V modernej medicíne sa používajú lieky, ktoré môžu ovplyvniť zrážanie krvi. Ide o antiagreganciu.

Aktívne zložky majú vplyv na metabolické procesy, čo je prevencia tvorby trombov v cievach. Vo väčšine prípadov lekári predpisujú takéto prostriedky na patológiu srdca.

Použitie liekov v tejto kategórii zabraňuje priľnutiu krvných doštičiek nielen medzi sebou, ale aj so stenami krvných ciev.

Aký druh lieku

Keď sa na ľudskom tele formuje rana, krvné bunky (krvné doštičky) sa posielajú do miesta poranenia, aby sa vytvorila krvná zrazenina. S hlbokými rezmi je dobré. Ak je však zranená alebo zapálená krvná cieva, je prítomný aterosklerotický plát, situácia sa môže smutne skončiť.

Existujú určité lieky, ktoré znižujú riziko tvorby krvných zrazenín. Tieto lieky tiež eliminujú bunkovú agregáciu. Takéto činidlá zahŕňajú protidoštičkové činidlá.

Lekár predpisuje lieky, hovorí pacientom, čo to je, aký účinok majú drogy a na čo sú potrebné.

klasifikácia

V medicíne sú izolované lieky na prevenciu krvných doštičiek a erytrocytov používané na profylaxiu. Lieky majú mierny účinok, zabraňujú výskytu krvných zrazenín.

 1. Heparín. Nástroj sa používa proti hlbokej žilovej trombóze, embólii.
 2. Kyselina acetylsalicylová (aspirín). Efektívna a lacná medicína. V malých dávkach sa krváca. Ak chcete dosiahnuť výrazný účinok, mali by ste liek užívať dlho.
 3. Dipyridamol. Aktívne zložky rozširujú krvné cievy, znižujú krvný tlak. Rýchlosť prietoku krvi sa zvyšuje, bunky dostávajú viac kyslíka. Dipyridamol pomáha s angínou dilatáciou koronárnych ciev.

Klasifikácia liekov je založená na účinku každej antiagregačnej látky. Správne zvolený nástroj vám umožňuje dosiahnuť maximálny účinok pri liečbe a zabrániť možným komplikáciám, dôsledkom.

 1. Pentoxifylín. Biologicky aktívne látky zvyšujú reológiu krvi. Flexibilita červených krviniek sa zvyšuje, môžu prechádzať cez malé kapiláry. Na pozadí používania pentoxifylínu krv stáva tekutá, pravdepodobnosť lepenia buniek klesá. Liek je predpísaný pacientom s poruchami obehu. Kontraindikované u pacientov po infarkte myokardu.
 2. Reopoligljukin. Liek s podobnými charakteristikami ako Trental. Jediný rozdiel medzi liekmi spočíva v tom, že Reopoliglyukin je pre ľudí bezpečnejší.

Medicína ponúka komplexné lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Lieky obsahujú protidoštičkové látky rôznych skupín zodpovedajúceho účinku. Najefektívnejšie sú Cardiomagnyl, Aspigrel a Agrenoks.

Princíp činnosti

Lieky blokujú tvorbu krvných zrazenín v cievach a zriedia krv. Každý liek má špecifický účinok:

 1. Kyselina acetylsalicylová, Triflusal - najlepšie prostriedky v boji proti agregácii krvných doštičiek a tvorbe krvných zrazenín. Obsahujú účinné látky, ktoré blokujú tvorbu prostaglandínov. Bunky sa zúčastňujú na začiatku systému koagulácie krvi.
 2. Trifusal, Dipyridamol majú antiagregatný účinok, čo zvyšuje obsah cyklickej formy adenozínmonofosfátu v krvných doštičkách. Je narušený proces agregácie medzi krvnými bunkami.
 3. Klopidogrel obsahuje účinnú látku schopnú blokovať receptory adenozíndifosfátu na povrchu krvných doštičiek. Zrazeniny sa tvoria pomalšie v dôsledku deaktivácie krvných buniek.
 4. Lamifiban, Framon - lieky, ktoré blokujú aktivitu glykoproteínových receptorov umiestnených na membráne krvných buniek. Vzhľadom na aktívny vplyv účinných látok sa pravdepodobnosť adhézie krvných doštičiek zníži.

Existuje veľký zoznam liekov používaných na liečbu a prevenciu trombózy. V každom jednotlivom prípade lekár zvolí najefektívnejšie, berúc do úvahy charakteristiky pacienta, stav jeho tela.

Keď je menovaný

Lekár predpisuje lieky, predpisuje prostriedky po dôkladnej lekárskej prehliadke na základe zavedenej diagnózy a výsledkov výskumu.

Hlavné indikácie použitia:

 1. Na profylaktické účely alebo po záchvate ischemickej cievnej mozgovej príhody.
 2. Obnoviť poruchy spojené s cerebrálnym obehom.
 3. So zvýšeným krvným tlakom.
 4. V boji proti chorobám, ktoré zasiahli cievy dolných končatín.
 5. Na liečbu ischemickej choroby srdca.

Moderné protidoštičkové lieky sú predpísané pacientom po operácii srdca alebo ciev.

Samoliečenie sa neodporúča, pretože má mnoho kontraindikácií a vedľajších účinkov. Konzultácie a menovanie lekára sú potrebné.

Na dlhodobú prevenciu a liečbu trombózy, embolizácie, lekári predpisujú pacientom nepriame antiagregačné lieky. Lieky majú priamy účinok na systém koagulácie krvi. Funkcia plazmatických faktorov sa znižuje, tvorba zrazeniny nastáva pomalšie.

Kto je zakázaný prijímať

Prípravky predpísané lekárom. Lieky obsahujú určité kontraindikácie, o ktorých by ste si mali byť vedomí. Liečba antiagregačnými látkami je zakázaná v nasledujúcich prípadoch:

 • v prípade peptického vredu tráviaceho systému v akútnom štádiu;
 • ak existujú problémy s fungovaním pečene a obličiek;
 • pacienti s hemoragickou diatézou alebo patológiami, proti ktorému sa zvyšuje riziko krvácania;
 • ak bol pacient diagnostikovaný s ťažkým srdcovým zlyhaním;
 • po záchvate hemoragickej mozgovej príhody.

Tehotné ženy počas tretieho trimestra a mladé matky, ktoré dojčia, by sa nemali liečiť antidoštičkami. Je potrebné konzultovať s lekárom alebo starostlivo prečítať návod na použitie liekov.

Možné vedľajšie účinky

Použitie protidoštičkových látok môže spôsobiť nepohodlie a nepohodlie. Keď sa vyskytnú vedľajšie účinky, objavia sa charakteristické príznaky, ktoré sa majú hlásiť lekárovi:

 • únava;
 • pocit pálenia v hrudníku;
 • bolesti hlavy;
 • nevoľnosť, zažívacie ťažkosti;
 • hnačka;
 • krvácanie;
 • bolesti žalúdka.

V zriedkavých prípadoch sa pacient obáva alergickej reakcie na telo s edémom, kožnou vyrážkou, vracaním, problémami so stoličkou.

