Koronárna angiografia je vysoko informatívny, moderný a spoľahlivý spôsob diagnostiky lézií (zúženie, stenóza) koronárneho lôžka. Štúdia je založená na vizualizácii prechodu kontrastnej látky cez cievy srdca. Kontrastný materiál vám umožňuje zobraziť proces na obrazovke špeciálneho zariadenia v reálnom čase.

Koronárne artérie (koronárne artérie, srdce) sú cievy, ktoré dodávajú krv do srdca.

Koronárna angiografia srdcových ciev je "zlatým štandardom" pre štúdium koronárnych artérií. Vykonajte procedúru u pacienta. Intervenčná chirurgia sa rýchlo rozvíja a konkuruje "veľkému chirurgickému zákroku" pri liečbe koronárnych ochorení srdca.

Lekári tejto špecializácie sú kardiovaskulárni lekári, ktorí absolvovali vážne tréningy. Teraz sa nazývajú intervenčnými chirurgmi alebo endovaskulárnymi chirurgmi.

Pracovná miestnosť pre röntgenové lúče je miestnosť, kde sa za sterilných podmienok s použitím röntgenových prístrojov vykonávajú lekári intrakardiálne vyšetrenia a liečba. Je to röntgen, ktorý umožňuje doktorovi vidieť srdce a koronárne tepny počas celého postupu.

Potom sa naučíte: keď sa ukáže koronárna angiografia, budeme sa zaoberať najdôležitejším bodom pre pacienta - ako postup chodí a kedy môžete začať pracovať po nej. Aké sú náznaky, možné komplikácie.

Indikácie koronárnej angiografie

Kto musí robiť výskum? Čítania sú veľmi široké, sú čoraz väčšie. Považujeme za najčastejšie prípady, keď je výskum nevyhnutný.

 1. Počas vývoja akútneho koronárneho syndrómu (ACS) je to začiatok možného infarktu myokardu. Faktom je, že infarkt myokardu (srdcový sval) má niekoľko štádií vývoja. Ak sa na samom začiatku tejto udalosti pokúsite obnoviť prietok krvi, potom ACS nebude končiť nekrózou (smrťou) časti myokardu.
 2. Podozrenia z porážky koronárneho lôžka. Ak má pacient symptómy stenokardie, potom ak je zúžení podľa koronárnej angiografie, krvný prietok v srdcových tepnách by sa mal obnoviť pred začiatkom ischémie alebo srdcového infarktu.
 3. Keď je známe, že existuje stenóza koronárnej artérie (zúženie lumen aterosklerotickými plakmi), musíte zistiť, ako je vyjadrená. X-ray chirurgov s ich oči (to je, vizuálne) posúdiť množstvo stenózy. Na obrazovke môžete vidieť "presýpacie hodiny, keď na mieste stenózy prechádzajúci kontrast vytvára zúžené. Ak je toto zúženie veľmi malé, potom sa hodnotí rýchlosť, ktorou sa vyprášňuje kontrast (po tom, ako normálny krvný prietok nasleduje s kontrastom).
 4. V prípadoch, keď pacient potrebuje kardiochirurgickú operáciu: nahradenie jedného alebo viacerých ventilov alebo operáciu pre aneuryzma (rozťahovanie) aorty. Vo všetkých týchto prípadoch musia lekári určiť, či existuje patológia srdcových tepien. Koľko operácie potrebuje pacient? Len opravu zveráku alebo posunutie?
 5. Je spoľahlivo známe, že koronárna choroba srdca (koronárna choroba) sa u pacientov s transplantovanou obličkou vyvíja trikrát častejšie než u normálnej populácie ľudí rovnakého veku. Vzhľadom na rastúci počet transplantátov na svete sa tento problém stáva celkom relevantný a koronárna angiografia sa vykonáva aj u takýchto pacientov.
 6. Nie je to rarita, keď sa uskutoční štúdia u pacientov s transplantovaným srdcom na diagnostiku angíny.

Koronárna angiografia je potrebná na načasovanie (ako pohotovosť) a na liečbu stenóznych lézií koronárnych artérií. Ak je zúženie kritické (viac ako 50% lumenu artérie), potom je naliehavo potrebné rozhodnúť: pacient potrebuje chirurgiu bypassu koronárnej artérie alebo operáciu angioplastiky. Ak nie je kontrakcia kritická, potom môže byť dostatok liekov.

kontraindikácie

Neexistujú žiadne absolútne kontraindikácie. Ak pacient trvá veľmi dlho a užíva si lieky na zriedenie krvi a nie je naliehavá potreba koronárnej angiografie, postup môže byť odložený na 7-10 dní. V tomto prípade sa odporúča zrušiť liečbu. Je nevyhnutné, aby po ukončení procedúry krv sa rýchlo zastavila a nebolo riziko krvácania.

Ako sa postupuje?

Preskúmame priebeh celého postupu koronárnej angiografie srdcových ciev "zo strany pacienta".

Hospitalizácia a príprava

Pacient vstúpi na oddelenie večer, alebo ráno príde na určenú hodinu na vyšetrenie. Musí mať krvné testy v rukách (lekár určí, ktoré z nich), elektrokardiografia a výsledky ultrazvukového srdca.

Na pohotovosti alebo na oddelení dostane pacient informácie o súhlase, ktoré musia byť podpísané (ak si nemyslíte na štúdium). Koronárna angiografia sa vykonáva na prázdny žalúdok, trvanie celého postupu je od 30 minút do 2 hodín. Vyhoďte pacienta nasledujúci deň. Ráno pred vypustením sa vykonajú všetky testy.

Tento postup možno vykonať dvoma spôsobmi (hovoríme o štandardnej plánovanej diagnostickej metóde): cez cievy ruky a cez femorálnu artériu.

Spôsoby zavedenia katétra pre koronárnu angiografiu srdcových ciev

Pred koronárnou angiografiou na zmiernenie nervového napätia sa uskutoční injekcia (premedikácia).

Zvyčajne je pacient v priebehu štúdie vedomý a komunikuje s lekárom. V zriedkavých prípadoch sa vyžaduje, aby bol pacient ponorený do spánku s liekom - potom bude anesteziológ na štúdii.

Čo sa deje v samotnej operačnej sále?

 1. V obidvoch prípadoch sa pôvodne uskutočňuje lokálna anestézia (s lidokaínom a inými prostriedkami).
 2. Nádoba sa prepichne do bedra alebo ramena, do nádoby sa vloží katéter alebo trubica. Spočiatku musíte dosiahnuť ústie koronárnej artérie (toto je miesto, kde koronárna artéria opúšťa aortu). Chirurg zavádza do cievy pacienta pravú ruku.
 3. Lekársky katéter sa vyťahuje priamo do úst koronárnych artérií. Na druhom konci (kde vstúpili cez kožu) bola ku katétre pripojená striekačka s kontrastom. Tu je uvedený. Kontrast vyplní srdcové tepny a umyje sa krvou. Počas celého postupu je zaznamenávanie videa. Lekár pozoruje proces na obrazovke. Monitor je možné otáčať tak, aby pacient vidí aj vlastné tepny. Budete môcť hovoriť s lekárom. Chirurg zavádza kontrast z injekčnej striekačky cez katéter. Lekár pozoruje proces na obrazovke.
 4. Po ukončení procedúry na mieste vpichu doktor vykonáva fyzický tlak rukami. Toto je zastavenie krvácania.
 5. Potom aplikujte sterilný tlak (veľmi tesné) obväz a pacient sa presunie do oddelenia. Po procedúre chirurg umiestni pre pacienta obväz.

