Zosúladenie stresu: ANGIEKTASI

ANGIEKTASY (angiektázia, expanzia gréckeho jazyka - plazma a ektáza) - pretrvávajúce rozšírenie cievy spojené s funkčnými poruchami alebo štrukturálnymi úpravami. Rozlišovať: expanzia tepny - artériktázia, žily - venektázia (phlebectasia), limf, cievy - lymfangiektázia, malé cievy - telangiektázia (pozri).

arteriectasia pozorované v tepnách všetkých kalibrov a v aorte; charakterizuje sa difúzne rozšírenie artérie, ktorej okraje sa často predlžujú a stávajú sa serpentínskymi. Morfologicky a patogeneticky podobný difúznemu aneuryzmu, ktorý sa od neho líši v menšom stupni závažnosti procesu. Mikroskopicky sa proces vyznačuje sploštenosťou vlnitosti, slzami, redukciou elastických vlákien, svalovou atrofiou, rastom spojivového tkaniva. Intimálne lipidové a vápenné usadeniny sú často pozorované. Tento proces možno považovať za výsledok senilnej involucie, aterosklerózy. Vo väčšine prípadov s artériktázou nie sú pozorované výrazné poruchy obehu, avšak pri porážke chrbticových a karotických tepien sú možné obehové ochorenia mozgu s vývojom atrofických udalostí a infarktu. Arteriktázia sa tiež môže pozorovať ako prejav kompenzačných procesov v arteriálnom systéme v podmienkach vývoja kolaterálov s pretrvávajúcou zvýšenou orgánovou funkciou. pri odstraňovaní spárovaného orgánu. V týchto prípadoch sa steny tepny zahustia, počet elastických svalových vlákien, vasae vasorum, stúpa, v intime dochádza k novotvarom vnútornej svalovej vrstvy.

venectasia nachádzajú sa častejšie v povrchových žilách stehna, konečníka, panvových žíl počas tehotenstva, kvôli profesionálnym podmienkam (dlhodobé státie, častá fyzická námaha), v arterio-venóznych aneuryzmech, zriedkavo s blokovaním kmeňových kmeňov, ich stláčaním; tiež pozorované v žilách žalúdka, pažeráka, prednej brušnej stene s cirhózou pečene. Ovplyvnené žily sa dilatujú, často sa spľŕajú a neskôr vytvárajú kŕčové uzliny. Mikroskopicky: steny žily sa zahustia v dôsledku zvýšenia počtu elastických a kolagénových vlákien a buniek hladkého svalstva. V priebehu procesu sa hypertrofia nahrádza atrofiou spojivového rámu a svalových prvkov a progresívnou sklerózou steny. V dutine dilatačných žíl sa často vyskytujú krvné zrazeniny. Povaha venektázie je nejasná, v kôre, v tej dobe sa vrodená hypoplázia konštrukcie spojivového tkaniva a svalových prvkov považuje za vedúcu a v menšej miere nedostatočnosť venózneho ventilu. Navyše aj mierne zvýšenie venózneho tlaku spôsobené vonkajšími faktormi vedie k kŕčové žily a chronickej venóznej insuficiencii. Proces obvykle prebieha a končí kŕčovými žilami (pozri).

lymphangiectasia vzniká v súvislosti s porušením lymfatickej drenáže, blokádou a stlačením lymfatických uzlín, ciev. Najčastejšie pozorované v koži končatín, retroperitoneálne tkanivo. Závažná lymfangiektázia v stenách jejunu a mezenterickej lymfy. uzliny s vývojom chylózneho ascitu sa pozorujú pri Whippleovej chorobe (pozri črevná lipodystrofia). Ovplyvnené cievy sa rozširujú rozptýlene, často sa menia na cysty. Ich steny sú riedené v dôsledku atrofie vlákien spojivového tkaniva a svalových prvkov. Zväčšené cievy sa ľahko zrania a potom sa objaví lymfatický tok, niekedy s vývojom chylózneho ascitu, hydrothoraxom. Lympostáza (pozri), pozorovaná pri lymfangiektázii, vedie k edému tkaniva, atrofii a skleróze orgánov. Často sa rozvíja elefantiáza.

Klinické prejavy A. závisí od štruktúry a kalibru postihnutej nádoby. Plavidlá sa rozširujú, predlžujú a v dôsledku toho sa stávajú zvlnené; vzniknú cievne vaky. Tvorba krvných zrazenín je možná v dilatačných nádobách. S ostrým ztenčením steny dochádza k pretrhnutiu cievy s následným odtokom krvi alebo lymfy.

Deštrukčné zmeny spojené s narušením krvného obehu sa môžu pozorovať v orgánoch. Liečba závisí od miesta, veľkosti, tvaru, stupňa poškodenia, príčin A. Niektoré sa vyžaduje chirurgická liečba - resekcia postihnutej oblasti cievy, ligácia cievy a resekcia orgánu v postihnutom tkanive (pozri Lymfangiektázia).

ref.: Askerhanov R. P. Kŕčové žily, trombóza, pseudo-kŕčové žily končatín, Makhachkala, 1969; Petrovsky B.V., Belichenko I. A. a Krylov V.S. Chirurgická činnosť v oblastiach aortálneho oblúka, M., 1970; Pokrovsky A. V. a Moskalenko Yu. Diagnostika a chirurgický zákrok venóznej aneuryzmy a flebektázie, Chirurgia, č. 4, str. 127, 1970, bibliogr.

 1. Veľká lekárska encyklopédia. Zväzok 1 / šéfredaktor Akademik B. V. Petrovský; Sovietská encyklopédia; Moskva, 1974.- 576 str.

Preskúmanie telangiektázie (pavúkov): príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je telangiektázia, prečo sa vyvíja, ako sa prejavuje a liečí. Ľudia, ktorí nesúvisia s liekmi, nazývajú tento syndróm vaskulárne hviezdičky.

Keď telangiektázia na sliznici alebo pokožke rôznych častí tela sa objavia pavúče, spôsobené expanziou krvných ciev. Zvyčajne kapilárne steny nie sú viditeľné na koži, pretože majú malú hrúbku - nie viac ako 20 mikrometrov. Pod vplyvom rôznych príčin alebo faktorov sa môžu stať silnejšími a začínajú sa prejavovať vo forme viditeľnej cievnej siete.

Podľa rôznych štatistík je prevalencia telangiektázie u osôb mladších ako 45 rokov asi 25-30%. Častejšie takéto formácie rozšírených ciev sú zistené u žien a takmer 80% verného pohlavia po pôrode sa stretáva s týmto syndrómom. S vekom sa zvyšuje riziko pavúkov: až 30 rokov, takéto formácie sa zistia v 10%, vo veku 50 rokov, tento počet stúpa na 40% a po 70 rokoch dosahuje 75-80%. Vo viac zriedkavých prípadoch sa telangiektázia vyskytuje u detí a novorodencov.

Vo väčšine prípadov sú pavučiny iba kozmetickými poruchami. Avšak ich vzhľad poukazuje na poruchu práce rôznych orgánov, a preto, ak sa objavia, mali by ste sa poradiť s lekárom - cévným chirurgom alebo dermatológa.

Špecialisti pomôžu nielen zbaviť sa kozmetickej defekty, ale tiež sa snažia zistiť a odstrániť základnú príčinu vzniku takýchto cievnych retikulov.

Prečo sa objavuje telangiektázia

Odborníci uvažujú o niekoľkých teóriách o pôvode pavúkov.

 1. Mnoho ľudí má tendenciu veriť, že príčinou rozvoja telangiektázy je hormonálna nerovnováha. Účinok hormónov na krvné cievy vysvetľuje vysoké percento výskytu takýchto ochorení u tehotných žien alebo u žien v práci. Spider žily sa často objavujú u jedincov, ktorí užívajú hormonálne lieky (kortikosteroidy alebo perorálne kontraceptíva).
 2. Existuje teória, že niektoré dermatologické ochorenia, ako je radiačná dermatitída, rosacea, xeroderma pigmentosa, bazocelulárny karcinóm kože alebo iné chronické ochorenia, sa môžu stať priaznivým zázemím pre expanziu cievnych stien. Rôzne patologické stavy kardiovaskulárneho systému, sprevádzané porážkou malých kalibrovacích ciev, môžu spôsobiť vzhľad telangiektáz. Napríklad v prípade varikóznych ochorení alebo Raynaudovej choroby sa takmer 100% pacientov vyvinie cievne siete.
 3. Telangiektázia sa môže objaviť aj u dokonale zdravých ľudí pod vplyvom vonkajších nepriaznivých faktorov. Tieto zahŕňajú: dlhodobé vystavenie UV žiareniu (na slnku alebo soláriu), náhle zmeny teploty, slabosť ataxie, hypo a avitaminóza, kontakt s karcinogénmi, nadmerné cvičenie, fajčenie a zneužívanie alkoholu.

Typy telangiektázie

Odborníci klasifikujú telangiektáziu z rôznych dôvodov.

Odborníci identifikujú dve skupiny telangiektáz: primárne a sekundárne.

Primárne pavúkové vény sú vrodené alebo sa vyskytujú v ranom detstve:

 • dedičná - sieť zmenených ciev zaberá veľké plochy kože, ale nezobrazuje sa na slizniciach;
 • hereditárne hemoragické ohniská sa vyskytujú na slizniciach dýchacích a zažívacích traktov, na povrchu pečene, na koži prstov, nôh alebo v mozgu;
 • v oblasti cervikálnych nervov sa zistili nešpecifické - zmenené cievy;
 • generalizované esenciálne - po prvé, cievna sieť sa rozširuje na nohy a potom sa zmeny šíria cez telo;
 • "Mramorová koža" - v dieťati sa objaví sieť rozšírených červených ciev ihneď po narodení a jej farba sa stáva jasnejšou v dôsledku stresu (psychoemotional alebo physical);
 • forma telangiektázie-ataxie - sa vyskytuje u malých detí, vo veku 5 rokov má dieťa pavučky v ušiach, na nosovej prepážke, podnebí a spojovku, kolená a lakte.

