Z tohto článku sa dozviete: čo je telangiektázia, prečo sa vyvíja, ako sa prejavuje a liečí. Ľudia, ktorí nesúvisia s liekmi, nazývajú tento syndróm vaskulárne hviezdičky.

Keď telangiektázia na sliznici alebo pokožke rôznych častí tela sa objavia pavúče, spôsobené expanziou krvných ciev. Zvyčajne kapilárne steny nie sú viditeľné na koži, pretože majú malú hrúbku - nie viac ako 20 mikrometrov. Pod vplyvom rôznych príčin alebo faktorov sa môžu stať silnejšími a začínajú sa prejavovať vo forme viditeľnej cievnej siete.

Podľa rôznych štatistík je prevalencia telangiektázie u osôb mladších ako 45 rokov asi 25-30%. Častejšie takéto formácie rozšírených ciev sú zistené u žien a takmer 80% verného pohlavia po pôrode sa stretáva s týmto syndrómom. S vekom sa zvyšuje riziko pavúkov: až 30 rokov, takéto formácie sa zistia v 10%, vo veku 50 rokov, tento počet stúpa na 40% a po 70 rokoch dosahuje 75-80%. Vo viac zriedkavých prípadoch sa telangiektázia vyskytuje u detí a novorodencov.

Vo väčšine prípadov sú pavučiny iba kozmetickými poruchami. Avšak ich vzhľad poukazuje na poruchu práce rôznych orgánov, a preto, ak sa objavia, mali by ste sa poradiť s lekárom - cévným chirurgom alebo dermatológa.

Špecialisti pomôžu nielen zbaviť sa kozmetickej defekty, ale tiež sa snažia zistiť a odstrániť základnú príčinu vzniku takýchto cievnych retikulov.

Prečo sa objavuje telangiektázia

Odborníci uvažujú o niekoľkých teóriách o pôvode pavúkov.

 1. Mnoho ľudí má tendenciu veriť, že príčinou rozvoja telangiektázy je hormonálna nerovnováha. Účinok hormónov na krvné cievy vysvetľuje vysoké percento výskytu takýchto ochorení u tehotných žien alebo u žien v práci. Spider žily sa často objavujú u jedincov, ktorí užívajú hormonálne lieky (kortikosteroidy alebo perorálne kontraceptíva).
 2. Existuje teória, že niektoré dermatologické ochorenia, ako je radiačná dermatitída, rosacea, xeroderma pigmentosa, bazocelulárny karcinóm kože alebo iné chronické ochorenia, sa môžu stať priaznivým zázemím pre expanziu cievnych stien. Rôzne patologické stavy kardiovaskulárneho systému, sprevádzané porážkou malých kalibrovacích ciev, môžu spôsobiť vzhľad telangiektáz. Napríklad v prípade varikóznych ochorení alebo Raynaudovej choroby sa takmer 100% pacientov vyvinie cievne siete.
 3. Telangiektázia sa môže objaviť aj u dokonale zdravých ľudí pod vplyvom vonkajších nepriaznivých faktorov. Tieto zahŕňajú: dlhodobé vystavenie UV žiareniu (na slnku alebo soláriu), náhle zmeny teploty, slabosť ataxie, hypo a avitaminóza, kontakt s karcinogénmi, nadmerné cvičenie, fajčenie a zneužívanie alkoholu.

Typy telangiektázie

Odborníci klasifikujú telangiektáziu z rôznych dôvodov.

Odborníci identifikujú dve skupiny telangiektáz: primárne a sekundárne.

Primárne pavúkové vény sú vrodené alebo sa vyskytujú v ranom detstve:

 • dedičná - sieť zmenených ciev zaberá veľké plochy kože, ale nezobrazuje sa na slizniciach;
 • hereditárne hemoragické ohniská sa vyskytujú na slizniciach dýchacích a zažívacích traktov, na povrchu pečene, na koži prstov, nôh alebo v mozgu;
 • v oblasti cervikálnych nervov sa zistili nešpecifické - zmenené cievy;
 • generalizované esenciálne - po prvé, cievna sieť sa rozširuje na nohy a potom sa zmeny šíria cez telo;
 • "Mramorová koža" - v dieťati sa objaví sieť rozšírených červených ciev ihneď po narodení a jej farba sa stáva jasnejšou v dôsledku stresu (psychoemotional alebo physical);
 • forma telangiektázie-ataxie - sa vyskytuje u malých detí, vo veku 5 rokov má dieťa pavučky v ušiach, na nosovej prepážke, podnebí a spojovku, kolená a lakte.

Sekundárne pavúkové žily sú prejavom ochorenia a sú najvýraznejšie v nasledujúcich patologických stavoch:

 • abnormality estrogénu;
 • bazocelulárny karcinóm kože;
 • solárna keratóza;
 • poruchy produkcie kolagénu;
 • reakcia štepu.

Špeciálne formy telangiektázy

V niektorých ochoreniach sa telangiektázia prejavuje zvláštnym spôsobom:

 1. S dermatomyozitídou. Pri zvažovaní takej vaskulárnej hviezdičky sa určuje veľké množstvo dilatovaných kapilár. Zvyčajne sú ohniská lokalizované na prstoch a sú sprevádzané bolesťou.
 2. So sklerodermou. Na tele pacienta sa objavujú viaceré hviezdy vo forme oválnych alebo polygonálnych škvŕn (škvŕn). Najčastejšie takéto formácie sú lokalizované na tvári, rukách a slizniciach.
 3. Pri systémovom lupus erythematosus. Spider žily sú umiestnené na valčekoch nechtov a majú hyperpigmentáciu.
 4. V prípade ochorenia Randu-Osler. Zvyčajne sú takéto hemoragické pavúče vredové. Vyskytujú sa na nosovej, bronchiálnej sliznici a orgánoch tráviaceho traktu.

príznaky

Spider žily sú tvorené z ciev zväčšených a umiestnených v blízkosti povrchu kože - kapilár, venules alebo arterioles. Arteriálne alebo kapilárne vaskulárne siete nesiahajú nad svoj povrch a žilové sú zvyčajne konvexné.

Často takéto formácie nevyvolávajú žiadne nepohodlie. Bolesti s telangiektázami sa vyskytujú len pri dermatomyozitíde alebo bolestivej forme, ktorá je u žien zriedkavá. V druhom prípade hviezdy počas menštruačného krvácania sa stávajú výraznejšie, jasnejšie a spôsobujú silnú bolesť.

Odtieň a veľkosť pavúkov alebo hviezd sa môžu líšiť. Môžu byť fialové, červené, ružové, modré, modré alebo čierne. Intenzita a variabilita ich farby je možné určiť podľa druhu kože, stupňa cievnej dilatácie, oblasti a rozsahu lézie. Niekedy sa farba telangiektázie mení s časom. Rovnaké premeny sa môžu vyskytnúť s ich veľkosťou.

Kedy je vzhľad telangiektázy obzvlášť znepokojujúci?

Vo väčšine prípadov nevyvolá výskyt telangiektázie výrazné nepríjemné pocity a je iba kozmetickou poruchou alebo príznakom nejakého nebezpečného ochorenia. Niekedy však ich výskyt je znakom nebezpečného ochorenia.

Takéto teleangiektázy by mali byť obzvlášť dôležité:

 • Na povrchu prsníka. Typicky majú tieto hviezdy veľmi malé rozmery (priemer v čapovej hlave) a jasný odtieň. Ich vzhľad naznačuje vývoj rakoviny v mliečnej žľaze a vždy by mal byť dôvodom na kontakt s odborníkom na prsníka alebo onkológom.
 • Na základe kožnej jazvy. Takéto hviezdičky majú vzhľad perlovo ružových nodulov. Keď sa objavia, stav jazvy na koži sa môže zmeniť. Toto označenie naznačuje možný vývoj bazálneho karcinómu kože a je dôvodom okamžitého odvolania sa na onkológ alebo dermatológ.
 • Skupinová telangiektázia u detí. Existencia rozšírenej siete krvných ciev u detí môže naznačovať prítomnosť takéhoto nebezpečného ochorenia ako hemoragická telangiektázia. Svojim vývojom môže mať dieťa krvácanie: nazálne alebo gastrointestinálne. Deťom s touto patológiou sa odporúča neustále sledovanie cievneho chirurga.

diagnostika

Diagnóza telangiektázy nie je ťažká. Po vyšetrení pacienta bude špecialista vypočuť sťažnosti a požiadať pacienta o nevyhnutné otázky, preskúmať formácie a predpísať ultrazvuku ciev.

Na základe získaných údajov bude lekár schopný vypracovať najefektívnejší plán liečby. Ak je to potrebné, určiť základné príčiny výskytu pavúkov a hviezdičiek, lekár odkáže pacienta na konzultáciu špecializovanému špecialistovi (kardiológ, endokrinológ, reumatológ, gynekológ atď.).

liečba

Po zistení príčiny telangiektázie lekár predpisuje pacientovi liečbu základnej choroby. Plán liečby bude závisieť od jeho typu.

Rôzne minimálne invazívne chirurgické techniky sa môžu odporučiť na odstránenie kozmetickej defekty, t.j. samotných pavúkov. Výber konkrétnej metódy závisí od mnohých faktorov: typu, veľkosti a dostupnosti formácií, kontraindikácií atď.

elektrokauterizační

Podstatou tohto postupu je zavedenie ihlicovej elektródy do expandovanej nádoby, ktorá vedie vysokofrekvenčný prúd, ktorý spôsobuje tvorbu tkanív. Táto metóda eliminácie telangiektázy sa používa menej a menej, pretože má nejaké nevýhody: bolestivosť, poškodenie zdravých tkanív, zjazvenie a hyper- alebo depigmentáciu v mieste kavitácie.

Laserová fotokoagulácia

Princíp tejto terapeutickej manipulácie je účinok laserového lúča na dilatačné cievy. V dôsledku tejto činnosti sú ohrievané a zapečatené. Táto technika sa používa na odstránenie rozšírených nádob s priemerom nie väčším ako 2 mm. Malá telangiektázia pomocou laserovej fotokoagulácie môže byť eliminovaná v 1-2 reláciách a väčšia v 3 alebo viacerých reláciách.

sklerotizácia

Takýto minimálne invazívny postup možno predpísať iba na odstránenie žilových hviezdičiek. Jeho princíp je založený na zavedení rozšírenej venuly sklerotizujúcej látky do lumenu, čo spôsobuje spájkovanie cievnych stien. Existuje niekoľko modifikácií takejto lekárskej procedúry: mikroskopická skleroterapia (forma peny), mikroskleroterérapia, echoskloterapia atď.

Sklerotizujúce liečivo sa vkladá do cievneho lumenu cez tenkú ihlu a pôsobí na vnútornú membránu. Spočiatku je poškodený a potom je lumen nádoby navzájom prilepený a zapečatený, to znamená, že je zničený. Po 1 až 1,5 mesiaci je telangiektázia úplne eliminovaná a stáva sa neviditeľnou. V lúmeni sklerotizovanej venuly sa objavuje pojivové tkanivo (šnúra), ktoré sa po rokoch rozpadne.

