Podmienka nazývaná akútne porušenie cerebrálneho obehu je jednou z hlavných príčin smrti v rozvinutých krajinách. Podľa štatistík trpí každoročne viac ako 6 miliónov ľudí, z ktorých jedna tretina zomrie v dôsledku choroby.

Príčiny porúch cerebrálnej cirkulácie

Lekári volajú porušenie krvného obehu v mozgu, ťažkosti s pohybom krvi cez svoje cievy. Poškodenie žíl alebo tepien zodpovedných za prietok krvi spôsobuje vaskulárnu insuficienciu.

Cievne patológie, ktoré vyvolávajú porušenie cerebrálneho obehu, môžu byť veľmi odlišné:

 • krvné zrazeniny;
 • slučkovanie, zakrútenie;
 • zúženie;
 • embólia;
 • aneuryzma.

Je možné hovoriť o cerebrálnej vaskulárnej nedostatočnosti vo všetkých prípadoch, keď množstvo krvi skutočne prenesené do mozgu sa nezhoduje s nevyhnutným.

Štatisticky, problémy s krvným zásobovaním najčastejšie spôsobujú sklerotické cievne ochorenie. Vzdelávanie v podobe plaku interferuje s normálnym prechodom krvi cez plavidlo, čo zhoršuje jeho výkonnosť.

Ak liečba nie je predpísaná včas, plaketa sa nevyhnutne nahromadí do krvných doštičiek, čím sa zvýši veľkosť, prípadne vznikne krvná zrazenina. Buď zablokuje nádobu, zabráni pretečeniu krvi, alebo bude odtrhnutá prietokom krvi, po ktorej bude dodaná do mozgových tepien. Tam zatvára nádobu a spôsobuje akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie nazývanej mŕtvica.

Hypertenzia sa tiež považuje za jednu z hlavných príčin ochorenia. Pre pacientov trpiacich hypertenziou existuje frivolný postoj k ich vlastnému tlaku, vrátane spôsobov, ako ich normalizovať.

V prípade predpísanej liečby a dodržiavania lekárskych predpisov sa pravdepodobnosť vaskulárnej insuficiencie zníži.

Osteochondróza krčnej chrbtice môže tiež spôsobiť ťažkosti s prietokom krvi, pretože stláča tepny, ktoré kŕmia mozog. Preto je liečba osteochondrózy nielen záležitosťou zbavenia sa bolesti, ale skôr pokusom vyhnúť sa vážnym následkom, dokonca aj smrti.

Chronická únava sa tiež považuje za jeden z príčin vzniku obehových ťažkostí v mozgu.

Poranenia hlavy môžu byť tiež priamou príčinou tejto choroby. Otrasy, krvácanie alebo modriny spôsobujú kompresiu centier mozgu a následkom porušenia cerebrálneho obehu.

Varianty porušení

Lekári hovoria o dvoch typoch problémov mozgového krvného obehu: akútne a chronické. Rýchly vývoj je charakteristický pre akútnu, pretože to môže byť otázka nielen dní, ale dokonca minút minút priebehu ochorenia.

Akútne porušenia

Všetky prípady problémov s mozgovou cirkuláciou s akútnym priebehom sa dajú rozdeliť do dvoch skupín:

 1. mŕtvice. Na druhej strane všetky mŕtvice sú rozdelené na hemoragické, v ktorých krvácanie sa vyskytuje v mozgovom tkanive v dôsledku pretrhnutia cievy a ischémie. V druhom z nich sa krvné cievy prekrývajú z akéhokoľvek dôvodu, čo spôsobuje mozgovú hypoxiu;
 2. prechodné porušenie cerebrálneho obehu. Tento stav je charakterizovaný problémami miestnych ciev, ktoré neovplyvňujú dôležité oblasti. Nie sú schopné spôsobiť skutočné komplikácie. Prechodná porucha z akútnej choroby sa vyznačuje jej trvaním: ak sa príznaky pozorujú menej ako jeden deň, potom sa proces považuje za prechodný, inak - za mŕtvicu.

Chronické poškodenie

Chronické komplikácie krvného obehu v mozgu sa dlhodobo rozvíjajú. Príznaky charakteristické pre tento stav sú na začiatku veľmi mierne. Iba s plynutím času, keď choroba postupuje výrazne, pocity sú silnejšie.

Symptómy ťažkostí s krvným obehom mozgu

Klinický obraz pre každý typ vaskulárnych problémov môže mať iný vzhľad. Ale všetky z nich sú charakterizované bežnými znakmi, ktoré naznačujú stratu funkčnosti mozgu.

Aby bola liečba čo najefektívnejšia, je potrebné identifikovať všetky významné symptómy, aj keď je pacient istý ich subjektivitou.

Pre poruchy cerebrálneho obehu charakterizované nasledujúcimi symptómami:

 • bolesti hlavy zanedbateľného pôvodu, závraty, husacie koža, brnenie, ktoré nie sú spôsobené žiadnymi fyzickými dôvodmi;
 • imobilizácia: ako čiastočná, keď motorické funkcie čiastočne strácajú jednu končatinu a paralýzu, čo spôsobuje úplnú imobilizáciu časti tela;
 • prudké zníženie ostrosti zraku alebo sluchu;
 • príznaky, ktoré naznačujú problémy s mozgovou kôrou: ťažkosti pri rozprávaní, písaní, strata schopnosti čítať;
 • epileptické záchvaty;
 • prudké zhoršenie pamäti, inteligencie, duševných schopností;
 • náhlý vývoj chýbajúcej mysle, neschopnosť sústrediť sa.

Každá z problémov mozgového krvného obehu má svoje vlastné symptómy, liečba ktorých závisí od klinického obrazu.

Takže pri ischemickej mozgovej príhode sú všetky príznaky veľmi akútne. Pacient bude mať nutne sťažnosti na subjektívnu povahu vrátane ťažkej nevoľnosti, zvracania alebo ohniskových príznakov, ktoré signalizujú porušenie tých orgánov alebo systémov, pre ktoré je postihnutá časť mozgu zodpovedná.

Hemoragická mŕtvica sa pozoruje, keď krv vstupuje do poškodenej cievy z mozgu. Potom tekutina môže stlačiť mozgovú dutinu, čo jej spôsobuje rôzne poškodenia, čo často vedie k smrti.

Prechodné poruchy mozgovej cirkulácie, nazývané prechodné ischemické záchvaty, môžu byť sprevádzané čiastočnou stratou motorickej aktivity, ospalosťou, poškodením zraku, schopnosťami reči, ako aj zmätkom.

Pre chronické problémy cerebrálnej krvi, charakterizované neurčitým vývojom po mnoho rokov. Preto sú pacienti často starší a liečba stavu nevyhnutne zohľadňuje prítomnosť sprievodných ochorení. Časté príznaky - zníženie intelektuálnych schopností, pamäť, schopnosť sústrediť sa. Takíto pacienti môžu byť charakterizovaní zvýšenou agresivitou.

diagnostika

Diagnóza a následná liečba stavu je založená na nasledujúcich parametroch:

 • vrátane sťažností pacientov;
 • sprievodných ochorení pacienta. Diabetes mellitus, ateroskleróza, vysoký krvný tlak môžu nepriamo naznačovať problémy s obehom;
 • skenovanie poškodených plavidiel. Umožňuje vám predpísať liečbu;
 • zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie, čo je najspoľahlivejší spôsob vizualizácie postihnutej oblasti mozgu. Moderná liečba problémov s mozgovou cirkuláciou je jednoducho nemožná bez MRI.