Po koronárnej angiografii

Pacientovi sa neodporúča vystúpiť z postele na 5 až 10 hodín. Takýto rozdiel je jasný - v skutočnosti niektorí pacienti užívajú lieky, ktoré krvácajú. A nie vo všetkých prípadoch je možné ich pred procedúrou zrušiť.

Môžete jesť ihneď po procedúre. Chirurg prišiel na oddelenie, aby prediskutoval všetky detaily štúdie.

Záznam koronárnej angiografie sa dôkladne a opakovane skúma a analyzuje lekárom. Kópia videa sa dostane do vašich rúk okamžite v operačnej miestnosti.

Po ďalšom dni vyhoďte pacienta, ak nie sú žiadne komplikácie. Môžete začať pracovať za jeden deň.

Komplikácie postupu

V praxi sú komplikácie extrémne zriedkavé - nie viac ako 1%. Od 0,19 do 0,99% komplikácií po tejto štúdii sú uvedené v literatúre.

 • Krvácanie a opätovné použitie tlakového obväzu. Po ukončení štúdie príde k vám lekár, ktorý urobil tento postup. Vstupuje tak často, ako to vyžaduje situácia.
 • Alergické reakcie na kontrast. Môže sa vyskytnúť nevoľnosť, vracanie, vyrážka. Problémy pretrvávajú samy osebe, alebo sú uvedené alergické zásahy.
 • Infarkt myokardu, arytmia, bolesť v srdci - nie viac ako 0,05%. Na oddelení vedľa pacienta bolo dovolené nájsť milovaného. Dvaja lekári to určite pozorujú: doktorka oddelenia a lekár, ktorý urobil koronárnu angiografiu. Takéto komplikácie v tom čase budú diagnostikované.
 • Kontrastami vyvolaná nefropatia (akútne poškodenie obličiek) sprevádza krátkodobé zvýšenie hladiny kreatinínu v krvi v dôsledku kontrastu. Kreatinín je produkt proteínového metabolizmu, ktorý je dôležitým ukazovateľom funkcie obličiek. Kontrast sa zobrazuje do 24 hodín bez poškodenia obličiek.
 • Perforácia a pretrhnutie koronárnej artérie. Vyskytuje sa u 0,22% pacientov. Táto komplikácia sa objavuje u pacientov s pokročilou aterosklerózou koronárnych artérií. (Vestník praxe núdzovej lekárskej pomoci, 2014). U viac ako 99% pacientov môže byť komplikácia odstránená na operačnom stole.

zistenie

Koronárna angiografia je nevyhnutná pre lekára, aby posúdil vlastnými očami ako, kde a prečo sú postihnuté koronárne artérie. Po vyšetrení dostane pacient presnú diagnózu.

Môže sa stať, že počas koronárnej angiografie budete ihneď korigovaný zúženými tepnami (nafúknite balón pod tlakom v mieste stenózy).

Percento komplikácií po štúdii je nízke a informatívny obsah metódy je spoľahlivý a dôležitý pre ďalšiu liečbu.

Koronárna angiografia (koronárna angiografia)

Ako viete, v srdci sú krvné cievy, ktoré dodávajú krv do myokardu (srdcového svalu), ktorý v ňom obsahuje kyslík. Tieto cievy sa nazývajú koronárne (koronárne alebo vlastné srdcové). Ich normálne fungovanie je veľmi dôležité pre správne fungovanie srdcového svalu, čo zase určuje pohodu celého organizmu. V prípade zablokovania lumen krvných ciev s trombom alebo aterosklerotickým plakom dochádza k akútnej alebo chronickej hypoxii srdcových tkanív (nedostatok kyslíka), čo spôsobuje nekrózu (smrť tkaniva). Výsledkom sú choroby, ako je koronárna choroba srdca (CHD) a infarkt myokardu. Vo väčšine prípadov sú tieto ochorenia ľahko diagnostikované na základe výsledkov klinického vyšetrenia, EKG a ultrazvuku srdca.

Ale nie vždy len na základe týchto údajov, je možné určiť prítomnosť patológie koronárnych artérií a vypracovať určitú medicínsku taktiku. Niekedy lekár potrebuje doslova "pozrieť" sa do srdca človeka, aby pochopil, ktoré patologické procesy prebiehajú v tomto dôležitom orgáne. Je to možné?

Možnosti modernej medicíny sa neustále rozširujú. Pred sto rokmi lekári nedokázali ani predstaviť, že jedného dňa budú môcť vidieť zvnútra srdce živého človeka, vidieť, ako to beje, zhodnotiť, ako jeho vnútorné štruktúry a cievy mu dodávajú krv. V súčasnosti je to všetko možné vzhľadom na špeciálne vybavenie a výskumné metódy špičkových technológií. Jednou z takýchto metód je koronárna angiografia (CAG).

Koronárna angiografia (alebo koronárna angiografia) - je inštrumentálne spôsob diagnostiky kardiovaskulárne ochorenia, ktorý sa vykonáva zavedením RTG kontrastnej látky do jeho obehového systému srdca, pričom lekár dostáva röntgenové snímky koronárnych tepien s následným vyhodnotením priechodnosti. Táto štúdia ukazuje, stupeň zhoršenia prietoku krvi v týchto tepien, ku ktorému dochádza v dôsledku krvnej zrazeniny, aterosklerotické prekryvu, vazospazmom (ako je angina Prinzmetalovej), špecifikujú prítomnosť ischémia, ako aj určiť akcie ďalšie potvrdenie lekára, pokiaľ ide o liečbu srdcovej chirurgie - nutnosť zavedenia stentu artériami alebo bypassom koronárnej artérie (CABG).

Indikácie koronárnej angiografie

Hlavné indikácie pre túto diagnostickú metódu sú nasledovné:
- akútny infarkt myokardu u pacientov, ktorých lekár považuje za potrebné stentovanie (počas prvých 12 hodín od začiatku klinických prejavov);
- závažná stabilná angína 3 - 4 FC (funkčná trieda);
- stabilná angína s príznakmi ťažkej ischémie s malým výkonom;
- Prinzmetalová variantná angína;
- nedostatok účinku prebiehajúcej farmakoterapie, v tomto prípade otázka uskutočniteľnosti stentovania alebo CABG;
- infarkt myokardu sprevádzaný smrteľnými arytmiami (ventrikulárna fibrilácia, kompletná AV blokáda atď.) alebo klinická smrť;
- vysoké riziko náhlej srdcovej smrti;
- nemožnosť EKG alebo srdcovým ultrazvuku sa zaťaženie (nízkou toleranciou cvičenia, a tiež u pacientov s nízkou ejekčnou frakciou ultrazvukom);
- pred operáciou na ventiloch srdca u pacientov starších ako štyridsať rokov, rovnako ako bolesť v hrudníku av oblasti srdca;
- objasnenie diagnózy podľa klinických alebo odborných indikácií - v prípadoch, kde sú výsledky iných vyšetrovacích metód pochybné;
- recidíva stenocardie alebo infarktu myokardu v priebehu 9 až 12 mesiacov po stentovaní a CABG.

