Vykonajte školenie, ako pri malých intervenciách. Miestnosť by mala mať neutrálnu teplotu. Na odstránenie namáhania za studena počas inštalácie intravenózneho infúzneho systému musíte umiestniť dieťa pod ohrievač reflektora.

Ak novorodenca dostala v nedávnej dobe enterálnu výživu, zákrok by sa mal odložiť až do nasledujúceho kŕmenia, alebo sa má nasogastrická alebo orogastrická trubica umiestniť a žalúdok sa má vyprázdniť, aby sa zabránilo aspirácii.

1. V prípade potreby použite transilumináciu na zobrazenie nádoby.

2. Vyberte nádobu na katetrizáciu. Nasledujúce zoznamy plavidiel sú uvedené v poradí:
a. Zadná kefa - hrudný venózny plexus.
b. Predlaktia je stredná žila predlaktia, dodatočná bočná žila predlaktia.
v. Žily pokožky hlavy - nad blokom, povrchné temporálne, za uchom.
Stop-dorzálny venózny plexus.
Ulnárna fossa je stredná žila predlaktia alebo strednej ulnárnej žily.
e) oblasť členkového kĺbu je malá alebo veľká saphenózna žila.

3. Pri použití nádob na vlasovú pokožku nakrájajte vlasy krátkymi nožnicami (táto oblasť nie je oholená).
4. Vyhrievajte končatinu ohrievačom päty asi 5 minút, ak je to potrebné (zriedka).

5. Vložte postroj:
a. Umiestnite čo najbližšie k miestu vpichu.
b. Utiahnite, aby ste zastavili zvlnenie na obvode.
v. Postupne odstraňujte, kým sa pulzácia úplne obnoví.

6. Liečte oblasť pokožky antiseptikom. Nechajte antiseptickú látku vyschnúť. V Spojených štátoch sa najčastejšie používajú povidónový jód a izopropylalkohol ako antiseptikum na kožu.
Účinnosť povidón-jódu je vyššia v porovnaní s izopropylalkoholom, ale tiež ovplyvňuje kožu menej. Aplikuje sa na pokožku na zamýšľanom mieste venózneho prístupu a nechá sa vysušiť najmenej 30 sekúnd. Potom sa premyje sterilným fyziologickým roztokom alebo sterilnou vodou.
Nemali by sme zanedbávať odstránenie povidónu a jódu, pretože existujú údaje o popáleninách, zvýšenie hladiny jódu a hypotyreózy v predčasnom štádiu spôsobené dlhodobým kontaktom a absorpciou jódu.

7. Umiestnite injekčnú striekačku a adaptér tvaru T do ihly / katétra a skontrolujte priepustnosť uvoľnením malého množstva fyziologického roztoku.
8. Odpojte striekačku a adaptér tvaru T.

13. Ihla je prepichnutá kožou niekoľko milimetrov od miesta zamýšľaného prepichnutia žily.
14. Opatrne vložte ihlu do žily, kým sa po odstránení vodidla nevytvorí krv v pavilóne ihly alebo v kanyle. Pri prepichovaní veľmi malej cievy alebo na pozadí poklesu periférneho krvného prietoku sa krv nemusí okamžite objaviť v katétre. Mala by čakať. V prípade pochybností sa po odstránení kábla vstrekuje malé množstvo fyziologického roztoku.

15. Odstráňte vodič. Jehlu nemôžete posunúť ďalej, aby nedošlo k prepichnutiu protiľahlej steny nádoby.
16. Zatlačte katéter čo najviac. Zavedenie malého množstva krvi alebo preplachovacieho roztoku do žily pred posunom katétra môže pomôcť katetrizácii.

Spôsob upevnenia periférneho venózneho katétra pomocou náplasti.
Priehľadná náplasť sa nanesie na katéter; 1 - pásik prvej náplasti je umiestnený za katéter s lepiacou stranou hore;
2,3 - zabaliť prúžok prvej omietky dopredu cez pavilón katétra;
4 - spojte sa s prúžkami druhej a tretej.
Oblasť kože v mieste katetrizácie môže byť pokrytá polopriepustným sterilným priehľadným obväzom. Snažím sa neukladať nepriehľadné obväzy.

17. Odstráňte postroj.
18. Pripojte adaptér a striekačku v tvare T a pomaly vstreknite malé množstvo fyziologického roztoku, aby ste potvrdili, že katéter sa nachádza v lúmene cievy.

19. Pripevnite ihlu alebo katéter.
20. Pripevnite transfúzny systém a pripevnite ho k pokožke.

21. Ak je na upevnenie miesta katetrizácie potrebná langeta na ruku, katetrizovaná končatina sa umiestni do anatomicky správnej polohy pred fixáciou na lumbetu. Aby sa predišlo poškodeniu tlaku, pod adaptér tvaru T sa umiestni bavlnená alebo gázová podložka s rozmermi 5 x 5 cm.

Čo je angióm?

Nádorové nádory vaskulárneho pôvodu sa nazývajú angióm. V ďalšom sa nazýva červená krtka, považuje sa za benígnu formáciu a je častejšie vrodená.

Tieto abnormálne neoplazmy sa môžu nachádzať v rôznych tkanivách a orgánoch, diagnostikujú tak formácie jediného, ​​ako aj viacerých ložísk (angiomatóza, hemangiomatóza - v latinsko-hemangiomatóznej).

Viac informácií o tejto chorobe

Tento pojem kombinuje rôzne druhy patológií lymfatických (lymfangiómov) alebo krvných ciev (hemangióm). Základ anomálie je zarastené lymfatické alebo krvné cievy. Veľkosti a formy týchto tvarov môžu byť rôzne, farba hemangiómov je zvyčajne červeno-modrá (čerešňa) a lymfangiómy sú bezfarebné. Najčastejšie takéto formácie sa vyskytujú u detí, diagnostikujú sa v 70-80% prípadov všetkých vrodených novotvarov u detí. Tieto formácie majú tendenciu k progresii. Niekedy sa táto forma zmiňuje s telangiektázou - rozšírením krvných ciev s prítomnosťou arteriovenóznych aneuryziem.

Väčšinou sa tieto formácie tvoria na hornej polovici tela, na hlave (faryngióm), krku (asi 80% prípadov). Hemangiómy sa často nachádzajú na prednej brušnej stene a hrudníku. Oveľa menej často sa môže vyskytnúť v očných viečkach a dráhach, sietnici, pľúcach, hltane, slezine, pečeni, kostiach, rebrách, vonkajších pohlavných orgánoch.

Príčiny

Je to dôležité! Aj keď vo väčšine prípadov je táto patológia vrodená, existujú faktory, ktoré prispievajú k rozvoju formácií v dospelosti.

Ak je angióm diagnostikovaný ako vrodená abnormalita, mali by sme vedieť, že príčinou tohto javu je abnormálne spojenie medzi žilami a tepnami, keď arteriálna krv vstupuje do žíl sama, bez toho, aby prechádzala cez kapilárnu sieť. Prebiehajú priame abnormálne prechody z malých tepien (arterioles) do malých žíl (venulov). Takéto cievy sú nasýtené krvou, dochádza k zvýšeniu tlaku a to vedie k deformácii žíl. Rast vzdelávania prebieha v dôsledku šírenia nádorových ciev, ktoré sa šíria cez okolité tkanivá a zničia ich, rovnako ako pri raste malígnych nádorov. Krvácanie je veľmi nebezpečné v dôsledku úniku červených krviniek cez stenu tohto novotvaru.