Liečba ťažkostí s mozgovou cirkuláciou

Poruchy mozgovej cirkulácie, ktoré sú akútne v prírode, vyžadujú okamžité ošetrenie lekárom. V prípade mŕtvice je núdzová starostlivosť zameraná na udržiavanie životne dôležitých orgánov a systémov osoby.

Liečba mozgových cievnych problémov má poskytnúť pacientovi normálne dýchanie, krvný obeh, odstránenie mozgového edému, korekciu krvného tlaku, normalizáciu rovnováhy vody a elektrolytov. Pri všetkých týchto postupoch musí byť pacient v nemocnici.

Ďalšou liečbou mŕtvice bude odstránenie príčiny ťažkostí s obehom. Okrem toho sa koriguje všeobecný krvný tok mozgu a obnovenie jeho postihnutých oblastí.

Podľa lekárskych štatistík včasná a správna liečba zvyšuje šance na úplné obnovenie funkcií postihnutých mŕtvicou. Približne jedna tretina pacientov s nedostatočnou telesnou kapacitou po rehabilitácii sa môže vrátiť k svojej práci.

Chronické poruchy cerebrálnej cirkulácie sa liečia liekmi, ktoré zlepšujú arteriálny prietok krvi. Súbežne predpísajte liečbu, normalizujte krvný tlak, hladinu cholesterolu v krvi. V prípade chronických porúch sa zobrazuje sebarealizácia pamäti, koncentrácie a inteligencie. Medzi takéto aktivity sa dá hovoriť čítaním, zapamätaním si textov srdcom, iným duchovným vzdelávaním. Nie je možné zvrátiť proces, ale pacient môže zabrániť tomu, aby sa situácia zhoršila.

Možno vás bude zaujímať. Veľmi podobná choroba sa nazýva: cerebrálny angiodystónia mozgových ciev.

Porušenie arteriálneho krvného obehu mozgu: formy, znaky, liečba

V posledných rokoch sa percento mortality z patologických lézií mozgových ciev, ktoré boli predtým spojené so starnutím tela a ktoré boli diagnostikované iba u starších ľudí (po 60 rokoch), výrazne vzrástlo. Dnes sa symptómy mozgového obehového ochorenia omladzujú. A z mŕtvice často umierajú ľudia mladší ako 40 rokov. Preto je dôležité poznať príčiny a mechanizmus ich vývoja, aby preventívne, diagnostické a terapeutické opatrenia priniesli najefektívnejší výsledok.

Čo je cerebrovaskulárna príhoda (MK)

Cievky mozgu majú zvláštnu dokonalú štruktúru, ktorá ideálne reguluje prietok krvi a zabezpečuje stabilitu krvného obehu. Sú usporiadané takým spôsobom, že pri zvyšovaní prietoku krvi do koronárnych ciev asi 10-krát počas telesnej aktivity zostáva množstvo cirkulujúcej krvi v mozgu s nárastom duševnej aktivity na rovnakej úrovni. To znamená, že dochádza k prerozdeľovaniu toku krvi. Časť krvi z mozgu s menším zaťažením sa presmeruje na oblasti so zvýšenou aktivitou mozgu.

Tento dokonalý proces krvného obehu je však narušený, ak množstvo krvi vstupujúce do mozgu nevyhovuje jeho potrebe. Treba poznamenať, že jeho redistribúcia na časti mozgu je nevyhnutná nielen pre jeho normálnu funkčnosť. Vyskytuje sa aj v prípade výskytu rôznych patológií, napríklad stenózy cievneho lumenu (zúženie) alebo obštrukcie (uzáveru). V dôsledku zhoršenej samoregulácie sa rýchlosť pohybu krvi v určitých častiach mozgu spomaľuje a je ischemická.

Typy porušení MK

Nasledujúce kategórie narušeného prietoku krvi v mozgu:

 1. Akútne (ťahy), ktoré sa náhle objavujú s dlhým priebehom a prechodné, ktorých hlavné príznaky (zhoršenie zraku, strata prejavu atď.) Trvajú nie viac ako jeden deň.
 2. Chronická choroba spôsobená dyscirkulatívnymi encefalopatiami. Sú rozdelené na dva typy: hypertenzný pôvod a spôsobené aterosklerózou.

Akútna cerebrovaskulárna príhoda (ONMK)

Akútna cerebrovaskulárna príhoda spôsobuje pretrvávajúce poruchy mozgovej aktivity. Je to dva typy: hemoragické (krvácanie) a ischemické (tiež nazývané mozgový infarkt).

hemoragické

etiológie

Krvácanie (hemoragická porucha krvného prietoku) môže byť spôsobená rôznymi arteriálnymi hypertenziami, vaskulárnymi aneuryzami, vrodenými angiómami atď.

patogenézy

V dôsledku zvýšenia krvného tlaku sa uvoľňuje plazma a bielkoviny, ktoré sa v ňom nachádzajú, čo vedie k plazmovému namáčaniu cievnych stien a spôsobuje ich deštrukciu. Aký druh hyalínovej špecifickej látky (proteín pripomínajúci chrupavku vo svojej štruktúre) je uložený na cievnych stenách, čo vedie k rozvoju hyalinózy. Plavidlá sa podobajú skleneným tubám, strácajú elasticitu a schopnosť udržiavať krvný tlak. Okrem toho sa priepustnosť cievnej steny zvyšuje a krv môže voľne prechádzať cez neho impregnáciu nervových vlákien (diapedemické krvácanie). Výsledkom takejto transformácie môže byť tvorba mikroanalýz a pretrhnutie cievy s krvácaním a prenikaním krvi do bielych meduliek. Takto krvácanie nastáva v dôsledku:

 • Plazmová impregnácia stien krvných ciev bielych medullov alebo optických tuberkulóz;
 • Diapedetic krvácanie;
 • Vzdelávacie mikroanalýzy.

Krvácanie v akútnom období je charakterizované vývojom hematómov počas vkladania a deformácie mozgového kmeňa v otcovom otvorení. V rovnakom čase sa mozog napína, dochádza k rozsiahlemu edému. Existujú sekundárne krvácania, menšie.

