Patológia kardiovaskulárneho systému u detí a dospievajúcich vždy spôsobuje ostražitosť nielen medzi rodičmi, ale aj medzi lekármi. Koniec koncov, zdravie a normálny život každej osoby závisí od toho, ako dobre sa srdce formuje a vyvíja. Zvlášť dôležité je zistiť akékoľvek patológie srdcového svalu a ventilov tohto orgánu v detstve. Často sú to malformácie kardiovaskulárneho systému, ktoré vedú k nedostatočnému rozvoju všetkých ostatných orgánových systémov a tiež spôsobujú vznik núdzových stavov.

Čo je aneuryzma?

Pojem "aneuryzma" sa používa na označenie patologického riedenia a vyčnievania cievnej steny v tele. Keďže sa srdce vyvíja z rovnakých embryonálnych pupiek ako všetky cievy v ľudskom tele, zriedenie jeho steny a výčnelok pod pôsobením krvného tlaku sa označuje rovnakým termínom. Aneuryzma srdca u detí, aj keď je to pomerne zriedkavé ochorenie (diagnostikované u menej ako 1% všetkých detí), sa nepochybne považuje za veľmi nebezpečnú a skôr zákernú patológiu. Faktom je, že vznik takej aneuryzmy v detstve je úzko súvisí s rastom srdca a je dlhodobo asymptomatický, na rozdiel od napríklad vrodených chýb ventilov a priečok tohto orgánu.

Úlohou srdca v ľudskom tele je vytvoriť konštantný krvný tlak, čím sa zabezpečí stála dodávka kyslíka a živín do všetkých tkanív a buniek. V prípade, že aneuryzma dosiahne významnú veľkosť, klesá čerpacia funkcia srdcového svalu, čo spôsobuje, že reflexne sa zmení ešte viac (kompenzačný mechanizmus). Vyvíjajúci sa nadmerný tlak v komorách srdca môže viesť k pretrhnutiu aneuryzmy (často sa táto situácia môže pozorovať nielen v pokoji, ale aj počas fyzickej námahy) a následným prudkým poklesom srdcového výkonu. Tento stav môže byť pre dieťa smrteľný (narušenie kompenzačných mechanizmov). Predpovedanie bodu v čase, keď dôjde k prerušeniu a ako závažné zlyhanie srdca bude takmer nemožné.

Príčiny tejto patológie

Aneuryzma srdca u detí môže byť vrodenou vývojovou abnormalitou vyvolanou rôznymi faktormi (vrodená forma) alebo môže byť dôsledkom minulých ochorení (získaná forma).

Príčiny vrodenej formy tejto patológie srdca môžu byť:

 1. Genetické mutácie embryonálnych buniek. Vystavenie nepriaznivým faktorom životného prostredia, ako aj použitie určitých liekov a požívanie určitých toxínov v tele vedie k zmene DNA buniek vyvíjajúceho sa plodu. Ak časť takýchto buniek tvoria bunky, ktoré tvoria svalové tkanivo srdcovej steny, potom existuje veľká časť pravdepodobnosti vývinu nielen vrodených defektov, ale aj defektu steny, ktorá sa zmení na srdcovú aneuryzmu.
 2. Dedičné syndrómy (Marfan, Ehlers-Danlos atď.). Tieto ochorenia sa vyznačujú porušením vlastností spojivového tkaniva a syntézou kolagénových vlákien. Často s takýmito syndrómami sa pozoruje genetická mozaika - len niektoré bunky a nie všetky majú chybné chromozómy a gény. Preto takéto patologické stavy môžu byť latentné a prejavujú sa napríklad len lokálnym ztenčením steny myokardu, ktorá je nakoniec diagnostikovaná u dieťaťa.
 3. Infekcie TORCH (Toxoplasma, rubeola, rodina herpesvírusov) vedú k rôznym formám vrodených malformácií.
 4. Úrazy na hrudníku plodu počas vývoja plodu alebo počas pôrodu.
 5. Primárna hypertenzia u novorodenca, ktorá je najčastejšie spôsobená vrodenou (dedičnou) renálnou patológiou. Neustále zvyšovanie krvného tlaku v cievach vedie k tomu, že srdce prežíva. Ak sa z rôznych dôvodov vyskytuje miesto myokardu, ktoré nevydržia konštantný hydrostatický tlak krvi, môže vzniknúť aneuryzma, ktorá priamo ohrozuje život malého dieťaťa.
 6. Aneuryzma interatriálnej septa u detí je najčastejšie výsledkom voľnej steny, ktorá by mala zavrieť oválne okno po narodení dieťaťa.
 7. Ďalšie neznáme príčiny alebo choroby (idiopatické prípady).

Získané príčiny vývoja srdcových aneuryziem u detí sú diskutované vedcami po celom svete. Faktom je, že je dosť ťažké rozlíšiť skutočný faktor, ktorý spôsobil zmeny v srdci (tj vrodená forma) a komorbidít, ktoré by mohli potenciálne viesť k výskytu takejto choroby (tj nadobudnutá forma). Najčastejšie s intrauterinnou primárnou diagnózou výrazných patologických zmien myokardu plodu nie je zistená. Pri výskyte viacerých príznakov, ktoré naznačujú ochorenie srdca v priebehu času, je stále diagnostikovaná aneuryzma. Avšak prítomnosť mnohých chorôb (reumatizmus, myokarditída, poranenia hrudníka atď.) V detskej anamnéze neumožňuje uviesť, že taká chyba v srdci nebola vrodená.

Symptómy aneuryzmy srdca u dieťaťa

Príznaky tejto patológie kardiovaskulárneho systému sú veľmi nešpecifické. To znamená, že po preskúmaní hlavných sťažností malého pacienta a jeho rodičov, ako aj po vykonaní úplných vyšetrení a funkčných testov, ani ten najskúsenejší lekár nebude schopný určiť takúto diagnózu s dôverou. Všetky identifikované príznaky ochorenia indikujú len poškodenie srdca. Takáto diagnostika je obzvlášť ťažká u novorodencov a dojčiat, pretože nemôžu poskytnúť špecialistovi špecifické sťažnosti. V tomto prípade diagnóza závisí len od rodičovských pozorovaní správania dieťaťa, jeho chuti do jedla atď. Preto sa pomaly prehliadajú symptómy srdcovej patológie počas preventívnych návštev pediatra.

Aneuryzma srdca u starších detí je zistená na základe nasledujúcich sťažností a symptómov:

 • Fenomén dýchavičnosti s minimálnym námahom.
 • Opuch končatín po chôdzi alebo behu.
 • Výskyt mokrého kašľa, ktorý nie je sprevádzaný príznakmi respiračných ochorení.
 • Patologická pulzácia - viditeľná pulzácia v epigastrickej oblasti, ktorá indikuje difúzny srdcový impulz a možnú patológiu srdca, pulzáciu žíl krku atď.
 • Bolesť na hrudníku. Vyskytuje sa bez príčiny, je mierny a môže sa počas fyzickej námahy zvýšiť.

Diagnóza patológie

Je možné vyriešiť problém včasnej diagnostiky srdcovej aneuryzmy vykonávaním pravidelných ultrazvukov srdca a veľkých ciev na hrudníku (EchoCG). Takáto štúdia je bezpečná pre deti v každom veku (vrátane novorodencov), nespôsobuje bolesť ani nepríjemné pocity a dokáže presne informovať, či existuje aneuryzma WFP u dieťaťa alebo iných častí srdca. Takáto štúdia by mala byť predpísaná všetkým, bez výnimky, deťom s minimálnymi znakmi patológie kardiovaskulárneho systému.

Ak sú údaje získané v dôsledku EchoCG pochybné, alebo umiestnenie aneuryzmy je také, že neumožňuje lekárovi plne vizualizovať patológiu, MSCT (typ počítačovej tomografie) sa používa na objasnenie miesta a typu patologického procesu. Táto štúdia vám umožňuje vidieť aneuryzma v troch projektoch, presne určiť jej veľkosť a vzťahy s ostatnými tkanivami srdca. Je dôležité mať na pamäti, že aneuryzma v srdci môže byť tiež spojená s podobnými zmenami v cievach vo všetkých častiach tela. Zvláštna pozornosť by sa mala venovať aneuryzme mozgu u detí, ktorá v prípade výskytu asymptomatických výbuchov spôsobí intrakraniálne alebo intracerebrálne krvácanie. Znamená veľmi vysokú pravdepodobnosť okamžitej smrti. Ale keďže CT prenáša veľké zaťaženie žiarenia na telo dieťaťa, nevykonáva sa bez potreby detí do 2-3 rokov.

