Existuje množstvo liekov, ktoré sú určené na riedenie krvi. Všetky tieto lieky možno rozdeliť do dvoch typov: antikoagulanciá a činidlá proti krvným doštičkám. Vo svojom mechanizme činnosti sú zásadne odlišné. Pre osoby bez lekárskej výchovy je pochopenie tohto rozdielu pomerne ťažké, ale článok poskytne zjednodušené odpovede na najdôležitejšie otázky.

Prečo potrebujem riediť krv?

Zrážanie krvi je výsledkom komplexnej sekvencie udalostí známych ako hemostáza. Práve táto funkcia zastavuje krvácanie a cievy sa rýchlo zotavia. Je to spôsobené tým, že malé fragmenty krvných buniek (krvných doštičiek) sa držia spolu a "utesňujú" ranu. Koagulačný proces zahŕňa až 12 zrážacích faktorov, ktoré premieňajú fibrinogén na sieť fibrínových vlákien. U zdravého človeka sa hemostáza aktivuje iba v prípade rany, ale niekedy v dôsledku choroby alebo nesprávnej liečby dochádza k nekontrolovanému zrážaniu krvi.

Nadmerná koagulácia vedie k vzniku krvných zrazenín, ktoré môžu úplne zablokovať krvné cievy a zastaviť prietok krvi. Tento stav je známy ako trombóza. Ak sa ochorenie ignoruje, časti trombu sa môžu vyhnúť a prechádzať krvnými cievami, čo môže viesť k takým závažným stavom:

 • prechodný ischemický záchvat (mini-mŕtvica);
 • srdcový záchvat;
 • periférna arteriálna gangréna;
 • srdcový záchvat obličiek, sleziny, čriev.

Zriedenie krvi správnymi liekmi pomôže zabrániť výskytu krvných zrazenín alebo zničiť existujúce.

Čo sú protidoštičkové látky a ako fungujú?

Antiagregačné lieky inhibujú tvorbu tromboxánu a sú predpísané na prevenciu mozgovej príhody a srdcového infarktu. Prípravky tohto typu inhibujú lepenie doštičiek a tvorbu krvných zrazenín.

Aspirín je jedným z najlacnejších a najbežnejších antiagregačných liekov. Mnohí pacienti, ktorí sa zotavia z infarktu, sú predpísaní aspirínom, aby zastavili ďalšiu tvorbu krvných zrazenín v koronárnych artériách. Po konzultácii s lekárom môžete užívať nízke dávky lieku denne na prevenciu trombózy a srdcových ochorení.

Inhibítory adenozíndifosfátového receptora (ADP) sú predpísané pacientom, u ktorých došlo k mŕtvici, ako aj tým, ktorí mali náhradu srdcovej chlopne. Inhibítory glykoproteínu sa injikujú priamo do krvného obehu, aby sa zabránilo tvorbe krvných zrazenín.

Antidoštičkové lieky majú tieto obchodné názvy:

Nežiaduce účinky protidoštičkových látok

Podobne ako u všetkých ostatných liekov môžu protidoštičkové lieky spôsobiť nežiaduce účinky. Ak pacient zistil niektorý z nasledujúcich vedľajších účinkov, musíte požiadať lekára, aby preskúmal predpísané lieky.

Tieto negatívne prejavy by mali byť upozornené:

 • ťažká únava (konštantná únava);
 • pálenie záhy;
 • bolesť hlavy;
 • vyčerpaný žalúdok a nevoľnosť;
 • bolesť brucha;
 • hnačka;
 • krvácanie z nosa.

Vedľajšie účinky, ktorých výskyt je nevyhnutný na ukončenie užívania lieku:

 • alergické reakcie (sprevádzané opuchom tváre, hrdla, jazyka, pier, rúk, nôh alebo členkov);
 • kožná vyrážka, pruritus, žihľavka;
 • vracanie, najmä ak zvracanie obsahuje krvné zrazeniny;
 • tmavé alebo krvavé stolice, krv v moči;
 • ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním;
 • problémy s rečou;
 • horúčka, zimnica alebo boľavé hrdlo;
 • rýchly tlkot srdca (arytmia);
 • žltatie kože alebo očných bielkov;
 • bolesť kĺbov;
 • halucinácie.

Vlastnosti účinku antikoagulancií

Antikoagulanciá sú lieky, ktoré sú predpísané na liečbu a prevenciu venóznej trombózy, ako aj na prevenciu komplikácií predsieňovej fibrilácie.

Najpopulárnejším antikoagulanciom je warfarín, ktorý je syntetickým derivátom kumarínu rastlinného materiálu. Použitie warfarínu na antikoaguláciu začalo v roku 1954 a odvtedy táto droga zohrala dôležitú úlohu pri znižovaní úmrtnosti pacientov náchylných na trombózu. Warfarín inhibuje vitamín K znížením hepatickej syntézy vitamínov K závislej krvnej koagulačnej faktory. Lieky warfarínu majú vysokú väzbu na proteíny, čo znamená, že mnohé iné lieky a doplnky môžu zmeniť fyziologicky aktívnu dávku.

Dávka sa vyberá individuálne pre každého pacienta po dôkladnej štúdii krvného testu. Nezávisle na zmenu zvolenej dávky lieku nie je dôrazne odporúčaná. Príliš veľa dávky bude znamenať, že sa krvné zrazeniny nedajú dostatočne rýchlo vytvoriť, čo znamená, že riziko krvácania a nehojacích škrabancov a modrín sa zvýši. Príliš nízke dávkovanie znamená, že krvné zrazeniny sa môžu stále rozvíjať a šíriť po celom tele. Warfarín sa zvyčajne užíva raz denne v rovnakom čase (zvyčajne pred spaním). Predávkovanie môže spôsobiť nekontrolované krvácanie. V tomto prípade sa zavádza vitamín K a čerstvá zmrazená plazma.

Iné lieky s antikoagulačnými vlastnosťami:

 • dabigatran (pradakas): inhibuje trombín (faktor IIa), ktorý zabraňuje konverzii fibrinogénu na fibrín;
 • rivaroxaban (xarelto): inhibuje faktor Xa, ktorý zabraňuje konverzii protrombínu na trombín;
 • apixaban (elivix): tiež inhibuje faktor Xa, má slabé antikoagulačné vlastnosti.

V porovnaní s warfarínom majú tieto relatívne nové lieky mnohé výhody:

 • zabrániť tromboembolizmu;
 • menšie riziko krvácania;
 • menej interakcií s inými liekmi;
 • kratší polčas rozpadu, čo znamená, že bude trvať minimálny čas na dosiahnutie maximálnych hladín účinných látok v plazme.

Nežiaduce účinky antikoagulancií

Pri užívaní antikoagulancií sa vyskytujú vedľajšie účinky, ktoré sa líšia od komplikácií, ktoré sa môžu vyskytnúť pri podávaní protidoštičkových liekov. Hlavným vedľajším účinkom je, že pacient môže trpieť dlhším a častým krvácaním. To môže spôsobiť nasledujúce problémy:

 • krv v moči;
 • čierne výkaly;
 • modriny na koži;
 • dlhotrvajúce krvácanie z nosa;
 • krvácanie ďasien;
 • vracanie krvou alebo hemoptýza;
 • predĺžená menštruácia u žien.