Aktívne zložky liekov môžu zhoršiť funkciu reči, dýchania a prehĺtania. Taktiež zvyšuje srdcový tep, zvyšuje telesnú teplotu, pokožku a oči sa stáva žltačkou.

Medzi vedľajšie účinky patrí všeobecná slabosť v tele, bolesť v kĺboch, zmätenosť a výskyt halucinácií.

Zoznam cenovo najdostupnejších, najlacnejších a účinnejších prostriedkov

Moderná kardiológia ponúka dostatočný počet liekov na liečbu a prevenciu trombózy. Je dôležité, aby antiagregant bol predpísaný ošetrujúcim lekárom. Všetky antikoagulanciá majú vedľajšie účinky a kontraindikácie.

 1. Kyselina acetylsalicylová. Často sa predpisuje pacientom ako preventívnym opatrením na zabránenie vzniku krvnej zrazeniny. Aktívne súčasti majú vysokú mieru absorpcie. Antidoštičkový účinok sa vyskytuje 30 minút po prvej dávke. Liečivo je dostupné v tabletách. V závislosti od diagnózy lekár predpisuje 75 až 325 mg denne.
 2. Dipyridamol. Protidoštičkové činidlo, ktoré dilatuje koronárne cievy, zvyšuje rýchlosť krvného obehu. Účinnou zložkou je dipyridamol. Antikoagulant chráni steny ciev a znižuje schopnosť krvných buniek držať sa spolu. Uvoľňovanie formy: pilulky a injekcie.
 3. Heparín. Priamy účinok antikoagulantu. Účinnou zložkou je heparín. Činidlo, ktorého farmakológia poskytuje antikoagulačný účinok. Liek je predpísaný pacientom, ktorí majú vysoké riziko vzniku krvných zrazenín. Mechanizmus dávkovania a liečby sa vyberá individuálne pre každého pacienta. Liečivo je dostupné v injekciách.
 4. Tiklopidín. Činidlo je účinnejšie ako kyselina acetylsalicylová. Ale dosiahnutie terapeutického účinku bude trvať dlhšie. Liečba blokuje prácu receptorov a znižuje agregáciu krvných doštičiek. V lieku vo forme tabliet musí byť pacient užívaný 2 krát denne na 2 kusy.
 5. Iloprost. Liečivo znižuje priľnavosť, agregáciu a aktiváciu krvných buniek. Rozširuje arterioly a venuly, obnovuje vaskulárnu permeabilitu. Ďalším názvom lieku je Ventavis alebo Ilomedin.

Toto je neúplný zoznam protidoštičkových látok používaných v medicíne.

Lekári neodporúčajú samošetrenie, je dôležité okamžite konzultovať špecialistu a podstúpiť liečbu. Antidoštičky sú predpísané kardiológa, neurológom, chirurgom alebo terapeutom.

Vo väčšine prípadov pacienti užívajú lieky na zvyšok svojho života. Všetko závisí od stavu pacienta.

Osoba by mala byť pod neustálym dohľadom špecialistu, pravidelne vykonávať testy a dôkladne preskúmať parametre zrážania krvi. Reakcia na liečbu protidoštičkovými látkami prísne pozorujú lekári.

Antidoštičkové činidlá - riedidlá krvi

Medzi protidoštičkové látky patrí skupina liekov, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.

Pôsobia v štádiu zrážania krvi, počas ktorého dochádza k zhlukovaniu alebo agregácii krvných doštičiek. Zabraňujú (zabraňujú) procesu lepenia krvných doštičiek a nedochádza k zrážaniu. Rôzne lieky v tejto skupine majú rôzne mechanizmy účinku na získanie protidoštičkového účinku.

Dnes medicína používa tak dlho známe lieky, ktoré podporujú zriedenie krvi, ako aj moderné lieky, ktoré majú menej kontraindikácií a menej výrazných vedľajších účinkov. Farmakológia neustále pracuje na nových liekoch, ktorých vlastnosti budú lepšie ako predchádzajúce lieky.

Keď je to predpísané

Hlavné indikácie pre užívanie protidoštičkových liekov sú nasledovné:

 • CHD (ischémia srdca).
 • Transistorové ischemické záchvaty.
 • Poruchy cerebrálnej cirkulácie, prevencia ischemických mŕtvice, stav po ischemickej mozgovej príhode.
 • Hypertenzívna srdcová choroba.
 • Stav po chirurgickom zákroku na srdci.
 • Znečistenie chorôb nožných ciev.

kontraindikácie

Rôzne lieky môžu mať rôzne kontraindikácie. Bežné sú tieto:

 • Poruchy pečene a obličiek vyjadrené.
 • Peptický vred.
 • Choroby súvisiace s rizikom krvácania.
 • Srdcové zlyhanie s výraznými prejavmi.
 • Hemoragická mŕtvica.
 • Tehotenstvo a dojčenie.

Zoznam protidoštičkových látok a ich klasifikácia

Všetky protidoštičkové látky sa dajú rozdeliť do skupín:

 1. Kyselina acetylsalicylová a jej deriváty (Trombo-AU, Aspirínové kardio, Acekardol, Cardiomagnyl, Aspicore, CardiASK) a ďalšie.
 2. Blokátory receptora ADP (klopidogrel, tiklopidín).
 3. Inhibítory fosfodiestezy (Trifusal, Dipyridamole).
 4. Blokátory glykoproteínových receptorov (Lamifiban, Eptifibatid, Tirofiban, Abtsiksimab).
 5. Inhibítory metabolizmu kyseliny arachidónovej (Indobufen, Picotamid).
 6. Lieky založené na rastlinách Ginkgo Biloba (Bilobil, Ginos, Ginkio).
 7. Rastliny s antiagregačnými vlastnosťami (gaštan, čučoriedok, čučoriedka, sladkého drievka, zelený čaj, zázvor, sójové bôby, brusnice, cesnak, ženšen, červená ďatelina, granátové jablko, ľubovník bodkovaný, cibuľa a iné).
 8. Do tejto kategórie patrí aj vitamín E, ktorý vykazuje rovnaké vlastnosti.

Teraz - podrobnejšie o niektorých z najbežnejších liekov.

aspirín

Najprv v zozname je kyselina acetylsalicylová alebo aspirín, najznámejší nástroj, ktorý sa široko používa nielen ako protidoštičkový prostriedok, ale aj ako protizápalový a antipyretický prostriedok. Mechanizmus účinku aspirínu je potlačenie biosyntézy tromboxánu A2, ktorý je v krvných doštičkách. Preto je proces lepenia narušený a krv koaguluje pomalšie. Vo veľkých dávkach pôsobí kyselina acetylsalicylová na iné koagulačné faktory, a preto sa antikoagulačný účinok zvyšuje.

Aspirín má rôzne indikácie, ale najčastejšie sa predpisuje na prevenciu trombózy. Liečivo sa dobre absorbuje v žalúdku a vylučuje sa obličkami počas 20 hodín. Efekt príde o pol hodiny. Mali by sa užívať až po jedle, inak hrozí riziko žalúdočných vredov. K dispozícii vo forme tabliet.

K vyššie uvedeným kontraindikáciám by sa mal pridať astma bronchiálna.