Sekundárne pavúkové žily sú prejavom ochorenia a sú najvýraznejšie v nasledujúcich patologických stavoch:

 • abnormality estrogénu;
 • bazocelulárny karcinóm kože;
 • solárna keratóza;
 • poruchy produkcie kolagénu;
 • reakcia štepu.

Špeciálne formy telangiektázy

V niektorých ochoreniach sa telangiektázia prejavuje zvláštnym spôsobom:

 1. S dermatomyozitídou. Pri zvažovaní takej vaskulárnej hviezdičky sa určuje veľké množstvo dilatovaných kapilár. Zvyčajne sú ohniská lokalizované na prstoch a sú sprevádzané bolesťou.
 2. So sklerodermou. Na tele pacienta sa objavujú viaceré hviezdy vo forme oválnych alebo polygonálnych škvŕn (škvŕn). Najčastejšie takéto formácie sú lokalizované na tvári, rukách a slizniciach.
 3. Pri systémovom lupus erythematosus. Spider žily sú umiestnené na valčekoch nechtov a majú hyperpigmentáciu.
 4. V prípade ochorenia Randu-Osler. Zvyčajne sú takéto hemoragické pavúče vredové. Vyskytujú sa na nosovej, bronchiálnej sliznici a orgánoch tráviaceho traktu.

príznaky

Spider žily sú tvorené z ciev zväčšených a umiestnených v blízkosti povrchu kože - kapilár, venules alebo arterioles. Arteriálne alebo kapilárne vaskulárne siete nesiahajú nad svoj povrch a žilové sú zvyčajne konvexné.

Často takéto formácie nevyvolávajú žiadne nepohodlie. Bolesti s telangiektázami sa vyskytujú len pri dermatomyozitíde alebo bolestivej forme, ktorá je u žien zriedkavá. V druhom prípade hviezdy počas menštruačného krvácania sa stávajú výraznejšie, jasnejšie a spôsobujú silnú bolesť.

Odtieň a veľkosť pavúkov alebo hviezd sa môžu líšiť. Môžu byť fialové, červené, ružové, modré, modré alebo čierne. Intenzita a variabilita ich farby je možné určiť podľa druhu kože, stupňa cievnej dilatácie, oblasti a rozsahu lézie. Niekedy sa farba telangiektázie mení s časom. Rovnaké premeny sa môžu vyskytnúť s ich veľkosťou.

Kedy je vzhľad telangiektázy obzvlášť znepokojujúci?

Vo väčšine prípadov nevyvolá výskyt telangiektázie výrazné nepríjemné pocity a je iba kozmetickou poruchou alebo príznakom nejakého nebezpečného ochorenia. Niekedy však ich výskyt je znakom nebezpečného ochorenia.

Takéto teleangiektázy by mali byť obzvlášť dôležité:

 • Na povrchu prsníka. Typicky majú tieto hviezdy veľmi malé rozmery (priemer v čapovej hlave) a jasný odtieň. Ich vzhľad naznačuje vývoj rakoviny v mliečnej žľaze a vždy by mal byť dôvodom na kontakt s odborníkom na prsníka alebo onkológom.
 • Na základe kožnej jazvy. Takéto hviezdičky majú vzhľad perlovo ružových nodulov. Keď sa objavia, stav jazvy na koži sa môže zmeniť. Toto označenie naznačuje možný vývoj bazálneho karcinómu kože a je dôvodom okamžitého odvolania sa na onkológ alebo dermatológ.
 • Skupinová telangiektázia u detí. Existencia rozšírenej siete krvných ciev u detí môže naznačovať prítomnosť takéhoto nebezpečného ochorenia ako hemoragická telangiektázia. Svojim vývojom môže mať dieťa krvácanie: nazálne alebo gastrointestinálne. Deťom s touto patológiou sa odporúča neustále sledovanie cievneho chirurga.

diagnostika

Diagnóza telangiektázy nie je ťažká. Po vyšetrení pacienta bude špecialista vypočuť sťažnosti a požiadať pacienta o nevyhnutné otázky, preskúmať formácie a predpísať ultrazvuku ciev.

Na základe získaných údajov bude lekár schopný vypracovať najefektívnejší plán liečby. Ak je to potrebné, určiť základné príčiny výskytu pavúkov a hviezdičiek, lekár odkáže pacienta na konzultáciu špecializovanému špecialistovi (kardiológ, endokrinológ, reumatológ, gynekológ atď.).

liečba

Po zistení príčiny telangiektázie lekár predpisuje pacientovi liečbu základnej choroby. Plán liečby bude závisieť od jeho typu.

Rôzne minimálne invazívne chirurgické techniky sa môžu odporučiť na odstránenie kozmetickej defekty, t.j. samotných pavúkov. Výber konkrétnej metódy závisí od mnohých faktorov: typu, veľkosti a dostupnosti formácií, kontraindikácií atď.

elektrokauterizační

Podstatou tohto postupu je zavedenie ihlicovej elektródy do expandovanej nádoby, ktorá vedie vysokofrekvenčný prúd, ktorý spôsobuje tvorbu tkanív. Táto metóda eliminácie telangiektázy sa používa menej a menej, pretože má nejaké nevýhody: bolestivosť, poškodenie zdravých tkanív, zjazvenie a hyper- alebo depigmentáciu v mieste kavitácie.

Laserová fotokoagulácia

Princíp tejto terapeutickej manipulácie je účinok laserového lúča na dilatačné cievy. V dôsledku tejto činnosti sú ohrievané a zapečatené. Táto technika sa používa na odstránenie rozšírených nádob s priemerom nie väčším ako 2 mm. Malá telangiektázia pomocou laserovej fotokoagulácie môže byť eliminovaná v 1-2 reláciách a väčšia v 3 alebo viacerých reláciách.

sklerotizácia

Takýto minimálne invazívny postup možno predpísať iba na odstránenie žilových hviezdičiek. Jeho princíp je založený na zavedení rozšírenej venuly sklerotizujúcej látky do lumenu, čo spôsobuje spájkovanie cievnych stien. Existuje niekoľko modifikácií takejto lekárskej procedúry: mikroskopická skleroterapia (forma peny), mikroskleroterérapia, echoskloterapia atď.

Sklerotizujúce liečivo sa vkladá do cievneho lumenu cez tenkú ihlu a pôsobí na vnútornú membránu. Spočiatku je poškodený a potom je lumen nádoby navzájom prilepený a zapečatený, to znamená, že je zničený. Po 1 až 1,5 mesiaci je telangiektázia úplne eliminovaná a stáva sa neviditeľnou. V lúmeni sklerotizovanej venuly sa objavuje pojivové tkanivo (šnúra), ktoré sa po rokoch rozpadne.

Ozónová terapia

Podstatou tohto minimálne invazívneho postupu je zavedenie zmesi ozónu a kyslíka do lumen upravenej nádoby. Pri vstupe do cievneho lumenu spôsobuje ozón zničenie stien. V dôsledku toho zmizne telangiektázia. Liečba ozónom nespôsobuje žiadne nežiaduce reakcie, pigmentáciu ani zjazvenie. Po dokončení sa pacient môže vrátiť domov a nepotrebuje ďalšiu rehabilitáciu.

Operácia rádiových vĺn

Princíp tejto rádiochirurgickej manipulácie spočíva v bezkontaktnej kau-sterizácii modifikovanej nádoby elektródou špeciálnej inštalácie. Táto technika je absolútne bezbolestná a bezpečná, nevyvoláva výskyt opuchu, zjazvenia a pigmentácie. Jeho jedinou nevýhodou je skutočnosť, že sa používa iba na odstránenie jednotlivých telangétazií z malých kapilár.

Po vykonaní minimálne invazívneho zákroku bude lekár nevyhnutne odporúčať pacientovi ošetrenie pokožky, príjem výrobkov, ktoré posilňujú cievne steny a potrebu určitých obmedzení (cvičenie, kúpeľ alebo sprcha atď.). Po odstránení telangiektázy pacient nemá zabudnúť, že liečba bude kompletná iba v prípadoch, keď je doplnená liečbou základnej choroby alebo elimináciou provokačných faktorov (fajčenie, vystavenie slnku, pokles teploty atď.). Možnosť opätovného výskytu pavúkov je určená príčinou ich výskytu, úplnosťou vylúčenia provokačných faktorov a účinnosťou liečby základnej choroby, ktorá spôsobila ich výskyt.

Teleangiektázia: typy, vývojové faktory, metódy odstraňovania a liečby

Steny zdravých kapilár majú malú hrúbku (len 20 mikrometrov), takže sa nedajú vidieť voľným okom. Ale v dôsledku niektorých ochorení sa toto číslo môže zvýšiť. Telangiektázia je syndróm, ktorý sa vyznačuje dilatáciou krvných ciev a výskytom kyano-červených útvarov na koži. Zvyčajne majú formu speck s mnohými vetvami - pretože táto telangiektázia sa často nazýva "cievne hviezdičky".

Čo sú pavúky?

Telangiektázia vďaka rozšíreniu povrchových ciev sa môže objaviť v ktorejkoľvek časti tela - na tvári, nohách a trupu. Spravidla sú najviac postihnuté krídla nosa, tváre, krku a končatín. Farba a veľkosť škvŕn závisí od typu postihnutých plavidiel:

 • Rozšírenie kapilárnych a arteriálnych ciev vedie k tvorbe tenkých červených "retikula", ktoré nevyčnievajú nad povrch kože a pri lisovaní blednú;
 • Tmavo modré a fialové škvrny sa vytvárajú z žilových ciev, ktoré vystupujú na pozadí jednotnej kože.

Zvyčajne sa pavučina zobrazuje ako jediné ohnisko. Ale niekedy vzniká sekundárna lézia kože, v ktorej sa nádoby tvoria "skupiny" a výrazné oblasti sú vystavené.