Kontraindikácie pre koronárnu angiografiu

Neexistujú absolútne kontraindikácie pre túto metódu.
Z relatívnych kontraindikácií sú nasledujúce: akútne infekčné ochorenie, anémia (pokles hemoglobínu v krvi), patológie zrážanie krvi s možným rizikom predĺžené krvácanie, mŕtvice, akútnou alebo chronickou chorobou iných orgánov (akútne chirurgické alebo gynekologické patológie, dekompenzácia diabetes, astma bronchiale a t d.,).

U každého pacienta indikácie a kontraindikácie stanovuje kardiológ, kardiolog a v prípade potreby lekári iných špecializácií prísne individuálne.

Príprava na štúdiu

Pred koronárnou angiografiou je veľmi dôležité sledovať režim pitia a spôsob stravovania. Štúdia sa vykonáva striktne na prázdny žalúdok (posledný príjem potravy je 6-8 hodín), pretože v priebehu intravenózneho podávania kontrastu a aspirácie (dýchacích ciest) vracania sa môže vyvinúť zvracanie. Dve až tri hodiny pred štúdiom je dovolené piť nie veľmi veľké množstvo čistej pitnej vody na správne fungovanie obličiek, pretože to sú oni, ktorí odstránia kontrastný prostriedok z tela.

V prípade plánovanej štúdie, keď je pacient poslaný z klinickej alebo kardiologickej nemocnice, by mal mať na rukách nasledujúce vyšetrovacie metódy: všeobecnú analýzu moču, klinický podrobný krvný test s počtom krvných doštičiek, protrombínový index, čas zrážania krvi a ďalšie indikátory systému zrážania krvi, biochemická analýza krvi, testy na HIV, syfilis, hepatitídu B a C, výsledky EKG, echokardiografia (ultrazvuk srdca).

Ak sa pacient podrobí výskumu v núdzovom prípade (tiesňový tím, z kardiológie alebo jednotky intenzívnej starostlivosti s podozrením na infarkt myokardu), tieto vyšetrenia sa môžu v prípade potreby vykonať naliehavo.

Ako sa vykonáva koronárna angiografia?

Koronárna angiografia je invazívnou diagnostickou metódou, tj v procese výskumu sa implantácia uskutočňuje do tkanív a orgánov ľudského tela. Vykonáva sa v plánovanom alebo núdzovom príkaze. Počas rutinného vyšetrenia je pacient hospitalizovaný niekoľko dní pred kardiologickým alebo kardiochirurgickým oddelením nemocnice, kde sa podľa uváženia ošetrujúceho lekára vykonávajú vyššie popísané diagnostické metódy.

Predtým, ako sestra prevezme pacienta na palubu do lekárskej ordinácie, dostane premedikáciu - zavedenie liekov proti bolesti a sedatív (ketorol, Relanium, intramuskulárne alebo intravenózne). Ďalší posun pacienta na stole v kancelárii, anestézii vpichu radiálneho tepny (zápästie) alebo stehnovej tepny (v rozkroku) podkožnej anestézia lidokaín alebo iného anestetiká, a potom pokračovať priamo do defektu (prepichnutie kože a ciev). Po prístupe do tepny (najčastejšie radiálne) sa do neho vkladá zavádzač - sterilná jednorazová trubica s ventilom, ktorý zabraňuje vniknutiu krvi a bočný port na zavedenie kontrastu. Vodiaci drôt sa zavádza cez zavádzacie zariadenie, ktoré zasahuje do aortálnej radiálnej tepny s koronárnymi dutinkami. Ďalej, vodiaci katéter je vložený a inštalované v ústí pravej a ľavej koronárnej tepny, katéter je nesený na zavádzanie materiálu nepriepustného pre žiarenie, ktorá umožňuje vidieť tieň tepny na obrazovke, ako srdcové tepny a bez kontrastu absorbujú röntgenové žiarenie. Keď sa to stane, zobrazenie sa uskutoční pomocou röntgenového zariadenia, ktoré umožňuje zhodnotiť koronárnu artériu v rôznych projekciách (tepna nie je v rovnakej rovine).

Výsledky kontrastu sa zobrazia na obrazovke inštalácie a potom sa uložia do počítača s ďalším hodnotením a interpretáciou výsledkov. Po úspešnom kontraste sa katéter buď odstráni, alebo lekári rozhodnú, či je potrebné vykonať núdzovú balónikovú angioplastiku alebo zaviesť stent do zúženej tepny.

Po ukončení procedúry sa na zápästie aplikuje tlakový obväz, ktorý nevyžaduje ďalšie obväzy, a pacient je odvezený do oddelenia. Celý postup trvá asi 15 - 30 minút bez toho, aby spôsobil bolestivé pocity u pacienta, bez toho, aby sa počítalo miesto punkcie (prepichnutie).

Po vyšetrení, ktoré sa uskutočňuje plánovaným spôsobom, pacient zostáva na kardiologickom oddelení niekoľko dní, aby zhodnotil celkový stav a rozhodol o ďalších metódach liečby. Ak je to potrebné, čas hospitalizácie sa môže zvýšiť v súlade s potrebou kardiochirurgickej liečby.

V prípade núdzového vyšetrenia sa pacient prenesie do kardioreanimačného oddelenia na ďalšie pozorovanie a liečbu.

Interpretácia výsledkov koronárnej angiografie

Vyhodnotenie údajov získaných počas koronárnej angiografie vykoná röntgenový chirurg, kardiolog a kardiológ. V závislosti od stupňa zúženosti koronárnych artérií sa rozlišujú nasledujúce pojmy:

- Oklúzia - úplné upchatie tepny aterosklerotického plátu alebo trombom - tepny v dôsledku koronárnej zúženej o viac ako 90%;
- Stenóza - čiastočná zúženie tepien o 30 - 90%, - rozlíšiť ústie vrtu stenózy (v ústí artérie alebo nie viac ako tri milimetre od svojho pôvodu), lokálne stenózu (1 - 3 mm artérie), rozsiahle stenózy (u značnej časti tepny zúženie lúmenu);
- aneuryzma tepny (výčnelok steny, ktorý zasahuje do normálneho prietoku krvi a je plný roztrhnutia steny s krvácaním);
- vápenateniu tepien (vyzrážanie vápenatých solí, zvyčajne v kombinácii s aterosklerotických plakov v arteriálnej steny, ktorý tiež vyžaduje obmedzenie a prerušenie prietoku krvi v tejto tepny).

Obrázok znázorňuje čiastočnú obštrukciu koronárnej artérie.

Výsledky sú pre lekárov dôležité z hľadiska potreby chirurgickej liečby. Napríklad, ak je stupeň zúženosti artériového lúmenu viac ako 75%, pacientovi je zobrazená srdcová chirurgická reperfúzia (obnovenie toku krvi) myokardu.

Komplikácie koronárnej angiografie

Vzhľadom na to, že táto štúdia je invazívna a hlavne vykonávaná na srdci, existuje riziko komplikácií, ktoré sa podľa štatistiky vyvíjajú v dvoch prípadoch zo sto. Úmrtnosť počas koronárnej angiografie je nižšia ako 1%. Napriek tomu vo veľmi zriedkavých prípadoch sa môže vyvinúť fibrilácia komôr, koronárna arteriálna trombózu s vývojom rozsiahleho infarktu myokardu, mŕtvice, trombózy radiálne tepny, infekčný zápal v mieste vpichu, akútne zlyhanie obličiek, ako reakciu na vylučovanie kontraste prostredníctvom obličiek, alergická reakcia na kontrastné až do vývoja anafylaktického šoku.