Aspirín spôsobuje veľa vedľajších účinkov, vrátane:

 • bolesti žalúdka;
 • nevoľnosť;
 • peptický vredový ochorenie tráviaceho traktu;
 • bolesť hlavy;
 • alergie;
 • poruchy obličiek a pečene.

clopidogrel

Toto liečivo je blokátor ADP receptorov. Blokuje väzbu adenozín trifosfátu na receptory, čo inhibuje proces adhézie krvných doštičiek. V porovnaní s inými blokátormi ADP receptory spôsobujú menej alergií a nežiaduce účinky z krvi a gastrointestinálneho systému.

Po požití dôjde k rýchlej absorpcii lieku v gastrointestinálnom trakte o hodinu neskôr maximálnu koncentráciu v krvi. Vylučuje sa výkalmi a močom. Maximálny účinok sa dosiahne asi týždeň a môže trvať až 10 dní. K dispozícii v tabletách.

Zabraňuje trombóze pri kardiovaskulárnych ochoreniach účinnejšie ako aspirín.

Liek by nemal byť predpisovaný s priamymi ani nepriamymi antikoagulanciami. Kontraindikácie sú v podstate rovnaké ako kontraindikácie iných látok patriacich do tejto skupiny.

Z vedľajších účinkov pozorovaných alergií, žltačky, porúch tráviaceho traktu, závratov.

Integrilin (Etifibatid)

Vzťahuje sa na antagonisty glykoproteínu IIb / IIIa. Zabraňuje väzbe fibrinogénu a koagulačných faktorov plazmatických receptorov doštičiek, čím zabraňuje adhézii krvných doštičiek. Neovplyvňuje APTT a protrombínový čas. Jeho akcie sú reverzibilné a po niekoľkých hodinách sa ich krvné doštičky vrátia na krvné doštičky.

Spoločne s liekom Integrilin sú heparín a kyselina acetylsalicylová predpísané na komplexnú liečbu akútneho koronárneho syndrómu. Dostupné v injekčnom roztoku a používa sa len pri hospitalizácii.

Liečba je kontraindikovaná počas tehotenstva, laktácie, vnútorného krvácania, hemoragickej diatézy, ťažkej hypertenzie, trombocytopénie, aneuryzmy, ťažkých obličkových a pečeňových patológií.

Vedľajšie účinky zahŕňajú bradykardiu, pokles krvného tlaku, alergické reakcie a zníženie počtu krvných doštičiek.

zvonkohra

Patrí do inhibítorov fosfodiesterázových doštičiek s hlavnou účinnou látkou dipyridamol.

Jeho antiagregačný účinok je založený na potlačovaní aktivity trombocytových enzýmov, uvoľňovaní prostacyklínu z endotelu a blokáde tvorby tromboxánu A2.

Jeho pôsobením sa blíži k aspirínu, navyše rozširuje koronárne cievy počas záchvatu angíny pectoris.

Absorbuje sa v tráviacom trakte rýchlo, o 40-60% a za hodinu dosahuje maximálnu koncentráciu v krvi. Odvodené od žlče.

Forma uvoľňovania liekov - piluliek a piluliek.

Z vedľajších účinkov, ktoré sa najčastejšie zaznamenali:

 • závraty;
 • bolesť hlavy,
 • nevoľnosť,
 • sčervenanie kože;
 • svalové bolesti;
 • zníženie krvného tlaku
 • kožné alergie;
 • zvýšené príznaky ischémie.

Tiklid (tiklopidín)

Toto liečivo je lepšie v protidoštičkovom účinku kyseliny acetylsalicylovej, ale požadovaný účinok sa prejavuje oveľa neskôr. Blokuje receptory krvných doštičiek IIb / IIIa, znižuje viskozitu krvi, zvyšuje elasticitu červených krviniek a trvá krvácanie.

Je predpísaná pre ťažkú ​​aterosklerózu, aby sa zabránilo ischémii po infarkte myokardu po chirurgickom zákroku bypassu koronárnej artérie ako profylaktického prostriedku na liečbu ochorení krvných doštičiek, aby sa zabránilo vzniku retinopatie na pozadí diabetu.

Formulár na uvoľnenie - pilulky.

Kombinované lieky

Zloženie týchto liekov zahŕňa niekoľko protidoštičkových látok, ktoré zlepšujú vzájomné pôsobenie. Medzi najčastejšie predpísané patria:

 • Aspigrel - obsahuje kyselinu acetylsalicylovú a klopidogrel.
 • Agrenox - obsahuje dipyridamol a aspirín.
 • Kardiomagnyl je založený na kyseline acetylsalicylovej a horčíku.
 • CombiASK je analóg Cardiomagnyl.
 • Magnicor sa nachádza v blízkosti zložky Cardiac Magnetic.

záver

Nezávislé použitie protidoštičkových liekov v dôsledku veľkého počtu kontraindikácií a vedľajších účinkov nie je povolené. Liečba sa má uskutočňovať pod dohľadom lekára, ktorý bude monitorovať rýchlosť zrážania krvi a v prípade potreby zmení dávku alebo liek.

Aj tie finančné prostriedky, ktoré sa predávajú v lekárňach bez lekárskeho predpisu, musíte užívať len na predpis. Patria sem aspirín, zvončeky a iné lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú, ako aj tablety na báze ginkga biloba. Nezapojujte sa do rastlín, ktoré majú protidoštičkové účinky.

Antidoštičkové lieky: prehľad liekov, indikácií a kontraindikácií

Jednou z najúspešnejších metód farmakoprofylaxie tvorby krvných zrazenín v krvných cievach je použitie špeciálnych liekov - protidoštičkových liekov. Mechanizmus zrážania krvi je zložitý súbor fyziologických a biochemických procesov a je stručne popísaný na našej webovej stránke v článku "Priamy účinok antikoagulancií". Jednou z fáz krvnej koagulácie je agregácia (adhézia) krvných doštičiek navzájom s tvorbou primárneho trombu. V tomto štádiu pôsobia protidoštičkové látky. Tým, že ovplyvňujú biosyntézu určitých látok, inhibujú (spomaľujú) proces prilepovania krvných doštičiek, primárny trombus sa nevytvára a štádium enzymatickej koagulácie sa nevyskytuje.

Mechanizmy na zavedenie protidoštičkového efektu, farmakokinetiky a farmakodynamiky rôznych liekov sú odlišné, preto budú popísané nižšie.

Indikácie pre použitie protidoštičkových liekov

Zvyčajne sa lieky protidoštičkovej skupiny používajú v nasledujúcich klinických situáciách:

 • na prevenciu alebo po utrpení ischemickej cievnej mozgovej príhody, ako aj v prípade prechodných porúch cerebrálnej cirkulácie;
 • pri ischemickej chorobe srdca;
 • s hypertenziou;
 • s obštrukciou cievnych ochorení dolných končatín;
 • po srdcových a cievnych operáciách.

Kontraindikácie pri používaní protidoštičkových liekov

Všeobecné kontraindikácie užívania liekov v tejto skupine sú:

Niektorí zástupcovia protidoštičkových liekov majú odlišné indikácie a kontraindikácie od iných liekov tejto skupiny.