Ozónová terapia

Podstatou tohto minimálne invazívneho postupu je zavedenie zmesi ozónu a kyslíka do lumen upravenej nádoby. Pri vstupe do cievneho lumenu spôsobuje ozón zničenie stien. V dôsledku toho zmizne telangiektázia. Liečba ozónom nespôsobuje žiadne nežiaduce reakcie, pigmentáciu ani zjazvenie. Po dokončení sa pacient môže vrátiť domov a nepotrebuje ďalšiu rehabilitáciu.

Operácia rádiových vĺn

Princíp tejto rádiochirurgickej manipulácie spočíva v bezkontaktnej kau-sterizácii modifikovanej nádoby elektródou špeciálnej inštalácie. Táto technika je absolútne bezbolestná a bezpečná, nevyvoláva výskyt opuchu, zjazvenia a pigmentácie. Jeho jedinou nevýhodou je skutočnosť, že sa používa iba na odstránenie jednotlivých telangétazií z malých kapilár.

Po vykonaní minimálne invazívneho zákroku bude lekár nevyhnutne odporúčať pacientovi ošetrenie pokožky, príjem výrobkov, ktoré posilňujú cievne steny a potrebu určitých obmedzení (cvičenie, kúpeľ alebo sprcha atď.). Po odstránení telangiektázy pacient nemá zabudnúť, že liečba bude kompletná iba v prípadoch, keď je doplnená liečbou základnej choroby alebo elimináciou provokačných faktorov (fajčenie, vystavenie slnku, pokles teploty atď.). Možnosť opätovného výskytu pavúkov je určená príčinou ich výskytu, úplnosťou vylúčenia provokačných faktorov a účinnosťou liečby základnej choroby, ktorá spôsobila ich výskyt.

Čo je telangiektázia: príznaky, čo je nebezpečné a ako sa liečiť?

V zdravých kapilárach je hrúbka steny iba 20 mikrónov a človek ich nemôže skúmať voľným okom. Existujú však choroby, ktoré spôsobujú zvýšenie tohto čísla. Teleangiektázia je lokálne rozšírenie kapilár a malých ciev.

Teleangiektázia u dojčiat je pomerne zriedkavá, ale u dospelých je ochorenie veľmi časté. Ale je to nebezpečné a môže byť úplne vyliečené?

Teleangiektázia alebo pavúk - čo to je?

Teleangiektázia je syndróm charakterizovaný dilatáciou krvných ciev a vývojom načervenalovo-modrastých útvarov na povrchu kože. Najčastejšie ide o škvrnu, z ktorej vystupuje veľké množstvo pobočiek. V tomto ohľade sa takáto choroba nazýva aj "vaskulárne hviezdičky".

Na telo, na tvár, na nohách alebo na rukách sa môže vytvoriť "vaskulárna hviezdička". Najčastejšie sa tvoria na lícach, krku, dolných a horných končatinách a tiež na krídlach nosa. V závislosti od typu postihnutých plavidiel sa farba a veľkosť takýchto škvŕn môže líšiť:

 1. Vzhľadom na to, že dilatujú arteriálne alebo kapilárne cievy, na povrchu epidermy sa objaví tenké červené "oko". Nevyčnieva nad povrch kože a ak je na ňu umiestnený tlak, zbledne.
 2. Z ciev žíl sa vytvárajú škvrny fialovej alebo tmavo modrej farby. Sú silne viditeľné na pozadí monochromatickej pokožky.

Najčastejšie je telangiektázia tvorená jednotlivými ohniskami. Avšak v niektorých prípadoch je povrch kože druhýkrát ovplyvnený tvorbou "skupín".

Telangiektázia môže byť zamenená s počiatočným štádiom kŕčových žíl, podrobnejšie o kŕčových žilách možno nájsť v oddelených materiáloch:

Odkiaľ pochádzajú: príčiny výskytu

Hlavným dôvodom vzniku "pavúkových žíl" je zlyhanie hormonálneho systému. Hoci mnohí veria, že takéto škvrny sa objavujú len pre tých, ktorí majú problémy s kardiovaskulárnym systémom. Boli vykonané nezávislé štúdie, ktoré toto tvrdenie nepotvrdili.

Môžete sa zbaviť kŕčových žíl doma! Jednoducho 1 krát denne, aby ste si prebrali cez noc.

Telangiektázia sa však často vyskytuje v prítomnosti nasledujúcich ochorení:

 • systémová alebo kožná mastocytóza;
 • pigment xenodermy;
 • Reina choroba (arterioly a artérie sú postihnuté);
 • kŕčové žily;
 • radiačná dermatitída;
 • množstvo chorôb, pri ktorých dochádza k ataxii;
 • rosacea a ďalších ochorení epidermy;
 • hormonálna nerovnováha alebo užívanie kortikosteroidov.

Taktiež vzhľad takýchto škvŕn môže byť ovplyvnený dlhodobou expozíciou priamemu slnečnému žiareniu, predĺženým vystavením sa karcinogénom a tiež dedičnosti.

Klasifikácia a druhy

Teleangiektázia sa klasifikuje s prihliadnutím na niekoľko parametrov. Existujú napríklad primárne a sekundárne formy tejto choroby. Primárne formy:

 • dedičná hemoragická telangiektázia (trieda ICD-10 s kódom 178.0);
 • ataxia;
 • zásadná generalizovaná telangiektázia;
 • dedičná forma;
 • nevoid;
 • teleangiectická mramorová koža.

Môžete sa zbaviť kŕčových žíl doma! Jednoducho 1 krát denne, aby ste si prebrali cez noc.

Výskyt sekundárnych foriem je najčastejšie komplikáciou iných ochorení a môžu sa vytvoriť škvrny po operácii.

"Vaskulárne hviezdy" sú taktiež rozdelené podľa typu ciev na: venóznu, arteriálnu a kapilárnu. A sú rozdelené podľa typu podľa vzhľadu:

 • stellate (vyslovene, červená farba);
 • treelike (svetlá tmavo modrá farba);
 • sínusový;
 • pyatnoobraznye.

Teleangiektázia: foto

Príznaky a príznaky

Pri výskyte "vaskulárnych hviezd" človek nemá pocit absolútne žiadne fyzické nepohodlie. Skutočnosťou je, že nemajú svrbenie, neublížia, nepoškriabajú... Človek môže vedieť, čo sú potom, čo ich vidia.

Nezáleží na tom, čo je príčinou vzhľadu telangiektázy, príznaky sú vo všetkých prípadoch podobné, a to: na povrchu epidermy sa objaví červené sfarbenie, ktoré má rozvetvené lúče kapilárnych ciev v rôznych smeroch. Ak sa takéto škvrny objavia na povrchu sliznice, bude o niečo ťažšie rozpoznať túto chorobu, ale symptómy zostanú rovnaké.

Keď sa nárast kapilár alebo ciev práve začína, "vaskulárna hviezdička" má svetlú farbu. Po určitom čase sa však červená farba zmení na tmavo modré. Časom sa svetlo červená pavučina stane čoraz viac. Ide o to, že do týchto nádob je čiastočne vniknutá krv.

Možná lokalizácia telangiektázie

Lokalizácia "pavúkov" môže byť odlišná a to priamo závisí od formy syndrómu, ale nielen. Napríklad:

 1. Ataxia sa môže vyskytnúť u dieťaťa v ranom veku. Približne po piatich rokoch bude možné zistiť červené škvrny na podnebí, konjunkciu oka, v ušných stenách, na nosovej prepážke, v oblasti ohybov lakťov a kolená.
 2. Pri dedičnej hemoragickej telangiektázii sa v ústnej dutine, na povrchu nôh a na špičkách prstov objavia červenkasté škvrny.
 3. Keď sa nevoidnogo telangiektázia objavia malé "hviezdy" v oblasti krčných nervov.
 4. V prípade generalizovanej esenciálnej telangiektázie sa škvrny najskôr formujú na nohách, po ktorých začína rásť "pavúkovité žily" a pohybuje sa smerom nahor po tele. Veľmi častá telangiektázia dolných končatín.
 5. Keď telangiectatická mramorová pokožka človeka od narodenia na povrchu epidermy má červenú "mriežku".

Ak sa na prednom povrchu hrudníka objavia "pavúkové žily", môže to byť symptóm nebezpečného ochorenia - cirhóza pečene. Tiež príčina výskytu červenej sieťoviny môže mať dlhodobý účinok na kožu v oblasti dekoltu priamych slnečných lúčov a tiež vrodenú vaskulárnu predispozíciu Stojí to za to, aby ste sa poradili s lekárom.

Tiež telangiektázia sa môže objaviť na povrchu brucha. Takéto zmeny v cievnom systéme môžu byť spôsobené patológiou akútneho gastrointestinálneho krvácania.

Na rukách sa môže objaviť ďalšia červená sieť. To je pomerne zriedkavé a len u žien, ktoré nosia dieťa. Dôvodom v tomto prípade je porušenie hormonálnych hladín.

Sú telangiektázy jediné?

Ak na povrchu kože bola videná len jedna malá "vaskulárna hviezdička", potom nie je potrebné povedať, že existujú vážne zdravotné problémy. Takéto miesto je považované za kozmetickú chybu a nič viac.

Faktom je, že v ľudskom tele je dĺžka všetkých plavidiel niekoľko tisíc kilometrov a dĺžka postihnutých plavidiel v tomto prípade sa môže merať o centimetre. Preto jedna telangiektázia nepoškodí systém krvného zásobovania. Toto miesto však stále zasahuje do tela a odborníci odporúčajú zbaviť sa.

Avšak vo veľmi zriedkavých prípadoch sa lézia môže rozšíriť do dostatočne hlbokých ciev. Toto možno chápať pri rýchlo sa meniacom výskyte kože, ktorý sa nachádza vedľa "vaskulárnej hviezdičky". Koža rýchlo mizne, mení sa farba, stáva sa chrumkavou a vráskavkou. V takom prípade nezabudnite ísť na lekára.

Diagnostika a analýzy

Spočiatku lekár vykoná prvotné vyšetrenie, pozorne počúva aj to, čo si pacient sťažuje, a ak je to potrebné, kladie otázky na objasnenie. Potom musí predpísať ultrazvukové vyšetrenie problémových ciev. Potom skúma dostupné informácie a vypracuje plán liečby. Navyše v niektorých prípadoch môže lekár odkázať pacienta na takýchto úzkoprofilových lekárov ako: gynekológ, endokrinológ, kardiológ.

Diagnóza telangiektázy môže zahŕňať niekoľko metód:

 • röntgenové vyšetrenie pľúc;
 • krvný test na zrážanie;
 • hladiny cholesterolu;
 • endoskopické vyšetrenie vnútorných orgánov;
 • je študovaná anamnéza pacienta;
 • analýza moču a / alebo krv;
 • MRI mozgu;
 • meraný tlak.

V niektorých prípadoch sa robí diferenciálna diagnóza, táto metóda detekcie telangiektázie je alternatívou. Lekár používa špeciálne navrhnuté testy a tiež posúdi celkový stav pacienta. V dôsledku toho doktor dokáže určiť presnú povahu "pavúkových žíl" (ich primárny alebo sekundárny).