Ale pre väčšinu ľudí prínosy užívania antikoagulancií prevažujú nad rizikom krvácania.

Aký je rozdiel medzi antikoagulanciami a antiagregačnými látkami?

Po preskúmaní vlastností dvoch typov liekov možno dospieť k záveru, že obidva z nich sú navrhnuté tak, aby robili rovnakú prácu (tenká krv), ale pomocou rôznych metód. Rozdiel medzi mechanizmami účinku spočíva v tom, že antikoagulanciá zvyčajne pôsobia na proteíny v krvi, aby zabránili konverzii protrombínu na trombín (kľúčový prvok tvoriaci zrazeniny). Avšak protidoštičkové látky priamo ovplyvňujú krvné doštičky (väzbou a blokovaním receptorov na povrchu).

Počas koagulácie krvi sa aktivujú špeciálne mediátory uvoľňované poškodenými tkanivami a krvné doštičky reagujú na tieto signály zaslaním špeciálnych chemikálií, ktoré spúšťajú zrážanie krvi. Antitrombotické blokátory blokujú tieto signály.

Bezpečnostné opatrenia pri užívaní riedidiel krvi

Ak sú antikoagulanciá alebo antiagregačné lieky predpísané (niekedy môžu byť predpísané v kombinácii), potom je potrebné pravidelne robiť test krvnej zrážanlivosti. Výsledky tejto jednoduchej analýzy pomôžu lekárovi určiť presnú dávku liekov, ktoré sa musia užívať každý deň. Pacienti užívajúci antikoagulanciá a antiagregačné lieky by mali informovať zubných lekárov, lekárnikov a iných lekárov o dávkovaní a čase liečby.

Vzhľadom na riziko závažného krvácania by sa každý, kto užíva riedidlá krvi, mal chrániť pred poškodením. Mali by ste sa vzdať športu a iných potenciálne nebezpečných aktivít (cestovný ruch, jazda na motocykli, aktívne hry). Akékoľvek pádu, údery alebo iné zranenia sa musia oznámiť lekárovi. Dokonca aj malé zranenie môže viesť k vnútornému krvácaniu, ku ktorému môže dôjsť bez zjavných príznakov. Zvláštnu pozornosť treba venovať holeniu a čisteniu zubov so špeciálnym závitom. Dokonca také jednoduché denné postupy môžu viesť k dlhotrvajúcemu krvácaniu.

Prírodné protidoštičkové a antikoagulančné lieky

Niektoré potraviny, výživové doplnky a liečivé bylinky majú tendenciu riediť krv. Samozrejme, nemôžu byť doplnené už užívanými liekmi. Ale po konzultácii s lekárom môžete použiť cesnak, zázvor, ginkgo biloba, rybí olej, vitamín E.

Cesnak

Cesnak je najpopulárnejším prírodným liekom na prevenciu a liečbu aterosklerózy, kardiovaskulárnych ochorení. Cesnak obsahuje alicín, ktorý zabraňuje priľnutiu krvných doštičiek a vytváraniu krvných zrazenín. Okrem účinku proti krvným doštičkám cesnak znižuje hladinu cholesterolu a krvný tlak, čo je tiež dôležité pre zdravie kardiovaskulárneho systému.

zázvor

Zázvor má rovnaké pozitívne účinky ako lieky proti krvným doštičkám. Je potrebné použiť každý deň aspoň jednu čajovú lyžičku zázvoru, aby ste zistili účinok. Zázvor môže znížiť lepivosť krvných doštičiek a znížiť hladinu cukru v krvi.

Ginkgo biloba

Jedenie ginkgo biloba môže pomôcť zriediť krv, zabrániť nadmernej lepivosti krvných doštičiek. Ginkgo biloba inhibuje faktor aktivácie krvných doštičiek (špeciálna chemikália, ktorá spôsobuje zrážanie krvi a tvorbu krvných zrazenín). V roku 1990 bolo oficiálne potvrdené, že ginkgo biloba účinne znižuje nadmernú adhéziu krvných doštičiek.

kurkuma

Kurkuma môže pôsobiť ako lieky proti krvným doštičkám a znižuje tendenciu tvoriť krvné zrazeniny. Niektoré štúdie ukázali, že kurkuma môže byť účinná pri prevencii aterosklerózy. Oficiálna lekárska štúdia uskutočnená v roku 1985 potvrdila, že aktívna zložka kurkumu (kurkumín) má výrazný protititrogénny účinok. Kurkumín tiež zastavuje agregáciu trombocytov a tiež zriedi krv.

Ale z potravín a výživových doplnkov, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínu K (ružičkový kel, brokolica, špargľa a iná zelená zelenina), by sa malo upustiť. Môžu dramaticky znížiť účinnosť antiagregačnej a antikoagulačnej liečby.

Antidoštičkové lieky: prehľad liekov, indikácií a kontraindikácií

Jednou z najúspešnejších metód farmakoprofylaxie tvorby krvných zrazenín v krvných cievach je použitie špeciálnych liekov - protidoštičkových liekov. Mechanizmus zrážania krvi je zložitý súbor fyziologických a biochemických procesov a je stručne popísaný na našej webovej stránke v článku "Priamy účinok antikoagulancií". Jednou z fáz krvnej koagulácie je agregácia (adhézia) krvných doštičiek navzájom s tvorbou primárneho trombu. V tomto štádiu pôsobia protidoštičkové látky. Tým, že ovplyvňujú biosyntézu určitých látok, inhibujú (spomaľujú) proces prilepovania krvných doštičiek, primárny trombus sa nevytvára a štádium enzymatickej koagulácie sa nevyskytuje.

Mechanizmy na zavedenie protidoštičkového efektu, farmakokinetiky a farmakodynamiky rôznych liekov sú odlišné, preto budú popísané nižšie.

Indikácie pre použitie protidoštičkových liekov

Zvyčajne sa lieky protidoštičkovej skupiny používajú v nasledujúcich klinických situáciách:

 • na prevenciu alebo po utrpení ischemickej cievnej mozgovej príhody, ako aj v prípade prechodných porúch cerebrálnej cirkulácie;
 • pri ischemickej chorobe srdca;
 • s hypertenziou;
 • s obštrukciou cievnych ochorení dolných končatín;
 • po srdcových a cievnych operáciách.

Kontraindikácie pri používaní protidoštičkových liekov

Všeobecné kontraindikácie užívania liekov v tejto skupine sú:

Niektorí zástupcovia protidoštičkových liekov majú odlišné indikácie a kontraindikácie od iných liekov tejto skupiny.

Skupina protidoštičkových liekov obsahuje nasledujúce lieky:

 • kyselina acetylsalicylová;
 • tiklopidín;
 • klopidogrel;
 • dipyridamol;
 • eptifibatid;
 • iloprost;
 • triflusar;
 • kombinované lieky.

Zvážte každú z nich podrobnejšie.