Skupina protidoštičkových liekov obsahuje nasledujúce lieky:

 • kyselina acetylsalicylová;
 • tiklopidín;
 • klopidogrel;
 • dipyridamol;
 • eptifibatid;
 • iloprost;
 • triflusar;
 • kombinované lieky.

Zvážte každú z nich podrobnejšie.

Kyselina acetylsalicylová (Acecor kardio, Godasal, Lospirin, Polokard, Aspekard, Aspirínové kardio a iné)

Táto látka, aj keď súvisí s nesteroidnými protizápalovými liekmi, tiež ovplyvňuje zrážanlivosť krvi. Teda potlačením biosyntézy tromboxánu A2 v krvných doštičkách narúša proces ich agregácie: koagulačný proces spomaľuje. Pri použití vo veľkých dávkach kyselina acetylsalicylová ovplyvňuje iné koagulačné faktory (inhibuje biosyntézu antitrombotických prostaglandínov, ako aj uvoľňovanie a aktiváciu faktorov III a IV krvných doštičiek), čo vedie k vzniku výraznejšieho antiagregačného účinku.

Najčastejšie sa používa na prevenciu krvných zrazenín.

Keď sa požitie dobre vstrebáva v žalúdku. Keď prechádzate cez črevá a zvyšujete pH prostredia, jeho absorpcia sa postupne znižuje. Absorbovaný v krvi sa prepravuje do pečene, kde mení chemickú štruktúru pod vplyvom biologicky aktívnych látok v tele. Preniká cez hematoencefalickú bariéru do materského mlieka a cerebrospinálnej tekutiny. Vylučuje sa hlavne obličkami.

Účinok kyseliny acetylsalicylovej sa vyvíja 20 až 30 minút po jednorazovej dávke. Polčas rozpadu závisí od veku pacienta a od dávky liečiva a mení sa v priebehu 2 - 20 hodín.
Formulár na uvoľnenie - pilulky.

Odporúčaná dávka ako protidoštičková látka - 75-100-325 mg, závisí od klinickej situácie. Má ulcerogénny účinok (môže vyvolať vznik žalúdočného vredu), preto by ste mali užívať liek po jedle a piť dostatočné množstvo tekutiny: vodu, mlieko alebo alkalickú minerálnu vodu.

Kontraindikácie používania kyseliny acetylsalicylovej sú opísané vo všeobecnej časti článku, do ktorého je potrebné pridať len bronchiálnu astmu (u niektorých ľudí môže aspirín vyvolávať bronchospazmus, to je tzv. Aspirínová astma).
Počas liečby týmto liekom sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky, ako napríklad:

 • nevoľnosť;
 • strata chuti do jedla;
 • bolesť v žalúdku;
 • ulceračné lézie tráviaceho traktu;
 • porucha funkcie obličiek a pečene;
 • alergické reakcie;
 • bolesť hlavy a závrat;
 • hučanie v ušiach;
 • poškodenie zraku (reverzibilné);
 • porušenie krvnej koagulácie.
 • liečba kyselinou acetylsalicylovou by sa mala uskutočňovať pod kontrolou parametrov koagulácie krvi a podľa toho upraviť dennú dávku;
 • pri použití tohto lieku súčasne s antikoagulanciami, stojí za to pripomenúť zvýšené riziko krvácania;
 • pri používaní lieku s inými nesteroidnými protizápalovými liekmi by sa malo zvážiť riziko vzniku gastropatie (zvýšenie negatívneho vplyvu na žalúdok).

Tiklopidín (Ipaton)

Tento liek na antitrombotickú aktivitu je niekoľkonásobne vyšší ako kyselina acetylsalicylová, avšak charakterizuje ju neskorší vývoj požadovaného účinku: jeho vrchol sa vyskytuje 3-10. Deň užívania lieku.

Tiklopidín blokuje aktivitu receptorov trombocytov IIb-IIIa, čo znižuje agregáciu. Zvyšuje trvanie krvácania a elasticitu červených krviniek, znižuje viskozitu krvi.

Absorbuje v zažívacom trakte rýchlo a takmer úplne. Maximálna koncentrácia účinnej látky v krvi sa zaznamená po 2 hodinách, polčas rozpadu je od 13 hodín do 4 až 5 dní. Antiagregačný účinok sa rozvíja v priebehu 1 - 2 dní, dosahuje maximum počas 3 - 10 dní pravidelného užívania, pretrváva ďalších 8-10 dní po vysadení tiklopidínu. Vylučuje sa močom.
Dostupné vo forme tabliet s obsahom 250 mg.

Odporúča sa užívať perorálne počas jedla 1 tabletu dvakrát denne. Vezmite si dlho. Starší pacienti a pacienti so zvýšeným rizikom krvácania sú predpísaní v polovičnej dávke.

Na pozadí užívania lieku sa niekedy objavia vedľajšie účinky, ako sú alergické reakcie, gastrointestinálne poruchy, závrat, žltačka.

Liek nie je predpísaný súčasne s antikoagulanciami.

Klopidogrel (Aterocard, Zilt, Lopigrol, Lopirel, Medogrel, Platogril, Artrogrel, Klopilet a ďalšie)

Jeho štruktúra a mechanizmus účinku je podobný ticlopidínu: inhibuje proces agregácie trombocytov, čo nevratne blokuje väzbu adenozín trifosfátu na ich receptory. Na rozdiel od tiklopidínu je menej pravdepodobné, že spôsobí vedľajšie účinky z gastrointestinálneho traktu a krvného systému, ako aj alergických reakcií.

Pri požití sa rýchlo absorbuje v gastrointestinálnom trakte. Maximálna koncentrácia látky v krvi sa stanoví po 1 hodine. Polčas rozpadu je 8 hodín. V pečeni sa mení na aktívny metabolit (metabolický produkt). Vylučuje sa močom a výkalmi. Maximálny antiagregačný účinok sa zaznamená 4-7 dní po začiatku liečby a trvá 4-10 dní.

Je to lepšia ako kyselina acetylsalicylová pri prevencii trombózy v kardiovaskulárnej patológii.

Dostupné vo forme tabliet s obsahom 75 mg.

Odporúčaná dávka je jedna tableta bez ohľadu na jedlo raz denne. Liečba je dlhá.

Vedľajšie účinky a kontraindikácie sú podobné ako u ticlopidínu, avšak riziko vzniku akýchkoľvek komplikácií a nežiaducich reakcií pri používaní klopidogrelu je oveľa menej.

Dipyridamol (Curantil)

Potláča aktivitu špecifických enzýmov doštičiek, v dôsledku čoho sa zvyšuje obsah cAMP, čo má protidoštičkový účinok. Taktiež stimuluje uvoľňovanie látky (prostacyklínu) z endotelu (vnútorné obloženie cievy) a následnú blokádu tvorby tromboxánu A2.

Antiagregačným účinkom blízko kyseliny acetylsalicylovej. Okrem toho má koronárne dilatačné vlastnosti (dilatuje koronárne cievy srdca počas záchvatu angíny).
Rýchlo a pomerne dobre (37 - 66%) sa absorbuje v žalúdočnom trakte, keď sa užíva perorálne. Maximálna koncentrácia sa zaznamenáva za 60 - 75 minút. Polčas rozpadu sa rovná 20-40 minút. Odvodené od žlče.