Diagnóza primárneho typu má také vlastnosti ako:

 • telangiektázia bežnej alebo dedičnej;
 • ataxia;
 • "Koža z mramoru".

Sekundárny typ zahŕňa: reakciu na implantáciu, solárny krator, typ onkológie bazálnych buniek, narušená produkcia hormónov. Tiež lekár dokáže diagnostikovať ochorenie v tomto prípade výskytom "cievnej hviezdičky", ako aj akým typom ciev sa podieľa na rozvoji ochorenia.

Liečba telangiektázy

Najčastejšou skleroterapiaou, ktorá sa v súčasnosti používa na liečbu telangiektázie, je skleroterapia. Tento postup nevyžaduje chirurgickú operáciu a nie je potrebné vykonávať incízie na koži. Špecialista používa injekčnú striekačku s tenkou ihlou, ktorou je vstreknutá sklerotizujúca látka.

Tento roztok liečiva má vplyv na vnútorný povrch cievnych stien. Spočiatku sú poškodené a potom dochádza k zlepovaniu. V dôsledku toho všetky medzery v cievke zmiznú a v tkanivách sa objaví spojovací kábel a do 12 mesiacov by sa mal rozpustiť sám.

Existuje niekoľko typov skleroterapie:

 1. Skleroterapia segmentálnych kŕčových žíl.
 2. Mikroskleroterapiya.
 3. Plesňová skleroterapia.
 4. Echosclerotherapy.
 5. Pooperačná skleroterapia.

Laserová koagulácia je tiež považovaná za dosť účinný postup pri zbavení telangiektázie. Často sa používa na odstránenie telangiektázie na koži tváre.

Tento postup sa vykonáva na základe frakčnej fotothermolýzy. Preniká laserovým lúčom do epidermis a selektívne pôsobí na cievne steny. V postihnutých nádobách v dôsledku skutočnosti, že sú vystavené relatívne vysokým teplotám, dochádza k adhézii stien, zatiaľ čo zdravé cievy nie sú ovplyvnené.

Môžete tiež použiť:

 1. Elektrokoagulácia. Cievne steny sú zapálené elektrickým šokom. V dôsledku toho sa šírenie sietí na povrchu pokožky spomalí alebo úplne zastaví.
 2. Ozónová terapia. Ovplyvnené sú iba postihnuté dolné končatiny.
 3. Eloskopiya. Lepenie cievnych stien sa vykonáva.

Ak je potrebná operácia

Liečba telangiektázy s chirurgickým zákrokom je radikálna metóda. Lekár sa môže rozhodnúť, že vykoná operáciu iba vtedy, ak je potrebné odstrániť určitú časť dotknutého plavidla. V niektorých prípadoch môže byť odstránená oblasť nahradená protézou. Doktor tiež vedie kauterizáciu a ligáciu ciev, ktoré sú zdrojom krvi na patológiu.

Teleangiektázia: čo to je, príčiny a liečba

V moderných časoch sa čoraz častejšie vyskytujú cievne ochorenia u ľudí. Jedným z týchto prejavov je telangiektázia. Čo to je, mnohí si ani neuvedomujú. Jednoducho povedané, táto patológia je žilové žily, ktoré sa nachádzajú na tele takmer všetkých dospelých. Stáva sa, že sa choroba objavuje v detstve. Hviezdičky môžu byť umiestnené kdekoľvek na tele: končatiny, tvár, trup a tak ďalej.

popis

V medicíne sú telangiektázia (podľa kódu ICD-10 - 178.0) malé mriežky alebo škvrny s červeným alebo modrým odtieňom, ktoré sa objavujú na ľudskej pokožke v akejkoľvek časti tela, najčastejšie na tvári a oči, čo spôsobuje estetické nepohodlie. Tieto prejavy nie sú zápalové, sú spojené s pretrvávajúcim rozšírením malých ciev a kapilár. Takéto formácie nevyčnievajú nad povrch kože, vystupujú ako samostatné ohniská, pri lisovaní blednú.

Etiológia a epidemiológia

Nikto nie je imúnny voči tejto chorobe, možno ju pozorovať v každom veku. Najčastejšie sa vyskytujú abnormality u žien mladších ako štyridsaťpäť rokov. S vekom sa zvyšuje riziko rozvoja ochorenia, aj keď sa v novorodencoch často pozoruje dedičná telangiektázia.

Choroba sa začína manifestovať v detstve vo forme cerebelárnej ataxie. Mechanizmus vývoja ochorení však nebol úplne skúmaný. Ak sa ochorenie získa, môže sa vyvinúť v rozpore s hormonálnou sférou osoby.

dôvody

V medicíne existuje názor, že telangiektázia, ktorej fotografiu je uvedená v článku, je spojená s poruchami kardiovaskulárneho systému. Toto stanovisko je však zdieľané. Podľa výskumu sa ukázalo, že príčiny tejto choroby spočívajú aj v porušení ľudského hormonálneho zázemia. Existuje tiež mnoho chorôb, ktoré vyvolávajú túto patológiu:

 • dedičnosť a dlhotrvajúca expozícia karcinogénom;
 • Raynaudova choroba;
 • růžovka;
 • mastocytóza;
 • xeroderma, kŕčové žily;
 • hormonálne poruchy;
 • radiačná dermatitída;
 • cirhóza pečene;
 • ataxia;
 • dlhodobej liečby kortikosteroidmi.

Ak má osoba nevrodenú alebo dedičnú formu ochorenia, je získaná. V tomto prípade sú príčiny telangiektázie nasledovné:

 • užívanie nikotínu a alkoholu;
 • zneužívanie solária a dlhý čas pod slnkom;
 • fyzická nečinnosť.

Najčastejšie sa patológia pozoruje u predstaviteľov slabšieho pohlavia v dôsledku narušenia práce hormónu estrogén, ktorý vyvoláva relaxáciu svalov krvných ciev a zvyšuje ich tendenciu k rozširovaniu. K tomu dochádza vo väčšine prípadov počas tehotenstva a počas užívania antikoncepčných prostriedkov. Tendencia rozšírenia krvných ciev v niektorých prípadoch súvisí s poškodením krvného obehu. Krv stráca schopnosť prechádzať cez choré cievy, preto nájde iné spôsoby. Z tohto dôvodu dochádza k tvorbe krvi v cievach, zvyšuje sa jej tlak a kapiláry prasknú.

Odrody a klasifikácia

V medicíne existuje niekoľko klasifikácií tejto choroby. Vývoj telangiektázie závisí od typu vaskulárnej patológie. Čo to je, už vieme. Choroba môže byť arteriálna (dilatačné arterioly), žilové (dilatačné žľazy) a kapilárne. Formou ochorenia môže byť:

 • Jednoduché (lineárne). Charakterizovaná prejavom na lícach rovných alebo zakrivených línií modrého alebo červeného odtieňa, ktoré sa tvoria v dôsledku dermatologických patológií alebo kolagenózy.
 • Obrys. Nachádza sa na nohách a podobá sa vetvenému stromu s tmavo modrým odtieňom, ktorého zdrojom je retikulárna žila, ktorá sa nachádza vzdialene.
 • Pyatnoobrazny. Prejavená spolu s ďalšími ochoreniami tkaniva má jasne červený odtieň.
 • Hviezdicovitý. Vystupuje v jednom bode červenej farby a odchýli sa od nej v rôznych smeroch, ako sú slnečné lúče.

Primárna telangiektázia

Primárne formy ochorenia zahŕňajú:

 • Dedičná forma je charakterizovaná prítomnosťou pavúkov na veľkej ploche kože, ale nie je na slizniciach. Stáva sa to kvôli mutácii génov. Ak je jeden z rodičov chorý, potom v 50% prípadov je prenos choroby na dieťa možný. Manifestational patology krvácanie z nosa.
 • Hemoragická dedičná forma je lokalizovaná na slizniciach nosa, ústach, rozširuje sa na špičky prstov, chodidiel. Ďalej choroba môže prechádzať do pečene, priedušiek, gastrointestinálneho traktu a mozgu. V tomto prípade je oblasť kapilárneho toku zväčšená, steny sú zriedené, objavuje sa lokálna hemostáza. Táto choroba je dedičná a je charakterizovaná rôznymi mutáciami génu. Súčasne dochádza k nedostatočnému rozvoju potných žliaz, k zníženiu počtu žiaroviek vlasov. Akékoľvek zranenia môžu spôsobiť krvácanie.
 • Ataxia. Teleangiektázia sa vyskytuje v ranom veku (asi päť rokov) vo forme červených škvŕn na lakťoch a kolenách, oči, nosovej prepážke, ušných stenách a podobne. Choroba je sprevádzaná stratou rovnováhy, zhoršenou koordináciou pohybov. Táto forma ochorenia neustále rastie, môže viesť k paralýze a smrti. Súvisejú s vývojom syndrómu Louis-Bar a prejavujú sa častými ochoreniami a infekčnými ochoreniami, vývojom malígnych nádorov.
 • Nevyhnutný tvar je spôsobený výskytom malých škvŕn v oblasti krčných nervov.
 • Na nohách sa začína objavovať zásadná telangiektázia, ktorá sa postupne rozširuje na všetky časti dolných končatín.
 • "Mramorová koža" - telangiektázia u novorodencov, ktorá sa vyznačuje vzhľadom na červené oko.

Sekundárna telangiektázia

Sekundárne formy ochorenia sa prejavujú vo forme nasledujúcich ochorení:

 • rakovina buniek a keratóza soli;
 • poruchy estrogénu a hormónu kolagénu;
 • neznášanlivosť na implantované štepy.

umiestnenia

Zvážme umiestnenie telangiektázie. Čo je to, chápeme, ale kde je choroba lokalizovaná?

 • Kožná telangiektázia sa vyznačuje expanziou ciev umiestnených na povrchu kože. Toto ochorenie postihuje 30% ľudí mladších ako štyridsaťpäť rokov. Po päťdesiatich prípadoch sa choroba vyskytuje u 40% obyvateľstva a vo veku sedemdesiatich rokov sa choroba prejavuje u 75% ľudí. V zriedkavých prípadoch sa vyvíja u novorodencov.
 • Telangiektázia na tvári je najčastejšou chorobou. Je to preto, že veľa ľudí je vystavených slnku. Zároveň sa pozoruje lokalizácia na lícach, nosu a brade.
 • Vzorky krvných ciev sa môžu objaviť aj na hrudi. To môže naznačovať vývoj cirhózy a iných patologických stavov. Preto sa odporúča konzultovať s lekárom.
 • V ojedinelých prípadoch sa počas gravidity objaví cievna sieťka na rukách. Často existujú telangiektázia nohy, ktoré sa vyznačujú prejavmi žíl spôsobených hormonálnou nerovnováhou. Taktiež slnko často postihuje túto chorobu.
 • Aj na žalúdku sú pavučiny alebo pavučiny. Môžu sa vytvoriť kvôli krvácaniu v zažívacom trakte.
 • Telangiektázia dolných končatín sa rozvíja u tých, ktorí majú kŕčové žily. Títo ľudia majú stagnáciu v žilovom lôžku, čím dochádza k narušeniu prietoku krvi. V dôsledku vysokého krvného tlaku je narušená integrita krvných ciev, čo vedie k vzniku cievneho pavučiny. Tento jav sa často pozoruje u tehotných žien.
 • Na slizniciach tráviaceho a respiračného systému je takéto ochorenie veľmi zriedkavé. Cievne hviezdičky môžu byť tiež pozorované na vnútorných orgánoch, ktoré sprevádzajú iné patológie.

