Prípravky podskupín sú vylúčené. umožniť

popis

Antiagregancia inhibuje agregáciu krvných doštičiek a červené krvinky, znižuje ich schopnosť prilepiť a adhézovať (adhéziu) endotelium krvných ciev. Znížením povrchového napätia erytrocytových membrán uľahčuje ich deformáciu pri prechode cez kapiláry a zlepšuje prietok krvi. Antitrombotické činidlá môžu nielen zabrániť agregácii, ale tiež spôsobiť rozklad agregovaných krvných doštičiek.

Ich použitie pre prevenciu pooperačných krvných zrazenín, s tromboflebitída, retinálna trombózy, porúch prekrvenia mozgu, atď, rovnako ako pre prevenciu tromboembolických príhod u pacientov s ischemickou chorobou srdca a infarktu myokardu.

Inhibičný účinok na adhéziu (agregácie), krvných doštičiek (a erytrocytov), ​​majú väčší alebo menšej miere liečiv odlišné farmakologické skupiny (organické nitráty, blokátory kalciových kanálov, purínové deriváty, antihistaminiká, atď). Výrazný protidoštičkový účinok majú NSAID, z ktorých sa široko používa kyselina acetylsalicylová na prevenciu tvorby trombu.

Kyselina acetylsalicylová je v súčasnosti hlavným predstaviteľom protidoštičkových látok. To má inhibičný účinok na spontánny a indukovanej agregácie a adhézie krvných doštičiek a aktiváciu uvoľnenie doštičiek faktorov 3 a 4. Je ukázané, že jej antiagregačný aktivita je úzko spojená s vplyvom na biosyntézu a PG liberatiou metabolizmu. Podporuje uvoľňovanie vaskulárneho endotelu PG, vrátane PGI2 (Prostacyklínu). Druhý spôsob aktivuje adenylátcyklázu, znižuje obsah ionizovaného vápnika v krvných doštičkách - jeden z troch hlavných mediátorov agregácie a má aj disagregačnú aktivitu. Okrem toho kyselina acetylsalicylová, ktorá potláča aktivitu cyklooxygenázy, znižuje tvorbu tromboxanu A v krvných doštičkách.2 - prostaglandín s opačným typom aktivity (proagregačný faktor). Vo veľkých dávkach kyselina acetylsalicylová tiež inhibuje biosyntézu prostacyklínu a iných antitrombotických prostaglandínov (D2, E1 a ďalšie). V tejto súvislosti je kyselina acetylsalicylová predpísaná ako antiagregant v relatívne malých dávkach (75 - 325 mg denne).

Protidoštičkové lieky

V modernej medicíne sa používajú lieky, ktoré môžu ovplyvniť zrážanie krvi. Ide o antiagreganciu.

Aktívne zložky majú vplyv na metabolické procesy, čo je prevencia tvorby trombov v cievach. Vo väčšine prípadov lekári predpisujú takéto prostriedky na patológiu srdca.

Použitie liekov v tejto kategórii zabraňuje priľnutiu krvných doštičiek nielen medzi sebou, ale aj so stenami krvných ciev.

Aký druh lieku

Keď sa na ľudskom tele formuje rana, krvné bunky (krvné doštičky) sa posielajú do miesta poranenia, aby sa vytvorila krvná zrazenina. S hlbokými rezmi je dobré. Ak je však zranená alebo zapálená krvná cieva, je prítomný aterosklerotický plát, situácia sa môže smutne skončiť.

Existujú určité lieky, ktoré znižujú riziko tvorby krvných zrazenín. Tieto lieky tiež eliminujú bunkovú agregáciu. Takéto činidlá zahŕňajú protidoštičkové činidlá.

Lekár predpisuje lieky, hovorí pacientom, čo to je, aký účinok majú drogy a na čo sú potrebné.

klasifikácia

V medicíne sú izolované lieky na prevenciu krvných doštičiek a erytrocytov používané na profylaxiu. Lieky majú mierny účinok, zabraňujú výskytu krvných zrazenín.

 1. Heparín. Nástroj sa používa proti hlbokej žilovej trombóze, embólii.
 2. Kyselina acetylsalicylová (aspirín). Efektívna a lacná medicína. V malých dávkach sa krváca. Ak chcete dosiahnuť výrazný účinok, mali by ste liek užívať dlho.
 3. Dipyridamol. Aktívne zložky rozširujú krvné cievy, znižujú krvný tlak. Rýchlosť prietoku krvi sa zvyšuje, bunky dostávajú viac kyslíka. Dipyridamol pomáha s angínou dilatáciou koronárnych ciev.

Klasifikácia liekov je založená na účinku každej antiagregačnej látky. Správne zvolený nástroj vám umožňuje dosiahnuť maximálny účinok pri liečbe a zabrániť možným komplikáciám, dôsledkom.

 1. Pentoxifylín. Biologicky aktívne látky zvyšujú reológiu krvi. Flexibilita červených krviniek sa zvyšuje, môžu prechádzať cez malé kapiláry. Na pozadí používania pentoxifylínu krv stáva tekutá, pravdepodobnosť lepenia buniek klesá. Liek je predpísaný pacientom s poruchami obehu. Kontraindikované u pacientov po infarkte myokardu.
 2. Reopoligljukin. Liek s podobnými charakteristikami ako Trental. Jediný rozdiel medzi liekmi spočíva v tom, že Reopoliglyukin je pre ľudí bezpečnejší.

Medicína ponúka komplexné lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Lieky obsahujú protidoštičkové látky rôznych skupín zodpovedajúceho účinku. Najefektívnejšie sú Cardiomagnyl, Aspigrel a Agrenoks.

Princíp činnosti

Lieky blokujú tvorbu krvných zrazenín v cievach a zriedia krv. Každý liek má špecifický účinok:

 1. Kyselina acetylsalicylová, Triflusal - najlepšie prostriedky v boji proti agregácii krvných doštičiek a tvorbe krvných zrazenín. Obsahujú účinné látky, ktoré blokujú tvorbu prostaglandínov. Bunky sa zúčastňujú na začiatku systému koagulácie krvi.
 2. Trifusal, Dipyridamol majú antiagregatný účinok, čo zvyšuje obsah cyklickej formy adenozínmonofosfátu v krvných doštičkách. Je narušený proces agregácie medzi krvnými bunkami.
 3. Klopidogrel obsahuje účinnú látku schopnú blokovať receptory adenozíndifosfátu na povrchu krvných doštičiek. Zrazeniny sa tvoria pomalšie v dôsledku deaktivácie krvných buniek.
 4. Lamifiban, Framon - lieky, ktoré blokujú aktivitu glykoproteínových receptorov umiestnených na membráne krvných buniek. Vzhľadom na aktívny vplyv účinných látok sa pravdepodobnosť adhézie krvných doštičiek zníži.

Existuje veľký zoznam liekov používaných na liečbu a prevenciu trombózy. V každom jednotlivom prípade lekár zvolí najefektívnejšie, berúc do úvahy charakteristiky pacienta, stav jeho tela.

Keď je menovaný

Lekár predpisuje lieky, predpisuje prostriedky po dôkladnej lekárskej prehliadke na základe zavedenej diagnózy a výsledkov výskumu.

Hlavné indikácie použitia:

 1. Na profylaktické účely alebo po záchvate ischemickej cievnej mozgovej príhody.
 2. Obnoviť poruchy spojené s cerebrálnym obehom.
 3. So zvýšeným krvným tlakom.
 4. V boji proti chorobám, ktoré zasiahli cievy dolných končatín.
 5. Na liečbu ischemickej choroby srdca.

Moderné protidoštičkové lieky sú predpísané pacientom po operácii srdca alebo ciev.

Samoliečenie sa neodporúča, pretože má mnoho kontraindikácií a vedľajších účinkov. Konzultácie a menovanie lekára sú potrebné.