Kyselina acetylsalicylová (Acecor kardio, Godasal, Lospirin, Polokard, Aspekard, Aspirínové kardio a iné)

Táto látka, aj keď súvisí s nesteroidnými protizápalovými liekmi, tiež ovplyvňuje zrážanlivosť krvi. Teda potlačením biosyntézy tromboxánu A2 v krvných doštičkách narúša proces ich agregácie: koagulačný proces spomaľuje. Pri použití vo veľkých dávkach kyselina acetylsalicylová ovplyvňuje iné koagulačné faktory (inhibuje biosyntézu antitrombotických prostaglandínov, ako aj uvoľňovanie a aktiváciu faktorov III a IV krvných doštičiek), čo vedie k vzniku výraznejšieho antiagregačného účinku.

Najčastejšie sa používa na prevenciu krvných zrazenín.

Keď sa požitie dobre vstrebáva v žalúdku. Keď prechádzate cez črevá a zvyšujete pH prostredia, jeho absorpcia sa postupne znižuje. Absorbovaný v krvi sa prepravuje do pečene, kde mení chemickú štruktúru pod vplyvom biologicky aktívnych látok v tele. Preniká cez hematoencefalickú bariéru do materského mlieka a cerebrospinálnej tekutiny. Vylučuje sa hlavne obličkami.

Účinok kyseliny acetylsalicylovej sa vyvíja 20 až 30 minút po jednorazovej dávke. Polčas rozpadu závisí od veku pacienta a od dávky liečiva a mení sa v priebehu 2 - 20 hodín.
Formulár na uvoľnenie - pilulky.

Odporúčaná dávka ako protidoštičková látka - 75-100-325 mg, závisí od klinickej situácie. Má ulcerogénny účinok (môže vyvolať vznik žalúdočného vredu), preto by ste mali užívať liek po jedle a piť dostatočné množstvo tekutiny: vodu, mlieko alebo alkalickú minerálnu vodu.

Kontraindikácie používania kyseliny acetylsalicylovej sú opísané vo všeobecnej časti článku, do ktorého je potrebné pridať len bronchiálnu astmu (u niektorých ľudí môže aspirín vyvolávať bronchospazmus, to je tzv. Aspirínová astma).
Počas liečby týmto liekom sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky, ako napríklad:

 • nevoľnosť;
 • strata chuti do jedla;
 • bolesť v žalúdku;
 • ulceračné lézie tráviaceho traktu;
 • porucha funkcie obličiek a pečene;
 • alergické reakcie;
 • bolesť hlavy a závrat;
 • hučanie v ušiach;
 • poškodenie zraku (reverzibilné);
 • porušenie krvnej koagulácie.
 • liečba kyselinou acetylsalicylovou by sa mala uskutočňovať pod kontrolou parametrov koagulácie krvi a podľa toho upraviť dennú dávku;
 • pri použití tohto lieku súčasne s antikoagulanciami, stojí za to pripomenúť zvýšené riziko krvácania;
 • pri používaní lieku s inými nesteroidnými protizápalovými liekmi by sa malo zvážiť riziko vzniku gastropatie (zvýšenie negatívneho vplyvu na žalúdok).

Tiklopidín (Ipaton)

Tento liek na antitrombotickú aktivitu je niekoľkonásobne vyšší ako kyselina acetylsalicylová, avšak charakterizuje ju neskorší vývoj požadovaného účinku: jeho vrchol sa vyskytuje 3-10. Deň užívania lieku.

Tiklopidín blokuje aktivitu receptorov trombocytov IIb-IIIa, čo znižuje agregáciu. Zvyšuje trvanie krvácania a elasticitu červených krviniek, znižuje viskozitu krvi.

Absorbuje v zažívacom trakte rýchlo a takmer úplne. Maximálna koncentrácia účinnej látky v krvi sa zaznamená po 2 hodinách, polčas rozpadu je od 13 hodín do 4 až 5 dní. Antiagregačný účinok sa rozvíja v priebehu 1 - 2 dní, dosahuje maximum počas 3 - 10 dní pravidelného užívania, pretrváva ďalších 8-10 dní po vysadení tiklopidínu. Vylučuje sa močom.
Dostupné vo forme tabliet s obsahom 250 mg.

Odporúča sa užívať perorálne počas jedla 1 tabletu dvakrát denne. Vezmite si dlho. Starší pacienti a pacienti so zvýšeným rizikom krvácania sú predpísaní v polovičnej dávke.

Na pozadí užívania lieku sa niekedy objavia vedľajšie účinky, ako sú alergické reakcie, gastrointestinálne poruchy, závrat, žltačka.

Liek nie je predpísaný súčasne s antikoagulanciami.

Klopidogrel (Aterocard, Zilt, Lopigrol, Lopirel, Medogrel, Platogril, Artrogrel, Klopilet a ďalšie)

Jeho štruktúra a mechanizmus účinku je podobný ticlopidínu: inhibuje proces agregácie trombocytov, čo nevratne blokuje väzbu adenozín trifosfátu na ich receptory. Na rozdiel od tiklopidínu je menej pravdepodobné, že spôsobí vedľajšie účinky z gastrointestinálneho traktu a krvného systému, ako aj alergických reakcií.

Pri požití sa rýchlo absorbuje v gastrointestinálnom trakte. Maximálna koncentrácia látky v krvi sa stanoví po 1 hodine. Polčas rozpadu je 8 hodín. V pečeni sa mení na aktívny metabolit (metabolický produkt). Vylučuje sa močom a výkalmi. Maximálny antiagregačný účinok sa zaznamená 4-7 dní po začiatku liečby a trvá 4-10 dní.

Je to lepšia ako kyselina acetylsalicylová pri prevencii trombózy v kardiovaskulárnej patológii.

Dostupné vo forme tabliet s obsahom 75 mg.

Odporúčaná dávka je jedna tableta bez ohľadu na jedlo raz denne. Liečba je dlhá.

Vedľajšie účinky a kontraindikácie sú podobné ako u ticlopidínu, avšak riziko vzniku akýchkoľvek komplikácií a nežiaducich reakcií pri používaní klopidogrelu je oveľa menej.

Dipyridamol (Curantil)

Potláča aktivitu špecifických enzýmov doštičiek, v dôsledku čoho sa zvyšuje obsah cAMP, čo má protidoštičkový účinok. Taktiež stimuluje uvoľňovanie látky (prostacyklínu) z endotelu (vnútorné obloženie cievy) a následnú blokádu tvorby tromboxánu A2.

Antiagregačným účinkom blízko kyseliny acetylsalicylovej. Okrem toho má koronárne dilatačné vlastnosti (dilatuje koronárne cievy srdca počas záchvatu angíny).
Rýchlo a pomerne dobre (37 - 66%) sa absorbuje v žalúdočnom trakte, keď sa užíva perorálne. Maximálna koncentrácia sa zaznamenáva za 60 - 75 minút. Polčas rozpadu sa rovná 20-40 minút. Odvodené od žlče.

K dispozícii vo forme tabliet alebo tabliet s obsahom 25 mg.

Ako antitrombotikum sa odporúča užívať 1 tabletu trikrát denne, 1 hodinu pred jedlom.

Pri liečení tejto drogy sa môžu vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky:

 • nevoľnosť;
 • závraty a bolesti hlavy;
 • svalová bolesť;
 • sčervenanie kože;
 • zníženie krvného tlaku;
 • exacerbácia príznakov koronárnej choroby srdca;
 • alergické reakcie na kožu.