Teleangiektázia u detí

Často sa pozorujú cievne pavučiny u detí (70% prípadov). Zvyčajne sa cievy dilatujú tam, kde sú najbližšie k pokožke. Vonkajšie, pripomínajú škvrny s rozmazanými ružovými odtieňmi. Ak vyvíjate tlak na ne, zblednú. U novorodencov sú škvrny najčastejšie umiestnené v okcipitálnej zóne, na očných viečkach, na nosoch, na perách. Typicky je telangiektázia u dieťaťa vrodená. Ataxia je často sprevádzaná imunodeficienciou a je veľmi zriedkavá. Zvyčajne choroba nevyžaduje liečbu, pretože nakoniec ide sama od seba. Spravidla sa to deje až do roka. Avšak v prípade ataxie sa vyžaduje špeciálna liečba. Používajú sa tu gama globulíny.

Symptómy a prejavy

Táto patológia sa dá ľahko pozorovať, ak sa nachádza na povrchu kože. Spider žil môže mať iný odtieň, ktorý sa môže časom meniť. Skúsený lekár vo farbe kapilárneho vzoru ľahko identifikuje pôvod ochorenia. V niektorých malých prípadoch sa červená pavučina postupne rozrastie a stáva fialovou. Je to spôsobené vstupom do krvných ciev z žíl.

V tomto prípade sa ochorenie môže prejaviť v rôznych častiach tela. Najčastejšie je to lokalizované na tvári, pokrývajúce tváre, nos a tiež na nohách. V závislosti od prítomnosti iných ochorení sa prejavujú aj znaky telangiektázy. Čo je a ako s nimi zaobchádzať? Takže pri lupus erythematosus je aj oblasť kože so zvýšenou pigmentáciou, tiež trpia nechty. Bolestivé pocity na špičkách prstov spôsobujú pavúk pre dermatomyozitídu.

diagnostika

Po prvé, lekár zhromažďuje údaje o anamnéze a vykonáva vizuálnu kontrolu. Ďalej sa uvádza odkaz na analýzu ciev pre patológiu. Môžu sa predpísať diagnostické metódy ako MRI mozgu, rádiografia, vyšetrenie krvi a moču pre hladiny cholesterolu a hodnotenia hemostázy, endoskopia a iné. Často sa používa testovací štipka na štúdium obdobia subkutánneho krvácania, rovnako ako test s turniketom. Pomocou špeciálnych testov sa diagnostikuje choroba, ktorej výsledky určujú formu patológie.

Inštrumentálna diagnostika

Moderná medicína na štúdium patológií využíva najnovšie technológie a zariadenia. Lekár meria krvný tlak pomocou tonometra a manžetového testu. Spirálna CT je určená na hodnotenie prevalencie ochorenia. Endoskopické vyšetrenia sa tiež často vykonávajú pomocou kolonoskopie, cystoskopie, laparoskopie, bronchoskopie. MRI je takmer vždy určená na určenie miesta a prevalencie anomálií. Je veľmi dôležité správne odlíšiť telangiektázu, pretože je často zamieňaná s hemangiómom.

liečba

Ak je diagnostikovaná telangiektázia, angiosturík predpisuje liečbu. V tomto prípade môžu byť terapie odlišné a závisia od príznakov a pôvodu patológie. Ak chcete opraviť problém, môžete použiť:

 • Progresívna liečba, počas ktorej sa vykonáva posypovanie postihnutých oblastí so špeciálnymi prípravkami inhibítorov fibrinolýzy, ktoré zastavujú krvácanie a vytvárajú hematómy.
 • Skleroterapia, pri ktorej sa liekom "Sclerosant" injekčne aplikuje tenká ihla, ktorá prispieva k poškodeniu stien krvných ciev a potom k ich zlepeniu. Výsledkom je vytvorenie absorpčného spojovacieho pásma. Existuje niekoľko metód tohto postupu: mikroskleroterérapie, mikropénia, echoskleoterapia. Všetky tieto metódy sú účinné, ale neovplyvňujú príčinu ochorenia a len eliminujú následky.
 • Laserová koagulácia sa používa na odstránenie krvácania z nosa. Počas tejto doby sú postihnuté plavidlá zapálené.
 • Hemokomponentná liečba sa vyznačuje transfúziou krvných zložiek: plazmy, krvných doštičiek alebo erytrocytov.
 • Ozónová terapia je spôsobená injekciou zlúčenín s vysokým obsahom ozónu do cievy. Táto metóda sa používa na liečbu patológie na dolných končatinách.
 • Často používaný chirurgický zákrok, ktorý je určený na odstránenie postihnutej oblasti plavidla. V niektorých prípadoch je plavidlo nahradené protézou, môže byť tiež viazané alebo zapustené.

komplikácie

Neskorá liečba môže viesť k život ohrozujúcim následkom. Môže sa zdať:

 • anémia a závažné krvácanie;
 • krvácanie z tráviaceho traktu, pľúc alebo mozgu;
 • paralýza a strata zraku;
 • strata vedomia a anemická kóma;
 • porucha vnútorných orgánov alebo smrť.

Preto sa odporúča konzultovať s odborníkom, keď sa príznaky objavia.

výhľad

Všeobecne platí, že telangiektázia, fotografia prejavov, ktorú môžete vidieť v článku, má priaznivú prognózu. Vo väčšine prípadov choroba nevyžaduje špeciálnu liečbu, pretože po chvíli zmizne. Niekedy je potrebná úprava a včasné hľadanie pomoci pomáha pri úplnom zotavení. Existujú len ojedinelé prípady, keď krvácanie nastáva v žalúdku alebo v črevách. To si vyžaduje núdzovú pomoc.

Iba ataxia (Louis-Bar syndróm) má nepriaznivú prognózu, pretože v súčasnosti neexistuje účinná liečba. Takéto choroby sa stávajú príčinou smrti v dospievaní alebo mládeži, ako infekcia pľúc a poškodenie lymfatického systému malígnej povahy. Z tohto dôvodu by sa pavúkovým výskytom na koži mal človek dostať do lekárskej inštitúcie. Nezabudnite, že ochorenie nie je len kozmetická chyba, ale môže tiež naznačovať prítomnosť vážnych patológií v tele.

Teleangiektázia: typy, vývojové faktory, metódy odstraňovania a liečby

Steny zdravých kapilár majú malú hrúbku (len 20 mikrometrov), takže sa nedajú vidieť voľným okom. Ale v dôsledku niektorých ochorení sa toto číslo môže zvýšiť. Telangiektázia je syndróm, ktorý sa vyznačuje dilatáciou krvných ciev a výskytom kyano-červených útvarov na koži. Zvyčajne majú formu speck s mnohými vetvami - pretože táto telangiektázia sa často nazýva "cievne hviezdičky".

Čo sú pavúky?

Telangiektázia vďaka rozšíreniu povrchových ciev sa môže objaviť v ktorejkoľvek časti tela - na tvári, nohách a trupu. Spravidla sú najviac postihnuté krídla nosa, tváre, krku a končatín. Farba a veľkosť škvŕn závisí od typu postihnutých plavidiel:

 • Rozšírenie kapilárnych a arteriálnych ciev vedie k tvorbe tenkých červených "retikula", ktoré nevyčnievajú nad povrch kože a pri lisovaní blednú;
 • Tmavo modré a fialové škvrny sa vytvárajú z žilových ciev, ktoré vystupujú na pozadí jednotnej kože.

Zvyčajne sa pavučina zobrazuje ako jediné ohnisko. Ale niekedy vzniká sekundárna lézia kože, v ktorej sa nádoby tvoria "skupiny" a výrazné oblasti sú vystavené.

Manifestácia telangiektáz z rôznych typov

Podľa rôznych zdrojov prevalencia telangiektázy pokožky dosahuje 25-30% u mužov a žien do 45 rokov veku. V tomto prípade sa najčastejšie nachádzajú pavúky v prekrásnej polovici ľudstva: až 80% žien, ktoré prešli pôrodom, trpí rozšírenými žilkami a arteriolmi. Riziko výskytu "sietí" sa zvyšuje s vekom: až 30 rokov, menej ako 10% obyvateľov čelí telangiektázii, do veku 50 rokov, toto číslo stúpa na 40% a po 70 rokoch sa blíži k 75%. Máslo sa však nachádza aj u detí a detí.

Čo spôsobuje telangiektáziu?

Bežný stereotyp týkajúci sa "pavúkov" hovorí, že vznikajú v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení. Ale výsledky nezávislých štúdií tvrdia, že najprv je telangiektázia dôkazom zlyhaní v hormonálnom pozadí. Tento syndróm však často sprevádza jedna z nasledujúcich porúch a chorôb:

 1. Kŕčové žily;
 2. Kožná alebo systémová mastocytóza;
 3. Radiačná dermatitída;
 4. Pigmentová xenoderma;
 5. Radu ochorení spojených s atópiou;
 6. Raynaudova choroba postihujúca tepny a arterioly;
 7. Rosacea a iné chronické kožné ochorenia;
 8. Dlhodobé vystavenie slnečnému žiareniu a karcinogénom;
 9. Hormonálna nerovnováha a užívanie kortikosteroidov;
 10. Genetická predispozícia.

V kombinácii s určitými ochoreniami môžu vaskulárne telangiektázy mať individuálny priebeh:

 • Hyperpigmentácia a kapilárne lézie hrebeňov nechtov sú charakteristické pre lupus erythematosus;
 • Dermatomyozitída je sprevádzaná bolestivými pocitmi v prstoch a kapilárnou telangiektázou s ostrým rozťahovaním ciev;
 • Pri sklerodermii sa pozoruje špeciálny typ "vaskulárnych hviezd" - bodkovaných telangiektázií, ktoré sú lokalizované na tvári, rukách a slizniciach. Vždy sú reprezentované viacerými ohniskami s polygonálnymi alebo oválnymi škvrnami s priemerom do 7 mm;
 • Randyu-Oslerova choroba je diagnostikovaná predovšetkým prítomnosťou (často dedičnej) hemoragickej telangiektázy. Nachádza sa na koži nosa, slizníc jazyka, priedušiek a gastrointestinálneho traktu.

Samy o sebe nie sú škodlivé pre zdravie - vada je čisto kozmetická. Najmenej zo všetkých prejavov telangiektázie sú ľudia, ktorí po narodení majú silné a elastické steny krvných ciev. Avšak náhle poklesy, priame vystavenie slnečnému žiareniu (vrátane častých návštev v soláriu) a nezdravý životný štýl (fajčenie, konzumácia alkoholu, nedostatok pravidelného cvičenia) vedú k vaskulárnej dilatácii a výskytu krvných retikulov.

