Aneuryzma krčnej tepny - vo všeobecnosti nie je zriedkavé a veľmi nebezpečné ochorenie kardiovaskulárneho systému, ktoré často končí smrťou. Ide o anomálnu a nevratnú deformáciu slabej časti arteriálnej steny v dôsledku konštantného prúdenia cirkulujúcej krvi. Patológia sa vo väčšine prípadov vyvíja u dospelých, ale môže tiež ovplyvniť dieťa.

Karotidové artérie sú veľké cievne kmeňové cievy, ktoré dodávajú orgány krku a dodávajú krv do mozgu. Pod vplyvom negatívnych vnútorných a vonkajších faktorov začína rozširovať oblasť tepny. Steny nádoby sa stávajú krehkými, rozťahujú a zvyšujú priemer. Vytvorené charakteristické vyvýšeniny, pripomínajúce vrecko.

Aneuryzmatické vrecko vzniká ako dôsledok proliferácie vlákien spojivového tkaniva a ukladania fibrínových vlákien na ne. Jeho dutina je naplnená krvou alebo trombotickými hmotami. Tvar vrecka a jeho vzťah s nádobou závisí od povahy poškodenia tepny a od typu aneuryzmy. V priebehu času sa pretiahnutá cievna stena stáva tenšou a stáva sa tenkou. Pri výkyvoch krvného tlaku sa nestretne a nevyráža.

Aneuryzma krčnej tepny - špeciálna deformácia, ktorá sa nevyskytuje bez stopy. Skôr alebo neskôr majú pacienti charakteristické klinické príznaky. Patológia sa môže opakovane prejavovať a opakovať. Súčasne dochádza k mnohonásobným poruchám dodávania cerebrálnej krvi v dôsledku hypoxie a nedostatku základných živín.

dôvody

Vylučujú faktory, ktoré podporujú aneuryzmy: hypertenzia, aterosklerotické a trombotické procesy, genetické predispozície, poranenia krčnej nenormalizované cvičenia, chirurgický zákrok na krčnú tepnu.

Choroby prispievajúce k vzniku aneuryzmy tepien:

Príkladom je disekcia tepny a vznik aneuryzmy v dôsledku akumulácie aterosklerotických depozitov a trombotických hmotností

 • ateroskleróza,
 • hypertenzia,
 • cievna mozgová príhoda,
 • embólia
 • Nodulárna periaritída,
 • Tuberkulózna lézia,
 • syfilis,
 • Systémové autoimunitné ochorenia,
 • Koronárna choroba srdca, infarkt myokardu, srdcové chyby,
 • Parazitná invázia,
 • Infekčná patológia ucha, hrdla, nosa.

Pri absencii adekvátnej a včasnej liečby sa vyvíja tromboflebitída, čo komplikuje priebeh základnej patológie a predlžuje rehabilitačný proces. Choroba, ktorá je dlhodobo asymptomatická, spôsobuje, že pacient zomrie z vnútorného krvácania.

klasifikácia

Existuje niekoľko klasifikácií tejto choroby.

 1. Tvar aneuryzmy je sacculate, v tvare vreteno, fusiform. Snehová aneuryzma krčnej tepny je dutina, ktorá je spojená s úzkym "driekom" alebo širokou základňou s lumenom cievy. Toto je najbežnejšia forma patológie, ktorá sa vyskytuje prevažne u dospelých. Aneuryzma v tvare vretienka - výčnelok všetkých tepien s plynulými kontúrami, fusiform - vzdelávanie bez jasných hraníc, zmena jeho tvaru.
 2. Vo veľkosti - miliardy obyčajných, veľkých a obrovských.
 3. Podľa štruktúry - jedno- a viackomorová aneuryzma.
 4. Lokalizáciou - aneuryzma vonkajšej a vnútornej krčnej tepny. Posledné z nich sú rozdelené na aneuryzmy kavernózneho sínusu, suprakinoidné aneuryzmy, aneuryzmy bifurkácie karoidu.
 5. Prevalencia je difúzna a migračná patológia.
 6. Adrift - akútny a chronický. Akútna forma je charakterizovaná rýchlym prietokom a vážnymi dôsledkami. To je často smrteľné. Chronická forma je geneticky determinovaná a počas celého života neprebieha.
 7. Formy aneuryzmy - nádorové a apoplexické.

symptomatológie

Aneuryzma krčnej tepny sa nemusí klinicky prejavovať veľmi dlho. Ak je aneuryzma má malú veľkosť, potom vonkajšie známky poškodenia cievy často chýbajú. Bez špeciálnych diagnostických postupov nie je aneuryzma zistiteľná.

Veľké aneuryzmy sú pulzujúce nádory, nad ktorými je počuť prerušovaný systolický šelest. V takýchto prípadoch dochádza k zmene kože na krku, objavuje sa patologický opuch. Ak je aneuryzmatické vrecko naplnené kvapalnou krvou, jeho konzistencia je napätá a elastická a ak je naplnená krvnými zrazeninami, je pevná.

Prvými príznakmi ochorenia sú pomerne typické stavy:

 • Chronická únava
 • Neprimerané bolesti hlavy,
 • nespavosť,
 • závraty,
 • Tinnitus.

Vzhľadom k tomu, veľkosť výdute bolesti hlavy častejšie a intenzívnejšie, sú bolestivé a nepríjemné pocity v srdci, dýchavičnosť, znížená ostrosť videnia, zmeny svoje pole, zreničky sa rozširujú, je bolesť v očiach, necitlivosť, chrapot, poruchy rovnováhy, pocit pulzácie ciev čo dáva hlave.

Pri stláčaní nervov prechádzajúcich v susedstve sa na krku, krku, ramená vyskytujú bolestivé pocity. Väčšina aneuryzmy sú často tlačí na krku, priedušnice, pažeráka, čo spôsobuje ich funkčná porucha, ktorá klinicky prejavuje chrapot dysfónia, dýchavičnosť, krvácanie z nosa. Aneurysmálny nádor, ktorý sa šíri do vnútrozemia, vytvára tlak na jugulárnu žilu, čo spôsobuje jej rozšírenie a modrú tvár pacienta. Kompresia susedných nervových kmeňov vedie k vzniku akútnej bolesti, k rozvoju paralýzy a parézy.

 1. Aneuryzma ľavej krčnej tepny sa prejavuje motorickou afázou, parestéziou, hemianopiou, epileptiformnými záchvatmi.
 2. Aneuryzma pravej krkaviciach je uvedený mozgovej príznaky: bolesť hlavy, dyspepsia, poruchy vedomia, psychomotorický nepokoj, závraty, niekedy aj mdloby, kŕče u zdravých končatinách.

Ak prasknuté tkanív, bolesti hlavy sa stane prudký v očiach dvojité videnie, nevoľnosť a pacienti cítia zle, tam je vracanie, stuhnutý krk, kŕče, ochrnutie celého tela alebo jednotlivých častí, z porušenia vokálne prístroja, zmätenosť, tmavého krku. Pacienti menia svoj duševný stav, stávajú sa úzkostnými, strácajú vedomie a dokonca spadajú do kómy.

diagnostika

Diagnóza aneuryzmy aorty začína všeobecným vyšetrením pacienta, počúvaním jeho sťažností, zhromažďovaním anamnézy o živote a chorobe a štúdiom klinického obrazu patológie. Počas vyšetrenia môže lekár pozorovať pulzujúcu formáciu na krku, ktorá umožňuje podozrenie na aneuryzmus.

S pomocou inštrumentálnych metód výskumu môžu odborníci presne stanoviť diagnózu a predpisovať správnu liečbu. Najvýznamnejšie z nich sú:

 • Ultrasonografia karotickej tepny poskytuje kompletné informácie o štruktúre cievnej steny, stave dutiny tepny a rýchlosti toku krvi. Dopplerov vyšetrenie vám umožňuje identifikovať existujúce cievne ochorenia.
 • Duplexné vyšetrenie karotidových artérií je štúdia, v ktorej lekár hodnotí stav ciev v dvojrozmernej projekcii a triplex v trojrozmernej.
 • Angiografia je spôsob vyšetrenia ciev intravenóznym podaním kontrastného činidla a vykonaním série röntgenových lúčov. Presný obraz postihnutých plavidiel poskytuje kompletné informácie o ich stave a zmenách a tiež umožňuje posúdiť stav steny cievy v oblasti aneuryzmy. Na stanovenie polohy aneuryzmálnej expanzie sa vykoná angiografické vyšetrenie.
 • MRI vám umožňuje stanoviť diagnózu, určiť tvar a fázu ochorenia, zvoliť lekársku taktiku. Na tomogéze nájdu špecialisti charakteristické príznaky poruchy krvného zásobenia mozgu a orgánov krku. CT má vyššiu presnosť.
 • Elektroencefalografia je ďalším spôsobom detekcie vaskulárnych problémov v mozgu.

karotidová aneuryzma na obrázku

liečba

Samo-liečenie aneuryzmy nie je možné. Vo väčšine prípadov vzrastá patologická forma v objeme, steny nádoby sú tenšie. Ak sa nelieči, aneuryzmatický vak sa pretrhne, krvácanie začína, často vedie k smrti pacienta.

Cievni chirurgovia sa zaoberajú liečbou aneuryzmatickej deformity krčnej tepny. Jedinou účinnou cestou na liečbu patológie je operácia, počas ktorej je postihnutá oblasť "vypnutá" z krvného riečišťa.

Typ operácie je určený vekom pacienta, jeho stavom, prítomnosťou komorbidít a priebehom základnej patológie.

 1. Úplné odstránenie aneuryzmy a nahradenie postihnutej oblasti plastickou protézou alebo oblasťou krvnej cievy z inej časti tela. Výsledkom je úplné obnovenie priechodnosti karotickej artérie. V priebehu prevádzky vedie izolované a výstupné konce tepny bola uzavretá ich gumové rúrky, aneuryzma vaku sa otvorí, odstráni postihnutú steny nádoby, a vzniknutá porucha je nahradený protézy. Súčasne sa zachová integrita žíl. Ak je veľkosť aneuryzmau väčšia ako 5 cm, odstráňte celý postihnutý segment tepny a namiesto toho implantujte gumené hadice.
 2. Čiastočná resekcia aneuryzmatického vrecka sa vykonáva v prípadoch, kedy nie je možné úplne odstrániť formáciu. V tomto prípade je časť vyrezaná, všetky zábaly a dutina vrecka sú šité, prietok krvi je obnovený pomocou protézy. Ak nie je možné vykonať takýto zásah, vloží sa anastomóza bypassu - špeciálne posuny, cez ktoré bude cirkulovať krv.
 3. Endovaskulárne techniky sa používajú pre malé aneuryzmy umiestnené v ťažko dostupných miestach. Operácia sa vykonáva vo vnútri cievy pomocou špeciálneho katétra. Ide o minimálne invazívnu techniku, vyžadujúcu iba jeden malý rez v krku, cez ktorý je do cievy vložený katéter. Pomocou angiosurgickej optiky sa postihnutá oblasť tepny odstráni a protéza.

Video: príklad orezania aneuryzmy vnútornej krčnej tepny

Keď sa aneuryzma pretrhne, prognóza je často nepriaznivá: približne 30% pacientov zomrie. Pri poskytovaní núdzovej starostlivosti je hospitalizovaná chirurgia a ďalšia rehabilitácia pacientov. Sú vybavené prísnym odpočinkom na lôžku, kontrolujú hladinu krvného tlaku, predpisujú lieky:

 • Sedatíva - "Valocord", "Bellaspon", "Persen",
 • Lieky proti bolesti - ketón, Ibuklin, Brustan,
 • Lieky, ktoré zlepšujú cerebrálny obeh - "Vinpocetín", "Kavinton", "Cerebrolyzín",
 • Vasodilatátory - papaverín, pentoxifylín, cínarizín,
 • Lieky na zlepšenie reologických vlastností krvi - "kyselina nikotínová", "Complamin", "Trental",
 • Protidoštičkové lieky - aspirín, Curantil, Cardiomagnyl,
 • Antihypoxanty - Actovegin, vitamíny - Neuromultivitída.