Klinické prejavy

Zvyčajne sa vyskytuje počas dňa počas fyzickej aktivity. Zrazu hlava začne ťažko ublížiť. Vedomie je zmätené, človek často dýcha a s píšťalkou sa vyskytuje tachykardia sprevádzaná hemiplegiou (jednostranná paralýza končatín) alebo hemiparéza (oslabenie motorických funkcií). Hlavné reflexy sú stratené. Oko sa stáva nehybné (paréza), anizokória (žiaci rôznych veľkostí) alebo šialenec rozdielneho typu.

liečba

Liečba porúch cerebrálneho krvného obehu tohto typu zahŕňa intenzívnu liečbu, ktorej hlavným účelom je zníženie krvného tlaku, obnovenie vitálnej funkcie (automatické vnímanie vonkajšieho sveta), zastavenie krvácania a odstránenie opuchu mozgu. Používajú sa nasledujúce lieky:

 1. Zníženie krvného tlaku - ganlioblokátory (Arfonad, Benzogeksany, Pentamin).
 2. Znížiť priepustnosť stien cév a zvýšiť zrážanlivosť krvi - Ditzinon, vitamín C, Vikasol, vápnik glukonát.
 3. Zlepšiť reológiu (tekutosť) krvi - Trental, Vinkaton, Kavinton, Eufillin, Cinnarizin.
 4. Fibrinolytická inhibičná aktivita - ACC (kyselina aminokaprónová).
 5. Antiedematózny - Lasix.
 6. Sedatívne prípravky.
 7. Na zníženie intrakraniálneho tlaku je predpísaný spinálny kohútik.
 8. Všetky lieky sú injektované.

ischemická

etiológie

ischemického NMC v dôsledku aterosklerotického plaku

Ischemické zlyhanie obehu je najčastejšie spôsobené aterosklerózou. Jeho vývoj môže vyvolať silnú úzkosť (stres atď.) Alebo nadmerné cvičenie. Môže sa vyskytnúť počas nočného spánku alebo bezprostredne po prebudení. Často sprevádza predinfarkčný stav alebo infarkt myokardu.

príznaky

Môže sa vyskytnúť náhle alebo postupne. Vykazujú sa vo forme bolesti hlavy, hemiparéza na strane protiľahlej k léze. Zhoršená koordinácia pohybu, ako aj poruchy videnia a reči.

patogenézy

Ischemická porucha nastáva, keď nedostatočné množstvo krvi prúdi do oddelenej oblasti mozgu. Zároveň dochádza k vzniku hypoxie, v ktorej sa tvoria nekrotické formácie. Tento proces je sprevádzaný porušením hlavných funkcií mozgu.

terapia

Liečba používa injekcie liekov na obnovenie normálneho fungovania kardiovaskulárneho systému. Patria medzi ne: Korglikon, Strofantín, Sulfokamfokain, Reopoliklyukin, Cardiamine. Intrakraniálny tlak je znížený pomocou Mannitolu alebo Lasixu.

Video: príčiny rôznych typov úderov

Prechodná cerebrovaskulárna príhoda

Prechodná cerebrovaskulárna príhoda (PNMK) sa vyskytuje na pozadí arteriálnej hypertenzie alebo aterosklerózy. Niekedy sa príčinou jeho vývoja stáva ich kombinácia. Hlavné príznaky PNMK sú nasledovné:

 • Ak je stred patológie umiestnený v bazéne karotických ciev, pacient má polovicu tela (z opačnej strany stredu) a časť tváre okolo pier, paralýzu alebo krátkodobú parézu končatín. Reč je prerušená, môže dôjsť k epileptickému záchvatu.
 • Keď je narušený krvný obeh v vertebrobasilárnej oblasti, pacientova nohy a ramená sú slabé, závraty, ťažko prehĺtajú a vytvárajú zvuky, fotopsi (výskyt žiariacich bodov v očiach, iskry atď.) Alebo diplopia (rozdelenie viditeľných objektov). Stratí svoju orientáciu, stráca pamäť.
 • Symptómy mozgového krvného obehu na pozadí hypertenzie sa prejavujú v nasledujúcich situáciách: hlava a očné gulôčky začínajú ublížiť, človek zažíva ospalosť, vyvinie sa preťaženie uší (ako v lietadle počas štartu alebo pristátia) a nevoľnosť. Tvárové prepláchnutia a potenie sa zvyšuje. Na rozdiel od mŕtvice, všetky tieto príznaky ustúpia do 24 hodín. Za to sa nazývajú "prechodné útoky".

Liečba PNMK sa uskutočňuje pomocou antihypertenzívnych, tonických a kardiotonických činidiel. Používajú sa antispazmiká, ktoré zlepšujú tok krvi v mozgu a blokátory kalciového kanála. Predpísané sú nasledujúce lieky:

Dibazol, Trental, Clofelin, Vinkamin, Eufillin, Cinnarizine, Cavinton, Furasemid, beta-blokátory. Ako tonicko - alkoholové tinktúry ženšenu a čínskej Schisandry.

Chronické poruchy cerebrálneho obehu

Chronická cerebrovaskulárna príhoda (CNMC), na rozdiel od akútnych foriem, sa postupne rozvíja. Existujú tri štádiá choroby:

 1. V prvej fáze sú príznaky nejasné. Sú viac ako syndróm chronickej únavy. Človek sa rýchlo unaví, jeho spánok je narušený, často má bolesť a závrat. Stane sa horúcim a neprítomným. Často mení svoju náladu. Zabudne na nevýznamné chvíle.
 2. V druhom štádiu je chronické poškodenie mozgovej cirkulácie sprevádzané výrazným zhoršením pamäti, menším poškodením motorických funkcií, čo spôsobuje nerovnosť chôdze. V hlave je neustále hluk. Človek vníma informácie zle, sotva sa sústredí na svoju pozornosť. Postupne sa degraduje ako človek. Stane sa podráždený a neistý sám o sebe, stráca svoj rozum, nereaguje na kritiku a často je depresívny. On je neustále závraty a má bolesti hlavy. Vždy chce spať. Výkon - znížená. Zle sa prispôsobuje sociálnemu plánu.
 3. V tretej fáze sa všetky symptómy zhoršujú. Degradácia osobnosti ide do demencie, pamäť trpí. Keď opúšťa dom sám, takáto osoba nikdy nenájde cestu späť. Zhoršená funkcia motora. To sa prejavuje v trasách rúk, tuhosti pohybov. Pozoruhodná porucha prejavu, nedostatok koordinácie pohybov.

Posledná etapa chronickej NMC - mozgová atrofia a smrti neurónov, rozvoj demencie

Prerušenie cerebrálneho krvného obehu je nebezpečné, pretože ak sa liečba neuskutoční v počiatočných štádiách, umierajú neuróny - základné jednotky štruktúry mozgu, ktoré nemožno vzkriesiť. Preto je diagnostika ochorenia v počiatočných štádiách taká dôležitá. Zahŕňa:

 • Detekcia vaskulárnych ochorení prispievajúcich k rozvoju porúch cerebrálnej cirkulácie.
 • Diagnóza založená na sťažnostiach pacienta.
 • Neuropsychologické vyšetrenie na stupnici MMSE. Umožňuje vám zistiť kognitívne poškodenie testovaním. Neprítomnosť porušení je indikovaná 30 bodmi, ktoré pacient zaznamenal.
 • Duplexné vyšetrenie na identifikáciu lézií mozgových ciev s aterosklerózou a inými ochoreniami.
 • Magnetická rezonančná tomografia, ktorá umožňuje zistiť v mozgu malé hypo-intenzívne (s patologickými zmenami) ložiská.
 • Klinické krvné testy: kompletný krvný obraz, lipidový profil, koagulogram, glukóza.