Liečba aneuryzmou

Diagnóza srdcovej aneuryzmy u detí si vyžaduje len chirurgickú korekciu. Bohužiaľ, akékoľvek pokusy o konzervatívnu liečbu nevedú k štrukturálnej zmene steny orgánu v mieste patológie. Preto jediným radikálnym riešením tohto problému je chirurgický zákrok.

Chirurgická liečba srdcovej aneuryzmy si vyžaduje podmienky špecializovaného kardiologického oddelenia, ako aj vhodného vybavenia a odborníkov. Preto deti diagnostikované s touto patológiou, vrátane predsieňovej formy aneuryzmy, sa posielajú do špecializovaných centier pre srdcovú chirurgiu na plánovanú chirurgickú liečbu. Dieťa pred operáciou a po jeho pravidelnej kontrole pediatra a kardiológom ako súčasť evidovanej výdaja.

Chirurgickým zásahom do tejto patológie srdca je rad postupných akcií:

 • poskytnutie rýchleho prístupu (najčastejšie oddelením hrudnej kosti alebo chrupavky);
 • pripojenie stroja srdca a pľúc;
 • zastaviť kontraktilnú aktivitu myokardu;
 • exciziou a aneuryzmou z plastu.

Po začiatku srdca sa kontroluje tesnosť stehov a primeranosť srdcového výstupu. Rana sa štepí vo vrstvách, kostné štruktúry sú fixované ligatúlmi alebo špeciálnymi zátvorkami. Pozorovanie dieťaťa v prvých hodinách a dňoch po chirurgickom zákroku vám umožňuje zistiť, ako dobre bolo vykonané excízia a plasticita aneuryzmy srdca.

Ďalším dôležitým krokom pri liečbe je odstránenie aneuryziem v iných orgánoch vrátane zmenených častí mozgových ciev. Práve zriedenie cievnej steny a aneuryzma v lebečnej dutine je nielen ťažké diagnostikovať, ale často je veľmi ťažké eliminovať chirurgicky. Ak ignorujete takúto chorobu a eliminujete len patológiu myokardu, dieťa má "časovú bombu", čo môže viesť k núdzovému stavu a dokonca rýchlej smrti v akomkoľvek nepredvídateľnom čase.

Malým pacientom po srdcovom chirurgickom zákroku sa neodporúča aktívne športovanie, intenzívna fyzická aktivita a telesná výchova vo všeobecných tréningových skupinách. Napriek tomu chirurgická liečba tejto choroby umožňuje dieťaťu byť plnoprávnym členom spoločnosti a neodlišuje sa od svojich rovesníkov. Nechutenstvo, ktoré má byť prevádzkované, naopak spôsobí vážne postihnutie v dôsledku vznikajúceho srdcového zlyhania.

Aneuryzma srdca u detí

Aneuryzma predsieňového septa u detí - patologická hypoplázia alebo zmeny v štruktúre interatriálnej septa v rozpore s tvorbou cievneho systému. Najčastejšie toto poškodenie sa vyskytuje u novorodencov, ale môže sa objaviť aj u starších detí v dôsledku oneskoreného uzavretia časti medzistavcového prepážky pod vplyvom zvýšenej fyzickej námahy.

Malá anatómia

Zatiaľ čo plod je v stave formovania, rozdelenie medzi komory je otvorené - má otvor vo forme oválneho okna. Keď sa dieťa narodí, okno je normálne zarastené. Ale u niektorých detí tvoriaca sept sa vyznačuje rôznorodou štruktúrou a v mieste riedenia sa tiahne a vyráža.

Vypuknutie septu sa najčastejšie vyskytuje zľava doprava, ale môže byť v opačnom smere alebo forme v S-forme - jedna časť zľava doprava a druhá zľava doprava.

Porucha sa klasifikuje podľa umiestnenia a veľkosti výčnelku.

Priečka môže byť umiestnená vpredu, za, v strede, pod a nad.

Jediným príznakom aneuryzmy predsieňového septa u novorodenca v počiatočnom štádiu je tak mierna bledosť kože, že ani symptóm "cyanózy" nemožno charakterizovať.

V rozvoji, silnej slabosti, sa cítia z 3-4 mesiacov, ale ak je veľkosť aneuryzma je malá, choroba je zvyčajne diagnostikovaná iba 3-5 ročném dieťaťom. S výčnelkom do 15 mm sa patológia neodráža vo fyzickom vývoji a správaní.

Nebezpečenstvo vzniku chyby spočíva v tom, že riziko tvorby konvexnej oblasti krvných zrazenín v dutine sa zvyšuje. Môžu sa v každom okamihu odtrhnúť a prechádzať krvným obehom do akejkoľvek oblasti tela, môžu vyvolať mŕtvicu - ak vstúpia do mozgu alebo nekróza - keď preniknú do končatín. Anamnéza aneuryzmy zvyšuje riziko vzniku nebezpečných ochorení.

Symptómy ochorenia

Vo väčšine prípadov sa symptómy srdcovej aneuryzmy u novorodencov objavia vo veku 3 rokov. S slabo označenou vadou nemusí byť veľmi nápadné, ale pre rodičov by to malo byť významné, keď deti začnú zaostávať v raste a fyziologicky sa začínajú líšiť od svojich rovesníkov - vyzerajú mladšie.

Majú nedostatok váhy, často ochorejú - vírusové infekcie ich neustále dávajú do postele v mimosezóne.

Čím starší je vek detí, tým výraznejšie sú príznaky. Sexuálny vývoj začína byť oneskorený, existujú sťažnosti na bolesť v hrudníku, dochádza k arytmiám, koža sa stáva bledá až modrá.

To všetko je spôsobené tým, že so zvýšeným zaťažením - fyzickým a duševným - prietok krvi stúpa. Objem pravej komory sa zvyšuje a pľúcny obeh obehového systému sa znova naplní. To spôsobuje odchýlku pľúcneho kmeňa od normy - funkcia dýchania je narušená.

Pri zmenách v kardiovaskulárnom systéme dochádza k čiastočnej atrofii svalov srdca a vyrážky. Počas lekárskeho vyšetrenia je nízky krvný tlak, vzácny pulz.

Distolické a systolické tóny sú zosilnené, s najvýraznejšou zmenou systolického tónu - najčastejšie sú zvuky srdca. Hranica srdca sa posúva - zvyčajne doprava a hore.

Aneuryzma sa môže pretrhnúť - to sa stáva vo väčšine prípadov, keď dieťa dozrelo, ale nezamieňajte perforáciu defektu srdcovým zlyhaním. Smrť nesleduje ničenie. Označenie pretrhnutia je ostrou bolestou v srdci, ktorá sa postupne znižuje.

Ďalšie príznaky sa objavujú:

 • neustále pocity únavy a slabosti, ktoré je možné pozorovať v pokoji;
 • nepohodlie, výrazné nepríjemnosti - pacient to takto popisuje: "Stále cítim, že mám srdce, nemôžem zabudnúť";
 • počas cvičenia sa okamžite vyskytne dýchavičnosť a zvýšená únava.

V budúcnosti porucha rastie, v mieste pretrhnutia vzniká spojivové tkanivo a môžete žiť - dodržiavaním určitých obmedzení - na mnoho ďalších rokov.

diagnostika

V súčasnej dobe je vada zistená u novorodenca ihneď po narodení. Aneuryzma je najjednoduchšie vidieť počas ultrazvuku srdca. Ak chcete potvrdiť diagnózu, urobí sa elektrokardiogram - ukazuje, či nie sú poškodené funkcie kardiovaskulárneho systému.

Ako sa vykonávajú ďalšie prieskumy:

 • katetrizácia srdca;
 • Ultrazvuk cez pažerák pomocou snímača;
 • počítačová tomografia.

Tieto postupy pomáhajú určiť povahu aneuryzmy: veľkosť a umiestnenie na určenie prítomnosti súvisiacich patologických stavov.

Ako sa lieči aneuryzma srdca?

Malá aneuryzma sa nemusí liečiť. Najčastejšie sa registruje pacient s takouto diagnózou a počas bežných vyšetrení monitoruje dynamiku ochorenia, zaznamenáva a hodnotí pozitívne a negatívne zmeny. Na tento účel vykonajte postupy, ktoré nevyžadujú výcvik - ultrazvuk a EKG.

S nárastom veľkosti defektu je pacient hospitalizovaný v nemocnici, kde kardiológ vyvíja ďalší terapeutický plán.