Dipyridamol nemá žiadny ulcerogénny účinok.

Kontraindikácie pri používaní tohto lieku sú nestabilná angína a akútna fáza infarktu myokardu.

Eptifibatid (Integrilin)

Inhibuje agregáciu doštičiek zabránením väzby fibrinogénu a niektorých faktorov zrážanlivosti plazmy na receptory doštičiek. Reverzibilne pôsobí: 4 hodiny po ukončení infúzie sa funkcia krvných doštičiek obnoví na polovicu. Nevplyvňuje protrombínový čas a APTT.

Používa sa pri komplexnej terapii (v kombinácii s kyselinou acetylsalicylovou a heparínom) akútneho koronárneho syndrómu a počas koronárnej angioplastiky.

Uvoľňovanie formy - injekčný roztok.

Zadajte schému.

Eptifibatid je kontraindikovaný pri hemoragickej diatéze, vnútornom krvácaní, ťažkej hypertenzii, aneuryzme, trombocytopénii, ťažkej poruche funkcie obličiek a pečene počas tehotenstva a laktácie.

Z možných vedľajších účinkov je potrebné zaznamenať krvácanie, bradykardiu (spomalenie srdcových kontrakcií), zníženie krvného tlaku a krvného doštičiek v krvi, alergické reakcie.
Používa sa iba v podmienkach nemocnice.

Iloprost (Ventavis, Ilomedin)

Znižuje procesy agregácie, adhézie a aktivácie krvných doštičiek, podporuje expanziu arteriolov a venulov, normalizuje zvýšenú vaskulárnu permeabilitu, aktivuje procesy fibrinolýzy (rozpustenie už vytvoreného trombu).

Používa sa iba v nemocničných zariadeniach na liečbu závažných ochorení: obštrukcia atrombangiitídy v štádiu kritickej ischémie, vylučovanie endarteritídy v pokročilom štádiu, silný Raynaudov syndróm.

Dostupné vo forme injekčného a infúzneho roztoku.

Zavedená intravenózne podľa schémy. Dávky sa líšia v závislosti od patologického procesu a závažnosti stavu pacienta.

Kontraindikované pri individuálnej precitlivenosti na zložky lieku, ochorenia zahŕňajúce zvýšené riziko krvácania, závažné koronárne srdcové choroby, závažné arytmie, akútne a chronické zlyhanie srdca, počas tehotenstva a laktácie.

Vedľajšie účinky zahŕňajú bolesti hlavy, závrat, poruchy citlivosti, letargia, tras, apatia, nevoľnosť, vracanie, hnačka, bolesť brucha, zníženie krvného tlaku, záchvaty bronchospazmu, bolesti svalov a kĺbov, bolesti chrbta, poruchy močenia, bolesť, v mieste podania injekcie.

Je to veľmi závažná droga, mala by sa používať len v podmienkach starostlivého sledovania stavu pacienta. Je potrebné vylúčiť zasiahnutie liečivých látok na pokožku alebo jej príjem vo vnútri.

Posilňuje hypotenzívny účinok určitých skupín antihypertenzív, vazodilatancií.

Triflusal (Dysgren)

Inhibuje cyklooxygenázu doštičiek, ktorá znižuje biosyntézu tromboxánu.

Uvoľňovanie formy - 300 mg kapsuly.

Odporúčaná dávka je 2 kapsuly 1 denne alebo 3 kapsuly 3 krát denne. Pri užívaní by ste mali vypiť veľké množstvo vody.

Vedľajšie účinky a kontraindikácie sú podobné ako u kyseliny acetylsalicylovej.

Triflusal sa používa opatrne u pacientov s ťažkým zlyhaním pečene alebo obličiek.

Počas tehotenstva a dojčenia sa liek neodporúča.

Kombinované lieky

Existujú lieky, ktoré obsahujú niekoľko protidoštičkových látok, ktoré zvyšujú alebo podporujú vzájomné účinky.

Najbežnejšie sú tieto:

 • Agrenox (obsahuje 200 mg dipyridamolu a 25 mg kyseliny acetylsalicylovej);
 • Aspigrel (obsahuje 75 mg klopidogrelu a kyseliny acetylsalicylovej);
 • Coplavix (jeho zloženie je podobné ako Aspigrel);
 • Cardiomagnyl (obsahuje kyselinu acetylsalicylovú a horčík v dávkach 75 / 12,5 mg alebo 150 / 30,39 mg);
 • Magnicor (jeho zloženie je podobné zloženiu Cardiomagnyl);
 • Combi-ask 75 (jeho zloženie je tiež podobné zloženiu Cardiomagnyl - 75 mg kyseliny acetylsalicylovej a 15,2 mg horčíka).

Vyššie uvedené sú najbežnejšie používané antiagregačné činidlá v lekárskej praxi. Upozorňujeme vás na skutočnosť, že údaje uvedené v článku vám poskytujeme výlučne na účely oboznámenia sa a nie na sprievodcu. Ak máte akékoľvek sťažnosti, nevykonávajte samé lieky, ale zverte svoje zdravie odborníkom.

Ktorý lekár sa má kontaktovať

Na predpisovanie protidoštičkových látok je potrebné konzultovať s príslušným odborníkom: pre srdcové ochorenia, pre kardiológov, ochorenia mozgových ciev, pre neurologov, pre lézie artérií dolných končatín, pre vaskulárneho lekára alebo terapeuta.

Čo sú protidoštičkové látky, ako sa líšia od antikoagulancií, aké sú indikácie na použitie?

Antidoštičkové látky sú skupina liekov, ktoré zabraňujú zrážaniu tepien.

Tieto lieky pôsobia v čase krvnej zrážanlivosti a inhibujú proces spájania krvných doštičiek.

V tomto prípade krvná plazma nie je koagulovaná. Mechanizmus účinku tejto skupiny závisí od lieku, ktorý vytvára protidoštičkový účinok.

Čo je to antiagregácia?

Antiagreganty sú lieky, ktoré môžu ovplyvniť hemostatický systém ľudského tela a zastaviť zvýšenú koaguláciu krvnej plazmy.

Táto skupina liekov pozastavuje zvýšenú syntézu molekúl trombínu, ako aj faktory, ktoré spúšťajú krvné zrazeniny v tepnách.

Najčastejšie používanie protidoštičkových látok pri ochoreniach systému krvného obehu, ako aj pri patologických ochoreniach srdcového orgánu.

Inhibuje agregáciu molekúl krvných doštičiek, antiagregant chráni cievy pred ich upchatím krvnými zrazeninami a nedovoľuje, aby sa krvné doštičky držali na stenách artérií.

Na začiatku minulého storočia sa objavili antiagreganty a antikoagulancia.

Aký je rozdiel medzi antiagregačnými činidlami a antikoagulanciami?

V polovici minulého storočia boli drogy, ktoré krvácajú krv, zložené z látky kumarín.

Liek neumožňoval vytvorenie krvných zrazenín v cievach.

Potom sa objavili antikoagulanciá a činidlá proti krvným doštičkám, ktoré sa používali pri preventívnych opatreniach pri odchýlkach vaskulárneho systému a srdcového orgánu.

