahčia priebeh ochorenia, ak sa už vytvorí aneuryzma. Dodržujte nasledujúce opatrenia:

 • Berte infekčné ochorenia vážne - akékoľvek ochorenie alebo chrípka by mali byť naliehavo liečené, pretože môžu urýchliť rast neoplazie. Je to vaše právo konzultovať s lekárom alebo nie, ale je lepšie vykonať takúto liečbu pod dohľadom špecialistu;
 • Okamžite liečte kašeľ - aj keď taká neškodná choroba môže viesť k prasknutiu stien, bude lepšie vykonať vyšetrenie počas tohto obdobia;
 • Úplne vzdať zlých návykov, čo bude mať pozitívny vplyv nielen na prácu srdca, ale na celý organizmus;
 • Jedzte dobre a vyvážte. Z potravy bude potrebné odstrániť škodlivé mastné potraviny, pretože prispieva k tvorbe krvných zrazenín a plakov v cievach a keďže prietok krvi je už zlomený, ďalšia odchýlka je neprijateľná;
 • Riaďte vývoj aterosklerózy, tlaku a hmotnosti. V prípade potreby použite lieky predpísané lekárom.

Navyše mierna fyzická námaha, nedostatok stresu a presná denná rutina s dostatočným časom na spánok a odpočinok pomôžu znížiť riziko ochorenia alebo výskyt komplikácií.

Aneuryzma MPP je patológia, ktorá sa môže vytvoriť u osoby akéhokoľvek veku bez symptómov. Ale absencia znakov neznamená, že choroba nie je nebezpečná, vždy existuje riziko prasknutia alebo komplikácií. Pacient by mal podstúpiť pravidelné vyšetrenia na identifikáciu aneuryzmy a iných defektov srdca alebo obehového systému.

Aneurysm WFP u dospelých

Aneuryzma predsieňového septa - čo to je? Aká nebezpečná je a čo ľudia potrebujú vedieť, kto v takejto diagnóze počul v kancelárii lekára. Mala by som sa obávať? O tomto v našom článku.

MPP aneuryzma je patológia charakterizovaná výčnelkom vnútorného priechodu v mieste jeho najväčšieho prebierkovania. Táto podmienka je zahrnutá do skupiny takzvaných malých srdcových anomálií.

Skupiny malých anomálií vývoja srdca predstavujú vývojové abnormality v štruktúre srdca, ktoré môžu zmiznúť alebo klesať počas života dieťaťa. Často je anomália kombinovaná s defektom predsieňového septa. V tomto prípade sa tento stav nazýva vrodená srdcová choroba.

1 Mechanizmy tvorby aneuryzmy

Otvorte oválny otvor

V prenatálnom období v tele plodu v prepážke medzi predsieňmi je oválne okno. Prostredníctvom tohto okna je vypúšťanie krvi z ľavej predsiene vpravo. Preto prietok krvi nezachytáva pľúcny kruh krvného obehu, pretože počas tohto obdobia nie je potrebná funkcia pľúc.

Po pôrode začnú fungovať pľúca dieťaťa a oválne okno sa zatvára (nadmerné). Ak sa okno úplne nezatvorí, na tomto mieste sa vytvorí tenké spojivové tkanivo alebo zostane medzi prstencom odkaz.

2 Komplikácie a riziká ochorenia

V niektorých prípadoch sa anestezmus predsieňového septa môže správať celkom pokojne a nepredstavuje hrozbu pre telo, ak je jeho veľkosť malá. Avšak jeho existencia u dospelých môže byť sprevádzaná nasledujúcimi faktormi:

 1. Porucha srdcového rytmu.
 2. Tromboembolické komplikácie. Táto komplikácia sa často pozoruje, keď sa predsieňový aneuryzmus spoja s prítomnosťou správy medzi predsieňami. Podmienky pre turbulenciu prietoku krvi v oblasti otvoru. To vedie k tvorbe krvných zrazenín, ktoré môžu prúdiť do mozgu prietokom krvi. V dôsledku toho sa môže vyvinúť život ohrozujúci stav - zablokovanie mozgových ciev a v dôsledku toho mŕtvica.
 3. Porušenie aneuryzmy. Takáto komplikácia sa môže vyskytnúť, ak je choroba sprevádzaná vysokým krvným tlakom. To je samozrejme nepriaznivý fakt. V dôsledku rôznych emočných a fyzických preťažení na pozadí hypertenzie môže dôjsť k pretrhnutiu septa.

Vzhľadom na to, že tlak v predsieni je oveľa nižší ako v komorách, medzera nevedie k smrti pacienta. Tento stav však môže výrazne zhoršiť stav pacienta. Zdá sa, že sa zhoršuje kvalita života pacienta.

3 Prevalencia a príčiny choroby

Porucha predsieňového septa

Prevalencia ochorenia je 1% u populácie a rovnako sa vyskytuje u mužov i žien. Dôvody vedúce k rozvoju aneuryzmy KPR môžu byť rozdelené do dvoch veľkých skupín:

1) Vrodené. Genetická (dedičná) porucha, ktorá sa prejavuje ako narušenie vývoja spojivového tkaniva v prenatálnom období. Vyskytuje sa u 80% mladých ľudí a môže byť systémový aj lokálny (izolovaný).

So systémovým postihnutím spojivového tkaniva sa môžu pozorovať zmeny v mnohých orgánoch a systémoch - obličkách, oči, nervovom systéme, kardiovaskulárnom systéme. Často sa aneuryzma kombinuje s vaskulárnou dystóniou. Pri miestnej angažovanosti proces ovplyvňuje len medzikusovú septum. Druhá možnosť je oveľa menej častá.

4 Klasifikácia aneuryzmy MPP

Typy aneuryzmy MPP

Aneuryzma predsieňového septa je rozdelená na 3 typy:

 1. R-typu. Septum vyčnieva smerom k pravému predsieni.
 2. R-L-typu. Vypuknutie septu ide najprv doprava a potom doľava.
 3. Typu LR Oddiel sa posunie doľava a potom doprava.

V závislosti od prítomnosti dier v oblasti:

 1. Prítomnosť správy ľavej a pravej predsiene. V tomto prípade dochádza k vypúšťaniu krvi do pravého predsiene.
 2. Chýba správa.