etiológie

Hlavné príčiny porúch cerebrálnej cirkulácie sú nasledovné:

 1. Age. Väčšinou sa vyskytujú u ľudí, ktorí vstúpili do piateho desaťročia.
 2. Genetická predispozícia.
 3. Traumatické poranenie mozgu.
 4. Nadváhou. Obézni ľudia často trpia hypercholesterolémiou.
 5. Hypodynamia a zvýšená emocionalita (stres atď.).
 6. Zlé návyky.
 7. Choroby: diabetes mellitus (inzulín-dependentný) a ateroskleróza.
 8. Hypertenzia. Zvýšený tlak je najčastejšou príčinou úderov.
 9. V starobe môžu mať poruchy krvného obehu v mozgu za následok:
  • fibrilácia predsiení
  • rôzne choroby krvotvorných orgánov a krvi,
  • chronická tromboflebitída,
  • srdcové chyby.

liečba

Pri chronickom narušení prietoku krvi v mozgu sú všetky terapeutické opatrenia zamerané na ochranu mozgových neurónov pred smrťou v dôsledku hypoxie, stimulácie metabolizmu na úrovni neurónov a normalizácie prietoku krvi v mozgových tkanivách. Lieky pre každého pacienta sú vybrané individuálne. Majú sa užívať v striktne špecifikovanej dávke a neustále monitorovať krvný tlak.

Okrem toho sa pri poruchách cerebrálnej cirkulácie, sprevádzaných prejavmi neurologickej povahy, používajú antioxidanty, venotonika, vazodilatanciá, neuroprotektory, lieky, ktoré zvyšujú krvný obeh, sedatíva a multivitamíny.

Je tiež možné liečiť chronickú cerebrovaskulárnu nehodu s tradičnou medicínou s použitím rôznych poplatkov a bylinných čajov. Obzvlášť užitočná je infúzia kvetov hlohu a zbierka, ktorá zahŕňa farmaceutický harmanček, sušené bažiny a matka. Mali by sa však použiť ako ďalší terapeutický postup, ktorý posilňuje hlavnú farmakoterapiu.

Ľudia so zvýšenou telesnou hmotnosťou, ktorí sú vystavení riziku vzniku aterosklerózy v dôsledku vysokého cholesterolu, musia venovať pozornosť výžive. Pre nich existujú špeciálne diéty, o ktorých sa môžete dozvedieť od dietetika, ktorý dohliada na organizáciu výživy pacientov, ktorí sa nachádzajú v nemocnici v ktorejkoľvek nemocnici. Dietetické výrobky obsahujú všetko, čo je z rastlinného pôvodu, morské plody a ryby. Ale mliečne výrobky by naopak mali mať nízky obsah tuku.

Ak je cholesterolemia významná a diéta neposkytuje požadované výsledky, predpisujú sa lieky, ktoré sú v skupine statínov: Liprimar, Atorvakar, Vabarin, Torvakard, Simvatin. Pri veľkom zúžení lúmenu medzi stenami karotických artérií (viac ako 70%) je potrebná karotidová endarterektómia (operácia), ktorá sa vykonáva len na špecializovaných klinikách. Ak je stenóza menšia ako 60%, postačuje konzervatívna liečba.

Rehabilitácia po akútnom narušení cerebrálneho obehu

Lieková terapia môže zastaviť priebeh ochorenia. Ale vrátiť príležitosť na pohyb sa nemohla. Iba špeciálne gymnastické cvičenia vám môžu pomôcť. Musíme byť pripravení na to, že tento proces je dosť dlhý a trpezlivý. Príbuzní pacienta by sa mali naučiť vykonávať masážne a terapeutické gymnastické cvičenia, pretože to sú oni, ktorí budú musieť urobiť šesť mesiacov alebo viac.

Na základe včasnej rehabilitácie po dynamickom narušení mozgovej cirkulácie za účelom úplného obnovenia motorických funkcií ukázaných kinesitherapy. Je obzvlášť nevyhnutná pri obnovení motility, pretože prispieva k vytvoreniu nového modelu hierarchie nervového systému, aby mohol vykonávať fyziologické riadenie motorických funkcií tela. V kinesiterapii sa používajú nasledujúce metódy:

 1. Gymnastika "Balance", zameraná na obnovenie koordinácie pohybov;
 2. Systém reflexných cvičení Feldenkrais.
 3. Systém Voigt zameraný na obnovenie motorickej aktivity stimuláciou reflexov;
 4. Mikrokenizoterapiya.

Pasívna gymnastika "Balance" je pridelená každému pacientovi s poruchami mozgovej cirkulácie, hneď ako sa k nemu vráti vedomie. Príbuzní zvyčajne pomáhajú jej pacientovi hrať. Obsahuje hnetanie prstov a prstov, ohyb a rozšírenie končatín. Cvičenia začínajú pôsobiť s dolnými končatinami a postupne sa pohybujú. Súčasťou komplexu je aj miesenie hlavy a krku. Pred začatím cvičení a dokončením gymnastiky by mali byť ľahké masážne pohyby. Uistite sa, že monitorujete stav pacienta. Gymnastika by nemala spôsobovať nadmerné práce. Pacient sám môže robiť cvičenia pre oči (skrutkovanie, otáčanie, upevnenie pohľadu v jednom bode a niektoré ďalšie). Postupne so zlepšením celkového stavu pacienta sa zvyšuje záťaž. Pre každého pacienta sa vyberie individuálna metóda zotavenia, berúc do úvahy charakteristiky priebehu ochorenia.

Foto: základné cvičenia pasívnej gymnastiky

Metóda Feldenkrais je terapia, ktorá jemne pôsobí na nervový systém človeka. Prispieva k úplnej obnove duševných schopností, fyzickej aktivity a zmyselnosti. Zahŕňa cvičenia, ktoré vyžadujú hladký pohyb pri výkone. Pacient sa musí zamerať na svoju koordináciu, urobiť každý pohyb inteligentne (vedome). Táto technika vás odvádza pozornosť od existujúceho zdravotného problému a sústreďuje sa na nové úspechy. V dôsledku toho začne mozog "pamätať" staré stereotypy a vráti sa im. Pacient neustále skúma svoje telo a jeho schopnosti. To vám umožní nájsť rýchle spôsoby, ako to urobiť.

Táto technika je založená na troch princípoch:

 • Všetky cvičenia by sa mali ľahko učiť a zapamätať si.
 • Každé cvičenie musí byť vykonané hladko, bez preťaženia svalov.
 • Pri vykonávaní cvičenia by chorá osoba mala mať radosť z pohybu.

Ale čo je najdôležitejšie, človek by nikdy nemal rozdeliť svoje úspechy na vysokú a nízku.

Dodatočné rehabilitačné opatrenia

Všeobecne sa praktizuje dychové cvičenia, ktoré nielen normalizujú krvný obeh, ale tiež zmierňujú svalové napätie, ku ktorému dochádza pod vplyvom gymnastického a masážneho stresu. Navyše reguluje dýchací proces po terapeutických cvičeniach a poskytuje relaxačný účinok.