Pamätať! Ak je nádor umiestnený povrchovo (na koži alebo slizniciach), potom to vedie k krvácaniu a ak sa lokalizuje v mozgu (vnútorných orgánoch), môže dôjsť k krvácaniu do okolitých tkanív.

Niekedy môže dôjsť k vzniku formácií po traumatických poraneniach alebo pri sprievodnej chorobe pri cirhóze pečene alebo iných malígnych nádorov vnútorných orgánov. V niektorých prípadoch je vývoj možný u dospelých. Napríklad bacilárna angiomatóza sa môže vyvinúť na pozadí bakteriálnej infekcie.

Počas tehotenstva by spúšťacie faktory rozvoja mohli byť:

 • rôzne zranenia (častejšie - zranenie hlavy);
 • stres;
 • používanie liekov, ktoré postihujú krvné cievy a krvný systém;
 • fajčenie, pitie alkoholu.

Ak vezmeme do úvahy stupeň rizika ochorenia, je možné identifikovať určité faktory pre každú vekovú kategóriu ľudí.

Deti do jedného roka - lymfatický systém je vo fáze vývoja;

Kláštorná zbierka otec George. Zloženie, ktoré pozostáva zo 16 byliniek, je účinným nástrojom na liečbu a prevenciu rôznych chorôb. Pomáha posilňovať a obnovovať imunitu, eliminuje toxíny a má mnoho ďalších užitočných vlastností.

Deti vo veku od 12 do 17 rokov - v dôsledku tvorby hormonálneho (sexuálneho) systému dochádza k výrazným výkyvom hladiny hormónov;

Tehotné ženy - dochádza k hormonálnej reorganizácii tela;

Ľudia v každom veku, ktorí sú často pod slnkom - veľké dávky ultrafialového žiarenia prispievajú k transformácii benígnych nádorov na malígnu onkológiu.

Klasifikácia chorôb

Najprv sú angiómy rozdelené na hemangiómy (nádory krvných ciev) a lymfangiómy (tvorba lymfatických ciev). Podľa histológie sú rozdelené na monomorfné a polymorfné angiómy. Monomorfné sú považované za pravé cievne útvary, ktoré sú tvorené z niektorých prvkov krvnej cievy (hemangiopericytóm, hemangioendotelióm, leiomyóm). Polymorfné - tie, ktoré sú charakterizované kombináciou rôznych prvkov cievnej steny, sa tiež stáva prechod jedného typu nádoru k druhému.

Hemangiómy sa navzájom líšia v štruktúre:

 • jednoduchá;
 • rozvetvený;
 • kavernózna;
 • zmiešané;
 • kombinovať.

Jednoduchý (kapilárny, paprskový, hypertrofický) hemangióm je proliferácia kapilár, malých arteriálnych a žilových ciev. Kapiláry sú umiestnené na koži (sliznice) a vyzerajú ako škvrny jasne červených (arteriálnych útvarov) alebo modro fialových, takmer čiernych (žilových angiómov). Veľkosť kapilárnych hemangiómov môže byť rôzna - od malých až po obrie. Ak stlačíte cievny nádor - jeho farba sa stáva bledšia. Kapilárny hemangióm sa veľmi zriedkavo môže znova zrodiť do malígneho hemangioendoteliómu.

Rozvetvujúci (rasový) hemangióm je tvorený plexom latentných dilatačných ciev. Tento typ vzdelávania je pomerne zriedkavý a nachádza sa hlavne na končatinách (angiomyóm, angioleiomyóm), stane sa to na tvári, dokonca aj ich ľahká trauma vedie k krvácaniu.

Cavernózne (kavernózne) hemangiómy sú tvorené zo širokých hubovitých dutín, ktoré sú naplnené krvou. Tento angióm vyzerá ako uzol mäkkej elastickej konzistencie s hrboľatým povrchom a fialovo-modrastou farbou, na dotyk je tento vypuklý uzol teplejší ako okolité tkanivá. Vnútri hrúbky angiómu možno určiť husté sférické krvné zrazeniny (angiolity alebo flebolity). Cavernózne formácie sú častejšie lokalizované subkutánne. Keď sa stlačí, nádor ustúpi a bledne a pri napätí - sa zvyšuje (príznak erekcie, ktorý je vysvetlený prietokom krvi).

Zmiešané hemangiómy pozostávajú nielen z ciev, ale aj z iných tkanív (hemlimfangiómy, angioneuromy, angiofibromy, hemangiómy vretenových buniek, nádor glomus atď.).

Kombinované typy kombinujú jednoduchý a kavernózny angióm (subkutánna a povrchová lokalizácia). Príznaky závisia od prevládania jednej zo zložiek.

Podľa formulára existujú takéto odrody:

Samostatne je možné poznamenať senilné angiómy, ktoré vyzerajú ako viacnásobné zaoblené malé útvary (uzly) ružovo-červenej farby na pokožke v tele. Manifest po 40.

Lymfangiómy sú distribuované na:

 • jednoduché. Patria medzi ne rozšírené tkanivové medzery, ktoré sú obložené endotelom a plnené lymfom. Tento typ sa vyvíja hlavne v svaloch jazyka a pier a vyzerá ako mäkký, bezfarebný nádor;
 • kavernózna. Tieto zahŕňajú viackomorové dutiny, ktoré sú tvorené lymfatickými uzlinami s hrubými stenami svalových a vláknitých tkanív;
 • cystická. Vyvíjajú sa ako chylezny cysty a sú veľmi veľké. Môže byť umiestnený v slabinách, krku, mezenteriu čriev.

Vaskulárne nádory sa môžu tvoriť v rôznych častiach tela, preto sa berú do úvahy ich polohy, rozlišujú sa angiómy:

 • muskuloskeletálny systém (kosti a svaly);
 • kožné tkanivá (koža, sliznice úst a pohlavných orgánov, podkožné tkanivo);
 • vnútorné orgány (obličky, pečeň, pľúca, črevá, krčka maternice a pod.).

Symptómy ochorenia

Symptómy ochorenia závisia od typu nádoru, jeho polohy a veľkosti. Hemangiómy sú častejšie diagnostikované krátko po pôrode alebo počas prvých mesiacov života dieťaťa. Angiómy sú u dievčat 3,5 krát častejšie než chlapci. V prípade novorodencov môže vzdelanie rýchlo rásť: v 3-4 mesiacoch môže presný hemangióm rásť až niekoľko centimetrov.

Hemangiómy kožných tkanív poskytujú kozmetickú poruchu, vnútorné orgány vedú k rôznym druhom dysfunkcií zraku, dýchania, močenia a defekácie. Najnebezpečnejšou komplikáciou môže byť krvácanie. Rast kostných formácií môže byť sprevádzaný bolesťou, radikulárnym syndrómom, skeletálnou deformitou, patologickými zlomeninami.

Pri raste nádoru môže dôjsť k ulcerácii a zápalu tvorby a následnému rozvoju trombózy (kužeľov v cievach) a k flebitíde. Ale najväčšie nebezpečenstvo sú mozgové angiómy (keď je vzdelávanie lokalizované v rôznych častiach mozgu - temporálny lalok, pravý alebo ľavý parietálny lalok), ktoré vedú k epilepsii alebo subarachnoidnému krvácaniu, môžu sa objaviť aj príznaky neurologickej povahy: spôsobiť vážne bolesti hlavy, zhoršená koordinácia pohybu.

Niekedy sa žilový angióm mozgu stáva základom porúch vedomia, paralýzy určitých častí tela. Celkové zdravie pacienta sa rýchlo zhoršuje a dokonca môže byť smrteľné.