Liečba rozdeľovacích aneuryziem s chirurgickými metódami sa neuskutočňuje. Obdobie operácie a rehabilitácie je pre život pacienta nebezpečnejšie ako pretrhnutie defektu, takže kardiológovia radšej berú čakaciu pozíciu.

Jedinou indikáciou pre operáciu je možnosť vzniku pľúcnej hypertenzie v dôsledku zvýšeného vylučovania krvi v dôsledku jej nezvratnosti. V tomto prípade je sept sa šitý pomocou syntetických materiálov - nie je absorbovateľný, pretože rast spojivového tkaniva môže vyvolať nebezpečné príznaky - zhoršený prietok krvi. Roztrhnutie je šitá, vedenie plastu z cievnej steny.

Tradiční liečitelia ponúkajú nasledovnú základnú infúziu na liečbu aneuryzmy a posilnenie cievnej steny.

 • korene kalamusovej bažiny;
 • šípky;
 • sušené hrdzavé plody;
 • valeriánske korene.

Rastlinné suroviny sa zmiešajú v rovnakom pomere, potom sa nalejú do vriacej vody a infúzia v tlmenej forme, ako čaj - čajová lyžička na 2 poháre vody. Po 30 minútach sa základná infúzia považuje za pripravenú a po ochladení sa odstráni v chladničke.

Každý deň sa 1 čajová lyžička bylinného čaju riedi v pohári vody a toto množstvo sa opití 30 minút pred jedlom počas dňa.

Postupne sa zvyšuje pevnosť dennej zmesi a zvyšuje sa pevnosť - až 2 polievkové lyžice na pohár vody.

Liečba sa preruší počas 5 dní a obnoví sa s minimálnou dávkou, ak sa pocítia tieto vedľajšie účinky:

 • nevoľnosť;
 • horkosť v ústach;
 • črevná kolika;
 • zvýšená nadúvanie;
 • nadúvanie;
 • zápcha;
 • výskyt arytmií alebo tachykardií.

Terapeutický kurz - presne jeden rok.

Prognóza pediatrickej aneuryzmy je zvyčajne priaznivá, ale veľkosť defektu a prítomnosť iných zmien srdcového svalu značne ovplyvňujú stav malého pacienta.

Jedinými preventívnymi opatreniami je zabrániť preťaženiu. Ak bola operácia vykonaná, dieťa musí byť registrované u pediatrického kardiológa.

Nebezpečná aneuryzma srdca u detí: príznaky, liečba

Pri porušení vývoja spojivového tkaniva (dysplázia) sa vyskytujú abnormality v štruktúre srdcových štruktúr, ktoré zahŕňajú zriedenie priečok medzi predsieňami a komorami. V týchto oblastiach po narodení sa vytvárajú výčnelky nazývané aneuryzmy. Sú asymptomatické a majú priaznivý výsledok, menej často vedú k zlyhaniu obehu, ťažkým arytmiám a vyžadujú si chirurgickú liečbu.

Prečítajte si v tomto článku.

Príčiny srdcovej aneuryzmy u detí

Vo veľkej väčšine prípadov sú aneuryzma srdcových stien u detí súčasťou syndrómu MARS. Malé anomálie vývoja v dôsledku vrodenej dysplázie spojivového tkaniva. V tomto stave je silu kolagénových vlákien narušená, čo vedie k ich pretiahnutiu.

Aneuryzma srdca u detí

Zo strany kardiovaskulárneho systému sa to prejavuje vo forme predĺženia akordov, prolapsu ventilových letákov. Keď dochádza k prehĺbeniu steny srdca, pod pôsobením vysokého tlaku v ľavej polovici sa vyúsťuje do lumen pravého predsiene alebo komory. Menej často sa vyskytuje aneuryzma srdca u dieťaťa po chirurgickej korekcii defektov septa.

Príčiny dysplázie vlákien spojivového tkaniva môžu byť:

 • zdedený defekt v chromozómovom zariadení;
 • získané chromozomálne mutácie pri vystavení gravidným nepriaznivým environmentálnym, radiačným a pracovným rizikám;
 • infekcie počas prvých troch mesiacov tehotenstva (ružienka, ovčie kiahne, herpes, adenovírusy, cytomegália, hepatitída, syfilis, tuberkulóza) sú obzvlášť nebezpečné;
 • vek matky do 16 rokov a viac ako 40 rokov;
 • toxóza prvej polovice a hrozba potratu;
 • nedostatok horčíka v strave;
 • fajčenie, alkoholizmus;
 • užívanie liekov, antikonvulzíva, progesterón;
 • diabetes mellitus, tyreotoxikóza.

A tu viac o aneurysme aorty.

Symptómy aneuryzmy interventrikulárnej septa

Výčnelok membránovej časti septa medzi komorami ako nezávislú anomáliu je zriedkavý, zvyčajne má dieťa poruchy chlopne, neskoré uzatvorenie oválneho okna alebo Botallovho kanála, aortálnu koarktáciu. Aneurysmus sa najčastejšie nachádza v oblasti ventilov trikuspidálneho ventilu (pod jeho základňou), môže pôsobiť vo výstupnej časti pravej komory. Vo veľkosti takéto formácie spravidla nepresahujú 2-3 cm.

Nekomplikovaná aneuryzma prepážky sa nezjavuje a môže sa objaviť náhodou, keď dieťa navštívi lekára v súvislosti s inými ochoreniami. V závažných prípadoch sú príznaky srdcového zlyhania:

 • dýchavičnosť;
 • cyanóza kože;
 • závraty;
 • únava;
 • búšenie srdca;
 • bolesť v srdci a pravé hypochondrium;
 • opuch členkov;
 • prerušenia rytmu.

Aké sú riziká anomálií srdca WFP?

U väčšiny detí je aneuryzma medzi septickými septami umiestnená v zóne oválneho okna. Môže sa úplne vybrať do pravého predsieňa alebo mať ohyb v tvare písmena S (čiastočne smerom doprava). Najčastejšie sa vyskytujú klinické prejavy. Ak vývoj aneuryzmy poruší intrakardiálny obeh, objaví sa:

 • oneskorenie vo fyzickom a duševnom vývoji;
 • pomalé zvýšenie telesnej hmotnosti;
 • časté respiračné ochorenia;
 • znížená tolerancia zaťaženia;
 • všeobecná slabosť;
 • arytmie;
 • bolesť srdca;
 • bledosť kože.

Nebezpečným stavom je prasknutie aneuryzmy. To sa môže vyskytnúť u dieťaťa v školskom veku pod vplyvom poranenia hrudníka, nadmerného fyzického alebo psychického stresu. Toto vytvára dieru medzi pravým a ľavým atriom s vypustením krvi v pravej polovici srdca.

Ďalšia prognóza závisí od veľkosti defektu, ktorý sa objavil - pravdepodobne priaznivý priebeh aj absencia symptómov, ako aj akútne porušenie cerebrálneho a systémového obehu so smrteľným výsledkom.

Štátna diagnostika

Podozrenie na prítomnosť srdcovej aneuryzmy je možné pri identifikácii príznakov preťaženia pravého predsiene a komory. Takéto deti majú často bledú pokožku, častý a slabý pulz, nízky krvný tlak. V niektorých prípadoch, s atrofiou zvieracích svalov sa v oblasti srdca objaví výčnelok. Auskultácia odhaľuje nie-hrubý systolický šelest a dva tóny prízvuk nad pľúcnou tepnou.

Na potvrdenie diagnózy sa vykonajú ďalšie vyšetrenia:

 • EKG - preťaženie alebo hypertrofia pravého srdca;
 • Dopplerov ultrazvuk srdca je najinformatívnejšou metódou, v ktorej môžete vidieť vydutie septa, posúdiť jej veľkosť, prítomnosť krvných zrazenín v dutine, stupeň porušenia intrakardiálnej hemodynamiky, prekážky uvoľnenia krvi, súvisiaceho ventilu alebo iných štrukturálnych defektov;
 • MRI, katetrizácia dutín srdca, ventrikulografia sú potrebné pre ťažkosti s diagnostikou.
Ultrazvuk srdca u detí

Liečba detí s patológiou

Keď sa zistí aneuryzma asymptomatického srdca, deti by mali byť pod neustálym dohľadom pediatra a kardiológa, aby sa zabránilo poruchám obehu. Zobrazené sú:

 • potraviny s dostatočným obsahom bielkovín (kurča, morčacie mäso, ryby), ovsená a pohánková kaša, čerstvšie lisované ovocné a bobuľové šťavy;
 • prísne dodržiavanie denného režimu s denným odpočinkom;
 • masáž podľa klasickej metódy, bod, pod vodou;
 • ihličnaté alebo minerálne, perličkové kúpele;
 • elektroforéza horčíka, elektrická.

