Medzi protidoštičkové látky patrí skupina liekov, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.

Pôsobia v štádiu zrážania krvi, počas ktorého dochádza k zhlukovaniu alebo agregácii krvných doštičiek. Zabraňujú (zabraňujú) procesu lepenia krvných doštičiek a nedochádza k zrážaniu. Rôzne lieky v tejto skupine majú rôzne mechanizmy účinku na získanie protidoštičkového účinku.

Dnes medicína používa tak dlho známe lieky, ktoré podporujú zriedenie krvi, ako aj moderné lieky, ktoré majú menej kontraindikácií a menej výrazných vedľajších účinkov. Farmakológia neustále pracuje na nových liekoch, ktorých vlastnosti budú lepšie ako predchádzajúce lieky.

Keď je to predpísané

Hlavné indikácie pre užívanie protidoštičkových liekov sú nasledovné:

 • CHD (ischémia srdca).
 • Transistorové ischemické záchvaty.
 • Poruchy cerebrálnej cirkulácie, prevencia ischemických mŕtvice, stav po ischemickej mozgovej príhode.
 • Hypertenzívna srdcová choroba.
 • Stav po chirurgickom zákroku na srdci.
 • Znečistenie chorôb nožných ciev.

kontraindikácie

Rôzne lieky môžu mať rôzne kontraindikácie. Bežné sú tieto:

 • Poruchy pečene a obličiek vyjadrené.
 • Peptický vred.
 • Choroby súvisiace s rizikom krvácania.
 • Srdcové zlyhanie s výraznými prejavmi.
 • Hemoragická mŕtvica.
 • Tehotenstvo a dojčenie.

Zoznam protidoštičkových látok a ich klasifikácia

Všetky protidoštičkové látky sa dajú rozdeliť do skupín:

 1. Kyselina acetylsalicylová a jej deriváty (Trombo-AU, Aspirínové kardio, Acekardol, Cardiomagnyl, Aspicore, CardiASK) a ďalšie.
 2. Blokátory receptora ADP (klopidogrel, tiklopidín).
 3. Inhibítory fosfodiestezy (Trifusal, Dipyridamole).
 4. Blokátory glykoproteínových receptorov (Lamifiban, Eptifibatid, Tirofiban, Abtsiksimab).
 5. Inhibítory metabolizmu kyseliny arachidónovej (Indobufen, Picotamid).
 6. Lieky založené na rastlinách Ginkgo Biloba (Bilobil, Ginos, Ginkio).
 7. Rastliny s antiagregačnými vlastnosťami (gaštan, čučoriedok, čučoriedka, sladkého drievka, zelený čaj, zázvor, sójové bôby, brusnice, cesnak, ženšen, červená ďatelina, granátové jablko, ľubovník bodkovaný, cibuľa a iné).
 8. Do tejto kategórie patrí aj vitamín E, ktorý vykazuje rovnaké vlastnosti.

Teraz - podrobnejšie o niektorých z najbežnejších liekov.

aspirín

Najprv v zozname je kyselina acetylsalicylová alebo aspirín, najznámejší nástroj, ktorý sa široko používa nielen ako protidoštičkový prostriedok, ale aj ako protizápalový a antipyretický prostriedok. Mechanizmus účinku aspirínu je potlačenie biosyntézy tromboxánu A2, ktorý je v krvných doštičkách. Preto je proces lepenia narušený a krv koaguluje pomalšie. Vo veľkých dávkach pôsobí kyselina acetylsalicylová na iné koagulačné faktory, a preto sa antikoagulačný účinok zvyšuje.

Aspirín má rôzne indikácie, ale najčastejšie sa predpisuje na prevenciu trombózy. Liečivo sa dobre absorbuje v žalúdku a vylučuje sa obličkami počas 20 hodín. Efekt príde o pol hodiny. Mali by sa užívať až po jedle, inak hrozí riziko žalúdočných vredov. K dispozícii vo forme tabliet.

K vyššie uvedeným kontraindikáciám by sa mal pridať astma bronchiálna.

Aspirín spôsobuje veľa vedľajších účinkov, vrátane:

 • bolesti žalúdka;
 • nevoľnosť;
 • peptický vredový ochorenie tráviaceho traktu;
 • bolesť hlavy;
 • alergie;
 • poruchy obličiek a pečene.

clopidogrel

Toto liečivo je blokátor ADP receptorov. Blokuje väzbu adenozín trifosfátu na receptory, čo inhibuje proces adhézie krvných doštičiek. V porovnaní s inými blokátormi ADP receptory spôsobujú menej alergií a nežiaduce účinky z krvi a gastrointestinálneho systému.

Po požití dôjde k rýchlej absorpcii lieku v gastrointestinálnom trakte o hodinu neskôr maximálnu koncentráciu v krvi. Vylučuje sa výkalmi a močom. Maximálny účinok sa dosiahne asi týždeň a môže trvať až 10 dní. K dispozícii v tabletách.

Zabraňuje trombóze pri kardiovaskulárnych ochoreniach účinnejšie ako aspirín.

Liek by nemal byť predpisovaný s priamymi ani nepriamymi antikoagulanciami. Kontraindikácie sú v podstate rovnaké ako kontraindikácie iných látok patriacich do tejto skupiny.

Z vedľajších účinkov pozorovaných alergií, žltačky, porúch tráviaceho traktu, závratov.

Integrilin (Etifibatid)

Vzťahuje sa na antagonisty glykoproteínu IIb / IIIa. Zabraňuje väzbe fibrinogénu a koagulačných faktorov plazmatických receptorov doštičiek, čím zabraňuje adhézii krvných doštičiek. Neovplyvňuje APTT a protrombínový čas. Jeho akcie sú reverzibilné a po niekoľkých hodinách sa ich krvné doštičky vrátia na krvné doštičky.

Spoločne s liekom Integrilin sú heparín a kyselina acetylsalicylová predpísané na komplexnú liečbu akútneho koronárneho syndrómu. Dostupné v injekčnom roztoku a používa sa len pri hospitalizácii.

Liečba je kontraindikovaná počas tehotenstva, laktácie, vnútorného krvácania, hemoragickej diatézy, ťažkej hypertenzie, trombocytopénie, aneuryzmy, ťažkých obličkových a pečeňových patológií.

Vedľajšie účinky zahŕňajú bradykardiu, pokles krvného tlaku, alergické reakcie a zníženie počtu krvných doštičiek.

zvonkohra

Patrí do inhibítorov fosfodiesterázových doštičiek s hlavnou účinnou látkou dipyridamol.

Jeho antiagregačný účinok je založený na potlačovaní aktivity trombocytových enzýmov, uvoľňovaní prostacyklínu z endotelu a blokáde tvorby tromboxánu A2.

Jeho pôsobením sa blíži k aspirínu, navyše rozširuje koronárne cievy počas záchvatu angíny pectoris.

Absorbuje sa v tráviacom trakte rýchlo, o 40-60% a za hodinu dosahuje maximálnu koncentráciu v krvi. Odvodené od žlče.

Forma uvoľňovania liekov - piluliek a piluliek.

Z vedľajších účinkov, ktoré sa najčastejšie zaznamenali:

 • závraty;
 • bolesť hlavy,
 • nevoľnosť,
 • sčervenanie kože;
 • svalové bolesti;
 • zníženie krvného tlaku
 • kožné alergie;
 • zvýšené príznaky ischémie.