Manifestácia telangiektáz z rôznych typov

Podľa rôznych zdrojov prevalencia telangiektázy pokožky dosahuje 25-30% u mužov a žien do 45 rokov veku. V tomto prípade sa najčastejšie nachádzajú pavúky v prekrásnej polovici ľudstva: až 80% žien, ktoré prešli pôrodom, trpí rozšírenými žilkami a arteriolmi. Riziko výskytu "sietí" sa zvyšuje s vekom: až 30 rokov, menej ako 10% obyvateľov čelí telangiektázii, do veku 50 rokov, toto číslo stúpa na 40% a po 70 rokoch sa blíži k 75%. Máslo sa však nachádza aj u detí a detí.

Čo spôsobuje telangiektáziu?

Bežný stereotyp týkajúci sa "pavúkov" hovorí, že vznikajú v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení. Ale výsledky nezávislých štúdií tvrdia, že najprv je telangiektázia dôkazom zlyhaní v hormonálnom pozadí. Tento syndróm však často sprevádza jedna z nasledujúcich porúch a chorôb:

 1. Kŕčové žily;
 2. Kožná alebo systémová mastocytóza;
 3. Radiačná dermatitída;
 4. Pigmentová xenoderma;
 5. Radu ochorení spojených s atópiou;
 6. Raynaudova choroba postihujúca tepny a arterioly;
 7. Rosacea a iné chronické kožné ochorenia;
 8. Dlhodobé vystavenie slnečnému žiareniu a karcinogénom;
 9. Hormonálna nerovnováha a užívanie kortikosteroidov;
 10. Genetická predispozícia.

V kombinácii s určitými ochoreniami môžu vaskulárne telangiektázy mať individuálny priebeh:

 • Hyperpigmentácia a kapilárne lézie hrebeňov nechtov sú charakteristické pre lupus erythematosus;
 • Dermatomyozitída je sprevádzaná bolestivými pocitmi v prstoch a kapilárnou telangiektázou s ostrým rozťahovaním ciev;
 • Pri sklerodermii sa pozoruje špeciálny typ "vaskulárnych hviezd" - bodkovaných telangiektázií, ktoré sú lokalizované na tvári, rukách a slizniciach. Vždy sú reprezentované viacerými ohniskami s polygonálnymi alebo oválnymi škvrnami s priemerom do 7 mm;
 • Randyu-Oslerova choroba je diagnostikovaná predovšetkým prítomnosťou (často dedičnej) hemoragickej telangiektázy. Nachádza sa na koži nosa, slizníc jazyka, priedušiek a gastrointestinálneho traktu.

Samy o sebe nie sú škodlivé pre zdravie - vada je čisto kozmetická. Najmenej zo všetkých prejavov telangiektázie sú ľudia, ktorí po narodení majú silné a elastické steny krvných ciev. Avšak náhle poklesy, priame vystavenie slnečnému žiareniu (vrátane častých návštev v soláriu) a nezdravý životný štýl (fajčenie, konzumácia alkoholu, nedostatok pravidelného cvičenia) vedú k vaskulárnej dilatácii a výskytu krvných retikulov.

Klasifikácia a typy telangiektázie

"Vaskulárne hviezdy" sú klasifikované podľa viacerých parametrov. Existujú napríklad primárne a sekundárne formy syndrómu. Prvá skupina zahŕňa:

 1. Hereditary hemorrhagic telangiectasia - ohniská sa vyskytujú v ústach (jazyk a podnebie), na nosnej sliznici, na špičkách prstov a na nohách, v ťažších formách - na laryngeálnej membráne, v gastrointestinálnom trakte, priedušiek, pečeni a dokonca aj v mozgu;
 2. Dedičná telangiektázia. "Siete" zaberajú obrovské oblasti pokožky, ale na slizniciach úplne chýbajú;
 3. Ataxia teleangiektázia. To sa prejavuje už v ranom veku a vo veku päť rokov sa na konjunkcii oka, patra, nosovej prepážky, v ušných stehnách, na kohútiku lakťových a kolenných oblastí objavujú načervenalé škvrny;
 4. Vyhnite sa telangiektázii. V oblasti cervikálnych nervov sú zaznamenané malé ložiská cievnych lézií;
 5. Generalizovaná esenciálna telangiektázia. Postupne sa na nohách začína objavovať "pavučie žily" a potom symetricky rozširuje telo, telangiektázia dolných končatín je bežná;
 6. Teleangiectatická mramorová koža. Na koži po narodení sa objaví červená farba, ktorá je posilnená fyzickým a psycho-emocionálnym stresom.

Vedľajšie formuláre sprevádzajú priebeh iných ochorení a sú najvýraznejšie, keď:

 • Karcinóm bazálnych buniek;
 • Solárny keratór;
 • Poruchy produkcie estrogénu a kolagénu;
 • Reakcie štepu.

Stellátová angiektázia venóznej povahy (vľavo) a stelátny angióm - benígny nádor (vpravo). Pri podobnej štruktúre majú tieto kožné defekty rôzne príčiny.

Forma telangiektázie je rozdelená na:

 1. Strom - najčastejšie sa vyskytujú na dolných končatinách a majú tmavo modrú farbu;
 2. Stellát - zvyčajne červený, odlišný od zamerania mnohých kapilár;
 3. Skvrnité - na skvrnitú telangiektáziu často sprevádzanú kolagenózou a inými tkanivovými ochoreniami, majú jasne červenú farbu;
 4. Lineárne (nazývané aj jednoduché alebo sínusové) - na tvári a tvárach môžu byť buď červené alebo modré.

Nakoniec, telangiektázy sú klasifikované podľa druhu postihnutých plavidiel:

 • Arteriálne (dilatačné arterioly);
 • Kapiláry (kapiláry);
 • Venózne (venuly).

"Vaskulárne hviezdy" môžu byť sprevádzané množstvom ochorení, postihujú niekoľko typov ciev a značne sa líšia vo forme - preto v liečení prevláda aj niekoľko základných techník.

Liečba telangiektázy

Najbežnejšou možnosťou liečby pre telangiektáziu je skleroterapia. Procedúra sa uskutočňuje bez operácie, inkázie kože sa nevyžadujú ani: liečivý roztok (sklerotizujúci) sa vstrekuje cez tenkú ihlu. Látka pôsobí na vnútorný plášť stien krvných ciev, v dôsledku čoho je najskôr poškodená a potom lepená. Takto sa žila zbaví lúmenov (proces vyhladzovania) a v tkanivách sa vytvára spojovací kábel, ktorý sa vyrieši do jedného roka. Skleroterapia má niekoľko typov:

 1. Skleroterapia segmentálnych kŕčových žíl. Ovplyvňuje segmentové žily, prebieha v 2-3 reláciách. V niektorých prípadoch je možná lokálna hyperpigmentácia, ktorá prechádza v 1 až 6 mesiacoch;
 2. Mikroskleroterapiya. Je zameraná na obnovu retikulárnych žíl, vyžaduje 2-5 sedenia. Spravidla poskytuje dobrý účinok v kombinácii s chladným typom zábaly pred postupom;
 3. Plesňová skleroterapia. Jedna z najmodernejších techník, v ktorej aktívnym roztokom (sklerotizujúcim činidlom) je mikropen;
 4. Echosclerotherapy. Duplexný skener pôsobí na komunikačné žily, účinne odstraňuje lúmeny;
 5. Pooperačná skleroterapia. Na základe názvu sa používa na kombinovanú liečbu po operácii.
 6. Napriek vysokej úrovni účinnosti je skleroterapia čisto kozmetická. Postup neovplyvňuje príčinu, ale dôsledky ochorení, ktoré spôsobujú dilatáciu krvných ciev.

Ďalšou modernou metódou, ktorá ukazuje najlepšie výsledky v boji proti vaskulárnym hviezdičkám a zaručuje odstránenie telangiektáz, je laserová koagulácia. Spravidla sa používa na odstránenie kapilárnych defektov na tvári, ale je vhodný aj pre iné časti tela.

Laserová koagulácia sa vykonáva na základe frakčnej fototermolýzy: laserový lúč preniká do kože a selektívne ovplyvňuje postihnuté cievy. Pod vplyvom vysokých teplôt sa steny postihnutých ciev prilepia spolu a zdravé tkanivá sa na tomto procese nezúčastňujú. Preto je dôležité okamžite konzultovať lekára, ktorý správne určí druh a príčiny telangiektázy a predpíše vhodnú liečbu.

Teleangiektázia: čo to je, príčiny a liečba

V moderných časoch sa čoraz častejšie vyskytujú cievne ochorenia u ľudí. Jedným z týchto prejavov je telangiektázia. Čo to je, mnohí si ani neuvedomujú. Jednoducho povedané, táto patológia je žilové žily, ktoré sa nachádzajú na tele takmer všetkých dospelých. Stáva sa, že sa choroba objavuje v detstve. Hviezdičky môžu byť umiestnené kdekoľvek na tele: končatiny, tvár, trup a tak ďalej.

popis

V medicíne sú telangiektázia (podľa kódu ICD-10 - 178.0) malé mriežky alebo škvrny s červeným alebo modrým odtieňom, ktoré sa objavujú na ľudskej pokožke v akejkoľvek časti tela, najčastejšie na tvári a oči, čo spôsobuje estetické nepohodlie. Tieto prejavy nie sú zápalové, sú spojené s pretrvávajúcim rozšírením malých ciev a kapilár. Takéto formácie nevyčnievajú nad povrch kože, vystupujú ako samostatné ohniská, pri lisovaní blednú.

Etiológia a epidemiológia

Nikto nie je imúnny voči tejto chorobe, možno ju pozorovať v každom veku. Najčastejšie sa vyskytujú abnormality u žien mladších ako štyridsaťpäť rokov. S vekom sa zvyšuje riziko rozvoja ochorenia, aj keď sa v novorodencoch často pozoruje dedičná telangiektázia.