Konzervatívna liečba je zameraná na stabilizáciu procesu a posilnenie steny ciev.

Liečba ľudových prostriedkov by sa mala vykonávať len po konzultácii so špecialistom. Tinktura kôpru a hlohu, vývar z divokej ruže a chokeberry zvyšuje cievny tón. Tinktura propolisu je účinným tonikom.

Komplikácie a nepriaznivé účinky patológie sú:

 1. Roztrhnutie aneurysmálnej expanzie,
 2. Interné krvácanie
 3. Hemoragický šok,
 4. trombóza,
 5. Absces z mozgu.

Ak tento problém riešite včas, môžete predísť katastrofe.

prevencia

Preventívne opatrenia sú zamerané na prevenciu vaskulárnej dysfunkcie a udržanie tónu tepien a žíl. Odborníci odporúčajú dodržiavať základné pravidlá na udržanie zdravých ciev:

 • Odmietanie fajčenia a používanie alkoholických nápojov.
 • Vylúčenie zo stravy tučných jedál, údeného mäsa, červeného mäsa.
 • Dodržiavanie diéty.
 • Primeraná fyzická aktivita.
 • Normalizácia telesnej hmotnosti.
 • Celý odpočinok.
 • Optimálny spôsob práce.
 • Pokojný život bez stresu a konfliktu.
 • Periodické lekárske vyšetrenia s potrebným výskumom, najmä duplexné vyšetrenie krčných ciev.
 • Ak je to potrebné, profylaktické podávanie liekov, ktoré zmierňujú krv a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.
 • Pravidelné vyšetrenie lekárom a vykonávanie jeho odporúčaní.

Aneuryzma krčnej tepny je smrteľná patológia vyžadujúca úplnú diagnózu a určenie kompetentnej liečby. Odborníci odporúčajú, aby nevydržali bolesti hlavy a včas hľadali svoju príčinu s odkazom na kvalifikovaných lekárov a nie lieky proti bolesti.

Príčiny aneuryzmy ICA, diagnostické metódy, liečba a prognóza

Aneuryzma je krvná cieva, ktorá sa rozširuje vo forme krehkého alebo vretenovitého novotvaru. Dilatácia sa môže vyskytnúť v rôznych cievach tela, ale najčastejšie sa vyskytuje pozdĺž tepien. V ICD-10 je choroba indikovaná kódom I71.

Tepny sú krvné cievy, ktoré prenášajú okysličovanú krv zo srdca na okraj tela. V žilách, ktoré prenášajú kyslíkovú krv z tkanív do srdca, je aneuryzma extrémne zriedkavá. Tepny podliehajú vyššiemu zaťaženiu, pretože v nich prevažuje vysoký krvný tlak. Tepny sú schopné vydržať veľký tlak. Je to spôsobené tým, že štruktúra ich stien je silnejšia ako žila.

Varovanie! Spoločné miesto, kde sa vyskytuje vazodilatácia, je pozdĺž hlavnej artérie kanálu.

Ak sa poškodená oblasť nachádza v hrudnej dutine, nazýva sa to hrudná vazodilatácia. Ak sú lokalizované v brušnej dutine, lekári hovoria o aneuryzme brušnej aorty. Ďalším miestom aneuryzmy sú tepny mozgu (intrakraniálne alebo mozgové). Existuje zriedkavé miesto pre vazodilatáciu - vnútornú karotickú tepnu (ICA).

Aké typy aneuryziem existujú?

V závislosti od typu deformácie steny cievy lekári rozlišujú tieto formy aneuryzmy:

 • Pravda - nadmerná lokálna expanzia cievy, ktorá je nebezpečná pre život pacienta.
 • Deménované - prasknuté steny krvnej cievy, v ktorej je silné krvácanie.
 • Falošné - zranenie na povrchu nádoby, ktoré je utesnené zvonka (okolité tkanivo). Vzniká hematóm okolo krvnej cievy a potom sa zmení na spojivové tkanivo.

Prečo sa vyskytuje vazodilatácia?

Aneuryzma spôsobuje rôzne dôvody. Hereditná predispozícia zohráva úlohu, pretože príbuzní často trpia touto chorobou. Riziko sa zvyšuje, ak sa vazodilatácia vyskytuje v prvom rade.

Ďalším dôležitým rizikovým faktorom, ktorý môže spôsobiť aneuryzma, je hypertenzia. Ak krv vyvoláva obzvlášť vysoký tlak na steny cievy zvnútra, objaví sa slabý bod, z ktorého sa objaví vazodilatácia.

Vaskulárna kalcifikácia (arterioskleróza) je hlavným rizikovým faktorom vzniku aneuryzmy. Pretože plaky sa zhromažďujú na stenu cievy, stratí jej pružnosť a môže znížiť tlak pulznej vlny. Fajčenie nepriamo zvyšuje riziko lokálnej vazodilatácie: príjem nikotínu prispieva k arterioskleróze a zvyšuje krvný tlak.

Nadmerné užívanie nikotínu je rizikovým faktorom vazodilatácie

V niektorých prípadoch je bakteriálna infekcia spojená s vývojom patologickej vazodilatácie. Infekcia spôsobuje zápal na stene cievy a v dôsledku lokalizovaného poškodenia bakteriálneho patogénu vzniká nadmerná vazodilatácia. Lekári to nazývajú mykotické. Zriedkavé príčiny spojené so zvýšeným rizikom aneuryzmy v mozgu sú dedičné choroby: Marfanov syndróm alebo Ehlers-Danlosov syndróm.

Ako sa diagnostikuje?

Ak aneuryzma nespôsobuje nepríjemný pocit, lekár to diagnostikuje náhodou. Aneuryzma brušnej aorty s priemerom viac ako päť centimetrov sa môže skúmať ako pulsujúci nádor cez brušnú stenu. Pomocou ultrazvukového vyšetrenia diagnostikuje lekár aneuryzma. Ostatné zobrazovacie techniky sú vhodné: výpočtová tomografia (CT) a magnetická rezonancia (MRI).

Ak je vasodilatácia lokalizovaná v hrudnej aorty, používa sa špeciálny transesofageálny ultrazvuk. CT a MRI sa používajú pri diagnostike pravého a ľavého aneuryzmu ICA.

Čo je aneuryzma ICA?

Extrakraniálne aneuryzmy krčnej tepny sú neštandardné a vyskytujú sa u širokého spektra pacientov z rôznych dôvodov. Existujú skutočné aneuryzmy ICA vrátane všetkých vrstiev steny karotickej artérie a falošné. Aneuryzma ICA je menej ako 1 percentá arteriálnej a 4 percentá periférnej vazodilatácie. Pravdepodobnosť návratu po aneuryzme ICA je 0,2 až 5 percent.

Diagnózu možno urobiť náhodne u asymptomatických pacientov alebo na základe klinických prejavov, ktoré môžu zahŕňať neurologické príznaky, pulzujúcu hmotu na krku, bolestivé účinky alebo krvácanie spôsobené prasknutím cievy. Môže byť ovplyvnený akýkoľvek segment karotickej artérie (strednej, vonkajšej, vnútornej), aj keď vazodilatácia ICA je najbežnejšia.

Existuje zriedkavý typ (v oblasti suparkliniformného oddelenia ICA) aneuryzma (> 0,001%), ktorá má závažné príznaky vo forme horúčky (nad 39 stupňov Celzia), bolesti na krku (vpravo alebo vľavo), tachykardie a edému.

Ďalšie príznaky miliárneho aneuryzmu nadklinickej zostupnej ICA:

 • Silné pocity pálenia v krku.
 • Závraty.
 • Dýchavičnosť.
 • Problémy s dýchaním.
 • Začervenanie.
 • Časté mdloby.
 • Nízky krvný tlak.
 • Vysoká srdcová frekvencia.

Ako sa liečí vazodilatácia?

Existujú rôzne spôsoby liečenia nadmernej vazodilatácie. Liečba závisí od veľkosti a umiestnenia postihnutej oblasti. Keď je potrebná vazodilatácia brušnej aorty s priemerom menším ako štyri centimetre, je potrebné chvíľu počkať. Lekár monitoruje priebeh ochorenia ultrazvukom v intervale jedného roka. Ak je vazodilatatsiya viac ako štyri centimetre, potom vykonajte kontrolu každých šesť mesiacov.

V mnohých prípadoch liečba zahŕňa operáciu. Cievny chirurg nahradí poškodenú nádobu protézou alebo nainštaluje kovovú trubicu na stabilizáciu štruktúry. Na liečbu vazodilatácie mozgu sa používajú dve metódy - obriezka alebo vinutie. Chirurg zavrie aneuryzma cievy buď sponou alebo platinovou cievkou.

Prístup k liečbe vazodilatácie ICA závisí od symptómov, etiológie a polohy postihnutej cievy. Ale aj malá fusiformná aneuryzma vnútornej krčnej tepny je liečená invazívnou intervenciou. Vo väčšine prípadov sa otvorená chirurgia používa na pravé, infekčné a veľké aneuryzmy, ktoré majú vážne dôsledky. Endovaskulárny chirurgický zákrok sa používa u pacientov s aneuryzmou disekcie ľavej ICA alebo karotidovej artérie.

V aneurizme popliteálnej artérie sa liečba uskutočňuje pomocou bypassu koronárnej artérie. Chirurg vytvorí alternatívny prietok krvi do orgánu, ktorého cievy sú poškodené. Cieľom terapeutických zákrokov je stabilizovať stenu cievy, aby sa predišlo prasknutiu.

Dôležitou súčasťou liečby vazodilatácie je etiotropná liečba. Hlavným cieľom je zníženie vysokého krvného tlaku (hypertenzia) s liekmi. Lekári často používajú betablokátory alebo ACE inhibítory. Treba sa vyhnúť všetkým rizikovým faktorom, ktoré prispievajú k rozvoju vaskulárnej sklerotizácie. Patrí medzi ne ukončenie nikotínu, udržiavanie zdravého životného štýlu: primeraná telesná hmotnosť, vyvážená strava s nízkym obsahom živočíšnych lipidov, množstvo diétnych vlákien, zelenina a pravidelná fyzická aktivita.

Aká je prognóza pre pacientov s poruchou?

Prognóza aneuryzmy ICA závisí od rôznych faktorov. Rozhodujúce sú priemer a rýchlosť vývoja poruchy. Najzávažnejšou komplikáciou je roztrhnutie rozšírenej cievy (oddelenie) - môže to viesť k život ohrozujúcemu krvácaniu.

V tomto prípade úmrtnosť závisí od umiestnenia aneuryzmy. Napríklad: úmrtnosť v prípade aortálnej disekcie brušnej dutiny je viac ako 50%, zatiaľ čo disekcia hrudnej aorty končí smrťou o 75%. Ak sa aneuryzma krvných ciev pretrhne v mozgu, približne polovica pacientov zomrie počas prvých 28 dní.

Tip! Ak je aneuryzma ICA alebo mozgu detegovaná a liečená včas, šanca na návrat je priaznivá.