Bežné znaky pre všetky typy útvarov sú nasledovné:

 • pocit ťažkosti v končatinách;
 • vyrážka;
 • ťažkosti s prehĺtaním (ak sa nádor nachádza v ústach - na oblohe, jazyku);
 • bolesť na mieste abnormálnych útvarov;
 • krátkodobé prejavy príznakov neurologickej povahy (s angiómom mozgu).

Pamätať! Aj keď sa niekedy táto choroba nazýva "rakovina ciev" - toto sa nevzťahuje na chorobu, pretože slovo "rakovina" sa týka nádorov z epiteliálneho tkaniva.

diagnostika

Diagnóza povrchového angio je zvyčajne ťažké a je založená na osobnej prehliadke a palpácii. Charakteristická farba a schopnosť stlačiť pod tlakom sa považujú za jej charakteristické vlastnosti.

Ak sa predpokladá angióm komplexnej lokalizácie, potom sa použije súbor štúdií:

 • pomocou rádiografie sú diagnostikované kostné hemangiómy;
 • angiografia odhaľuje angiómy vnútorných orgánov;
 • Ultrazvuk určuje hĺbku nádoru, jeho štruktúru a charakteristiky jeho polohy, umožňuje tiež merať rýchlosť toku krvi v parenchýme hemangiómu a periférnych cievach;
 • MRI vám umožňuje identifikovať kavitárne a vaskulárne nádory;
 • počas vyšetrenia otolaryngológa sú zistené faryngálne angiómy;
 • diagnostická punkcia sa vykoná, ak existuje podozrenie na lymfangióm (diferenciácia lymfangiómu sa uskutočňuje s cysty krčnej, spinálnej hernie, lipómu, teratómu a lymfadenitídy krku).

liečba

Ako liečiť nádor a aké taktiky sa majú aplikovať? Je terapeutická a očakávaná (pozorovanie):

 1. liečba tvorby vaskulárneho pôvodu, jeho zníženie veľkosti a absolútnej resorpcie, a to buď samostatne alebo v dôsledku účinku liekov. To všetko sa robí s medikáciou a chirurgickým zákrokom;
 2. druhý smer naznačuje možnosť zabrániť vzniku nových angiómov, ktoré sú umiestnené na tele (vnútorné orgány) a je vykonávané pomocou sekundárnej prevencie.

S rýchlym rastom angiómu je predpísaná nepružnosť lézie nádorom, jeho umiestnenie v oblasti hlavy alebo krku, výraz alebo krvácanie. Ak sú príznaky spontánnej regresie, potom je opodstatnená taktika čakania a videnia, keď angiómy nerastia, krvácajú a kozmetická chyba je malá, potom stačí lekárske pozorovanie.

Chirurgická liečba sa vykonáva na hlbokom mieste formácie. Tieto liečebné metódy môžu pozostávať z ligácie aduktorových ciev, blikania cievneho nádoru alebo úplného odstránenia v hraniciach zdravých tkanív.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú parazitné a infekčné choroby príčinou smrti každoročne u viac ako 16 miliónov ľudí zomierajúcich vo svete. Najmä baktérie Helicobacter Pylori sa nachádzajú v takmer 90% prípadov diagnostikovania rakoviny žalúdka. Z toho sa ľahko chráni.

Radiačná terapia sa používa na liečbu angiómov komplexných lokalizácií (orbitálnych angiómov) alebo jednoduchých hemangiómov širokej oblasti. Pri rozsiahlych angiómoch vonkajších obalov je hormonálna liečba účinná - prednizolón, priebeh liečby určuje ošetrujúci lekár.

Ak je angióm bodový, potom sa odstráni elektrokoaguláciou, kryogestrukciou (zmrazením kvapalným dusíkom) a odstránením lasera. Pri hlbokých formáciách sa používajú injekcie s angiokatickým podaním 70% etylalkoholu - skleroterapia, ktorá spôsobuje zjazvenie tkanív. Angiómy vnútorných orgánov sa môžu podrobiť embolizácii (v ktorej sa injekcia vnesie do cievy, čím sa cieva uzavrie, čím sa uzavrie lúmen, v dôsledku čoho nádor ustúpi).

Mnohé angiómy sa majú starostlivo vyšetriť, pretože môžu byť znakom malígneho procesu.

Niekedy liečba nie je potrebná, pretože vzdelanie neprinesie pacientovi ťažkosti. Je tiež možné spontánne znížiť veľkosť angiómu a v dôsledku prekrývajúcej sa cievy sa jej steny spadnú. To môže viesť k samovoľnému hojeniu angiómu. Preto keď nádor ustúpi a neexistujú žiadne iné indikácie na operáciu, lekár si vyberie čakaciu taktiku.

Samošetrenie alebo odstránenie angiómov doma môže viesť k závažným komplikáciám, ako aj k liečbe ľudových liekov, najmä u detí, takže je kontraindikované.

prevencia

Primárna prevencia

Aby sa zabránilo výskytu angiómu u dieťaťa, je dôležité, aby pacient bol zdravotný stav pred a počas tehotenstva.

Prostredníctvom preventívnych metód na prípravu na tehotenstvo patria:

 • včasná liečba chorôb srdca, krvných ciev a krvného systému;
 • udržiavanie normálnych hormonálnych hladín;
 • udržiavanie zdravého reprodukčného systému;
 • vyhnite sa dlhodobému pobytu na slnku a častým návštevám solária.

Prirodzený priebeh tehotenstva, včasná identifikácia príznakov toxikózy sú tiež profylaktické pri výskyte angiómov.

Sekundárna prevencia

Pri diagnostike angiómu závisí prevencia jeho rastu a vývoj nových formácií od miesta a typu nádoru.

Medzi hlavné metódy sekundárnej prevencie patria:

 • udržiavanie normálnych hladín krvného tlaku;
 • odvykanie od fajčenia a alkoholu;
 • prijímanie finančných prostriedkov, ktoré ovplyvňujú krvný systém, iba pod dohľadom lekára;
 • zdravý životný štýl (spánok, odpočinok, nedostatok stresu atď.).

Súvisiace videá

Prognóza ochorenia

Spontánne vyliečenie je možné len v 8% prípadov. Najčastejšie je s jednoduchými hemangiómami, ktoré sa nachádzajú mimo otvorených častí tela, u detí starších ako jeden rok na plný úväzok.

Povrchové angiómy s malou veľkosťou majú priaznivú prognózu, nemajú vplyv na očakávanú dĺžku života.

Po chirurgickom zákroku trvá regenerácia šesť mesiacov až osem mesiacov, po ktorých môže pacient žiť celý život.

S diagnózou "angiómu mozgu a vnútorných orgánov" a bez včasného odhalenia vzdelania a liečby prognóza je nepriaznivá - existuje vysoká pravdepodobnosť prasknutia cievneho tkaniva a krvácania do mozgu.

Úplné vyšetrenie angiómu: prečo sa vyskytuje, je to nebezpečné, čo robiť

Z tohto článku sa dozviete: čo je angióm, prečo vzniká táto patológia a ako sa prejavuje? Čo treba urobiť pre včasnú diagnózu, ako zabrániť prognóze, kde je potrebné liečiť, prognózu ochorenia.

Angióm je nádorovitá tvorba cievneho pôvodu.

 • hemangiómy (nádory z ciev);
 • lymfangiómy (novotvary krvných ciev lymfatického systému).

Hemangiómy sú arteriálne, žilové, kapilárne. Všetky angiómy sú rozdelené na jednoduché, kavernózne (v ktorých sú vytvorené dutiny - dutiny - s parietálnymi trombami) a zmiešané.