Prevencia komplikácií je starostlivý história proti ochorením obličiek, anafylaktoidná (apllergicheskih) reakcia, najmä jódu príprav a včasné podanie antikoagulanciá (heparín, Fraxiparin, warfarín).

Diaľkové komplikácie možno považovať za štatistické údaje, že nízke dávky žiarenia získané počas zobrazovacích štúdií srdca zvyšujú riziko rakoviny u pacientov v priemere o 3%.

Koronarografia srdcových ciev - čo to je, je to bezpečné, keď sa vykonáva

Kardiovaskulárne ochorenia sú veľmi charakteristickou patológiou pre ľudí starších ako 40 rokov. A medzi týmito chorobami sú najčastejšie spojené s nedokonalosťou vaskulárneho lôžka a obmedzením sily srdcového svalu.

Na objasnenie príčin ochorení srdca existuje mnoho spôsobov, ako diagnostikovať. Jednou z najviac informatívnych vyšetrení je koronárna angiografia srdcových ciev - čo to je, je to nebezpečné, a ako sa vyšetrenie vykonáva?

Všeobecné informácie

Ide o invazívnu manipuláciu, ktorá slúži na určenie stavu ciev, ktoré prenášajú krv a kyslík do srdca. Oni sa nazývajú koronárne. Ľavá a pravá koronárna artérie zvyčajne poskytujú výživu svalov a podporujú výkon celého orgánu.

V prípade nepriaznivých udalostí sú tieto tepny z rôznych dôvodov úzke (stenóza) alebo upchaté (oklúzie). Dodávka krvi do srdca je výrazne obmedzená alebo sa úplne zastaví na určitom mieste, čo je príčinou koronárnych ochorení a srdcového infarktu.

Toto je röntgenové vyšetrenie lumen koronárnych ciev s angiografom a kontrastným činidlom vloženým cez katéter tesne na prah srdcových tepien. Prieskum sa vykonáva z rôznych uhlov, čo vám umožňuje vytvoriť najpodrobnejší obraz o stave objektu prieskumu.

Indikácie postupu

Plánovaným spôsobom sa koronárna angiografia uskutočňuje pre:

 • potvrdenie alebo odmietnutie diagnózy CHD;
 • objasnenie diagnózy s neúčinnosťou iných metód na určenie ochorenia;
 • určiť povahu a spôsob odstránenia poruchy počas nadchádzajúcej operácie;
 • revízie stavu orgánu pri príprave na operáciu s otvoreným srdcom, napríklad v prípade chyby.

V núdzových prípadoch sa postup uskutočňuje za prítomnosti prvých príznakov a symptómov srdcového infarktu alebo v stave pred infarktom, ktoré si vyžadujú okamžitý zásah zo zdravotných dôvodov.

Zvážte, ako sa pripraviť na koronárnu angiografiu srdca, ako aj ako sa tento postup vykonáva.

výcvik

Pred vymenovaním koronárnej angiografie je nevyhnutné podrobiť sa niekoľkým vyšetreniam s cieľom vylúčiť alebo potvrdiť prítomnosť faktorov, ktoré neumožňujú používať túto diagnostickú metódu. Tréningový program:

 • krvné testy (celkovo pre cukor, pre hepatitídu B a C, bilirubín a iné pečeňové indexy, HIV, RW, na skupinu a faktor Rh);
 • analýza moču pre patológiu obličiek;
 • 12-vrubové EKG;
 • vyšetrenie a záver špecialistov na existujúce chronické ochorenia.

Za predpokladu manipulácie sa uskutoční priama príprava pred postupom:

 • lekár predčasne zruší niektoré lieky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi;
 • vylúčenie príjmu potravy v deň diagnostikovania - s cieľom vyhnúť sa komplikáciám vo forme zvracania, štúdia sa uskutočňuje na prázdny žalúdok;
 • lekár zozbiera históriu alergie, vykoná test s kontrastným činidlom.

Bezprostredne pred koronárnou angiografiou sa odporúča sprchovať, oholenie vlasov do slabín, odstrániť šperky z tela (náušnice, prstence, piercing), okuliare, odnímateľné zubné protézy, šošovky, používať toaletu.

Ako to robia

Pacient leží na špeciálnom stole. Srdcovými senzormi sú pripevnené k hrudi. V oblasti zavedenia katétra sa vykonáva miestna anestézia a dezinfekcia kože. Vo Viedni urobte mikrorezis, cez ktorý je zavedený katéter.

Cez cievy sa katéter pod kontrolou angiografu vykonáva do úst koronárnych artérií. Kontrastná látka sa striedavo zavádza do každého z nich, čo opisuje vnútorný priestor týchto nádob. Snímanie a upevňovanie z rôznych pozícií. Stanoví sa miesto stenózy alebo oklúzie.

Po ukončení monitorovania sa katéter opatrne odstráni z žily. Rana je starostlivo šitá. Pacient má istý čas na to, aby ležal, a lekár píše záver. Označuje veľkosť najmenšieho lumenu v cievach, stupeň zúženosti a odporúčanú metódu korigovania situácie - stenting alebo by-pass chirurgia srdcových ciev. Pri absencii problémových oblastí je uvedený všeobecný popis koronárnych artérií.

Video o tom, ako sa vykonáva ambulantná koronárna angiografia srdcových ciev:

podmienky

Najčastejšie sa koronárna angiografia vykonáva v nemocnici ako súčasť bežného vyšetrenia koronárnej artérie. V tomto prípade sú všetky analýzy vykonané tu niekoľko dní pred zásahom.

Možno je diagnostika a ambulantná. Ale pacient musí najskôr samostatne absolvovať všetky vyšetrenia podľa zoznamu, získať kardiologický názor na možnosť koronárnej angiografie a postúpenie k nej, pričom uvedie účel štúdie.

Na ambulantnej báze je zavedenie katétra pre koronárnu angiografiu najčastejšie vykonávané cez rádiokarpálnu žilu a v ramene - v pooperačnom období je možné na ňom minimalizovať záťaž na rozdiel od invázie cez femorálnu cievu, aby sa zabránilo nebezpečnému krvácaniu.

kontraindikácie

Niektoré štáty nedovoľujú použiť túto diagnostickú metódu, a preto sa uchýlia k alternatívnym. Predbežné vyšetrenie môže odhaliť tieto podmienky:

 • nekontrolovaná arteriálna hypertenzia - intervencia môže spôsobiť stres, čo vedie k hypertenznej kríze;
 • stav po úraze - úzkosť môže spôsobiť druhý záchvat choroby;
 • vnútorné krvácanie v akomkoľvek orgáne - keď invázia môže zvýšiť stratu krvi;
 • infekčné ochorenia - vírus môže prispieť k trombóze v mieste rezu, ako aj k peelingu oblastí na stenách krvných ciev;
 • diabetes mellitus vo fáze dekompenzácie je stav významného poškodenia obličiek, vysokej hladiny cukru v krvi, možnosti infarktu;
 • zvýšená teplota akéhokoľvek pôvodu - súbežný vysoký krvný tlak a rýchly tlkot srdca môžu v priebehu a po ukončení procedúry viesť k problémom so srdcom;
 • závažné ochorenie obličiek - kontrastná látka môže spôsobiť poškodenie orgánov alebo zhoršiť ochorenie;
 • intolerancia kontrastného činidla - v predvečer diagnostiky vykonávajú test;
 • zvýšené alebo znížené zrážanie krvi - môže spôsobiť trombózu alebo krvnú stratu.