Na dlhodobú prevenciu a liečbu trombózy, embolizácie, lekári predpisujú pacientom nepriame antiagregačné lieky. Lieky majú priamy účinok na systém koagulácie krvi. Funkcia plazmatických faktorov sa znižuje, tvorba zrazeniny nastáva pomalšie.

Kto je zakázaný prijímať

Prípravky predpísané lekárom. Lieky obsahujú určité kontraindikácie, o ktorých by ste si mali byť vedomí. Liečba antiagregačnými látkami je zakázaná v nasledujúcich prípadoch:

 • v prípade peptického vredu tráviaceho systému v akútnom štádiu;
 • ak existujú problémy s fungovaním pečene a obličiek;
 • pacienti s hemoragickou diatézou alebo patológiami, proti ktorému sa zvyšuje riziko krvácania;
 • ak bol pacient diagnostikovaný s ťažkým srdcovým zlyhaním;
 • po záchvate hemoragickej mozgovej príhody.

Tehotné ženy počas tretieho trimestra a mladé matky, ktoré dojčia, by sa nemali liečiť antidoštičkami. Je potrebné konzultovať s lekárom alebo starostlivo prečítať návod na použitie liekov.

Možné vedľajšie účinky

Použitie protidoštičkových látok môže spôsobiť nepohodlie a nepohodlie. Keď sa vyskytnú vedľajšie účinky, objavia sa charakteristické príznaky, ktoré sa majú hlásiť lekárovi:

 • únava;
 • pocit pálenia v hrudníku;
 • bolesti hlavy;
 • nevoľnosť, zažívacie ťažkosti;
 • hnačka;
 • krvácanie;
 • bolesti žalúdka.

V zriedkavých prípadoch sa pacient obáva alergickej reakcie na telo s edémom, kožnou vyrážkou, vracaním, problémami so stoličkou.

Aktívne zložky liekov môžu zhoršiť funkciu reči, dýchania a prehĺtania. Taktiež zvyšuje srdcový tep, zvyšuje telesnú teplotu, pokožku a oči sa stáva žltačkou.

Medzi vedľajšie účinky patrí všeobecná slabosť v tele, bolesť v kĺboch, zmätenosť a výskyt halucinácií.

Zoznam cenovo najdostupnejších, najlacnejších a účinnejších prostriedkov

Moderná kardiológia ponúka dostatočný počet liekov na liečbu a prevenciu trombózy. Je dôležité, aby antiagregant bol predpísaný ošetrujúcim lekárom. Všetky antikoagulanciá majú vedľajšie účinky a kontraindikácie.

 1. Kyselina acetylsalicylová. Často sa predpisuje pacientom ako preventívnym opatrením na zabránenie vzniku krvnej zrazeniny. Aktívne súčasti majú vysokú mieru absorpcie. Antidoštičkový účinok sa vyskytuje 30 minút po prvej dávke. Liečivo je dostupné v tabletách. V závislosti od diagnózy lekár predpisuje 75 až 325 mg denne.
 2. Dipyridamol. Protidoštičkové činidlo, ktoré dilatuje koronárne cievy, zvyšuje rýchlosť krvného obehu. Účinnou zložkou je dipyridamol. Antikoagulant chráni steny ciev a znižuje schopnosť krvných buniek držať sa spolu. Uvoľňovanie formy: pilulky a injekcie.
 3. Heparín. Priamy účinok antikoagulantu. Účinnou zložkou je heparín. Činidlo, ktorého farmakológia poskytuje antikoagulačný účinok. Liek je predpísaný pacientom, ktorí majú vysoké riziko vzniku krvných zrazenín. Mechanizmus dávkovania a liečby sa vyberá individuálne pre každého pacienta. Liečivo je dostupné v injekciách.
 4. Tiklopidín. Činidlo je účinnejšie ako kyselina acetylsalicylová. Ale dosiahnutie terapeutického účinku bude trvať dlhšie. Liečba blokuje prácu receptorov a znižuje agregáciu krvných doštičiek. V lieku vo forme tabliet musí byť pacient užívaný 2 krát denne na 2 kusy.
 5. Iloprost. Liečivo znižuje priľnavosť, agregáciu a aktiváciu krvných buniek. Rozširuje arterioly a venuly, obnovuje vaskulárnu permeabilitu. Ďalším názvom lieku je Ventavis alebo Ilomedin.

Toto je neúplný zoznam protidoštičkových látok používaných v medicíne.

Lekári neodporúčajú samošetrenie, je dôležité okamžite konzultovať špecialistu a podstúpiť liečbu. Antidoštičky sú predpísané kardiológa, neurológom, chirurgom alebo terapeutom.

Vo väčšine prípadov pacienti užívajú lieky na zvyšok svojho života. Všetko závisí od stavu pacienta.

Osoba by mala byť pod neustálym dohľadom špecialistu, pravidelne vykonávať testy a dôkladne preskúmať parametre zrážania krvi. Reakcia na liečbu protidoštičkovými látkami prísne pozorujú lekári.

Klasifikácia protidoštičkových liekov

Endotelové testy ("štipka", "turnaj", "manžeta"). Ak chcete otestovať zovretie, lekár zhromaždí pokožku pod kĺbovou kosťou a urobí štipku. Zvyčajne nie je žiadna zmena ihneď po štipke alebo o 24 hodín neskôr. Ak sa po 24 hodinách objavia na koži petechiae viditeľné na oku, je potrebné zvážiť dávkovanie dezagregujúcich látok. Na nasadenie popruhu na predlaktie 1,5-2 cm pod kubitálnou dutinou je načrtnutý kruh s priemerom 2,5 cm. Na rameno je aplikovaná manžeta s tonometrom a vytvára sa tlak 80 mm Hg. Art., Udržiavať ju striktne na tejto úrovni po dobu 5 minút. Potom sa v vymedzenom kruhu počíta počet petechií. Za normálnych okolností nie je pozorovaných viac ako 10 petechií. S nárastom počtu petechií je potrebné znížiť dávku dezagreganta.

Výskyt kože-hemoragického syndrómu. Pri bežnom koži nie je prítomný hemoragický syndróm. Jeho výskyt v ktoromkoľvek momente dezagregačnej liečby by sa mal interpretovať ako indikácia na zníženie dávky liekov alebo ich úplné zrušenie.

Klasifikácia činidiel s protidoštičkovou aktivitou:

Prípravky ovplyvňujúce agregáciu krvných doštičiek závislú od COX.

Prostriedky, ktoré znižujú aktivitu tromboxánového systému.

Inhibítory syntézy tromboxánu A2:

Inhibítory COX: kyselina acetylsalicylová, sulfinpyrazón, indobufén;

inhibítory tromboxánsyntázy: dazoxibén, benzydamín, pyramagrel.

Blokátory receptorov tromboxánu: chaingrel, vapiprost.

Prostriedky, ktoré zvyšujú aktivitu prostacyklínu.

Syntetické analógy prostacyklínu: iloprost, epoprostenol.

Stimulanty pre syntézu a uvoľňovanie prostacyklínu. kyselina nikotínová, nikotinát xantinolu.

Prostriedky na zníženie aktivity PDE: dipyridamol, pentoxifylín.

P antagonistov2Y-purínové receptory (tienopyridín): tiklopidín, klopidogrel.

Antagonisty PAF receptorov: kadsorenón, tanakan, ketotifen, alprazolam, triazolam.

Antagonisty integrínu IIb / IIIa.