Tiklid (tiklopidín)

Toto liečivo je lepšie v protidoštičkovom účinku kyseliny acetylsalicylovej, ale požadovaný účinok sa prejavuje oveľa neskôr. Blokuje receptory krvných doštičiek IIb / IIIa, znižuje viskozitu krvi, zvyšuje elasticitu červených krviniek a trvá krvácanie.

Je predpísaná pre ťažkú ​​aterosklerózu, aby sa zabránilo ischémii po infarkte myokardu po chirurgickom zákroku bypassu koronárnej artérie ako profylaktického prostriedku na liečbu ochorení krvných doštičiek, aby sa zabránilo vzniku retinopatie na pozadí diabetu.

Formulár na uvoľnenie - pilulky.

Kombinované lieky

Zloženie týchto liekov zahŕňa niekoľko protidoštičkových látok, ktoré zlepšujú vzájomné pôsobenie. Medzi najčastejšie predpísané patria:

 • Aspigrel - obsahuje kyselinu acetylsalicylovú a klopidogrel.
 • Agrenox - obsahuje dipyridamol a aspirín.
 • Kardiomagnyl je založený na kyseline acetylsalicylovej a horčíku.
 • CombiASK je analóg Cardiomagnyl.
 • Magnicor sa nachádza v blízkosti zložky Cardiac Magnetic.

záver

Nezávislé použitie protidoštičkových liekov v dôsledku veľkého počtu kontraindikácií a vedľajších účinkov nie je povolené. Liečba sa má uskutočňovať pod dohľadom lekára, ktorý bude monitorovať rýchlosť zrážania krvi a v prípade potreby zmení dávku alebo liek.

Aj tie finančné prostriedky, ktoré sa predávajú v lekárňach bez lekárskeho predpisu, musíte užívať len na predpis. Patria sem aspirín, zvončeky a iné lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú, ako aj tablety na báze ginkga biloba. Nezapojujte sa do rastlín, ktoré majú protidoštičkové účinky.

Farmakologická skupina - protidoštičkové látky

Prípravky podskupín sú vylúčené. umožniť

popis

Antiagregancia inhibuje agregáciu krvných doštičiek a červené krvinky, znižuje ich schopnosť prilepiť a adhézovať (adhéziu) endotelium krvných ciev. Znížením povrchového napätia erytrocytových membrán uľahčuje ich deformáciu pri prechode cez kapiláry a zlepšuje prietok krvi. Antitrombotické činidlá môžu nielen zabrániť agregácii, ale tiež spôsobiť rozklad agregovaných krvných doštičiek.

Ich použitie pre prevenciu pooperačných krvných zrazenín, s tromboflebitída, retinálna trombózy, porúch prekrvenia mozgu, atď, rovnako ako pre prevenciu tromboembolických príhod u pacientov s ischemickou chorobou srdca a infarktu myokardu.

Inhibičný účinok na adhéziu (agregácie), krvných doštičiek (a erytrocytov), ​​majú väčší alebo menšej miere liečiv odlišné farmakologické skupiny (organické nitráty, blokátory kalciových kanálov, purínové deriváty, antihistaminiká, atď). Výrazný protidoštičkový účinok majú NSAID, z ktorých sa široko používa kyselina acetylsalicylová na prevenciu tvorby trombu.

Kyselina acetylsalicylová je v súčasnosti hlavným predstaviteľom protidoštičkových látok. To má inhibičný účinok na spontánny a indukovanej agregácie a adhézie krvných doštičiek a aktiváciu uvoľnenie doštičiek faktorov 3 a 4. Je ukázané, že jej antiagregačný aktivita je úzko spojená s vplyvom na biosyntézu a PG liberatiou metabolizmu. Podporuje uvoľňovanie vaskulárneho endotelu PG, vrátane PGI2 (Prostacyklínu). Druhý spôsob aktivuje adenylátcyklázu, znižuje obsah ionizovaného vápnika v krvných doštičkách - jeden z troch hlavných mediátorov agregácie a má aj disagregačnú aktivitu. Okrem toho kyselina acetylsalicylová, ktorá potláča aktivitu cyklooxygenázy, znižuje tvorbu tromboxanu A v krvných doštičkách.2 - prostaglandín s opačným typom aktivity (proagregačný faktor). Vo veľkých dávkach kyselina acetylsalicylová tiež inhibuje biosyntézu prostacyklínu a iných antitrombotických prostaglandínov (D2, E1 a ďalšie). V tejto súvislosti je kyselina acetylsalicylová predpísaná ako antiagregant v relatívne malých dávkach (75 - 325 mg denne).

Antidoštičkové lieky: prehľad liekov, indikácií a kontraindikácií

Jednou z najúspešnejších metód farmakoprofylaxie tvorby krvných zrazenín v krvných cievach je použitie špeciálnych liekov - protidoštičkových liekov. Mechanizmus zrážania krvi je zložitý súbor fyziologických a biochemických procesov a je stručne popísaný na našej webovej stránke v článku "Priamy účinok antikoagulancií". Jednou z fáz krvnej koagulácie je agregácia (adhézia) krvných doštičiek navzájom s tvorbou primárneho trombu. V tomto štádiu pôsobia protidoštičkové látky. Tým, že ovplyvňujú biosyntézu určitých látok, inhibujú (spomaľujú) proces prilepovania krvných doštičiek, primárny trombus sa nevytvára a štádium enzymatickej koagulácie sa nevyskytuje.

Mechanizmy na zavedenie protidoštičkového efektu, farmakokinetiky a farmakodynamiky rôznych liekov sú odlišné, preto budú popísané nižšie.

Indikácie pre použitie protidoštičkových liekov

Zvyčajne sa lieky protidoštičkovej skupiny používajú v nasledujúcich klinických situáciách:

 • na prevenciu alebo po utrpení ischemickej cievnej mozgovej príhody, ako aj v prípade prechodných porúch cerebrálnej cirkulácie;
 • pri ischemickej chorobe srdca;
 • s hypertenziou;
 • s obštrukciou cievnych ochorení dolných končatín;
 • po srdcových a cievnych operáciách.

Kontraindikácie pri používaní protidoštičkových liekov

Všeobecné kontraindikácie užívania liekov v tejto skupine sú:

Niektorí zástupcovia protidoštičkových liekov majú odlišné indikácie a kontraindikácie od iných liekov tejto skupiny.

Skupina protidoštičkových liekov obsahuje nasledujúce lieky:

 • kyselina acetylsalicylová;
 • tiklopidín;
 • klopidogrel;
 • dipyridamol;
 • eptifibatid;
 • iloprost;
 • triflusar;
 • kombinované lieky.

Zvážte každú z nich podrobnejšie.

Kyselina acetylsalicylová (Acecor kardio, Godasal, Lospirin, Polokard, Aspekard, Aspirínové kardio a iné)

Táto látka, aj keď súvisí s nesteroidnými protizápalovými liekmi, tiež ovplyvňuje zrážanlivosť krvi. Teda potlačením biosyntézy tromboxánu A2 v krvných doštičkách narúša proces ich agregácie: koagulačný proces spomaľuje. Pri použití vo veľkých dávkach kyselina acetylsalicylová ovplyvňuje iné koagulačné faktory (inhibuje biosyntézu antitrombotických prostaglandínov, ako aj uvoľňovanie a aktiváciu faktorov III a IV krvných doštičiek), čo vedie k vzniku výraznejšieho antiagregačného účinku.

Najčastejšie sa používa na prevenciu krvných zrazenín.