Možnosť športového tréningu určuje výlučne kardiológ, ktorý berie do úvahy prítomnosť srdca, bolesti srdca, stavy mdloby, arytmie EKG a abnormality detegované ultrazvukom. Ak sa vyskytnú významné odchýlky, profesionálny šport je kontraindikovaný, ale odporúča sa povinná dávkovaná fyzická aktivita vo forme denných prechádzok a terapeutickej gymnastiky.

Konzervatívna terapia zahŕňa profylaktické recepty (3-4 krát za rok) takýchto liekov:

 • soli horečnaté (nevyhnutné pre syntézu kolagénu) - Magnerot, Magne B6, Magnicum;
 • kardiotrofné lieky - Riboxin, ATP, karnitín, Cardonat, Kudesang, cytochróm;
 • multivitamínové komplexy s obsahom skupiny B - Pikovitový sirup, detský gél Supradin;
 • upokojujúce - rastlinné s matkou, melíza, šalvia a lovec, divoký rozmarín.

Antiarytmické lieky predpísané iba za prítomnosti poruchy rytmu, antibiotická liečba je potrebná, dokonca aj pri malých chirurgických zákrokoch na prevenciu endokarditídy.

Indikácie na chirurgickú liečbu sa vyskytujú v rozpore s krvným obehom, zúžením vylučovacieho traktu pravej komory, chlopňovou nedostatočnosťou v dôsledku rozšírenia pravého srdca, zložitými poruchami rytmu a vedením. V takýchto prípadoch sa na miesto zriedenia priečky nanáša náplasť zo syntetických materiálov a upevní sa oddelenými švami.

A tu viac o koarkácii aorty.

Aneuryzma septa srdca u dieťaťa nastáva, keď vlákna spojivového tkaniva nie sú dostatočne vyvinuté a patria k MARS syndrómu. Vo väčšine prípadov sú príznaky neprítomné, ale s prudkým nárastom zaťaženia srdca môže dôjsť k pretrhnutiu prepážky pri vylučovaní krvi z ľavej polovice do pravej polovici. Na detekciu aneuryzmy je najviac informatívny ultrazvuk srdca s Dopplerom.

Mierny a stredný priebeh choroby si vyžaduje profylaktické kurzy na užívanie liekov na posilnenie srdca, pri závažných formách ochorenia je indikovaný chirurgický zákrok.

Užitočné video

Pozrite si video o poruche predsieňového septa:

Ak je zistená aneuryzma srdca, operácia môže byť jedinou šancou na spásu, len s ňou prognóza sa zlepšuje. Je možné žiť bez operácie ako celku, ale iba ak je aneuryzma, napríklad ľavej komory, veľmi malá.

Je možné identifikovať MARS srdca u detí do troch rokov, adolescentov a dospelých. Zvyčajne také anomálie prechádzajú takmer bez povšimnutia. Ultrazvuk a ďalšie metódy diagnostiky štruktúry myokardu sa používajú na výskum.

V moderných diagnostických centrách môže byť srdcové ochorenie určené ultrazvukom. V plode je viditeľná od 10-11 týždňov. Symptómy vrodených sú tiež určené pomocou ďalších metód vyšetrenia. Chyby pri určovaní štruktúry nie sú vylúčené.

Diagnóza koarkácie aorty môže byť identifikovaná u novorodencov a adolescentov. Známky CHD sú zrejmé. Diagnóza u detí sa vykonáva po narodení a počas kontroly. Liečba koarkácie aortálneho oblúka zahŕňa chirurgickú operáciu. Ako žiť po?

V dôsledku porušenia štruktúry, rozťahovania aortálnej steny sa môže vyvinúť aneuryzma Valsalva sinus. Preskúmanie podozrivých potrieb sa musí vykonať čo najskôr, začína sa v echokardiografii. Liečba sa skladá z uzáveru aortálnej steny.

Ak sa zistí aneuryzma aorty, život pacienta je ohrozený. Je dôležité poznať príčiny a symptómy jej prejavu, aby sa liečba začala čo najskôr. V podstate ide o operáciu. Môže sa diagnostikovať ruptúra ​​aorty brušnej, hrudnej a vzostupnej oblasti.

Veľkou komplikáciou je srdcová aneuryzma po infarkte. Prognóza sa po operácii významne zlepší. Niekedy sa liečba vykonáva s liekom. Koľko ľudí žije s aneuryzmou po infarkte?

Ak sa vytvorila aneuryzma srdca, symptómy môžu byť podobné ako normálne srdcové zlyhanie. Príčiny - srdcový záchvat, vyčerpanie steny, zmeny v krvných cievach. Dôsledkom je nebezpečenstvo. Čím skôr je diagnóza, tým väčšia je šanca.

Poškodenie srdca so zhoršeným krvným obehom sa nazýva kardiomyopatia u detí. Môže byť dilatovaný, hypertrofický, obmedzujúci, primárny a sekundárny. Symptómy sa objavujú ako štandardná séria príznakov srdcového zlyhania. Detegovaný spoločnosťou Holter, na ultrazvuku. Liečba môže zahŕňať operáciu.

Aneuryzma srdca u novorodencov

Aneuryzma srdca - výčnelok prepážky medzi predsieňami alebo komorami srdca, rovnako ako vonkajšia stena. Dojem je dosť veľký: 1-20 centimetrov a je tvorený z tkanív srdca.

dôvody

Aneuryzma srdca je pomerne zriedkavá: je diagnostikovaná u približne 1% novorodencov. Najčastejšie sa patológia objavuje ako dôsledok expozície rôznym provokujúcim faktorom vrátane:

 • vrodená malformácia;
 • defekt vytvorený v hladkých svaloch srdca;
 • infekcia, pri ktorej sa plod stane infikovaným vnútri matky maternice, ako je ružienka, chrípka alebo herpes;
 • vystavenie mutagénnym látkam vrátane rádioaktívnych látok;
 • dedičnosť;
 • vek rodičov: matka má viac ako 35 rokov, otec má viac ako 45 rokov.

Hlavnou príčinou choroby je nepriaznivá ekologická situácia, na ktorej závisí správny vývoj kardiovaskulárneho systému dieťaťa.

Aneuryzma srdca je často sprevádzaná vážnejšími abnormalitami v kardiovaskulárnom systéme. Patológia sa môže rozvíjať v rôznych smeroch, v závislosti od toho, ktorý určuje jej tvar. Aneuryzmy sú rozdelené do troch hlavných typov, najmä:

 • na ľavej strane, ktorá je charakterizovaná zakrivením smerujúcim do ľavej predsiene;
 • pravá strana, v ktorej je dojem nasmerovaný na pravé predsieň;
 • Aneuryzma v tvare písmena S, ktorá sa vyznačuje prejavom vzdelávania v oboch predsieni.

príznaky

Aneuryzma často nemá žiadne výrazné klinické prejavy a vyskytuje sa u dieťaťa bez akýchkoľvek príznakov. Ale niekedy je anomália sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi:

 • dýchavičnosť
 • zvýšená telesná teplota
 • ospalosť,
 • slabosť.

Diagnóza srdcovej aneuryzmy u novorodenca

Diagnóza "aneuryzmy" sa zvyčajne vyskytuje u novorodencov počas vyšetrenia v materskej nemocnici v čase ultrazvukového vyšetrenia. Navyše, patológia je často zaznamenaná u plodu počas tehotenstva. Odchýlky v štruktúre srdcového svalu stačí na detekciu a rozpoznanie na monitore. Po narodení dieťaťa môže lekár nakonfigurovať ďalšiu diferenciálnu diagnostiku na potvrdenie diagnózy. Po zistení lekár určí následnú liečbu ochorenia.

komplikácie

Ak je aneuryzma veľkolepá a postupuje, môže v budúcnosti viesť k vážnym následkom. Kvôli patológii sa v detskom organizme rozvíja hypoxia. Aj na stenách aneuryzmy sa vytvárajú krvné zrazeniny, ktoré sa môžu zlomiť, čo povedie k smrti. Roztrhnutie samotného aneuryzmu je považované za smrteľne nebezpečné - dieťa zomiera takmer okamžite.