V prípade porušenia cerebrálnej cirkulácie je pacient dlhodobo predpísaný odpočinok lôžka. To môže viesť k rôznym komplikáciám, ako je narušené prirodzené vetranie pľúc, výskyt vredov a kontrakcií (mobilita je obmedzená v kĺbe). Prevencia vredov je častou zmenou polohy pacienta. Odporúča sa zapnúť žalúdok. Zároveň visia nohy, holenia sú umiestnené na mäkkých vankúšikoch a pod kolenami sú kolesá z bavlnenej vlny ozdobené gázou.

Na zabránenie vývoju kontraktov sa odporúča:

 1. Telo pacienta, aby si dal zvláštne miesto. V prvých dňoch ho jeho príbuzní, ktorí sa o neho starajú, ho prenesú z jednej pozície do druhej. Toto sa vykonáva každé dve alebo tri hodiny. Po stabilizácii krvného tlaku a zlepšení celkového stavu pacienta sa naučíte, že to urobíte sami. Predčasné sedenie pacienta v posteli (ak to umožňuje dobrý stav) neumožní vývoj kontraktov.
 2. Ak chcete robiť masáže, potrebné na udržanie tónu svalov v norme. Prvé dni zahŕňajú ľahké ťahy (so zvýšeným tónom) alebo hnetenie (ak sa zníži svalový tonus) a trvá len niekoľko minút. V budúcnosti sa zlepšujú masážne pohyby. Je povolené používať trenie. Zvyšuje trvanie masáží. Do konca prvej polovice roka môžu byť dokončené do jednej hodiny.
 3. Cvičebné cvičenia, ktoré okrem iného účinne bojujú proti synkineze (nedobrovoľné svalové kontrakcie).
 4. Vibrostimulácia paralyzovaných častí tela s frekvenciou oscilácie od 10 do 100 Hz dáva dobrý účinok. V závislosti od stavu pacienta sa trvanie tohto postupu môže pohybovať od 2 do 10 minút. Odporúča sa vykonať maximálne 15 procedúr.

V prípade porúch cerebrálnej cirkulácie sa používajú alternatívne metódy liečby:

 • Reflexológia vrátane:
  1. Pachové ošetrenie (aromaterapia);
  2. klasická verzia akupunktúry;
  3. akupunktúra v reflexných miestach umiestnených na ušných stenách (auricoloterapia);
  4. akupunktúra biologicky aktívnych bodov na rukách (su-jack);
 • Leechova terapia (hirudoterapia);
 • Ihličnatý kúpeľ s prídavkom morskej soli;
 • Kyslíkové kúpele.

Video: rehabilitácia po mŕtvici, program "Žiť je skvelý!"

Prečítajte si viac o komplexnej rehabilitácii po mŕtviciach a ischemických záchvatoch, pozri odkaz.

Dôsledky NMC

Akútna cerebrovaskulárna príhoda má vážne dôsledky. V 30 prípadoch zo sto ľudí, ktorí mali túto chorobu, sa stáva úplne bezmocným.

 1. Nemôže jesť, vykonáva hygienické postupy, oblečenie atď. Takíto ľudia majú úplnú zhoršenú schopnosť myslieť. Stratujú čas a nie sú orientované v priestore.
 2. Niekto má schopnosť pohybovať sa. Ale mnohí ľudia, ktorí po prerušení mozgového obehu navždy zostali na lôžku. Mnohí z nich majú jasnú myseľ, chápu, čo sa deje okolo nich, ale sú bez slova a nemôžu vyjadrovať slovami svoje túžby a vyjadriť pocity.

komunikačné oblasti poškodenia mozgu a životné funkcie

Neschopnosť - smutný výsledok akútnych a v mnohých prípadoch chronických porúch cerebrálneho obehu. Približne 20% akútnych porúch cerebrálnej cirkulácie je smrteľné.

Ale existuje príležitosť chrániť sa pred touto vážnou chorobou, nezávisle od toho, do akej klasifikačnej kategórie patrí. Hoci ho mnoho ľudí zanedbáva. To je pozorný postoj k vášmu zdraviu a všetkým zmenám, ktoré sa vyskytujú v tele.

 • Súhlaste, že zdravá osoba by nemala mať bolesti hlavy. A ak náhle závraty, znamená to, že vo fungovaní systémov zodpovedných za toto telo existuje nejaká odchýlka.
 • Dôkazom problémov v tele je vysoká teplota. Mnohí z nich chodia do práce, keď sú 37 ° C, pretože to považujú za normálne.
 • Zaznamenáva sa krátkodobá necitlivosť končatín? Väčšina ľudí ich rozdrví bez toho, aby sa pýtali: prečo sa to deje?

Medzitým sú to satelity prvých menších zmien v systéme krvného toku. Často akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie predchádza prechodné. Ale keďže jeho príznaky zmiznú počas dňa, nie každý človek spěchá, aby sa stretol so svojím lekárom a dostal potrebné lieky.

Dnes existujú účinné lieky - trombolytiká pre lekársky servis. Doslova robia zázraky rozpustením krvných zrazenín a obnovením cerebrálneho obehu. Existuje však jeden "ale". Na maximálny účinok sa musia podať pacientovi do troch hodín od objavenia sa prvých príznakov mŕtvice. Bohužiaľ, vo väčšine prípadov je vyhľadávanie lekárskej pomoci príliš neskoro, keď choroba prešla do ťažkej fázy a používanie trombolytik už nie je k ničomu.

Porušenie mozgového obehu

Mozog patrí do hlavného riadiaceho centra celého organizmu, je zodpovedný za koordináciu koordinovanej práce všetkých tkanív a systémov, plnú prácu vnútorných orgánov. Vyššia aktivita, reč, myslenie, vnímanie, pohyb - to sú všetky oblasti zodpovednosti mozgu. Preto plné zásobovanie glukózou a kyslíkom a mnoho ďalších substrátov nevyhnutných pre životnú činnosť sa musí vyskytovať nepretržite av prioritnom poradí.

Obsah článku

Charakteristiky prívodu krvi a práce s bunkami sú také, že tkanivá, a to aj v podmienkach telesných problémov av prítomnosti rôznych patologických stavov, sú dodávané s krvou najprv (spolu so srdcovým svalom), aby sa zabezpečilo fungovanie všetkých ostatných orgánov a systémov. V modernej medicíne sa veľká pozornosť venuje takému problému, ako je porušenie krvného zásobovania mozgu akútneho a chronického pôvodu, pretože v dôsledku tejto patológie sa každý rok zvyšuje percento takzvaných "mladých úmrtí", ako aj prípady postihnutia s vážnymi a nezvratnými dôsledkami.

Pred 40 až 50 rokmi boli závažné prípady zaznamenané najmä u starších ľudí, ktorí prekročili 60. výročie, v súčasnosti sú problémy s prietokom krvi často zistené u pacientov vo veku 30-40 rokov a v niektorých prípadoch až do 30 rokov. Tento trend je nebezpečný, pretože mladí ľudia čelia úplnému zdravotnému postihnutiu, zdravotnému postihnutiu a neschopnosti samostatne sa pohybovať v dôsledku mŕtvice.