5 Klinické prejavy u dospelých

Dýchavičnosť pri námahe

Či sa aneuryzma predsieňového septa objaví alebo nie, závisí od mnohých faktorov:

 • Veľkosť aneuryzmy.
 • Veľkosti otvoreného oválneho okna.
 • Prítomnosť alebo absencia príznakov srdcového zlyhania.
 • Vek pacienta. Zvyčajne s vekom sa stav pacienta zhoršuje, pretože sa prispôsobujú adaptačné mechanizmy tela.
 • Súčasné ochorenia (najmä ochorenia kardiovaskulárneho systému).

Po dlhú dobu je aneuryzma s prítomnosťou dutiny u dospelých asymptomatická. To je spôsobené tým, že sa telo môže dlho prispôsobiť takému zaťaženiu. Funkčné poruchy srdca môžu chýbať až do dospelosti. Jediným znakom v tomto veku môže byť mierne oneskorenie fyzického vývoja. V treťom desaťročí života môže byť ľahká únava.

Malá aneuryzma malého rozmeru bez komunikácie medzi predsieňmi sa spravidla nezjavuje. Ak je otvorené oválne okno veľkej veľkosti, krv sa vypúšťa do ľavej predsiene. Tento stav ovplyvňuje fungovanie srdca a prejavuje sa určitými príznakmi. Príznaky ochorenia však nie sú špecifické pre túto chorobu. Patria medzi ne:

 • Dýchavičnosť. Pacientovi je ťažké dýchať - je to ťažké. Táto podmienka sa vyskytuje počas cvičenia.
 • Búšenie srdca. Symptóm, ktorý sa vyvíja počas cvičenia, ako reakcia srdca na zvýšenie potreby kyslíka.
 • Únava. Táto podmienka tiež sprevádza fyzickú aktivitu.

6 Diagnóza ochorenia

Aneuryzma MTF (typ R)

Ako už bolo uvedené vyššie, aneuryzma ICE sa týka vrodených vývojových abnormalít. Preto ho možno bez ťažkostí odhaliť aj v detstve. V prípade progresívneho rozťahovania sa pozoruje iná situácia, po prvýkrát ju možno pozorovať v dospelom veku.

Hlavné metódy diagnostiky aneuryzmy sú:

 • Echokardiografická štúdia. Ultrazvuk srdca vám umožňuje identifikovať výčnelok medzistavcového prepážky.

Ak je aneuryzma dopĺňaná existenciou otvoreného oválneho okienka, nasledujúce metódy môžu byť informatívne:

 • EKG je najjednoduchšia metóda. Elektrofyziologické vyšetrenie srdca pomáha vidieť preťaženie pravého srdca. Tiež zistené srdcové arytmie. Zároveň sa môžu zistiť príznaky fibrilácie predsiení.
 • RTG hrudníka. Aneuryzma s otvoreným oválnym oknom je charakterizovaná prítomnosťou špecifického príznaku na röntgenovom snímku - "pulzácia koreňov pľúc".
 • Echokardiografická štúdia. Rovnako ako v prípade aneuryzmy bez správy je táto metóda veľmi dôležitá pri diagnostike otvoreného oválneho okna. Vďaka tejto metóde môžete vidieť turbulenciu prietoku krvi v oblasti otvoru. Poruchy ventilov môžu byť tiež zistené.

Inštrumentálnu diagnostiku možno doplniť aj nasledujúcimi metódami:

 • Ultrazvuk extraesofageálny.
 • Transtorakálny ultrazvuk.
 • Počítačová tomografia.
 • Katetrizácia srdcových komôr.

7 Liečba aneuryzmy

Liečba aneuryzmy u dospelých môže byť medicínsky i chirurgicky.
1) Liečba liečiv - nie je špecifická. Používa sa aj vtedy, keď nie je indikovaná chirurgická liečba. Lieky, ktoré sa môžu použiť, patria do rôznych skupín.

 • Lieky, ktoré stimulujú tvorbu kolagénu.
 • Vitamíny skupiny B.
 • Stopové prvky - Cu, Zn, Mg.
 • Lieky, ktoré ovplyvňujú rytmus srdca.
 • Lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.

Táto liečba je však nešpecifická. Pacienti, ktorí nepotrebujú chirurgickú liečbu, musia spravidla pravidelne monitorovať kardiológ alebo terapeut. Musia každý rok podstúpiť ultrazvuk srdca, aby monitorovali stav aneuryzmy.

Pacientom sa odporúčajú opatrenia na obnovu. Odporúča sa dodržiavať režim práce a odpočinku, aby sa zabránilo emočnému a fyzickému preťaženiu. Je dôležité kontrolovať hladiny krvného tlaku. Dôležitým bodom je tiež prevencia infekcií, ktoré majú negatívny vplyv na telo.

Okklyuder zavrieť chybu WFP

2) Chirurgická liečba je indikovaná s veľkosťou aneuryzmu vyššou ako 10 mm a sprevádzaná zhoršenou funkciou srdca. Hlavnou metódou operácie je posilnenie aneuryzmy so syntetickým materiálom. Ak je v septe otvor, môže byť zatvorený nasledujúcimi spôsobmi:

 • Zošívania. Vykonáva sa v prípade malého otvoru.
 • Staging syntetická náplasť.
 • Endoskopická metóda zatvárania okna pomocou špeciálnych zariadení.

Aneuryzma predsieňového septa (MPP): príčiny, symptómy, diagnóza, liečba, prognóza

Novorodené deti môžu byť diagnostikované rôznymi vrodenými malformáciami a abnormalitami srdca. Niektoré z nich sú nezlučiteľné so životom, iné vyžadujú chirurgickú korekciu, inak sa nedajú vyhnúť ťažkým hemodynamickým poruchám a ďalšie sú relatívne bezpečné a bez symptómov.

Aneuryzma MPP (interatrial septum) sa označuje ako takzvané menšie anomálie srdca, ktoré nespôsobujú významné poruchy obehu a zmeny v srdcovej funkcii. Toto je zriedkavá malformácia novorodencov, ktorá sa vyskytuje v nie viac ako 1% prípadov a je zvyčajne bez symptómov.