Riziká, komplikácie a následky

Koronárna angiografia, ako akákoľvek invázia, môže mať vedľajšie účinky spôsobené abnormálnou reakciou tela na zákrok a stres pacienta. Zriedka, ale nastanú nasledujúce udalosti:

 • krvácanie pri vchode;
 • arytmie;
 • alergie;
 • oddelenie vnútornej vrstvy tepny;
 • vývoj infarktu myokardu.

Kontrola pred vyšetrením je navrhnutá na predchádzanie týmto stavom, ale niekedy sa to stane. Lekári, ktorí sa zúčastňujú na vyšetrení, zvládnu situáciu, postup sa ukončí pri prvých nepriaznivých príznakoch, pacient sa vyberie z nebezpečného stavu a prenesie do nemocnice na pozorovanie.

Odporúčania po implementácii

Na záver lekára, ktorý štúdiu vykonal, kardiológ určuje spôsob liečby pacienta. Ak existujú dôkazy, priradí sa čas inštalácie stentu (rovnako ako koronárna angiografia - pomocou katétra).

Niekedy sa tento postup vykonáva priamo počas diagnostiky, ak existuje predchádzajúci súhlas pacienta. Kardiológ môže tiež predpisovať ambulantnú liečbu alebo bypass koronárnej artérie.

Diagnostické náklady

Ak existuje politika OMS, indikácia koronárnej angiografie je indikovaná. Zariadenie väčšiny nemocníc však v krátkom čase neumožňuje pokryť všetky tieto diagnostické metódy. Zvyčajne fronta trvá niekoľko mesiacov, pretože kvóty na preskúmanie sú obmedzené. Tento výskum je možné uskutočniť na komerčnom základe.

Koronárna angiografia je zahrnutá do povinného zoznamu diagnostických postupov na určenie stupňa poškodenia srdcových ciev. Postup bol dlhodobo testovaný a štandardizovaný - slúži to ako záruka bezpečnosti pacienta. Úroveň kardiológie v krajine vám umožňuje identifikovať patológiu v počiatočnom štádiu a prijať opatrenia na jej odstránenie alebo zabránenie rozvoju.

Koronárna angiografia: sú jej dôsledky tak nebezpečné?

Medicína sa neustále pohybuje dopredu. Tie metódy, ktoré pred niekoľkými rokmi boli k dispozícii iba obmedzenému okruhu ľudí s prístupom do zdravotníckych zariadení v zahraničí, sa postupne začínajú zavádzať do domácej medicíny. Takýto neobvyklý termín ako "koronárna angiografia" je čoraz viac počuť v našich nemocniciach. Avšak nie všetci pacienti a ich príbuzní chápu zmysel týchto slov a v stresovej situácii, keď sa rozhodnutia musia robiť rýchlo, nemôžu vždy primerane vyhodnotiť informácie poskytnuté lekárom. A zriedkavo pacienti sú si vedomí možných rizík a komplikácií, ktoré sa môžu objaviť počas alebo po koronárnej angiografii.

Čo je koronárna angiografia?

Srdce je jedným z najdôležitejších orgánov človeka. Tak ako každý iný orgán, môže fungovať len vtedy, keď je dostatočne zásobovaný krvou živinami a kyslíkom.

Zaujímavé je, že srdce, ktoré je naplnené krvou a prechádza cez niekoľko litrov krvi za minútu, je veľmi závislé na relatívne malých tepnách, ktoré prebiehajú pozdĺž jeho povrchu.

Tieto tepny sa nazývajú koronárne. Srdce má dve takéto cievy - pravú a ľavú koronárnu tepnu, ktoré dodávajú krv do zadnej a prednej steny.

V priebehu času sa v cievnej stene týchto tepien objavia aterosklerotické plaky, ktoré môžu čiastočne alebo úplne zablokovať ich lúmen. Toto prekrývanie vedie k rozvoju koronárnych ochorení srdca - angíny a infarktu myokardu.

Koronárne ochorenie srdca je jednou z hlavných príčin úmrtí a zdravotného postihnutia na svete, a preto je jedným z najdôležitejších medicínskych problémov našej doby.

Koronárna angiografia je postup vyšetrenia krvných ciev srdca (koronárnych artérií) pomocou zobrazenia pomocou rtg. K tomu sa vstrekuje do oddelenej koronárnej artérie rádioaktívna látka a súčasne sa pomocou angiografu uskutočňuje vizualizácia röntgenovým žiarením.

Indikácie postupu

Pacientovi sa odporúča koronárna angiografia, ak má príznaky alebo príznaky koronárnej choroby srdca:

 • angína pectoris;
 • akútny koronárny syndróm (infarkt myokardu);
 • zlyhanie srdca;
 • pred operáciou s otvoreným srdcom;
 • v prítomnosti patologických zmien na EKG alebo echokardiografii.

V modernej medicíne je najpresnejší a najspoľahlivejší spôsob identifikácie miesta a rozsahu poškodenia srdcových ciev.

Ako sa vykonáva koronárna angiografia?

Aby sme pochopili, prečo a ako vzniknú komplikácie počas tohto diagnostického postupu, je potrebné sa oboznámiť s jeho fázami.

 • V deň procedúry sa pacient prepravuje počas ležania v operačnej miestnosti. Počas koronárnej angiografie sa pacient nachádza na operačnom stole v polohe na chrbte. Pacientka sa podrobí katetrizácii periférnej žily a začne infúznou podporou.
 • Vo väčšine prípadov sa koronárna angiografia uskutočňuje pri lokálnej anestézii artériovej katetrizácie. Pacient je v tomto čase nabudúci. Niektoré sedatíva sa podávajú pacientovi, ktorý ho upokojuje a spôsobuje ospalosť a relaxáciu. Všeobecná anestézia sa používa príležitostne - napríklad počas koronárnej angiografie detí.
 • Počas postupu sa vykonáva monitorovanie elektrokardiogramu, krvného tlaku, nasýtenia kyslíkom v krvi.
 • Operáciu možno vykonať dvoma prístupmi - femorálnou a radiálnou tepnou.
 • Katetrizačné miesto sa ošetrí antiseptickým roztokom.
 • Pacient je pokrytý sterilnou bielizňou.
 • Miesto punkcie artérie sa anestetizuje lokálnym anestetikom, po ktorom sa príslušná cieva katetrizuje (femorálna alebo radiálna artéria).
 • Do tepny sa zavádza zavádzač, prostredníctvom ktorého sú vedené špeciálne diagnostické katétre do koronárnych ciev.
 • Po umiestnení diagnostického katétra do miesta výtoku ľavej alebo pravej koronárnej artérie vstúpte do rádioaktívnej látky a súčasne vykonajte rôntgenovú angiografiu. Počas zavedenia kontrastu môže pacient pociťovať nával tepla alebo tepla, ktorý prechádza rýchlo.
 • Pacient necíti, že katéter prechádza cez svoje cievy. Môže sa však cítiť srdcový rytmus alebo arytmia.
 • Po vyšetrení ľavej a pravej koronárnej artérie v niekoľkých výčnelkoch sa katéter odstráni. Zavádzacie zariadenie sa môže odstrániť alebo nechať v tepne v závislosti od výsledkov koronárnej angiografie.
 • Ak bola koronárna angiografia vykonaná cez femorálnu artériu a zavedenie bolo odstránené, lekár túto oblasť vytlačí dostatočne silne počas asi 10 minút, aby zastavil možné krvácanie. Potom sa aplikuje aseptický obväz.
 • Ako alternatíva k tlaku je možné použiť rôzne zariadenia na hemostázu (napríklad Angio-Seal).
 • Po ukončení operácie sa pacient dodá do oddelenia.