Symptómy a liečba karotického aneuryzmu

Takáto patológia ako karotická aneuryzma je dosť bežná a extrémne nebezpečná. Výsledok ochorenia je zvyčajne smrteľný. Toto ochorenie je charakterizované abnormálnou a nevratnou deformáciou oslabeného segmentu arteriálnej steny v dôsledku neustáleho krvného obehu. Choroba je najčastejšie diagnostikovaná u ľudí, ktorých vek je viac ako 25 rokov, menej často u detí.

Čo je choroba

Karotidové artérie sú veľké cievne kmeňové cievy, ktoré dodávajú krv do krku a do všetkých častí mozgu. Niektoré vnútorné a vonkajšie faktory môžu negatívne ovplyvniť steny tepien, poškodzovať ich a viesť k rozšíreniu. Výsledkom je mierne vydutie, ktoré sa podobá vaku, ktorý sa nazýva aneuryzmatický. Vrecko obsahuje krvné alebo trombotické hmoty. Po nejakom čase dochádza k ztenčovaniu cievnej steny, ktorá môže prasknúť, keď klesne krvný tlak.

Aneuryzma krčnej tepny - ochorenie s výraznými typickými príznakmi. Často je porušenie organické a znovu sa objaví aj v prípade včasnej liečby. Na pozadí patológie môže dôjsť k narušeniu cerebrálnej cirkulácie v dôsledku nedostatku kyslíka a výživy buniek.

Bežné príčiny patológie

V dôsledku zvýšeného krvného tlaku, aterosklerotických a trombotických procesov, genetickej predispozície, abnormálnej fyzickej námahy sa môže vyvinúť vaskulárna aneuryzma. Ak bola aorta zranená, môže sa vyvinúť patológia. Aneuryzma tepny sa môže vytvoriť na pozadí:

 • aterosklerotické pláty, ktoré blokujú lúmen krvných ciev;
 • hypertenzná chorobu;
 • mŕtvice;
 • embólia;
 • tuberkulózna lézia;
 • nodulárna periaritída;
 • niektoré pohlavne prenosné infekcie;
 • časté autoimunitné procesy;
 • IHD, infarkt, srdcové ochorenie;
 • parazitické invázie;
 • infekčné patológie horných dýchacích ciest.

Ak sa človek nepodarí vyliečiť túto chorobu časom a zlým spôsobom, dôjde k rozvoju tromboflebitídy - patológii, ktorá zhorší priebeh choroby a zníži účinnosť terapie v budúcnosti. Asymptomatický priebeh ochorenia môže viesť k rýchlej smrti.

Symptómy ochorenia

Klinické prejavy aneuryzmy krčnej tepny sa nemusia dlhodobo prejavovať. Pri malej veľkosti aneuryzmatického vrecka nie sú žiadne príznaky av tomto prípade je možné toto ochorenie identifikovať až po niekoľkých diagnostických vyšetreniach.

Pri veľkých aneuryzmoch (pulzujúcich nádoroch) na krku môžete počuť hluk nad nimi, neustále prerušovať a znova vznikať.

Hlavné príznaky patológie v tomto prípade: zmena kože na krku a výskyt opuchu.

Ak je aneuryzmatický krvný vak, bude pružný, ak obsahuje krvné zrazeniny - ťažké.

Symptómy ochorenia sa môžu prejaviť ako:

 • chronická únava;
 • bezdôvodné bolesti hlavy;
 • nespavosť;
 • závraty;
 • tinnitus.

Čím väčšia je aneuryzma vnútornej krčnej tepny, tým výraznejšie sú príznaky patológie. Zvýšené a zvýšené bolesti hlavy, bolestivé a nepríjemné pocity v hrudníku, dýchavičnosť, znížená videnie. Ďalšie príznaky sa prejavujú necitlivosťou, roztrhnutím hlasu, zhoršenou koordináciou, pocitom pulzácie ciev, dávaním do oblasti hlavy.

S rastom nádoru dochádza k stlačeniu nervových vlákien v krku a výskytu bolestivých symptómov, ktoré sa môžu rozšíriť do ramien a krku. Pri veľkom aneuryzme sa príznaky vyskytujú vo forme funkčných porúch pažeráka, dysfónie a krvácania z nosa. Keď je aneuryzma vnútornej krčnej tepny upnutá, jugulárna žila sa prejavuje modrou v koži tváre. Ak sa priliehajú priľahlé nervové kmeňáčky, objaví sa ostrý bolesť, paralýza a paréza.

Keď sa vyskytne aneuryzma ľavej krčnej tepny, motorická afázia, parestézia, epileptiformné záchvaty. Pre cerebrálnu aneuryzmu pravého krčného tepna sú charakterizované mozgové poruchy, ktoré sa prejavujú bolesťami hlavy, dyspepsiou, mdlobou, psychomotorickou agitáciou, závratmi, kŕčmi v nohách.

Roztrhané tkanivo sprevádza akútne bolesti hlavy, nevoľnosť, vracanie, kŕče, čiastočná alebo úplná paralýza, zmätenosť, modrá koža na krku. Nastáva zmena duševného stavu - u pacientov je silná úzkosť, môžu stratiť vedomie.

Variety patológie

Zoraďte patológiu na základe:

 1. Tvar aneuryzmatického vaku, ktorý je kruhový, vretenovitý, fusiformný. Aneuryzma tkaniva sa nazýva najbežnejšou formou ochorenia. Vykazuje sa vo forme dutiny, spojenej s úzkou alebo širokou základňou s cievnym lúmenom. S aneuryzmom v tvare vretienka je cievna stena vyčnievaná zo všetkých strán, pričom fusiformná forma má neurčitý tvar.
 2. Veľkosť. Nádory sú miliárd, normálne, veľké a obrovské.
 3. Štruktúry sú jednokomorové a viackomorové formácie.
 4. Miesto. Rozdelená do aneuryzmy vonkajšej krčnej tepny a vnútornej.
 5. Prevalencia. Sú rozptýlené a migrujúce.

Ochorenie sa môže vyskytnúť v akútnych a chronických formách. V akútnej forme sa klinický obraz zhoršuje veľmi rýchlo a často nie je možné zachrániť pacienta. Chronický priebeh charakteristický pre dedičné formy patológie. Je menej nebezpečný, charakterizovaný novotvarom, ktorý sa v priebehu života zriedka mení.

Je dôležité, keď príznaky ochorenia neváhajú a kontaktujte špecialistu, ktorý predpíše rad diagnostických opatrení, vyberte správnu liečbu.

Diagnostické testy

V ordinácii lekára by mal pacient popísať všetky príznaky, ktoré ho v poslednej dobe znepokojujú, povedať o chronických ochoreniach, dedičnej predispozícii. Po zozbieraní histórie špecialista vyšetrí pacienta, počas ktorého môže byť podozrenie na patológiu krčnej tepny.

Na potvrdenie diagnózy budú pridelené ďalšie štúdie:

 • ultrazvuková diagnostika pomôže určiť stav cievnej steny, rýchlosť krvného obehu atď.
 • duplexné skenovanie;
 • angiografia - počas postupu sa intravenózne injekčne aplikuje kontrast a vykonávajú sa röntgenové lúče (tento postup pomôže identifikovať lokalizáciu aneuryzmy);
 • zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie umožňuje zobraziť kompletný obraz patológie a rozhodnúť o voľbe terapie;
 • elektroencefalografia pomáha identifikovať vaskulárne problémy v mozgu.

Po absolvovaní všetkých testov a prekonaní vyšetrenia lekár zvolí liečbu, ktorá bude závisieť od mnohých faktorov. Je dôležité mať na pamäti, že aneuryzma nebude vyliečiť sama seba a pri absencii správnej terapie bude rýchlo postupovať.

Liečba choroby

Liečba aneurysmálnej deformity sa vykonáva pod dohľadom cévnych chirurgov.

Najlepší spôsob, ako sa zbaviť patológie a zabrániť vzniku život ohrozujúcich komplikácií, je chirurgický zákrok, počas ktorého je patologická časť odrezaná od krvného riečišťa.

V závislosti od veku pacienta, všeobecného zdravotného stavu a priebehu ochorenia možno vykonať operácie nasledujúcich typov:

 1. Úplné odstránenie nádoru, na ktorom je umiestnená protéza. To vám umožní úplne obnoviť lumen karotídy. Ak veľkosť postihnutej oblasti presahuje 50 mm, vykonajte úplné odstránenie následnej implantácie gumových hadičiek.
 2. Čiastočná resekcia aneuryzmy. Vykonáva sa v prípadoch, keď nie je možné úplne odstrániť nádor. Ak sa operácia nedá vykonať z akéhokoľvek dôvodu, operácia bypassu sa vykonáva pre ďalší krvný obeh.
 3. Endovaskulárne metódy. Vedené v prítomnosti aneuryziem malej veľkosti, ktoré sa nachádzajú tam, kde nie je možné tradičné zásahy. Operácia sa vykonáva vo vnútri cievy pomocou špeciálneho katétra. Pomocou angiochirurgickej optiky sa postihnutý segment odstráni a následne sa nahradí protézou.

Ak dôjde k prasknutiu cievnej steny, pacient je naliehavo hospitalizovaný a poskytnutý primeranú pomoc. Z uvedených liekov dostávajú sedatíva, lieky proti bolesti, vazodilatátory a iné prostriedky. Konzervatívna terapia pomôže dosiahnuť stabilný stav pacienta a posilniť steny ciev.

Ak chcete zabrániť patológii, odborníci odporúčajú normalizovať spánok a odpočinok, vzdať sa alkoholu a nikotínu, sledovať hmotnosť, vyhýbať sa stresovým situáciám, športovať, jesť zdravé potraviny. Pravidelne musíte vyšetrovať špecialista, ktorý vám umožní určiť stav kardiovaskulárneho systému a iných orgánov.

Ako znížiť hladinu cholesterolu

Mnoho ľudí môže mať vysoký cholesterol, od mladých po staré. Cholesterol nikoho nestojí, preto buďte pozorní na vaše telo, ak si všimnete aspoň jedno znamenie, potom je čas zvoniť alarm.

Medzi príznakmi vysokého cholesterolu sa vyznačujú nasledovné príznaky: v blízkosti rohovky sa objaví svetlošedý okraj, žlté uzliny sa tvoria pod viečkami, bolesť v srdci, slabosť v nohách a plaketa v cievach.

Prečítajte si o najjednoduchšom spôsobe zníženia hladiny cholesterolu tu.

Aneurysmová sifónová vnútorná karotidová artéria

Čo ohrozuje karotický aneuryzmus, prognózu liečby

Cievne patológie sa ťažko diagnostikujú. Napríklad príznaky karotických aneuryziem u 80% pacientov chýbajú, až kým sa ochorenie nestane vážnou formou.

Obsah:

Aké je nebezpečenstvo takejto diagnózy? Aká je prognóza tejto choroby?

Čo je karotická aneuryzma

Na uľahčenie diagnostiky majú všetky patológie kardiovaskulárneho systému vlastný kód ICD 10. Medzinárodná klasifikácia umožňuje diferenciálnu analýzu a sledovanie všetkých noviniek v oblasti liečby. Aké zmeny sú diagnostikované ako aneuryzma?

 1. Sternal aneuryzma vnútornej krčnej tepny je zvyčajne diagnostikovaná na samom začiatku patologických zmien. Zmeny a transformácia do stratifikujúcej formy, ktorá je predzvesťou ruptúry aneuryzmy.