Mladé matky, ktoré sú konfrontované s takouto anomáliou vo svojom dieťati, by nemali paniku - aneuryzma WFP nepredstavuje hrozbu pre život, deti sa správne rozvíjajú a ak sa rozvinie aneuryzma, môže spontánne zmiznúť. Úzkosť by mala spôsobiť prípady, keď je aneuryzma kombinovaná s vážnejšou poruchou, ktorá určuje symptómy a taktiku dieťaťa.

MPP aneuryzma je izolovaná, ale oveľa častejšie je kombinovaná s ďalšími defektmi srdca a otvoreným oválnym oknom, takže príznaky môžu byť rôzne, ale nie vždy spojené s aneuryzmou. Podozrivá patológia u novorodenca umožňuje ultrazvuk, ktorý sa môže uskutočniť v prvých dňoch a týždňoch života.

Príčiny a typy aneuryzmy MPP

Aneuryzma interatriálneho septa z hľadiska anatómie je vyčnievaním steny myokardu medzi predsieňami v jednom alebo druhom smere. Zvyčajne stenu prechádza v oblasti takzvanej oválnej fossy, ktorá zostáva po prelome oválneho okna, pretože srdcový sval nie je dostatočne silný a za nepriaznivých podmienok sa môže vyviesť.

V plodoch pľúcny obeh nefunguje, pretože zvládnutie dýchania je možné až po narodení dieťaťa. Výmena plynu je in utero udržiavaná funkčnou placentou a oválne okno umiestnené v septa medzi predsieňmi je potrebné presmerovať krv z pravého predsiene doľava a potom veľkého kruhu. Po narodení sa dierka takmer okamžite zatvorí, novorodenec dýcha svojimi vlastnými pľúcami a krv z jedného átria do druhého už neprichádza.

Často neonatológovia pozorujú predčasné uzavretie oválneho okna, ktoré môže fungovať dlhší čas - až na jeden rok alebo viac. V takýchto prípadoch je pravdepodobne nedostatočne silný myokard extrudovaný v jednom alebo druhom smere pod tlakom prietoku krvi. Kombinácia aneuryzmy s defektom v septe je typickejšia ako izolovaná aneuryzma WFP, hoci je to možné.

Príčiny aneuryzmy MPP nie sú presne stanovené a rozsiahle štúdie v tejto oblasti neboli vykonané. Úloha vonkajších aj vnútorných faktorov sa predpokladá. Môže to byť infekcia počas tehotenstva, nepriaznivé podmienky prostredia. Úloha stresu, nedostatok vitamínov v očakávanej matke, intrauterinná hypoxia nie je vylúčená.

Napriek nedostatku spoľahlivých údajov o etiológii aneuryzmy MPE, väčšina vedcov má stále tendenciu súhlasiť s tým, že vývoj spojivového tkaniva v prenatálnom období je kľúčom k vzniku anomálie.

U detí v predškolskom veku s funkčným oválnym oknom sa môže zistiť náhla aneuryzma. Po pôrode sú u týchto pacientov diagnostikovaný nedostatok, ale nemajú žiadny aneuryzmus. Pri rýchlom prehĺbení otvoru fibrózno-svalovým tkanivom sa tenká stena v jednom alebo druhom smere vracia - vzniká aneuryzma MPD.

U dospelých môže byť aneuryzma MPP dôsledkom masívneho infarktu, ale tento stav je extrémne zriedkavý. Záchvaty srdca sú charakteristické pre ventrikulárny myokard, zatiaľ čo atria sú extrémne zriedkavé.

Zvyčajne je aneuryzma považovaná za taký výčnelok steny interatriálnej septa v jednom z predsiení, keď je podľa ultrazvuku viac ako 1 cm, ale aj menšie výčnelky sa považujú za aneuryzmy.

V závislosti od smeru vychýlenia vnútorného priechodu existujú tri typy aneuryzmy MPE:

 • S deformáciou v pravom predsieni (vyskytuje sa najčastejšie);
 • Deformácia v ľavej predsieni;
 • Aneuryzma v tvare písmena S, keď jedna časť prepážky prechádza jedným smerom a druhá v opačnom smere.

vypúšťanie krvi do srdca zľava doprava s defektom MPP

Smerovanie medzikusovej steny neovplyvňuje príznaky a priebeh defektu, ale častejšie nájdu pravostranný smer, lebo tlak v ľavej predsieni je vyšší ako v pravej a srdcová stena je odklonená pod svojou činnosťou v opačnom smere.

Z pohľadu kliniky nie je dôležitý smer aneuryzmy, ale jeho kombinácia s inými defektmi - otvoreným oválnym oknom, defektom v stenách srdca a inými kongenitálnymi poruchami, ktoré môžu spôsobiť porušenie intrakardiálnej a hemodynamiky orgánov s príslušnými symptómami.

Prietok krvi v srdci s aneuryzmou sa vždy nezmení. Ak to nie je sprevádzané prítomnosťou defektu v prepážke a prolaps nedosiahne kritické hodnoty, potom cirkulácia krvi cez komory bude normálna.

Výrazné vypuknutie môže prispieť k deformácii a stlačeniu chlopňových chlopní a rozsiahla aneuryzma, vydutia do pravej predsiene, komplikuje vyprázdňovanie tejto srdcovej komory, a teda aj normálneho naplnenia pravej komory, čo vedie k poruchám krvného toku.

Aneuryzma, vytvorená s holistickou stenou medzi predsieňami, pokračuje bez vypúšťania krvi z jednej komory do druhej, prognóza je priaznivá a príznaky často chýbajú. Ak sa vyskytne chyba, oválne okno, ktoré nie je uzavreté v čase, alebo sa pretrhne aneuryzmatický výčnelok, potom krv prúdi do pravej predsiene z ľavej strany av pravej polovici srdca a tlak pľúcneho kmeňa sa začne zvyšovať - ​​pľúcna hypertenzia.

Manifestácie internáriálnej aneuryzmy

Rovnako ako väčšina ďalších menších abnormalít, ktoré nie sú sprevádzané prítomnosťou iných srdcových chýb, aneuryzma interventrikulárneho septa je asymptomatická. Stane sa o ňom známy po plánovanom ultrazvukovom vyšetrení srdca dieťaťa v prvom roku života.