Proteíny disintegrínu alebo RDG: barburín, flavoridin, kistrín, albolabrín, eptifibatid

Monoklonálne chimérne protilátky: abciximab

Nepeptidové antagonisty (fibány): lamifiban, tirofiban, kemilofiban, fra dafiban

I. Činidlá ovplyvňujúce dráhu agregácie krvných doštičiek závislú od COX.

Kyselina acetylsalicylová (Acidum acetylsalicylicum, Aspirín). Vzťahuje sa na nesteroidné protizápalové lieky. MD: Kyselina acetylsalicylová (ASA) interaguje s aktívnym centrom kokloxigenázy a jej acetyláty v serínovej forme stavu (Ser229). V dôsledku toho sa enzýmová aktivita nezvratne stráca. Inhibícia COX sa vyskytuje ako v krvných doštičkách, tak aj v endotelu, kde prestáva syntéza TxA.2 a PgI2. Pretože v endotelových bunkách je jadro, potom po niekoľkých hodinách, vďaka syntéze de novo COX molekúl, tvorba PgI2 sa obnovuje. Na rozdiel od endotelu, krvné doštičky nemajú jadro, preto syntézu TxA2 obnovuje sa len ako nové krvné doštičky v kostnej dreni. Okrem toho sa predpokladá, že citlivosť COX krvných doštičiek na kyselinu acetylsalicylovú je niekoľkonásobne vyššia ako senzitivita COX endotelu, preto v pomerne malých dávkach ASC inhibuje hlavne doštičkový COX.

FE: v dávkach až do 325 mg / deň ASA znižuje agregáciu doštičiek s malými alebo žiadnymi antipyretickými, analgetickými alebo protizápalovými účinkami. Zatiaľ je ASC "zlatým štandardom" pri výbere antiagregačnej terapie, jeho účinnosť a bezpečnosť v porovnaní s inými antiagregačnými činidlami boli potvrdené v mnohých klinických štúdiách.

RD: Ako antiagregant sa ASK užíva 100-325 mg / deň v jednej dávke spravidla večer. So zlou toleranciou sa môžete predpisovať každý druhý deň v rovnakých dávkach.

NE: 1) zvýšené riziko krvácania u pacientov s latentnými defektmi hemostatického systému alebo pri užívaní spolu s inými liekmi, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi; 2) NSAID-gastropatia - ulcerózna lézia žalúdočnej sliznice; 3) akútna intravaskulárna hemolýza u osôb s defektom glukózo-6-fosfátdehydrogenázy; 4) dlhodobé podávanie môže vyvolať makrocytárnu anémiu spôsobenú nedostatkom folátu; 5) teratogénny účinok pri použití u tehotných žien.

FV: tablety s koncentráciou 0,1; 0,325 a 0,5.

S ulfínpyrazónom (Sulfinpyrazón, Anturan) Farmakologicky aktívny metabolit fenylbutazónu. MD: nevratne inhibuje cyklooxygenázu a endotel na doštičkách. V endotelu, vzhľadom na syntézu enzýmu de novo, tvorba PgI2 zotavuje sa po niekoľkých hodinách, ale tvorba TxA2 sa neobnoví, kým sa aktualizuje fond cirkulujúcich krvných doštičiek. Okrem toho sulfinpirazón znižuje uvoľňovanie ADP a serotonínu z krvných doštičiek počas degranulácie.

FE: Inhibuje adhéziu doštičiek vo väčšej miere ako ich agregácia. Napriek tomu, že je derivovaný z nesteroidného protizápalového činidla, sulfinpyrazón nemá analgetickú a antipyretickú aktivitu. V malých dávkach nemá protidoštičkovú aktivitu, ale má výrazný uricosurický účinok, ktorý sa niekedy používa pri liečbe dny a hyperurikémie.

RD: Ako antiagregant sa sulfinpyrazón užíva 200-400 mg 4-krát denne. NE: Možné zhoršenie žalúdočných vredov a dvanástnikového vredu. FV: dražé pri 0,2; tablety s 0,1.

A ndobufen (Indobufenum, Ibustrine). Predpokladá sa, že mechanizmus účinku tohto nástroja je spojený s reverzibilnou inhibíciou aktivity cyklooxygenázy. Po jednej aplikácii sa účinok lieku udržuje 12 hodín. Okrem protidoštičkového účinku má slabý analgetický a protizápalový účinok.

RD: Aplikujte perorálne 100-200 mg dvakrát denne po jedle. V prípade poškodenia funkcie obličiek (klírens kreatinínu menej ako 40 ml / min) sa dávka lieku musí znížiť dvakrát.

NE: krvácanie, NPVS-gastropatia.

FV: tablety s 0,2.

Dazoxyben, bezidamín (benzydamín), pyramagrel. Tieto zlúčeniny pôsobia ako kompetitívne inhibítory tromboxán syntetázy. Súťažia s PgG2 a pgh2 pre aktívne centrum tohto enzýmu a nakoniec rýchlosť tvorby TxA2 prudko klesá. Ako sa však ukázalo v niekoľkých kontrolovaných klinických štúdiách, účinnosť týchto liekov je nízka. Predpokladá sa, že jedným z dôvodov je akumulácia tromboxánu v progenitorových bunkách - PgG endoprerexoch2 a pgh2, ktoré pôsobia ako agonisty receptora tromboxánu a sú schopné indukovať agregáciu krvných doštičiek aj v neprítomnosti TxA2. V súčasnosti sa tieto nástroje prakticky nepoužívajú v klinickej praxi.

Ridogrel, Vapiprost. Tieto lieky majú kombinovaný účinok na metabolizmus tromboxánu: znižujú aktivitu tromboxán syntetázy a súčasne pôsobia ako receptorové antagonisty pre TxA2. teda tieto činidlá nielen inhibujú tvorbu tromboxánu, ale tiež blokujú na úrovni receptora proagregačný účinok TxA2 a ďalšie cyklické endoperoxidy (PgH2, TTP2). V roku 1994 sa uskutočnila rozsiahla klinická štúdia s Ridogrelom v porovnaní s kyselinou acetylsalicylovou. Výsledky štúdie presvedčivo ukázali, že ridogrel neprekračuje klinickú účinnosť ASA.

Iloprost (Iloprost) - syntetický analóg PgI2. MD: Pri vstupe do tela interaguje s prostacyklínovými receptormi na povrchu krvných doštičiek a buniek hladkých buniek ciev, čo vedie k aktivácii dráhy adenylátcyklázy na reguláciu hladín vápnika a v dôsledku toho klesá obsah voľných iónov vápnika v cytosóloch buniek.

FE: Redukcia voľného vápnika v cytoplazme krvných doštičiek vedie k antiagregačnému účinku. U buniek hladkého svalstva je zníženie hladín vápnika sprevádzané relaxáciou buniek, rozvoj hypotenzného účinku. Na rozdiel od iných analógov prostaglandínu, iloprost znižuje tlak v pľúcnom obehu (a. Pulmonalis), a preto sa niekedy používa na liečbu pľúcnej hypertenzie. Vzhľadom na vazodilatačný účinok sa iloprost tiež používa na liečenie ochorení cievnych obliterujúcich končatín (Raynaudov syndróm, Buergerovu chorobu, endterteritis obliterans atď.). Rovnako ako prírodný prostacyklín iloprost zvyšuje aktivitu lecitín-cholín-acyltransferázy (LCAT) cievnej steny, ktorá prispieva k premene voľného cholesterolu na formu esterov a syntézu HDL cholesterolu, zatiaľ čo produkcia LDL klesá (anti-aterogénny účinok). Niekedy sa iloprost používa na prevenciu a liečbu trombocytopénie, ku ktorej dochádza u pacientov užívajúcich nefrakcionovaný heparín. Predpokladá sa, že to je spôsobené schopnosťou iloprostu (rovnako ako iných analógov prostacyklínu) zvýšiť životnosť krvných doštičiek.

RD: Pomaly sa injekčne podáva intravenózne počas 45 minút v dávke 1 až 3 ng / kg / min (maximálne 10 μg na injekciu). Niekedy sa iloprost podáva perorálne 1 mikrogramom / kg 2-3-krát denne, avšak pri perorálnom podaní jeho biologická dostupnosť nepresiahne 16%.