Cerebrálny obeh za normálnych podmienok

Vzhľadom na špeciálnu štruktúru ciev sa proces dodávania krvi do buniek vykonáva nepretržite a plne za všetkých podmienok, či už je to odpočinok a spánok alebo intenzívna aktivita počas obdobia stresu a tvrdej práce. Reguláciou tónu - hemisféra a kmeň dostanú nevyhnutné látky nepretržite a v požadovanom množstve, a to aj vtedy, keď sa vyžaduje fyzická aktivita alebo duševné zameranie. Je to možné kvôli prerozdeleniu krvného toku z jedného oddelenia do druhého, kde sa v danom momente vyžaduje viac kyslíka a potravy.

Pri rôznych odchýlkach od normy v dôsledku vekových charakteristík alebo rôznych patológií sa vytvárajú obehové poruchy mozgu, ktoré majú akútne formy alebo chronický, postupne progresívny priebeh. V dôsledku porušenia tónu kapilár a žíl alebo procesu rozdelenia krvi medzi regiónmi je blokovanie kyslíka a glukózy do buniek, kvôli ktorému postupne zomierajú. Vzhľadom na to, že neuróny nemajú schopnosť regenerovať, funkcie v oblasti mŕtvych buniek sú nenávratne stratené.

Obvykle zlá cerebrálnej prietok krvi je vytvorený v dôsledku prudkého zúženia priesvitu kapilár spôsobené kŕč alebo rôznych patologických procesov vo vnútri a prekrývajúce jej lumen (obštrukcia) plaky, trombom alebo embolem. Porušenie toku krvi cez cievy vedie k krvácaniu určitých oblastí (ischémia).

Príčiny cerebrovaskulárnej príhody

Ak hovoríme o hlavných príčinách a súvisiacich faktoroch, ktoré vedú k tejto odchýlke, môžeme rozlíšiť nasledovné.

 • Vplyv veku. Problémy s krvným obehom sa zvyčajne rozvíjajú po 45-55 rokoch, ako aj s genetickou predispozíciou.
 • Výrazne vyššie riziko poškodenia mozgu za prítomnosti predchádzajúcich poranení hlavy (otrasy, modriny).
 • Zlé návyky a prítomnosť nadmernej hmotnosti v dôsledku zmien bilancie tukov a nahromadenia cholesterolu na stenách kapilár môžu viesť k porušeniu krvného obehu v hlave.
 • Nedostatok motorickej aktivity, najmä v kombinácii s chronickým stresom a vysokou citlivosťou.
 • Také patologické stavy ako diabetes mellitus, hypertenzia akéhokoľvek pôvodu, srdcové problémy vedúce k porušeniu hemodynamiky majú významný vplyv.
 • Prispieva k vzniku ochorení a porúch zrážania krvi s tendenciou k trombóze a so zvýšeným krvácaním.
 • Jedným z pomerne bežných problémov, ktoré majú progresívny charakter, je narušený prietok krvi v oblasti krčnej chrbtice pri osteochondróze, ktorá tiež ovplyvňuje tok krvi v tepnách.

Čo je cerebrovaskulárna príhoda?

Na základe uvedených kauzálnych faktorov môžete odpovedať na otázku, akú patológiu. Tento problém kapilár, čo vedie k tvorbe, ktorá je trvalo alebo prerušovane prerušený dodanie do neurónov (niektoré oblasti kortexu a podkôrových štruktúr) kyslíka a živín, čo je dôvod, prečo trpí hypoxiou a "hlad", zatiaľ čo dlhodobý problém s - postupné die. Preto je narušené fungovanie zón, ktoré trpia hypoxiou a výživovými nedostatkami, čo ovplyvňuje prácu organizmu ako celku.

Ak sa v malom priestore vytvorí zlý krvný obeh v hlave, susediace neuróny môžu prevziať funkcie stratených postihnutými bunkami a zvonka na tele nemusia mať vplyv. Ale smrť veľkej časti kôry alebo subkortexu, alebo kmeň ohrozuje vážne senzorické alebo motorické poruchy, nezvratné zmeny a dokonca smrť pacienta pri absencii včasnej lekárskej pomoci.

Druhy porúch krvného obehu v mozgu

Na základe času výskytu a trvania expozície možno všetky možné porušenia rozdeliť na dve veľké skupiny.

 • Akútne procesy, ku ktorým dochádza náhle, v kontexte celkového zdravotného stavu, čo viedlo k výraznému a výraznými zmenami tak v krátkodobom horizonte a reverzibilné (prechodný ischemický atak) a nevratné (mŕtvica, ischemické a krvácavé typov).
 • Chronické lézie alebo takzvaná progresívna dyscirkulatívna encefalopatia (poškodenie tkaniva v dôsledku nedostatku výživy a hypoxie).

Akútne poruchy obehu mozgových ciev

Ak ide o akútnu chorobu, ktorá sa presne uvažuje, stav sa prudko vyskytuje na pozadí provokačných faktorov alebo nejaký čas po expozícii a vedie k vážnym a výrazným poruchám v práci.

Podľa druhu lézie existujú tri možnosti:

 • hemoragická mŕtvica (krvácanie);
 • ischemická mŕtvica (mozgový infarkt);
 • prechodný ischemický záchvat (prechodné ischemické poruchy).

Krvácavá mŕtvica nastáva, keď je kapilára zlomená, postihnutá aterosklerózou alebo inou patológiou na pozadí zvýšeného tlaku vo vnútri jej lúmenu, traumatického účinku alebo vrodených anomálií. V dôsledku toho sa určitý objem krvi vyleje do oblasti šedej hmoty a bunky sú nasýtené, sú stláčané a funkcia je narušená, čo vedie k smrti určitej oblasti kôry alebo subkortexu a iných štruktúr.

Medzi hlavné príznaky patrí vzhľad útoku počas dňa, proti pozadia fyzickú aktivitu alebo emočných prežitkov, začínať s náhlou bolesťou hlavy a nevoľnosť, zmätenosť na pozadí zvýšenej frekvencie a dýchavičnosť, tachykardia (časté palpitácie). Jednostranné lézie končatín a tváre (paralýza, hemiplegia) sú typické so stratou reflexov, rozličnými veľkosťami žiakov, ochrnutím očí a strabizmom.

Ischemická mŕtvica sa vyskytuje na pozadí dlhého spazmu alebo upchatia trombu alebo embólie. Prítomnosť aterosklerotických lézií prispieva k zužovaniu lumenov ciev, čo je dôvodom, prečo bol krvný obeh mozgu na začiatku narušený, ale môže byť kompenzovaný ďalšími obtokovými anastomózami.

S provokujúcimi faktormi (stres, úzkosť, ťažké zaťaženie), počas spánku alebo pri prebudení sa môžu vyskytnúť ostrý kŕč alebo krvné zrazeniny, čo spôsobuje patologické symptómy:

 • náhly nábeh alebo zvýšená bolesť hlavy;
 • paralýza na opačnej strane tela;
 • poruchy pohybu, nerovnováha chôdze;
 • poruchy reči a zraku.