Asymptomatická aneuryzma nemá vplyv na vývoj dieťaťa - fyzicky a psycho-emocionálne, nebude sa líšiť od svojich rovesníkov. Pediatr musí nevyhnutne povedať rodičom dieťaťa, aby sa vyhli zbytočným poruchám a zbytočným vyšetreniam.

Deti s aneuryzmami, ktoré prechádza zľava doprava, sú náchylnejšie k arytmiám. Je to spôsobené tým, že výčnelok prispieva k silnejším výkyvom myokardu v pravom predsieni, kde sú umiestnené prvky vodivého systému. Podráždenie kardiostimulátorov a spôsobuje poruchy rytmu kontrakcií srdca.

Ak je aneuryzma veľká a najmä v kombinácii s inými anatomickými poruchami srdca, objavia sa u novorodenca klinické prejavy. V iných prípadoch sa môže anomália prejaviť so zvýšenou fyzickou aktivitou, so zvýšeným rastom počas dospievania, hormonálnymi zmenami.

Symptómy aneuryzmy MPP u dieťaťa môžu byť:

 1. Tachykardia, cyanóza nasolabického trojuholníka, dýchavičnosť počas dojčenia u novorodencov a detí v prvých mesiacoch života, rýchla únava a dýchavičnosť počas fyzickej aktivity, aktívna hra, kúpanie;
 2. V dospievaní sú v dôsledku zrýchleného rastu možné hormonálne výkyvy, intenzívne zaťaženie v škole a športové sekcie, tachykardia, únava, závrat, poruchy srdcového rytmu, nepríjemné pocity a vyblednutie v hrudníku a bolesť v srdci;
 3. Pri kombinácii aneuryzmy a otvorenej dierky v septe sa dostávajú do popredia príznaky stagnácie a zvýšenia tlaku v malom kruhu - dýchavičnosť, časté zápalové ochorenia bronchopulmonárneho systému, poruchy srdcového rytmu spôsobené hypertrofiou a preťahovaním steny pravého poldu srdca.

V dospievaní môže byť prítomnosť aneuryzmy MPE sprevádzaná príznakmi autonómnej dysfunkcie - potenie, nauzey, závratov, mdloby, horúčky subfebrilov. Staršie deti sa môžu sťažovať na bolesť brucha, poruchy trávenia, bolesti hlavy, častú únavu a ospalosť. Batoľatá, ktoré majú rastúci tón autonómneho nervového systému, sa môžu stať nepokojnými, plačúcimi, letargickými alebo nadmerne vzrušenými, často narúšajú spánok a znižujú chuť do jedla.

Veľké aneuryzmy bez krvácania, výčnelky na pozadí septálnych defektov spôsobujúcich stagnáciu krvi v pľúcnom kruhu spôsobujú časté zápalové procesy v dýchacom trakte, ktoré sa prejavujú u detí v prvých rokoch života s bronchitídou, pneumóniou, recidivujúcimi respiračnými vírusovými ochoreniami.

Aneuryzma MPP môže byť sprevádzaná niektorými komplikáciami, najnebezpečnejšími sú jej prasknutie a intrakardiálna trombóza, ktorá môže spôsobiť embolizmus s blokovaním iných ciev (napríklad mozgu).

Prípady prasknutia nie sú tak časté, ale ak sa to stane, lekári uprednostňujú pozorovanie a starostlivú kontrolu krvného obehu, a nie operáciu, ktorá je spojená s veľkým rizikom. Ak dôjde k prasknutiu v oblasti aneuryzmy, následky pravdepodobne nie sú smrteľné, takže riziko nie je odôvodnené.

Diagnostika a liečba aneuryzmy MPP

Ultrasonografia srdca sa používa na detekciu aneuryzmy MPP. Je bezbolestný a bezpečný aj pre najmenších pacientov, takže sa už vykonáva v materskej nemocnici alebo v klinike, ak je pozorovaný počas prvého roka života dieťaťa. Na posúdenie intrakardiálneho krvného obehu je ultrazvuk doplnený Dopplerovskou sonografiou. Označenie na vyšetrenie novorodenca alebo malého dieťaťa môže počuť srdcové šelesty počas auskultácie, čo je najčastejšie spojené s prítomnosťou defektu v septa alebo otvorenom oválnom okne.

Ak máte podozrenie na prítomnosť závažnejších štrukturálnych abnormalít srdca, sú uvedené ďalšie štúdie - transesofageálny ultrazvuk, CT, katetrizácia srdcových dutín.

Video: aneuryzma WFP na EchoCG (ultrazvuk srdca)

Väčšina menších srdcových abnormalít nevyžaduje špecifickú liečbu, ale monitorovanie kardiológa sa považuje za povinné. V prípade asymptomatického toku aneuryzmy MPM bez krvného odtoku nie je liečba predpísaná a kardiológ vyšetrí dieťa raz za rok po rutinnej echokardiografii.

Pre deti s aneuryzmou predsieňového septa je veľmi dôležité organizovať všeobecné zdravotné opatrenia. Je potrebné upraviť spôsob práce a odpočinku, s výnimkou silných fyzických a psychoemotických zaťažení, najmä v obdobiach intenzívneho rastu, aby sa vytvorili podmienky pre dostatočne dlhý spánok, chôdza na čerstvom vzduchu a potraviny s vysokým obsahom vitamínov, bielkovín a mikroelementov.

Užitočné sú vodné procedúry, masáže, s kombináciou aneuryziem s vegetatívnou dysfunkciou, je vhodné pracovať s psychoterapeutom, auto-tréningom a elektrosleepom. Na normalizáciu metabolizmu v myokarde je predpísaná elektroforéza s magnéziou.

Otázka telesnej výchovy a špecifických športov je veľkým problémom mnohých rodičov, ktorí čelia aneuryzmu WFP v ich dieťati. Môže to byť obzvlášť akútne pre deti, ktoré chcú navštevovať rôzne športové sekcie. Iba kardiológ môže rozhodnúť, či sú tieto cvičenia pre konkrétne dieťa bezpečné, na základe veľkosti aneuryzmy a prítomnosti alebo neprítomnosti súbežných zmien srdca.