Klasifikácia a typy telangiektázie

"Vaskulárne hviezdy" sú klasifikované podľa viacerých parametrov. Existujú napríklad primárne a sekundárne formy syndrómu. Prvá skupina zahŕňa:

 1. Hereditary hemorrhagic telangiectasia - ohniská sa vyskytujú v ústach (jazyk a podnebie), na nosnej sliznici, na špičkách prstov a na nohách, v ťažších formách - na laryngeálnej membráne, v gastrointestinálnom trakte, priedušiek, pečeni a dokonca aj v mozgu;
 2. Dedičná telangiektázia. "Siete" zaberajú obrovské oblasti pokožky, ale na slizniciach úplne chýbajú;
 3. Ataxia teleangiektázia. To sa prejavuje už v ranom veku a vo veku päť rokov sa na konjunkcii oka, patra, nosovej prepážky, v ušných stehnách, na kohútiku lakťových a kolenných oblastí objavujú načervenalé škvrny;
 4. Vyhnite sa telangiektázii. V oblasti cervikálnych nervov sú zaznamenané malé ložiská cievnych lézií;
 5. Generalizovaná esenciálna telangiektázia. Postupne sa na nohách začína objavovať "pavučie žily" a potom symetricky rozširuje telo, telangiektázia dolných končatín je bežná;
 6. Teleangiectatická mramorová koža. Na koži po narodení sa objaví červená farba, ktorá je posilnená fyzickým a psycho-emocionálnym stresom.

Vedľajšie formuláre sprevádzajú priebeh iných ochorení a sú najvýraznejšie, keď:

 • Karcinóm bazálnych buniek;
 • Solárny keratór;
 • Poruchy produkcie estrogénu a kolagénu;
 • Reakcie štepu.

Stellátová angiektázia venóznej povahy (vľavo) a stelátny angióm - benígny nádor (vpravo). Pri podobnej štruktúre majú tieto kožné defekty rôzne príčiny.

Forma telangiektázie je rozdelená na:

 1. Strom - najčastejšie sa vyskytujú na dolných končatinách a majú tmavo modrú farbu;
 2. Stellát - zvyčajne červený, odlišný od zamerania mnohých kapilár;
 3. Skvrnité - na skvrnitú telangiektáziu často sprevádzanú kolagenózou a inými tkanivovými ochoreniami, majú jasne červenú farbu;
 4. Lineárne (nazývané aj jednoduché alebo sínusové) - na tvári a tvárach môžu byť buď červené alebo modré.

Nakoniec, telangiektázy sú klasifikované podľa druhu postihnutých plavidiel:

 • Arteriálne (dilatačné arterioly);
 • Kapiláry (kapiláry);
 • Venózne (venuly).

"Vaskulárne hviezdy" môžu byť sprevádzané množstvom ochorení, postihujú niekoľko typov ciev a značne sa líšia vo forme - preto v liečení prevláda aj niekoľko základných techník.

Liečba telangiektázy

Najbežnejšou možnosťou liečby pre telangiektáziu je skleroterapia. Procedúra sa uskutočňuje bez operácie, inkázie kože sa nevyžadujú ani: liečivý roztok (sklerotizujúci) sa vstrekuje cez tenkú ihlu. Látka pôsobí na vnútorný plášť stien krvných ciev, v dôsledku čoho je najskôr poškodená a potom lepená. Takto sa žila zbaví lúmenov (proces vyhladzovania) a v tkanivách sa vytvára spojovací kábel, ktorý sa vyrieši do jedného roka. Skleroterapia má niekoľko typov:

 1. Skleroterapia segmentálnych kŕčových žíl. Ovplyvňuje segmentové žily, prebieha v 2-3 reláciách. V niektorých prípadoch je možná lokálna hyperpigmentácia, ktorá prechádza v 1 až 6 mesiacoch;
 2. Mikroskleroterapiya. Je zameraná na obnovu retikulárnych žíl, vyžaduje 2-5 sedenia. Spravidla poskytuje dobrý účinok v kombinácii s chladným typom zábaly pred postupom;
 3. Plesňová skleroterapia. Jedna z najmodernejších techník, v ktorej aktívnym roztokom (sklerotizujúcim činidlom) je mikropen;
 4. Echosclerotherapy. Duplexný skener pôsobí na komunikačné žily, účinne odstraňuje lúmeny;
 5. Pooperačná skleroterapia. Na základe názvu sa používa na kombinovanú liečbu po operácii.
 6. Napriek vysokej úrovni účinnosti je skleroterapia čisto kozmetická. Postup neovplyvňuje príčinu, ale dôsledky ochorení, ktoré spôsobujú dilatáciu krvných ciev.

Ďalšou modernou metódou, ktorá ukazuje najlepšie výsledky v boji proti vaskulárnym hviezdičkám a zaručuje odstránenie telangiektáz, je laserová koagulácia. Spravidla sa používa na odstránenie kapilárnych defektov na tvári, ale je vhodný aj pre iné časti tela.

Laserová koagulácia sa vykonáva na základe frakčnej fototermolýzy: laserový lúč preniká do kože a selektívne ovplyvňuje postihnuté cievy. Pod vplyvom vysokých teplôt sa steny postihnutých ciev prilepia spolu a zdravé tkanivá sa na tomto procese nezúčastňujú. Preto je dôležité okamžite konzultovať lekára, ktorý správne určí druh a príčiny telangiektázy a predpíše vhodnú liečbu.

teleangiektázie

Čo je telangiektázia?

Prevalencia telangiektázie u žien sa vysvetľuje hormonálnymi znakmi: dôvodom je prevaha estrogénu u krásnych žien, ktorá spôsobuje rozšírenie cievnych stien.

Úroveň hormónov sa zvyšuje počas tehotenstva, preto je v súčasnosti riziko výskytu symptómov obzvlášť vysoké. Najmä počas tehotenstva sa telangiektázia prejavuje v tretine budúcich mamy, ale u 69% zmizne 3-6 týždňov po narodení.

Užívanie perorálnych antikoncepčných piluliek tiež prispieva k rozvoju patológie.

U žien sa choroba najčastejšie vyskytuje počas tehotenstva.

Existujú aj iné dôvody na vytvorenie telangiektázy na tvári, trupu, dolných a horných končatinách:

 • Zneužívanie alkoholu.
 • Nadmerné fajčenie.
 • Príliš dlho zostávajte na slnku.
 • Cievne poranenia.
 • Vplyv príliš vysokých alebo príliš nízkych teplôt.
 • Rádioaktívne žiarenie.

dôvody

Existuje celý rad dermatologických patológií spojených s vývojom telangiektázy v rôznych častiach tváre. Patria medzi ne: radiačná dermatitída, rosacea, xeroderma pigmentosum. Sklerodermia a Rendu-Oslerova choroba sa považujú za zriedkavejšie.

Prejav telangiektázie na tvári je spôsobený aj tým, že koža je vystavená nadmernému pôsobeniu ultrafialového žiarenia. K tomu dochádza so zneužívaním solária, dlhodobým pobytom na slnku.

Vzhľadom na účinky tvrdého ožarovania sa na tvári objavujú ružovo-červené alebo modravé zmeny. Sú lokalizované hlavne na brade, nosových krídlach a tvárach.

Teleangiektázia v nohách sa vyvíja s kŕčovými žilami. U predisponovaných pacientov dochádza k stagnácii v žilovom lôžku, čím dochádza k porušeniu odtoku krvi. Táto skutočnosť spôsobuje zvýšenie prietoku krvných ciev. Pod zvýšeným tlakom krvi je narušená ich integrita.

Podobný model sa pozoruje u tehotných žien a pri pôrode. Avšak bod tu nie je v zvýšenej záťaži v dôsledku zlyhania v tele, ale pri zvýšených objemoch krvi, ktoré sú čerpané systémom.

Tiež spúšťacím faktorom pre telangiektáziu dolných končatín sú zmenené hormóny. Postupne klesá vaskulárny tón, čo vedie k ich rozšíreniu.

Z toho istého dôvodu trpia patológia ľudia trpiaci dlhodobými hormonálnymi liekmi - perorálnymi kontraceptívami, glukokortikosteroidmi.

Od týchto špecialistov v tejto oblasti existuje niekoľko teórií a príčin vzhľadu teleangiektázy u ľudí.

Príčiny telangiektázy u detí a dospelých:

 • Tento syndróm cievnych hviezd môže byť spôsobený hormonálnou nerovnováhou v tele. To môže vysvetliť neuveriteľne vysoké percento ochorenia u žien, ktoré prešli pôrodom, vrátane tých, ktoré sú ešte tehotné;
 • Príčinou červených pavúkov môže byť použitie liekov. Väčšina pacientov, ktorí prichádzajú do špecialistov s telangiektázovým syndrómom, užívajú dlhodobo hormonálne lieky (antikoncepčné prostriedky, glukokortikosteroidy);
 • Existuje tiež zoznam dermatologických patológií, ktoré sa prejavujú ako pozadí vývoja telangiektázie: rosacea, dermatitída (ožiarenie), pigmentová xeroderma;
 • 100% provokatérov telangiektázie sú kardiovaskulárne choroby postihujúce malé krvné cievy: kŕčové žily, Raynaudovu chorobu;
 • Účinok negatívnych faktorov: fajčenie, alkoholizmus, priame vystavenie slnečnému žiareniu (časté opaľovanie).
Časté vystavenie slnku alebo soláriu je priama príčina tela.

Príčiny telangiektázy môžu byť vrodené alebo získané.

 • individuálnym znakom tela, tendenciou k telangiektázii
 • dedičná telangiektázia
 • hormonálne poruchy v tele
 • dlhodobé vystavenie slnečnému žiareniu, žiareniu
 • zranenia kože
 • choroby zažívacieho traktu, pečeň
 • oslabená imunita spôsobená infekčnou chorobou
 • zneužívanie alkoholu, fajčenie
 • sedavý životný štýl
 • obezita

DÔLEŽITÉ: Telangiektázia sa môže nachádzať na koži a na vnútorných orgánoch a slizniciach.

Pitný alkohol môže spôsobiť pavúky

Niektorí ľudia veria, že pavúzy sú spôsobené srdcovým a cievnym ochorením, ale nie je to tak. Tento stereotyp je vyvrátený nezávislými štúdiami, počas ktorých sa zistilo, že kapilárna dilatácia je najčastejšie spôsobená kŕčovými žilami alebo poruchami na hormonálnom pozadí.

Výskyt telangiektázie môže byť spôsobený týmito poruchami a chorobami:

 • kŕčové žily;
 • pigment xenodermy;
 • Raynaudova choroba;
 • růžovka;
 • radiačná dermatitída;
 • chronické ochorenia kože;
 • bazocelulárny karcinóm kože;
 • ochorenia spojené s ataxiou;
 • kardiovaskulárna patológia;
 • dlhotrvajúca expozícia ultrafialovým žiarením;
 • karcinogény;
 • užívanie kortikosteroidov;
 • užívanie perorálnych kontraceptív;
 • hormonálna nerovnováha;
 • genetická predispozícia atď.