TIA (prechodný ischemický záchvat) alebo prechodné poruchy krvného toku sú typické pre hypertenziu alebo aterosklerózu. Manifestácie sú zvyčajne krátkodobé a reverzibilné, postupne zmiznú, keď sa prietok krvi vráti a trvá nie viac ako jeden deň.

Príznaky TIA v závislosti od miesta ischémie zahŕňajú:

 • znecitlivenosť polovice tela oproti poškodeniu;
 • krátka paralýza končatín alebo parézy (čiastočná lézia);
 • necitlivosť tváre, poruchy reči;
 • epileptické záchvaty;
 • slabosť v nohách a pažích, závrat, poškodenie prehĺtania a zvukovú výslovnosť;
 • vizuálne poruchy s ohniskom v oku, body, zdvojnásobenie objektov;
 • strata pamäti, strata orientácie.

Hlavné príznaky poškodenia cerebrálnej cirkulácie v prítomnosti arteriálnej hypertenzie, najmä krízy, sú špecifické. Zahŕňajú silnú bolesť hlavy s pocitom tlaku v oblasti očných bulbov, konštantný pocit ospalosti, preťaženie uší (ako v letúne), záchvaty nevoľnosti a vracanie. Na pozadí týchto príznakov sa tvár zmení na červenú a oddelenie lepkavého studeného potu prudko stúpa, takéto prejavy vedú k strachu zo smrti, ale zmiznú počas dňa.

Chronická cerebrovaskulárna príhoda

Okrem akútnych porúch s jasnými klinickými príznakmi existujú chronické poruchy prietoku krvi (CNMC). Patologické mechanizmy súvisia s postupným zhoršovaním prietoku krvi v dôsledku rôznych zmien v kapilárach. To znamená, že v prípade, že definícia hnmk - čo to je, môžeme povedať, že sa jedná o progresívne ochorenie, ktoré sa vyskytuje na pozadí patologických zmien cievnych (kŕč a zúženie priesvitu, plakov, kalenie), čo vedie k chronickej hypoxie a nedostatkom výživy tkanív. Na pozadí tohto problému je tvorená špeciálna patológia - encefalopatia (DEP), s jej kôry doslova "ozdobený" malú ložísk bunkovej smrti, čo je dôvod, prečo tam je progresívna porucha jeho základných funkcií.

Spočiatku sú zmeny sotva viditeľné, nedostatok výživy a kyslíka je kompenzovaný zvýšenou rýchlosťou krvného toku a jeho kompenzačnými schopnosťami. Keďže progresívna smrť neurónov sa postupne zvyšuje a stáva sa čoraz živšou a výraznejšou. V priebehu rokov to vedie k zhoršeniu pamäti, kognitívnych funkcií a dokonca aj sebazáchových zručností, problémov so spánkom, výživy a fyziologických funkcií. Ľudia s ťažkou DEP sú postihnutí a vyžadujú stálu starostlivosť a dohľad.

Podľa typu porúch možno rozlíšiť tri varianty patológie.

 • Angiospastický typ cerebrálnych hemodynamických porúch, pri ktorých množstvo krvi v tepnách klesá s nárastom ich tónu, zatiaľ čo odtok krvi cez žily je celkom normálny. Kŕče ciev spôsobujú večerné bolesti hlavy, podráždenosť, problémy s videním (dvojité videnie, muchy) a koordináciu pohybov.
 • Angiogipotonický typ porúch so znížením tonusu arteriálnych ciev a ťažkosťami z hľadiska venózneho odtoku. Prejavuje sa vo forme "vyklenutia" bolesti hlavy v oblasti krku v noci alebo v dopoludňajších hodinách, hlavne pri horizontálnej polohe, tvorbe opuchov v očných viečkach, nevoľnosti, ospalosti a letargii.
 • Zmiešaný typ má príznaky všetkých opísaných variant cerebrálnych hemodynamických porúch.

Chronické choroby trvajú dlhé roky, postupne sa rozvíjajú aj na pozadí liečby, spočiatku vedú iba k metabolickým posunom a následne k tvorbe hrubých organických príznakov. V poslednom štádiu spôsobuje HNMK postihnutie a úplnú bezmocnosť pacientov.

Metódy liečby cerebrovaskulárnej príhody

Jednou z najnebezpečnejších patológií mozgu je porušenie cerebrálneho obehu, liečba tejto choroby zahŕňa mnoho štádií a jej účinnosť silne závisí od štádia, v ktorom bola choroba diagnostikovaná.

Chronická ischemický atak - pomaly sa rozvíjajúce poruchy v prívodu krvi do mozgu, ktoré vedú k veľkému počtu mŕtvych mozgového tkaniva a prerušení v jeho fungovania.

Známky cerebrovaskulárnej príhody

Mozog je úžasný orgán, ktorý ovláda všetky funkcie ľudského tela. Správna práca v centrách mozgu vyžaduje obrovské zásoby energie a vstupujú do mozgu pomocou prietoku krvi. Hlavným faktorom v práci tohto systému sú rozdiely v štruktúre mozgových tepien, ktoré tvoria súvislý kruh a zachovávajú jedinečnosť metabolických procesov v ľudskom mozgu.

Vzhľadom na narušenú prietok krvi pri vaskulárnej ateroskleróze existuje rozpor medzi existujúcou potrebou krvi a jej skutočným dodaním do mozgu. V tomto prípade môže aj minimálna zmena tlaku viesť k vzniku patológie oblasti mozgu, ktorá je dodávaná s poškodenou nádobou, a potom k smrti mozgových buniek prostredníctvom postupného reťazca chemických reakcií. Takéto problémy vedú k tomu, že pacient má poruchy inej povahy.

Nástup zdravotných prejavov nedostatku kyslíka sa vyskytuje v dôsledku nedostatku krvi v mozgu pri zvýšenom tlaku, aterosklerózy krvných ciev, zmien vlastností krvných buniek, traumatických poranení mozgu, otravy a zvýšenia hladín cukru v krvi.

Prerušenie cerebrálneho krvného prietoku vedie najprv k štrukturálnym a následným deštruktívnym zmenám v mozgových neurónoch. S vekom sa ochorenie prehlbuje, rozvíja a zachytáva nové oblasti mozgu.

Ak sa v skorých štádiách chronické poruchy krvného obehu v mozgu jadro je vazokonstrikcia syndróm, ktorý je charakterizovaný tým, únava, nestály nálady, zábudlivosť, poruchy spánku, bolesť hlavy a dezorientácia v priestore, s prehlbovaním patológie existujú porušenie motorických funkcií a všeobecné krízy v tele, až po ťahy.

V druhej etape chronických porúch prekrvenia mozgu dramaticky zhoršovať všetky typy pamäti, začne meniť osobnosť: neexistuje podráždenosť, smútok, zníženie inteligencie, zníženie schopnosti abstraktne myslieť, poznámka zmizne sebakritika, tam je hluk v pozadí v hlave, a neistota aj pri tých najjednoduchších fyzikálnych dejov na napríklad pri chôdzi.