Vyskytujú sa na povrchu kože, slizníc, ako aj vo vnútorných orgánoch. Ak existuje veľa útvarov, lekári diagnostikujú "angiomatózu".

Základom patológie rastu cievnej siete a epitelu, ktoré pokrývajú vnútornú stenu krvných ciev. Pripravujú sa priame patologické prechody z arteriol (malé arterie) do venúlov (malých žíl). Ovplyvnené cievy pretečú krvou, v nich stúpa tlak, čo vedie k rozšíreniu, deformácii. Krvácanie je najnebezpečnejším v dôsledku úniku červených krviniek cez stenu formácie. Pri umiestnení povrchovo na kožu alebo sliznicu to vedie k krvácaniu. Krvácanie do okolitých tkanív je možné v mozgu alebo vo vnútorných orgánoch.

Hemangióm mozgu

Angioma diagnostikuje, konštatuje, konzervatívne ošetruje dermatológov, dermatokosmetológov. Chirurgické špeciality - onkológ, chirurgický chirurgický zákrok.

Ochorenie sa môže úplne vyliečiť iba chirurgickými metódami. Toto je kompletná liečba jedného angiómu alebo skupiny. Takýto zásah nezaručuje neprítomnosť nových vaskulárnych novotvarov.

Príčiny a podmienky výskytu

Hlavnou príčinou výskytu je narušenie vnútromaternicového vývoja cievneho systému, tvorba priamych anastomóz (spojov) medzi vstupnými cievami (arterioly alebo lymfatické cievy) a odtokovými cievami (venuly alebo odchádzajúce lymfatické cievy) alebo rozšírenie kapilárnej siete. Patologicky zmenená vaskulárna sieť rastie a rastie do okolitého tkaniva.

Provokatívne faktory počas tehotenstva:

 1. Fyzické zranenie.
 2. Stres kmeň.
 3. Lieky, ktoré postihujú krvné cievy.
 4. Fajčenia.
 5. Časté používanie alkoholických nápojov.

Rôzne vekové časové obdobia, hormóny, vplyvy prostredia určujú odlišnú pravdepodobnosť výskytu.

Dôvodom môže byť reakcia krvných ciev a traumatické poškodenie. V tomto prípade sa vyvíjajú získané angiomy. Najčastejším je uzavreté zranenie hlavy, ktoré vedie k angiómu mozgu.

Mozgové angiómy, CT vyšetrenie

symptomatológie

Klinické prejavy závisia od typu, veľkosti, lokalizácie nádorov, prítomnosti komplikácií.

 • Angiómy sa najčastejšie vyskytujú u dojčiat a detí v prvom roku života. Frekvencia výskytu u dievčat je 3-5 krát vyššia ako u chlapcov. Toto vekové obdobie sa vyznačuje rýchlym rastom: od 1 mm do niekoľkých centimetrov za 3-4 mesiace.
 • Arteriálne a kapilárne angiómy sú sfarbené červené, žilové - s modrastým nádychom. Zvláštnosťou kavernóznych angiómov je ich kopcovitý charakter, heterogenita pri palpácii.
 • Ak je formácia umiestnená povrchne, málo veľkú, nedochádza k traumatizácii, potom to neporušuje ľudské zdravie. Iba kozmetické chyby môžu byť znepokojujúce.
 • Vnútorné nádory vedú k poškodeniu respiračných funkcií, zraku, močových procesov, pohybov čriev. To spôsobuje množstvo sťažností, ktoré nútia lekára. Môže existovať silný bolestivý syndróm (najmä s lokalizáciou vo svaloch a kostiach). Deformácia kostných štruktúr je typická, vrátane patologických zlomenín.

Manifestácia hemangiómov

Typická lokalizácia hemangiómov:

 • koža, sliznice úst a pohlavných orgánov, tukové subkutánne tkanivo;
 • kostné a svalové systémy;
 • vnútorné orgány.

Vnútorné angiómy s lokalizáciou v nervových tkanivách sú najnebezpečnejšie.

Komplikácie angiómu mozgu:

 1. Ulcerácia nasledovaná krvácaním v mozgovom tkanive, subarachnoidnom priestore.
 2. Trombóza.
 3. Zápal cievnej steny.
 4. Vznik zamerania excitácie s vývojom epilepsie.

Limfoangiomy

Lymfangiómy sú umiestnené hlavne povrchovo na koži alebo v podkožnom tkanive, v zóne lymfatických uzlín.
Možná lokalizácia:

 • v oblasti krku a hlavy (tváre, pery, ústa a jazyk);
 • v podpazuší a slabinách;
 • v hrudníku (mediastíne) a bruchu (retroperitoneálny priestor).

Klinicky povrchný lymfangióm sa prejavuje ako bolestivý opuch, najčastejšie sa pomaly zvyšuje. Bezfarebný, na rozdiel od hemangiómu. Najčastejšou komplikáciou, ktorou idú k lekárovi, je hnev.

diagnostika

Povrchový angióm pre skúseného lekára nie je ťažké. Diagnostikujte patológiu ako výsledok kontroly a palpácie, hodnotenie výmeny farieb s tlakom. Vnútorná lokalizácia vyžaduje výskum v závislosti od umiestnenia nádorov.

Možnosti diagnostických metód

Ultrazvukové vyšetrenie ciev sa používa na identifikáciu charakteristických vlastností povrchových angiómov (hĺbka umiestnenia, prevalencia, štruktúra, spojenie s okolitými tkanivami, rýchlosť krvného toku v novotvaroch).

Ultrazvuk môže byť aj prvou metódou na podozrenie na prítomnosť angiómov vo vnútorných orgánoch (pečeň, slezina, pľúca). Na potvrdenie vaskulárnej povahy tvorby sa používa angiografia ciev. Táto štúdia sa používa na diagnostiku cievnych útvarov mozgu a vnútorných orgánov.

Angiómy vnútorných orgánov sú potvrdené mangónitovou rezonančnou tomografiou, ktorá umožňuje identifikovať brušné a cievne útvary.

Angióm pečene na MRI

Počas röntgenového vyšetrenia môže byť podozrenie na kostnú léziu.

Lymfangiografia vizualizuje lymfatické cievy.

Na potvrdenie punkcie lymfangiómu sa vyžaduje pri štúdii získaná číra žltkastá kvapalina. Je to potrebné, pretože iné štruktúry (cysty, hernia, lipómy, zápaly lymfatických uzlín) majú podobné príznaky (bolestivosť, hustota, postupné zvyšovanie veľkosti).

Liečebné prístupy

Hlavná otázka, ktorú rozhodujú lekári - aká je taktika. Môže to byť očakávané (pozorovanie) a terapeutické.

Angiomová terapia má dva smery:

 1. Liečba špecifickej nádorovej tvorby vaskulárneho pôvodu, možnosť jej zníženia veľkosti a následná úplná resorpcia, nezávisle alebo pod vplyvom liekov.
 2. Druhým smerom je možnosť zabrániť výskytu iných angiómov umiestnených na tele alebo vnútorných orgánoch.

Prvý smer sa vykonáva s pomocou liekov a chirurgie. Druhá - metódy sekundárnej prevencie.

Ak sa angiómy nezvyšujú vo veľkosti, nekrvácajte, kozmetická vada je malá a potom dostatočný lekársky dohľad. Angiómy vnútorných orgánov sú nebezpečnejšie a plné roztrhnutia a krvácania.