Pri absencii alebo negramotnej liečbe aneuryzmy môže dôjsť k pokroku. V niektorých prípadoch sa patológia môže objaviť po operácii.

liečba

Čo môžete urobiť

Ak má novorodenec aneuryzmu, je potrebné ho pravidelne vyšetrovať u kardiológa a pediatra, podrobiť sa vyšetreniu ultrazvukom a EKG na sledovanie dynamiky ochorenia. Pri absencii príznakov komplikácií a progresie anomálie choroba neovplyvňuje zdravie dieťaťa. Následne, ako dieťa rastie, je potrebné ho chrániť pred rôznymi stresmi, nadmernými prácami a nadmerným fyzickým námahom. Rozhodnutie o liečbe patológie je lekár.

Čo doktor urobí

Aneuryzma srdca u novorodenca je korigovaná výlučne chirurgickým zákrokom. Ak nedôjde k pokroku a nemá negatívny vplyv na blaho dieťaťa, operácia sa uskutoční po roku, v ktorom dosiahla. Až do tohto bodu je dieťa neustále pod kontrolou lekára.

Na odstránenie vady sa používa niekoľko chirurgických techník. Radikálna metóda je metóda, v ktorej sa úplne odstráni patologický výčnelok. Táto operácia trvá niekoľko hodín. Počas toho doktor vystaví srdce dieťaťa, skúma ho, určuje presné umiestnenie aneuryzmy, nastaví kanylu do aorty a násilne zastaví srdce. Potom pacient pripojil zariadenie a vykonával umelý krvný obeh. Potom sa otvorí aneuryzma a vzniknuté krvné zrazeniny sa vylúčia.

V priebehu použitia druhej techniky sa štruktúra opraví. V súčasnosti sa v priebehu takejto manipulácie používa transplantát, ktorý sa umiestňuje na miesto patologického výčnelku.

Srdcová chirurgia dieťaťa sa vykonáva iba vtedy, ak nemá žiadne kontraindikácie. Medzi ne patria:

 • poškodenie funkcie pečene a obličiek;
 • infekčné a onkologické choroby;
 • vysoká horúčka;
 • intolerancia k anestézii;
 • zápal pľúc;
 • ťažký diabetes mellitus;
 • Zlyhanie srdca 3. stupňa.

prevencia

V prípade, že aneuryzma u dieťaťa neprebieha a je malá, nebude mať vplyv na kvalitu jeho života. Je však stále potrebné dodržiavať preventívne opatrenia, ako aj dodržiavať ich lekár. Čo by rodičia robili?

 • Správne plánujte dennú rutinu dieťaťa.
 • Nezakrývajte aktivitu motora, ale príliš nezaťažujte dieťa. V budúcnosti môže jazdiť na bicykli, často chodiť na čerstvom vzduchu.
 • Zvyknúť dieťa na správnu výživu. Vyvážená strava je dôležitá. V prvom roku života dieťa musí konzumovať materské mlieko, čo znižuje riziko infekčných ochorení, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú činnosť kardiovaskulárneho systému. Ďalej musíte zahrnúť do stravy zdravé potraviny, obohatené minerálmi a vitamínmi.
 • Je potrebné posilniť zdravie dieťaťa od prvých mesiacov jeho života. To pomôže špeciálnym masážam, vaniam s odvarmi bylín. V budúcnosti musí byť dieťa chránené pred stresovými situáciami.

Časopisové rubriky

Uvažovaná choroba je u detí diagnostikovaná veľmi zriedkavo (0,9-1% prípadov). Presné príčiny tejto patológie nie sú dobre pochopené, príznaky sú takmer neprítomné. Avšak vrodená aneuryzma srdca môže vyvolať rýchlu smrť, preto má byť dieťa pozorované kardiológa (kardiolog), pediatra. Po dosiahnutí pacienta vo veku 1 roka môže byť odstránený abnormálny výčnelok.

Ako určiť aneuryzma srdca u dieťaťa?

Uvažované ochorenie je prakticky neschopné vyvolať srdcové zlyhanie (ako u aneuryzmy po infarkte). Je to spôsobené absenciou vážnych porúch v krvnom obehu: vrodená aneuryzma sa spája s ľavou komorou cez malú nádrž.

Tento jav ovplyvňuje pohodu detí: nie sú žiadne poruchy videnia, sťažnosti sú minimálne / chýbajú.

Avšak v priebehu času vďaka uspokojivému fungovaniu srdcového svalu dochádza k ztenčovaniu patologického výčnelku, jeho pretrhnutia.

Situáciu možno zhoršiť zintenzívnením cvičenia (čo je neprijateľné s aneuryzmom srdca), zlé návyky, nesprávny spôsob života, jedenie nezdravých potravín.

Smrť nastáva v dôsledku zlyhania srdca, ktoré sa vyvíja na pozadí pretrhnutia vrodenej aneuryzmy.

Možné prejavy vrodeného aneuryzmu srdca zahŕňajú niekoľko z nich.

 • Patologická pulzácia, ktorá je fixovaná v oblasti 3. interkostálneho priestoru. Pri počúvaní malého pacienta (v "ležiacej" pozícii) sa takáto pulzácia bude podobať zvuku "kyvadlovej vlny": na určenie toho, nie je potrebné sa pevne oprieť o hrudník. Patologické chvenie možno identifikovať vizuálne, palpáciou. Väčšina pacientov má tento príznak.
 • Parietálne tromby. Ich tvorba je spojená s prerušením krvného obehu. Keď nastane stenová zrazenina, zmizne patologická pulzácia.
 • Porucha srdcového rytmu. Často sa vyskytuje v dospievaní, keď posilnené cvičenie je dôležité pre deti. Stres a zlé návyky môžu tiež viesť k arytmiám u detí.

Pacienti zaznamenali množstvo sťažností

 • Dýchavičnosť, ktorá môže viesť k pľúcnemu edému, astma srdca.
 • Pravidelné bolesti na hrudníku, ktoré viac dospelých detí charakterizujú ako ťahanie, bolesť.
 • Pravidelná bolesť za sternom (jeden z dôvodov okamžitého odvolania sa na pomoc).
 • Suchý kašeľ: dôsledok vplyvu vrodeného aneuryziem na priedušnicu.
 • Častá únava.
 • Nevoľnosť, regurgitácia (pre novorodencov): výsledok účinku patologického výčnelku na orgány tráviaceho systému.
 • Slabosť. U detí sa tento príznak prejaví v neustálej túžbe spať.
 • Závrat, bolesti hlavy. Zjaví sa vo veku, keď sa dieťa začne aktívne pohybovať.
 • Potenie. Dokonca aj v chladnej miestnosti, bude dieťa veľmi potné. To je obzvlášť viditeľné po spánku.

Roztrhnutie vrodenej aneuryzmy srdca, ktorá často končí smrťou dieťaťa, je sprevádzané množstvom prejavov

 • Odfarbenie: bledosť sa nahradí cyanózou.
 • Silné žilové opuchy na krku.
 • Časté kašeľ s hemoptýzou.
 • Nevoľnosť, závažné vracanie s prímesami (niekedy so zrazeninami) krvi.
 • Studený pot
 • Strata vedomia
 • Hoď dych.

Existuje niekoľko techník, pomocou ktorých je možné pravidelne sledovať vrodené aneuryzmy srdca.

 • Konzultácia s pediatrickým kardiológom / srdcovým chirurgom ohľadom prítomných symptómov. Počas rozhovoru by mal lekár zistiť možné príčiny tejto choroby: zdravie matky počas tehotenstva, prenesené poranenia hrudníka počas pôrodu a prítomnosť / chýbanie chronických infekcií u dieťaťa. Takisto sa skúma história prípadov blízkych príbuzných pacientov.
 • Testovanie moču, krvi. Je potrebné skontrolovať prítomnosť sprievodných ochorení, ktoré by mohli vyvolať srdcovú aneuryzmu. Biochemické vyšetrenie krvi bude tiež užitočné.
 • EKG. Poskytuje príležitosť na registráciu špecifických zmien v srdcovom rytme, ktoré táto patológia môže spôsobiť. V prípade vrodenej aneuryzmy srdca (vrátane aneuryzmy predsieňového septa) sa má každé 3 mesiace vykonať EKG. Ak sa dieťa s aneuryzmou predsieňového septa chce zapojiť do profesionálneho športu, mal by podstúpiť EKG so záťažou + ultrazvukom srdca.
 • Ultrazvukové vyšetrenie srdca. Často sa takéto testy vykonávajú každých 12 mesiacov. Podľa svedectva pediatrického kardiológa môže byť ultrazvuková diagnóza menovaná častejšie. Používa sa na získanie nasledujúcich informácií:
 1. meranie presných parametrov aneuryzmy;
 2. prítomnosť / neprítomnosť krvných zrazenín v dutine ciev.
 • RTG hrudníka. Pomáha nastaviť parametre srdca, pľúc.
 • Rádioizotopová ventrikulografia srdca. Potreba zistiť presné umiestnenie aneuryzmy, jeho veľkosť. Prostredníctvom tohto prieskumu je možné určiť kontraktilitu myokardu v pokoji / pod záťažou. Pri ventrikulografii srdca je dieťa injektované intravenóznymi rádioaktívnymi zložkami, ktoré sa po určitý čas sústreďujú do tkanív srdca.
 • MRI srdca. Používa sa na stanovenie presných parametrov aneuryzmy (ultrazvuk neposkytuje takéto informácie). V čase prieskumu sa dieťaťu dostáva slabá anestézia, aby sa nehýbal. Pomocou MRI môžete preskúmať povahu vrodeného výčnelku, stav srdcových tepien, získať trojrozmerný obraz srdca.
 • Koronárna agnografia + röntgenové odvzdušnenie. Potreba pacientov, ktorí plánujú vykonať chirurgické manipulácie v srdci.