Podľa lokalizačného procesu je obvyklé rozlišovať niekoľko ďalších typov patológií:

 • Aneuryzma vonkajšej krčnej tepny - v jej štruktúre sa karotická tepna podobá vidlici. Má spoločný kmeň, po ktorom sa rozkladá na dve hlavné vetvy. Aneuryzma spoločnej a vonkajšej krčnej tepny je pomerne zriedkavá.

Vo viac ako polovici prípadov sa pozorovali difúzne a migrujúce patológie. Takže aneuryzma ľavej vnútornej krčnej tepny sa môže rozšíriť na pravú stranu. Viaceré poruchy sťažujú liečbu choroby. Aneuryzma pravej vnútornej krčnej tepny v jej priemere zriedka prekračuje 1-2 cm.

Čo sa stane, keď je aneuryzma, čo je nebezpečné

Ak chcete pochopiť, aké závažné je aneuryzma, musíte vedieť o možných dôsledkoch a prognóze včasnej liečby. Táto vaskulárna patológia je nebezpečná z dvoch dôvodov:

 1. Pravdepodobnosť vnútorného krvácania. Ako postupuje, veľkosť aneuryzmy môže dosiahnuť 3-4 cm. Táto podmienka naznačuje, že steny ciev sú vážne poškodené a riedené. Pri vytváraní priaznivých faktorov dochádza k internému krvácaniu. V prípade pretrhnutia nie je rýchle odstránenie vždy úspešné.

Podľa rôznych zdrojov 75 až 90% pacientov zomrie ešte pred operáciou alebo počas nej. Jedným z hlavných nebezpečenstiev je hemoragický šok spôsobený veľkou stratou krvi.

Preto pacient v mnohých ohľadoch ovplyvní prognózu terapie, jeho túžbu obnoviť a snahu žiť podľa odporúčaní lekára. V dôsledku cievnej oklúzie dochádza k prasknutiu aneuryzmy alebo tvorba trombu na inom mieste s infarktom okolitých tkanív.

Ako liečiť chorobu

V počiatočných štádiách ochorenia sú predpísané lieky na posilnenie krvných ciev a normalizáciu ich tónu. Aby sa zabránilo pretrhnutiu tepny, môžu byť predpísané riedidlá krvi, ako aj komplex vitamínov s vysokým obsahom kyseliny acetylsalicylovej, aby sa eliminovali ložiská cholesterolu.

 • Neúspešné operácie. Vedenie akejkoľvek otvorenej manipulácie s tepnami je potenciálne nebezpečné. Riziko úmrtia závisí od typu liečby a pohybuje sa od 7 do 15%. Mali by ste zvážiť aj všetky priťažujúce faktory.

Preto je vážna otázka, či je možné vykonať operáciu u pacienta so závažným srdcovým zlyhaním. Zrejmou indikáciou pre vedenie je prasknutie steny tepien. Je tiež žiaduce mať operáciu s pulzujúcou aneuryzmou

Aneuryzmatické embolizácia alebo orezávanie nesie riziko veľkej straty krvi počas manipulácie, čo môže mať za následok hemoragický šok.

Po otvorení vnútorného krvácania je šanca na prežitie iba 5%. Ani menej nebezpečná je aneuryzma intracavernózneho segmentu vnútornej krčnej tepny.

Ľudské lieky na liečbu

Liečba ľudových prostriedkov je nebezpečná. Niektoré odvar a liečivé byliny prinášajú opačný účinok, okrem silných biologicky aktívnych látok, môžu neutralizovať účinok liekov. Použitie tradičných metód je možné len vtedy, ak je liečba koordinovaná s ošetrujúcim lekárom.

Je možné žiť s chorobou

Čo znamená diagnostika aneuryzmy? Skôr to nie je veta, ale včasné varovanie pre pacienta, hovorí o potrebe zmeniť životný štýl a vzdať sa zlých návykov.

Najlepšie správy

Čo je nebezpečná pľúcna aneuryzma?

Srdce a cievy

Ako sa vyvinula a liečila aneuryzma slezinovej artérie?

Srdce a cievy

Čo je aneuryzma femorálnej a popliteálnej artérie, než nebezpečná?

Srdce a cievy

Manifestácia aneuryzmy renálnej artérie a liečebné metódy

Srdce a cievy

Ako liečiť aneuryzma hrudnej aorty

Srdce a cievy

Manifestácie a príčiny karotických stenóz

Príčiny aneuryzmy ICA, diagnostické metódy, liečba a prognóza

Aneuryzma je krvná cieva, ktorá sa rozširuje vo forme krehkého alebo vretenovitého novotvaru. Dilatácia sa môže vyskytnúť v rôznych cievach tela, ale najčastejšie sa vyskytuje pozdĺž tepien. V ICD-10 je choroba indikovaná kódom I71.

Tepny sú krvné cievy, ktoré prenášajú okysličovanú krv zo srdca na okraj tela. V žilách, ktoré prenášajú kyslíkovú krv z tkanív do srdca, je aneuryzma extrémne zriedkavá. Tepny podliehajú vyššiemu zaťaženiu, pretože v nich prevažuje vysoký krvný tlak. Tepny sú schopné vydržať veľký tlak. Je to spôsobené tým, že štruktúra ich stien je silnejšia ako žila.

Ak sa poškodená oblasť nachádza v hrudnej dutine, nazýva sa to hrudná vazodilatácia. Ak sú lokalizované v brušnej dutine, lekári hovoria o aneuryzme brušnej aorty. Ďalším miestom aneuryzmy sú tepny mozgu (intrakraniálne alebo mozgové). Existuje zriedkavé miesto pre vazodilatáciu - vnútornú karotickú tepnu (ICA).

Aké typy aneuryziem existujú?

V závislosti od typu deformácie steny cievy lekári rozlišujú tieto formy aneuryzmy:

 • Pravda - nadmerná lokálna expanzia cievy, ktorá je nebezpečná pre život pacienta.
 • Deménované - prasknuté steny krvnej cievy, v ktorej je silné krvácanie.
 • Falošné - zranenie na povrchu nádoby, ktoré je utesnené zvonka (okolité tkanivo). Vzniká hematóm okolo krvnej cievy a potom sa zmení na spojivové tkanivo.

Prečo sa vyskytuje vazodilatácia?

Aneuryzma spôsobuje rôzne dôvody. Hereditná predispozícia zohráva úlohu, pretože príbuzní často trpia touto chorobou. Riziko sa zvyšuje, ak sa vazodilatácia vyskytuje v prvom rade.

Ďalším dôležitým rizikovým faktorom, ktorý môže spôsobiť aneuryzma, je hypertenzia. Ak krv vyvoláva obzvlášť vysoký tlak na steny cievy zvnútra, objaví sa slabý bod, z ktorého sa objaví vazodilatácia.

Vaskulárna kalcifikácia (arterioskleróza) je hlavným rizikovým faktorom vzniku aneuryzmy. Pretože plaky sa zhromažďujú na stenu cievy, stratí jej pružnosť a môže znížiť tlak pulznej vlny. Fajčenie nepriamo zvyšuje riziko lokálnej vazodilatácie: príjem nikotínu prispieva k arterioskleróze a zvyšuje krvný tlak.

V niektorých prípadoch je bakteriálna infekcia spojená s vývojom patologickej vazodilatácie. Infekcia spôsobuje zápal na stene cievy a v dôsledku lokalizovaného poškodenia bakteriálneho patogénu vzniká nadmerná vazodilatácia. Lekári to nazývajú mykotické. Zriedkavé príčiny spojené so zvýšeným rizikom aneuryzmy v mozgu sú dedičné choroby: Marfanov syndróm alebo Ehlers-Danlosov syndróm.

Ako sa diagnostikuje?

Ak aneuryzma nespôsobuje nepríjemný pocit, lekár to diagnostikuje náhodou. Aneuryzma brušnej aorty s priemerom viac ako päť centimetrov sa môže skúmať ako pulsujúci nádor cez brušnú stenu. Pomocou ultrazvukového vyšetrenia diagnostikuje lekár aneuryzma. Ostatné zobrazovacie techniky sú vhodné: výpočtová tomografia (CT) a magnetická rezonancia (MRI).

Ak je vasodilatácia lokalizovaná v hrudnej aorty, používa sa špeciálny transesofageálny ultrazvuk. CT a MRI sa používajú pri diagnostike pravého a ľavého aneuryzmu ICA.

Čo je aneuryzma ICA?

Extrakraniálne aneuryzmy krčnej tepny sú neštandardné a vyskytujú sa u širokého spektra pacientov z rôznych dôvodov. Existujú skutočné aneuryzmy ICA vrátane všetkých vrstiev steny karotickej artérie a falošné. Aneuryzma ICA je menej ako 1 percentá arteriálnej a 4 percentá periférnej vazodilatácie. Pravdepodobnosť návratu po aneuryzme ICA je 0,2 až 5 percent.

Diagnózu možno urobiť náhodne u asymptomatických pacientov alebo na základe klinických prejavov, ktoré môžu zahŕňať neurologické príznaky, pulzujúcu hmotu na krku, bolestivé účinky alebo krvácanie spôsobené prasknutím cievy. Môže byť ovplyvnený akýkoľvek segment karotickej artérie (strednej, vonkajšej, vnútornej), aj keď vazodilatácia ICA je najbežnejšia.

Existuje zriedkavý typ (v oblasti suparkliniformného oddelenia ICA) aneuryzma (> 0,001%), ktorá má závažné príznaky vo forme horúčky (nad 39 stupňov Celzia), bolesti na krku (vpravo alebo vľavo), tachykardie a edému.

Ďalšie príznaky miliárneho aneuryzmu nadklinickej zostupnej ICA:

 • Silné pocity pálenia v krku.
 • Závraty.
 • Dýchavičnosť.
 • Problémy s dýchaním.
 • Začervenanie.
 • Časté mdloby.
 • Nízky krvný tlak.
 • Vysoká srdcová frekvencia.

Ako sa liečí vazodilatácia?

Existujú rôzne spôsoby liečenia nadmernej vazodilatácie. Liečba závisí od veľkosti a umiestnenia postihnutej oblasti. Keď je potrebná vazodilatácia brušnej aorty s priemerom menším ako štyri centimetre, je potrebné chvíľu počkať. Lekár monitoruje priebeh ochorenia ultrazvukom v intervale jedného roka. Ak je vazodilatatsiya viac ako štyri centimetre, potom vykonajte kontrolu každých šesť mesiacov.

V mnohých prípadoch liečba zahŕňa operáciu. Cievny chirurg nahradí poškodenú nádobu protézou alebo nainštaluje kovovú trubicu na stabilizáciu štruktúry. Na liečbu vazodilatácie mozgu sa používajú dve metódy - obriezka alebo vinutie. Chirurg zavrie aneuryzma cievy buď sponou alebo platinovou cievkou.

Prístup k liečbe vazodilatácie ICA závisí od symptómov, etiológie a polohy postihnutej cievy. Ale aj malá fusiformná aneuryzma vnútornej krčnej tepny je liečená invazívnou intervenciou. Vo väčšine prípadov sa otvorená chirurgia používa na pravé, infekčné a veľké aneuryzmy, ktoré majú vážne dôsledky. Endovaskulárny chirurgický zákrok sa používa u pacientov s aneuryzmou disekcie ľavej ICA alebo karotidovej artérie.

V aneurizme popliteálnej artérie sa liečba uskutočňuje pomocou bypassu koronárnej artérie. Chirurg vytvorí alternatívny prietok krvi do orgánu, ktorého cievy sú poškodené. Cieľom terapeutických zákrokov je stabilizovať stenu cievy, aby sa predišlo prasknutiu.