NE: 1) gastrointestinálne poruchy - anorexia, nauzea, vracanie, hnačka; 2) kolaps, ortostatická hypotenzia; 3) kožná vyrážka, bolesť v oblúku po žilách; 4) paradoxná amplifikácia agregácie trombocytov sa pozoruje veľmi často po ukončení infúzie iloprostu; 5) prebytok prípustných dávok môže viesť k vzniku ťažkých ventrikulárnych arytmií vysokých gradácií, ktoré sú spôsobené preťažením Ca2 + myokardu. Nežiaduce účinky iloprostu sa znižujú kombinovaným použitím s ASA (až do 300 mg / deň).

Epoprostenol (Aepoprostenolum) je tiež syntetický analóg prostacyklínu, ktorý má rovnaké účinky ako iloprost. Na rozdiel od iloprostu, epoprostolol má selektívnejší účinok na receptory trombocytov, a preto nemá prakticky žiadny hypotenzívny účinok.

H kyselina Ikotínová (Acidum nicotinicum, Niacín, Vitamín PP) - vitamín B3 (PP). MD: Keď sa podáva parenterálne, kyselina nikotínová spôsobuje uvoľňovanie veľkého množstva PgI z endotelu.2, histamínom a kinínom podobných látok, čo vedie k zníženiu agregácie doštičiek, k vazodilatácii. Z dôvodu zlej tolerovateľnosti sa však prípravky s kyselinou nikotínovou nepoužívajú na dlhodobú liečbu ako protidoštičkové látky.

RD: Podávanie kyseliny nikotínovej sa najčastejšie používa na vylučovanie cievnych ochorení dolných končatín. Liečivo sa podáva intravenózne vo forme 1% roztoku podľa schémy: v prvý deň 1 ml, v 2 - 2 ml, v 3 - 3 ml atď. do 10 ml denne, po uplynutí ktorého sa dávka zníži na 1 ml / deň a opäť sa upraví na 1 ml.

K dnešnému dňu neexistuje žiadne klinicky spoľahlivé potvrdenie prínosu liečby kyselinou nikotínovou v porovnaní s inými antiagregačnými činidlami.

NIE: Väčšina nežiaducich účinkov kyseliny nikotínovej spôsobilo uvoľňovanie histamínu a kinínového systému aktivácie. Rýchla podávanie kyseliny nikotínovej je sprevádzané prekrvenie kože, žihľavku, svrbenie. Uvoľňovanie histamínu a bradykinínu vedie k poklesu krvného tlaku je sprevádzaný ťažkou závratmi. Evokované histamínu a kiníny prekrvenie a opuch sliznice žlčových ciest a močovej trubice môže viesť k rozvoju príznakov pripomínajúce útok biliárnej koliky, poruchy dizuricheskie (silné pálenie pri močení, spastická kontrakcie močového mechúra na konci močenia). Dlhodobé užívanie kyseliny nikotínovej môže vyvinúť komplikácie v gastrointestinálnom trakte: anorexia, vracanie, hnačka, žalúdočnej sliznice ulcerácie, abnormálna funkcia pečene (prudké zvýšenie sérových transamináz); možné, hyperglykémia a hyperurikémia, čo môže zhoršiť latentnú dekompenzácia vyskytujúce dnu alebo diabetes.

Napriek skutočnosti, že nikotínamid je zbavený väčšiny nežiaducich účinkov kyseliny nikotínovej, jeho použitie ako protidoštičkového činidla je neúčinné.

FV: ampulky s 1% roztokom s objemom 1 ml.

K nikotinátu Santinola (Xantinoli nicotinas, Complamin). Tento nástroj je kombináciou derivátu teofylínu - xantínu a kyseliny nikotínovej. MD: obsiahnutá v molekule kyseliny nikotínovej spôsobuje uvoľňovanie prostacyklínu z endotelu, čo poskytuje vazodilatáciu a protidoštičkový účinok. Xantinol je slabý antagonista A1-purínové receptory a ich zablokovanie, zvyšuje účinok kyseliny nikotínovej: narušená ADP-závislú dráhu agregácie doštičiek, dochádza vaskulárneho hladkého svalstva relaxáciu blokovaním purínových receptorov na ich povrchu.

PV: na slabé proti doštičkám a vazodilatačný účinok xantinol nikotinát používané pri liečbe oklúznych ochorení dolných končatín, diabetická retinopatia a Angio základe (malé straty retinálnych kapilár, obličiek a ďalších orgánov.). Všeobecne platí, že xantinol nikotinát lepšie tolerovaný než kyseliny nikotínovej. Ako pentoxifylín xantinol nikotinát zlepšuje reologické vlastnosti krvi, zvýšením deformovateľnosť erytrocytov (pozri. Pentoxifylín).

RD: ksantinola nikotínové vymenovať vnútro 0,15-0,3 g 3-krát denne po jedle, kurzov pre 2 mesiace. V závažných prípadoch môže byť podávaný intramuskulárne v dávkach 300 mg 1-3-krát denne, alebo pomalou intravenóznou infúziou po nariedení 1500mg xantinol nikotinát v 500 ml 5% glukózy (injekcia musí pokračovať najmenej po dobu 3-4 hodín).

NE: Bohužiaľ, vazodilatačný účinok nikotinátu xantinolu je výraznejší v intaktných cievnych bazénoch a jeho závažnosť v oblastiach postihnutých ischémiou je oveľa menej. Preto s použitím nikotinátu xantínu je možné vyvinúť "lúpežný syndróm" - paradoxné zvýšenie toku krvi v normálne perfúznych tkanivách a jeho prudký pokles v ischemických zónach. Najnebezpečnejším je lúpežný syndróm u ľudí s koronárnou artériovou chorobou s podkritickou stenózou koronárnej artérie.

FV: pilulky a pilulky 0,15; roztoku v ampulkách 15% pre 2 a 10 ml.

Dipyridamol (Dipyridamolum, Curantyl, Persantin). MD: Predpokladá sa, že mechanizmus účinku dipyridamolu je spojený s niekoľkými procesmi.

Dipiridamol zvyšuje tvorbu prostacyklínu v endotelu (PgI2), ktorý má protidoštičkový účinok.

Dipyridamol znižuje cytoplazmatickú fosfodiesterázovú aktivitu krvných doštičiek. To vedie k zastaveniu hydrolytickej deštrukcie cAMP v nich, ktorá sa vytvára pod vplyvom Pgl2, a zvyšuje protidoštičkový účinok prostacyklínu.

Dipyridamol je kompetitívny inhibítor adenozín deaminázy - hlavného enzýmu na využitie adenozínu v cievnom lôžku. Dipyridamol inhibuje zachytenie adi- nozínu endotelom a červenými krvinkami. Nakoniec sa zvyšuje koncentrácia adenozínu v krvi. Rovnako ako AMP, adenozín môže blokovať P2Y-receptory trombocytov a inhibujú ich aktiváciu pod vplyvom ADP, a preto inhibujú proagregačný účinok ADP.

PV: Dipyridamol inhibuje väčšiu priľnavosť než zhlukovaniu krvných doštičiek, avšak pôsobenie sily proti zrážaniu doštičiek, je porovnateľná s kyselinou acetylsalicylovou. Dipyridamol má vazodilyatiruyuschee účinok v dôsledku porušenia aktivity PDE cievneho hladkého svalstva a zvýšenie hladiny cAMP v nich. Relaxácia hladkého svalstva je spôsobený zatiaľ čo 2 procesy: 1) cAMP aktivuje proteín transportér Ca2 + iónov v bunkovej membráne, čo odstránilo ionizovaný vápnik z cytoplazmy a fibrilami myocytov-ta uvoľniť; 2) cAMP-dependentný proteín kinázy fosforizuje fosforylázykinázy enzým a premeniť ho na aktívnu formu. Fosforylázykinázy, podľa poradia, Phos-foriliruet kinázy, ľahký reťazec myozínu, a tým ju inaktivuje. Neaktívne myozínových ľahký reťazec kináza nie je schopný poskytovať fosforylácii myosin požadované počas kontrakcie hladkého svalstva. Nakoniec, je uvoľnenie buniek hladkého svalstva a rozvíja vazodilatáciu so znížením krvného tlaku. (V schéme 2, regulácia tonusu hladkého svalstva je znázornený podrobnejšie.)