Keď sa požitie dobre vstrebáva v žalúdku. Keď prechádzate cez črevá a zvyšujete pH prostredia, jeho absorpcia sa postupne znižuje. Absorbovaný v krvi sa prepravuje do pečene, kde mení chemickú štruktúru pod vplyvom biologicky aktívnych látok v tele. Preniká cez hematoencefalickú bariéru do materského mlieka a cerebrospinálnej tekutiny. Vylučuje sa hlavne obličkami.

Účinok kyseliny acetylsalicylovej sa vyvíja 20 až 30 minút po jednorazovej dávke. Polčas rozpadu závisí od veku pacienta a od dávky liečiva a mení sa v priebehu 2 - 20 hodín.
Formulár na uvoľnenie - pilulky.

Odporúčaná dávka ako protidoštičková látka - 75-100-325 mg, závisí od klinickej situácie. Má ulcerogénny účinok (môže vyvolať vznik žalúdočného vredu), preto by ste mali užívať liek po jedle a piť dostatočné množstvo tekutiny: vodu, mlieko alebo alkalickú minerálnu vodu.

Kontraindikácie používania kyseliny acetylsalicylovej sú opísané vo všeobecnej časti článku, do ktorého je potrebné pridať len bronchiálnu astmu (u niektorých ľudí môže aspirín vyvolávať bronchospazmus, to je tzv. Aspirínová astma).
Počas liečby týmto liekom sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky, ako napríklad:

 • nevoľnosť;
 • strata chuti do jedla;
 • bolesť v žalúdku;
 • ulceračné lézie tráviaceho traktu;
 • porucha funkcie obličiek a pečene;
 • alergické reakcie;
 • bolesť hlavy a závrat;
 • hučanie v ušiach;
 • poškodenie zraku (reverzibilné);
 • porušenie krvnej koagulácie.
 • liečba kyselinou acetylsalicylovou by sa mala uskutočňovať pod kontrolou parametrov koagulácie krvi a podľa toho upraviť dennú dávku;
 • pri použití tohto lieku súčasne s antikoagulanciami, stojí za to pripomenúť zvýšené riziko krvácania;
 • pri používaní lieku s inými nesteroidnými protizápalovými liekmi by sa malo zvážiť riziko vzniku gastropatie (zvýšenie negatívneho vplyvu na žalúdok).

Tiklopidín (Ipaton)

Tento liek na antitrombotickú aktivitu je niekoľkonásobne vyšší ako kyselina acetylsalicylová, avšak charakterizuje ju neskorší vývoj požadovaného účinku: jeho vrchol sa vyskytuje 3-10. Deň užívania lieku.

Tiklopidín blokuje aktivitu receptorov trombocytov IIb-IIIa, čo znižuje agregáciu. Zvyšuje trvanie krvácania a elasticitu červených krviniek, znižuje viskozitu krvi.

Absorbuje v zažívacom trakte rýchlo a takmer úplne. Maximálna koncentrácia účinnej látky v krvi sa zaznamená po 2 hodinách, polčas rozpadu je od 13 hodín do 4 až 5 dní. Antiagregačný účinok sa rozvíja v priebehu 1 - 2 dní, dosahuje maximum počas 3 - 10 dní pravidelného užívania, pretrváva ďalších 8-10 dní po vysadení tiklopidínu. Vylučuje sa močom.
Dostupné vo forme tabliet s obsahom 250 mg.

Odporúča sa užívať perorálne počas jedla 1 tabletu dvakrát denne. Vezmite si dlho. Starší pacienti a pacienti so zvýšeným rizikom krvácania sú predpísaní v polovičnej dávke.

Na pozadí užívania lieku sa niekedy objavia vedľajšie účinky, ako sú alergické reakcie, gastrointestinálne poruchy, závrat, žltačka.

Liek nie je predpísaný súčasne s antikoagulanciami.

Klopidogrel (Aterocard, Zilt, Lopigrol, Lopirel, Medogrel, Platogril, Artrogrel, Klopilet a ďalšie)

Jeho štruktúra a mechanizmus účinku je podobný ticlopidínu: inhibuje proces agregácie trombocytov, čo nevratne blokuje väzbu adenozín trifosfátu na ich receptory. Na rozdiel od tiklopidínu je menej pravdepodobné, že spôsobí vedľajšie účinky z gastrointestinálneho traktu a krvného systému, ako aj alergických reakcií.

Pri požití sa rýchlo absorbuje v gastrointestinálnom trakte. Maximálna koncentrácia látky v krvi sa stanoví po 1 hodine. Polčas rozpadu je 8 hodín. V pečeni sa mení na aktívny metabolit (metabolický produkt). Vylučuje sa močom a výkalmi. Maximálny antiagregačný účinok sa zaznamená 4-7 dní po začiatku liečby a trvá 4-10 dní.

Je to lepšia ako kyselina acetylsalicylová pri prevencii trombózy v kardiovaskulárnej patológii.

Dostupné vo forme tabliet s obsahom 75 mg.

Odporúčaná dávka je jedna tableta bez ohľadu na jedlo raz denne. Liečba je dlhá.

Vedľajšie účinky a kontraindikácie sú podobné ako u ticlopidínu, avšak riziko vzniku akýchkoľvek komplikácií a nežiaducich reakcií pri používaní klopidogrelu je oveľa menej.

Dipyridamol (Curantil)

Potláča aktivitu špecifických enzýmov doštičiek, v dôsledku čoho sa zvyšuje obsah cAMP, čo má protidoštičkový účinok. Taktiež stimuluje uvoľňovanie látky (prostacyklínu) z endotelu (vnútorné obloženie cievy) a následnú blokádu tvorby tromboxánu A2.

Antiagregačným účinkom blízko kyseliny acetylsalicylovej. Okrem toho má koronárne dilatačné vlastnosti (dilatuje koronárne cievy srdca počas záchvatu angíny).
Rýchlo a pomerne dobre (37 - 66%) sa absorbuje v žalúdočnom trakte, keď sa užíva perorálne. Maximálna koncentrácia sa zaznamenáva za 60 - 75 minút. Polčas rozpadu sa rovná 20-40 minút. Odvodené od žlče.

K dispozícii vo forme tabliet alebo tabliet s obsahom 25 mg.

Ako antitrombotikum sa odporúča užívať 1 tabletu trikrát denne, 1 hodinu pred jedlom.

Pri liečení tejto drogy sa môžu vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky:

 • nevoľnosť;
 • závraty a bolesti hlavy;
 • svalová bolesť;
 • sčervenanie kože;
 • zníženie krvného tlaku;
 • exacerbácia príznakov koronárnej choroby srdca;
 • alergické reakcie na kožu.

Dipyridamol nemá žiadny ulcerogénny účinok.

Kontraindikácie pri používaní tohto lieku sú nestabilná angína a akútna fáza infarktu myokardu.

Eptifibatid (Integrilin)

Inhibuje agregáciu doštičiek zabránením väzby fibrinogénu a niektorých faktorov zrážanlivosti plazmy na receptory doštičiek. Reverzibilne pôsobí: 4 hodiny po ukončení infúzie sa funkcia krvných doštičiek obnoví na polovicu. Nevplyvňuje protrombínový čas a APTT.

Používa sa pri komplexnej terapii (v kombinácii s kyselinou acetylsalicylovou a heparínom) akútneho koronárneho syndrómu a počas koronárnej angioplastiky.

Uvoľňovanie formy - injekčný roztok.