V niektorých ochoreniach sa pavučina objavuje zvláštnym spôsobom:

 • v sklerodermii, telangiektázy majú skrytý vzhľad, sú reprezentované mnohými oválnymi alebo mnohouholníckymi miestami lokalizovanými na rukách, tvári a slizniciach;
 • v prípade dermatomyozitídy je telangiektázia sprevádzaná výrazným rozšírením kapilár, ktoré sa nachádzajú na špičkách prstov a bolestivé;
 • pri systémovom lupus erythematosus je telangiektázia hyperpigmentovaná a pozorovaná na hrebeňoch nechtov;
 • v prípade ochorenia Randyho-Oslera majú hemoragické telangiektázy väčšiu pravdepodobnosť dedičných príčin, lokalizované na slizniciach tráviacich orgánov, priedušiek, jazyka a kože nosa.

Samotná cievna hviezdička nie je nebezpečná pre zdravie. Jej zjavenie je jeden zo syndrómov patológie, ktoré potrebujú liečbu.

Telangiektázia sa zriedkavo vyskytuje u ľudí s elastickými cievami, ale aj v takýchto prípadoch môžu niektoré faktory spôsobiť dilatáciu kapilár. Takéto agresívne účinky zahŕňajú:

 • náhle zmeny teploty;
 • slnečné lúče a návšteva solária;
 • nadmerné cvičenie;
 • fajčenie;
 • alkohol;
 • beri-beri.

Hlavným príznakom ochorenia je výskyt hviezd z roztiahnutých kapilár s červenou, modrastou farbou. Sú veľmi odlišné od bežnej kože, a preto sú veľmi nápadné.

V závislosti od súvisiacich ochorení sa ich príznaky môžu mierne líšiť:

 1. Ak osoba trpí systémovým lupus erythematosus, okrem vaskulárnej "hviezdičky" sa na koži objaví oblasť so zvýšenou pigmentáciou. Je tiež možné poškodiť nechtovú dosku.
 2. Pri dermatomyozitíde je výskyt takých hviezd sprevádzaný bolesťou. Zvlášť výrazná bolesť v prstoch.
 3. Sklerodermia sa vyznačuje veľkým typom formácie. Najčastejšie sú lokalizované na tvári, na rukách alebo na slizniciach. Na koži môžu byť aj ohniská s okrúhlym, oválnym alebo polygonálnym tvarom.
 4. Pri syndróme Randy-Osler sa na koži objavujú hemoragické telangétézy. Často sa formácia môže objaviť na koži nosa, jazyka a tiež na gastrointestinálnej sliznici.

Telangiektázia u tehotných žien je špeciálna forma zmeny kapilárnych ciev, počas ktorej sa rozširujú, čo je viditeľné v oblasti pokožky voľným okom. Zvyčajne majú tieto nádoby veľmi malú hrúbku približne 0,2 mm, takže nie sú viditeľné pod kožou. Ak v dôsledku vplyvu rôznych faktorov zmenia ich veľkosť, potom sa objavia s viditeľnými pruhmi, kvetinami alebo hviezdičkami, čo vytvára špeciálne škvrny červenej alebo modrej farby. Zvyčajne z centrálneho miesta sa veľa pobočiek, podobajúcich sa pavúkom alebo hviezdičkou, pohybuje po stranách.

Počas tehotenstva je vývoj telangiektázie spojený s narastajúcim zaťažením dolných končatín a s aktívnymi hormonálnymi zmenami v tele. Hlavný vplyv na steny krvných ciev majú hormóny, aktívne sa zvyšujúce počas tehotenstva - to je estrogén, prolaktín a progesterón. Vedú k uvoľneniu cievnej steny, čo spôsobuje, že je pružnejšia a náchylnejšia k expanzii. V podstate to vedie k kozmetickým chybám tváre a tela. Zvyčajne sa počas tehotenstva a po pôrode vytvára až 80% pavúkov, riziko sa zvyšuje s vekom.

Okrem hormonálnych vplyvov môže byť telangiektázia vytvorená na pozadí kŕčových žíl, v prítomnosti mastocytózy ako kožnej formy a jej systematického prejavu. Často môžu byť výsledkom radiačnej dermatitídy a pigmentárnych patológií, ako aj ataxie, poškodenia artérií a malých kapilár v Raynaudovej chorobe. Expozícia slnečnému žiareniu postihuje cievy, vplyv rôznych toxínov, predispozícia na telangiektáziu môže byť genetická.

klasifikácia

V závislosti od typu postihnutých ciev sa rozlišujú kapilárne, žilové a arteriálne telangiektázy.

V tvare a farbe sú rozdelené na:

 • Lineárne - krátke zakrivené alebo priame pruhy červenej alebo modrej farby, lokalizované na tvári;
 • svetlé škvrny červených a ružových odtieňov;
 • pavúky a hviezdičky - vyžarujúce z jedného bodu na okraj;
 • strom - tmavo modrý vzor, ​​ktorý sa nachádza hlavne na dolných končatinách.

Rozlišuje tiež primárnu (nezávislú) a sekundárnu telangiektáziu. Primárne zahŕňajú: generalizovanú esenciálnu, ataxiu, negatívnu, dedičnú, dedičnú hemoragickú, telangiektáziu u novorodencov.

Sekundárne formy sprevádzajú nasledujúce ochorenia: karcinóm bazálnych buniek, reakcia štepu, poškodenie produkcie estrogénu a kolagénu.

Špecialisti v tejto oblasti (vaskulárna chirurgia) rozlišujú dva typy telangiektázie:

 • primárne, pozorovanej častejšie v detstve a je dedičný;
 • sekundárne (objavuje sa ako pozadie odlišnej patológie organizmu).

Telangiektázia sa vyznačuje vonkajšími príznakmi: cievy sa začínajú objavovať na koži bez zhutnenia (mení sa len farba ciev a stáva sa viditeľnou pod kožou). Môže mať červenkastú, modrú a tmavočervenú farbu. Štyri typy rozšírení sa vyznačujú svojim vzhľadom:

 1. Ohniskové miesto alebo viaceré miesta.
 2. Pavučiny z prepletenia malých plavidiel.
 3. Hviezdy cievneho lúča.
 4. Linka z uvoľnenej cievnej.

Vo svojej podobe môžu byť pavučie žily:

 1. Stellát (alebo pavúk). Sú to škvrny (zvyčajne červené), z ktorých sa rozbieha sieť kapilár.
 2. Treelike. Zvyčajne sa objavujú na koži nohy, podobne ako vetvy stromu a majú tmavo modrú, modrú alebo fialovú farbu.
 3. Pyatnoobraznye. Často sprevádzané kolagénom a inými patologickými stavmi pokožky sú jasne červené škvrny.
 4. Lineárne (alebo sínusové, jednoduché). Na tvári sa objavia odtiene modrej alebo červenej.

V závislosti od typu postihnutých plavidiel môžu byť telangiektázami:

 • kapilárne - kapiláry sa rozširujú;
 • arteriálne dilatačné arterioly;
 • venózne - expandované venuly.

Spiderské žily môžu byť primárnym a sekundárnym syndrómom.

Prvá skupina zahŕňa nasledujúce telangiektázy:

príznaky

Je veľmi ťažké si nevšimnúť, že niečo nie je v poriadku s ľudskou pokožkou. Červené škvrny s telangiektázou sa nachádzajú na tvári aj na tele. Veľa takýchto pavúkov v blízkosti kapilár, tepien. Farba škvŕn na koži sa mení od červenej až po fialovú.

Podľa toho, akú farbu majú teraz na kapilárnych miestach na tele pacienta, lekár musí určiť etiológiu. Ak má napríklad koža pacienta malé tenké pásiky a mierne červené škvrny (nenasýteného sfarbenia), potom malé kapiláry stratili svoju elasticitu a silu.

Ak je pokožka pokrytá fialovými škvrnami s mnohými vyčnievajúcimi miestami (nepravidelnosti na koži), malo by sa liečiť venózna dilatácia.

V každom prípade, ak nezačnete liečiť patológiu, potom v priebehu času začne elasticita ciev ešte klesať, škvrny na koži budú intenzívnejšie kvôli nárastu ciev, žíl a artérií.

Podľa štatistík sa telangiektázia kože vyskytuje ako ochorenie u 30% populácie. Osoby staršie ako 45 rokov sú ohrozené (to však nevylučuje skutočnosť, že sa môže vyskytnúť vazodilatácia u detí mladších ako jeden rok a adolescentov).

Telangiektázia, ktorá vznikla v dôsledku lokálnej expanzie kapilár a arteriol, má jasne vymedzené stellate kontúry, malý priemer (0,2 mm a menej), jasne červenú farbu a zmiznú pri palpácii.

So zvyšujúcim sa tlakom a prenosom krvi z venulov sa premenili na žilu. V druhom prípade je typický väčší priemer, hnedá farba so modrastým odtieňom, vzhľad uzlíkov vyčnievajúcich nad povrch kože.

Okrem bežných špecifických príznakov môžu mať pavučie niektoré individuálne vlastnosti. Závisia od pozadia choroby vyvinutého cievneho dilatovania.

Takže pri systémovom lupus erythematosus sa pozoruje hyperpigmentácia a poškodenie malých kapilár v hrebenech nechtov. Pri dermatomyozitíde dilatácia ciev dodávajúcich krv na špičky prstov dopĺňa výrazný bolestivý syndróm v tejto oblasti.

Generalizovaná esenciálna telangiektázia dolných končatín je charakterizovaná nepriaznivým progresívnym priebehom a tvorbou malých škvŕn na nohách. Rýchlo rastú, zachycujú ďalšie oblasti.

Ataxia sa objavuje už v ranom veku. Lokalizované v rôznych častiach tela - kolenné oblasti, ohybové ohyby, očná spojivka, nosná prepážka, podnebie a ušnice.

U detí môžu byť prejavy odlišné, hlavnými príznakmi telangiektázy budú vaskulárne lézie na rôznych miestach a rôznych typoch. Takže ich môžete rozdeliť na kapilárne alebo arteriálne. Ide o tenké cievy s priemerom nie väčším ako 0,2 mm, majú červenú farbu a nevyčnievajú nad pokožku. Postupne sa takéto krvné cievy môžu premeniť na žilové defekty, ak začne krv začať hádzať z oblasti malých žíl a steny krvných ciev sa začínajú rozťahovať.

Môžu existovať žilové teleangiektázy, ktoré sú modrej farby, sú širšie ako kapiláry a vyčnievajú nad povrch samotnej kože. Podobne ako u kŕčových žíl v dospelosti.