Dôležitou súčasťou liečby vazodilatácie je etiotropná liečba. Hlavným cieľom je zníženie vysokého krvného tlaku (hypertenzia) s liekmi. Lekári často používajú betablokátory alebo ACE inhibítory. Treba sa vyhnúť všetkým rizikovým faktorom, ktoré prispievajú k rozvoju vaskulárnej sklerotizácie. Patrí medzi ne ukončenie nikotínu, udržiavanie zdravého životného štýlu: primeraná telesná hmotnosť, vyvážená strava s nízkym obsahom živočíšnych lipidov, množstvo diétnych vlákien, zelenina a pravidelná fyzická aktivita.

Aká je prognóza pre pacientov s poruchou?

Prognóza aneuryzmy ICA závisí od rôznych faktorov. Rozhodujúce sú priemer a rýchlosť vývoja poruchy. Najzávažnejšou komplikáciou je roztrhnutie rozšírenej cievy (oddelenie) - môže to viesť k život ohrozujúcemu krvácaniu.

V tomto prípade úmrtnosť závisí od umiestnenia aneuryzmy. Napríklad: úmrtnosť v prípade aortálnej disekcie brušnej dutiny je viac ako 50%, zatiaľ čo disekcia hrudnej aorty končí smrťou o 75%. Ak sa aneuryzma krvných ciev pretrhne v mozgu, približne polovica pacientov zomrie počas prvých 28 dní.

Tip! Ak je aneuryzma ICA alebo mozgu detegovaná a liečená včas, šanca na návrat je priaznivá.

Vlastnosti kožných aneuryziem

Cerebrálna (mozgová) aneuryzma - výčnelok (opuch) slabého miesta krvnej cievy v dôsledku poškodenia jej steny. Bagulárna aneuryzma - intrakraniálna aneuryzma vo forme vaku. Najčastejšie mozgová aneuryzma nevykazuje žiadne príznaky a prejde bez povšimnutia až do vyšetrenia. Ale niekedy sa rozbije, uvoľňuje krv do lebky a spôsobuje nepríjemné symptómy a účinky, vrátane mŕtvice.

Druhy aneuryzmy

Miesto a ktoré nádoby ovplyvňujú

 • Sankulárna (kazeta) aneuryzma je pomerne bežný typ aneuryzmy a tvorí asi 80-90% všetkých intrakraniálnych aneuryziem, je príčinou subarachnoidálneho krvácania (SAH). Takáto aneuryzma sa podobá bobuľovitému tvaru (často sa nazýva "bobule"), glomerulus alebo vak, ktorý sa môže tvoriť na bifurkácii tepien a vetvách veľkých tepien v mozgu (Circle of Willis);
 • Aneuryzma v tvare vretienka je menej bežný typ. To sa podobá vydutiu v arteriálnej stene na oboch stranách tepny alebo krvnej cievy, ktorá je roztiahnutá vo všetkých smeroch. Aneuryzma v tvare vretienka nemá stopku a je zriedka roztrhnutá.

Vnútorné krčné cievy zásobujú predné oblasti a vertebrálne tepny zadných oblastí mozgu. Po prechode cez lebku sa pravá a ľavá vertebrálna tepna spoja do hlavnej tepny. Hlavné a vnútorné krčné tepny sú navzájom spojené v kruhu v základni mozgu, ktorý sa nazýva Kruh Willis. Aneurysmy mozgových ciev sa vyskytujú v pobočkách veľkých ciev, ale môžu sa rozvíjať aj v malých priečkach, ktoré sa nachádzajú v prednej časti mozgu (prednej cirkulácii) a v zadnej časti (zadnej cirkulácie). Choroba môže ovplyvniť niektorú z mozgových artérií:

Bagulárne aneuryzmy sú rozdelené do niekoľkých typov v závislosti od polohy:

 • Aneuryzma mozgovej tepny - pripomína vyústenie alebo malú guľu v cievke, ktorá vyzerá ako bobule alebo vrecko visiace na stonke;
 • Vnútorná karotidová arteria - slabá oblasť v krčnej tepne vyvoláva vypuknutie oddelenej oblasti;
 • Predná spojovacia tepna - tento typ kruhovej aneuryzmy je až do pretrhnutia asymptomatická, niekedy spôsobuje poruchy pamäti alebo dysfunkciu hypotalamu.

Väčšina intrakraniálnych kĺbových aneuryziem je pravdivá (vnútorná stena sa vyduchuje). Pozostávajú z hustého gializovaného (stužujúceho) vlákna so svalovou stenou. Keď aneuryzma rastie, môže zmeniť jej obrysy a v ňom sa môžu vyvinúť tromby, v ktorých sa vyskytne jej prasknutie.

Veľkosť kožných aneuryziem:

 • Malé - menej ako 5 mm;
 • Stredná - 6-15 mm;
 • Veľké - mm;
 • Obrie (najčastejšie sa nachádza vo vnútornej karotidovej tepne) - viac ako 25 mm.

Príznaky a príznaky

Bagulárne aneuryzmy sa zvyčajne zistia počas vyšetrenia pacienta na iný stav. Príznaky sa objavujú na pozadí pretrhnutia, ale niekedy môžu byť spôsobené nárastom tlaku alebo aneuryzmy. Najčastejším príznakom prasknutia je silná bolesť hlavy. Nasleduje zoznam možných príznakov:

 • Zretelné poruchy (nezrozumiteľné rozmazané videnie, dvojité videnie) sú spojené s prítomnosťou aneuryzmy vnútornej krčnej tepny;
 • Bolesť tváre (v očných viečkach / čelo), silná bolesť spojená s výskytom prednej komunikujúcej tepny;
 • Fokálne neurologické symptómy;
 • záchvaty;
 • Nespavosť (častý príznak na pozadí karotického aneuryzmu);
 • Mdloby alebo mdloby;
 • Slabosť alebo necitlivosť časti tela;
 • závraty;
 • kŕče;
 • Zmätok v myšlienkach alebo duševných poruchách;
 • Nevoľnosť a / alebo vracanie;
 • Srdcová arytmia, tachykardia;
 • Bolesť krku;
 • Rozšírené žiaky, nedobrovoľne klesajúce očné viečka;
 • fotosenzitivita;
 • Dýchavičnosť;
 • Symptómy mŕtvice (strata reči, zápach, svalová paralýza na jednej strane tela alebo iné poruchy pohybu);
 • Aneuryzmy krčnej tepny môžu spôsobiť zmeny v kostiach lebky, čo sa dá jasne vidieť počas vyšetrenia.

Mnohé faktory určujú pravdepodobnosť krvácania do svalovej aneuryzmy, ktorá ešte nevznikla - zahŕňajú: veľkosť a umiestnenie. Malé svalové aneuryzmy, ktoré sú jednotné vo veľkosti, majú nižšiu pravdepodobnosť krvácania než veľké, nepravidelné tvary - cez ktoré krv začne prenikať do subarachnoidného priestoru (dutina medzi membránami mozgu a miechy naplnená tekutinou). Tento jav sa nazýva "subarachnoidné krvácanie", jeho symptómy v závislosti od objemu krvi sú nasledovné:

 • Prudká a závažná bolesť hlavy trvá niekoľko hodín až 2-3 dni (akútna a potom bolestivá bolesť je sprevádzaná pretrhnutím aneuryzmy prednej spojovnej tepny);
 • Emetická nutkanie, závrat;
 • Ospalosť, kóma;
 • Krvácanie z aneuryziem vnútornej karotickej a prednej spojivovej artérie je sprevádzané poklesom videnia.

Tento jav sa nazýva "hemoragická mŕtvica". Príznaky zahŕňajú:

 • Slabosť, necitlivosť, paralýza dolných končatín;
 • Problémy s rečou alebo porozumením iných ľudí;
 • Vizuálne problémy (v prítomnosti kruhovej aneuryzmy vnútornej krčnej tepny);
 • Záchvaty, konvulzívny syndróm.

diagnostika

 • Angiografia. Minimálne invazívna metóda, ktorá používa špeciálne farbivo a röntgenové lúče na určenie stupňa ucpania tepny / cievy v mozgu, identifikuje patologické stavy v karotických alebo predných spojivových tepnách a kontroluje tok krvi na prítomnosť krvných zrazenín. Mozgová angiografia sa najčastejšie používa na identifikáciu alebo potvrdenie problémov s krvnými cievami v mozgu a na diagnostiku mozgových aneuryziem, vaskulitídy, príčin mŕtvice, vaskulárnych malformácií;
 • Analýza cerebrospinálnej tekutiny. Test sa môže použiť na rozpoznanie širokého spektra ochorení a stavov postihujúcich mozog: meningitída, encefalitída, krvácanie (krvácanie) v mozgu, autoimunitné poruchy, nádory, ak existuje podozrenie na akýkoľvek typ aneuryzmy, vrátane svalovej aneuryzmy. Analýza sa uskutočňuje pomocou špicovej punkcie. Menej obvyklé metódy odberu vzorky zahŕňajú: punkciu, ventrikulárnu punkciu, bypass;
 • Počítačová tomografia (CT) je neinvazívna metóda, ktorá umožňuje zistiť kruhový aneuryzmus a krvácanie. Röntgenové snímky sú vytvorené vo forme dvojrozmernej časti mozgovej časti. CT angiografia je sprevádzaná zavedením kontrastného činidla pre pacienta s cieľom získať jasné a detailné snímky krvného obehu v mozgových tepnách, kde je najbežnejšia aneuryzma, - vnútorné karotické a predné spojivo;
 • Transkraniálny Dopplerovský ultrazvuk - zvukové vlny sa prenášajú cez mozgové tkanivo, potom sa odrážajú od pohybujúcich sa krvných buniek v cievach, čo umožňuje rádiológovi vypočítať svoju rýchlosť. Táto metóda sa široko používa na podrobné štúdium krvného obehu v tepnách (aj počas operácií na mozgu);
 • Zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI). Generované rádiové vlny a magnetické pole sa používajú na snímanie mozgu. Magnetická rezonančná angiografia (MRA) zobrazuje podrobné obrázky (2- a 3-rozmerné) priečnych rezov mozgu a ciev. Obe metódy sú dôležité pre určenie typu aneuryzmy a detekcie krvácania.

liečba

 • Chirurgická liečba veľkých / obrovských a symptomatických aneuryziem zahŕňa endovaskulárnu intervenciu alebo orezávanie aneuryzmy (kontraindikované u pacientov, ktorí sa môžu počas inštalácie klipov zlomiť);
 • Liečba malých aneuryziem je kontroverznou otázkou. Bagulárne aneuryzmy menšie ako 7 mm zriedkavo prasknú (najčastejšie v dôsledku subarachnoidálneho krvácania), v tomto prípade sa môže rozhodnúť len lekár.

Príprava na operáciu

Zahŕňa vykonanie všetkých vyššie uvedených testov na diagnostikovanie aneuryzmy a pôstu pred operáciou počas 12 hodín (nemôžete piť vodu). A tiež:

 • Pred operáciou lekár skontroluje hladinu intrakraniálneho a krvného tlaku;
 • Hypertenzia je kontraindikáciou operácie;
 • Je zakázané užívať diuretiká.