Frekvencia komplikácií, rizikové faktory

Rovnako ako u akéhokoľvek invazívneho zásahu, koronárna angiografia môže mať komplikácie. Ich závažnosť sa pohybuje od malých a netrvajúcich komplikácií až po život ohrozujúce situácie, ktoré môžu viesť k nezvratným dôsledkom. Našťastie vzhľadom na zlepšenie vybavenia a zvýšené skúsenosti zdravotníckeho personálu sa frekvencia komplikácií významne znížila.

Riziko komplikácií sa zvyšuje u starších pacientov, zlyhanie obličiek, nekontrolovaný diabetes, obezita. Zo strany kardiovaskulárneho rizika ovplyvniť vážnosť ischemickej choroby srdca, koronárnej artérie anatómia, klinické situácie (akútny infarkt myokardu, kardiogénny šok), srdcového zlyhania, nízka kontrakcie, sa nedávno presťahoval mŕtvicu alebo infarkt myokardu, sklon ku krvácaniu. Výskyt komplikácií je ovplyvnený aj skúsenosťami lekárov, ktorí vykonávajú koronárnu angiografiu.

Avšak ťažké komplikácie sú pomerne zriedkavé - u menej ako 2% pacientov; úmrtnosť - menej ako 0,08%.

Dôsledky kardiovaskulárneho systému

Lokálne poškodenie ciev

Komplikácie cievneho prístupu sú jednou z najčastejších a závažných komplikácií koronárnej angiografie. Najvýznamnejším príznakom týchto komplikácií je krvácanie z miesta punkcie artérie.

Je dôležité si uvedomiť, že koronárnej krv je vedená kanálom, v ktorom je tlak dosahuje vysoké hodnoty (vyššie ako 100 mm Hg. V.) tak zastaviť krvácanie z takej nádoby, nie je tak jednoduché, a to najmä v prípade, že stehennej tepny. Koniec koncov, nie je možné ho stlačiť nad bodom vpichu.

V prvých dňoch po koronárnej angiografii je frekvencia vaskulárnych komplikácií 0,7% -11,7%. Závažné krvácanie a transfúzia krvných produktov sú spojené s dlhším pobytom v nemocnici a zníženým prežitím.

Použitie zavádzača malého priemeru, začiatku ich odstraňovanie, kontrolu dávok antikoagulancií, použitie hemostatickej zariadenia umožňujú lekárom znížiť riziko cievnych komplikácií koronárnej angiografia.

Hematóm a retroperitoneálne krvácanie

Ak sa krv z femorálnej artérie dostane na prednú časť stehna, vzniká hematóm. Väčšina týchto hematómov nie je nebezpečná a nespája sa s lumenom tepny. Veľké hematómy môžu viesť k trombóze hlbokých žíl dolných končatín a kompresii nervov, čo spôsobuje stratu vnímania. Niekedy je strata krvi taká veľká, že existuje potreba krvných transfúzií. Veľké hematómy sa vyskytujú u približne 2,8% pacientov. Femorálny hematóm

Retroperitoneálne krvácanie je potenciálne život ohrozujúca komplikácia arteriálneho prístupu. Jeho nebezpečenstvo spočíva v tom, že takéto krvácanie nemá žiadne vonkajšie viditeľné príznaky a je zistené veľmi neskoro, keď sa u pacienta rozvinie bolesť brucha s poklesom krvného tlaku a znížením hladiny hemoglobínu. Rizikové faktory pre vznik retroperitoneálneho krvácania sú staroba, ženský pohlavný styk, vysoká punkcia femorálnej artérie.

pseudoaneuryzma

Táto komplikácia vzniká, ak sa hematóm naďalej spája s lumenom tepny, čo vedie k prietoku krvi v dutine krvácania. Výskyt pseudo-aneuryzmy je 0,5 až 2,0%. Rizikové faktory pre jeho vývoj sú rovnaké ako pre hematóm.

Pseudoaneurysmy až do veľkosti 2-3 cm vo väčšine prípadov nevyžadujú operáciu.

Arteriovenózna píšťalka

Vyskytuje sa, keď ihla prechádza cez tepnu a žilu, čo vedie k vytvoreniu kanála medzi nimi. Výskyt arterio-venóznej fistuly je približne 1%. V tretine prípadov sa fistula konzervatívne uzavrie do jedného roka. Ak sa tak nestane, môžete ho zavrieť chirurgicky.

Stratifikácia femorálnej a iliačnej artérie

Vyskytuje sa veľmi zriedkavo (0,42%), objavuje sa pri roztrhnutí tepovej steny a prenikaniu krvi medzi jej škrupiny. Stratifikácia môže úplne alebo čiastočne zablokovať prietok krvi do dolnej končatiny a ohroziť život pacienta.

Trombóza a embólia tepny

Najčastejšie sa vyskytujú u pacientok s malým lumenom cievy, ochorením periférnych artérií, diabetes mellitus, použitím katétrov alebo zavedením veľkého priemeru. Pacienti sa zvyčajne sťažujú na bolesť v nohe, zhoršenie citlivosti a funkciu motora. Liečba pozostáva z perkutánnej trombektómie alebo trombolytickej liečby.

Prevencia lokálnych vaskulárnych komplikácií spočíva v prísnom dodržiavaní odporúčaní lekára týkajúcich sa motorického režimu po koronárnej angiografii.

Poruchy rytmu a vedenia

Počas koronárnej angiografie môže pacient zaznamenať pokles (bradykardiu) alebo zvýšenie (tachykardiu) srdcovej frekvencie, nepravidelný tep srdca (arytmia). Zvyčajne tieto ochorenia rýchlo prechádzajú a nepotrebujú lekársku liečbu. Bradykardia sa pozoruje u 3,5% pacientov, tachyarytmia - 1,3-4,3%. Najčastejšie dochádza k poruchám rytmu a vodivosti v dôsledku podráždenia myokardu s hrotom katétra.

Na identifikáciu a včasnú liečbu týchto komplikácií v operačnej miestnosti sa vykonáva neustále monitorovanie EKG.

Infarkt myokardu

Táto závažná komplikácia sa môže vyskytnúť počas koronárnej angiografie. Frekvencia infarktu myokardu počas koronárnej angiografie alebo okamžite po nej závisí od stupňa ochorenia koronárnej artérie a je nižšia ako 0,1%. Avšak, zlepšenie techniky, zlepšenie skúsenosti lekárov, použitie silnejší antikoagulačnej a antiagregancií lepšiu prípravu pacientov na operáciu, využívanie nových kontrastných látok pomohla výrazne znížiť výskyt infarktu myokardu v priebehu konania.

urážka

Počas koronárnej angiografie môže pacient vyvinúť cievnu mozgovú príhodu kvôli prekrytiu mozgových ciev s krvnými zrazeninami, embolmi alebo vzduchom. Incidencia mŕtvice sa zvyšuje, keď má pacient diabetes, arteriálnu hypertenziu, predchádzajúcu mŕtvicu a zlyhanie obličiek a dlhodobú koronárnu angiografiu. Prevalencia tejto komplikácie je približne 0,07%.