Pri aneurýzach MPE sa neodporúčajú veľmi aktívne športové aktivity s vysokou mierou zranení, ale pravidelná telesná výchova a navyše cvičebná terapia budú užitočné len preto, lebo normalizujú celkový tón, zlepšujú krvný obeh a prispievajú k správnej tvorbe kardiovaskulárneho systému u detí.

Kontraindikácie telesnej výchovy môžu byť arytmie, sťažnosti na bolesť v srdci, palpitácie, ktoré často znepokojujú rastúcich adolescentov.

Niektorí rodičia naopak majú tendenciu príliš obmedzovať dieťa pred všetkými druhmi činností, čo je v podstate nesprávne a škodlivé. Po prvé, v tomto prípade je obmedzený všeobecný fyzický vývoj a po druhé, obmedzenie alebo vylúčenie telesnej výchovy z života dieťaťa môže mať za následok zmenu jeho charakteru, návykov, disciplíny, prispievanie k vytvoreniu komplexu menejcennosti alebo seba-pochybnosti. Pri aneuryzme WFP je pre rodičov dôležité vytvoriť podmienky, aby sa dieťa nepovažovalo za chorého, slabého alebo horšieho ako ostatné deti v tíme.

Liečba liekov je indikovaná v prítomnosti príznakov dysfunkcie kardiovaskulárneho systému, vrodených porúch vývoja spojivového tkaniva, prítomnosti otvoreného oválneho okna. Zahŕňa:

 • Použitie horčíkových prípravkov;
 • Menovanie prostriedkov, ktoré zlepšujú trofizmus srdcového svalu (v rozpore s repolarizáciou myokardu);
 • Antibiotická liečba pri častých zápalových procesoch;
 • Antiarytmická liečba arytmií.

Horčík je dôležitou súčasťou spojivového tkaniva potrebného na tvorbu kolagénových vlákien. Okrem toho má antiarytmický účinok, prispieva k ochrane draslíka vo vnútri kardiomyocytov, takže horčíkové prípravky sú základom patogenetickej liečby aneuryzmy MPP a iných menších srdcových abnormalít.

Liečba horčíkovými prípravkami spočíva v podávaní magnerotu 0,5 g trikrát denne jeden týždeň, potom 5 týždňov s 250 mg liečiva. Magne B6 je menovaný kurzom jeden a pol až dva mesiace, dávka sa vypočíta na základe telesnej hmotnosti dieťaťa. Okrem horčíka sú uvedené produkty s orotátom draselným draselným počas mesiaca. Liečba mikroelementmi sa opakuje niekoľkokrát do roka.

Na zlepšenie obranyschopnosti myokardu sa používa antioxidačná ochrana, membránový stabilizačný účinok, L-karnitín, koenzým Q10 (Kudesan), cyto-mac. Kurzy metabolickej liečby môžu trvať až 1 až 1,5 mesiaca a opakujú sa 2-3 krát ročne.

Liečba vitamínmi sa vykonáva jeden a pol až dva mesiace s opakovanými priebehmi až trikrát do roka. Odporúča sa používať vitamíny skupiny B, nikotínamid, biotín.

Pri intrakardiálnej trombóze s rizikom embolických komplikácií sú predpísané protidoštičkové látky a antikoagulanciá. Veľké aneuryzmy u dospelých pacientov s rizikom trombózy môžu tiež vyžadovať liečbu zriedenia krvi.

Chirurgia pre aneuryzma MPP je zriedka indikovaná. Potreba môže byť dôsledkom prítomnosti ďalších defektov na strane srdca a cievnych diaľnicach, ktoré vychádzajú z nej, závažnej poruchy interatriálnej septa, v ktorej je narušená intracardiálna hemodynamika a krv zľava doprava a vytvára predpoklady pre zlyhanie srdca.

Operácia pre aneuryzmu s vyprázdnením krvi a rastom ireverzibilnej hypertenzie v pľúcnej tepne je odôvodnená. V takýchto prípadoch je chyba šitá, alebo plastická chirurgia je aplikovaná syntetickými záplatami, ktoré zabraňujú vstupu krvi do ľavej predsiene vpravo.

uzatvorenie otvoru v MPP v prípade zrejmej chyby alebo prasknutia aneuryzmy so závažnými hemodynamickými poruchami

Neexistujú špecifické preventívne opatrenia na zabránenie výskytu aneuryzmy, a ak je prítomné, je dôležité dodržiavať jemný režim, aby sa predišlo fyzickému a emocionálnemu preťaženiu. Raz za rok sa deti s diagnostikovanou aneuryzmou majú preukázať kardiológovi, aby posúdili všeobecný stav dieťaťa a zmeny v septe medzi predsieňami. V absolútnej väčšine prípadov vedie anomália k dobrej prognóze, akýmkoľvek spôsobom neovplyvňuje vývoj dieťaťa a neovplyvňuje celkovú dĺžku života a kvalitu života.

Vlastnosti aneuryzmy predsieňového septa

Aneuryzma intertrial septum v lekárskej praxi sa často nachádza. Tento termín sa týka abnormality v štruktúre srdca. Aneuryzma sa prejavuje vo forme zakrivenej steny medzi pravým a ľavým atriom. Sú postihnuté priečky s riedeným tkanivom. Dôvody na výskyt anomálií, symptómov, farmakoterapie, indikácie na operáciu - to je ďalej v článku.

Čo je to?

Aneuryzma ï - čo je to? Dr. Komarovsky tvrdí, že takáto podmienka nie je srdcová choroba. Ide o anomáliu, ktorá si vyžaduje neustále sledovanie a môže byť diagnostikovaná u dieťaťa, ako aj u ľudí starších vekových skupín. Patológia nadobudla a vrodená povaha.

V mnohých prípadoch to nie je veľmi nebezpečné. Oveľa viac príčiny vzrušenia spôsobuje rozšírenie aorty, krvných ciev mozgu a srdca. Kód MKB 10 závisí od príčiny anomálie. Takže zmeny vrodeného charakteru patria do kategórie Q21. Získané - do skupiny I23.1.

Príčiny aneuryzmy

K dnešnému dňu sa presné príčiny tohto stavu nepreskúmali, hoci veda o nej dlho vie. Prebiehajú diskusie. Aneuryzma interatriálneho septa u dospelých je často výsledkom nasledujúcich ochorení:

 • vyskytujú na pozadí aterosklerotických ložísk;
 • utrpel srdcový záchvat;
 • hypertenzia.