Choroba sa začína manifestovať v detstve vo forme cerebelárnej ataxie. Mechanizmus vývoja ochorení však nebol úplne skúmaný. Ak sa ochorenie získa, môže sa vyvinúť v rozpore s hormonálnou sférou osoby.

dôvody

V medicíne existuje názor, že telangiektázia, ktorej fotografiu je uvedená v článku, je spojená s poruchami kardiovaskulárneho systému. Toto stanovisko je však zdieľané. Podľa výskumu sa ukázalo, že príčiny tejto choroby spočívajú aj v porušení ľudského hormonálneho zázemia. Existuje tiež mnoho chorôb, ktoré vyvolávajú túto patológiu:

 • dedičnosť a dlhotrvajúca expozícia karcinogénom;
 • Raynaudova choroba;
 • růžovka;
 • mastocytóza;
 • xeroderma, kŕčové žily;
 • hormonálne poruchy;
 • radiačná dermatitída;
 • cirhóza pečene;
 • ataxia;
 • dlhodobej liečby kortikosteroidmi.

Ak má osoba nevrodenú alebo dedičnú formu ochorenia, je získaná. V tomto prípade sú príčiny telangiektázie nasledovné:

 • užívanie nikotínu a alkoholu;
 • zneužívanie solária a dlhý čas pod slnkom;
 • fyzická nečinnosť.

Najčastejšie sa patológia pozoruje u predstaviteľov slabšieho pohlavia v dôsledku narušenia práce hormónu estrogén, ktorý vyvoláva relaxáciu svalov krvných ciev a zvyšuje ich tendenciu k rozširovaniu. K tomu dochádza vo väčšine prípadov počas tehotenstva a počas užívania antikoncepčných prostriedkov. Tendencia rozšírenia krvných ciev v niektorých prípadoch súvisí s poškodením krvného obehu. Krv stráca schopnosť prechádzať cez choré cievy, preto nájde iné spôsoby. Z tohto dôvodu dochádza k tvorbe krvi v cievach, zvyšuje sa jej tlak a kapiláry prasknú.

Odrody a klasifikácia

V medicíne existuje niekoľko klasifikácií tejto choroby. Vývoj telangiektázie závisí od typu vaskulárnej patológie. Čo to je, už vieme. Choroba môže byť arteriálna (dilatačné arterioly), žilové (dilatačné žľazy) a kapilárne. Formou ochorenia môže byť:

 • Jednoduché (lineárne). Charakterizovaná prejavom na lícach rovných alebo zakrivených línií modrého alebo červeného odtieňa, ktoré sa tvoria v dôsledku dermatologických patológií alebo kolagenózy.
 • Obrys. Nachádza sa na nohách a podobá sa vetvenému stromu s tmavo modrým odtieňom, ktorého zdrojom je retikulárna žila, ktorá sa nachádza vzdialene.
 • Pyatnoobrazny. Prejavená spolu s ďalšími ochoreniami tkaniva má jasne červený odtieň.
 • Hviezdicovitý. Vystupuje v jednom bode červenej farby a odchýli sa od nej v rôznych smeroch, ako sú slnečné lúče.

Primárna telangiektázia

Primárne formy ochorenia zahŕňajú:

 • Dedičná forma je charakterizovaná prítomnosťou pavúkov na veľkej ploche kože, ale nie je na slizniciach. Stáva sa to kvôli mutácii génov. Ak je jeden z rodičov chorý, potom v 50% prípadov je prenos choroby na dieťa možný. Manifestational patology krvácanie z nosa.
 • Hemoragická dedičná forma je lokalizovaná na slizniciach nosa, ústach, rozširuje sa na špičky prstov, chodidiel. Ďalej choroba môže prechádzať do pečene, priedušiek, gastrointestinálneho traktu a mozgu. V tomto prípade je oblasť kapilárneho toku zväčšená, steny sú zriedené, objavuje sa lokálna hemostáza. Táto choroba je dedičná a je charakterizovaná rôznymi mutáciami génu. Súčasne dochádza k nedostatočnému rozvoju potných žliaz, k zníženiu počtu žiaroviek vlasov. Akékoľvek zranenia môžu spôsobiť krvácanie.
 • Ataxia. Teleangiektázia sa vyskytuje v ranom veku (asi päť rokov) vo forme červených škvŕn na lakťoch a kolenách, oči, nosovej prepážke, ušných stenách a podobne. Choroba je sprevádzaná stratou rovnováhy, zhoršenou koordináciou pohybov. Táto forma ochorenia neustále rastie, môže viesť k paralýze a smrti. Súvisejú s vývojom syndrómu Louis-Bar a prejavujú sa častými ochoreniami a infekčnými ochoreniami, vývojom malígnych nádorov.
 • Nevyhnutný tvar je spôsobený výskytom malých škvŕn v oblasti krčných nervov.
 • Na nohách sa začína objavovať zásadná telangiektázia, ktorá sa postupne rozširuje na všetky časti dolných končatín.
 • "Mramorová koža" - telangiektázia u novorodencov, ktorá sa vyznačuje vzhľadom na červené oko.

Sekundárna telangiektázia

Sekundárne formy ochorenia sa prejavujú vo forme nasledujúcich ochorení:

 • rakovina buniek a keratóza soli;
 • poruchy estrogénu a hormónu kolagénu;
 • neznášanlivosť na implantované štepy.

umiestnenia

Zvážme umiestnenie telangiektázie. Čo je to, chápeme, ale kde je choroba lokalizovaná?

 • Kožná telangiektázia sa vyznačuje expanziou ciev umiestnených na povrchu kože. Toto ochorenie postihuje 30% ľudí mladších ako štyridsaťpäť rokov. Po päťdesiatich prípadoch sa choroba vyskytuje u 40% obyvateľstva a vo veku sedemdesiatich rokov sa choroba prejavuje u 75% ľudí. V zriedkavých prípadoch sa vyvíja u novorodencov.
 • Telangiektázia na tvári je najčastejšou chorobou. Je to preto, že veľa ľudí je vystavených slnku. Zároveň sa pozoruje lokalizácia na lícach, nosu a brade.
 • Vzorky krvných ciev sa môžu objaviť aj na hrudi. To môže naznačovať vývoj cirhózy a iných patologických stavov. Preto sa odporúča konzultovať s lekárom.
 • V ojedinelých prípadoch sa počas gravidity objaví cievna sieťka na rukách. Často existujú telangiektázia nohy, ktoré sa vyznačujú prejavmi žíl spôsobených hormonálnou nerovnováhou. Taktiež slnko často postihuje túto chorobu.
 • Aj na žalúdku sú pavučiny alebo pavučiny. Môžu sa vytvoriť kvôli krvácaniu v zažívacom trakte.
 • Telangiektázia dolných končatín sa rozvíja u tých, ktorí majú kŕčové žily. Títo ľudia majú stagnáciu v žilovom lôžku, čím dochádza k narušeniu prietoku krvi. V dôsledku vysokého krvného tlaku je narušená integrita krvných ciev, čo vedie k vzniku cievneho pavučiny. Tento jav sa často pozoruje u tehotných žien.
 • Na slizniciach tráviaceho a respiračného systému je takéto ochorenie veľmi zriedkavé. Cievne hviezdičky môžu byť tiež pozorované na vnútorných orgánoch, ktoré sprevádzajú iné patológie.

Teleangiektázia u detí

Často sa pozorujú cievne pavučiny u detí (70% prípadov). Zvyčajne sa cievy dilatujú tam, kde sú najbližšie k pokožke. Vonkajšie, pripomínajú škvrny s rozmazanými ružovými odtieňmi. Ak vyvíjate tlak na ne, zblednú. U novorodencov sú škvrny najčastejšie umiestnené v okcipitálnej zóne, na očných viečkach, na nosoch, na perách. Typicky je telangiektázia u dieťaťa vrodená. Ataxia je často sprevádzaná imunodeficienciou a je veľmi zriedkavá. Zvyčajne choroba nevyžaduje liečbu, pretože nakoniec ide sama od seba. Spravidla sa to deje až do roka. Avšak v prípade ataxie sa vyžaduje špeciálna liečba. Používajú sa tu gama globulíny.

Symptómy a prejavy

Táto patológia sa dá ľahko pozorovať, ak sa nachádza na povrchu kože. Spider žil môže mať iný odtieň, ktorý sa môže časom meniť. Skúsený lekár vo farbe kapilárneho vzoru ľahko identifikuje pôvod ochorenia. V niektorých malých prípadoch sa červená pavučina postupne rozrastie a stáva fialovou. Je to spôsobené vstupom do krvných ciev z žíl.

V tomto prípade sa ochorenie môže prejaviť v rôznych častiach tela. Najčastejšie je to lokalizované na tvári, pokrývajúce tváre, nos a tiež na nohách. V závislosti od prítomnosti iných ochorení sa prejavujú aj znaky telangiektázy. Čo je a ako s nimi zaobchádzať? Takže pri lupus erythematosus je aj oblasť kože so zvýšenou pigmentáciou, tiež trpia nechty. Bolestivé pocity na špičkách prstov spôsobujú pavúk pre dermatomyozitídu.

diagnostika

Po prvé, lekár zhromažďuje údaje o anamnéze a vykonáva vizuálnu kontrolu. Ďalej sa uvádza odkaz na analýzu ciev pre patológiu. Môžu sa predpísať diagnostické metódy ako MRI mozgu, rádiografia, vyšetrenie krvi a moču pre hladiny cholesterolu a hodnotenia hemostázy, endoskopia a iné. Často sa používa testovací štipka na štúdium obdobia subkutánneho krvácania, rovnako ako test s turniketom. Pomocou špeciálnych testov sa diagnostikuje choroba, ktorej výsledky určujú formu patológie.