Zmeny v koži môžu byť:

 • Jednoduché - Mám vzhľad linky alebo sínusu, rovných alebo takmer rovných, mierne zakrivených tenkých línií ciev. Zvyčajne sa objavujú na tvári.
 • Strom - zvyčajne pozostávajú z žíl, pripomínajú vetvy stromov, zvyčajne sa nachádzajú na dolných končatinách.
 • Hviezdičky alebo pavúkové podoby sa podobajú hviezdičkám, majú v strede nádobu s vyžarujúcimi lúčmi.
 • Na skvrnitosti, zvonka podobné červeným škvrnám, starostlivé vyšetrenie odhaľuje sieť dilatovaných ciev.

Manifestácie môžu byť jednoduché alebo môžu byť viacnásobné, založené na počte plavidiel, ktoré ich kŕmia a na mieste lézií.

Môžu existovať možnosti umiestnenia prejavov na tvári, najmä v oblasti nosa a líc, ako aj na koži tela v oblasti predlaktia a rúk, dolných končatín. Sliznice sú menej často postihnuté, hlavne nos a hrdlo, jazyk a steny tráviacich orgánov a dýchacieho traktu. Vnútorné orgány sú mimoriadne zriedkavé postihnuté, zvyčajne s takými teleaniektázami sú tiež vaskulárne aneuryzmy.

Diagnóza telangiektázy u detí

Základom diagnózy sú typické prejavy krvných ciev na koži. Je dôležité, aby dermatológ určil, že ide o telangiectiázy a nie o žiadne vaskulárne anomálie. Tiež sa diagnóza potvrdzuje úplným vyšetrením s krvnými testami, zrážaním krvi, počtom krvných doštičiek. Je potrebné študovať hladinu hormónov. Ukazuje sa aj ultrazvuk pečene, brucha a krvných ciev, Dopplerov a prípadne angiografia podozrivých oblastí.

Ak máte podozrenie na vrodené abnormality, je možné zobraziť počítačovú tomografiu a MRI postihnutej oblasti.

Telangiektázia krvných ciev na tele sa môže prejaviť v horných vrstvách kože takmer akejkoľvek časti ľudského tela. Ale stále existujú hlavné lokálne oblasti, ktoré sú náchylné na patológiu: tvár, ruky a nohy, krk.

Varianty tvarov, farieb, rovnako ako veľkosť škvŕn sú dosť. Dôvodom tejto rozmanitosti je možné poškodenie nielen žilových ciev, ale aj arteriálnych ciev.

Vzhľad telangiektázy má jasne červenú farbu, tvorí hviezdu alebo hviezdičky so začiarknutým obrysom, ktoré zmiznú počas fyzickej lekárskej diagnostiky, pocit postihnutej oblasti (palpácia), čo je hlavnou črtou tejto patológie.

Červené škvrny na koži s výrazným namodralým odtieňom charakterizujú žilovú telangiektáziu.

Napriek skutočnosti, že telangiektázia postihuje iba malé cievy a často má miestny charakter s malou léziou, existujú prípady, keď veľkosť škvŕn dosahuje veľmi veľké veľkosti a tvarov.

Cievne hviezdy sú tvorené z ciev umiestnených v blízkosti povrchu kože. Kapilárna a arteriálna telangiektázia nevyčnieva nad svoj povrch a venózna často vyčnievajú.

Farba krvného retikulu môže byť odlišná (červená, ružová, modrá, modrá, fialová alebo čierna) a môže byť reprezentovaná rôznymi odtieňmi. Jeho závažnosť môže závisieť od typu kože, rozsahu a stupňa rozšírenia krvných ciev. Niekedy sa farba telangiektázie mení s časom.

Jedným z charakteristických znakov pavúkov je absolútna bezbolestnosť. Bolesť krvného retikulu môže byť sprevádzaná iba veľmi zriedkavou formou bolestivého telangiektázie u žien.

V takýchto prípadoch sa vaskulárna hviezdička počas menštruácie stáva väčšia (pretože kvitne) a stáva sa extrémne bolestivá.

Osobitné obavy by mali byť a telangiektázia, ktoré sa objavujú na prsiach ženy. Sú maličké vo veľkosti (s pinhead), veľmi nápadné a jasné. Táto forma pavúkových žíl sa nazýva telangioektívna rakovina a indikuje vývoj malígneho nádoru.

Extrémna starostlivosť by sa mala venovať vzhľadu telangiektázy vo forme perličiek-ružových nodulov na základe kožnej jazvy alebo pri zmene jej vzhľadu. Takéto pavúče sú typické pre najbežnejší typ rakoviny kože - bazocelulárny karcinóm.

diagnostika

Diagnóza telangiektázie je nasledovnými postupnými krokmi:

 • Počiatočné vizuálne vyšetrenie pacienta kardiológa;
 • Ďalšie konzultácie s otolaryngológa a oftalmológom;
 • MRI mozgu podľa indikácií;
 • Röntgenové vyšetrenie pľúc podľa indikácií;
 • Všeobecná analýza moču a krvi;
 • Krvný test na cholesterol;
 • Hodnotenie zrážania krvi;
 • Kontrola krvného tlaku;
 • Podľa indikácií sú dodatočné štúdie vnútorných orgánov pacienta, v blízkosti ktorých sú príznaky telangiektázy.

Aké testy je potrebné vykonať a ako ich dešifrovať?

Takže podľa analýzy moču sa zistí počet erytrocytov: zvýšenie znamená, že pacient má podozrenie na ochorenie. Vo všeobecnosti by analýza hladín krvných červených krviniek nemala prekročiť hodnotu 5,5 x 109 g / l.

Hemoglobín nie je nižší ako normálny, inak podozrenie na nedostatok železa. Pacientovi sa vykoná špeciálny test so štipkou na určenie stupňa krvácania pod kožou a tiež test s turnajom v oblasti ramena.

Ktorý lekár sa má kontaktovať?

Cievnemu chirurgovi alebo kardiológovi.

Diagnóza začína históriou a vizuálnym vyšetrením pacienta. Môže byť potrebná konzultácia s otolaryngológa a oftalmológa. Dôležitú úlohu zohrávajú laboratórne testy: klinická analýza moču, všeobecná a biochemická analýza krvi. Hemostáza sa hodnotí pomocou testov.

Inštrumentálna diagnostika sa skladá z niekoľkých metód. Krvný tlak sa kontroluje s tonometrom alebo s manžetou.

Stav vnútorných orgánov sa hodnotí špirálovou počítačovou tomografiou. Informácie o veľkosti a polohe telangiektázy vám umožnia získať magnetickú rezonanciu.

Niekedy je pacientovi predpísaná séria endoskopických vyšetrení: fibroesofagogastroduodenoscopy, kolonoskopia, laparoskopia, bronchoskopia, cystoskopia.

Pomocou ultrazvuku doktor dokáže posúdiť stav cievneho systému.

Pri prvých príznakoch telangiektázy by ste mali kontaktovať flébolu. Počas prvej návštevy lekár musí:

 • skúmať sťažnosti pacienta, jeho anamnézu a rodinnú anamnézu;
 • skúmať telangiektáziu a cievy končatín;
 • Dopplerov ultrazvuk ciev nohy.

Na základe výsledkov bude lekár schopný predpísať liečbu alebo konzultáciu s ďalšími odborníkmi (endokrinológ, gynekológ, reumatológ, kardiológ, dermatológ, gastroenterológ, atď.

). Zistenie príčiny telangiektázie je mimoriadne dôležitou súčasťou prieskumu, pretože odstránenie iba pavúkov nevyrieši zdravotné problémy, s ktorými boli spôsobené.

Na prvom mieste pre diagnózu je mimoriadne dôležitá starostlivo zhromaždená história. Na určenie ochorenia lekár predpisuje nasledujúce štúdie:

Je potrebné rozlišovať túto chorobu od hemangiómu. Hemangióm je benígny nádor tvorený z krvných ciev. Takéto nádory sú už v prvých dňoch života novorodenca.

liečba

Liečba telangiektázy sa vyskytuje súčasne vo viacerých smeroch. Liečba bude závisieť od základnej príčiny ochorenia. Zvážte niekoľko typov liečby ochorenia:

 • Konzervatívna terapia, ktorá spočíva v zavedení inhibítorov fibrinolýzy (látka, ktorá zastavuje krvácanie a podporuje intenzívnu resorpciu krvných zrazenín v cievach) na poškodenú dermu;
 • Skleroterapia - proces podávania liekov na poškodené cievy (používa sa v kombinácii s liekmi, ktoré normalizujú činnosť kardiovaskulárneho systému);
 • Chirurgické zákroky na rozsiahle poškodenie ciev;
 • Vplyv na obehový systém pomocou takých metód ako: elektrokoagulácia, kryokoagulácia;
 • Hormonálna liečba;
 • Transfúzia krvi

Lieková terapia má používať: kyselina tranexamová, retioderma, cyclokapron, exacil, kyselina aminokaprónová, polykapron.

Fyziologická telangiektázia u detí nevyžaduje terapiu - zmiznú samy. V prípade sekundárnej choroby sú akcie lekárov zamerané na boj proti hlavnej patológii.

Na odstránenie hviezdičiek na dolných končatinách sa odporúčajú denné cviky na nohy, tréning a vykladanie žilových ciev a korekcia hmotnosti. Na podporu tónu žíl je znázornené nosenie špeciálneho kompresného pančuchového tovaru.

Liečba telangiektázy zahŕňa stanovenie hormonálnych hladín. Niekedy sa vykonáva hemokomponentná liečba - pacient sa transfúzuje zložkami krvi, čerstvou zmrazenou plazmou (pre akútne krvácanie), červenými krvinkami (pre nízke hladiny červených krviniek) alebo hmotou krvných doštičiek (pri rozsiahlom krvácaní).

V niektorých prípadoch sa konzervatívna liečba uskutočňuje pomocou liekov skupiny inhibítorov fibrinolýzy. Patria sem Transamcha, Exacil, Polycapron, Retioderm, Cyclo-F, Cyclocapron, tranexamová a aminokapronová kyselina.

Ovplyvňujú rozpúšťanie krvných zrazenín tým, že inhibujú tvorbu plazmínu a inhibujú enzým aktivujúci plazminogén. Aplikujte lokálne vo forme masti, sprejov.

Pre chirurgický zákrok, ak je to potrebné, odstráňte sektor poškodenej kapiláry. To sa dosiahne metódami opísanými nižšie.

 • Laserová koagulácia - lepenie tkaniva pri pôsobení vysokých teplôt. Je určený na tvár, ale môže byť použitý aj na iné časti tela.
 • Elektrokoagulácia - kauterizácia rozbitých nádob s vysokofrekvenčným prúdom.
 • Eloskopia je lepenie poškodených krvných ciev bez kontaktu s pokožkou. Nemá žiadne kontraindikácie a nie je traumatické.
 • Skleroskopia je spájanie poškodených cievnych stien pomocou špeciálneho liečebného roztoku (sklerotizujúci). V kombinácii s predlakovaním. Rozsah je venózna telangiektázia.
 • Ozónová terapia je zavedenie zlúčenín ozónu a kyslíka do lumen cievy. Používa sa na zmiernenie telangoektýzy na dolných končatinách.