Zadajte schému.

Eptifibatid je kontraindikovaný pri hemoragickej diatéze, vnútornom krvácaní, ťažkej hypertenzii, aneuryzme, trombocytopénii, ťažkej poruche funkcie obličiek a pečene počas tehotenstva a laktácie.

Z možných vedľajších účinkov je potrebné zaznamenať krvácanie, bradykardiu (spomalenie srdcových kontrakcií), zníženie krvného tlaku a krvného doštičiek v krvi, alergické reakcie.
Používa sa iba v podmienkach nemocnice.

Iloprost (Ventavis, Ilomedin)

Znižuje procesy agregácie, adhézie a aktivácie krvných doštičiek, podporuje expanziu arteriolov a venulov, normalizuje zvýšenú vaskulárnu permeabilitu, aktivuje procesy fibrinolýzy (rozpustenie už vytvoreného trombu).

Používa sa iba v nemocničných zariadeniach na liečbu závažných ochorení: obštrukcia atrombangiitídy v štádiu kritickej ischémie, vylučovanie endarteritídy v pokročilom štádiu, silný Raynaudov syndróm.

Dostupné vo forme injekčného a infúzneho roztoku.

Zavedená intravenózne podľa schémy. Dávky sa líšia v závislosti od patologického procesu a závažnosti stavu pacienta.

Kontraindikované pri individuálnej precitlivenosti na zložky lieku, ochorenia zahŕňajúce zvýšené riziko krvácania, závažné koronárne srdcové choroby, závažné arytmie, akútne a chronické zlyhanie srdca, počas tehotenstva a laktácie.

Vedľajšie účinky zahŕňajú bolesti hlavy, závrat, poruchy citlivosti, letargia, tras, apatia, nevoľnosť, vracanie, hnačka, bolesť brucha, zníženie krvného tlaku, záchvaty bronchospazmu, bolesti svalov a kĺbov, bolesti chrbta, poruchy močenia, bolesť, v mieste podania injekcie.

Je to veľmi závažná droga, mala by sa používať len v podmienkach starostlivého sledovania stavu pacienta. Je potrebné vylúčiť zasiahnutie liečivých látok na pokožku alebo jej príjem vo vnútri.

Posilňuje hypotenzívny účinok určitých skupín antihypertenzív, vazodilatancií.

Triflusal (Dysgren)

Inhibuje cyklooxygenázu doštičiek, ktorá znižuje biosyntézu tromboxánu.

Uvoľňovanie formy - 300 mg kapsuly.

Odporúčaná dávka je 2 kapsuly 1 denne alebo 3 kapsuly 3 krát denne. Pri užívaní by ste mali vypiť veľké množstvo vody.

Vedľajšie účinky a kontraindikácie sú podobné ako u kyseliny acetylsalicylovej.

Triflusal sa používa opatrne u pacientov s ťažkým zlyhaním pečene alebo obličiek.

Počas tehotenstva a dojčenia sa liek neodporúča.

Kombinované lieky

Existujú lieky, ktoré obsahujú niekoľko protidoštičkových látok, ktoré zvyšujú alebo podporujú vzájomné účinky.

Najbežnejšie sú tieto:

 • Agrenox (obsahuje 200 mg dipyridamolu a 25 mg kyseliny acetylsalicylovej);
 • Aspigrel (obsahuje 75 mg klopidogrelu a kyseliny acetylsalicylovej);
 • Coplavix (jeho zloženie je podobné ako Aspigrel);
 • Cardiomagnyl (obsahuje kyselinu acetylsalicylovú a horčík v dávkach 75 / 12,5 mg alebo 150 / 30,39 mg);
 • Magnicor (jeho zloženie je podobné zloženiu Cardiomagnyl);
 • Combi-ask 75 (jeho zloženie je tiež podobné zloženiu Cardiomagnyl - 75 mg kyseliny acetylsalicylovej a 15,2 mg horčíka).

Vyššie uvedené sú najbežnejšie používané antiagregačné činidlá v lekárskej praxi. Upozorňujeme vás na skutočnosť, že údaje uvedené v článku vám poskytujeme výlučne na účely oboznámenia sa a nie na sprievodcu. Ak máte akékoľvek sťažnosti, nevykonávajte samé lieky, ale zverte svoje zdravie odborníkom.

Ktorý lekár sa má kontaktovať

Na predpisovanie protidoštičkových látok je potrebné konzultovať s príslušným odborníkom: pre srdcové ochorenia, pre kardiológov, ochorenia mozgových ciev, pre neurologov, pre lézie artérií dolných končatín, pre vaskulárneho lekára alebo terapeuta.

Antidoštičkové lieky: zoznam liekov

Antitrombotické činidlá sú neoddeliteľnou súčasťou liečby angíny pektoris II - IV funkčných tried a post-infarktovej kardiostikrózy. Je to spôsobené ich mechanizmom pôsobenia. Predstavíme Vám zoznam protirakovinových liekov.

Mechanizmus účinku

Ochorenie koronárnych artérií je sprevádzané tvorbou aterosklerotických plakov na stenách artérie. Ak sa poškodí povrch takéhoto plaku, na ňom sú usadené krvné bunky - krvné doštičky, ktoré pokrývajú vzniknutý defekt. Súčasne sa uvoľňujú biologicky účinné látky z krvných doštičiek, ktoré stimulujú ďalšie usadzovanie týchto buniek na plaku a tvorbu ich zhlukov - agregáty doštičiek. Agregáty sa šíria cez koronárne cievy, čo vedie k ich zablokovaniu. Výsledkom je nestabilná angína alebo infarkt myokardu.
Antitrombotické činidlá blokujú biochemické reakcie vedúce k tvorbe agregátov doštičiek. Tak zabraňujú vzniku nestabilnej angíny a infarktu myokardu.

Zoznam

Nasledujúce protidoštičkové agens sa používajú v modernej kardiológii:

 • Kyselina acetylsalicylová (Aspirín, Thromboc-Ass, CardiAsk, Plydol, Thrombopol);
 • Dipyridamol (Curantil, Parsedil, Trombonyl);
 • Klopidogrel (Zilt, Plavix);
 • Tiklopidín (Aklotin, Tagren, Tiklid, Tiklo);
 • Lamifiban;
 • Tirofiban (Agrostat);
 • Eptifibatid (Integrilin);
 • Abtsiksimab (ReoPro).

Existujú hotové kombinácie týchto liekov, napríklad Agrenox (dipyridamol + kyselina acetylsalicylová).