Protidoštičkové lieky sú predpísané pacientom, ktorí majú v nich patológiu cievneho systému a vysoké riziko vzniku krvných zrazenín.

Keď dôjde k poraneniu v tele a krvácanie sa otvorí, systém hemostázy funguje okamžite - molekuly červených krviniek sú spojené s molekulami krvných doštičiek, čo spôsobuje zahustenie krvnej plazmy a tieto zrazeniny pomáhajú zastaviť krvácanie.

Existujú však situácie v cievnom systéme, keď dochádza k zápalu vo vnútri cievy v dôsledku jeho porážky aterosklerotickými plakmi, potom krvné doštičky môžu tvoriť krvné zrazeniny v postihnutej cieve.

V tomto prípade protidoštičkové látky interferujú s priľnavosťou krvných doštičiek k erytrocytom a robia to celkom mierne.

Antikoagulanciá sú silnejšie lieky, ktoré zastavujú proces koagulácie v krvnej plazme a neumožňujú zrážanie krvnej plazmy.

Táto skupina liekov je predpísaná pre kŕčové žily, pre ochorenie tepien - trombózu, pre riziko mozgovej príhody, ako aj pre preventívne opatrenia sekundárneho infarktu myokardu alebo po napadnutí jeho výskytu.

Indikácie pre použitie protidoštičkových liekov

Patológie, pre ktoré je potrebné užívať protidoštičkové látky:

 • ischemická choroba srdca (CHD);
 • záchvaty ischemickej povahy prechodného typu;
 • abnormality v mozgových cievach mozgu;
 • po újme ischemického typu mŕtvice;
 • prevencia mŕtvice;
 • arteriálna hypertenzia - hypertenzia;
 • po chirurgickej operácii srdcového orgánu;
 • ochorenia dolných končatín, ktoré majú závratnú povahu.
na obsah ↑

Kontraindikácie pri používaní protidoštičkových liekov

Všetky lieky majú kontraindikácie. Pri užívaní protidoštičkových liekov je:

 • peptický vredový ochorenie tráviaceho traktu;
 • vred v dvanástniku;
 • hemoragická vyrážka;
 • poruchy funkčnosti pečeňových buniek a renálnych orgánov;
 • zlyhanie orgánu - srdce;
 • záchvat mŕtvice v hemoragickej forme;
 • obdobie prenatálnej tvorby dieťaťa;
 • obdobie dojčenia.

Samotné protidoštičkové látky môžu vyvolať žalúdočné vredy.

Ak sa používa pri astme bronchiálnej povahy, protidoštičkové látky môžu spôsobiť bronchiálny spazmus, čo bude vážnou komplikáciou tejto patológie.

Vedľajšie účinky

Časté vedľajšie účinky pri užívaní protidoštičkových látok sa prejavujú v:

 • bolesť hlavy;
 • nevoľnosť, niekedy závažná, ktorá môže vyvolať zvracanie;
 • rotácia hlavy;
 • hypotenzia;
 • krvácanie, ku ktorému dochádza pri drobných úrazoch;
 • alergie.
na obsah ↑

Zoznam a klasifikácia protidoštičkových látok

Všetky lieky skupiny protidoštičkových liekov sú rozdelené do kategórií (skupín):

 • lieky skupiny ASA (kyselina acetylsalicylová) -Trombo-AS lieky, Aspirín Cardio, Aspicor a CardiAAS;
 • lieky s disagregátnym účinkom - blokátory receptorov, ako je ADP (liek Clopidogrel, dezintegrant na tiklopidín);
 • skupina liekov s protidoštičkovým účinkom - inhibítory fosfodiesterázy (Triflusal, rovnako ako Dipyramidol);
 • skupina disagregátov liekov - blokátorov GPR (glykoproteínových receptorov) - liek Lamifiban, liek Eptifibatid, liek Tirofiban;
 • inhibítory syntézy arachidónovej kyseliny - liek Indobufen, liek Picotamid;
 • blokátory receptorov tromboxánu - liek Ridogrel;
 • Lieky, ktoré obsahujú aktívnu zložku Ginkgo biloba - tento liek Bilobil, rovnako ako liek Ginos a Ginkio.

Tiež sa odkazuje na antiagregačné agens:

 • gaštanové druh kone;
 • čučoriedkové bobule;
 • rastlinná sladovica (koreň);
 • zelený čaj;
 • zázvor;
 • sója vo všetkých jej použitiach;
 • brusnicová rastlina;
 • cesnak a cibuľa;
 • ženšen (koreň);
 • granátové jablko (šťava);
 • trávy ľubovníkovej

Na antiagregáciu sa označuje vitamín E, ktorý obsahuje rovnaké účinné pôsobenie.

Aké sú rozdiely v protidoštičkových látkach?

Antidoštičky sú rozdelené do dvoch typov liekov:

 • lieky proti trombocytov;
 • erytrocytov.

Lieky s trombocytmi sú lieky, ktoré môžu zastaviť agregáciu molekúl krvných doštičiek. Najznámejším liekom tohto typu je aspirín alebo ASA (kyselina acetylsalicylová).

Tieto lieky musia trvať dlhý liečebný cyklus (terapia dezintegrantom). Pretože kyselina acetylsalicylová dáva zrieďovací účinok len z dlhodobého užívania.

Užívanie liekov, ktoré sú založené na aktívnej látke kyselina acetylsalicylová, musíte piť aspoň mesiac.

Pri expozícii Aspirínu dochádza k spomaleniu adhézie dosiek doštičiek, čo spomaľuje proces zrážania krvi.

Aspirín je najbežnejším antiagregátom typu krvných doštičiek.

Aj rozsah aspirínu je jeho protizápalové vlastnosti a antipyretický účinok.

Mechanizmus pôsobenia tohto protidoštičkového činidla je spojený so znížením aktivity pri syntéze molekúl tromboxánového A2. Táto látka je v zložení molekuly doštičiek.

Ak užívate aspirín dlhší čas, potom jeho účinky začnú na niektorých iných koagulačných faktoroch, čo zvýši riedenie účinku.

Do profylaktických opatrení trombózy je často podávaný aspirín. Je potrebné ju užívať až po jedle, pretože toto antiagregant silne dráždi steny žalúdka.

Aspirín nie je určený na samoliečbu. Musí sa užívať tak, ako to predpisuje lekár, ako aj s neustálym sledovaním koagulačného procesu homeostázneho systému.

Bočné vlastnosti účinku na telo lieku Aspirín:

 • bolesť v žalúdku;
 • ťažká nevoľnosť, ktorá môže spôsobiť zvracanie zo žalúdka;
 • GI patológia;
 • tráviaci vred;
 • bolesť hlavy;
 • alergie sú vyrážka na koži;
 • porucha funkcie obličiek;
 • narušené pečeňové bunky.

Ticlopidín je silnejší antiagregačný účinok ako aspirín. Tento liek sa odporúča užívať vtedy, keď:

 • ochorenie trombózy;
 • Ischemická choroba srdca (ochorenie koronárnych artérií);
 • koronárna nedostatočnosť;
 • ateroskleróza so zjavnými príznakmi ochorenia;
 • tromboembolické;
 • infarkt myokardu - obdobie po infarkte.
Liečivo nedráždi sliznicu žalúdka a čriev, preto je možné tento prostriedok na profylaktické účely použiť.