Viaceré angiómy vyžadujú cielené vyšetrenie, pozorovanie, pretože môžu byť znakom malígneho nádoru.

Indikácie na operáciu:

 • rýchly rast;
 • vysoká prevalencia;
 • lokalizácia v hlave a krku;
 • krvácanie;
 • narušenie postihnutého orgánu.

Je možné spontánne postupné zníženie angiómu vo veľkosti, ako aj v dôsledku trombózy cievy nesúcej cievu, cievna sieť neoplazmy sa stane prázdnou a jej steny sa zrútia. To vedie k samo-hojeniu angiómu. Preto s príznakmi znižovania nádoru a chýbajúcimi indikáciami na operáciu doktor môže vybrať čakaciu taktiku a pozorovať.

Keď sa angióm nachádza v orgánoch a pravdepodobnosť poškodenia funkcie postihnutých tkanív, indikujú sa chirurgické zákroky, vrátane ligácie transportných ciev alebo odstránenie nádoru v neovplyvnenom tkanive.

Ak sú kvôli možnosti komplikácií (najmä v oblasti mozgových štruktúr) nebezpečné aplikovať chirurgické metódy, je indikovaná ožarovacia terapia. Angiómy sú tiež embolizované, v ktorých sa látka zavádza do cievy, čo prináša cievu, ktorá prekrýva jej lúmen, v dôsledku čoho sa nádor zrúti.

Angiomová embólia v mozgu A - pred operáciou B - výsledok po operácii (embólia je označená šípkou). Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Keď sa na povrchové angiómy používa hormonálna liečba prednizónovou masťou, frekvencia užívania a čas liečby určuje ošetrujúci lekár-dermatológ.

Angiómy merajúce niekoľko milimetrov sa odstránia elektrokoaguláciou, laserom alebo kryochirurgickým zákrokom (zmrazením kvapalným dusíkom). Hlboko ležiace malé formácie sú podrobené skleroterapii (vstreknutím 70% etylalkoholu priamo do formácie, čo spôsobuje zjazvenie tkanív).

prevencia

Aby sa zabránilo výskytu angiomie u dieťaťa, je dôležité, aby zdravie ženy, a to pred tehotenstvom a počas tehotenstva.

Hlavné metódy prevencie pri príprave na tehotenstvo:

 • liečba akútnych a chronických ochorení srdca, krvných ciev a krvného systému;
 • udržiavanie zdravého reprodukčného systému;
 • normálne hormonálne zázemie (žiadne dlhodobé užívanie perorálnych kontraceptív, užívanie akýchkoľvek hormonálnych liekov prísne na tento účel a pod dohľadom lekára);
 • vyhnúť sa dlhému pobytu na otvorenom slnku a častým návštevám solária.

Normálny priebeh tehotenstva, včasná detekcia príznakov toxikózy a ich korekcia je tiež profylaktická vo vzťahu k výskytu angiómov u dieťaťa.

Sekundárna prevencia

So stanovenou diagnózou angiómu, prevencia jej nárastu a vznik nových formácií závisí od umiestnenia a typu nádoru.

Hlavné metódy sekundárnej prevencie:

 1. Udržujte krvný tlak v normálnom rozsahu (120-139 / 80-89 mm Hg).
 2. Nefajčite.
 3. Vyhnite sa veľkému množstvu alkoholu.
 4. Fondy, ktoré ovplyvňujú krvný systém, sa prísne pod dohľadom lekára (najmä kyseliny acetylsalicylovej a iných nesteroidných protizápalových liekov).
 5. Dodržujte spánok, odpočívajte, zdržujte sa fyzického alebo psycho-emocionálneho nadmerného zaťaženia.

Metódy sekundárnej profylaxie vnútorných angiómov, hemangiómov mozgu zabraňujú progresii procesu, zachovávajú nielen zdravie, ale aj život pacienta.

Hemangióm u dieťaťa

výhľad

Prognóza možného spontánneho vyliečenia nie je väčšia ako 8%. Je to pravdepodobne v prípade jednoduchých hemangiómov, lokalizácie mimo otvorených častí tela, u detí vo veku nad 1 rok.

Povrchové, malé angiómy majú priaznivú prognózu, nezhoršujú zdravie a neovplyvňujú dlhovekosť. Stačí monitorovať ich stav, vyhnúť sa traumatizácii a dlhodobému vystaveniu slnečnému žiareniu.

Po chirurgických zákrokoch, kryokonstrikcii, povrchovej angio laserovej terapii je rehabilitačná doba v priemere asi 2 mesiace a závisí od objemu operácie.

V prípade patológie "angiómy mozgu a vnútorných orgánov", pri absencii včasnej diagnózy a liečby prognóza je nepriaznivá v dôsledku rastu nádoru, pravdepodobnosti prasknutia cievneho tkaniva, krvácania do mozgu.

Po operácii trvá rekonvalescencia 6 až 8 mesiacov, po ktorých môže osoba pokračovať v plnom živote.

angióm

Angioma - kolektívny názov vaskulárnych nádorov vychádzajúcich z krvi alebo lymfatických ciev. Angiómy môžu mať povrchovú lokalizáciu (na koži a slizniciach), ktoré sa nachádzajú vo svaloch, vnútorné orgány (srdce, pľúca, maternica, pečeň, slezina atď.) Sprevádzané krvácaním s rôznou intenzitou. Diagnóza angio je založená na údajoch vyšetrenia, RTG vyšetrení (angiografia, lymfangiografia), ultrazvuk. Povrchové angiómy je možné odstrániť pomocou kryoterapie, elektrokoagulácie, skleroterapie, rádioterapie; v iných prípadoch je potrebná operácia.

angióm

Termín "angióm" v cievnej chirurgii spája rôzne typy anomálií krvných ciev (hemangiómy) alebo lymfatických (lymfangiómových) ciev. Podľa niektorých výskumníkov je angióm medziproduktom medzi nádorom a malformáciou.

Angiómy môžu byť lokalizované v rôznych tkanivách a orgánoch, sú jednorazové a viacnásobné (angiomatóza). Morfologický základ angiómy pozostáva z rozšírenej krvi alebo lymfatických ciev. Veľkosť a tvar angiómov sa značne líšia; hemangiómy majú červeno-modrej farby, bezfarebné lymfangiómy. Často sa angiómy vyskytujú v detstve a tvoria 70-80% všetkých vrodených novotvarov u detí. Angiómy sú náchylné na progresiu, niekedy extrémne rýchle. Angióm je potrebné odlíšiť od telangiektázie - rozšírenie krvných ciev s prítomnosťou arteriovenóznou vydutín.

Angiómy sú umiestnené hlavne na hornej polovici tela vrátane hlavy a krku (až do 80% prípadov). Menej časté sú angiomy hltanu, pľúc, viečka a očné obaly, pečeň, kosti, vonkajšie pohlavné orgány atď.

Príčiny Angio

Vo väčšine prípadov sú angiómy vrodené. Pretrvávajúce fetálne anastomózy medzi tepnami a žilami sú považované za zdroje angio-vývoja. Zvýšenie angiómu sa vyskytuje v dôsledku proliferácie krvných ciev samotného nádoru, ktoré klíčia a zničia okolité tkanivá, ako napríklad rast malígnych nádorov. Skutočné príčiny vrodených angiómov nie sú známe.

Niekedy sa po traumatických poraneniach vyskytujú angiómy alebo sprevádzajú priebeh iných ochorení (napríklad cirhóza pečene alebo zhubné nádory vnútorných orgánov).