Chirurgická intervencia

Pozrime sa bližšie na každú metódu:

 • Liečba / konzervatívna liečba. Malé, nevybuchnuté aneuryzmy, ktoré nevytvárajú problémy, nemusia vyžadovať liečbu, ak nerastú a sú bez symptómov. V tomto prípade je dôležité každoročne absolvovať kompletné vyšetrenie mozgu a neustále sledovať krvný tlak, cholesterol. Pacientovi sú predpísané antiemetické a analgetické lieky (na zmiernenie príznakov, ak sa vyskytujú), lieky na reguláciu krvného tlaku (so zvýšeným systolickým tlakom, existuje riziko roztrhnutia alebo aneuryzmy), antiepileptiká (ak sú prítomné konvulzívne poruchy) a blokátory kalciového kanála, s výnimkou rizika mŕtvice);
 • Neurochirurgie. Pacientovi môže byť odporučená otvorená mikrochirurgická operácia. Ide o invazívnu chirurgickú metódu, ktorá sa vykonáva v celkovej anestézii. Chirurg vykoná trepanning lebky, trvá mater sa otvorí a aneuryzma je starostlivo oddelená od blízkych tkanív, potom lekár umiestni chirurgickú svorku (zvyčajne titánovú sponu) okolo základne kruhovej aneuryzmy (orezanie aneuryzmy). Svorka vypne aneuryzmus, chirurg vykoná punkciu a odstráni krv. Po operácii (ktorá trvá 3-5 hodín) sa pacient uvádza v nemocnici štyri až šesť dní. Úplné zotavenie zvyčajne trvá niekoľko týždňov až mesiacov.
 • Endovasálna chirurgia. V závislosti od veľkosti a umiestnenia kruhovej aneuryzmy a veku pacienta sa môže zvoliť táto metóda. Ide o minimálne invazívny postup, ktorý nevyžaduje otvorenie lebky (trvá 1-1,5 hodiny), počas ktorého je katéter (predtým vložený do femorálnej tepny pacienta) nasmerovaný cez krvné cievy na aneuryzmu. Potom chirurg opatrne vkladá do katétra (katétra) mikročatá (špirály), ktoré blokujú dutinu svalovej aneuryzmy, špirály pôsobia ako mechanická bariéra pri prietoku krvi, takže aneuryzma je vypnutá. Pobyt v nemocnici po ukončení procedúry trvá jeden až dva dni. Obnova po operácii trvá od piatich do siedmich dní. Na pozadí operácie môže v prípade krvácania hospitalizácia trvať jeden až štyri týždne v závislosti od zdravotného stavu pacienta;
 • Zriedka sa používa cesta na posilnenie steny aneuryzmy. Jej oblasti sú ošetrené špecializovanou gázou, ktorá spôsobuje jej tvrdnutie. Táto metóda je zriedka používaná v dôsledku častých recidív krvácania.

Prognóza ochorenia

Roztrhnutie kruhovej aneuryzmy je príčinou smrteľného následku, intracerebrálneho krvácania, hydrocefalusu a môže viesť k krátkodobému / trvalému poškodeniu mozgu. Dôsledky pre pacientov, ktorých aneuryzma praskla, závisia od všeobecného zdravotného stavu, veku, predtým existujúcich neurologických stavov (absces, intrakraniálnej hypertenzie), miesta aneuryzmy, závažnosti krvácania, časového intervalu medzi medzerou a návštevou lekára. Asi 40% ľudí s prasknutím zomrie v priebehu 24 hodín, ďalších 25% zomrie na komplikácie do šiestich mesiacov. Včasná diagnóza je dôležitá. Je dôležité byť ostražitý pri detekcii prvých príznakov prasknutia. Ľudia hľadajúci lekársku starostlivosť pred roztrhnutím aneuryzmy majú vyššie miery prežitia než tí, ktorí ignorujú príznaky tejto choroby. 40 až 50% pacientov sa po operácii vráti do normálnej činnosti.

prevencia

Pozostáva z včasnej diagnostiky ochorenia, po ktorej je predpísaná vhodná liečba. Všeobecne platí, že pacient, ktorý vie o prítomnosti aneuryzmy, stojí:

 • Vyhnite sa emočnému stresu, preťaženiu;
 • Zastavte pitie a fajčenie;
 • Monitorujte krvný tlak a cholesterol;
 • Každoročne podstupujú kompletné vyšetrenie mozgu;
 • Dodržujte zdravú vyváženú stravu (vylúčte pikantné, mastné, vyprážané potraviny, jesť viac čerstvého ovocia a zeleniny);
 • Zahrňte v dennej diéte vitamíny, ktoré posilňujú steny ciev.

Pridať komentár Zrušiť odpoveď

Používaním tejto webovej lokality súhlasíte s používaním súborov cookie v súlade s týmto oznámením, ktoré sa týkajú tohto typu súboru. Ak s nami s týmto typom súborov nesúhlasíte, nastavte príslušné nastavenia prehliadača, alebo nepoužívajte túto stránku.

Nevykonajte samo-hojenie. INFORMÁCIE POSKYTOVANÉ NA STRÁNKE JE POPULÁRNE A REČITEJNÉ A NEMÔŽU VYMÁHŤ PLNÚ KONZULTÁCIU LEKÁRA!

Čo spôsobuje aneuryzma krčnej tepny a hlavné spôsoby liečby

V medicíne existuje veľa patológií karotických tepien, ktoré sa navzájom líšia vo svojich prejavoch a spôsoboch liečby. Karotidové artérie sú cievy, ktoré dodávajú krv do orgánov krku a hlavy a sú tiež zodpovedné za dodávanie krvi do mozgu. Karotidové tepny vznikajú v hrudníku, prechádzajú krkom a vstupujú do lebky a do mozgu. Jednou z najťažších a nepríjemných patológií je aneuryzma, čo je preťahovanie cievnej steny, v dôsledku čoho sa stáva tenkým a zraniteľným. V prípade diagnostikovania aneuryzmy karotickej artérie sa riziko nežiaduceho výsledku niekoľkokrát zvyšuje. Nebezpečný stav v aneuryzme sa vyvíja ako lézia vnútornej krčnej tepny a bežná.

Príčiny ochorenia

Bohužiaľ, až do dnešného dňa nebolo možné určiť príčiny vedúce k rozvoju týchto patológií. V niektorých situáciách vzniká aneuryzma kvôli infikovaným embolom v mozgovej dutine, ale v iných prípadoch môže byť zdroj ochorenia:

 • poškodenie krku alebo hlavy;
 • zvýšený tlak;
 • patológia vrodenej prírody, to znamená, že sa narodí dieťa s už neúplnou tepnou;
 • porucha srdca;
 • ateroskleróza s tvorbou plakov na stenách krvných ciev.

Vývoj aneuryzmy vnútornej krčnej tepny v dôsledku traumy je dosť bežný. Niekedy existujú falošné aneuryzmy, ktoré, podobne ako iné patológie, vyžadujú špecifickú liečbu. Vrodené aneuryzmy sú patológia krčnej žily, ktorú nemožno nájsť u dospelých.

Symptómy ochorenia

Klinické prejavy ochorenia zahŕňajú niekoľko zložiek príznakov: abnormálny opuch, jeho pulzácia a hluk počas auskultácie.

Symptómy ochorenia

Bohužiaľ, neexistujú žiadne vonkajšie príznaky v rozvoji tejto choroby v oblasti karotickej artérie. Bližší pohľad na povrch kože nevykazuje žiadne patologické príznaky.

Výskyt akýchkoľvek kožných zmien sa zaznamenáva len vo výnimočných prípadoch a zvyčajne sa manifestácia aneuryzmy karotických tepien pripisuje únave. Ťažkosti s diagnózou choroby vyžadujú úzky vzťah k ich zdraviu a osoba by mala upozorniť na príznaky ako:

 • opakujúce sa vážne bolesti hlavy, ktoré sa vyskytujú bez akéhokoľvek dôvodu a dokonca aj v dôsledku mierneho preťaženia;
 • problémy so spánkom;
 • rotácia hlavy;
 • nepríjemný tinitus;
 • búšenie v ušiach a hlave.

Charakteristiky tejto choroby

Pri vyšetrení pacienta sa môže zistiť patologický opuch pozdĺž tepny. Avšak so svojou hlbokou polohou a zvýšenou hustotou mäkkých tkanív je nepravdepodobné, že by takýto symptóm určoval. Ďalším charakteristickým rysom aneuryzmy karotickej artérie je pulzácia tohto opuchu, ktorá je určená sondovaním a niekedy určená vizuálnou kontrolou. V takom prípade, ak je veľkosť aneuryzmy príliš malá a je lokalizovaná v hĺbke mäkkých tkanív s veľkým počtom zrazenín, je nepravdepodobné, že by bolo možné určiť jej pulzáciu.

Počas počúvania sa určuje jednofázový šum v oblasti aneuryzmy alebo v smere tepny. S rozvojom aneuryzmy v dôsledku zranenia dochádza k porušeniu pohybu krvi v periférnych častiach končatín, v iných prípadoch takéto príznaky nie sú pozorované. Najčastejšie ide o dobrú priepustnosť ciev a tepien, ale počas palpácie sa zistí znížený periférny pulz. V oblasti aneuryzmy krčnej tepny sú silné bolestivé pocity a ich závažnosť a sila závisia od počtu nervových kmeňov vo svojom regióne. Rýchla progresia ochorenia a roztrhnutie aneuryzmatického vaku vedie k tomu, že bolestivé pocity sú jednoducho neznesiteľné.

Takéto príznaky ochorenia možno zistiť, keď ich vyšetrí odborník, ktorý v závislosti od povahy karotického aneuryzmu predpíše komplexnú liečbu.

Formy choroby

Aneuryzmy mozgu majú rôzne klasifikácie a hlavné je ich zoskupenie podľa tvaru a veľkosti tepny, na ktorej sú umiestnené. Klasifikácia aneuryzmy mozgu vo forme:

Vývoj aneuryzmy vnútornej krčnej tepny sa môže vyskytnúť v dvoch formách:

Vývoj aneuryziem sa môže vyskytnúť tak na spoločnej krčnej tepne, ako aj na vnútornej strane. Druhú formu aneuryzmy krčnej tepny je prevažne diagnostikovaná, pri ktorej dochádza k vyliatiu krvi bez predchádzajúcich príznakov ochorenia. Subarachnoidné krvácanie v apoplexnej forme sa vyskytuje neočakávane a len malý počet pacientov pred týmto javom, sú ostrý bolesti hlavy.

Aneuryzma vnútornej krčnej tepny

V závislosti od zdroja lokalizácie aneuryzmy vnútornej krčnej tepny sú zaradené do niekoľkých skupín:

 • aneuryzmy supraklinoidnej arteriálnej oblasti;
 • aneuryzmy, ktoré sa vyskytujú v mieste karotidovej bifurkácie;
 • patológia, hlavne lokalizovaná v kavernóznej sínusitíde.

Symptómy aneuryzmy vnútornej krčnej tepny zahŕňajú:

 • silná bolesť hlavy vyskytujúca sa v čelnej alebo paraorbitálnej oblasti;
 • problémy s vizuálnym vnímaním;
 • paréza okulomotorického nervu;
 • patológiu citlivosti nervového nervu.

Diagnóza ochorenia

Diagnóza mozgovej aneuryzmy, konkrétne karotickej artérie, je nebezpečným ochorením, pri ktorom je liečba povinná. Počiatočným štádiom diagnostiky choroby je vizuálne vyšetrenie pacienta a štúdium jeho histórie, berúc do úvahy klinický obraz aneuryzmy mozgu.

V niektorých prípadoch je možné s jednoduchým vyšetrením určiť spletité časové tepny, pulzáciu v aorte a zvýšenú pulzáciu v krčných karotidových tepnách. Pri rozhovore s pacientom sa zistí jeho krvný tlak a zlé návyky.