Inštrumentálna diagnostika

Moderná medicína na štúdium patológií využíva najnovšie technológie a zariadenia. Lekár meria krvný tlak pomocou tonometra a manžetového testu. Spirálna CT je určená na hodnotenie prevalencie ochorenia. Endoskopické vyšetrenia sa tiež často vykonávajú pomocou kolonoskopie, cystoskopie, laparoskopie, bronchoskopie. MRI je takmer vždy určená na určenie miesta a prevalencie anomálií. Je veľmi dôležité správne odlíšiť telangiektázu, pretože je často zamieňaná s hemangiómom.

liečba

Ak je diagnostikovaná telangiektázia, angiosturík predpisuje liečbu. V tomto prípade môžu byť terapie odlišné a závisia od príznakov a pôvodu patológie. Ak chcete opraviť problém, môžete použiť:

 • Progresívna liečba, počas ktorej sa vykonáva posypovanie postihnutých oblastí so špeciálnymi prípravkami inhibítorov fibrinolýzy, ktoré zastavujú krvácanie a vytvárajú hematómy.
 • Skleroterapia, pri ktorej sa liekom "Sclerosant" injekčne aplikuje tenká ihla, ktorá prispieva k poškodeniu stien krvných ciev a potom k ich zlepeniu. Výsledkom je vytvorenie absorpčného spojovacieho pásma. Existuje niekoľko metód tohto postupu: mikroskleroterérapie, mikropénia, echoskleoterapia. Všetky tieto metódy sú účinné, ale neovplyvňujú príčinu ochorenia a len eliminujú následky.
 • Laserová koagulácia sa používa na odstránenie krvácania z nosa. Počas tejto doby sú postihnuté plavidlá zapálené.
 • Hemokomponentná liečba sa vyznačuje transfúziou krvných zložiek: plazmy, krvných doštičiek alebo erytrocytov.
 • Ozónová terapia je spôsobená injekciou zlúčenín s vysokým obsahom ozónu do cievy. Táto metóda sa používa na liečbu patológie na dolných končatinách.
 • Často používaný chirurgický zákrok, ktorý je určený na odstránenie postihnutej oblasti plavidla. V niektorých prípadoch je plavidlo nahradené protézou, môže byť tiež viazané alebo zapustené.

komplikácie

Neskorá liečba môže viesť k život ohrozujúcim následkom. Môže sa zdať:

 • anémia a závažné krvácanie;
 • krvácanie z tráviaceho traktu, pľúc alebo mozgu;
 • paralýza a strata zraku;
 • strata vedomia a anemická kóma;
 • porucha vnútorných orgánov alebo smrť.

Preto sa odporúča konzultovať s odborníkom, keď sa príznaky objavia.

výhľad

Všeobecne platí, že telangiektázia, fotografia prejavov, ktorú môžete vidieť v článku, má priaznivú prognózu. Vo väčšine prípadov choroba nevyžaduje špeciálnu liečbu, pretože po chvíli zmizne. Niekedy je potrebná úprava a včasné hľadanie pomoci pomáha pri úplnom zotavení. Existujú len ojedinelé prípady, keď krvácanie nastáva v žalúdku alebo v črevách. To si vyžaduje núdzovú pomoc.

Iba ataxia (Louis-Bar syndróm) má nepriaznivú prognózu, pretože v súčasnosti neexistuje účinná liečba. Takéto choroby sa stávajú príčinou smrti v dospievaní alebo mládeži, ako infekcia pľúc a poškodenie lymfatického systému malígnej povahy. Z tohto dôvodu by sa pavúkovým výskytom na koži mal človek dostať do lekárskej inštitúcie. Nezabudnite, že ochorenie nie je len kozmetická chyba, ale môže tiež naznačovať prítomnosť vážnych patológií v tele.

teleangiektázie

Pevné rozširovanie malých kapilár a iných, väčších ciev, ktoré nemajú zápalový pôvod, sa v medicíne nazýva telangiektázia. Na koži človeka sa objavujú jemné oká alebo jednotlivé škvrny červeného odtieňa, ktoré prinášajú viac estetického, ako fyzického nepohodlia.

Kód ICD-10

Príčiny telangiektázy

Existuje široký názor, že hlavným katalyzátorom patológie, ktorý sa uvažuje v tomto článku, je narušenie činnosti kardiovaskulárneho systému. To je však len čiastočne pravda. Hlavné príčiny telangiektázy, ako ukázali štúdie, sú zakorenené v nesúlade ľudského hormonálneho zázemia. Existuje aj množstvo ochorení, ktoré môžu spôsobiť takúto reakciu organizmu na "inváziu". Tieto primárne zdroje môžete zavolať:

 • Radiačná dermatitída.
 • Genetická predispozícia.
 • Xeroderma - precitlivenosť na ultrafialové žiarenie.
 • Mastocytóza je akumulácia a proliferácia žírnych buniek v tkanivách.
 • Raynaudova choroba je choroba malých artérií končatín.
 • Kŕčové žily.
 • Rosacea je chronické zápalové ochorenie kože tváre, ktoré nie je infekčné.
 • Cirhóza pečene.
 • Skupina chorôb, ktoré môžu vyvolať prejavy ataxie.
 • Dlhodobá expozícia karcinogénom.
 • Dlhý priebeh kortikosteroidov.

Ak manifestovaná patológia nie je dedičná alebo vrodená a osoba sa narodila s elastickými a trvanlivými nádobami, patológia sa získa a iné faktory okrem toho môžu byť ovplyvnené aj inými faktormi:

 • Vášeň pre alkoholické nápoje.
 • Fyzická nečinnosť.
 • Nikotín.
 • Nezdravý životný štýl.
 • Vášeň na opaľovanie.
 • Dlhodobý pobyt na priamom slnečnom svetle.
 • A ďalšie faktory.

patogenézy

Mechanizmus vzniku a vývoja choroby sa prevažne začína prejavovať v detstve (ak je choroba dedičná alebo vrodená). V každom prípade začína patogenéza telangiektázie s prejavom cerebelárnej ataxie, ale doteraz nebola úplne preskúmaná.

V prípade získanej formy ochorenia lekári naznačujú, že hormón estrogén hrá významnú úlohu pri rozširovaní krvných ciev, straty ich elasticity a sily.

Príznaky telangiektázy

Toto ochorenie je ťažké vynechať (ak sa miesto nachádza na otvorenom povrchu kože). Príznaky telangiektázy sú rovnakého typu a sú tvorené z kapilárnych slučiek umiestnených v blízkosti vonkajšej dermy. Spider žily alebo škvrny môžu mať iný odtieň: od fialovej - modrej až purpurovej. Je potrebné poznamenať, že po uplynutí času sa farba môže zmeniť.

Ako ukazuje monitorovanie problému, skúsený odborník je schopný presne etiologizovať odtieň kapilárneho vzoru. Napríklad tenké červené pavučiny, ktoré nemajú obrys nad povrchom pokožky, prechádzajú z malých kapilár a arteriol. Kým konvexné modré "zväzky" sú tvorené z venúlov.

V niektorých prípadoch sa malá červená pavučina postupom času pretransformovala, získala veľké veľkosti a zmenila odtieň na fialovú. To je spôsobené tým, že krv tečúca cez venóznu oblasť kapilárnej slučky čiastočne vstupuje do postihnutých ciev.

Prvé znaky

Uvažovaná choroba sa môže vyvinúť na takmer ľubovoľnej časti kože, no nos, nohy a tváre sa stávajú najžiadanejšími. Nie je problém spozorovať prvé príznaky patológie. Rozšírenie intrakutánnych ciev, ktoré je signálom prebudenia tela, sa začína prejavovať vzhľadom na vzhľad štruktúry na koži. Môže to byť: malá pavučina, lineárny vzor kapilár, bodkovaný alebo podobný hviezdičkám.

Telangiektázia kože

Rozšírenie povrchových plavidiel, ako ukazujú štatistiky, dnes postihuje 25 až 30% populácie mladšej ako 45 rokov. Zároveň telangiektázia pokožky ovplyvňuje prekrásnu polovicu ľudstva častejšie ako muži. A tento pomer je veľmi zreteľný. 80% tvoria ženy (najmä tí, ktorí absolvovali pôrodníctvo) a 20% mužov.

Predovšetkým sa telangiektázia kože vyvíja pri transformácii žil a arteriol.

Zároveň podľa toho istých štatistík, až do veku 30 rokov, len desať percent čelí tomuto problému, 50 - tento počet je už štyridsať percent, zatiaľ čo pre ľudí nad 70 rokov má 75% obyvateľov porážku.

Tieto prejavy sa však v ojedinelých prípadoch môžu objaviť aj u novorodencov alebo starších detí.

Telangiektázia na tvári

Najčastejšie prípady prejavov ochorenia na tvári. Vyjadrenie telangiektázie na tvári (pokiaľ sa nevzťahuje na vrodenú formu ochorenia) je spôsobené najmä tým, že mnohí ľudia sú nevyhnutne alebo na základe ich túžby vystavení priamemu slnečnému žiareniu dostatočne dlhý čas (túžba po opaľovaní na slnku alebo na soláriu).

Práve účinkom tvrdého ožiarenia sa vysvetľuje výskyt modravých alebo ružovo-červených zmien v priebehu času. Väčšinou ich lokalizácia spadá na obežné koleso nosa, brady a tváre osoby.

Teleangiektázia dolných končatín

Ale telangiektázia dolných končatín má veľmi odlišnú etiológiu. Ako si lekári všimli, najčastejšie sa začína rozvíjať u ľudí, ktorí majú v krvi varikózne žily.

Podstata problému spočíva v tom, že takí pacienti majú stagnáciu v žilovom lôžku, čím narušujú jej odtok. Táto skutočnosť vedie k zvýšeniu prietoku malých plavidiel. Pod zvýšeným tlakom krvi sa nádoby nerozostávajú, ich integrita je narušená, čo vedie k vzniku zložitého vzoru na koži.

Podobný obraz je možné pozorovať aj u tehotnej ženy, ale podstata nie je v dôsledku zvýšeného zaťaženia kvôli narušeniu práce tela, ale pri zvýšených objemoch krvi, ktoré systém čerpá, ako aj v dôsledku reštrukturalizácie ženského tela pod novým stavom. Hormóny vedú k zníženiu vaskulárneho tónu, čo vedie k ich rozšíreniu.

Telangiektázia na hrudi

Ak sa vzorky krvných ciev začnú objavovať v ľudskom hrudníku, potom stojí za zistenie alarmu vyhľadaním rady od kvalifikovaného odborníka. Koniec koncov, telangiektázia, ktorá sa objavila na hrudi, môže byť príznakom takéhoto hrozného ochorenia ako cirhóza pečene. Ale nielen on.