Tiež je Curantil (Dipyridamol) liekom proti krvným doštičkám používaným v protidoštičkovej skupine.

Liek je schopný dilatovať krvné cievy a znižovať index krvného tlaku. Krvný obeh v systéme sa začína pohybovať vyššou rýchlosťou, bunky tela dostávajú viac kyslíka. Tento proces inhibuje molekulárnu agregáciu krvných doštičiek.

Takýto medikamentový účinok je potrebný v prípade srdcového záchvatu spôsobeného angínou, aby sa maximalizovali koronárne artérie na úľavu od útoku.

Ridogrel je protidoštičkové činidlo kombinovaného účinku na syntézu molekúl krvných doštičiek. Liečivo zo skupiny blokátorov antagonistov receptora pre tromboxán A2 sa súčasne zaoberá blokovaním týchto receptorov a tiež znižuje syntézu tohto faktora.

Klinické štúdie ukázali, že prípravky Ridogrel sa vo svojich vlastnostiach nelíšia od liečby kyselinou acetylsalicylovou.

Moderné lieky používali protidoštičkové agens trombocytov

Antidoštičkové lieky: zoznam liekov

Antitrombotické činidlá sú skupina liečiv, ktoré sú navrhnuté na potlačenie procesu tvorby trombu tým, že inhibujú naviazanie krvných doštičiek navzájom. Okrem toho protidoštičkové lieky zabraňujú priľnutiu doštičiek k cievnej stene. V dôsledku toho sa reologické vlastnosti krvi zvýšia a systém koagulácie krvi bude utláčaný. Protidoštičkové činidlá umožňujú zničenie existujúcich krvných zrazenín.

Erytrocytové membrány sú menej elastické, ľahko menia svoj tvar a môžu preniknúť cez stenu krvných ciev. Prietok krvi sa zlepšuje, riziko komplikácií trombózy je znížené. Prijatie protidoštičkových látok v počiatočných štádiách tvorby trombu umožňuje dosiahnuť maximálny účinok.

Antitrombotické činidlá sa v medicíne široko používajú. Predpísané sú ako prevencia trombózy po chirurgickom zákroku, s ischemickou chorobou srdca, s akútnou cerebrálnou ischémiou, s tromboflebitídou a kardiosklerózou po infarkte.

Každé srdcové ochorenie je spojené s rizikom tvorby cholesterolu v plazme. Zúžia lúmen plavidla, nedávajú normálnym tokom krv. Spomalenie prietoku krvi v určitej oblasti, ako aj jej zhrubnutie, vedie k tomu, že na tomto mieste sa začína tvoriť trombus. Ak sa rozpadne, častice krvnej zrazeniny s prietokom krvi sa rozšíria cez cievy, zablokujú lúmen malých tepien a spôsobia akútne ischemické poškodenie myokardu a mozgu, čo sprevádza ťažké komplikácie, dokonca aj smrť.

Prevencia mŕtvice a srdcového záchvatu je založená na užívaní antikoagulancií a protidoštičkových liekov. Avšak ani jeden z nich nemôže zničiť vytvorený trombus. Jednoducho neumožňujú, aby pokračovala v raste, čím zabraňuje zablokovaniu krvných ciev. Antidoštičky sú predpísané ľuďom, ktorí prekonali akútnu ischémiu, čo im umožňuje zachrániť život.

Viac agresívni ako antiagregačné lieky majú antikoagulačné lieky. Okrem toho, že sú drahšie, ich používanie súvisí s oveľa vyššími rizikami komplikácií.

Kedy sú predpísané protidoštičkové látky?

Protidoštičkové agens sú priradené podľa nasledujúcich údajov:

Ischemické poruchy v tele.

Prítomnosť predispozície k tvorbe krvných zrazenín.

Aterosklerotická vaskulárna choroba.

Dyscirkulatívna encefalopatia, cerebrálna ischémia.

Prekonaný srdcový bypass, transfúzia krvi.

Kontraindikácie pri používaní protidoštičkových liekov

Antidoštičkové lieky nie sú predpísané ženám, ktoré sú v pozícii, to znamená, že nesú dieťa. Taktiež ich neužívajte u ľudí trpiacich žalúdočným vredom a vo veku menej ako 18 rokov.

Ďalšie kontraindikácie pri používaní protidoštičkových liekov zahŕňajú:

Erozívne a ulceratívne lézie zažívacieho traktu.

Poruchy obličiek a pečene.

Prítomnosť krvi v moči.

Nedostatky vitamínu C a vitamínu K

Vedľajšie účinky

Medzi protidoštičkové lieky môžu spôsobiť nasledujúce vedľajšie účinky:

Krvácanie a krvácanie, vaskulitída, zníženie krvného tlaku.

Poruchy tráviaceho traktu.

Bolesť v srdci, svaly, kĺby.

Poruchy dysuria, výskyt krvi v moči, hepatosplenomegália.

Poruchy spánku, triaška a pareza končatín, poruchy emocionálnej sféry.

Zoznam liekov

Zoznam protidoštičkových látok je dosť rozsiahly. Väčšina liekov z tejto skupiny je predpísaná nielen na liečbu, ale aj na prevenciu rôznych komplikácií, ktoré sa môžu vyskytnúť u ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami alebo po operácii.

Aspirín alebo kyselina acetylsalicylová. Aspirín je liek patriaci do skupiny NSAID. Tento nástroj má výrazný protidoštičkový efekt. Po jeho podaní dochádza k prostaglandínovej regulácii hemostázy krvných doštičiek. Preto je predpísaný aspirín na prevenciu tvorby krvných zrazenín. Táto droga je veľmi rozšírená. Pomáha znižovať telesnú teplotu, zmierňuje bolestivé pocity.

Aspirín sa užíva po jedle, pretože liek môže dráždiť stenu žalúdka a spôsobiť exacerbáciu peptického vredu. Ak chcete dosiahnuť trvalo udržateľný antiagregačný účinok, musíte užívať liek dlhší čas v malom množstve. Aby sa zabránilo prilepeniu krvných doštičiek k trombu a na zlepšenie reologických vlastností krvi, bude potrebná dávka 1/2 tablety raz denne.

Tiklopidín. Táto droga má výrazný antitrombotický účinok, ktorý je mnohonásobne väčší ako účinok aspirínu. Preto je predpísaný pacientom s diagnostikovanými ischemickými léziami, keď je potrebné znížiť prietok krvi do mozgu. Odporúča sa tiež, aby ľudia trpiaci koronárnou chorobou srdca, ischémiou dolných končatín, z retinopatie na pozadí diabetes. Ak pacient už podstúpil cievny posun, potom je tiklopidín predpísaný dlhší čas.

Tiklopidín predlžuje krvácanie, spomaľuje proces zrážania krvi, inhibuje agregáciu krvných doštičiek. Neužívajte ticlopidín spolu s inými antiagregačnými látkami a antikoagulanciami. Úplný priebeh liečby zodpovedá 3 mesiacom. V tomto okamihu by mala byť osoba pravidelne monitorovaná lekárom a darovala krv na analýzu.