K dispozícii vo forme tabliet alebo tabliet s obsahom 25 mg.

Ako antitrombotikum sa odporúča užívať 1 tabletu trikrát denne, 1 hodinu pred jedlom.

Pri liečení tejto drogy sa môžu vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky:

 • nevoľnosť;
 • závraty a bolesti hlavy;
 • svalová bolesť;
 • sčervenanie kože;
 • zníženie krvného tlaku;
 • exacerbácia príznakov koronárnej choroby srdca;
 • alergické reakcie na kožu.

Dipyridamol nemá žiadny ulcerogénny účinok.

Kontraindikácie pri používaní tohto lieku sú nestabilná angína a akútna fáza infarktu myokardu.

Eptifibatid (Integrilin)

Inhibuje agregáciu doštičiek zabránením väzby fibrinogénu a niektorých faktorov zrážanlivosti plazmy na receptory doštičiek. Reverzibilne pôsobí: 4 hodiny po ukončení infúzie sa funkcia krvných doštičiek obnoví na polovicu. Nevplyvňuje protrombínový čas a APTT.

Používa sa pri komplexnej terapii (v kombinácii s kyselinou acetylsalicylovou a heparínom) akútneho koronárneho syndrómu a počas koronárnej angioplastiky.

Uvoľňovanie formy - injekčný roztok.

Zadajte schému.

Eptifibatid je kontraindikovaný pri hemoragickej diatéze, vnútornom krvácaní, ťažkej hypertenzii, aneuryzme, trombocytopénii, ťažkej poruche funkcie obličiek a pečene počas tehotenstva a laktácie.

Z možných vedľajších účinkov je potrebné zaznamenať krvácanie, bradykardiu (spomalenie srdcových kontrakcií), zníženie krvného tlaku a krvného doštičiek v krvi, alergické reakcie.
Používa sa iba v podmienkach nemocnice.

Iloprost (Ventavis, Ilomedin)

Znižuje procesy agregácie, adhézie a aktivácie krvných doštičiek, podporuje expanziu arteriolov a venulov, normalizuje zvýšenú vaskulárnu permeabilitu, aktivuje procesy fibrinolýzy (rozpustenie už vytvoreného trombu).

Používa sa iba v nemocničných zariadeniach na liečbu závažných ochorení: obštrukcia atrombangiitídy v štádiu kritickej ischémie, vylučovanie endarteritídy v pokročilom štádiu, silný Raynaudov syndróm.

Dostupné vo forme injekčného a infúzneho roztoku.

Zavedená intravenózne podľa schémy. Dávky sa líšia v závislosti od patologického procesu a závažnosti stavu pacienta.

Kontraindikované pri individuálnej precitlivenosti na zložky lieku, ochorenia zahŕňajúce zvýšené riziko krvácania, závažné koronárne srdcové choroby, závažné arytmie, akútne a chronické zlyhanie srdca, počas tehotenstva a laktácie.

Vedľajšie účinky zahŕňajú bolesti hlavy, závrat, poruchy citlivosti, letargia, tras, apatia, nevoľnosť, vracanie, hnačka, bolesť brucha, zníženie krvného tlaku, záchvaty bronchospazmu, bolesti svalov a kĺbov, bolesti chrbta, poruchy močenia, bolesť, v mieste podania injekcie.

Je to veľmi závažná droga, mala by sa používať len v podmienkach starostlivého sledovania stavu pacienta. Je potrebné vylúčiť zasiahnutie liečivých látok na pokožku alebo jej príjem vo vnútri.

Posilňuje hypotenzívny účinok určitých skupín antihypertenzív, vazodilatancií.

Triflusal (Dysgren)

Inhibuje cyklooxygenázu doštičiek, ktorá znižuje biosyntézu tromboxánu.

Uvoľňovanie formy - 300 mg kapsuly.

Odporúčaná dávka je 2 kapsuly 1 denne alebo 3 kapsuly 3 krát denne. Pri užívaní by ste mali vypiť veľké množstvo vody.

Vedľajšie účinky a kontraindikácie sú podobné ako u kyseliny acetylsalicylovej.

Triflusal sa používa opatrne u pacientov s ťažkým zlyhaním pečene alebo obličiek.

Počas tehotenstva a dojčenia sa liek neodporúča.

Kombinované lieky

Existujú lieky, ktoré obsahujú niekoľko protidoštičkových látok, ktoré zvyšujú alebo podporujú vzájomné účinky.

Najbežnejšie sú tieto:

 • Agrenox (obsahuje 200 mg dipyridamolu a 25 mg kyseliny acetylsalicylovej);
 • Aspigrel (obsahuje 75 mg klopidogrelu a kyseliny acetylsalicylovej);
 • Coplavix (jeho zloženie je podobné ako Aspigrel);
 • Cardiomagnyl (obsahuje kyselinu acetylsalicylovú a horčík v dávkach 75 / 12,5 mg alebo 150 / 30,39 mg);
 • Magnicor (jeho zloženie je podobné zloženiu Cardiomagnyl);
 • Combi-ask 75 (jeho zloženie je tiež podobné zloženiu Cardiomagnyl - 75 mg kyseliny acetylsalicylovej a 15,2 mg horčíka).

Vyššie uvedené sú najbežnejšie používané antiagregačné činidlá v lekárskej praxi. Upozorňujeme vás na skutočnosť, že údaje uvedené v článku vám poskytujeme výlučne na účely oboznámenia sa a nie na sprievodcu. Ak máte akékoľvek sťažnosti, nevykonávajte samé lieky, ale zverte svoje zdravie odborníkom.

Ktorý lekár sa má kontaktovať

Na predpisovanie protidoštičkových látok je potrebné konzultovať s príslušným odborníkom: pre srdcové ochorenia, pre kardiológov, ochorenia mozgových ciev, pre neurologov, pre lézie artérií dolných končatín, pre vaskulárneho lekára alebo terapeuta.

Čo sú protidoštičkové látky, ako sa líšia od antikoagulancií, aké sú indikácie na použitie?

Antidoštičkové látky sú skupina liekov, ktoré zabraňujú zrážaniu tepien.

Tieto lieky pôsobia v čase krvnej zrážanlivosti a inhibujú proces spájania krvných doštičiek.

V tomto prípade krvná plazma nie je koagulovaná. Mechanizmus účinku tejto skupiny závisí od lieku, ktorý vytvára protidoštičkový účinok.

Čo je to antiagregácia?

Antiagreganty sú lieky, ktoré môžu ovplyvniť hemostatický systém ľudského tela a zastaviť zvýšenú koaguláciu krvnej plazmy.

Táto skupina liekov pozastavuje zvýšenú syntézu molekúl trombínu, ako aj faktory, ktoré spúšťajú krvné zrazeniny v tepnách.

Najčastejšie používanie protidoštičkových látok pri ochoreniach systému krvného obehu, ako aj pri patologických ochoreniach srdcového orgánu.

Inhibuje agregáciu molekúl krvných doštičiek, antiagregant chráni cievy pred ich upchatím krvnými zrazeninami a nedovoľuje, aby sa krvné doštičky držali na stenách artérií.