Je celkom možné, že takýto vzor bol vyvolaný dlhým pobytom v horiacom slnku a lúče, ktoré padajú do zóny dekoltu, spôsobili podobný obraz alebo pacient má vrodenú vaskulárnu predispozíciu pre túto patológiu. Ale je lepšie sa ponáhľať, aby sme sa stretli s lekárom, než aby sme sa hádali.

Teleangiektázia na bruchu

Nepríjemným príznakom pre človeka je výskyt zložitého cievneho vzoru v peritoneálnej oblasti. Telangiektázia na bruchu v podobe pavučiny červeného odtieňa je schopná naznačiť, že intradermálne kapiláry danej oblasti strácajú svoju elasticitu. Dôvodom tejto zmeny v práci cievneho systému môže byť patológia akútneho gastrointestinálneho krvácania.

Ak počas ďalšej kontroly osoba našla podobný obraz v sebe, konzultácia špecialistu by nebola nadbytočná.

Telangiektázia na rukách

Často, počas tehotenstva (najmä v poslednom období) žena nájde na nohách vence, čo je fyziologicky zrozumiteľné. Oveľa menej často môžete pozorovať manifestáciu telangiektázie na rukách, ale stále to nie sú ojedinelé prípady.

V prípade tehotenstva je katalyzátorom daného procesu rovnaká hormonálna nerovnováha, ktorá sa vždy objavuje hneď, ako dôjde k počatiu.

Slnko je ďalším zdrojom choroby. Ako bolo uvedené vyššie, jeho tvrdé žiarenie môže spôsobiť poškodenie stien subkutánneho kapilárneho systému. A ako výsledok - telangiektázia na rukách.

Hemoragická telangiektázia

Jednou z najčastejších diagnostikovaných zdedených chorôb postihujúcich cievny systém je hemoragická telangiektázia. Alebo ako sa nazýva choroba Randy - Osler.

Táto patológia je charakterizovaná zvýšenou prietokovou oblasťou krvnej kapiláry a ohniskom steny jeho steny, čo vytvára miestnu nevyváženú hemostázu. Druh dedičstva je autozomálne dominantný. Uvádza sa odlišná patológia génu.

Etiológia tejto choroby je stále nevysvetliteľná. Patogenéza je v súlade s vaskulárnou dyspláziou - anatomickým nedostatočným rozvojom krvných ciev. V tomto prípade je patológia vrodená.

Podstatou anomálie je podradnosť mezenchýmu. Podstata problému spočíva v znížení hrúbky steny krvných ciev, pri strate pružnosti a sile. Vzhľadom na patológiu v anatomickej štruktúre a nedostatočnom rozvoji ciev sa začína rozvíjať arteriovenózna aneuryzma. V tomto prípade môže aj malé zranenie viesť k porušeniu integrity krvných stien a vzniku krvácania.

Skrytá telangiektázia

Existuje ďalší prejav tejto choroby, ktorá je často sprevádzaná kolagenózou alebo inou patológiou dermatologickej povahy. Ide o patológiu s telangiektázou s názvom. Ich charakteristickou črtou sú škvrnité prejavy na dermis jasne červenej farby.

Existujú dve typické miesta ich lokalizácie:

 1. Na vnútornom stehne. Väčšina žiliek patrí do lineárneho typu prejavov. Zvyčajne sú ich zdrojom retikulárna žila, ktorá sa nachádza proximálne.
 2. Na vonkajšom povrchu stehna. Kreslenie na koži má zvyčajne tvar kruhovitého tvaru. Avšak ich zdroj, retikulárna žila, sa nachádza vzdialene.

Kapilárna telangiektázia

Cievne malformácie, často pozostávajúce z vreckovitých alebo fusiformných rozšírení, majú termín kapilárna telangiektázia v medicíne. V zásade ich dodávka a odtok tekutiny môžu byť rozšírené bez úplného zablokovania toku. V tejto oblasti sa predovšetkým počet krvných kapilár neruší.

Tento typ patológie sa zvyčajne nachádza na dermis tváre, krku (dekolt) a femorálnej časti. Menej často ho možno nájsť na tele. Dôvody na jeho vystúpenie už boli vyjadrené, ale nebude zbytočné opakovať:

 • Dedičnosť.
 • Dlho pobytu na slnku.
 • Porušenie procesu krvného obehu.
 • Tehotenstvo.
 • Kŕčové žily.

Patogenéza problému je iná, ale podstata je vyjadrená v dvoch variantoch vývoja problému:

 • Negatívne vonkajšie účinky na krvné cievy, čo vedie k ich strate do straty elasticity.
 • Z akéhokoľvek dôvodu je obmedzený prietok krvi do častí tela, ako sú končatiny. V tomto prípade sa tlak v nádobách začína zvyšovať a následne expanzia nádob. Nakoniec - stagnácia krvi a deštrukcia kapilár.

Randang-Osler teleangiektázia

Frekvencia diagnostikovanej patológie je dnes podľa jedného údajov - jeden prípad na 50 tisíc obyvateľov, podľa iných - 16,5 tisíc. Telangiektázia randomus sú choroby, ktoré sú vrodené a patria do hemoragickej skupiny telangiektáz.

Autozomálny dominantný typ prejavu je charakterizovaný mnohými ložiskami ochorenia, vzrušujúcimi kožu a oblasti sliznice. Súčasne ešte nie je patogenéza tejto patológie dôkladne študovaná a pochopená. Dominantná verzia vrodenej povahy ochorenia Randyu - Osler z dôvodu nedostatkov vo vývoji mezenchýmu. Nedostatok tejto oblasti systému sa obmedzuje na skutočnosť, že niektoré segmenty stien krvných ciev nemajú svalové tkanivo (vlákna). Na týchto segmentoch stena prakticky pozostáva z jediného endotelu obklopeného voľnými spojovacími štruktúrami. Táto klinika vedie k výraznému zriedeniu kapilár a venulov. Zároveň vytvárajú cievy, ktoré vytvárajú telangiektáziu pod vplyvom rôznych faktorov, svoju prietokovú oblasť, ktorá sa rozširuje v priemere. V dôsledku tohto procesu sa u arteriolov vyskytuje anastomóza. Tento proces sa vykonáva pomocou kapilárnych segmentov. Začali sa diagnostikovať arteriálne a venózne anastomózy.

V štúdii takýchto pacientov sa tiež zistilo, že uvoľňujú spojivové tkanivá. Zvýšenie koncentrácie histiocytov a leukocytov sa pozorovalo v patologických zónach. Táto choroba je sprevádzaná nedostatočným rozvojom potných žliaz, papilách dermy, ako aj poklesom počtu vznikajúcich vlasových folikulov.

Krvácanie nie je nezvyčajné u Rendu-Oslerovej choroby, čo je spôsobené zvýšenou krehkosťou ciev, stratou elasticity a sily. V niektorých prípadoch lekári pozorujú u pacientov s touto diagnózou zlyhanie v systéme na tvorbu krvných doštičiek, ktoré aktivujú fibrinolýzu. Ale posledné dve skutočnosti sú vzácnou výnimkou a nie vzorom. Preto nie sú vnímané ako príznaky ochorenia Randy-Osler.

Teleangiectasia Louis Bar

Ďalším prejavom posudzovanej choroby, a to nie bez dôvodu, ktorý možno pripísať dedičným chorobám, je telangiektázia lúpeží Louis. Ako to dokázali vedci, hlavnými zdrojmi syndrómu Louis-Bar (alebo sa tiež nazýva ataxia - telangiektázia) sú:

 • Nedostatok T - bunkového dopĺňania obranyschopnosti tela. Tento faktor spôsobuje časté prechladnutie a infekcie dýchacích ciest u pacienta. Riziko ďalšieho získania malígneho nádoru sa zvyšuje.
 • Telangiektázia kože a očnej spojovky.
 • Cerebelárna ataxia.

Najčastejšie sa objavujú prvé príznaky tejto choroby vo veku 3 - 6 rokov. Aj keď je povolený neskorší vzhľad. Existujú aj izolované prípady prejavov syndrómu už v prvom mesiaci života novorodenca.

Stojí za zmienku, že príznaky telangiektázie môžu naznačovať prítomnosť rôznych ochorení, ale v súčinnosti s ataxiou je to Louis-Barov syndróm. Spočiatku sa krvný pavúk objaví na spojovke, zachytávajúc očné viečka a postupne celú tvár. Potom sa rozšíri na oblasti záhybov kolena a kolena, vnútorné časti nôh a rúk. Vyskytli sa prípady, keď sa takýto vzor našiel na sliznici oblohy.

Možno prvý vzhľad malých škvŕn kávy farby. Sú zvlášť kontrastné v miestach, kde zasiahli slnečné lúče.

ataxia teleangiektázia

Ako je opísané v predchádzajúcej časti, kombinácia dvoch symptómov: prejav atoxie (zhoršená koordinácia motorov, strata rovnováhy) a telangiektázia (výskyt mriežky krvných ciev na povrchu kože) naznačuje históriu pacienta so syndrómom Louis-Bar. Kombinácia ataxie - telangiektázie, s odkazom na autozomálne recesívne patológie, postupne postupuje. Ak neurobíte primerané opatrenia, môžu viesť k zvýšeniu svalovej slabosti, paralýze a niekedy k smrti pacienta.

Teleangiektázia u novorodencov

S prechodnými alebo prechodnými zmenami v epiderme novorodencov sú dosť bežné. Väčšina z týchto prejavov je fyziologicky zdravá a nevyžaduje žiadny zásah. Štatistiky ukazujú, že telangiektázia u novorodencov má pomerne vysokú frekvenciu a je vystavená číslu približne 70%.

Tieto príznaky zvyčajne časom zmiznú. Spravidla sa to stáva v období do jedného roka, menej často v neskoršom veku.

Táto skutočnosť sa nevzťahuje na prejavy telangiektázie spolu s príznakmi ataxie. Táto kombinácia hovorí o závažnosti situácie a vyžaduje okamžitú konzultáciu so špecialistom.