Mppa tiež začína svoj vývoj v čase, keď sa plod tvorí v maternici. Septum, ktorá oddeľuje predsiene, má malý otvor. Po narodení dieťaťa sa zatvára s nekonsolidovaným tkanivom. Rastúci a vyvíjajúci sa rast krvného tlaku. Toto prispieva k roztiahnutiu oddielov MHP. Takýto vplyv spôsobuje výskyt patológie.

Podľa jednej teórie má aneuryzma MTF genetickú predispozíciu. Ak sú zmeny v štruktúre pozorované u iných príbuzných, môžu byť nájdené u človeka aj v detstve.

Typy a typ patológie

V prípadoch, keď dospelý trpí získanou aneuryzmou, je často príčinou anomálie infarkt. V súvislosti s týmto faktorom sa rozlišujú tri typy patologických procesov:

Patológia chronickej formy sa často vyskytuje dva mesiace po infarkte. Je charakterizovaný opuchom, dýchavičnosťou, bolesťou v správnom hypochondriu.

Akútna forma sa vyskytuje niekoľko týždňov po infarkte. Teplota tela stúpa, srdcová frekvencia klesá, hladina leukocytov v krvi sa zvyšuje.

Subakútny patologický proces sa začína rozvíjať po uplynutí jedného a pol mesiaca po porážke srdcového svalu. V tomto čase dochádza v organizme k zjazveniu tkanivovej štruktúry tela. Vyskytujú sa sťažnosti na pravidelné dyspnoe, poruchy srdcového rytmu.

Vada sa prejavuje v niekoľkých formách. S výčnelkom na dvoch stranách (v tvare písmena S) vyčnieva na ľavú stranu (v tvare písmena C) vyčnieva na pravú stranu (podobná C).

Klinické prejavy ochorenia

Po dlhú dobu sa príznaky ochorenia nemusia objaviť. Ľudia sa obávajú pocitu neustálej únavy a skrátenia dychu počas fyzickej námahy. Vo väčšine prípadov tieto príznaky nepožadujú lekársku pomoc. Vysvetľujú ich stresové situácie, špecifiká pracovných alebo životných podmienok.

Prvý príznak, ktorý poukazuje na interatrickú poruchu, sa objaví po pretrhnutí septa. Vyskytuje sa v dôsledku vysokého krvného tlaku, ktorý je výsledkom intenzívnej fyzickej námahy a stresu. Tento stav je charakterizovaný nasledujúcimi príznakmi:

 • porucha srdcového rytmu, búšenie srdca;
 • slabosť;
 • únava sa objaví aj po menších zaťaženiach;
 • náhla, náhla bolesť v oblasti srdca.

Kvôli roztrhnutiu krvi nebude prúdiť, ale je vyhodený z jedného atria do druhého. Táto podmienka nie je nebezpečná pre život. Pacienti, ktorých veľkosť defektu presahuje niekoľko milimetrov, sa odporúčajú pravidelne monitorovať odborníci.

Klinické prejavy u detí

Dieťa sa musí starostlivo vyšetriť na akékoľvek abnormality. Dieťa mladšie ako tri roky môže mať zhoršený vývoj, a to fyzicky i psychicky. Deti s abnormálnou štruktúrou ICP pravdepodobne trpia sezónnymi ochoreniami vírusovej povahy a pomaly získavajú optimálnu hmotnosť pre svoj vek. Počas vyšetrenia možno zistiť abnormality v prívode krvi do srdcových chlopní a vysledovať preťaženie pravého predsiene.

Vývojové poruchy sú tiež zrejmé u starších detí. Mnohí netolerujú fyzickú námahu, majú obavy z pocitu slabosti, únavy, bolesti v oblasti srdca. Koža je bledšia než zvyčajne a v oblasti srdca počas kontroly sa často vyskytuje "výčnelok" (spôsobená zmenami, ku ktorým dochádza v pravej komore). Zvyšuje sa veľkosť, rovnako ako oblasť pravého predsiene, krvný tlak klesá.

Je potrebné absolvovať pravidelné inšpekcie a príslušné štúdie. Napríklad pokiaľ ide o fyzickú námahu, ktorá sa nachádza v zdravotníckej inštitúcii, systolické šelesty sa zvyšujú len.

Pre deti v tomto stave je komplikácia, ktorá vyvoláva rozširovanie medzery, nebezpečná. V tomto prípade je pre lekára dôležité správne predpovedať. Mnoho ľudí môže žiť s podobnou chybou niekoľko rokov bez toho, aby si to uvedomovalo. Zároveň sa u iných pacientov vyskytuje vysoké riziko vzniku krvných zrazenín (embolií). Ak nie je problém rozpoznaný včas, existuje riziko mŕtvice (hlavne v prípade, že interventrikulárne srdce má abnormálnu štruktúru).

diagnostika

Na určenie patologického procesu špecialisti vykonávajú diagnostiku v niekoľkých fázach. Prvým je počiatočné vyšetrenie, počas ktorého lekár monitoruje pulzáciu v hrudníku. Po zistení príznakov ochorenia sa lekár odvoláva na ďalšie postupy, pomocou ktorých môžete potvrdiť diagnózu.

Určené ultrazvukom (ultrazvuk), vedenie počítačovej tomografie, elektrokardiografia, zobrazovanie magnetickou rezonanciou. V mnohých prípadoch sú vývojové abnormality diagnostikované ihneď po narodení novorodenca. Tento typ výskumu sa uskutočňuje metódou uzdu.

Deti, ktoré boli predtým diagnostikované s patológiou, by mali byť neustále monitorované kardiológiou a mali by sa preto primerane vyšetriť. Hlavnou komplikáciou u ľudí tejto vekovej kategórie je medzera, v ktorej sa objavuje "oválna vôľa", ktorá sa podobá na malé okno s priemerom niekoľkých milimetrov.

Možné dôsledky

Komplikácie anomálií - nebezpečný proces. Srdce začína pracovať zle, u dospelých dochádza k zlyhaniu srdca v chronickej forme.