Na začiatku minulého storočia sa objavili antiagreganty a antikoagulancia.

Aký je rozdiel medzi antiagregačnými činidlami a antikoagulanciami?

V polovici minulého storočia boli drogy, ktoré krvácajú krv, zložené z látky kumarín.

Liek neumožňoval vytvorenie krvných zrazenín v cievach.

Potom sa objavili antikoagulanciá a činidlá proti krvným doštičkám, ktoré sa používali pri preventívnych opatreniach pri odchýlkach vaskulárneho systému a srdcového orgánu.

Protidoštičkové lieky sú predpísané pacientom, ktorí majú v nich patológiu cievneho systému a vysoké riziko vzniku krvných zrazenín.

Keď dôjde k poraneniu v tele a krvácanie sa otvorí, systém hemostázy funguje okamžite - molekuly červených krviniek sú spojené s molekulami krvných doštičiek, čo spôsobuje zahustenie krvnej plazmy a tieto zrazeniny pomáhajú zastaviť krvácanie.

Existujú však situácie v cievnom systéme, keď dochádza k zápalu vo vnútri cievy v dôsledku jeho porážky aterosklerotickými plakmi, potom krvné doštičky môžu tvoriť krvné zrazeniny v postihnutej cieve.

V tomto prípade protidoštičkové látky interferujú s priľnavosťou krvných doštičiek k erytrocytom a robia to celkom mierne.

Antikoagulanciá sú silnejšie lieky, ktoré zastavujú proces koagulácie v krvnej plazme a neumožňujú zrážanie krvnej plazmy.

Táto skupina liekov je predpísaná pre kŕčové žily, pre ochorenie tepien - trombózu, pre riziko mozgovej príhody, ako aj pre preventívne opatrenia sekundárneho infarktu myokardu alebo po napadnutí jeho výskytu.

Indikácie pre použitie protidoštičkových liekov

Patológie, pre ktoré je potrebné užívať protidoštičkové látky:

 • ischemická choroba srdca (CHD);
 • záchvaty ischemickej povahy prechodného typu;
 • abnormality v mozgových cievach mozgu;
 • po újme ischemického typu mŕtvice;
 • prevencia mŕtvice;
 • arteriálna hypertenzia - hypertenzia;
 • po chirurgickej operácii srdcového orgánu;
 • ochorenia dolných končatín, ktoré majú závratnú povahu.
na obsah ↑

Kontraindikácie pri používaní protidoštičkových liekov

Všetky lieky majú kontraindikácie. Pri užívaní protidoštičkových liekov je:

 • peptický vredový ochorenie tráviaceho traktu;
 • vred v dvanástniku;
 • hemoragická vyrážka;
 • poruchy funkčnosti pečeňových buniek a renálnych orgánov;
 • zlyhanie orgánu - srdce;
 • záchvat mŕtvice v hemoragickej forme;
 • obdobie prenatálnej tvorby dieťaťa;
 • obdobie dojčenia.

Samotné protidoštičkové látky môžu vyvolať žalúdočné vredy.

Ak sa používa pri astme bronchiálnej povahy, protidoštičkové látky môžu spôsobiť bronchiálny spazmus, čo bude vážnou komplikáciou tejto patológie.

Vedľajšie účinky

Časté vedľajšie účinky pri užívaní protidoštičkových látok sa prejavujú v:

 • bolesť hlavy;
 • nevoľnosť, niekedy závažná, ktorá môže vyvolať zvracanie;
 • rotácia hlavy;
 • hypotenzia;
 • krvácanie, ku ktorému dochádza pri drobných úrazoch;
 • alergie.
na obsah ↑

Zoznam a klasifikácia protidoštičkových látok

Všetky lieky skupiny protidoštičkových liekov sú rozdelené do kategórií (skupín):

 • lieky skupiny ASA (kyselina acetylsalicylová) -Trombo-AS lieky, Aspirín Cardio, Aspicor a CardiAAS;
 • lieky s disagregátnym účinkom - blokátory receptorov, ako je ADP (liek Clopidogrel, dezintegrant na tiklopidín);
 • skupina liekov s protidoštičkovým účinkom - inhibítory fosfodiesterázy (Triflusal, rovnako ako Dipyramidol);
 • skupina disagregátov liekov - blokátorov GPR (glykoproteínových receptorov) - liek Lamifiban, liek Eptifibatid, liek Tirofiban;
 • inhibítory syntézy arachidónovej kyseliny - liek Indobufen, liek Picotamid;
 • blokátory receptorov tromboxánu - liek Ridogrel;
 • Lieky, ktoré obsahujú aktívnu zložku Ginkgo biloba - tento liek Bilobil, rovnako ako liek Ginos a Ginkio.

Tiež sa odkazuje na antiagregačné agens:

 • gaštanové druh kone;
 • čučoriedkové bobule;
 • rastlinná sladovica (koreň);
 • zelený čaj;
 • zázvor;
 • sója vo všetkých jej použitiach;
 • brusnicová rastlina;
 • cesnak a cibuľa;
 • ženšen (koreň);
 • granátové jablko (šťava);
 • trávy ľubovníkovej

Na antiagregáciu sa označuje vitamín E, ktorý obsahuje rovnaké účinné pôsobenie.

Aké sú rozdiely v protidoštičkových látkach?

Antidoštičky sú rozdelené do dvoch typov liekov:

 • lieky proti trombocytov;
 • erytrocytov.

Lieky s trombocytmi sú lieky, ktoré môžu zastaviť agregáciu molekúl krvných doštičiek. Najznámejším liekom tohto typu je aspirín alebo ASA (kyselina acetylsalicylová).

Tieto lieky musia trvať dlhý liečebný cyklus (terapia dezintegrantom). Pretože kyselina acetylsalicylová dáva zrieďovací účinok len z dlhodobého užívania.

Užívanie liekov, ktoré sú založené na aktívnej látke kyselina acetylsalicylová, musíte piť aspoň mesiac.

Pri expozícii Aspirínu dochádza k spomaleniu adhézie dosiek doštičiek, čo spomaľuje proces zrážania krvi.

Aspirín je najbežnejším antiagregátom typu krvných doštičiek.

Aj rozsah aspirínu je jeho protizápalové vlastnosti a antipyretický účinok.

Mechanizmus pôsobenia tohto protidoštičkového činidla je spojený so znížením aktivity pri syntéze molekúl tromboxánového A2. Táto látka je v zložení molekuly doštičiek.

Ak užívate aspirín dlhší čas, potom jeho účinky začnú na niektorých iných koagulačných faktoroch, čo zvýši riedenie účinku.

Do profylaktických opatrení trombózy je často podávaný aspirín. Je potrebné ju užívať až po jedle, pretože toto antiagregant silne dráždi steny žalúdka.

Aspirín nie je určený na samoliečbu. Musí sa užívať tak, ako to predpisuje lekár, ako aj s neustálym sledovaním koagulačného procesu homeostázneho systému.

Bočné vlastnosti účinku na telo lieku Aspirín:

 • bolesť v žalúdku;
 • ťažká nevoľnosť, ktorá môže spôsobiť zvracanie zo žalúdka;
 • GI patológia;
 • tráviaci vred;
 • bolesť hlavy;
 • alergie sú vyrážka na koži;
 • porucha funkcie obličiek;
 • narušené pečeňové bunky.