Liečebné metódy

Uvažovaná choroba je priamou indikáciou pre chirurgickú liečbu. Ak aneuryzma srdca nevyrastie, nespôsobuje zhoršenie zdravia, dieťa je prevádzkované po 1 roku. Do tej doby musí byť dieťa pod pravidelným dohľadom lekára.

Chirurgická liečba vrodenej aneuryzmy srdca môže zahŕňať niekoľko techník.

Odstránenie (resekcia) patologického výčnelku. Označuje radikálnu manipuláciu, trvá niekoľko hodín.

Algoritmus danej operácie.

 • Vykonajte strednú sternotómiu.
 • Expozícia srdca. K tomu operátor vykonáva disekciu pleurálnej membrány, perikardu.
 • Skúmanie ľavej komory.
 • Vyhľadajte presné umiestnenie aneuryzmy.
 • Inštalácia kanyly v aorte, vene cava.
 • Nútená zástava srdca. Udržiavanie biologickej aktivity pacienta bude možné z dôvodu pripojenia zariadenia na umelé prekrvenie.
 • Aneurysmická disekcia. Skúmanie stavu ľavej komory. Odstránenie krvných zrazenín (ak existujú).

Korekcia štruktúry ľavej komory (ventrikuloplastika). K dnešnému dňu existuje niekoľko spôsobov tejto manipulácie.

Nahradenie patologickej oblasti aorty umelým implantátom. Používa sa pri diagnostikovaní aneuryzmy aorty u dieťaťa.
Chirurgická liečba uvažovanej choroby nie je vždy možná.
Existuje niekoľko kontraindikácií pre vykonanie srdcovej činnosti u dieťaťa.

 • Závažné poruchy funkcie obličiek, pečene.
 • Infekcia tela.
 • Onkologické ochorenia.
 • Pľúcna insuficiencia, ktorá je chronická.
 • Srdcové zlyhanie III st.
 • Neznášanlivosť na anestéziu.
 • Závažný diabetes mellitus.
 • Zvýšená telesná teplota.

Konzervatívna liečba je v niektorých prípadoch indikovaná.

 • Pri diagnostikovaní aneuryzmy predsieňového septa u dieťaťa, ktoré má menšie rozmery, neovplyvňuje kvalitu života.
 • V prvom roku života dieťaťa.
 • V pooperačnom období.
 • Deti, ktoré majú absolútne kontraindikácie pre operáciu srdca.

Odporúčania pre konzervatívnu liečbu detí s vrodenou aneuryzmou srdca

 1. Správny režim dňa: optimálna kombinácia rekreácie, aktivít. Nemôžete zakázať pohyb dieťaťa: fyzická aktivita (denné prechádzky, cyklistika atď.) Má pozitívny vplyv na srdce. Ale prepracované dieťa tiež nestojí za to.
 2. Vyvážená výživa. V prvom roku života dieťaťa je veľmi dôležité poskytnúť mu materské mlieko: táto strava pomôže minimalizovať riziko infekčných ochorení (ktoré môžu vyvolať komplikácie súvisiace s prácou srdca). Po prechode na bežnú výživu by mala detská výživa obsahovať dostatočné množstvo bielkovín, horčíka a vápnika.
 3. Rekondičná terapia: masáže, detská gymnastika, bylinné kúpele.
 4. Každoročná návšteva neurológov. Stres, nadmerná excitabilita, porucha centrálneho nervového systému nepriaznivo ovplyvňujú prácu srdca. Pre novorodencov, dospievajúcich s poruchami spánku a pre iné psychologické poruchy sa môžu predpísať sedatíva.
 5. Užívanie liekov na zlepšenie štruktúry spojivového tkaniva (Magnerot, Magne B6, draselný ororát). Užívajte tieto lieky by mali byť kurzy: každých šesť mesiacov.
 6. Predpísané lieky na posilnenie srdcového svalu, zlepšenie krvného obehu (Elkar, Kudesan, Limontar). S rovnakým účelom sú multivitamínové komplexy predpísané malým pacientom.
 7. Lieková terapia zameraná na zmiernenie symptómov. Keď vzniknú sťažnosti, pediatrický kardiológ vyberá lieky pre viacero skupín individuálne pre každého pacienta.
 • Statíny. Znížte hladinu cholesterolu v krvi. Sú vymenovaní v dospievaní (nie skôr).
 • Antiarytmické lieky. V nemocnici sú vybraní po tom, ako sa pacient podrobí kvalitatívnemu vyšetreniu.
 • Antibiotická terapia. Povinné pre infekčné choroby.

prevencia

Preventívne opatrenia proti tejto chorobe sú relevantné v čase plánovania tehotenstva počas gravidity

 • Očakávaná matka pred tehotenstvom by mala navštíviť gynekológa na plnú a vysokokvalitnú kontrolu svojho zdravia. Krvné testy na herpes, toxoplazmózu, cytomegalovírus, iné chronické infekcie sa najlepšie užívajú pred tehotenstvom.
 • Dôvodom na to, aby ste sa obrátili na radu genetiky, sú niektoré body.
 1. Budúci rodičia žijú / pracujú v nefunkčnom ekologickom prostredí.
 2. Blízky príbuzní matky / otca plánovaného dieťaťa majú vážne srdcové choroby (vrodené ochorenie srdca, aneuryzma srdca).
 3. Budúci rodičia patria medzi vekové páry.
 • Na obdobie tehotenstva by sa malo niekoľkokrát (3-4) podrobiť ultrazvuku plodu.
 • Niekoľko mesiacov pred tehotenstvom sa musia budúci rodičia počas celého obdobia gravidity plodu vzdať zlých návykov.
 • Počas prvého trimestra tehotenstva je dôležité vyhnúť sa infekčným chorobám (chrípka, ARVI). K tomu musíte jesť správne, zabezpečiť denné prechádzky na čerstvom vzduchu, vyhnúť sa verejným miestam, komunikovať s pacientmi (angína, SARS, bronchitída).

Aneuryzma u detí

Čo je aneuryzma u detí -

Aneuryzma u detí - vyčnievanie stien krvných ciev, srdca, žíl, artérií v dôsledku riedenia alebo rozťahovania tkaniva. Prípady aneuryzmy žíl sú zriedkavé. Vďaka preťahovaniu stien tepny sa vytvorí vak, ktorý môže vyvíjať tlak na susedné orgány, čo im znemožňuje normálne fungovať a môže tiež trhať - táto situácia ohrozuje život dieťaťa.

U detí a malých detí môže byť aneuryzma niekoľko rokov asymptomatické. Identifikujte ho v takýchto prípadoch pri vykonávaní röntgenového alebo ultrazvuku. Tiež sa choroba môže prejavovať sťažnosťami na bolesť alebo brnenie v problémovej oblasti. Aneuryzma u detí môže byť vrodená alebo získaná.

Získaná aneuryzma je výsledkom ťažkých poranení, nádorov a zranení, infekcie, syfilisu, hypertenzie atď.

Formy aneuryzmy:

1. Aneuryzma mozgovej tepny

Takáto aneuryzma zabraňuje normálnemu prietoku krvi a mozgovej aktivite. Vyskytuje sa porucha motorickej aktivity, bolesti hlavy, epileptické záchvaty, zhoršená citlivosť. Úmrtnosť sa pohybuje od 10 do 30%.