Po užití ticlopidínu sa rýchlo vstrebáva do krvi, čo je jeho hlavná vlastnosť. Terapeutický účinok pretrváva niekoľko dní po užití lieku.

Tiklopidín ako hlavnú aktívnu zložku je prítomný v nasledujúcich liekoch: Tiklo, Tiklid, Ticlopidine-Ratiopharm.

Pentoxifylín. Táto droga má nielen účinok protidoštičkových látok, ale tiež zmierňuje kŕče, rozširuje krvné cievy a zlepšuje zásobovanie vnútornými orgánmi krvou. Vďaka svojej technike sa zlepšujú reologické parametre krvi a srdcová frekvencia zostáva normálna.

Pentoxifylín sa označuje ako angioprotektory, ktoré pomáhajú zvyšovať elasticitu krvných buniek a posilňujú fibrinolýzu. Je predpísaný na prerušovanú klaudikáciu s angiopatiou, posttrombotický syndróm, omrzliny, kŕčové žily, koronárne ochorenie srdca.

Clopidogrel. Účinok klopidogrelu je podobný účinku ticlopidínu. Liečivo zabraňuje adhézii krvných doštičiek, eliminuje ich zvýšenú aktivitu. Nežiaduce účinky Clopidogrel sa zriedkavo podáva, pretože má nízku toxicitu. Preto ak potrebujete dlhodobú antiagregačnú liečbu, väčšina špecialistov predpisuje túto liečbu pacientom.

Dipyridamol. Je to antiagregantum, ktoré podporuje rozšírenie lúmenu krvných ciev, ktoré prenášajú krv do srdcového svalu. Jeho príjem zlepšuje prietok krvi, normalizuje kontraktilitu myokardu, zlepšuje venózny odtok.

Dipyridamol má vazodilatačný účinok, ale ak spojíte jeho príjem s inými liekmi, môžete dosiahnuť antiagregačný účinok. Odporúča sa u pacientov s vysokým rizikom vzniku krvných zrazenín, ako aj u pacientov, ktorí sa zotavia z chirurgického zákroku na vytvorenie protézy srdca.

Chimes. Curantil je liek založený na aktívnej zložke dipyridamolu. Curantil je predpisovaný širokému okruhu ľudí, pretože nie je kontraindikovaný pre tehotné a dojčiace ženy. Vďaka jeho príjmu sa dilatujú cievy, riziko tvorby krvných zrazenín sa zníži, srdce dostáva adekvátne množstvo živín.

Liečivo sa odporúča na prijatie u žien v situácii, ak utrpeli placentárnu nedostatočnosť alebo majú srdcové a cievne ochorenie. Jeho účelom je zabrániť tomu, aby sa plod stratil kyslík, ktorý dostane maximálne živiny.

Ďalším účinkom lieku Curantila je zvýšenie imunity. Počas jeho príjmu dochádza k aktívnej produkcii interferónu, čo znižuje riziko vzniku vírusovej infekcie u tehotnej ženy.

Eptifibatid. Tento liek je predpísaný pacientom, ktorí podstúpili perkutánnu by-passovú chirurgiu koronárnych artérií, ako aj u pacientov s ochorením srdca. Liek je predpísaný v komplexnom liečebnom režime s aspirínom, heparínom a klopidogrelom. Pred liečbou musí byť pacient starostlivo vyšetrený, čo je dôležité najmä pre osoby staršie ako 60 rokov a pre ženy.

Liečivo sa podáva intravenózne v nemocnici. Po návrate domov bude pacient musieť vziať svoju tabletku na niekoľko mesiacov. Celoživotné protidoštičkové lieky sú možné, čo pomáha predchádzať rizikám tromboembolických komplikácií.

Ak pacient potrebuje núdzovú operáciu, liek sa zruší. Keď je plánovaná operácia, jej príjem by mal byť pred niekoľkými dňami opustený.

Iloprost. Tento liek by sa mal používať iba v nemocničnom oddelení. Pred vymenovaním by mal byť pacient starostlivo vyšetrený. Roztok, ktorý sa podáva vo forme injekcií, sa pripraví vopred. Ak osoba dostane iloprost, prestane fajčiť. Ak ste liečení na hypotenziu, musíte pred podaním lieku zmerať hladinu krvného tlaku. Tým sa zabráni jeho prudkému pádu.

V lieku Ventavis Iloprost pôsobí ako umelá náhrada prostaglandínu, používa sa vo forme roztoku na inhaláciu. Iloprost je predpísaný pre pľúcnu hypertenziu bez ohľadu na jej povahu. To vám umožní rozšíriť cievy, ktoré podávajú pľúcne tkanivá a zlepšujú reologické vlastnosti krvi.

Kombinované lieky s antiagregačným účinkom

Moderná farmakológia ponúka pacientom, ktorí potrebujú protidoštičkovú liečbu, lieky, ktoré majú kombinovaný účinok. V týchto liekoch obsahuje niekoľko protidoštičkových látok, ktoré vzájomne zvyšujú vzájomné pôsobenie.

Medzi tieto lieky:

Agrenoky, ktorých súčasťou je Aspirín a Dipyridamol.

Aspirrel s aspirínom a klopidogrelom v kompozícii.

Koplaviks. Jeho zloženie je podobné ako u Aspigrelu.

Kardiomagnyl, ktorý obsahuje aspirín a horčík.

Protidoštičkové činidlá sú lieky, ktoré sa široko používajú pri liečbe rôznych patologických stavov. Kardiológovia, neurológovia a vaskulárni lekári ich predpisujú svojim pacientom.

Profesor A.A. Antiagregačné lieky na kardiovaskulárne ochorenia:

Galyavich AS - protidoštičková terapia pre ACS: problémy a riešenia:

antiagregačné lieky

ANTIAGREGANTY sú lieky, ktoré znižujú krvné zrazeniny tým, že inhibujú agregáciu krvných doštičiek. Jedným z najefektívnejších a najlacnejších liekov je kyselina acetylsalicylová (aspirín), ktorá nevratne blokuje v krvných doštičkách tvorbu prostaglandínového tromboxánu, endogénneho agregátu. Na dosiahnutie tohto účinku je optimálne použiť malé dávky liečiva (až do 300 mg), pretože to neblokuje tvorbu prostacyklínu v cievnej stene, ktorá zabraňuje agregácii krvných doštičiek. Vo veľkých dávkach má protizápalový, antipyretický, analgetický účinok lieku. Indikácie použitia aspirínu ako protidoštičkového činidla: nestabilná stenokardia a infarkt myokardu, prechodné poruchy mozgovej cirkulácie, ischemická mozgová príhoda u mužov. Nežiaduce účinky: dráždivý účinok na sliznicu tráviaceho traktu - bolesti brucha, pálenie záhy, nevoľnosť a vracanie, hnačka, erózie a vredy výskytu krvácania; alergénne. (bronchospazmus, angioedém, urtikária atď.). Keď trvá. Recepcia - porušenie pečene a obličiek, trombocytopénia, závrat, bolesť hlavy, tinitus, poruchy videnia. Kontraindikácie: peptický vred žalúdka a dvanástnika; gastrointestinálne krvácanie; anémia; hemoragická diatéza; "aspirínová triáda" (bronchiálna astma, nosová polypóza a intolerancia voči aspirínu); tehotenstvo (najmä v treťom trimestri); ťažké poškodenie funkcie obličiek; zvýšila. citlivosť na salicyláty.