Schéma 2. Regulácia tónových buniek hladkého svalstva ciev. AU - adenylátcykláza; PDE - fosfodiesteráza; IP3 - inositol trifosfát; PIP2 - fosfatidyl inositol bifosfát; cAMP-Pk-cAMP-dependentné proteínové kinázy; Calmodulin - Calmodulin Active Complex; KR - fosforyláza kináza; KLC - myozínová ľahká reťazca kináza; LCM - myozínové ľahké reťazce; GC - guanylátcykláza; NO - oxid dusnatý (relaxačný faktor závislý od endotelu). Červené cesty poskytujú zvýšenie tónu myocytov, zelené - jeho pokles.

Pre dipyridamol je tiež charakterizovaný imunomoduliruyuschee pôsobenie. Viaceré klinické štúdie ukázali, že užívanie dipyridamolu znižuje riziko vzniku malígnych nádorov kolorektálnej zóny. Predpokladá sa, že tento účinok lieku je spôsobený účinkom zvýšenej hladiny cAMP v bunke na expresiu množstva proonkogénov v jeho jadre.

Dipyridamol má slabý kardiotonický účinok, ktorý je spojený so zvýšením hladiny adenozínu a zvýšením syntézy ATP v myokarde.

PD: Dipiridamol sa užíva perorálne na prázdny žalúdok 75 mg 3 krát denne. S dobrou toleranciou môže byť dávka lieku zvýšená na 300 až 450 mg / deň. Možno intravenózne podanie tejto drogy.

NE: 1), s rýchlou intravenóznou injekciou môže spôsobiť sčervenanie tváre, hypotenzia a tachykardia; 2) rozvoj "ukradnúť syndróm" liekov, keď sa podáva intravenózne alebo orálne podávané vo vysokých dávkach (vývoj syndróm v dôsledku vyššej účinnosťou dipyridamolu vazodilyatiruyuschim za bežných nádob a menšie - v ischemickej oblasti); 3) alergické reakcie; 4) so ​​spoločnou schôdzku s ß-laktámové antibiotiká a tetracyklíny môžu paradoxné posilnenie účinky dipyridamolu.

PV: tablety a pilulky o 0,025 a 0,075; roztok v ampulkách 0,5% -2 ml.

Pentoxifylín (Pentoxyphylline, Trental, Agapurin) je derivát teobromínu. MD: Predpokladá sa, že liek má mnohostranný účinok na systém hemostázy:

Pentoxifylín pôsobí ako slabý antagonista P2Y-receptory a súťaží sa s ADP na väzbu na tieto receptory, znižuje proagregačný účinok ADP na purínové receptory a zostavenie integrínových receptorov.

Pentoxifylín znižuje syntézu fibrinogénu a zvyšuje tvorbu tkanivového aktivátora plazminogénu (t-PA), čo vedie k zvýšeniu aktivity fibrinolytického systému.

Pentoxifylín zvyšuje aktivitu enzýmov glykogenolýzy v erytrocytoch a tým zvyšuje obsah difosfoglycerátu v nich. V erytrocytoch má difosfoglycerát nielen energetickú funkciu, ale je aj odpojovačom cytokrínového proteínu erytrocytového spektra a kontraktívneho proteínu aktínu. Prerušenie spolupráce týchto bielkovín dáva erytrocytovej membráne zvýšenú schopnosť deformovať, takže erytrocyt (s priemerom približne 7 mikrónov) ľahko prechádza aj cez najmenšie kapiláry (s priemerom približne 5 mikrónov). Okrem toho narušenie spolupráce spektrínom a aktínom spôsobuje konformačné zmeny proteínov draslíkových kanálov a prevádza kanály do neaktívneho stavu. Výsledkom je zníženie prúdov "úniku" draslíka z cytoplazmy erytrocytov a ich osmotická rezistencia. Tento mechanizmus účinku pentoxifylínu je základom jeho schopnosti zlepšiť dynamické vlastnosti červených krviniek.

PV: Pentoxifylín znižuje adhéziu a agregáciu krvných doštičiek, pôsobí určitý efekt vazodilyatiruyuschy. Vazodilatácia v renálnych glomerulárnych kapilár vedie k určitému zvýšeniu diurézy. Blokovaním typu III PDE v kardiomyocytov-s, pentoxifylín má malú kardiotonického účinku. Je potrebné poznamenať, že účinok pentoxifylínu sa vyvíja pomaly, antiagregačný účinok je iba 1 až 2 dni, a zmena dynamických vlastností červených krviniek dochádza iba po 2-4 týždňoch pravidelného príjmu lieku. To je spôsobené skutočnosťou, že pentoxifylín ovplyvnená než zrelých červených krviniek, a znovu vytvorené v priebehu krvotvorných buniek a klinický účinok je vidieť len po cirkuláciu erytrocytov bazén bude nahradená novými bunkami. Okrem toho, pentoxifylín má posilňujúci účinok na dýchacích svalov (predovšetkým medzirebrové a membrána), čo vedie k zlepšeniu respiračných funkcií a ďalšie nasýtenia krvi kyslíkom. Tento účinok liečiva vo väčšej miere, vyjadrené pôvodné svalov hypoxia, ktorá sa vyskytuje s chronickými nešpecifických pľúcnych chorôb (hod. Bronchitída, bronchiálna astma, emfyzém, pľúcna fibróza, atď.)

Ukazuje sa, že pravidelné používanie pentoxifylínu znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka a kolorekty. Mechanizmus tohto účinku nie je úplne objasnený, ale predpokladá sa, že zmena v expresii génov faktora nekrózy nádorov pod vplyvom pentoxifylínu hrá v ňom určitú úlohu.

FC: V krvi je pentoxifylín v stave spojenom s erytrocytmi, kde dochádza k primárnemu metabolizmu liečiva, počas ktorého sa tvorí až 7 metabolitov, z ktorých 2, podobne ako materská zlúčenina, majú výraznú antiagregačnú aktivitu. Konečný metabolizmus pentoxifylínu sa vyskytuje v pečeni.

V klinike sa pentoxifylín používa hlavne na liečbu obliterujúcich cievnych ochorení končatín (Raynaudova choroba a syndróm, ateroskleróza obliterans, endarteritida, Buergerova choroba, diabetická noha atď.). Doteraz neboli vykonané žiadne randomizované kontrolované klinické štúdie tohto liečiva v iných patologických formách, preto nie sú k dispozícii žiadne spoľahlivé údaje o jeho účinnosti v kardiologických alebo iných patologických formách.

RD: Pentoxifylín sa má užívať perorálne s potravou 400 mg 3-krát denne, je možné intravenózne podať 100 mg lieku v 500 ml fyziologického roztoku vo forme infúzie 1,5-3,0 hodiny. Pri použití pentoxifylínu by mal byť pacient informovaný o tom, že liek sa má užívať bez toho, aby sa lámal a žuvanie tabliet (toto, rovnako ako užívanie s jedlom, umožňuje znížiť dráždivý účinok pentoxifylínu na sliznicu gastrointestinálneho traktu). Ak pacient zabudol užiť liek včas, má sa zvážiť čo najskôr po preskočení dávky, ale v žiadnom prípade sa nesnažte zdvojnásobiť ďalšiu dávku lieku!