Angio klasifikácia

Najprv existujú angiómy krvných ciev (hemangiómy) a angiómy lymfatických ciev (lymfangiómy).

Z histologického hľadiska sa rozlišuje medzi monomorfnými a polymorfnými angiómami. Monomorfné angiómy sú pravé cievne útvary vychádzajúce z určitého prvku krvnej cievy (hemangioendotelióm, hemangio-perikitóm, leiomyóm). Známkou polymorfného angiómu je kombinácia rôznych prvkov cievnej steny, je možné preniesť jeden typ nádoru do iného.

Druhy hemangiómov

Podľa typu štruktúry sú rozlíšené jednoduché, kavernózne, rozvetvené, kombinované a zmiešané angiómy.

Jednoduchý (kapilárny, hypertrofický) hemangióm je rast nových kapilár, malých arteriálnych a žilových ciev. Kapilárne hemangiómy sú lokalizované na koži alebo slizniciach ako škvrny s jasne červenými (arteriálnymi angiómami) alebo modrofialovými (venóznymi angiómami). Veľkosti kapilárnych hemangiómov sú odlišné - od limitovaného po obrovský. Pri stlačení cievneho nádoru sa jeho farba stráca. Kapilárny hemangióm sa extrémne zriedkavo transformuje na malígny hemangioendotelióm.

Cavernózne (kavernózne) hemangiómy sú tvorené širokými hubovitými dutinami naplnenými krvou. Z vonkajšieho hľadiska je takýto angióm uzol fialovo-modrastovej farby s hrudkovitým povrchom a mäkkou elastickou konzistenciou. Palpáciou alebo rádiologickými v hrúbke angiómu je možné stanoviť angiolity alebo flebolity - husté, sférické formy neoblúbených krvných zrazenín. Cavernózne hemangiómy majú zvyčajne subkutánnu polohu. Pre nich je typickým príznakom teplotnej asymetrie, že cievny nádor je teplejší ako okolité tkanivá. S tlakom na nádor, kvôli odtoku krvi, hemangióm ustúpi a bledne, a keď napätie - časy a zvýšenie (takzvaný erektilný príznak spôsobený prietokom krvi).

Rozvetvujúci (rasový) hemangióm je reprezentovaný plexom rozšírených, prekrvených cievnych kmeňov. Charakteristickým znakom tohto typu angiómu je pulsácia, tremor a hluk, ktoré sú nad ním detegované, ako aneuryzma. Je zriedkavé, hlavne lokalizované na končatinách, niekedy na tvári. Najmenšia trauma angiómu môže viesť k ohrozeniu krvácania.

Kombinované hemangiómy kombinujú povrchovú a subkutánnu polohu (jednoduchý a kavernózny angióm). Klinické prejavy závisia od prevládania jednej alebo druhej zložky angiómu.

Hemangiómy zmiešanej štruktúry pochádzajú z ciev a iných tkanív (hemlimfangiómy, angiofibrómy, angioneuromy, atď.).

Forma nasledujúcich typov angiómu: stelát, plochý, nodulárny, serpiginózny. Samostatne v sérii cievnych nádorov sú senilné angiómy, ktoré predstavujú niekoľko malých zaoblených ružovo-červených útvarov. Seniotické angiómy sa objavujú po 40 rokoch.

Typy lymfangiómov

Jednoduché, kavernózne a cystické vaskulárne formácie sa líšia od lymfangiómov.

Jednoduché lymfangiómy zahŕňajú rozšírené tkanivové medzery vyložené endotelom a naplnené lymfy. Tento typ angioómov sa vyskytuje prevažne v svaloch jazyka a pier a na vonkajšej strane predstavuje mäkký, bezfarebný nádor.

Cavernózne lymfangiómy sú viackomorové dutiny tvorené lymfatickými cievami s hrubými stenami svalového a vláknitého tkaniva.

Cystické lymfangiómy rastú ako chylózne cysty a môžu dosiahnuť významné veľkosti. Nachádzajú sa v oblasti krku, slabín, v mezenteriách čriev, retroperitoneálnom tkanive. Prídavok sekundárnej infekcie môže spôsobiť tvorbu fistúl a dlhotrvajúci, vyčerpávajúci pacient, lymforea.

Angio príznaky

Klinické prejavy angiómu závisia od typu cievneho nádoru, jeho lokalizácie, veľkosti a charakteristických vlastností kurzu. Hemangiómy sa zvyčajne zisťujú krátko po narodení dieťaťa alebo v prvých mesiacoch jeho života. U novorodencov sa angiómy nachádzajú 3-5 krát častejšie ako u chlapcov. U detí sa môže pozorovať rýchly nárast angiómu: napríklad po 3-4 mesiacoch sa hemangióm môže zvýšiť na niekoľko centimetrov v priemere a zachytiť značný povrch.

Vaskulárne nádory môžu byť umiestnené na akejkoľvek časti tela; (koža, subkutánne tkanivá, sliznice ústnej dutiny a pohlavných orgánov), muskuloskeletálny systém (svaly a kosti), vnútorné orgány (pečeň, pľúca atď.) sa rozlišujú. Ak je prítomnosť hemangiómov kožných tkanív sprevádzaná kozmetickou poruchou, potom hemangiómy vnútorných orgánov môžu viesť k rôznym druhom porúch takých dôležitých funkcií ako dýchanie, výživa, vízia, močenie, defekácia.

Hemangiómy kostí môžu byť umiestnené v chrbtici, panvových kostiach, lebke, dlhých tubulárnych kostiach končatín. Kostná častejšie viac kavernózna angiómy, ktoré rast môžu byť sprevádzané bolesťami, kostrové deformity, patologické fraktúry, koreňového syndrómu a t. D. angiómy sú obzvlášť nebezpečné, mozgu, ktorá môže viesť k epilepsie alebo subarachnoidálneho krvácania.

V procese rastu môže dôjsť k ulcerácii a zápalu angiómov, po ktorých nasleduje vývoj trombózy a flebitídy. Najťažšou komplikáciou je krvácanie; pri rozsiahlych a hlbokých angiónoch môže byť nutná núdzová operácia na zastavenie krvácania. V niektorých prípadoch dochádza k samovoľnému hojeniu angiómov, spojených so spontánnou trombózou a spúšťaním ciev, ktoré kŕmia nádor. Zároveň angiómy postupne úplne zmiznú alebo zmiznú.

Angiómy z lymfatických ciev sa častejšie vyskytujú u detí prvého roka života. Miesto primárnej lokalizácie je koža a subkutánne tkanivo.

Lymfangiómy sú lokalizované v miestach akumulácie regionálnych lymfatických uzlín: na krku, jazyku, perách, lícach, v axilárnej a inguinálnej oblasti, mediastíne, retroperitoneálnom priestore v oblasti mezenteriálneho koreňa. Sú definované ako bolestivé opuchy, ktoré niekedy dosahujú značnú veľkosť. Vo väčšine prípadov je rast lymfangiómov pomalý, z komplikácií sa zvyčajne vyskytuje hnisavosť.

Diagnóza angiómy

Diagnóza povrchových angiómov v typických prípadoch nie je zložitá a je založená na údajoch o kontrole a palpácii cievnej formácie. Charakteristické sfarbenie a schopnosť znížiť tlak sú charakteristické príznaky angiómu.