Ticlopidín (ticlid) je lepší ako aspirín v protidoštičkovom efekte, používa sa na prevenciu ischemických porúch u pacientov s výraznou aterosklerózou mozgu a dolných končatín; v rehabilitačnom období infarktu myokardu, subarachnoidálneho krvácania; po operácii bypassu koronárnej artérie na prevenciu retinopatie pri diabetes mellitus; prevencia a korekcia chorôb trombocytov spôsobených mimotelovým obehom (napr. hemodialýza). Nežiaduce účinky: krvácanie, zmeny krvného obrazu, hnačka, bolesť brucha, zriedkavo - zvýšené hladiny transamináz, cholestatická žltačka, alergie. reakcie. Kontraindikácie: hemoragická diatéza, tendencia krvácania (peptický vred, krvácanie, cievne mozgové príhody atď.), Ochorenie krvi sprevádzané zvýšením. krvácanie, intolerancia na tiklopidín.

Pentoxifylín (trental) znižuje agregáciu krvných doštičiek, zvyšuje deformovateľnosť červených krviniek, znižuje ich adhéziu (schopnosť lepiť a priľnúť k endotelu krvných ciev) a viskozitu krvi. Indikácie na použitie: Raynaudova choroba, diabetik. angiopatia, cerebrovaskulárna príhoda. Vedľajšie účinky: zníženie krvného tlaku počas parenterálneho podávania; dyspepsia, nevoľnosť, vracanie; tachykardia; hyperémia kože; závraty, bolesť hlavy, nervozita, ospalosť alebo nespavosť; alergénne. reakcie; opuch; krvácanie. Kontraindikácie: akútny infarkt myokardu, krvácanie, tehotenstvo.

Clopidogrel (plavike) inhibuje agregáciu krvných doštičiek je určený na prevenciu ischemických ochorení (infarkt myokardu, mozgový infarkt, periférne arteriálne trombóza) u pacientov s aterosklerózou, je účinný v nestabilnej anginy pectoris a malé fokálnej infarktu myokardu, stent po implantácii. V porovnaní s tiklopidínom je pravdepodobnosť vedľajších účinkov nižšia. Kontraindikácie: aktívne krvácanie, precitlivenosť na liek, ťažké ochorenie pečene, peptický vred a duodenálny vred, tehotenstvo, detstvo a mladosť (do veku 18 rokov).

Farmakologická skupina - protidoštičkové látky

Prípravky podskupín sú vylúčené. umožniť

popis

Antiagregancia inhibuje agregáciu krvných doštičiek a červené krvinky, znižuje ich schopnosť prilepiť a adhézovať (adhéziu) endotelium krvných ciev. Znížením povrchového napätia erytrocytových membrán uľahčuje ich deformáciu pri prechode cez kapiláry a zlepšuje prietok krvi. Antitrombotické činidlá môžu nielen zabrániť agregácii, ale tiež spôsobiť rozklad agregovaných krvných doštičiek.

Ich použitie pre prevenciu pooperačných krvných zrazenín, s tromboflebitída, retinálna trombózy, porúch prekrvenia mozgu, atď, rovnako ako pre prevenciu tromboembolických príhod u pacientov s ischemickou chorobou srdca a infarktu myokardu.

Inhibičný účinok na adhéziu (agregácie), krvných doštičiek (a erytrocytov), ​​majú väčší alebo menšej miere liečiv odlišné farmakologické skupiny (organické nitráty, blokátory kalciových kanálov, purínové deriváty, antihistaminiká, atď). Výrazný protidoštičkový účinok majú NSAID, z ktorých sa široko používa kyselina acetylsalicylová na prevenciu tvorby trombu.

Kyselina acetylsalicylová je v súčasnosti hlavným predstaviteľom protidoštičkových látok. To má inhibičný účinok na spontánny a indukovanej agregácie a adhézie krvných doštičiek a aktiváciu uvoľnenie doštičiek faktorov 3 a 4. Je ukázané, že jej antiagregačný aktivita je úzko spojená s vplyvom na biosyntézu a PG liberatiou metabolizmu. Podporuje uvoľňovanie vaskulárneho endotelu PG, vrátane PGI2 (Prostacyklínu). Druhý spôsob aktivuje adenylátcyklázu, znižuje obsah ionizovaného vápnika v krvných doštičkách - jeden z troch hlavných mediátorov agregácie a má aj disagregačnú aktivitu. Okrem toho kyselina acetylsalicylová, ktorá potláča aktivitu cyklooxygenázy, znižuje tvorbu tromboxanu A v krvných doštičkách.2 - prostaglandín s opačným typom aktivity (proagregačný faktor). Vo veľkých dávkach kyselina acetylsalicylová tiež inhibuje biosyntézu prostacyklínu a iných antitrombotických prostaglandínov (D2, E1 a ďalšie). V tejto súvislosti je kyselina acetylsalicylová predpísaná ako antiagregant v relatívne malých dávkach (75 - 325 mg denne).

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Anatómia funkcie dolných vena cava

Obehový systém ľudského tela má zložitú štruktúru. Dôležitou súčasťou je žily, ktoré sú určené na zber odpadovej krvi. Najväčšou z nich je nižšia vena cava.Porušenie jej práce môže viesť k vážnym zdravotným následkom.

Aký je tlak nameranej osoby?

Každá osoba, ktorá aspoň raz v živote merala krvný tlak, ale ľudia často nerozumejú tomu, čo to znamená toto číslo na tonometri. Tieto ukazovatele, ako aj pulzná frekvencia, sú dôležitými faktormi pri určovaní stavu tela.

Prolaps mitrálnej chlopne: príznaky a liečba


Ochorenie ako je prolaps mitrálnej chlopne, ktorého liečba môže byť buď konzervatívna alebo chirurgická, alebo nie je predpísaná vôbec (v závislosti od formy úniku) je najbežnejšou abnormalitou srdcových chlopní.

Angiodystónia - čo je to a od ktorých chorôb sa skladá?

Angiodystónia je zmena tónu krvných ciev, čo vedie k zhoršenému prietoku krvi. Angiodystónia sa môže objaviť v určitých častiach obehového systému alebo v celom krvnom obehu.

Dôvody zmeny počtu segmentovaných neutrofilov u dieťaťa

Segmentové neutrofily v tele dieťaťa plnia rovnakú úlohu ako u dospelého - podieľajú sa na humorálnej a imunitnej odolnosti tkanív. Tento typ krvných buniek patrí do leukocytovej skupiny, je členom rodiny granulocytov spolu s eozinofilmi a bazofily.

Čo naznačujú ukazovatele ESR pre ženy

Dlhodobo v oblasti medicíny pre klinické skúšky používajte veľmi efektívnu a lacnú analýzu s názvom ROE. Pri dešifrovaní táto skratka znamená "reakciu na sedimentáciu erytrocytov".