NE: 1) pomerne často pentoxifylín spôsobuje dyspeptické poruchy vo forme nevoľnosti, vracania, hnačky, xerostómie; 2) alergické reakcie; 3) vo vysokých dávkach môže vyvolať vznik arytmií; 4) sa môže objaviť ospalosť alebo naopak k neobvyklému vzrušeniu pacienta; 5) Pentoxifylín v dostatočne vysokých koncentráciách sa nachádza v mlieku dojčiacich žien, preto sa neodporúča podávať dojčiacim matkám, berúc do úvahy údaje o onkogénnosti liečiva získaného u zvierat.

FV: 400 mg tablety; roztok v ampulkách 2% -5 ml.

Antidoštičkové činidlá - riedidlá krvi

Medzi protidoštičkové látky patrí skupina liekov, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.

Pôsobia v štádiu zrážania krvi, počas ktorého dochádza k zhlukovaniu alebo agregácii krvných doštičiek. Zabraňujú (zabraňujú) procesu lepenia krvných doštičiek a nedochádza k zrážaniu. Rôzne lieky v tejto skupine majú rôzne mechanizmy účinku na získanie protidoštičkového účinku.

Dnes medicína používa tak dlho známe lieky, ktoré podporujú zriedenie krvi, ako aj moderné lieky, ktoré majú menej kontraindikácií a menej výrazných vedľajších účinkov. Farmakológia neustále pracuje na nových liekoch, ktorých vlastnosti budú lepšie ako predchádzajúce lieky.

Keď je to predpísané

Hlavné indikácie pre užívanie protidoštičkových liekov sú nasledovné:

 • CHD (ischémia srdca).
 • Transistorové ischemické záchvaty.
 • Poruchy cerebrálnej cirkulácie, prevencia ischemických mŕtvice, stav po ischemickej mozgovej príhode.
 • Hypertenzívna srdcová choroba.
 • Stav po chirurgickom zákroku na srdci.
 • Znečistenie chorôb nožných ciev.

kontraindikácie

Rôzne lieky môžu mať rôzne kontraindikácie. Bežné sú tieto:

 • Poruchy pečene a obličiek vyjadrené.
 • Peptický vred.
 • Choroby súvisiace s rizikom krvácania.
 • Srdcové zlyhanie s výraznými prejavmi.
 • Hemoragická mŕtvica.
 • Tehotenstvo a dojčenie.

Zoznam protidoštičkových látok a ich klasifikácia

Všetky protidoštičkové látky sa dajú rozdeliť do skupín:

 1. Kyselina acetylsalicylová a jej deriváty (Trombo-AU, Aspirínové kardio, Acekardol, Cardiomagnyl, Aspicore, CardiASK) a ďalšie.
 2. Blokátory receptora ADP (klopidogrel, tiklopidín).
 3. Inhibítory fosfodiestezy (Trifusal, Dipyridamole).
 4. Blokátory glykoproteínových receptorov (Lamifiban, Eptifibatid, Tirofiban, Abtsiksimab).
 5. Inhibítory metabolizmu kyseliny arachidónovej (Indobufen, Picotamid).
 6. Lieky založené na rastlinách Ginkgo Biloba (Bilobil, Ginos, Ginkio).
 7. Rastliny s antiagregačnými vlastnosťami (gaštan, čučoriedok, čučoriedka, sladkého drievka, zelený čaj, zázvor, sójové bôby, brusnice, cesnak, ženšen, červená ďatelina, granátové jablko, ľubovník bodkovaný, cibuľa a iné).
 8. Do tejto kategórie patrí aj vitamín E, ktorý vykazuje rovnaké vlastnosti.

Teraz - podrobnejšie o niektorých z najbežnejších liekov.

aspirín

Najprv v zozname je kyselina acetylsalicylová alebo aspirín, najznámejší nástroj, ktorý sa široko používa nielen ako protidoštičkový prostriedok, ale aj ako protizápalový a antipyretický prostriedok. Mechanizmus účinku aspirínu je potlačenie biosyntézy tromboxánu A2, ktorý je v krvných doštičkách. Preto je proces lepenia narušený a krv koaguluje pomalšie. Vo veľkých dávkach pôsobí kyselina acetylsalicylová na iné koagulačné faktory, a preto sa antikoagulačný účinok zvyšuje.

Aspirín má rôzne indikácie, ale najčastejšie sa predpisuje na prevenciu trombózy. Liečivo sa dobre absorbuje v žalúdku a vylučuje sa obličkami počas 20 hodín. Efekt príde o pol hodiny. Mali by sa užívať až po jedle, inak hrozí riziko žalúdočných vredov. K dispozícii vo forme tabliet.

K vyššie uvedeným kontraindikáciám by sa mal pridať astma bronchiálna.

Aspirín spôsobuje veľa vedľajších účinkov, vrátane:

 • bolesti žalúdka;
 • nevoľnosť;
 • peptický vredový ochorenie tráviaceho traktu;
 • bolesť hlavy;
 • alergie;
 • poruchy obličiek a pečene.

clopidogrel

Toto liečivo je blokátor ADP receptorov. Blokuje väzbu adenozín trifosfátu na receptory, čo inhibuje proces adhézie krvných doštičiek. V porovnaní s inými blokátormi ADP receptory spôsobujú menej alergií a nežiaduce účinky z krvi a gastrointestinálneho systému.

Po požití dôjde k rýchlej absorpcii lieku v gastrointestinálnom trakte o hodinu neskôr maximálnu koncentráciu v krvi. Vylučuje sa výkalmi a močom. Maximálny účinok sa dosiahne asi týždeň a môže trvať až 10 dní. K dispozícii v tabletách.

Zabraňuje trombóze pri kardiovaskulárnych ochoreniach účinnejšie ako aspirín.

Liek by nemal byť predpisovaný s priamymi ani nepriamymi antikoagulanciami. Kontraindikácie sú v podstate rovnaké ako kontraindikácie iných látok patriacich do tejto skupiny.

Z vedľajších účinkov pozorovaných alergií, žltačky, porúch tráviaceho traktu, závratov.

Integrilin (Etifibatid)

Vzťahuje sa na antagonisty glykoproteínu IIb / IIIa. Zabraňuje väzbe fibrinogénu a koagulačných faktorov plazmatických receptorov doštičiek, čím zabraňuje adhézii krvných doštičiek. Neovplyvňuje APTT a protrombínový čas. Jeho akcie sú reverzibilné a po niekoľkých hodinách sa ich krvné doštičky vrátia na krvné doštičky.

Spoločne s liekom Integrilin sú heparín a kyselina acetylsalicylová predpísané na komplexnú liečbu akútneho koronárneho syndrómu. Dostupné v injekčnom roztoku a používa sa len pri hospitalizácii.

Liečba je kontraindikovaná počas tehotenstva, laktácie, vnútorného krvácania, hemoragickej diatézy, ťažkej hypertenzie, trombocytopénie, aneuryzmy, ťažkých obličkových a pečeňových patológií.

Vedľajšie účinky zahŕňajú bradykardiu, pokles krvného tlaku, alergické reakcie a zníženie počtu krvných doštičiek.

zvonkohra

Patrí do inhibítorov fosfodiesterázových doštičiek s hlavnou účinnou látkou dipyridamol.

Jeho antiagregačný účinok je založený na potlačovaní aktivity trombocytových enzýmov, uvoľňovaní prostacyklínu z endotelu a blokáde tvorby tromboxánu A2.

Jeho pôsobením sa blíži k aspirínu, navyše rozširuje koronárne cievy počas záchvatu angíny pectoris.

Absorbuje sa v tráviacom trakte rýchlo, o 40-60% a za hodinu dosahuje maximálnu koncentráciu v krvi. Odvodené od žlče.

Forma uvoľňovania liekov - piluliek a piluliek.

Z vedľajších účinkov, ktoré sa najčastejšie zaznamenali:

 • závraty;
 • bolesť hlavy,
 • nevoľnosť,
 • sčervenanie kože;
 • svalové bolesti;
 • zníženie krvného tlaku
 • kožné alergie;
 • zvýšené príznaky ischémie.