Kyselina acetylsalicylová

Táto látka inhibuje aktivitu cyklooxygenázy - enzýmu, ktorý zvyšuje syntézu tromboxánu. Posledná zmienka je významným faktorom pri agregácii (lepenie) krvných doštičiek.
Aspirín je predpísaný na primárnu profylaxiu infarktu myokardu v prípade angíny pektoris II - IV funkčných tried, ako aj na prevenciu recidivujúceho infarktu po už trpenej chorobe. Používa sa po srdcovom a cievnom chirurgickom zákroku na prevenciu tromboembolických komplikácií. Účinok po podaní sa vyskytne v priebehu 30 minút.
Liek je predpísaný vo forme tabliet so 100 alebo 325 mg dlhý čas.
Vedľajšie účinky zahŕňajú nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha a niekedy ulceratívne lézie žalúdočnej sliznice. Ak má pacient na začiatku žalúdočné vredy, pri používaní kyseliny acetylsalicylovej sa pravdepodobne vyvinie žalúdočné krvácanie. Dlhodobé užívanie môže byť spojené so závratmi, bolesťami hlavy alebo iným poškodením nervového systému. V zriedkavých prípadoch dochádza k depresii hematopoetického systému, krvácaniu, poškodeniu obličiek a alergickým reakciám.
Kyselina acetylsalicylová je kontraindikovaná pri erózii a vredoch v zažívacom trakte, neznášanlivosti nesteroidných protizápalových liekov, obličkovej alebo pečeňovej nedostatočnosti, niektorých krvných ochorení, hypovitaminózy K. Kontraindikácie sú tehotenstvo, laktácia a vek do 15 rokov.
S opatrnosťou je potrebné predpísať kyselinu acetylsalicylovú pri bronchiálnej astme a iných alergických ochoreniach.
Ak používate kyselinu acetylsalicylovú v malých dávkach, jej vedľajšie účinky sú mierne exprimované. Je dokonca bezpečnejšie používať liek v mikrokryštalických formách ("Kolpharit").

dipyridamol

Dipyridamol inhibuje syntézu tromboxánu A2, zvyšuje obsah doštičiek cyklického adenozínmonofosfátu, ktorý má protidoštičkový účinok. Zároveň dilatuje koronárne cievy.
Dipyridamol je predpísaný hlavne pre choroby mozgových ciev na prevenciu mŕtvice. Ukazuje sa aj po operáciách na plavidlách. Pri ischemickej chorobe srdca sa liek zvyčajne nepoužíva, pretože expanzia koronárnych ciev vyvíja "fenomén krádeže" - zhoršenie prívodu krvi postihnutým oblastiam myokardu v dôsledku zlepšeného prietoku krvi v zdravých tkanivách srdca.
Liečivo sa používa dlho, na prázdny žalúdok, denná dávka je rozdelená na 3-4 dávky.
Dipyridamol sa tiež podáva intravenózne počas stresovej echokardiografie.
Vedľajšie účinky zahŕňajú dyspepsiu, sčervenanie kože tváre, bolesti hlavy, alergické reakcie, svalové bolesti, zníženie krvného tlaku a srdcové palpitácie. Dipyridamol nespôsobuje vredy v gastrointestinálnom trakte.
Liek sa nepoužíva na nestabilnú angínu a akútny infarkt myokardu.

tiklopidín

Ticlopidín, na rozdiel od kyseliny acetylsalicylovej, neovplyvňuje aktivitu cyklooxygenázy. Blokuje aktivitu receptorov doštičiek zodpovedných za väzbu krvných doštičiek na fibrinogén a fibrín, v dôsledku čoho je intenzita tvorby trombu významne znížená. Antidoštičkový účinok nastáva neskôr ako po podaní kyseliny acetylsalicylovej, ale je výraznejší.
Liek je predpísaný na prevenciu trombózy pri ateroskleróze ciev dolných končatín. Používa sa na prevenciu mŕtvice u pacientov s cerebrovaskulárnymi ochoreniami. Okrem toho sa tiklopidín používa po operáciách na koronárnych cievach, ako aj pri intolerancii alebo kontraindikáciách na použitie kyseliny acetylsalicylovej.
Liek je predpísaný ústami počas jedál dvakrát denne.
Vedľajšie účinky: dyspepsia (poruchy trávenia), alergické reakcie, závrat, abnormálne funkcie pečene. V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť krvácanie, leukopénia alebo agranulocytóza. Počas užívania lieku sa má pravidelne sledovať funkcia pečene. Ticlopidín sa nemá užívať s antikoagulanciami.
Liek by sa nemal užívať počas tehotenstva a laktácie, ochorenia pečene, hemoragickej mozgovej príhody, vysokého rizika krvácania u žalúdočných vredov a 12 dvanástnikového vredu.

clopidogrel

Liek nevratne blokuje agregáciu trombocytov, čo zabraňuje komplikáciám aterosklerózy koronárnych ciev. Je predpísaný po infarkte myokardu, ako aj po operáciách na koronárnych cievach. Klopidogrel je účinnejší ako kyselina acetylsalicylová, zabraňuje infarktu myokardu, mŕtvici a náhlej koronárnej smrti u pacientov s koronárnym srdcovým ochorením.
Liečivo sa podáva perorálne raz denne, bez ohľadu na jedlo.
Kontraindikácie a vedľajšie účinky lieku sú rovnaké ako kontraindikácie a vedľajšie účinky lieku tiklopidín. Je však menej pravdepodobné, že klopidogrel nepriaznivo ovplyvní kostnú dreň s vývojom leukopénie alebo agranulocytózy. Liek nie je predpísaný deťom do 18 rokov.

Blokátory IIb / IIIa doštičkových receptorov

V súčasnosti sa hľadajú lieky, ktoré účinne a selektívne potláčajú agregáciu trombocytov. Klinika už použila rad moderných prostriedkov, ktoré blokujú receptory doštičiek - lamifiban, tirofiban, eptifibatid.
Tieto lieky sa podávajú intravenózne v akútnom koronárnom syndróme, ako aj počas perkutánnej transluminálnej koronárnej angioplastiky.
Vedľajšie účinky zahŕňajú krvácanie a trombocytopéniu.
Kontraindikácie: krvácanie, aneuryzma ciev a srdca, významná arteriálna hypertenzia, trombocytopénia, zlyhanie pečene alebo obličiek, gravidita a laktácia.

abciximab

Ide o moderný antiagregát, ktorý je syntetickou protilátkou voči receptorom trombocytov IIb / IIIa a je zodpovedný za ich väzbu na fibrinogén a iné adhézne molekuly. Liek spôsobuje výrazný antitrombotický účinok.
Účinok lieku podávaného intravenózne prichádza veľmi rýchlo, ale netrvá dlho. Používa sa ako infúzia v kombinácii s heparínom a kyselinou acetylsalicylovou pri akútnom koronárnom syndróme a operáciách na koronárnych cievach.
Kontraindikácie a vedľajšie účinky lieku sú rovnaké ako kontraindikácie IIb / IIIa blokátorov receptorov krvných doštičiek.

33 protidoštičkových liekov, zoznam voľnopredajných liekov

Medzi protidoštičkové látky patrí skupina liekov, ktoré zabraňujú tomu, aby sa krvné bunky spojili a vytvorili krvnú zrazeninu. Zoznam protidoštičkových liekov pre lieky bez lekárskeho predpisu poskytol lekár Alla Garkusha.

Antikoagulanciá a antiagregačné lieky, aký je rozdiel

Ak dôjde k poškodeniu tkaniva, krvné doštičky sa posielajú na miesta poškodenia, kde sa zhromažďujú a vytvárajú krvné zrazeniny. Zastaví krvácanie vo vašom tele. Ak máte rez alebo ranu, je to veľmi potrebné. Ale niekedy krvné doštičky sú zoskupené vo vnútri cievy, ktorá je zranená, zapálená alebo má aterosklerotické plaky. Za všetkých týchto podmienok môže akumulácia krvných doštičiek viesť k vzniku krvných zrazenín vo vnútri cievy. Krvné doštičky sa môžu tiež držať okolo stentov, umelých srdcových chlopní a iných umelých implantátov, ktoré sú umiestnené vo vnútri srdca alebo krvných ciev. Bilancia dvoch prostaglandínov: prostacyklínový vaskulárny endotel a tromboxánové krvné doštičky zabraňujú adhézii krvných doštičiek a tvorbe bunkových agregátov.