Ticlopidín je silnejší antiagregačný účinok ako aspirín. Tento liek sa odporúča užívať vtedy, keď:

 • ochorenie trombózy;
 • Ischemická choroba srdca (ochorenie koronárnych artérií);
 • koronárna nedostatočnosť;
 • ateroskleróza so zjavnými príznakmi ochorenia;
 • tromboembolické;
 • infarkt myokardu - obdobie po infarkte.
Liečivo nedráždi sliznicu žalúdka a čriev, preto je možné tento prostriedok na profylaktické účely použiť.

Tiež je Curantil (Dipyridamol) liekom proti krvným doštičkám používaným v protidoštičkovej skupine.

Liek je schopný dilatovať krvné cievy a znižovať index krvného tlaku. Krvný obeh v systéme sa začína pohybovať vyššou rýchlosťou, bunky tela dostávajú viac kyslíka. Tento proces inhibuje molekulárnu agregáciu krvných doštičiek.

Takýto medikamentový účinok je potrebný v prípade srdcového záchvatu spôsobeného angínou, aby sa maximalizovali koronárne artérie na úľavu od útoku.

Ridogrel je protidoštičkové činidlo kombinovaného účinku na syntézu molekúl krvných doštičiek. Liečivo zo skupiny blokátorov antagonistov receptora pre tromboxán A2 sa súčasne zaoberá blokovaním týchto receptorov a tiež znižuje syntézu tohto faktora.

Klinické štúdie ukázali, že prípravky Ridogrel sa vo svojich vlastnostiach nelíšia od liečby kyselinou acetylsalicylovou.

Moderné lieky používali protidoštičkové agens trombocytov

Moderné antiagregačné lieky: zoznam liekov podľa klasifikácie

Antidoštičkové látky sú lieky, ktoré môžu ovplyvniť systém zrážania krvi osoby a pozastaviť jej hlavnú funkciu.

Zabraňujú metabolizmu látok, ktoré produkujú trombín a iné zložky, ktoré vyvolávajú krvné zrazeniny v cievach.

Najčastejšie protidoštičkové látky sa používajú na ochorenia kardiovaskulárneho systému, aby sa zabránilo riziku vzniku krvných zrazenín v žilách dolných končatín. Tieto lieky môžu zabrániť agregácii krvných doštičiek, ako aj ich lepeniu na vnútorné steny krvných ciev.

História objavovania

Začiatok dvadsiateho storočia - obdobie vzniku prvých protidoštičkových látok a antikoagulancií. V 50. rokoch bolo možné kúpiť liek, ktorý ovplyvňuje hustotu krvi, aktívna zložka v jej zložení sa nazýva kumarín. Tento liek zriedil krv dobre, čo zabraňovalo tvorbe krvných zrazenín.

Potom boli protidoštičkové agens a antikoagulanty komerčne dostupné a čoraz viac sa používali na liečbu a prevenciu cievnych ochorení.

Antidoštičkové látky a antikoagulanciá - existuje rozdiel?

Ak dôjde k poškodeniu ľudského tela, aby sa zabránilo veľkej krvi, krvné doštičky sa spájajú s erytrocytmi a vytvárajú zrazeniny alebo krvné zrazeniny. Pomáha zastaviť krvácanie.

Ale v niektorých prípadoch sú krvné cievy poškodené, zapálené, alebo sa v nich vyvíja ateroskleróza a potom sa krvné doštičky tvoria zrazeniny už v takej poranenej nádobe.

Antitrombotiká zabrániť doštičiek zlepení, pôsobí zároveň dostatočne mäkké, sú priradené k ľuďom s vysokým rizikom trombózy, na rozdiel od týchto antikoagulancií - drogy silnejší vo svojom dosahu, ktoré neumožňujú zrážanie krvi, čo zabraňuje rozvoju kŕčových žíl, trombózy, infarktu a mozgovej mŕtvice.

Základná farmakológia a mechanizmus účinku protidoštičkových látok:

oblasť použitia

Protidoštičkové pôsobenie je vhodné pre nasledujúce ochorenia:

 • prevencia arteriálnych a venóznych krvných zrazenín;
 • tromboflebitída;
 • ischemická choroba srdca;
 • angína pectoris;
 • hypertenzia;
 • ateroskleróza;
 • prechodný ischemický záchvat;
 • bolesť hrdla;
 • mŕtvice;
 • periférne vaskulárne ochorenie;
 • retinopatia pri diabete mellitus;
 • posun krvných ciev.

Kontraindikácie týkajúce sa použitia a možných "bočných"

Všetky lieky majú kontraindikácie. Zvážte podrobnejšie kontraindikácie pre protidoštičkové lieky:

 • žalúdočný vred a duodenálny vred;
 • krvácanie;
 • poškodenie funkcie pečene a obličiek;
 • zlyhanie srdca;
 • hemoragická mŕtvica;
 • tehotenstva a laktácie.

Pri užívaní Aspirínu sa môže vyskytnúť bronchospazmus, preto sa pacientom s astmou nemôže užívať kyselina acetylsalicylová. Je tiež potrebné mať na pamäti, že aspirín môže prispieť k nástupu žalúdočného vredu.

Najčastejšie vedľajšie účinky pri užívaní protidoštičkových liekov sú:

 • bolesť hlavy;
 • nevoľnosť a vracanie;
 • závraty;
 • hypotenzia;
 • výskyt krvácania;
 • alergické reakcie.

Klasifikácia protidoštičkových látok

Existujú dva typy hlavných protidoštičkových látok - trombocytov a erytrocytov. Doštičky obsahujú kyselinu acetylsalicylovú, heparín, indobufén, dipyridamol. Erytrocyty sú pentoxifylín a reopoliglyukín.

Skupina krvných doštičiek

Pozrime sa podrobnejšie na trombocytové protidoštičkové látky, ktoré zabraňujú agregácii krvných doštičiek, zoznam najpopulárnejších liekov:

 1. Najznámejším liekom v tejto skupine je kyselina acetylsalicylová alebo aspirín. Táto droga je lacná a cenovo dostupná pre každého. Používa sa na riedenie krvi v malých dávkach. Ak však prekročíte dávku, potom bude aspirín fungovať ako antipyretikum a protizápalový liek. Vezmite kyselinu acetylsalicylovú dlhú dobu, aby ste získali výrazný účinok. Toto obdobie môže byť mesiace alebo dokonca roky. Lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú, sú rôzne názvy - Aspirínové kardio, Cardiomagnyl, Acecardol, Aspicore a iné.
 2. Ďalším dobre známym antiagregátom je ticlopidín. Jeho účinok je silnejší ako účinok Aspirinu. Je indikovaný na trombózu, koronárnu srdcovú chorobu, v prípadoch, keď je jasne vyjadrená vaskulárna ateroskleróza.
 3. Dipyridamol (Curantil) - dilatuje krvné cievy a znižuje tlak. Prietok krvi zvyšuje jeho rýchlosť, bunky sú lepšie zásobované kyslíkom. Agregácia trombocytov sa zníži. Môže pomôcť pri útoku na angínu, a to rozšírenie koronárnych ciev. Neovplyvňuje nepriaznivo gastrointestinálny trakt.
 4. Clopidogrel - vo svojej činnosti je podobný Tiklopedin. Znižuje agregáciu trombocytov, ale prakticky nemá žiadne vedľajšie účinky a nespôsobuje alergie. Príjme kurz dlhú dobu. Je indikovaný pre všetky typy trombózy a kardiovaskulárnych ochorení.
 5. Abtsiksimab - má antitrombotický účinok. Koná rýchlo, ale stručne. Používa sa v lôžkových podmienkach intravenózne v kombinácii s kyselinou acetylsalicylovou a heparínom. Indikácie sú akútny koronárny syndróm a vaskulárna angioplastika.
 6. Theonikol - má antiagregatnogo a vazodilatačný účinok, zlepšuje dodávanie kyslíka do mozgu.
 7. Eptifibatid (Integrilin) ​​- je predpisovaný s aspirínom pacientom, ktorí majú akútny koronárny syndróm alebo tí, ktorí potrebujú koronárnu angioplastiku. Používa sa v nemocnici.
 8. Iloprost (Ilomedin) - zabraňuje adhézii krvných doštičiek, môže rozpustiť trombus, ktorý už bol tvorený. Liečivo je pomerne silný účinok, používa sa v stacionárnych podmienkach s kritickou ischémiou a Raynaudovým syndrómom.
 9. Trifusal (Dysgen) - účinok liečiva je zameraný na zníženie biosyntézy tromboxánu, pretože inhibuje cyklooxygenázu krvných doštičiek.

Skupina erytrocytov

Prostriedky zabraňujúce agregácii erytrocytov (erytrocytové protidoštičkové látky):

 1. Pentoxifylín (Trental) - vďaka účinku lieku sa zlepšujú reologické vlastnosti krvi. Červené krvinky sa stávajú pružnejšími a vďaka tomu môžu ľahko prechádzať cez kapiláry. Bunky nelepia spolu, krv sa stáva viac tekutinou. Účinok spoločnosti Trental prichádza po mesiaci. Je indikovaný na použitie s problémami s krvným obehom. Ale pre ľudí, ktorí už utrpeli infarkt myokardu, je to kontraindikované.
 2. Reopoligljukin. Má takmer rovnaké vlastnosti ako Trental, ale je bezpečnejšia.

Komplexné lieky

Existujú lieky, ktoré obsahujú niekoľko protidoštičkových látok s rôznymi smermi účinku. Jedna aktívna zložka zvyšuje pôsobenie iného účinku.

Uvádzame najobľúbenejšie z týchto liekov:

 • Kardiomagnyl (aspirín plus horčík);
 • Agrenox (dipyridamol a aspirín);
 • Aspigrel (klopidogrel a aspirín).

Funkcie aplikácií

Je potrebné začať užívať protidoštičkové lieky až po konzultácii s lekárom. Je neprijateľné zapojiť sa do sebaobsluhy, pretože existujú kontraindikácie pre ich príjem a výskyt vedľajších účinkov nie je vylúčený.

Ak sa vyskytnú nejaké nezvyčajné príznaky alebo prejavy alergickej reakcie, musíte okamžite prestať užívať liek a poraďte sa s lekárom.

Vymenovanie protidoštičkových látok sa zaoberá rôznymi odborníkmi v závislosti od ochorenia:

 • kardiológ so srdcovými ochoreniami;
 • neurológ s cerebrálnym vaskulárnym ochorením;
 • flébolog alebo vaskulárny lekár pre lézie žíl a artérií dolných končatín.

Problém výberu

Často vyzdvihnúť určitú drogu nie je ľahké. Pretože existuje veľa protidoštičkových liekov na predaj teraz, je potrebné dôkladne preskúmať mechanizmus účinku konkrétnej drogy, ako aj možné vedľajšie účinky.

Napríklad pri chorobách gastrointestinálneho traktu by nemali užívať lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú. To môže viesť k vážnym následkom.

Špeciálne pokyny a tipy

Ak potrebujete antiagregačné lieky, potrebujete dlhú dobu v správnych dávkach. Neprekračujte ani neznižujte dávku a samotnú liecbu nezrušte. Na kontrolu počtu krvných doštičiek by sa mal pravidelne robiť krvný test.

Prípravy tejto skupiny sú nepostrádateľným profylaktickým činidlom pre cievne ochorenia. Vďaka nim si môžete udržať svoje zdravie po mnoho rokov, rovnako ako predĺžiť svoj život. Hlavná vec na identifikáciu prítomnosti konkrétnej choroby, ktorá poukazuje na príjem protidoštičkových látok.

Lekár vám pomôže vybrať ten správny liek, predpísať liečbu. Je potrebné dodržiavať tieto odporúčania, neodstraňujte lieky sami.

Okrem toho, že užívate aj drogy, stojí za to preskúmať váš životný štýl. Upravte výživu, vstúpte do stravy viac čerstvej zeleniny a ovocia.

Menej by mali jesť tučné jedlá, múku. Aj správne a uskutočniteľné cvičenie pomôže posilniť telo. Musíte ísť viac na čerstvom vzduchu a získať maximálne množstvo pozitívnych emócií.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Uveitída oči - aké ochorenie, fotografie, príčiny, symptómy a liečba

Uveitída je všeobecný pojem označujúci zápal rôznych častí choroidov (dúhovka, ciliárne telo, choroid). Hlavným faktorom, ktorý prispieva k rozvoju uveitídy, je určité spomalenie prietoku krvi v očnom uveálnom trakte.

Cerebrálna angiodystónia - porušenie tónu mozgových ciev

Dôležitým ukazovateľom ľudského zdravia - tón. Skutočnosť, že je potrebné presne sledovať tento ukazovateľ, je známy mnohým, ale nie každý zoberie do úvahy skutočnosť, že tón nie je len v svaloch.

Stojace plavidlá: choroby. Liečba, prevencia cievnych ochorení končatín

Choré nohy... Aké utrpenie prinášajú ľuďom, niekedy úplne zneschopňujúce, robia život len ​​nesnesiteľným! Bohužiaľ, plavidlá na svojich nohách sa dnes obávajú nielen staršej populácie.

Čo je ROE v krvnom teste

ROE v krvi je reakcia alebo rýchlosť sedimentácie erytrocytov.
Normálna ROI pre ženy viac ako pre mužov.Je to spôsobené fyziologickými procesmi ženského tela.
Zvýšenie rýchlosti je často spojené so zápalovým procesom a je jeho prvým znakom.

Účinná liečba hypertenzného syndrómu

Hypertenzný syndróm je charakterizovaný súborom znakov sprevádzajúcich abnormálne procesy v mozgu. Symptomatická choroba vyvoláva zvýšený tlak v lebke spojenom s nádorom, nádorom, ktorý vyplňuje vnútrolebečný priestor.

Hemoragická vaskulitída - príčiny, symptómy a liečba

Hemoragická vaskulitída sa považuje za ochorenie, ktoré je typom imunitnej vaskulitídy malých ciev a je charakterizované zvýšenou tvorbou imunitných komplexov, zvýšením priepustnosti cievnych stien.