Ide o bežnú patológiu aortálnej steny, ktorá predstavuje nebezpečenstvo pre život detí a adolescentov. Príčinou môže byť trauma, syfilis, ateroskleróza. Za hrudnou kosťou je bolesť, tesnosť v hrudi, dýchavičnosť, suchý bolestivý kašeľ (pri stláčaní priedušnice a priedušiek). Dieťa môže mať tiež chrapľavosť a ťažkosti s prehĺtaním touto formou aneuryzmy. Ak je aneuryzma aorty roztrhnutá, je takmer vždy smrteľná.

3. Aneuryzma srdca

V tejto forme vyčnieva zriedená a nefunkčná srdcová stena. Dôvodom je patológia vnútorného vývoja, ktorá môže byť detekovaná ultrazvukom, keď je dieťa ešte v maternici. Práca srdca je narušená, čo sa prejavuje znakmi srdcového zlyhania. Existuje riziko prasknutia, ktoré vedie k smrti.

Aké sú spúšťače / Príčiny aneuryzmy u detí:

Existuje veľa príčin aneuryzmy u detí. Ako bolo uvedené vyššie, aneuryzma môže byť vrodená alebo sa objaví v procese vývoja dieťaťa. Môže to byť vrodená slabosť spojivového tkaniva. Rizikom sú deti, ktoré majú aneuryzmu medzi svojimi príbuznými. Tiež sú ohrozené osoby s genetickou chorobou spojivového tkaniva nazývané Marfanov syndróm.

Výskyt aneuryzmy je ovplyvnený ochoreniami, ktoré oslabujú elasticitu cievnych stien:

Proti cystickej mediálnej nekróze môže dôjsť k vzniku disekcie aortálnej aneuryzmy. Zároveň cez malú medzeru vo vnútornej výstelke cievy prenikne krv do svojej strednej vrstvy. Hypertenzia u detí bez adekvátnej liečby a kontroly krvného tlaku môže spôsobiť aneuryzmu.

Fajčenie u adolescentov je dôležitým rizikovým faktorom, urýchľuje rast aneuryzmy a tiež spôsobuje hypertenziu a aterosklerózu. Ak hovoríme nielen o deťoch, ale o celom obyvateľstve ako celku, fajčiari majú štvornásobne vyššiu pravdepodobnosť, že trpia aneuryzmou aorty v porovnaní s nefajčiarmi.

Aneuryzmy môžu byť spojené aj s vaskulárnymi poraneniami alebo s tvorbou infikovaných krvných zrazenín. Krvné zrazeniny sa vyskytujú hlavne v malých plavidlách. Infekcia sa prenáša na stenu cievy, čo spôsobuje patológiu. Aneuryzmy ako dôsledok zranenia sú častejšie u dospievajúcich ako u malých detí. V nebezpečenstve - tí, ktorí sa dostali do nehody a teenagerov, fanúšikov extrémnych športov.

Patogenéza (čo sa deje?) Počas aneuryzmy u detí:

Podľa mechanizmu vývoja sa aneuryzma aorty delí na pravdivú, falošnú a disekciu. Pravda súvisí s porušením štruktúry aortálnej steny. Pri výraznej ateromatóze aorty s atrofickými a deštruktívnymi zmenami v strednom plášti sú vytvorené predpoklady pre expanziu aorty vo forme difúzneho aneuryzmu.

Syfilitické aneuryzmy sú výsledkom syfilitickej mesaortitídy. Zranenia spôsobujú falošné aneuryzmy. V peri-alebo para-aortickom hematóme je fibrín zhutnený a organizovaný, vláknitá stena je vytvorená s bunkovými infiltráty okolo. Neskôr vývoj elastických vlákien, rast vnútornej výstelky a endotelu, obloženie vrecka hlavne v blízkosti "krku" aneuryzmy u dieťaťa.

Ak hovoríme o patológii, aneuryzmy sú rozdelené na rozptýlené a obmedzené. Difúzia je významná expanzia aortálneho lumenu (dĺžka je iná), niekedy dosahuje 10 cm. Tvar je valcový alebo vretenovitý. A obmedzené aneuryzmy u detí vyzerajú ako obmedzený výčnelok tvaru kruhového, naviculárneho alebo lievikovitého tvaru, ktorého veľkosť môže byť odlišná. Vstup má rovnaký priemer ako aneuryzma alebo je užší. Často je vnútorný povrch pokrytý tuberkulami (hyperplastické zmeny, ateroatóza), krvné zrazeniny.

Príznaky aneuryzmy sa vyskytujú v dôsledku kompresie okolitých orgánov. Jasnosť príznakov závisí od veľkosti a umiestnenia aneuryzmy. V závislosti od miesta sa vyskytuje systolický šelest nad aortou. Pri významnom aneurysme napravo od hrudnej kosti v medzikostálnom priestore II - III sa určuje nepríjemnosť bzučiacich zvukov, pulzácia je viditeľná.

Tlak aneuryzmy na vetvách vagusového nervu vedie k bradykardii. Aneuryzma aortálneho oblúka môže spôsobiť zúžené brachiálnu hlavu, ľavú karotickú a podkľúčovú tepnu. V takýchto prípadoch, na strane lézie, je impulz veľmi oslabený alebo dokonca nedosiahnuteľný. Toto je obzvlášť výrazné, keď sú dieťa zdvihnuté nahor. Aneuryzma tejto lokalizácie odhaľuje paralýzu ľavých hlasových povrazov. Kompresia bronchusu môže v budúcnosti spôsobiť pľúcnu atelectázu s vývojom pneumónie. Tlak na ľavom cervikálnom sympatickom uzle spôsobuje Hornerovu trojuholník: exophthalmos, anisocoria, zúženie chrbtovej chrbtice.

Aneuryzma klesajúcej aorty je takmer vždy spôsobená syfilisom. Stláča pažerák a srdcovú časť žalúdka, čo vedie k dyspeptickým príznakom, dysfágii atď. Stenóza renálnych artérií sa v niektorých prípadoch môže prejaviť symptomatickou arteriálnou hypertenziou.

Aneuryzma brušnej aorty stláča brušné orgány. Pretrvávajúca bolesť v epigastrickej oblasti a spodná časť chrbta v neskorších štádiách ochorenia. Kompresia močovodov spôsobuje anúriu. Stláčanie renálnych artérií spôsobuje symptomatickú hypertenziu. Pri stláčaní aneuryzmou dvanástnika sa objavujú javy podobné pylorospazmu.

Komplikované aneuryzmy aorty u detí sú prielomom v hornej vene cava, pleurálna dutina, priedušnica a pažerák, retroperitoneálne tkanivo, brušná dutina, dolná vena cava, črevá. Vzniká tampónový hematóm, potom sa objaví krvácanie do dutiny, dôjde k kolapsu a potom k smrti.

Symptómy aneuryzmy u detí:

Aneuryzma aorty hrudníka u detí

Príznaky sa nemusia zobraziť. Ak sa objavia, potom v oblasti, v ktorej sa zakrivenie aorty koncentruje smerom nadol. Často má dieťa bolesť v oblasti hrudníka, ktorú staršie deti charakterizujú ako bolestivé a hlboké. Typické symptómy tiež:

Aneuryzma brušnej aorty

Keď sa u tohto typu aneuryzmy objaví vyliata bolesť v oblasti brucha, nepríjemné premenné alebo trvalé povahy. Môže to byť bolesť bokov, hrudníka, spodnej časti chrbta. Oni sú niekedy distribuovaní do iných oddelení. Môže to ublížiť 2-3 hodiny a dokonca aj 3-4 dni. Keď sa aktivita motorickej bolesti nezmení. Ale v niektorých miestach tela môže dôjsť k zvýšeniu bolesti. Typickým príznakom je pulzácia v bruchu.

Keď aortálna aneuryzma brušnej dutiny môže byť modré alebo tmavé prsty, bolesť v nich, studené nohy. Tieto príznaky sa vyskytujú, keď sa pri aneuryzme tvoria krvné zrazeniny, ktoré blokujú alebo čiastočne blokujú prietok krvi do končatín. Medzi príznaky patrí horúčka a strata hmotnosti, ak sa aneuryzma prejavuje zápalovými procesmi.

Vyššie uvedené príznaky v tejto a inej forme aneuryzmy sa zdajú byť menej, tým menej veku dieťaťa. Príznaky aneuryzmy u adolescentov sú podobné ako u dospelých a u malých detí je aneuryzma často asymptomatická, kdekoľvek sa nachádza.