V prípade angiómov komplexných lokalizácií sa používa komplex vizualizačných štúdií. Kostná hemangiom detekovaná rádiografiu rúrkovými kostí, chrbtice, rebier, panvy, lebky. Na diagnostiku vnútorných orgánov angiómy používa angiografiu mozgových ciev, obličky, pľúca a limfangiografiyu t. Vyšetrenie D. ultrazvuku na stanovenie hĺbky distribučné angióm štruktúru a anatomické umiestnenie a topografické vlastnosti nádoru, meraná rýchlosť prúdenia krvi v periférnych ciev a parenchýmu hemangiom. Faryngálne angiómy sú zistené počas vyšetrenia otolaryngológa.

Ak je podozrenie na lymfangióm, vykoná sa diagnostická punkcia, aby sa z nádoru získala číra žltkastá kvapalina. Diferenciálna diagnostika lymfangiómu sa uskutočňuje s krvnou cystou, chrbticou hernií, lipómom, teratómom, lymfadenitídou krku.

Liečba angiómov

Absolútne indikácie pre núdzovú liečbu angiómov sú: rýchly rast nádoru, extenzívnosť lézie, lokalizácia cievnej formácie v hlave a krku, ulcerácia alebo krvácanie, poškodenie funkcie postihnutého orgánu. Očakávaná taktika odôvodňuje príznaky spontánnej regresie cievneho nádoru.

Chirurgická liečba je indikovaná na hlboké umiestnenie angiómu. Chirurgická liečba angiómov môže zahŕňať ligáciu aduktorových ciev, šitím cievneho nádoru alebo úplné vyrezanie do zdravého tkaniva.

Radiačná terapia sa používa na liečbu angiómov komplexných anatomických lokalizácií (napríklad angiómy na obežnej dráhe alebo retrobulbárnom priestore) alebo jednoduchých veľkých hemangiómov. Pri rozsiahlom angióme komplikácií je niekedy účinná hormonálna liečba prednizónom.

Elektrokoagulácia, odstránenie lasera, kryokonstrikcia sa môže použiť na bodové angiómy. Pre malé, ale hlboko zasadené angiómy sa používa skleroterapia - lokálne injekcie 70% etanolu, čo spôsobuje aseptický zápal a zjazvenie cievneho nádoru. Angiómy vnútorných orgánov po predchádzajúcej angiografii môžu byť embolizované.

angioedém

Angioedém (angioedém) je akútny stav charakterizovaný rýchlym vývojom lokálneho edému slizníc, podkožného tkaniva a samotnej kože. Často sa vyskytuje na tvári (jazyk, tváre, viečka, pery) a oveľa menej často postihuje sliznice urogenitálnych orgánov, gastrointestinálny trakt, respiračný trakt.

Angioedém je bežná patológia. Vyskytuje sa najmenej raz v každom živote u každého piateho človeka av polovici prípadov sa spája s alergickou urtikáriou.

Varovanie! Fotografie šokujúceho obsahu.
Ak chcete zobraziť, kliknite na odkaz.

dôvody

Vo väčšine prípadov je angioedém prejavom alergickej reakcie bezprostredného typu ako odpoveď na požitie alergénov (jedy bodavého hmyzu, drogy, potravinové alergény).

Akonáhle v tele, alergény vyvolávajú reakciu "antigén - protilátka", ktorá je sprevádzaná uvoľňovaním serotonínu, histamínu a ďalších mediátorov alergie do krvi. Tieto látky majú vysokú biologickú aktivitu; najmä sú schopné dramaticky zvýšiť priepustnosť stien krvných ciev umiestnených v submukóznej vrstve a podkožnom tuku. Výsledkom je, že tekutá časť krvi sa začína potať z lumen ciev, čo vedie k vzniku angioedému, ktorý je lokálny aj rozšírený.

Angioedém môže byť tiež prejavom pseudoalergickej reakcie, ktorá je založená na individuálnej precitlivenosti na určité lieky alebo potraviny. V tomto prípade však neexistuje imunologický stav patologického mechanizmu vývoja edémov.

Na prevenciu re-alergického angioedému by mal pacient sledovať hypoalergénnu diétu, nepodávať žiadne lieky bez lekárskeho predpisu.

Angioedém sa môže vyvinúť ako komplikácia liečby ACE inhibítormi alebo antagonistami receptora angiotenzínu II. Uvedená forma je zvyčajne diagnostikovaná u starších pacientov. Základom vývoja edému v určenej situácii je blokáda enzýmu konvertujúceho angiotenzín. V dôsledku toho sa deštrukcia bradykinínu spomaľuje a aktivita angiotenzínu II klesá, čo vedie k pretrvávajúcej dilatácii krvných ciev a zvýšeniu priepustnosti ich steny.

Ďalším dôvodom vzniku angioedému je nedostatok inhibítora C1, ktorý reguluje aktivitu krvných proteínov zodpovedných za koagulačné procesy, kontroluje činnosť zápalových procesov a hladinu krvného tlaku, bolesti. Nedostatok C1 inhibítora v tele je výsledkom jeho nedostatočnej syntézy, ktorá je zvyčajne spojená s génovými poruchami. Inými príčinami nedostatku Cl-inhibítora môže byť zrýchlené zničenie a spotreba. Tieto procesy sú spôsobené určitými infekčnými ochoreniami, malígnymi novotvarmi a autoimunitnými patológiami. Získaný alebo dedičný deficit C1-inhibítora vedie k zvýšenej tvorbe C2-kinínu a bradykinínu - látok, ktoré zvyšujú priepustnosť steny krvných ciev a podporujú vznik angioedému.

V závislosti od trvania patologického procesu sa rozlišuje akútny a chronický angioedém. Prechod štátu na chronickú formu je indikovaný jeho trvaním viac ako 1,5 mesiaca.

Angioedém sa môže skombinovať s urtikáriou alebo sa môže izolovať.

Na základe charakteristík vývojového mechanizmu sa rozlišujú dedičné a získané typy angioedému. Získané, zase sú rozdelené takto:

 • alergie;
 • pseudoallergy;
 • spojené s užívaním ACE inhibítorov;
 • spojené s autoimunitnými procesmi a infekčnými ochoreniami.
V 50% prípadov je alergický a pseudoalergický angioedém sprevádzaný vývojom urtikárie, anafylaktického šoku.

Existuje aj idiopatická forma. Hovoria o tom, keď nie je možné určiť príčinu patologickej priepustnosti cievnej steny.

Znaky

Vo väčšine prípadov sa angioedém akútne rozvíja v priebehu 3-4 minút. Zvýšenie angioedému počas 2-5 hodín je oveľa menej časté.

To je zvyčajne lokalizované v oblasti pier, tváre, očných viečok, ústnej dutiny a u mužov - dokonca aj v miešku. Klinický obraz je do značnej miery určený miestom lokalizácie. Takže ak pacient má submukóznu vrstvu gastrointestinálneho traktu, pacient má nasledujúce príznaky:

V prípade angioedému hrtana sa pacientovi vyvinie charakteristické dýchacie stadoróza, poruchy reči a chrapľavosť.

Najväčším rizikom je angioedém hrtana, ktorý môže spôsobiť udusenie a smrť pacienta.

Menej menej časté sú angioedém iných lokalít:

 • pleura (charakterizovaná všeobecnou slabosťou, ťažkosťami s dýchaním, bolesťou v hrudníku);
 • spodná časť močového systému (zahŕňa bolestivé močenie, akútnu retenciu moču);
 • mozog (diagnostikované príznaky prechodnej mozgovej cirkulácie);
 • kĺby;
 • svaly.

V 50% prípadov je alergický a pseudoalergický angioedém sprevádzaný vývojom urtikárie, anafylaktického šoku.

Rozlišujúce znaky dedičného a získaného angioedému:

VENFLON-2 - NEOFLON - INSYTE - ADSYTE. Infúzne kanyly. Čo je to?