Tiklid (tiklopidín)

Toto liečivo je lepšie v protidoštičkovom účinku kyseliny acetylsalicylovej, ale požadovaný účinok sa prejavuje oveľa neskôr. Blokuje receptory krvných doštičiek IIb / IIIa, znižuje viskozitu krvi, zvyšuje elasticitu červených krviniek a trvá krvácanie.

Je predpísaná pre ťažkú ​​aterosklerózu, aby sa zabránilo ischémii po infarkte myokardu po chirurgickom zákroku bypassu koronárnej artérie ako profylaktického prostriedku na liečbu ochorení krvných doštičiek, aby sa zabránilo vzniku retinopatie na pozadí diabetu.

Formulár na uvoľnenie - pilulky.

Kombinované lieky

Zloženie týchto liekov zahŕňa niekoľko protidoštičkových látok, ktoré zlepšujú vzájomné pôsobenie. Medzi najčastejšie predpísané patria:

 • Aspigrel - obsahuje kyselinu acetylsalicylovú a klopidogrel.
 • Agrenox - obsahuje dipyridamol a aspirín.
 • Kardiomagnyl je založený na kyseline acetylsalicylovej a horčíku.
 • CombiASK je analóg Cardiomagnyl.
 • Magnicor sa nachádza v blízkosti zložky Cardiac Magnetic.

záver

Nezávislé použitie protidoštičkových liekov v dôsledku veľkého počtu kontraindikácií a vedľajších účinkov nie je povolené. Liečba sa má uskutočňovať pod dohľadom lekára, ktorý bude monitorovať rýchlosť zrážania krvi a v prípade potreby zmení dávku alebo liek.

Aj tie finančné prostriedky, ktoré sa predávajú v lekárňach bez lekárskeho predpisu, musíte užívať len na predpis. Patria sem aspirín, zvončeky a iné lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú, ako aj tablety na báze ginkga biloba. Nezapojujte sa do rastlín, ktoré majú protidoštičkové účinky.

33 protidoštičkových liekov, zoznam voľnopredajných liekov

Medzi protidoštičkové látky patrí skupina liekov, ktoré zabraňujú tomu, aby sa krvné bunky spojili a vytvorili krvnú zrazeninu. Zoznam protidoštičkových liekov pre lieky bez lekárskeho predpisu poskytol lekár Alla Garkusha.

Antikoagulanciá a antiagregačné lieky, aký je rozdiel

Ak dôjde k poškodeniu tkaniva, krvné doštičky sa posielajú na miesta poškodenia, kde sa zhromažďujú a vytvárajú krvné zrazeniny. Zastaví krvácanie vo vašom tele. Ak máte rez alebo ranu, je to veľmi potrebné. Ale niekedy krvné doštičky sú zoskupené vo vnútri cievy, ktorá je zranená, zapálená alebo má aterosklerotické plaky. Za všetkých týchto podmienok môže akumulácia krvných doštičiek viesť k vzniku krvných zrazenín vo vnútri cievy. Krvné doštičky sa môžu tiež držať okolo stentov, umelých srdcových chlopní a iných umelých implantátov, ktoré sú umiestnené vo vnútri srdca alebo krvných ciev. Bilancia dvoch prostaglandínov: prostacyklínový vaskulárny endotel a tromboxánové krvné doštičky zabraňujú adhézii krvných doštičiek a tvorbe bunkových agregátov.

Existuje rozdiel medzi antiagregačnými činidlami a antikoagulanciami.

 • Medzi protidoštičkové látky patria lieky, ktoré interferujú s bunkovou agregáciou (lepením) a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Sú podávané ľuďom, ktorí majú vysoké riziko vzniku krvných zrazenín. Protidoštičkové látky majú miernejší účinok.
 • Antikoagulanciá sú lieky, ktoré narúšajú koaguláciu. Na zníženie vývoja infarktu alebo cievnej mozgovej príhody sa predpisujú antikoagulanciá. Toto je ťažké delostrelectvo proti trombóze.
 • heparín,
 • Dicumarol (warfarín),
 • pijavica sliny

Tieto liečivá sa môžu použiť ako profylaxia na prevenciu hlbokej žilovej trombózy, embólie, ako aj na liečbu tromboembolizmu, infarktu a periférnych cievnych ochorení. Uvedené činidlá inhibujú koagulačné faktory závislé od vitamínu K a aktiváciu antitrombínu III.

Žiadne krvné zrazeniny!

Protidoštičková (protidoštičková) a antikoagulačná liečba je základom prevencie recidivujúcich mŕtvice. Hoci tieto ani iné lieky nemôžu defragmentovať (zničiť) priľnavé krvné bunky (trombus), sú účinné pri zachovaní zrazeniny z ďalšieho rastu a ďalej od cievnej oklúzie. Použitie protidoštičkových látok a antikoagulantov pomohlo zachrániť životy mnohých pacientov, u ktorých došlo k mŕtvici alebo infarktu.

Napriek potenciálnym prínosom nie je antiagregačná liečba indikovaná pre všetkých. Pacienti s ochorením pečene alebo obličiek, peptickými vredmi alebo gastrointestinálnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom, poruchami krvácania alebo bronchiálnou astmou si vyžadujú špeciálnu úpravu dávky.

Antikoagulancia sa považuje za agresívnejší ako antiagregačné činidlá. Odporúča sa hlavne pre ľudí s vysokým rizikom mozgovej príhody a pacientov s fibriláciou predsiení.

Napriek tomu, že antikoagulanciá sú pre týchto pacientov účinné, sú zvyčajne odporúčané iba u pacientov s ischemickou mozgovou príhodou. Antikoagulanciá sú drahšie a majú vyššie riziko vážnych vedľajších účinkov vrátane hematómov a kožných vyrážok, krvácania do mozgu, žalúdka a čriev.

Prečo potrebujeme antiagregačnú liečbu?

Pacient je zvyčajne predpísaný dezagregantmi, ak história zahŕňa:

 • koronárne arteriálne ochorenia;
 • infarkt myokardu;
 • bolesť hrdla;
 • mŕtvice, prechodné ischemické záchvaty (TIA);
 • periférne vaskulárne ochorenie
 • Okrem toho antiagregačné činidlá sú často predpísané v pôrodníctve, na zlepšenie prietoku krvi medzi matkou a plodom.

Prednášková liečba môže byť predpísaná aj pacientom pred a po procedúrach angioplastiky, stentingu a bypassu koronárnej artérie. Všetci pacienti s fibriláciou predsiení alebo nedostatočnosťou srdcových chlopní sú predpísané protidoštičkové lieky.

Predtým, než sa pristúpi k opisu rôznych skupín antiagregačnej terapie a komplikácie spojené s ich používaním, chcem dať veľký a odvážny výkričník: s protidoštičkový zahrávať! Dokonca aj tie, ktoré sa predávajú bez lekárskeho predpisu, majú vedľajšie účinky!

Zoznam liekov proti plazme bez predpisu

 • Prípravky na báze kyseliny acetylsalicylovej (aspirín a dvojčiat): Aspirin Cardio, trombo-zadku, cardiomagnil, kardiASK, atsekardol (najlacnejšie), aspikor a ďalšie;
 • lieky z rastliny Ginkgo Biloba: ginos, bilobil, ginkio;
 • vitamín E - alfa-tokoferol (formálne nie je v tejto kategórii, ale vykazuje tieto vlastnosti)

Okrem Ginkgo Biloba má mnoho ďalších rastlín antiagregačné vlastnosti, preto je potrebné ich zvlášť opatrne používať v kombinácii s farmakoterapiou. Rastlinné protidoštičkové látky:

 • čučoriedok, pagaštanu, sladkého drievka, niacín, cibuľa, ďatelina, sója, kaše, pšeničných klíčkov a vŕbovej kôry, rybí tuk, zeler, brusnice, cesnak, sójové bôby, žen-šen, zázvor, zelený čaj, papája, granátové jablká, cibuľa, kurkuma, ľubovník bodkovaný, listovú zeleninu

Je však potrebné pamätať na to, že chaotické použitie týchto rastlinných látok môže viesť k nežiaducim vedľajším účinkom. Všetky finančné prostriedky by sa mali brať iba pod kontrolou krvných testov a neustáleho lekárskeho dohľadu.