Ak bola predtým detekovaná akútna forma aneuryzmy, pretrhnutie septa vyvoláva "migráciu" trombu. Existuje vysoké riziko presunu do oblasti mozgu a iných orgánov, čo môže spôsobiť fyzickú krízu. Na tomto pozadí je pacient často diagnostikovaný gangrénom, ktorá postihuje končatiny. Sú známe aj prípady infarktu obličiek.

Liečba patológie

Konzervatívna terapia sa používa iba v týchto prípadoch, ak sa potvrdí vývoj chronickej patológie. Predpísať lieky, ktoré normalizujú krvný tlak, regulujú činnosť srdcového svalu.

Ak hovoríme o liečbe v subakútnej alebo akútnej forme, lekári by mali rýchlo reagovať. Existuje možnosť pretrhnutia srdcových svalov.

Pacienti majú otvorenú operáciu srdcovej chlopne. Počas procedúry používajú odborníci zariadenie, ktoré poskytuje umelý krvný obeh.

Typ chirurgického zákroku závisí od toho, akú veľkosť dosiahla zakrivená septa. Počas postupu sa odstránia zväčšené oblasti aneuryzmy. Uplatňujú sa umelé materiály na spevnenie, zvlnené švy.

Liečebná terapia závisí od veku pacienta. Ale ak zákrok chirurga je nevyhnutný, lekári odporúčajú súhlasiť. Pacient v akomkoľvek veku môže byť na operačnom stole - dieťa, dospievajúci alebo dospelý.

prevencia

Preventívne opatrenia sú zamerané na prevenciu infarktu alebo koronárnej choroby. Zahŕňa pravidelné vyšetrenie lekárom, rešpektujúc zdravý životný štýl. Je potrebné jesť len zdravé jedlo (vylúčenie z výživy z údených mäsa, vyprážané potraviny, korenie), zbaviť sa zlých návykov.

Pacienti, ktorí trpia infarktom myokardu v akútnej forme, je potrebné neustále zvyšovať režim motora, v dôsledku čoho by sa mala vytvoriť silná jazva. Pacientom je predpísané používanie inhibítorov (napríklad Captopril alebo Enalapril). Aneuryzma vrodenej prírody nevylučuje šport. Vojenská služba (armáda) tiež nepoškodí človeka. Akvizícia zakazuje intenzívnu fyzickú námahu a oslobodzuje sa od vojenského odvodu.

Aneuryzma interpriálnej septa (MPP)

Aneuryzma interpriálnej septa (MPP) - sa nazýva vakuálne vybočenie septum medzi pravým a ľavým atriom. Zvyčajne sa vyskytuje na mieste, kde je oblasť najtenšie, kvôli jednej konkrétnej funkcii.

Faktom je, že počas vnútromaternicového vývoja v medzizubnej priehradke je otvor (oválne okno), ktoré by sa malo po narodení uzavrieť. Vo väčšine prípadov sa to stane, ale u niektorých ľudí po zatvorení na tomto mieste vzniká "tenká škvrna", ktorá sa pod tlakom krvi začína rozťahovať a vzniká výčnelok - aneuryzma.

Lekári už dlho vedeli o aneuryzme WFP, ale doteraz sa neuskutočnili dostatočne veľké štúdie, ktoré by umožnili všetkým odborníkom jednoznačný názor na množstvo kritických otázok vrátane tých, ktoré často kladú pacienti s touto anomáliou alebo ich príbuzní.

V tomto prípade hovoria o aneuryzme

Predpokladá sa, že je možné spoľahlivo hovoriť o aneuryzme v prípadoch, keď podľa ultrazvuku srdca výčnelok presahuje 10 mm. Toto pravidlo je podmienené, takže výčnelok 9 mm a 7 mm a dokonca aj 5 mm sa môže tiež nazvať aneuryzma.

Existujú nejaké osobitné sťažnosti u pacientov s touto patológiou?

Neexistujú žiadne konkrétne sťažnosti, ktoré by mohli byť podozrivé z aneuryzmy WFP.

Ako sa diagnostikuje aneuryzma WFP?

Hlavnou diagnostickou metódou je obvyklý ultrazvuk srdca s dopplerografiu. Ak je to potrebné, možno budete potrebovať vysvetľujúce vyšetrenia: transesofageálny ultrazvuk, tomografiu alebo katetrizáciu srdca. Ďalšie vyšetrenie sa zvyčajne vykonáva v prípadoch, keď okrem aneuryzmy existuje podozrenie na nedostatok aneuryzmy a vedľa neho, alebo ak existuje iná, sprievodná anomália srdca a veľkých ciev.

Spája aneuryzma WFP s prácou srdca?

V tejto záležitosti sa zhromažďujú názory: v prevažnej väčšine prípadov samotná aneuryzma MPP neruší fungovanie srdca, to znamená, že neznižuje jeho čerpaciu funkciu.

Čo je to nebezpečná aneuryzma?

Všetci pacienti sa bojí ruptúry aneuryzmy a chápu to ako takmer zlyhanie srdca, ale to nie je tak. Tlak v predsieni nie je dostatočne vysoký na to, aby spôsobil prasknutie aneuryzmy. Ale aj keby sa to stalo, nebolo by to spojené s bleskovo-rýchlymi dôsledkami - vada, s ktorou môžu ľudia žiť po celé desaťročia bez vážnych následkov, sa jednoducho vytvoria. Tieto obavy možno odložiť, ale bohužiaľ existuje ďalší problém - riziko poškodenia mozgového obehu alebo mozgovej príhody.

Existuje celý rad štatistík, ktoré naznačujú, že pacienti s aneuryzmou majú potenciálne riziko vzniku krvných zrazenín pri tomto aneuryzme, ktorý, ak je odtrhnutý, môže potenciálne spôsobiť mŕtvicu. Oddelené tromby sa nazývajú emboly.

Toto tvrdenie je založené na štatistických údajoch, že aneuryzma MPP sa často vyskytuje u pacientov s embolickou mozgovou príhodou ("zlomená krvná zrazenina"). Avšak je možné, že aneuryzma je sama o sebe a nemá nič spoločné. Možno je to príčinou všetkých nedostatkov MPP alebo iných súvisiacich anomálií, ktoré často s aneuryzmou koexistujú. Táto otázka je stále otvorená, príliš málo pacientov bolo pod vplyvom, aby jednoznačne odpovedali. Možno však povedať, že aneuryzma MPP s veľkosťou menšou ako 1 cm nezvyšuje riziko mŕtvice tak výrazne.