Stratifikácia alebo perforácia veľkých nádob

Našťastie perforácia komôr srdca, koronárnych artérií alebo veľkých vnútrohrudných ciev (aorta) sa vyvinie veľmi zriedkavo počas koronárnej angiografie. Frekvencia disekcie vzostupnej aorty je 0,04%, perforácia koronárnych artérií je 0,3-0,6%. Šípka označuje odtok kontrastu nad koronárnou artériou, čo indikuje prítomnosť jej perforácie

hypotenzia

Znižovanie krvného tlaku je jedným z najčastejších problémov koronárnej angiografie. To môže byť v dôsledku hypovolémie (zníženie objemu cirkulujúcej krvi), zníženie srdcový výdaj, tamponáda srdca, arytmia, valvulárnou regurgitácia, patologické vazodilatáciu v dôsledku zavedenia kontraste, straty krvi.

Komplikácie z iných orgánov

Alergické reakcie a vedľajšie účinky

Miestne anestetiká

Alergické a systémové toxické reakcie na lokálne anestetiká sú veľmi zriedkavé. Najčastejšie ide o kožné alebo vagálne reakcie, príležitostne anafylaktické, bezprostredné ohrozenie života. Veľmi často sú spôsobené konzervačnými látkami obsiahnutými v roztoku lieku. Týmito reakciami je možné zabrániť použitím anestetík bez konzervačných látok v kompozícii.

Všeobecná anestézia

Vo väčšine prípadov nie je pri koronárnej angiografii potrebná celková anestézia. Avšak ľahká sedácia a analgézia s krátkodobo pôsobiacimi liekmi sa často používajú na zvýšenie komfortu pacienta a zníženie úzkosti. V tomto prípade je potrebné vyhnúť sa nadmernému sedácii, čo prináša nebezpečenstvo respiračného zlyhania alebo poruchy priechodnosti dýchacích ciest. Neustále monitorovanie krvného tlaku, srdcovej frekvencie, BH a nasýtenia kyslíkom by sa malo uskutočniť u všetkých pacientov. Anafylaktické reakcie na lieky na sedáciu sú veľmi zriedkavé. Liečba akýchkoľvek vedľajších účinkov závisí od ich závažnosti. Aby sa predišlo takým komplikáciám, pacient by mal lekárom povedať o svojich alergiách na lieky a potraviny (najmä morské plody).

Kontrastné činidlo

Nežiaduce reakcie na kontrast sa dajú rozdeliť na toxické a anafylaktické. Toxické a alergické účinky použitého kontrastu závisia od jeho charakteristík. Nové lieky (napríklad Vizipak) zriedka spôsobujú mierne reakcie (pocit tepla, ťažkosti na hrudi, nevoľnosť a vracanie), ktoré vo väčšine prípadov prechádzajú samy. Závažnejšie komplikácie vyžadujúce liečbu, ako je pokles krvného tlaku, bradykardia, pľúcny edém, sa vyskytujú ešte menej často. Alergické reakcie sa môžu prejaviť ako vyrážka, svrbenie, bolesť hlavy a niekedy aj anafylaktický šok, angioedém alebo bronchospazmus. Aby sa znížilo riziko komplikácií - pacient by mal informovať lekára o existujúcich alergii na lieky, potraviny (najmä morské plody), prítomnosť astmy alebo atopickej dermatitídy.

Heparínom indukovaná trombocytopénia

Toto je závažná imunologická komplikácia po podaní heparínu. Keďže lekári používajú koronárnu angiografiu s použitím heparinizovaného roztoku, existuje riziko vzniku tohto ochorenia. Príznaky heparínom indukovanej trombocytopénie sa vyskytujú niekoľko dní po ukončení procedúry. Tieto môžu zahŕňať zníženie počtu krvných doštičiek, žilovú a arteriálnu trombózu.

Infekčné komplikácie

Proces infekcie sa môže objaviť v mieste punkcie artérie. Táto komplikácia sa vyskytuje u menej ako 1% pacientov. Symptómy môžu zahŕňať sčervenanie na mieste chirurgického zákroku, výtok z rany alebo zvýšenie teploty. Riziko infekcie sa zvyšuje, ak sa v mieste vpichu nachádza hematóm. Na zníženie rizika tejto komplikácie by mal pacient pred operáciou urobiť hygienickú sprchu alebo vaňu, starostlivo sa oholenie slabín alebo predlaktia; na tento účel je lepšie použiť elektrický holiaci strojček, a nie nože, pretože ten môže zanechať škrabance alebo výrezy na koži. Je tiež dôležité, aby zdravotnícky personál pracujúci na pracovisku prísne dodržiaval pravidlá aseptiky a antisepsie. V pooperačnom období by sa počas prvých 2 dní nemalo dostať voda do miesta vpichu.

Poškodenie obličiek

Zavedenie kontrastného činidla, embolizácia obličkovej tepny alebo pokles krvného tlaku počas koronárnej angiografie môže spôsobiť vážne poškodenie obličiek. Frekvencia vývoja komplikácií obličiek závisí od prítomnosti rizikových faktorov (zlyhanie obličiek, diabetes mellitus, pokročilý vek, používanie starej vysokomolekulárnej kontrakcie) a pohybuje sa v rozmedzí od 3% do 16%. Našťastie väčšina pacientov s touto komplikáciou má mierne dočasné poškodenie funkcie obličiek, ktoré zvyčajne trvá týždeň. V závažnejších prípadoch sa môže vyvinúť akútna a chronická nedostatočnosť, čo môže vyžadovať hemodialýzu ("umelé obličky"). Výskyt a závažnosť nefropatie závisí od použitého kontrastného činidla. Aby sa zabránilo vzniku tejto komplikácie, je potrebné, aby pacient nebol dehydratovaný - to znamená, že vypil dostatočnú vodu po koronárnej angiografii.

Poruchy dýchania

Poruchy dýchania sa môžu vyvíjať v dôsledku mnohých príčin, vrátane pľúcneho edému s kongestívnym zlyhaním srdca a predchádzajúcich pľúcnych ochorení, alergických reakcií a nadmernej sedácie.

Ako sa vyhnúť následkom

Hoci výskyt vývoja komplikácií nie je veľmi vysoký, existujú odporúčania, ktorých dodržiavanie môže znížiť riziko ich vývoja.

Treba mať na pamäti, že hlavným spôsobom, ako zabrániť vzniku komplikácií, je vybrať skúseného zdravotníckeho personálu. Podľa zahraničných spolupracovníkov môže byť lekár, ktorý strávi viac ako 100 koronarografií ročne, považovaný za skúseného.

Predoperačná príprava

V niektorých prípadoch sa koronárna angiografia vykonáva veľmi naliehavo - v skorých ranných hodinách infarktu myokardu. Za týchto podmienok príprava trvá minimálne a zhoršuje sa skutočnosť, že zdravotnícky personál rýchlo žiada sťažnosti a anamnézu pacientov, vykoná minimálne potrebné vyšetrenie, odstráni EKG a odoberie krv na testy. Okrem toho pacient dostane potrebné lieky na liečbu akútneho koronárneho syndrómu, je katetrizovaná periférna žila. Potom sa pacient prepraví do operačnej miestnosti. Táto naliehavosť je dôsledkom skutočnosti, že čas pred operáciou pri akútnom infarkte myokardu hrá obrovskú úlohu - čím skôr sa uskutočňuje, tým je výsledok lepší.