Druhy protidoštičkových liekov, klasifikácia

Klasifikácia protidoštičkových liekov je určená mechanizmom účinku. Aj keď každý typ funguje svojou vlastnou cestou, všetky tieto nástroje pomáhajú udržiavať krvné doštičky a tvoriť krvné zrazeniny.

Aspirín je najbežnejším antiagregačným činidlom. Patrí k inhibítorom cyklooxygenázy a zabraňuje intenzívnej tvorbe tromboxánu. Pacienti po infarkte užívajú aspirín, aby zabránili vzniku ďalších krvných zrazenín v tepnách, ktoré krmiva srdce. Nízke dávky aspirínu (niekedy nazývané "baby aspirín") pri užívaní denne môžu pomôcť.

Klasifikácia protidoštičkových látok

 • Blokátory receptora ADP
 • blokátory glykoproteínových receptorov - IIb / IIIa
 • inhibítory fosfodiesterázy

interakcie

Ďalšie lieky, ktoré užívate, môžu zvýšiť alebo znížiť účinok protidoštičkových liekov. Nezabudnite informovať svojho lekára o všetkých liekoch, vitamínoch alebo bylinných doplnkoch, ktoré užívate:

 • lieky obsahujúce aspirín;
 • nesteroidné protizápalové lieky (nvpp), ako je ibuprofén a naproxén;
 • niektoré lieky na kašeľ;
 • antikoagulanciá;
 • statíny a iné lieky znižujúce hladinu cholesterolu;
 • lieky na prevenciu infarktu;
 • inhibítory protónovej pumpy;
 • lieky na pálenie záhy alebo zníženie kyslosti žalúdka;
 • niektoré lieky na diabetes;
 • niektoré diuretiká.

Pri užívaní dekontaminujúcich látok by ste sa mali vyhýbať aj fajčeniu a konzumácii alkoholu. Musíte povedať svojmu lekárovi alebo zubnému lekárovi, že užívate protidoštičkové lieky predtým, než sa podrobíte akémukoľvek chirurgickému alebo zubnému zákroku. Pretože akékoľvek liečivo z antiagregačnej klasifikácie znižuje schopnosť krvných zrazenín a ich užívanie pred zákrokom, riskujete, pretože to môže viesť k nadmernému krvácaniu. Možno budete musieť prestať užívať tento liek 5-7 dní pred návštevou zubného lekára alebo chirurgického zákroku, ale neprestaňte užívať liek bez predchádzajúcej konzultácie so svojím lekárom.

Viac o chorobách

Porozprávajte sa so svojím lekárom o vašom ochorení skôr, ako začnete užívať antiagregačnú liečbu pravidelne. Riziká užívania liekov by mali byť hodnotené s jeho výhodami. Tu sú niektoré ochorenia, ktoré by ste mali určite povedať svojmu lekárovi, ak ste predpísané antiagregačné lieky. Toto je:

 • alergia na protidoštičkové lieky: ibuprofen alebo naproxen;
 • tehotenstvo a laktácia;
 • hemofílie;
 • Hodgkinova choroba;
 • žalúdočný vred;
 • ďalšie problémy s gastrointestinálnym traktom;
 • ochorenie obličiek alebo pečene;
 • koronárne arteriálne ochorenia;
 • kongestívne zlyhanie srdca;
 • vysoký tlak;
 • bronchiálna astma;
 • dna;
 • anémia;
 • polypóza;
 • účasť na športových alebo iných aktivitách, ktoré vás vystavujú riziku krvácania alebo modrín.

Aké sú vedľajšie účinky?

Niekedy liek spôsobuje nežiaduce účinky. Nie všetky vedľajšie účinky antiagregačnej liečby sú uvedené nižšie. Ak máte pocit, že máte tieto alebo akékoľvek iné nepríjemné pocity, povedzte to svojmu lekárovi.

Časté vedľajšie účinky:

 • zvýšená únava (únava);
 • pálenie záhy;
 • bolesť hlavy;
 • poruchy trávenia alebo nevoľnosti;
 • bolesti žalúdka;
 • hnačka;
 • krvácanie z nosa.

Zriedkavé vedľajšie účinky:

 • alergická reakcia s opuchom tváre, hrdla, jazyka, rúk, rúk, nôh alebo členkov;
 • kožná vyrážka, svrbenie alebo žihľavka;
 • vracanie, najmä ak zvratka vyzerá ako káva;
 • tmavé alebo krvavé stolice alebo krv v moči;
 • ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním;
 • ťažkosti s výslovnosťou slov;
 • nezvyčajné krvácanie alebo modriny;
 • horúčka, zimnica alebo boľavé hrdlo;
 • búšenie srdca;
 • žltatie kože alebo očí;
 • bolesť kĺbov;
 • slabosť alebo znecitlivenie v oblasti ramena alebo nohy;
 • zmätenosť alebo halucinácie.

Možno budete musieť brať protidoštičkové lieky po zvyšok svojho života, v závislosti od vášho stavu. Budete potrebovať pravidelný krvný test, aby ste zistili zrážanlivosť krvi. Reakcia tela na liečbu proti krvným doštičkám musí byť prísne kontrolovaná.

Informácie v tomto článku sú len orientačné a nemôžu nahradiť odporúčanie lekára.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

trombocytopénia

Trombocytopénia je kvantitatívne porušení hemostázy krvných doštičiek, charakterizované znížením počtu krvných doštičiek na jednotku objemu krvi. Klinické príznaky trombocytopénie zahŕňajú zvýšené krvácanie z poškodenej kože a sliznice, citlivosť na modriny a purpura, spontánne krvácanie rôzne lokalizácií (nazálnej, gingiválna, žalúdka, maternice, atď.).

Symptómy infarktu myokardu, prvé príznaky

Infarkt myokardu je núdzový stav, najčastejšie spôsobený trombózou koronárnej artérie. Riziko smrti je obzvlášť veľké počas prvých 2 hodín od jeho nástupu. Najčastejšie sa rozvíja u mužov vo veku od 40 do 60 rokov.

Čo robiť, ak sa plameň v oku praskne, príčiny patológie

Z tohto článku sa dozviete: príčiny, prečo máte v oku vypuknuté plavidlo, ktoré môže mať vplyv na to. Potrebujem liečbu? čo sa stane s vami.Plná funkcia očnej sietnice je zabezpečená choroidom vo forme kapilárno-venóznej siete.

Efektívne ľudové prostriedky na kalcifikáciu aortálnych a srdcových chlopní

Hľadali ste, ako liečiť kalcifikáciu aorty ľudovými prostriedkami? Odpoveď je v tomto článku. Patologický stav charakterizovaný akumuláciou vápenatých solí - kalcinátov - na stenu aorty, ktorý zahŕňa mŕtve tkanivá v dôsledku zranení alebo lézií infekčných tkanív, sa nazýva kalcifikácia aorty.

Nepriama lineárnosť vertebrálnych artérií

Nelineárnosť priebehu vertebrálnych artérií je choroba vyplývajúca z takých patológií krčnej chrbtice ako zakrivenie, osteochondróza, skolióza atď. Fyziologicky, vertebrálne tepny prechádzajú v chránenej oblasti krčnej chrbtice.

Krasnjarsk zdravotnícky portál Krasgmu.net

Vysoká viskozita krvi zvyšuje riziko trombogenézy v srdci a krvných cievach. Jedzte viac rýb, varenej repy, sladkej papriky, morských rias, malín - posilnia nielen nádoby, ale aj znížia viskozitu krvi.