Existuje rozdiel medzi antiagregačnými činidlami a antikoagulanciami.

 • Medzi protidoštičkové látky patria lieky, ktoré interferujú s bunkovou agregáciou (lepením) a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Sú podávané ľuďom, ktorí majú vysoké riziko vzniku krvných zrazenín. Protidoštičkové látky majú miernejší účinok.
 • Antikoagulanciá sú lieky, ktoré narúšajú koaguláciu. Na zníženie vývoja infarktu alebo cievnej mozgovej príhody sa predpisujú antikoagulanciá. Toto je ťažké delostrelectvo proti trombóze.
 • heparín,
 • Dicumarol (warfarín),
 • pijavica sliny

Tieto liečivá sa môžu použiť ako profylaxia na prevenciu hlbokej žilovej trombózy, embólie, ako aj na liečbu tromboembolizmu, infarktu a periférnych cievnych ochorení. Uvedené činidlá inhibujú koagulačné faktory závislé od vitamínu K a aktiváciu antitrombínu III.

Žiadne krvné zrazeniny!

Protidoštičková (protidoštičková) a antikoagulačná liečba je základom prevencie recidivujúcich mŕtvice. Hoci tieto ani iné lieky nemôžu defragmentovať (zničiť) priľnavé krvné bunky (trombus), sú účinné pri zachovaní zrazeniny z ďalšieho rastu a ďalej od cievnej oklúzie. Použitie protidoštičkových látok a antikoagulantov pomohlo zachrániť životy mnohých pacientov, u ktorých došlo k mŕtvici alebo infarktu.

Napriek potenciálnym prínosom nie je antiagregačná liečba indikovaná pre všetkých. Pacienti s ochorením pečene alebo obličiek, peptickými vredmi alebo gastrointestinálnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom, poruchami krvácania alebo bronchiálnou astmou si vyžadujú špeciálnu úpravu dávky.

Antikoagulancia sa považuje za agresívnejší ako antiagregačné činidlá. Odporúča sa hlavne pre ľudí s vysokým rizikom mozgovej príhody a pacientov s fibriláciou predsiení.

Napriek tomu, že antikoagulanciá sú pre týchto pacientov účinné, sú zvyčajne odporúčané iba u pacientov s ischemickou mozgovou príhodou. Antikoagulanciá sú drahšie a majú vyššie riziko vážnych vedľajších účinkov vrátane hematómov a kožných vyrážok, krvácania do mozgu, žalúdka a čriev.

Prečo potrebujeme antiagregačnú liečbu?

Pacient je zvyčajne predpísaný dezagregantmi, ak história zahŕňa:

 • koronárne arteriálne ochorenia;
 • infarkt myokardu;
 • bolesť hrdla;
 • mŕtvice, prechodné ischemické záchvaty (TIA);
 • periférne vaskulárne ochorenie
 • Okrem toho antiagregačné činidlá sú často predpísané v pôrodníctve, na zlepšenie prietoku krvi medzi matkou a plodom.

Prednášková liečba môže byť predpísaná aj pacientom pred a po procedúrach angioplastiky, stentingu a bypassu koronárnej artérie. Všetci pacienti s fibriláciou predsiení alebo nedostatočnosťou srdcových chlopní sú predpísané protidoštičkové lieky.

Predtým, než sa pristúpi k opisu rôznych skupín antiagregačnej terapie a komplikácie spojené s ich používaním, chcem dať veľký a odvážny výkričník: s protidoštičkový zahrávať! Dokonca aj tie, ktoré sa predávajú bez lekárskeho predpisu, majú vedľajšie účinky!

Zoznam liekov proti plazme bez predpisu

 • Prípravky na báze kyseliny acetylsalicylovej (aspirín a dvojčiat): Aspirin Cardio, trombo-zadku, cardiomagnil, kardiASK, atsekardol (najlacnejšie), aspikor a ďalšie;
 • lieky z rastliny Ginkgo Biloba: ginos, bilobil, ginkio;
 • vitamín E - alfa-tokoferol (formálne nie je v tejto kategórii, ale vykazuje tieto vlastnosti)

Okrem Ginkgo Biloba má mnoho ďalších rastlín antiagregačné vlastnosti, preto je potrebné ich zvlášť opatrne používať v kombinácii s farmakoterapiou. Rastlinné protidoštičkové látky:

 • čučoriedok, pagaštanu, sladkého drievka, niacín, cibuľa, ďatelina, sója, kaše, pšeničných klíčkov a vŕbovej kôry, rybí tuk, zeler, brusnice, cesnak, sójové bôby, žen-šen, zázvor, zelený čaj, papája, granátové jablká, cibuľa, kurkuma, ľubovník bodkovaný, listovú zeleninu

Je však potrebné pamätať na to, že chaotické použitie týchto rastlinných látok môže viesť k nežiaducim vedľajším účinkom. Všetky finančné prostriedky by sa mali brať iba pod kontrolou krvných testov a neustáleho lekárskeho dohľadu.

Druhy protidoštičkových liekov, klasifikácia

Klasifikácia protidoštičkových liekov je určená mechanizmom účinku. Aj keď každý typ funguje svojou vlastnou cestou, všetky tieto nástroje pomáhajú udržiavať krvné doštičky a tvoriť krvné zrazeniny.

Aspirín je najbežnejším antiagregačným činidlom. Patrí k inhibítorom cyklooxygenázy a zabraňuje intenzívnej tvorbe tromboxánu. Pacienti po infarkte užívajú aspirín, aby zabránili vzniku ďalších krvných zrazenín v tepnách, ktoré krmiva srdce. Nízke dávky aspirínu (niekedy nazývané "baby aspirín") pri užívaní denne môžu pomôcť.

Klasifikácia protidoštičkových látok

 • Blokátory receptora ADP
 • blokátory glykoproteínových receptorov - IIb / IIIa
 • inhibítory fosfodiesterázy

interakcie

Ďalšie lieky, ktoré užívate, môžu zvýšiť alebo znížiť účinok protidoštičkových liekov. Nezabudnite informovať svojho lekára o všetkých liekoch, vitamínoch alebo bylinných doplnkoch, ktoré užívate:

 • lieky obsahujúce aspirín;
 • nesteroidné protizápalové lieky (nvpp), ako je ibuprofén a naproxén;
 • niektoré lieky na kašeľ;
 • antikoagulanciá;
 • statíny a iné lieky znižujúce hladinu cholesterolu;
 • lieky na prevenciu infarktu;
 • inhibítory protónovej pumpy;
 • lieky na pálenie záhy alebo zníženie kyslosti žalúdka;
 • niektoré lieky na diabetes;
 • niektoré diuretiká.

Pri užívaní dekontaminujúcich látok by ste sa mali vyhýbať aj fajčeniu a konzumácii alkoholu. Musíte povedať svojmu lekárovi alebo zubnému lekárovi, že užívate protidoštičkové lieky predtým, než sa podrobíte akémukoľvek chirurgickému alebo zubnému zákroku. Pretože akékoľvek liečivo z antiagregačnej klasifikácie znižuje schopnosť krvných zrazenín a ich užívanie pred zákrokom, riskujete, pretože to môže viesť k nadmernému krvácaniu. Možno budete musieť prestať užívať tento liek 5-7 dní pred návštevou zubného lekára alebo chirurgického zákroku, ale neprestaňte užívať liek bez predchádzajúcej konzultácie so svojím lekárom.