Porušenie aortálnej aneuryzmy u detí a dospievajúcich

Vyskytujú sa tieto príznaky:

 • prudký pokles krvného tlaku
 • akútne, ostré bolesti v hrudníku alebo bruchu
 • respiračné poruchy
 • tachykardia
 • bledosť alebo bledosť kože
 • nedostatok schopnosti pohybovať sa a odpovedať na otázky
 • nedostatok reakcie na bolesť

Pri absencii rýchlej lekárskej starostlivosti nastáva smrť.

Diagnóza aneuryzmy u detí:

Je veľmi ťažké diagnostikovať aortálnu aneuryzmu iba jedným prejavom, vyžadujú sa špeciálne štúdie. Pomocou röntgenových lúčov možno diagnostikovať aneuryzmu hrudnej aorty. Pri viacosovom RTG vyšetrení je jasne viditeľný pulzujúci tieň aneuryzmy neoddeliteľný od aorty.

V niektorých prípadoch nielen roentgenoskopia a RTG hrudníka v rôznych projekciách, ale aj pneumomediastinografia a tomografia. Dôležitou diagnostickou metódou je skenovanie aorty použitím rôznych kontrastov, napríklad jód-131-bilignost atď. V niektorých prípadoch sa vykonáva aortografia.

Diferenciálna diagnostika aneuryzmy u detí

Aneuryzmy rôznych častí aorty počas diagnózy sa odlišujú od nádorov, vrátane malígnych nádorov, z rakoviny:

Prognóza aneuryzmy aorty je vo väčšine prípadov nepriaznivá.

Liečba aneuryziem u detí:

Liečba aneuryzmy u detí závisí od rýchlosti rastu a jej veľkosti. Pri veľkej a rýchlo sa rozvíjajúcej aneuryzme je potrebná chirurgická liečba. V takýchto prípadoch sa výmena poškodenej oblasti cievy s umelým štepom vykonáva hlavne. Malé roztrhnutie aneuryziem vo veľmi zriedkavých prípadoch. Pri liečbe používajú hlavne tie isté lieky ako s vysokým krvným tlakom, rovnako ako lieky, ktoré pomáhajú znižovať zaťaženie aortálnej steny.

Ak bola operácia vykonaná predtým, pacienti by mali pravidelne používať ultrazvukové vyšetrenie na sledovanie stavu aneuryzmy. Ak aneuryzma nerastie a predvídateľne sa neroztrhne, stále existuje riziko srdcových problémov u dieťaťa. V takýchto prípadoch potrebujete strave a zdravej výživy a cvičenie. Teenagerom sa dôrazne odporúča prestať fajčiť. Lekári môžu predpisovať lieky na zníženie hladiny cholesterolu v krvi.

Prevencia aneuryzmy u detí:

Ak je aneuryzma vrodená, preventívne opatrenia sú bezvýznamné. Získanú aneuryzmu sa však dá zabrániť. Mladiství by nemali fajčiť, je škodlivý pre stav srdca a krvných ciev. Krvný tlak by sa mal monitorovať, ak s ním sú nejaké problémy. Dieťa musí jesť vyvážené zdravé jedlá. Odporúča sa vylúčiť pokrmy z trans-tukov a potravín na zvýšenie spotreby, aby ste zmiernili množstvo sladkostí. V strave by mala prevládať zelenina, ovocie, nerafinované uhľohydráty.

Dieťa by sa malo venovať fyzickému cvičeniu alebo športu. Negatívny vplyv na stav krvných ciev a srdca. Ak máte takýto problém, pokúste sa prehodnotiť stravu dieťaťa alebo ho vziať k endokrinológovi. Uistite sa, že výšku a hmotnosť dieťaťa postupovali proporcionálne. Deti a adolescenti na prevenciu aneuryzmy majú spať viac ako 7 hodín denne a vyhnúť sa stresu.

Ktorí lekári majú byť konzultovaní, ak máte aneuryzma u detí:

Niečo vás trápi? Chcete vedieť podrobnejšie informácie o aneuryzme u detí, jej príčinách, symptómoch, spôsoboch liečby a prevencii, priebehu ochorenia a strave po nej? Alebo potrebujete inšpekciu? Môžete si dohodnúť stretnutie s lekárom - klinika Eurolab je vždy k dispozícii! Najlepší lekári vás preskúmajú, preskúmajú vonkajšie príznaky a pomôžu vám identifikovať ochorenie symptómami, poradíme sa s vami a poskytneme potrebnú pomoc a diagnózu. Môžete tiež zavolať lekára doma. Klinika Eurolab je pre vás otvorená nepretržite.

Ako kontaktovať kliniku:
Telefónne číslo našej kliniky v Kyjeve: (+38 044) 206-20-00 (viackanálové). Tajomník klinickej ordinácie vám vyberie vhodný deň a čas návštevy lekára. Naše súradnice a pokyny sú uvedené tu. Pozrite podrobnejšie informácie o všetkých službách kliniky na jej osobnej stránke.

Ak ste v minulosti vykonali nejaké štúdie, uistite sa, že ste získali výsledky pre konzultáciu s lekárom. Ak nebudú vykonané štúdie, urobíme všetko potrebné na našej klinike alebo s našimi kolegami na iných klinikách.

Ste? Musíte byť veľmi opatrní, pokiaľ ide o celkové zdravie. Ľudia nevenujú dostatočnú pozornosť príznakom ochorení a neuvedomujú si, že tieto choroby môžu byť život ohrozujúce. Existuje veľa chorôb, ktoré sa v prvom rade nezjavujú v našom tele, ale nakoniec sa ukazuje, že sú už bohužiaľ už príliš neskoro na liečenie. Každá choroba má svoje vlastné špecifické znaky, charakteristické vonkajšie prejavy - tzv. Symptómy choroby. Identifikácia príznakov je prvým krokom v diagnostike ochorení všeobecne. Aby ste to urobili, stačí, aby ste ich lekár niekoľkokrát ročne vyšetrili, aby ste nielen zabránili strašnej chorobe, ale aj udržali zdravú myseľ v tele a v tele ako celku.

Ak sa chcete spýtať lekára na otázku - použite sekciu online konzultácie, možno nájdete odpovede na vaše otázky a prečítajte si tipy na starostlivosť o seba. Ak máte záujem o recenzie o klinikách a lekároch - pokúste sa nájsť informácie, ktoré potrebujete v sekcii Všetky lieky. Tiež sa zaregistrujte na lekárskych portáloch spoločnosti Eurolab, aby ste mali aktuálne informácie o aktuálnych novinkách a aktualizáciách na stránkach, ktoré vám budú automaticky posielané poštou.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ateroskleróza dolných končatín: tri príčiny, zákerné príznaky a liečba

Z tohto článku sa dozviete, že podstatou tejto choroby je ateroskleróza ciev dolných končatín, prečo sa objavuje patológia. Kto je najčastejšie chorý, ako môžete diagnostikovať a liečiť ochorenie.

Kŕčové žily v nohách: príznaky a liečba

Kŕčové žily v nohách sú nielen kozmetickým problémom, ktorý vyvoláva znepokojenie ľudí o ich príťažlivosti, ale aj o nebezpečnej chorobe, ktorá si vyžaduje primerané zaobchádzanie a súlad s preventívnymi opatreniami.

Ako sa zbaviť kapilár na nos?

Často, červené a prasknuté kapiláry na nosiach spôsobujú združenia s chronickým alkoholizmom. V skutočnosti tento problém nie je vyvolaný iba závislosťou od alkoholu, a môže to byť veľa faktorov, ktoré spôsobujú jeho vzhľad.

Kalcinácia krvných ciev: príčiny a liečba

Čo je kalcifikácia? Každý vie, že vápnik je životne dôležitá živina. Svojím nedostatkom sa kosti stávajú krehkou a hrozí nebezpečenstvo zranenia. Normou je, keď osoba má vápnikové soli v tekutinách v rozpustenom stave.

Biochemická analýza krvi INR a PTI - čo je to?

Biochemická analýza krvi (koagulogram) zahŕňa špeciálnu štúdiu a analýzu krvného PTI, ako aj analýzu INR, ktoré sú ukazovateľmi stavu systému koagulácie ľudskej krvi.

Cysty mozgu v plodoch počas 20 týždňov

Cysty mozgu v plodocha že skôr to nevideli. priateľka videla cysty už 24 týždňov, ale ona dosiahla a porodila, dieťa sa narodilo nažive, ale liečili sa zdravotné problémy, povedali im, že ak bude všetko dobre, budú mať operáciu za rok.