Diagnóza karotického aneuryzmu zahŕňa vykonávanie takých výskumných postupov, ako sú:

 • ultrazvuk ciev a stav artérií - táto metóda umožňuje identifikovať ochorenie a poskytuje presné informácie o stave ciev a ich prietoku krvi.
 • angiografia - pomáha určiť polohu poškodenej oblasti tepny a jej dĺžky;
 • zobrazovania;
 • CT - angiografia - sa používa na diagnostiku ochorenia v ťažkých prípadoch. Táto metóda je založená na použití kontrastnej látky, ktorá sa vstrekuje do žily a používa sa na zobrazovanie pomocou rôntgenového žiarenia. V dôsledku toho je možné získať presné obrázky, ktoré poskytujú informácie o stave tepien a o zmenách, ktoré sa v nich vyskytli. Uchádzať do tejto metódy pomerne zriedkavo, pretože jej použitie zvyšuje riziko mŕtvice a aterosklerotických plakov, čo môže spôsobiť trombózu.

Liečba choroby

Liečba aneuryzmy mozgu je povinná, najmä ak sa týka karotickej artérie. V každom okamihu môže dôjsť k prasknutiu a dokonca môže nastať bez traumatického nárazu.

Aby sa znížilo riziko recidivujúceho krvácania počas krvácania, ktoré sa vyvíja pri pretrhnutí aneuryzmy, je pacientovi predpísaný odpočinok v posteli. Okrem toho sa venuje veľká pozornosť hladine krvného tlaku a liečba sa často vykonáva s použitím analgetických a sedatívnych liekov.

Po chirurgickom "vypnutí" sú lieky predpísané na zlepšenie krvného obehu v mozgu, ktoré majú zväčšujúci účinok na krvné cievy a zlepšujú vlastnosti krvi. Napriek intenzívnej terapeutickej liečbe nie je vo väčšine prípadov možné zabrániť opakovanému krvácaniu. Dnes je liečba aneuryzmy mozgu vykonávaná s použitím niekoľkých typov terapie, ale operácia je považovaná za najúčinnejšiu a racionálnejšiu z nich. Táto metóda je nevyhnutná, ak je diagnostikovaná prasknutá aneuryzma.

Liečba, pri ktorej sa vykonáva chirurgická intervencia, je zameraná na vyrezanie aneuryzmy a arteriálnych stien postupnou obnovou správneho pohybu krvi. Použitie transplantácie cievy pomáha úspešne obnoviť normálny prietok krvi cez tepnu.

Podľa najnovších štúdií je najrozumnejšia operácia čo najrýchlejšie po pretrhnutí karotického aneuryzmu, samozrejme, ak to stav pacienta dovolí. Takýto skorý chirurgický zákrok môže zabrániť riziku opakovaného krvácania, odstrániť nahromadenú krv zo subarachnoidálneho priestoru a zabrániť výskytu arteriálneho kŕčov.

Liečba operáciou v neskoršom období je zložitejšia. Dôvodom je nárast intrakraniálneho tlaku a opuch mozgu, čo sťažuje prístup k aneuryzme.

V prípade pretrhnutia aneuryzmy v akútnom období sa môže vyvinúť množstvo komplikácií, medzi ktoré patrí najmä časté recidivujúce krvácanie, cerebrálna ischémia a vazospazmus, vývoj intracerebrálneho hematómu.

Prevencia aneuryzmy

Preventívne opatrenia aneuryzmy vnútornej krčnej tepny sú dodržiavanie základných pravidiel, ktoré pomáhajú udržiavať mozgové cievy a celé telo zdravé. Na dosiahnutie tohto cieľa bude potrebné:

 • vzdať sa takých zlých návykov ako fajčenie a alkohol;
 • prehodnoťte svoju stravu a uprednostňujte správnu výživu;
 • pravidelné cvičenie;
 • ak je to možné, viesť pokojný život a vyhnúť sa stresovým situáciám;
 • pravidelne podstupujú nevyhnutné výskumné a preventívne lekárske vyšetrenia.

Po chirurgickom zákroku je potrebné užívať lieky, ktoré prispievajú k zriedeniu krvi, čo pomôže zabrániť jej zhrubnutiu a tvorbe krvných zrazenín. Jednou zo zložiek preventívnych opatrení je kontrola cukru a cholesterolu v krvi, ako aj stav krvného tlaku.

Dôležitým preventívnym opatrením je včasná liečba arteriálnej hypertenzie, pravidelné monitorovanie odborníkom, ak existuje riziko vzniku ochorenia. Na prevenciu aterosklerózy, ktorá je jednou z príčin aneuryzmy, predpíšte špeciálnu diétu zahŕňajúcu odmietnutie používania tučných potravín.

Progresia aneuryzmy vnútornej krčnej tepny je vážnou chorobou, ktorá ohrozuje ľudský život. Preto pri prvých príznakoch vývoja choroby je potrebné čo najskôr požiadať neurochirurga o pomoc.

Aneuryzma krčnej tepny: či sa chcete obávať?

Výčnelok arteriálnej steny vo forme aneuryzmy sa vyskytuje v dôsledku súčasného pôsobenia viacerých faktorov: ateroskleróza, zaťažená dedičnosť, hypertenzia, trauma. Stenu tejto formácie chýba svalová a elastická vrstva, pozostáva len z spojivového tkaniva, preto existuje hrozba jeho pretrhnutia. Masívne krvácanie môže spôsobiť smrť pacientov.

Jediným spôsobom, ako zabrániť tejto komplikácii, je včasná operácia.

Klasifikácia karotických aneuryziem

Výber niekoľkých typov aneuryzmy pomáha vybrať správnu taktiku liečby. Aneuryzma sa klasifikuje podľa tvaru, veľkosti, polohy a charakteristík priebehu ochorenia.

Externé a interné

V závislosti od toho, ktorá z vetiev krčnej tepny je ovplyvnená, rozlišujú sa vonkajšie a vnútorné aneuryzmatické dilatácie. Vnútorné zahŕňajú aj aneuryzmy nachádzajúce sa v karotickom sínuse, nadkliníckej časti (najbežnejšie) av blízkosti rozvetvenia (bifurkácie) tepny.

Bagulárny, vretenovitý, fusiformný

Z vonkajšieho hľadiska môže aneuryzma vyzerať ako vak, má nohu alebo širokú základňu, s ktorou je spojená s nádobou. U dospelých pacientov je táto štruktúra prevládajúca.

Ak sa tepna rovnomerne vyduje zo všetkých strán, potom sa aneuryzma nazýva vreteno. Jeden z druhov je fusiformný. Toto vzdelanie, ktoré je schopné zmeniť svoj tvar.

Aneuryzma krčnej tepny

Vpravo a vľavo

Klinickými prejavmi môžu byť pravostranné aneuryzmy odlišné od aneuryzmy na ľavej strane. Pri poruche ľavej krčnej tepny dochádza k poškodeniu reči, k mravu a necitlivosti v končatinách, dochádza k strate viditeľných polí a konvulzívnym záchvatom. Aneuryzma vpravo je sprevádzaná takými znakmi:

 • bolesť hlavy,
 • stav vzrušenia
 • strata vedomia
 • závraty,
 • nevoľnosť.

Odporúčame vám čítať článok o karotickom stenóze. Z neho sa dozviete o symptómoch patológov a rizikových faktorov, rozsahu ochorenia, diagnostike a liečbe.

A tu viac o operácii s aneuryzmou aorty.

V závislosti od veľkosti

Aneuryzma môže byť najväčšia:

 • porovnateľné so zomletím obilia (miliárd),
 • normálne (do 1,5 cm)
 • veľké (do 2,5 cm)
 • obrie (viac ako 2,5 cm).

Iné odrody

Vďaka prítomnosti priečok možno rozlíšiť jednokomorové a viackomorové útvary. Priebeh aneuryzmy je akútny, rýchlo sa rozvíjajúci a má spravidla nepriaznivý výsledok.

Príčiny patológie

Aneuryzma je geneticky determinovaná alebo sa vyskytuje počas celého života. Príčiny získaných vaskulárnych defektov môžu byť takéto faktory:

Symptómy karotického aneuryzmu

Počiatočné znaky s malou veľkosťou aneuryzmy chýbajú. Ak pacient nemá faktory, ktoré môžu vyvolať jeho rast, diagnóza sa vykonáva len náhodným vyšetrením.

Veľké výboje viditeľné na krku, to sú opuchy, nad ktorými môžete zistiť hluk počas obdobia systolického kontrakcie srdca.

Symptómy rastu aneuryzmy môžu byť mozgové príznaky:

 • zvýšená únava
 • chronické bolesti hlavy
 • porucha spánku
 • hučanie v ušiach,
 • nízke videnie,
 • závraty.

Keď tvorba dosiahne veľkú veľkosť, bolesť hlavy sa stáva silnejšou a znepokojuje sa takmer neustále, pocity pulzácie v spánku sa spájajú, zrak a sluch, kvôli chrapavému hlasu a chôdzi.

 • ostrý, nesnesiteľný bolesť hlavy,
 • kontúrovanie predmetov;
 • nevoľnosť a časté vracanie,
 • svalové napätie v krku,
 • kŕče,
 • parézu alebo paralýzu
 • porucha reči a vedomia
 • úzkosť,
 • kóma.

Ak sa operácia neuskutoční včas, dôjde k smrti z vnútorného krvácania.

Diagnostické metódy

Pri vyšetrení sa môže zistiť veľká aneuryzma ako pulzujúci opuch, nad ktorým je počuť hluk. Na potvrdenie diagnózy sa vykoná skúška:

 • Dopplerovské ultrazvukové zobrazovanie pomáha vidieť steny krčnej tepny, jeho priemer a intenzitu krvného obehu.
 • Duplexné alebo trojité skenovanie - preskúmajte 2 alebo 3 projekcie na zistenie nezrovnalostí v obryse tepny.
 • Angiografia s kontrastnými nádobami umožňuje zistiť miesto expanzie cievy a jeho tvar.
 • MRI a CT sú spoľahlivými metódami na určenie polohy, stupňa aneuryzmy a rizika jeho prasknutia.

Chirurgia ako jediná možnosť liečby.

Žiadna z konzervatívnych metód nemôže vyliečiť karotický aneuryzmus alebo aspoň zastaviť jeho rast. Keď sa zväčšenie veľkosti steny tepien stane tenkým, ak dôjde k strate času na operáciu, dôjde k prasknutiu, čo má smrteľné dôsledky. Existuje niekoľko spôsobov, ako odstrániť rozšírenú časť tepny z krvného obehu:

 • úplnú excíziu a inštaláciu protézy namiesto aneuryzmy;
 • čiastočné odstránenie vaskulárneho vaku, uzatvorenie a obnovenie krvného obehu;
 • obtok bypass;
 • zavedenie protézy cez katéter vložený do rezu v krku.

prevencia

Opatrenia na prevenciu karotických aneuryziem majú eliminovať rizikové faktory poškodenia cievnej steny. Patria medzi ne:

 • zbaviť sa nikotínu a závislosti od alkoholu;
 • liečba hypertenzie a kontroly krvného tlaku;
 • revízia potravín s výnimkou živočíšnych tukov a sladidiel, výrobkov z múky z potravy;
 • zachovanie dostatočnej úrovne fyzickej aktivity;
 • úbytok hmotnosti;
 • dodržiavanie usmernení týkajúcich sa zdravia pri práci;
 • vyšetrenie neuropatológov a kardiológov najmenej raz za šesť mesiacov s dedičnou predispozíciou;
 • užívajúc cievne, antihypertenzívne lieky a riedidlá krvi.

Odporúčame prečítať článok o ateroskleróze krčných ciev. Z toho sa dozviete príčiny vývoja a symptómy aterosklerózy, metódy diagnostiky a liečby, preventívne opatrenia.