Viac o chorobách

Porozprávajte sa so svojím lekárom o vašom ochorení skôr, ako začnete užívať antiagregačnú liečbu pravidelne. Riziká užívania liekov by mali byť hodnotené s jeho výhodami. Tu sú niektoré ochorenia, ktoré by ste mali určite povedať svojmu lekárovi, ak ste predpísané antiagregačné lieky. Toto je:

 • alergia na protidoštičkové lieky: ibuprofen alebo naproxen;
 • tehotenstvo a laktácia;
 • hemofílie;
 • Hodgkinova choroba;
 • žalúdočný vred;
 • ďalšie problémy s gastrointestinálnym traktom;
 • ochorenie obličiek alebo pečene;
 • koronárne arteriálne ochorenia;
 • kongestívne zlyhanie srdca;
 • vysoký tlak;
 • bronchiálna astma;
 • dna;
 • anémia;
 • polypóza;
 • účasť na športových alebo iných aktivitách, ktoré vás vystavujú riziku krvácania alebo modrín.

Aké sú vedľajšie účinky?

Niekedy liek spôsobuje nežiaduce účinky. Nie všetky vedľajšie účinky antiagregačnej liečby sú uvedené nižšie. Ak máte pocit, že máte tieto alebo akékoľvek iné nepríjemné pocity, povedzte to svojmu lekárovi.

Časté vedľajšie účinky:

 • zvýšená únava (únava);
 • pálenie záhy;
 • bolesť hlavy;
 • poruchy trávenia alebo nevoľnosti;
 • bolesti žalúdka;
 • hnačka;
 • krvácanie z nosa.

Zriedkavé vedľajšie účinky:

 • alergická reakcia s opuchom tváre, hrdla, jazyka, rúk, rúk, nôh alebo členkov;
 • kožná vyrážka, svrbenie alebo žihľavka;
 • vracanie, najmä ak zvratka vyzerá ako káva;
 • tmavé alebo krvavé stolice alebo krv v moči;
 • ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním;
 • ťažkosti s výslovnosťou slov;
 • nezvyčajné krvácanie alebo modriny;
 • horúčka, zimnica alebo boľavé hrdlo;
 • búšenie srdca;
 • žltatie kože alebo očí;
 • bolesť kĺbov;
 • slabosť alebo znecitlivenie v oblasti ramena alebo nohy;
 • zmätenosť alebo halucinácie.

Možno budete musieť brať protidoštičkové lieky po zvyšok svojho života, v závislosti od vášho stavu. Budete potrebovať pravidelný krvný test, aby ste zistili zrážanlivosť krvi. Reakcia tela na liečbu proti krvným doštičkám musí byť prísne kontrolovaná.

Informácie v tomto článku sú len orientačné a nemôžu nahradiť odporúčanie lekára.

Protidoštičkové lieky

V modernej medicíne sa používajú lieky, ktoré môžu ovplyvniť zrážanie krvi. Ide o antiagreganciu.

Aktívne zložky majú vplyv na metabolické procesy, čo je prevencia tvorby trombov v cievach. Vo väčšine prípadov lekári predpisujú takéto prostriedky na patológiu srdca.

Použitie liekov v tejto kategórii zabraňuje priľnutiu krvných doštičiek nielen medzi sebou, ale aj so stenami krvných ciev.

Aký druh lieku

Keď sa na ľudskom tele formuje rana, krvné bunky (krvné doštičky) sa posielajú do miesta poranenia, aby sa vytvorila krvná zrazenina. S hlbokými rezmi je dobré. Ak je však zranená alebo zapálená krvná cieva, je prítomný aterosklerotický plát, situácia sa môže smutne skončiť.

Existujú určité lieky, ktoré znižujú riziko tvorby krvných zrazenín. Tieto lieky tiež eliminujú bunkovú agregáciu. Takéto činidlá zahŕňajú protidoštičkové činidlá.

Lekár predpisuje lieky, hovorí pacientom, čo to je, aký účinok majú drogy a na čo sú potrebné.

klasifikácia

V medicíne sú izolované lieky na prevenciu krvných doštičiek a erytrocytov používané na profylaxiu. Lieky majú mierny účinok, zabraňujú výskytu krvných zrazenín.

 1. Heparín. Nástroj sa používa proti hlbokej žilovej trombóze, embólii.
 2. Kyselina acetylsalicylová (aspirín). Efektívna a lacná medicína. V malých dávkach sa krváca. Ak chcete dosiahnuť výrazný účinok, mali by ste liek užívať dlho.
 3. Dipyridamol. Aktívne zložky rozširujú krvné cievy, znižujú krvný tlak. Rýchlosť prietoku krvi sa zvyšuje, bunky dostávajú viac kyslíka. Dipyridamol pomáha s angínou dilatáciou koronárnych ciev.

Klasifikácia liekov je založená na účinku každej antiagregačnej látky. Správne zvolený nástroj vám umožňuje dosiahnuť maximálny účinok pri liečbe a zabrániť možným komplikáciám, dôsledkom.

 1. Pentoxifylín. Biologicky aktívne látky zvyšujú reológiu krvi. Flexibilita červených krviniek sa zvyšuje, môžu prechádzať cez malé kapiláry. Na pozadí používania pentoxifylínu krv stáva tekutá, pravdepodobnosť lepenia buniek klesá. Liek je predpísaný pacientom s poruchami obehu. Kontraindikované u pacientov po infarkte myokardu.
 2. Reopoligljukin. Liek s podobnými charakteristikami ako Trental. Jediný rozdiel medzi liekmi spočíva v tom, že Reopoliglyukin je pre ľudí bezpečnejší.

Medicína ponúka komplexné lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Lieky obsahujú protidoštičkové látky rôznych skupín zodpovedajúceho účinku. Najefektívnejšie sú Cardiomagnyl, Aspigrel a Agrenoks.

Princíp činnosti

Lieky blokujú tvorbu krvných zrazenín v cievach a zriedia krv. Každý liek má špecifický účinok:

 1. Kyselina acetylsalicylová, Triflusal - najlepšie prostriedky v boji proti agregácii krvných doštičiek a tvorbe krvných zrazenín. Obsahujú účinné látky, ktoré blokujú tvorbu prostaglandínov. Bunky sa zúčastňujú na začiatku systému koagulácie krvi.
 2. Trifusal, Dipyridamol majú antiagregatný účinok, čo zvyšuje obsah cyklickej formy adenozínmonofosfátu v krvných doštičkách. Je narušený proces agregácie medzi krvnými bunkami.
 3. Klopidogrel obsahuje účinnú látku schopnú blokovať receptory adenozíndifosfátu na povrchu krvných doštičiek. Zrazeniny sa tvoria pomalšie v dôsledku deaktivácie krvných buniek.
 4. Lamifiban, Framon - lieky, ktoré blokujú aktivitu glykoproteínových receptorov umiestnených na membráne krvných buniek. Vzhľadom na aktívny vplyv účinných látok sa pravdepodobnosť adhézie krvných doštičiek zníži.

Existuje veľký zoznam liekov používaných na liečbu a prevenciu trombózy. V každom jednotlivom prípade lekár zvolí najefektívnejšie, berúc do úvahy charakteristiky pacienta, stav jeho tela.

Keď je menovaný

Lekár predpisuje lieky, predpisuje prostriedky po dôkladnej lekárskej prehliadke na základe zavedenej diagnózy a výsledkov výskumu.