Dedičná telangiektázia

Patológia, ktorá je zdedená autozomálne dominantným spôsobom. Jeden mutovaný gén je dosť a človek dostane nadmerné cievne krvácanie. Pravdepodobnosť, že dieťa má túto mutáciu (ak má jeden z rodičov mutovaný gén) je 50%. Ak sú obaja rodičia chorí, neexistujú žiadne alternatívy.

V tejto súvislosti sa dedičná telangiektázia prejavuje hlavne častým krvácaním z nosových priechodov, pričom často nie je možné vysvetliť príčinu útoku.

Komplikácie a následky

Ak prijmeme včasné a primerané opatrenia na zastavenie problému, môžeme stabilizovať situáciu tým, že ochránime pacienta pred budúcimi komplikáciami. Ak dôjde k vynechaniu času, dôsledky môžu byť nielen závažné, ale aj nebezpečné pre zdravie a život pacienta.

 • Anémia nedostatku železa - pokles hladín hemoglobínu, čo vedie k hladovaniu tela kyslíkom.
 • Výskyt ťažkého krvácania (krvácanie):
  • Sliznica tráviaceho traktu.
  • V mozgu.
  • V pľúcnom tkanive.
 • Možná lokálna alebo celková paralýza tela.
 • Krvácanie sietnice môže spôsobiť stratu videnia.
 • Prípady smrti sú zriedkavé, ale existuje riziko ich rozvoja.
 • Strata vedomia Takzvaná anemická kóma.
 • Celkové poškodenie všetkých vnútorných orgánov, najmä v prípade chorôb chronickej povahy.

Diagnóza telangiektázy

Pri identifikácii každej patológie má svoje vlastné metódy a nástroje. Primárna diagnostika telangiektázie začína vizuálnou kontrolou pacienta. Potom lekár dáva pokyny na štúdium ciev pre ich patológiu. V prípade potreby je možná konzultácia s oftalmológa a otolaryngológa. A tiež:

 • Lekár nevyhnutne skúma históriu pacienta a zisťuje, či bola telangiektázia diagnostikovaná u blízkych príbuzných.
 • Možno MRI mozgu.
 • Rádiografia oblasti pľúc.
 • Všeobecný krvný test.
 • Analýza moču
 • Stanoví sa hladina cholesterolu.
 • Vzorky na stanovenie hemostázy - proces zrážania.
 • Meranie krvného tlaku.
 • Endoskopické vyšetrenie vnútorných orgánov.

analýzy

Ako už bolo spomenuté, pri formulovaní správnej diagnózy nie je posledné miesto obsadené laboratórnymi testami. Testy, ktoré lekár predpisuje, sú:

 • Analýza moču, ak určuje červené krvinky, poukazuje na prítomnosť patológie v tele.
 • Všeobecný krvný test. Stanoví sa hladina erytrocytov, ktorá by mala byť normálne v rozmedzí od 4,0 do 5,5 x 109 g / l. Po krvácaní dochádza k nárastu retikulocytárnych buniek zodpovedných za tvorbu červených krviniek. Stanoví sa hladina hemoglobínu, hodnoty pod normou (130-160 g / l) naznačujú určitý stupeň nedostatku železa. Počet leukocytov je zvyčajne normálny - 4-9x109g / l, pri takej patológii sa počet krvných doštičiek neodchyľuje od normy (150-400x109g / l). Ak sa ich počet zníži, táto skutočnosť môže byť vysvetlená iba krvácaním.
 • Biochemická analýza krvi vám umožňuje získať ukazovatele cholesterolu, glukózy, kyseliny močovej, kreatinínu a elektrolytov. Takáto štúdia pomôže identifikovať prítomnosť komorbidít.
 • Vyhodnotenie hemostázy prostredníctvom testov:
  • Trvanie krvácania. Za týmto účelom sa vykonáva punkcia prsta alebo ušného laloku.
  • Obdobie krvnej koagulácie (pred vznikom krvavej zrazeniny).
  • Na vyhodnotenie periódy subkutánneho krvácania sa použije test štipľavosti.
  • Testovací pás - na päte, asi päť minút, uložte šnúru. Táto metóda nám umožňuje odhadnúť výskyt krvácania v predlaktiach pacienta.

Inštrumentálna diagnostika

V modernej medicíne nemôže robiť bez inovatívneho vybavenia. Nie je venovaná pozornosť inštrumentálnej diagnostike a ochoreniu. Lekár zvyčajne predpisuje:

 • Kontrola krvného tlaku pomocou tonometra, rovnako ako test manžety: prístroj je natlakovaný v manžeti približne 100 mm. Hg Art. Starnúc po dobu piatich minút a vyšetril povrch pokožky kvôli krvácaniu.
 • Špirálová počítačová tomografia umožňuje posúdiť stav vnútorných orgánov a zároveň získať počet röntgenových snímok. Pomáha hodnotiť veľkosť telangiektázy.
 • Množstvo endoskopických vyšetrení:
  • Fibroesophagogastroduodenoscopy - vyšetrenie tráviaceho traktu.
  • Colonoskopia - vizualizácia hrubého čreva.
  • Laparoskopia - vyšetrenie peritonea pomocou punkcie.
  • Bronchoskopia - vyšetrenie dýchacieho systému.
  • Cystoskopia - vyšetrenie močového systému.
 • Magnetické rezonančné zobrazenie (MRI) je vplyv na telo pacienta magnetickým poľom. Umožní vám získať balík röntgenových lúčov vyšetrovanej oblasti tela a vizuálnu štúdiu na obrazovke počítača v 3D obraze. Lokalizácia a rozsah telangiektázy.

Diferenciálna diagnostika

Existuje ešte jeden smer uznania choroby - diferenciálnej diagnózy. Pomocou špeciálnych testov a štúdií sa vykoná analýza stavu pacienta. Po získaní úplného obrazu o patológii môže špecialista poskytnúť stanovisko k povahe choroby - primárnej alebo sekundárnej patológii.

Primárne zahŕňa:

 • Dedičná hemoragická telangiektómia.
 • Dedičná telangiektómia.
 • Ataxia - telangiektómia.
 • Nevoid.
 • Zovšeobecnené základné.
 • Mramorová koža.
 • Do sekundárnej patológie:
  • Reakcia tela na cudzí transplantát.
  • Rakovina bazálnych buniek.
  • Zlyhanie pri výrobe kolagénu a estrogénu.
  • Solar Krator.

Existuje diferenciálna diagnóza a typ obrazu:

 • Woody.
 • Lineárne.
 • Hviezdicovitý.
 • Pyatnoobrazny.
 • Existuje tiež rozdiel v súvislosti s účasťou jednej alebo druhej nádoby na patologických odchýlkach:
  • Zvýšenie prietokovej plochy arteriolov je arteriálne.
  • Zvýšenie venulov cez priechod - žilové.
  • Kapilárnej.

Rozdiel medzi hemangiómom a telangiektázou

Neskúsený odborník alebo osoba ďaleko od lekárstva nemôže rozlišovať medzi týmito dvoma pojmami, ale existuje rozdiel medzi hemangiómom a telangiektázou.

Hemangiómy sú benígne nádory. Nádor je tvorený z endotelových buniek, ktoré sa vyvíjajú nezávisle. V takomto prípade sa prvé zmeny môžu prejaviť už v prvých dňoch života novorodenca. Ich rýchly vývoj nastane v nasledujúcich šiestich mesiacoch. Ako ukazuje skúsenosť, potom rast jeho aktivity trochu klesá a po začiatku roka začína jeho odpočítavanie. Počas prvých piatich rokov života sa približne 50% nádorov rozpustí, po sedem rokoch sa tento počet približuje 70%. Väčšina zostávajúcich 30%, invázia podľa veku 12 rokov.

Teleangiektázia je konštantné zvýšenie prietoku malých krvných ciev v subkutánnej oblasti: areola, kapiláry a venuly. Táto patológia nemá charakter zápalu, má vrodenú aj získanú geneziu.

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba telangiektázy

Výber metódy problému závisí priamo od definície zdroja patológie. Liečba telangiektázie, ako aj jej príčiny, je celkom rôznorodá. A v závislosti od klinického obrazu, diagnózy a konkrétneho zdroja, lekár zvolí metódu, ktorá podľa neho bude najefektívnejšia.

 • Konzervatívna liečba sa zníži na pokropenie postihnutej dermy špeciálnymi liekmi inhibítorov fibrinolýzy. Zastavujú krvácanie, nedovoľujú, aby sa výsledné krvné zrazeniny rozpustili a vytvorili hematómy.
 • Skleroterapia je postup, pri ktorom sa špeciálny liek injektuje do poškodenej nádoby, ktorá "spája" rozbité steny. Nemalo by sa však zabúdať na súbežnú liečbu liekov zameranú na odstránenie samotných príčin vaskulárnej patológie.
 • Chirurgický zákrok sa aplikuje, keď je potrebné odstrániť sektor poškodenej kapiláry. Dnes existujú techniky, ktoré umožňujú výmenu postihnutej oblasti za protézu. Keď k tomu dôjde, kaučutie a ligácia ciev, ktoré sú zdrojom krvi pre telangiektáziu.
 • Elektrokoagulácia, zvlášť účinná pri krvácaní z krvi.
 • Kryokoagulácia - používanie nízkych teplôt (vo forme kvapalného dusíka) na kaučukovú činnosť v oblastiach poškodených telangiektázou.
 • Liečba založená na hormónoch. Ak je príčina choroby v rozpore s hormonálnym pozadím tela, potom je korigovaná liečivami zoslabenej skupiny.
 • Hemokomponentná liečba je transfúzia krvných zložiek pacientovi.
  • Transfúzia čerstvej zmrazenej plazmy. S akútnou stratou krvi.
  • Transfúzia hmoty doštičiek. Spôsobené veľkou stratou krvi.
  • Transfúzia červených krviniek. Určené na základe laboratórnych krvných testov (s nízkou hladinou červených krviniek).

lekárstvo

Na liečbu telangiektázie je v niektorých prípadoch predpísaná konzervatívna liečba. V tomto prípade je pacientovi predpísané liečivo patriace do skupiny inhibítorov fibrinolýzy, ktoré inhibujú proces rozpúšťania krvných zrazenín a krvných zrazenín prostredníctvom kompetitívnej inhibície enzýmu aktivujúceho plazminogén a inhibície tvorby plazmínu.