VENFLON-2 - NEOFLON - INSYTE - ADSYTE

INFUZÍNOVÉ ZARIADENIA. ČO JE?

Infúzna kanyla je polymérna trubica nie dlhšia ako 6 cm, prispôsobená na infúznu terapiu a inštalovaná v nádobe s ihlovým vedením.

Venflon-2, Neoflon, Insight a AdSite sú obchodné názvy pre infúzne kanuly vyrábané svetoznámymi spoločnosťami Becton Dickinson (BD), ktorých oficiálnym zástupcom na Ukrajine je nemecká spoločnosť Vogt Medical Fertrib GmbH.

Spoločnosť BD sa špecializuje na dizajn a výrobu injekčných výrobkov už viac ako 100 rokov, ktorých história je úzko spojená s činnosťou spoločnosti. Bola to BD, ktorá sa vyvinula a vydala:

· V roku 1957 bol prvý sterilný výrobok na jednorazové použitie - centrálny venózny katéter Intracat;

· V roku 1961 - prvá jednorazová injekčná striekačka (séria Plastipak);

· V roku 1964 - infúzna kanyla s angiokátmi (z teflónu FEP, bez prístavu);

· V roku 1968 - infúzna kanyla Venflon (z teflónu s prístavom);

· V roku 1986 - infúzna kanyla Insight od vialoľa.

Na svete je denne inštalovaných približne 2 milióny infúznych kanálikov.

Na Ukrajine sa metódy vedenia infúznej terapie pomocou kanyly inštalovanej v periférnej nádobe stále viac uznávajú zdravotníckymi pracovníkmi a pacientmi každý rok.

Rozsiahle používanie infúznych kanálikov je spôsobené výhodami, ktoré majú v porovnaní s bežnou metódou vedenia infúznej terapie s kovovou ihlou.

Inštalácia infúznej kanyly v periférnej nádobe je rýchly a nekomplikovaný postup, ktorý môže každá sestra ľahko zvládnuť. Postup je menej invazívny v porovnaní s metódou inštalácie centrálneho katétra v jugulárnych alebo podkľúčových žilách, pretože neexistuje riziko vzniku takých strašných komplikácií ako je poškodenie pľúc, pneumotorax a poškodenie v blízkosti neurovaskulárnych kmeňov.

Dnes spoločnosť BD vyrába infúzne kanuly z dvoch materiálov: polytetrafluóretylén (Teflon) - Venflon-2, Neoflon kanyly, ako aj Vialon - Insight a Adsite. To dáva lekárom príležitosť vybrať kanylu v závislosti od požadovanej dĺžky liečby.

Infúzne kanuly BD sa líšia nielen v materiáli, z ktorého sú vyrobené, ale aj pri ich konštrukcii - prítomnosti alebo neprítomnosti ďalšieho injekčného portu - ventilu bez latexu, prostredníctvom ktorého sa môžu lieky dodatočne zavádzať pomocou injekčnej striekačky bez použitia ihly.

Infúzne kanyly, Insite a Neoflon, nemajú port, zatiaľ čo Venflon-2 a Adsite sú portované kanyly. Pri výrobe výrobkov s použitím technológie bez latexu zabezpečuje BD dodatočnú bezpečnosť kanyly a zaisťuje, že neexistuje riziko vzniku alergických reakcií na prírodný latex.

Podľa pravidiel starostlivosti sa kanyly vyrobené z teflónu (Venflon-2 a Neoflon) môžu používať 48 až 72 hodín a z vialky (Insight a Adsite) po dobu 4-5 dní. Tieto materiály majú vysokú biokompatibilitu, pevnosť a termoplastickosť, majú nízky koeficient trenia, čo im umožňuje úspešne používať v periférnych nádobách, kde je prietok krvi nízky a riziko lokálnych zápalových reakcií je vysoké. Okrem toho môžete pre pacientov všetkých vekových skupín vybrať vhodnú veľkosť kanyly, berúc do úvahy požadovanú rýchlosť podávania lieku.

Mnohí z nás si môžu spomenúť modriny na rukách a predlaktia, ktoré zostali po "kvapkadlách". Technika periférnej kanalizácie žily umožňuje niekoľko dní vykonávať všetky injekcie a infúzie jednou kanylou bez toho, aby pacient opäť vystavila venipunktúre, a tak vytvorila pohodlné podmienky na liečbu a uľahčila ťažkú ​​prácu ošetrovateľského personálu.

Toto je obzvlášť dôležité pre pacientov:

· S "ťažkými", slabo vizualizovanými žilami;

· Ktoré vedú dlhú a intenzívnu infúznu terapiu;

· Pacienti, ktorí potrebujú infúznu terapiu v prednemocničnom štádiu - infúzna kanyla umožňuje pacientovi prepravu bez strachu - ihlica neopustí nádobu a neprepichne ju, čo spôsobí infiltráciu alebo hematóm;

· S vysokou pravdepodobnosťou výskytu komplikácií sprevádzaných šokom, keď dôjde k centralizácii krvného obehu vo veľkých cievach a kanylácia periférnych spasmovaných ciev je ťažká a katetrizácia centrálnych ciev vyžaduje čas, špeciálne zručnosti a je tiež invazívnejšia.

V tabuľke sú uvedené potrebné parametre, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri výbere infúznej kanyly.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Chirurgia pre aneuryzma aorty, typy chirurgickej liečby patológie

Chirurgia pre aneuryzmu aorty je šanca na spásu, pretože takáto patológia nie je konzervatívnou liečbou. Terapeutická liečba môže zachovať len stabilitu pacienta, ale zbaviť sa aneuryzmy, ktorá môže kedykoľvek prechádzať, je možná len chirurgickým zákrokom.

Hypertenzia: príznaky a liečba

Hypertenzívna srdcová choroba je veľmi časté chronické ochorenie, ktoré sa vyznačuje pretrvávajúcim a dlhodobým zvýšením krvného tlaku.Hypertenzívna srdcová choroba je spôsobená narušením srdcovej a cievnej choroby a nie je v žiadnom prípade spojená s inými bolestivými procesmi vnútorných orgánov.

Sami lekári

Tradičné metódy liečby atď. O zdravom životnom štýleAko zvýšiť pružnosť krvných cievAko zvýšiť pružnosť krvných ciev. Tipy tradičnej medicíny, zmeny životného štýlu.Stav a fungovanie cievneho systému má priamy vplyv na činnosť jednotlivých systémov a orgánov osoby, ako aj na celkový blahobyt ako celok.

Čo je angiodystóniu mozgových ciev?

Stav, ktorý je charakterizovaný zhoršeným normálnym prietokom krvi spôsobeným poškodením vaskulárneho tónu, sa nazýva angiodystóniou. Porucha cievneho tónu je prechodná povaha a môže byť buď lokalizovaná ohniskovým typom, alebo systémovou povahou.

Abdominálna aorta a jej patológie

Aorta je najväčšia tepna ľudského tela. Je to súčasť veľkého obehu. Hodnota aorty pre telo je ťažké preceňovať. Prostredníctvom neho sa všetky orgány nášho tela živia krvou.

Hypertrofia myokardu pravého alebo ľavej komory

Hypertrofia myokardu v medicíne sa nazýva patologické rozšírenie srdca. Tento nebezpečný stav zvyčajne nie je nezávislou formou choroby. Hypertrofia myokardu sa vyvíja ako syndróm akejkoľvek srdcovej patológie a môže zhoršiť prognózu základnej choroby.