Počas počiatočného vyšetrenia objaví špecialista neprítomnosť alebo inhibíciu mnohých mimických reakcií vrátane znakov núteného automatizmu, pyramídovej nedostatočnosti. Efektívnosť a sociálna prispôsobivosť človeka je výrazne znížená.

V tretej fáze je možné výskyt demencie, Parkinsonovho syndrómu, pseudobulbárnej patológie, vestibulárnej insuficiencie a silných lokalizovaných lézií, ktoré vedú k transformácii pacientov so zdravotným postihnutím.

Duševné poruchy sú vyjadrené duševnými poruchami: pacienti majú vážnu stratu pamäti (nemusia si nájsť svoju cestu späť domov, ísť von, zmätiť príbuzných, zastaviť navigáciu v priestore a čase, udalosti, ktoré sa vyskytujú), správanie a celá osobnosť človeka sa menia. To všetko možno opísať ako zničenie ľudskej individuality.

Parkinsonov syndróm je charakterizovaný zánikom napodobeniny a emocionálnej aktivity, poruchami chôdze: pacient sa pomaly pohybuje, pohybuje sa nohami, v polovici ohnutého stavu, dochádza k obmedzeniu pohybov, trasenia končatín a hlavy, dochádza k neustálemu napätiu v svaloch.

Pseudobulbárna patológia je poruchou prehĺtania reflexom a rečou. Tento prejav choroby je tiež vyjadrený v skutočnosti, že pacienti môžu nečakane plakať alebo smiať pre seba. Zrejmým príznakom je ťahanie pier do rúrky, keď sa ich dotýka kladivo. Toto je tzv. Kmeňový reflex.

Vestibulárna nedostatočnosť je zmena v zmysle rovnováhy a pohybu: človek je nestabilný, hádza sa zo strany na stranu, kým nepadne. V tomto štádiu trpia pacienti najakútnejšími kataklyzmami mozgu - údermi rôznej etiológie.

Diagnóza porušenia cerebrálneho krvného obehu

Hlavnými aktivitami sú:

 • identifikácia vaskulárnej patológie (hypertenzia, ateroskleróza, diabetes) u pacienta v predchádzajúcich rokoch;
 • údaje neuropsychologických testov a analýz;
 • vyšetrenie oftalmológa, ktorý dokáže odhaliť príznaky patológie v fundusu;
 • dvojité skenovacie údaje, ktoré umožnia vizualizáciu aterosklerotického poškodenia mozgových ciev a vaskulárnych deformít;
 • výsledky magnetického rezonančného tomogramu - identifikácia malých ohniskov v oblastiach blízko mozgových komôr, zmeny vo voľných oblastiach, príznaky rozpadu a nekrózy mozgovej kôry a iných patológií;
 • krvné testy - všeobecné aj na prítomnosť zmien v obsahu rôznych látok.

Cievne patológie mozgu sú na prvom mieste v zozname príčin mortality takmer vo všetkých krajinách sveta.

Čím skôr zistíte chorobu a začnete liečbu, tým je šanca zachrániť základné funkcie mozgu a život človeka. Zničené neuróny nie sú obnovené. Pacient môže len udržať nádej, že flexibilita mozgových buniek umožní svojmu telu aktivovať "spiace" neuróny, ktoré kompenzujú funkcie mŕtvych. Je to veľmi veľký problém. Z tohto dôvodu by mali byť všetky opatrenia zamerané na zabránenie smrti neurónov. Liečba ľudových prostriedkov v takýchto prípadoch je prísne kontraindikovaná.

Opakujúce sa bolesti hlavy, strata orientácie, zvýšený tlak, poruchy duševných funkcií a dokonca zabúdanie by mali viesť k stretnutiu so špecialistom.

Liečba porúch krvného obehu mozgu

Liečba porúch cerebrálnej cirkulácie by mala byť zameraná na zastavenie prerušení cerebrálneho krvného obehu, zlepšenie metabolických procesov v mozgu, ochranu mozgových buniek pred hladením kyslíkom a liečenie hlavnej vaskulárnej patológie, ktorá je zvyčajne príčinou tejto dysfunkcie.

Antihypertenzná terapia je jednou z najúčinnejších oblastí na prevenciu porúch krvného obehu mozgu. Ako nefarmakologické liečebné postupy extrakcia soli a alkoholických nápojov zo stravy, kontrola hmotnosti, diéta, zvýšená fyzická aktivita a zdravý životný štýl pomáhajú mimoriadne dobre.

Možno použitie bylinnej terapie. Zvlášť sa odporúča použiť tinktúru hlohu štvrtina šálky štyrikrát denne pred jedlom (jedna polievková lyžica kvetenstvo hlohu na pohár teplej čistenej vody, odvar by mal trvať na tom, nie menej ako 120 minút). Výťažok z valerianu, 2 tablety trikrát denne a liečebná zbierka pozostávajúca z troch častí výhonkov, ktoré tvoria časť kvetov ďateliny trávy a hlohu, ako aj jedna časť kvetov harmančeka, tiež pomáhajú dobre. Jedna polievková lyžica výslednej tekutiny sa infúziou najmenej jednej tretiny v jednej pohári vriacej vody, potom sa musí vypustiť a odobrať polovicu pohára dvakrát denne 1 hodinu po jedle.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Flebografia: podstata prieskumu, žiadosti a indikácie, správanie, výsledky

Moderná angiológia a flebológia (veda o cievach všeobecne a žilách zvlášť) má veľa aktuálnych problémov vo forme veľkého množstva ochorení, ktoré je ťažké diagnostikovať iba pomocou klinických prejavov a vizuálneho vyšetrenia pacienta.

Ľudský tlak: norma podľa veku, tabuľka

Porušenie normy krvného tlaku zhoršuje stav pacienta a v niektorých prípadoch ho dokonca spája s nemocničným lôžkom. Bude to užitočné pre dospelú populáciu, aby vedeli, aký by mal byť "zdravý tlak" u človeka.

Prehľad základnej insuficiencie vertebra (VBI): príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je vertebro basilar insuficiency: jeho príznaky a liečba a ktorý lekár sa má kontaktovať.Vertebro basilar insuficiency (skrátená VBN) je komplex symptómov ohniskových a mozgových zmien, ktoré sú reverzibilné.

Oči zvlnené

Návaly očí, bolesť hlavy - príznaky spojené s rôznymi stavmi od bežnej únavy až po veľmi vážnu chorobu. Zvážte podmienky, za ktorých sa môžu vyskytnúť, čo možno urobiť, aby sa minimalizovali negatívne dôsledky.

Cerebrálny vazospazmus alebo angiospazmus


obsah:Cievne spazmus (angiospazmus) - prechodné abnormálne zúženie lúmenu v dôsledku nadmernej a dlhodobej kontrakcie svalovej vrstvy cievnej steny, ku ktorej dochádza reflexne.

Kvantov protrombín: prepis, normálne hodnoty

Štúdia protrombínu je určená lekárom s cieľom určiť, ako rýchlo krvné zrazeniny. Protrombín od firmy Kvik veľmi často umožňuje identifikovať vážnu patológiu v tele.