Vo väčšine prípadov sa koronárna angiografia vykonáva podľa plánu. S cieľom pripraviť sa na jeho vykonanie podrobí pacientovi podrobné vyšetrenie lekárom, ktorý vykoná prieskum a vyšetrenie pacienta, vyhodnotí údaje o laboratórnych a inštrumentálnych indikátoroch. Pacient by mal informovať lekára o svojich ochoreniach, ktoré môžu ovplyvniť výkon a komplikácie koronárnej angiografie (napríklad diabetes a ochorenie obličiek); alergie na lieky a potraviny; lieky, ktoré užíva. Laboratórne vyšetrenia (kompletný krvný obraz, analýza moču, koagulogram, biochemický krvný test) a inštrumentálne vyšetrenie (EKG, echokardiografia), ktoré umožňuje diagnostikovať sprievodnú patológiu.

Zvyčajne pred začiatkom liečby by mal pacient:

 • Dodržujte odporúčania lekára. Nemôžete užívať lieky, ktoré nie sú predpísané pacientovi.
 • Nejeďte ani nepijte po polnoci v deň pred koronárnou angiografiou; predpísané tablety s malým dúškom vody.
 • Ohoďte slabinu a / alebo predlaktie, cez ktoré sa uskutoční zákrok. Tento postup sa najlepšie vykonáva pomocou elektrického holiaceho strojčeka, aby nedošlo k poškodeniu pokožky, čím sa zníži riziko vzniku infekčných komplikácií.
 • Vykonajte hygienickú sprchu deň pred koronárnou angiografiou.
 • Opýtajte sa lekára na možnosť vykonania diagnostickej operácie cez radiálnu artériu.

Koronárna angiografia cez radiálnu artériu znižuje výskyt ťažkých komplikácií a mortality po ukončení procedúry.

Najčastejšie pred operáciou je pacientovi predpísané sedatíva, ktoré mu umožnia relaxovať a trochu odpočívať.

Pooperačné obdobie

Po ukončení procedúry pacient zostáva v nemocnici najmenej jeden deň. V tejto chvíli sa monitorujú ukazovatele jeho krvného tlaku a pulzu a vykoná sa lekárska korekcia.

Ihneď po koronárnej angiografii musí pacient prísne dodržiavať odporúčania lekára na odpočinok v posteli. Trvanie záchvatu závisí od miesta chirurgického prístupu (femorálna alebo radiálna artéria), od toho, či bol zavedený, a od metódy hemostázy.

Ak sa hemostáza uskutočnila lisovaním stehennej tepny, je potrebné ležať 6-8 hodín; ak sa na zastavenie krvácania použilo špeciálne zariadenie, pacient môže sedieť za 1-2 hodiny.

Keďže kontrastné činidlo sa vylučuje močom, pacient by mal vypiť dostatočné množstvo vody, ak nemá kontraindikácie, a kontrolovať diurézu (spočítajte množstvo moču).

Musíte okamžite informovať zdravotnícky personál o akýchkoľvek sťažnostiach alebo komplikáciách.

Intravenózny katéter sa odstráni niekoľko hodín po operácii a obliekanie cez miesto pre punkciu tepny nasledujúci deň.

Domáca starostlivosť

Väčšina pacientov po plánovanej koronárnej angiografii je vyčerpaná doma nasledujúci deň. Môžu mať pocit únavy. V mieste tepny môže punkcia zostať hematómom dva týždne.

Pri vypúšťaní sa pacientovi odporúča:

 • Vyvarujte sa kúpeľa alebo sprchy po dobu 1-2 dní. Zároveň je potrebné udržať ranu suchú.
 • Neveďte vozidlo 3 dni.
 • Nevysávajte závažia; Je potrebné vyhnúť sa nadmernému telesnému namáhaniu počas 2-3 dní.

Ak má pacient:

 • krvácanie z rany v mieste arteriálnej katetrizácie;
 • dochádza k zvýšeniu bolesti, opuchu, začervenania a / alebo výtoku v mieste vpichu tepny;
 • existuje pevná, citlivá forma (viac ako hrach) pod kožou v blízkosti miesta chirurgického prístupu;
 • zvýšená telesná teplota;
 • zafarbenie, pocit chladu, znecitlivenie končatín alebo ramien na boku tela, kde bola artéria katetrizovaná;
 • slabosť alebo únava;
 • bolesť na hrudníku alebo dýchavičnosť.

Koronárna angiografia je zlatým štandardom na detekciu prítomnosti a rozsahu aterosklerotického ochorenia koronárnych artérií. Našťastie je to relatívne bezpečný postup s niekoľkými komplikáciami. Použitie moderného vybavenia a liekov, náležitá príprava pacienta pred operáciou, dodržiavanie pooperačných odporúčaní lekárov - to všetko umožňuje znížiť riziko koronárnej angiografie na minimum. A samozrejme, najdôležitejšie z hľadiska prevencie rozvoja komplikácií patrí skúsenosti zdravotníckeho personálu, ktorý túto operáciu vykonáva.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kapilárny hemangióm u dieťaťa: pozorovať alebo vymazať?

Hladká, žiarivá, ružová pokožka milovaného dieťaťa oslovuje rodičov a naznačuje zdravie dieťaťa, absenciu akýchkoľvek abnormalít v tele. Avšak kožné lézie, dokonca aj neživé, môžu dať rodičom veľa nepríjemných chvíľ.

Čo je blokáda AV: príčiny, diagnóza a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je blokáda AV, ako liečba a prognóza závisia od závažnosti života, ako dlho je implantovaný kardiostimulátor, ako udržať srdce doma.

Úplné preskúmanie cerebrálneho vazospazmu

Z tohto článku sa dozviete, aké je nebezpečenstvo spazmu mozgových ciev, čo to naznačuje a či je potrebné liečiť tento stav.Pri spazme mozgových ciev vzniká krátkodobá funkčná porucha mozgovej cirkulácie v podobe náhleho napadnutia kŕčmi - kontrakcia svalovej vrstvy intracerebrálnych malých kalibrových ciev, čo vedie k zníženiu ich lumenu a zníženiu intenzity prietoku krvi.

Riziko 2. stupňa arteriálnej hypertenzie 3

Hypertenzia je syndróm pretrvávajúceho zvýšenia tlaku v tepnách, keď je systolický tlak vyšší ako 139 mm Hg. Art. A diastolický nad 89 mm Hg. Art.Normálny arteriálny krvný tlak zdravého človeka sa považuje za 120 a 80 mm Hg.

Vegetatívna dystónia

Vegetatívna vaskulárna dystónia je komplex funkčných porúch založených na dysregulácii cievneho tonusu autonómneho nervového systému. Vykazuje paroxysmálny alebo konštantný tep srdca, zvýšené potenie, bolesť hlavy, mravčenie v srdci, sčervenanie alebo bledosť tváre, chilliness, mdloby.

Čo je fibrinogén v krvi: miera a príčiny nárastu

Fibrinogénový proteín je rozpustná a priehľadná zložka krvného séra, ktorá je základom krvných zrazenín, tvorená pečeňou, aktualizovaná každých 3-5 dní.