A tu je viac o trombóze mozgových ciev.

Aneuryzma krčnej tepny môže byť asymptomatická. Keď sa zistí, pacienti by mali prijať preventívne opatrenia, aby nebol stimulovaný jeho rast. Pri veľkých rozmeroch sa steny stávajú tenšou, čo môže skončiť prasknutím a smrťou.

Na liečbu konzervatívnej liečby nie je veľmi účinná, indikovaná chirurgia. Prevencia vyžaduje modifikáciu životného štýlu a neustále monitorovanie krvného tlaku.

Čo je karotídna stenóza? Porušenie krvnej priechodnosti v krčnej tepne v dôsledku zúženia jej lúmenu sa nazýva stenóza.

Ak sa zistí aneuryzma aorty, život pacienta je ohrozený., Takéto zrazeniny sú nebezpečné, pretože prekrývajú periférne tepny.

Ak je zápal aortálnej aneuryzmy, operácia môže zachrániť životy., fistula v čreve počas odstránenia aneuryzmy brušnej tepny

poranenie krčnej tepny; disekcia aneuryzmy aorty. karotidový alebo stredný zväzok mozgovej tepny

rodinná anamnéza stenózy; pokročilý vek; aneuryzma a fibrózna svalová dysplázia krčnej tepny (zriedkavo vedú k stenóze).

V blízkej budúcnosti zverejníme informácie.

Klasifikácia a liečba karotických aneuryziem

Aneuryzma krčnej tepny je jednou z najnebezpečnejších ochorení veľkých krvných ciev. Tento fenomén je dosť bežný. Nachádza sa u dospelých aj detí. Ide o akýsi druh dilatácie lúmenu tepny (difúzny alebo obmedzený) alebo výčnelok cievnej steny. V mieste natiahnutia steny sa stáva tenká a tenká.

Vytvára sa charakteristický vrecko, ktoré sa tlačí krvou. Tento vak nahromadí krvné zrazeniny rôzneho pôvodu. Steny samotného sac-aneuryzmatu sú tvorené z cicavčieho spojivového tkaniva s rôznou hustotou. Aneuryzma často postihuje karotidovú artériu. Môže byť jeden alebo viac, čo ovplyvňuje bežnú alebo vnútornú karotickú artériu. Bez ohľadu na povahu ochorenia je akákoľvek jeho forma nebezpečná pre zdravie a život pacienta.

dôvody

Preložený z gréckeho "aneuryzma" doslovne znamená "rozšíriť sa". Ide o abnormálnu dilatáciu cievy. Všimnite si, že aneuryzma žily je pomerne zriedkavá.

Nie je s istotou preukázané, že hlavne spôsobuje chorobu. Boli však identifikované viaceré faktory ovplyvnenia. Obe vrodené a získané príznaky defektu v strednom plášti krvnej cievy sa nazývajú:

 1. Aterosklerotické zmeny v tele, vzhľad plakov.
 2. Choroby kardiovaskulárneho systému (napr. Srdcový záchvat).
 3. Traumatická povaha. Tiež sa nazývajú "falošné" aneuryzmy. Ale tiež vyžadujú odpoveď.
 4. Vrodené formy aneuryzmu jugulárnej žily (ktoré sa u dospelých pacientov takmer nikdy nedeje), defekty svalovej vrstvy mozgových artérií sa môžu označovať ako vrodené formy. Často sa kombinuje s inými patologickými stavmi, ako je hypoplázia renálnych artérií, polycystická choroba obličiek atď.
 5. Niekedy ochorenie rastie na pozadí infekcie orgánov - embólia.

klasifikácia

 1. Podľa formulára:
 • saccular;
 • fusiforme;
 • fusiforme.

Klasifikácia karotických aneuryziem

 1. Podľa veľkosti:
 • miliárd (najviac 3 mm);
 • normálne (do 15 mm);
 • veľké (do 25 mm);
 • obra (s priemerom viac ako 2,5 cm).
 1. Podľa štruktúry:
 • jednoduchá komora;
 • Viackomorový.
 1. Podľa lokalizácie:
 • predná spojovacia tepna mozgu - 45% prípadov;
 • vnútorná karotída - 26%;
 • stredná tepna mozgu - 25%;
 • tepny vertebrobasilárneho systému - 4%;
 • dve alebo viaceré tepny (množné číslo) - 15%.

symptomatológie

Z vonkajšej strany je zistenie, že prítomnosť aneuryzmy je takmer nemožná. Napríklad koža krku v oblasti krčnej tepny je celkom tenká a tenká. Krvné cievy pod ňou sú jasne viditeľné. Ale neumožňuje vidieť aneuryzma bez špeciálnych zariadení. V zriedkavých prípadoch sa objavujú príznaky zmeny farby kože na krku. Prvým signálom, že pacient môže vyvinúť toto ochorenie, je normálna únava.

Tieto symptómy sa prejavujú:

 • bolesti hlavy sa stávajú časté a závažné, vyskytujú sa bez zjavného dôvodu alebo s malou formou preťaženia;
 • problémy so spánkom;
 • závraty;
 • hluk a tinitus;
 • pocity pulzujúcich ciev, ustupujúce na hlavu a uši.

Akustická diagnostika je dosť komplikovaná. Napriek skutočnosti, že aneuryzma prináša charakteristický šum počas auskultácie krvných ciev, v oblasti krku, oproti všeobecnému zázemiu, tento hluk nemusí byť počuť.

Potom môže byť bolesť v srdci a dýchavičnosť. Aneuryzma vnútornej krčnej tepny má nasledujúce príznaky:

 • zmiernenie zraku, zmena jeho poľa;
 • bolesť v trigeminálnom nervu.

Zníženie videnia môže byť jedným z príznakov aneuryzmy vnútornej krčnej tepny

Symptómy ľavého vnútorného karotického a aneuryzmu - neúplná paralýza okulomotorického nervu ľavého optického orgánu.

Presnejší klinický obraz sa vytvorí iba po palpácii, angiografii, ultrazvukovej dopplerografii a počítačovej rentgenovej tomografii.

Až kým oblasť kosti nedosiahne významnú veľkosť a nedošlo k prasknutiu, aneuryzma mozgu je asymptomatická.

Pri raste vrecka sa objavujú:

 • bolesť v očiach;
 • necitlivosť, slabosť alebo paralýza jednej strany tváre;
 • rozšírené žiaci;
 • rozmazané videnie.

V čase roztrhnutia tkaniva:

 • prudká, veľmi silná bolesť v hlave;
 • dvojité videnie;
 • nevoľnosť s vracaním;
 • stiahnutý krk;
 • "Zníženie očného viečka", citlivosť na svetlo;
 • kŕče;
 • zmena duševného stavu (úzkosť);
 • niekedy strata vedomia, zriedkavo kóma.

Útok sa môže objaviť cez noc alebo môže byť signalizovaný istým časom s vážnymi bolesťami hlavy.

liečba

Ak ste trýznení neprestajnou bolesťou hlavy, existujú iné príznaky, nemusíte mať čas kontaktovať špecialistu. Každý prípad ochorenia je jedinečný. Z tohto dôvodu je predpísaná individuálna liečba.

Ak máte bolesti hlavy, mali by ste čo najskôr navštíviť lekára.

Napríklad, ak je detegovaná patológia mozgových ciev zanedbateľná, nerozvinie sa rýchlo, pacient môže jednoducho vidieť lekár bez akýchkoľvek núdzových opatrení.

Prestávky v "vreckách" na karotických tepnách krku a mozgu sú obzvlášť nebezpečné, pretože dôjde k okamžitému vnútornému krvácaniu - strate veľkého množstva krvi. V tomto prípade môže dôjsť k úmrtiu.

Jediný spôsob liečby lekárov sa nazýva chirurgický zákrok na "vypnutie" aneuryzmy z práce obehového systému pacienta. Ak dôjde k prasknutiu, aby sa zabránilo relapsu, pacient je umiestnený v nemocnici, kde poskytuje:

 • odpočinok v posteli;
 • kontrola krvného tlaku (nie menej ako stĺpec ortuti);
 • užívanie sedatív a liekov proti bolesti.

Po operácii je potrebné používať lieky na zlepšenie krvného zásobenia mozgu, vazodilatancií, stimulácie reológie krvi atď.

A napriek tomu je operácia jediným spôsobom, ako sa úplne zotaviť (ak je aneuryzma funkčná).

Typy operácií

Používajú sa dve hlavné operačné metódy "vypnutia" aneuryzmy - orezávanie a oklúzia a endovaskulárna embolizácia.

Ide o veľmi sofistikované mikrochirurgické techniky. V prvom prípade dochádza k otvorenej lekárskej intervencii. Druhá metóda je zvolená z dôvodu nedostupnosti miesta poruchy. Okrem toho určuje vek, všeobecný stav pacienta, prítomnosť určitých ochorení a výber typu chirurgického zákroku.

Ďalej sa pacient prenesie na oddelenie neuro-resuscitácie, kde bol dlho pozorovaný.

Aneuryzma mozgových artérií, cervikálnych karotid a iných oblastí veľkých krvných ciev je nebezpečným ochorením. Je takmer nemožné ho varovať. Ovládanie a liečenie - úplne. Najdôležitejšie je, aby sa pravidelne absolvovali úplné fyzické vyšetrenie tela, aby viedol zdravý životný štýl. A ak existujú problémy so zdravím, okamžite prejdite špecializovanou skúškou.

Informácie na tejto stránke sú poskytované iba na informačné účely a nie sú návodom na akciu. Nepoužívajte samoliečbu. Obráťte sa na svojho lekára.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo sa na nohách objavujú modriny bez úderov, diagnostiky, prognózy

Z tohto článku sa dozviete, aké ochorenia môžu mať modriny na nohách bez príčiny u žien a mužov. Čo robiť, ak ste začali objavovať modriny (alebo iným spôsobom hematómy) bez štrajkov.

Ukazovatele ESR v krvi pri rakovine

Onkologické ochorenia sú charakterizované prítomnosťou malígnych novotvarov v rôznych orgánoch. Vznikajú ako výsledok transformácie zdravých buniek do nádorových buniek a potom sa začnú rýchlo deliť.

Čo je nebezpečné a ako sa manifestuje vaskulárna kalcifikácia?

Patológia môže byť dlhodobo asymptomatická. Môže ovplyvniť steny len jedného alebo niekoľkých ciev a môže byť systémový. Prvé príznaky patológie sa často objavujú, keď sa lumen kalcifikovaných ciev zmršťuje dostatočne, aby spôsobil hladenie orgánov, ktoré sa kŕmia, kyslíkom.

Trifurkácia ľavej vnútornej krčnej tepny, čo je to

Liečba a príčiny aterosklerotických plakov v karotických tepnáchAteroskleróza karotických artérií je príčinou 30% mŕtvice. Nebezpečenstvo tejto choroby spočíva v tom, že sa môže objaviť s klinickými príznakmi aj bez nich.

Zvýšené zrážanie krvi u dieťaťa

Aká je rýchlosť zrážania krvi?Krv je zložkou ľudského tela, ktorá mu umožňuje fungovať ako kompletný systém. Obsahuje všetky informácie o fungovaní orgánov a tkanív a prenáša ich medzi sebou.

Fytálna choroidná plexusová cysta: diagnostika a účinky

Po podaní ultrazvuku sa tehotné ženy niekedy veľmi bojí, keď dostanú stanovisko lekára, v ktorom sa uvádza, že v plodoch sa nachádza cysta choroidálneho plexu mozgu.