Pre tých, ktorí majú záujem dozvedieť sa viac, citujem presné údaje z výskumu.

Tieto kliniky Mayo (USA). Mŕtvica alebo TIA (prechodný ischemický záchvat je dočasné a reverzibilné narušenie prívodu krvi do mozgu) sa pozoroval u aneuryzmy MPP u 20% pacientov. Ale u 75% pacientov z tejto skupiny boli zistené ďalšie sprievodné anomálie vývoja krvných ciev a srdca.

Od autora: to znamená, že ak túto 75% znížime, riziko klesne na 5%. Zároveň nie je vôbec skutočnosťou, že medzi týmito 5% nie sú žiadni takí pacienti, ktorých sprievodné anomálie neboli jednoducho diagnostikované alebo bol iný dôvod pre embolizmus.

Údaje z článku Belkin RN, Kisslo J. Hurwitz BJ. Pod dohľadom bola skupina 36 pacientov s aneuryzmou MPE. V 28% z nich boli zaznamenané epizódy cerebrálnej cirkulácie. Okrem toho 90% vyšetrenia odhalilo chybu v septe s patologickým vylučovaním krvi (z autobusu z pravého predsiene doľava), čo by mohlo spôsobiť takzvanú paradoxnú embóliu.

Od autora: paradoxná embólia sa týka prípadov, keď napríklad krvná zrazenina (embólia) z žíl dolných končatín vypadne a vstúpi do jednej z mozgových tepien. Toto sa nemôže vyskytnúť u pacientov, ktorí nemajú žiadne srdcové chyby. Takéto zrazeniny sa zvyčajne dostanú do tepien pľúc a neprechádzajú do ľavého srdca, to znamená, že sa nedostanú do aorty a odtiaľ do tepien hlavy.

Okrem toho sa ukazuje, že v tejto štúdii, ak vyberiete len pacientov s iba jednou aneuryzmou WFP, riziko sa zníži na 2,8%. Nehovorím o tom, že táto štúdia sa uskutočnila už v roku 1987.

Zhrnutie (množstvo európskych kliník). Zo 78 pacientov s aneuryzmou MPP malo 40% predtým epizódy embolizácie, ale iba asi 10% z nich malo aneuryzmus ako jediný možný zdroj krvných zrazenín.

Od autora: to znamená, že riziko cirkulačných porúch mozgu bolo pozorované iba v 4%.

Znova opakujem, že spojenie medzi mŕtvicami a aneuryzmom je len predpokladom, pretože existuje niekoľko príčin embólie, ktoré by mohli byť v čase vyšetrenia neprítomné alebo jednoducho vynechané. To znamená, že percentá uvedené v štúdiách môžu byť oveľa nižšie. A nakoniec môžu byť úplne porovnateľné s priemerným celkovým rizikom mŕtvice a TIA v populácii - 0,3%.

Existuje však odborné stanovisko, že zvýšené riziko embolizácie sa významne zvyšuje, ak aneuryzma presahuje 10 mm - to je fakt.

Liečba aneuryzmou

Liečba veľkosti aneuryzmy do 10 mm sa spravidla nevyžaduje.

Pre veľké rozmery alebo pre predtým prenesené embólie je samozrejme potrebné vymenovanie prostriedkov na "zriedenie krvi". Ak však u pacientov s mozgovou príhodou alebo prechodným ischemickým záchvatom existujú odporúčania testované na stovkách tisícov pacientov, potom pre asymptomatickú aneuryzmu viac ako 1 cm - neexistujú žiadne takéto schémy a pravdepodobne nebudú dlhý čas.

Možno predpokladať, že pre túto skupinu pacientov bude prospešné použiť ako profylaxiu aspirín alebo iné protidoštičkové činidlo. Takéto odporúčania som však nesplnil, a preto zostáva podľa uváženia ošetrujúceho lekára, najmä pokiaľ ide o deti (pričom aspirín je vo všeobecnosti kontraindikovaný).

Pokiaľ ide o chirurgickú liečbu, ukáže sa len v tých prípadoch, ak existuje veľká aneuryzma, ktorá narušuje srdce, alebo súčasne s aneuryzmom vzniká významná porucha v medzikurovnom septe.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Stenóza renálnej artérie: príznaky a liečba

Pojem "stenóza renálnej artérie" znamená zúženie lúmenu v porovnaní s priemerom tejto tepny u zdravého človeka. To vedie k zníženiu perfúzie obličiek a vzniku chronických ochorení obličiek u ľudí, ktoré sú charakterizované poklesom glomerulárnej filtrácie, hypertenzie a zvýšenej nefrosklerózy.

Cirkulačné poruchy v mozgu s apláziou zadných komunikujúcich artérií

Aplázia zadných komunikujúcich artérií je abnormalita, ktorá sa vyskytuje u mnohých pacientov s mozgovými ochoreniami. Samotné slovo "aplasia" znamená absenciu alebo nedostatočný rozvoj orgánu alebo nejakej časti tela.

Protrombín: normálny

V ľudskom tele je konštantný pohyb krvi - životodarná tekutina, ktorá poskytuje výživu všetkým bunkám tela a metabolizmu. Dĺžka plavidiel je tisíc kilometrov a ich poloha je viac ako pol hektára.

Hlboká žilová tromboflebitída dolných končatín - foto, symptómy a liečba

Zápal hĺbok steny hlbokej svalovej vrstvy v žilách so súčasnou tvorbou krvných zrazenín sa nazýva tromboflebitídou hlbokých žíl dolných končatín.

Ako vykonať auskultáciu srdca, pre ktoré je potrebné

Z tohto článku sa dozviete o takej starodávnej metóde štúdia zdravotného stavu, ako je auskultácia srdca. História metódy, základné princípy auskultácie a chorôb, ktoré možno identifikovať alebo prinajmenšom predpokladať pomocou tejto techniky.

Post-tromboflebitický syndróm: čo je PTFS dolných končatín a ako liečiť patológiu

Post-tromboflebitický syndróm je diagnostikovaný u 10% pracujúcej populácie, najmä v rozvinutých krajinách. Je považovaná za najbežnejšie periférne vaskulárne ochorenie.