Čo môžete urobiť

Je dôležité, aby dieťa prešlo na správnu výživu s odmietaním mastných potravín a potravín, slaných jedál a všetkých rýchlych potravín. Je dôležité odstrániť potraviny bohaté na cholesterol z potravy pridaním ovocia a bobúľ, potravín s kyselinou askorbovou a výrobkov ako cesnak, strukoviny, obilniny a citrusy do stravy.

Čo doktor urobí

Lekár rozhodne o liečbe dieťaťa na základe polohy a veľkosti cievnych lézií, ako aj v prípade rizika krvácania z nich. Môže sa použiť skleroterapia alebo laserová vaskulárna koagulácia. Pri skleroterapii sa špeciálny prípravok vstrekuje do lumen ciev, čo vedie k nezvratnému utesneniu cievnych stien a zmiznutiu defektov. Obvykle sa používa na tvári alebo v oblasti končatín. Je dôležité pamätať, že to eliminuje len vonkajšie kozmetické chyby a je účinnejšie pri potláčaní malých žíl, laserová liečba je vhodnejšia pre kapiláry a tepny.

Niekedy používajú taktiku čakania a videnia, niekedy s vekom, zmizne vaskulatúra.

Liečba cievnej telangiektázy sa uskutočňuje vďaka širokému spektru techník, ktoré prezentujú odborníci na cievnu chirurgiu, ako aj kozmetológia moderného sveta.

Liečba červených pavúkov na tele:

 • Sclerotherapy.
 • Mikroskleroterapiya.
 • Laserová koagulácia.

sklerotizácia

Skleroterapia, ktorá je považovaná za jednu z najpopulárnejších metód, sa čoskoro a účinne zbaví nepríjemných škvŕn na koži. Hlavnou výhodou tejto liečby je ľahké používanie a minimálne invazívne.

Avšak v dôsledku sklerotického obliteratia sa vytvorí určitý druh spojovacej šnúry, ale výhoda už istý čas zmizne sama.

Skleroterapia, rovnako ako akákoľvek iná liečebná technika, sa používa v upravenej verzii. Hlavným faktorom sú individuálne charakteristiky telangiektázy.

Segmentálne kŕčové žily sa môžu vyliečiť po absolvovaní kurzu pozostávajúceho z niekoľkých zasadnutí na skleroterapiu. Možné prejavy lokálnej hyperpigmentácie, po šiestich mesiacoch.

Skleroterapia je primárne kozmetická procedúra, môže pacienta uvoľniť len z vonkajších príznakov telangiektázy. Po určitom čase sa môžu tiež tvoriť na rôznych častiach tela, pretože hlavná príčina nemôže byť eliminovaná skleroterapiami.

Koža pred a po liečbe telangiektázie

Mikroskleroterapiya

Pre vyššiu účinnosť liečby je mikroskleroterézia kombinovaná s obalmi, ktoré chladia postihnuté miesto. Vo väčšine prípadov je pre úplnú fúziu nádob dostatok sedenia (2-3).

Laserová koagulácia

Populárna metóda na elimináciu telangiektázie z oblasti tváre je laserová koagulácia pavúkov. Postup je spôsobený poškodením vnútornej vrstvy stien krvných ciev, čo spôsobuje, že lúmen sa nahradí tkanivom.

Po prvom použití laserovej koagulácie zmiznú defekty malých krvných ciev. Pre väčšie oblasti je potrebné viacnásobné relácie.

Selektívna laserová koagulácia

Na základe výberu niektorého zo spôsobov, ako odstrániť patológiu, zoberte maximálny účinok a minimálny negatívny vplyv na telo. Selektívna laserová koagulácia je pre tieto podmienky najvhodnejšia. V poslednej dobe získava stále väčšiu popularitu.

V prípade podozrenia alebo prítomnosti telangiektázie je nevyhnutné okamžite kontaktovať lekára alebo dermatológa, a ak je to potrebné, odporúčať liečbu.

Po vyšetrení pacienta a zistení príčiny telangiektázy je pacientovi predpísaná liečba základnej choroby. Jeho taktika závisí od typu ochorenia a je určená individuálne.

Na odstránenie žilových žíl sa môžu použiť nasledujúce techniky:

Čo môžete urobiť

Je dôležité dodržiavať určitú diétu a denný režim. Zníženie zaťaženia stien krvných ciev a kontrola hmotnosti. Je potrebné pridať do ovocia viac plodov a bobúľ, ktoré posilňujú cievnu stenu - červené a čierne, fialové kvety.

Čo doktor urobí

Hlavnou metódou liečby teleaniektázie je skleroterapia, ktorá sa počas tehotenstva nepoužíva. Vedené iba dynamické monitorovanie tehotných. Len konzervatívne opatrenia sú ukázané v podobe použitia kompresného pančuchového tovaru, masáže, použitia vonkajších prostriedkov a gymnastiky. Celá liečba sa uskutočňuje až po konečnej stabilizácii hormonálnych hladín.

komplikácie

Pomocou včasných lekárskych a preventívnych opatrení je možné stabilizovať situáciu tým, že ochránime pacienta pred závažnými komplikáciami. Ak chýba čas, sú možné nasledovné dôsledky:

 • hojné krvácanie (krvácanie) v mozgu, sliznica tráviaceho traktu, pľúcne tkanivo;
 • anémia spôsobujúca nedostatok železa;
 • celková alebo lokálna paralýza tela;
 • strata vedomia (anemická kóma);
 • retinálne krvácanie, strata zraku.

Medzi hlavné komplikácie patrí ruptúra ​​krvných ciev a krvácanie, zápalové procesy v oblasti stien krvných ciev a ich poranenie. Dieťa bude tiež nebezpečné a psychické nepohodlie a tvorba komplexov a neuróz.

Pri začatí liečby je pravdepodobnosť komplikácií minimálna. Pri ťažkých ochoreniach sú možné nasledujúce komplikácie:

 • anémia typu nedostatku železa;
 • ťažké krvácanie v pľúcnom tkanive alebo v mozgu;
 • výskyt paralýzy alebo parezy;
 • strata vedomia;
 • poškodenie vnútorných orgánov.

Telangiektázia sama o sebe nie je nebezpečná, s výnimkou kozmetických porúch. Niekedy ich nevhodné umiestnenie môže viesť k krvácaniu. Tieto ochorenia, ktoré vyvolávajú zmeny v nádobách, sú nebezpečné, preto je potrebné sledovať tehotnú ženu.

prevencia

Prevencia telangiektázy je v súlade s odporúčaniami:

 • Pravidelné rutinné prehliadky s kardiológiou a vaskulárnym chirurgom.
 • Odmietanie zlých návykov, udržanie zdravého životného štýlu.
 • Fyzická aktivita
 • Pri dedičnej predispozícii k ochoreniu je potrebné pravidelne upravovať stav krvných ciev s liekmi a lekárskou kozmetikou s cieľom zúžiť cievy a zvýšiť ich silu.
 • Imunizácia.

Všeobecná prognóza na liečbu telangiektázie chorôb, s prihliadnutím na vyššie uvedené odporúčania, je priaznivá.

Prevencia telangiektázy chráni pokožku pred nadmerným slnečným žiarením. Odporúča sa používať špeciálnu kozmetiku.

Povinné odmietanie zlých návykov, emočná stabilita, výber pohodlného oblečenia a obuvi, normalizácia telesnej hmotnosti, plná strava a udržanie zdravého životného štýlu.

Ak existujú predisponujúce faktory, je potrebná včasná lekárska genetická konzultácia a liečba patológií postihujúcich kardiovaskulárny systém. Je dôležité postarať sa o imunitný systém: kontrastnú sprchu, vytvrdzovanie, čerstvý vzduch, mierne cvičenie.

Prognóza posudzovanej choroby je priaznivá. V niektorých prípadoch to nevyžaduje liečbu a zmizne samo osebe.

Niekedy je potrebná korekcia. Úmrtia sa vyskytujú v dospievaní.

Dôvodom je malígne poškodenie lymforetického systému alebo pľúcna infekcia.

Je možné významne znížiť riziko takejto poruchy. Pre to potrebujete:

Vo všeobecnosti je prognóza tejto choroby priaznivá. Ak je pacient včas vyzvaný na pomoc, je zaručené úplné zotavenie.

Základom prevencie telangiektázie je udržiavanie zdravého životného štýlu počas tehotenstva, užívanie vitamínov a minerálnych zložiek, ktoré posilňujú steny krvných ciev, ako aj konzumáciu ovocia a zeleniny.

ďakujem, váš hlas je akceptovaný

Porovnajte s vedomím a prečítajte si užitočný informatívny článok o telangiektázii choroby počas tehotenstva. Koniec koncov, byť rodičmi je študovať všetko, čo pomôže udržať určitý stupeň zdravia v rodine na úrovni "36,6"

Zistite, čo môže spôsobiť teleangiektáziu v tehotenstve, ako ju rozpoznať včas. Nájdite informácie o tom, aké sú znaky, pomocou ktorých môžete určiť indispozíciu. A aké testy pomôžu identifikovať ochorenie a urobiť správnu diagnózu.

V článku sa dozviete o spôsoboch liečby takých chorôb, ako je telangiektázia počas tehotenstva. Zistite, aká účinná prvá pomoc by mala byť. Ako liečiť: zvoliť lieky alebo tradičné metódy?

Tiež sa dozviete, čo môže byť nebezpečné oneskorenie pri liečbe ochorenia telangiektázie počas tehotenstva a prečo je také dôležité vyhnúť sa následkom. Všetko o tom, ako zabrániť telangiektázii počas tehotenstva a predchádzať komplikáciám. Ťa žehnaj!

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo je bigeminia, príčiny, diagnóza a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je bigeminy, príčiny tejto poruchy srdcového rytmu. Príznaky a liečba.Bigemninia je variantou srdcovej arytmie (správne striedanie extrasystolov a normálnych komplexov), pri ktorých je každá normálna mozgová príhoda sprevádzaná extrasystolom - predčasným kontrakciou srdcového svalu.

Regurgitácia srdcových chlopní: príznaky, stupne, diagnóza, liečba

Termín "regurgitácia" je v každodennom živote často používaný lekármi rôznych špecializácií - kardiológov, praktických lekárov a funkčných diagnostikov.

Skleroterapia: recenzie a dôsledky. Skleroterapia dolnej končatiny

Často sa ženy musia vysporiadať s kŕčovými žilami. Muži, samozrejme, tiež trpia touto chorobou, ale oveľa menej často.Kŕčové žilySamo o sebe, kŕčové žily prinášajú človeku veľa problémov.

Čo sú antikoagulanciá, ktoré patria medzi lieky priamej a nepriamej akcie

Aby sa zabránilo výskytu krvných zrazenín ako nebezpečných krvných zrazenín, je v klasifikácii liekov nazývaných antikoagulanciá farmakologická skupina - zoznam liekov je uvedený v akomkoľvek zozname lekárov.

Príznaky a prvé príznaky mŕtvice u žien, pravidlá prvej pomoci

Z tohto článku sa dozviete, aké sú príznaky prekurzorov a hlavné príznaky mŕtvice u žien. Prvá pomoc pre mozgovú príhodu pre seba a cudzinca.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.