Hlavné indikácie použitia:

 1. Na profylaktické účely alebo po záchvate ischemickej cievnej mozgovej príhody.
 2. Obnoviť poruchy spojené s cerebrálnym obehom.
 3. So zvýšeným krvným tlakom.
 4. V boji proti chorobám, ktoré zasiahli cievy dolných končatín.
 5. Na liečbu ischemickej choroby srdca.

Moderné protidoštičkové lieky sú predpísané pacientom po operácii srdca alebo ciev.

Samoliečenie sa neodporúča, pretože má mnoho kontraindikácií a vedľajších účinkov. Konzultácie a menovanie lekára sú potrebné.

Na dlhodobú prevenciu a liečbu trombózy, embolizácie, lekári predpisujú pacientom nepriame antiagregačné lieky. Lieky majú priamy účinok na systém koagulácie krvi. Funkcia plazmatických faktorov sa znižuje, tvorba zrazeniny nastáva pomalšie.

Kto je zakázaný prijímať

Prípravky predpísané lekárom. Lieky obsahujú určité kontraindikácie, o ktorých by ste si mali byť vedomí. Liečba antiagregačnými látkami je zakázaná v nasledujúcich prípadoch:

 • v prípade peptického vredu tráviaceho systému v akútnom štádiu;
 • ak existujú problémy s fungovaním pečene a obličiek;
 • pacienti s hemoragickou diatézou alebo patológiami, proti ktorému sa zvyšuje riziko krvácania;
 • ak bol pacient diagnostikovaný s ťažkým srdcovým zlyhaním;
 • po záchvate hemoragickej mozgovej príhody.

Tehotné ženy počas tretieho trimestra a mladé matky, ktoré dojčia, by sa nemali liečiť antidoštičkami. Je potrebné konzultovať s lekárom alebo starostlivo prečítať návod na použitie liekov.

Možné vedľajšie účinky

Použitie protidoštičkových látok môže spôsobiť nepohodlie a nepohodlie. Keď sa vyskytnú vedľajšie účinky, objavia sa charakteristické príznaky, ktoré sa majú hlásiť lekárovi:

 • únava;
 • pocit pálenia v hrudníku;
 • bolesti hlavy;
 • nevoľnosť, zažívacie ťažkosti;
 • hnačka;
 • krvácanie;
 • bolesti žalúdka.

V zriedkavých prípadoch sa pacient obáva alergickej reakcie na telo s edémom, kožnou vyrážkou, vracaním, problémami so stoličkou.

Aktívne zložky liekov môžu zhoršiť funkciu reči, dýchania a prehĺtania. Taktiež zvyšuje srdcový tep, zvyšuje telesnú teplotu, pokožku a oči sa stáva žltačkou.

Medzi vedľajšie účinky patrí všeobecná slabosť v tele, bolesť v kĺboch, zmätenosť a výskyt halucinácií.

Zoznam cenovo najdostupnejších, najlacnejších a účinnejších prostriedkov

Moderná kardiológia ponúka dostatočný počet liekov na liečbu a prevenciu trombózy. Je dôležité, aby antiagregant bol predpísaný ošetrujúcim lekárom. Všetky antikoagulanciá majú vedľajšie účinky a kontraindikácie.

 1. Kyselina acetylsalicylová. Často sa predpisuje pacientom ako preventívnym opatrením na zabránenie vzniku krvnej zrazeniny. Aktívne súčasti majú vysokú mieru absorpcie. Antidoštičkový účinok sa vyskytuje 30 minút po prvej dávke. Liečivo je dostupné v tabletách. V závislosti od diagnózy lekár predpisuje 75 až 325 mg denne.
 2. Dipyridamol. Protidoštičkové činidlo, ktoré dilatuje koronárne cievy, zvyšuje rýchlosť krvného obehu. Účinnou zložkou je dipyridamol. Antikoagulant chráni steny ciev a znižuje schopnosť krvných buniek držať sa spolu. Uvoľňovanie formy: pilulky a injekcie.
 3. Heparín. Priamy účinok antikoagulantu. Účinnou zložkou je heparín. Činidlo, ktorého farmakológia poskytuje antikoagulačný účinok. Liek je predpísaný pacientom, ktorí majú vysoké riziko vzniku krvných zrazenín. Mechanizmus dávkovania a liečby sa vyberá individuálne pre každého pacienta. Liečivo je dostupné v injekciách.
 4. Tiklopidín. Činidlo je účinnejšie ako kyselina acetylsalicylová. Ale dosiahnutie terapeutického účinku bude trvať dlhšie. Liečba blokuje prácu receptorov a znižuje agregáciu krvných doštičiek. V lieku vo forme tabliet musí byť pacient užívaný 2 krát denne na 2 kusy.
 5. Iloprost. Liečivo znižuje priľnavosť, agregáciu a aktiváciu krvných buniek. Rozširuje arterioly a venuly, obnovuje vaskulárnu permeabilitu. Ďalším názvom lieku je Ventavis alebo Ilomedin.

Toto je neúplný zoznam protidoštičkových látok používaných v medicíne.

Lekári neodporúčajú samošetrenie, je dôležité okamžite konzultovať špecialistu a podstúpiť liečbu. Antidoštičky sú predpísané kardiológa, neurológom, chirurgom alebo terapeutom.

Vo väčšine prípadov pacienti užívajú lieky na zvyšok svojho života. Všetko závisí od stavu pacienta.

Osoba by mala byť pod neustálym dohľadom špecialistu, pravidelne vykonávať testy a dôkladne preskúmať parametre zrážania krvi. Reakcia na liečbu protidoštičkovými látkami prísne pozorujú lekári.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Tromboembolizmus pľúcnej artérie

Tromboembolizmus pľúcnej artérie (pľúcna embólia) je oklúziou pľúcnej tepny alebo jej vetvami trombotickými hmotami, čo vedie k život ohrozujúcim poruchám pľúcnej a systémovej hemodynamiky.

Duplexné vyšetrenie brachiocefalických artérií - čo to je a ako je to užitočné

Duplexné ultrazvukové skenovanie brachiocefalických artérií alebo skrátený ultrazvuk BCA je moderná ultrazvuková metóda na diagnostiku ciev vrátane karotických a vertebrálnych, ktoré dodávajú krv do mozgu a podkľúčové tepny.

Ako je analýza určená na zrážanie krvi: dekódovanie a frekvencia

Test krvnej zrážanlivosti je nepostrádateľnou súčasťou mnohých komplexných štúdií závažných ochorení pečene, počas tehotenstva alebo v prípade žilových patológií.

Ako určiť tlak bez tonometra: podľa symptómov, impulzom pomocou pravítka

Z tohto článku sa dozviete, ako merať tlak bez tonometra, či môžete dôverovať výsledkom takýchto meraní, prečítajte si podrobné pokyny hlavných metód určenia.

Soe v onkológii, normálny krvný obraz, vzájomná súvislosť s rakovinou

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je klasifikovaná ako nešpecifické laboratórne kritériá. Indikátor ESR je určený stupňom aglutinácie červených krviniek - to je schopnosť buniek držať sa spolu a precipitovať.

Prečo sú monocyty zvýšené v krvi, čo to znamená?

Monocyty sú zrelé, veľké bielych krviniek obsahujúcich len jedno jadro. Tieto bunky patria medzi najaktívnejšie fagocyty v periférnej krvi. Ak krvný test ukázal, že monocyty sú zvýšené, máte monocytózu, znížená hladina sa nazýva monocytopénia.