Takéto lieky sú: transamcha, polykapron, cyklo-F, aminokapronová kyselina, exacyl, tranexamová kyselina, retioderm, cyklokapron a ďalšie.

Liečivá sa aplikujú topicky vo forme sprejov, obrúskov a masti.

Ľudová liečba

Alternatívna medicína má svoje vlastné návrhy na liečbu príslušnej choroby. Ponúkame populárnu liečbu vyjadrenú viacerými spôsobmi.

 • Hroznové bobule (modré) sa natiahnu a pripojí sa k vaskulárnemu vzoru.
 • Hrozno môže byť nahradené bobuľami červenej ríbezle alebo jahodami.
 • Jablkový muštový ocot je tiež účinný. Bavlnený tampón namočený v tekutine, utrite postihnutú oblasť. Potom položia list z kapusty na vrch a fixujú ho tesným obväzom.
 • Podobné utieranie môže byť vykonané s buničiny zo zelených paradajok. Po tomto postupe sa na dermis musí aplikovať výživný krém.
 • Môžete pripraviť liečebný krém tým, že vstúpite do bežného jojobového oleja. Mazajte miesta patológie.

Bylinné lieky

So sútokom určitých faktorov na úľavu telangiektázie, používanie a liečbu bylinami.

Liečitelia odporúčajú vytvoriť masku takých bylín: harmanček, zemiakový škrob, kvety konského gaštanu, nechtíka, reďkovka a poľné prasie. Zmiešajte všetky zložky a po vstupe trochu vody dostať hustú kašičku. Kompozícia sa aplikuje na postihnutú oblasť, pokrývajúca vrchol s gázou. Ponorte na štvrťhodinovú hodinu a umyte infúziou pripravenou na základe nechtíka, ryže a harmančeka, ktoré sa klasicky pripraví z lyžice zberu a pohára vriacej vody.

Ďalší efektívny kompres je vyrobený na základe zbierky gaštanu konského, nechtíka, pšeničnej trávy, harmančeka a prasličky. Polievková lyžica kolekcie sa naleje do pohára vriacej vody a varí sa päť minút na malom svetle, vyčerpanom. Používa sa ako pleťová voda na 10 až 15 minút. Ak je handrička suchá, mala by sa opäť navlhčiť v bujóne. Po ukončení procedúry naneste malý krém na nechty.

Užitočné budú aj odvary týchto byliniek, ktoré sa užívajú orálne. Tu môžete tiež pridať rue, trojfarebnú fialovú, kvetinovú, gaštanovú alebo ražnú extrakciu, ktorá sa odoberá 15 - 30 kvapiek, zriedená pol halou vody trikrát po celý deň.

Čučoriedka proti telangoektýze

Zlepšiť stav ciev, aspoň čiastočne vrátiť ich silu a elasticitu, prípadne s výrobkami bohatými na takéto vitamíny ako C, E a R. Borúľky sa predovšetkým osvedčili proti telangoektázii. Môže byť jedená aj čerstvá a spracovaná.

homeopatie

Teraz je možné hovoriť o plnohodnotnej liečbe homeopatickými prípravkami len v prípade ich dlhodobého podávania. Homeopatia, ktorú zastupujú lieky Lachesis, Aurum Jodatum, Aurum Metallicum, Abrotanum, umožňuje obnovenie obehu v mikrovaskulárnom lôžku.

Chirurgická liečba

Nie posledné miesto v reliéfe choroby je dané radikálnejším metódam. Chirurgická liečba patológie predstavuje niekoľko inovatívnych metód:

 1. Laserová koagulácia. Väčšinou sa táto kauterizácia vykonáva s kapilárnymi defektmi na tvári, ale môže byť použitá aj na iných miestach tela. Pri pôsobení vysokých teplôt sa tkanivo lepí.
 2. Elektrokoagulácia - kauterizácia poškodených ciev s prúdom.
 3. Scleroscope. Použitie sklerotizantu umožňuje "spájanie" poškodených oblastí stien cievy.
 4. Eloskopia, inovatívna technológia ELOS (ELOS), bez kontaktu s pokožkou, veľmi efektívne "spája" poškodené krvné cievy. Táto metóda nemá prakticky žiadne kontraindikácie a nie je traumatické.
 5. Liečba ozónom sa uskutočňuje zavedením zlúčeniny ozónu a kyslíka do nádoby s vysokým obsahom ozónu. Je katalyzátorom oxidácie, čo vedie k zničeniu nádoby. Táto technika sa používa na zmiernenie telangoektýzy na nohách.

Odstránenie telangiektázy

K dnešnému dňu existuje niekoľko spôsobov, ako odstrániť telangiektáziu. Jednou z nich je metóda operácie rádiových vĺn, ktorá sa používa na odstránenie kapilárneho vzoru z tváre a iných oblastí. Jeho výhodou je bezkontaktný, bez opuchu a zjazvenia. Negatívne aspekty zahŕňajú možnosť použitia na odstránenie malých množstiev škôd. Na postup používajúci vysokofrekvenčné rádiové vlny vyžarované špeciálnym prístrojom "Surgitron".

Ďalším spôsobom odstránenia je laserová fotokoagulácia. Podstata postupu je absorpcia energie uvoľňovanej lúčom tkanivami krvných ciev. K dispozícii je vykurovanie stien, čo spôsobuje ich spájkovanie. Výhoda tejto techniky: vysoký kozmetologický účinok spôsobený bezkontaktným procesom. Nevýhodou je, že plocha postihnutá lúčom je asi 3 mm, pričom priemer kapiláry nie je väčší ako 1 mm. Používa sa hlavne s veľkou léziou.

prevencia

Aby sa predišlo alebo znížilo riziko vzniku patológie, stojí za to nasledovať odporúčania odborníkov. Prevencia telangiektázy zahŕňa:

 • Ochrana pokožky pred nadmerným slnečným žiarením.
 • Ak má rodina predispozíciu k patológii, mali by ste použiť špeciálnu kozmetiku (prácu na zúžení krvných ciev), ktorú špecialista bude poradiť a vybrať.
 • Je potrebné vzdať sa zlých návykov a prehodnotiť svoju stravu, uprednostňovať zdravé potraviny.
 • Je potrebná emočná stabilita a zdravý životný štýl.
 • Ak existujú predpoklady, prejdite v lekárskej genetickej konzultácii.
 • Starajte sa o svoju imunitu: vytvrdzovanie, sprcha, špeciálna fyzická námaha, čerstvý vzduch.
 • Výber fyziologicky správnej obuvi a oblečenia.
 • Normalizácia hmotnosti.
 • Mierne cvičenie.
 • Včasná liečba chorôb postihujúcich kardiovaskulárny systém.
 • Včasná adekvátna liečba dedičnej telangiektázy.
 • Pravidelná rutinná inšpekcia.

výhľad

Vo všeobecnosti je prognóza posudzovanej choroby priaznivá. V niektorých prípadoch patológia nevyžaduje žiadnu liečbu a časovo sa vyrieši. Niektoré prípady vyžadujú úpravu. Ale vo všeobecnosti, ak pacient požiada o lekársku pomoc, potom sa v budúcnosti ochorenie netrápi.

Iba v ojedinelých prípadoch je možné veľké gastrointestinálne krvácanie. S takýmto obrazom je potrebná núdzová lekárska pomoc.

Výnimkou je syndróm Louis Bar, alebo sa tiež nazýva - ataxia - telangiektázia. Efektívne spôsoby zastavenia choroby dnes neexistujú. V dospievaní alebo dospievaní sa vyskytne smrteľný záchvat a príčinou je predovšetkým pľúcna infekcia alebo malígna lézia lymforetického systému.

Vzhľad zložitého cievneho vzoru na povrchu kože by mal povzbudiť človeka, aby sa obrátil na špecialistu. Koniec koncov, telangiektázia nie je len kozmetická chyba, môže to byť príznakom omnoho vážnejšej patológie. Preto nezabudnite na rady špecialistu. Nech je to falošný poplach, čo je stratený čas na liečbu. Buďte viac pozorní voči sebe a svojmu telu, potom v budúcnosti nebudete musieť riešiť zdravotné problémy.

Editor odborných lekárov

Portnov Alexey Alexandrovich

vzdelanie: Kyjevskej národnej zdravotnej univerzity. AA Bogomolets, špecialita - "Medicína"

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo potrebujete vedieť o zlyhaní pravej komory

Zlyhanie pravej komory ako samostatná patológia bola identifikovaná pomerne nedávno. Predtým srdcové zlyhanie malo za následok poruchy spojené s dysfunkciou ľavej komory.

,..,,,

Externý hydrocefalus mozgu u dospelých

Ivan Drozdov 30.10.2017 0 Komentáre Externý hydrocefalus - akumulácia cerebrospinálnej tekutiny v subarachnoidnom priestore, spôsobená porušením jeho absorpcie do žilového lôžka.

Zlomeniny na tele bez dôvodu

Kríže z modrín alebo "zarobené" na jeseň prekvapujú nikto. Stane sa vám to, že je tu modrina - tu je, fialová a bolestivá - a nie je tam žiadna spomienka na to, odkiaľ pochádza, nie?

Prečo sú žily na rukách, diagnóza, čo robiť

Z tohto článku sa dozviete: žily v náručí, aké sú dôvody. Je to normálne alebo patologické? Aké sú spôsoby riešenia tohto problému?Žily na ramenách sú viditeľné alebo vyčnievajú, keď majú veľký priemer a sú umiestnené priamo pod kožou.

Mozgové vasodilatátory

Prerušenie mikrocirkulácie krvi v mozgu je vážnou odchýlkou, ktorá môže byť spôsobená vaskulárnymi ochoreniami, nepriaznivými environmentálnymi podmienkami a množstvom ďalších faktorov.